Dawny Gdańsk

Projekt "Dolny Wrzeszcz" - al.Marksa/Hallera

Jarek z Wrzeszcza - Pią Kwi 09, 2010 11:06 pm
Temat postu: al.Marksa/Hallera
Mam krótkie pytanie: kiedy dokładnie (dzień, miesiąc, rok) aleję Marksa przemianowano na aleję Hallera?
mce - Czw Kwi 15, 2010 7:03 pm

Trzeba sprawdzić uchwały Rady Miasta z okresu zmiany, ja nawet nie pamiętam jaki to był rok, chyba 1990 lub 1991, wstyd bo to moja ulica :roll: Na stronie urzędu najstarsze uchwały są z 1998 więc w necie tego raczej nie ma...
Jarek z Wrzeszcza - Sro Kwi 21, 2010 6:35 pm

Pomysł z uchwałami dobry, wciąż mam jednak nadzieję, że ktoś mi poda bardziej "z głowy" (ewentualnie cytując prasę).

Przy okazji: z jakiegoś powodu jestem przekonany, że al.Marksa zanim stała się aleją Marksa nazywała się al.Sprzymierzonych (a trochę wcześniej - Roosevelta). Nie pamiętam już dlaczego jestem przekonany, że tak było (al.Sprzymierzonych to dawna nazwa ul.Wita Stwosza), ale pewnie musi być jakiś powód. Czy ktoś z Was byłby uprzejmy potwierdzić/zdementować tę informację?

mikado - Sro Kwi 21, 2010 9:49 pm

ta al. Sprzymierzonych brzmi znajomo, kiedy Wita Stwosza nosiła tę nazwę?
mce - Sro Kwi 21, 2010 10:03 pm

Też gdzieś o tych Sprzymierzonych czytałem, ale nie potwierdzam że to prawda, bo to mogło być tu na forum albo na waszej stronie? W moich źródłach domowych brak danych, jest tylko zawsze Roosevelta. Co do Marksa, to na pewno do 10.1990 jeszcze urzędowo była ta parszywa nazwa, bo mam taki wpis w starym dowodzie :)
Jarek z Wrzeszcza - Sro Kwi 21, 2010 10:07 pm

mikado napisał/a:
ta al. Sprzymierzonych brzmi znajomo, kiedy Wita Stwosza nosiła tę nazwę?


Zaraz po wojnie.

mikado - Czw Kwi 22, 2010 2:40 pm

Jarek PDW napisał/a:

Zaraz po wojnie.
a do kiedy? To bardziej mnie interesuje :)
pumeks - Czw Kwi 22, 2010 8:53 pm

Jarek PDW napisał/a:
Zaraz po wojnie.

Mam takie mapki "zaraz po wojnie" (przypuszczam, że też możesz je mieć) i na obu jest "Aleja Prezydenta Roosevelta". Ta pierwsza chyba nawet ciut starsza jest (np. Osterzeile nazywa się ul. Jagienki, na drugiej to już ul. Dubois).

Jarek z Wrzeszcza - Pią Kwi 23, 2010 6:13 pm

Tak, mam je obie.

Ponawiam pytanie: skąd u mnie ten pomysł? Może było o tym gdzieś na forum?

mce - Sro Kwi 28, 2010 6:06 pm

Uważam, że nazwa al. Sprzymierzonych dla al.Marksa/Hallera to jakaś pomyłka, pytałem ojca i on absolutnie zaprzecza. Nasza rodzina (a teraz ja) mieszka przy tej ulicy od 1945 do dziś, więc taki fakt na pewno byłby gdzieś w papierach lub pamięci.

Przy okazji może ktoś uściślić od kiedy Al.Roosevelta stała się Al.Marksa? Ja tylko wiem na pewno że w 1961 roku Roosevelt był już w niełasce :)

Jarek z Wrzeszcza - Nie Maj 02, 2010 10:27 pm

Dzięki za tę informację. Wciąż zastanawiam się skąd mi się to wzięło...

Al.Roosevelta do 1953 roku :wink:

mce - Pon Maj 17, 2010 12:05 pm

Wrzucam dalsze zdjęcia z książki "Gdańsk..." z 1959, Stankiewicza i Szermera, może rozkręci się jakaś dyskusja... :)
Oczywiście podpis jest błędny, są to budynki z lat 40. przy ówczesnej Marksa, na odcinku od Lilii Wenedy do Kościuszki. Ścieżka rowerowa jak widać ma swoje tradycje, rowery za to nowocześniejsze niż mój :)

mce - Pon Maj 17, 2010 12:52 pm

A to moje ulubione zdjęcie z tej samej książki, bo widać na nim m. in. mój dom :)

Uściślając podpis to 5 domów od strony Mickiewicza (nr 66 do 84) pochodzi co najmniej sprzed 1929 roku, (dowodem jest np. zdjęcie lotnicze ze znanej serii), dokładny rok chciałbym ustalić, może ktoś z forum podpowie coś więcej. Wdzięczny będę za wszelkie inne zdjęcia tych budynków od lat przedwojennych aż do końca czasów PRL.

Środkowy budynek, nr 66-68, był w czasie wojny spalony (podobno bomba) i zaraz po wojnie odbudowany, trochę jednak inaczej niż oryginał.

