Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Fontanna Neptuna

b9oski - Czw Lis 10, 2011 6:01 pm
Temat postu: Fontanna Neptuna
Witam, piszę tu, bo nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat. Czy Neptun został kiedyś ocenzurowany? Z dzieciństwa świta mi jego siusiak, jednak nie jestem pewien czy to nie było urojenie dorastającego umysłu, co można pozostawić do analizy Freudowi, czy ten dziwny ogon został dorobiony w przypływie urzędniczej pruderyjności? Ktoś coś wie na ten temat?
Dostojny Wieśniak - Czw Lis 10, 2011 7:55 pm

Płetwa jest faktycznie elementem wtórnym.
A przy okazji zapraszam do wątku powitalnego. :wink:

b9oski - Czw Lis 10, 2011 11:40 pm

Dzięki. Nurtowało mnie to od miesięcy :D A masz może informacje kiedy, przez kogo i na czyje zlecenie to zostało zrobione? Jakakolwiek dokumentacja, notatki prasowe itp. byłyby mile widziane.
pumeks - Czw Lis 10, 2011 11:44 pm

Obawiam się, że siedemnasto- i osiemnastowieczne gdańskie notatki prasowe są trudno dostępne :mrgreen:
pascolo - Pią Lis 11, 2011 12:15 am

Hm, oj ta nasza wspaniała, kochana Fontanna Neptuna... No stoi wytrwale nasz piękny golasek już od setek lat i dalej wygląda jak młody bóg :) I ten cały nieszczęsny litek to mu doprawili podłóg poprawy politycznej by nie święcił tak swoim przyrodzeniem przechodniom w oczy:)
Dostojny Wieśniak - Pią Lis 11, 2011 1:21 am

Nie, no... Gdyby się postarać, to można by było coś znaleźć... Tylko mi się zupa przypali. B9oski masz w tym temacie jakieś preferencje? :wink:
b9oski - Pią Lis 11, 2011 11:20 am

Zdecydowanie rosół. Chyba, że chodzi o jakieś inne preferencje?
Krzysztof - Pią Lis 11, 2011 2:30 pm

http://forum.dawnygdansk....=2734&start=645
Fenix - Wto Lis 22, 2011 8:21 pm

Taka mała ciekawostka z Gazety Gdańskiej "ofiara Neptuna":
roland - Pią Mar 30, 2012 8:52 pm

www.ibedeker pisze:

Gdańszczanie i turyści z niecierpliwością oczekują powrotu Neptuna na Długi Targ. Prawdopodobnie jeszcze przed świętami, po półrocznym pobycie w Pracowni Konserwacji Zabytków na ul. Miałki Szlak, odrestaurowany zabytek ponownie ozdobi serce miasta.



Spostrzegawczy gdańszczanie zapewne zauważyli, że zniknęła niebieska plandeka, przykrywająca ogrodzony teren fontanny. To jasny sygnał, że prace konserwatorskie dobiegają końca. W oczekiwaniu na oficjalną prezentację Neptuna w nowej odsłonie, w najbliższą niedzielę będziemy mieli okazję rzucić na niego okiem. Będzie to możliwe dzięki próbie kotwiczenia posągu z cokołem, bowiem w trakcie prac konserwatorskich niezbędną się stała przeróbka mocowania posągu z kamienną częścią fontanny.

Próba będzie miała miejsce właśnie w niedzielę, przed poniedziałkowym cementowaniem cokołu. Takiej okazji nie można opuścić. Zapraszam Państwa/ Was - iBedekerowiczów w niedzielę o godz. 11. Spotkajmy się u stóp Neptuna, przywitajmy go i zróbmy wspólne zdjęcie. Takiej okazji nie będzie przecież przez najbliższe 100 lat.

Wszystkich, którzy chcieliby odróżnić się od turystów i powiedzieć - TO MY - MIŁOŚNICY GDAŃSKA, zachęcam do zabrania ze sobą jakiegokolwiek FIOLETOWEGO elementu. Przywitajmy Neptuna na fioletowo:)



czytaj więcej: http://ibedeker.pl/relacj.../#ixzz1qcxiMF2N

slowik45 - Pią Mar 30, 2012 10:06 pm

roland napisał/a:
jakiegokolwiek FIOLETOWEGO elementu.
cholerka , przewaliłem pół domu i żadnego fioletu oprócz koszuli nocnej żony nie znalazłem :haha:
szapoklak - Pią Mar 30, 2012 10:18 pm

Poszukałabym jakiej kartki z dziecięcego bloku i farb. Wystarczy niebieska i czerwona.
Poza tym napisano ELEMENT a nie GARDEROBA. Ach, ci mężczyźni...

