Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Okopowa (Wiebenwall, Karrenwall) i Wały Jagiellońskie

dandola - Pią Mar 04, 2011 9:04 pm
Temat postu: Okopowa (Wiebenwall, Karrenwall) i Wały Jagiellońskie
Piękna perspektywa ulicy Karrenwall zwana dziś Wały Jagiellońskie. Ciekawe, skąd wykonano to zdjęcie, bo nie jest ono chyba lotniczym. Czyli potwierdza się moja teoria, że od błędnika do pomnika Wilusia prawa strona ulicy (od strony torów) nie była zabudowana. Zaś naprzeciw Wilhelma widzę jakieś budynki ciągnące się do obecnego Huciska.
(http://www.zoppot.com)

Sabaoth - Pią Mar 04, 2011 9:16 pm

1. Zdjęcie najprawdopodobniej zrobiono z komina, o którym mowa była w wątku o Targu Siennym.

2. Budynki (prawie) naprzeciw pomnika Wilhelma były juz nie raz na forum opisywane, m.in. we wspomnianym powyżej wątku.

A tu link do tego wątku: http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=97

pumeks - Pią Mar 04, 2011 9:17 pm
Temat postu: Re: Wały Jagiellońskie / Karrenwall
dandola napisał/a:
Piękna perspektywa ulicy Karrenwall zwana dziś Wały Jagiellońskie.

Błąd. Karrenwall to dziś część ul. Okopowej (druga część to dawne Wiebenwall).
dandola napisał/a:
błędnika do pomnika Wilusia prawa strona ulicy (od strony torów) nie była zabudowana.

Nic nie rozumiem. Jakiego błędnika, jakich torów? :hmm:

danziger - Pią Mar 04, 2011 9:35 pm

Chyba się Dandoli pomerdały nazwy - jak rozumiem chodzi mu o to, że nie było zabudowy po przeciwnej (w stosunku do banku i Danziger Hofu) stronie ulicy od wysokości pomnika do miejsca, gdzie jest obecnie wiadukt "na Warszawę" - który omyłkowo nazwał Błędnikiem.
dandola - Sob Mar 05, 2011 7:52 am
Temat postu: Re: Wały Jagiellońskie / Karrenwall
pumeks napisał/a:
dandola napisał/a:
Piękna perspektywa ulicy Karrenwall zwana dziś Wały Jagiellońskie.

Błąd. Karrenwall to dziś część ul. Okopowej (druga część to dawne Wiebenwall).
dandola napisał/a:
błędnika do pomnika Wilusia prawa strona ulicy (od strony torów) nie była zabudowana.

Nic nie rozumiem. Jakiego błędnika, jakich torów? :hmm:

Prawa strony ulicy jadąc w stronę Tczewa, a błędnik jest to powszechna i utarta nazwa wiaduktu. Zaś Karrenwall jest powszechnie tłumaczona jako Wały Jagiellońskie - vide np.: http://www.danzig-online....ig/danzig2.html

danziger - Sob Mar 05, 2011 11:36 am
Temat postu: Re: Wały Jagiellońskie / Karrenwall
dandola napisał/a:
a błędnik jest to powszechna i utarta nazwa wiaduktu.

Ale nie tego.

Sabaoth - Sob Mar 05, 2011 11:43 am

Błędnik czyli Irrgarten Brücke to wiadukt w okolicy Olivaer Tor czyli jakby po drugiej stronie miasta. Pomyliło Ci się z Kleiner Irrgarten czyli Małym Błędnikiem. Tak nazywał się park naprzeciw hotelu Danziger Hof.

Poza tym, na mojej stronie, w dziale Dawne nazwy wyraźnie jest oznaczone:

- Wały Jagiellońskie - Dominikswall / Elisabethwall
- Okopowa - Karrenwall / Wiebenwall

Żeby jeszcze uściślić, Dominikswall kończyła się na pomniku Wilhelma, a dalej zaczynała się już Karrenwall.

Proponuję też żebyś postudiował trochę przedwojenne plany miasta.

Dodam jeszcze, że teren zielony przed prezydium policji czyli Polizeipräsidium nazywał się Botanischer Garten.

Mikołaj - Sob Mar 05, 2011 8:53 pm
Temat postu: Re: Wały Jagiellońskie / Karrenwall
danziger napisał/a:
dandola napisał/a:
a błędnik jest to powszechna i utarta nazwa wiaduktu.

Ale nie tego.

sorry za OT, potem posprzątam:
- Mówiłeś, że laski będą na mnie leciały, jak będę przy kasie.
- Tak, ale nie przy fiskalnej.