Pod nr 66 mieszkał, znany bywalcom tego forum, prof. Otto Kloeppel (Danziger Einwohnerbuch 1937/38 str. 301).
Po wojnie zresztą mieszkali tam też zasłużeni profesorowie PG: pod 66 b. znany okrętowiec J. W. Doerffer, a pod 68 twórca i pierwszy kierownik Katedry Budowy Obrabiarek do Metali, profesor Politechniki Lwowskiej i prorektor Politechniki Gdańskiej w pierwszej kadencji prof. zw. dr inż. Edward Tadeusz Geisler (tu ściągałem ze strony PG bo nie wiedziałem kto to).
Jak coś skłamałem to poprawcie ;)
Może to któryś z nich, albo mój dziadek, uchyla kapelusza przed sąsiadkami na pierwszym planie :mrgreen:

4 budynki od strony "rzeczki" są już inaczej zbudowane i pochodzą z lat 30, prawdopodobnie z 1933, bo taki rok pojawiał się w powojennych dokumentach administracyjnych.

pumeks - Pon Maj 17, 2010 12:55 pm

mce napisał/a:
Pod nr 66 mieszkał, znany bywalcom tego forum, prof. Otto Kloeppl

Kloeppel, dla ścisłości. I wszystko wskazuje na to, że to on te domy zaprojektował.

mce - Pon Maj 17, 2010 1:03 pm

Już poprawiłem, sory za tą literówkę :)
Jeśli to on projektował to kocham go za ten projekt :)

Darek Ma - Pon Maj 17, 2010 5:01 pm

mce napisał/a:
Wrzucam dalsze zdjęcia z książki "Gdańsk..." z 1959, Stankiewicza i Szermera, może rozkręci się jakaś dyskusja... :)
Oczywiście podpis jest błędny, są to budynki z lat 40. przy ówczesnej Marksa, na odcinku od Lilii Wenedy do Kościuszki. Ścieżka rowerowa jak widać ma swoje tradycje, rowery za to nowocześniejsze niż mój :)


Przepraszam, ale nie są to budynki od Lilli Wenedy do Kościuszki, lecz między Mickiewicza a Kościuszki. Natomiast Lilli Wenedy jest pośrodku zdjęcia niewidoczna.

Jarek z Wrzeszcza - Pon Maj 17, 2010 6:45 pm

Dwa uściślenia:

1) Budynki na zdjęciu scan2b.jpg powstały najprawdopodobniej w II połowie lat 40., choć to tylko przypuszczenie; jak ktoś z Was znajdzie dokładne info to proszę dać znać.
2) Domy "z łukami" powstały ok.1924 wg projektu nie Kloeppela lecz niejakiego Hugo Conze.

Które budynki "od strony rzeczki" masz na myśli? Te naprzeciwko ZSBO?

mce - Pon Maj 17, 2010 7:04 pm

Darek Ma napisał/a:

Przepraszam, ale nie są to budynki od Lilli Wenedy do Kościuszki, lecz między Mickiewicza a Kościuszki. Natomiast Lilli Wenedy jest pośrodku zdjęcia niewidoczna.


Słusznie, nie zwróciłem uwagi, przecież budynek na rogu Lilii Wenedy ma na szczycie takie charakterystyczne duże okno... No i brak przejazdu przez tory.

A tak przy okazji historii tych okolic...
Przy ówczesnej ulicy Roosewelta 114 (lub 112, bo coś nie pamietam?), na pewno w tym budynku bliżej ul.Kościuszki, miał lokal konspiracyjny ostatni komendant Okręgu Wileńskiego AK-DSZ ppłk Antoni Olechnowicz ps. "Pohorecki" i w X-XI 1945 odbyło się tam jego spotkanie z Mjr Zygmuntem Szendzielarzem "Łupaszką". Można o tym przeczytać w książkach Bolduana z lat komuny, na pewno pisanych na podstawie akt UB.

Jarek PDW napisał/a:
Dwa uściślenia:

1) Budynki na zdjęciu scan2b.jpg powstały najprawdopodobniej w II połowie lat 40., choć to tylko przypuszczenie; jak ktoś z Was znajdzie dokładne info to proszę dać znać.
2) Domy "z łukami" powstały ok.1924 wg projektu nie Kloeppela lecz niejakiego Hugo Conze.

Które budynki "od strony rzeczki" masz na myśli? Te naprzeciwko ZSBO?


Dzięki za te informacje, muszę przyznać, że ten Hugo Conze znał się na swoim fachu :)
Ad. 2) chodziło mi o 4 budynki z łukami od strony rzeczki Strzyżej, te które mają po 3 okna z boków, inne klatki schodowe i zupełnie inny układ mieszkań wewnątrz. Można je poznać po tych "drabinkach" z cegieł po bokach wejścia (wiatrołapu).

Też obstawiałem dla mojego domu lata 1923-1924 na podstawie detali stolarki, wykończeń itp. Te nowsze "od rzeczki" to już wykończenia (drzwi, okna, itp) w typie lat 30.

Ad.1) to w Danziger Einwohnerbuchu 1942 numeracja parzysta Ostseestr. kończy się na nr 84, więc raczej wtedy tych budynków jeszcze nie było, a w 1945 już były :)

Jarek z Wrzeszcza - Pon Maj 17, 2010 7:30 pm

mce napisał/a:
w Danziger Einwohnerbuchu 1942 numeracja parzysta Ostseestr. kończy się na nr 84, więc raczej wtedy tych budynków jeszcze nie było, a w 1945 już były :)


No właśnie, skąd się nagle w tym 1945 wzięły? Przecież była wojna, takie inwestycje były raczej wstrzymane. Skąd masz ten rok 1945? I skąd masz info o Hallera 122? Nie pasuje mi to zupełnie :???:

mce - Pon Maj 17, 2010 7:36 pm

Jarek PDW napisał/a:


No właśnie, skąd się nagle w tym 1945 wzięły? Przecież była wojna, takie inwestycje były raczej wstrzymane. Skąd masz ten rok 1945? I skąd masz info o Hallera 122? Nie pasuje mi to zupełnie :???:


Hallera 122 ? Ten powstał przecież po wojnie, to ta szkoła/akademik.