Dostojny Wieśniak - Pią Mar 30, 2012 11:13 pm

Cytat:
Poszukałabym jakiej kartki z dziecięcego bloku i farb.
Ale ma wiać i padać. Farbki się rozpuszczą i co wtedy? :skolowany:
Ewa Kowalska - Pią Mar 30, 2012 11:17 pm

Oby pogoda przyzwoita była. Bo jak nie, to wszyscy będą mieli fioletowe nosy :głupi_ty:
Do zobaczenia:)

Dana - Pią Mar 30, 2012 11:23 pm

Słowik - zrób nam przyjemność i zawiń koszulę żony na szyi w charakterze apaszki. Kto nie będzie wiedział ten się :hiihihi: nie kapnie.
Mikołaj - Pią Mar 30, 2012 11:59 pm

Cytat:
TO MY - MIŁOŚNICY GDAŃSKA, zachęcam do zabrania ze sobą jakiegokolwiek FIOLETOWEGO elementu

i najlepiej z duuużym logo iBedeker... :roll: warto ludzi wprost informować, że mają uczestniczyć w akcji promocyjnej

slowik45 - Sob Mar 31, 2012 10:12 am

Mikołaj napisał/a:
logo iBedeker... warto ludzi wprost informować, że mają uczestniczyć w akcji promocyjnej
ależ od razu była to oczywista oczywistość przecież Roland cytował iBedekera i osobiście nie mam nic przeciwko temu .
szapoklak - Sob Mar 31, 2012 10:16 am

Deszcz? Nie pomyślałam...
Chociaż i na to może być rada - koszulka! :-D Nie nocna, rzecz jasna, tylko taka 'urzędowa'
Mikołaju, nie frasuj się zanadto. Rzecz od dawna wiadoma, że kampanie promocyjne zbyt natarczywe bywają. Lepszy efekt przynosi reklama szeptana;-)
ja w każdym razie nigdzie się z Kościerzyny nie ruszam, choć faceta z widelcem uwielbiam

Dostojny Wieśniak - Sob Mar 31, 2012 11:05 am

Promocja czy nie, Neptun stanie na cokole. :) Może nawet pozwolą zdjęcie z nim zrobić na chodniku? Bo w boskich objęciach to już raczej niekoniecznie. Bogowie niezbyt często tulą śmiertelników. :lol:
ruda - Sob Mar 31, 2012 6:50 pm

Ramię Neptuna dziś by chyba nie utrzymało :hihi:
Romek52 - Sob Mar 31, 2012 7:41 pm

Dziennik Bałtycki z 30.03,2012
Dostojny Wieśniak - Sob Mar 31, 2012 11:22 pm

ruda napisał/a:
Ramię Neptuna dziś by chyba nie utrzymało :hihi:
Założysz się? :P Na fotce niżej Neptun wypiękniał, kerownik też pięknie pali (...), znaczy pozuje. :mrgreen: Tego się nie da wykręcić. :P
adzygmunt - Nie Kwi 01, 2012 7:52 am
Temat postu: Neptun
Na Długim Targu od godziny 7/50 Neptun pilnuje turystów.
Mało tego, podpiera się jedną nogą na piłce!
Wivat Euro 2012!

slowik45 - Nie Kwi 01, 2012 12:37 pm

I oto Pan i Władca w całym majestacie :co_jest:
szapoklak - Nie Kwi 01, 2012 12:39 pm

Łaaaał! :==
No robi chłop wrażenie :love: :love:

Dana - Nie Kwi 01, 2012 1:52 pm

A ja kupiłam ten ibedekerowy bajer o próbnym kotwiczeniu oryginału :oops: :haha: . "Takiej okazji nie będzie przecież przez najbliższe 100 lat." :haha: Dobre, brawo Pani Ewo :==
slowik45 - Nie Kwi 01, 2012 2:07 pm

Proponuję scalić temat http://forum.dawnygdansk....p=134532#134532
Ewa Kowalska - Nie Kwi 01, 2012 3:16 pm

Dana napisał/a:
A ja kupiłam ten ibedekerowy bajer o próbnym kotwiczeniu oryginału :oops: :haha: . "Takiej okazji nie będzie przecież przez najbliższe 100 lat." :haha: Dobre, brawo Pani Ewo :==