Dostojny Wieśniak - Nie Mar 06, 2011 1:08 am

No to łopatą - Błędnik to okolice Zieleniaka. :wink:
Miro - Sob Lis 12, 2011 9:20 pm

To zdjęcie zostało zrobione w 1912 roku.
Karrenwall - Okopowa, interesujący jest ten budynek po lewej stronie zdjęcia.
Może koledzy wiedzą coś więcej.

Miro

pumeks - Sob Lis 12, 2011 11:04 pm

Miro napisał/a:
Może koledzy wiedzą coś więcej.

Np. o czym? :wink:
Budynek po lewej stronie zdjęcia miał numer Karrenwall 11.
Neues Adreßbuch für Danzig und seine Vororte, 1912, podaje, że jego właścicielem i mieszkańcem był Kommerzienrat Adolf Unruh, kupiec, właściciel firmy Ferdinand Prowe i zarazem konsul (Vizekonsul) Portugalii.

Miro - Nie Lis 13, 2011 12:14 pm

pumeks napisał/a:

Np. o czym? :wink:
.


Ja do wczoraj nie wiedziałem, że tam stały jakieś budynki.
Jeszcze tylko może głupie pytane..

jak dochodzi się do tego patrząc na zdjęcie, ż ten budynek ma nr 11.

Miro

Sabaoth - Nie Lis 13, 2011 12:40 pm

Miro napisał/a:
jak dochodzi się do tego patrząc na zdjęcie, ż ten budynek ma nr 11.

Jak ktoś ma dobry wzrok to po tabliczce z numerem :wink:

dandola - Nie Lis 13, 2011 2:20 pm

Jeśli mogę się wtrącić to rozumiem, że po prawej stronie obok budynku był Denkmal i jest kościół św. Trójcy. Rozumiem, że też ta kamienica po lewej jest to jedną z kamienic o której dyskutowaliśmy z Pumeksem przy okazji tematu Targu Siennego.
Mikołaj - Nie Lis 13, 2011 2:34 pm

dandola napisał/a:
był Denkmal

nawet jest nadal

pumeks - Nie Lis 13, 2011 3:22 pm

Miro napisał/a:
jak dochodzi się do tego patrząc na zdjęcie, że ten budynek ma nr 11.

Najłatwiej, oczywiście, na podstawie planu miasta na który naniesiono numery budynków (sprawdzałem na Gelaendeplan z 1935).
W tym konkretnym przypadku dałoby się też z Addressbucha, bo był to jedyny obiekt po zachodniej stronie Karrenwall.

dandola napisał/a:
Jeśli mogę się wtrącić to rozumiem, że po prawej stronie obok budynku był Denkmal i jest kościół św. Trójcy.

Nie do końca się zgadzam. Pomnik Grenadierów był już na Wiebenwall, bo Karrenwall kończyła się (lub zaczynała) na rogu Trinitatiskirchengasse.

Cytat:
Rozumiem, że też ta kamienica po lewej jest to jedną z kamienic o której dyskutowaliśmy z Pumeksem przy okazji tematu Targu Siennego.

Niezupełnie. Między tamtymi domami a domem pana Unruha musiały się jeszcze zmieścić, dochodzące do Karrenwall, ulice Sandgrube i Schwarzes Meer. Tym bardziej nie ma to nic wspólnego z kościołem menonitów który od wszystkich tych budynków oddzielony jest Kanałem Raduni i wykopem, w którym przebiega linia kolejowa.

bavar - Nie Lis 13, 2011 8:54 pm

A gdzie się podział budynek po wojnie zajmowany przez Komendę Wojewódzką MO/Policji w Gdańsku? Czyżby został on wybudowany później niż w 1912 roku? W nim mieścił się przed II WŚ szpital lub któreś Towarzystwo Ubezpieczeniowe ale tu zapewne zostanę [słusznie] sprostowany :hihi:
pumeks - Nie Lis 13, 2011 9:24 pm

bavar napisał/a:
A gdzie się podział budynek po wojnie zajmowany przez Komendę Wojewódzką MO/Policji w Gdańsku?

Toż jest na zdjęciu Mira:

tylko, że w lepszym stanie niż obecnie, bo ktoś mu w 1945 popsuł najwyższą kondygnację.

bavar - Nie Lis 13, 2011 9:50 pm

pumeks napisał/a:
bavar napisał/a:
A gdzie się podział budynek po wojnie zajmowany przez Komendę Wojewódzką MO/Policji w Gdańsku?

Toż jest na zdjęciu Mira
tylko, że w lepszym stanie niż obecnie, bo ktoś mu w 1945 popsuł najwyższą kondygnację.


