Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - IV Kongres Kociewski

Feterniak - Czw Mar 18, 2010 9:27 pm
Temat postu: IV Kongres Kociewski
LOT Kociewie zaczął rozsyłać szczegółowe informacje dotyczące kolejnego Kongresu Kociewskiego.

Wstępnie to wygląda na powtórkę z rozrywki sprzed pięciu lat, t.j małe szumne konferencyjki w własnym wąskim gronie urzędników:

8 maja 2010 roku
TCZEW
sesja popularnonaukowa pod hasłem HISTORIA

28-29 maja 2010 roku
ŚWIECIE
28 maja 2010 roku
sesja popularnonaukowa pod hasłem EDUKACJA REGIONALNA
29 maja 2010 roku
Jarmark na Kociewiu

3 lipca 2010 roku
STAROGARD GD.
sesja popularnonaukowa pod hasłem KULTURA KOCIEWIA przed południem
Jarmark Kociewski po południu

16 października 2010 roku
SUBKOWY
wydarzenia pod nazwą TRADYCJE KULINARNE

Nie byłoby o czym mówić, ale podesłali info dotyczące szczegółów w Tczewie i zrobiło się ciut ciekawiej:


IV Kongres Kociewski
Tczew, 8 maja 2010 roku
Dziedzictwo historyczne Kociewia – wartością naszej „małej ojczyzny”?

Występ zespołu regionalnego w trakcie rejestracji uczestników sympozjum (każdy otrzymuje tekst z hymnem Kociewia)
1. 9.00 - 9.15 – Wykonanie hymnu Kociewia przez zespół muzyczny i uczestników sympozjum. Uroczyste otwarcie, przywitanie gości (CKiS)
2. 9:15- 9:30 - Inscenizacja historycznej opowieści „Gryf i Małgorzata” Romana Landowskiego w wykonaniu laureatów II Kociewskiego Konkursu Literackiego im. Romana Landowskiego (Przedszkole nr 8 w Tczewie) (CKiS)
3. 9.30 - 10.15 – Wykłady inauguracyjne (CKiS)
4. 10.15 - 10.30 – Występ zespołu muzycznego(CKiS)

5. 11.00 - 12.30 – Dyskusje panelowe, cz. I.
Wprowadzeniem do dyskusji będą krótkie (maks. 8 min.) wcześniej przygotowane głosy panelistów, stanowiące w dużej mierze owoc debat przedkongresowych. Po ich wystąpieniach będą mogły wziąć udział w dyskusji wszystkie zainteresowane osoby obecne na sali. Debata będzie nadzorowana przez moderatora, który poza samym prowadzeniem panelu, przygotuje krótki raport z jej przebiegu, który zostanie zaprezentowany na zakończenie dnia kongresowego.

a. Rewitalizacja – obowiązek, kosztowna moda, czy atrakcyjny towar? (CWRDW)
Dyskusja o stanie i roli ochrony konserwatorskiej, funkcji samorządów w nadzorze konserwatorskim. Rozmawiać tu powinniśmy także o stanie badań archeologicznych na Kociewiu oraz formach atrakcyjnego ich promowania. Na przykładzie wybranych miejsc (Stare Miasto w Tczewie, gród w Owidzu, zamek gniewski, itp.) mowa będzie o możliwościach wykorzystania potencjału historyczno-zabytkowego kociewskich miejscowości na potrzeby gospodarcze, a zwłaszcza turystyczne. Przewidywane są głosy konserwatorów zabytków, archeologów, inwestorów oraz osób odpowiedzialnych za gospodarkę przestrzenną w miastach.
Spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- Jak funkcjonuje nadzór konserwatorski na terenie zabytkowych miast Kociewia?
- Jak wykorzystywane są badania archeologiczne w koncepcjach rewitalizacyjnych?
- W jaki sposób prywatni inwestorzy wykorzystują potencjał historyczny działek/obiektów w centrach miast Kociewia?

b. Kociewskie dzieje w Sieci (MBP)
Dyskusja o roli i wykorzystaniu Internetu w promowaniu i poznawaniu historii regionu. Głosy: przedstawicieli mediów internetowych, twórców portali historycznych oraz bibliotek cyfrowych, uczestników forów internetowych i instytucji tworzących projekty wirtualne.
Spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- Czy digitalizacja książek zagraża tradycyjnym bibliotekom?
- Czy prace publikowane za publiczne pieniądze powinny być zawsze zamieszczane w Sieci?
- Jaką rolę odgrywają fora i portale historyczne – są miejscami spotkań garstki pasjonatów, czy dobrze zorganizowanym środowiskiem dbającym o nasze dziedzictwo?

