Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Zdjęcia z Dolnego Miasta z lat 40.

Sabaoth - Sob Gru 18, 2010 8:57 pm
Temat postu: Zdjęcia z Dolnego Miasta z lat 40.
Moja kolekcja powiększyła się ostatnio o kilkanaście zdjęć z początku lat 40. Niestety, nie wszystkie z nich są podpisane. Na początek załączam zdjęcie z opisem przedstawiające Schleusengasse czyli dzisiejszą ul. Kieturakisa. Przy koeljnych będę potrzebował pomocy w ich lokalizacji.
Sabaoth - Sob Gru 18, 2010 8:59 pm

To zdjęcie, chociaż niepodpisane również przedstawia Schleusengasse (ul. Kieturakisa).
Sabaoth - Sob Gru 18, 2010 9:05 pm

Kolejne cztery zdjęcia są o kilka lat starsze, przedstawiają tą samą dziewczynkę o imieniu Magdalene. Czy ktoś z Was rozpoznaje miejsca ze zdjęć?
Sabaoth - Sob Gru 18, 2010 9:07 pm

To zimowe ujęcie przedstawia prawdopodobnie tą samą okolicę, którą widac na zimowym zdjęciu z poprzedniego postu ale nie mam 100% pewności. Z czymś Wam się kojarzy?
Sabaoth - Sob Gru 18, 2010 9:10 pm

I kolejne zdjęcie podpisane w albumie jako Erster Schultag August 1943, prawdopodobnie ul. Łąkowa.
Martino - Sob Gru 18, 2010 9:22 pm

tak swoją drogą ciekawe, jaki był dalszy los tych dzieciaczków..
Sabaoth - Sob Gru 18, 2010 9:25 pm

I ostatnie zeskanowane zdjęcia przedstawiające plażę na Stogach w 1943 r.

Jakby kogoś interesowało to mógłbym zeskanować jeszcze kilka zdjęć prawdopodobnie z ul. Kieturakisa ale nie widać na nich szerokiej perspektywy. Ze względu na różnice wzrostu fotografa i dziewczynki ze zdjęcia widać na nich głównie chodnik i niewielki fragment fasady :hihi:

Hochstriess - Sob Gru 18, 2010 10:51 pm

Zdjęcie 1269 i 1273 bardziej Przeróbka/Stogi niż DM (układ i rodzaj domów plus wydmowe sosny)

1274 - zdjęcie ze szkołą - wydaje mi się, że gdyby to była Łąkowa powinno być widać łuk ulicy (w prawo)

1271 być może domy przy Reducie Wyskok (charakterystyczny bruk, na który kiedyś zwróciłam uwagę)

Na dniach zrobię zdjęcia do porównania.

Sabaoth - Nie Gru 19, 2010 12:25 am

Mam potwierdzenie, że 1274 to jednak Łąkowa. A zdjęcie 1273 to może być Olszynka, da się to ustalić?
jayms - Nie Gru 19, 2010 8:26 am

Sabaoth napisał/a:
I kolejne zdjęcie podpisane w albumie jako Erster Schultag August 1943, prawdopodobnie ul. Łąkowa.


A tak dokładniej zdjęcie dziewczynki zostało wykonane przy budynku mieszczącym sie na ulicy Łąkowej 34. Obecnie znajduje się w nim Referat Ochrony Zabytków. Dla porównania zamieszczam zdjęcie.

Hochstriess - Nie Gru 19, 2010 10:14 am

A ja brałam pod uwagę szkołę na Łąkowej 4 ;-)
Jeśli jest to budynek pod nr. 34 to nawet łuk ulicy (tym razem w lewo) się zgadza.

Sabaoth - Nie Gru 19, 2010 12:17 pm

Jeszcze trzy kolejne, reszta to zbliżenia na których nie widac zbyt wiele tła.
slowik45 - Nie Gru 19, 2010 3:04 pm

Zdjęcie 1267 ul.Śluza 4 w głębi łaźnia miejska , zdjęcie 1268 płot przed posesją Śluza 2 na drugim planie Śluza 4 , ul.Śluza od Kamiennej Grobli do Łąkowej , od Łąkowej do Reduty Wyskok ul.Kieturakisa .
Sabaoth - Nie Gru 19, 2010 5:39 pm

:==

A te charakterystyczne domki z 1272, da się ustalić miejsce?

slowik45 - Nie Gru 19, 2010 7:05 pm

A tak w ogóle Sabaoth to wielkie dzięki za zdjęcia :==
Sabaoth - Nie Gru 19, 2010 9:33 pm

Szkoda tylko, że dalszy ciąg pierwszego albumu i cały drugi to już lata 50. w Niemczech czyli poza moim kręgiem zainteresowań.
Miro - Nie Sty 30, 2011 5:30 pm

ul.Łąkowa 1945 rok.

Miro

dżejdżej - Sro Lut 02, 2011 1:27 pm

Ostatnia fotka bardzo interesująca! Choć wydaje mi się że została raczej wykonana na ulicy Reitergasse / Ułańskiej w kierunku nieistniejących domów nr 3 i 4 na ul. Łąkowej. Fotograf miałby za plecami budynek koszar / Dom Muzyka. Mam w zbiorach plik z przedwojenną fotografią lotniczą tego rejonu, ale nie bardzo wiem jak to wrzucić, jakby ktoś pomógł to chętnie zamieszczę :)
Mikołaj - Sro Lut 02, 2011 2:51 pm

:arrow: Jak dołączać zdjęcia, jeśli będziesz mieć problemy, wyślij do mnie na maila mikolaj@dawnygdansk.pl
dżejdżej - Sro Lut 02, 2011 7:17 pm

Ok, dzięki :) Na czerwono zaznaczony obszar i kierunek z którego mogło zostać wykonane zdjęcie.
slowik45 - Sro Lis 09, 2011 7:29 pm

Sabaoth czy to zdjęcie a właściwie osoby na nim nie wydają się znajome :D
Sabaoth - Sro Lis 09, 2011 8:29 pm

Angela Merkel i Erika Steinbach? :%


A na poważnie, to są to dziewczynki z moich albumów. Chyba.

slowik45 - Sro Lis 09, 2011 9:47 pm

Również mi się tak wydaje , zdjęcia odziedziczyłem jakieś 25-6 lat temu po zmarłej sąsiadce Gdańszczance, mieszkance mego domu przy ul.Śluza , zostały z nich tylko smętne resztki , kiedyś jakiś koleś podobno z muzeum fotografii w Krakowie lwią część z nich otrzymał ode mnie w darze , ale wtedy inaczej na wszystko patrzyłem , to już sie ne wrati jak mawiają Czesi , dorzucę jeszcze stare zdjęcia z wnętrza przed lub wojennego mieszkania .
ruda - Czw Lis 10, 2011 1:05 pm

Niesamowite fotki :==
dandola - Czw Lis 10, 2011 1:58 pm

slowik45 napisał/a:
Również mi się tak wydaje , zdjęcia odziedziczyłem jakieś 25-6 lat temu po zmarłej sąsiadce Gdańszczance, mieszkance mego domu przy ul.Śluza , zostały z nich tylko smętne resztki , kiedyś jakiś koleś podobno z muzeum fotografii w Krakowie lwią część z nich otrzymał ode mnie w darze , ale wtedy inaczej na wszystko patrzyłem , to już sie ne wrati jak mawiają Czesi , dorzucę jeszcze stare zdjęcia z wnętrza przed lub wojennego mieszkania .

