Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Hohe Seigen

Pietrucha - Sro Mar 10, 2004 2:21 pm
Temat postu: Hohe Seigen
Witam!
Pszukuje skanów fotografi i pocztówek ulicy Rybaki Górne - Hohe Seigen ( lub Hoher Seigen - inna znana wersja pisowni nazwy ) Jak narazie znaleźliśmy trzy, jedno w "Był sobie Gdańsk" i dwa, które przedstawiono na forum. Prosze, abyście je zamieścili jeszcze raz.

Marek Z - Sro Mar 10, 2004 3:28 pm

Proszę bardzo:
pumeks - Pią Mar 12, 2004 1:57 pm

To ja też powtarzam swój plik:
Mikołaj - Pią Mar 12, 2004 5:28 pm

Pumeks , jak to było z tą wieżą? Czy rozpoznajecie któryś z tych budynków? Może jeden z nich (ten którego ściana szczytowa jest widoczna) to ta karczma spod nr 12-13?

Marek Z - Pią Mar 12, 2004 5:40 pm

Myślę, że najlepiej będzie jak sami sie o tym przekonamy podczas kolejnej wycieczki miastoznawczej. Najpierw obskoczymy Nowy Port, a następnym razem zwiedzimy Rybaki Górne ? Jak myślicie ?
A swoją drogą kto by przypuszczał, że w takim budynku była kiedyś karczma...
Chociaż - musiał być on przecież kiedyś piękny i zadbany. Ech, ta komuna... :evil:

pumeks - Wto Mar 16, 2004 12:40 pm

Wieża należała do koszar artylerii z 1885 roku.

Budynek, w którym była ta knajpa (nie przesadzajcie z "gospodą" :lol: ) trzeba by odszukać na zdjęciu w V części albumu "BsG", tam Rybaki Górne są widziane w lepszej perspektywie.

jakusz - Sro Mar 17, 2004 4:23 pm

Karczma znajdowała sie w tej trzy piętrowej kamienicy , jest to pierwszy widoczny budynek za ciągiem drzew
pumeks - Czw Mar 18, 2004 12:08 pm

jakusz napisał/a:
Karczma znajdowała sie w tej trzy piętrowej kamienicy , jest to pierwszy widoczny budynek za ciągiem drzew


To prawda. Oglądałem wczoraj to miejsce. Ocalała ta trzypiętrowa (Rybaki Górne 12/13) i następna, niższa (nr 11).

Mikołaj - Czw Mar 18, 2004 3:10 pm

Odebrałem dziś kupiony na Allegro Danziger Hauskalender na 1994 r., otwieram, patrzę, a tu taki obrazek:
Marek Z - Czw Mar 18, 2004 3:37 pm

Ale świetne zdjęcie. Lepiej też widać "naszą" karczmę. I zwróćcie uwagę na pisownię nazwy ulicy.
Pietrucha - Czw Mar 18, 2004 5:22 pm

Dokładnie to samo zdjęcie jest w "Był sobie Gdańsk". Ta największa kamienica to karczma? Czy ta troche mniejsza?

Po za tym ocalały jeszcze cztery kamienice (nr 1-4) za Wałową, to też jest Hohe Seigen, a także nr 17( pod którym zamieszkuje :lol: ) , oraz kamienica bliżej Wodopoju, zapomniałem numer.

pumeks - Pią Mar 19, 2004 9:18 am

Chwileczkę: na Rybakach Górnych przetrwały te dwie kamienice (trochę je "obróciłem" :wink: ). Karczma była w tej większej. Jesteście pewni, że to ten dom jest na zdjęciu z "Danziger Hauskalender"? ten niższy wygląda zupełnie inaczej...
pumeks - Sob Mar 20, 2004 1:52 pm

To jednak nie ta. Kamienica której szukamy ma fasadę szeroką na 4 okna, a ta którą wskazałeś, ma tylko 3. "Nasza" musi być dalej w górę kanału Raduni.
Marek Z - Nie Mar 21, 2004 9:03 am