6. 12.30 – 13.15 – przerwa obiadowa (CKiS)
7. 13.15 – 14. 45 – dyskusje panelowe, cz. II

c. Jak Kociewiakom opowiadać o historii? (CKiS)
Dyskusja na temat funkcjonowania instytucji badających oraz promujących historię i tożsamość regionu: muzeów, centrów kultury, szkół itd. W dyskusji konieczne będą głosy: przedstawicieli środowisk muzealnych, samorządowych instytucji kultury, nauczycieli oraz organizacji „historyzujących”.
Starać się będziemy odpowiedzieć na pytania:
- Jak działają kociewskie instytucje „historyczne”, a zwłaszcza muzea?
- Czy historia Kociewia jest atrakcyjnym produktem turystycznym?
- Jaką wiedzę o regionie zdobywa nasza młodzież?
d. Historia Kociewia w badaniach naukowych (CKiS)
Dyskusja na temat badań historycznych na terenie Kociewia. Rozmawiać powinniśmy o stanie i potrzebach badań z zakresu historii, archeologii oraz etnologii i kulturoznawstwa. Zamierzamy zaprezentować główne ośrodki naukowe zajmujące się Kociewiem oraz podyskutować nad potrzebą powołania osobnej instytucji naukowej badającej nasz region. Należałoby omówić kwestię zainteresowania studentów okolicznych uczelni Kociewiem. Przewidywane są głosy studentów z różnych ośrodków naukowych, przedstawicieli historyków, redaktorów regionalnych pism naukowych i popularnonaukowych.
Spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed historykami w najbliższym czasie, w odniesieniu do Kociewia?
- Czy studenci chcą zajmować się Kociewiem?
- Jak wyglądają badania historyczne w naszym regionie i jaki jest ich odbiór?

8. 15.00 - 15.20– Spektakl „Nie czekaj na życie” (teksty piosenek: wiersze ks. Janusza St. Pasierba) w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie (CKiS)
9. 15.20 – 16.15 – Goście specjalni Kongresu (CKiS)
10. 16.15 – 16.45 – Raporty moderatorów sekcji (CKiS)
11. 16.45 – Zakończenie dnia kongresowego (CKiS)

CKiS- Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
MBP – Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, ul. J. Dąbrowskiego 6
CWRDW – Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie, ul. 30 Stycznia 4.

AnWe - Wto Mar 23, 2010 8:18 am

no niestety zatomizowały się działania......

a w Pelplinie takie coś jeszcze be dzie 9 kwietnia

http://www.pelplin.pl/?a=57&id=5146

pozdrawiam
Pół-Kociewianka :-)

Feterniak - Sro Mar 24, 2010 11:04 pm

Nie jest, aż tak źle.

Jest w tym chaosie chyba jednak jakaś logika.

Pojawiły się bowiem informacje, że przed 8 maja organizowane są debaty przedkongresowe. Wczoraj odbyła się pierwsza z nich, a następne to:

1. Digitalizacja zbiorów regionalnych w bibliotekach – sposobem ochrony i upowszechniania
dziedzictwa kulturowego Kociewia
8 kwietnia 2010 r. o godz. 10.00, MBP Tczew.

2. Przyczynek do stanu badań nad Kociewszczyzną 8 kwietnia 2010 r. o godz. 17.00, MBP Pelplin.

3. Kociewie w Sieci – historia regionu w mediach elektronicznych 23 kwietnia 2010 r. o godz. 17.30, CWRDW Tczew.

4. Wielokulturowość dziedzictwa hydrotechnicznego Niziny Walichnowskiej ZSE Tczew (data nieznana).

Debaty te i konferencje mają być przygotwaniem do dyskusji w dniu 8 maja zatem.