Wygląda to na prezenty ślubne.

Hochstriess - Czw Lis 10, 2011 10:27 pm

Gabentisch. W kulturze niemieckiej wszystkie prezenty - ślubne, urodzinowe i z innych okazji - stawia się na stole w widocznym miejscu podczas imprezy.
Miro - Pią Lis 11, 2011 8:39 am

Zdjęcie z 1956 roku, wydaje mi się, że zrobione na ul. Łąkowej.

Miro

slowik45 - Pią Lis 11, 2011 9:46 am

Na pewno nie jest to Łąkowa , na zdjęciu jest widoczny spadek ulicy który na Łąkowej nie występuje , jak również na jezdni nie ma torów tramwajowych .
dandola - Pią Lis 11, 2011 11:11 am

Ale tramwaj jeździł po Łąkowej, a przy Wróblej była zajezdnia.
Miro - Pią Lis 11, 2011 8:12 pm

slowik45 napisał/a:
Na pewno nie jest to Łąkowa , na zdjęciu jest widoczny spadek ulicy który na Łąkowej nie występuje , jak również na jezdni nie ma torów tramwajowych .


Nie upieram się, że to Łąkowa. W tych latach tramwaj jeździł tylko jedną stroną ulicy.
Zastanawiam się czy widoczne w tle bloki to nie te zaraz za ul. Dolną w kierunku koszar.

Miro

slowik45 - Pią Lis 11, 2011 9:21 pm

Miro zdecydowanie nie , zapewniam cię że na Dolnym Mieście taki spadek ulicy nigdzie nie występuje .
slowik45 - Pią Lis 18, 2011 7:47 pm

Sabaoth byłem dziś w zajezdni na Łąkowej , prezentowana jest tam wystawa -instalacja , na temat Dolnego Miasta , prezentowane są tam między innymi Twoje fotografie , zapytałem się o zgodę właściciela na prezentację zdjęć , pani kuratorka stwierdziła że ma autoryzację , notabene podała źródło i podziękowała głośno i oficjalnie :D
Sabaoth - Pią Lis 18, 2011 8:02 pm

Dałem zgodę, zgadza się :mrgreen: Jak ktoś grzecznie poprosi, do celów niekomercyjnych to zdjęcia udostępniam.
pumeks - Pią Lis 18, 2011 8:07 pm

A temu, co wkleja je na Wikipedię pod nikiem "ArturAndrzej" i podpisuje zawsze "Own digital collection"? :hihi:
Sabaoth - Pią Lis 18, 2011 8:32 pm

Nie, tego nie zauważyłem. Udzielam zgody na wykorzystanie zdjęć pod warunkiem podania ich źródła. A ponieważ coraz częściej moje zdjęcia pojawiają się na różnych stronach z innymi podpisami przestałem dokładać nowe zdjęcia na stronę.
Miro - Wto Lis 22, 2011 9:14 am

Ciekawe zdjęcie Abbegg-Gasse ( Dobra),
którego jak sądze jeszcze nie było.
Nigdy na tej ulicy nie byłem, ale chętnie bym się dowiedział
czy z tej zabuowy coś pozostało.

Miro

pumeks - Wto Lis 22, 2011 9:16 am

Jeden dom, ale akurat żaden z tych, które są na zdjęciu
Dana - Wto Lis 22, 2011 9:45 am

Ten dom już jest cały wysiedlony i zamurowany. Pewnie zniknie niedługo :???:
Miro - Wto Lis 22, 2011 7:06 pm

Przedwojenna Straußgasse - Chłodna i jej piękne kamienice.
Dla tych, którzy tego nie wiedzą prowadzi do opływu Motławy,
dalej to już Olszynkę. Była to dla wielu z nas ( mieszkańców Olszynki)
codzienna droga do przystanku tramwajowego przy ul. Łąkowej.
Na zdjęciu widać fragment torów.

Miro

luanda - Wto Lis 22, 2011 10:46 pm

Miro napisał/a:
Przedwojenna Straußgasse - Chłodna i jej piękne kamienice.
Dla tych, którzy tego nie wiedzą prowadzi do opływu Motławy,
dalej to już Olszynkę. Była to dla wielu z nas ( mieszkańców Olszynki)
codzienna droga do przystanku tramwajowego przy ul. Łąkowej.
Na zdjęciu widać fragment torów.

Miro



Ponad pięć lat na to czekałem! Dzięki!

Hochstriess - Sro Lis 23, 2011 12:31 pm

A może by się znalazły jakieś zdjęcia ulicy obok? Hirschagsse? :love:
Miro - Czw Lis 24, 2011 1:32 pm

Znalazłem jeszcze jedno zdjęcie z Dolnego Miasta.
Zdjęcie to jest podpisane, może jednak ktoś odgadnie co to za ulica.

Miro

Dana - Czw Lis 24, 2011 1:47 pm

Kurza?
Miro - Czw Lis 24, 2011 2:10 pm

Brawo...
Sądziłem, że będzie z tym więcej kłopotu.
Hühnerberg ( Kurza ) zdjęcie z 1918 roku.

Miro

Dana - Czw Lis 24, 2011 3:10 pm

Ot - trafiło się ślepej kurze..... :haha:
Często bywam w okolicy na spacerach.

Miro - Pon Lis 28, 2011 12:19 pm

Makieta Danziger Tabak-Monopol
Weidengasse 39/44 (ul. Łąkowa ).

Miro

Miro - Pią Gru 02, 2011 8:58 am

Danziger Tabak-Monopol Weidengasse ( Łąkowa )

Miro

Miro - Sro Gru 07, 2011 6:56 pm

Kolejny zakład produkcyjny z Dolnego Miasta.

Danziger Verpakungsindustrie Weidengasse 35/36.
Wywórnia tektury, kartonów, torebek i worków papierowych.

Miro

Miro - Czw Sty 19, 2012 6:53 pm

Dolne Miasto Łąkowa ( Weidengasse).
Wejście główne do fabryki karabinów rok 1916.
Do kupienia.... ebay.

Miro

Miro - Pon Sty 23, 2012 1:34 pm

Ładne zdjęcie placu ćwiczeń koszar przy ul. Łąkowej ( Reiterkaserne Weidengasse),
nieistniejąca zabudowa ulicy, rok 1900.


