Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Kościół św. Brygidy

Pietrucha - Pon Lip 12, 2004 9:30 pm
Temat postu: Kościół św. Brygidy
Witam!


Potrzebuje przedwojenne fotografie kościoła świętej Brygidy. Jak coś macie to bardzo prosze.

Grün - Pon Lip 12, 2004 11:08 pm

Ostatni raz to robię! PIETRUCHA - zajrzyj do Akademii!!!!!!!!!!!!!!!!
Pietrucha - Wto Lip 13, 2004 5:55 pm

Te z Akademii mam :hihi: , pytam czy macie coś jeszcze
Grün - Wto Lip 13, 2004 8:51 pm

Na bildindexie jest ich kilkanaście
Pietrucha - Czw Lip 15, 2004 11:05 am

Możesz mi pomóc w dostaniu sie do tych fotografi, nie znam niemieckiego i nie moge ich tam znaleść
Grün - Czw Lip 15, 2004 11:23 am

Musisz wybrać po pierwsze katalog miejsc - Orte,
potem z listy wybrać literę D, następnie wybrać "Danzig"
Tam "Sakralbau" i "Barbarakirche - Franciskanerkloster"
dalej już szukać po obrazkach.

Pietrucha - Czw Lip 22, 2004 10:23 am

dzięki Grun, faktycznie ogromna ilość zdjęć :hurra:
Grün - Czw Lip 22, 2004 10:49 am

:)
Pietrucha - Pon Lip 26, 2004 7:18 pm

Nie wiem czy znacie te ryciny. Uzyskałem dostep do archiwum parafii św. Brygidy i poskanowałem kilka replik. OrYginały znajdują się w zbiorach Bibloteki PAN.

W najbliższym czasie poskanuje jeszcze kilka przedwojennych fotografii, oraz zdjęć ruin z okresu odbudowy kościoła.

Marcin - Pon Lip 26, 2004 7:39 pm

Dobra robota Pietrucha! :ok:
lucy - Pon Lip 26, 2004 9:29 pm

Bardzo ciekawe te ryciny :==
Petelka - Wto Lip 27, 2004 6:29 am

Brawo Piotrze! :== Te ryciny są świetne. :hurra:
pumeks - Wto Lip 27, 2004 8:58 am

Z tych rycin znałem chyba tylko dwie. Cztery ostatnie są bardzo ciekawe bo dają wyobrażenie, jak wyglądał klasztor brygidek, rozebrany jakoś około 1846. (potem zbudowano tam pruskie koszary, z których fragment można zobaczyć na Innym Gdańsku).
A masz obraz Alberta Juchanowitza ?

Pietrucha - Wto Lip 27, 2004 11:32 am

Nie mam, piękny obraz! :hurra:
Pietrucha - Sro Lip 28, 2004 8:36 pm

Cytat:
wyobrażenie, jak wyglądał klasztor brygidek


Tak sobie wyobraża wygląd klasztoru pan Tadeusz Franek

Marek Z - Sro Lip 28, 2004 11:05 pm

8O Pietrucha !! Świetna robota !! Gratulacje. :wow:
Grün - Sro Lip 28, 2004 11:38 pm

REWELACJA!!!!!!!!!!
pumeks - Czw Lip 29, 2004 7:44 am

Pietrucha napisał/a:
Tak sobie wyobraża wygląd klasztoru pan Tadeusz Franek

No bardzo ładnie. A kto to jest ten pan Tadeusz, i czy nie chciałby tego opublikować w Katedrze Rekonstrukcji Wirtualnej Akademii Rzygaczy?
Rozumiem, że ta rekonstrukcja przedstawia wygląd klasztoru w XVI wieku, a dokładnie przed pożarem w 1587 r. Bo potem, na początku XVII wieku, dobudowano do kościoła renesansową wieżę która w 1673 r. została zakończona hełmem.

pumeks - Pią Lip 30, 2004 1:09 pm

Chyba już wiem, skąd się wziął ten Pan Tadeusz :D
A w załączeniu wycinek z "Planu Sztokholmskiego, na którym zaznaczyłem:
1. kościół św. Katarzyny - ze starym zakończeniem wieży, usuniętym w 1634 r.
2. kościół św. Brygidy - spalony w 1587 r., tu czeka na odbudowę i nowe sklepienia
3. klasztor Brygidek
4. prawdopodobnie kaplica pokutnic pw. św. Marii Magdaleny - rozebrana w 1638 r.

