Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - Suchanino (Cyganki, Zigankenberg, Suchanke)

Bartosz B. - Pią Kwi 16, 2010 11:04 am
Temat postu: Suchanino (Cyganki, Zigankenberg, Suchanke)
Fajnie gdyby się tak zaczęły pojawiać zdjęcia z Suchanina, zwłaszcza z okresu przedblokowego, ale też i z budowy i lat 80.

Zbierzmy to co już jest.

Od pani Krystyny Pobłockiej dostałem 3 fotografie. Zgodziła się na wystawienie je na forum.

Na współczesne realia przekładając to widok od ronda na ul. Schuberta, w kierunku Wrzeszcza oczywiście:



Tak naprawdę, ten teren to nie Suchanino tylko raczej Trzy Lipy. Ot, zabudowa od Cyganek doszła aż tutaj. W majątku po wojnie był PGR. Pani Krystyna mówi, że w bibliotece (Burdl, rozebrany w zeszłym roku) był spichrz. Mam na myśli ten obiekt:


Źródło: http://kfp.pl/

Za Trzema Lipami. Jak dla mnie jest to w miejscu estakady. Po lewej lasek przy kościele w Pieckach.



Zdjęcia, które były już wstawiane na forum jako Brętowo albo Piecki. Pani Krystynie, tak jak i mnie, pasują one do Suchanina. Lato 1944:





Lata 60. Widok z miejsca gdzie jest ul. Liszta na teren gdzie zbudowano SP42.

I mniej więcej to samo ujęcie, chyba z zimy 1981.


Obie fotki od podpisanego autora, dzięki stronie www.kolonia.gda.pl a w przyszłości może też www.siedlce.gda.pl

Podobne ujęcie, z ul. Paderewskiego, z 1980 roku.

Przepraszam, ale nie wiem gdzie je znalazłem.

Jakieś stare zdjecia można też znaleźć tu http://www.gim29gda.pl/50-LAT/50-lecie.html, ale poza dawną SP43 chyba nic tam nie ma.

Trochę blokowego Suchanina jest u Kosycarza: http://kfp.pl/page_no,1,s...ukaj,index.html (notabene 5 fotka to raczej Morena) oraz na nowej stronie http://www.mojgdansk.com/ , np:


Stare Suchanino, Cygankę, widać zdaje się tu:

To zdjęcie z tego forum, z innego wątku. Gdzieś też było Suchanino na dalszym planie na zdjęciach z Siedlec, ale nie chce mi się już tego teraz szukać.

grzechuu - Pią Kwi 16, 2010 9:25 pm

Oooo! Sam się zabierałem do zrobienia wątku o Suchaninie - najwyraźniej mi jeszcze to nie wyszło. Na szybko 2 zdjęcia. Moje tereny! ;)

Pierwsze z forum wyszukane niedawno (chyba przedwojenne co?) 8O


A drugie (chyba powojenne co?) z "Gdańsk - Przeszłość i współczesność" Szremera

Bartosz B. - Nie Kwi 18, 2010 10:45 am

grzechuu napisał/a:
A drugie (chyba powojenne co?) z "Gdańsk - Przeszłość i współczesność" Szremera


U góry widać najprawdopodobniej SP43. Czyli to po 1955 roku. Jaka szkoda, że zdjęcie nie jest nieco szersze w prawo.

Bartosz B. - Nie Maj 23, 2010 1:36 pm

Cytat:
Stare Suchanino, Cygankę, widać zdaje się tu:


Ujęcie z innego kąta:


Fotka z komórki z Długiego Targu ze zdjęć www.herder-institut.de .


Jak widać na tym wyższym zdjęciu (tj. http://www.forum.dawnygda...s/s156_202.jpg) jest całe Suchanino i po lewej nawet Emaus. Przydałaby się jakość jak powyżej. Albumy jeszcze nie mam.

dandola - Sro Cze 09, 2010 5:56 pm

Jako, że nie ma jeszcze tematu omawiającego historię Cygańskiej Góry mam pytanie, czy przedstawić jej historię (niestety tylko po niemiecku) w formie .pdf zawartą w piśmie "Unser Danzig"?
Bartosz B. - Czw Cze 10, 2010 11:06 am

dandola napisał/a:
Jako, że nie ma jeszcze tematu omawiającego historię Cygańskiej Góry mam pytanie, czy przedstawić jej historię (niestety tylko po niemiecku) w formie .pdf zawartą w piśmie "Unser Danzig"?