No to chyba muszę sobie włączyć 'wizualizację' :lol: A mógłbyś mi przypomnieć, co faktycznie się w nim znajdowało przed wyzwoleniem Gdańska spod hitlerowskiej okupacji?

pumeks - Nie Lis 13, 2011 10:59 pm

bavar napisał/a:
chyba muszę sobie włączyć 'wizualizację' :lol: A mógłbyś mi przypomnieć, co faktycznie się w nim znajdowało przed wyzwoleniem Gdańska spod hitlerowskiej okupacji?

Przed samym 1945 to nie jestem pewien, ale za Kaisera to był "Landesversicherungsanstalt" - coś jakby Krajowy Zakład Ubezpieczeń
("krajowy" oczywiście w sensie "zachodniopruski")
A moja "wizualizacja" sprzed 6 lat coś ci pomoże?
http://rzygacz.webd.pl/index.php?id=12,287,0,0,1,0

bavar - Pon Lis 14, 2011 7:01 am

Dzięki wielkie :huuurra: Kiedyś pochłaniałem Twojego Rzygacza regularnie. Później wiele razy do niej wracałem, podobnie jak na danzig-online.pl :wink:
Miro - Pon Lis 14, 2011 10:04 am

Ulica Okopowa/Karrenwall w kolejności..

1. Pomnik, Bank Rzeszy ( Był sobie Gdańsk )
2. Prezydium Policji. ( Był sobie Gdańsk )
3.Prezydium Policji.
4.Krajowy Zakład Ubezpieczeń obok Prezydium Polcji ( Był sobie Gdańsk )
według autorów albumu nieistniejący.

Rzygacz pisze "Leżący dalej budynek, należący dawniej do Krajowego Zakładu Ubezpieczeń (Landesversicherungsanstalt), utracił swój dach z wieżyczkami i pięcioma neorenesansowymi szczytami".
To gdzie był ten Krajowy Zakład Ubezpieczeń.

Miro

pumeks - Pon Lis 14, 2011 10:57 am

Miro napisał/a:
Ulica Okopowa/Karrenwall w kolejności..

1. Pomnik, Bank Rzeszy ( Był sobie Gdańsk )
2. Prezydium Policji. ( Był sobie Gdańsk )
3.Prezydium Policji.
4.Krajowy Zakład Ubezpieczeń obok Prezydium Polcji ( Był sobie Gdańsk )
według autorów albumu nieistniejący.

Rzygacz pisze "Leżący dalej budynek, należący dawniej do Krajowego Zakładu Ubezpieczeń (Landesversicherungsanstalt), utracił swój dach z wieżyczkami i pięcioma neorenesansowymi szczytami".
To gdzie był ten Krajowy Zakład Ubezpieczeń.

Miro

Pod numerem drugim, tam, gdzie dziś jest Policja.
Natomiast to



to były zwykłe kamienice mieszkalne (zdaje się, że nr 5 oraz 3/4), obecnie faktycznie nieistniejące.

Miro - Pon Lis 14, 2011 5:12 pm

Na panoramie Gdańska poniżej cała Karrenwall/Okopowa
łącznie z domem Unruha.

Miro

dandola - Pon Lis 14, 2011 5:14 pm

Który to rok, bo chyba nie widzę synagogi? Powstała w latach 1885 - 1887
Mikołaj - Pon Lis 14, 2011 5:56 pm

dandola napisał/a:
Który to rok, bo chyba nie widzę synagogi? Powstała w latach 1885 - 1887

Marek Z - Pon Lis 14, 2011 6:52 pm

Mikołaj, jesteś pewien ? :hmm:
slowik45 - Pon Lis 14, 2011 6:55 pm

Bo Synagoga stoi :hihi: kawałek dalej .
Sabaoth - Pon Lis 14, 2011 7:06 pm

Oj tam się czepiacie Mikołaja, strzałka mu sie o dwa centymetry przesunęła. Co to są dwa centymetry, ja się pytam? Dwa centymetry to nic nie są. :wink:
Marek Z - Pon Lis 14, 2011 7:28 pm

Sabaoth napisał/a:
strzałka mu sie o dwa centymetry przesunęła.

Zmierzyłem. Toż to ponad 4 cm. :hihi:

slowik45 - Pon Lis 14, 2011 7:45 pm

Cytat:
Zmierzyłem. Toż to ponad 4 cm.
a to już jest różnica :haha:
Miro - Pon Lis 14, 2011 7:52 pm

Żeby się nie spierać o cm to teraz widać dokładnie.

