Dawny Gdańsk

Na papierze, ekranie i w Mieście - Prace na św Ducha

Marek Z - Sob Sie 07, 2004 11:04 am
Temat postu: Prace na św Ducha
Prace na św Ducha trwają.
Czy Ławy Mięsne były podpiwniczone ? Wie ktoś ?

Marcin - Sob Sie 07, 2004 11:15 am

Czy ławy to nie wiem. Ale kamieniczki zbudowane na miejscy ław to z pewnością były podpiwniczone.
Marek Z - Sob Sie 07, 2004 11:42 am

Czyli po ławach były jeszcze kamieniczki. Ale fundamenty ław pewnie też tam można znaleźć.
Marcin - Sob Sie 07, 2004 12:11 pm

Tak - a przynajmniej od strony Św. Ducha rozebrano część ław by na ich miejscu wznieść kamienice.
Marek Z - Sob Sie 07, 2004 1:33 pm

No i wszystko jasne. Świetnie :==
Marcin - Sob Sie 07, 2004 2:08 pm

A prof. Pumeks umieścił Ławy mięsne w Muzeum Akademii Rzygaczy (GALERIA NIEISTNIEJĄCYCH BUDOWLI) i opisał w ciekawy sposób ich historię. :)
Marek Z - Sob Sie 07, 2004 11:18 pm

No, ale Ameryki to Ty chyba nie odkryłeś. Sprawa likwidacji Ław Miejskich praktycznie wyjaśniona do końca to nie jest.
Prof. Pumeks wyjaśnia: (cytat)
Cytat:
A jakie były dalsze losy budynku Ław Mięsnych? okazuje się, że sprawa jest dość skomplikowana. Jacek Friedrich, który w swojej świetnej książce "Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII w." zamieścił stosunkowo najobszerniejszą informację o tym zabytku, twierdzi jakoby przestał on istnieć w 1945 r. Czy rzeczywiście dopiero wtedy?

Cytat:
Wzmianki o zabudowaniu pasażu Ław Mięsnych w XIX wieku znalazłem w pracach Waltera Stephana, Edwarda Carstenna i Ottona Kloeppela. Wynikałoby z tego, że w okresie międzywojennym istniała już tylko część budowli, możliwe nawet, że tylko sama fasada od strony ulicy Mariackiej.

Czyli nie wiadomo dokładnie jaka część została rozebrana.
Cytat:
resztki murów zostały rozebrane po 1945 r.

pumeks - Pon Sie 09, 2004 9:23 am

Marek Z napisał/a:
Czyli nie wiadomo dokładnie jaka część została rozebrana.

Teraz już wiadomo, kazdy może się naocznie przekonać zaglądając przez płot do wykopu. Do zburzenia miasta przetrwało tylko ok. 1/3 całej długości Ław, od strony Mariackiej. Pozostałe 2/3 aż do świętego Ducha to własnie są piwnice kamienicy postawionej tam w XIX wieku.

Grün - Pon Sie 09, 2004 9:30 am

To materiał o Ławch wymaga pilnej aktualizacji w takim razie :)
pumeks - Pon Sie 09, 2004 9:40 am

Grün napisał/a:
To materiał o Ławch wymaga pilnej aktualizacji w takim razie :)

Czyżbym wyczuwał ironię? :hihi:

Grün - Pon Sie 09, 2004 9:44 am

no skąd :%
Marek Z - Pon Sie 09, 2004 7:45 pm

Patrząc na poniższe zdjęcie i oceniając długość kamienic, mam wrażenie, że fasady budynków musiały być zarówno od ul Św Ducha, jak i od Mariackiej, a wspomniana przez Pumeksa 1/3 dawnych ław była chyba bliżej kościoła NMP. Jak myślicie ?
pumeks - Wto Sie 10, 2004 9:08 am

Marek Z napisał/a:
Patrząc na poniższe zdjęcie i oceniając długość kamienic, mam wrażenie, że fasady budynków musiały być zarówno od ul Św Ducha, jak i od Mariackiej, a wspomniana przez Pumeksa 1/3 dawnych ław była chyba bliżej kościoła NMP. Jak myślicie ?