Poproszę.

dandola - Czw Cze 10, 2010 11:54 am

Co na to Mikołaj i moderatorzy? Na pewno znany jest fakt, że jako pierwszy tą osadą zajmował się J. Muhl w swej monografii na temat historii wsi na Gdańskiej Wyżynie. Jest ona ogólnie dostępna.
Krystyna - Sro Cze 16, 2010 1:33 pm

dandola napisał/a:
Jako, że nie ma jeszcze tematu omawiającego historię Cygańskiej Góry mam pytanie, czy przedstawić jej historię (niestety tylko po niemiecku) w formie .pdf zawartą w piśmie "Unser Danzig"?

Mam pytanie-z którego miesiąca pisma "Unser Danzig"jest przedstawiona historia
Cyganskiej Góry?

dandola - Sro Cze 16, 2010 1:38 pm

Z dnia 5 sierpnia 1964 roku, nr 15, s. 17-18.
Krystyna - Pon Cze 21, 2010 6:26 pm

[quote="dandola"]Z dnia 5 sierpnia 1964 roku, nr 15, s. 17-18.[/quote

Serdecznie dziekuję za wiadomość.Krystyna.

dandola - Pon Cze 21, 2010 7:42 pm

Przesyłam .pdf do naczelnego administratora :lol:
Mikołaj - Pon Cze 21, 2010 11:43 pm

zapraszam
Bartosz B. - Wto Lis 23, 2010 12:44 pm

Kolejne zdjęcie od pani Krystyny: z bratem (tym od 61 zdjęć ze Śródmieścia) i ojcem, czerwiec 1956, ul Beethovena przy przystanku autobusowym na wysokości ul. Kurpińskiego. W tle widok na puste pola Piecek, po lewej za laskiem widać chyba wzgórze obok obecnego kościoła, skąd zrobiono tą fantastyczną fotkę sprzed powstania "Moreny" i SP1, gdzie widać autostradowy wykop (patrz inne wątki).


Miro - Wto Lis 23, 2010 8:08 pm

Na forum.danzig.de jest dużo interesującego materiału.
Dondola czy teraz będziemy przepisywać tematy z jednego Forum na drugie.
Nie prościej podać link. Gdybyś ten tekst przetłumaczył no to rozumiem.

Miro

Feldfebel - Sob Lis 27, 2010 3:00 pm

Mam pytnko-moze gdzies juz jest odpowiedz.W którym dokładnie miejscu dzisiejszego Suchanina znajdowala sie pierwotnie wieś?Przed rozbudowa w WMG.
Krzysztof - Sob Lis 27, 2010 4:40 pm

Feldfebel napisał/a:
W którym dokładnie miejscu dzisiejszego Suchanina znajdowala sie pierwotnie wieś?

"Pierwotnego Suchanina" nie było. Osiedle wybudowano na polach.

Feldfebel - Sob Lis 27, 2010 9:07 pm

Ok źle sformuowalem pytanie-chodziło mi o wieś Zignakenberg
Bartosz B. - Sob Lis 27, 2010 10:11 pm

Przecież widać to doskonale na zdjęciach lotniczych, które wstawiłem.
Ale dobra, zakręt Powstańców przy stawie, przy markecie.

Krzysztof - Sob Lis 27, 2010 10:29 pm

Staw od dawna był w centrum.
grzechuu - Nie Lis 28, 2010 2:23 am

Najstarsze istniejące domy całkiem nieźle się trzymają.
A w świeżowydanym albumie "Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego" są aż 4 zdjęcia z okolicą stawu, więc trzeba koniecznie zajrzeć ;)

Feldfebel - Nie Lis 28, 2010 2:52 pm

Dziękuje bardzo :==
Miro - Nie Lis 28, 2010 9:10 pm

Znalazłem takie zdjęcie z podpisem

"Genossenschaftliche Bauten an der Kleinen Molden" przedstawiające spółdzielcze budownistwo.