Miro

Wojciech57 - Pon Sty 23, 2012 6:10 pm

witaj,
Zaciekawiło mnie to zdjecie koszar przy ul Łąkowej, mój dziadek odbywał tam słuzbe w 128płk piechoty w latach 1906-1908 . Mam jednak wątpliwosci czy zdjecie jest poprawnie datowane, te czterokondygnacyjne kamienice w tle wyglądają na budynki z lat 20. XX wieku. Również mundury żołnierzy (mimo braku rozdzielczości) wyglądają na okres miedzywojenny.
Zechcij proszę sprawdzic to datowanie. Pozdrawiam
Wojciech

slowik45 - Pon Sty 23, 2012 7:07 pm

Jest to plac ćwiczeń przy koszarach pomiędzy dzisiejszą ul.Sadową a Ułańską , koszary na Łąkowej widać w tle po lewej stronie zdjęcia . A tak w ogóle to zajefajne zdjęcia :==
Miro - Pon Sty 23, 2012 7:08 pm

Nie mam więcej informacji o tym zdjęciu,
w podpisie pod zdjęciem 1900 rok.

Miro.

dżejdżej - Pon Sty 23, 2012 7:12 pm

O rany, ostatnie zdjęcie zabójcze 8O , dzięki Miro za zamieszczenie! :)

Wojciech57, z całą pewnością są to kamienice z przełomu wieków; to co widać to są po prostu podwórka i oficyny, dlatego elewacje takie skromne.

Sabaoth - Pon Sty 23, 2012 7:35 pm

Wojciech57 napisał/a:
Również mundury żołnierzy (mimo braku rozdzielczości) wyglądają na okres miedzywojenny.

W okresie międzywojennym (nie licząc krótkiego okresu zaraz po zakończeniu I wojny światowej) nie stacjonowały w Gdańsku żadne wojska. Ich tam po prostu nie miało prawa być.

pumeks - Pon Sty 23, 2012 10:12 pm

slowik45 napisał/a:
Jest to plac ćwiczeń przy koszarach pomiędzy dzisiejszą ul.Sadową a Ułańską , koszary na Łąkowej widać w tle po lewej stronie zdjęcia . A tak w ogóle to zajefajne zdjęcia :==


W pełni się zgadzam z przedmówcą :zgooda: . Plac jest przy Kaserne Herrengarten, które obecne są na zdjęciu w postaci cienia.

Miro - Pią Lut 03, 2012 8:52 am

Skrzyżowanie Reitergasse / Schilfgasse ( Ułańska /Szuwary ).

Miro

Hochstriess - Nie Lut 05, 2012 9:43 am

Miro :love:
dżejdżej - Nie Lut 05, 2012 9:24 pm

:== :brake:
Miro - Sro Lut 15, 2012 1:51 pm

Ładna pocztówka Langgarten do kupienia
na ebeyu.

Miro

Miro - Pon Lut 20, 2012 7:00 pm

Jeszcze jedna pocztówka z Dolnego Miasta " Danzig Langgarten ".

Miro

Sabaoth - Pon Lut 20, 2012 8:02 pm

To Długie Ogrody, a nie Dolne Miasto.
Miro - Pon Lut 20, 2012 8:22 pm

Zawsze myślałem, że Długie Ogrody to Dolne Miasto.
Czy to możlwe, że tyle lat źle myślałem.

Miro

pumeks - Pon Lut 20, 2012 9:41 pm

Długie Ogrody są wcześniejsze, istniały już w XV wieku; Dolne Miasto powstało w XVII wieku.
Z tym że np. bloki koszar Reitergasse i Herrengarten też należałoby liczyć do Długich Ogrodów, w każdym razie według dzisiejszego podziału (granicą jest trasa W-Z czyli przedłużenie Podwala Przedmiejskiego)

EwkaW - Wto Lut 21, 2012 12:44 am

Przynajmniej widać od czego Długie Ogrody wzięły nazwę. To wygląda prawie jak krakowskie Planty :hihi:
A ten pojazd na dalszym planie jakby tramwaj, ci ludzie obok i ta grupka z boku... Tyle że nie widzę trakcji, ani też koni. Może autobus?
A tak w ogóle to który to może być rok?

Colonel - Wto Lut 21, 2012 8:38 am

Jeśłi to tramwaj konny, to pomiędzy 1886 a 1896 rokiem.
Z drugiej strony widać tam jakieś druty napowietrzne i coś nad dachem wozu - przez moment wydawało mi sie, że to trakcja i odbierak prądu.

feyg - Wto Lut 21, 2012 10:55 am

Wyraźnie widać odbierak prądu :%
EwkaW - Wto Lut 21, 2012 11:13 am

Powiększyłam teraz mocno tę pocztówkę i widzę na jezdni cień trakcji.
Na lewo od wozu konnego.

Miro - Wto Lut 21, 2012 11:26 am

Na powiekszeniu wyraźnie widać trakcję i odbierak prądu.

Miro

EwkaW - Wto Lut 21, 2012 11:56 am

Nie wiedziałam, że to się nazywa odbierak prądu, choć to oczywista i najprostsza nazwa. Zawsze to dla mnie był pantograf. A to po prostu JEST odbierak prądu :hihi:
A tak w ogóle to śledztwo zakończyło się sukcesem, dziękuję za współudział.
Eeeech, przejechałabym się takim tramwajem. Z otwartymi pomostami... Jeździłam takimi na plażę w Brzeźnie linią 5 z ul. Waryńskiego, jeszcze w 1959 roku.

Colonel - Wto Lut 21, 2012 12:41 pm

Pantograf to specyficzny rodzaj odbieraka.
Wiemy już, że zdjęcie jest po 1896 roku. Od roku 1914 tramwaje miały numery, ciekawe, czy ktoś zdoła to sprawdzić na tym zdjęciu, czy jest tam gdzieś numer. Inna rzecz, że nie wiem, czy numery od 1914 były tak jak zapamietane przez nas na tabliczkach z przodu i z tyłu, czy np. tylko od przodu?
Jeszcze jedno: na zdjęciu są wyłącznie pojazdy konne, nie ma żadnego samochodu.

Jeszcze jedno: czy ktoś umie wypatrzeć, czy za kościołem Św. Barbary widać pałac Mniszchów - został rozebrany w 1906.

Zoppoter - Wto Lut 21, 2012 8:18 pm

Trakcja to inaczej napęd. Może być trakcja elektryczna, spalinowa, parowa, konna, a nawet ludzka - w przypadku wózków dziecięcych albo rowerów na przykład. Druty wraz z linami podtrzymującymi to nie trakcja, a siec trakcyjna.

Pantograf to urządzenie wykorzystywane pierwotnie przez grawerów - stąd pewnie ten "graf" w nazwie (od "pisania", "rysowania"). Działa na zasadzie powiększenia lub pomniejszenia wzoru poprzez odpowiednie przesuwanie wobec siebie nawzajem prostych dźwigni. Jednak kształt wykonanego napisu był identyczny ze wzorem, jedynie wielkość można było zmieniać. Dźwignie pantografu tworzyły między sobą rombowate kształty.

Takież kształty widać na klasycznym kolejowym albo tramwajowym odbieraku - nazwanym pantografem. Jego istotą jest to co w pantografie grawerskim: położenie ślizgacza pozostaje takie, jak podstawy (czyli pozioma) niezależnie od chwilowej wysokości odbieraka, dzięki układowi prostych dźwigni tworzących kształt rombowaty...