Szczegóły na powstałej przed kilkoma dniami stronie: http://www.kongres.kociew...kal_kongres2010

A i gdzie indziej też się zaczyna dziać. W Świeciu reklamują takie spotkanie:

Galeria Debiut i Pracownia Regionalistyczna WSG Bydgoszcz
Zapraszają na cykl imprez kulturalnych
WSG,15 kwietnia 2010 r. godz.18.00

Wykład dr Aleksander Błachowski

Koncepcja tworzenia rekonstrukcji strojów regionalnych na Pomorzu (ze szczególnym uwzględnieniem Kociewia)

http://kongres.blog.onet.pl/

AnWe - Sro Mar 24, 2010 11:08 pm

Feterniak napisał/a:
rekonstrukcji strojów regionalnych na Pomorzu (ze szczególnym uwzględnieniem Kociewia



ło matko...... znowuż się zaczyna :-)

Feterniak - Sro Mar 24, 2010 11:12 pm

Wygląda na to, że pan dr dalej zbiera owe "skromne fundusze" za pomocą których chce Kociewiakom pokazać jak wygląda najprawdziwszy z prawdziwych strojów kociewskich (było o tym głośno w ubiegłym roku w prasie).

W Tczewie potraktowano to z nutką, jakby to powiedzieć, hmm... dystansu. Zważywszy zresztą na samego autora...

Dostojny Wieśniak - Sro Mar 24, 2010 11:12 pm

AnWe była szybsza. :hihi:
Feterniak napisał/a:

Koncepcja tworzenia rekonstrukcji strojów regionalnych na Pomorzu (ze szczególnym uwzględnieniem Kociewia)

Oby się to lepiej skończyło niż ta próba. :zgooda:

Feterniak - Sro Mar 24, 2010 11:17 pm

Skoro Pan doktor znalazł coś, co rzuciło prawdziwe światło na dotychczasowe zakłamanie, aż we Lwowie.... to musi się udać.
:mrgreen:
Tylko te brzydkie kociewskie samorządy, nie chciały go wspomóc skromną sumą kilkudziesięciu tysięcy złotych, która pozwoliła by zaprezentować to odkrycie społeczeństwu, przez co tkwimy dalej w mrokach strojów świetlicowych made in Gajek, Landowski i spółka...

AnWe - Sro Mar 24, 2010 11:19 pm

Feterniak napisał/a:
skromną sumą kilkudziesięciu tysięcy złotych


czegóż się nie robi dla tradycji.....

:mrgreen:

Feterniak - Sro Mar 24, 2010 11:26 pm

Chyba TRADYCJI - nie wiem czy dobrze zrozumiałem owe prasowe wypowiedzi, ale pan dr doszukuje się strojów kociewskich, w czasach gdy Kociewia jeszcze na świecie nie było.
:mrgreen:

Feterniak - Czw Mar 25, 2010 7:35 pm

Jak można wnioskować z zapowiedzi już się udał, ino do "swojego marszałka":


Wykład realizowany jest w ramach projektu

„Tradycja i folklor w dobie współczesności”

i jest częścią Kociewskiego Roku Kongresowego 2010

Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Kociewianka - Czw Mar 25, 2010 7:50 pm

Feterniak napisał/a:
Chyba TRADYCJI - nie wiem czy dobrze zrozumiałem owe prasowe wypowiedzi, ale pan dr doszukuje się strojów kociewskich, w czasach gdy Kociewia jeszcze na świecie nie było.
:mrgreen:


Hej, a może Ty zrobisz coś dla Kociewia?
Łatwo strzępić sobie jęzor na czymś o czym nie ma się zielonego pojęcia.

A tak w ogóle... dobrze by było czytać ze zrozumieniem. Pan doktor nie tylko nad kociewskim strojem spędza swój cenny czas. Bardzo Mu to potrzebne....
Troszkę szacunku.

Poza tym cóż to za hańba umieć pozyskać środki z rożnych źródeł?

ruda - Czw Mar 25, 2010 10:18 pm

Kociewianka napisał/a:

A tak w ogóle... dobrze by było czytać ze zrozumieniem.

No właśnie , Kociewianko.
Zajrzyj na podane linki , a może coś Ci się rozjaśni. :zgooda:

A poza tym wypadałoby się przedstawić w wątku powitalnym :wink: , no napisać co Ty robisz dla Kociewia. Może coś ciekawego i inspirującego dla nas? :hmm:

Feterniak - Czw Mar 25, 2010 10:20 pm

Coś tam robię, ale gdzie mi do takich sław. :mrgreen:

A moja ironia nie bierze się z powietrza, ale z oceny jaka idzie za panem dr z różnych instytucji molestowanych w sprawie tego stroju. No i z artykułów prasowych, o których ja na jego miejscu oddałbym gazety do sądu, za wkładanie w usta osoby z tytułem doktorskim wypowiedzi, które mnie - prostego szkólnego przyprawiają o palpitację serca....