Kleinen Molden to obecna ul.Wyczółkowskiego należąca jak mi się wydaje częściowo do Suchonina jak i do Siedlec.

Miro

grzechuu - Pon Lis 29, 2010 12:44 am

To jeśli zeszliśmy na chwilę trochę niżej, na Kleine Molde, to wypada dla porównania podlinkować zdjęcie z 1961
(wyszperany tuuu )


Miro - Pon Lut 28, 2011 9:36 am

Domy szeregowe osiedla gdańskiego Zigankenberg zbudowane wzdłuż grzbietu wzgórza.
Projekt architekta Tomińskiego.

Miro

adzygmunt - Nie Paź 30, 2011 7:09 pm

Bartosz tu czy tam?
Lasek ze zdjęcia zdjęcie czwarte od góry pamiętam.
Po zatem nie byłem tam 50 lat!

Bartosz B. - Pon Paź 31, 2011 10:50 am

Może jeszcze masz jakieś impresje z tego terenu? Np. było tam coś charakterystycznego albo dziwnego?

Teraz przy dawnym "Burdlu", który Ty pamiętasz jako spichlerz, wyrosły szklane domy. Podejrzewam, że osoby, który np. od 10 lat siedzą w Londynie, nie poznałyby tego miejsca.

Bartosz B. - Sob Lis 12, 2011 1:37 pm

U Kosycarza musiano zrobić kiedyś aktualizację, bo pojawiła się m.in. taka fotka:

20.05.1978.
Na tej górce wkróce zaczęła się budowa SP42 (patrz pierwsza strona wątku).

O cmentarz przy ul. Starodworskiej (na granicy Emaus i Siedlec) ktoś się niedawno pytał (nie pamiętam w jakim wątku). Może przy budowie tych schodów w 1984:

doszło do kolejnej dewastacji tego co jeszcze z niego zostało. Słabo pamiętam, że coś koledzy mówili o czaszkach i kościach. Jeszcze potem (z 6-8 lat później) też coś tam kopano i chyba wtedy ostatnie groby znikły. W każdym razie ja coś jeszcze widziałem.

adzygmunt - Sob Lis 12, 2011 9:12 pm

Ta to miejsce wygląda teraz Lato 2011 r.
dandola - Nie Lis 13, 2011 2:22 pm

Czy ktoś posiada zdjęcie dawnego cmentarza istniejącego niedaleko, po prawej stronie prawie naprzeciw Polikliniki i Lido? I pytanie dlaczego tam akurat był cmentarz, jeśli w pobliżu nie było świątyni?
pumeks - Nie Lis 13, 2011 3:31 pm

dandola napisał/a:
dlaczego tam akurat był cmentarz, jeśli w pobliżu nie było świątyni?

Od czasów napoleońskich, cmentarze w Gdańsku zakładano często poza miastem, bez żadnego związku przestrzennego z kościołami - weź choćby wszystkie cmentarze przy Wlk. Alei albo na Biskupiej Górce.

Bartosz B. - Wto Gru 27, 2011 4:07 pm

Ciekawe gdzie to jest?


Milicjanci pracuja w czynie spolecznym na osiedlu Gdansk Suchanino, Na plocie tranparent Funkcjonariusze MO i SB w czynie partyjnym swojemu miastu. 20.05.1978 6maj78_z.kosycarz_p55 Fot. Zbigniew Kosycarz / KFP

adzygmunt - Wto Gru 27, 2011 4:37 pm

Z tyłu za płotem nie wygląda czasem szkoła podstawowa?
Coś dla m/n/as zrobili dobrego?

Bartosz B. - Sro Gru 28, 2011 12:27 pm

adzygmunt napisał/a:
Z tyłu za płotem nie wygląda czasem szkoła podstawowa?
Coś dla m/n/as zrobili dobrego?


Która? SP42 jeszcze nie budowali. Na dawną SP43 to mi nie wygląda. Trochę mi pasuje to do ul. Kurpińskiego na jej początkowym odcinku od ul. Beethovena. Gdzieś przy skrzyżowaniu z Otwartą i Tylewskiego.

