Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Żuławskie Domy Podcieniowe

alkozi - Pią Kwi 09, 2010 10:43 am
Temat postu: Żuławskie Domy Podcieniowe
Myśle że jest to dość obszerny temat i będzie miał wielu zainteresowanych,a zacznę od tego :zamykamy:
tomaeh - Pią Kwi 09, 2010 11:01 am

A może ktoś dysponuje zdjęciem nieistniejącego domu podcieniowego w Nowym Dworze?
alkozi - Nie Kwi 18, 2010 8:58 pm
Temat postu: :)
No właśnie liczę na to że ktoś ma taką fotke bo ja nie moge nigdzie znaleść ale zato mam to ,kiedyś stał taki budynek na rogu Tczewska-Warszawska :zamykamy:
Post edytowany. Zbyt duży rozmiar zdjęcia, błędy w pisowni. Popraw się po raz drugi. :dziadek:
DW

tomaeh - Pon Kwi 19, 2010 12:34 pm

Dawniej mieścił się tam dom młodzieży - o ile dobrze pamiętam (z opowiadań oczywiście)
Fenix - Pon Kwi 19, 2010 1:20 pm

Trutnowy podcień:
Dostojny Wieśniak - Pon Kwi 19, 2010 11:02 pm

Bardzo fajny wątek. Jednak nie jesteśmy na forum gimnazjalistów. Zamieszczając materiały do których nie mamy praw autorskich, wskazujemy źródło pochodzenia zdjęć. Przywołując pomnikowe opracowanie Volmara, warto się chociaż zająknąć kto zacz. :wink:
Linka - Sob Kwi 24, 2010 9:10 pm

A ja mam pytanie z gatunku off-top, ale mam nadzieję, że nie zarobię na samym niemal starcie za to ostrzeżenia :wink: , mianowicie: kto wie, gdzie można "zanabyć" pozycję Domy żuławskie - w poszukiwaniu zaginionej tradycji budownictwa. Francula (z malborskiego forum) bębnił mailami w 2 miejsca, które teoretycznie miały dysponować książkami (się chwalo :wink: ) i zero odzewu :roll: Jest jakaś szansa na wejście w jej posiadanie?
martusinska - Sro Kwi 28, 2010 11:28 am
Temat postu: książka
właśnie ją ktoś wystawił na allegro :)
tutaj:
http://www.allegro.pl/ite...rze_zulawy.html

Dostojny Wieśniak - Sro Kwi 28, 2010 7:40 pm

Dwie dychy to nie jest wiele za opracowanie p. Domino. A na stronach Gminy Cedry Wielkie nie ma tego? Oni to wydali.
Linka - Sro Kwi 28, 2010 7:51 pm

Obadam wszelkie możliwości :D dziękuję za odpowiedzi w tej sprawie tu i na privie :D
mce - Sro Kwi 28, 2010 9:32 pm

Nie wiem czy już było na forum, ale znalazłem ciekawą ilustrowaną publikację na stronie gminy Cedry Wielkie:
"Poradnik dobrych praktyk ochrony żuławskich zabytków"
Post edytowany

Dostojny Wieśniak - Sro Kwi 28, 2010 9:39 pm

mce napisał/a:
Nie wiem czy już było na forum,
Nie było. I na marginesie - nie reklamujemy przedsięwzięć biznesowych. :wink:
mce - Czw Kwi 29, 2010 11:32 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
I na marginesie - nie reklamujemy przedsięwzięć biznesowych. :wink:


Ok takie prawo admina, niech usuwa, kto chce to sobie znajdzie.
Ale to jest przecież darmowa publikacja w pdf w tym usuniętym linku i myślę że ciekawa dla forumowiczów, nie bardzo rozumiem w jakim sensie jest to przedsięwzięcie "biznesowe" i dlaczego zakazane na forum? :roll:

Dostojny Wieśniak - Pią Kwi 30, 2010 12:16 am

Do tematu wrócimy po niedzieli. Kto chce niech szuka na stronach Gminy Cedry Wielkie. Publikacja darmowa, darmo jednak nikt tam nie pracował. To jest akcja społeczna. Pokrętne trochę ale uważam, że lepiej zostawić ten temat własnemu losowi.
Bonhart - Nie Cze 20, 2010 6:03 pm

W związku z pierwszym postem na forum pragnę się przywitać. Jestem mieszkańcem Żuław i w wolnych chwilach dłubię sobie "domki". Żeby nie być gołosłownym, tutaj można zobaczyć co robię.

Od dawna już czytam forum i od dawna przymierzałem się do zbudowania domu podcieniowego - oczywiście w skali. Udało mi się zebrać trochę materiałów (zdjęć oraz rysunków) ale brakuje ogólnych wymiarów takiego domu. Pomyślałem, że może ktoś z forumowiczów dysponuje choćby jednym rysunkiem - rzutem/elewacją z wymiarami. Może ktoś mierzył któryś dom i miałby ochotę się tym podzielić? Uprzedzając złośliwe uwagi - szukałem w necie ale wymiarów nie udało mi się znaleźć (może nie potrafię szukać :II ) Będę wdzięczny za pomoc.

Dostojny Wieśniak - Nie Cze 20, 2010 11:59 pm

A nie prościej zdjąć z natury? I nie jest to złośliwość. Wybierz się na Żuławy, wejdź do takiego domu. Zdjęcia dają pogląd ale nie oddają klimatu żuławskiego dworu.
Bonhart - Pon Cze 21, 2010 9:40 pm

Prościej to by raczej nie było. Trzeba wyjść z domu, znaleźć jakiś obiekt, pomierzyć, sfotografować i na koniec jeszcze do domu wrócić. Dużo zachodu i czasu potrzeba :wink:
Tak na poważnie to mieszkam na Żuławach ale ciężko wygospodarować trochę czasu na taką wycieczkę, a poza tym nie wiem czy komukolwiek spodobałoby się gdybym zaczął fotografować i mierzyć jego dom z każdej strony. Wyglądałoby to trochę podejrzanie 8)

Dostojny Wieśniak - Pon Cze 21, 2010 11:04 pm

Bibliografia przebogata. Choćby tutaj. Jak nie chce Ci się ruszyć z domu, to pogrzeb sobie w sieci. :wink: Jest kilka miejsc, w których gospodarze nie mają nic przeciwko temu, by fotografować, mierzyć, rysować. Wiesz jak to jest. Dogadać można się z każdym. No może prawie z każdym. :)
Bonhart - Sob Lip 31, 2010 2:52 pm

Dziękuję Panie Dostojny za linka, każdy się do czegoś przyda.
Żeby nie było, że po próżnicy piszę i czas zabieram poniżej pokazuję pierwsze zdjęcia z rozpoczętej budowy mojego domu. Nie będzie to niestety żaden konkretny, tylko taki przeze mnie wymyślony. Nie będzie posiadał zdobień ani upiększaczy, gdyż jest to mój pierwszy dom podcieniowy i traktuję go treningowo. Każdy następny (mam nadzieję, że będą) będzie coraz ładniejszy. Domek robię w skali 1:35, jest to skala "figurkowa", nie wykluczam zrobienia dioramy wojskowej z wykorzystaniem właśnie tego domu.
Wszelkie uwagi mile widziane.








martusinska - Nie Sie 01, 2010 8:07 pm

kilka rzutów i przekrojów domów podcieniowych znajdziesz u O.Kloeppela.
Poniżej link do fritzka, który książkę zeskanował i umieścił w sieci.
http://fritzek-neufahrwas...e-haus-hof.html

Gdyby nie działał to zajrzyj na stronę kujawsko-pomorskiej biblioteki cyfrowej.
Tam też Kloeppel jest.

ps na moje oko słupy u Ciebie są ciut za masywne

Bonhart - Pon Sie 02, 2010 12:13 pm

Dzięki za linka.
Co prawda posiadam skany tej książki ale w gorszej jakości. Właśnie rysunki z niej posłużyły mi za główny materiał do wymiarowania :)
Słupy są duże ale przy wymiarowaniu wydawały się ok. Po przeliczeniu bok ma 35 cm. Dużo lepiej wyglądałyby okrągłe ale to nie tym razem.

Bonhart - Wto Sie 03, 2010 11:44 pm

Pozwolę sobie pokazać dom po poprawkach oraz postęp prac:


Widok ogólny


szczyt z bliska

Dostojny Wieśniak - Sro Sie 04, 2010 12:13 am

No no. :== A ten styropian to pójście na skróty czy ocieplenie budynku? :wink:
Bonhart - Sro Sie 04, 2010 9:26 am

Robię budynek ze ścianami tynkowanymi i ten "styropian" będzie właśnie tynkiem. Założenie było takie żeby właśnie pójść na skróty i zrobić ściany tynkowane. Teraz jednak myślę, że łatwiej by się robiło dom bez tynku :D i na pewno wyglądałby efektowniej.
Następny będzie cały drewniany.

Na marginesie mam pytanie: wiadomo coś na temat korzystania z domów podcieniowych przez Niemów w czasie wojny? Chodzi mi o wojsko niemieckie.

pumeks - Sro Sie 04, 2010 11:50 am

W czasie wojny niemieckie wojsko miało niewiele do roboty na Żuławach, z wyjątkiem paru tygodni (?) w 1945 r., a wtedy to pewnie korzystali ze wszystkiego, co jeszcze nie płonęło.
Dostojny Wieśniak - Sro Sie 04, 2010 11:03 pm

W Ostaszewie przez krótki czas stacjonowała kompania saperów budująca przeprawę w 1945, ale gdzie kwaterowali, nie pamiętam. Czy to ważne?
Bonhart - Czw Sie 05, 2010 10:52 am

Mocno istotne to nie jest. Zastanawiam się nad tym co zrobić z domem. Zrobię prawdopodobnie dioramę i chciałem żeby było poprawnie historycznie :D
Miałem, że się tak wyrażę, nadzieję że któryś z domów był zaadoptowany na jakiś sztab tymczasowy, punkt dowodzenia czy coś w tym rodzaju :wink:
Jednak logicznie rzecz biorąc, nikt nie umieściłby na Żuławach ważnego punktu w obawie przed możliwością zalania.

Kasia_57 - Czw Sie 05, 2010 6:08 pm

Bonhart napisał/a:
coś na temat korzystania z domów podcieniowych przez Niemów w czasie wojny? Chodzi mi o wojsko niemieckie.


Nic się nie działo. Życie toczyło się normalnie. Jedni byli na wojnie inni pracowali na roli - zatrudniając więźniów. Dopiero w 1945 wiali wszyscy razem... Łącznie z Rosyjskimi jeńcami - przed nawałą. Można by powiedzieć - jak napisał jeden z Żuławiaków w swoich pamiętnikach - sielanka...

AnWe - Czw Sie 05, 2010 11:35 pm

w Złotowie (pow. malborski, gmina Stare Pole) w domu podcieniowym przez jakiś czas był szpital dla rannych żołnierzy, ale Armii Czerwonej
Corzano - Pią Sie 06, 2010 12:15 pm

Kasia_57 napisał/a:
Jedni byli na wojnie inni pracowali na roli - zatrudniając więźniów.