A co do strzępienia języka, to prasowa relacja z wtorkowej debaty o archeologii i rewitalizacji w Tczewie:

http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/14/12173

pumeks - Czw Mar 25, 2010 11:19 pm

A tu z kolei parę tez, które mnie, prostego (i już raczej niepraktykującego) archeologa przyprawiają o hercklekot :wow:
Dostojny Wieśniak - Pią Mar 26, 2010 12:38 am

Kociewianka napisał/a:
Hej, a może Ty zrobisz coś dla Kociewia?

Nim się temat rozwinie, przyznam że dla Kociewia nic nie robię. Mam tam kolegę, rodowitego Kociewiaka, u którego czasem bywam. Prosty doktór od bydlęcia, chociaż z miasta, to w sumie też wieśniak. Mając takie przełożenia, czuję się upoważniony do obecności w tym wątku. :wink:

Kociewianka - Pią Mar 26, 2010 9:09 am

ruda napisał/a:

No właśnie , Kociewianko.
Zajrzyj na podane linki , a może coś Ci się rozjaśni. :zgooda:

A poza tym wypadałoby się przedstawić w wątku powitalnym :wink: , no napisać co Ty robisz dla Kociewia. Może coś ciekawego i inspirującego dla nas? :hmm:


Przyszłam tu po prostu... zabrać głos w dyskusji.
Mam swoje zdanie na temat Kociewia i Kociewiaków i absolutnie nie zamierzam go narzucać nikomu.

Nie przeczę, coś tam robię.

Może zamiast się okładać , zacznijmy pomagać?

ruda - Pią Mar 26, 2010 10:33 am

Kociewianko, proszę zajrzyj do linków podanych , nasza rozmowa odnosi się właśnie do nich. Jest nawiązaniem do dyskusji o innych strojach np. jamneńskim. :hihi:
Nikt nikogo tu nie "okłada", też mamy prawo do własnego zdania. :zgooda:
Poczytaj , jeżeli Ciebie to naprawdę interesuje.......

Kociewianka - Pią Mar 26, 2010 11:08 am

Znam te linki, tak się składa, że się żywo interesuję Kociewiem.

Może jednak warto w sprawach Kociewia dopuścić do głosu takich ludzi , jak krytykowany przez Was dr?
On przynajmniej wie co mówi.

Nie czarujmy się, Kociewie traci, bo ma zbyt wiele głosów... niestety często bezsensownych i mało uprawnionych.
Dajmy więc głos osobom, które mogą nam nieco rozjaśnić naszą przeszłość i zamknąć wszelkie fantazje odnośnie stroju...

A ciekawi mogą przecież pojechać do Bydgoszczy...

princessita - Pią Mar 26, 2010 11:43 am

Piszę tutaj bo chyba zrobil sie tu taki zbiorczy punkt odnosnie tego rejonu. Mam pytanie: Jak jest z tancami w tym rejonie, czy rzeczywiscie tanczylo sie tu wszystkie tance narodowe a wg ogolnie przyjetej nauki mamy ich 5: polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak. Jednak ja nigdy nie spotkalam sie z tym aby te tance tutaj byly popularne i tanczone przynajniej do I pol XX wieku. Czy krakowiak byl tu tanczony? Jakos trudno mi w to uwierzyc.
Skoro nazywany jest narodowym wiec obejmuje zasiegiem caly kraj. Jak dla mnie ta teoria jest jednak naciagana.

Jakie jest Wasze zdanie?

AnWe - Pią Mar 26, 2010 12:17 pm

No jak to z tańcami narodowymi bywało, tańczył je cały naród, zwłaszcza w okresie zaborów. A na Kociewiu (i nie tylko) się przyjęły jako takie elementy typowo kojarzone z polskością.

Ciekawe badania nt. tańców kociewskich przeprowadził p. Witold Nalepa, który w latach 60. XX wieku prowadził w Starogardzie Gdańskim zespół przyzakładowy i sam z siebie, z kolegą objechał Kociewie w poszukiwaniu form tanecznych - kociewskich.

