Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Port gdański i okolice

totenkopf1956 - Czw Mar 25, 2010 5:10 pm
Temat postu: Port gdański i okolice
Od kilku lat jestem biernym obserwatorem forum internetowych, dotyczących Wolnego Miasta Gdańska, okresu II Wojny Światowej w Gdańsku .

Z racji iż dzieciństwo, młodość spędziłem w bardzo ciekawym miejscu oraz, że teren ten był dla wielu gdańszczan niedostępny, chciałbym podzielić się moją skromną wiedzą na ten temat a być może skontaktować sięz osobą, która tak jak ja zainteresowana jest tą okolicą i może pomóc w uzupełnieniu wiedzy na ten temat.
Opis dotyczy obszaru portowego a konkretnie: budynku 3 oddziału Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk, który po wojnie należał do poczty, telekomunikacji w charakterze okręgowej składnicy Poczty i Telekomunikacji w Gdańsku a w którym pracowała moja mama; przeciwlotniczego bunkra Kriegsmarine T750 8 flotylli U-Bootów w cieniu którego odbywała się większość naszych zabaw; skład paliw płynnych który po wojnie, jako skład nr 3 należał do Centrali Produktów Naftowych oraz jednostki straży pożarnej tegoż przedsiębiorstwa, gdzie pracował mój ojciec w charakterze kierowcy, a która zajmowała budynki po niemieckiej załodze, która w wojnę chroniła i obsługiwała zbiorniki z paliwem.
Ja i moi rówieśnicy mieszkaliśmy tuż obok składu paliw, w trzech budynkach wybudowanych przed wojną dla pracowników tegoż oto składu, a po wojnie zajmowanych przez pracowników CPN. W bliskiej okolicy znajdował i znajduje się do tej pory ogromny zbożowiec zbudowany pod koniec lat '30.
Być może pomogę w rozwiązaniu pewnych zagadek, a może będę sam miał pytania.
Co do bunkra, niedługo opiszę i naszkicuję jak ten teren wyglądał w czasie wojny.
Na początek po przejżeniu starych wpisów, o ile nikt nie rozwiązał tych zagadek z przeszłości odpowiadam: zdjęcie zamieszczone przez użytkownika jayms na forum Wrzeszcz 1945r.-gdzie to mogło być? z dnia Sro Wrz 20, 2006 1:39 pm Raupenschlepper Ost (RSO) prawdopodobnie z jednostki przeciwpancernej 4. dywizji Panc..Gdańsk 1945r., fotografia ta została wykonana na wysokości stadionu MRKS od strony ul. marynarki polskiej wzdłuż ulicy załogowej z widokiem na zakłady tłuszczowe "Amada".


Mam pytanie: dlaczego przeciwlotniczy bunkier 8 flotylli U-Bootów usytuowano w takim miejscu. Teren w czasie wojny był dość odludny a bunkier spory ( prszę wejść na stronę Pomorskiego forum eksploracyjnego : http://www.forum.eksplora...hp?f=127&t=3039

totenkopf1956 - Pon Mar 29, 2010 6:31 pm
Temat postu: Zagadek ciąg dalszy . . .
Jakiś czas temu przeglądając internet natknąłem się na zdjęcia jednego z niemieckich pancerników kieszonkowych ( którego ?, niewiem ) zdjęcie to wpadło mi w oko, ponieważ miejsce w którym zostało wykonane wydało mi się dość znajome. Do tej pory nie miałem 100 % pewności i nadal jej nie mam, ale po obejżeniu zagadki z dnia Sob Mar 01, 2008 7:40 pm w temacie " Zagadki BillyBoya " dotyczącej nazwy przedstawionego okrętu, doszedłem do wniosku, że fotografie zostały wykonane w porcie gdańskim podczas pobytu owej jednostki, co, jak widać na przedstawionych fotkach miało miejsce. Pytanie moje brzmi: w którym miejscu Portu Gdańskiego cumował okręt gdy robiono owe zdjęcia ?
:szabelka:

jacko - Pon Mar 29, 2010 7:32 pm
Temat postu: Re: Zagadek ciąg dalszy . . .
totenkopf1956 napisał/a:
Pytanie moje brzmi: w którym miejscu Portu Gdańskiego cumował okręt gdy robiono owe zdjęcia ?
Ja się nie znam, ale "po mojemu", to będzie, że okręt stał - mniej więcej - w miejscu, które oznaczyłem na CZERWONO a zdjęcie zrobiono - mniej więcej - z miejsca oznaczonego przeze mnie na ZIELONO:



Bazowałem na zdjęciu "zagadka_578.jpg".

Krzysztof - Pon Mar 29, 2010 7:50 pm

Przy "zdjęciach naprowadzających" stoi przy nabrzeżu w Nowym Porcie, ale te trzy pierwsze zatytułowane "zagadka" to inne nabrzeże. Może Gdańsk, a może inny port :???:
pumeks - Pon Mar 29, 2010 8:59 pm

Generalnie na tych trzech zdjęciach nie widać w zasadzie nic poza okrętem, jedynym odnośnikiem może być urządzenie na przeciwległym brzegu widoczne przed dziobem okrętu na 02Deutschland.jpg. Przypomina mi taki jakby "trójnóg" (dźwig?) znany z obrazków Stoczni Cesarskiej, czyli że okręt mógłby cumować przy nabrzeżu Holmu naprzeciwko dawnych hal Stoczni Cesarskiej.
feyg - Pon Mar 29, 2010 9:35 pm
Temat postu: Re: Zagadek ciąg dalszy . . .
totenkopf1956 napisał/a:
Jakiś czas temu przeglądając internet natknąłem się na zdjęcia jednego z niemieckich pancerników kieszonkowych ( którego ?, niewiem ) zdjęcie to wpadło mi w oko, ponieważ miejsce w którym zostało wykonane wydało mi się dość znajome. Do tej pory nie miałem 100 % pewności i nadal jej nie mam, ale po obejrzeniu zagadki z dnia Sob Mar 01, 2008 7:40 pm w temacie " Zagadki BillyBoya " dotyczącej nazwy przedstawionego okrętu, doszedłem do wniosku, że fotografie zostały wykonane w porcie gdańskim podczas pobytu owej jednostki, co, jak widać na przedstawionych fotkach miało miejsce. Pytanie moje brzmi: w którym miejscu Portu Gdańskiego cumował okręt gdy robiono owe zdjęcia ?
:szabelka:

Pytanie jest nieprecyzyjne gdyż na zdjęciach mamy dwa okręty: "Deutschland" który pod banderą Reichsmarine nigdy w Gdańsku nie był (3 pierwsze zdjęcia) oraz "Admiral Scheer" który odwiedził Gdańsk z kurtuazyjną wizytą 20.VIII - 2 IX 1935 oraz co uwieczniono na 3 ostatnich zdjęciach latem 1940
P.S. Różnice pomiędzy tymi okrętami to już dawno wymienił pawel.45

totenkopf1956 - Czw Kwi 01, 2010 4:36 pm

Dziękuję kolego Feyg za definitywne wyjaśnienie histori, kolego Pumeks chylę czoła, co prawda moje skojarzenia okazały się błędne, ale obraz na fotografi pancernika przy drewnianym molo do złudzenia przypominał mi miejsce, gdzie spędzałem czas na łowieniu ryb, a skąd widok był łudząco podobny, mowa o nie istniejącym już nabrzeżu które nosiło nazwę "Vistula". Patrząc na przeciwną stronę kanału, tuż obok obrotnicy portowej znajduje się wejście do stoczni na wyspie Holm. W latach '60 po lewej stronie wejścia stał identyczny dźwig pływający. Dla osoby stojącej obok drewnianego pomostu "Vistuli" i patrzącego w stronę Holm-u, obraz był łudząco podobny. Załączam zdjęcie z wczesnych lat '50. Tak wyglądała "Vistula" (po prawej), po lewej stronie wyspa Holm (obecnie w tym miejscu stoją doki pływające Stoczni Remontowej ), fotografia została wykonana z pomostu CPN.

Następne pytanie: jaki to budynek ?
Zdjęcie zostało wykonane w Gdańsku w 1941 roku a przedstawia załogę U-408 który został zatopiony w 1942 roku koło Islandi.
:szabelka:

totenkopf1956 - Pią Kwi 09, 2010 5:04 pm

Zdjęcia które załączam powinny pomóc w rozwiązaniu zagadki
tobocian - Sob Kwi 10, 2010 11:20 am

Wydaje mi się że jest to gmach przy ulicy Wiślnej w okolicy składu paliw Orlen, GTK i nabrzeża Wiślanego...
nie wiem co było przed wojną i w jej trakcie ale po wojnie Poczta Polska i Izba Celna,obecnie opuszczony... :II

totenkopf1956 - Nie Kwi 11, 2010 1:14 pm

Kolego tobocian, zgadłeś, chodzi o dawną okręgową składnicę Poczty i Telekomunikacji. Co zaż do fotografi zamieszczonej przez Ciebie, jest to budynek w którym spędziłem dzieciństwo i 35 lat życia, niewiem czy jescze stoi, ponieważ pozostałe zostały kilka lat temu zburzone a ja już tam n ie mieszkam od 20 lat. Co do dzrewa była to potężna topola, jedna z tzrech w tej okolicy, posadzone przez niemców, a które zostały usunięte pod budowę torów kolejowych i drogi. Owa topola została czymś podlana a następnie poobcinana, ponieważ zacieniała budynek nowym lokatorom. Załączam zdjęcie z początku lat '50 ( to samo miejsce, cię drzewa na budynku ).
W ten oto sposób zatoczyliśmy koło i powróciliśmy do pierwszego pytania dotyczącego usytuowania bunkra Kriegsmarine. Ze zdjęć i opisu terenu wynika iż miejsce w którym stoi schron, zostało wybrane nie przypadkowo. Moje dzieciństwo minęło w cieniu owego obiektu. Dla nas dzieciaków stał on w tym miejscu od zawsze i nikt z nas nigdy nie dochodził dlaczego, po co i dla kogo ? Nikt znas też nigdy nie zastanawiał się do czego służył w wojnę były budynek pocztowy. Fotografie marynarzy uzmysłowiły mi iż był on wykorzystywany przez Kriegsmarine jako koszary i szkoła dla załóg U-Boot'ów, załączam 2 zdjęcia z wczesnych lat '50 owego budynku oraz dwa zdjęcia sprzed kilku lat wykonane z miejsca oznaczonego na planie czerwoną kropką. Zdjęcie niemieckich marynarzy zostało zrobione po prawej stronie wejścia głównego do gmachu. Jako ciekawostkę dodam iż ten był solidnie zbudowany, grubość ścian dochodziła do 1m. Ciekawostką jest również obudowanie zbiornków paliwowych w czasie wojny murem na składzie wg nomenklatury CPN nr 3 oraz nr 4 po drugiej stronie kanału portowego ( obok fosforów ) który przypominał mur obronny z blankami ( załączam zdjęcie ). W trakcie wojny spłonął tylko jeden zbiornik trafiony pociskiem artyleryjskim. Dodam jeszcze iż w 1962 r. bunkier przechodził gruntowny remont.

totenkopf1956 - Nie Kwi 11, 2010 1:18 pm
Temat postu: Czas na kolejne pytanie ...
W którym miejscu kanału portowego zostało wyknane to zdjęcie ?
pumeks - Nie Kwi 11, 2010 1:56 pm

Moim zdaniem to w ogóle nie jest Kanał Portowy, tylko Martwa Wisła koło dawnego Szańca Zachodniego (drewniane budynki po lewej), a na wprost i po prawej widać Zakręt 5 Gwizdków w okolicy Mewiego Szańca.
totenkopf1956 - Pon Kwi 19, 2010 8:38 pm

Jak zwykle masz rację Pumeksie, fotografia została zrobiona pomiędzy twierdzą Wisłoujście a składem paliwowym w Nowym Porcie, który po wojnie przejął CPN jako skład nr 1 ( załączam kilka zdjęć ).

Co do "kanału portowego" to przyznaję się, użyłem nieprecyzyjnej nazwy, naturalnie jest to martwa wisła. W Gdańsku na miasto kanału zasługuje tylko kanał kaszubski, a ja użyłem nazwy potocznej, używanej przez pracowników portu i mieszkańców około portowych.

Następna zagadka...

Gdzie zostało zrobione to zdjęcie :szabelka:

pumeks - Pon Kwi 19, 2010 9:02 pm

Cytat:
Co do "kanału portowego" to przyznaję się, użyłem nieprecyzyjnej nazwy, naturalnie jest to martwa wisła. W Gdańsku na miasto kanału zasługuje tylko kanał kaszubski

Ależ skąd, Kanał Portowy (nazwa własna) jest od Zakrętu 5 Gwizdków aż do główek portu; poza tym mamy nie tylko Kanał Kaszubski, ale np. Kanał Na Stępce, Nową Motławę, bezimienny kanał wzdłuż ul. Toruńskiej, jeszcze Kanał Raduni... :mrgreen:

totenkopf1956 - Czw Maj 06, 2010 2:48 pm

Ponieważ nikt nie odgadł zagadki dotyczącej zacumowanego U-Boota , sądzę iż, zdjęcie zostało wykonane z dawnego nabrzeża "Vistula". Obecnie w tym miejscu znajduje się nabrzeże kontenerowe. Na zdjęciu do zagadki w oddali widać skład paliwowy wg nomenklatury CPN nr 4, po prawej stronie stoi statek przycumowany do wyspy Holm. Obecnie w tym miejscu stoją doki pływające Gdańskiej Stoczni Remontowej. Załączam kilka zdjęć z podobnej perspektywy.
crolick - Pią Maj 07, 2010 9:46 pm

Czy zdjęcie '50047721.jpg' można znaleźć gdzieś w większej rozdzielczości?!
totenkopf1956 - Pon Cze 07, 2010 3:44 pm

W którym miejscu i przy jakiej okazji zostało wykonane to zdjęcie ? ? ?
slowik45 - Pon Cze 07, 2010 4:09 pm

Widok z Biskupiej Górki(Bischofsberg) z schroniska młodzieżowego.Najprawdopodobniej wrzesień 1939r.
pumeks - Pon Cze 07, 2010 5:57 pm

slowik45 napisał/a:
Widok z Biskupiej Górki(Bischofsberg) z schroniska młodzieżowego.Najprawdopodobniej wrzesień 1939r.

Miejsce się zgadza, ale data raczej nie - sądzę, że to 5 maja 1941 r.

totenkopf1956 - Sro Cze 09, 2010 10:41 pm

Zgadza się, zdjęcie zostało wykonane z okazji inspekcji floty podczas wizytacji przez Hitlera pancernika Bismark przed jego korsarskim rejsem, gdzie Hitler odwiedził Stocznię w Gdańsku, port w Gdyni i miasto Gdańsk.

Co do pytania o zdjęcie w większej rozdzielczości to takowego nie posiadam, przesyłam inne z tego samego miejsca.

totenkopf1956 - Sro Cze 09, 2010 10:44 pm

Następne pytanie:

Gdzie to się odbyło ?

pumeks - Czw Cze 10, 2010 7:16 am

Dowódca XX okręgu wojskowego Gdańsk - Prusy Zachodnie gen. Max Bock przekazuje sztandary dowódcom jednostek zapasowych.
Miejsce - siedziba dowództwa XX okręgu, czyli dzisiejszy Nowy Ratusz, a sala z charakterystycznymi oknami to dzisiejsza sala posiedzeń rady miasta.

totenkopf1956 - Pon Sie 30, 2010 7:12 pm

Zgadza się kolego Pumeks, dziękuję za dodatkowe i ciekawe informacje.
totenkopf1956 - Pon Sie 30, 2010 7:43 pm

Przeglądając internet natknąłem się na ciekawe zdjęcie niemieckich krążowników w porcie, prawdopodobnie tankujących paliwo. Zdjęcie to skojarzyło mi się z nabrzeżem przy Amadzie, a konkretniej przy składzie paliwowym nr 4 należącym obecnie do Orlen'u. Czy jest to rzeczywiście port gdański ? ? Dla porównania podzrucam dwa współczesne zdjęcia domniemanego miejsca.
totenkopf1956 - Pon Sie 30, 2010 8:05 pm

A teraz kilka słów dotyczących tegorocznej rekonstrucji obrony Westerplatte.

Ponieważ jestem pasjonatem rekonstrukcji historycznych ( w miarę możliwości jeżdżę na nie i robię zdjęcia ) chciałbym poruszyć temat dotyczący odtwarzania obrony Westerplatte. Niewiem jakie grupy rekonstruktorskie i skąd będą zaproszone do udziału w tym przedsięwzięciu. W Gdańsku swego czasu istniała grupa "Ariergarda" odtwarzająca jednostkę " SS- Heimwehr Danzig ", która uczestniczyła w ataku na składnicę tranzytową na Westerplatte. O ile jeszcze istnieje, była by predysponowaną do wzięcia udziału w tym wydażeniu. Co zaś do rekonstrukcji o Wsterplatte, to aż dziw bierze, iż posiadając w Gdańsku najsłynniejsze miejsce w histori II Wojny Światowej, bo tego wpaniałe grupy rekonstruktorskie, zarówno jednostki atakujące składnicę, jak i odtwórców załogi broniącej półwyspu Westerplatte nie organizuje się corocznie, w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej batalistycznego widowiska ( zobacz Mława i duże zainteresowanie " zdobyciem Kołobrzegu" ). Edukując młode pokolenia a jednocześnie promując gród nad Motławą. Temat wart jest rozważenia, ponieważ rekonstrukcje historyczne cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko pasjonatów. ( Dla przykładu D-Day Hel a obrona Westerplatte mogła by być najważniejszą imprezą w Polsce. )


Trzymam kciuki

Totenkopf 1956

totenkopf1956 - Sro Gru 08, 2010 6:42 pm

Pytanie : gdzie zostały zrobione te zdjęcia i co obecnie znajduje się w tym miejscu ??
slowik45 - Sro Gru 08, 2010 7:15 pm

Na fot.1,3,4 na 90 %lekki krążownik Leipzig , na zdjęciu nr 3 na wysokości dziobu okrętu widać budynek przypominający spichlerz w Nowym Porcie przy ul.Chodeckiego.
mnich3001 - Sro Gru 08, 2010 11:46 pm

Czyli Elewatory 3/4 ale nie ma możliwości zrobienia zdjęć w taki sposób by stały prostopadle do fotografującego, może z Baseny Górniczego ale budynki elewatora by były wyższe. I sama szerokość kanału, jest imponująca ...
totenkopf1956 - Sob Gru 11, 2010 10:13 am

« Wskazówka do zagadki »
mnich3001 - Sob Gru 11, 2010 11:13 am

Jeżeli ten budynek po drugiej stronie kanału to ten "dziwny" domek stojący przy Nab.Wiślanym w którym mieszkają jeszcze "cywile" to zdjęcie jest robione z Dworca Drzewnego, Fosfory, Przemysłowe. Jeszcze dziś zachowały się tam resztki pirsu drewnianego do załadunku papierówki. Wcześniej mogło tam być więcej takich drewnianych pomostów. Ale nie ma Morskiego Urzędu Pocztowego więc zdjęcia musiały być wykonane przed jego budową.

Tak jeszcze z ciekawości i przy okazji zapytam, czy ktoś ma zdjęcia z Wiślanego kiedy była tam jeszcze droga publiczna i kursowały tramwaje?

feyg - Sob Gru 11, 2010 12:04 pm

Było kiedyś takie

pumeks - Sob Gru 11, 2010 6:09 pm

Nie wiem, z kiedy jest to zdjęcie:

Ale czy tory widoczne z lewe strony nie mogą być torami tramwajowymi?

Sabaoth - Sob Gru 11, 2010 6:26 pm

To mogą być tory tramwajowe, na mapie z 1926 r. widać dokładnie jak przebiega linia tramwajowa do Nowego Portu - przez Broschkischer Weg i w okolicy Lauental biegnie równolegle do torów kolejowych.
mnich3001 - Nie Gru 12, 2010 12:27 am

pumeks napisał/a:
Ale czy tory widoczne z lewe strony nie mogą być torami tramwajowymi?


Nie, to tory kolejowe, od kanału jest nr.10 kończyły się na nr.1 + tor 20 gdzie dziś jest waga kolejowa (przynajmniej dziś tor od kanału ma nr.10 a od ulicy nr.1 + 20 wagowy). Tory pokazane na mapie to tory kolejowe, wcześniej do nabrzeża można było się dostać z Oliwca, nie było stacji Zaspa Towarowa itd. Mam stary plan Gdańska (nie wiem z którego roku) i jest na nim zaznaczona wyraźnie linia tramwajowa, plan pochodzi ze strony www.dawnygdansk.pl :) "Starzy górale" opowiadali mi, że było tam kiedyś od groma torów, na części z nich są dziś zasobniki na masówkę tzw. Plac XVI. Na zdjęciu nie widać ulicy która biegła już za płotem. Pozostałością tego układu jest kładka nad torami, którą można się było dostać z ulicy na El. 2

Zdjęcie pochodzi z okresu pomiędzy wybudowaniem dzisiejszych Elewatorów 3/4 a Elewatora 2

totenkopf1956 - Nie Gru 12, 2010 10:09 am

Jeszcze jedna wskazówka do zagadki : Zdjęcia fragmentu elewatora widocznego w oddali, zdjęcia pokazują gdzie umiejscowiony jest budynek
totenkopf1956 - Nie Gru 12, 2010 10:12 am

Ponieważ przez miesiąc będę nie obecny na forum, proponuję następną zagadkę. Gdzie zostało zrobione to zdjęcie ( może ktoś wie przy jakiej okazji ) ??
mnich3001 - Nie Gru 12, 2010 10:59 am

totenkopf1956 napisał/a:
Jeszcze jedna wskazówka do zagadki : Zdjęcia fragmentu elewatora widocznego w oddali, zdjęcia pokazują gdzie umiejscowiony jest budynek


No to jasne, Nab. Szczecińskie i przy ul. Wiślnej, na zdjęciach Elewator 1.

slowik45 - Nie Gru 12, 2010 11:24 am

Plac przed kościołem Franciszkanów , Nowy Port ul Oliwska.
tomi - Nie Gru 12, 2010 6:00 pm

zgadza sie , Kościół z czasów ewangelickich i na pewno jest to zdjecie z przed wrzesnia 1939- nie ma widocznej dziury po ostrzale z westerplatte z działka polowego.
A czy to czasm nie jest zdjecie z 26 sierpnia 1939 , kiedy to zołnierze-marynarze z schleswiga rozpoczeli uroczystości upamiętniające marynarzy z krążownika "Magdeburg"???

pumeks - Nie Gru 12, 2010 8:21 pm

A czemu uroczystości związane z SMS Magdeburg miałyby się odbywać akurat przed ewangelickim kościołem w Nowym Porcie? :???: Bardziej się do tego nadawał pomniczek na cmentarzu garnizonowym.
Na zdjęciu po lewej stronie widoczni są mężczyźni "uzbrojeni" w sztychówki, w mundurach Służby Pracy Rzeszy RAD (Reichsarbeitsdienst). Może to jest jakaś wskazówka co do czasu i okoliczności wykonania tych fotografii?

tomi - Pon Gru 13, 2010 9:20 pm

pumeks napisał/a:
A czemu uroczystości związane z SMS Magdeburg miałyby się odbywać akurat przed ewangelickim kościołem w Nowym Porcie? :???:


nie wiem :???: natomiast fakt jest ze jest RAD prawdopodobnie z obozu w Letnicy ale równiej widze w głabi HJ . Czyli okres mozna okreslic na 1935-1939 do wrzesnia

pumeks - Wto Gru 14, 2010 8:19 am

Nie bardzo rozumiem, dlaczego? przed wrześniem 1939 Kriegsmarine bywała w Gdańsku tylko od czasu do czasu, od tej daty do początku 1945 - permanentnie, dlatego moim zdaniem to zdjęcie zostało wykonane raczej po włączeniu do Niemiec.
tomi - Wto Gru 14, 2010 7:57 pm

pumeks napisał/a:
Nie bardzo rozumiem, dlaczego? przed wrześniem 1939 Kriegsmarine bywała w Gdańsku tylko od czasu do czasu, od tej daty do początku 1945 - permanentnie, dlatego moim zdaniem to zdjęcie zostało wykonane raczej po włączeniu do Niemiec.


postaram sie wytłumaczyc :) otóz podczas ataku niemieckiego na westerplatte w czasie ostrzału z działka polskiej składnicy pare strzałow otrzymały budynki po drugiej stronie kanału w tym wieza koscioła . Po prawe stronie nad fasada z kamienia http://www.oldphotos.a-vs...atid=85&id=1133 tu m ozna zobaczyć.
Natomiast na zdjeciu z tej "imprezy" wieza jest jeszcze cała. Dlatego skłaniam sie do daty sprzed wrzesnia 1939, a po zatym moze to jeszcze reichsmarine a nie kriegsmarine???

jayms - Wto Gru 14, 2010 8:33 pm

tomi napisał/a:
otóz podczas ataku niemieckiego na westerplatte w czasie ostrzału z działka polskiej składnicy pare strzałow otrzymały budynki po drugiej stronie kanału w tym wieza koscioła . Po prawe stronie nad fasada z kamienia http://www.oldphotos.a-vs...atid=85&id=1133 tu m ozna zobaczyć.
Natomiast na zdjeciu z tej "imprezy" wieza jest jeszcze cała. Dlatego skłaniam sie do daty sprzed wrzesnia 1939, a po zatym moze to jeszcze reichsmarine a nie kriegsmarine???