A jeszcze inni byli więźniami, jak np. moja Babcia, która na robotach w Borętach (u Waltera Flinta) spędziła 4 lata i 8 miesięcy najlepszego okresu życia. :II

Dostojny Wieśniak - Nie Sie 08, 2010 12:31 am

Prawda. Zbrodniczy system w miejsce powołanych do służby wojskowej kobiet i mężczyzn, zapewniał niewolniczą pracę narodów podbitych w miejscach ważnych strategicznie dla Rzeszy. I jedni i drudzy wyboru w zasadzie nie mieli. :II
martusinska - Pon Sty 03, 2011 12:54 am
Temat postu: znalezione na aukcjach
znalazłam takie na allegro. sumę wołają ogromną, ale można chociaż popatrzeć ...
dandola - Nie Sty 09, 2011 12:27 pm

Gdzie mógł być taki podcień?
francula - Nie Sty 09, 2011 7:37 pm

W Stalewie.
dandola - Nie Sty 09, 2011 8:14 pm

Stoi do dzisiaj? Masz może współczesne ujęcie?
francula - Nie Sty 09, 2011 9:15 pm

Coś tam mam. :D
Dwa współczesne i jedno ze strony bildindex na potwierdzenie.

dandola - Nie Sty 09, 2011 9:21 pm

:== dzięki
Krzysztof - Sro Kwi 20, 2011 9:49 pm

Takie piękne zdjęcie znalazłem w zbirze zdjęć z wykonywania przekopu wiślanego. http://architekturmuseum....79&Daten=151749
martusinska - Pią Kwi 22, 2011 11:54 pm

niesamowite.
:==

dandola - Sob Kwi 23, 2011 2:37 pm

Nickelswalde, czyli Mikoszewo, a na prawo wiatrak 1893 r.
Krzysztof - Sob Kwi 23, 2011 3:56 pm

W wątku o wiatrakach: http://forum.dawnygdansk....r=asc&start=210
Dostojny Wieśniak napisał/a:
Istnieje jeszcze nawet dom podcieniowy. Gdyby ktoś chciał pomieszkać przy wale, dom jest na sprzedaż.

Dostojny Wieśniak - Nie Kwi 24, 2011 12:27 am

Co tu dużo gadać, zdjęcie rewelacyjne Krzysztofie. :) Dom już pokazał się kiedyś na forum, :arrow: Klik . Niżej stan obecny. Widok przesłaniają nieco krzaki ale i tak widać więcej niż na wcześniejszych zdjęciach. Dom jest faktycznie wystawiony na sprzedaż od ponad roku. Gdyby ktoś chciał się nim zająć, niech ma świadomość, że to zabytek rejestrowy. Warto sprawdzić jak wygląda sprawa zabudowań gospodarczych w karcie ewidencyjnej i w miejscowym planie zagospodarowania. Bo rejestr to jedno a ewidencja drugie. Mikoszewo miało kiedyś trzy stodoły objęte ochroną.
dandola - Sro Cze 22, 2011 5:56 pm

Czy ma ktoś pomysła, gdzie narysowano tego podcienia?
martusinska - Wto Lip 26, 2011 2:28 pm

wydaje mi się, że są to Koszwały.
Na drodze A7 z Gdańska do W-wy.

W świetle podcienia na zdjęciu widać oficynę.
Nawet ilość drzew przy ścianie bocznej się zgadza

dandola - Wto Lip 26, 2011 3:49 pm

Chyba tak :== Widać na zdjęciu dalej dom stojący bokiem tak jak na rysunku (3). Jak się nie mylę na rysunku po prawej stronie widać jakiś rów (?). Szkoda, że zdjęcie nie ujęło tego obszaru. Co do drzew to sprawa dyskusyjna - chodzi o ich wiek i czas wykonania rysunku - lata 20-te XX wieku.
Krzysztof - Wto Lip 26, 2011 5:41 pm

dandola napisał/a:
widać jakiś rów

Wygląda on na rów przydrożny. W latach 20-tych jezdnia była węższa. Na współczesnym zdjęciu martusinskiej ( :k12: ) też jest rów, tylko bliżej podcienia.

Aartin - Czw Lip 28, 2011 9:15 am

Jeśli dobrze pamiętam było gdzieś zdjęcie tego podcienia z początku XX wieku. Chyba nawet z tej samej perspektywy co ten rysunek.
Krzysztof - Sro Mar 07, 2012 9:21 am

Tu: http://vimeo.com/25343423 można obejrzeć z lotu ptaka Trutnowy i Miłocin (od 1:50)
angel - Sro Mar 07, 2012 8:13 pm
Temat postu: Uporządkowanie otoczenia domu podcieniowego w Orłowie
Montujemy ekipę do pomocy Arturowi Wasielewskiemu do sprzątania terenu wokół domu podcieniowego w Orłowie ma tam wysypisko śmieci.

Będzie jedzonko i kiełbaski dla naszych strudzonych pracusiów,nie puścimy was głodnych.

Weżcie sprawy w swoje ręce,zamiast ubolewać że Żuławy niszczeją,wesprzyjcie tych którzy chcą ratować to dziedzictwo.

Dom podcieniowy wzniesiony w 1802 r. przez Petera Loevena dla Corneliusa Froese usytuowany na kolonii w płd. części wsi, po zach. stronie szosy, oddalony ok. 100 m, kalenicowo, na ceglanej podmurówce, drewniany, zrębowy, o narożnikach przesłoniętych deskami imitującymi pilaster toskański, z oszalowanymi pionowo szczytami; od wsch. ryglowa wystawka wsparta na 4 czołowych i 6 bocznych stylizowanych kolumnach jońskich; plan dwutraktowy, o zbliżonych wielkością traktach, z wielką izbą w płd. - wsch. narożniku, czarną kuchnią pośrodku, rozdzielnymi sieniami - prostokątną podcieniową i w formie litery L gospodarczą odgradzającymi pokój letni i pomieszczenia gospodarcze w płn. części domu. Budynek o bardzo bogatym detalu architektonicznym -dekoracja podcienia kolumny, gzymsy, stolarka drzwiowa, naszczytniki, wewnątrz zachowane szafy ścienne.
W obejściu drewniany spichlerz - wozownia.


Dom podcieniowy na skraju wsi,od głownej drogi skręcamy w prawo 100 metrow,widoczny z drogi łatwo traficie.

SOBOTA g.10.00 w Orłowie czekamy na wszystkich miłośników Zuław.

https://www.facebook.com/events/144447892343701/

luanda - Sro Mar 07, 2012 11:27 pm

Pan Artur warzy piwo. Jak ktoś zasłuży koło chałupy, to może marcowe postawi?.. :)
Szkoda, że nie mam czasu, bo bardzo mnie ciekawi ten dom...

angel - Czw Mar 08, 2012 10:12 am
Temat postu: Oficjalne zaproszenie Zulawski Park Historyczny
http://zph.org.pl/news86-...iowym_w_Orlowie
Dana - Czw Mar 08, 2012 11:22 am

Brukwiowa na skrzydełkach mniam - polecam!! Szkoda,że nie mogę pomóc ale akcja godna polecenia i poparcia :==
Ampersand - Czw Mar 08, 2012 7:43 pm

No z tą brukwią to już będzie klimat sztuthofski typowo...
Ponieważ się wybierę samotnie, to można prosić trochę więcej informacji co jest do zrobienia, żebym wiedział jak się przystroić (rozbiórka żelbetu, gruz we włosach, itp, czy wziąć osobiste środki ochrony przed azbestem)

Zapewniam transport z Sopotu (Gdańska) dla max. 3 osób

PS.1 Czy to jest w sobotę żeby wziąć śpiwór, bo w niedzielę będą poprawiny?
PS.2 Proszę o odłożenie ze dwóch skrzydełek, bo na brukwi po ewentualnym wypale kalorii mogę wpaść w przejściowe niedożywienie

angel - Czw Mar 08, 2012 8:37 pm
Temat postu: orłowo
Nie no spokojnie,nie ma tak źle ale coś na zmianę można wziać bo u nas na żuławach błoto.
Natomiast co do śpiwora to nie wiem myślę ze jak się dogadacie z Arturem to nie pogardzi powtórką i w niedzielę; Skrzydełka i kiełbaski będą na pewno; Solidna firma, pomijając fakt, że jest to pierwsza tego typu akcja w powojennej Polsce.
Pozdrawiam

Ampersand - Nie Mar 11, 2012 11:44 am

Po imprezie przyznaję duży plus za organizację - worki, rękawice, zwłaszcza że warunki były jak na poligonie. Sprzątanie tego terenu po latach zaniedbań to syzyfowa praca, ale zawsze to jakiś krok do pełnej restauracji obiektu.
angel - Nie Mar 11, 2012 3:52 pm

Ampersand ,szacunek pełny za to że przyjechałeś aż z Sopotu by wesprzeć tą akcję,oby więcej takich ludzi,pozdrawiam;
luanda - Pon Mar 12, 2012 10:48 pm

Ampersand napisał/a:
Proszę o odłożenie ze dwóch skrzydełek, bo na brukwi po ewentualnym wypale kalorii mogę wpaść w przejściowe niedożywienie


A jak dostał gęsia skórkę, to mu się ślizgała ;)

Pozdrawiam


PS' OT: Czy gęsia skórka jeszcze bywa w papierniczych?..

Dostojny Wieśniak - Wto Mar 13, 2012 2:37 am

angel napisał/a:
jest to pierwsza tego typu akcja w powojennej Polsce.
Nie taka znowu pierwsza. :mrgreen: Patrz Frombork. Na tyle daleko, że nie da się podciągnąć tego pod jakie złośliwości lokalne. :wink:
Sbigneus - Wto Mar 13, 2012 2:32 pm

Dostojny masz rację. Ja osobiście wraz z harcerzami Chorągwi Gdańskiej w latach 60-tych brałem udział w porządkowaniu Fromborka.Ale wtedy jako nastolatek takie porządki wykonywało z innym zapałem.Nie było :impr:
pi - Wto Mar 13, 2012 3:03 pm

fajnie było na sprzątaniu. pozdrawiam wszystkich z akcji "deszczowy sobotni poranek w Orłowie" dużo błota, dużo śmieci, dużo pracy i dużo sympatycznych ludzi. mam nadzieję, że skrzykniemy się jeszcze na kolejne takie akcje i w tej i może innych "żuławskich zagrodach" o ile ich właściciele będą takiej pomocy potrzebować i szukać oczywiście. Może ożywimy ducha sąsiedzkiej solidarnosci? - kto wie. :)
pi - Wto Mar 13, 2012 3:04 pm

luanda - jaka gęsia skórka w jakich papierniczych? :)
Krzysztof - Wto Mar 13, 2012 4:46 pm

Taśma przylepna, papierowa.
Chyba już nie produkują, a ja sobie zapasu nie zrobiłem :dziadek:

angel - Sro Mar 14, 2012 11:21 am
Temat postu: orłowo
Ja z tą powojenną Polską dałam tylko taką dygresję a wy mi tu zaraz działa i armaty.
Ale na dobrą sprawę przytaczacie tylko przykłady z PRL-u,gdzie takie akcje zrywu społecznego były normalnością.A Orłowo może być przykładem w odrodzonej Rzeczypospolitej.
Co wy na to?
Post edytowany
DW

ruda - Sro Mar 14, 2012 12:48 pm

Nie umniejszając zasług ale poczytaj trochę na Marienburgu ile oni zrobili właśnie takimi działaniami, co prawda nie są to zrywy tylko stałe spotkania młodych, aktywnych ludzi od kilku lat. Skrzykują się i działąją, bez dotacji. :wink: Uratowali cmentarze, nagrobki.