Pietrucha - Pią Lip 30, 2004 4:54 pm

Cytat:
Pietrucha !! Świetna robota !! Gratulacje


To nie ja jestem twórcą tej rekonstrukcji. Wykonał ją pan Tadusz Franek, który wydał multimedialny przewodnik po kościele.

czy nie chciałby tego opublikować w Katedrze Rekonstrukcji Wirtualnej Akademii Rzygaczy?

Zapytam, ponieważ znam go osobiście, ale podejrzewam, że nie ma zielonego pojęcia o tym czym jest ta akademia. Tyle, że w niedziele z rana na tydzień wyjeżdżam i nie wiem czy będe miał okazje go spotkać.

Wracając do tego przewodnika, są tam też trójwymiarowe rekonstrukcje wyglądfu kościoła od 1350 roku. Tyle ,że nie wiem jak je "wyciągnąć" z płyty, tak aby można było je zamieścić na forum, ponieważ otwierają się w tym programie co filmy. Pewnie dlatego, że się obracają. To jest dosyć ciekawe, bo można sobie zajrzeć nawet do środka tego zreonsruowanego kościoła :) Jest tam też część z tych rycin, ktróre zaprezentowałem powyżej.

Temat założyłem, ponieważ dostałem prace i na wakacje i sprzedaje te przewodniki. Pomyślałem sobie, że stare zdjęcia kościoła również się mogą dobrze sprzedawać i przy okazji dorobił bym sobie jeszcze troszke "na boku" ;)

Marek Z - Sob Lip 31, 2004 10:46 am

Cytat:
To nie ja jestem twórcą tej rekonstrukcji. Wykonał ją pan Tadusz Franek, który wydał multimedialny przewodnik po kościele.

Wiem, wiem, ale świetną robotą nazywam Twój wkład w poskanowanie rycin i - pokazanie ich nam. :==

Grün - Nie Sie 01, 2004 11:44 am

To się zainteresuj głłębiej - wykorzystaj kontakty, wsadź nos tam gdzie innym trudno go wsadzić i potem - już po wakacjach coś o tym napisz - Akademia czeka :)
Pietrucha - Czw Gru 30, 2004 1:36 am

Zamieszczam kilka skanów fotografii z archiwum parafialnego. Spodziewałem sie troche więcej, lecz niewiele tam pamiątek z czasów przedwojennych, za to dużo różnych materiałów związanych z odbudową kościoła i Solidarnością. Za jakiś czas wstawie kilka ciekawszych zdjęć ruin.
Pietrucha - Czw Gru 30, 2004 1:43 am

trzy bardziej znane
Grün - Czw Gru 30, 2004 1:51 am

A nazwiska tych księży znasz?
Mikołaj - Czw Gru 30, 2004 1:58 am

Ten ksiądz ze środkowego zdjęcia dziwnie podobny do prałata, może to jego ojciec?
Grün - Czw Gru 30, 2004 2:12 am

MIKOŁAJ!!!!!!!!!! :%
Mikołaj - Czw Gru 30, 2004 2:21 am

co, nie jest podobny?
lusinek1 - Czw Gru 30, 2004 2:22 am

Mikołaj napisał/a:
Ten ksiądz ze środkowego zdjęcia dziwnie podobny do prałata, może to jego ojciec?

...dziadek? :mrgreen:

Pietrucha - Czw Gru 30, 2004 4:38 pm

Cytat:
A nazwiska tych księży znasz?


Sprawdze.

Pietrucha - Czw Gru 30, 2004 5:14 pm

wczoraj niezdążyłem, bo mnie od komputera odessali.

Obraz który był w ołtarzu głównym (aktualnie jest w bocznej kaplicy ) namalował Herman Han, podobnie jak obraz z ołtarza w kościele św. Mikołaja

Pietrucha - Czw Gru 30, 2004 8:42 pm

Jeszcze kilka planów, kościołów Jakuba, Barbary i Brygidy z klasztorem.
Grün - Czw Gru 30, 2004 9:52 pm

Ty, a te kwity na Hendryka to też u Ciebie?
Pietrucha - Czw Gru 30, 2004 9:59 pm

nie rozumiem, jakie kwity?
Pietrucha - Czw Gru 30, 2004 10:08 pm

i jeszcze dwa
Marcin - Czw Gru 30, 2004 10:11 pm

Pietrucha, masz to wszystko w lepszej rozdzielczości?
Pietrucha - Czw Gru 30, 2004 10:18 pm

Mam, jak ktoś chce jeszcze to dać znać.
Pietrucha - Nie Sty 02, 2005 4:17 pm

gdzie została wykonana ta fotografia? była wśród zdjęć przedstawionych powyżej. Jest na niej data 1941 rok.
pumeks - Wto Sty 04, 2005 10:41 am

Pocztówka błędnie opisana jako Oliwa - ale cena wysoka :II
ruda - Nie Kwi 13, 2008 8:58 am

znalazł się obraz

Cytat:
Herman Han pod kluczem

Funkcjonariusze wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku (z tzw. Archiwum X) wkroczyli do jednego z mieszkań w Trójmieście. Zabrali cenny obraz "Zesłanie Ducha Świętego" Hermana Hana.