Dzięki wielkie:) Pomysł z kotwiczeniem wyszedł od Rolanda, ja dałam jedynie narzędzie w postaci fioletowego bloga:) Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami:) :)
Ogrom skrajnych opinii, od "tfuuuu" począwszy na "nieziemski pomysł" skończywszy:) :)

Inga - Nie Kwi 01, 2012 5:44 pm

Że nieziemski, to mało powiedziane :) Strasznie żałuję, że mnie z Wami nie było...
Dostojny Wieśniak - Nie Kwi 01, 2012 11:23 pm

No wiesz... Niektóre mają więcej szczęścia. Źródło Nasza Klasa :arrow: http://nk.pl/#profile/2101049#!q?photoviewer=[2354187,383
pumeks - Pon Kwi 02, 2012 7:08 am

Czyżby to w tym samym budynku? ;-)
Mikołaj - Pon Kwi 02, 2012 8:17 am

Pumeks Ty jeszcze nie na cokole? :wink:
Henio - Pon Kwi 02, 2012 3:25 pm

Przyjdzie pora na cokola - narazie się rozgląda .
Ja wolę żywego , jak śmiga z wycieczką , tylko niech wolniej mówi , bo za godz. ma płacone , a nie za wykład :blah: :blah: :blah:

szapoklak - Pon Kwi 02, 2012 7:22 pm

Kiedy to pewnie bardziej z pragnienia opowiedzenia WSZYSTKIEGO. Tak domniemywam na podstawie doświadczenia z własnym synem
...nasz Pumeksie
nasz Sokole
kiedyś staniesz
na cokole... (na wszelki wypadek oddaliła się na bezpieczną odległość) ;)

Marek Z - Wto Kwi 03, 2012 1:37 am

Jaki ten Król Morskich Głębin czyściutki. Już niedługo biedaka znowu gołębie obs... marują
i będzie bardziej kolorowy. :II

Kanalarz - Sob Kwi 14, 2012 2:12 pm

Marek Z napisał/a:
Jaki ten Król Morskich Głębin czyściutki. Już niedługo biedaka znowu gołębie obs... marują i będzie bardziej kolorowy. :II

No bo po co właził na misę fontanny?!… Trzeba było usiąść sobie pod nią, tak jak to zrobił Neptun liverpoolski (zdjęcie poniżej). Pod misą nie tylko jest czyściej ale i przytulniej.

roko - Sob Kwi 14, 2012 5:07 pm

No i w końcu władca mórz, boski Neptun, znów na Długim Targu się pojawił.

Opatulony folią oraz zabezpieczony taśmami i gąbkami do transportu dźwigiem, wjechał ok. godziny 14-tej zaś kilka minut po 15-tej, znów dumnie rozpoczął swe panowanie w grodzie nad Motławą.

slowik45 - Sob Kwi 14, 2012 5:13 pm

No i prawie wszystko wróciło na swoje miejsce :mrgreen:
roko - Sob Kwi 14, 2012 5:16 pm

slowik45 napisał/a:
No i prawie wszystko wróciło na swoje miejsce :mrgreen:


:hiihihi:

Henio - Sob Kwi 14, 2012 6:08 pm

To już nie będzie w "stringach" ? :hmm:
Zbych - Sob Kwi 14, 2012 8:51 pm

slowik45 napisał/a:
No i prawie wszystko wróciło na swoje miejsce

A co nie wróciło, skoro wróciło prawie wszystko?

bavar - Sob Kwi 14, 2012 9:13 pm

gdzieś czytałem całkiem niedawno, że owa fontanna jest podpiwniczona i tam znajduje się cała instalacja wodna.. dobrze prawię, czy raczej z czymś mi się to zmiksowało..?

jeśli to prawda, to czy może to wskazywać na istnienie tuneli/podziemi pod tą częścią Miasta? wszak skoro zupełnie obok mogły zostać zbudowane tak okazałe podziemia Dworu Artusa [dawna 'mordownia'], to nie można sobie dać tak zupełnie wmówić, że Gdańsk jest na tyle podmokły, że nic tam pod ziemią powstać nie mogło..

roland - Sob Kwi 14, 2012 9:29 pm

bavar napisał/a:
gdzieś czytałem całkiem niedawno, że owa fontanna jest podpiwniczona i tam znajduje się cała instalacja wodna.. dobrze prawię, czy raczej z czymś mi się to zmiksowało..?

jeśli to prawda, to czy może to wskazywać na istnienie tuneli/podziemi pod tą częścią Miasta? wszak skoro zupełnie obok mogły zostać zbudowane tak okazałe podziemia Dworu Artusa [dawna 'mordownia'], to nie można sobie dać tak zupełnie wmówić, że Gdańsk jest na tyle podmokły, że nic tam pod ziemią powstać nie mogło..