Na temat sytuacji kociewskiego folkloru tanecznego jest w Roczniku Muzealnym Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim RYDWAN

poniżej wklejam jego fragment + dodaję zapis bibliograficzny do artykułu

Systematyka tańców kociewskich według Witolda Nalepy opiera się na szukaniu różnić między tym co kociewskie, a tym co napływowe, by w konsekwencji takiego działania odszukać (lub potwierdzić stan) tego co „rdzenne”. Przyjrzyjmy się zaproponowanemu przez badacza podziałowi, w którym wyróżnił cechy właściwe kociewskiemu folklorowi tanecznemu, dzieląc je na:
1. Różnicujące pokazujące jednocześnie stopień naleciałości zewnętrznych, ich lokalną postać, jak i kształtowanie się cech właściwych dla folkloru tanecznego Kociewia.
a. kaszubskie - kociewskie
 kaszubskie, w których jako cechy charakterystyczne wymienia „teatralizację” tańców (np. sugestywne stukanie się kuflami w tańcu „kuflarz”) oraz stosowanie kroku z „krzyksem” (stuknięcie się cholewami butów);
 kociewskie, w których paralelnie do powyższego występuje większe „utanecznienie”, niż „teatralizacja” (odpowiednikiem kaszubskiego „kuflarza”, będzie tu „piwowar”, w którym stukanie kuflami poprzedzone jest elementami tanecznymi – krokiem dosuwnym, a na zakończenie figury tańczy się krokiem polki dookoła, w parach) oraz zamiast „krzyksu” stosuje się taniec w korkach, które wydają charakterystyczny odgłos (taniec „tup – tup);
b. „inne” – kociewskie wynikające z dawnej migracji Kociewiaków za granicę, w celach zarobkowych;
 inne, np. wpływy niemieckie, które można zaobserwować w warstwie melodii niektórych pieśni i tańców kociewskich, oraz w stosowaniu uchwytów „niemieckich” (np. w kociewskim tańcu „Lander”).
2. Charakterystyczne (w znaczeniu – charakterystyczne dla regionu Kociewia).
a. kroki: bardzo dużo polki, kroki dosuwne, liczne obroty, wykorzystana gestykulacja podczas tańca, np.: klaskanie, grożenie (stąd tańce kociewskie „klaskana”, „grożona”), charakterystyczne wyskoki (np. zeskok w „korkarzu” na pierwszą wartość trójdzielnego taktu), rozpoczynanie tańca od „spaceru w parach (np. w „czapkowym”);
b. Uchwyty rąk: de pache, krzyżny, dyszel, wypychany, w parze;
c. Tańce: „tup- tup”, „korkarz”, „czapkowy”, „zagrajże kapelo”.
Witold Nalepa wskazuje, że „autentycznych” kroków i figur jest w tego rodzaju twórczości choreograficznej 20% w stosunku do reszty materiału, który jak już wspominałyśmy, ma za zadanie „obudowywać” motywy rdzenne. Niemniej jednak, by zdobyć owe 20%, które są jedynym udokumentowanym źródłem wiedzy o etnochoreologii Kociewia, badacz musiał poświęcić kilka lat badań.



Brzezińska, Anna Weronika, Małgorzata Wosińska, Nieistnienie folkloru kociewskiego. Dokumentacja tańców kociewskich przez Witolda Nalepę, „Rydwan”. Roczniki Muzealne Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, Starogard Gdański, 2008, nr 1(3), s. 225-235, bibl., fot., red. Andrzej Błażyński, red. prow. Leszek Krzykowski. ISSN 1896-9437


Ale generalnie z tańcami tzw. ludowymi jest bieda, bo się wymiksowało straszliwie, uogólniło i wiele tradycyjnych, charakterystycznych zaginęło. Ale to normalny proces - coś się pojawia, coś znika. A z Kociewiem to o tyle jeszcze trudno, bo mało jest materiałów archiwalnych do których można się odwołać.

bassa - Pią Mar 26, 2010 3:02 pm

Ja siedzę cicho w tym wątku, acz z dużym zainteresowaniem przeczytałam program obchodów 750 lat Tczewa , przygotowywany już od dwóch lat na 2010 rok (na cały rok ).

Jest kilka świeżych inicjatywek i ludzkich pomysłów!!! Z wdziękiem!

Feterniak - Pią Mar 26, 2010 6:21 pm

pumeks napisał/a:
A tu z kolei parę tez, które mnie, prostego (i już raczej niepraktykującego) archeologa przyprawiają o hercklekot


A można prosić o ich wypunktowanie?

