Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Brama Raduńska

Inga - Nie Paź 30, 2011 12:55 pm
Temat postu: Brama Raduńska
Odbudowałam sobie (wirtualnie :wink: ) Bramę Raduńską :) Z wymiarami i proporcjami było ciężko - na "Kolorowym widoku" widać to wszystko średnio pośrednio...
Krzysztof - Nie Paź 30, 2011 1:18 pm

A gdzie i kiedy ona była :???:
Bartosz B. - Nie Paź 30, 2011 2:10 pm

Chyba tam gdzie była siedziba KW PZPR. W "Był sobie Gdańsk" jest zdjęcie baszty. Szkoda, ze ją rozebrano zamiast jakoś wkomponować w ten budynek.
pumeks - Nie Paź 30, 2011 3:35 pm

O ile wiem, fragmenty baszty leżą pod jezdnią Wałów Jagiellońskich blisko dawnego "Żaka", i to raczej pod tą od dworca w stronę Huciska. Można założyć, że bieg Kanału Raduni niewiele się w tym miejscu zmienił, a Brama Raduńska stała jakby w poprzek kanału - bo to nie była brama dla ludzi, tylko dla wody. Zniknęła w czasie budowy Wału św. Elżbiety. W 1563 (tak podaje prof. Stankiewicz) zasklepiono tunel w kurtynie wału, a 4 lata później ukończono akwedukt przerzucający wody Kanału Raduni ponad fosą (początkowo murowany i zaopatrzony w wieżyczki podobne do "dziewic" przy Kamiennej Śluzie, ok. 1636 zburzony i zastąpiony drewnianym "Riedewandem" o którym już parę razy deliberowaliśmy.
Krzysztof - Pon Paź 31, 2011 11:24 am

Dzięki. Podejrzewałem, że to, to miejsce.
pumeks napisał/a:
fragmenty baszty leżą pod jezdnią Wałów Jagiellońskich blisko dawnego "Żaka", i to raczej pod tą od dworca w stronę Huciska.

Pamiętam, że przy budowie drugiej (tej w stronę Huciska) jezdni natrafiono na fundamenty niegdysiejszej baszty. Starano się nawet uwidocznić dla ogółu miejsce jej lokalizacji, kładąc w jej miejscu dywanik asfaltowy w innym kolorze. Jeśli dobrze pamiętam, było to na środkowym i lewym pasie ruchu, a reszta okręgu wchodziłaby w torowisko tramwajowe. Czyli minimalnie w górę od twojej lokalizacji.
:zgooda:

danziger - Wto Lis 01, 2011 8:24 pm

ARz jest już wprawdzie praktycznie martwa, ale może się Ingo zgłosisz mimo wszystko do Grüna, aby zamieścił Twoje dzieło w Katedrze Rekonstrukci Wirtualnej?
:==

Marek Z - Sro Lis 02, 2011 5:09 pm

danziger napisał/a:
ARz jest już wprawdzie praktycznie martwa,


Czemu miałaby być martwa ? Akademia przecież istnieje, zawsze można do niej zajrzeć - jak do encyklopedii, znaleźć szukany materiał i myślę, że warto również rozbudowywać.

danziger napisał/a:
może się Ingo zgłosisz mimo wszystko do Grüna, aby zamieścił Twoje dzieło w Katedrze Rekonstrukci Wirtualnej?


Świetny pomysł. :==

danziger - Sro Lis 02, 2011 8:55 pm

Marek Z napisał/a:
Czemu miałaby być martwa ?

A widzisz ile nowych artykułów się pojawia ostatnimi czasy, a jak było kiedyś?

Marek Z napisał/a:
Akademia przecież istnieje, zawsze można do niej zajrzeć - jak do encyklopedii, znaleźć szukany materiał i myślę, że warto również rozbudowywać.