Bartosz B. - Nie Mar 04, 2012 1:09 pm

W http://www.kolbe.diecezja.gda.pl/index.php?go=4 (w mniejszym kościele) jest wystawa zdjęć. Zdecydowana większość pochodzi chyba z kroniki parafii, ale niektóre najstarsze (z początku lat 80.) mogą być od wiernych. Jest na nich trochę klimatów tamtych czasów. Ale mało...

EDIT: ps. Zamarudziłem, a za kilka godzin pojawiło się sporo zdjęć z Siedlec i Emaus, gdzie w tle widać niezabudowane blokami górki obecnego Suchanina (do znalezienia w wątkach o Emaus i Siedlcach).

Bartosz B. - Sro Mar 14, 2012 11:43 am

Romek z http://forum.dawnygdansk....r=asc&start=135 przebija wszlekie oczekiwania:

1973-Budowa Suchanina,domki na Kolonii Zręby.jpg


To chyba budowa przy Paderewskiego. Po prawej widać chyba ten lasek od Starodworskiej. Widok chyba z obecnej SP42.


Takie dla porównania:

20.05.1978
http://kfp.pl/page,szukaj...1980&x=122&y=11

Romek52 - Sro Mar 14, 2012 12:06 pm

Ale fajne porównanie.Oba zdjęcia robione z tego samego miejsca i pokazują to samo ,tylko w różnym przedziale czasu.Widać co się zmieniło ,a co nie.Kolonia Zręby niezmiennie wygląda nawet obecnie. Latem jest tam kolorowo i bajkowo.
rogatek - Czw Mar 15, 2012 8:09 am

na pierwszym zdjęciu to Lista 2, na drugimi widać punktowce: Liszta 4, połowę Liszta 1 oraz szafy: Liszta 2 i za nimi Paderewskiego 8, 6 i 4 :D
Bartosz B. - Czw Mar 15, 2012 9:18 am

rogatek napisał/a:
na pierwszym zdjęciu to Lista 2, na drugimi widać punktowce: Liszta 4, połowę Liszta 1 oraz szafy: Liszta 2 i za nimi Paderewskiego 8, 6 i 4 :D


Oceniając właśnie miałem wątpliwość czy to spłaszczenie zdjęcia i widać Paderewskiego 4, czy tak jak się od razu wydaje Lisztę 2. Jakoś jak na Liszta 2 blok wydał mi się na tym zdjęciu za mało "skręcony" w kierunku Zrębów. Ale chyba masz rację. Czyli Liszta nr 2 pierwszym blokiem na tzw. Drugim Osiedlu. Ciekawe jak wyglądała w 1973 r. sytuacja na Pierwszym Osiedlu :^^ , czyli na Kurpińskiego.
W czerwcu 1976 było już tak:


W tym czasie wspomniany blok Paderewskiego nr 4 z punktowcami 1 i 2:

W prawym rogu na dole widać wciąż chałupiny z Emaus.

Tam http://kfp.pl/page,szukaj...-1980&x=42&y=13 są jeszcze inne zdjęcia. Może w grudniu znajdą się w kolejnym albumie niezwykłych zdjęć?

Romek52 - Pią Mar 16, 2012 7:09 pm

A takie fotki z Suchanina mogą być?.Niestety nie znam ulic.
Bartosz B. - Nie Mar 18, 2012 2:17 pm

Romek52 napisał/a:
A takie fotki z Suchanina mogą być?.Niestety nie znam ulic.


Nr 3 to oczywiście znany nam widok z poprzednich zdjęć, czyli po lewej Paderewskiego, na wprost Liszta.

Nr 4 to "Trzecie Osiedle". Widok z Powstańców Warszawskich na szafę Paganiniego 13 (po lewej), w tle szafa Kamieńskiego 5, a bliżej po prawej nr 9.

Nr 2 to chyba musi być widok z Kamieńskiego w kierunku Noskowskiego i Powstańców Warszawskich i ul. Nad Jarem. Budynki 3, 5 , 7, 68, 70. czy coś takiego.

