Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Am Holzraum

EwkaW - Pon Lis 21, 2011 12:55 pm

Witam,
ostatnio poszukuję wszelkich śladów nieistniejącej ulicy Am Holzraum, to rejon obecnego Placu Solidarności, a dokładnie ulicy Stefana Jaracza.
Znalazłam na forum danzig.de kilka zdjęć z tej ulicy, których nie mogę obejrzeć, bo musiałabym się zarejestrować. Rejestracja jest niewykonalna, prosiłam o pomoc kolegę z Niemiec, jemu też się nie udało tam zarejestrować.
Forum cały czas działa, pojawiają się nowe posty.
Być może ktoś z Was jest zarejestrowanym uczestnikiem tego forum i mógłby mi pomóc w dotarciu do tych fotografii.
To link do wątku

http://forum.danzig.de/sh...685-Am-Holzraum

zdjęcia są w postach nr 3 i 11.

Będę wdzięczna za pomoc :)

pumeks - Pon Lis 21, 2011 1:21 pm

Ja też nie jestem tam zalogowany, ale pewnie się okaże, że to zdjęcia zeskanowane z pierwszego albumu p. Tuska "Był sobie Gdańsk" (1996). Co najmniej jedno z nich było tu na forum (KLIK)

Anker - Pon Lis 21, 2011 2:11 pm

To samo miejsce z nieco innej perspektywy
EwkaW - Pon Lis 21, 2011 4:29 pm

To zdjęcie z mostkiem jest jedynym z tej ulicy we wszystkich albumach p.Tuska. Przejrzałam wszystkie tomy strona po stronie. Jest jeszcze jedno z nazwą tej ulicy w tytule, to jest widok na Plac Hanzy z wylotu Am Holzraum.
I to jest przyczyna, dla której tak walczę o dotarcie na forum danzig.de. Tam muszą być inne zdjęcia.
A za powyższe dziękuję, bo póki co, jeszcze go sobie nie zeskanowałam :)

EwkaW - Pon Lis 21, 2011 4:33 pm

Do Ankera.
A tego ujęcia nie widziałam, może jednak przegapiłam w albumach. Dziękuję :)

pumeks - Pon Lis 21, 2011 7:58 pm

EwkaW napisał/a:
To zdjęcie z mostkiem jest jedynym z tej ulicy we wszystkich albumach p.Tuska.

W moim egzemplarzu są dwa (oba na stronie 194 albumu). Pierwsze jest to zamieszczone przez Ankera, drugie to, które wcześniej ja podlinkowałem. Oba pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN.
Katalog zbiorów fotograficznych tejże biblioteki wymienia w sumie 4 zdjęcia z Am Holzraum, czyli powinny być jeszcze dwa, które nie znalazły się w albumach Tuska.
EwkaW napisał/a:
forum danzig.de. Tam muszą być inne zdjęcia.

Gotów jestem założyć się, że te same :mrgreen:

Dana - Pon Lis 21, 2011 8:24 pm

Zarówno na Danzig-offline jak i w Akademii Rzygaczy podano, że Am Holzraum obecnie nie istnieje a przecież niewielka jej część zachowała się jako Stefana Jaracza. Czy ja coś nie łapię :hmm:
EwkaW - Pon Lis 21, 2011 11:17 pm

pumeks napisał/a:
pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN.
Katalog zbiorów fotograficznych tejże biblioteki wymienia w sumie 4 zdjęcia z Am Holzraum, czyli powinny być jeszcze dwa, które nie znalazły się w albumach Tuska.
EwkaW napisał/a:
forum danzig.de. Tam muszą być inne zdjęcia.
Gotów jestem założyć się, że te same


I bez zakładania się powiem, że to bardzo dobra wiadomość i za nią dziękuję. Po prostu aby obejrzeć dwa niepublikowane, udam się do Biblioteki PAN.
A to drugie zdjęcie rzeczywiście przegapiłam w albumie :oops:

EwkaW - Pon Lis 21, 2011 11:36 pm

Dana napisał/a:
Zarówno na Danzig-offline jak i w Akademii Rzygaczy podano, że Am Holzraum obecnie nie istnieje a przecież niewielka jej część zachowała się jako Stefana Jaracza. Czy ja coś nie łapię :hmm:

Dokładnie tak jest i tego nie podważamy :roll:

danziger - Pon Lis 21, 2011 11:46 pm

Dana napisał/a:
Danzig-offline

Ładne :hihi:

Dana - Pon Lis 21, 2011 11:57 pm

:oops: :LL:
A co do ulicy to chciałam się upewnić, bo za cienka jestem merytorycznie. Dzięki :ok:

Anker - Wto Lis 22, 2011 11:19 am

Am Holzraum 1893 r.
Odcinek omawianej ulicy widoczny na zmieszczonych wcześniej zdjęciach znajdował się miedzy obecną ulicą Nowomiejską i Wałami Piastowskimi, w miejscu gdzie obecnie powstaje Centrum Solidarności.

[pozwoliłem sobie edytować podaną przez Ankera datę: moim zdaniem w albumie Tuska jest błąd, a to zdjęcie pochodzi z publikacji Wilhelma Dreesena wydanej w 1893 r. - Pumeks]

Anker - Wto Lis 22, 2011 12:45 pm

Zdjęcie przedstawia wodowanie SMS Gefion i pochodzi z 31-05-1893r
Sadząc po stanie roślinności, zaawansowaniu prac przy budowanej jednostce oraz po ubiorach widocznych na zdjęciu ludzi omawiane zdjęcie też zostało wykonane w maju 1893r