Oczywiście, że istnieje - jako swoisty "pomnik" i pewnie, że warto byłoby rozbudowywać. Tyle, że nie widać nikogo z odpowiednimi chęciami, wiedzą i zacięciem, kto chciałby to robić na skalę większą niż 1 artykuł na rok, czy pół roku. Ja się nie mogę zmobilizować do naniesienia poprawek na moje stare wypociny, a co dopiero skrobnąć coś nowego...
Zobacz na listę 10 ostatnich artykułów - nie wszystkie są opatrzone datą, ale widać, że te 10 ostatnich artykułów to cały tegoroczny dorobek ARz. W dodatku to prawie same recenzje (nic nie ujmując tego typu twórczości). Wychodzi po 1 artykule na 4 miesiące + po recenzji raz na dwa miesiące (no - jakieś 1,7 miesiąca).
Oczywiście, że fajnie by było gdyby... ale jest jak jest.

Marek Z - Sro Lis 02, 2011 9:28 pm

danziger napisał/a:
Zobacz na listę 10 ostatnich artykułów


Wszystko się zgadza, ale czy miarą jej żywotności, jest liczba nowych artykułów ?
Wydaje mi się, że nawet "martwa" - jak piszesz - doskonale spełnia swoje zadanie. :zgooda:

Voit - Sro Lis 02, 2011 10:41 pm

Inga, gratuluję!
Świetna robota...
:D

Faktycznie, w Akademii Rzygaczy brakuje Twojej rekonstrukcji Bramy Raduńskiej.

Colonel - Czw Lis 03, 2011 2:32 pm

Marek Z napisał/a:
warto również rozbudowywać


.. włąśnie w taki sposób między innymi.

Inga - Czw Lis 03, 2011 6:14 pm

A więc: dzwoniłam dzisiaj do Grüna w temacie Bramy i jak najbardziej chce, żeby mu ją podesłać :) Tak, że muszę dopisać jakiś wstęp ideologiczny :wink: i całkiem możliwe, że artykuł będzie w ARz :)

Voit napisał/a:
Inga, gratuluję!
Świetna robota...

Dziękuję :)

feyg - Czw Lis 03, 2011 6:31 pm

Gratulacje! :==
Voit - Czw Lis 03, 2011 7:04 pm

Inga napisał/a:
(...) i całkiem możliwe, że artykuł będzie w ARz :)
(...)


:zgooda:
Zuch Dziewczyna!

:huuurra:

Inga - Pią Lis 04, 2011 9:24 pm

Bartosz B. napisał/a:
W "Był sobie Gdańsk" jest zdjęcie baszty

A mogłabym się do kogoś uśmiechnąć, żeby mi to zdjęcie zeskanował (nie mam ani książki, ani dostępu do niej...) ? :D

pumeks - Pią Lis 04, 2011 9:54 pm

Się robi :D
pumeks - Pią Lis 04, 2011 10:47 pm

I jeszcze
Inga - Pią Lis 04, 2011 10:50 pm

Łaaał, super :huuurra: Dzięki :masta:
pumeks - Pią Lis 04, 2011 11:33 pm

Debil ze mnie :mur: zapomniałem o tym widoczku:
Inga - Pią Lis 04, 2011 11:45 pm

A tym to ja się akurat posługiwałam przy odbudowie :) Nawet rysunki pół-techniczne :wink: na jego podstawie uprawiałam :mrgreen:
Bartosz B. - Sob Lis 05, 2011 1:40 pm

pumeks napisał/a:
Baszta Bramy Radunskiej 2.jpg
Deurer "Gdańsk i jego kościoły"


Tego nie znałem. Tu rzeczywiście dokładnie widać gdzie ona stała. Szkoda, że nie ocalała, np. poprzez zbudowania "Żaka" nieco bliżej w kierunku torów kolejowych i wygięcia jezdni.

Inga - Pon Lis 07, 2011 8:58 pm

Donoszę, iż rekonstrukcja musi zostać poddana gruntownej przebudowie :) A że ja chwilowo (przez baaaaardzo długą chwilę...) nie mam na to czasu, to sprawa artykułu odwleka się w bliżej nie sprecyzowaną przyszłość...
pumeks - Wto Lis 08, 2011 11:08 pm

Ponownie stwierdzam, żem baran :P Poniewczasie przypomniałem sobie, że przecież mam kilka odbitek zdjęć z badań archeologicznych prowadzonych chyba w 1971 r., przy okazji budowy szerszej jezdni, po zburzeniu budynku widocznego tu. Wszystkie fotki opisano jako wykonane przez Andrzeja Zbierskiego. Jedna nie ma poza tym opisu, pozostałe załączam.
pumeks - Wto Lis 08, 2011 11:10 pm

c.d.
wodnik88 - Sro Lis 09, 2011 12:04 pm

A czy pozostałości wyciągnięto z ziemi czy może coś pozostawiono?