A z naszego podwórka - W Cyganku też sprzątano teren, niwelowano i zakładano trawniki wokół Cerkwi, obok w domu podcieniowym takie akcje były wcześniej, w NDG w Muzeum pracowało wielu ochotników, którzy zwołali innych nowodworzan i odbyły się uroczyste przenosiny eksponatów do nowej siedziby zakończone chyba ogniskiem . A coroczne społeczne czyszczenie Tugi ?
Cmentarz w Orłowie też chyba był sprzątany przez ludzi społecznie, w ramach projektu jakiegoś chyba ale ludzie byłi z własnej inicjatywy.
Nie zapominajmy o wielu pomocach sąsiedzkich bez fleszy. :zgooda:

Ampersand - Sro Mar 14, 2012 2:15 pm

A my z dziadkiem nawet kwiatki zapylamy społecznie!
angel - Sro Mar 14, 2012 3:28 pm

No i bardzo dobrze,o to właśnie chodzi,oby więcej takich ludzi,na początku kwietnia następny Cyganek zapraszamy wszystkich miłośników Żuław;
Post edytowany
DW

Krzysztof - Wto Paź 16, 2012 8:04 am
Temat postu: Swierki 28
Odwiedziłem dom w Świerkach.
I zrobiłem kilka zdjęć.

Dostojny Wieśniak - Wto Paź 16, 2012 9:43 pm

Ale bajer. :== Pokaż więcej. :D
Krzysztof - Sro Paź 17, 2012 8:03 am

Proszę bardzo :biedactwo:
W środku, na piętrze są pomieszczenia mieszkalne. Nad podcieniem i nad bocznymi skrzydłami, ale klatka schodowa (mało reprezentacyjna) wyprowadza do "sieni strychowej" - nie izolowanej termicznie, pomimo, że 2 ściany komina - wędzarni musiały emitować ciepło.
Na wprost schodów jest ażurowa ścianka z licznymi wieszakami do suszenia czegoś :hmm:
Takie same haki są na strychu przylegającym do lewego pokoju mieszkalnego. I tu było emitowane ciepło z bardzo oryginalnego, ukośnego przewodu spalinowego. Do podobnego stryszku po prawej stronie wpuszczona jest duże szafa.

Fotomemoria - Wto Kwi 09, 2013 11:56 pm

Dołączam obrazy z Nowego Barkoczyna i Pogódek z 1968 roku.
barakuda - Nie Kwi 14, 2013 11:34 pm

załączam znalezione fotki domów podcieniowych w starym numerze "Danziger hauskalender',
djjack - Nie Sty 05, 2014 5:02 pm
Temat postu: XVIII-wieczny zajazd z podcieniami w Trutnowach
XVIII-wieczny zajazd z podcieniami w Trutnowach.

Autor zdjęcia: Stanisław Ossowski.
Źródło: Tygodnik "Czas" - numer 7 (107) z 13 lutego 1977 r. str. 9.

Fenix - Nie Sty 05, 2014 7:31 pm
Temat postu: Podcień w Miłocinie - totalna porażka.
Miałem wątpliwą przyjemność być wczoraj w Miłocinie i obejrzeć pierwszy raz po remoncie dom podcieniowy i jego otoczenie. Nieporozumieniem jest inwestować w budynek bez wykwaterowania jego "mieszkańców". Wszak po sylwestrze cztery dni, pod podcieniem butelki po szampanie, puszki po piwie powtykane w drewnianą konstrukcję podcienia o ilości petów i kapsli przed drzwiami wejściowymi już nie wspomnę. Nowe drzwi, widać po śladach na nich, otwierane są z kopa a belkowe ściany upstrzone "błotnymi" łapkami dzieci. W rogu podcienia bezpłatna ubikacja publiczna. Odechciało mi się wchodzenia do sieni, bo bym się do reszty załamał. Mam nadzieję, że budynek jest na gwarancji po remoncie, gdyż jeden z kominów jest już w totalnej rozsypce, a od fundamentów po świeżo otynkowanej ścianie kroczy w górę "przepiękny" grzyb. Totalne błoto wokół dopełnia obraz zgrozy i rozpaczy. Aby nie być gołosłownym uwieczniłem wszystko na zdjęciach :II .
Dostojny Wieśniak - Pon Sty 06, 2014 1:11 am

Fenix napisał/a:
Aby nie być gołosłownym uwieczniłem wszystko na zdjęciach :II .
Aby nie być gołosłownym, pokaż. :II
Miro - Pon Sty 06, 2014 1:53 pm

Dom podcieniowy Cedry Wielkie.
Vorlaubenhaus Frowerk Gr. Zünder.


Miro

Fenix - Pon Sty 06, 2014 2:27 pm

Proszę bardzo! A tak na marginesie, fajne podejście do pomnika I wojennego ma wójt i dotychczasowy jego przetrzymywacz, zrzucili go w błoto, bo zabrakło kawała deski aby podłożyć. Pamiętam go jeszcze z Gdańska, wygląda dużo, dużo gorzej.
Fenix - Pon Sty 06, 2014 5:16 pm

Nieistniejący pocień w Cedrach.
pumeks - Pon Sty 06, 2014 11:14 pm

Na allegro w zbiorze kilku pocztówek z Mikoszewa pojawiła się kartka z 1978 r. z domem podcieniowym który był już w tym temacie omawiany.
martusinska - Wto Sty 07, 2014 12:54 am

e tam pocztówka ;)
można było rok temu kupić sam dom.

martusinska - Wto Sty 07, 2014 1:23 am

nie wiem, czy mogę zamieścić, ale żadnych informacji biznesowych
zdjęcie nie zawiera, a za to szczegół wyposażenia widoczny pięknie.

zresztą oferta nie do odnalezienia.
Post edytowany. Przycięte marginesy załącznika.
DW

Dostojny Wieśniak - Wto Sty 07, 2014 2:11 am

martusinska napisał/a:
nie wiem, czy mogę zamieścić, ale żadnych informacji biznesowych
zdjęcie nie zawiera,
A czemu by nie? Informacja biznesowa jest taka, że ten dom jest cały czas do wzięcia. Zważywszy koszty remontu, wielkość działki, jej lokalizację, drogę krzyżową procedur jakie wiążą się z remontem, cena wydaje się być nieco zawyżona. :II
Feniks napisał/a:
Proszę bardzo! A tak na marginesie, fajne podejście do pomnika I wojennego ma wójt i dotychczasowy jego przetrzymywacz, zrzucili go w błoto, bo zabrakło kawała deski aby podłożyć. Pamiętam go jeszcze z Gdańska, wygląda dużo, dużo gorzej.
Przesadzasz? :hmm: Wójt Goliński robi dużo dobrego dla ratowania dziedzictwa kulturowego swojej gminy. Chciałbym, mieć kogoś takiego u siebie. A, że nie zawsze wychodzi tak, jak się to zakłada... No nie upilnujesz wszystkiego. :II
Z doniesień prasowo-internetowych dowiaduję się, że miejscowe zaludnienie ma być z tego miejsca wykwaterowane. Im szybciej, tym lepiej. :% Komin zaś to cacuszko prawdziwe. Jeżeli się nie mylę, to jakieś półtora miliona poszło na remont dachu. Komin, sądząc ze zdjęcia, jest spaprany modelowo. Nawet jeżeli nie był remontowany, należało to zrobić. Toż to z jakichś upiornych odpadów sklecone, wydaje się być. :głupi_ty: Tynkiem sprytnie zamaskowane. :evil:
Jeżeli zaś o denkmalu chcesz pogadać, to raczej nowy wątek trzeba by założyć. W Cyganku elementy ułożono na paletach.
I już całkiem na marginesie w kontekście denkmala - Goliński zdecydował o ściągnięciu do gminy tego pomnika i z tego co wiem, planuje ustawienie go w Miłocinie. Nie jest to jakoś powszechne podejście do tego typu zabytków. :hmm: Zwalenie tego w błoto... No co można powiedzieć? :II O kilkanaście tysięcy wzrośnie cena konserwacji. Może oni nie muszą się o to martwić? :% :???: :evil: :brake:

djjack - Nie Sty 12, 2014 2:01 pm
Temat postu: Domy podcieniowe w okolicach Pruszcza Gdańskiego
Wszystkie udostępnione zdjęcia pochodzą z książki "Pruszcz Gdański i okolice" wydanej w serii "Katalog zabytków sztuki w Polsce".
Opracowanie autorskie Barbary Rol i Iwony Strzeleckiej.
Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe Warszawa 1986.

Miro - Pon Sty 13, 2014 12:39 pm
Temat postu: Świerki (Tannsee)
Świerki (Tannsee)

Miro

martusinska - Pon Mar 10, 2014 10:49 pm
Temat postu: spłonął piękny dom podcieniowy w Żłotowie
http://malbork.naszemiast...7ff4a454b,1,3,5
krzyś - Nie Mar 23, 2014 8:53 am

Odnośnie pożaru w Złotowie.

Kto wycenił straty?
350tyś złotych.....
Niech ten ktoś spróbuje za tą kwotę odbudować ten dom ...

Miro - Sro Kwi 09, 2014 4:09 pm
Temat postu: Tiege
Stajnia w gospodarstwie rodziny Jansson w Tiege.

Miro

Linka - Czw Kwi 10, 2014 1:04 pm

Raczej nie stajnia; budynek wchodził w skład dużej (ogromnej w zasadzie) zagrody, gdzie budynkiem mieszkalnym był tzw. Dom Tujski. Wtedy były to zabudowania Tui. Dziś jest to w obrębie Orłowa (kolonia), dom zaś zachował się i jest to dzieło samego Loewena. Obok stoi starszy spichlerz.

EDYTOWANE: a dom przedstawiają 1 i 3 zdjęcie w wątku :-)

Miro - Czw Kwi 10, 2014 6:01 pm

Linka napisał/a:
Raczej nie stajnia


Zgoda, trafniejsze i bezpieczniejsze określenie dla tego obiektu to zabudowanie gospodacze.
Dołącze jeszcze zdjęcie domu Jonsona od strony podwórka,
(może go jeszcze nie było).

Miro

Miro - Sro Kwi 16, 2014 5:22 pm
Temat postu: Neumünsterberg
Dom podcieniowy w Neumünsterberg (Nowa Kościelnica)

MIro

Miro - Pią Kwi 25, 2014 4:37 pm
Temat postu: Gottswalde
Dom podcieniowy Gottswalde (Koszwały)

Miro

doldar - Sob Kwi 26, 2014 11:26 am

Źródło zdjęcia proszę. Wygląda to na dom Kiepa istniejący do dziś.
martusinska - Sob Kwi 26, 2014 12:34 pm

To nie jest dom Kiepa stojący do dziś przy dawnej A7, ponieważ:
1. kościół, którego wieżę widać na drugim planie nie stoi, a raczej nie stał (bo został zburzony) z tyłu za domem
2. dom ten nie miał mansardowego dachu
3. podcień na piętrze ma na tym zdjęciu regularną szachownicę - w domu Kiepa był/jest układ zastrzałów i słupów

doldar - Sob Kwi 26, 2014 2:22 pm

I chyba nie jest dom z Koszwał. Tak to jest, jak się nie podaje źródeł.
Linka - Wto Maj 06, 2014 8:07 pm

Na moje oko, jest to dom ze Steblewa, co potwierdza widoczna wieża kościelna. Tyle, że wystawka mogła być częściowo odeskowana (? na focie niewyraźna), co się zdarzało, potem, podczas remontu, zdejmowano to oszalowanie.