Pierwsze tramwaje nie miały jednak odbieraków pantografowych, tylko pałąkowe, takie jak w dzisiejszych trolejbusach. Tyle, że tramwaj miał tylko jeden taki pałąk, bo u góry jest tylko plus. Minus jest w szynach.

Tramwaje podówczas były dwukierunkowe, więc tabliczki powinny mieć z obydwu stron...?

Miro - Nie Lut 26, 2012 4:47 pm

To chyba bardzo unikalna pocztówka.
Schwalbengasse... by wyglądało na ul. Jaskółczą.
Sabaoth na swojej stronie w wykazie dawnych ulic gdańskich
podał, że Jaskółcza to Große Schwalbengasse, ale chyba chodzi o tą samą ulicę.

Miro

Sabaoth - Nie Lut 26, 2012 5:02 pm

Miro napisał/a:
To chyba bardzo unikalna pocztówka.
Schwalbengasse... by wyglądało na ul. Jaskółczą.
Sabaoth na swojej stronie w wykazie dawnych ulic gdańskich
podał, że Jaskółcza to Große Schwalbengasse, ale chyba chodzi o tą samą ulicę.

Miro

Pocztówka jest podpisana: Grosse Schwalbengasse czyli masz rację, to Jaskółcza. A i ja się nie pomyliłem w spisie nazw :hihi:

slowik45 - Nie Lut 26, 2012 6:26 pm

Miro :== ,niestety z dawnej świetności nie pozostało śladu .
Miro - Wto Kwi 17, 2012 10:10 am

EBAY, obecnie do kupienia pocztówka ul. Łąkowej (Weidengasse).

Miro

Hochstriess - Wto Kwi 17, 2012 11:55 pm

:== Już ja widziałam, ale jest cudna!
Remus - Wto Maj 15, 2012 8:58 pm

Skąd Wy macie te zdjęcia? Przecież prawdziwi, de facto rodowici, z dziada pradziada mówiący po 'gdańsku' zostali wysiedleniu, niewielki, maleńki odsetek pozostał w Gdańsku i to raczej polska ludność, bo Kaszubów wzięto za Niemców -.-
:co_jest:

danziger - Wto Maj 15, 2012 10:13 pm

Remus napisał/a:
Skąd Wy macie te zdjęcia? Przecież prawdziwi, de facto rodowici, z dziada pradziada mówiący po 'gdańsku' zostali wysiedleniu, niewielki, maleńki odsetek pozostał w Gdańsku i to raczej polska ludność, bo Kaszubów wzięto za Niemców -.-
:co_jest:

Gdy już wymordowaliśmy i zgwałciliśmy rdzenną ludność, to jeszcze przed podpaleniem domów nakradliśmy co się dało. Braliśmy jak leci, więc parę pocztówek i zdjęć też się zabłąkało.
:roll:

Romek52 - Wto Maj 15, 2012 10:18 pm

:haha: :haha: :ok: Dobre :haha:
seestrasse - Sro Maj 16, 2012 12:19 am

w fotoszkopie robimy
Dostojny Wieśniak - Sro Maj 16, 2012 2:07 am

seestrasse napisał/a:
w fotoszkopie robimy
Ujawnianie technologii nie łapie się przypadkiem na zdradę stanu? :II
Miro - Sro Maj 16, 2012 5:48 pm

Wcześniej wstawiłem makietę budynku Danziger Tabak-Monopol
Weidengasse 39/44 (ul. Łąkowa ). Poniżej objekt już wybudowany.

Miro

Rafael - Sro Maj 16, 2012 9:16 pm

Róg ulicy Łąkowej i Kieturakisa
TOMB - Nie Maj 20, 2012 11:26 pm

Rafael napisał/a:
Róg ulicy Łąkowej i Kieturakisa

Dawno tam nie bylem ale chyba niewiele się zmieniło. No poza torowiskiem którego już nie ma.

Rafael - Pon Maj 21, 2012 7:18 pm

TOMB napisał/a:
Dawno tam nie bylem ale chyba niewiele się zmieniło. No poza torowiskiem którego już nie ma.


Masz rację nic się nie zmieniło. Oryginalna zabudowa tylko bardzo zaniedbana.

Miro - Nie Wrz 30, 2012 11:56 am

Bardzo interesująca książka o historii St.Marien-Krankenhaus.
www.pbc.gda.pl
" Geschichte des St.Marien-Krankenhaus und des ihm verbundenen katholischen Mädchenwaisenhauses ".

Miro

Zbych - Nie Wrz 30, 2012 12:33 pm

Miro napisał/a:
Bardzo interesująca książka o historii St.Marien-Krankenhaus.

Rzeczywiście interesująca . Dzięki za informację .

Miro - Pon Gru 03, 2012 1:41 pm

Szpital Marienkrankenhaus od strony ogrodu.

Miro

Miro - Sro Gru 12, 2012 3:02 pm

Zdjęcie z aukcji na Allegro podpisane
" KOSZARY NA ŁĄKOWEJ FOTO 1918"

Miro

Miro - Sro Gru 12, 2012 5:45 pm

Między tymi zdjęciami jest przynajmniej 110 lat różnicy.

Miro

EwkaW - Sro Gru 12, 2012 8:39 pm

W międzyczasie przybyło na prawym zdjęciu jedno piętro w budynku drugim od lewej i zniknął bogato zwieńczony budynek, który stał tam, gdzie obecnie jest zieleń.
Kolorowe zdjęcie odsłoniło marny stan elewacji, znikli piesi i barierki porządkujące ruch, a na pierwszym planie mamy oczywiście wszechobecne samochody, znak naszych czasów.

Przy okazji wspomnę, że smuci mnie, kiedy na niektórych ulicach nie widać charakteru zabudowy, bo są tak zastawione samochodami. Jako przykład podam ulicę Ojcowską na zboczach Suchanina. Jedyna taka zabudowa w kształcie litery S, sporo zachowanych detali architektonicznych, skromnych, bo to domki robotnicze. To ulica z klimatem, tylko gdyby nie było tam tłumu samochodów... :II

Hochstriess - Sro Gru 12, 2012 9:49 pm

EwkaW napisał/a:
na pierwszym planie mamy oczywiście wszechobecne samochody

Alejka jest kompletnie rozjeżdżona, niestety. Auta parkuja nawet na ciagu rowerowo-pieszym w poprzek. Marzą mi sie tam półmetrowe krawężniki i naklejki "karny k...s".

dżejdżej - Wto Sty 08, 2013 8:14 pm

Są drobne jaskółki optymizmu na Łąkowej; w odstępach mniej więcej roku wyremontowano w tej pierzei dwa balkony. Jeden z nich - ten z kwiatami na skrajnym budynku po prawej na współczesnym zdjęciu -doczekał się nawet (chociaż w stylu zdecydowanie niehistorycznym) balustrady z kutego żelaza. Uważam to za małą sensację, gdyż w przeszłości nie cackano się zbytnio w temacie i balkony czy wykusze grożące zawaleniem po prostu rozbierano.
Łąkowa 8 doczekała się zamykanej na klucz żelaznej bramy (!), szkoda że znów w stylu,hm..dowolnym.
Ponadto na ulicy Sempołowskiej zakończył się niedawno remont elewacji jednego z budynków; wyszło bardzo przyzwoicie.