EDIT: literówka.

Romek52 - Nie Mar 18, 2012 9:07 pm

Dodaje następne fotki Suchanina z prośbą o lokalizację.Daty podałem w przybliżeniu.Nie znam ulic, a tylko tak mogę datować.Ponieważ budowę rozpoczęto chyba ok.1972, a ostatnie budynki oddano w 1978
Bartosz B. - Nie Mar 18, 2012 9:14 pm

Pierwsze 3 fotki to dawna SP43 (dziś gimnazjum).
4 to chyba Paganiniego. 5 chyba też.

Orka - Nie Mar 18, 2012 10:02 pm

Bartosz B. napisał/a:
Pierwsze 3 fotki to dawna SP43 (dziś gimnazjum).


Fantastyczne zdjęcia. Szczególnie fotki obecnego gimnazjum mojej latorośli :) Nie do uwierzenia, jak się te tereny zmieniły w ciągu wydawałoby się raptem kilku lat :)

P.S. ja po takich wertepach biegałam-ale na Chełmie -w okolicy ul. Grabowskiego w połowie lat 80 :)

Romek52 - Pon Mar 19, 2012 5:07 pm

Ostatnia partia zdjęć z budowy Suchanina. :OO Niestety więcej nie mam. :???:
Bartosz B. - Wto Mar 20, 2012 11:13 am

Romek52 napisał/a:
Ostatnia partia zdjęć z budowy Suchanina. :OO Niestety więcej nie mam. :???:


Dzięki wielkie za wstawienia.

Wyżej znów Paganiniego, w tle widać Morenę. Fotka nr 9 to w tle szafa Kamieńskiego, a po lewej 4 piętrowe bloki od Nowskowskiego. Fotka nr 8 to druga strona tych bloków z nr 9, w tle punktowce przy końcu Paderewskiego (przy schodach do Starodworskiej).

Bartosz B. - Wto Paź 09, 2012 9:17 pm


Z http://kfp.pl/ m 28.04.1980.

Ten zakręt to chyba przy stawie.

Pit GM - Pon Mar 25, 2013 2:23 pm

Witajcie. Jest to mój pierwszy post na tym forum.

Dziękuję bardzo wszystkim za wszystkie zdjęcia Suchanina, oraz za każdy inny wkład w propagowanie wiedzy o dawnym i nie-dawnym Gdańsku.

Poszukuję zdjęć z budowy bloku w którym mieszkali moi rodzice, przy Paderewskiego 6. Tata twierdzi że był to pierwszy blok zbudowany przy tej ulicy, z którego w pierwszych latach zamieszkiwania na wysokim piętrze rozpościerała się przepiękna panorama od Wrzeszcza (a za nim Helu), przez ujście Wisły po Rafinerię. Może zachowały się u kogoś zdjęcia opisanej panoramy robione z okien Paderewskiego 6 lub 4?

Jakiekolwiek zdjęcia z budowy mojego rodzinnego Domu przy Paderewskiego 6 byłyby dla mnie wielkim skarbem. Tata twierdzi że sam takie zdjęcia robił Praktiką i Zenitem jednak nigdy nie udało nam się znaleźć choćby jednego.

Zdjęcie budowy bloku przy Liszta 2 robione od strony Kurpińskiego wzburzyło we mnie krew. Jest najbliższe temu co poszukuję. Wysłałem emaila z zapytaniem do KFP ale został on zignorowany.

Z góry bardzo dziękuję za jakiekolwiek poszukiwane przeze mnie zdjęcia.

EwkaW - Pon Mar 25, 2013 5:47 pm

Pit GM napisał/a:
Wysłałem emaila z zapytaniem do KFP ale został on zignorowany.

Nie odpowiedzą Ci, bo trzeba samemu wyszukać sobie zdjęcia w ich wyszukiwarce, instrukcja jest na stronie :roll:

Bartosz B. - Pon Mar 25, 2013 6:40 pm

Mi p. Maciej kilka razu odpowiadał i nawet poprawiał podpisy pod zdjęciami, choć nie zawsze (np. ta http://kfp.pl/pic/bp/44/z00004342.jpg fotka to już wiemy, że to nie Suchanino tylko Piecki na Jaśkowej, a w opisie wciąż jest Suchanino lub Morena).
Pewnie w zbiorach u niektórych mieszkańców ul. Beethovena lub Otwartej jest kilka ciekawych fotek. Zwłaszcza z okresu sprzed budowy.