EwkaW - Sro Lis 23, 2011 2:00 am

Czy mam rozumieć, że te oba zdjęcia z mostkiem z albumu Tuska są znacznie wcześniejsze, tzn. z końca XIX wieku?
Próbuję też na planach Gdańska z 1930 i 1946 (tu już Am Holzraum nazywa się Drewnica i po raz ostatni pojawia się na planie) zlokalizować mostek i coś nie bardzo mi to wychodzi. Jak mi się uda tu wstawić fragmenty obu planów, to się określę. Na razie wrzuciłam je do "wrzuty", ale muszę poczekać, aż tam "nabiorą mocy", jeżeli oczywiście czegoś nie sknociłam.
No i ta fota z 1893, bardzo ciekawa, choć układ kanałów na tych obu późniejszych planach też nie bardzo mi pasuje. Zakładam, że z biegiem lat mógł się ten krajobraz zmieniać. No i jest to ujęcie z drugiej strony, płn-zach, od Martwej Wisły, tak mi się wydaje.

dandola - Sro Lis 23, 2011 8:34 am

EwkaW napisał/a:
Witam,
ostatnio poszukuję wszelkich śladów nieistniejącej ulicy Am Holzraum, to rejon obecnego Placu Solidarności, a dokładnie ulicy Stefana Jaracza.
Znalazłam na forum danzig.de kilka zdjęć z tej ulicy, których nie mogę obejrzeć, bo musiałabym się zarejestrować. Rejestracja jest niewykonalna, prosiłam o pomoc kolegę z Niemiec, jemu też się nie udało tam zarejestrować.
Forum cały czas działa, pojawiają się nowe posty.
Być może ktoś z Was jest zarejestrowanym uczestnikiem tego forum i mógłby mi pomóc w dotarciu do tych fotografii.
To link do wątku

http://forum.danzig.de/sh...685-Am-Holzraum

zdjęcia są w postach nr 3 i 11.


Będę wdzięczna za pomoc :)


Jako tamtejszy forumowicz chętnie bym pomógł. Zdjęcia rzeczywiście są ciekawe, ale niestety "Wszelkie prawa zastrzeżone". Wolfgang i właściciele restrykcyjnie pilnują swej własności.

Miro - Sro Lis 23, 2011 9:44 am

dandola napisał/a:
EwkaW napisał/a:
Witam,
ostatnio poszukuję wszelkich śladów nieistniejącej ulicy Am Holzraum, to rejon obecnego Placu Solidarności, a dokładnie ulicy Stefana Jaracza.
Znalazłam na forum danzig.de kilka zdjęć z tej ulicy, których nie mogę obejrzeć, bo musiałabym się zarejestrować. Rejestracja jest niewykonalna, prosiłam o pomoc kolegę z Niemiec, jemu też się nie udało tam zarejestrować.
Forum cały czas działa, pojawiają się nowe posty.
Być może ktoś z Was jest zarejestrowanym uczestnikiem tego forum i mógłby mi pomóc w dotarciu do tych fotografii.
To link do wątku

http://forum.danzig.de/sh...685-Am-Holzraum

zdjęcia są w postach nr 3 i 11.


Będę wdzięczna za pomoc :)


Jako tamtejszy forumowicz chętnie bym pomógł. Zdjęcia rzeczywiście są ciekawe, ale niestety "Wszelkie prawa zastrzeżone". Wolfgang i właściciele restrykcyjnie pilnują swej własności.



Całkiem spokojnie.
Na Forum Danzig.de nie ma żadnych rewelacji.
Są to gólnie znane zdjęcia prezentowane już na FDG ( dwa w tym temacie).

To co napisał Dandola :

" Jako tamtejszy forumowicz chętnie bym pomógł. Zdjęcia rzeczywiście są ciekawe, ale niestety "Wszelkie prawa zastrzeżone". Wolfgang i właściciele restrykcyjnie pilnują swej własności."
to jakieś bzdury.


Na forum uczestnicy są bardzo życzliwi i chętnie pomagają i jeśli trzeba to udzielają potrzebnych informacji.

W załączeniu miniaturki zdjęć, których "Wolfgang i właściciele restrykcyjnie pilnują . "

pumeks - Sro Lis 23, 2011 9:55 am

Dzięki, Miro. Czyli okazałem się dobrym prorokiem, bo wszystkie trzy zaprezentowane przez ciebie zdjęcia można obejrzeć w pierwszym albumie Tuska z 1996 roku :hihi:
Dana - Sro Lis 23, 2011 10:11 am

Jak tak patrzę na zdjęcia z mostkami to dedukuję :haha: , że to z murowanym mostkiem przedstawia sam początek Am Holzraum. Przemawia za tym "reprezentacyjność" kamienic leżących najbliżej Hanzaplatz. Na Danzig-online na planach np >Kafemann - 1920< i na >Danzig und Vororte - 1935< jest ten mostek zaznaczony. Zdjęcie z drewnianym mostkiem przedstawia następne w ciągu kamienice i wylot po prawej Jungstädtischegasse i następne kamienice w ciągu do niewidoczjej Stiftswinkel . I tu dopiero zaczynają się budynki zachowane do dziś na Jaracza.
Ale to oczywiście tylko moja zabawa.

EwkaW - Sro Lis 23, 2011 8:47 pm

pumeks napisał/a:
Dzięki, Miro. Czyli okazałem się dobrym prorokiem, bo wszystkie trzy zaprezentowane przez ciebie zdjęcia można obejrzeć w pierwszym albumie Tuska z 1996 roku :hihi:

Chylę czoło :roll:

A w kwestii zasadniczej to okazuje się, że nie umiem tutaj wstawić zdjęć. Umieściłam je na "wrzucie", czyli ogólnodostępnym serwerze, są to pliki jpg, ale co dalej? Instrukcja nt. wstawiania obrazków w FAQ-u jest dla mnie niejasna. Czy mógłby mi ktoś ciut pomóc?