Jest podpiwniczona.
Spróbuję zrobić zdjęcia pod Neptunem.

Krzysztof - Sob Kwi 14, 2012 10:13 pm

Zbych napisał/a:
A co nie wróciło
Chyba o ten detal chodzi :P
slowik45 - Sob Kwi 14, 2012 10:23 pm

Krzysztof napisał/a:
Zbych napisał/a:
A co nie wróciło
Chyba o ten detal chodzi :P
dokładnie ten .
pumeks - Sob Kwi 14, 2012 10:38 pm

Dziwne, bo w filmie dostępnym na http://www.trojmiasto.pl/...sce-n57328.html płetwa jest na właściwym miejscu :P
slowik45 - Sob Kwi 14, 2012 10:43 pm

No fakt :oops:
Krzysztof - Sob Kwi 14, 2012 10:48 pm

Nie mogło jej być, gdy Neptun zawieszony był na stropach.
Musiano ją doczepić chwilę po zrobieniu tamtego zdjęcia, a przed konfetti.

Zbych - Sob Kwi 14, 2012 10:49 pm

To jednak wszystko wróciło, tylko pewnie już po wykonaniu zdjęcia zamieszczonego przez Roko.
roland - Sob Kwi 14, 2012 11:57 pm

I tak odpadnie. To kopia z tworzywa.
roko - Nie Kwi 15, 2012 7:15 am

Krzysztof napisał/a:
Musiano ją doczepić chwilę po zrobieniu tamtego zdjęcia, a przed konfetti.


Zbych napisał/a:
To jednak wszystko wróciło, tylko pewnie już po wykonaniu zdjęcia zamieszczonego przez Roko.


Tak naprawdę, ogonek umieszczono tuż po konfetti a że jeszcze byłem, to i ten moment uwieczniłem :wink:

Zbych - Nie Kwi 15, 2012 9:23 am

Teraz wszystko jasne.
ruda - Nie Kwi 15, 2012 9:43 am

Szczególnie ładnie wygląda kontrastowe zestawienie jasnych płaskorzeźb z czernią misy. Kilka nieścisłości w tekstach TVP ale co tam... :wink:
slowik45 - Nie Kwi 15, 2012 9:57 am

Słyszałem że listka ups ogonka figowego miało w ogóle nie być po renowacji , tym bardziej że jest to jak napisał Roland kopia z tworzywa , a tak na marginesie , jeżeli wydano tyle kasy to dlaczego nie odtworzono rzeczonego ogonka do zakrycia ogonka :haha: z brązu ?
Zbych - Nie Kwi 15, 2012 10:10 am

slowik45 napisał/a:
...dlaczego nie odtworzono rzeczonego ogonka do zakrycia ogonka z brązu ?

Po to, żeby mógł łatwiej odpaść. Chodzi o to, żeby uzasadnienie rodzaju gramatycznego Neptuna było widoczne, ale żeby nikomu nie można było zarzucić celowego działania. Ma to być przypadkowe.

princessita - Nie Kwi 15, 2012 11:29 am

I tu powinnien wkroczyc autor dziela (listka figowego chyba nie bylo w oryginale ?), tego wynika ze dzis sa ludzie bardziej pruderyjni niz przed wiekami.
Dostojny Wieśniak - Wto Lis 27, 2012 12:19 am

princessita napisał/a:
dzis sa ludzie bardziej pruderyjni niz przed wiekami.
Nic nowego. :wink:
Rolandowi się nie udało, to ja wrzucę kilka zdjęć z podziemi. Dostałem je ze zgodą na publikację od kierownika robótek ręcznych przy Fontannie. Stąd one takie techniczne. :P Autorem tego co niżej jest p. J. Graban, kierownik. Dzięki. :zgooda:

djjack - Pią Lut 14, 2014 2:21 pm
Temat postu: XIX Światowy Kongres Esperantystów
W dniach 28 lipca - 4 sierpnia 1927 r. odbył się w Gdańsku XIX Światowy Kongres Esperantystów. Jedno ze zbiorowych zdjęć zrobiono przy Fontannie Neptuna.
Źródło fotografii - Austriacka Biblioteka Narodowa.

Adamdownunder - Wto Lut 18, 2014 12:51 pm

Prace przy fontannie Neptuna okolo roku 1895
discus - Sob Mar 22, 2014 12:09 am

To już 380 lat.
Miro - Pon Lip 13, 2015 11:29 am

Na tym fragmencie zdjęcia mamy fontannę Neptuna bez Neptuna.
Przed wojną też czsami znikał.