EDYTUJĘ: nie jest odeskowany, tak mi się tylko zdawało na zdjęciu. Tym bardziej potwierdza to moje przypuszczenie. To Steblewo, jak ta lala :)

martusinska - Sro Maj 07, 2014 12:11 am

Linka :==

zdaje się, że masz rację

Miro - Czw Maj 08, 2014 5:04 pm
Temat postu: Palschau
"Verlaubenhaus Claaßen, Palschau "
Tak przynajmniej zdjęcie to zostało podpisane.

Miro

Linka - Czw Maj 08, 2014 6:47 pm

Mam nadzieję, że mnie Administracja nie wytnie, bo wkleję link dotyczący tego ostatniego domu: https://www.facebook.com/...45059261&type=1
pumeks - Pon Maj 26, 2014 12:45 pm
Temat postu: Re: Neumünsterberg
Miro napisał/a:
Dom podcieniowy w Neumünsterberg (Nowa Kościelnica)



Tego ktoś właśnie remontuje... zdjęcia z wczorajszego pedałowania

martusinska - Pią Maj 30, 2014 2:17 pm
Temat postu: Dom z Orłowa
Niestety nie istnieje, ale opisywał go jeszcze Krzyżanowski.
Tutaj na pocztówce.

Rose926 - Nie Cze 01, 2014 6:08 pm

Cytat:
Dom z Orłowa  
Niestety nie istnieje


A czy wiecie gdzie mógł on się znajdować?

Krzysztof - Nie Cze 01, 2014 6:43 pm

Na mapie z 1925 widzę 6 podejrzanych gospodarstw, ale które to :???: , to tylko Marta może wiedzieć. :wink:
martusinska - Nie Cze 01, 2014 8:49 pm

W opisie u Krzyżanowskiego była adnotacja, że znajduje się przy kościele.
Z numerem 18. Wiem, że numeracja mogła się zmieniać kilkukrotnie ale obstawiałabym 5.
A był to na tyle stary dom (koniec XVIII), że raczej na niemieckich mapach by się znalazł.

1, 4 i 6 istnieją.

tyle wiem ;)

Rose926 - Pon Cze 02, 2014 12:19 am

Czyli wychodzi na to że to numer 5, skoro obok kościoła. Z tymże na zdjęciu widać wyraźnie że to była zagroda liniowa, a na mapie jest raczej wolnostojący. Poza tym na innych zdjęciach tego domu w tle nie widać stodoły zamykającej podwórze. Coś mi się tu nie zgadza :hmm:
Krzysztof - Pon Cze 02, 2014 8:24 am

Rose926 napisał/a:
zagroda liniowa

Ten obiekt (stodoła?), na mapie, zamykający obejście, może to błąd kartografa. Ale i ten budynek wyłaniający się z za domu nie stoi całkiem równolegle do niego.
Rose926 napisał/a:
na innych zdjęciach tego domu

Gdzie można je zobaczyć?

martusinska - Pon Cze 02, 2014 12:14 pm

to mi się też nie składa, ale na zdjęciach u Krzyżanowskiego z drugiej strony domu
było widać, że obora (raczej niż stodoła) była murowana z bloczków betonowych,
kryta eternitem i dostawiona później.

Stodoły w latach 60-tych, zamykającej obejście mogło już nie być.
Bądź co bądź to pomiędzy mapą z 1926 (1940 - ostatnia wersja) a zdjęciem z lat 60-tych
minęło 20 lat.

Ale może się mylę.

martusinska - Pon Cze 02, 2014 12:23 pm

[quote="Rose926"]
Poza tym na innych zdjęciach tego domu w tle nie widać stodoły zamykającej podwórze.

można jakoś zobaczyć te zdjęcia?
to te z fotomemoria? podpisane "okolice Kmiecina"?

ja znam tylko to pocztówkowe + u Krzyżanowskiego, opisane jako nr 18 przy kościele.

Rose926 - Pon Cze 02, 2014 1:51 pm

Tak, chodzi o te zdjęcia z Fotomemoria. Stodoły faktycznie mogło już wtedy nie byc, ale na zdjęciu widać dokładnie że dom jest zblokowany ze starą, drewnianą oborą z charakterystycznym podłużnym świetlikiem. Więc może to ją kartograf niechcący pominął?

Martusinska, co to za publikacja Krzyżanowskiego? Bo internet milczy na ten temat..

W poprzednich postach było wspomniane, że dom jest z końca XVIII wieku. Trochę w to powątpiewam, wygląda raczej na połowę XIX wieku :dziadek: Ale może niech kto inny się wypowie. Być może chodziło o inny dom ? również z Orłowa, swoją drogą kolejna dla mnie zagwostka, gdzie mógł stać?


martusinska - Pon Cze 02, 2014 2:30 pm

W tym jest problem internetu niestety...
Pomimo obiegowej opinii nie znajdzie się tu wszystkiego.

Praca Krzyżanowskiego cytowana jest przez wszystkich badaczy przedmiotu (Domino, Lipińska, itd). Od końca lat 50-tych jeździł i inwentaryzował żuławskie domy. Moim skromnym zdaniem, jeśli chodzi o domy podcieniowe - to jest to pozycja o wiele ważniejsza niż Stankiewicz.

To jest opracowanie PPKZ (12 tomów zdjęć) z krótkim opisem, dostępne w Gdańsku w oddziale NID. Niestety trudno, ale dostępne.

A dom, którego zdjęcie pokazujesz, wg Krzyżanowskiego miał nr 27. W Orłowie. Niestety jest to numeracja z lat 60-tych. Nie podejmuję się wskazać, który to dom, chyba, że znasz z nazwiska powojennych mieszkańców Orłowa (ale to wtedy raczej na priv). W katalogu holland.org opisany pod numerem 33 (dom autorstwa Gerhardta Hildebranta)

Co do wieku tego "przy kościele" - ze zdjęć trudno coś wnioskować. Ale układ zastrzałów widocznych na zdjęciu u Krzyżanowskiego nie jest układem typowym dla XIX wieku (są one podobne raczej do tych ze starszego domu w Nowej Kościelnicy - fragment tzw chłopskiego tańca), chociaż w większości datowanie (o ile nie ma dokładnych inskrypcji) dokładniejsze niż 25 lat jest wróżeniem z fusów :)

Rose926 - Pon Cze 02, 2014 5:35 pm

Dzięki Martusinska, zachodziłam w głowę co to za dom "Jakuba Schulte wzniesiony w 1798 r. przez Gerhardta Hildebranta" tym bardziej że jest również nadmienione że był spalony w latach 60 a następnie odbudowany. Zastanawiam się zatem co się z nim później stało. :hmm:
Teraz wszystko się składa w logiczną całość. Na holland.org wymieniają nr 33. Pojedziemy, zobaczymy... :)

A co do datowania budowy wspomnianego domu to pewnie masz rację. Temat nie mniej jednak fascynujący :D

martusinska - Pon Cze 02, 2014 6:07 pm

To ja czekam na fotorelację :brake:
Miro - Pon Cze 02, 2014 7:08 pm

Jak już jesteśmy w Orłowie to mam skan domu
zbudowanego przez Piotra Loewena w 1802 roku.
Taki jest opis pod zdjęciem.

Miro

Dostojny Wieśniak - Pon Cze 02, 2014 11:00 pm

Miro napisał/a:
Taki jest opis pod zdjęciem.
Nadaje się. :mrgreen: Pechowy nieco dom remontowany jest od kilku lat. Niżej zdjęcie z 2012 roku.
Krzysztof - Wto Cze 03, 2014 7:44 am

To w "Marienburgu.pl" - Orłowo - dom podcieniowy II http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=2915
Można tam zobaczyć w jak opłakanym stanie był przed remontem.

Który to numer na zamieszczonej wcześniej mapce?

Miro - Wto Cze 03, 2014 9:17 am

Ten sam dom, którego zdjęcie wstawiłem wyżej z uwidoczniona prawą stroną.

Miro

martusinska - Wto Cze 03, 2014 9:43 am
Temat postu: Orłowo
A tak wyglądał remont w 2013, pod koniec kwietnia.
Zdaje się, że dopiero się rozkręcał :D

martusinska - Wto Cze 03, 2014 9:46 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Miro napisał/a:
Taki jest opis pod zdjęciem.
Nadaje się. :mrgreen: Pechowy nieco dom remontowany jest od kilku lat. Niżej zdjęcie z 2012 roku.


Dostojny,pamiętasz kiedy dokładnie robione było Twoje zdjęcie?

Dostojny Wieśniak - Wto Cze 03, 2014 10:01 am

Zapisane mam tylko, że w grudniu 2012 r. Robiłem serwis z postępu prac.
Linka - Wto Cze 03, 2014 12:14 pm

Miro - to nie jest ten sam dom, który masz powyżej, choć tez z Orłowa i z 1802 r. To tzw. Dom Tujski, na kolonii, a ten remontowany jest zlokalizowany bliżej wsi.
martusinska - Wto Cze 03, 2014 12:21 pm

Krzysztof napisał/a:
To w "Marienburgu.pl" - Orłowo - dom podcieniowy II http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=2915
Można tam zobaczyć w jak opłakanym stanie był przed remontem.
Obrazek
Który to numer na zamieszczonej wcześniej mapce?


to akurat wiem :) - nr 1

Miro - Wto Cze 03, 2014 2:23 pm

Cytat:
Miro - to nie jest ten sam dom, który masz powyżej, choć tez z Orłowa i z 1802 r.
:oops:


Chyba się połapałem z tymi podcieniami.
Dom w Orłowie w dawnej siedzibie PGR to chyba jest ten trzeci, który przetrwał.

Miro

Rose926 - Sro Cze 04, 2014 12:17 am

Apropos domu w Orłowskim Polu:
"Niegospodarność ograbia nas wszystkich" a zabytki zwłaszcza :II




Fotomemoria - Nie Cze 22, 2014 8:53 am

Mam ogromną prośbę o identyfikację miejsca, w którym znajduje się bądź znajdował się poniższy dom podcieniowy. Obraz został utrwalony w 1949 r., prawdopodobnie w okolicach Gniewu.
Krzysztof - Nie Cze 22, 2014 9:09 pm

Marynowy 1907. http://wolneforumgdansk.p...p?p=46826#46826

Dostojny Wieśniak - Wto Cze 24, 2014 12:46 am

Mikoszewo ul. Gdańska 55. Dom podcieniowy jaki przewijał się w tym wątku kilka razy. Zlokalizowany przy wale, przeprawie promowej a niegdyś w bezpośrednim sąsiedztwie wiatraka. Zniknęła część okien, szyb, listew okalających okna. Może są remontowane. Mam nadzieję, że nie jet to początek końca tego domu. :cry:
Rose926 - Sro Cze 25, 2014 2:12 am

A może ktoś zamierza tchnąć w niego nowe życie? Bądźmy dobrej myśli. :wink:
Miro - Sro Cze 25, 2014 8:14 am
Temat postu: Prinzlaff-Przemysław
Mam takie ładne zdjęcie z domem podcieniowym.
Czy to są zabudowania w Przemysław (Prinzlaff).