Mikołaj - Sro Lis 23, 2011 9:00 pm

EwkaW napisał/a:
Instrukcja nt. wstawiania obrazków w FAQ-u jest dla mnie niejasna

zajrzyj tu: http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=330


Nie musisz ich umieszczać na wrzucie, wystarczy dodać załącznik, ale jak już masz na wrzucie, to skopiuj adres zdjęcia i wstaw między znaczniki [img][/img] tak jak poniżej:
[img]TUTAJ WSTAW LINK KOŃCZĄCY SIĘ . JPG[/img]

EwkaW - Sro Lis 23, 2011 9:36 pm

Dziękuję za instrukcję, proste to niesłychanie, ale ja tu raczkuję póki co no i z tego powodu trochę gapowata jestem :oops:
pumeks - Sro Lis 23, 2011 10:13 pm

W nawiązaniu do wcześniej przeze mnie podawanej informacji - fragment z katalogu "Fotografie dawnego Gdańska" z wykazem fotografii i ich sygnaturami w kolekcji Biblioteki Gdańskiej PAN
EwkaW - Sro Lis 23, 2011 11:05 pm

Obejrzę oczywiście te zdjęcia w PAN-ie jak najszybciej, podane sygnatury znacznie mi to ułatwią, dziękuję :D
Natomiast w kontekście tego, co napisała Dana, zaczęłam się dokładnie przyglądać tym dwóm zdjęciom z mostkiem z albumu Tuska. Wydaje mi się, że to z wozem jest sporo wcześniejsze.
Umiejscowienie mostu jest takie samo, zdjęcia są zrobione z dwóch jego stron, ale przepust pod mostem na późniejszym zdjęciu jest solidnie obmurowany.
Ciekawe rzeczy dzieją się też z elewacjami kamienic.
Na zdjęciu wcześniejszym z lewej strony, tuż za drzewem, widać bramę, której na zdjęciu późniejszym już nie ma, w tym miejscu są okna.
Kamienica szeroka na 4 okna jest podzielona na dwie po 2 okna, pojawia się miedzy nimi rynna. W rejonie "byłej" bramy gzyms nad parterem jest nieco wyżej (poprzednio był w jednej linii) i okna na całej wysokości kamienicy są jakby podwyższone. Czyli jakaś większa przebudowa.
No i drzewo, które jest na późniejszym zdjęciu na moście na pierwszym planie jest sporo wyższe niż na zdjęciu z wozem, gdzie jest widoczne za mostem.
Ile lat może różnić te zdjęcia? Chyba najłatwiej ocenić po drzewie... :hmm:

EwkaW - Sro Lis 23, 2011 11:09 pm

No i jeszcze kolejna zagadka, bo z wykazu PAN-u wynika, że te fotki są z 1928 roku 8O
pumeks - Sro Lis 23, 2011 11:14 pm

Datami w katalogu PAN się nie sugeruj - często są błędne.
Myślę jednak, że oba zdjęcia wykonał jeden fotograf i tego samego dnia. Co do elewacji kamienicy, to po prostu nie ma punktów wspólnych - na jednym zdjęciu jest część na lewo od bramy, na drugim część środkowa z bramą i prawa. Drzewo jest prawdopodobnie to samo, a pozorna różnica wysokości została spowodowana tym, że drugie (w albumie) zdjęcie zostało wykonane z miejsca niżej i dalej położonego.

EwkaW - Sro Lis 23, 2011 11:29 pm

No tak, chyba się poddaję. Zrobiłam błędne założenie, że wspólnym punktem są dość ozdobne drzwi, na zdjęciu z wozem między stojącymi robotnikami, a na drugim w linii pierwszej stójki płotu od prawej na pierwszym planie. Umknęła mojej uwadze powtarzalność fragmentów elewacji, o czym świadczy prześwitujący przez koronę drzewa szczyt kamienicy, którego wcześniej nie dostrzegłam. Marny ze mnie śledczy jak widać :oops:
EwkaW - Sro Lis 23, 2011 11:40 pm

Jest to jednak dla mnie bardzo dobra wiadomość, bo zależy mi na jak najdłuższym odcinku Am Holzraum. Powody dla których się tym interesuję są dosyć szczególne, chcę komuś mocno starszemu zrobić niespodziankę i przypomnieć krajobrazy dzieciństwa. Dzieje tego kogoś mogłyby stanowić materiał na książkę.
pumeks - Sro Lis 23, 2011 11:45 pm

W takim razie - na dwóch zdjęciach w albumie "Był sobie Gdańsk" widoczny jest wykusz kamienicy, która stała na rogu Schichaugasse ale miała prawdopodobnie adres Am Holzraum 1.
EwkaW - Czw Lis 24, 2011 12:07 am

Wszystko na to wskazuje :D
No i widać moje liceum przy okazji.

Anker - Czw Lis 24, 2011 1:35 am

Jeszcze takie zdjęcie znalazłem, było już zamieszczone na FDG ale gdzie nie mogę znależć.
dandola - Czw Lis 24, 2011 4:55 pm

pumeks napisał/a:
Ja też nie jestem tam zalogowany, ale pewnie się okaże, że to zdjęcia zeskanowane z pierwszego albumu p. Tuska "Był sobie Gdańsk" (1996). Co najmniej jedno z nich było tu na forum (KLIK)
Obrazek


Dokładnie tak. Wszystko już jest na forumie.

EwkaW - Czw Lis 24, 2011 6:51 pm

I za wszystkie te zdjęcia stokrotne dzięki.
Taka jestem na tym forum nowizna, a doświadczam tylu przyjaznych gestów.
Będę tu teraz częściej, to może i ja się na coś przydam :D

dandola - Czw Lis 24, 2011 7:21 pm

:zgooda: :D
pumeks - Czw Lis 24, 2011 11:21 pm


EwkaW napisał/a:
No i ta fota z 1893, bardzo ciekawa, choć układ kanałów na tych obu późniejszych planach też nie bardzo mi pasuje. Zakładam, że z biegiem lat mógł się ten krajobraz zmieniać. No i jest to ujęcie z drugiej strony, płn-zach, od Martwej Wisły, tak mi się wydaje.

Moim zdaniem zdjęcie zrobiono z Bastionu św. Jakuba, który był wtedy na końcu ul. Łagiewniki (sama ulica kończyła się w miejscu, gdzie dziś ma skrzyżowanie z Wałową). Mostek widoczny na zdjęciu Dreesena po prawej to zapewne ten sam, który widać na późniejszym zdjęciu z kamienicami. Na lewo od kanału widać jakieś obiekty przemysłowe i dalej Stocznię Schichaua, na prawo teren dawnych składów drzewnych (czyli właśnie Holzraum)

EwkaW - Pią Lis 25, 2011 12:26 am

No tak, z tym starszym planem pasuje jak ulał.
A w oddali widać Martwą Wisłę.
Ależ się ten krajobraz zmieniał...