Miro

Fotomemoria - Nie Cze 12, 2016 12:08 pm

Fotorelacja z lipca 1954 roku
Sabaoth - Nie Cze 12, 2016 10:13 pm

Raczej nie przed wojną ale w czasie wojny. Przynajmniej tam mam datowane te zdjęcia:
Fotomemoria - Pon Cze 13, 2016 12:22 am

Mówiąc szczerze, nie wiem co ma znaczyć Twój post.
Jestem chłopakiem z Moreny i jedynie zacytowałem kilka obrazów.

Dostojny Wieśniak - Sro Cze 15, 2016 9:22 pm

Fotomemoria napisał/a:
Mówiąc szczerze, nie wiem co ma znaczyć Twój post.
Nie konsultowałem ale sądze, że odnosi się do postu Mira. :wink:
EwkaW - Czw Cze 16, 2016 12:41 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Fotomemoria napisał/a:
Mówiąc szczerze, nie wiem co ma znaczyć Twój post.
Nie konsultowałem ale sądze, że odnosi się do postu Mira. :wink:

Podzielam opinię Dostojnego, dla mnie to oczywiste :) , ostatnio też palnęłam nie spojrzawszy, co było wcześniej w wątku, to się zdarza :wink: , jak widać Morena (Piecki-Migowo) przoduje, bom i ja morenowa :)
A fotoreportaż z 1954 fajny (świat mojego dzieciństwa) i w temacie przecież :==

pumeks - Czw Cze 16, 2016 8:32 am

Wracając do tych wojennych zdjęć bez Neptuna, to zastanawia mnie duża skrzynia przy ogrodzeniu fontanny. Ciekawe, co się w niej znajdowało?
(oczywiście nie podejrzewam, by chodziło o bursztynową komnatę :hihi: )

discus - Czw Cze 16, 2016 10:50 am

Magiczny wózek zamienił się w magiczną skrzynię :D
Wiercipietek - Czw Cze 16, 2016 12:34 pm

Na poprzedniej stronie wątku jest zdjęcie, na którym stoi w tym miejscu "wóz techniczny" naprawiaczy fontanny. Ale chyba nie o pojazdy tu chodzi. Zresztą skrzynia, trochę mniejsza, też tam jest!
Skrzynia jest także na zdjęciu zamieszczonym przez Miro - czy to zdjęcie z tej samej serii?
Jeżeli to jakiś remont prowadzony przed wojną (a nie demontaż do ewakuacji), to może złożono tam jakieś elementy fontanny.
Kto zna przygody Indiany Jonesa, ten wie, co mogli hitlerowcy przewozić w takich skrzyniach :hihi:

Miro - Czw Sty 26, 2017 1:48 pm

„Dobre pomysły “ są stare jak świat. Na obudowę fontanny Neptuna władze miasta wpadły na pomysł w 1861 roku z okazji koronacji pruskiego króla Wilhelma I.
Według opisu tego zdjęcia stan taki przetrwał 10 lat.
Takie mam informacje, czy prawdziwe ...

Miro

pumeks - Czw Sty 26, 2017 2:13 pm

Niestety, Forum Dawny Gdańsk istnieje tak długo, że wszystko już było... niektóre rzeczy nawet po kilka razy
http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=1129
http://forum.dawnygdansk....p=124737#124737

Miro - Czw Sty 26, 2017 2:31 pm

Przynajmniej taka pociecha, że zdjęcia te wstawiłem w odpowiednim temacie.
Dodam inny zimowy widoczek mając nadzieję, że go nie było, ale czy ja wiem
przecież forum jest tak obszerne.

Miro

dariusz08 - Czw Sty 26, 2017 3:11 pm

Sabaoth napisał/a:
Raczej nie przed wojną ale w czasie wojny. Przynajmniej tam mam datowane te zdjęcia:

Te dwa pewnie z tego samego okresu.

dariusz08 - Czw Sty 26, 2017 3:25 pm

To z moich zbiorów.Datowane 1944.Wszystko elegancko zabezpieczone.
dariusz08 - Czw Sty 26, 2017 3:26 pm

Dla kontrastu, również z moich zbiorów, rok 1939.
dardol - Sob Lut 25, 2017 5:12 pm

Gdańsk pozdrawia swego Führera. Czyli przed wizytą Hitlera w mieście 19 września 1939?
Romek52 - Nie Sie 15, 2021 7:46 pm

Może taka fotka od zadka :lol:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group