A jaką masz pewnośc,że ślad po pocisku pochodzi z 1939 a nie z 1945 roku? A poza tym reichsmarine istniała do 1935 roku,więc swoim pytaniem poniekąd sam sobie zaprzeczasz. :???:

totenkopf1956 - Wto Sty 25, 2011 4:57 pm

Zgadza się Mnich 3001, jest to nabrzeże szczecińskie, niegdyś przez pracowników portu nazywane Vistulą :huuurra:
totenkopf1956 - Wto Sty 25, 2011 5:01 pm

Co do zdjęć z przed kościoła w Nowym Porcie, dorzucam jeszcze dwa zdjęcia z tej uroczystości.
totenkopf1956 - Wto Sty 25, 2011 5:02 pm

Kolejne moje pytanie: gdzie zostało zrobione to zdjęcie ? ? ? :???:
totenkopf1956 - Nie Sty 30, 2011 10:53 am

Przesyłam jeszcze kilka zdjęć związanych z moją ostatnią zagadką, może będą pomocne w jej odgadnięciu
totenkopf1956 - Nie Sty 30, 2011 10:57 am

Jeszcze jedno pytanie: kto maszeruje na zdjęciach ??
mnich3001 - Wto Lut 01, 2011 12:01 am

totenkopf1956 napisał/a:
Kolejne moje pytanie: gdzie zostało zrobione to zdjęcie ? ? ? :???:


Bez zbytniego przyglądania się, takie bramy i ilość torów to tylko Basen Górniczy, strona "rudowa".

totenkopf1956 - Wto Lut 01, 2011 9:59 pm

Może to będzie pomocne w odgadnięciu zagadki :
mnich3001 - Czw Lut 03, 2011 1:50 am

Ja wiem już :)
totenkopf1956 - Sob Lut 05, 2011 12:04 pm

Dla ułatwienia, jeszcze dwa zdjęcia :
cygnus x-1 - Sob Lut 05, 2011 3:16 pm

Bez wątpienia ten wyładunek statku odbywał sie na dzisiejszym Nabrzeżu Wiślanym (Neuer Weischelbahnhof).
Na jednym ze zdjeć widać Elewator nr 2, a na innym drugi brzeg i nieistniejące już dźwigi na Dworcu Drzewnym (dzisiejszy teren Basenu Górniczego).

mnich3001 - Nie Lut 06, 2011 10:37 am

Te Dźwigi to Basen Górniczy Nabrzeże Rudowe.

Dworzec Drzewny jest po drugiej stronie kanału na wysokości miejsca, skąd są robione zdjęcia. Na Dworcu Drzewnym nigdy dźwigów nie było. Dziś jest tam jakaś sortownia kruszyw, jutro tunel :)

cygnus x-1 - Nie Lut 06, 2011 8:15 pm

Dobra! moze nie byłem dosc precyzyjny. Fakt ze oba dżwigi stoja na Nab Rudowym, jednak w zasadzie na tym nabrzeu konczy sie rejon zwany Dworcem Drzewnym. Dzis jest tu składowany złom i kruszywa.
totenkopf1956 - Nie Lut 06, 2011 10:34 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Bez wątpienia ten wyładunek statku odbywał sie na dzisiejszym Nabrzeżu Wiślanym (Neuer Weischelbahnhof).
Na jednym ze zdjeć widać Elewator nr 2, a na innym drugi brzeg i nieistniejące już dźwigi na Dworcu Drzewnym (dzisiejszy teren Basenu Górniczego).


Gratuluję cygnus x-1 znajomości tematu. :==

Jeszcze kilka zdjęć do odgadniętego przez Ciebie pytania :

totenkopf1956 - Nie Lut 06, 2011 10:38 pm

Jeszcze kilka fotografii dotyczących pytania o maszerujących żołnierzy ( marynarzy ) :
mnich3001 - Pon Lut 07, 2011 11:57 pm

Wracając do tematu Nab.Wiślanego - tak wyglądało w lipcu 2007r.
tobocian - Sro Lut 09, 2011 9:26 pm

Fotki "maszerujących" żołnierzy zostały zrobione na Westerplatte basen amunicyjny.
Tak na 99 % :wink:

totenkopf1956 - Czw Lut 10, 2011 8:24 pm

tobocian napisał/a:
Fotki "maszerujących" żołnierzy zostały zrobione na Westerplatte basen amunicyjny.
Tak na 99 %


Masz rację, ostatnio dodane zdjęcia dotyczące mojego pytania o maszerujących żołnierzy, zostały wykonane na Westerplatte, lecz moje pytanie nadal jest aktualne : Jaka to formacja ??

jayms - Pią Lut 11, 2011 6:03 am

totenkopf1956 napisał/a:
moje pytanie nadal jest aktualne : Jaka to formacja ??


Marine-Sturmkompanie?

totenkopf1956 - Pią Lut 11, 2011 8:47 pm

jayms napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
moje pytanie nadal jest aktualne : Jaka to formacja ??


Marine-Sturmkompanie?


Zgadza się, maszerujący marynarze, to kompania szturmowa Kriegsmarine, która brała udział w ataku na Westerplatte. Będąc przy temacie, mam pytanie dotyczące poległych przy ataku na polską placówkę, zostali oni pochowani na cmentarzu Srebrzysko. Czy te groby jeszcze istnieją ?? Poniżej załączam kilka zdjęć z ich pogrzebów.

Krzysztof - Pią Lut 11, 2011 9:19 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Czy te groby jeszcze istnieją ??

Nie. http://forum.dawnygdansk....p=113127#113127

totenkopf1956 - Nie Lut 13, 2011 1:15 pm

Dziękuję za informację. Dołączam jeszcze jedno zdjęcie kompani szturmowej Kriegsmarine wykonane 23 marca 1939 w Memlu ( dzisiejsza Kłajpeda ), być może, że to ci sami marynarze, którzy brali udział w ataku na Westerplatte.
totenkopf1956 - Wto Lut 15, 2011 11:04 pm

Jeszcze jedno zdjęcie do tematu, co prawda niewyraźne ale zawsze . . .
totenkopf1956 - Wto Lut 15, 2011 11:05 pm

Gdzie zostało zrobione to zdjęcie ? ?
totenkopf1956 - Nie Lut 20, 2011 9:32 pm

ponieważ nikt nie odpowiedział na moje pytanie dotyczące miejsca postoju okrętu podwodnego, informuję iż jest to nieistniejący już skrawek wyspy Holm, który został wycięty na przełomie lat 60-70-tych pod doki pływające gdańskiej remontówki. W prawym rogu widać częściowo nabrzeże wiślane z fragmentem elewatora nr 2.

Jeszcze jedna zagadka : gdzie zostało wykonane to zdjęcie ( je niewiem, ponoć to Gdańsk )

totenkopf1956 - Sro Lut 23, 2011 10:56 pm

Jeszcze jedno zdjęcie. Gdzie znajdują się te budynki ? ?
Alwen - Sro Lut 23, 2011 10:59 pm

Stocznia Północna im. Bohaterów Westerplatte
pumeks - Sro Lut 23, 2011 11:04 pm

To jest obecna Marynarki Polskiej, budynki po lewej, o ile dobrze rozpoznaję, były między ulicą a linią kolejową i zostały rozebrane prawie 40 lat temu. Podobne budynki po stronie Stoczni Północnej zostaną rozebrane lada miesiąc.
Alwen - Sro Lut 23, 2011 11:09 pm

Oki, ale równie dobrze mogą to być te które ja miałem na myśli. Jak rozróżnić jedne od drugich? (z tym że tych istniejących jest 6, a na powyższym zdjęciu widzimy chyba 8-9 budynków)
pumeks - Sro Lut 23, 2011 11:24 pm

Pierwotnie było ich 20, po 10 z każdej strony. Ale mam wrażenie, że to jest widok w kierunku Klinicznej, nie w kierunku śródmieścia. I oczywiście przed 1929, bo nie ma torów tramwajowych.
totenkopf1956 - Czw Lut 24, 2011 8:13 pm

To jest obecna Marynarki Polskiej, budynki po lewej, o ile dobrze rozpoznaję, były między ulicą a linią kolejową i zostały rozebrane prawie 40 lat temu. Podobne budynki po stronie Stoczni Północnej zostaną rozebrane lada miesiąc.

Pumeks jak zwykle ma rację.
Zdjęcie co prawda nie jest najwyższej jakości ale uderzył mnie w nim idylliczny klimat tego miejsca. W przeciwieństwie do chwili obecnej (hardkor). Jest to przykład jak z czegoś zrobić NIC aż się niechce wierzyć iż to to samo miejsce.

cygnus x-1 - Nie Lut 27, 2011 7:37 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Gdzie zostało zrobione to zdjęcie ? ?


Szkoda, ze sie spóźniłem z odpowiedzią :II . Ja rozpoznałem miejsce (HOLM) po Elewatorze nr 2 znajdującym sie (szczątkowo) na prawej stronie fotografii.

Pzdr

totenkopf1956 - Nie Lut 27, 2011 8:03 pm

Nic straconego będą następne pytania :lol: , ale dzięki za dobre chęci .
totenkopf1956 - Nie Lut 27, 2011 8:08 pm

Kolejne pytanie ! Który to z gdańskich tuneli pod torami kolejowymi ???
feyg - Nie Lut 27, 2011 9:45 pm

Ale czy to, aby na pewno Gdańsk? Konstrukcja przęsła typowa raczej dla magistrali węglowej. Odstawiałbym na wiadukt nad ulicą Małokacką albo Sportową w Gdyni. Tym bardziej, że wiadomo iż tędy do Gdyni wjechały czołgi 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.


norveg - Nie Lut 27, 2011 10:11 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Który to z gdańskich tuneli pod torami kolejowymi ???


feyg napisał/a:
Ale czy to, aby na pewno Gdańsk?


Jakoś żaden w Gdańsku nie bardzo pasuje. Niby Pomorska albo Grunwaldzka (nieistniejący). Co do pierwszego to czy taki kierunek ruchu wojsk miałby sens w ogóle? Co do drugiego to raczej był bardziej zniszczony, no i inaczej wyglądał (z tego co pamiętam schemat/szkic z art. L. Lewińskiego).

feyg - Pon Lut 28, 2011 10:39 am

Anno Domini 2011:
pumeks - Pon Lut 28, 2011 10:46 am

:==
slowik45 - Pon Lut 28, 2011 11:21 am

:== wypatrzyłem to zdjęcie na N.A.C. i nie mogłem dopasować do miejsca - słabo znam Gdynię - no i czołgi , I.Brygada nie miała wtedy na wyposażeniu T-34-85 , Freyg wielkie :==
pumeks - Pon Lut 28, 2011 11:26 am

slowik45 napisał/a:
no i czołgi , I.Brygada nie miała wtedy na wyposażeniu T-34-85

Jak to rozumieć? to znaczy, że zdjęcie nie jest z marca 1945? czy po prostu są na nim czołgi z innej jednostki?

Krzysztof - Pon Lut 28, 2011 12:35 pm

Cytat:
ulica Małokacka

Jeśli to ten kierunek to tym atakiem dotrą na Witomino :shoot:

slowik45 - Pon Lut 28, 2011 1:00 pm

Sądzę że to czołgi rosyjskiej 18 Brygady Panc. które między innymi toczyły boje o pobliskie wzgórze Donas
totenkopf1956 - Pon Lut 28, 2011 6:30 pm

Zdjęcia były opisane na Narodowym Archiwum Cyfrowym jakoby były to polskie czołgi w okolicach Gdańska, z mojego doświadczenia wiem iż niektóre opisy zdjęć mijają się z prawdą i być może są to czołgi radzieckie.
Ale ciesze się iż dyskusja nabrała rumieńców.
Na zakończenie jeszcze jedno zdjęcie do poprzedniego pytania o kompanię szturmową Kriegsmarine.

totenkopf1956 - Pon Lut 28, 2011 6:34 pm

Aktualne zdjęcie do ulicy Jana z Kolna (masakra).
Jerzy Makieła - Pon Lut 28, 2011 7:23 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Aktualne zdjęcie do ulicy Jana z Kolna (masakra).


A nie ul. Marynarki Polskiej?

totenkopf1956 - Pon Lut 28, 2011 8:56 pm

Ależ naturalnie masz rację (mea kulpa). To oczywiście jest ulica Marynarki Polskiej :głupi_ty:
Jerzy Makieła - Wto Mar 01, 2011 8:16 am

totenkopf1956 napisał/a:
Ależ naturalnie masz rację (mea kulpa). To oczywiście jest ulica Marynarki Polskiej


Wiem dokładnie, bo urodziłem się po przeciwnej stronie ulicy... Tia... stadion żużlowy, czasy śpiewania - Kajzer na wirażu dodał gazu...:-)))) Rampa kolejowa, rozładunek na niej taborów cygańskich...

jayms - Wto Mar 01, 2011 4:49 pm

slowik45 napisał/a:
I.Brygada nie miała wtedy na wyposażeniu T-34-85


Czy aby napewno? Znalazłem przykładowe zdjęcia z Wrzeszcza i Gdańska,które przedstawiają czołgi typu t-34/85 1Bpanc. Wnioskuję,że jednak były na wyposażeniu brygady.

slowik45 - Wto Mar 01, 2011 5:12 pm

Są to zdjęcia późniejsze gdyż brygada straciła prawie wszystkie czołgi nie dojeżdżając nawet do Gdańska , z tego co wiem to to dla celów propagandowych ruscy wypożyczyli czołgi np. na wiec przed Dworem Artusa .
jayms - Wto Mar 01, 2011 5:35 pm

slowik45 napisał/a:
Są to zdjęcia późniejsze gdyż brygada straciła prawie wszystkie czołgi nie dojeżdżając nawet do Gdańska , z tego co wiem to to dla celów propagandowych ruscy wypożyczyli czołgi np. na wiec przed Dworem Artusa .


Szczerze mówiąc nie wiedzialem o tym. A tak na marginesie przyglądając się zdjęciom,które wkleiłem wydaje mi się że czołg z fotografii z Długiego Targu i z rogu Grunwaldzkiej i Konopnickiej to ten sam pojazd. Jeśli tak to fotograf uchwycił moment przejazdu czołgów z Wrzeszcza na wiec do Gdańska.

slowik45 - Wto Mar 01, 2011 6:26 pm

Brygada zakończyła szlak bojowy 5 kwietnia na Oksywiu .Dopiero potem przeniesiono ją do Gdańska gdzie stacjonowała w obronie wybrzeża .
totenkopf1956 - Wto Mar 01, 2011 8:40 pm

...[quote]

Czyżby tych którzy mieszkali w barakach poobozowych w Narwiku?
Kajser Marian był naszym idolem lat dziecięcych, każda jazda na rowerze zaczynała się od słów "Kajser Marian jedzie".

totenkopf1956 - Wto Mar 01, 2011 8:50 pm

Do tej pory byłem przekonany iż wszystkie czołgi brygada straciła w dolinie pomiędzy Redą a Rumią na skutek ostrzału otaczających wzgórz. Między innymi z Markowca który góruje nad okolicą. Byłem na nim w latach 60-tych na szczycie znajdowały się betonowe pozostałości po stanowisku artyleryjskim.
Czytałem o walkach w tym rejonie na forum Pomorze 1945.

slowik45 - Sro Mar 02, 2011 10:11 am

Podobno do Oksywia dojechały 4 , ale to historia napisana przez poprzedni system i ile w tym prawdy nie wiadomo . Również z innych źródeł słyszałem że na podejściach do Gdyni 1 Brygada Panc. dostała porządnie łupnia i na bieżąco "łatano" co się jeszcze dało załatać .
pumeks - Sro Mar 02, 2011 10:51 am

slowik45 napisał/a:
z tego co wiem to to dla celów propagandowych ruscy wypożyczyli czołgi np. na wiec przed Dworem Artusa .

To może i zdjęcie z czołgami przejeżdżającymi ul. Małokacką zrobiono dla celów propagandowych, już po walkach :hmm:

slowik45 - Sro Mar 02, 2011 2:05 pm

Nie sądzę , z Oksywia musiały by jechać jakąś dziwną marszrutą :???:
totenkopf1956 - Sob Mar 05, 2011 1:03 pm

W internecie znalazłem zdjęcia dotyczące norweskich ochotników z jednostki SS Nordland. Jedno z nich opisane było jako wykonane w Gdańsku; może ktoś rozpozna to miejsce?
totenkopf1956 - Pią Mar 11, 2011 6:34 pm

Co to za budynek, gdzie on się znajduję i co w nim kiedyś się mieściło???
cygnus x-1 - Pią Mar 11, 2011 11:00 pm

Budynek znajduje sie na wyspie Ostrów (Holm) teren Stoczni Remontowej, widok od strony Olvitu. Nie jestem pewnien co w nim sie miesciło wczesniej, ale podczas I wojmy światowej w pobliżu tego budynku wybudowano dwa baseny (dzis Ostrowice) dla bazy łodzi podwodnych, wiec moze spełniał role warsztatów?
totenkopf1956 - Nie Mar 13, 2011 1:37 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Budynek znajduje sie na wyspie Ostrów (Holm) teren Stoczni Remontowej, widok od strony Olvitu. Nie jestem pewnien co w nim sie miesciło wczesniej, ale podczas I wojmy światowej w pobliżu tego budynku wybudowano dwa baseny (dzis Ostrowice) dla bazy łodzi podwodnych, wiec moze spełniał role warsztatów?



Wyśmienita odpowiedź, wszystko się zgadza. Nadmienię jeszcze iż budynek ten jest pozostałością po byłej montowni firmy produkującej samochody i sprzęt rolniczy, której główna siedziba znajdowała się w Elblągu. Fitma ta nazywała się Komnick a podczas II Wojny Światowej produkowała skrzynie biegów dla niemieckiego sprzętu pancernego.

totenkopf1956 - Nie Mar 13, 2011 1:45 pm

Mam następne pytanie w necie wyszperałem następujące zdjęcia (pochądzące z okresu II Wojny Światowej). A pytanie moje brzmi :w którym miejscu portu Gdańskiego zostały one wykonane?? ( Wydaje Mi się, że wiem choć nie jestem w 100% pewny)
pawel.45 - Pon Mar 14, 2011 3:00 am

totenkopf1956 napisał/a:
...Wyśmienita odpowiedź, wszystko się zgadza. Nadmienię jeszcze iż budynek ten jest pozostałością po byłej mątowni firmy produkującej samochody i sprzęt rolniczy, której główna siedziba znajdowała się w Elblągu. Fitma ta nazywała się Komnick a podczas II Wojny Światowej produkowała skrzynie biegów dla niemieckiego sprzętu pancernego.


Czy możesz wskazać mi źródło informacji na temat jakiejkolwiek produkcji firmy F.Komnick w Gdańsku związanej z motoryzacją? Jestem bardzo zainteresowany tą tematyką, lecz dotychczas byłem przekonany, że F.Komnick w omawianym miejscu w czasie I-ej wojny produkował z trocin i odpadów drewna metanol, oraz jakieś oleje (prawdopodobnie impregnacyjne) z drzewnej smoły pogazowej – lecz tego tematu nie zgłębiałem – bo interesuje mnie motoryzacja i związana z nią tematyka. Po utworzeniu WMG (FSD) Komnick zbył te zakłady, a w latach 30-tych były tam składy drewna firmy C.Hartwig. Jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam.

cygnus x-1 - Pon Mar 14, 2011 9:38 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Mam następne pytanie w necie wyszperałem następujące zdjęcia (pochądzące z okresu II Wojny Światowej). A pytanie moje brzmi :w którym miejscu portu Gdańskiego zostały one wykonane?? ( Wydaje Mi się, że wiem choć nie jestem w 100% pewny)



Według mnie, te zdjecia zostały zrobione ze statku zacumowanego przy dzisiejszym nab. Szczecińskim (terminal kontenerowy GTK). Na drugim brzegu widać protoplastę dzisiejszych Fosforów czyli zakłady chemiczne Pomerensdorf.

totenkopf1956 - Wto Mar 15, 2011 6:48 pm

Cytat:
Według mnie, te zdjecia zostały zrobione ze statku zacumowanego przy dzisiejszym nab. Szczecińskim (terminal kontenerowy GTK). Na drugim brzegu widać protoplastę dzisiejszych Fosforów czyli zakłady chemiczne Pomerensdorf.


Dedukcja trafna lecz opisanie miejsca z którego cyknięto fotki nie ścisłe. Może lekka podpowiedź: następne zdjęcie było wykonane w tym samym miejscu i w tym samym czasie.

Pozdrowienia

totenkopf1956 - Wto Mar 15, 2011 7:21 pm

Cytat:
Czy możesz wskazać mi źródło informacji na temat jakiejkolwiek produkcji firmy F.Komnick w Gdańsku związanej z motoryzacją? Jestem bardzo zainteresowany tą tematyką, lecz dotychczas byłem przekonany, że F.Komnick w omawianym miejscu w czasie I-ej wojny produkował z trocin i odpadów drewna metanol, oraz jakieś oleje (prawdopodobnie impregnacyjne) z drzewnej smoły pogazowej – lecz tego tematu nie zgłębiałem – bo interesuje mnie motoryzacja i związana z nią tematyka. Po utworzeniu WMG (FSD) Komnick zbył te zakłady, a w latach 30-tych były tam składy drewna firmy C.Hartwig. Jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam.


Niestety w tej materii nie bardzo będę mógł pomóc szanownemu koledze. Przy zadawaniu pytania kierowałem się znalezioną kiedyś w necie krótką wzmianką na ten temat ( nie pamiętam już gdzie). Utkwiło to w mej pamięci z tego powodu iż przez kilkadziesiąt lat mieszkałem kilkaset metrów w lini prostej od tych zabudowań, które poówczas były zarośniętymi drzewami i krzakami, magazynami gdańskiej remontówki i kilkukrotnie jako dzieciaki robiliśmy wyprawy do owych po styropian. Więc informacja iż była to montownia Komnicka wydała mi się z osobistego punktu widzenia intgeresująca. Ponieważ nigdzie nie mogłem znaleść materiałów na ten temat począłem przeglądać stare plany portu gdańskiego i na jednym z nich owo miejsce opisane było następująco: Automobil Fabrik Komnick co utwierdziło mnie w przekonaniu iż przeczytana onegdaj informacja była prawdziwa i podpierając się owym planem zamieściłem pytanie o tej hali. Do końca lat 60-tych obiektów było więcej lecz na skutek tworzenia miejsca pod doki pływające GSR północny kraniec wyspy Holm został skrócony. Na innych mapach miejsce to jest różnie opisywane co świadczy o tym iż było tylko czasowo wykorzystywane przez firmę Komnick. Jako ciekawostkę dodam informację zaczerpniętą z " Gazeta Wyborcza strona 18/Trójmiasto z 30.04.2009. Bartosz Gondek
www.mojradny.pl3337/z-mot...sku.html", iż w przededniu wybuchu II Wojny Światowej ów teren wykorzystywany był przez jednostkę SS Heimwehr Danzig a podczas jej trwania naprawiono tu sprzęt pancerny Wehrmachtu.

Pozdrowienia

pawel.45 - Wto Mar 15, 2011 9:28 pm

totenkopf1956 napisał/a:
...Niestety w tej materii nie bardzo będę mógł pomóc szanownemu koledze...

Szkoda – bo czytając Twoją notkę pomyślałem, że znalazłeś jakąś informację o działalności firmy Komnicka (na terenie Gdańska) mającej związek z motoryzacją. Mnie dotychczas nie udało się znaleźć żadnego materiału o montowni pojazdów, ani nawet potwierdzić informacji o ponownym uruchomieniu odlewni znajdującej się na tym terenie.

Natomiast teksty p.red.B.Gondka nie wniosły do mojej wiedzy żadnych nowych informacji, bo są niestety tylko powieleniem (albo pozbieraniem) rozproszonych w kilku miejscach – głównie na obu gdańskich forach wcześniej już zapisanych.
Ale dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

cygnus x-1 - Sro Mar 16, 2011 7:50 am

totenkopf1956 napisał/a:
Cytat:
Według mnie, te zdjecia zostały zrobione ze statku zacumowanego przy dzisiejszym nab. Szczecińskim (terminal kontenerowy GTK). Na drugim brzegu widać protoplastę dzisiejszych Fosforów czyli zakłady chemiczne Pomerensdorf.


Dedukcja trafna lecz opisanie miejsca z którego cyknięto fotki nie ścisłe. Może lekka podpowiedź: następne zdjęcie było wykonane w tym samym miejscu i w tym samym czasie.

Pozdrowienia


No to poprawiam sie o kilkaset metrów na północ :mrgreen: , czyli Nabrzeze Wislane (Neuer Weischelbahnhof).

totenkopf1956 - Sro Mar 16, 2011 6:33 pm

Cytat:
No to poprawiam sie o kilkaset metrów na północ :mrgreen: , czyli Nabrzeze Wislane (Neuer Weischelbahnhof).


Wyśmienita odpowiedź. :== Gratuluję zmysłu dedukcji, przed zamieszczeniem owych fotografii przez dłuższy czas zastanawiałem się czy umieścić je na forum. Jakoś wygląd zakładów chemicznych na których miejscu stoją obecnie fosfory nie przemawiał do mojej wyobraźni, ale jak widać nie byłem odosobniony w swoim przekonaniu. W utwierdzeniu moich przypuszczeń pomogła mi 3 fotografia z panoramą obrotnicy portowej.
Z dzieciństwa utkwił mi w pamięci obraz zburzonych zakładów chemicznych których ruiny sterczały nad kanałem do lat 60-tych.

Pozdrawiam

cygnus x-1 - Czw Mar 17, 2011 7:25 am

Troche sie zagalopowałem z tym nab szczecińskim a trzecie zdjecie spowodowało ze zagadka stała sie juz "piece of cake". Czekam na nastepne zagadki zwiazane z portem.
Tutaj chciałbym Ci podziekowac za informacje na tematy portowe (np na temat historii dzisiejszego nab.Wiślanego). Pewnie nie trudno zgadnąć ze jestem w jakis sposób związany z portem (praca) i fajnie jest poznac historię tych miejsc.
Pzdr

totenkopf1956 - Pią Mar 18, 2011 4:47 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Troche sie zagalopowałem z tym nab szczecińskim a trzecie zdjecie spowodowało ze zagadka stała sie juz "piece of cake". Czekam na nastepne zagadki zwiazane z portem.
Tutaj chciałbym Ci podziekowac za informacje na tematy portowe (np na temat historii dzisiejszego nab.Wiślanego). Pewnie nie trudno zgadnąć ze jestem w jakis sposób związany z portem (praca) i fajnie jest poznac historię tych miejsc.
Pzdr


Fajnie spotkać bratnią duszę, co do materiałów o porcie to znalezienie oryginalnych a tym bardziej nigdzie nie publikowanych jest bardzo trudne ( ale staram się jak mogę) w miarę możności będę publikował następne. Zajrzyj na " Moja mała ojczyzna - Port ulica Wiślna i okolice" przedstawiam tam międzyinnymi port z lat 60-tych ubiegłego wieku widziany oczyma dziecka. A teraz następna zagadka są to ( wedle opisu )magazyny portowe w Nowym Porcie. Pytanie brzmi które, być może jest to Nabrzeże Oliwskie. Dla porównania zamieszczam zdjęcie magazynów które znajdują się na Nabrzeżu Wiślanym, między zbożowcami ukraińskimi a elewatorem nr 2 ( czyli na dawnym rejonie drugim Zarządu Portu Gdańsk).
Nie ukrywam iż pytanie jest ustawione pod Ciebie.