Hochstriess - Sro Sty 09, 2013 9:01 pm

Nie tyle remont, co porządne szorowanie i pomalowanie detali. Super efekt. Ciągle jestem pod wrażeniem :huuurra:
(Brama też super, nie będę sie czepiać!)

danziger - Nie Sty 13, 2013 3:32 pm

Hochstriess napisał/a:
Alejka jest kompletnie rozjeżdżona, niestety. Auta parkuja nawet na ciagu rowerowo-pieszym w poprzek. Marzą mi sie tam półmetrowe krawężniki i naklejki "karny k...s".

Kierowcy parkują tam z czystej złośliwości zapewne? Bo przecież na pewno każdy z nich ma możliwość zostawiania auta na jednym z wielu parkingów, w większości wielopoziomowych, tym kilku strzeżonych.

Hochstriess - Nie Sty 13, 2013 5:07 pm

Nie, no jasne, zapomniałam, że autom się należy! :hihi:
Ampersand - Nie Sty 13, 2013 5:18 pm

danziger napisał/a:
parkują tam z czystej złośliwości
Jeśli to oznakowany ciąg pieszo-rowerowy, to robią to wbrew przepisom i brak parkingów czy czegokolwiek do tego nie upoważnia.
danziger - Nie Sty 13, 2013 6:05 pm

A co mają zrobić ci ludzie, skoro parkingów nie ma?
Wyprowadzić się? Nie zawsze jest to możliwe. Sprzedać auto? Może tak, ale co jeśli jest niezbędne do dojazdów do pracy?
Przepisy muszą być dostosowane do realiów.

pawel.45 - Nie Sty 13, 2013 9:12 pm

Hochstriess napisał/a:
Nie, no jasne, zapomniałam, że autom się należy! :hihi:


Jak to mówią – psu kość się należy. :) Autom zaś należy się dopuszczenie do ruchu (po spełnieniu określonych warunków) i miejsce do postoju kiedy nie są w ruchu. Za to ich właściciele płacą niemałe kwoty.
Za organizację tych „należności” dla aut odpowiada ktoś opłacany przez podatników – zarówno tych posiadających auta, jak też tych nie posiadających i nie rozjeżdżających trawników – lecz mających prawo oczekiwać od zarządcy drogi porządku w omawianym zakresie.
Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.
Art. 20. Zadania zarządcy drogi
Do zarządcy drogi należy w szczególności:
1) opracowywanie projektów planów rozwoju sieci drogowej oraz bieżące informowanie o tych planach organów właściwych do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
2) opracowywanie projektów planów finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich;
3) pełnienie funkcji inwestora;
4) utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, z wyjątkiem części pasa drogowego, o których mowa w art. 20f ,obowiązki zarządcy drogi,pkt 2.

Oczywiście są sposoby uniknięcia wysiłku i kosztów związanych z realizacją tych zadań. Np.zamknięcie dla ruchu wszelkich pojazdów ul.Łąkowej, albo nawet całego Dolnego Miasta. :haha:

Hochstriess - Nie Sty 13, 2013 11:17 pm

Jest oznakowany ciąg pieszo-rowerowy i były też barierki. "Sienależy" nie jest dobrym podejściem.
Zbych - Pon Sty 14, 2013 12:49 am

pawel.45 napisał/a:
Autom zaś należy się dopuszczenie do ruchu (po spełnieniu określonych warunków) i miejsce do postoju kiedy nie są w ruchu. Za to ich właściciele płacą niemałe kwoty.
A jeśli nie ma miejsca na postój, to wykorzystać ciąg pieszy, czy rowerowy. Oczywiście nie złośliwie, a tylko dlatego że miasto nie zadbało o parkingi, zaszkodzić innym użytkownikom dróg według zasady: co mnie to obchodzi, przecież płacę. A może by tak uznać pieszych i rowerzystów też za ludzi i że im się też należy się poruszać po mieście bez kłopotów?
pawel.45 - Pon Sty 14, 2013 6:32 am

Zbych napisał/a:
...A jeśli nie ma miejsca na postój, to wykorzystać ciąg pieszy, czy rowerowy. Oczywiście nie złośliwie, a tylko dlatego że miasto nie zadbało o parkingi, zaszkodzić innym użytkownikom dróg według zasady: co mnie to obchodzi, przecież płacę. A może by tak uznać pieszych i rowerzystów też za ludzi i że im się też należy się poruszać po mieście bez kłopotów?


Przykro mi że nie zrozumieliśmy się.
Wcale nie miałem na myśli, aby komuś coś odbierać, albo kogoś stawiać w pozycji uprzywilejowanej. Ulica Łąkowa jest na tyle szeroka, że można zagospodarować ją z pożytkiem dla wszystkich. Chodniki dla pieszych są po obu stronach, a po likwidacji komunikacji tramwajowej wystarcza miejsca na pasy postojowe też z obu stron ulicy - bez ograniczania przejezdności. Środek trasy doskonale nadaje się na drogę dla rowerów. Słowem nie wspominałem o dyskryminowaniu rowerzystów czy pieszych, którzy są pełnoprawnymi użytkownikami ulic i zwróciłem uwagę że: …” Za organizację tych „należności” dla aut odpowiada ktoś opłacany przez podatników – zarówno tych posiadających auta, jak też tych nie posiadających i nie rozjeżdżających trawników – lecz mających prawo oczekiwać od zarządcy drogi porządku w omawianym zakresie…”
Odnosząc się do tego wpisu Hochstriess: „Jest oznakowany ciąg pieszo-rowerowy i były też barierki. "Sienależy" nie jest dobrym podejściem” – uważam że przepis Ustawy wskazuje wyrażnie co"Sienależy": Do zarządcy drogi należy w szczególności:
…4) utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą…
Ponieważ zarządcą tej drogi jest organ Urzędu Miasta dysponującego również Strażą Miejską – to co stoi na przeszkodzie aby dobrze zorganizować i utrzymać tam porządek? Do czasu przebudowy nawierzchni ulicy trzeba wyrażnie oznakować pasy postojowe (ich granice) i egzekwować przestrzeganie przez kierowców. To chyba da się zrobić?

Przepraszam za niezbyt wyrażne sformułowanie w swym poprzednim wpisie tego co miałem na myśli. Pozdrawiam. :lol:

gerlinde - Sro Sie 21, 2013 1:31 pm

Hallo Miro,
ich weiß nicht, ob Du deutsch kannst.
Kann es sein, dass dieses Foto vom Hühnerberg links die Lenzgasse ist und nach rechts der Hühnerberg. Leider kann man das Straßenschild nicht lesen.
Im Bildband "Damals in Danzig" ist es als Lenzgasse abgebildet.
Laut Straßenplan von Danzig von 1909 ist der kleine Weg zwischen dem Hühnerberg und der Lenzgasse auch noch der Hühnerberg.
Die Nummer 4 der Lenzgasse war das Straßenbahndepot.
Nach Lenzgasse Nr. 3 ging es rechts in den Hühnerberg.
Dann kam die Nummer 5.
Ich war im Juli in Danzig am Straßenbahndepot und am Hühnerberg.
Viele Grüße Gerlinde

robert12 - Sro Sie 28, 2013 11:33 pm

posiada ktos zdjecia z dolnego wrzeszcza ulic klonowicza mickiewicza kochanowskiego i kolonijek z okresu miedzywojennego i z czasow wojny
Miro - Wto Wrz 03, 2013 8:42 am

Dolne miasto rok 1940 Hirschgasse 4 ( ul. Stefani Sempołowskiej ).
Molkereigeschäft " Graf ".