Miro

martusinska - Sro Cze 25, 2014 12:32 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Mikoszewo ul. Gdańska 55. Dom podcieniowy jaki przewijał się w tym wątku kilka razy. Zlokalizowany przy wale, przeprawie promowej a niegdyś w bezpośrednim sąsiedztwie wiatraka. Zniknęła część okien, szyb, listew okalających okna. Może są remontowane. Mam nadzieję, że nie jet to początek końca tego domu. :cry:


Z tego co wiem to nowi właściciele właśnie dopinają sprawy związane z pozwoleniem na budowę. Trzymajmy za nich kciuki!

Rose926 - Sro Cze 25, 2014 3:51 pm

Cytat:
Mam takie ładne zdjęcie z domem podcieniowym.
Czy to są zabudowania w Przemysław (Prinzlaff).


Dzieki Miro , piękne zdjęcie :wink: Tak, to dom w Przemysławiu.

Dostojny Wieśniak - Sro Cze 25, 2014 9:54 pm

martusinska napisał/a:
Z tego co wiem to nowi właściciele właśnie dopinają sprawy związane z pozwoleniem na budowę. Trzymajmy za nich kciuki!
To bardzo dobre wieści. Trzymajmy się za kciuki. :uhmm:
Fotomemoria - Czw Cze 26, 2014 2:06 pm

Dołączam obraz domu podcieniowego z pytaniem o lokalizację.
Miro - Czw Cze 26, 2014 2:25 pm
Temat postu: Kmiecin
Kmiecin.

Miro

Rose926 - Czw Cze 26, 2014 2:29 pm

Ale cudeńko! :==
Jednak jest łudząco podobny do domu podcieniowego w Orłowskim Polu :hmm:

Linka - Czw Cze 26, 2014 9:44 pm

Bo to JEST ten dom w Orłowskim Polu, dziś - Orłowie :) Źle podpisany.
martusinska - Pią Cze 27, 2014 1:59 am

Fotomemoria napisał/a:
Dołączam obraz domu podcieniowego z pytaniem o lokalizację.


a byłaby szansa, żeby wkleić całe zdjęcie, bo wydaje mi się, że trochę jest obcięte
w porównaniu z tym co jest na Twojej stronie :P

Miro - Pią Cze 27, 2014 9:33 am

Linka napisał/a:
Bo to JEST ten dom w Orłowskim Polu, dziś - Orłowie :) Źle podpisany.


Nigdy nie byłem w Orłowie ani w Kmiecinie także nie piszę tego na podstawie własnych
spostrzeżeń. Za ewentualne zamieszanie przepraszam.
Przestanę wstawiać cokolwiek w tym temacie, żeby nie robić już z siebie kompletnego....... :głupi_ty:

Miro

martusinska - Pią Cze 27, 2014 9:49 am

Miro napisał/a:
Linka napisał/a:
Bo to JEST ten dom w Orłowskim Polu, dziś - Orłowie :) Źle podpisany.


Nigdy nie byłem w Orłowie ani w Kmiecinie także nie piszę tego na podstawie własnych
spostrzeżeń. Za ewentualne zamieszanie przepraszam.
Przestanę wstawiać cokolwiek w tym temacie, żeby nie robić już z siebie kompletnego....... :głupi_ty:

Miro


Oj nie! Twoje zdjęcia są F A N T A S T Y C Z N E !

Rose926 - Pią Cze 27, 2014 11:12 am

Cytat:
Przestanę wstawiać cokolwiek w tym temacie, żeby nie robić już z siebie kompletnego..


Miro, nalegam, zaniechaj tego czynu! dziel się, czym tam masz, my tylko weryfikujemy dane :mrgreen:

Mewe1999 - Pon Sie 04, 2014 3:31 pm

Fotomemoria napisał/a:
Mam ogromną prośbę o identyfikację miejsca, w którym znajduje się bądź znajdował się poniższy dom podcieniowy. Obraz został utrwalony w 1949 r., prawdopodobnie w okolicach Gniewu.


A propo tego domu podcieniowego z okolic Gniewu to ten dom znajdował się w miejscowości Szprudowo pod Gniewem.
Budynek zamieszkiwała do 1945r. rodzina Maniów po czym dom po padał w ruinę i w latach 70 został rozebrany.

martusinska - Nie Sie 31, 2014 10:56 pm
Temat postu: Niecodzienny podcień nad Szkarpawą
Chyba pierwszy raz na Żuławach spotkałam podcień murowany w całości z cegły
Rose926 - Pon Wrz 01, 2014 12:32 pm

Czyżby Wiśniówka ? :D Na mapach Kuchwerder.
Jeszcze w Marynowie jest dom murowany, który kiedyś miał podcień :wink:

martusinska - Pon Wrz 01, 2014 1:25 pm

Tak. Wiśniówka :)

Który z domów w Marynowach miał w całości murowany PODCIEŃ?
(bo z tym się na Żuławach nie spotkałam)

Ten? Wg moich informacji ten miał PODCIEŃ w konstrukcji szachulcowej.
Korpus rzeczywiści ma murowany, ale mi chodziło o murowany PODCIEŃ

Rose926 - Pon Wrz 01, 2014 5:33 pm

Tak, ten miałam na myśli. Podcień zapewne szachulcowy, skoro się rozpadł. Jakby pobudowali również z cegły pewnie jeszcze by istniał :) Takie moje wnioski a czy coś dokładnie wiadomo? bo zdjęcia jego żadne jeszcze mi w ręce nie wpadły.
Swoją drogą to "inność" takich domów zawsze mnie zastanawia. Ciekawe skąd tutaj przybyły, albo kto wpadł na taki pomysł żeby się różnić od otoczenia. A może było takich więcej? :hmm:

Dostojny Wieśniak - Pon Wrz 01, 2014 11:07 pm

Rose926 napisał/a:
Jakby pobudowali również z cegły pewnie jeszcze by istniał
Nie koniecznie. Grunt mało stabilny. Widać to choćby po stanie zachowania ścian. Drewno jednak inaczej pracuje.
Sam dom szalenie ciekawy. Od dawna nie remontowany, przez co zachowała się tam niezliczona ilość smaczków. Choćby takie tam drobiazgi drewniane. "Nawarstwienia" okuć okiennych, to już prawdziwy unikat. :)

martusinska - Wto Wrz 02, 2014 8:31 pm
Temat postu: Marynowy
Trochę o tym domu można znaleźć w artykule H.Ratajczaka, który znajduje się tutaj:
http://www.holland.org.pl...=konf_2001&id=9

a jak wróci do mnie książka o Marynowach, to zeskanuję przedwojenne zdjęcie z podcieniem

pumeks - Wto Wrz 02, 2014 11:11 pm

Skoro już Marynowy na tapecie, pytanie do ludzi z branży: czy według waszej opinii ten podcień dostanie jeszcze tzw. powłoki malarskie, czy może jest szansa, że zostanie tak jak jest, w naturalnej barwie drewna?
Dostojny Wieśniak - Wto Wrz 02, 2014 11:17 pm

Ten podcień jest pracowicie oskrobywany z powłok malarskich. Przy czym mówię o drzwiach itd. Ale programu nie znam. :wink: Wewnątrz odskrobano malunki na ścianach i te pewnie będą konserwowane.

Edycja.
Pumeks pewnie wie o czym mówiłem wyżej, no ale nie jesteśmy tu na rybach. :wink: Niżej oczyszczone z powłok farb olejnych jedne z drzwi wewnętrznych i wydobyte na światło dzienne zdobienia malarskie ścian.
Byłem tam w charakterze cienia. Nie mam pojęcia czy odkrywki na ścianach robione są pod jakąkolwiek kontrolą.
Gdyby ktoś z Was chciał bliżej poznać ten dom, to nie ma problemu. Właściciele bardzo chętnie udostępniają go do zwiedzania. :zgooda:

Dostojny Wieśniak - Sro Wrz 03, 2014 12:15 am

martusinska napisał/a:
a jak wróci do mnie książka o Marynowach, to zeskanuję przedwojenne zdjęcie z podcieniem
Dzięki uprzejmości WFG trafiłem na pocztówkę aukcyjną z podcieniem przy domu z numerem 25 w Marynowach.
EwkaW - Sro Wrz 03, 2014 12:50 am

Na IMPG 6418 i 6419 nad drzwiami jest napis, jaka jest jego treść? Odczytałam tylko nad zwieńczeniem prawej kolumny rok 1863.
Litery i cyfry wyglądają na wypukłe. Czy to jest wykonane z jednego kawałka drewna?
Jeśli tak, to jest to koronkowa robota i świetnie zachowane, nie widać ubytków.
Być może to "zasługa" usuwanych wymalowań :wink: . Szpeciły, ale ochroniły...
Z jakiego drewna wykonano kolumny? Czyżby z modrzewia? Ciekawe jest to usłojenie z dużą ilością sęków :hmm:

martusinska - Sro Wrz 03, 2014 1:34 am

Data budowy jest wcześniejsza. Nie 1863.

napis na belce podcienia:
JOHAN JACOB ZIEMER BAU HERR ANNO 1803 PETER LOEWEN BAU MEISTER

napis na nadprożu portalu:
(PLWBM) JOHAN JACOB ZIEMER BH REGINA ELIZABET ZIEMER BF {1803)
- zresztą jest to chyba jedyne miejsce, gdzie wspomina się właścicielkę domu
(BAUFRAU) :) (mała rzecz a cieszy.

W załączniku dla porównania jak to wyglądało prze restautacją

pumeks - Sro Wrz 03, 2014 9:20 am

martusinska napisał/a:
napis na nadprożu portalu:
(PLWBM)

A to chyba akronim od "Peter Loewen Baumeister". Notabene, sygnatury tego samego budowniczego są także na innych zachowanych domach żuławskich - o ile kojarzę, w Lasowicach Małych i w Orłowie, może ktoś zna jeszcze jakieś?