Pozdrowienia

cygnus x-1 - Nie Mar 20, 2011 10:36 am

Przyznaje ze jest to trudna zagadka, znam oczywiscie dzisiejsze magazyny na nab Wislanym czyli nr 15, 17 , 11 , 12 (na zdjeciu powyzej). Znam tez dzisiejsze magazyny na nab. Oliwskim.
Te magazyny z zagadki skłonny jestem umiescic na nab Wislanym, ze zdjec którymi dysponuje (kilka) nie widzę na nab Oliwskim takiej konstrukcji magazynu, natomiast nie mam żadnych fotografii magazynów nab Wislanego ( z tamtego okresu - jedynie zdjecia samych elewatorów 2, 3/4) , jednak w miejscu dzisiejszego mag 15 istniał jakis magazyn (byc moze ten ze zdjecia).
Poza tym na jednym ze zdjec widac podstawę dźwigu, którego rozstaw sięgał dosyć blisko magazynu, a takiego nie było na nab Oliwskim.
Takze moja odpowiedź to Nab Wiślane - obszar miedzy Elewatorem 2 a Elewatorami 3/4.

pzdr

totenkopf1956 - Pon Mar 21, 2011 8:19 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Przyznaje ze jest to trudna zagadka, znam oczywiscie dzisiejsze magazyny na nab Wislanym czyli nr 15, 17 , 11 , 12 (na zdjeciu powyzej). Znam tez dzisiejsze magazyny na nab. Oliwskim.
Te magazyny z zagadki skłonny jestem umiescic na nab Wislanym, ze zdjec którymi dysponuje (kilka) nie widzę na nab Oliwskim takiej konstrukcji magazynu, natomiast nie mam żadnych fotografii magazynów nab Wislanego ( z tamtego okresu - jedynie zdjecia samych elewatorów 2, 3/4) , jednak w miejscu dzisiejszego mag 15 istniał jakis magazyn (byc moze ten ze zdjecia).
Poza tym na jednym ze zdjec widac podstawę dźwigu, którego rozstaw sięgał dosyć blisko magazynu, a takiego nie było na nab Oliwskim.
Takze moja odpowiedź to Nab Wiślane - obszar miedzy Elewatorem 2 a Elewatorami 3/4.

pzdr





Co do magazynów na dworcu wiślanym to nie jestem za bardzo przekonany. Zamieszczam współczesną fotogrfafię frontowej fasady owego magazynu i zdjęcia z września z 1939 roku wykonane z pokładu pancernika Schleswig holstein. Na owych zdjęciach wygląd magazynów jest zupełnie inny ( czyżby obecnie stojące zostały wybudowane podczas wojny?). A może to magazyny przy basenie amunicyjnym na Westerplatte?, bo na WOC mi to nie wygląda.


Pozdrowienia

cygnus x-1 - Pon Mar 21, 2011 9:40 pm

Witam! Mocno zastanawiałem sie nad Westerplatte ale układ magazynu mi troche nie pasuje. Podejrzewam ze magazyny na nab Wislanym były przebudowane (niestety nie wiem kiedy) ale na zdjeciach krótko po wojnie dzisiejszy Mag 11 (najblizej el. 3/4) wyglądał tak:
cygnus x-1 - Pon Mar 21, 2011 9:49 pm

Niestety nie wiem jak wyglądał dokładnie rejon WOC (Mag 4 wykluczam ze wzgledu na specyficzne dźwigi i konstrukcje magazynu), nie wiem również jak wyglądał fragment nabrzeza od strony Brzeźna (tam gdzie dzis jest chłodnia).
Na zasadzie eliminacji wykluczyłem wszystko i został mi rejon dzisiejszego mag 15 na nab Wislanym, ale nie mam dowodów zdjeciowych.

Ale również podpis na fotografiach może byc mylny :skolowany:

totenkopf1956 - Sro Mar 23, 2011 8:53 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Niestety nie wiem jak wyglądał dokładnie rejon WOC (Mag 4 wykluczam ze wzgledu na specyficzne dźwigi i konstrukcje magazynu), nie wiem również jak wyglądał fragment nabrzeza od strony Brzeźna (tam gdzie dzis jest chłodnia).
Na zasadzie eliminacji wykluczyłem wszystko i został mi rejon dzisiejszego mag 15 na nab Wislanym, ale nie mam dowodów zdjeciowych.

Ale również podpis na fotografiach może byc mylny :skolowany:




Dotarłem na stronę internetową z której pochodzą zdjęcia do pytania i opis iż jest to Nowy Port wydaje mi się całkiem prawdopodobny ponieważ teksty na stronie podparte są mapami Brzeźna w którym przyszło działać 35-temu regimentowi 4 Dywizji Pancernej a jej sztab znajdował się w Sopocie (są nawet zdjęcia willi w którym się mieścił z okresu wojny i współczesne). Więc osoba opisująca owe fotografie była świadoma jak opisuje owe zdjęcie, gdyby to było Westerplatte to podejrzewam iż zdjęcie byłoby tak opisane. Co zaś się tyczy Nowego Portu to określenie ówczesnych nazw WOC, nabrzeża oliwskiego czy wiślanego dla osoby je opisującej były nieistotne przecież wszystkie znajdują się w obrębie Nowego Portu. Nie przypominam sobie jak wyglądały magazyny na WOC-u lub na nabrzeżu oliwskim (dawny rejon pierwszy) choć przez krótki czas w latach 80-tych pracowałem w porcie i byłem na wszystkich ówczesnych jego rejonach portowych. Natomiast utkwił mi z dzieciństwa obraz tych z nabrzeża Wiślanego a był to załóżmy rok 1960, zawsze intrygował mnie ich wygląd (cegła-licówka) od razu poznawało się iż powstały w innej bajce ( w porównaniu z budowanymi po wojnie stanowiły wprost dzieło sztuki). Intryguje mnie natomiast fakt iż na przedwojennych zdjęciach magazyn ten składa się tak jakby z trzech elementów o dwuspadowych dachach ( czyżby 2 pozostałe zostały zniszczone w wojnę?). Na mapie z 1940 roku są dwa rzędy magazynów a nad wodą są conajmniej cztery duże. Z dzieciństwa pamiętam iż pomiędzy nabrzeżem a ulicą Wiślną stał tylko jeden rząd magazynów. W latach 60-tych w pobliżu elewatora numer 2 wybudowano nowy magazyn prawdopodobnie na miejscu po przedwojennych.
Ponieważ jesteś pracownikiem portu masz większą możliwość weryfikacji tych informacji i fotografii, niż ja. Dołączam jeszcze jedną fotografię, która prawdopodobnie do sprawy nic nie wniesie lecz gdyby basen amunicyjny na Westerplatte nie został po wojnie całkowicie przebudowany i byłby do niego dostęp i co równiedobrze mogło dotyczyć Dworca Wiślanego, to po wyglądzie skrajni nabrzeża można by było kombinować co do miejsca cumowania transportowca z wojskiem. Z własnego doświadczenia wiem iż nabrzeże Vistula obecnie Szczecińskie i minionej epoce zwane XX lecia PRL czyli obecne Wiślane ( tam gdzie była przeładowywana siarka zostały przebudowane i szczególnie szczecińskie nie przypomina w żaden sposób Vistuli z przed lat.
Dołączam kilka zdjęć magazynów na Westerplatte na WOC i tego co z nich zostało oraz ich wyglądu na Dworcu Wiślanym.

jayms - Czw Mar 24, 2011 6:44 am

totenkopf1956 napisał/a:
,teksty na stronie podparte są mapami Brzeźna w którym przyszło działać 35-temu regimentowi 4 Dywizji Pancernej,


PzRgt35 nie działał na terenie Brzeźna,lecz na zachód od Gdańska. Nie wiem gdzie dokładnie wyładowywał się pułk,ale na pewno część odziałów 4 Dywizji Pancernej przypłynęła z Kurlandii do Gdyni. Zdjęcie które opisałeś "Statek z żołnierzami przy nabrzeżu Wiślanym" zostało wykonane 19.01.45 roku w Lipawie podczas załadunku żołnierzy na statek "Preussen".

cygnus x-1 - Czw Mar 24, 2011 8:37 pm

Niestety nie jestem pracownikiem ZMPG ani PGE a tylko firmy działajacej na terenie portów (Gdańsk/Gdynia) i nie mam wglądu w dokumentacje portowe.
Mysle ze na tą chwilę cieżko bedzie jednoznacznie rozstrzygnąć gdzie dokładnie sporządzone te zdjecia. Byc moze w koncu ktos trafi na fajne zdjecia nab Nowego Portu i sprawa sie rozstrzygnie.
Pozdrawiam!

Ps. Z którego roku jest zdjecie - Basenu Górniczego i zdjecie Magazynów na WOCu ?

totenkopf1956 - Sob Mar 26, 2011 3:23 pm

Cytat:
PzRgt35 nie działał na terenie Brzeźna,lecz na zachód od Gdańska. Nie wiem gdzie dokładnie wyładowywał się pułk,ale na pewno część odziałów 4 Dywizji Pancernej przypłynęła z Kurlandii do Gdyni. Zdjęcie które opisałeś "Statek z żołnierzami przy nabrzeżu Wiślanym" zostało wykonane 19.01.45 roku w Lipawie podczas załadunku żołnierzy na statek "Preussen".




Dziękuję za merytoryczną informację, człowiek całe życie się uczy i głupi umiera, ale jak widać nieprofesjonalny opis zdjęcia przyniósł pozytywny efekt. Na początku fotografia miała być opisana jako Nowy Port ponieważ została zamieszczona z pozostałymi na stronie poświęconej weteranom 35 Regimentu Pancernego bez podania miejsca jej wykonania i najbardziej mi pasował Dworzec Wiślany choć nie do końca byłem o tym przekonany( nie wszystkie magazyny które stały w tym miejscu podczas wojny ją przetrwały i nie można stwierdzić jaki był ich faktyczny wygląd). Po wtóre, że ( im dalej w las tym więcej drzew) po obejrzeniu pozostałych składów na WOC-u, Nabrzeżu Oliwskim i Westerplatte skontatowałem iż wielce prawdopodobnym może być Nabrzeże Wiślane choć równie dobrze może to być Lipawa lub Gdynia. Co do Brzeźna to była tam zamieszczona mapka owego, więc albo tam walczyli albo kwaterowali po wyładunku z transportowca wszak sztab jednostki znajdował się w Sopocie. A tak na marginesie zastanawia mnie kondycja magazynów( powybijane szyby, urwana rynna) porządek jakiś nie Niemiecki. Przecież gdy regiment dotarł do Gdańskiego portu nie trwały w nim żadne walki no chyba,że był bombardowany a na ten temat brak mi wiedzy. Z własnej autopsji zapamiętałem miejsca które zostały trafione ogniem artyleryjskim w czasie walk o port: zbiorniki na składzie CPN nr 4, CPN nr 3, CPN POC, elewator nr 2, elewatory ukraińskie, spalone składy na Vistuli i na Dworcu Wiślanym ale był to efekt walki a nie bombardowań dlatego to mnie w tych fotkach zastanowiło( no chyba iż to niewyremontowane po walkach z 1939 roku składy przy basenie amunicyjnym na Westerplatte ale jest to chyba mało prawdopodobne). Z werdyktem trzeba będzie poczekać do czasu pojawienia się fotografii magazynu ukazanego we fragmęcie ale może to nigdy nie nastąpić. Na zakończenie dla porównania dorzucam dwa zdjęcia mogące stanowić analogiczną sytuację, przedstawiają transportowiec z żołnierzami opisanymi iż jest to 4 Dywizja Pancerna podczas wyładunku w Gdyni( a może to także Lipawa).
Gratuluję znajomości tematu i pozdrawiam.

totenkopf1956 - Sob Mar 26, 2011 3:50 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Niestety nie jestem pracownikiem ZMPG ani PGE a tylko firmy działajacej na terenie portów (Gdańsk/Gdynia) i nie mam wglądu w dokumentacje portowe.
Mysle ze na tą chwilę cieżko bedzie jednoznacznie rozstrzygnąć gdzie dokładnie sporządzone te zdjecia. Byc moze w koncu ktos trafi na fajne zdjecia nab Nowego Portu i sprawa sie rozstrzygnie.
Pozdrawiam!

Ps. Z którego roku jest zdjecie - Basenu Górniczego i zdjecie Magazynów na WOCu ?



Zdjęcia lotnicze WOC-u i Basenu Węglowego które zamieściłem w poście pochodzą z przed II Wojny Światowej, Basenu Węglowego z 1930 roku. Jeżeli jesteś zainteresowany tymi terenami to zamieszczam kilka fotek Basenu Węglowego z lat 1937-1939 oraz WOC-u z okresu Wojny i tuż po niej oraz zrobione w latach 60-tych.


Pozdrowienia


Więcej zdjęć nie weszło widocznie jakieś ograniczenie.

cygnus x-1 - Pon Mar 28, 2011 10:41 am

Pieknie dziekuje ze te fotografie! Jednak pierwsze ze zdjec, jest zrobione wczesniej niż 1937-1939. (Nie widzę Elewatora nr 2, który powstał w latach 37-38). Mysle ze zdjecie jest z przełomu lat 20/30.
Pozdrawiam,

pumeks - Pon Mar 28, 2011 10:58 am

Prawdopodobnie to zdjęcie z kampanii fotograficznej wrocławskiego Aerokartographisches Institut z 1929 roku. Pierwsza część basenu górniczego, długości 550 m, została ukończona w kwietniu 1929 r. Pozostałą część (na zdjęciu już wyraźnie zarysowaną), odłożono na późniejsze lata, do wznowienia prac doszło dopiero dopiero wiosną 1939, a ukończono je w latach 1943-44 i dopiero wtedy basen osiągnął długość 800 m.
totenkopf1956 - Pon Mar 28, 2011 6:09 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Pieknie dziekuje ze te fotografie! Jednak pierwsze ze zdjec, jest zrobione wczesniej niż 1937-1939. (Nie widzę Elewatora nr 2, który powstał w latach 37-38). Mysle ze zdjecie jest z przełomu lat 20/30.
Pozdrawiam,


Ależ naturalnie iż fotografia lotnicza Basenu Węglowego została zrobiona wcześniej niż pozostałych. Datowałem tylko te co do których miałem wiedzę iż pochodzą z danego okresu a ponieważ nie wszystkie mogłem zamieścić więc powstało zamieszanie co do dat. Dlatego dzisiaj ciąg dalszy.


Pozdrowienia

Lotnicze zdjęcie przedstawiające Basen Węglowy we wrześniu 1939 roku, dym pochodzi z płonącego Westerplatte.

totenkopf1956 - Pon Mar 28, 2011 6:11 pm

pumeks napisał/a:
Prawdopodobnie to zdjęcie z kampanii fotograficznej wrocławskiego Aerokartographisches Institut z 1929 roku. Pierwsza część basenu górniczego, długości 550 m, została ukończona w kwietniu 1929 r. Pozostałą część (na zdjęciu już wyraźnie zarysowaną), odłożono na późniejsze lata, do wznowienia prac doszło dopiero dopiero wiosną 1939, a ukończono je w latach 1943-44 i dopiero wtedy basen osiągnął długość 800 m.



Pumeks jak zwykle- dogłębna informacja.
Mój wielki szacunek i podziw za dużą wiedzę i chęć podzielenia się nią z innymi forumowiczami.

Pozdrowienia

pumeks - Pon Mar 28, 2011 7:46 pm

Spoko. Akurat historia basenu węglowego w Wisłoujściu interesuje mnie ze względów rodzinnych. Większość podanych wyżej informacji pochodzi z książki Mariana Podgórskiego "Dzieje ośrodka portowego w Gdańsku przy dawnym ujściu Wisły", a o fotografiach lotniczych - z wydanego w ubiegłym roku albumu "Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego"
totenkopf1956 - Sro Mar 30, 2011 4:45 pm

pumeks napisał/a:
Spoko. Akurat historia basenu węglowego w Wisłoujściu interesuje mnie ze względów rodzinnych. Większość podanych wyżej informacji pochodzi z książki Mariana Podgórskiego "Dzieje ośrodka portowego w Gdańsku przy dawnym ujściu Wisły", a o fotografiach lotniczych - z wydanego w ubiegłym roku albumu "Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego"



Bez przesadnej skromności co innego mentorstwo i chęć udowodnienia swojej wyższości intelektualnej nad inną osobą a co innego pomoc w sprawach być może małych ale dla innych mających z tych lub innych powodów znaczenie ogromne. Zeby coś mądrego i pożytecznego powiedzieć trzeba najpierw coś na ten temat przeczytać a nie każdy ma na to czas lub chęć. Dla tego doceniam tych którym się chce i robią to za nas jednocześnie dzieląc się wiadomościami dla dobra ogółu.


Pozdrowienia


Jeszcze parę fotek Basenu Węglowego i WOC-u.

totenkopf1956 - Czw Mar 31, 2011 7:32 pm

Mam pytanie. Gdzie wykonano to zdjęcie??? Prawdę powiedziawszy długo dojrzewałem do jego rozwiązania (niewiem dlaczego) być może jestem gapa.
Dostojny Wieśniak - Czw Mar 31, 2011 11:42 pm

A nie jest to montaż jakiś?
totenkopf1956 - Pią Kwi 01, 2011 10:05 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A nie jest to montaż jakiś?



Co prawda NAC w opisywaniu zdjęć zakompetentne nie jest lecz to jest jedynie retuszowane. Wcale ci się nie dziwię, ja stary mieszkaniec portu ( w dosłownym tego słowa znaczeniu) przez dłuższy czas się w nie wpatrywałem szukając jakiegoś znanego szczegułu (prawdę powiedziawszy jest tu ich sporo) ale brakowało mi punktu odniesienia. Ostatnio się jednak zawziąłem, począłem szczegółowo przeglądać obraz i znalazłem- eureka! Na chwilę obecną istnieje tylko jeden element z całej mozaiki jaka tu występuje ale jego dni są policzone, nie wiadomo jak długo postoi.

cygnus x-1 - Nie Kwi 03, 2011 12:59 pm

Mam dużo watpliwosci ale czy nie są to okolice dzisiejszego nab Szczecinskiego (Broschkischer Weg) ???
totenkopf1956 - Nie Kwi 03, 2011 2:47 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Mam dużo watpliwosci ale czy nie są to okolice dzisiejszego nab Szczecinskiego (Broschkischer Weg) ???



A co budzi w Tobie wątpliwości ?

cygnus x-1 - Nie Kwi 03, 2011 3:26 pm

Nie dysponuje zdjeciami tego miejsca z 1926/7 roku (a wtedy była robiona ta fotografia). O ile pamietam jeszcze w tym czasie była tutaj linia tramwajowa, ale juz w 1932 linie do Nowego Portu pociągnieto na Paul Beneke Weg (Marynarki Polskiej).
Ja nie dostrzegłem tutaj torów tramwajowych, ale mimo wszystko postawiłbym na Broschkischer Weg.
A z jakiego powodu?
1. zdjecie jest małowyraźne i owe tory moze są nie widoczne
2. Ukształtowanie nabrzeża (prawy dolny róg zdjecia) ogranicza pole poszukiwań.
3. Wspomniany przez Ciebie jeden ocalały budynek, to chyba jeden z tych dwóch w tle po lewej stronie i taki stoi na ul Wislnej
Pozdrawiam

totenkopf1956 - Nie Kwi 03, 2011 9:58 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Nie dysponuje zdjeciami tego miejsca z 1926/7 roku (a wtedy była robiona ta fotografia). O ile pamietam jeszcze w tym czasie była tutaj linia tramwajowa, ale juz w 1932 linie do Nowego Portu pociągnieto na Paul Beneke Weg (Marynarki Polskiej).
Ja nie dostrzegłem tutaj torów tramwajowych, ale mimo wszystko postawiłbym na Broschkischer Weg.
A z jakiego powodu?
1. zdjecie jest małowyraźne i owe tory moze są nie widoczne
2. Ukształtowanie nabrzeża (prawy dolny róg zdjecia) ogranicza pole poszukiwań.
3. Wspomniany przez Ciebie jeden ocalały budynek, to chyba jeden z tych dwóch w tle po lewej stronie i taki stoi na ul Wislnej
Pozdrawiam



Rozumowałem podobnym tokiem,zbijał mnie z pantałyku brak torów tramwajowych.
Zacząłem od komina (tego z centrum fotografi). Być może mało widziałem w życiu, ale taki komin (charakterystyczny ) z przypominającym oponę zgrubieniem, widziałem w Gdańsku tylko w jednym miejscu a mianowicie "Amadzie". Ileż razy będąc dzieckiem idąc po torach kolejowych przechodziłem pod nim.ńastępnie:ażurowe metalowe słupy elektryczne stały jeszcze w latach 60-tych (od mostu pontonowego prowadzącego na Holm do Nowego Portu).Wideć je na fotografiach dotyczących "Vistuli".
Jasny budynek który widać w oddali jeszcze jakiś czas temu stał obok wjazdu na skład opałowy. Natomiast tenże był usytuowany na gruzach widocznej na horyzoncie wytwórni papy. No i magazyn przez portowców nazywany "Vistulą". Po tym magazynie w latach 60-tych wożono mnie sztaplarką- był ogromny. Rozebrano go w latach 80-tych. Na miejscu następnego magazynu po wojnie utrorzono skład kopalniaków. Najnowszą historię doskonale Znasz- jest to obecnie nabrzeże szczecińskie ( jak to się wszystko zmienia).

Kilka fotografi aby nie być gołosłownym.

Pozdrowienia :==

cygnus x-1 - Pon Kwi 04, 2011 8:15 am

Te zdjecia potwierdzają na 100%, że to dzisiejsze nab szczecińskie.
Nie wiedziałem o tym charakterystycznym kominie w Amadzie :) , każda taka zagadka uczy nowych rzeczy :hiihihi:

totenkopf1956 - Pon Kwi 04, 2011 7:08 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Te zdjecia potwierdzają na 100%, że to dzisiejsze nab szczecińskie.
Nie wiedziałem o tym charakterystycznym kominie w Amadzie :) , każda taka zagadka uczy nowych rzeczy :hiihihi:



Do tego zdjęcia długo się przymierzałem, tym bardziej iż było opisane jako Gdynia.

Mam nowe pytanie- gdzie to jest???


Pozdrowienia

Anker - Sro Kwi 06, 2011 3:50 pm

totenkopf1956 napisał/a:
W internecie znalazłem zdjęcia dotyczące norweskich ochotników z jednostki SS Nordland. Jedno z nich opisane było jako wykonane w Gdańsku; może ktoś rozpozna to miejsce?

W prawym górnym rogu zdjęcia jest widoczny szczyt latarni w Nowym Porcie.
Zdjęcie zrobiono na terenie koszar w Nowym Porcie?

cygnus x-1 - Czw Kwi 07, 2011 2:58 pm

Co do zdjecia powyzej to ja sie poddaje :II . Jesli to Gdańsk, to na pierwszy rzut oka : Górki Zachodnie, choc na google.maps nie znalazłem takiego miejsca. :???:
pumeks - Czw Kwi 07, 2011 3:07 pm

W Stoczni Wisła to chyba nie jest :hmm: A okolice byłej śluzy w Płoni?
totenkopf1956 - Czw Kwi 07, 2011 8:27 pm

Anker napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
W internecie znalazłem zdjęcia dotyczące norweskich ochotników z jednostki SS Nordland. Jedno z nich opisane było jako wykonane w Gdańsku; może ktoś rozpozna to miejsce?

W prawym górnym rogu zdjęcia jest widoczny szczyt latarni w Nowym Porcie.
Zdjęcie zrobiono na terenie koszar w Nowym Porcie?



I tu masz rację, właściwie był to jedyny odnośnik terenowy ja brałem go za wieżę kościoła. Brawo za spostrzegawczość i kojarzenie :==

Dorzucam parę fotek koszar w Nowym Porcie

totenkopf1956 - Czw Kwi 07, 2011 8:33 pm

Cytat:
Co do zdjecia powyzej to ja sie poddaje . Jesli to Gdańsk, to na pierwszy rzut oka : Górki Zachodnie, choc na google.maps nie znalazłem takiego miejsca.


Cytat:
W Stoczni Wisła to chyba nie jest A okolice byłej śluzy w Płoni?


Koledzy nieco bliżej.

pumeks - Czw Kwi 07, 2011 10:08 pm

Dalej nie wiem, ale podłączę się z jednym zdjęciem - pochodzi z albumu "Solidarność" wydanego chyba pod koniec 1980 r. Czy możecie zidentyfikować to miejsce? a może zagląda tu ktoś, kto tam był w 1980 r. i pamięta ten moment? wstyd się przyznać, ale ja to nawet nie wiem, czy to przypadkiem nie jest Gdynia (ale raczej to powinien być port w Gdańsku)
totenkopf1956 - Czw Kwi 07, 2011 10:46 pm

pumeks napisał/a:
Dalej nie wiem, ale podłączę się z jednym zdjęciem - pochodzi z albumu "Solidarność" wydanego chyba pod koniec 1980 r. Czy możecie zidentyfikować to miejsce? a może zagląda tu ktoś, kto tam był w 1980 r. i pamięta ten moment? wstyd się przyznać, ale ja to nawet nie wiem, czy to przypadkiem nie jest Gdynia (ale raczej to po
winien być port w Gdańsku)



Wiślany czyli dawny rejon 2-gi portu to nie jest.

norveg - Czw Kwi 07, 2011 11:17 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Wiślany czyli dawny rejon 2-gi portu to nie jest.


Widok z ul. Wiślnej, za plecami EC jak dobrze pamiętam. Po prawej nie zmieścił się w kadrze most na Ostrów.

Jerzy Makieła - Pią Kwi 08, 2011 11:22 am

norveg napisał/a:
Widok z ul. Wiślnej, za plecami EC jak dobrze pamiętam. Po prawej nie zmieścił się w kadrze most na Ostrów.


