Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - stary wał wiślany

Krzysztof - Pią Lis 11, 2011 7:46 pm
Temat postu: stary wał wiślany
Na mapie - rekonstrukcji delty Wisły z około 1300 r. Bertram’a „Das weichseldelta um das jahr 1300.” jest zaznaczony Stary Wał „Der alte Damm”.
To, że wał był w pierwszych latach XIV w. wiadomo ze starych dokumentów.
- W dokumencie reorganizacji wsi Koźliny z 1353 r. wspomniane są łany mniej wartościowe, liczone jako ½ łanu, poza wałem wiślanym.
- W przywileju dla Steblewa z 1343 r. (też reorganizacja) mowa jest o 23,5 łanach pozostających za wałem przeciwpowodziowym.
To, że Żuławy Steblewskie (Gdańskie) były zasiedlone w czasach predkrzyżeckich (przed 1308 r.) wiadomo z innych dokumentów, ale kiedy został wzniesiony ten Stary Wał? Czy kiedykolwiek natrafiono na jakieś pozostałości w terenie po tym wale? Czy Bertram wrysował tylko najbardziej prawdopodobny przebieg tego wału?

dandola - Pią Lis 11, 2011 7:58 pm

Coś tam Długokęcki wspominał w swej pracy nt. hydrotechniki Żuław Gdańskich, ale muszę poszukać.
Krzysztof - Pią Lis 11, 2011 8:06 pm

Tam nie szukaj. Właśnie na podstawie jego opracowania formułowałem pytanie.
Jak byś miał H. Freytag'a "Das Danziger Werder..." :dooobry:

dandola - Pią Lis 11, 2011 8:10 pm

To jest artykuł Hermann FREYTAG, Das Danziger Werder im Anfange des vierzehnten Jahrhunderts. Jeśli pilne to zdobędę gdzieś we wtorek.
Krzysztof - Pią Lis 11, 2011 8:17 pm

Poczekam :heej:
dandola - Pią Lis 11, 2011 8:24 pm

Mam nadzieję, że dasz sobie radę z Uebersetzungiem, bo wiadomo, że to Deutschsprache. Czy ten Freytag to nie przypadkiem kaznodzieja ze Steblewa autor kroniki wsi i parafii (i nie tylko)?.
Krzysztof - Pią Lis 11, 2011 8:31 pm

dandola napisał/a:
z Uebersetzungiem

Ja niemiecki tylko ze słownikiem :II

pumeks - Pią Lis 11, 2011 10:38 pm

Krzysztof napisał/a:
Ja niemiecki tylko ze słownikiem :II

Podrzuć mi, to spróbujemy z tym powalczyć

Krzysztof - Sob Lis 12, 2011 8:27 am

:zgooda: oczywiście, ale:
dandola napisał/a:
zdobędę gdzieś we wtorek.

i wcale nie ma pewności, że tam jest odpowiedź :II

dandola - Czw Lis 17, 2011 3:01 pm

Mam już artykuł Freytaga i prześlę do tłumaczenia, bo nie mam czasu. Tylko kto się podejmie tłumaczenia?
dandola - Czw Lis 17, 2011 7:57 pm

Nie ma chętnych do tłumaczenia, to tylko 34 strony?.
pumeks - Czw Lis 17, 2011 8:02 pm

Zgłosiłem chęć 4 posty wyżej, ale skoro uważasz, że nie ma chętnych, to się nie będę pchał :II
dandola - Czw Lis 17, 2011 8:55 pm

:zgooda: Zara wysyłam. Nie mam czasu, bo jestem od wczoraj po 2,5 roku przerwy szczęśliwym posiadaczem pracy. Na początek małpa z Żuławami Gdańskimi z przedmiotowego artykułu.
Krzysztof - Sob Sty 14, 2012 9:39 pm

Tu: http://forum.dawnygdansk....p=132176#132176
Zbych napisał/a:
I jeszcze opracowanie. E-książka Bogny Lipińskiej "Żuławy Wiślane, ochrona i kształtowanie zabytkowego krajobrazu".
http://www.stowarzyszenie..._krajobrazu.pdf

A tam w „IV. Krótka historia Delty Wisły” jako 10 ilustracja jest mapka podpisana „Autor nieznany. Mapa Żuław Steblewskich (gdańskich) około XVII w. – widoczna jest tu „Stara Tama”.”
Niestety skan nie najlepszy :II

Paulo Marchuelo - Sob Lip 09, 2016 5:06 pm

Troszkę może odkopię stary temat, ale czytam ostatnio "Żuławy Wiślane" pod redakcją B. Augostowskiego. (1976)
Konkretnie w 4 rozdziale natrafiłem na wzmiankę o tamie w temacie ;)

Dla pełnego kontekstu, żeby było jasne o jaki dokument chodzi, dodam co było wcześniej:

"W 1292 r. książe Mestwin nadał klasztorowi pelplińskiemu wieś Giemlice i nie nadającą się dziś zidentyfikować wieś Schow na Żuławach, a z nadania z 1308 r. poznajemy kilka dalszych wsi żuławsich. To ostatnie nadanie dotyczy kasztelana tczewskiego Jakuba i jego brata Jana, pełniącego funkcję podkomorzego tczewskiego, którzy otrzymali od Władysława Łokietka, a raczej posiadali już dawniej, następujące wsie: Siedlisko, Osycze, Sunowo, Uthatino, Oteslawe, Wyslina, Bystra, Vruti, Ostrow, leżące na Żuławach. W nazwach tych bez trudu rozpoznajemy Osice, Wocławy, Wiślinę, Bystrą, niektórzy dopatrują się też dalszych." -> foto:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group