Miro

bavar - Pon Lis 14, 2011 8:00 pm

Niech mi kto powie, czy Sowieci ostrzeliwali Gdańsk, jak popadło, czyli na chybił trafił, czy mieli jakieś jasno wyznaczone priorytety [choć Niemiaszków już przecież tam nie było], co należy zniszczyć a co ewentualnie tylko splądrować i/lub spalić? Widziałem kiedyś na jakimś zdjęciu katiuszę ostrzeliwującą kamienice - chyba na Targu Węglowym. Dziwi mnie po prostu jak takie Prezydium Policji ocalało a np. Danziger Hof już nie.
Sabaoth - Pon Lis 14, 2011 8:54 pm

Marek Z napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
strzałka mu sie o dwa centymetry przesunęła.

Zmierzyłem. Toż to ponad 4 cm. :hihi:

A czy te dwa centymetry więcej robią różnicę? Zresztą masz pewnie duży monitor, u mnie to 2 cm.

Marek Z - Pon Lis 14, 2011 9:37 pm

Sabaoth napisał/a:
A czy te dwa centymetry więcej robią różnicę?

Oj tam, oj tam... najważniejsze, że Synagoga się odnalazła. :D :zgooda:

Sabaoth - Pon Lis 14, 2011 10:46 pm

Marek Z napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
A czy te dwa centymetry więcej robią różnicę?

Oj tam, oj tam... najważniejsze, że Synagoga się odnalazła. :D :zgooda:

Aj waj, a to ona zginęła że się odnalazła?

Mikołaj - Wto Lis 15, 2011 12:52 am

oj się przesunęła, wielkie mecyje :hihi:
pumeks - Wto Lis 15, 2011 10:04 am

Karrenwall z przyległościami na Geländeplan z 1935 r.
Miro - Wto Lis 15, 2011 11:24 am

Gdyby realizacja tych projektów zwyciężyła ul. Okopowa
dzisiaj wyglądałaby inaczej.

1 - 2. Projekt budynków biurowych, Lech Kadłubowski 1952r.
3. Projekt budynków biurowych, Adam Haupt 1952 r.

Miro

Marek Z - Sro Lis 16, 2011 12:23 pm

Miro napisał/a:
Projekt budynków biurowych, Lech Kadłubowski 1952r.

Ratusz stoi prawie w miejscu Złotej Bramy. :D
Wychodzi na to, że w planie było wyburzenie budynku Banku, skoro powstały takie projekty.. :II

tobocian - Sro Lis 16, 2011 1:34 pm

bavar napisał/a:
Niech mi kto powie, czy Sowieci ostrzeliwali Gdańsk, jak popadło, czyli na chybił trafił, czy mieli jakieś jasno wyznaczone priorytety [choć Niemiaszków już przecież tam nie było],

wojsko niemieckie było:

"Linia frontu zatrzymała się na Motławie od Westerplatte aż po Orunię. Niemcy zdołali utrzymać ostatni sprawny most na Wiśle. Rosjanie za wszelką cenę próbowali go zburzyć, gdyż przez ten most wycofywały się ostatnie niemieckie jednostki znajdujące się w południowej części Gdańska. Został on częściowo uszkodzony, jednak saperzy zdołali go naprawić, przez co Niemcy jeszcze 29 marca mogli wycofywać swoje oddziały na Wyspę Sobieszewską."

Chyba że myślisz już po "zdobyciu..." a tak to więcej tu: http://www.pomorze.gd.pl/walki_o_gdansk.htm
fragment tekstu oczywiście też z tej strony,ciekawe foty i sorki za OT

dandola - Sro Lis 16, 2011 9:48 pm

We wrześniowym numerze "Nasz Gdańsk" napisali, że: "obecny gmach policji stracił w czasie wojny ozdobne wieżyczki oraz popiersie rolnika i żeglarza, których ślady są widoczne nad wejściem".Czy ktoś zna bliższe szczegóły i ma zdjęcia tych detali? Warto poprzeć wniosek o ich odtworzenie. I nawiązanie do planów architektonicznych dotyczących tych ulic ("Nasz Gdańsk" 2011)
pumeks - Sro Lis 16, 2011 10:12 pm

dandola napisał/a:
Warto poprzeć wniosek o ich odtworzenie.

Ale czyj wniosek? kto miałby z nim wystąpić? z pewnością nie zrobi tego Policja, której budżet zna znacznie pilniejsze wydatki niż rekonstruowanie jakichś spalonych 66 lat temu fanaberii architektonicznych.

Dana - Sro Lis 16, 2011 10:31 pm

W nawiązaniu do ryciny dondoli - w którymś n-rze 30dni był artykuł o planach wybudowania w Gdańsku wieżowca zamykającego perspektywę Wiebenwall. Rozpisano konkurs, w którym brali udział także architekci z Berlina. Powyższy projekt jest jednym z wielu, a jeden lepszy od drugiego. Całe szczęście, że nie doszło do realizacji. A btw jakie to podobne do sytuacji z Wyspą Spichrzów - projekty, wizualizacje i .... nic.
Miro - Czw Lis 17, 2011 12:58 pm

W 1953 roku rozpisano konkurs architektoniczny.
Przedstawiam poniżej dwa projekty.
Jeden z nich to moim zdaniem powala.