Krzysztof - Pią Lis 25, 2011 6:23 pm

Rzeczywiście mocno zmieniony krajobraz i to dwa razy. Aby zrozumieć jak były usytuowane te budynki pobawiłem się z planem Buhsego. Na czerwono zaznaczyłem budynki stojące jeszcze. Czerwona numeracja to ulica Jaracza.
pumeks napisał/a:
stała na rogu Schichaugasse ale miała prawdopodobnie adres Am Holzraum 1.

Wynika z tego, że ten narożny budynek to Jana z Kolna (Schichaugasse) 12.
Na zdjęciu z murowanym mostkiem widać kamienicę nr. 3 i 4a.
Na zdjęciu z drewnianym mostkiem 4b, 4c, 5, dwie kamienice narożne ul. Nowomiejskiej (Jungstädtischegasse) i za drzewem numery 6, 7.
Zagadką dla mnie pozostaje ten murowany mostek. Nie znalazłem go na żadnym planie.

pumeks - Pią Lis 25, 2011 7:23 pm

Krzysztof napisał/a:
Zagadką dla mnie pozostaje ten murowany mostek. Nie znalazłem go na żadnym planie.

Myślę, że to nie mostek, tylko wypływ jakiegoś kanału.
A ja dla odmiany przyglądałem się planowi z 1933 ;) gdzie też są numery budynków, i też zauważyłem, że numer 1 na Am Holzraum nie był jednak widoczny. Tym niemniej, ten zaznaczony wykusz to był początkowy punkt interesującej nas ulicy od strony Schichaugasse.

Mikołaj - Pią Lis 25, 2011 11:36 pm

Krzysztof napisał/a:
pobawiłem się z planem Buhsego.

Krzysztof, jak zawsze jestem pod wrażeniem. Zastanawia mnie tylko, jak plan Buhsego jest orientowany, bo na pewno nie na północ.

EwkaW - Sob Lis 26, 2011 12:20 am

Mikołaj napisał/a:
Krzysztof, jak zawsze jestem pod wrażeniem.

Ja też, zresztą dotyczy to całej dyskusji, którą wywołałam.

Dodam jeszcze, że w książce adresowej z 1942 roku na Am Holzraum numeracja kamienic kończy się na nrze 21. Większość z nich została spalona w marcu 1945, zostały te na Jaracza i być może coś wchłonęła stocznia.

I pytanie do Krzysztofa. Na planie, po drugiej stronie kanału widzę chyba nr 17. Czy to znaczy, że nry od 16 do 21 właśnie tam były?

Krzysztof - Sob Lis 26, 2011 11:46 am

EwkaW napisał/a:
nry od 16 do 21 właśnie tam były?

Tak. numery wracały drugą stroną. 16 i 17 miały swoje wyspy (mostki). Ciekawa jest lokalizacja 18 - w bocznym zaułku, nie bezpośrednio przy Jaracza.
Mikołaj napisał/a:
Zastanawia mnie tylko, jak plan Buhsego jest orientowany, bo na pewno nie na północ.

Wygląda na to, że starano się wizerunek Gdańska wpisać, w jaknajbardziej pasujący prostokąt.
Ponieważ jest pewien problem z połapaniem się w tych skanach - mała podpowiedź. Autor podzielił śródmieście na 18 sekcji. (Wrysowałem je sobie na plan gdańska z podobnego okresu.) Sekcje są skanowane w 5 fragmentach. 2 poziome i 3 pionowe. Mnie bardzo pomaga ta, poniższa moja ściąga :szept:
Jak się połapałem w tym galimatiasie, to okazało się, że nie mam sekcji 1 - 4.
Jeśli ktoś je ma to z chęcią przyjmę :LL:

pumeks - Sob Lis 26, 2011 5:24 pm

Krzysztof napisał/a:
nie mam sekcji 1 - 4.
Jeśli ktoś je ma to z chęcią przyjmę :LL:

Chętnie udostępnię, a masz w lepszej rozdzielczości ten plan z 1880 r.?

EwkaW - Sob Lis 26, 2011 6:29 pm

Krzysztof napisał/a:
Tak. numery wracały drugą stroną. 16 i 17 miały swoje wyspy (mostki). Ciekawa jest lokalizacja 18 - w bocznym zaułku, nie bezpośrednio przy Jaracza.

No i jest cała Am Holzraum. P o n u m e r o w a n a, nie sądziłam że to może być realne :==
Nawiasem mówiąc takiej samej techniki identyfikacji (czerwone numery) użyłam niedawno przesyłając zbiorowe zdjęcia szkolne mojego Ojca, z lat 1920-26, do izby pamięci Jego liceum, kiedyś gimnazjum. Miałam ściągawkę pisaną ręką Ojca, więc zidentyfikowałam ponad połowę klasy. Korzystając z obecnych możliwości mogłam przekazać tej szkole naprawdę obszerny materiał.

pumeks - Sob Lis 26, 2011 8:33 pm

Na moje niewprawne oko, Am Holzraum 16 to obecnie Instytut Sztuki "Wyspa"
EwkaW - Sob Lis 26, 2011 9:37 pm

pumeks napisał/a:
Na moje niewprawne oko

No, to już kokieteria :hihi:
Rzeczywiście, na zdjęciach budynku "Wyspy" (strona Instytutu) na drugim planie widoczne są kamienice na ul. Jaracza.

Krzysztof - Sob Lis 26, 2011 9:59 pm

Po tych budynkach 16, 17 nie ma raczej śladu. Przynajmniej tak mi wynika z nałożenia Buhse'a na Google Mapy :|
Jaracza zaznaczyłem na zielono, na niebiesko dawne kanały.

pumeks - Sob Lis 26, 2011 10:32 pm

up, no oczywiście, że to nie jest budynek, który był na planie Buhsego - z pewnością zachowany obecnie budynek nie jest taki stary - ale myślałem o obiekcie, który widać w tej okolicy na planie z 1933 r.
Krzysztof - Nie Lis 27, 2011 8:09 pm

EwkaW napisał/a:
Rzeczywiście, na zdjęciach budynku "Wyspy" (strona Instytutu) na drugim planie widoczne są kamienice na ul. Jaracza.