A tamte budynki na 100% powstały jeszcze "za Niemca", w końcu 1942-1944 to jeszcze był okres względnego pokoju w Gdańsku. Na niemieckim forum jakiś ziomek szukał adresu Ostseestrasse 110, więc musiał tam mieszkać przed końcem wojny. Poszukam linka.

edit: znalazłem: http://forum.danzig.de/sh...5-Ostseestr-110

Jarek z Wrzeszcza - Pon Maj 17, 2010 7:42 pm

Wybacz, moja pomyłka, napisałeś 112 a ja przeczytałem 122 :hihi:

Dzięki za link ale na ile zrozumiałem, to tam wcale nie ma zgodności co tego...

mce - Pon Maj 17, 2010 7:56 pm

A info o Roosevelta 114 (raczej to był ten adres) pochodzi z książeczki z lat 60 "W walce o utrwalanie władzy ludowej na Wybrzeżu Gdańskim" R.Bolduana i J.Babczenki, mogłem przekręcić tytuł ale coś w tym stylu. Wydana do użytku wewnętrznego MO i SB. W wersji zbeletryzowanej powtarza się to w książce "Front bez okopów" tych samych autorów, o walkach dzielnych ubeków z krwiożerczym Łupaszką.

Jarek PDW napisał/a:

Dzięki za link ale na ile zrozumiałem, to tam wcale nie ma zgodności co tego...


No na tamtym forum ogólnie za wiele konkretnych informacji nie ma, w końcu to piszą nie hobbyści tylko najczęściej bardzo starzy ludzie bazujący na wspomnieniach z dzieciństwa.

Jarek z Wrzeszcza - Pon Maj 17, 2010 8:01 pm

...toteż pozostaję sceptyczny wobec teorii o przedwojennym pochodzeniu tamtych budynków :wink:
mce - Pon Maj 17, 2010 8:12 pm

Ale w dziele Stankiewicza jest o tym, tam gdzie zdjęcie które wkleiłem, ilustrujące w tej książce rozbudowę Wrzeszcza w latach 30 do końca wojny. Niestety nie sprawdzę teraz co dokładnie napisał.
Zresztą wystarczy się przejść i obejrzeć detale (te jeszcze nieusunięte) tych budynków by zobaczyć że nie budowano ich za Bieruta. Np to duże wystające okno na rogu L. Wenedy, niestety już teraz zamienione na plastika, to był typowy przykład tzw. ogrodu zimowego, popularne rozwiązanie w domach w Niemczech, w polskich budynkach z lat 50 nigdy nie widziałem takich fanaberii.
Oczywiście teraz sam się nie przejdę, bo mam chwilowo ze 150 km do tego miejsca, ale może ktoś kto tam mieszka się odezwie. Wystarczy nam np. zdjęcie zaworu od kaloryfera "kalt-warm" i wszystko będzie jasne :hihi:

Edit:
zwróć uwage na okiennice na zdjęciu, kto takie coś projektował w latach 50... Zresztą domy "z bramami" też je miały jak widać na pocztówce z mojego awatara. Te okiennice (wypaczone i nie do użytku) do lat 70 jeszcze zalegały u mnie w piwnicy aż trafiły do pieca.

Jarek z Wrzeszcza - Pon Maj 17, 2010 8:23 pm

mce napisał/a:
może ktoś kto tam mieszka się odezwie. Wystarczy nam np. zdjęcie zaworu od kaloryfera "kalt-warm" i wszystko będzie jasne :hihi:


No to czekamy :hihi:

Darek Ma - Pon Maj 17, 2010 8:25 pm

mce napisał/a:
A info o Roosevelta 114 (raczej to był ten adres) pochodzi z książeczki z lat 60 "W walce o utrwalanie władzy ludowej na Wybrzeżu Gdańskim" R.Bolduana i J.Babczenki, mogłem przekręcić tytuł ale coś w tym stylu. Wydana do użytku wewnętrznego MO i SB. W wersji zbeletryzowanej powtarza się to w książce "Front bez okopów" tych samych autorów, o walkach dzielnych ubeków z krwiożerczym Łupaszką.

Pod numerem 114 właśnie mieszkałem. Mój dziadek sprowadził się tam w 1945 r ( mieszkał w Starachowicach przed wojną i walczył w partyzantce w tamtych okolicach). Z jego opowieści nie pamietam żadnych detali na temat mieszkańców. Byli to ludzie napływowi z różnych stron Polski. W dziadka opowieściach nie było nic o dzielnych zuchach z sb i mo ani ich ,,utrwalaniu". Może chodziło o 112 ? Zreszta w tamtych czasach było za dużo tematów tabu

mce - Pon Maj 17, 2010 8:34 pm

Niewykluczone że to było tylko mieszkanie konspiracyjne na 1 kontakt, wątpię żeby taki ważny gość jak Antoni Olechnowicz-Pohorecki spotykał się z Łupaszką we własnym mieszkaniu. Nie pamiętam już tego dokładnie ale być może pisali w tych książkach że jego tam ujęto? To by się nie zgadało z biografią bo Antoni Olechnowicz "Pohorecki" został wg wikipedii złapany we Wrocławiu w 1948. Jak Cię to interesuje to sięgnij do "Frontu bez okopów" za parę zł jest ta wiekopomna pozycja na allegro.
Darek Ma - Pon Maj 17, 2010 8:40 pm

Jarek PDW napisał/a:
...toteż pozostaję sceptyczny wobec teorii o przedwojennym pochodzeniu tamtych budynków :wink:


Budynki po lewej stronie Hallera ( patrząc w kierunku Brzezna ) stały na pewno przed wojną w latach 30-tych. Zrelacji dziadka pamiętam że prawa strona Hallera była budowana w latach 50-tych. Zresztą występuję duże podobieństwo architektoniczne do bloków z ulic Manifestu Połanieckiego, Żywieckiej,Racławickiej. A w moim mieszkaniu na Hallera 114 były piece i drewniane podłogi. Wydaje mi się że raczej na początku bloku w którym mieszkałem nie było wogóle kaloryferów. Chyba że któś może miał etażowe. Było bardzo charakterystyczne przed każdą zimą jak mieszkańcy bloku napełniali piwnice węglem przywożonym różnymi środkami tarnsportu, począwszy od wozów konnych a na wywrotkach skończywszy. I tak było do lat70-tych. Tylko co bogatsi przerabiali ogrzewanie na gaz.Od podwórka były małe ogródki uprawine przez mieszkańców, warsztat motocyklowy pod 116, duży gołębnik pod 110. Nawet stała ciężarówka sąsiada która była użyta w filmie Wolne miasto.