Miro

tobocian - Czw Lis 17, 2011 1:10 pm

Dana napisał/a:
W nawiązaniu do ryciny dondoli - w którymś n-rze 30dni był artykuł

Znalazłem i podpowiadam:
Nr.6 (74) listopad/grudzień 2007 rok.
Niezłe "koszmarki" :^^

Poniżej na szybko dwa z nich :skolowany:

Dana - Czw Lis 17, 2011 2:40 pm

Jezusicku, toć to pałac im.Stalina 8O :głupi_ty:
Tobocianin - dzieki- o to mi chodziło :huuurra:

bavar - Czw Lis 17, 2011 11:07 pm

Super terapia w momentach, gdy się psioczy na powojenną odbudowę Gdańska :haha:
Dana - Pią Lis 18, 2011 10:14 am

A tak jeszcze między projektami z 1920 a powojennymi przymiarkami do "gdańskiego MDM" - niemieccy architekci i ich radosna twórczość z 1928 - dla przypomnienia.
http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=2792

Piotr J. - Wto Lis 22, 2011 2:19 pm
Temat postu: Karenwall 11
Tak wracając do pierwszej strony tego wątku, przyjrzałem się bliżej budynkowi przy Karenwall 11. Jak pokazuje zdjęcie z końca lat 60 ( Jerzy Stankiewicz, Bohdan Szermer , Edmund Kupiecki "Gdańsk - krajobraz i architektura zespołu miejskiego", wyd. " Arkady" Warszawa 1971 fot. nr 118) dom ten jeszcze wówczas stał. Mój tata twierdzi, że ostatnim użytkownikiem tej kamienicy był Związek Młodzieży Wiejskiej. Wydaje się to potwierdzać znaleziony w sieci taki tekst:
"Powód późnym wieczorem dnia 30.IX.1967 r. wyszedł z psem na przechadzkę do ogrodu należącego do posesji przy ul. Okopowej 4 w G. W pewnej chwili powód wpadł do nie przykrytej niczym studni, doznając wstrząśnięcia mózgu, kilku ran na głowie, ogólnego potłuczenia i stłuczenia stawu kolanowego, dnia 10.X.1967 r. powód przebywał w szpitalu i do dnia 7.XI. 1967 r. korzystał ze zwolnienia od zajęć. Tytułem zadośćuczynienia za krzywdę i odszkodowania za utracone zarobki i zniszczoną w wypadku odzież powód dochodzi od pozwanego Związku Młodzieży Wiejskiej sumy 20 000 zł. Sąd Wojewódzki ustalił, że wymieniona wyżej posesja jest ogrodzona tylko od ulicy, po stronie przeciwległej wzdłuż torów kolejowych w ogóle nie ma płotu, a z boków płoty są zdewastowane. Dlatego ogród stał się dostępny dla wszystkich, przy czym wydeptano w nim ścieżki skracające przejścia do sąsiednich ulic. W odległości 30 m od takiej ścieżki znajduje się studnia, do której wpadł powód. Powyższa nieruchomość, jak dalej ustalił Sąd Wojewódzki, jest własnością Skarbu Państwa, formalnie jednak od 1950 r. znajduje się ona w zarządzie i użytkowaniu początkowo kwatermistrzostwa WUBP, a później KWMO, ale faktycznie zarządza nią pozwany Związek, któremu organy do spraw lokalowych przydzieliły cały budynek wznoszący się w ogrodzie i który też korzysta z domku gospodarczego i garażu, wzniesionych w ogrodzie. Zarząd ten przejawiał się również w tym, że pozwany Związek zezwolił przedszkolu korzystać z ogrodu i że starał się o kredyty na nowe ogrodzenie posesji, a jego dozorczyni dbała o zabezpieczenie studni specjalnie przy-krojonymi deskami, które jednak nieznani osobnicy usuwali."
źródło: http://prawo.legeo.pl/prawo/i-cr-211-69/
Budynek rozebrano bądź ok. 1972 przy przesuwaniu torów kolejowych i likwidacji ostatniego fragmentu ul. Jedności Robotniczej, lub nawet później - przy budowie węzła "Leningradzka".
Obecna numeracja ul. Okopowej - nieparzysta po stronie KWP i wzrastająca w stronę południową wydaje się potwierdzać powojenny numer posesji Adolfa Unruha (4).