Gdzie to można zobaczyć :???:

pumeks - Nie Lis 27, 2011 8:31 pm

Krzysztof napisał/a:
Gdzie to można zobaczyć :???:

Pewnie na http://www.wyspa.art.pl/ :wink:

Przyglądałem się trochę ujęciom lotniczym. Na początek pocztówka, która już była w miniaturce. Widać na niej odcinek Am Holzraum dochodzący do Schichaugasse, z tym, że z budynków przy Am Holzraum widać jedynie, w dużym skrócie perspektywicznym, kamienice nr nr 19-21

EwkaW - Nie Lis 27, 2011 11:37 pm

Krzysztof napisał/a:
EwkaW napisał/a:
Rzeczywiście, na zdjęciach budynku "Wyspy" (strona Instytutu) na drugim planie widoczne są kamienice na ul. Jaracza.

Gdzie to można zobaczyć :???:

Przepraszam, że nie podałam linku, Pumeks jak zwykle niezawodny, mnie zastąpił.
Na stronie głównej trzeba w tytule kliknąć na "wyspa", otworzy się kolejna, w niej, w podtytule jest "budynek", to tam.

Te kamienice na Am Holzraum, 19-21, widoczne na pocztówce, zostały spalone w marcu 1945.

pumeks - Pon Lis 28, 2011 12:05 am

Więcej widać na zdjęciu - zapewne z 1929 r. - z albumu "Gdańsk na fotografii lotniczej
z okresu międzywojennego"

EwkaW - Pon Lis 28, 2011 12:52 am

Tu wydaje mi się widoczny odcinek Am Holzraum którego kawałek się zachował jako Jaracza i za skrzyżowaniem z Robotniczą, nieistniejący odcinek w kierunku dawnego Placu Hanzy, aż do dolnej krawędzi zdjęcia.
Alwen - Pon Lis 28, 2011 10:44 pm

Krzysztof napisał/a:
Po tych budynkach 16, 17 nie ma raczej śladu. Przynajmniej tak mi wynika z nałożenia Buhse'a na Google Mapy :|
Jaracza zaznaczyłem na zielono, na niebiesko dawne kanały.


Budynek Wyspy pochodzi z końca lat trzydziestych, powstał już za czasów opieki nad miastem NSDAP (co zresztą widać po architekturze). Poza tym, dla uzupełnienia, obecny budynek to tylko część kompleksu, na który składał się jeszcze jeden, bliźniaczy obiekt, skierowany bardziej w stronę obecnego (tymczasowego) wyjazdu Robotniczą i rurowej "bramy". Bliźnięta komunikował ze sobą długi łącznik. Budynek wyleciał w powietrze za Gomułki (awaria instalacji gazowej dawnej szkole ZSBO -> dzisiejszej Wyspie).

Ps. Ostatni budynek Jarcza (z zespołu vis a vis Wyspy) został zburzony już za PRLu, przy poszerzaniu drogi. Info od mieszkanki kompleksu.

EwkaW - Sro Gru 28, 2011 8:00 pm

Ponad miesiąc temu pytaniem o Am Holzraum uruchomiłam dyskusję, która przeszła wszelkie moje oczekiwania.
Te wszystkie zdjęcia, plany i analizy spowodowały, że mogłam komuś wiekowemu i zacnemu zrobić pod choinkę upominek w postaci "krajobrazów z dzieciństwa", z czasu przed dramatycznymi przeżyciami z okresu końca wojny. To Wy mnie zainspirowaliście i za to bardzo Wam dziękuję :lol:
A przy okazji wciągnęłam się w to forum i nie ma dnia... może i ja będę mogła komuś podrzucić coś z mojej wiedzy :)

Colonel - Czw Gru 29, 2011 8:32 am

EwkaW napisał/a:
Dzieje tego kogoś mogłyby stanowić materiał na książkę


Jeśli mogłabyś choć krótko opisać na forum... (tak piszę jak okrętowiec do okrętowca ;) )

EwkaW - Pon Kwi 23, 2012 12:13 pm

Ja sobie jeszcze od czasu do czasu wracam do Am Holzraum.
Czy ktoś z Was wie, do jakiej niemieckiej szkoły podstawowej mogły chodzić w czasie okupacji dzieci z tej ulicy? Gdzie się ta szkoła mieściła?
Próbowałam znaleźć w księgach adresowych, ale przy braku znajomości języka niemieckiego to niełatwe najwidoczniej, bo nie znalazłam :II

pumeks - Pon Kwi 23, 2012 7:06 pm

Ciekawe, bo wygląda na to, że do najbliższych Volksschulen było stamtąd dość daleko - jedna była przy Baumgartsche Gasse 2 (dzisiejsza ul. Heweliusza, w przybliżeniu między sklepem z instrumentami muzycznymi a (obecną) ul. Rajską), druga na Osieku, tam gdzie teraz jest Gdańskie Liceum Autonomiczne.
EwkaW - Pon Kwi 23, 2012 9:58 pm

Tak właśnie myślałam, że to Ty mi pomożesz, Pumeksie, ale nie wypadało mi tak prosto z mostu... Dziękuję :D
A wracając ad rem, to skoro ówczesna uczennica pamięta, że chodziła do szkoły przez mostek, to musiał to być Osiek.
Nawiasem mówiąc, ja chodziłam do szkoły podstawowej nr 2 TPD na Osieku do klas I i II, od roku 1952 do 1954, kiedy to oddano do użytku pierwszą nowo zbudowaną szkołę w Gdańsku, nr 37 przy ulicy Ogarnej.
A ponieważ chodziłam z ulicy Długiej (mama odprowadzała), to też było daleko, może dalej niż z Am Holzraum. Nie było lekko :hihi:

pumeks - Pon Kwi 23, 2012 10:00 pm

Sprawdzałem dla okresu wojny; co ciekawe, przed 1939 bliżej ulicy Am Holzraum byłaby np. polska szkoła przy Wałowej (tam gdzie teraz jest schronisko młodzieżowe).
EwkaW - Pon Kwi 23, 2012 10:07 pm

I właśnie o okres wojny chodzi, ale też o szkołę niemiecką. Osiek pasuje jak ulał, choć oczywiście Wałowa była bliżej.
A swoją drogą ciekawe, co się w czasie okupacji mieściło w polskich szkołach? Zajrzę w moje materiały o Gimnazjum Polskim, może tam coś znajdę.