Zbych - Sro Wrz 03, 2014 9:37 am

pumeks napisał/a:
może ktoś zna jeszcze jakieś?
Jest jeden w Żuławkach. Info na stronie zulawy.infopl.info przy opisie domu podcieniowego nr 64.
Możliwe, że się przyda: Vorlaubenhäuser im Weichsel Nogat Delta (PDF).

pumeks - Sro Wrz 03, 2014 10:15 am

Dzięki, przydało się :== Tu jest mowa o sześciu zidentyfikowanych domach Loewena, w tym jego własnym - najstarszym zbudowanym - w Gozdawie, i o tym że budowniczy w 1818 r. wyemigrował wraz z innymi menonitami na Ukrainę.
Linka - Sro Wrz 03, 2014 12:43 pm

Loeweny stoją dziś w Orłowie (2 szt.), Marynowach (zdjęcia były wcześniej), Żuławkach (przebudowany przez Loewena w 1803), straszliwy destrukt w Lasowicach Małych, no i dom w Gozdawie. Nie chcę wyjść na reklamiarę, ale na fb istnieje strona Nasze Żuławy, gdzie są prezentowane kolejne domy loewenowskie w poświęconych im albumach (na razie 4 sztuki). Przy okazji - dzięki za namiar na artykuł. Wiele osób zastanawiało się, co się stało z Loewenem, gdzie później wsiąkł.
pumeks - Sro Wrz 03, 2014 12:54 pm

Spokojnie, nie wyjdziesz na reklamiarę :^^ Tylko że co niektórzy dziwacy, jak np. piszący te słowa, nie ufają facebookowi i obiecali sobie, że nigdy tam nie zaistnieją :oops:
Rose926 - Sro Wrz 03, 2014 1:27 pm

Gwoli ścisłości dodam, że dom Loewena jest bez podcienia. To tak jak z tym szewcem co w dziurawych butach chodzi :D choć absolutnie nie stawiam niżej "nie-podcieniowców" :wink:
Zbych - Sro Wrz 03, 2014 4:13 pm

pumeks napisał/a:
... nie ufają facebookowi i obiecali sobie, że nigdy tam nie zaistnieją :oops:
Nie musisz tam zaistnieć. Ta strona nie wymaga logowania, inaczej nie mógłbym na nią wejść, aby pobrać adres, bo ja też nie mam zamiaru tam zaistnieć.
Linka - Sro Wrz 03, 2014 7:15 pm

Rose926 napisał/a:
To tak jak z tym szewcem co w dziurawych butach chodzi


Może był po prostu mniej zamożny od swych pracodawców :-) Albo nie gustował w podcieniach :hihi: Dzisiejsi architekci też tłuką, co sobie wymarzą inwestorzy, choć zapewne niejeden w duchu klnie :D

EwkaW - Sro Wrz 03, 2014 9:20 pm

martusinska napisał/a:
Data budowy jest wcześniejsza. Nie 1863.
No tak, miałam wątpliwości czy to 6 czy 0. Dziękuję :)
Dostojny Wieśniak - Pią Wrz 05, 2014 11:34 pm

A skoro już jesteśmy przy domu Loewena w Marynowach, uwaga na marginesie. Słupy podcienia postawiono na podmurówce. Granit jeszcze przejdzie ale ten klinkier... Nówka sztuka nie śmigana. No zaraza jakaś. Jak nie beton lany w uzupełnieniach gotyckiego kościoła, to takie kwiatki. :bejsbol:
Rose926 - Sob Wrz 06, 2014 1:04 pm

Faktycznie, mogłoby być lepiej. Ale uważam że za ogrom prac, starań i pieniędzy jakie włożono w remont tego domu, ten murek można wybaczyć :^^
Dostojny Wieśniak - Sob Wrz 06, 2014 10:52 pm

Nie można ale robi się to dla wielkich, czarnych oczu. :hihi:

Niżej dwa domy podcieniowe, jeszcze jeden z Marynów, drugi z Leszków (-owa ?) Skany pochodzą z
"Die bäuerliche Haus-, Hof-, und Siedlungsanlage im Weichsel - Nogat - Delta" prof. Otto Kloeppel’a.

Rose926 - Sob Wrz 06, 2014 11:38 pm

Czy ktoś zna lokalizację domu w Leszkowach? I z jakiego jest okresu bo po zdjęciu ciężko cokolwiek powiedzieć :???:

Powyższy dom z Marynowa był skrócony o podcień w 1939, a co za tym idzie dziś już chyba nie jest identyfikowany jako dom podcieniowy. Ale dla mnie wciąż nim jest :D Kilka lat temu odświeżony, wygląda na to że wciąż trzyma się dobrze :wink:

Dostojny Wieśniak - Sob Wrz 06, 2014 11:52 pm

Rose926 napisał/a:
Czy ktoś zna lokalizację domu w Leszkowach? I z jakiego jest okresu bo po zdjęciu ciężko cokolwiek powiedzieć
Nie ma daty. :II
Edycja
Dla Rosy i wszystkich zainteresowanych tematem :arrow: Naduś sobie. :D

Rose926 - Nie Wrz 07, 2014 10:45 pm

Dzięki. Tylko z niemieckim coś słabo. A nie ma może po polsku? 8))
Dostojny Wieśniak - Wto Wrz 09, 2014 11:42 pm

Rose926 napisał/a:
A nie ma może po polsku? 8))
Nie spotkałem ale kto wie? :???:
Miro - Pią Wrz 19, 2014 10:17 am
Temat postu: Podcień murowany
Z opisu wynika, że stał on w Kożlinach.

Miro

Rose926 - Pią Wrz 19, 2014 4:19 pm

Murowany jak murowany, ale żeby piętrowy? tego jeszcze nie grali :D
Linka - Pią Wrz 19, 2014 7:34 pm

Takie stadium pomiędzy żuławskim domem podcieniowym, a podcieniową kamienicą mieszczańską (jak np. w Malborku przed 1945 r.) :)
doldar - Pon Wrz 29, 2014 11:31 am

Nic nadzwyczajnego, szczególnie w Koźlinach (nie wspominając przykładowo o Steblewie, czy też Cedrach Wielkich). Ten akurat budynek został zbudowany z cegły w 1852 roku przez Andreasa Wannowa i należał po jego śmierci do syna Eduarda. Obok miał gospodarstwo drugi syn Heinrich. Mam dokładną historię tego budynku i przyległego gospodarstwa, która chyba opisałem w swej suchodębskiej książce.
Linka - Pon Wrz 29, 2014 6:14 pm

A dlaczego nic nadzwyczajnego? Murowane domy podcieniowe są jednak rzadsze, a CAŁE murowane, łącznie ze słupami, to już w ogóle. Jest taki do dziś zachowany w Wiśniówce, naprawdę oryginał, jak ta lala. To już świadome wykorzystanie wzorców miejscowych z użyciem współcześniejszych materiałów, czyli cegły maszynowej. Trochę późniejsze czasem są jakby z seryjnych projektów (sama znam 2), ale to już nie są klasyczne domy podcieniowe, ani ewidentne nawiązania.
Dostojny Wieśniak - Pon Wrz 29, 2014 9:02 pm

Watek żuławski ale trochę Gdańska przemycę. No to murowany i drewniany w jednym...
pumeks - Pon Wrz 29, 2014 9:18 pm

Sienna Grobla? to chyba dawna karczma ...
Dostojny Wieśniak - Pon Wrz 29, 2014 11:26 pm

W rzeczy samej. Sienna Grobla. Gdybym ja miał pieniądze, których nie mam, gdybym chciał jeszcze mieszkać w mieście... Odlot prawdziwy, kawałek miasta już skasowany. Do rozbiórki. Ale miejsce, no kurde, istny raj. Rzućcie na to okiem, zanim odejdzie. Dewelopery wcześniej czy później zamienią to w koszmar. Szkoda. :II
martusinska - Wto Wrz 30, 2014 8:02 pm

To ja dorzucę zdjęcia od tyłu i ze środka. :(
doldar - Wto Wrz 30, 2014 8:29 pm

O tempora, o mores! To jest osławiony Danzig nazywany niegdyś perłą w koronie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej? Czyli nie tylko umierają stojąc drzewa, ale i chałupy. Dawni właściciele w grobie się przewracają.
Miro - Wto Paź 07, 2014 9:30 am
Temat postu: Miłocin
To jest albo może być Miłocin...

Miro

doldar - Sro Paź 08, 2014 11:36 am

To jest na pewno Miłocin, a raczej jeszcze Herzberg. Podcień zwany sołtysim rodziny Heinrichs. Jestem z nią w kontakcie.
Miro - Sro Paź 08, 2014 5:26 pm
Temat postu: Gemlice
Inny rodzaj domu podcienowego.
Gemlice, to były chyba ostatnie chwile tego obiektu....

Miro

Hagen - Sro Paź 08, 2014 6:02 pm

Tę ilustrację znalazłem w książce: Cornelius J. Dyck "An Introduction to Mennonite History", third edition.
Podpis głosi:
A prosperous Mennonite farmstead (Hof) in Ukraine, ca. 1900.
Painted by Woldelmar Neufeld, Commissioned by Milo Shantz. Used by permission

pumeks - Sro Paź 08, 2014 6:52 pm

Ładne, ale gdzie związek z tematem "Żuławskie domy podcieniowe"? :???:
Hagen - Sro Paź 08, 2014 7:55 pm

Zbudowany przez potomków mennonitów, którzy 22 marca 1788 roku opuścili Gdańsk, aby na zaproszenie cesarzowej Katarzyny osiąść nad Dnieprem. Znając ich konserwatyzm, można przypuszczać, że starali się zachowywać własne formy architektoniczne - mamy mur szachulcowy i podcienia od frontu.
martusinska - Sro Paź 08, 2014 8:11 pm

podcienia od frontu?
pumeks - Sro Paź 08, 2014 8:47 pm

Tylko że domy podcieniowe to tradycja północnoniemiecka, z menonitami nie mająca zbyt wiele wspólnego :roll:
Dostojny Wieśniak - Sro Paź 08, 2014 10:21 pm

Co się da stosunkowo łatwo udowodnić na podstawie dość bogatej ikonografii. :wink:
Hagen - Czw Paź 09, 2014 4:13 pm

:oops:
Rose926 - Czw Paź 09, 2014 6:07 pm

Hagen napisał/a:
:oops:


Trochę wyobraźni ! Ja tam widzę podcień za drzewami :D

doldar - Pią Paź 10, 2014 10:54 am
Temat postu: Re: Gemlice
Miro napisał/a:
Inny rodzaj domu podcienowego.
Gemlice, to były chyba ostatnie chwile tego obiektu....

Miro

Skąd pewność, że to Giemlice.Tubylcy jakoś go sobie nie przypominają. Tak to jest, gdy się nie podaje źródeł. To nie jest religia, aby wszystko przyjmować na wiarę. Ale może ja i oni się mylą. Będzie źródło, będzie pewność. Zainteresowanych podcieniami giemlickimi odsyłam do mojej małej kroniczki wsi Giemlice. Tam dałem 4 zdjęcia i podaję trochę ich historii.

pumeks - Pią Paź 10, 2014 2:00 pm


Nie mam pojęcia, czy to Giemlice, ale chciałem nieśmiało zauważyć, że obiekt na zdjęciu zupełnie nie przypomina domu podcieniowego :roll:

Rose926 - Pią Paź 10, 2014 4:15 pm

Dużo rzadszy od znanych nam podcieni, i może dlatego nie kojarzony z tą nazwą. Ale nie ulegajmy stereotypom :) Dom z podcieniem wgłębnym, wg mnie. Jak zwał tak zwał, jaki koń jest każdy widzi. Podobny stoi w Wikrowie.
Miro - Pią Paź 10, 2014 6:18 pm

Rose926 napisał/a:
:) Dom z podcieniem wgłębnym, wg mnie.

Sprawdziłem i tak to zdjęcie jest podpisane.
doldar napisał/a:
Skąd pewność, że to Giemlice.Tubylcy jakoś go sobie nie przypominają

Tubylcy to znaczy Ty.
doldar napisał/a:
To nie jest religia, aby wszystko przyjmować na wiarę.

A ja wierzę, że w Twojej książce jest prawda i tylko prawda...........
i tym, a może nie tylko tym się różnimy.