Miro - Czw Lis 24, 2011 1:46 pm

pumeks napisał/a:
bavar napisał/a:
chyba muszę sobie włączyć 'wizualizację' :lol: A mógłbyś mi przypomnieć, co faktycznie się w nim znajdowało przed wyzwoleniem Gdańska spod hitlerowskiej okupacji?

Przed samym 1945 to nie jestem pewien, ale za Kaisera to był "Landesversicherungsanstalt" - coś jakby Krajowy Zakład Ubezpieczeń
("krajowy" oczywiście w sensie "zachodniopruski")
A moja "wizualizacja" sprzed 6 lat coś ci pomoże?
http://rzygacz.webd.pl/index.php?id=12,287,0,0,1,0

Przedwojenne zdjęcie omawianego budynku.

Miro

Piotr J. - Czw Lis 24, 2011 6:54 pm

Piękne zdjęcie. Co do nazwy ubezpieczalni, bezpośrednio przed 1945 był to "Zakład Ubezpieczeń Rzeszy dla Urzędników", jak widać w Adressbuchu z 1942 (fotka).
Mnie zastanawia inna sprawa, usunięto zabytkowe wykusze, jakoś zbyt perfekcyjnie to uczyniono, jak na czasy powojenne, może ingerencja w budynek miała miejsce jeszcze przed 1945 r, tak jak to miało miejsce w obecnym gmachu BGŻ?

Dieter - Nie Lut 10, 2013 7:42 pm

tobocian napisał/a:
a tak to więcej tu: http://www.pomorze.gd.pl/walki_o_gdansk.htm
Dziekuje Ci tobocian za podanie tej strony, gdzie duzo przeczytalem, te ostatnie dni wydrukowalem i zaoamietalem na laptopie.
Az trudno uwierzyc, ze ja to wszystko przezylem... :dziadek:

Sabaoth - Nie Lut 10, 2013 8:52 pm

Miałem okazje nocować w tym budynku (a właściwie w jego piwnicach) w marcu 1987 r. :mrgreen: Wiecie, co się tam wtedy mieściło?
tobocian - Nie Lut 10, 2013 9:19 pm

Sabaoth, nie mów że pijalnia piwa? :D
Dieter, jeżeli mozesz to bardzo proszę dopisz od Siebie jak to widziałeś oczami dzieciaka...straszny obraz wojennej zawieruchy...wielki mam do Ciebie szacunek!
Ps.jak chciałbyś kiedyś wpaść do Danziga i nie miał jakiego tam noclegu, to odezwij się. :zgooda:

Sabaoth - Nie Lut 10, 2013 9:28 pm

tobocian napisał/a:
Sabaoth, nie mów że pijalnia piwa?

Niestety, nie :II

Dieter - Nie Lut 10, 2013 11:12 pm

tobocian napisał/a:
Dieter, jeżeli mozesz to bardzo proszę dopisz od Siebie jak to widziałeś oczami dzieciaka...straszny obraz wojennej zawieruchy...wielki mam do Ciebie szacunek!
Ps.jak chciałbyś kiedyś wpaść do Danziga i nie miał jakiego tam noclegu, to odezwij się. :zgooda:

Dziekuje Ci tobocian rowniez za to, ze moglbys mi polecic pokoj w Gdansku.
Najpierw nocowalem u kolegow, ale od lat juz w Sobieszewie, gdzie mi dobrze jest.

Ja jako Niemiec organizuje roczne spotkania mojej VII. klasy i klasy Conradinum; oczywiscie musialem ich wszystkich najpierw znalesc na calym swiecie.

Co do czasu zimy 1945 roku (ja wtedy mialem 9 lat i slowa polskiego nie umialem), to ja widzialem na ul. Kartuskiej wozy konne z dziecmi, ktore jechaly w kierunku Kartuz i dalej na zachod. Rodzice wtedy zdecydowali: my zostajemy tu.

28.08.1945 my siedzielismy w piwnicy wlasnego domu. Najpierw zajrzalo dwoch niemieckich zolnierzy, pytajac czy Ruski tu juz byli. Od jednego byly potem szczatki na plocie, a drugi zastrzelony w rowie. Za godzine juz saldaty weszli, gwalcili i wygnali z domu.