Miro - Sro Gru 18, 2013 2:08 pm

An Holzraum 3, 4a, 4b, 4c, zdjęcie chyba nieznane.
I dodatkowo orginalny Zeppelin.

Miro

pumeks - Sro Gru 18, 2013 2:34 pm

A te budynki z lewej to chyba Am Holzraum 18 i 19 :==
Rozumiem że większego zdjęcia nie będzie?

Miro - Sro Gru 18, 2013 3:04 pm

W drodze.. :)

Miro

EwkaW - Sro Gru 18, 2013 8:28 pm

Jeśli byłaby większa fota, to na wszelki wypadek wysyłam na priva swojego maila :roll: Oczywiście po prośbie :wink:
Miro - Czw Gru 19, 2013 6:47 pm

Gazeta Gdańska z 15.07.1928 nr 160 informuje:

Miro

Miro - Wto Sty 07, 2014 9:40 am
Temat postu: Fabryka mebli Waltera Schefflera
Am Holzraum 3-4c miała swoją siedzibe fabryka mebli nalężąca do Waltera Schefflera. Budynki fabryczne wysokie na cztery pietra. Sala wystawowa mieszcząca się na tej samej nieruchomości znajdowała sie w trzypiertowym budynku. Fabryka została zbudowana na terenie podmokłym, w który dla wzmocnienia podłoża wbito 1200 drewnianych słupów. Podczas walk o Gdańsk tylko jeden budynek przy Am Holzraum 3 został uszkodzony na wysokości drugiego piętra. Po zajęciu Gdańska przez Rosjan wszystko co było możliwe do rozebrania zostało zabrane i wywiezione. Pozostałe 54 maszyny, które były wbetonowane w podłoże i nie można było ich ruszyć wraz z całymi budynkami zostały do fundamentów zniszczone i spalone. Trzy magazyny drewna, których zapas wystarczył do 2 ½ roku produkcji zostały wywiezione. Fabryka mebli Waltera Schefflera zatrudniała 223 pracowników.
W jakim stopniu Gdańsk został zniszczony poprzez działania wojenne, a jaki udział w zagładzie miasta mają celowe działania wyzwolicieli to chyba temat do osobnego wątku.

Miro

baniol - Wto Lip 15, 2014 9:20 am

pumeks napisał/a:
A ja dla odmiany przyglądałem się planowi z 1933 ;) gdzie też są numery budynków

Czy na zamieszczonym planie, znajduje się budynek nr.2 przy Schichaugasse? Jeśli tak, czy mogę prosić o zaznaczenie miejsca na planie?
I czy można przypuszczać, że jest to budynek na przeciwko kamienicy z wykuszem zaznaczonej czerwoną strzałką w poście na poprzedniej stronie?
Z góry dziękuję.

Krzysztof - Wto Lip 15, 2014 9:59 am

baniol napisał/a:
I czy można przypuszczać, że jest to budynek na przeciwko kamienicy z wykuszem zaznaczonej czerwoną strzałką w poście na poprzedniej stronie?

Nie.
Przyjrzałem się temu planowi i uzupełniłem przypuszczalną, brakującą numerację. Według mnie nr 2 był blisko wylotu ul. Robotniczej. Kamienica z wykuszem to nr 14, a na przeciw nr 13.

baniol - Sro Lip 16, 2014 8:04 am

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.

Adamdownunder - Pon Lut 29, 2016 9:58 am

„Szukam igły w stogu sina” i ciekawy jestem czy czegoś kiedyś nie wyszperacie w szufladzie. :LL:

Chodzi mi o jakiekolwiek stare zdjecie inne od tych juz zamieszczonych z dzisiejszej ulicy Jaracza dawniej (Am Holzraum) obok fabryki mebli nalężącej kiedyś do Waltera Scheffler pod numerem 3, lub pokazujace sam Holzraum Platz i jego otaczajace budynki w kierunku domu Am Holzraum 2.

Gargi1961 - Sro Kwi 13, 2016 5:37 pm
Temat postu: Restauracja
Czy ta restauracja była na Am Holzraum czy to tylko zbieg okoliczności?
Krzysztof - Sro Kwi 13, 2016 6:48 pm

Wydaje się bardzo prawdopodobne. To może być za tą bramą widoczną, po prawej stronie, tego zdjęcia.

EwkaW - Sro Kwi 13, 2016 7:25 pm

Służę dokładniejszym zdjęciem :) i to jest wg mnie to miejsce, które wskazuje paluszkiem Krzysztof. A budynek z pewnością ten sam, wystarczy spojrzeć choćby na kominy.
To zdjęcie pochodzi z Biblioteki PAN.

EwkaW - Sro Kwi 13, 2016 7:50 pm

Zdawało mi się, że to jest niezupełnie w miejscu wskazanym przez Krzysztofa. Na powiększeniu zdjęcia jest wyraźnie widoczny nr posesji - 17. Numeracja Am Holzraum, juz na tym wątku zamieszczana, poniżej. Tylko że mapa Krzysztofa i numeracja są obrócone względem siebie o 180° :)
Krzysztof - Sro Kwi 13, 2016 8:44 pm

Numer 17 dotyczył całej wyspy. Ja podejrzewałem (zaznaczyłem palcem), że na zdjęciu jest budynek, pod literami "przep". Z twojego zdjęcia wynika, że to ten mniejszy, tuż za mostem.
Na wcześniejszej (1922) mapie, też jest coś za mostem. Zastanawiam się, czy to "Jacobs hal. ber Mond" dotyczy tego obiektu, czy placu przed mostem (i co znaczy)?