Nie. Od Mariackiej na pewno istniała, do końca, fasada Ław Mięsnych. Widać to na zdjęciach poniżej i na tych, które są w moim tekście o Ławach. Na planie zabytku i na zdjęciu wykopalisk zaznaczyłem w przybliżeniu, jaka część Ław została rozebrana w XIX wieku by postawić tam kamienicę mieszkalną.

Marcin - Wto Sie 10, 2004 9:18 am

Cytat:
No, ale Ameryki to Ty chyba nie odkryłeś.

I nawet nie pretenduję do miana odkrywcy tej Hameryki. :wink: Dokonał tego czas jakiś temu obywatel Kolumb, chociaż lobby "wikingowskie" twierdzi, że pierwszy był Leif Erikson (jakieś pińset lat wcześniej). :D
Cytat:
Na planie zabytku i na zdjęciu wykopalisk zaznaczyłem w przybliżeniu...

:ok: Chyba faktycznie pora na aktualizację. :D

pumeks - Wto Sie 10, 2004 9:22 am

Marcin napisał/a:
pierwszy był Leif Erikson (jakieś pińset lat wcześniej). :D

Pierwszy był Idefix, około 50 lat przed narodzeniem Chrystusa :hihi: Zaraz po nim Asterix i Obelix.

Marek Z - Wto Sie 10, 2004 4:03 pm

Cytat:
Na planie zabytku i na zdjęciu wykopalisk zaznaczyłem w przybliżeniu, jaka część Ław została rozebrana w XIX wieku by postawić tam kamienicę mieszkalną.

Pumeks, zrobiłeś to bajerancko. :==
Marcin, żeby taki plan był na stronie Pumeksa wcześniej... nie ? :)

pumeks - Wto Sie 10, 2004 4:07 pm

Marek Z napisał/a:
żeby taki plan był na stronie Pumeksa wcześniej... nie ? :)

Wcześniej nie mógł być, bo nie mam rentgena w oczach :) Dopiero jak chłopaki ściągnęli ziemię, można było naocznie sprawdzić.

Marek Z - Wto Sie 10, 2004 6:53 pm

Cytat:
Wcześniej nie mógł być, bo nie mam rentgena w oczach Dopiero jak chłopaki ściągnęli ziemię, można było naocznie sprawdzić.

Pumeksie, ale ja nie mam do Ciebie żalu. Przykładowo - gdyby takie prace były prowadzone 3 lata temu i gdybyś zamieścił powyższy plan powiedzmy pół roku temu, to nie musielibyśmy z Marcinem pisać tyle przywatnych wiadomości. On wie o co chodzi. :juhu:

Marcin - Wto Sie 10, 2004 6:57 pm

Cytat:
On wie o co chodzi.

I know... :hihi:

Grün - Wto Sie 10, 2004 9:24 pm

Marcin napisał/a:
Cytat:
On wie o co chodzi.

I know... :hihi:
Matko, jak się światowo zrobiło ;)
pumeks - Czw Sie 26, 2004 1:07 pm

Najnowsze niusy z wykopu między Mariacką a św. Ducha

Byłem godzinę temu na spacerze (Martin wie dlaczego :wink: ), zajrzałem do tych co tam kopią i z pierwszej ręki uzyskałem informacje:
Murki ciągnące się od strony Mariackiej pochodzą zdaniem archeologów dopiero z XVIII wieku i są dość rachityczne. Wcześniej zapewne były w tym miejscu ścianki drewniane. Prawdopodobnie większość "substancji zabytkowej" Ław Mięsnych to był szachulec na drewnianym szkielecie (coś, co po niemiecku określa się jako Fachwerk, a po polsku często, acz błędnie, jako mur pruski). Być może murowane były tylko fasady od Mariackiej i św. Ducha, choć nawet to nie jest całkiem jasne.
Na razie konserwator Budnik nie zgodził się na rozebranie tych murowanych reliktów i dlatego prace "w głąb" prowadzone są sondażowo. O ile będzie zgoda na rozbiórkę, będzie można zejśc głębiej i być może dogrzebać się do poziomu z okresu lokowania Prawego Miasta, a może (kto wie :???: ) nawet starszych.