Bo jak widać się rozkręca powoli w Tczewie mała batalia o to, jak miasto o archeologię dba i jak by miało się okazać, że to archeolodzy po prostu za bardzo narzekają, a postępowanie urzędników jest ok, to chciałbym wiedzieć.

Bo na razie, na podstawie tej i wcześniejszych dyskusji z z udziałem archeologów to mi wychodzi niezbyt ciekawy wizerunek magistratu w tej materii...


Droga Kociewianko ja tam osobiście nic do doktora Błachowskiego nie mam, baa, czytałem kilka jego artykułów swego czasu i była to pouczająca lektura. Nawet nie mam nic przeciwko pokazaniu światu lepszej wersji stroju kociewskiego.

Niestety jednak w zeszłym roku miał chyba jakąś chwilę słabości i dał się wrobić w wypowiedzi prasowe, po których tak lokalni etnolodzy (jest ich w Gdańsku i Tczewie kilku) jak i historycy przeżyli lekki szok poznawczy.

Z tego co pamiętam była tam m.in teza jakoby Kociewiacy, tak zwykli ludzie, jak działacze czy nawet etnolodzy są święcie przekonani, że ten strój, który popularny jest dzisiaj, jest odwiecznym, tradycyjnym, starodawnym itd... co niestety świadczy o głębokiej nieznajomości realiów, bo ja przynajmniej nie spotkałem osoby paradującej w takim stroju (o działaczach i uczonych nie wspomnę), którzy by nie wiedzieli, że to tylko i wyłącznie sztucznie wymyślony strój świetlicowy.

I druga teza która mnie osobiście zdumiała, głosząca, że niby tradycyjna kultura kociewska funkcjonowała hen hen przed rozbiorami, dziwne o tyle, że przed 1807 rokiem nikt o Kociewiu nie słyszał...

I złożyłbym to na karb prasowych przekłamań, ale moi znajomi folkkulturtregrzy po etnologiach pracujący tu i tam, doktora wspominają dość jednoznacznie, jako kogoś, kto próbuje dostać grube pieniądze, nie potrafiąc wytłumaczyć ewentualnym donatorom (instytucjom gdzie znajomi owi pracują), o co dokładnie chodzi i na czym ta rewolucyjność polega.

Tyle i tylko tyle w tym temacie.

danziger - Pią Mar 26, 2010 7:01 pm

Feterniak napisał/a:
przed 1807 rokiem nikt o Kociewiu nie słyszał...

Dlaczego?

Dostojny Wieśniak - Pią Mar 26, 2010 7:03 pm

AnWe napisał/a:
Brzezińska, Anna Weronika, Małgorzata Wosińska,

Brzezińska się pewnie nie obrazi, Anna Weronika pewnie też nie. :hihi: :jezyk:

Feterniak - Pią Mar 26, 2010 7:39 pm

Pierwsza wzmianka o nazwie Kociewie pochodzi dopiero z 1807 roku i wszystko wskazuje, że pierwotnie w tym czasie dotyczyła ona tylko obszarów nad dolną Wieżycą, czy wręcz, jak chcą niektórzy wyłącznie parafii Nowa Cerkiew. Dopiero Kazimierz Nitsch, językoznawca, w sto lat później wykreślając zasięg specyficznej gwary na obszarze Pomorza, użył do jej określenia nazwy: kociewska i tak narodziło się Kociewie w dzisiejszych granicach.


Vide: http://www.naszekaszuby.p...p?articleid=115

Efekt taki jest tego, że wielu mieszkańców powiatu świeckiego do dziś nie wie że jest jakimiś Kociewiakami, bo tak to sobie wymyślił profesor z Krakowa.

Tylko, że większość znanych mi mieszkańców Kociewia, a zwłaszcza różnej maści działaczy ma pełną świadomość, że Kociewie w dzisiejszych granicach to byt dopiero kształtujący się i to w dużym stopniu w wyniku reakcji na działania Kaszubów (najlepszy przykład stworzenie haftu kociewskiego w latach siedemdziesiątych XX wieku).