Pit GM - Pią Mar 29, 2013 10:49 am

EwkaW napisał/a:

Nie odpowiedzą Ci, bo trzeba samemu wyszukać sobie zdjęcia w ich wyszukiwarce, instrukcja jest na stronie :roll:


Na stronie KFP nie ma zdjęć których poszukuję. Dlatego wysłałem do nich emaila z pytaniem czy nie mają czegoś pochowanego po szufladach.

EwkaW - Pią Mar 29, 2013 2:53 pm

Pit GM napisał/a:
wysłałem do nich emaila z pytaniem czy nie mają czegoś pochowanego po szufladach.

Byłam kiedyś u nich, są zagonieni. Mogą jeszcze mieć jakieś negatywy Kosycarza Seniora, ale mają taki zwyczaj, że jak je zeskanują, to umieszczają na stronie. Również w celu identyfikacji.
Sprawdź, czy na stronie Twojej spółdzielni mieszkaniowej/osiedla nie ma jakiegoś forum i tam popytaj :)

Pit GM - Wto Wrz 17, 2013 10:38 am

Mikołaj napisał/a:
zapraszam


Czy mógłby ktoś przetłumaczyć ten dokument na język polski? Gdzie jeszcze mogę znaleźć historię Cygańskiej Góry i Suchanina? Ciekawe czy istnieje dokładniejsza historia osiedla z lat 70.

HENRYK0072 - Wto Wrz 17, 2013 11:22 am

Fajnie napisałeś we wcześniejszym poście ,,napisałem do nich (Kosycarz) czy nie mają czegoś pochowanego po szufladach''.Wątpliwe by Maciej miał czas szukać jakiegoś zdjęcia skoro ma ich blisko milion.......

Szkoda ,że nie wydaje wszystkich jak leci,a wtedy sami byśmy coś wybrali.

Mikołaj - Wto Wrz 17, 2013 12:49 pm

Pit GM napisał/a:
Mikołaj napisał/a:
zapraszam


Czy mógłby ktoś przetłumaczyć ten dokument na język polski? Gdzie jeszcze mogę znaleźć historię Cygańskiej Góry i Suchanina? Ciekawe czy istnieje dokładniejsza historia osiedla z lat 70.


http://translate.google.pl/
skopiuj tekst albo wklej link
www.dawnygdansk.pl/downlo...igankenberg.pdf

Miro - Wto Wrz 17, 2013 1:02 pm

Kurhaus Zigankenberg.
Teraz tylko tyle, może dokopie się czegoś więcej.

Miro

Pit GM - Sro Wrz 18, 2013 12:18 am

Mikołaj napisał/a:
Pit GM napisał/a:
Mikołaj napisał/a:
zapraszam


Czy mógłby ktoś przetłumaczyć ten dokument na język polski? Gdzie jeszcze mogę znaleźć historię Cygańskiej Góry i Suchanina? Ciekawe czy istnieje dokładniejsza historia osiedla z lat 70.


http://translate.google.pl/
skopiuj tekst albo wklej link
www.dawnygdansk.pl/downlo...igankenberg.pdf


Pierwszy akapit:

Cytat:

W 1344, Mathias de Nanetz i Nahsoven, jego brat, człowiek honoru Lawrence dał
Biuro Prezydenta i 1 wolne kopyta i trzecia złotówka sądu w ich posiadłościach Zochanino znane Zochanike
wolne i zawsze prawo do posiadania i zajmują kulmischem z niemieckich rolników. Ci rolnicy Jeżeli którykolwiek z
istniejące 40 kopyta roku dać trzy cztery Dunge. Biskup powinien dostać jeden z każdym cztery rozszerzenia kopyt. To-
przezroczyste, są Unterbelehnung. W każdym przypadku, nieruchomości jest wciąż w tym samym wieku na
Zamówienia spadły, prawdopodobnie z powodu Lehnträgers wyginięciem.