Tam nigdy nie pływałem :lol:

totenkopf1956 - Pią Kwi 08, 2011 9:35 pm

pumeks napisał/a:
Dalej nie wiem, ale podłączę się z jednym zdjęciem - pochodzi z albumu "Solidarność" wydanego chyba pod koniec 1980 r. Czy możecie zidentyfikować to miejsce? a może zagląda tu ktoś, kto tam był w 1980 r. i pamięta ten moment? wstyd się przyznać, ale ja to nawet nie wiem, czy to przypadkiem nie jest Gdynia (ale raczej to powinien być port w Gdańsku)


Być może to portowa brama kolejowa w Gdyni. Gdyby zdjęcie było lepszej jakości to właściciela terenu można by było odczytać na tablicy zabraniającej wstępu która jest widoczna po prawej stronie zdjęcia. Z mojego portowego doświadczenia wiem iż właściciel terenu podpisywał się pod różnymi takimi strasznymi zakazami.

totenkopf1956 - Pią Kwi 08, 2011 9:45 pm

Cytat:
Widok z ul. Wiślnej, za plecami EC jak dobrze pamiętam. Po prawej nie zmieścił się w kadrze most na Ostrów.



Przy każdym składzie CPN oprucz 1 w Nowym Porcie znajdowały się budynki mieszkalne. Budynki owe zostały pobudowane przed wojną jako mieszkania pracownicze personelu obsługującego składy z produktami naftowymi. Składów było 5 a mianowicie:
1. Nowy Port;
2. Teren pomiędzy pagedem a obecnymi fosforami;
3. Ulica Wiślna teren portu;
4. Ulica Wiślna obok Amady;
5. Holm.
I właśnie w budynku na Holmie dotyczyło moje pytanie.


Brawo :==


No to proszę tu jest z mostem.

totenkopf1956 - Pią Kwi 08, 2011 9:47 pm

Jerzy Makieła napisał/a:
norveg napisał/a:
Widok z ul. Wiślnej, za plecami EC jak dobrze pamiętam. Po prawej nie zmieścił się w kadrze most na Ostrów.


Tam nigdy nie pływałem :lol:



Z mojego doświadczenia wiem iż ten akwen jest mało używany do żeglugi.


Pozdrawiam

totenkopf1956 - Pią Kwi 08, 2011 9:50 pm

Na fotografii ukazującej koszary w Nowym Porcie między innymi figuruje postać zastępcy dowódcy Westerplatte. W tym momencie w stopniu komandora Franciszka Dąbrowskiego.
cygnus x-1 - Sob Kwi 09, 2011 11:01 am

pumeks napisał/a:
Dalej nie wiem, ale podłączę się z jednym zdjęciem - pochodzi z albumu "Solidarność" wydanego chyba pod koniec 1980 r. Czy możecie zidentyfikować to miejsce? a może zagląda tu ktoś, kto tam był w 1980 r. i pamięta ten moment? wstyd się przyznać, ale ja to nawet nie wiem, czy to przypadkiem nie jest Gdynia (ale raczej to powinien być port w Gdańsku)


Szczerze powiedziawszy, to wygląda mi na Gdynie a konkretnie na wjazd na nab Rumuńskie (od strony Stoczni). Choć ciężko znaleźć jakiś koronny argument ale uklad dźwigów, magazyny w tle i wjazd samochodowy po lewej stronie, idealnie pasuje do tego miejsca.

mnich3001 - Nie Kwi 10, 2011 9:37 pm

Też mi się wydaje, że to Gdynia.

W Gdańsku Wiślane odpada, WOC/Oliwskie, nie wiem jak wcześniej wyglądał wjazd na Oliwskie od strony WOC, czy przy PŻB była jakaś brama ale żurawie za bardzo by nie pasowały. Basen Górniczy również odpadają, nie było tam nigdy takich żurawi.

Pozostaje Gdynia lub Szczecin.

Można jeszcze szukać po numerze lokomotywy ale z tym też by było ciężko (odczytanie numerów).

totenkopf1956 - Pon Kwi 11, 2011 9:19 pm

Jeszcze kilka zdjęć koszar w Nowym Porcie. Co do ostatniego to nie jestem pewien opisane było iż to Nowy Port.
totenkopf1956 - Sro Kwi 13, 2011 6:37 pm

Co przedstawia fotografia???
Jerzy Makieła - Czw Kwi 14, 2011 6:40 am

totenkopf1956 napisał/a:
Co przedstawia fotografia???


Dok pływający...

totenkopf1956 - Czw Kwi 14, 2011 11:01 pm

Jerzy Makieła napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Co przedstawia fotografia???


Dok pływający...


A może by tak coś więcej...
Dodam tylko - wyporność 55000 ton kolor zielony.

zybi - Sob Kwi 16, 2011 4:43 pm

No to jest ten dok pływający dla szwedzkiej stoczni w Goeteborgu. To było chyba w 1974 roku. Telewizja w epoce propagandy sukcesu "szeroko" informowało o "wielkiej akcji holowania". Czy stan morza będzie pozwalał na holowanie czy nie... itd.
totenkopf1956 - Sob Kwi 16, 2011 7:37 pm

zybi napisał/a:
No to jest ten dok pływający dla szwedzkiej stoczni w Goeteborgu. To było chyba w 1974 roku. Telewizja w epoce propagandy sukcesu "szeroko" informowało o "wielkiej akcji holowania". Czy stan morza będzie pozwalał na holowanie czy nie... itd.



I o to chodziło. Brawo :==
Swoją drogą niewiem czy fotografia przedstawia cały dok, ale ja zapamiętałem obraz wycholowywania z Gdańska doku w segmentach, ze względu na swoje gabaryty nie mieścił się w całości w zakręcie Pięciu Gwizdków ( no chyba,że mam kłopoty z pamięcią). Poza wieżami wiertniczymi które są cholowane do GSR była to gabarytowo największa jednostka która kiedykolwiek pływała po gdańskich wodach portowych.

totenkopf1956 - Sob Kwi 16, 2011 7:39 pm

Kolejna zagadka.


Gdzie zacumowany jest statek???

Jerzy Makieła - Nie Kwi 17, 2011 5:51 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Poza wieżami wiertniczymi które są cholowane do GSR


Jak już jesteśmy przy wieżach:
http://www.youtube.com/Jurmak#p/u/44/jvitw7dlc18

cygnus x-1 - Pon Kwi 18, 2011 8:05 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Kolejna zagadka.


Gdzie zacumowany jest statek???


No! za dużo szczegółów to nie widac na tym zdjęciu :II , ale według mnie to statek zacumowany jest na Holmie, a zdjecie zrobione jest od strony dzisiejszych Fosforów.

totenkopf1956 - Pon Kwi 18, 2011 9:20 pm

Jerzy Makieła napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Poza wieżami wiertniczymi które są cholowane do GSR


Jak już jesteśmy przy wieżach:
http://www.youtube.com/Jurmak#p/u/44/jvitw7dlc18


Wież ciąg dalszy

totenkopf1956 - Pon Kwi 18, 2011 9:22 pm

cygnus x-1 napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Kolejna zagadka.


Gdzie zacumowany jest statek???


No! za dużo szczegółów to nie widac na tym zdjęciu :II , ale według mnie to statek zacumowany jest na Holmie, a zdjecie zrobione jest od strony dzisiejszych Fosforów.


Coś dla ułatwienia

cygnus x-1 - Sro Kwi 20, 2011 8:44 am

Szczerze mówiąc dodatkowe zdjecie nic mi nie pomogło a wręcz wzbudziło masę wątpliwosci.
Niestety słaba jakosc zdjecia powoduje ze można wielorako interpretowac to co sie widzi w tle.
Ja uwazam ze są to jakies dźwigi z innego nabrzeża, natomiast nic nie rozpoznaje przy nabrzeżu. Jesli na pierwszym zdjeciu miałem watpliwosci i wahałem sie czy to nie jest przypadkiem nab pomiedzy przeprawą promową a zakrętem Pięciu Gwizdków, to po zobaczeniu drugiego zdjecia stwierdziłem ze to odpada (brak magazynów przy nabrzezu).
Może wiec Dworzec Drzewny?

Jesli nie, to sie poddaje, ale chętnie usłysze poprawną odpowiedź :)

totenkopf1956 - Sro Kwi 20, 2011 5:32 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Szczerze mówiąc dodatkowe zdjecie nic mi nie pomogło a wręcz wzbudziło masę wątpliwosci.
Niestety słaba jakosc zdjecia powoduje ze można wielorako interpretowac to co sie widzi w tle.
Ja uwazam ze są to jakies dźwigi z innego nabrzeża, natomiast nic nie rozpoznaje przy nabrzeżu. Jesli na pierwszym zdjeciu miałem watpliwosci i wahałem sie czy to nie jest przypadkiem nab pomiedzy przeprawą promową a zakrętem Pięciu Gwizdków, to po zobaczeniu drugiego zdjecia stwierdziłem ze to odpada (brak magazynów przy nabrzezu).
Może wiec Dworzec Drzewny?

Jesli nie, to sie poddaje, ale chętnie usłysze poprawną odpowiedź :)



Proszę się nie poddawać przecież zawsze można poprosić o koło ratunkowe, oto i one.
Powodzenia i pozdrowienia.

totenkopf1956 - Pią Kwi 22, 2011 10:48 pm

Miejsce na ostatnio zamieszczonym zdięciu jest bardzo rozpoznawalne aż dziw iż nikt nie odgadł gdzie to
Zamieszczam jeszcze jedno pochodzące z netu. To nawet chyba ta sama jednostka co w zagadce.

mnich3001 - Sob Kwi 23, 2011 12:42 am

Dworzec Drzewny - no wiadomo przecież :) Nie wiedziałem, że miał więcej niż istniejący do dziś jeden pomost. Muszę się tam kiedyś wybrać :)
totenkopf1956 - Sob Kwi 23, 2011 6:16 pm

mnich3001 napisał/a:
Dworzec Drzewny - no wiadomo przecież :) Nie wiedziałem, że miał więcej niż istniejący do dziś jeden pomost. Muszę się tam kiedyś wybrać :)

Prawda że proste.
Zdięcia U-bootów i transportowca zostały wykonane prawdopodobnie zokien składnicy pocztowej przy ulicyWiślnej,którą w wojnę zajmowała Kriegsmarine

totenkopf1956 - Pon Kwi 25, 2011 1:07 pm

Następne pytanie!

Gdzie zrobiono zdjęcie STEUBENA???

Chyba nie za trudne.

cygnus x-1 - Pon Kwi 25, 2011 7:01 pm

totenkopf1956 napisał/a:
cygnus x-1 napisał/a:
Szczerze mówiąc dodatkowe zdjecie nic mi nie pomogło a wręcz wzbudziło masę wątpliwosci.
Niestety słaba jakosc zdjecia powoduje ze można wielorako interpretowac to co sie widzi w tle.
Ja uwazam ze są to jakies dźwigi z innego nabrzeża, natomiast nic nie rozpoznaje przy nabrzeżu. Jesli na pierwszym zdjeciu miałem watpliwosci i wahałem sie czy to nie jest przypadkiem nab pomiedzy przeprawą promową a zakrętem Pięciu Gwizdków, to po zobaczeniu drugiego zdjecia stwierdziłem ze to odpada (brak magazynów przy nabrzezu).
Może wiec Dworzec Drzewny?

Jesli nie, to sie poddaje, ale chętnie usłysze poprawną odpowiedź :)



Proszę się nie poddawać przecież zawsze można poprosić o koło ratunkowe, oto i one.
Powodzenia i pozdrowienia.


Zgłaszam reklamacje!!!
Napisałem ze to być moze Dworzec Drzewny!!! :hiihihi:
Kolejne (trzecie) zdjecie potwierdzało moje przypuszczenia, ale skoro wrzuciłeś je jako pomocnicze koło ratunkowe uznałem ze raczej nie dam rady rozwikłac tego skoro wszystko mi wskazuje ze to Dworzec Drzewny!
Pozdrawiam!

cygnus x-1 - Pon Kwi 25, 2011 7:03 pm

Zdjecie STEUBENA zostało wykonane na Westerplatte.
totenkopf1956 - Wto Kwi 26, 2011 6:31 pm

cygnus x-1 napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
cygnus x-1 napisał/a:
Szczerze mówiąc dodatkowe zdjecie nic mi nie pomogło a wręcz wzbudziło masę wątpliwosci.
Niestety słaba jakosc zdjecia powoduje ze można wielorako interpretowac to co sie widzi w tle.
Ja uwazam ze są to jakies dźwigi z innego nabrzeża, natomiast nic nie rozpoznaje przy nabrzeżu. Jesli na pierwszym zdjeciu miałem watpliwosci i wahałem sie czy to nie jest przypadkiem nab pomiedzy przeprawą promową a zakrętem Pięciu Gwizdków, to po zobaczeniu drugiego zdjecia stwierdziłem ze to odpada (brak magazynów przy nabrzezu).
Może wiec Dworzec Drzewny?

Jesli nie, to sie poddaje, ale chętnie usłysze poprawną odpowiedź :)



Proszę się nie poddawać przecież zawsze można poprosić o koło ratunkowe, oto i one.
Powodzenia i pozdrowienia.


Zgłaszam reklamacje!!!
Napisałem ze to być moze Dworzec Drzewny!!! :hiihihi:
Kolejne (trzecie) zdjecie potwierdzało moje przypuszczenia, ale skoro wrzuciłeś je jako pomocnicze koło ratunkowe uznałem ze raczej nie dam rady rozwikłac tego skoro wszystko mi wskazuje ze to Dworzec Drzewny!
Pozdrawiam!



Bez urazy wydaje mi się iż zachowałem się poprawnie na Twoje pytanie by utwierdzić Ciebie w dedukcji podałem koło ratunkowe. Odpowiedż była w formie pytania nie pewnika.Ale reklamację przyjmuję i jeżeli uważasz się za poszkodowanego to PRZEPRASZAM

totenkopf1956 - Wto Kwi 26, 2011 6:44 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Zdjecie STEUBENA zostało wykonane na Westerplatte.




Tak jest zdięcie Steubena zostało wykonane na Westerplatte.Brawo!
Jeszcze jedno zdięcie tego miejsca.

totenkopf1956 - Wto Kwi 26, 2011 6:51 pm

Kolejne pytanie o miejsce wykonania zdięcia (ja co do miejsca mam tylko przypuszczenia)
cygnus x-1 - Sro Kwi 27, 2011 8:30 pm

Według mnie u-booty cumują na Holmhafen (dzisiejszy Basen Ostrowica I).
Nie jestem pewnien na 100%, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Pozdrawiam!

totenkopf1956 - Sro Kwi 27, 2011 11:18 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Według mnie u-booty cumują na Holmhafen (dzisiejszy Basen Ostrowica I).
Nie jestem pewnien na 100%, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Pozdrawiam!


Mam podobne przeświadczenie lecz trudno będzie je zweryfikować .

A teraz dla odmiany lajtowo, co przedstawia fotografia ?

cygnus x-1 - Czw Kwi 28, 2011 9:09 pm

Tak na szybkiego, to wygląda mi na nab Wiślane ( w rejonie Neuer Weischelbahnhof ), ale fotka z conajmniej lat 20.
Intryguje mnie jeden szczegół na zdjeciu, co to za konstrukcja widniejąca za tym dużym statkiem? To chyba jakiś pływający dzwig...

cygnus x-1 - Czw Kwi 28, 2011 9:24 pm

Trzymając sie teamtyki U-bootów to mam zdjęcie ale nie wiem gdzie to jest.
Oczywiscie ma jakies podejrzenia ale nie ma tzw koronnego argumentu.

totenkopf1956 - Czw Kwi 28, 2011 11:37 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Tak na szybkiego, to wygląda mi na nab Wiślane ( w rejonie Neuer Weischelbahnhof ), ale fotka z conajmniej lat 20.
Intryguje mnie jeden szczegół na zdjeciu, co to za konstrukcja widniejąca za tym dużym statkiem? To chyba jakiś pływający dzwig...


Masz rację to Nabrzeże Wiślane , jeszcze jedno wyrażniejsze zdięcie

totenkopf1956 - Czw Kwi 28, 2011 11:41 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Trzymając sie teamtyki U-bootów to mam zdjęcie ale nie wiem gdzie to jest.
Oczywiscie ma jakies podejrzenia ale nie ma tzw koronnego argumentu.


Ta fotografia powinna rzucić nieco światła.

Pozdrowienia.

cygnus x-1 - Pią Kwi 29, 2011 6:25 pm

To niesamowite! To samo zdjecie troszke bardziej wyraźnie i wszystko jasne! Powiem szczerze ze myslałem o innym miejscu, ale nie mogłem zidentyfikować konkretnego budynku, a przy tej rozdzielczosci wszystko widać jak na dłoni.
Dzięki!
Celowo nie piszę co to za miejsce, może ktos sie skusi i spróbuje okreslic gdzie cumował ten U-boot ??? Uważam ze przy tej rozdzielczosci to zagadka "laytowa".

W związku z tym ze moj post znalazl sie na nowej podstronie to wrzucam zdjecie jeszcze raz.

totenkopf1956 - Sob Kwi 30, 2011 12:01 am

cygnus x-1 napisał/a:
To niesamowite! To samo zdjecie troszke bardziej wyraźnie i wszystko jasne! Powiem szczerze ze myslałem o innym miejscu, ale nie mogłem zidentyfikować konkretnego budynku, a przy tej rozdzielczosci wszystko widać jak na dłoni.
Dzięki!
Celowo nie piszę co to za miejsce, może ktos sie skusi i spróbuje okreslic gdzie cumował ten U-boot ??? Uważam ze przy tej rozdzielczosci to zagadka "laytowa".

W związku z tym ze moj post znalazl sie na nowej podstronie to wrzucam zdjecie jeszcze raz.


Jeszcze coś dorzucę.

totenkopf1956 - Wto Maj 03, 2011 10:51 am

To chyba fragment tego samego mostu pontonowego.
cygnus x-1 - Czw Maj 05, 2011 8:10 pm

Mysle ze to zdjecie wiele wyjasni.
totenkopf1956 - Czw Maj 05, 2011 9:12 pm

Równierz coś dorzucę.
aldek1944 - Nie Maj 08, 2011 2:58 pm
Temat postu: Gdzie kręcono tą scenę?
W odcinku "Cafe Rose" serialu "Stawka większa niż życie" nakrecono sceny w pobliżu niemieckiego schronu T-750 stojacego w pobliżu portu :D W jakim mieście i gdzie nakrecono ta scenę?Dodam,że sekewncja ma miejsce pod koniec odcinka. :D
totenkopf1956 - Nie Maj 08, 2011 3:48 pm
Temat postu: Re: Gdzie kręcono tą scenę?
aldek1944 napisał/a:
W odcinku "Cafe Rose" serialu "Stawka większa niż życie" nakrecono sceny w pobliżu niemieckiego schronu T-750 stojacego w pobliżu portu :D W jakim mieście i gdzie nakrecono ta scenę?Dodam,że sekewncja ma miejsce pod koniec odcinka. :D



Proszę zerknąć na "Nie-dawny Gdańsk" do tematu "Moja mała ojczyzna-Port ul. Wiślna i okoliczne",na post Zybiego(str.3).

Pozdrowienia.

aldek1944 - Nie Maj 08, 2011 4:01 pm

Dzięki za info :D
Ponoć podczas kręcenia tej sceny zaginął pistolet,który na filmie wpadł do wody i go nie odnaleziono :-(

totenkopf1956 - Nie Maj 08, 2011 4:46 pm

aldek1944 napisał/a:
Dzięki za info :D
Ponoć podczas kręcenia tej sceny zaginął pistolet,który na filmie wpadł do wody i go nie odnaleziono :-(


Również o tym słyszałem ale to chyba anegdota.(Choć wszystko jest możliwe). :D

totenkopf1956 - Pon Maj 09, 2011 9:04 pm

Lotnicze zdięcie miejsca, które było tłem poprzednich fotek.Zdięcie prawdopodobnie z 1945 roku
totenkopf1956 - Wto Maj 10, 2011 6:32 pm

Jeszcze kilka fotografii tego miejsca.
Krzysztof - Wto Maj 10, 2011 8:42 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Lotnicze zdięcie miejsca, które było tłem poprzednich fotek.Zdięcie prawdopodobnie z 1945 roku

Mam problemy z dokładnym rozszyfrowaniem położenia. Mógłbyś trochę wyjaśnić?

totenkopf1956 - Wto Maj 10, 2011 10:35 pm

Krzysztof napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Lotnicze zdięcie miejsca, które było tłem poprzednich fotek.Zdięcie prawdopodobnie z 1945 roku

Mam problemy z dokładnym rozszyfrowaniem położenia. Mógłbyś trochę wyjaśnić?


Na części zdięć widać elewator na Holmie a u-booty są przycumowane do mostu pontonowego łączącego Holm ze stocznią.

Ponieważ jedna z załóg miała większą siłę przebicia i została zamieszczona dwókrotnie przeto dorzucam fotkę wyrógowaną przez ową załogę i jeszcze coś.

Krzysztof - Sro Maj 11, 2011 1:36 pm

Chodzi mi oto: "troyl_118.jpg" zdjęcie lotnicze. Domyślam się, że to Holm, ale na nim nie ma ani elewatora, ani mostu :???:
totenkopf1956 - Sro Maj 11, 2011 5:00 pm

Krzysztof napisał/a:
Chodzi mi oto: "troyl_118.jpg" zdjęcie lotnicze. Domyślam się, że to Holm, ale na nim nie ma ani elewatora, ani mostu :???:


Elewator nie zmieścił się kadrze znajduje się dalej po lewej stronie,natomiast nie podejrzewam Niemców o taką niefrasobliwość iżby zostawili nietknięty most w dodatku pływający.Po prostu gdzieś go odholowali lub zatopili.

Dla porównania zdięcie Holmu:przedwojenne, nie potrafię określić roku oraz wspułczesne.

Pozdrawiam

jayms - Czw Maj 12, 2011 5:45 am

Długa na 100 metrów ciekawostka wyszła podczas rozbudowy Trasy Sucharskiego.

Westerplatte. Tam gdzie jest jezdnia, była plaża

Robotnicy pracujący przy Trasie Sucharskiego na Westerplatte odkryli falochron. Nikt się go w tym miejscu nie spodziewał.

- Falochron odnaleziono przy Mewim Szańcu, podczas rozbudowy Trasy - mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Konstrukcja znajduje się dokładnie pomiędzy Strażą Pożarną a firmą Aqua Port - uściśla Magdalena Skorupka-Kaczmarek z Gdańskich Inwestycji Komunalnych.

Znalezisko to długa na ok. 100 metrów, wysoka na pewno na ponad trzy (wezwani na miejsce archeolodzy wciąż jeszcze nie dokopali się do fundamentów) konstrukcja - falochron albo betonowy pirs, do którego kiedyś przybijały niewielkie statki albo żaglówki. Ma kształt litery L. Został wykopany, bo znajdował się w osi rowu odwadniającego. GIK zgodnie z przepisami zawiadomił urząd konserwatora.

- To odkrycie o tyle nietypowe, że falochronu nie ma na żadnych mapach. Na planach z 1924 r. w tym miejscu jest wał ziemny. Konstrukcja musiała powstać po 1936 r. - bo z tego roku pochodzi ostatnia szczegółowa dokumentacja z tamtego okresu, a na mapie nic nie ma. Kto wie, może powstała w czasie wojny albo chwilę przed - mówi Tymiński. - To interesujące, bo zwykle podczas tego typu prac znajduje się bomby, nie bomby, niewypały, hełmy albo ciekawostki archeologiczne. Ale, żeby falochron!

Dzięki odkryciu można ocenić także, jak daleko w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przesunął się brzeg Bałtyku.

- Plaża musiała się kiedyś zaczynać tu, gdzie jest jezdnia. Falochron - używam tej nazwy w sensie potocznym, bo kto wie, czy to nie było nabrzeże - znajdował się ok. 30 metrów od brzegu. Teraz między Trasą Sucharskiego a brzegiem Zatoki zmieściłoby się całe boisko, tyle lądu narosło - mówi Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków.

- Bo co innego usiąść przy ulicy i powiedzieć: - o, tu było morze. A co innego znaleźć falochron, przynajmniej 100 metrów od brzegu. To daje efekt. Tym bardziej, że to taki mały świadek historii, o którego istnieniu nikt nie wiedział - dodaje Tymiński.

Teraz inwestor chce falochron zachować, a nawet wyeksponować.

- Jest w bardzo dobrym stanie. Zostanie zostawiony na zewnątrz, nie cały, ale widać będzie jego górę - przyznaje Magdalena Skorupka-Kaczmarek z GIK. - Prace będą się odbywać pod nadzorem konserwatorskim.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Krzysztof - Czw Maj 12, 2011 4:41 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Dla porównania zdjęcie Holmu

Nie pomogło :II
Nie pasuje mi ta ilość baraków i domów piętrowych. Nie mogę dopasować linii brzegowej do tego, co jest na mapach. A nazwa zdjęcia sugeruje, że to nie Holm, a "Troyl", ale do Przeróbki też mi nie pasuje :???:

cygnus x-1 - Czw Maj 12, 2011 8:29 pm

Krzysztof - mogę Cię zapewnić ze to jest Holm i dokładnie miejsce które opisuje Jurek- totenkopf1956. Budynek El nr 1 jest tak charakterystyczny ze nie mozna by go pomylic z żadnym innym. Poza tym nie sugeruj sie nazwą zdjecia, byc moze autorowi nazwy chodziło o widok na Troyl albo to po prostu pomyłka w nazewnictwie (czesto sie zdarza).
Pozdrawiam

totenkopf1956 - Czw Maj 12, 2011 10:31 pm

Krzysztof napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Dla porównania zdjęcie Holmu

Nie pomogło :II
Nie pasuje mi ta ilość baraków i domów piętrowych. Nie mogę dopasować linii brzegowej do tego, co jest na mapach. A nazwa zdjęcia sugeruje, że to nie Holm, a "Troyl", ale do Przeróbki też mi nie pasuje :???:


Po prawej stronie zdięcia na górze baseny w kształcie litery V,Ostrowica 1 i 2 dawniej U-Boots Hafen lub Holmhafen. Nad nimi po drugiej stronie Martwej Wisły zarys składnicy pocztowej,elewatora nr.3 i zbożowców ukraińskich. Po lewej u góry 2 białe zbiorniki powojenny skład CPN nr.5

Więcej wiary !!! :dziadek:

totenkopf1956 - Czw Maj 12, 2011 10:35 pm

I jeszcze inne zdięcia z wizyty Goebbelsa na Holmie.
totenkopf1956 - Pią Maj 13, 2011 6:51 pm

Kolejne pytanie gdzie to?
slowik45 - Pią Maj 13, 2011 7:16 pm

Gdzieś w porcie :mrgreen: , piękne zdjęcie :==
cygnus x-1 - Pią Maj 13, 2011 9:24 pm

Gdzieś w porcie :) a dokładniej pomiedzy Nab Wisłanym (po prawej) a Dworcem Drzewnym (po lewej) na wysokosci Basenu Górniczego.