W mojej rodzinnej gminie koła gospodyń wiejskich parę lat temu przebrały się w „stroje ludowe” bynajmniej nie dlatego, że to jakiś odwieczny tradycyjny strój kociewski, ale dlatego, że jest to „dycht fajny i wyróżniający mundurek”, który pozwala dostać dodatkowe punkty w różnych konkursach, dożynkach i generalnie dobrze się w tym panie prezentują (to tak na marginesie dyskusji o potrzebie istnienia „stroju ludowego”). :mrgreen:

Kociewianka - Pią Mar 26, 2010 9:15 pm

Uff...f
Nie znam szerzej wypowiedzi doktora przytaczanych ponoć w prasie. Ale sama na podstawie własnych doświadczeń z tym rodzajem mediów wiem, że często rzeczywistość inaczej się jawi niźli ta podawana do wiadomości wszem i wobec.

Natomiast znam doktora osobiście. Rzeczywiście jest bardzo wymagający, ale co muszę rzec, to tyle, że wie co mówi. Niektórzy go nie lubią i wiedzą dlaczego.

Jakby kto nie wiedział, to już wiekowy pan... to odnośnie
"(...)jako kogoś, kto próbuje dostać grube pieniądze(...)"

princessita - Pią Mar 26, 2010 10:13 pm

AnWe, jestes Wielka, bardzo dziekuje Ci za wspaniale informacje, bede szukac tego Rocznika.

Wg mnie powinno sie mowic ze taniec narodowy jest jeden- Polonez inaczej zwany Chodzonym.
Natomiast reszta to tance regionalne, charakterystyczne dla danego regionu. Ten pomysl z 5 tancami narodowymi to chyba czasy powojenne i dalej ciagnie sie ten poglad w niezmienionym skladzie.
Pozatym wydaje mi sie ze tance ludowe sa raczej tancami z dawnych czasow oczywiscie przez lata mogly byc dodawane jakies elementy do choreografii tak jak wystepuje to w zespolach w Mazowszu czy w Slasku. Nasz Polonez-Chodzony to dosc dawne czasy bo siegajace XVI wieku i byl tez tanczony nie tylko na dworach ale na wsiach.

Gdzie mozna poczytac o programie z okazji 750 lecia Tczewa?

Jeszcze raz bardzo dziekuje.

ruda - Sob Mar 27, 2010 8:51 am

princessita napisał/a:
Ten pomysl z 5 tancami narodowymi to chyba czasy powojenne i dalej ciagnie sie ten poglad w niezmienionym skladzie

Podobna sytuacja miała się z rękodziełem ludowym. "Sztuka ludowa" często była moderowana, do dziś zresztą określana bywa jako "cepelia". Myślę jednak, że w wielu przypadkach ocalono wiele, dzięki ludziom fachowym i pasjonatom. To tak ogólnie, taka dygresja :D

Feterniak - Pon Mar 29, 2010 10:04 pm

I kolejna, tym razem oficjalna informacja o wnioskach z debaty poświęconej archeologii, która odbyła się w Tczewie 23 marca:

http://www.kongres.kociew...ongres2010&id=9

Feterniak - Sob Maj 01, 2010 8:17 pm

No i Kongres rusza 8 maja w Tczewie

Na stronie kongresowej dokładny program tego dnia:

http://www.kongres.kociew...ngres2010&id=17

oraz prośba o rejestrację uczestnictwa do środy 5 maja tutaj:

http://www.kongres.kociewie.eu/index.php?tab=form

Niektóre dyskusje wydaja się być nawet dość interesujące :==

Feterniak - Sro Maj 12, 2010 12:17 am

Z kronikarskiego obowiązku linki do relacji z tczewskiej części Kongresu:

http://www.tczew.pl/index...94332cf90d6fb75

http://tczew.portalpomorz...=4983&Itemid=34

http://www.tcz.pl/index.p...cie-nauczycieli

http://www.tczew.naszemia...iewiu,id,t.html

http://www.kaszubi.pl/?p=news_comm&id=2761

Mikołaj - Pon Cze 21, 2010 11:34 pm

Przekazuję informację i zaproszenie od pani Doroty Piechowskiej z Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Starogardu

Cytat:
DNI STAROGARDU 2010
2 - 4 lipca


piątek 2 lipca
„Czar musicalu”

Kościół pw. NSPJ Łapiszewo
godz. 19.00 – koncert organowy pod tytułem „Opera i operetka” w wykonaniu wirtuoza Gedymina Grubby i solistki Anity Rywalskiej – Sosnowskiej
Gedymin Grubba - organista, improwizator, kompozytor, aranżer, dyrygent posiadający w swoim repertuarze pełen wachlarz literatury muzycznej, wielokrotnie gościł w naszym mieście za każdym razem budząc entuzjazm melomanów.