Miro

Miro - Pon Wrz 09, 2013 9:56 am

Kolejne zdjęcie z Dolnego Miasta.
ul.Ułańska róg Łąkowej ( Reitergasse Ecke Weidengasse).
1936 rok.

Miro

Miro - Czw Paź 17, 2013 4:31 pm

Reklama fabyki kopert,
Weidengasse 35/38.

Miro

Miro - Pią Paź 18, 2013 12:22 pm

Co prawda nie jest to zdjęcie przedwojenne, ale za to bardzo archiwalne.
Wstawiam bo tego widoku już nie zobaczymy.
Fotografia z kolekcji Gerharda Jeske.

Miro

tobocian - Sro Paź 23, 2013 9:47 pm

Miro, super zdjęcie zamieściłeś. :==
W latach młodości mej, często wsiadałem z rodzicami na tym przystanku...
Ależ to poleciało lat... :hmm:
Łezka się zakręciła...

1852m - Sro Paź 23, 2013 10:59 pm
Temat postu: Zdjęcia z Dolnego Miasta...
Fotografowałem na Łąkowej i okolicach:) Na zdjęciu widać wieżyczkę z zawieszonym dzwonem. Ciekawe kiedy złomiarze go zdejmą?



Miro - Czw Lis 14, 2013 1:33 pm

Dolne Miasto ul. Łąkowa rok 1982.
Mały ale najbardziej oblegany sklep.
Ciepło było i pić się chciało...

Miro

Miro - Pią Lis 15, 2013 3:23 pm

Kolejne zdjęcie z kolekcji Gerharda Jeske.
Rok 1971 Dolne Miasto.

Miro

justine2 - Pią Lis 15, 2013 4:49 pm

Czy to nie jest czasem jeszcze oryginalny KSW niemieckiej produkcji, a nie kopia Konstala N-ka? Pantograf ma z charakterystycznymi łukowymi zagięciami ślizgacza do dołu.
Zbych - Pią Lis 15, 2013 9:45 pm

justine2 napisał/a:
Czy to nie jest czasem jeszcze oryginalny KSW niemieckiej produkcji, a nie kopia Konstala N-ka? Pantograf ma z charakterystycznymi łukowymi zagięciami ślizgacza do dołu.
Ale nie ma drzwi po obu stronach.
Krzysztof - Sob Lis 16, 2013 8:43 am

Zbych napisał/a:
Ale nie ma drzwi po obu stronach.

To, na pewno, efekt późniejszej przeróbki.

justine2 - Sob Lis 16, 2013 5:41 pm

To chyba jednak N-ka polskiej produkcji. Na stronie trzeciej wydzielonego wątku o gdańskich tramwajach, N4 też ma taki sam odbierak prądu: http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=30
Zbych - Sob Lis 16, 2013 8:59 pm

Krzysztof napisał/a:
To, na pewno, efekt późniejszej przeróbki.

Możliwe, że to KSW, tylko nieoryginalny, więc justine2 może mieć częściową rację.
Czas się zgadza (Miro podał rok 1971):
Encyklopedia Szczecińskiej Komunikacji napisał/a:
Eksploatacja tramwajów KSW w Gdańsku
W 1944 do Gdańska dostarczono 5 motorowych i 10 doczepnych tramwajów KSW tak by można z nich było utworzyć składy trójwagonowe składające się z jednego tramwaju motorowego i dwóch doczepnych. W trakcie swojej eksploatacji zostały one przebudowane na jednokierunkowe. Wycofane zostały na początku lat 70-tych.
źródło
N-ki były wzorowane na KSW, więc nie tak łatwo stwierdzić na pierwszy rzut oka, który to z nich.
Encyklopedia Szczecińskiej Komunikacji napisał/a:
Normalnotorowa wersja N produkowana była w trzech odmianach różniących się układem hamulcowym oraz szczegółami budowy. Wagon wersji N1, produkowany był w zakładach Konstal w latach 1949-1950. Wagony te były zasadniczo kopią niemieckiego wagonu KSW (m.in. uproszczenia układu elektrycznego), choć również zawierała elementy rozwojowe jak niewielkie uchylne okna. W wersjach N2 (produkowana w Konstalu w latach 1950-1952 i w Stoczni Gdańskiej w latach 1950-1951) i N3 (Konstal 1952-1956) systematycznie stosowano rozmaite ulepszenia, między innymi układu hamulcowego, ulepszone okna, wprowadzenie większej ilości krajowych podzespołów. Ogólnie wyprodukowano 516 sztuk tych wagonów.
źródło
Miro - Pią Gru 13, 2013 10:58 am

Tu mieściła się Staatliche Oberschule Weidengasse.
Tak wygłądał ten obiekt w 1996 roku.

Miro

pumeks - Pią Gru 13, 2013 11:37 am

Obiekt zbudowany 1878-81 na siedzibę państwowego gimnazjum (das Königliche Gymnasium, w odróżnieniu od Städtisches Gymnasium przy Targu Maślanym).
Obecnie całkiem nieźle odnowiony

(źródło: WIKIPEDIA)

Miro - Pią Gru 13, 2013 11:44 am

Pumeks dokładam jeszcz jedno piwo.

Miro

Miro - Wto Sty 14, 2014 9:36 am

Zdjęcie podpisane.

Wasserwerk und Arbeiter Wohnhäuser an der Steinschleuse.

Miro

Miro - Pon Lut 03, 2014 12:08 pm

Ogłoszenie z "Gazety Gdańskiej" styczeń 1920 rok.

Miro

Miro - Pon Lut 10, 2014 7:48 am
Temat postu: Szkoła przy Allmodengasse
Uczniowie pierwszej klasy szkoły przy Allmodengasse (Jałmużnicza)
z opiekunką Fräulien Steinwarz w 1926 roku.

Miro

Miro - Nie Lut 16, 2014 9:01 pm

Początek lat 90-tych.
Zajezdnia jeszcze pracuje.

Miro

seestrasse - Pon Lut 17, 2014 2:25 am

I komu to przeszkadzało... :(
pumeks - Pon Lut 17, 2014 6:44 pm

W zasadzie chyba tylko tym, co projektowali trasę samochodową od ówczesnego Węzła Leningradzkiego do węzła "Brama Żuławska". :P Poszli po tzw. linii najmniejszego oporu i uznali, że tramwaje na Dolnym Mieście nie będą nikomu potrzebne, bezceremonialnie "odcięli" więc Łąkową od miejskiej sieci tramwajowej.
Miro - Sro Mar 12, 2014 4:50 pm
Temat postu: St. Marien- Krankenhaus
St. Marien - Krankenhaus Danzig Weidengasse.
Klasa pielęgniarek po egzaminie państwowym.
Rok szkolny 1937/39.