Dziękuję za poradę, ale ja potrzebuję tłumaczenia na język polski.

Bartosz B. - Wto Wrz 01, 2015 6:52 pm

Niby gdzie to jest

?
http://trojmiasto.gazeta....667430.html?i=8

pumeks - Sro Wrz 02, 2015 10:20 am

A to nie może być gdzieś na Górze Gradowej?
adzygmunt - Czw Wrz 10, 2015 10:24 pm

http://wiadomosci.onet.pl...-gdansku/cdb0md
Czy to zdjęcie nie jest zrobione w okolicy Skarpowej Ojcowskiej Zakosów, Brukowej? Wyczółkowskiego
Czy tam nie widać Legnickiej?

Krzysztof - Pią Wrz 11, 2015 8:01 pm

Podpis pod zdjęciem:
Cytat:
Polskie stanowisko armaty plot. kalibru 75 mm w 1. MDAPLOT w rejonie Gdyni Redłowa.

adzygmunt - Pią Wrz 11, 2015 9:18 pm

Przepraszam powinienem dodać slajd ósmy
Bartosz B. - Czw Wrz 17, 2015 6:09 pm

Krzysztof napisał/a:
Podpis pod zdjęciem:
Cytat:
Polskie stanowisko armaty plot. kalibru 75 mm w 1. MDAPLOT w rejonie Gdyni Redłowa.


Ale ten podpis zmieniono czy opisano to gdzie indziej. W sumie wszystkie te posty mógłby mod wywalić.

Dieter - Sob Wrz 26, 2015 11:47 pm

Bartosz drogi, napisales 444 posty = to jest Schnapszahl, wiec musisz nam jednego postawic. :huuurra:
Bartosz B. - Pią Paź 02, 2015 6:36 pm

Tego postu nie powinno już być, tak jak i 443 oraz tego, 445.
Także Dieter na razie nic z tego.

A by tak ludzie wyjęki swoje albumy i powrzucali dawne zdjęcia ze swoich okolic. Pewnie jest tam sporo lokalnych rodzynków.

lukesp - Wto Lis 17, 2015 6:36 pm

Witam. Mam dziwne pytani. Dlaczego ulica Otwarta jest jedyną ulicą nie nazwaną od nazwiska kompozytora. Ciężko znalezc jakiekolwiek wiadomości o niej. Pozdrawiam
Bartosz B. - Nie Paź 23, 2016 7:18 pm

Zdjęcie ze strony 3:

ma też inne ujęcie. To pierwsza fotka na górze.


SM Suchanino obchodzi 25 lecie i wydali taki folder. Na jednej stronie jest taki miks zdjęć.
Oczywiście , skoro ktoś te zdjęcia poskanował i ma je w komputerze, to prosiłoby się (skoro nie wiedzieć czemu nie dano je w przestronnym wymiarze w tym folderze) umieścić je na stronie spółdzielni. Niestety nic takiego tam nie widzę. :(

Bartosz B. - Sro Sty 02, 2019 12:18 am

p
Bartosz B. - Pią Wrz 20, 2019 9:59 pm


https://muzeumpolski.pl , podobno 1977 rok.

Po lewej widać w budowie sklep przy Kurpińskiego. Dokładnie tak samo wyglądał wiosną tego roku jak go rozbierali.

Krzysztof - Pią Lut 04, 2022 7:54 pm

Z: https://www.facebook.com/...969640119884230
Kolonia Zręby

Bartosz B. - Pią Lut 04, 2022 9:56 pm

Dziękuję. Na innych fotografiach mnóstwo śmieci. Jest budynek gdzie dziś spółdzielnia ma siedzibę. Jest też mój dawny blok. Czekałem na takie fotki od początku forum...
Bartosz B. - Nie Mar 05, 2023 11:13 pm

Tak jak i na coś takiego jak w trzeciej części ciekawej serii filmików o Skorpionie https://youtu.be/JL0Et4v1ysE (bodaj w 9 minucie i pot pod koniec).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group