pumeks - Sro Lis 17, 2004 1:34 pm

kolejne niusy:
Ceglane murki wyznaczające rzędy straganów Ław Mięsnych zostały już rozebrane. Obecnie trwa schodzenie w głąb warstwy osadniczej - na razie jest to poziom XV wieku, nie wiadomo, czy niżej będzie coś interesującego - jak dotąd, w tych miejscach wykopu gdzie osiągnięto "calec" (warstwę naturalną bez śladów ingerencji człowieka) nie natrafiono na relikty wczesnośredniowieczne. Może jednak, w części położonej najbliżej ul. Mariackiej, coś się odgrzebie...

Grün - Sro Lis 17, 2004 1:46 pm

Zawsze mam taki dziwny odruch, kiedy słyszę, że np. "gotyckie fundamenty zostały rozebrane" żeby kopać głębiej. No ale taka specyfika tego typu odkryć... Ja bym nie mógł być archeologiem...
mat - Sro Lis 17, 2004 2:41 pm

Tak z drugiej strony to najpiękniejsze one nie były - oczywiście tylko to co widać na zdjęciach ale i tak szkoda.
pumeks - Sro Lis 17, 2004 3:04 pm

Grün napisał/a:
Zawsze mam taki dziwny odruch, kiedy słyszę, że np. "gotyckie fundamenty zostały rozebrane"

Wyżej pisałem, że te akurat nie były gotyckie. A poza tym to był rachityczny murek, gdyby to były solidne fundamenty - jak np. w Hali Targowej - to by się je zostawiło, bo nie byłoby obawy, że zlecą na głowę tym, którzy będą kopali głębiej.
Zresztą nie ma czego żałować - inżynier Michel wszystko odbuduje :%

Grün - Sro Lis 17, 2004 3:21 pm

Jezu, Pumeks!!!!! A gdzie ja napisałem, że te na św. Ducha BYŁY GOTYCKIE? To była uwaga natury ogólnej. Pod "O" w encyklopedii !!!! :D
Kasia_57 - Sro Lis 17, 2004 3:27 pm

ja tylko żałuję, ze nie dane było tam wejść... Wprawdzie osoby tam pracujące, nie wyglądają na specjalnie groźnych ludzi, ale jakoś nie mam odwagi im tak po prostu zawracać głowę.
Gdanszczanin - Pią Lis 19, 2004 10:27 am

A wiecie co to za drewniane elementy widać trochę na prawo od tych murków ? ( tzn nie na zdjęciu tylko w wykopaliskach ). Konkretnie w skrajnej prawej częsci wykopalisk patrząc od ulicy Mariackiej.
pumeks - Pią Lis 19, 2004 10:43 am

Na pewno widziałem tam drewnianą rurę. Ale może widziałeś też jakieś pozostalości średniowiecznych drewnianych budynków. Przejdę się dziś na wykop to popatrzę :wink:
Marcin - Pią Lis 19, 2004 12:09 pm

Cytat:
Przejdę się dziś na wykop to popatrzę

Koniecznie z aparatem!. :D

parker - Pią Lis 19, 2004 1:19 pm

I ja też dziś popatrzyłam... niestety bez aparatu. Ciekawe ile razy już się minęliśmy z Pumeksem w tamtej okolicy ;)
parker - Nie Lis 28, 2004 1:04 pm

ULICA ŚW. DUCHA ODKRYWANA NA NOWO
Mikołaj - Nie Lis 28, 2004 3:40 pm

Bardzo dobry tekst - od razu widać, że pisała profesjonalistka.
Zawory z XVII wieku... ciekawe...