Zgadłem?

TOMB - Pią Maj 13, 2011 9:49 pm

cygnus x-1 napisał/a:
pomiedzy Nab Wisłanym (po prawej) a Dworcem Drzewnym (po lewej) na wysokosci Basenu Górniczego.


No tak... ale wtedy chyba powinno być widać spichlerze na Wiślanym.

totenkopf1956 - Sob Maj 14, 2011 2:22 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Gdzieś w porcie :) a dokładniej pomiedzy Nab Wisłanym (po prawej) a Dworcem Drzewnym (po lewej) na wysokosci Basenu Górniczego.

Zgadłem?


Masz rację to jest to miejsce,a elewatory ukraińskie zostały po prawej stronie za plecami fotografującego. :==

Pozdrowienia.

TOMB - Sob Maj 14, 2011 11:19 pm

A ja nadal nieprzekonany. Jeśli "ukraińskie" elewatory zostały za plecami fotografującego, to powinno być widać po prawej elewator nr 2. A nawet gdyby i on został z tyłu za fotografującym to powinno być widać budynek składnicy pocztowej, gdyż jest na tyle blisko "dwójki".
totenkopf1956 - Nie Maj 15, 2011 2:36 pm

TOMB napisał/a:
A ja nadal nieprzekonany. Jeśli "ukraińskie" elewatory zostały za plecami fotografującego, to powinno być widać po prawej elewator nr 2. A nawet gdyby i on został z tyłu za fotografującym to powinno być widać budynek składnicy pocztowej, gdyż jest na tyle blisko "dwójki".


A gdyby fotkę cyknięto przed wybudowaniem zarówno składnicy (lata 20-te) jak i elewatora (koniec lat 30-tych) ???


Pozdrowienia. :dziadek:

cygnus x-1 - Nie Maj 15, 2011 4:39 pm

TOMB - zwróc uwage, po prawej stronie są magazyny z nab Wislanego, wielokrotnie pokazywane na zdjeciach w tym wątku. Podobnie jest ze stroną lewą, tam widac taki domek z Dworca Drzewnego, który jest na jednym zdjeciu strone czy dwie,a moze trzy do tyłu.
Poza tym widac ze to bardzo stare zdjecie, wiec i Elewatora nr 2 jeszcze nie ma. Są za to charakterystyczne dźwigi w sąsiedztwie których powstanie El 2.
Kolejna rzecz, to szerokosc Martwej Wisły, w tym miejscu jest chyba najszersza w całym porcie, nie licząc niedalekiej obrotnicy, no ale tam jest zupełnie inny widok.

POZDRAWIAM!

totenkopf1956 - Nie Maj 15, 2011 8:51 pm

Widok od strony Holmu.
TOMB - Pon Maj 16, 2011 10:58 am

Totenkopf i Cygnus! Macie rację. Nie wziąłem pod uwagę faktu, że zdjęcie mogło być wykonane przed powstaniem obiektów które miałem zakodowane w pamięci w tych miejscach.
totenkopf1956 - Pon Maj 16, 2011 7:59 pm

Reprodukcja słabej jakości lecz pomimo to może ktoś odgadnie gdzie to było.
cygnus x-1 - Wto Maj 17, 2011 4:42 pm

oj ciężko będzie....
Wygląda mi to na Basen Górniczy, widok z nab Rudowego na nab Węglowe.
Tylko zastanawia mnie co tam wystaje z wody po prawej stronie zdjecia?

TOMB - Wto Maj 17, 2011 4:59 pm

A może basen na WOC-u zaraz po II WŚ? Zdjęcie niezbyt wyraźne ale wydaje mi się że po drugiej stronie w tle widać morze.
totenkopf1956 - Wto Maj 17, 2011 8:30 pm

TOMB napisał/a:
A może basen na WOC-u zaraz po II WŚ? Zdjęcie niezbyt wyraźne ale wydaje mi się że po drugiej stronie w tle widać morze.


Dobrze kombinujesz. jeszcze jedna fotka bardzo słabej jakości - to samo miejsce ten sam czas.

cygnus x-1 - Czw Maj 19, 2011 6:48 am

Panie Jurku!
Jesli po zobaczeniu tylko pierwszego zdjęcia, przyznałbym racje, ze faktycznie moze byc to nabrzeze WOC ( i jesli widac morze w tle to musi byc to nabrzeze północne od strony Brzeźna), to po zobaczeniu drugiego zdjecia naszły mnie pewne wątpliwosci.
Skoro na obu zdjeciach widac ten sam statek to widac ze jest on zacumowany na południowym nabrzezu, a wiec w tle powinien byc widoczny Nowy Port, a nie morze.
Oczywiscie jest rozwiązanie tej wątpliwosci - tzn bardzo słaba jakosciowo fotka na której własciwie nie widac co jest za pierwszym planem.
Moze jest jeszcze jakies zdjecie z tego okresu?

Pozdrawiam,

totenkopf1956 - Czw Maj 19, 2011 9:47 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Panie Jurku!
Jesli po zobaczeniu tylko pierwszego zdjęcia, przyznałbym racje, ze faktycznie moze byc to nabrzeze WOC ( i jesli widac morze w tle to musi byc to nabrzeze północne od strony Brzeźna), to po zobaczeniu drugiego zdjecia naszły mnie pewne wątpliwosci.
Skoro na obu zdjeciach widac ten sam statek to widac ze jest on zacumowany na południowym nabrzezu, a wiec w tle powinien byc widoczny Nowy Port, a nie morze.
Oczywiscie jest rozwiązanie tej wątpliwosci - tzn bardzo słaba jakosciowo fotka na której własciwie nie widac co jest za pierwszym planem.
Moze jest jeszcze jakies zdjecie z tego okresu?

Pozdrawiam,


A może to pomoże.

Pozdrowionka. :hihi:

tobocian - Sob Maj 21, 2011 10:03 pm

O ja pierdziulę,zarąbiste zdjęcie,nigdy nie widziałem z tego "kąta" !
:==
Pozdrawiam Jurek i dawaj więcej

totenkopf1956 - Nie Maj 22, 2011 7:13 pm

tobocian napisał/a:
O ja pierdziulę,zarąbiste zdjęcie,nigdy nie widziałem z tego "kąta" !
:==
Pozdrawiam Jurek i dawaj więcej


Staram się jak mogę i od czasu do czasu w necie można coś nieopatrzonego trafić.

Pozdrowienia. :)

Współczesne ujęcie omawianego terenu.

cygnus x-1 - Wto Maj 24, 2011 8:35 pm

No to ja nie mam wiecej pytań w tym temacie :hiihihi:

ehhh a jednak miałem racje ze to nie WOC, ale czemu nie pomyslałem o Westerplatte ??? hehe

totenkopf1956 - Sro Maj 25, 2011 9:27 pm

cygnus x-1 napisał/a:
No to ja nie mam wiecej pytań w tym temacie :hiihihi:

ehhh a jednak miałem racje ze to nie WOC, ale czemu nie pomyslałem o Westerplatte ??? hehe


Jestem taki mądry ponieważ przeczytałem opis zdięcia.

A tutaj ciekawa fotka Gdańszczan oglądających pobojowisko na Westerplatte od strony Nowego Portu.

totenkopf1956 - Nie Maj 29, 2011 8:49 pm

Jeśli jesteśmy przy Westerplatte to dwie fotki ściągnięte z Odkrywcy opisane jako Westerplatte ,może ktoś potrafi je umiejscowić ?
cygnus x-1 - Sro Cze 01, 2011 7:22 pm

Na Westerplatte mi to nie wygląda.
Moze Górki Zachodnie?, ale nie dysponuje zadnymi zdjeciami ujscia Wisły Śmiałej.

Henio - Sro Cze 01, 2011 8:49 pm

Druga fotka - Widok od strony Zatoki Gdańskiej. Po lewej stronie widać Twierdzę Wisłoujście po "wyzwoleniu". albo komin łajby . Raczej to drugie.
Marek Z - Czw Cze 02, 2011 12:42 pm

Na obu fotkach widać basenik warsztatów Rady Portu od strony dzisiejszego Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej, lub jak kto woli od strony Twierdzy Wisłoujście.
Zdjęcie jest zrobione o świcie, dlatego tak układają się cienie, które przysłaniają Zakręt Pięciu Gwizdków z lewej strony. Stoją tam zacumowane po obu stronach stateczki, a komin jednego z nich odbija się w wodzie. Z lewej strony widać też fragment jednego z budynków usytuowanych nad samym kanałem. Na dolnym zdjęciu, wśród drzew, dostrzec można resztkę muru okalającego Westerplatte, który "dochodził" do bramy kolejowej.

totenkopf1956 - Czw Cze 02, 2011 8:21 pm

Marek Z napisał/a:
Na obu fotkach widać basenik warsztatów Rady Portu od strony dzisiejszego Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej, lub jak kto woli od strony Twierdzy Wisłoujście.
Zdjęcie jest zrobione o świcie, dlatego tak układają się cienie, które przysłaniają Zakręt Pięciu Gwizdków z lewej strony. Stoją tam zacumowane po obu stronach stateczki, a komin jednego z nich odbija się w wodzie. Z lewej strony widać też fragment jednego z budynków usytuowanych nad samym kanałem. Na dolnym zdjęciu, wśród drzew, dostrzec można resztkę muru okalającego Westerplatte, który "dochodził" do bramy kolejowej.


Również podejrzewałem iż są to warsztaty Rady Portu i Dróg Wodnych. Naprowadziły mnie na trop dwie podstawy od dżwigów,które widać na zdięciu oraz charakterystyczna,biała przystań tramwaju wodnego widoczna na fotce.

Gratuluję spostrzegawczości i intuicji. :==

Jeszcze kilka obrazów omawianego terenu.

Marek Z - Czw Cze 02, 2011 11:09 pm

Na zdjęciu 66.jpg z prawej strony widać to samo drzewo, które jest na fotce west3.jpg.
totenkopf1956 - Pią Cze 03, 2011 10:25 pm

Jeszcze dwie fotki.
totenkopf1956 - Nie Cze 05, 2011 10:14 pm

To samo miejsce po zmianach w topografii nabrzeża, wygląd obecny.
tobocian - Pon Cze 06, 2011 10:54 am

Fotkę "Westerplatte 236.jpg" to chyba wykonano z elewatora Anker? :hmm:
totenkopf1956 - Pon Cze 06, 2011 11:35 pm

tobocian napisał/a:
Fotkę "Westerplatte 236.jpg" to chyba wykonano z elewatora Anker? :hmm:


Właśnie tak to zdięcie było opisane.
Jeszcze kilka fotek tego miejsca po zakończeniu walk.

Henio - Czw Cze 09, 2011 2:48 pm


Przeniesione z http://gdansk-nowy-port.m...pic.php?t=26198

Krzysztof - Czw Cze 09, 2011 8:28 pm

Miałem kłopoty z identyfikacją.
pumeks - Czw Cze 09, 2011 11:24 pm

Ta żelazna kładka powstała chyba równocześnie z linią kolejową i istniała ponad 100 lat. Poniżej zdjęcie datowane z 1968 roku, z forum Nowego Portu



A na rycinie którą zamieścił Henio:


najciekawsza jest wieża z kulą czasu, nieco przesunięta w stosunku do latarni morskiej zachowanej do dziś.

totenkopf1956 - Sob Cze 11, 2011 8:22 am

Jeszcze jedo zdięcie do Westerplatte oraz kilka związanych zaktualnymi postami.
totenkopf1956 - Pią Cze 17, 2011 5:49 pm

Wedle opisu fotografię wykonano w Gdańsku.Pytanie - gdzie?
cygnus x-1 - Pią Cze 17, 2011 8:48 pm

Według mnie to jest Holm dokładniej Holmhafen nabrzeze południowe (ukośne).
Dzisiejsza Ostrowica I :hmm:

totenkopf1956 - Sob Cze 18, 2011 12:40 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Według mnie to jest Holm dokładniej Holmhafen nabrzeze południowe (ukośne).
Dzisiejsza Ostrowica I :hmm:


Brawo utwierdziłeś mnie w moim damniemaniu a ten budynek w oddali to składnica pocztowa. :==

Kolejne zdięcie i pytanie, co przedstawia ?

cygnus x-1 - Pon Cze 20, 2011 8:44 pm

W sumie ciężko o pewnosc przy tym zdjeciu, ale czy nie jest to (miejsce fotografowania) Weischelmunde- dokładniej okolice przeprawy promowej, a w tle Zakret Pięciu Gwizdków???
totenkopf1956 - Wto Cze 21, 2011 6:07 pm

cygnus x-1 napisał/a:
W sumie ciężko o pewnosc przy tym zdjeciu, ale czy nie jest to (miejsce fotografowania) Weischelmunde- dokładniej okolice przeprawy promowej, a w tle Zakret Pięciu Gwizdków???


Też tak sądzę, aby się upewnić pojechałem dzisiaj na wizję lokalną. Oto jej efekt zamierzony oraz nieoczekiwany bonus. :D

feyg - Wto Cze 21, 2011 7:16 pm

A czy przypadkiem statek na drugim planie to nie nasz późniejszy transatlantyk "Kościuszko"? Jako jedyny z trójki nie miał obniżenia burt na wysokości dziobowej ładowni.
totenkopf1956 - Wto Cze 21, 2011 10:04 pm

feyg napisał/a:
A czy przypadkiem statek na drugim planie to nie nasz późniejszy transatlantyk "Kościuszko"? Jako jedyny z trójki nie miał obniżenia burt na wysokości dziobowej ładowni.


Jeżeli to Kościuszko to nawet wiem dokąd płynie. Składnica pocztowa oddział 3 przesyłki zamorskie.

cygnus x-1 - Sro Cze 22, 2011 10:32 pm

Na zywo (SS Kosciuszko) musiał robić super wrażenie. Ehhh :)
totenkopf1956 - Czw Cze 23, 2011 8:00 am

cygnus x-1 napisał/a:
Na zywo (SS Kosciuszko) musiał robić super wrażenie. Ehhh :)


Z dzieciństwa pamiętam Batorego i Stefana Batorego płynące do stoczni na remont. :)

Zamieszczam kolejne zdięcie gdańskiego portu wykonane przez Kosycarza, jakie to nabrzeże ?

Marek Z - Czw Cze 23, 2011 11:53 am

totenkopf1956 napisał/a:
jakie to nabrzeże ?


PAGED :)

totenkopf1956 - Czw Cze 23, 2011 7:19 pm

Marek Z napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
jakie to nabrzeże ?


PAGED :)


Zgadza się, brawo. :==

Jednostka stoi przycumowana do drewnianego nabrzeża , którego fragment dotrwał do dnia dzisiejszego.

totenkopf1956 - Czw Cze 23, 2011 9:57 pm

Ciekawe czy to molo w Gdańsku ?
cygnus x-1 - Sob Cze 25, 2011 5:55 pm

Własciwie cieżko znaleźć na tych fotografiach jakieś "haczyki" aby stwierdzic czy to Danzig. Jedynym szczegółem są charakterystyczne lampy na molo, tylko czy takie były w Brzeźnie? :???:
Pozostaje wierzyc ze podpis na odwrocie jest rzetelny :lol:

Pozdrawiam!

totenkopf1956 - Nie Cze 26, 2011 12:04 am

cygnus x-1 napisał/a:
Własciwie cieżko znaleźć na tych fotografiach jakieś "haczyki" aby stwierdzic czy to Danzig. Jedynym szczegółem są charakterystyczne lampy na molo, tylko czy takie były w Brzeźnie? :???:
Pozostaje wierzyc ze podpis na odwrocie jest rzetelny :lol:

Pozdrawiam!


A więc i tą sprawę mamy wyjaśnioną. :zgooda:

totenkopf1956 - Sro Cze 29, 2011 4:54 pm

Ostatnio wyszperane w necie zdięcie opisane jako Gdynia, lecz oczywiście to Gdańsk. Chyba nawet wiem gdzie to jest. Może ktoś postara się odgadnąć miejsce cyknięcia fotki.
pumeks - Sro Cze 29, 2011 7:43 pm

Jeśli budynek z prawej to ten sam, co na poniższej fotce (choć nie jestem 100% pewien), to ja znam odpowiedź.
Marek Z - Sro Cze 29, 2011 8:12 pm

pumeks napisał/a:
to ja znam odpowiedź.


Ja też znam.. :-)
To miejsce ma coś wspólnego z mlekiem. :wink:

cygnus x-1 - Sro Cze 29, 2011 8:48 pm

Marek Z napisał/a:
pumeks napisał/a:
to ja znam odpowiedź.


Ja też znam.. :-)
To miejsce ma coś wspólnego z mlekiem. :wink:


Wiem, ale nie powiem :hiihihi:

Marek Z - Sro Cze 29, 2011 9:44 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Wiem, ale nie powiem :hiihihi:


Toć przecież niech inni też pozgadują :mrgreen:

Slaw - Czw Cze 30, 2011 8:40 pm

Swego czasu dość częstymi gośćmi w porcie Gdańskim byłi Jankesi .Przeglądając US stronki można znaleść fajne fotki z okresu 1919-20 gdzie ich okręty stoją przy różnych częściach portu . Kilka zapodam do tematu.
http://desmond.imageshack.us/Himg827/scaled.php?
http://desmond.imageshack.us/Himg706/scaled.php?
http://desmond.imageshack....jpg&res=medium
Gdzie te zdjęcia zostały zrobione ?
Slaw

pumeks - Czw Cze 30, 2011 8:50 pm

Pierwsze chyba (?) na WOC-u (zresztą to zdjęcie już u nas na forum było tutaj), dwa następne - sądząc na podstawie tego ostatniego - na prawym brzegu Martwej Wisły nieco powyżej Wisłoujścia, w okolicy, gdzie później powstał basen węglowy.
Slaw - Czw Cze 30, 2011 9:15 pm

Też myślę że pierwsze zdjęcie zrobione na WOC , o ile pamiętam stara nazwa nabrzeże od strony morza to Marchlewskiego ( a może na odwrót Waryńskiewgo ?). Co do drugiego to nie miałem w 100% pewności , bardzo możliwe że te budynki to współczesny elewator 3 i 4 a okręt stoi gdzieś na wysokości dzisiejszego przystanku motorówki portowej która zresztą nie pływa :II (nab.Górniczego)
I następna fota :

Slaw - Czw Cze 30, 2011 9:55 pm

i jeszcze dwa zdjęcia :
Przepraszam jeżeli jakieś zdjęcia powtarzam , forum nie przeglądałem szmat czasu.
Slaw

totenkopf1956 - Czw Cze 30, 2011 10:37 pm

pumeks napisał/a:
Jeśli budynek z prawej to ten sam, co na poniższej fotce (choć nie jestem 100% pewien), to ja znam odpowiedź.


Do zdięcia torpedowca dorzucę jeszcze dwa.

totenkopf1956 - Czw Cze 30, 2011 10:42 pm

Marek Z napisał/a:
pumeks napisał/a:
to ja znam odpowiedź.


Ja też znam.. :-)
To miejsce ma coś wspólnego z mlekiem. :wink:


Dlaczego z mlekiem? Mi się kojarzy z olejem.

totenkopf1956 - Czw Cze 30, 2011 10:50 pm

Slaw napisał/a:
Swego czasu dość częstymi gośćmi w porcie Gdańskim byłi Jankesi .Przeglądając US stronki można znaleść fajne fotki z okresu 1919-20 gdzie ich okręty stoją przy różnych częściach portu . Kilka zapodam do tematu.
http://desmond.imageshack.us/Himg827/scaled.php?
http://desmond.imageshack.us/Himg706/scaled.php?
http://desmond.imageshack....jpg&res=medium
Gdzie te zdjęcia zostały zrobione ?
Slaw


Krążownik cumuje do nie istniejącego obecnie drewnianego mola naprzeciwko elewatora nr 2.

totenkopf1956 - Czw Cze 30, 2011 11:00 pm

Slaw napisał/a:
i jeszcze dwa zdjęcia :
Przepraszam jeżeli jakieś zdjęcia powtarzam , forum nie przeglądałem szmat czasu.
Slaw


Sądzę iż to WOC. Dorzucę jeszcze jedno.

totenkopf1956 - Czw Cze 30, 2011 11:20 pm

I jeszcze jedno.
tobocian - Pią Lip 01, 2011 11:48 am

Fotki w poście Slaw-a to WOC: 2 pierwsze foty to nabrzeże WOC-II czyli od strony Nowego Portu, 3 zdjęcie WOC-I (od strony zatoki).
Slaw - Pią Lip 01, 2011 12:38 pm

Tak , to współczesny WOC , kiedyś za komuny nazwa nabrzeże Waryńskiego i Marchlewskiego.Jedynie USS Kerowlec cumuje przy nab.Oliwskim - tak ja uważam .
Swego czasu wpadły mi w ręce zdjęcia po osobie która odbudowywała porty po wojnie
Na zdjęciach jest port w Gdańsku , Gdyni i Szczecina .
Kilka kart z tego albumu zapodam do tematu , ciekawy jestem opini gdzie one zostały zrobione.
Slaw
PS
Vistula- to był plac gdzie składowano samochody i skrzynie CKD .
Ten pomost drewniany przy którym cumuje krażownik Wielkiego Brata za Oceanu to nie przypadkiem nabrzeże gdzie po wojnie ładowano drewno PAGIET , za nab.Rudowym.

Slaw - Pią Lip 01, 2011 12:54 pm

i dalsze
cygnus x-1 - Pią Lip 01, 2011 2:06 pm

Nr 10, 15, 26 - to Elewator nr 2 na nab Wiślanym.
Nr 11 - WOC Nab Zachodnie
Nr 5, 8 - WOC nabrzeze WOC II
Nr 4 - Nab Rudowe w tle Elewatory 3/4

Co do reszty to albo nie mam pewnosci albo nie mam pojęcia :hiihihi:

Pozdrawiam!

pumeks - Pią Lip 01, 2011 5:15 pm

Ten dyplom z postu Slaw-a z czymś mi się skojarzył... "to" znalazłem w domu za obrazem Matki Boskiej ( :mrgreen: ) - otrzymał go dziadek mojej żony w 1952 r.
Slaw - Pią Lip 01, 2011 5:49 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Nr 10, 15, 26 - to Elewator nr 2 na nab Wiślanym.
Nr 11 - WOC Nab Zachodnie
Nr 5, 8 - WOC nabrzeze WOC II
Nr 4 - Nab Rudowe w tle Elewatory 3/4

Co do reszty to albo nie mam pewnosci albo nie mam pojęcia :hiihihi:

Pozdrawiam!


1 - nab,Rudowe
3 -WOC (?)
11,19,18,23 -Gdynia
20,21,22 -Szczecin(?)

6,7,8 - to może być WOC
pumeks - bardzo fajny dyplomik , nie często można zobaczyć takie dyplomy .

cygnus x-1 - Pią Lip 01, 2011 9:21 pm

Zdjecie nr 11 to nie jest Gdynia a na 100% WOC nab Zachodnie. Dla porównania zdjecie aktualne.
Zdjecie nr 19 - to prawdopodobnie Gdynia.

cygnus x-1 - Pią Lip 01, 2011 9:22 pm

Zdjecie nr 3 to tez Port Gdański. Ta fotka widnieje juz w tym watku (wrzucona przez pana Jurka).
Też mysle ze to WOC.

feyg - Pią Lip 01, 2011 9:48 pm

cygnus x-1 napisał/a:

Zdjecie nr 19 - to prawdopodobnie Gdynia.

Na pewno to Gdynia - konretnie odbudowa wiaduktu nr 1. Inny gdyński "pewniak" to nr 23.

Slaw - Pią Lip 01, 2011 10:30 pm

Oczywiście że 11 to WOC a nie Gdynia .
Marek Z - Sob Lip 02, 2011 10:19 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Dlaczego z mlekiem? Mi się kojarzy z olejem.

Dlaczego z mlekiem ? Bo wg mnie, statek stoi w miejscu, które sporo czasu nazywało się Milchpeter, czyli Mleczny Piotr.
Pumeks, tez miałeś na myśli to miejsce ?

totenkopf1956 - Nie Lip 03, 2011 9:18 pm

Moim skromnym zdaniem sądzę iż jest to, to miejsce.
cygnus x-1 - Pon Lip 04, 2011 4:31 pm

feyg napisał/a:
cygnus x-1 napisał/a:

Zdjecie nr 19 - to prawdopodobnie Gdynia.

Na pewno to Gdynia - konretnie odbudowa wiaduktu nr 1. Inny gdyński "pewniak" to nr 23.

Odnośnie zdjecia nr 23, to też uwazam ze to Gdynia, cały czas mam wrazenie ze to zdjecie juz widziałem ale nie mogłem nigdzie go odnaleźć.
Jesli sie nie mylę to widok z koncówki nabrzeza szwedzkiego w strone "hollandu" w tle elewator, dzis przesłonięty magazynami przy nab francuskim.

tobocian - Wto Lip 05, 2011 11:54 am

Zdjęcie 14,24 WOC,
zdjęcie 13 najprawdopodobniej też WOC
26- coś mi podpowiada że to nab.Wiślane... :hmm:
na fotce 6 i 2 są te same dźwigi...

Slaw - Wto Lip 05, 2011 3:22 pm

[quote="cygnus x-1"]
feyg napisał/a:
cygnus x-1 napisał/a:

Zdjecie nr 19 - to prawdopodobnie Gdynia.

Na pewno to Gdynia - konretnie odbudowa wiaduktu nr 1. Inny gdyński "pewniak" to nr 23.