Miro

Miro - Wto Mar 18, 2014 12:40 pm
Temat postu: Kościól NPNMP
Kościół NPNMP widziany od strony ogrodu.

Miro

Miro - Pią Mar 21, 2014 11:42 am
Temat postu: Thornscher Weg 1900
Thornscher Weg 1900.

Miro

Miro - Pią Kwi 04, 2014 11:44 am
Temat postu: Otto Besch Brunnenbaumeister
Reklama z 1897 roku.
Otto Besch Brunnenbaumeister (budowniczy studni)
Weidengasse 14/15

Miro - Nie Kwi 13, 2014 5:11 pm
Temat postu: Zdjęcie przy grocie
Zdjęcie przy grocie w ogrodzie kaplicy St. Marien, Weidengasse.
Rok 1938.

Miro

Miro - Czw Maj 15, 2014 4:04 pm
Temat postu: ul.Szczygla
Dolne Miasto ul. Szczygla.

Miro

doldar - Sob Maj 24, 2014 1:15 pm
Temat postu: Re: Otto Besch Brunnenbaumeister
Miro napisał/a:
Reklama z 1897 roku.
Otto Besch Brunnenbaumeister (budowniczy studni)
Weidengasse 14/15

I do tego fabryka pomp z kutego żelaza

djjack - Sro Maj 28, 2014 7:02 pm
Temat postu: Szpital im. Najświętszej Maryi Panny
Szpital im. Najświętszej Maryi Panny prowadzony do 1945 r. przez siostry Boromeuszki. [St. Marien-Krankenhaus, Danzig. Chirurgische Station].
Miro - Nie Cze 01, 2014 12:53 pm

ul. Łąkowa w 1956 roku i dzisiaj.

Miro

Miro - Sro Cze 11, 2014 6:12 pm

Zajezdnia tramwajowa Dolne Miasto lata 90-te.

Miro

pawel.45 - Sro Cze 11, 2014 8:34 pm

podobne ujęcie w 2006r.
Miro - Sro Lip 16, 2014 4:49 pm

Skrzyżowanie ul. Łąlowej i Ułańskiej to już historia.

Miro

Miro - Czw Mar 05, 2015 3:10 pm

Tak miał wyglądać Gdańsk.
Dolne Miasto jest odnawiane, ale chyba nie w tej wersji.

Miro

Miro - Sro Mar 11, 2015 4:27 pm
Temat postu: Strandgasse (Dolna)
Prace przy Strandgasse (Dolna) na Dolnym Mieście.
Opis zdjęcia.. "Die Parkwege in der Strandgasse werden gewalzt".
Zdjęcie z 1931 roku.


Miro

Miro - Pon Kwi 13, 2015 1:12 pm

Allmodengasse 1901... ( ul. Jałmużnicza).

Miro

Miro - Wto Maj 12, 2015 12:37 pm
Temat postu: Steindamm (Kamienna Grobla).
Wedug opisu zdjęcie zrobione nad Nową Motławą.
Po drugiej stronie domy przy Steindamm (Kamienna Grobla).
Nie mam żadnego zdjęcia tej okolicy dla porównania, wstawiam w przekonaniu, że ktoś coś do tego doda.

Miro

Miro - Czw Cze 04, 2015 4:10 pm

Chyba już ostatnie chwile kiedy tramwaj jeździł po ulicy Łąkowej.
Zdjęcie zrobioe z 1991/2 roku.

Miro

Miro - Pią Cze 19, 2015 10:49 am

Most saperski, Dolne Miasta, Nowa Motława,Wyspa Spichrzów.
Rok 1981/2.

Miro

Miro - Pon Cze 29, 2015 8:13 am
Temat postu: Nowa ulica na Niederstadt
Gazeta Gdańska 4.09.1927 nr 201

Cytat:
Nowa ulica na „Niederstadt“
Na ostatnim posiedzeniu rady miejskiej zapadła uchwała co do kupienia nieruchomości przy ulicy Mattenbuden 19 i 20, razem 2679 metrów kwadratowych. Cena wynosi 10 000 guldenów w gotowiźnie, pozatem dożywotną rentę miesięczną w wysokości 500 guldenów dla sprzedającej starszej pani. Przy zakupie kierowali się radni gdańscy myślą odciążenia ruchu na ulicy Milchkannengase-Langgarten. Ponieważ domy zakupione leżą w kierunku mostu przy Mattenbuden, zamierza magistrat je zerwać i stworzyć nową ulicę, która pokieruje ruch od Hundengasse przez Münchengasse i Mattenbuden wprost na Weidengasse i dalej na gdańskie niziny.

Nie wiem tylko jak ta ulica się nazywała.

Miro

pawel.45 - Pon Cze 29, 2015 11:31 am

Może plany nie zostały zrealizowane - bo w księdze z 1942r. istnieją budynki nr 19 i 20 i są zasiedlone, więc ulicy w tym miejscu nie przebito.
Krzysztof - Pon Cze 29, 2015 1:30 pm

Sprawdziłem na dostępnych mi mapach. Tylko na tej z 1940 jest ona zaznaczona, ale bez nazwy. Na innych wcześniejszych i późniejszych (powojennych) nie ma jej. Wygląda na to, że skończyło się na planach.
Fotomemoria - Pon Cze 29, 2015 1:40 pm

Fragment zdjęcia lotniczego z 1947 roku.
Krzysztof - Pon Cze 29, 2015 2:37 pm

Ulicy nie ma, ale nie widzę ruin budynków 19 i 20. Wygląda na to, że przygotowano już teren pod nową ulicę.
Miro - Czw Wrz 03, 2015 5:52 pm
Temat postu: Ulica Ułańska (Reitergasse).
Ulica Ułańska (Reitergasse).

Miro

pumeks - Pią Wrz 04, 2015 10:33 am

Ta sama pocztówka do pobrania w trochę lepszej jakości :lol:
Miro - Sro Gru 16, 2015 4:21 pm
Temat postu: Kieturakisa 10
Dom ten stał przy ul. Kieturakisa 10. Zdjęcie zrobione w 2002 roku.

Miro

pumeks - Sro Gru 16, 2015 4:43 pm

Dotrwał do 2011.
http://gdansk.fotopolska....urakisa_10.html

Miro - Czw Sty 21, 2016 2:14 pm

To samo miejsce po wielu latach,
brakuje tylko stanu po modernizacji ulicy,
prośba o uzupełnienie.

Miro

Miro - Sro Sty 27, 2016 11:20 am

Zakłady Opakowań Blaszanych, "Blaszanka" na zdjęciu z albumu Gerharda Jeske
"Danziger Architektur, was von Danzig übrig bleib"
tom II Edition Lumen.