Jarek z Wrzeszcza - Pon Maj 17, 2010 8:45 pm

Darek Ma napisał/a:
Budynki po lewej stronie Hallera ( patrząc w kierunku Brzezna ) stały na pewno przed wojną w latach 30-tych.


Też tak przez dłuższy czas myślałem, ale nie ma ich ani na mapie z 1940 , ani w książce adresowej z 1942. Jak to wyjaśnisz?

mce - Pon Maj 17, 2010 9:05 pm

Ja jestem przekonany że te budynki są z lat 1941-1944. Trzeba uwzględnić że wszelkie wydawane plany to nie jest geodezyjna mapa zasadnicza i mają stan aktualizacji co do drobnych szczegółów czasem nawet o kilka lat wstecz. A Einwohnerbuch 1942 tez pewnie nie odzwierciedla dokładnie stanu na rok 1942 tylko raczej końca 1941. Trzeba uwzględnić pewną bezwładność przepływu informacji i czasu do wydania, to nie były czasy komputerów.


*****
A przy okazji czy znasz ten link: http://www.herder-institu...00&lang=de#jump

są tam inne zdjęcia lotnicze z serii 1929, nie tylko to co na stronie Projektu Dolny Wrzeszcz

(sory za oftop, jak to info już było to zaraz wywalę )

Darek Ma - Pon Maj 17, 2010 9:12 pm

Moje informacje opierają się na relacjach dziadka. Jeżeli chodzi o mapę to tez nie wiemy jak długi był cykl wydawniczy mapy w 1940 roku. Na tej mapie nie ma budynku, który został wybudowany 1933 roku a istnieje do dzisiaj. Moze to zdjęcie trochę wyjaśni. N azdjęciu brak jest torów tramwajowych w kierunku Brzezna a budynki przy Hallera stoją. Wystarczy ustalić date położenia torów i mamy pewne przybliżenie
mce - Pon Maj 17, 2010 9:18 pm

Super zdjęcie, z jakiej książki pochodzi?
A tory na wprost położono w 1959.

Darek Ma - Pon Maj 17, 2010 9:35 pm

Pochodzenia zdjęcia nie pamiętam. Poszukam jeszcze w zdjęciach rodzinnych bo jak sobie przypominam mam ujęcie ulicy Hallera. Troche mi nie pasuje rok budowy 1942-44. To są dwa ciągi budynków między numerami 90 a 120 no jakoś tak musiały być bardzo szybko budowane i to jeszcze w warunkach gospodarki wojennej. Na podstawie wyposażenia mojego mieszkania tzw poniemieckiego czyli podwójne drzwi wejściowe, podłogi drewniane, solidne kaflowe piece, osobno wc i łazienka z trzonem grzewczym do ciepłej wody, spiżarnia w kuchni, potężny piec kuchenny oraz piwnica o powierzchni około 20 m. Mieszkania przeważnie o powierzchniach rzędu 60-100 m2 zależnie od położenia. Jak na warunki wojenne to standart znacznie lepszy niż wszystkie bloki z lat 50-tych. W sumie to mocno mnie to zaciekawiło. Trzeba poszperać.

Pytanie: Czy Einwohnerbuch 1942 jest dostepny w internecie?

mce - Pon Maj 17, 2010 10:04 pm

Jeszcze jedno wyszperane zdjęcie interesujących nas budynków, mam nadzieje że regulamin pozwala na takie podlinkowanie:

Konstal 4N #1069
21 lipca 1959 - Gdańsk-Wrzeszcz, al. Marksa. Uroczysty przejazd eNki wraz z doczepka warszawską, z okazji otwarcia linii tramwajowej 13 na trasie Kolonia Uroda - Przeróbka.

http://www.phototrans.eu/...al_4N_1069.html

Zwróćcie uwagę na gazową latarnię, okiennice, no i tego Chevroleta FAT (?) z demobilu :)

Darek Ma napisał/a:
Pytanie: Czy Einwohnerbuch 1942 jest dostepny w internecie?


Do niedawna była tu:
http://www.ptg.gda.pl/ind...rmArticleID/11/

Ale może gdzieś jeszcze jest, ja mam ją na dysku od dawna.

Darek Ma - Pon Maj 17, 2010 10:07 pm

Dobre. Przy Koloni Urodzie była pętla tramwajowa. Ale kiedy naprawdę były wybudowane te bloki to na pewno nie wiemy.
Jarek z Wrzeszcza - Pon Maj 17, 2010 10:08 pm

Link i zdjęcia znam jak najbardziej.

Zdjęcie z 1959 - cymes :==

Jeżeli nie 1942-44 a lata 30. to tym bardziej budynki te powinny być uwzględnione na mapach z lat 30. oraz książce adresowej np. z 1937 roku - a nie są. Istne Archiwum X... :???:

Darek Ma - Pon Maj 17, 2010 10:16 pm

Aktualnie skanuje zdjecia rodzinne, pewnie natrafie na fotki z Hallera a jak wiadomo na starych zdjęciach na odwrocie można czasami dużo wyczytać.

Panowie a dokąd jezdził tramwaj przez Mickiewicza?

Jarek z Wrzeszcza - Pon Maj 17, 2010 10:26 pm

Do pętli przy dzisiejszym skrzyżowaniu al.Legionów i ul.Kościuszki.
mce - Pon Maj 17, 2010 11:18 pm

Darek Ma napisał/a:
Dobre. Przy Koloni Urodzie była pętla tramwajowa. Ale kiedy naprawdę były wybudowane te bloki to na pewno nie wiemy.