Dzieło pochodzi z kościoła Świętej Brygidy w Gdańsku i figuruje na liście Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Malowidło stanowiło część przedwojennego ołtarza w bazylice (ołtarz powstał w latach 1612-1617).

Nieoczekiwanie okazało się, że jest w rękach osoby prywatnej. Zaś właściciel chce go sprzedać za 250 tysięcy złotych.

Oferta była na tyle intrygująca, że zaczęto sprawdzać, skąd obraz pochodzi. Do kościoła Świętej Brygidy był już krok. I do akcji wkroczyli policjanci.

Prawdopodobnie oferowany obraz jest wart znacznie więcej niż 259 tysięcy złotych. Herman Han bowiem to wybitny malarz pomorski z końca XVI wieku i początku XVII wieku. Być może "Zesłanie Ducha Świętego" jest jednak dziełem uczniów z pracowni mistrza Hana. Trwają prace zmierzające do potwierdzenia autentyczności obrazu. Ponadto policjanci ustalają, jak dzieło znalazło się w rękach mężczyzny.

Obraz składa się z siedmiu części i jest uszkodzony, jednak warstwa malarska pozostała w bardzo dobrym stanie.

"Zesłanie Ducha Świętego" przywieziono przed godziną 10 do gmachu Muzeum Narodowego przy ulicy Toruńskiej w Gdańsku. Zanim wyruszyło w drogę, zostało odpowiednio przygotowane do transportu, aby nie uległo uszkodzeniu. Obfotografowane i dokładnie opisane dzieło trafiło do magazynu. Pod troskliwą opieką muzealników będzie czekać na rozstrzygnięcie sprawy.

Kiedy i w jakich okolicznościach obraz zaginął? Nie wiadomo. 30 marca 1945 roku Gdańsk został zdobyty przez wojska radzieckie i polskie. Żołnierze Armii Czerwonej, już po wyzwoleniu, poważnie uszkodzili kościół św. Brygidy, w wyniku czego pozostały po nim jedynie mury i część sklepienia w prezbiterium. Zawaleniu uległa znaczna część dachu i sklepienie, zwłaszcza w nawie północnej i południowej. Zniszczeniu uległo wyposażenie wnętrza.

Czy już wówczas wywędrował ze świątyni ołtarz Hermana Hana? Kto go zabrał, nie wiadomo - żołnierze radzieccy, a może szabrownicy.

Odzyskanie obrazu z zabytkowego ołtarza to niezwykła historia. Czy dzięki niej kościelne i muzealne dzieła sztuki znajdujące się w ukryciu w prywatnych zbiorach zaczną wracać do prawowitych właścicieli? Czas pokaże.

- Obrazy Hermana Hana ukazują skomplikowaną indywidualność twórczą - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski. - Ten niezwykły narrator opowieści biblijnych zaludnił niebo i ziemię stworzonymi przez siebie postaciami aniołów, świętych, zakonników i dygnitarzy koronnych, pozostawiając nam zadanie ich interpretacji i odczytania.

Tymczasem Herman Han wciąż pełen jest niespodzianek i tajemnic. Jak wiadomo, zmarł w Chojnicach między 18 grudnia 1627 a 22 marca 1628. Miał wtedy zaledwie 53 lata. Zdążył jednak sporządzić testament. Przekazał jezuitom chojnickim złoty krzyż ozdobiony granatami, natomiast ubogim ze szpitala ofiarował 25 grzywien. Szczodrego darczyńcę pochowano w podziemiach kościoła.

- Tylko w której krypcie? - głowią się historycy sztuki. Proboszcz parafii pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela, od dawna szuka krypty Hermana Hana.

Rozmowa z ks. kanonikiem Tadeuszem Balickim z kościoła św. Brygidy

Co wiemy na temat odnalezionego obrazu?
Zaginął po 1945 roku, w marcu, kiedy bazylika została zniszczona. Zaginął również ołtarz Hermana Hana, który był w prez-biterium jako ołtarz główny. Obraz główny z ołtarza się odnalazł, to zasługa księdza prałata Henryka Jan-kowskiego. Dzisiaj znajduje się w nawie północnej naszej świątyni. Jest to "Intronizacja Świętej Brygidy". Natomiast, nad mensą ołtarzową znajdowało się "Zesłanie Ducha Świętego".