Miro

Linka - Pią Paź 10, 2014 8:19 pm

Tak, to dom z podcieniem wgłębnym z Giemlic, reprodukcja kolorowa zdjęcia podcienia sprzed rozbiórki jest zamieszczona w publikacji Lokalnej Grupy Działania Żuławy i Mierzeja z 2009 r.: Domy żuławskie. W poszukiwaniu zagubionej tradycji budownictwa, na s. 42 :)
Dostojny Wieśniak - Pią Paź 10, 2014 11:59 pm

No to ja wrzucę skan. Źródło podała Linka. Mam nadzieję, że wystarczy.
Miro - Sob Paź 11, 2014 6:04 pm

Nie tylko dla tybylców z Giemlic małe uzypełnienie.
Cytat:
Giemlice
Dom zbudowany w 1837 roku. Drewniany, ściana tylna wymieniona na murowaną z cegły,
konstrukcji zrębowej, na ceglanej podmurówce, otynkowany.
Od frontu wgłębny podcień wsparty na dwóch słupach, nad nim w połaci dachu okno powiekowe.
Wnętrze ze stropami belkowymi . Zewnątrz na narożach bonie uformowane w tynku.
Dach naczółkowy. Na ozdobnej belce podcienia napis: B.M.F.M 1837


Miro

martusinska - Wto Paź 14, 2014 9:19 am
Temat postu: Podcień wgłębny
Podcień wgłębny jest też w Królewie i Pruszczu Gdańskim.
I jeszcze jeden, w Św.Gaju - został rozebrany

Linka - Wto Paź 14, 2014 9:14 pm

I w Wikrowie
Fenix - Sro Paź 15, 2014 6:29 pm

Pruszczański już bez lokatorów, ale stoi pusty i niszczeje.
Dostojny Wieśniak - Czw Paź 16, 2014 11:19 pm

No się dałem, qurcze, wypuścić. Remont tej drogi do Tui to dewastacja raczej i to na szczęście na niewielkich odcinkach. Zalali asfaltem kilkadziesiąt metrów bruku. Kiedyś będą to czyścić. :%
No jakby tam nie było, zawsze warto zboczyć z trasy w te głębsze Żuławy. Pumeks nie wrzuca, to ja się pokuszę. Fajnie powycinany dom. :wink:
Dom remontowany.

Rose926 - Pią Paź 17, 2014 8:24 pm

To świetna wiadomość, bo jak tam byłam ostatnim razem, przednia część domu wyglądała na opuszczoną. Piękny jest, wszystko fajnie zachowane.
pumeks - Pią Paź 17, 2014 8:51 pm

Będąc zarażonym przez Dostojnego, najwięcej uwagi poświęciłem zawiasom i innym metalowym akcesoriom związanym z oknami budynku.
Rose926 - Pią Paź 17, 2014 9:17 pm

Osobiście drewniane elementy stawiam wyżej nad "ten cały złom" :hihi:
Jaki piękny cień te koronki rzucają :D

Dostojny Wieśniak - Pią Paź 17, 2014 10:41 pm

Smaczek bierze się z zestawienia składników. Wiesz przecież. :szept:
Rose926 - Nie Paź 19, 2014 3:51 pm

Zdjęcie domu podcieniowego Neufelda w Orłowie (z książki Kloeppla). Gdzie mógł stać? Nie pasuje do żadnego z istniejących ani w ogóle znanych mi :???:


Linka - Czw Paź 23, 2014 11:43 am

Wydaje mi się, że jest to remontowany obecnie dom w Orłowie, wybudowany przez Loewena, widziany z boku.
Rose926 - Czw Paź 23, 2014 6:27 pm

Być może, wygląda podobnie. Zmyliło mnie tylko nazwisko Neufeld, ale mógł być to późniejszy właściciel, bo wspominany Froese był jego pierwszym właścicielem z tego co pamiętam.
Linka - Czw Paź 23, 2014 6:39 pm

Przejrzałam co nieco i B. Schmid opisuje ten dom jako Neufelda, patrząc współcześnie, można to potwierdzić :)
Rose926 - Czw Paź 23, 2014 6:40 pm

Dzięki, no to już rozwiałaś moje wątpliwości :D
pumeks - Pią Paź 24, 2014 8:09 pm

Ten ma trochę mniej spektakularne "koronki". Ale za to mniamuśne półkoliste okienko w szczycie.
To chyba w Pordenowie, a może w Pręgowie Żuławskim? nie jestem pewien. W każdym razie wydaje mi się, że nie został wpisany do rejestru zabytków

Linka - Pią Paź 24, 2014 10:08 pm

Pordenowo i tak, figuruje w rejestrze :)
Rose926 - Pią Paź 24, 2014 10:10 pm

Pordenowo. Ładny dom, i ciekawie położony. Dumny właściciel twierdził, że to jeden z niewielu domów w których zachowało się oryginalne pokrycie łupkowe dachu :)
martusinska - Pią Paź 24, 2014 10:19 pm

rzeczywiście to jest prawda.
z tego co pamiętam to łupek (na domach podcieniowych) jest jeszcze w Ostaszewie
i w Świerkach (ale niewidoczny z zewnątrz, bo przykryty blachą)

pumeks - Pią Paź 24, 2014 11:51 pm

Ech. te pokrycia dachowe... :roll:
Oczywiście, najważniejsze, żeby dach chronił obiekt (zwłaszcza zabytkowy) przed penetracją wód opadowych.
No ale jednak, pokrycie blachą, że o eternicie i innych jeszcze mniej szlachetnych tworzywach nie wspomnę, stanowi uszczerbek dla zabytkowego charakteru :II
(na zdjęciu dom w Gniazdowie, sfotografowany od tej "lepszej", "bardziej zabytkowej" strony)

pumeks - Sob Paź 25, 2014 5:20 pm

martusinska napisał/a:
z tego co pamiętam to łupek (na domach podcieniowych) jest jeszcze w Ostaszewie

Zapomniałem spytać: gdzie w Ostaszewie jest dom podcieniowy?

martusinska - Nie Paź 26, 2014 6:36 am

Wkleję na skróty zdjęcie Ostaszewskiego podcienia z fejsbookowej strony "Nasze Żuławy" (którą podpowiadała Linka). Przepraszam, ale gonię z robotą i nie bardzo mam czas przekopywać się przez moje pliki.

Dodam, że górne zdjęcie tego domu (przed zabudową podcienia) znajduje się w Ostaszewie, w izbie pamięci.

martusinska - Czw Lis 06, 2014 9:10 pm

Wkliłam tę wiadomość w wątku o wnętrzach domów, ale z pewnością fanów (i fanki :) ) podcieni też to zainteresuje:
Na stronach eświatowid można zobaczyć filmy o domach podcieniowych (tutaj Markusy):
http://eswiatowid.pl/Aktu...06/Default.aspx

Miro - Pią Lis 07, 2014 7:56 am

Trochę kiepskie zdjęcie domu podcieniowego chyba w trakcie budowy lub remontu.
W podpisie Danziger Niederung, ma ktoś pomysł co do lokalizacji.

Miro

martusinska - Pią Lis 07, 2014 10:30 am

A to na pewno jest dom? Mam wrażenie, po cieniach podłoża, że to jest makieta któregoś z domów.
Po układzie szachulca podobny jest do domu Bielefelda w Świerkach.
(tak na marginesie - czy Twoje zdjęcie jest z któregoś Heimat Kalender? powrót do źródła pewnie by wiele ułatwił :wink: )

(źródło mojego zdjęcia - oczywiście O.Kloeppel)

Miro - Pią Lis 07, 2014 11:12 am

Masz chyba rację to może być makieta.
To zdjęcie pochodzi z broszurki "Die deutsche Landfrau"
Zamieszczam w całości, każde powiększenie zamazuje tylko obraz i tekst.

Miro

martusinska - Pią Lis 07, 2014 11:35 am

Bardzo dziękuję :==
Rose926 - Pią Lis 07, 2014 3:45 pm

Można prosić o fragment opisujący dom w prawym dolnym rogu? Bo nie da się odczytać. W książce Kloeppla było podane bodajże dom Heidebrechta w Marienau.
Miro - Pią Lis 07, 2014 7:44 pm

Rose926 napisał/a:
Można prosić o fragment opisujący dom w prawym dolnym rogu? Bo nie da się odczytać

Mam tylko taki skan jaki widać wyżej i odczytanie czegokolwiek jest niemożliwe.

Miro

martusinska - Pią Lis 07, 2014 8:32 pm

Rose926 napisał/a:
Można prosić o fragment opisujący dom w prawym dolnym rogu? Bo nie da się odczytać. W książce Kloeppla było podane bodajże dom Heidebrechta w Marienau.


W książce Enssa o Marynowach jest identyczne zdjęcie co w artykule, który zamieścił Miro, też podpisane jako dom Heidebrechta. Czyli z dwóch źródeł by się zgadzało.

pumeks - Sro Lis 19, 2014 11:40 am

Czy ktoś potrafi zidentyfikować ten dom? A może to wcale nie Żuławy?
ŹRÓDŁO: naduś

Dostojny Wieśniak - Czw Lis 20, 2014 2:11 am

Jakoś nie kojarzę z najbliższą okolicą takiego opracowania słupów nośnych. Trzeba byłoby pogrzebać głębiej nieco.
A z innej beczki. – Dzięki przytomności :arrow: Naszych Żuław namiar na filmik o domu podcieniowym w Marynowach. :arrow: Nadus sobie. Powstał przed rozpoczęciem działań renowacyjnych wewnątrz domu.

Emi_1989 - Wto Lis 25, 2014 12:11 pm

Apropo Siennej Grobli i tej karczmy. Ktoś coś wie więcej na ten temat?
Miro - Wto Lis 25, 2014 4:19 pm

Makieta domu podcieniowego z Żuław, znajduje się w "Museum Hansestadt Danzig"
w Lübeck. Według opisu dom ten spłonął w 1945 roku.

Miro

Dostojny Wieśniak - Pon Gru 01, 2014 1:52 am

Link podpatrzony :arrow: na Naszych Żuławach.
Dom podcieniowy w Żuławkach. :arrow: Bardzo fajny filmik. Zdjęcia tego domu już były na forum ale bez tak szerokiego opisu. Filmowi, warto poświęcić chwilę.

Dostojny Wieśniak - Sro Gru 03, 2014 12:11 am

I jeszcze Miłocin , Markusy , Orłowo ,Trutnowy.
Krzysztof - Wto Sty 13, 2015 11:50 am

Tu: http://forum.dawnygdansk....p=147501#147501
Miro napisał/a:
po prawej stronie stojący do dziś dom przy ul.Przybrzeżnej 28.

To ten podcieniowy, po lewej miałby numer 29.

Miro - Wto Sty 13, 2015 12:07 pm

Podamy adres Przybrzeżna 28 to według dzisiejszej numeracji.
Jak to wyglądało przed wojną nie wiem, ale jest to bardzo prawdopodobne.
Obecny nr 29 jest w znacznym oddaleniu od nr 28.

Wstawiam trochę powiekszony fragment zdjęcia domu Przybrzeżna 29.

Miro

Rose926 - Sob Sty 17, 2015 7:33 pm

Czy ktoś posiada zdjęcia domu podcieniowego w Rybinie? stał on przy drodze do Sztutowa. Z tego co zauważyłam zastąpiono go pustakowym klockiem, no chyba, że pomyliłam siedliska.
Kiedyś miałam jego zdjęcia ale przepadły razem z dyskiem. Drugim razem już domu nie zastałam. Pomożecie ? :hihi:

Krzysztof - Czw Sty 22, 2015 7:49 pm

W (całym ciekawym) filmie http://www.archiv-akh.de/...C%93&q=danzig#2
pojawia się ten dom. Czy znawcy tematu potrafią go umiejscowić?

francula - Czw Sty 22, 2015 8:22 pm

Może Łęcze na Wysoczyźnie Elbląskiej.
Rose926 - Pią Sty 23, 2015 7:29 am

Choć do znawców tego tematu nie należę, to na tej stronie podpisany Łęcze: :D

http://fotokresy.pl/foto/151/151390.jpg

Miro - Pon Lut 09, 2015 1:02 pm
Temat postu: Neumünsterberg
Dom Podcieniowy w Neumünsterberg na obrazie olejnym
namalowanym przez Leopolda Schneider.