Odnośnie zdjecia nr 23, to też uwazam ze to Gdynia, cały czas mam wrazenie ze to zdjecie juz widziałem ale nie mogłem nigdzie go odnaleźć.
Jesli sie nie mylę to widok z koncówki nabrzeza szwedzkiego w strone "hollandu" w tle elewator, dzis przesłonięty magazynami przy nab francuskim.[/q

Czyli fota zrobiona w okolicach współczesnego BBM ("piłki" chemia).Faktycznie , w oddali widać elewator (BTZ) i kawałki magazynu na francuzie .Zaznaczyłem miejsce X na mapie

totenkopf1956 - Pon Lip 11, 2011 10:14 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Ostatnio wyszperane w necie zdięcie opisane jako Gdynia, lecz oczywiście to Gdańsk. Chyba nawet wiem gdzie to jest. Może ktoś postara się odgadnąć miejsce cyknięcia fotki.


Wracając do mego pytania, statek cumuje przy ulicy Broschkischer Weg (Wiślna) na wysokości Amady.

Marek Z - Sro Lip 13, 2011 6:43 pm

totenkopf1956 napisał/a:
statek cumuje przy ulicy Broschkischer Weg (Wiślna) na wysokości Amady.


Eeee.. :II

totenkopf1956 - Sro Lip 13, 2011 8:47 pm

Taka ciekawostka.
totenkopf1956 - Pią Lip 15, 2011 7:49 pm

Kolejna zagadka, gdzie wykonano fotografię ?(chyba łatwe).
pumeks - Sob Lip 16, 2011 1:49 pm

to jest "Wilhelm Gustloff"?
totenkopf1956 - Sob Lip 16, 2011 9:25 pm

pumeks napisał/a:
to jest "Wilhelm Gustloff"?


Wilhelm Gustloff względnie Robert Ley.

Marek Z - Sob Lip 16, 2011 11:17 pm

totenkopf1956 napisał/a:
gdzie wykonano fotografię ?


WOC ?

totenkopf1956 - Nie Lip 17, 2011 9:32 am

Marek Z napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
gdzie wykonano fotografię ?


WOC ?


Kierunek właściwy lecz to nie WOC.

tobocian - Pon Lip 18, 2011 1:17 pm

Znaczy Westerplatte? :hmm:
totenkopf1956 - Pon Lip 18, 2011 8:16 pm

tobocian napisał/a:
Znaczy Westerplatte? :hmm:


Tak jest. Brawo. :==

To jest to miejsce tylko z drugiej strony.

totenkopf1956 - Wto Lip 19, 2011 6:14 pm

Jakie to miejsce w porcie gdańskim.
Marek Z - Sro Lip 20, 2011 6:00 pm

totenkopf1956 napisał/a:
akie to miejsce w porcie gdańskim.


Przystań przy Westerplatte.

cygnus x-1 - Sro Lip 20, 2011 7:56 pm

Też mysle ze to zakręt Pięciu Gwizdków z przystanią na Westerplatte.
totenkopf1956 - Sro Lip 20, 2011 8:40 pm

Tak macie obaj rację. :==
I następna (łatwa) zagadka dla spostrzegawczych, gdzie to jest?

cygnus x-1 - Sro Lip 20, 2011 9:16 pm

Zgadza sie! Jest łatwa dla spostrzegawczych :mrgreen:
Ja wiem, ale nie powiem! :hihi: Niech inni też pogłówkują.

pumeks - Czw Lip 21, 2011 8:27 am

Eeee, to ja też nie powiem :P
Henio - Czw Lip 21, 2011 1:19 pm

To jakieś znajome 8O "Chłodnia kominowa :hmmm: "

Marek Z - Pią Lip 22, 2011 8:47 am

No dobra. Też nie będę zdradzał, gdzie to jest. :mrgreen:
totenkopf1956 - Pią Lip 22, 2011 2:47 pm

W oczekiwaniu na pierwszego zdecydowanego zamieszczam zdięcie, które od dłuższego czasu nie dawało mi spokoju lecz ostatnio skojarzyłem pewne jego fragmenty.Nie jestem pewny swej dedukcji dlatego zamieszczam je jako zagadkę. Liczę na odzew w szczególności porciaków choć nie tylko. Zdięcie zostało wykonane na przełomie lat 40-tych i 50-tych. Gdzie to jest?
pumeks - Pon Lip 25, 2011 7:20 am

Czyżby to była ul. Wolności?
totenkopf1956 - Pon Lip 25, 2011 6:07 pm

pumeks napisał/a:
Czyżby to była ul. Wolności?


No właśnie, ja również tak je rozpoznałem to chyba miejsce gdzie powstanie w przyszłości "Wiking". :zgooda:

Pozdrawiam.

totenkopf1956 - Pią Lip 29, 2011 8:21 pm

Pora na rozwiązanie zagadki z 20 lipca, fotografia przedstawia widok z Westerplatte na Nowy Port. Między masztami jest widoczna dzwonnica kościoła św.Jadwigi. I następna zagadka fotka co prawda marnej jakości ale ciekawa. Gdzie to jest?
Marek Z - Pią Lip 29, 2011 10:10 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Gdzie to jest?


Stawiam na PAGED :)

Henio - Sob Lip 30, 2011 4:21 am

Nab. Szczecińskie - tam kiedyś parkowały auta eksportowe. Pamiętam jak czekały dosyć długo Polonezy z "lewą" kierownicą i gdy zginęło kilkadziesiąt kół jednej nocy (potruto psy) to auta poszły na kraj jako odrzut z exportu.
totenkopf1956 - Nie Lip 31, 2011 6:41 am

Niestety nie jest to Paged ani Nabrzeże Szczecińskie, dla ułatwienia dodam iż okrągłe budowle widoczne w dolnym lewym rogu to zbiorniki składu paliwowego.

Pozdrawiam.

totenkopf1956 - Nie Lip 31, 2011 6:58 am

Przepraszam Forum nie przyjmowało wpisów i zrobiło się to co widać. :skolowany: :brake: 8))
Już nie widać. Posprzątane. :wink:
DW

tobocian - Nie Lip 31, 2011 11:15 am

Najprawdopodobniej jest to Holm,zbiorniki f-my Mazut,Petroleum-Import,Export z Warszawki.
totenkopf1956 - Nie Lip 31, 2011 9:28 pm

tobocian napisał/a:
Najprawdopodobniej jest to Holm,zbiorniki f-my Mazut,Petroleum-Import,Export z Warszawki.


Tak jest, wyśmienita odpowiedż to Holm i wygląd tego miejsca w dniu dzisiejszym(dosłownie). :==

totenkopf1956 - Pon Sie 01, 2011 4:59 pm

A teraz przerywnik - ironia losu to samo miejsce ale inne okoliczności
tobocian - Pon Sie 01, 2011 6:01 pm

Na pierwszym zdjęciu coś ta ręka mu nie opadła,jako jedyny zażył Viagrę? :hiihihi:
cygnus x-1 - Wto Sie 02, 2011 6:40 am

Jak bawarczyka wybrali na przywódcę WMG to musiało sie to źle skończyć.
A on "skończył" w Warszawie...

totenkopf1956 - Pią Sie 05, 2011 10:50 pm

Czas na kolejną zagadkę. Od dłuższego czasu nurtowało mnie to zdięcie przedstawiające Schleswig Holstein w porcie gdańskim turz przed wybuchem wojny, pytanie brzmi gdzie stoi pancernik?
Henio - Sob Sie 06, 2011 9:17 am

Foto zrobione z pancernika.
totenkopf1956 - Sob Sie 06, 2011 8:04 pm

Henio napisał/a:
Foto zrobione z pancernika.


Tak jest zapomniałem dodać iż fotkę pstryknięto z burty okrętu.

tobocian - Sob Sie 06, 2011 8:25 pm

:D Henio dyć Jurek napisał że to z pancernika :)
pancernik jeszcze nie zacumował ale coś mi podpada na Njuport nab.oliwskie... :hmm: ale równie dobrze obstawiam Westerplatte gdyż linia wzniesień zalesionych na horyzoncie wybitnie podpowiada że to może być focior cyknięty z kanału "mocno" odginając aparat w stronę Woc-u...taka fotka mogłaby wyjść...

totenkopf1956 - Sob Sie 06, 2011 10:12 pm

Dorzucę jeszcze jedną fotkę tego wydarzenia w omawianym miejscu.
Marek Z - Sob Sie 06, 2011 11:42 pm

Z tego co pamiętam, Schleswig cumował w Gdańsku przy Nabrzeżu Oliwskim, Twierdzy Wisłoujście, Pagedzie i CPN-1 (dzisiejsze Nabrzeże Zbożowe), kiedy pobierał paliwo. Wg mnie, obiekty ze zdjęć nie pasują do tych miejsc.
Może to Świnoujście, skąd wypływał do Gdańska, lub inny port ? :???:

Henio - Nie Sie 07, 2011 12:50 am

Moim zdaniem stoi na Wester , trochę dalej w stronę portu niż ten okręt :


Ale i to foto daje do myślenia :


Czyli by stał na początku WOCu przy latarni .

totenkopf1956 - Nie Sie 07, 2011 10:10 am

Marek Z napisał/a:
Z tego co pamiętam, Schleswig cumował w Gdańsku przy Nabrzeżu Oliwskim, Twierdzy Wisłoujście, Pagedzie i CPN-1 (dzisiejsze Nabrzeże Zbożowe), kiedy pobierał paliwo. Wg mnie, obiekty ze zdjęć nie pasują do tych miejsc.
Może to Świnoujście, skąd wypływał do Gdańska, lub inny port ? :???:


Po zidentyfikowaniu miejsca postoju okrętu sam byłem ogromnie zaskoczony(a tak na marginesie miejsce owo było już przedmiotem zagadki).

pumeks - Nie Sie 07, 2011 11:21 am

Myślałem, że to mogą być obiekty w okolicy obecnego terminalu promowego (widać je za rufą "Sch-H" na zdjęciu, które załączam), ale nie zgadza mi się kształt nabrzeża...
totenkopf1956 - Nie Sie 07, 2011 11:52 am

pumeks napisał/a:
Myślałem, że to mogą być obiekty w okolicy obecnego terminalu promowego (widać je za rufą "Sch-H" na zdjęciu, które załączam), ale nie zgadza mi się kształt nabrzeża...


No właśnie celna uwaga, nabrzeże jest skośne betonowo kamienne.

pumeks - Nie Sie 07, 2011 6:42 pm

Mam! ale mnie zmyliłeś. Po prostu te zdjęcia, które zamieściłeś, nie dotyczą wizyty "Schleswiga-Holsteina" w 1939, tylko "Schlesien" (w 1932 r.?) - tak przynajmniej opisano je w "Danziger Hauskalender" 1960. To nabrzeże jest gdzieś w Kaiserhafen, czyli Kanale Kaszubskim. "Schleswig-Holstein" w 1939 r. tak daleko nie wpływał.
Marek Z - Nie Sie 07, 2011 7:03 pm

pumeks napisał/a:
ale mnie zmyliłeś.


Nie tylko Ciebie. :wink:
Fajnie, kolejna zagadka ze zdjęć wyjaśniona.. :==

totenkopf1956 - Nie Sie 07, 2011 8:41 pm

Serdecznie przepraszam za pomyłkę w nazwie pancernika sam również byłem przekonany iż to Schleswig dlatego wyraziłem swoje zdziwienie miejscem postoju owego. Sztywne poleganie na opisach zdięć może doprowadzić do pomyłki takiej jak moja, nie zawsze opis jest dokładny lub zgodny z prawdą. Nawet w domowym kalendarzu gdańskim z którego Pumeks zamieścił fotki też popełniono błąd gdyż niej jest to Kanał Cesarski.
Jeszcze raz przepraszam a pytanie jest ciągle aktualne.

totenkopf1956 - Nie Sie 07, 2011 9:02 pm

Pumeks dzięki za zamieszczenie zdięcia którego nigdy dotąd nie widziałem- brawo :==
Gdybyś się dokładniej jemu przyjrzał był byś w domu.

pumeks - Nie Sie 07, 2011 9:17 pm

Masz na myśli to ostatnie zdjęcie? tam faktycznie jest podobne ukształtowanie nabrzeża, ale to nie jest to samo miejsce - budynki widoczne na pierwszym i trzecim zdjęciu są inne, na terenie dawnego Szańca Zachodniego takich chyba nie było.
totenkopf1956 - Nie Sie 07, 2011 10:06 pm

pumeks napisał/a:
Masz na myśli to ostatnie zdjęcie? tam faktycznie jest podobne ukształtowanie nabrzeża, ale to nie jest to samo miejsce - budynki widoczne na pierwszym i trzecim zdjęciu są inne, na terenie dawnego Szańca Zachodniego takich chyba nie było.


Mowa o fotce nr.3 czyli przedostarniej, no ale łatwo mi gadać wszak to miejsce znam jeszcze z lat 60tych dzisiaj wygląda zupełnie inaczej nie do poznania.

Pozdrowienia.

pumeks - Pon Sie 08, 2011 7:18 am

W takim razie chodzi pewnie o nabrzeże Martwej Wisły powyżej Polskiego Urzędu Pocztowego nr 3 (na zdjęciu, które zamieszczam poniżej, w większości zasłonięte przez statek, ale widać wzmiankowany Urząd Pocztowy i kawałek magazynu firmy Schmidt u. Steinhagen).
totenkopf1956 - Pon Sie 08, 2011 9:11 pm

pumeks napisał/a:
W takim razie chodzi pewnie o nabrzeże Martwej Wisły powyżej Polskiego Urzędu Pocztowego nr 3 (na zdjęciu, które zamieszczam poniżej, w większości zasłonięte przez statek, ale widać wzmiankowany Urząd Pocztowy i kawałek magazynu firmy Schmidt u. Steinhagen).


No nareszcie, brawo, gratuluję :==

To jest obecne Nabrzeże Szczecińskie w przeszłości przez dokerów zwane Vistulą(moja mała ojczyzna). Teren obecnie wcale nie przypomina tego ze zdjęć. Pokrótce go opiszę: zdjęcia ukazują ulicę Broschkischer Weg która ciągnęła się wzdłuż Martwej Wisły przy której stoją charakterystyczne metalowe słupy oświetleniowe. Za ulicą umiejscowione są magazyny z których tylko jeden ocalał po wojnie i został rozebrany na przełomie lat 70tych i 80tych. Na terenie owych magazynów po wojnie zorganizowano składowisko kopalniaków, patrząc dalej za ówczesną ulicę Lauentaler Weg widać fabrykę papy, która nie przetrwała wojny a na jej terenie umiejscowiono skład opałowy funkcjonujący do lat 80tych.Patrząc w drugą stronę nad magazynem widać dach Polskiej Składnicy Pocztowej.
A teraz o błędnej identyfikacji okrętu, jak na 1939 na zdjęciach brakowało mi betonowego zbożowca oraz wielkiego drewnianego mola na Vistuli.Jeszcze jedna zagadka historyczno-topograficzna portu została rozwiązana.
Pozdrowienia.

totenkopf1956 - Wto Sie 09, 2011 8:15 pm

Oto współczesny wygląd terenu wyżej opisywanego.
totenkopf1956 - Sob Sie 13, 2011 7:01 am

Pytanie na okres króciutkiego i nadzwyczaj zasłużonego urlopu. Gdzie to było, myślę że bardzo łatwe.
Ahoj przygodo!

slowik45 - Sob Sie 13, 2011 8:56 am

Tu http://forum.dawnygdansk....r=asc&start=540 tylko z drugiej strony :D
totenkopf1956 - Pią Sie 19, 2011 9:27 pm

slowik45 napisał/a:
Tu http://forum.dawnygdansk....r=asc&start=540 tylko z drugiej strony :D


Tak jest, to jest Gradowa Góra. :==
Jeszcze kilka fotek tego miejsca podczas wojny.

totenkopf1956 - Nie Sie 21, 2011 9:56 pm

Następna historyczna zagadka, gdzie to było?
Marek Z - Pon Sie 22, 2011 9:41 am

totenkopf1956 napisał/a:
gdzie to było?

Coś mi się wydaje, że to Holm.

totenkopf1956 - Wto Sie 23, 2011 5:31 pm

Marek Z napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
gdzie to było?

Coś mi się wydaje, że to Holm.

Holm nie ale blisko. :wink:

zenek - Wto Sie 23, 2011 7:41 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Następna historyczna zagadka, gdzie to było?


Nabrzeże Przemysłowe?

--
Pozdrawiam

totenkopf1956 - Wto Sie 23, 2011 7:49 pm

zenek napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Następna historyczna zagadka, gdzie to było?


Nabrzeże Przemysłowe?

--
Pozdrawiam


Nabrzeże Przemysłowe? Nie. Lecz z Holmem w tle tak.
Pozdrowienia.

TOMB - Sob Sie 27, 2011 5:18 am
Temat postu: bez zagadek
Tym razem bez zagadek. Wrzucam kilka ujęć portu; w tym jedno dość ciekawe "z lotu ptaka". Wszystkie z okresu WMG.
kristoff1177 - Sob Sie 27, 2011 10:20 pm

Witam wszystkich. Mam na imię Krzysztof i to właśnie ten dział będzie działem, gdzie napiszę swój pierwszy post na tym forum. Nie jestem z Gdańska lecz z Lublina. Mam jednak duży sentyment do Gdańska, lubię to miasto i dlatego czytuję od pewnego czasu Wasze forum. Na dzień dobry chciałby wstawić kilka zdjęć (fotki zdjęć z albumu) gdzie widać przedwojenną infrastrukturę portowo - stoczniową Gdańska. Nie widziałem tych fotek w tym temacie, więc mam nadzieję , że niczego nie powielam.

Cóż, co forum to inaczej z tymi fotkami - te poniższe wyszły mi malutkie, ale jak się je kliknie, to można obejrzeć jako większe.









totenkopf1956 - Nie Sie 28, 2011 11:30 am

Witamy. :D
Super fotki(rozdzielczość), prosimy o więcej. :== Wrzucam przeciwną stronę fotografii nr4.

totenkopf1956 - Nie Sie 28, 2011 11:40 am

Podpowiedź do ostatniej mojej zagadki(dziękuję Pani Mirko) dla oblatanych po tym Forum.
tobocian - Nie Sie 28, 2011 8:49 pm

Wygląda na ul.Starowiślną widok od nb.Wiślanego w kierunku przeprawy promowej... :hmm:
cygnus x-1 - Pon Sie 29, 2011 11:08 am

tobocian napisał/a:
Wygląda na ul.Starowiślną widok od nb.Wiślanego w kierunku przeprawy promowej... :hmm:

Drugie zdjecie faktycznie przypomina okolice El 3/4, ale gdzie tam były suwnice z pierwszego zdjęcia :???:
Nie mam pewnosci, ale tło pierwszego zdjęcia sugeruje mi okolice Vistuli (dzisiejsze nab. szczecińskie), jednak nie znalazłem żadnej fotki z suwnicami z tych okolic.

Pozdrowienia dla ekipy z Oliwskiego :lol: od firmy wpółpracującej (szkoda ze aktualnie niewspółpracującej :evil: ).

Henio - Pon Sie 29, 2011 5:26 pm

Zagadka - to tereny obecnej Stoczni Północnej. Dopiero ten mostek na Sekwanie :wink: ( jak to mówiła moja żona , gdy pracowała na Reja w PHSach ) mnie uświadomił .
totenkopf1956 - Pon Sie 29, 2011 10:36 pm

A teraz żeby nie trzymać kolegów w nipewności wyjawię rozwiązanie:
Zdięcie zaczerpnąłem z artykułu Sławomira Kościelaka pt:"Prywatna droga kupca Broschkego" zamieszczonego swego czasu w 30 dniach.Przedstawia ono składowisko węgla firmy Busenitz w latach 20tych XXwieku. Składowisko usytułowane było na terenie obecnej elektrociepłowni na ulicy Wiślnej a w tle majaczą zabudowania firmy Komnick na Holmie. Heniu dom który widać po lewej stronie stał do lat 80tych i mieszkali w nim Pani Mirki znajomi a moja rodzina. Co do Sekwanki to tym określeniem Letniewiacy zwali Warzywód, lecz byc może "Sekwanek" było więcej.
W artykule jest zdięcie które nijak mi nie pasuje do ulicy Wiślnej, wrzucę je jutro.
Pozdrowienia dla wszystkich.

totenkopf1956 - Wto Sie 30, 2011 7:19 pm

Oto owo zdięcie, może ktoś je rozszyfruje.
totenkopf1956 - Pią Wrz 02, 2011 7:40 pm

Ciekawe ujęcie Targu Rybnego.
totenkopf1956 - Pon Wrz 05, 2011 9:28 pm

Nabrzeże Wiślane, elewator.
totenkopf1956 - Pią Wrz 09, 2011 4:54 pm

Ponoć to port gdański, a jeżeli tak to gdzie to było?
Marek Z - Nie Wrz 11, 2011 2:04 pm

totenkopf1956 napisał/a:
gdzie to było?


Wg mnie, zdjęcie zrobiono z terenu CPN-2. Po prawej widać dalbę cumowniczą, w głębi barak istniejący do dzisiaj na Nabrzeżu Szczecińskim. Po lewej, to tereny dzisiejszej Stoczni Remontowej.

totenkopf1956 - Nie Wrz 11, 2011 9:00 pm

Osobiście myślałem o wylocie Kanału Cesarskiego lecz ciężko powiedzieć. Jeśli chodzi o barak po prawej stronie na Vistuli to jest on za wysoki(obok tego baraku przeżyłem całą młodość). Zakładając iż po prawej stronie jest Holm to w tle powinno być widoczne wzniesienie morenowe. :hmm:
Marek Z - Pon Wrz 12, 2011 10:46 am

totenkopf1956 napisał/a:
Jeśli chodzi o barak po prawej stronie na Vistuli to jest on za wysoki

Fakt, tego wyższego już nie ma, ale baraki przylegające do niego ? :hmm:
Poza tym, wydaje mi się, że są to te same budowle, które widać na zdjęciach pokazujących wizytę Schleisen-a, kilkanaście postów wyżej.
No i dalba po prawej stronie... Takowe są/były przy CPN-ach 2, 3 i 4.

totenkopf1956 - Wto Wrz 13, 2011 8:44 pm

Dla rozluźnienia przyszłe gdańskie ubooty.
totenkopf1956 - Czw Wrz 15, 2011 8:39 pm

Następny obrazek , co przedstawia gdzie to?
Henio - Sob Wrz 17, 2011 8:17 am

Obecny Basen Górniczy :???: Elewatory 3-4 tak , tylko te zabudowania i drzewa mi nie pasują.
Marek Z - Sob Wrz 17, 2011 9:53 am

Henio napisał/a:
Elewatory 3-4 tak

Elewatory, to chyba nie są... One nie mają takich szerokich okien dachowych (widać je przy powiększeniu). No i w Basenie nie było takiego pomostu przy którym po obu stronach mogły cumować jednostki... :II

totenkopf1956 - Nie Wrz 18, 2011 10:43 pm

Może ten obrazek będzie pomocny. :wink:
cygnus x-1 - Pon Wrz 19, 2011 3:31 pm

Na moje oko to wygląda na Holm - Basen przy Elewatorze nr 1 (południowe nabrzeze basenu).
totenkopf1956 - Pon Wrz 19, 2011 8:21 pm

Po bliższym przyjrzeniu się zdjęciom nabrałem wątpliwości co do budynków będących tłem owych fotek. Nie jest to miejsce o którym myślałem, więc sprawa jest nadal otwarta choć w opisie fotek było Danzig to mam coraz większe obawy iż opis był błędny. :hmm:
cygnus x-1 - Wto Wrz 20, 2011 5:58 pm

Ostatnie zdjecia wykluczają miejsce które podałem. Całkiem mozliwe ze opis jest błedny.(jesli chodzi o Gdańsk)
Marek Z - Wto Wrz 20, 2011 10:45 pm

Mnie też się wydaje, że to nie Danzig... :???:
totenkopf1956 - Czw Wrz 22, 2011 9:03 pm

Być może z biegiem czasu sprawa się wyjaśni, jak na razie proponuję to: gdzie to było(myślę że miejsce łatwe do odgadnięcia)?
cygnus x-1 - Sob Wrz 24, 2011 3:32 pm

Miejsce wygląda na nab Oliwskie okolice dzisiejszego elewatora nr 5 i magazynu nr 6.
totenkopf1956 - Nie Wrz 25, 2011 12:57 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Miejsce wygląda na nab Oliwskie okolice dzisiejszego elewatora nr 5 i magazynu nr 6.

Tak jest,to jest to miejsce. Ciekawe co tam robiła ORP Wilia? :==

totenkopf1956 - Wto Wrz 27, 2011 8:15 pm

Ciekawe jaką sensację w dniu dzisiejszym wywołało by pojawienie się okrętu podwodnego na Motławie pod Żurawiem?
slowik45 - Sro Wrz 28, 2011 5:48 pm

:szczena: 8O , tego nie widziałem :==
totenkopf1956 - Czw Wrz 29, 2011 5:20 pm

To samo miejsce w latach 60tych ubiegłego wieku. :wink:
totenkopf1956 - Pon Paź 03, 2011 5:37 pm

Miejsce wydaje mi się rozpoznawalne, co o tej fotce sądzą Forumowicze?
Marek Z - Wto Paź 04, 2011 1:02 am

...że niby po lewej, to Nabrzeże Wiślane ? :II
cygnus x-1 - Wto Paź 04, 2011 7:21 pm

Pewny nie jestem ale czy to nie kanał portowy? I widok na Zakręt Pięciu Gwizdków?
totenkopf1956 - Czw Paź 06, 2011 9:37 pm

Marek Z napisał/a:
...że niby po lewej, to Nabrzeże Wiślane ? :II

Też tak myślę.

Marek Z - Pią Paź 07, 2011 9:39 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Też tak myślę.

Tylko lasek po lewej stronie trochę mi nie pasuje i budynek ostatni po tej samej stronie to chyba nie jest Rusen Hof... :???:

totenkopf1956 - Pią Paź 07, 2011 10:51 pm

Marek Z napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Też tak myślę.