EwkaW - Sro Kwi 13, 2016 9:45 pm

Krzysiek, ja Ci zaraz wyślę na maila te zdjęcia z Am Holzraum, które ma BG PAN, a których tu, na forum nie było. Wyciągnęłam je stamtąd kilka lat temu, wszystkie, które były osiągalne. Może one coś pomogą, a poza tym to wiem, że Ty je, mając takie mapy, wykorzystasz dla dobra historii tego miejsca :) Bo kilka z tych zdjęć na początku wątku się pojawiło, widocznie nie tylko ja w nich grzebałam :wink:
pumeks - Sro Kwi 13, 2016 10:01 pm

Krzysztof napisał/a:
Zastanawiam się, czy to "Jacobs hal-ber Mond" dotyczy tego obiektu, czy placu przed mostem (i co znaczy)?

Półksiężyc [bramy? bastionu? świętego] Jakuba. Nazwa na pewno związana z fortyfikacjami. Kojarzę, że w pobliżu Bramy Raduńskiej był "Półksiężyc Targu Drzewnego".

Krzysztof - Pią Kwi 15, 2016 2:58 pm

Z Am Holzraum na wyspy przy Wiśle były 3 mostki.
Większość zdjęć podesłanych przez Ewę pokazuje ten na Junstadtischer Holzraum, czyli do posesji nr. 17.
"86" - zrobiony z balkonu budynku na rogu Jana z Kolna i Am Holzraum. Po lewej budynki 1 i 2, a po prawej 20 i 19. Za mostkiem nr. 17, a w tle zabudowania Stoczni Cesarskiej.
"85" - to zabudowania numeru 17 zrobione z przed budynku Am Holzraum 4. W głębi budynek na wyspie stoczniowej - A (?)
"83" - zrobione z wyspy, pokazujące budyni Am Holzraum 18 i 19, oraz fragment Werftgasse 1c.
Zdjęcie "84" pokazuje inny mostek. Wydaje mi się, że to ten na wyspę Bastion Holzraum, czyli do posesji nr. 16

Adamdownunder - Nie Kwi 17, 2016 1:53 pm

:== :== :==
Cytat:
"86" - zrobiony z balkonu budynku na rogu Jana z Kolna i Am Holzraum.

Fotografia "86" szybciej była zrobiona z wykuszu widocznego - na dwóch zdjęciach w albumie "Był sobie Gdańsk" pokazującego kamienice, która stała na rogu Schichaugasse i Am Holzraum (strona 2 naszego tematu). Nie widać tam aby ten dom miał jakikolwiek balkon. Wcześniej już ustaliłem że istniał dom z adresem Am Holzraum 2a i Am Holzraum 2b. Do tego drugiego 2b wejście było najprawdopodobniej za rogiem od strony Holzraum Platz.
Domu przy Am Holzraum 1 był troszeczke niższy. Na twoim zdjęciu już jest widać chyba ostatnie okno na poddaszu i po bokach dachówki tego budynku.
Ja osobiście myśle że numeracja była taka:

Krzysztof - Nie Kwi 17, 2016 5:55 pm

Adamdownunder napisał/a:
Nie widać tam aby ten dom miał jakikolwiek balkon

Masz rację. Napisałem nie sprawdzając, czy to balkon, czy wykusz. Później zauważyłem błąd, ale już nie poprawiałem :oops:

Adamdownunder - Pon Kwi 18, 2016 3:36 am

Adamdownunder napisał/a:
„Szukam igły w stogu sina” i ciekawy jestem czy czegoś kiedyś nie wyszperacie w szufladzie. Chodzi mi o jakiekolwiek stare zdjecie inne od tych juz zamieszczonych z dzisiejszej ulicy Jaracza dawniej (Am Holzraum) obok fabryki mebli nalężącej kiedyś do Waltera Scheffler pod numerem 3, lub pokazujace sam Holzraum Platz i jego otaczajace budynki w kierunku domu Am Holzraum 2.

EwkaW napisał/a:
zdjęcia z Am Holzraum, które ma BG PAN, a których tu, na forum nie było. Wyciągnęłam je stamtąd kilka lat temu, wszystkie, które były osiągalne.

Krzysztof napisał/a:
Większość zdjęć podesłanych przez Ewę pokazuje mostek na Junstadtischer Holzraum, czyli do posesji nr. 17.
:==
Ja mysle ze ujecie 86.jpg moze byc nawet zrobione z balkonu domu pod adresem Am Holzraum 1 - bo przy robieniu fotografii z wykuszu na rogu Schichaugasse i Am Holzraum chyba bylo by widac wieksza czesc tej pierwszej kamienicy. Nie mysle ze kiedys aparaty mialy taki dobry zoom. Jesli mam racje to na tym ujeciu widac fragment domu Am Holzraum 1, za nim widac nizszy dom 2 no i prawdopodobnie rogowy dom 2b co zakrecal az na Holzraum Platz. Niestety na razie to tylko moje przypuszczenie.

Mam nadzieje ze kiedys sie tez odnajdzie jakies ujecie tego calego bloku od strony samego Holzraum Platz, lub od strony mostku i nie zasloniete przez drzewa

Krzysztof - Sob Gru 24, 2016 9:28 am

Tu: http://forum.dawnygdansk....p=151613#151613
pumeks napisał/a:
Z serwisu Fotopolska narożna kamienica przy Robotniczej 8 i pierzeja ulicy Jaracza.

Z Jaracza widać numery 12 - 15. Oraz fragment kamienicy Robotnicza 7.


Miro - Pią Maj 12, 2017 12:08 pm

Plan ten pochodzi z "Zeitschrift für Wohnungswesen" 1903 rok.

Miro

Krzysztof - Sob Mar 23, 2019 11:14 pm

Na końcu ulicy Am Molzraum był prom na Holm. Na tym zdjęciu widać go na przystani, na lewym brzegu.