Wyszperałem jeszcze takie zdjęcie:
1969 - Gdańsk, ul. Karola Marksa (obecnie al. Hallera). W tle, za składem eNek widoczna tymczasowa pętla Kolonia Uroda.
http://www.phototrans.eu/...al_4N_1021.html

Polecam wszystkim tą stronę, znakomite zdjęcia tam mają, choć większość to już epoka cyfrowa po 2003. Takich rarytasów jak ten jest b. mało.

----------
Darek M sprawdź skrzynkę bo chyba moje maile nie dochodzą?

Jarek z Wrzeszcza - Wto Maj 18, 2010 7:36 am

mce napisał/a:
1969


No ale przecież już od 1960 roku tramwaje jeździły prosto do Brzeźna... :???:

mce - Wto Maj 18, 2010 7:44 am

Jarek PDW napisał/a:


No ale przecież już od 1960 roku tramwaje jeździły prosto do Brzeźna... :???:


To chyba nie ma nic sprzecznego w tej dacie (1969), widać na zdjęciu trakcję tramwajową na wprost do Brzeźna, pętla chyba mogła jeszcze istnieć pomimo wybudowania linii przez Hallera?

Darek Ma - Wto Maj 18, 2010 4:50 pm

Resztki pętli przy Koloni Urody istniały jeszcze w latach 70-tych
Jarek z Wrzeszcza - Wto Maj 18, 2010 5:55 pm

Wydawało mi się, że skoro była tymczasowa, to po przedłużeniu torów do Brzeźna ją zlikwidowali :wink:
Darek Ma - Wto Maj 18, 2010 7:22 pm

Resztki tzn mam na mysli tory wyłączone z ruchu i pozostawione sobie samym. Może wiecie koledzy kiedy przedłużono Hallera w kierunku Brzezna? Pamietam jeszcze w latach 60-tych była to żwirowa droga. Chyba wiąże sią ta data z początkami budowy polmozbytu. Sam pamiętam jak na lewej nitce Hallera był gładki, bruk natomiast na prawej ( patrząc w stronę Brzeznia) kocie łby. Wydaje mi się że położenie asfaltu wiąże się z przedłużeniem Hallera do Brzezna. Ale kiedy to było ? J aobstawiam poczatek lat 70-tych
mce - Wto Maj 18, 2010 8:40 pm

Darek Ma napisał/a:
Wydaje mi się że położenie asfaltu wiąże się z przedłużeniem Hallera do Brzezna. Ale kiedy to było ? J aobstawiam poczatek lat 70-tych


Pamiętam z dzieciństwa że bruk na odcinku od Mickiewicza w kierunku Gdańska przykryto asfaltem około 1976-1977, a może nawet 1975, jak będę w domu to sprawdzę stare zdjęcia, może uda się coś dokładniej datować. Na zdjęciu z tramwajem z 1959 widać że jezdnia z Brzeźna raczej jest już brukowana.
Podejrzewam że nawierzchnia mogła być robiona odcinkami, im bliżej Brzeźna tym później była utwardzana.
W dodatku na zdjęciu ze Stankiewicza nr 288 które zamieściłem wcześniej w wątku widać, że nawierzchnia na jezdni w kierunku Brzeźna nie jest brukowana, wygląda mi to na stabilizację cementem lub może raczej chudy beton i jest w krawężnikach (widoczne są jakby dylatacje).

Darek Ma - Wto Maj 18, 2010 8:49 pm

mce napisał/a:
Zwróćcie uwagę na gazową latarnię, okiennice, no i tego Chevroleta FAT (?) z demobilu


Bardziej mi wygląda na Ford Canada

Darek Ma - Wto Maj 18, 2010 9:05 pm

Masz racje wyglada to na stabilizację betonem. Natomiast ja pamiętam kocie łby na odcinku od Mickiewicza do Kościuszki
mce - Wto Maj 18, 2010 9:05 pm

Darek Ma napisał/a:
mce napisał/a:
Zwróćcie uwagę na gazową latarnię, okiennice, no i tego Chevroleta FAT (?) z demobilu


Bardziej mi wygląda na Ford Canada


Możliwe, ciężarówki typu Canadian Military Pattern (CMP) i ich producenci to nie moja działka :)

W poprzednim poście może nieściśle się wyraziłem, chodziło mi o to, że (prawdopodobnie) w latach 1976-77 bruk na Hallera przykrywano asfaltem. Też pamiętam wcześniej kostkę brukową na ulicy. Zresztą przy okazji ostatniego remontu i wymiany nawierzchni jedną wziąłem sobie do ogrodu na pamiątkę :)

A przy okazji, to coś na temat omawianych budynków można by pewnie wyczytać w książce "Cielątkowska R., Lorens P., Architektura i urbanistyka osiedli socjalnych Gdańska okresu XX-lecia międzywojennego, Gdańsk 2000", której niestety nie da się zdobyć. Nigdy nie miałem jej w rękach ale może ktoś ma i pożyczy, to bym chętnie tego białego kruka zeskanował... :)

Darek Ma - Wto Maj 18, 2010 9:11 pm

Może wiesz w jakich jeszcze wydawnictwach można coś znalezć na temat ulicy Hallera? Ten temat zaczyna mnie coraz bardziej interesować. Jeżeli masz jakies zdjęcia to bardzo proszę o zamieszczenie
mce - Wto Maj 18, 2010 9:25 pm

Chyba prawie cała dostępna wiedza na temat Hallera/Ostseestrasse jest teraz na stronie PDW i na tym forum w innych wątkach. Zresztą wszystkie znane mi przedwojenne zdjęcia chyba też. Jeśli są jakieś powojenne to pojawiły się tu w tym wątku, a jak znajdę nowe to zeskanuję i wrzucę. Szczątkowe informacje na temat tej ulicy są w rożnych książkach o Gdańsku, m. in, w przywołanym dziele J.Stankiewicza i Szermera "Gdańsk..." z 1959, przewodnikach, starych planach. Zresztą szeroka bibliografia na pokrewne tematy jest też na stronie PDW. Trochę dodatkowych informacji można wyciągnąć też od miłośników tramwajów.