Tylko lasek po lewej stronie trochę mi nie pasuje i budynek ostatni po tej samej stronie to chyba nie jest Rusen Hof... :???:

Moim zdaniem jest to zakole Martwej Wisły, po prawej jest Holm z halą przyszłej montowni firmy Komnick. :hmm:

Marek Z - Sob Paź 08, 2011 11:23 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Moim zdaniem jest to zakole Martwej Wisły, po prawej jest Holm z halą przyszłej montowni firmy Komnick. :hmm:


W takim razie to jest Nabrzeże Szczecińskie :zgooda:

totenkopf1956 - Wto Paź 11, 2011 9:31 pm

Ostatnio szperając w necie natrafiłem na cos takiego z opisem iż to Gdańsk, budowa nabrzeża tak jakby znajoma .Mam pewne skojarzenie.
pumeks - Wto Paź 11, 2011 10:18 pm

a to nie jest Motława? widok z lewego brzegu tuż poniżej połączenia z Kanałem na Stępce?
totenkopf1956 - Wto Paź 11, 2011 11:29 pm

pumeks napisał/a:
a to nie jest Motława? widok z lewego brzegu tuż poniżej połączenia z Kanałem na Stępce?

Też miałem takie skojarzenie. Brawo! :==

totenkopf1956 - Sro Paź 12, 2011 8:37 pm

Hitler podczas wizyty w Gdańsku z okazji wysyłania pancernika Bismark w korsarski rejs. Gdzie wykonano tę fotografię?
pumeks - Sro Paź 12, 2011 10:05 pm

to on był wtedy w porcie gdańskim? wydawało mi się, że ta inspekcja okrętów wojennych miała miejsce na Oksywiu :???:
totenkopf1956 - Sro Paź 12, 2011 11:30 pm

pumeks napisał/a:
to on był wtedy w porcie gdańskim? wydawało mi się, że ta inspekcja okrętów wojennych miała miejsce na Oksywiu :???:

Użyłem słowa z okazji (i to była informacja) natomiast pytanie brzmiało gdzie to, jeśli to nie Gdańsk to powinieneś mnie oświecić gdzie(przecież na niektóre pytania ja również nie znam odpowiedzi). Jeśli to nie jest port (a miałem takie skojarzenie) to może stocznia ,no bo Hitler w Gdańsku był nie zaprzeczysz? Oto dowód.

totenkopf1956 - Sro Paź 12, 2011 11:38 pm

Mógłbym również ironicznie zapytać – to jest Oksywie? Leczo akurat mogę sobie to wytłumaczyć.
pumeks - Czw Paź 13, 2011 8:13 am

Moje pytanie nie było ironiczne. Było faktycznie pytaniem. Wiem, że był w Gdańsku (znam zdjęcie z Biskupiej Górki) ale nie wiedziałem, że odwiedził port. I szczerze mówiąc, nie za wiele wiem o stacjonowaniu w Gdańsku w tym czasie jakichś okrętów wojennych, a o tym, żeby był tu "Bismarck", w ogóle nie słyszałem. Dlatego sądziłem, że owszem, Hitler wizytował okręty wojenne, ale przede wszystkim w Gdyni. Dzięki zdjęciom, które zamieściłeś, widzę, że był także na Westerplatte i w stoczniach.
totenkopf1956 - Czw Paź 13, 2011 4:05 pm

pumeks napisał/a:
Moje pytanie nie było ironiczne. Było faktycznie pytaniem. Wiem, że był w Gdańsku (znam zdjęcie z Biskupiej Górki) ale nie wiedziałem, że odwiedził port. I szczerze mówiąc, nie za wiele wiem o stacjonowaniu w Gdańsku w tym czasie jakichś okrętów wojennych, a o tym, żeby był tu "Bismarck", w ogóle nie słyszałem. Dlatego sądziłem, że owszem, Hitler wizytował okręty wojenne, ale przede wszystkim w Gdyni. Dzięki zdjęciom, które zamieściłeś, widzę, że był także na Westerplatte i w stoczniach.

Widzę iż się nie zrozumieliśmy, Bismarck nigdy nie wpływał do portu gdańskiego i Hitler wizytował go w Gdyni. Myślę (ale to są moje przypuszczenia) iż kolejność inspekcji była taka: spotkanie na Biskupiej Górce następnie odwiedziny stoczni gdańskiej dalej okrętem na Westerplatte lub WOC i dalej okrętem do Gdyni na wizytację Bismarcka. W moim pytaniu nie było mowy o porcie gdańskim była mowa o Gdańsku i prawdę powiedziawszy to ty skierowałeś moją uwagę na Westerplatte gdyż ja przypuszczałem iż to widok z WOCu na Westerplatte. Być może jest to budowa magazynów na owym. Co do portu gdańskiego to dużo do myślenia daje to zdjęcie a dokładnie tło na którym go wykonano. Choć kto wie może to fałszywy trop. :hmm:

totenkopf1956 - Czw Paź 13, 2011 4:27 pm

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA FORUM I JEGO OPIEKUNÓW I OBY NIGDY NIE ZAGOŚCIŁA W NIM KOMERCJA. CO NAJMIEJ 100 LAT!!! :D :== :szabelka:
totenkopf1956 - Nie Paź 16, 2011 9:11 pm

Ponoć to port gdański, czy ma ktoś jakieś skojarzenia?
Marek Z - Nie Paź 16, 2011 9:30 pm

Wg mnie, po prawej widać magazyny przy Nabrzeżu Oliwskim. Z lewej Westerplatte.
Nie ma jeszcze wież kościoła.

pumeks - Pon Paź 17, 2011 7:32 am

Zgadzam się z Markiem. Kanał Portowy w kierunku Zakrętu 5 Gwizdków.
Swoją drogą, bardzo bym chciał wiedzieć, kto i kiedy wymyślił tę poetycką nazwę "Zakręt 5 Gwizdków" :^^

Dana - Pon Paź 17, 2011 5:51 pm

Nazwa pochodzi od sygnałów dźwiękowych (gwizdkiem, jak, według przepisów nazywa się syreny, tyfony itp), dawanych przez statki mijające ten zakręt. - za Wikipedią. A kto ? Kiedy ? I dlaczego właśnie 5?
Dana - Pon Paź 17, 2011 6:38 pm

Cytat z www.gdansk.pl - vademecum turysty - Zakręt Pięciu Gwizdków wziął swoją nazwę od sygnałów dźwiękowych statków zbliżających się do bardzo ostrego zakrętu na kanale portowym, którymi sygnalizowały swoją obecność na torze wodnym. Po poszerzeniu kanału portowego w latach 60. XX wieku, żegluga stała się bezpieczniejsza, ale historyczna nazwa pozostała.
pumeks - Pon Paź 17, 2011 8:27 pm

Wiem, jak tłumaczone jest powstanie tej nazwy :roll: ale pytałem kto, ew. kiedy? Nie jestem wcale pewien, czy rzeczywiście jest to nazwa historyczna :P
Marek Z - Pon Paź 17, 2011 8:49 pm

W relacjach żołnierzy z Westerplatte pojawia się ta nazwa, a więc przed II wojną na pewno.
pumeks - Pon Paź 17, 2011 8:53 pm

Nie zgadzam się. Relacje nie były spisywane przed wojną :P
Marek Z - Pon Paź 17, 2011 8:54 pm

...no i po zasypaniu koryta Wisły i likwidacji śluzy, kiedy to Kanał Portowy stał się torem wodnym dla wszystkich jednostek.
Marek Z - Pon Paź 17, 2011 8:57 pm

pumeks napisał/a:
Relacje nie były spisywane przed wojną


No fakt. Nazwa mogła być użyta dopiero później. :oops:

totenkopf1956 - Sro Paź 19, 2011 3:34 pm

Gdzie był usytuowany ten domek każdy wie, lecz do czego służył?
Marek Z - Sro Paź 19, 2011 11:00 pm

totenkopf1956 napisał/a:
do czego służył?


Kuchnia portowa :)

totenkopf1956 - Nie Paź 23, 2011 7:00 pm

Jeszcze kilka fotek tego domku.
Marek Z - Nie Paź 23, 2011 11:24 pm

I co, zgadłem ? :D
totenkopf1956 - Pon Paź 24, 2011 5:04 pm

Marek Z napisał/a:
I co, zgadłem ? :D

No a skąd ja mam wiedzieć z rozwoju sytuacji wynika iż tylko najwyższy na niebiosie zna ową tajemnicę. :mrgreen:

Marek Z - Pon Paź 24, 2011 5:41 pm

totenkopf1956 napisał/a:
z rozwoju sytuacji wynika iż tylko najwyższy na niebiosie zna ową tajemnicę. :mrgreen:


Ee.. coś mi się wydaje, że nie tylko Najwyższy.. :)

totenkopf1956 - Sro Paź 26, 2011 9:10 pm

Czy to może Nowy Port ?
Marek Z - Czw Paź 27, 2011 12:11 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Czy to może Nowy Port ?


Trudno powiedzieć. :???: Widać tylko trochę wody, statek, domek i żaglówkę.
To może być wszędzie.

Gres - Czw Paź 27, 2011 2:31 pm

Fajne zdjęcia, nigdy takich nie widziałem.
Powinien powstać jakiś portal z dawnymi fotkami Gdańska i w ogóle Trójmiasta.
Fajnie by było zobaczyć wszystko w jednym miejscu najlepiej po datach.

jayms - Pią Paź 28, 2011 4:46 am

totenkopf1956 napisał/a:
Gdzie był usytuowany ten domek każdy wie, lecz do czego służył?


A nie była to przypadkiem placówka gdańskiej policji?

totenkopf1956 - Pią Paź 28, 2011 2:46 pm

Gres napisał/a:
Fajne zdjęcia, nigdy takich nie widziałem.
Powinien powstać jakiś portal z dawnymi fotkami Gdańska i w ogóle Trójmiasta.
Fajnie by było zobaczyć wszystko w jednym miejscu najlepiej po datach.

Jeżeli szukasz takiego miejsca to go właśnie odkryłeś. To Forum właśnie się tym zajmuje.
Pozdrowienia.

totenkopf1956 - Pon Paź 31, 2011 9:56 pm

Natrafiłem w necie na ciekawe fotki z ćwiczeń Marynarki Wojennej w porcie gdańskim, oto jedna z nich .Gdzie wykonano to zdjęcie.
Marek Z - Pon Paź 31, 2011 10:04 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Gdzie wykonano to zdjęcie.

Na skrzyżowaniu Martwej Wisły, Kanału Kaszubskiego i wejścia do Stoczni Remontowej, od strony doków. :D

A swoją drogą, to mieli kiepski sprzęt do wywoływania zdjęć. :wink:

totenkopf1956 - Pon Paź 31, 2011 10:17 pm

Marek Z napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Gdzie wykonano to zdjęcie.

Na skrzyżowaniu Martwej Wisły, Kanału Kaszubskiego i wejścia do Stoczni Remontowej, od strony doków. :D

A swoją drogą, to mieli kiepski sprzęt do wywoływania zdjęć. :wink:

Brawo! :==
A tutaj ?
Swoją drogą fajnie musiało to wyglądać – pełna rura po portowych wodach. :szabelka:

Marek Z - Wto Lis 01, 2011 2:45 am

totenkopf1956 napisał/a:
A tutaj ?

Tutaj fotograf stał na Nabrzeżu Chemików :D

totenkopf1956 - Wto Lis 01, 2011 8:29 am

Sądzę iż zdjęcie zostało wykonane z Nabrzeża Wiślanego z miejsca które za poprzedniej władzy nosiło nazwę XX lecia PRL a w którym przeładowywano siarkę czyli pomiędzy składnicą pocztową a elewatorem nr 2.Statek przycumowany jest do Pagedu. W oddali widać zbiorniki składu CPN nr 2 a za nimi kominy przedwojennych zakładów chemicznych (których ruiny w dzieciństwie oglądałem) na miejscu tym pobudowano później Fosfory a dalej obrotnica portowa.
Dla uściślenia poprzedniego zdjęcia wykonano je z wysokości Amady, pomiędzy nią a Holmem w stronę obrotnicy portowej z widoczną Vistulą i składnicą pocztową.
Jeszcze jedna fotka z Basenem Górniczym w tle. :wink:
Pozdrowienia.

totenkopf1956 - Pią Lis 04, 2011 5:10 pm

Nabrzeże Oliwskie w Nowym Porcie po wojnie.
totenkopf1956 - Pon Lis 07, 2011 7:36 pm

Opisane jako Danzig 1944. Gdzie to?
Anker - Czw Lis 10, 2011 8:21 pm

totenkopf1956 napisał/a:

Swoją drogą fajnie musiało to wyglądać – pełna rura po portowych wodach.

Jedno jest pewne.
Ludziom pracującym wtedy na pokładach zacumowanych przy nabrzeżach statków, cisnęły się na usta najgorsze przekleństwa pod adresem załogi widocznej na zdjęciu jednostki.
Zdarzało się nawet że strzelano do takich "dowcipnisiów" z rakietnicy.

Anker - Czw Lis 10, 2011 8:57 pm

Schleswig Holstein i Schlesien w Basenie Amunicyjnym i ORP Mazur (złomowanie w Danziger Werft)
totenkopf1956 - Czw Lis 10, 2011 9:22 pm

Anker napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:

Swoją drogą fajnie musiało to wyglądać – pełna rura po portowych wodach.

Jedno jest pewne.
Ludziom pracującym wtedy na pokładach zacumowanych przy nabrzeżach statków, cisnęły się na usta najgorsze przekleństwa pod adresem załogi widocznej na zdjęciu jednostki.
Zdarzało się nawet że strzelano do takich "dowcipnisiów" z rakietnicy.

A gdyby oddali czymś cięższym? Fotki datowane na 1947 rok.

feyg - Czw Lis 10, 2011 9:51 pm

Anker napisał/a:
ORP Mazur (złomowanie w Danziger Werft)

Zezłomowali go przed zbombardowaniem? :hihi:

Anker - Czw Lis 10, 2011 10:20 pm

http://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Mazur_%281922%29
feyg - Czw Lis 10, 2011 10:38 pm

Cytat:
Wrak został podniesiony i złomowany przez Niemców.

Tyle że w dwu kawałkach, bez uzbrojenia i bez oznaczenia MR na dziobie...

totenkopf1956 - Czw Lis 10, 2011 10:53 pm

Fotka pochodzi z okresu gdy był remontowany w Gdańsku (oczywiście w okresie międzywojennym).
totenkopf1956 - Nie Lis 20, 2011 4:24 pm

Wracając do ostatnio zamieszczonych przeze mnie zdjęć łodzi podwodnej opisanych jako Danzig to myślę iż może być to Holm. Zamieszczam kolejną fotkę, której lokalizacja nie powinna nastręczać kłopotów. :wink:
cygnus x-1 - Pon Lis 21, 2011 6:52 pm

Wygląda to na południowy kraniec Holm-u. Po prawej Kaiserhafen.
totenkopf1956 - Pon Lis 21, 2011 9:34 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Wygląda to na południowy kraniec Holm-u. Po prawej Kaiserhafen.


Tak jest to jest to miejsce. :==

totenkopf1956 - Wto Lis 22, 2011 9:18 pm

Budynek Oddziału 3 Poczty Polskiej w WMG z widoczną przystanią tramwaju wodnego.
Pozostałości przystani przetrwały do końca lat 60 tych tj.do czasu przebudowy nabrzeża.

Henio - Sro Lis 23, 2011 3:08 pm

Nie wiem , czy było , ale mnie tego basenu dla pilotówek szkoda .

pumeks - Sro Lis 23, 2011 4:08 pm

A mi szkoda także zachodniego falochronu... i bardzo się obawiam, że za niedługo w ramach modernizacji wejścia do portu zniknie też falochron wschodni i stara "czerwona główka" :II
totenkopf1956 - Sro Lis 23, 2011 8:11 pm

Henio jeśli brakuje Tobie tego basenu to zamieszczam jeszcze jeden – będą dwa.
Pozdrowienia.

totenkopf1956 - Pią Lis 25, 2011 9:20 pm

Ostatnio wyszperane w necie – gdzie to?
Marek Z - Sob Lis 26, 2011 12:59 pm

totenkopf1956 napisał/a:
gdzie to?

Moim zdaniem żołnierze siedzą na dzisiejszym Nabrzeżu Krakowskim, a statki zacumowane są do Polskiego Haka. W tle majaczy wieża Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównomiejskiego. Na prawo od nich, a na lewo od dźwigu - wieża kościoła św Jana.

totenkopf1956 - Sob Lis 26, 2011 7:31 pm

Marek Z napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
gdzie to?

Moim zdaniem żołnierze siedzą na dzisiejszym Nabrzeżu Krakowskim, a statki zacumowane są do Polskiego Haka. W tle majaczy wieża Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównomiejskiego. Na prawo od nich, a na lewo od dźwigu - wieża kościoła św Jana.

Gratuluję bystrego wzroku lecz na odległą starówkę (300 km>>) trzeba spojrzeć z przeciwnej strony.
Zamieszczam zdjęcie wykonane jakiś czas po pierwszym gdy żołnierze zostali zaokrętowani .
Owa fotka wyjaśnia wszystko.

cygnus x-1 - Sob Lis 26, 2011 9:43 pm

Racja! drugie zdjecie wyjasnia wszystko (przynajmniej tak mi sie wydaje).
Zołnierze siedza na Neuer Weischelbahnhof (nab Wislane) a statki cumują przy Holzhof (Dworzec Drzewny) w tle widac suwnice z Nab Rudowego na Basenie Górniczym.

Jesliby sugerowac sie tylko pierwszym zdjeciem to najbardziej charakterystyczna rzecza jest ta duza ilosc kominów wystajacych zza statku. Tak duzo kominów w jednym miejscu było tylko na terenie dzisiejszych Fosforów. :lol:

totenkopf1956 - Nie Lis 27, 2011 1:22 pm

cygnus x-1 napisał/a:
Racja! drugie zdjecie wyjasnia wszystko (przynajmniej tak mi sie wydaje).
Zołnierze siedza na Neuer Weischelbahnhof (nab Wislane) a statki cumują przy Holzhof (Dworzec Drzewny) w tle widac suwnice z Nab Rudowego na Basenie Górniczym.

Jesliby sugerowac sie tylko pierwszym zdjeciem to najbardziej charakterystyczna rzecza jest ta duza ilosc kominów wystajacych zza statku. Tak duzo kominów w jednym miejscu było tylko na terenie dzisiejszych Fosforów. :lol:

Przepraszam za „ (300 km >>)” ,skąd się to wzięło ?
Wracając do tematu, odpowiedź w 100% wyjaśnia wszystko – brawo! :==
Zamieszczam następne zdjęcie miejsca z którego były wykonane obydwa poprzednie – mój Heimat, miejsce w którym spędziłem 35 lat życia.

Marek Z - Pon Lis 28, 2011 8:48 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Przepraszam za „ (300 km >>)” ,skąd się to wzięło ?

Ano stąd, że najbliższa staroofka :wink: jest odległa od Gdańska o ponad 300 km. :D

totenkopf1956 - Pon Lis 28, 2011 10:42 pm

Cieszę się iż w tych nie najweselszych czasach mogłem przysporzyć komuś odrobinę radości.. Załączam w gratisie obrazek – ponoć to Gdańsk. :lol:
pumeks - Sro Lis 30, 2011 12:46 pm

"Wetnę się" z zagadką:
dokąd jadą te konie?

tobocian - Sro Lis 30, 2011 4:32 pm

Do elewatora na Holm? :%
Dana - Sro Lis 30, 2011 6:14 pm

:rwie_wlosy: przecież to konie pod siodłem, szlachetnej krwi - po co by miały do elewatora :głupi_ty: . A czy obok nie siedzą jacyś husarzy ? :hmm: No to ewentualnie mogą na Holm z zamówieniem na zboże :zgooda:
tobocian - Sro Lis 30, 2011 7:18 pm

No ja tam widzę wyraźnie wóz drabiniasty i dyszel który wchodzi między...konie oczywiście :mrgreen:
pumeks - Sro Lis 30, 2011 7:45 pm

Tobocian, trafiłeś. Ja też widzę wóz drabiniasty, a na nim chyba worki.
O ile dobrze lokalizuję ten prom, to pływał on na Holm z miejsca, do którego dojeżdżało się ulicą Am Holzraum, na granicy Stoczni Schichaua.

totenkopf1956 - Sro Lis 30, 2011 8:09 pm

Mniemam iż fotka przypadnie do gustu Pumeksowi. :)
pumeks - Sro Lis 30, 2011 8:19 pm

W pierwszej chwili myślałem, że to inna łajba... ale komin się nie zgadza. Tego statku niestety nie umiem zidentyfikować, a miejsce? czy to z lewej to ś.p. Elmor? czyli byłaby to Motława przy ujściu Kanału Raduni? :???:
Dana - Czw Gru 01, 2011 8:25 am

Takie konie przy wozie drabiniastym - koniec świata !!!! No i nastąpił parę lat później (prawie)
feyg - Czw Gru 01, 2011 11:18 am

pumeks napisał/a:
W pierwszej chwili myślałem, że to inna łajba... ale komin się nie zgadza. Tego statku niestety nie umiem zidentyfikować, a miejsce? czy to z lewej to ś.p. Elmor? czyli byłaby to Motława przy ujściu Kanału Raduni? :???:

To Jadwiga

totenkopf1956 - Sob Gru 03, 2011 5:56 pm

Gdzie to ?
tobocian - Sob Gru 03, 2011 9:11 pm

Obstawiam NjuPort,widok w kierunku osady i twierdzy Wisłoujście :wink:
totenkopf1956 - Sob Gru 03, 2011 10:30 pm

Masz rację fotkę cyknięto z przed Zakrętu Pięciu Gwizdków.
tobocian - Sob Gru 03, 2011 11:08 pm

Niezły "pasażer"...wiesz co to za statek?nie mam pojęcia to pytam :hmm:
totenkopf1956 - Sob Gru 03, 2011 11:48 pm

Nie mam pojęcia ,ale przyznaję iż piękny. :zgooda:
Colonel - Nie Gru 04, 2011 11:15 am

Przypuszczalnie to "Arcadian" (uwaga: był jeszcze jeden "Arcadian" - dwukominowy).
Fotki znalezione w necie przez gugla.

totenkopf1956 - Nie Gru 04, 2011 12:52 pm

No proszę i zagadka w 200% rozwiązana. :==
totenkopf1956 - Nie Gru 04, 2011 5:52 pm

Tę fotkę dedykuję Pumeksowi.
pumeks - Nie Gru 04, 2011 8:24 pm

Dedykacja przyjęta :== Czy była określona data wykonania zdjęcia?
totenkopf1956 - Nie Gru 04, 2011 10:37 pm

Fotografia opatrzona była tylko taką enigmatyczną informacją: „ Basen Węglowy, statek turystyczny, 1946-1956”.
Przy okazji pytanie : gdzie to jest ?

Colonel - Pon Gru 05, 2011 8:30 am

A nie jest to przypadkiem Szczecin?
totenkopf1956 - Pon Gru 05, 2011 4:06 pm

Colonel napisał/a:
A nie jest to przypadkiem Szczecin?


A dlaczego tak wnioskujesz , może uzasadnisz Jeśli kierujesz się opisami fotek to ta metoda jest często zwodnicza, sam się nieraz o tym przekonałem. Jest pewna wskazówka na tym obrazku , która wskazuje iż to Gdańsk. Chociaż kto wie, może się mylę.

Colonel - Pon Gru 05, 2011 4:32 pm

Nie widziałem żadnego opisu. Ten statek to chyba "Beniowski", należał do szczecinskiego armatora "Gryf", pływał niewiele (nieudana linia Szczecin Gdańsk, trochę po Zatoce), sporo lat stał jako jakaś baza, czy internat PCWM albo innej podobnej instytucji i na złom poszedł w Szczecinie. W Gdyni stawał na wysokości obecnego budynku, gdzie jest "Róża Wiatrów" (knajpa, nie księgarnia ;) ).
totenkopf1956 - Pon Gru 05, 2011 5:39 pm

Przyznam iż po informacji że jednostka pływała do Gdańska Upewniłeś mnie w moim przekonaniu . Wspomniałem o opisie i ów zbił mnie trochę z tropu ponieważ była w nim mowa o Szczecinie. Nie znam topografii stoczni w Szczecinie, czy jest tam taki sam elewator jak ten na Holmie a z nim widoczne zbiorniki paliwowe ? Dorzucam jeszcze jedną fotkę dla rozjaśnienia sprawy. :wink:
Colonel - Pon Gru 05, 2011 8:46 pm

Nie znam na tyle Szczecina. Drugi obrazek wygląda bardzo "gdańsko". Może też być tak, że jeden jest z Gdańska, drugi ze Szczecina.
totenkopf1956 - Pon Gru 05, 2011 9:05 pm

Colonel napisał/a:
Nie znam na tyle Szczecina. Drugi obrazek wygląda bardzo "gdańsko". Może też być tak, że jeden jest z Gdańska, drugi ze Szczecina.


Pomijam wyposażenie nabrzeża ale gdy się dobrze przyjrzeć to z za mostka kapitańskiego wyłania się fragment elewatora. Ale mniejsza o to.

totenkopf1956 - Sro Gru 07, 2011 11:14 pm

Nie jestem pewien czy obrazek gościł na Forum ale zaryzykuję.
pumeks - Czw Gru 08, 2011 6:46 am

No i bardzo słusznie :==
pumeks - Czw Gru 08, 2011 6:57 pm

A skoro wleźliśmy na Motławę, to moje dwa niedawne nabytki, chyba ze zbliżonego czasu
totenkopf1956 - Czw Gru 08, 2011 8:42 pm

Zaryzykuję ponownie – może nie było na Forum.
pumeks - Czw Gru 08, 2011 8:51 pm

To pierwsze wrzucił kiedyś Aborygen, ale chyba w ciut gorszej wersji (KLIK)
totenkopf1956 - Sob Gru 10, 2011 8:58 pm

Pamiętam tą jednostkę z dzieciństwa.
pumeks - Sob Gru 10, 2011 9:08 pm

A to kojarzysz?
totenkopf1956 - Nie Gru 11, 2011 9:58 am

Moim skromnym zdaniem jest to, to miejsce – przystań promu na Sienną Groblę przy ulicy Wiosny Ludów.
totenkopf1956 - Wto Gru 13, 2011 9:14 pm

Nadal jesteśmy nad ówczesną Mottlau – mam nadzieję iż się nie powtarzam.
danziger - Wto Gru 13, 2011 10:25 pm

Chyba nie... piękne :==
pumeks - Wto Gru 13, 2011 10:30 pm

tylko że to od dawna znane zdjęcia ze strony KH Jessnera, do tego to dolne jest odwrócone :P
danziger - Wto Gru 13, 2011 11:50 pm

Oj tam, oj tam.
pumeks - Sro Gru 14, 2011 12:03 am

A jeszcze ktoś :wink: mi dziś zwrócił uwagę na tę flagę na rufie statku... małe arcydziełko fotoszopa :hihi:
totenkopf1956 - Sro Gru 14, 2011 5:43 pm

Ubolewam nad faktem iż zdjęcia są opatrzone i składam wyrazy ubolewania „KH Jessnerowi” z powodu tuningowanego obrazka. :II
Mniemam iż ta fotka jest mniej opatrzona. :wink:

totenkopf1956 - Pią Gru 16, 2011 8:38 pm

Hitler w Gdańsku , gdzie to może być?
Colonel - Pon Gru 19, 2011 1:21 pm

O Zakręcie Pięciu Gwizdków (por str 26 wątku)
Dana napisał/a:
A kto ? Kiedy ? I dlaczego właśnie 5?