Czy dzieło Hana wróci do kościoła Świętej Brygidy?

Odzyskany obraz nie jest w najlepszym stanie. Toteż po rozmowach z wice-dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku panią Czesławą Betlejewską ustaliliśmy, że muzeum zajmie się konserwacją. Ze względów finansowych parafia nie jest w stanie zaangażować się w tej chwili w to przedsięwzięcie.
Za bardzo nie widzę dla obrazu miejsca. Chyba że w nawie południowej? Ale czy rekonstrukcja, postawienie ołtarza głównego, jak przed laty, to dobry pomysł? I skąd wziąć środki?
Rozumiem, że jeśli sprawy własnościowe zostaną rozstrzygnięte, a okaże się, że "Zesłanie..." należy do świątyni, będziemy mogli je oglądać w... muzeum. Takie były postanowienia, przymiarka na te pierwsze chwile, kiedy okazało się, że obraz jest i można go odzyskać.

Czy pewne jest, że to dzieło Hermana Hana?

Raczej tak, ale jeśli nie mistrza, to uczniów z jego pracowni.

Herman Han
Syn cechowego malarza śląskiego. Urodził się w Nysie w 1574 roku. Życiem i twórczością związany był z Gdańskiem i Pomorzem. Pod koniec XVI wieku zamieszkał w Gdańsku, gdzie założył własną pracownię. Dla oliwskiego kościoła Ojców Cystersów około roku 1613 namalował cykl portretów fundatorów oraz dobrodziejów prastarego konwentu. Obrazy podziwiać można w prezbiterium. W 1623 roku mistrz przeniósł się do Chojnic, gdzie spędził ostatnie pięć lat swego życia. Tu kształcił młodych artystów, a malował głównie obrazy ołtarzowe dla cystersów w Oliwie i Pelplinie. Do najbardziej znanych prac Hermana Hana należą: "Koronacja Najświętszej Marii Panny" znajdująca się w Pelplinie, "Trójca Święta" i "Koncert anielski" z Czerska. Znakomity jest też obraz "Trójca Święta", który znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zmarł w Chojnicach między 18 grudnia 1627 a 22 marca 1628.


ruda - Nie Kwi 13, 2008 11:06 am

Cytat:
Nieoczekiwanie okazało się, że jest w rękach osoby prywatnej. Zaś właściciel chce go sprzedać za 250 tysięcy złotych.


Cytat:
Funkcjonariusze wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku (z tzw. Archiwum X) wkroczyli do jednego z mieszkań w Trójmieście. Zabrali cenny obraz


doniósł sam na siebie? :wink:

guldenmond - Sob Lip 30, 2011 6:39 pm

Mam pytanka dot. ołtarza Ecce Homo ze św. Brygidy (znajdował się tam, gdzie teraz ambona) - obecnie u św. Piotra. Przez wiele lat był używany jako ołtarz MB Stanislawowskiej w zakrystii sw. Piotra.
Ołtarzem 'do pary' była Mater Dolorosa
https://picasaweb.google.com/lh/photo/gwJo91_QlCUnkH0hsOWQMm6b4KIxlCDUnMNz6NarlFg?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/We7J4UCH7upMh4DRQUuPBW6b4KIxlCDUnMNz6NarlFg?feat=directlink

1. Czy nastawa tego 2 ołtarza zachowała się choc w części?
2. Czy obraz w Piotrze i Pawle to oryginał? W Brygidzie (zdaje sie, że nad grobem x.Jankowskiego, w każdym razie w nawie pn.) wiszą wszak Ecce Homo i Bolesna...


***
ruda napisał/a:


Zaginął również ołtarz Hermana Hana, który był w prezbiterium jako ołtarz główny.

Uwielbiam takie gadanie...
https://picasaweb.google.com/lh/photo/TuZQC6vlhe01MullEL0JoG6b4KIxlCDUnMNz6NarlFg?feat=directlink
(dobrze znane wszystkim (zapewne) zdjęcie)

maisky - Sro Sie 10, 2011 6:48 pm

Odkryto tajemniczą kryptę w św. Brygidzie

http://www.trojmiasto.pl/...zie-n50449.html

Romek52 - Sob Mar 17, 2012 10:30 pm

Czy te fotki będą dobre w tym temacie? :???: .Chyba tak.
Romek52 - Nie Mar 18, 2012 9:13 pm

Czy ktoś pamięta w którym roku był tak przystrojony grób.
Romek52 - Czw Mar 29, 2012 7:46 pm

Nikt nie pamięta ? :???:
No to może taki.
I dołożę jeszcze pomnik-nagrobek ks.Jerzego.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group