Miro

Miro - Pon Mar 07, 2016 12:28 pm

Przeglądając zdjęcia z Dolnego Miasta zwróciłem uwagę na postać na kamienicy
przy ul.Ląkowej. Jeżeli dobrze pamiętam była to postać ze skrzydłami.
Na przedstawionych zdjęciach, przedwojennym i tym z 1971 roku jest wyraźnie widocza,
na ostatnim wykonanym w czasie prac remontowo-budowlanych już jej nie ma...
a może wróciła już na swoje miejsce, może Jacek coś wie.

Miro

slowik45 - Pon Mar 07, 2016 4:36 pm

Figura jest w magazynach konserwatora
Miro - Pon Maj 02, 2016 7:02 pm

Piękne zdjęcie z 1957 roku, ul. Ułańska, "Blaszanka".
Na środku placu podest, na którym tańce nie miały końca.

Miro

Miro - Sro Maj 25, 2016 1:59 pm

Przyokopowa 2.

Miro

Miro - Wto Lis 22, 2016 11:45 am

Grota zbudowana w ogrodzie szpitala na Dolnym Mieście w 1905 roku. Wzorowana na grocie z Lourdes. Zdjęcie z 1963 roku.

Miro

eMGie - Sro Lis 23, 2016 9:02 am

Miro napisał/a:
Grota zbudowana w ogrodzie szpitala na Dolnym Mieście w 1905 roku. Wzorowana na grocie z Lourdes. Zdjęcie z 1963 roku.

Miro


Dodam tylko, że grota obecnie nie należy do parafii, tak jak i ogród.
Kiedyś wszyscy przystępujący do komunii mieli pod nią zdjęcie.

mg

Miro - Sro Sty 11, 2017 5:29 pm
Temat postu: Cafe Sturm
Reklama ponownie otwartej po remoncie "Cafe Sturm",
Weidengasse 47.
26.06.1925 rok.

Miro

djjack - Sob Lut 04, 2017 9:25 pm
Temat postu: Marszowym krokiem
Kilka słów o zdjęciu
Miro - Pon Lut 06, 2017 10:48 am

Pacjenci szpitala przy grocie w ogrodzie Res. Lazarett Danzig.

Miro

djjack - Pon Lut 06, 2017 5:06 pm
Temat postu: Pacjenci szpitala z 1942 roku
Udostępniamy dwa zdjęcia z tej samej sesji zdjęciowej w lepszej rozdzielczości.
Oba zostały zrobiona w 1942 roku (taka informacja widnieje na ich odwrotach).
Oba też można obejrzeć w naszej książce o historii Dolnego Miasta do 1945 roku.

Miro - Sro Kwi 19, 2017 2:03 pm

Reduta Dzik lata 60-70 ???

Miro

Miro - Czw Cze 01, 2017 3:31 pm

Zajezdnia na Dolnym Mieście.
Zdjęcie pochodzi z II albumu Gerharda Jeske „Danziger Architektur. Was von Danzig übrig blieb“

Miro

Miro - Pią Lis 03, 2017 8:45 pm

Jeszcze jedno zdjęcie zrobione przez Gerharda Jeske.
Reduta Wyskok 2002 rok.

Miro

MłodyBocieK - Pon Wrz 24, 2018 1:01 am

Wiele wskazuje na dawną Strandgasse 2-4:

pumeks - Pon Wrz 24, 2018 3:28 pm

:==
Bardzo ładnie, tylko jedna uwaga: numeracja z planu Buhsego została później zmieniona. Według moich materiałów, w latach dwudziestych te domy miały adresy Strandgasse 9 (po lewej na zdjęciu), 8 i 7.
Na kamieniczce nr 9 widać jakieś informacje o sklepiku albo usługach? Wg księgi z 1937/38 mieszkał tam m.in. szewc Rich. Roeschke.

MłodyBocieK - Sro Wrz 26, 2018 4:39 am

Tak jest.
Numerację zmieniono z okazji Wielkiej Wojny...
a poważnie... w 1914 było jeszcze po staremu, ale w 1915 znikła Mittelgasse, a numerację Strandgasse zmodyfikowano.
Zapewne trwałość własności (1869- Buchee- pilnikarz, 1942- Buchee' sche Erben zarządzane przez H. Koplina z Olszynki) domów ze zdjęcia była jednym z warunków tego, że- w zmieniającym się otoczeniu- pozostały wiele lat niezmienione.

Co do rzemieślników, to może być jeszcze i zegarmistrz- w oknie coś widać jakby...
Mogli obaj prowadzić tu warsztaty.

Na koniec jeszcze zdjęcie z gógla stan z 2011 roku (dziś już i kurzu nie ma po tej pozostałości).

pumeks - Sro Wrz 26, 2018 3:13 pm

A ten szary piętrowy domek w głębi posesji ma o ile sprawdzałem obecnie adres ul. Dolna 7/9
MłodyBocieK - Czw Wrz 27, 2018 9:27 pm

Byłem, widziałem, smutłem...
Szkoda, że na zdjęcie się nie załapał galeriowiec spod szóstego :II

djjack - Nie Mar 31, 2019 10:00 pm
Temat postu: Reduta Wyskok
Bastion/Reduta Wyskok ponad 100 lat temu
djjack - Pią Lis 29, 2019 9:53 pm
Temat postu: Przedwojenna kamienica z ulicy Wróblej
Ulica Wróbla na pocztówkach (część II).
djjack - Sob Paź 24, 2020 5:34 pm
Temat postu: Hurtownia artykułów żelaznych z Kamiennej Grobli
Hurtownia artykułów żelaznych z Kamiennej Grobli
djjack - Nie Maj 09, 2021 11:07 am
Temat postu: Łąkowa 17
Łąkowa 17
Miro - Pon Maj 01, 2023 10:28 am
Temat postu: Reduta Wyskok 2
Zdjęcie zrobione w 2002 roku przez Gercharda Jeske.
Czy nie były to ostatnie dni tego budynku.

Miro

pumeks - Sro Maj 03, 2023 6:51 pm

W oryginalnej postaci ten dom dotrwał do 2012, potem został częściowo spalony a następnie zbudowany na nowo
https://fotopolska.eu/Gdansk/b67855,Reduta_Wyskok_2.html

Miro - Czw Lip 06, 2023 12:51 pm
Temat postu: Kreis-Blatt für Kreis Großer Werder Nr. 12
Kreis-Blatt für Kreis Großer Werder Nr. 12 Tiegenhof 17.03.1921
Zbiórki dla Szpitala St. Marien Krankenhauses w Gdańsku.
Senat w Gdańsku zatwierdził zbiórkę domową mieszkańców Wolnego Miasta na rzecz Szpitala St. Marien Krankenhauses w Gdańsku w marcu i kwietniu 1921 r. Zbieranie datków musi być przeprowadzony przez agencję windykacyjną upoważnioną przez policję, która musi zapewnić, aby wpisy na listach zbiórek były w miarę możliwości sporządzone atramentem (piórem).
Tiegenhof, 7 III 1921

Miro - Czw Wrz 21, 2023 4:34 pm

Budynek zajezdni tramwajowej Lanzgasse, został zbudowany w 1927 roku.


Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group