Dlaczego pięć? Tu odpowiedź jest prosta: ponieważ jeden, dwa, i trzy (nawet 4) mają swoje znaczenie międzynarodowe, przeniesione poprzez alfabet Morse’a.. Potrzebny był sygnał nie stanowiący litery Morsa, bo to mogłoby powodować nieporozumienia.
Kto i kiedy?
Obecna wersja Międzynarodowego Kodu Sygnałowego pochodzi z 1969 roku i jest rozwinięciem wersji z roku 1931. Starszy kod zawierał nieco inne sygnały.
To mogłoby sugerować, że sygnalizacje pięcioma gwizdkami wprowadzono po 1931 roku, być może zastępując jakiś inny wcześniejszy sygnał. Wyjaśnieniem mogłoby być dojście do przepisów administracji portowej przedwojennych i zaraz powojennych.

totenkopf1956 - Nie Lut 26, 2012 5:12 pm

Ostatnio wyszperane w necie . Fotografie wykonane prawdopodobnie przy tej samej okazji .
totenkopf1956 - Pon Lut 27, 2012 9:14 pm

Dawno nie było zagadek , oto nowa . Gdzie w porcie gdańskim wyładowano trumny z poległymi marynarzami ?
tobocian - Wto Lut 28, 2012 11:04 am

:hmmm: Basen Amunicyjny?Wcześniej inna opcja była hmm
totenkopf1956 - Wto Lut 28, 2012 10:48 pm

tobocian napisał/a:
:hmmm: Basen Amunicyjny?Wcześniej inna opcja była hmm


Może ten obrazek coś wniesie do sprawy . :D
Pozdro .

tobocian - Sro Lut 29, 2012 10:22 am

A to jest to samo miejsce? :skolowany: Powyżej to tak na 50% WOC, ale patrząc na drugą fotkę w Twoim poście-zagadce nie wiem co to za "górecka" po prawej... :hmm:
No nie mów że będzie to Basen Górniczy... :^^
Wyczerpałem chyba wszystkie możliwe odpowiedzi :mrgreen:

totenkopf1956 - Sro Lut 29, 2012 5:00 pm

tobocian napisał/a:
A to jest to samo miejsce? :skolowany: Powyżej to tak na 50% WOC, ale patrząc na drugą fotkę w Twoim poście-zagadce nie wiem co to za "górecka" po prawej... :hmm:
No nie mów że będzie to Basen Górniczy... :^^
Wyczerpałem chyba wszystkie możliwe odpowiedzi :mrgreen:


Tak myślę iż z Brzeźna na Srebrzysto było by dosyć prosto . :wink:

totenkopf1956 - Czw Mar 01, 2012 10:50 pm

Gdzie cyknięto fotkę ?
Anker - Pią Mar 02, 2012 12:51 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Tak myślę iż z Brzeźna na Srebrzysto było by dosyć prosto

Zdjęcie zrobione na Cmentarzu Srebrzysko, w tle widać budynek przy bramie głównej cmentarza i budynek szkoły.

tobocian - Pią Mar 02, 2012 10:05 pm

No teraz to jestem w domu :) bo właśnie ta fota z tą "górecką" mi nie pasowała do portu.
Myślałem cały czas że te fotki to są z terenów portowych i stąd takie moje "rozrzuty" :mrgreen: lokalizacji.
:== dzięki za wyłożenie kawy na ławę.

totenkopf1956 - Nie Mar 04, 2012 4:41 pm

Ułatwienie do ostatniej zagadki .
tobocian - Wto Mar 06, 2012 11:17 am

A jakaś podpowiedź do podpowiedzi? :^^
Henio - Wto Mar 06, 2012 6:49 pm

Po prawej Górnicze , po lewej Wiślane i elewator widać - podpowiedzi koniec :wink:
totenkopf1956 - Wto Mar 06, 2012 7:43 pm

Brawo Heniu ,dorzucę jeszcze trzy fotki wykonane z tego samego miejsca i ponawiam pytanie : gdzie je wykonano (wystarczy zerknąć na plan portu) . :wink:
totenkopf1956 - Sob Mar 10, 2012 10:49 am

Ponieważ do tej pory nie było odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie , informuję wszech i wobec że obrazki przedstawiają U-boots-hafen na Holmie. Na dwóch z nich widać fragment piętrowego schronu przeciwlotniczego Krigsmarine , który został zburzony w latach 70tych w związku z robotami związanymi z sytuowaniem doków pływających GSR .
tobocian - Sob Mar 10, 2012 4:56 pm

A co oznaczają te czerwone strzałki? :^^
totenkopf1956 - Sob Mar 10, 2012 6:16 pm

tobocian napisał/a:
A co oznaczają te czerwone strzałki? :^^


Ludzie wystawiając zdjęcia na aukcje starają się uniemożliwić ich nielegalne wykorzystanie przez osoby chcące na nich zarobić lub rozpowszechniać jako swoją własnością . Stąd owe znaczki i napisy na fotkach .

Slaw - Nie Mar 18, 2012 4:08 pm

Panowie, gdzie mogły stać te zbiorniki ? Amada, Siarkopol a może współczesne nab.Przemysłowe (Fosfory). Zdjęcie z lat 20.
maciekmiszcz - Nie Mar 18, 2012 6:43 pm

Kilka takich "okrąglaków" stało w pobliżu szpitala na ul. Wałowej. Do dziś stoi już chyba tylko jeden.
totenkopf1956 - Nie Mar 18, 2012 6:54 pm

Zagadka na pozór wydawała mi się kosmicznie trudna , ponieważ układ posadowienia zbiorników wskazywał na co najmniej cztery miejsca w porcie gdańskim . Jednak po lustracji fotki autorytatywnie i 100%owo stwierdzam iż owe zbiorniki znajdowały się na wyspie Holm i były własnością firmy „Mazut” Naphta Indust . u .Handelsges m.b.H .
A teraz ja mam pytanie : jak do tego doszedłem ?
Pozdrowienia .

feyg - Nie Mar 18, 2012 6:57 pm

Szczegół po lewej? ;-)
Henio - Nie Mar 18, 2012 7:01 pm

totenkopf1956 napisał/a:
A teraz ja mam pytanie : jak do tego doszedłem ?

Albo w zimie po lodzie :% albo po sównicy stojącej na ob. Górniczym :hmm:
:zgooda:

totenkopf1956 - Nie Mar 18, 2012 9:02 pm

feyg napisał/a:
Szczegół po lewej? ;-)

Oczywiście jest to sównica , wystarczy wziąć mapę i zobaczyć co mieściło się po drugiej stronie Martwej Wisły . :wink:
Oj Heniu , Heniu . :zgooda:
Fotki miejsca z ową sównicą nie wrzucam ze względu na obowiązujące nowe standardy na Forum .

Slaw - Nie Mar 18, 2012 9:08 pm

Hmmm, mam zagwoskę.
Zdjęcie zbiorników jest wstawione w opis Marinekohlenlager - Polish Petrol Oil .

totenkopf1956 - Nie Mar 18, 2012 9:24 pm

Slaw napisał/a:
Hmmm, mam zagwoskę.
Zdjęcie zbiorników jest wstawione w opis Marinekohlenlager - Polish Petrol Oil .

Nie Masz żadnej zagwozdki ponieważ firmy zawiadujące chociażby bazami paliwowymi często się zmieniały (wystarczy spojrzeć na mapy portu gdańskiego).

Miro - Pon Mar 19, 2012 3:05 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Fotki miejsca z ową sównicą nie wrzucam ze względu na obowiązujące nowe standardy na Forum .

O jakie nowe standarty tu chodzi.
Chyba coś przegapiłem.

Miro

totenkopf1956 - Pon Mar 19, 2012 6:53 pm

Miro napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Fotki miejsca z ową sównicą nie wrzucam ze względu na obowiązujące nowe standardy na Forum .

O jakie nowe standarty tu chodzi.
Chyba coś przegapiłem.

Miro

Gratuluję czujności , ale sądziłem iż coś na temat .

Dostojny Wieśniak - Pon Mar 19, 2012 8:28 pm

Cytat:

Miro napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
Fotki miejsca z ową sównicą nie wrzucam ze względu na obowiązujące nowe standardy na Forum .

O jakie nowe standarty tu chodzi.
Chyba coś przegapiłem.

Miro

Gratuluję czujności , ale sądziłem iż coś na temat .
Też nie zauważyłem niczego nowego. Zdjęcie suwnicy, jak każde inne, można wrzucić podając źródło.
totenkopf1956 - Pon Mar 19, 2012 10:07 pm

Suwnica należała do firmy Busenitz Nachf .G .m.b.H . Przedsiębiorstwo zajmowało teren obecnego zwałowiska miału węglowego gdańskiej elektrociepłowni . Fotka pochodzi z czasopisma 30 dni z numeru opisującego ulicę Broschkisher Weg czyli późniejszą Wiślną .
tobocian - Sro Kwi 25, 2012 8:01 pm

W temacie portu:
gdzie to i co to? :^^

totenkopf1956 - Sro Kwi 25, 2012 9:08 pm

Czy to BAS 25 na Stogach ?
Marek Z - Czw Kwi 26, 2012 6:54 am

totenkopf1956 napisał/a:
Czy to BAS 25 na Stogach ?


Tak, to BASen Górniczy, a właściwie jego rejon, tzn Nabrzeże Węglowe, obiekty starej obrotnicy kolejowej. :)

tobocian - Czw Kwi 26, 2012 8:33 am

:== Marku Z ! Basen Górniczy.
Dokładnie to pozostałości po nowoczesnej linii przeładunku towarów masowych z końca lat 20-tych ubiegłego wieku.
Były trzy takie urządzenia,na nasypach,zostały się dwa...porzucone, nikomu niepotrzebne teraz.
Widok nasypu:

totenkopf1956 - Czw Kwi 26, 2012 3:11 pm

No tak do BASu nie pasowały mi metalowe barierki , zastanawiałem się jakim cudem ostały się elementy metalowe w tym obiekcie a ponieważ owo ustrojstwo znajduje się na terenie portu , z dala od wszelkiej maści hobbystów to wszystko jasne . Fajne fotki . :lol:
pumeks - Czw Kwi 26, 2012 8:46 pm

Marek Z napisał/a:
obiekty starej obrotnicy kolejowej.

A nie chodzi przypadkiem o wywrotnicę wagonową?

[źródło ilustracji: książka "Port gdański" (wersja niemiecka "Der Hafen von Danzig"), na stronach Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej]

tobocian - Czw Kwi 26, 2012 9:31 pm

No dokładnie o to chodzi.
"Portowi ludzie" mają swoje nazwy :wink: ,w sumie i jedno i drugie polegało na zmianie położenia wagonika :==
powiem jeszcze że wykonanie owego ustrojstwa jest rewelacyjnie dobre i perfekcyjne!Po prawie 100 latach a tam beton super,wykonanie półkola z wylewki betonowej rewelka.
Jutro spróbuję wrzucic parę fotek z detalami. Pumeks fajne wprowadzenie,jak możesz to wrzuć parę fotek (jak są jakieś jeszcze...) z tamtego okresu.Wspólnie możemy więcej :zgooda:

Marek Z - Pią Kwi 27, 2012 12:50 am

pumeks napisał/a:
Marek Z napisał/a:
obiekty starej obrotnicy kolejowej.

A nie chodzi przypadkiem o wywrotnicę wagonową?

Wydaje mi się, że na tym obiekcie było i jedno i drugie.

Marek Z - Pią Kwi 27, 2012 12:52 am

Albo inaczej: jedno ustrojstwo współpracowało z drugim.
Slaw - Pią Maj 04, 2012 7:51 pm

Na górniku były 3 stanowiska załadunku węgla .Zdjęcia które wrzucił Marek Z przedstawiają stanowisko nr 2 , typowy załadunek tzw. taśmociągiem . Stanowisko nr.1 było przy samej bramie wejściowej . Tak to wyglądało z lotu ptaka , układ ulic De Plelo ( teren nabrzeża) i Ku Ujściu prawie nic się nie zmienił od tamtego czasu.
Slaw - Pią Maj 04, 2012 8:04 pm

I jeszcze stanowisko załadunkowe nr.2 z tzw.pajpą, widok załadunku na statek.Dość fajnie przedstawiona jest całość w reklamie( na górze widać wagony na wywrocie ) z tym ze nie jest to nabrzeże Górnicze.
pumeks - Pią Maj 04, 2012 11:15 pm

A, bo na tym dolnym obrazku to chyba jakaś fantazja rysownika jest, a nie konkretny obiekt w konkretnym porcie.
totenkopf1956 - Sob Maj 05, 2012 7:33 am

Swego czasu na Ebayu znalazłem przedwojenny artykuł prasowy ilustrowany fotografiami poświęcony Basenowi Górniczemu na których między innymi jest ukazane owo „ustrojstwo” czyli wywrotnica wagonów .
Krzysztof - Sob Maj 05, 2012 7:49 am

totenkopf1956 napisał/a:
owo „ustrojstwo” czyli wywrotnica wagonów .

Czy ktoś potrafiłby wrysować na jakimś planie jej lokalizację?

tobocian - Nie Maj 06, 2012 11:06 am

http://maps.google.pl/map...bed&hl=pl&gl=pl

Nie wiem jak wkleić mapę :hmm:
może ktoś objaśnić na priv żeby w temacie nie bałaganić?

Krzysztof - Nie Maj 06, 2012 9:45 pm

Jeśli dobrze zrozumiałem to jedna z tych trzech końcówek toru (w 1944 r.).
Wygląda na to, że były 3 wywrotnice! :hmmm:
Ciekawe do kiedy pracowały?

tobocian - Pon Maj 07, 2012 4:15 pm

Były trzy,zostały się ruiny dwóch(fakt,fotek nie opisałem ale dotyczą dwóch miejsc),nr 1 i 2,trójeczkę zlikwidowano na potrzeby portu po 1945.
Niestety nie ma już pracowników z wczesnych powojennych lat żeby zasięgnąć języka...
Przypuszczalnie wybawcy ogołocili machinerię.
Dodam tylko że naprawdę solidne wykonanie konstrukcji żelbetowej,zsypów itp.

Krzysztof - Pon Maj 07, 2012 9:42 pm

tobocian napisał/a:
Przypuszczalnie wybawcy ogołocili machinerię.

To nie wykluczone, ale niezależnie od tego w jakim stanie pozostały 45 r. one były z pewnością dostosowane do mniejszych, ówczesnych wagonów. Nie wiem do kiedy te małe były używane, ale już w latach 60 węgiel wożono w większych, czteroosiowych. Wywrotnicę dla tych dużych wybudowano w 70 latach, w Porcie Północnym. Ciekawe czy tu odbywał się załadunek po uruchomieniu P.P. i do kiedy?

tobocian - Pon Maj 07, 2012 9:54 pm

Krzysztof i to jest ciekawe właśnie. :hmm:
Jak ktoś chciałby tak oblukać te ustrojstwa to możemy pomyśleć nad wejściem :hmm:

Krzysztof - Wto Maj 08, 2012 7:40 am

Jestem zainteresowany. Jak tam się wchodzi? Każdy może?
Slaw - Wto Maj 08, 2012 9:01 am

tobocian napisał/a:
Były trzy,zostały się ruiny dwóch(fakt,fotek nie opisałem ale dotyczą dwóch miejsc),nr 1 i 2,trójeczkę zlikwidowano na potrzeby portu po 1945.



Patrząc na fotki które śą w topiku , można śmiało powiedzieć że stanowisko nr 3 w poczatkowym okresie nie było przygotowane do załadunku taśmociągiem. Był tam normalny dzwig z łychą , a wagony do rozładunku lub załadunku były podstawiane na keje .
Krzysztof napisał/a:
Wywrotnicę dla tych dużych wybudowano w 70 latach, w Porcie Północnym. Ciekawe czy tu odbywał się załadunek po uruchomieniu P.P. i do kiedy?


Port Północny załadunkowo obsługiwał i obsługuje klasy węgla miałowe . Na Górniku ładowano węgiel grubszy (kostka , groszek)oraz koks . Mam nie potwierdzona informację , że w latach 70 były taśmociągi które sypały węgiel na plac , a rozładunek wagonów odbywał się właśnie przez wywrotnice , podobno wjeżdzały tam małe wagony.

norveg - Wto Maj 08, 2012 10:32 am

tobocian napisał/a:
Jak ktoś chciałby tak oblukać te ustrojstwa to możemy pomyśleć nad wejściem


Jasne, że chce:]

Krzysztof - Wto Maj 08, 2012 4:23 pm

Slaw napisał/a:
można śmiało powiedzieć że stanowisko nr 3 w poczatkowym okresie nie było przygotowane do załadunku taśmociągiem.

Załadunek to jedna z funkcji. Wywrotnice i inne sposoby opróżniania wagonów to inne operacje. Jeśli w tym samym czasie w porcie jest statek i pociąg to taśmociąg może bezpośrednio przemieszczać węgiel, ale nie zawsze tak jest. Bywa rozładunek wagonów na hałdę i załadunek statku z hałdy.

tobocian - Czw Maj 10, 2012 7:42 am

Panowie Krzysztof, norveg, czy pasuje wjazd na teren 15.05 (wtorek) tak w okolicy 18-tej?
Krzysztof - Czw Maj 10, 2012 8:53 am

Od wtorku do końca tygodnia jestem daleko :II
norveg - Czw Maj 10, 2012 11:53 am

Cytat:
Panowie Krzysztof, norveg, czy pasuje wjazd na teren 15.05 (wtorek) tak w okolicy 18-tej?


Bez szans, ważny projekt w korpo do piątku włącznie. Następny tydzień (czyli od 21 maja) raczej. Zwykle zupełnie odpada środa po 14, poza tym jestem w stanie się dopasować.

Jerzy Makieła - Czw Maj 10, 2012 4:49 pm

Krzysztof napisał/a:
Jeśli w tym samym czasie w porcie jest statek i pociąg to taśmociąg może bezpośrednio przemieszczać węgiel, ale nie zawsze tak jest.


Ponieważ nie zawsze pasuje gatunek węgla. Na statek ładujemy węgiel o określonej kaloryczności. No i InterBalt (spółka córka Węglokoksu) woli jak węgiel idzie przez hałdę, ponieważ lepiej można wyłapać zanieczyszczenia.

Ekspedytor Wydziału Wegla Portu Północnego :D

luanda - Pią Maj 11, 2012 2:18 pm

Chętnie się tez piszę (propustka u mienia jest)
Krzysztof - Sob Cze 02, 2012 12:00 am

Udało się obejrzeć :zgooda:
Są pozostałości wszystkich trzech.
Na razie co nieco o nr. 2 i 3. (Jedynka jest innego typu)
Sytuację pokazuje dość dobrze mapa radziecka (wydana później, ale pokazuje ona stan z ~ 69 r.). Obydwie miały 2 stanowiska do opróżniania (wywracania) wagonów. Do każdego stanowiska doprowadzone były 2 tory. Czyli do całego urządzenia 4. Tory czerwone służyły do wprowadzania wagonów z węglem na obrotnice. Po obróceniu wagonów o ~ 30 stopni i uchwyceniu go przez wywrotnice siłowniki przechylały wagony, a węgiel zsuwał się do, wspólnego dla obu stanowisk, leja zsypowego. Z którego taśmociąg zabierał go na plac składowy, lub bezpośrednio na statek. Puste wagony po opuszczeniu ich do poziomu torami żółtymi były odprowadzane.
Pozostała prawie wyłącznie żelbetowa konstrukcja, ale zachowały się dolne, stalowe łoża osi pionowego obrotu wagonów, oraz urocze elementy skrzyżowania się toru wjazdowego i wyjazdowego.

norveg - Sob Cze 02, 2012 12:18 am

Krzysztof napisał/a:
Udało się obejrzeć :zgooda:


Ano udało i nawet z małą przygodą.
Krzysztofie niesamowita praca z obrazkami. Gratulacje. Z tego co pamiętam, to w czasie oglądania poruszony był także wątek wykorzystania masy wagonów powracających do wciągania tych pełnych.

Krzysztof - Sob Cze 02, 2012 7:29 am

norveg napisał/a:
wykorzystania masy wagonów powracających do wciągania tych pełnych.

Raczej tylko do grawitacyjnego odjazdu tych pustych. Do wciągania pełnych była z pewnością jakaś wciągarka.
Jeszcze jedna uwaga. Na kolorowej mapce z poprzedniej strony z 1933 r. (mylnie tam zasugerowałem 1944) i tej z 1940 do wywrotnic dochodzi po 1 torze. Dopiero na tej z 69 do jedynki dochodzą 2, a do dwójki i trójki po 4, tak jak było. Możliwe, że pierwotnie były inne urządzenia rozładunkowe, a te których pozostałości oglądaliśmy powstały później (w czasie wojny :???: )
Uwaga: Archiwalne zdjęcia wywrotnicy (z poprzedniej strony) to wywrotnica nr 1, inaczej działająca niż te 2 i 3. Jak na razie ich zdjęć nikt nie zamieścił.

tobocian - Sob Cze 02, 2012 9:56 am

norveg napisał/a:
Ano udało i nawet z małą przygodą.

:mrgreen:
Krzysztof super opis :==

Krzysztof - Nie Cze 03, 2012 5:55 pm

Teraz wywrotnica nr 1.
Inna od tamtych. Jak wyglądała pokazują już zamieszczone zdjęcia i schemat działania.
Równocześnie mogły być opróżniane 2 wagony. (Na zdjęciu z artykułu prasowego widzę tylko jeden).
Wagony wjeżdżały na pomosty - koleby i po ich zablokowaniu koleby wraz z wagonami obracały się po łukach obrotowych, których spore fragmenty pozostały do dzisiaj. Łuki obrotowe na wierzchu miały wygięte szyny, a stopki tych szyn istnieją nadal. Koleby musiały mieć jakieś kółka, no i jakiś mechanizm obracający (siłowniki?)
Była z pewnością mniej wydajna bo nie ma, tak jak dwójka i trójka, dodatkowych torów do odprowadzania pustych wagonów.

Krzysztof - Sro Lut 05, 2014 11:49 pm

Podobnie działająca wywrotnica była i w Gdyni.
wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?p=33734#33734

pumeks - Sro Lis 08, 2017 2:35 pm

Znalazłem powojenne zdjęcia z Wisłoujścia.
Żródło: KLIK

Marek Z - Czw Lis 09, 2017 12:00 am

Świetne zdjęcia. :==
Rysio - Sob Gru 02, 2017 7:41 pm

Tak. Wzruszające zdjęcia. Pod koniec lat '70-tych pracowałem na "górniczym". Pamiętam czynną jedną wywrotnicę.Zupełnie nie umiem określić którą. Od tej pory tam nie byłem.
Prawdopodobnie miało to związek z eksportem węgla do Anglii. Kostka. Typowy węgiel do kominków. Składali reklamacje na zbyt dużą ilość miału. Oni tam owijali każdą kostkę w papierek i tak sprzedawali. Może dlatego ten węgiel szedł przez wywrotnicę. Firma na burcie nadzorowała opuszczanie węgla przez dźwigowych do ładowni. Oczywiście klasa robotnicza robiła i tak swoje. Była na akordzie. :) Byłem frajerem i nawet robiłem jakieś awantury:) A Węglokoks poniósł koszty obniżki cen. Kogo to w tych radosnych latach to obchodziło?

pumeks - Nie Gru 03, 2017 9:00 am

Jesteś pewien, że chodzi o koniec lat '70-tych?
Ja tego nie pamiętam, ale wydawało mi się, że w tym czasie przeładunek węgla był już przeniesiony z Wisłoujścia do Portu Północnego.

Henio - Wto Gru 05, 2017 6:37 am

Port Północny robił masówkę - jeden gatunek węgla drobnego jak miał do spalania w elektrowniach . Na Basenie Górniczym był węgiel gruby ( koksujący , kominkowy) oraz koks .
MłodyBocieK - Pią Sie 09, 2019 7:07 am

Depositenkasse Neufahrwasser przy Oliwskiej 8, nie istnieje, a parcela jest we władaniu Portu


MłodyBocieK - Sro Cze 02, 2021 9:30 am

WYGMERANO SERIĘ ZDJĘĆ z budowy Basenu Górniczego. Maleńkie te skany jak na tego rodzaju dokumentację :II
Widoczek dla zachęcenia załączam.

Edycia mówi: link przestał działać, więc na stronie https://classic.europeana.eu/portal/pl
do wyszukiwarki proszę wkleić: Hafenbecken Weichselmünde

pumeks - Sro Cze 02, 2021 2:05 pm

Mój ukochany obiekt portowy! ale link z poprzedniego postu u mnie nie śmiga, musiałem sam sobie pogmerać w Europeanie
MłodyBocieK - Sro Cze 02, 2021 2:47 pm

Technika utrudnia życie zamiast ułatwiać... Umlaut w adresie powoduje najwyraźniej jakieś wykrzaczenia między portalami i się nabyło. To na piechotę podam do wklejenia w wyszukiwarce Europeany: Hafenbecken Weichselmünde.
subsens - Czw Paź 21, 2021 8:29 pm

Z kronikarskiego obowiązku:

...to ze Śląska są górnicy (...) to turysta ze Stolicy... spieszący na tzw. lekcję historii. Ca. 1970?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group