Jak to jest w takich sytuacjach? Archeolodzy katalogują i wyciągają wszystko co znajdą czy może katalogują i to co nie przeszkadza w budowie, np. jezdni to zasypują?

pumeks - Sro Lis 09, 2011 2:07 pm

Nie ma reguł :???:
Tamte pozostałości nie zostały nawet porządnie namierzone, zdaje się, że te kilka marnych zdjęć to główny trzon dokumentacji z odkrycia. Gdyby ta akcja miała miejsce dziś, to w ciągu jednego dnia można by wykonać rzetelną inwentaryzację geodezyjno-kartograficzną i kilkaset fotografii cyfrowych. Gdyby inwestor z jakichś powodów nalegał na likwidację odkrytych reliktów zabudowy, to najprawdopodobniej konserwator musiałby na to przystać (tak się często dzieje na Starym i Głównym Mieście oraz Wyspie Spichrzów). Ale w omawianym przypadku, o ile wiem, nie było takiej potrzeby, wszystko zostało zasypane i na tym położono drogę.

slowik45 - Pią Lis 18, 2011 7:14 pm

W innym wątku Dandola wrzucił takie zdjęcie , wydaje mi się że na temat .
dandola - Pią Lis 18, 2011 7:25 pm

Na temat : Gdańskie kościoły
pumeks - Pią Lis 18, 2011 7:30 pm

Niezupełnie. To jest - istniejący do dziś - relikt Bastionu św. Elżbiety, a ściśle rzecz biorąc - ceglanego magazynu prochowego (z czasów przebudowy fortyfikacji ok. 1640?), który pozostawiano po zniesieniu bastionu w 1895 r. Na tym zdjęciu

widać go po lewej stronie, poniżej Szkoły Wojennej

PS jeśli zdjęcie było już na forum, to niepotrzebnie wgrałeś je drugi raz - wystarczyło skopiować jego adres sieciowy i użyć przycisku IMG w okienku edycji postu.

slowik45 - Pią Lis 18, 2011 8:31 pm

pumeks napisał/a:
wystarczyło skopiować jego adres sieciowy i użyć przycisku IMG w okienku edycji postu.
no i człek się uczy :oops: , chyba się rozpędziłem , faktyczne na tym zdjęciu widać w głębi bastion św.Elżbiety , aczkolwiek mam pewne wątpliwości :hmm: .
dandola - Pią Lis 18, 2011 8:55 pm

slowik45 napisał/a:
pumeks napisał/a:
wystarczyło skopiować jego adres sieciowy i użyć przycisku IMG w okienku edycji postu.
no i człek się uczy :oops: , chyba się rozpędziłem , faktyczne na tym zdjęciu widać w głębi bastion św.Elżbiety , aczkolwiek mam pewne wątpliwości :hmm: .
Dlaczego? Elżbietkę widać wyraźnie.
slowik45 - Pią Lis 18, 2011 9:32 pm

Nie chodzi o Elizabeth , tylko o położenie Bramy Raduńskiej , w świetle poprzednich zdjęć tzn. wykopaliska, to nie za bardzo zgadza się to coś co tam odkryto z położeniem w/w bramy , no chyba że to perspektywa zdjęcia daje mylne wrażenie.
Miro - Pią Lis 25, 2011 9:14 am

Baszta Bramy Raduńskiej, zdjęcie zrobione 1895 roku,
które wcześniej wstawił Pumeks ale to jest bardziej przejrzyste.

Miro

pumeks - Sob Gru 17, 2011 11:58 pm

To i ja dołożę coś, co znalazłem właśnie na swoim dysku - wygląda ładniej niż to, co wskanowałem z Deuera

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group