Jeszcze znalazłem takie zdjęcie, z netu, pochodzi prawdopodobnie z podanej książki R. Cielątkowska, P. Lorens "Architektura i urbanistyka...." Brak daty, wygląda na lata 60.

Jarek z Wrzeszcza - Wto Maj 18, 2010 10:23 pm

mce napisał/a:
Chyba prawie cała dostępna wiedza na temat Hallera/Ostseestrasse jest teraz na stronie PDW i na tym forum w innych wątkach.


I w artykule, który niedawno ukończyłem a który być może ukaże się drukiem :%

Darek Ma - Wto Maj 18, 2010 10:26 pm

Dzięki. Na zdjęciach z Hallera jest zawsze blok 90-102 a nie ,,mój" 108-120. Postaram się mocno poszperać nie tylko w necie, ale i w starych fotografiach

Jarek PDW napisał/a:
I w artykule, który niedawno ukończyłem a który być może ukaże się drukiem


Chętnie przeczytam

mce - Pią Maj 21, 2010 10:07 pm

Sprawdziłem w literaturze i uzupełniam dane: zdjęcie, które wkleiłem 2 posty wcześniej pochodzi z książki B.Szermera "Gdańsk - przeszłość i współczesność" str.73.
Podpis do zdjęcia: "Zabudowa przy ul. Marksa we Wrzeszczu - jedno z osiedli wybudowanych w okresie Wolnego Miasta (stan z r. 1966, po renowacji)."

A poniżej dowód na to, że budynek przy Hallera 90-102 powstał jeszcze za niemieckich czasów: zachowały się oryginalne tabliczki ze strzałkami pod numerami 98 i 102.
Zdjęcie jak na razie słabe, ale robione przed chwilą po ciemku komórką, podczas spaceru do Groszka po piwo :)

Przyjrzałem się też zachowanym oryginalnym oknom z parteru i w budynkach 90-102 jak i 104-120 są one takie same, mają też tego samego kształtu metalowe klamki.

Jarek z Wrzeszcza - Sob Maj 22, 2010 12:02 am

Cytat:
A poniżej dowód na to, że budynek przy Hallera 90-102 powstał jeszcze za niemieckich czasów: zachowały się oryginalne tabliczki ze strzałkami pod numerami 98 i 102.
(...) Przyjrzałem się też zachowanym oryginalnym oknom z parteru i w budynkach 90-102 jak i 104-120 są one takie same, mają też tego samego kształtu metalowe klamki.


Nie sposób się przyczepić, teraz potrzebna nam jedynie data budowy :)

mce - Pon Maj 24, 2010 2:15 pm

Po przejrzeniu domowych źródeł muszę umieścić erratę do moich własnych słów z pierwszej strony tego wątku:

1. w budynku Hallera 66, tam gdzie przed wojną prof.Otto Kloeppel, po 1945 mieszkał prof. Leon Dreher, kierownik Katedry Spawalnictwa i Wykonywania Ustrojów Stalowych PG. (a nie jak napisałem prof. Doerffer... no wstyd mi, ale te fajne c.k. lwowskie nazwiska mylą mi się) :oops:


2. Jak napisano w znakomitym albumie "Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego" prof. Otto Kloeppel był projektantem budynków w kwartale Hallera-Mickiewicza-Mierosławskiego (zresztą to widać, że wyszły raczej spod jednej ręki). Z tego wnioskuję, że tak jak myślałem wcześniej, ostatnie 4 budynki przy Hallera (nr 50 do 64) od strony potoku Strzyża zostały zaprojektowane później w bardzo podobnym kształcie przez wspomnianego Hugo Conze i stąd ich różnice w szczegółach.

Dla porównania szczegółów wrzucam rysunek z książki Cielątkowska Lorens "Architektura i urbanistyka osiedli socjalnych Gdańska..." - skan znaleziony na forum wieżowców i moja nieudolna przeróbka tego rysunku dla zobrazowania różnic budowy obu projektów.


3. Do spotkania "Pohoreckiego" z "Hubertem" (a nie Łupaszką) doszło w styczniu 1946 w mieszkaniu przy Roosevelta 116 (a nie 114). Info pochodzi z książeczki "Od wyzwolenia do referendum" J.Babczenki, str. 139. wyd 1974. Swoją drogą wyczytałem tam, że spotkania z Łupaszką odbywały się na Reymonta ale to już inna sprawa.

jayms - Wto Maj 25, 2010 6:16 am

mce napisał/a:
poniżej dowód na to, że budynek przy Hallera 90-102 powstał jeszcze za niemieckich czasów


Jeszcze jeden dowód z drzwi mieszkania przy Hallera 90,gdzie obecnie mieszkam. Poza tym kiedyś rozmawiałem z ludzmi z tego bloku,którzy wprowadzali się do niego w 1945 roku. Mam nawet kilka obrazków,które pozostały po dawnych niemieckich właścicielach mieszkania.