Rzeczywiście, moim zdaniem na zdjęciu z hauskalendera nie widać kamienicy, w której mogła być karczma. Oraz ni czorta domy te nie zgadzają się z pocztówkowymi.
Pietrucha - Nie Mar 21, 2004 2:56 pm

Ja też nie moge dopasować tych zdjęć :|
Pietrucha - Czw Kwi 08, 2004 3:44 pm

Znalazłem (a właściwie to znalazł mój kuzyn) w internecie prace magisterską jakiejś architetki. Dotyczy rekonstrukcji kamieniczek przy Hohe Seigen. Druga od prawej to Gospoda
Marek Z - Czw Kwi 08, 2004 4:35 pm

Łeee... tylko tyle kamieniczek planują zrekonstruować ?

Cytat:
prace magisterską jakiejś architetki


Czy ta "architetka" tylko tyle narysowała ? :wink: :wink:

A co to jest to trzecie z lewej ?

Pietrucha - Czw Kwi 08, 2004 4:44 pm

Chyba żadnych nie chcą zrekonstruować, biorąc pod uwage, że pierwsza z lewej, która nadal stoi jest na liście do rozbiórki. To jest tylko czyjaś praca magisterska. A po za tym kamieniczki które miałyby być zrekonstruowane według tego plany są obrzydliwe.
Grün - Czw Kwi 08, 2004 6:02 pm

Jeju, no nie są piękne, ale przed wojną też nie były za ładne. Ale przynajmniej są KAMIENICZKAMI, a nie zespołem ogólno blokowym typu PATISON. Znajdźcie więcej informacji to zamieścimy projekt w Galerii.
Pietrucha - Czw Kwi 08, 2004 8:10 pm

Spytam kuzyna z jakiej strony to ma, mam nadzieje, że pamięta
Pietrucha - Pon Kwi 12, 2004 4:46 pm

Oto ta strona: http://www.kayalepa.repub...20projekty.html ,drugi od dołu projekt. Właściwie nic tam nie ma, tylko dwa rysunki i jedno zdanie podpisu
Pietrucha - Sob Paź 16, 2004 8:38 pm

Wrzucam tu fotografie Paulusa. Jest na nim inna pisownia nazwy ulicy. Zdaje się, że ktoś mówił, iz spotkał się również z pisownią Hoher Seigen. Zdjęcie od Paulusa dowodzi, że fotografia z Hauskalendera obejmuje kamienice od numeru 18 włącznie, czyli pierwszej od lewej na załączonym. Widoczne kamieniczki w Hauskalenderze znajdowały się na miejscu dzisiejszego parkingu.

Na zdjęciu Paulusa, jak i na pocztówce którą załączył Marek jest rozwieszona pościel w tym samym miejscu :D

pumeks - Pon Paź 18, 2004 11:22 am

Pietrucha napisał/a:
Wrzucam tu fotografie Paulusa. Jest na nim inna pisownia nazwy ulicy.

To nie jest inna pisownia, tylko nazwa w innym przypadku gramatycznym :) Polacy rzadko zwracają uwagę na odmianę przymiotników w języku niemieckim przez przypadki.

Grün - Pon Paź 18, 2004 11:53 am

nie tylko w niemieckim :)
PAULUS MAZUR - Pon Paź 18, 2004 12:03 pm

o własinie !
pumeks - Pon Paź 18, 2004 1:15 pm

Grün napisał/a:
nie tylko w niemieckim :)


No wiem, ale z niemieckim zawsze są trudności. Co ja się natłumaczyłem, ze trzeba pisać albo Westpreussisches Museum, albo Das Westpreussische Museum, a samo "Westpreussische Museum" będzie niepoprawnie...