Tu: https://www.facebook.com/...?type=3&theater widać ten prom i wóz z koniem na prawym brzegu. Sam prom mało wyeksponowany, ale zdjęcie piękne.

pumeks - Pon Mar 25, 2019 8:01 pm

Tu prom lepiej wyeksponowany, ale nie jestem pewien, czy to ten sam. Może przy Stoczni Cesarskiej była jeszcze jedna przeprawa przez Martwą Wisłę na Holm?
Krzysztof - Pon Mar 25, 2019 8:27 pm

Dym z komina sugeruje, że to raczej prom parowy łączący tereny Stoczni Cesarskiej.
Mikołaj - Pon Mar 25, 2019 9:03 pm

Dawno nie zaglądałem do tego wątku. Wciągające jak kryminał. Pojawiły się nowe narzędzia pozwalające rozwiązywać niektóre zagadki, a przynajmniej umożliwiające szybkie umiejscowienie dawnego układu urbanistycznego i wodnego na aktualnej mapie.
:arrow: hgis.maphive.net
:arrow: mapire.eu

Mikołaj - Pon Mar 25, 2019 11:05 pm

Spróbujmy rozwiązać jeszcze zagadkę niewidocznych torów klejowych biegnących u wylotu Am Holzraum. Dwie odnogi prowadziły z gazowni i ze stoczni i potem biegły Schichaugasse / Jana z Kolna i włączały się w główne torowisko za Bramą Oliwską. Są na mapach, są na zdjęciach z gazowni (jeszcze w latach 70 XX w.), nie ma ich na zdjęciach z okolic Placu Hanzy.

Zdjęcia z początku tematu, na strzałki nie patrzcie, chodzi o brak torów biegnących na wprost.


Musiały iść wzdłuż tego dużego budynku o prawej

Mikołaj - Pon Mar 25, 2019 11:24 pm

Właśnie doczytałem w innym wątku, że to ten tor


http://forum.dawnygdansk....p=143176#143176

a w innym wypatrzyłem tory


Dorzucę od razu zdjęcie z innego wątku z radzieckim czołgiem i budynkiem IS Wyspa .Spójrzcie na ten płot! Kto pamięta, że to tak wyglądało jeszcze kilka lat temu!



Mikołaj - Nie Kwi 14, 2019 10:06 pm

pumeks napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
Zastanawiam się, czy to "Jacobs hal-ber Mond" dotyczy tego obiektu, czy placu przed mostem (i co znaczy)?

Półksiężyc [bramy? bastionu? świętego] Jakuba. Nazwa na pewno związana z fortyfikacjami. Kojarzę, że w pobliżu Bramy Raduńskiej był "Półksiężyc Targu Drzewnego".


Zaintrygował mnie ten półksiężyc. Mam na Gedanopedii zajęcia prof. Bukalem i dopytałem przy okazji omawiania baszty Półksiężyc (Halbmond) z okolic Bramy Drzewnej. Półksiężyc to mniej więcej to samo co luneta, ten sam źródłosłów. Po polsku to brzmi myląco, lunety jako element umocnień istniały przed powstaniem lunety do obserwacji.

I przy okazji:
http://trojmiasto.wyborcz...-na-wodzie.html
Cytat:
Drugim ciekawym miejscem, nieco trudniejszym do zlokalizowania, jest Rów Generalski (Generals-Graben). Niektórzy historycy widzą w nim ciek wodny, wymieniony bez nazwy w dokumencie z 1402 r., wyznaczającym granicę między Młodym i Starym Miastem. W 1656 r. wykorzystano go przy budowie fortyfikacji przy Bramie Oliwskiej. Od strony kościoła Bożego Ciała powstał wówczas tzw. Zakos Stodolny (Scheunen Winkel), a w stronę Wisły Zakos Wdowi (Stifts Winkel). Zakos to rodzaj prostego bastionu, otwartego od wewnątrz. Przed nimi była fosa. Na wschodnim końcu Zakosu Wdowiego znajdowało się małe dzieło, zwane Trójkątem (Triangel). Fosa Zakosu dochodziła tu do prostopadłej do niej fosy tzw. Młodomiejskiego Placu Drzewnego (Jungstädtischer Holzraum), z tzw. dziełem rogowym (układ dwóch półbastionów) przy ujściu do Wisły. Trójkątny plac przecinały cieki wodne Rów Polny (Feldgraben) i Karpi Staw (Karpfenteich), a od wschodu ograniczał go Rów Heckera (Heckers Graben). Rowy zewnętrzne zbiegały się w wierzchołku trójkąta, przy tzw. Półksiężycu bramy Św. Jakuba, niewielkim dziele fortyfikacyjnym na zewnątrz bastionu tej nazwy, w przedłużeniu ulicy Łagiewniki.

Sabaoth - Pon Kwi 15, 2019 7:44 pm

Z definicji fortyfikacji: Półksiężyc, rawelin W fortyfikacji o narysie bastionowym budowla ziemna o planie trójkąta lub pięciokąta, umieszczona przed kurtyną lub kleszczami, mająca za zadanie obronę bastionu, otoczona była własną fosą, połączoną z fosą główną.
Krzysztof - Wto Paź 26, 2021 10:12 am

Z: https://www.facebook.com/...243343224489672
i: https://www.facebook.com/...e=recently_seen
Odsłonięte fundamenty budynków przy Am Holzraum.

Krzysztof - Pią Sty 05, 2024 9:53 am

Z: https://www.facebook.com/...170279492258715
Kawałek wykuszu nieistniejącej kamienicy na rogu Robotniczej i Jaracza.


MłodyBocieK - Pią Lut 16, 2024 4:37 am

Zdjęcie wstawiał już wcześniej Miro, więc jest znane



ja w promocji dokładam małą legendę:


MłodyBocieK - Nie Lut 25, 2024 10:09 am

Historyczny zespół budowlany przy ul. Robotniczej, ul. Stefana Jaracza i ul. Jana z Kolna
Karta adresowa zabytku


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group