Jarek z Wrzeszcza - Pon Lip 19, 2010 10:43 pm

Darek Ma napisał/a:
Jarek PDW napisał/a:
I w artykule, który niedawno ukończyłem a który być może ukaże się drukiem


Chętnie przeczytam


Mój artykuł o ulicy Bałtyckiej właśnie ukazał się w '30 dniach' :D Zebrałem w nim wszystko, co mi o dzisiejszej alei Hallera wiadomo. Zapraszam do lektury :wink:

Darek Ma - Wto Lip 20, 2010 5:59 am

Dziękuję za informację
mce - Sro Lip 21, 2010 10:20 am

Dobry artykuł, dawno tak szybko nie byłem w kiosku po 30 dni :) W dodatku mój dom na zdjęciu się załapał. Niestety jest jeden "chochlik" - zdjęcie Helene-Lange-Schule jest w lustrzanym odbiciu (podobnie chyba było w BSG - taka lewa odbitka pokutuje). Ponadto szkoda, że nie znalazło się jedno zdanie wyjaśnienia co to są "fińskie domki" i skąd się wzięły. My wiemy ale chyba czytelnicy nie wszyscy.
Jak ktoś nie wie to wyjaśniam, że była to część reparacji wojennych, które Finlandia musiała po wojnie przekazać ZSRR, a łaskawca Stalin dał to Polsce, żeby pokazać jaki to on dla Polaków dobrotliwy wujcio i w dodatku jak to bogaty naród radziecki gardzi darami od "biełofincow" ;)
Ciekawe czy takie fińskie drewniane domki są gdzieś indziej poza Gdańskiem?

Jarek z Wrzeszcza - Sro Lip 21, 2010 3:24 pm

mce napisał/a:
Dobry artykuł, dawno tak szybko nie byłem w kiosku po 30 dni :)


Dziękuję :)

mce napisał/a:
Niestety jest jeden "chochlik" - zdjęcie Helene-Lange-Schule jest w lustrzanym odbiciu (podobnie chyba było w BSG - taka lewa odbitka pokutuje).


Też to zauważyłem, niestety odrobinę za późno... :II

mce napisał/a:
Ponadto szkoda, że nie znalazło się jedno zdanie wyjaśnienia co to są "fińskie domki" i skąd się wzięły. My wiemy ale chyba czytelnicy nie wszyscy.


Założyłem, że Czytelnik będzie wiedział, Pan Redaktor też nie chciał uściślenia więc chyba nie będzie problemu :wink:

pumeks - Sro Lip 21, 2010 6:56 pm

Jarek PDW napisał/a:
mce napisał/a:
Ponadto szkoda, że nie znalazło się jedno zdanie wyjaśnienia co to są "fińskie domki" i skąd się wzięły. My wiemy ale chyba czytelnicy nie wszyscy.


Założyłem, że Czytelnik będzie wiedział, Pan Redaktor też nie chciał uściślenia więc chyba nie będzie problemu :wink:

No właśnie, ja jestem ciekaw, czy są jakieś dokumenty mówiące o tym fińskim pochodzeniu domków? czy to nie jest kolejna "urban legend"? w każdym razie w tym poście Feyg zamieścił dokument z 1942 r., z informacją o planowanym ustawieniu "schwedischen Holzhäuser" - szwedzkich domów drewnianych.

mce - Sro Lip 21, 2010 8:33 pm

Jednak to 1948, była o tym dyskusja w tym wątku:

http://www.forum.dawnygda...38cc3b5b997094b

dotik zamieściła tam link do fajnej galerii z ich budowy, pozwolę sobie tutaj wkleić:

http://www.fotohistoria.p...2_itemId=124463

pumeks - Sro Lip 21, 2010 10:15 pm

Nie kwestionuję, że w 1948 je postawiono - ale czy znasz jakikolwiek dokument mówiący o faktycznym pochodzeniu tych domów? a już zwłaszcza na potwierdzenie tezy o jakichś reperacjach należnych jakoby Rosji a przekazanych Polsce?
mce - Sro Lip 21, 2010 10:26 pm

Nie znam żadnego dokumentu co do pochodzenia tych domków, czytałem o nich kiedyś w którejś ze starszych książek lub przewodników o Gdańsku, prawdopodobnie było to gdzieś u Stankiewicza.
A tu garść (niesprawdzonych) informacji z wikipedii (jak widać popularne są na Śląsku):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Domki_fi%C5%84skie

Martino - Pią Wrz 10, 2010 6:45 pm

Darek Ma napisał/a:
Pochodzenia zdjęcia nie pamiętam. Poszukam jeszcze w zdjęciach rodzinnych bo jak sobie przypominam mam ujęcie ulicy Hallera. Troche mi nie pasuje rok budowy 1942-44. To są dwa ciągi budynków między numerami 90 a 120 no jakoś tak musiały być bardzo szybko budowane i to jeszcze w warunkach gospodarki wojennej. Na podstawie wyposażenia mojego mieszkania tzw poniemieckiego czyli podwójne drzwi wejściowe, podłogi drewniane, solidne kaflowe piece, osobno wc i łazienka z trzonem grzewczym do ciepłej wody, spiżarnia w kuchni, potężny piec kuchenny oraz piwnica o powierzchni około 20 m. Mieszkania przeważnie o powierzchniach rzędu 60-100 m2 zależnie od położenia. Jak na warunki wojenne to standart znacznie lepszy niż wszystkie bloki z lat 50-tych. W sumie to mocno mnie to zaciekawiło. Trzeba poszperać.

Pytanie: Czy Einwohnerbuch 1942 jest dostepny w internecie?