Miro

Miro - Czw Lut 19, 2015 2:36 pm
Temat postu: Dom podcieniowy w Klettendorf
Dom podcieniowy w Klettendorf (Klecie koło Malborka).

Miro

Linka - Czw Lut 19, 2015 7:02 pm

To nie Klecie, tylko tzw. Dom Tujski w Orłowie na kolonii.
Miro - Pią Lut 20, 2015 8:27 am

Linka napisał/a:
To nie Klecie, tylko tzw. Dom Tujski w Orłowie na kolonii.

Kolejny zły opis :oops:
jest na to chyba tylko jedna rada, jeżeli już coś wstawię, a z pewnością mam tego trochę
to podpiszę jakoś ogólnie. Ci, którzy znają temat zdjęcie szybko umiejscowią...

Miro

Rose926 - Pią Lut 20, 2015 6:16 pm

Miro nie przejmuj się :biedactwo: jesteśmy z Tobą :^^
Miro - Sob Lut 21, 2015 3:49 pm

Rose926 napisał/a:
Miro nie przejmuj się :biedactwo: jesteśmy z Tobą :^^


a ja z Wami :) .. i taki tam sobie podcień z Żuław.

Miro

Rose926 - Sob Lut 21, 2015 4:04 pm

Tak jak wcześniej napisałeś, to Klecie :D
Miro - Pon Lut 23, 2015 12:29 pm

Ostatnio znalesione zdjęcie z chyba dwoma podcieniami.

Miro

pumeks - Pon Lut 23, 2015 12:39 pm

:== Szkoda że nie w temacie o Krzywym Kole ;)
Rose926 - Pon Lut 23, 2015 1:28 pm

Gdzie się "znajduje" takie zdjęcia? :D
Miro - Czw Lut 26, 2015 3:23 pm

Ten podcień na innym zdjęciu już chyba na FDG widziałem,
ale gdzie to, niby wiem tylko jak będzie źle podpisane to będę wyglądał...

Miro

Miro - Czw Mar 05, 2015 4:15 pm

Według mojego opisu przedstawiony powyżej obiekt
to „Stobäus-Haus“ w Lenzen (Łęcze) koło Elbląga.
Podobno dom ten spłonął w 2010 roku.

Miro

EwkaW - Czw Mar 05, 2015 10:52 pm

Rose926 napisał/a:
Gdzie się "znajduje" takie zdjęcia? :D

Miro ma taki kuferek bez dna :wink:

Linka - Pią Mar 06, 2015 10:19 pm

Tak, Miro, to jest (był) ten spalony dom w Łęczu. Skąd bierzesz fotki? :)
martusinska - Sob Mar 07, 2015 7:52 pm
Temat postu: Łęcze 2012
Tak wyglądał ten dom 2 lata temu.
Miro - Pon Mar 09, 2015 12:14 pm
Temat postu: Bauerhaus Serpin
Też niedaleko Elbląga .

Bauerhaus Serpin, (Sierpin).

Miro

Miro - Sro Kwi 29, 2015 12:19 pm

Nowa Kościelnica 1978 rok.

Miro

doldar - Pon Maj 04, 2015 7:42 pm

[quote="Linka"]Tak, Miro, to jest (był) ten spalony dom w Łęczu. Skąd bierzesz fotki? :) [/quote
Miro nie ma zwyczaju podawania źródeł powodując wielkie zamieszanie i wszczynanie pracy detektywistycznej

Miro - Czw Lip 09, 2015 10:54 am

Żuławski dom podcieniowy. Rysunek, Ragimund Reimesch.

Miro

francula - Pią Lip 10, 2015 1:00 pm

Wygląda jak Lwi Dwór w Lipcach.
Miro - Wto Sie 04, 2015 10:58 am

Inny artysta prof. Berthold Helingrath też uwiecznił domy
podcieniowe na swoim rysunku.

Miro

Miro - Pon Sie 17, 2015 8:50 am

Dom podcieniowy na banknocie 50 guldenów.

Miro

pumeks - Nie Sie 23, 2015 8:35 pm

Wiadomo coś na temat domu w Mikoszewie, tego, w którym podobno nocowała Jej Wysokość Luiza Pruska? bo dziś rano przemieszczałem się w okolicy i nie udało mi się go dostrzec, za to podsłuchałem rozmowę obcych osób które coś wspomniały, że dom został rozebrany w ramach remontu. Prawda-li to? :hmm:
Dostojny Wieśniak - Nie Sie 23, 2015 10:57 pm

Prawda. Dom został w istocie rozebrany do podłoża, w celu konserwacji i wykonania fundamentów. Jest już montowany na powrót.
Gdzieś zapodziały mi się zdjęcia nieco nowsze ale nie jest żadnym problemem wejście na budowę i pokazanie stanu obecnego.
Prace prowadzone są pod nadzorem WUOZ, finansowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego i właścicieli domu. Wniosek dotacyjny przepadł w rozdaniu MKiDN. Budowę prowadzi jeden z zakręconych w temacie cieśli żuławskich. Skuchy raczej nie spodziewam się na tej budowie.
Jest nieźle a będzie jeszcze nieźlej. :wink:

pumeks - Wto Paź 20, 2015 7:31 am

Nieistniejący (chyba?) dom w Ostrowitem - Suchym Dębie
Miro - Sro Lis 11, 2015 5:39 pm

Ten dom podcieniowy nie żuławski ale z miejscowości Kowale.
Trochę przebudowany ale bardzo interesujący.
Zdjęcie zrobione przez Jerzego Sampa jakieś 10 lat temu.

Miro

Miro - Sro Mar 30, 2016 2:02 pm

Chociaż przewiozłem się tutaj nie raz to dla podtrzymania tematu wstawię zdjęcie z następującym opisem.
Miłocin, dom podcieniowy i cmentarz ewangielicki.
Miro

princessita - Czw Mar 31, 2016 9:35 am

Tak dla wiadomości moze większość już wie. W czasie szukania ubiorów wpadły mi w ręce ilustracje z wymiarami jak mi się wydaje domów podobnych do tych ze zdjeć. Można je przejrzeć w AG w zbiorach elbląskich a pochodzą z XVIII.
I jeszcze jedno na tej pocztówce pisze Hof czyli " dwór" jak dobrze rozumiem? Bo większość pisze o domach Żuławskich a nie dworach. Czy jest jakaś różnica ?

pumeks - Czw Mar 31, 2016 10:31 am

Taaa... wiele razy zwracałem uwagę, że mechaniczne tłumaczenie Hof jako dwór bywa mylące. W tym przypadku "Hof Flockenhagen" oznacza raczej obejście, zagrodę Flockenhagena, a sam dom podcieniowy jest tylko jednym z budynków w obrębie zespołu.
Miro - Wto Paź 25, 2016 11:07 am

Dom podcieniowy w Klettendorf (Klecie koło Malborka).

Miro

discus - Nie Gru 17, 2017 11:39 pm

Dom Podcieniowy gdzieś w Naszej okolicy ale nie wiem gdzie ?
discus - Nie Gru 17, 2017 11:45 pm

Teraz zobaczyłem, iż było już takie zdjęcie na forum, swoją ciekawość zaspokoiłem, proszę usunąć post :D
MłodyBocieK - Czw Sie 16, 2018 11:48 am

Do rtego wątku też pasuje:
https://www.facebook.com/...pe=3&permPage=1

MłodyBocieK - Sob Paź 06, 2018 4:35 pm
Temat postu: Rokitnica podcień
Dubeltowo podcień w Rokitnicy


MłodyBocieK - Czw Paź 18, 2018 11:47 am

Marynowy samotrzeć :D



choć już chyba było jedno ze zdjęć.

MłodyBocieK - Czw Gru 27, 2018 11:44 am

Kadr z podcieniem z filmu
Krzysztof - Czw Paź 29, 2020 10:30 am

https://www.facebook.com/...748802035394990
Cytat:
Domy podcieniowe

Szanowni Państwo,
jak wiecie przygotowywaliśmy się do premiery książki o domach podcieniowych, która miała się odbyć w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Niestety, ze względu na pandemię, nie chcąc narażać naszych czytelników na niebezpieczeństwo wydarzenie musieliśmy przenieść w przestrzeń wirtualną.
Tym nieminiej chcielibyśmy już dziś Was zaprosić na spotkanie z autorką 9 listopada o godz. 18.oo. Więcej szczegółów tutaj:
https://www.nck.org.pl/.....rta-koperska...

pumeks - Czw Paź 29, 2020 10:43 am

Cytat:
Niestety, ze względu na pandemię, nie chcąc narażać naszych czytelników na niebezpieczeństwo wydarzenie musieliśmy przenieść w przestrzeń wirtualną.

Pandemia uniemożliwiła też uczczenie okrągłej, trzechsetnej rocznicy powstania domu podcieniowego w Trutnowach, pokazanego na okładce książki w poprzednim poście.

Krzysztof - Wto Lis 10, 2020 2:47 pm

Po wczorajszej prezentacji: https://www.facebook.com/...01585900389521/
DOM PODCIENIOWY NA ŻUŁAWACH można już kupić: https://tuga.com.pl/wydawnictwo/?fbclid=IwAR15wTQfaOSeQS_rkxzqIuP7YxehaYc7gDqCIA24stkobs-r--npCZDnb4g
Dodam, że autorka to "nasza" martusinska. :== :== :== :== :==

Dostojny Wieśniak - Pon Lis 16, 2020 11:33 pm

Dofinansowanie tego projektu nie było chyba żadnym cudem nad dolną Wisłą. Żuławy mają się nieźle w środowiskach opiniotwórczych Województwa. Mam nadzieję. :P
martusinska - Pon Gru 07, 2020 11:20 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Dofinansowanie tego projektu nie było chyba żadnym cudem nad dolną Wisłą. Żuławy mają się nieźle w środowiskach opiniotwórczych Województwa. Mam nadzieję.


Dostojny - dofinansowania którego projektu? Wydania książki?



Malutka edycja przez moderatora, gwoli lepszej czytelności

Dostojny Wieśniak - Pon Gru 07, 2020 2:01 pm

UMWP nie finansuje wydawnictw z założenia. Ale na badania to chyba dorzucili? :wink:
martusinska - Wto Gru 08, 2020 11:06 am

Tak. Badania w formie stypendium Innodoktorant.
Część książki wsparło MNiSW i UMK. Reszta - własnym sumptem.

MłodyBocieK - Pon Gru 14, 2020 8:30 am

Dom o niepewnej lokalizacji

Nie jestem w stanie dziś podać precyzyjnie źródła foty, dostałem wycinek jako pochodzący z Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.

MłodyBocieK - Sob Gru 19, 2020 3:18 pm

Cytat:
dostałem wycinek jako pochodzący z Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej


Wycinek jest z "Die Stadt Elbing und ihre Umgebung" Pudora, ale jednak nie z wydania które jest w EBC, ale wcześniejszego, które wynalazłem pod
tym adresem

martusinska - Pon Kwi 05, 2021 8:43 am

Czy wiecie, kto jest autorem projektu kolorystycznego w odbudowywanym domu w Złotowie?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group