Widzialem jak Ruski Hel ostrzeliwali i domy na Kartuskiej benzyna podpalali. :evil:

Krzysztof - Pią Lut 20, 2015 9:15 pm

Marek Kryda napisał/a:
Gdanskie waly przy Bramie Wyżynnej już są zniwelowane, ale fosa czeka na zasypanie - historyczna fotografia

https://www.facebook.com/...&type=1&theater

Krzysztof - Pią Lut 20, 2015 9:24 pm

I druga perełka.
https://www.facebook.com/...?type=1&theater

pumeks - Pią Lut 20, 2015 9:47 pm

Sądząc po literkach w lewym dolnym rogu, ta perełka została świśnięta ze strony naszego forumowego kolegi http://postcard.com.pl/
Krzysztof - Czw Paź 13, 2016 9:32 pm

Dla mnie bomba :ok:
To wprawdzie nie widok na Karrenwall, ale z wałów.
https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Edcja: Całe zdjęcie http://gdansk.fotopolska.eu/918316,foto.html

Bartosz B. - Pon Kwi 02, 2018 1:49 pm

Wkrótce po Marcu 68 zmieniło się otoczenie wokół Żaka.
Jak wynika dość szybko (w tle rozbierany budynek vis a vis KW, który jak widać ma zmieniane górne kondygnacje po Grudniu 70)).

Prace nad poglebieniem koryta kanalu Raduni obok klubu studentow Zak na Walach Jagiellonskich w Gdansku. 1971 0007485z_1971 Fot. Zbigniew Kosycarz. Źródło: http://kfp.pl

Z tego samego źródła z września 1970 roku:


Natomiast to to zdjęcie jest podpisane jako 1969 rok, ale to chyba błąd, bo skrzyżowanie już gotowe:


Natomiast wg podpisu jeszcze w 1969 roku był ten budynek (adres chyba Hucisko 1):

12 marca 1968 roku przy nim ustawiły się oddziały milicji, które później zaatakowały demonstrację przed "Żakiem".

pumeks - Pon Kwi 02, 2018 10:07 pm

Ten ostatni budynek z niczym mi się nie kojarzy. Ale zerknij jeszcze tutaj http://forum.dawnygdansk....p=129650#129650
Krzysztof - Wto Kwi 03, 2018 7:52 am

pumeks napisał/a:
Ten ostatni budynek z niczym mi się nie kojarzy.

Przecież to ten.

pumeks - Wto Kwi 03, 2018 9:27 am

Krzysztof napisał/a:
pumeks napisał/a:
Ten ostatni budynek z niczym mi się nie kojarzy.

Przecież to ten.
Obrazek

Ale ten już nie istniał w 1968 r. :???:

Krzysztof - Wto Kwi 03, 2018 11:02 am

Nie wiem, czy z 69 roku, ale pamiętam go. To Huciski 1, na planiku z 33 oznaczyłem go literą "f". Jeszcze jedno stare zdjęcie:

Narożny Dominiksvall 1 - na planiku: "a" możemy zobaczyć na tym zdjęciu:

Nie udało mi się znaleźć pozostałych: b, c, d, e i g.

pumeks - Wto Kwi 03, 2018 2:24 pm

Tu jeszcze jedno zdjęcie obiektu f od Kosycarza



i muszę się przyznać do pomyłki: faktycznie ten budynek musiał jeszcze stać w 1968, co jasno wynika ze zdjęcia wstawionego wyżej przez Bartosza: jest na nim banner zapowiadający film "Kierunek Berlin" który powstał właśnie w tymże 68 roku (mniejszy napis XXV-lecie PRL sugeruje zresztą, że to już 1969)

Krzysztof - Wto Kwi 03, 2018 5:36 pm

Ten narożnik Dominikswall i Silberhütte (Wały Jagiellońskie i Hucisko) został omówiony w wątku: "Album DANZIG - WERDEN BEHAUPTUNG EINER DEUTSCHEN STADT"
http://forum.dawnygdansk....der=asc&start=0
Nie zaszkodzi jeśli tu co nieco z niego się pojawi.
Od 1 sierpnia 1929 r. budynek "a" wyglądał już tak:

Filejski napisał/a:
Dochodze do wniosku, ze kamienica widoczna w centralnej czesci pocztowki musiala zostac wyburzona, aby zrobic mu miejsce ?


Powyżej napisałem:
Cytat:
Nie udało mi się znaleźć pozostałych: b, c, d, e i g.

"e" i "d" są dobrze widoczne na tym zdjęciu:

Natomiast "g" - to błąd mapy z 33 r. - nigdy go nie było. Na zamieszczonych wcześniej zdjęciach widać, że miał okna i ganek od strony południowej, a na mapce jest narysowany jakby przylegał do sąsiada. To, że tego sąsiada nie było pokazuje mapka zamieszczona przez renekka ("f" - czarny).
[/quote]

Poraj - Wto Kwi 03, 2018 6:08 pm

Budynek "f' stał jeszcze w grudniu 1970 r. Wyburzono go na początku roku następnego (jest o tym wzmianka w "Wieczorze Wybrzeża")
pumeks - Wto Kwi 03, 2018 6:13 pm

Poraj napisał/a:
Budynek "f' stał jeszcze w grudniu 1970 r. Wyburzono go na początku roku następnego (jest o tym wzmianka w "Wieczorze Wybrzeża")

Dzięki, to zdjęcie przesądza sprawę :==

Bartosz B. - Pon Kwi 09, 2018 12:49 pm

Fajna fotka z Grudnia 70.
W lutym 1971 wyburzanie.