Racja! To Niemiecki standard z okresu II wojny - mieszkanie mojej babci w Gdyni na Partyzantów 39.. to samo.. duże mieszkanie ponad 60 m2 - 2 pokoje ale z tzw. "służbówką" przy kuchni!.

norveg - Sro Sty 26, 2011 11:16 am

Jarek PDW napisał/a:
Al.Roosevelta do 1953 roku


Sprowokowany do poszukiwań potwierdzam ten rok. Zmieniono zresztą nazwy wielu ulic wtedy, także wspominana tu Sprzymierzonych zmieniła się w Wita Stwosza. A wszystko po to aby uczcić 10-lecie Ludowego Wojska Polskiego. Poniżej fragment notatki z "Dziennika Bałtyckiego" z 30 października 1953 r.

pumeks - Sro Sty 26, 2011 11:24 am

Bardzo ciekawe. Myślałem, że Narutowicza to była nowa nazwa po 1989, a z tego widać, że był to powrót do nazwy sprzed 1953 r. O ile mogę zrozumieć eliminowanie polityków PPS i innych niekomunistycznych partii (Witos, Daszyński, Limanowski, Narutowicz, Niedziałkowski, Libermann, Paderewski, Barlicki, Rataj), to tajemnicze jest dla mnie usunięcie Zamenhofa i Żołnierek :???:
norveg - Sro Sty 26, 2011 11:36 am

Cały artykuł ze wstępem wygląda tak:

norveg - Wto Lut 08, 2011 12:42 am

Finalizując jakby temat zmiany nazw obecnej Hallera. W „Dzienniku Bałtyckim” z 4 października 1990 r. opublikowano informację, że 25 września radni podjęli uchwałę o zmianie nazw osiemnastu ulic w Gdańsku. Wśród nich właśnie Marksa na Hallera. Zmiana weszła w życie po opublikowaniu na tablicy ogłoszeń w urzędzie miejskim. Z ogłoszeń w „DB” wynika, że musiało to nastąpić ok. 12 grudnia 1990 r. Lista zatwierdzonych wówczas zmian:
– ul. Elbląska od Nowej Motławy do ul. Siennickiej na Długie Ogrody
– ul. gen. Karola Świerczewskiego na Nowe Ogrody
– ul. Mieczysława Kalinowskiego na Targ Rakowy
– pl. 1 Maja na Targ Sienny
– al. Leningradzka na Podwale Przedmiejskie
– ul. Ernesta Thälmanna na ul. Wróblą
– al. Karola Marksa na al. gen. Józefa Hallera
– ul. Konstantego Rokossowskiego na al. Rzeczpospolitej
– ul. Juliana Marchlewskiego na ul. Romana Dmowskiego
– ul. Hanki Sawickiej na ul. ks. Bernarda Sychty
– ul. Marcelego Nowotki na ul. płk. Wilka Krzyżanowskiego
– ul. Małgorzaty Fornalskiej na ul. mjr. Hubala
– ul. Czerwonego Sztandaru na ul. gen. Bora-Komorowskiego
– ul. P. Lumumby na ul. Jagiellońską
– al. 30-lecia PRL na al. Jana Pawła II
– ul. K. Gronkiewicza na ul. Strajku Dokerów
– ul. Jana Łodo na ul. Floriańską
– ul. K. Łowczyńskiego na ul. ks. Mariana Góreckiego

pumeks - Wto Lut 08, 2011 8:44 am

norveg napisał/a:
– ul. Hanki Sawickiej na ul. ks. Bernarda Sychty

Ta zmiana została oprotestowana przez mieszkańców (zapewne ze względu na "księdza") i ostatecznie dawna ul. Hanki Sawickiej została "przyłączona" do sąsiadującej, przedtem bardzo krótkiej ul. Uphagena.
A ul. ks. Sychty pojawiła się w innym miejscu, na Strzyży - co tam było przed 1990?

norveg - Wto Lut 08, 2011 9:37 am

pumeks napisał/a:
Ta zmiana została oprotestowana przez mieszkańców (zapewne ze względu na "księdza") i ostatecznie dawna ul. Hanki Sawickiej została "przyłączona" do sąsiadującej, przedtem bardzo krótkiej ul. Uphagena.


A to ciekawe. Przejrzałem DB do końca 1990 r. i nie było o tym wzmianki. A większość nowych nazw wynikała podobno z propozycji Komitetów Obywatelskich.

pumeks napisał/a:
A ul. ks. Sychty pojawiła się w innym miejscu, na Strzyży - co tam było przed 1990?


Na planie z 1988 jest Z. Modzelewskiego

pumeks - Wto Lut 08, 2011 9:42 am

A widzisz. Tylko, że ja to pamiętam z relacji mojego kolegi, mieszkańca ul. H. Sawickiej, więc moja wiedza jest "nieuźródłowiona".
norveg - Wto Lut 08, 2011 9:52 am

pumeks napisał/a:
ja to pamiętam z relacji mojego kolegi, mieszkańca ul. H. Sawickiej, więc moja wiedza jest "nieuźródłowiona".


Źródła mogą być też niekompletne. Albo informacja o tym była akurat na tym wyrwanym z czytelnianego egzemplarza kawałku :wink: Czas pozwoli, to może zerknę jeszcze w inne gazety.

Jarek z Wrzeszcza - Wto Lut 08, 2011 5:31 pm

norveg napisał/a:
Finalizując jakby temat zmiany nazw obecnej Hallera. W „Dzienniku Bałtyckim” z 4 października 1990 r. opublikowano informację, że 25 września radni podjęli uchwałę o zmianie nazw osiemnastu ulic w Gdańsku. Wśród nich właśnie Marksa na Hallera.


Dzięki za potwierdzenie :==

Miro - Czw Lis 13, 2014 3:30 pm

Ul.Hallera 1957-58 rok.

Miro

mce - Czw Lis 13, 2014 3:35 pm

Super zdjęcie! Można wiedzieć skąd pochodzi? Jakaś publikacja, zdjęcie amatorskie?
Miro - Czw Lis 13, 2014 3:43 pm

Danziger Hauskalender 1958 albo 59.

Miro

mce - Czw Lis 13, 2014 3:54 pm

Wielkie dzięki, widocznie akurat tego nr nie mam bo zdjęcie widzę pierwszy raz...
pumeks - Pią Paź 16, 2020 12:07 pm

Wczoraj grzebiąc po innych tematach trafiłem w odmętach internetu na tę fotkę, warto wrzucić: zniszczone domy przy dawnej Ostseeallee, lato 1946, fot. Joel Abroad (?)
Na stronie źródłowej można pobrać nieco lepszy plik.

ŹRÓDŁO


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group