Sabaoth - Pią Sty 01, 2010 7:10 pm

Najbliższa okolica czyli Niedere Seigen na pocztówce, która właśnie do mnie dotarła.
Zdzislaw - Czw Sty 07, 2010 12:38 am

Już nie pamietam czy o tym wspominałem, ale do momentu rozpoczęcia budowy Hotelu Heweliusz na ul. Wodopój były jeszcze tzw. domki robotnicze (chyba z XVIIw). Jedyny ocalony, ale kompletnie przebudowany to istniejąca (chyba - bo dano tam nie zaglądałem) kawiarnia Vinifera nad kanałem Raduni. Pozostałe domki zostały kompletnie rozebrane pod koniec lat 60-tych. Domki te były co prawda pozbawione podstawowych zdobyczy cywilizacji (brak wodociągu i kanalizacji) ale dośc urokliwe i dziś były by perełkami.... iestety znikły.
Na gruncie powyższego mam do PT forumowiczów pytanie: otóż z okresu wczesnego dzieciństwa doskonale pametam, że na placu pomiędzy dzisiejszą ul. Heweliusza na odcinku pomiędzy Lagiewnikami a Rajską (dziejszy teren Hotelu Heweliusz), istniały po 45 roku jakies dzine konstrukcje jakby warsztatów samochodowych (mechanicznych) czy coś pdobnego. Jeszcze przez wiele lat (koniec pięćdziesiatych i sześćdziesiate) znajdowalismy tam n. setki kulek od łozysk kulkowych które doskonale nadawały się na pociski do naszych proc. Czy ktos ma jakoąkolwiek informację nt. statusu tegoż fragmentu miasta przed i po 45 rokiem?

dandola - Czw Sty 28, 2010 5:40 pm

A jak dopasować do przedstawionych zdjęć to współczesne? Czy jest to następczyni zabudowy przedstawionej ostatnio przez Sabaotha?
Pietrucha - Czw Sty 28, 2010 7:09 pm

Gdzieś mniej więcej od środkowego wieżowca. Kasztan widoczny na pocztówce Sabaotha rośnie sobie do dziś
Miro - Pon Lip 07, 2014 9:08 am
Temat postu: Hohe Seigen
Zdjęcie podpisane Hohe Seigen.

Miro

Miro - Pią Maj 29, 2015 7:11 am

Hohe Seigen i Niedere Seigen.

Miro

Miro - Nie Wrz 06, 2015 6:15 pm

Volksschule Niedere Seigen, IV klasa rocznik 1936.

Miro

EwkaW - Nie Wrz 06, 2015 10:12 pm

Miro napisał/a:
Volksschule Niedere Seigen

a gdzie się mieściła ta szkoła?

pumeks - Pon Wrz 07, 2015 8:19 am

EwkaW napisał/a:
Miro napisał/a:
Volksschule Niedere Seigen

a gdzie się mieściła ta szkoła?

Ta szkoła mieściła się między Osiekiem, Rybakami Dolnymi i Starymi Domkami, jakby na zapleczu dzisiejszych gdańskich szkół autonomicznych.

Wiercipietek - Pon Wrz 07, 2015 12:11 pm

Tylko za dziećmi jest inny budynek - to 50 lat pomiędzy zdjęciami.
Miro - Sro Maj 04, 2016 3:23 pm

Reinhard Bahl (1869-1945).

Miro

progres21 - Sro Paź 25, 2017 10:36 am

Mikołaj napisał/a:
Pumeks , jak to było z tą wieżą? Czy rozpoznajecie któryś z tych budynków? Może jeden z nich (ten którego ściana szczytowa jest widoczna) to ta karczma spod nr 12-13?
Obrazek


Knajpa znajdowała się dokładnie "w tych oknach"

Z opowiadań babci która przeżyła w tej kamienicy całe dorosłe życie wiem że była to bardziej piwiarnia.

Może przed wojną miała trochę inny charakter.

ps. Lokatorzy właśnie dostają propozycję innych lokali i powoli opuszczają Rybaki Górne 12/13.

Pewnie niedługo kolejny drapacz chmur....


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group