Tu pewnie można znaleźć artykuły o tym:

https://bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/publication/33594#structure

I chyba trzeba szukać w lutym 1971 jak sugerują zdjęcia Kosycarza tu:

http://kfp.pl/page_no,2,s...652cc,index.php
Czyli
http://kfp.pl/pic/bp/6c/z00007896.jpg
http://kfp.pl/pic/bp/44/z00007895.jpg
Luty 1971

I fajna fotka niedługo po rozebraniu:
http://gdansk.fotopolska.....html?o=u105114

Bartosz B. - Sro Kwi 11, 2018 9:00 am

W numerze z 22.01.1971 piszą o rozbiórce starego mostu (nad Radunią?) i wywózce gruzu z Huciska nr 1.
Są dwa zdjęcia, ale niewiele na nich widać.


Dziennik Bałtycki z 10.02.1971.
Z artykułu wynika,ze budynek na Hucisku nr 1 już nie istnieje, a ten vis a vis KW PZPR (Wały Jagiellońskie nr 3) będzie wkrótce rozebrany.

Bartosz B. - Sro Kwi 11, 2018 11:06 am


Z "DB" 14.01.1971.

pumeks - Sro Kwi 11, 2018 11:47 am

Bartosz B. napisał/a:
W numerze z 22.01.1971 piszą o rozbiórce starego mostu (nad Radunią?)

Jeśli już, to Kanałem Raduni, jeśli łaska :dziadek:

MłodyBocieK - Nie Sty 27, 2019 9:49 am

pumeks napisał/a:
Bartosz B. napisał/a:
W numerze z 22.01.1971 piszą o rozbiórce starego mostu (nad Radunią?)

Jeśli już, to Kanałem Raduni, jeśli łaska :dziadek:

Jak zatem przetłumaczyć dosłownie nazwę Petershagen an der Radaune... czyżby Peterszawa nad Kanałem Raduni? :???:
Wracając do tematu wątka:

Wypatrzone w archiwach

Piotr J. - Nie Sty 27, 2019 6:47 pm

Na stronach Fotomemoria (http://fotomemoria.pl/pl/p/JC-001022-GDANSK/13479) ukazało się zdjęcie budynku NBP z 1947 r. , jeszcze przed jego zeszpeceniem. Czy ktoś wie, kiedy i dlaczego zniszczono oryginalne szczyty budynku?. Jak widać na zdjęciu, sąsiedni gmach PKO BP ma już na obcięte szczyty ( odtworzone w latach 90).
Krzysztof - Czw Kwi 18, 2019 7:35 am

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
"Nowe" się buduje.

Krzysztof - Sro Maj 22, 2019 7:53 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Piotr J. - Pon Lis 18, 2019 8:29 pm

Nawiązując jeszcze do mojego postu z 27 stycznia , zagadkę utraty dachu i szczytów przez NBP wyjaśnia Gedanopedia , a dodatkowo ten artykuł z Dziennika Bałtyckiego ( 5 marca 1947 r.).
Krzysztof - Pią Kwi 14, 2023 5:41 pm

Powojenny stan z rejonu Żaka.
Z: https://www.facebook.com/...100078299940638

pumeks - Pon Kwi 17, 2023 6:17 am

Coś mi się strony świata w Twoim wpisie nie zgadzają.
Na pierwszym zdjęciu to dawne Elisabethwall, na drugim północny skraj wschodniej pierzei dawnego Dominikswall.

Krzysztof - Pon Kwi 17, 2023 9:30 am

pumeks napisał/a:
Na pierwszym zdjęciu to dawne Elisabethwall

Chodziło mi o brak zabudowy na Dominikswall. Rzeczywiście pomyliło mi się. To była zachodnia pierzeja, a na drugim powinno być wschodnia. :oops:

pumeks - Pon Kwi 17, 2023 1:11 pm

No więc po zachodniej stronie Dominikswall powinien być, ale jakoś się na tym górnym zdjęciu musiał skryć za drzewami, budynek o którym pisaliśmy na poprzedniej stronie:




pumeks - Wto Kwi 18, 2023 10:54 am

Zaktualizowałem tytuł wątku, stosownie do zawartości

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group