Gdanszczanin - Nie Lis 28, 2004 4:48 pm

Czyżby te drewniane elemnty, które widziałem to pozostałości straganów ?
pumeks - Pon Lis 29, 2004 10:37 am

Tu jest tekst mniej profesjonalny, za to ze zdjęciem Oli :wink:
Market sprzed 700 lat
A sprawa zaworów z XVII wieku faktycznie w świetle tych artykułów wygląda podejrzanie :%

Mikołaj - Pon Lis 29, 2004 2:22 pm

Cytat:
za to ze zdjęciem Oli

nie dość, że mądra to i ładna :D
Autorem artykułu jest mój ulubiony red. Netka, więc nie mogło się obyć bez słowa "sensacja", choć akurat tym razem może jest odpowiednie.

parker - Sob Gru 11, 2004 9:46 am

Raport z kolejnego odkrycia


Gdańsk. Unikatowy wodociąg

Mikołaj - Pią Sty 14, 2005 2:10 am

...
janak - Pią Sty 14, 2005 7:18 am

Mam pytanie do ekspertów. Co się dzieje z takimi ładnymi piwnicami po zakończeniu prac archeologicznych? Czy są jakoś wykorzystywane do przyszłych budowli?
Grün - Pią Sty 14, 2005 11:32 am

Tak :) są dokumentowane a potem rozbierane, żeby zrobić miejsce na fundamenty nowego budynku.
mat - Pią Sty 14, 2005 6:16 pm

Szkoda i tych resztek . Ciekawe to są piwnice pod kamienicami na ul.Długiej. Niektóre są 3 poziomowe (ponoć) a wiekszość zasypana gruzem i zalana wodą.
parker - Pią Sty 14, 2005 8:59 pm

Te na Mariackiej za to są suche i zadbane :)
pumeks - Sro Lip 20, 2005 9:31 am

Wczoraj było w wykopie na dawnych Ławach Mięsnych coś w rodzaju konferencji prasowej - efekty w dzisiejszej prasie i na portalach:
Dziennik Bałtycki
Gazeta Wyborcza
Portal Trójmiasto

Corzano - Sro Lip 20, 2005 9:49 am

Wrzuć tu, jeśli możesz, te swoje zdjęcia, których próbka jest na trojmiasto.pl.
pumeks - Sro Lip 20, 2005 10:20 am

Proszę bardzo:
pumeks - Sro Lip 20, 2005 10:21 am

i druga seria:
Corzano - Sro Lip 20, 2005 10:48 am

Dzięki! Czy na tych zdjęciach jest choć jeden archeolog? :)
pumeks - Sro Lip 20, 2005 10:58 am

Hm... na zdjęciu 3215 wysoka postać w jasnych spodniach, tyłem, to chyba dyrektor Muzeum Archeologicznego mgr Henryk Paner. A na 3216 za jednym z pali widać dziewczynę wykonującą dokumentację rysunkową.
discus - Sob Mar 15, 2014 10:58 pm

Tak.... to teraz już ktoś to zapewne kupił i patrzeć jak dziura wstydu zamieni się w piękny budynek z historycznym zarysem :wink:
pumeks - Nie Mar 16, 2014 10:34 am

Myślę że raczej zacznie się kolejna kampania narzekania że zły konserwator rzuca inwestorowi kłody pod nogi i nie pozwala mu "rozwinąć skrzydeł".
discus - Czw Sty 04, 2018 5:35 pm

Jest nowy właściciel i zgodnie z przewidywaniami w głównej roli konserwator. Zastanawia mnie też czy od ostatnich prac fundamenty mogły ulec tak wielkiemu zniszczeniu, iż trzeba prowadzić nowe działania? Zaznaczam, iż się na tym nie znam dlatego mnie to frapuje ;-)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group