Rynek Miejski
godz. 20.00 Wernisaż wystawy fotograficznej pn. „Portret mojego miasta”
godz. 21.00 Oficjalne rozpoczęcie Dni Starogardu
godz. 21.10 „Czar musicalu” widowisko plenerowe w wykonaniu aktorów i tancerzy Teatru Broadway
Teatr Broadway znany jest ze swoich barwnych widowisk, które przenoszą widza w świat musicalu serwując w ciągu dwóch godzin koncertu przeboje tego gatunku muzyki wzbogacone sekwencjami tanecznymi i anegdotkami konferansjera. godz. 23.00 zakończenie programu


sobota 3 lipca
„Kultura Kociewia”

Aula Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Kościuszki 28
godz. 9.00 Sesja popularnonaukowa pt. „Kultura Kociewia”
W ramach sesji omawiane będą m.in. zagadnienia z zakresu: kultury języka, kultury mediów, kultury przestrzeni, kultury kulinarnej, terapii kulturą.

Rynek Miejski
godz. 13.30 Wielki Jarmark Kociewski

Scena główna:
na scenie głównej odbędą się prezentacje zespołów z Kociewia:
13:30 – 13:45 - Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Gniewa
13:45 – 14:10 – Zespół Folklorystyczny „Burczybas” z Gniewa
14:10 – 14:40 – Zespół pieśni i tańca „Kociewie Retro” ze Starogardu Gd.
14:40 – 15:00 – "Adalbertus” chór z parafii pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gd.
15:00 – 15:30 - Zespół Folklorystyczny „Piaseckie Kociewiaki” z Piaseczna
15:30 – 16:00 - Kociewski Zespół Folklorystyczny „Rodzina” ze Zblewa
16:00 – 16.40 – Intronizacja Króla Kurkowego
16:40 – 17:10 – pokaz Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego
17:15 – 17:45 - Zespół Folklorystyczny „Błękitna Wstęga” z Gniewa
17:45 – 18:00 - Program taneczny dzieci i młodzieży z Kalisk pt „W królestwie elfów”
18:05 – 18:20 - Zespół Wokalny z Kalisk
18:20 – 19:00 – Regionalny zespół dziecięcy „Gzuby Kociewskie” oraz „Kapeli Kociewskiej” ze Starogard Gd.
19:00 – 19:15 - Zespół Folklorystyczny „Relax” ze scenką kabaretową
19:15 – 19:20 – zespół taneczny „Super trampki” z Publicznego Gimnazjum w Lubichowie
19:20 – 19:30 - „Honey” - zespół taneczny z II LO w Starogardzie Gdańskim
19:30 – 19:40 – pokaz Szkoły tańca PUMA Starogard Gdański
19:40 – 19:45 – pokaz taneczny w wykonaniu solistki - Pauliny Prekop z Lubichowa
19:45 – 20:10 – zespół muzyczny „Profil” ze Starogardu Gd.
20:10 – 21:00 – zespół „Familia HP” ze Starogardu Gd.
21:00 – 21:50 – „Poetyckie show” w wykonaniu Teatru Kuźnia Bracka ze Starogardu Gd.
21:50 – 22:00 – zakończenie programu

Stoiska Wielkiego Jarmarku Kociewskiego:
 Giełda staroci
 Wioska Rycerska
SPECJALNIE dla GZUBÓW:
 Mini PARK LINOWY
 PARK ROZRYWKI

stoiska wystawowe oraz handlowe; m.in
 Wystawa rzeźby Janusza Kasaka i Mai Traczyk oraz dzieci z warsztatów
 Wystawa rzeźby oraz pokaz pracy rzeźbiarza Tomasza Bednarczyka
 Wystawa obrazów autorskich Edwina Jasińskiego
 Wystawa malarstwa olejnego A. Jaruszewskiej
 Wystawa haftu i dziewiarstwa Krystyny Engler
 Wystawa obrazów oraz gobelinów kółka Tkackiego z Gminnego Ośrodka Kultury w Skarszewach
 Stoisko z pracami wykonanymi w warsztatach DPS Rokocin
 Stoisko z pracami wykonanymi przez podopiecznych z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz z Upośledzeniem Umysłowym
 Stoisko z wyrobami wikliniarskimi Urszua i Gerarda Jurczyk
 Stoisko Studia Szkła „Wiktoria” Mari i Józefa Bodzioch
 Wystawa i sprzedaż wydawnictw z powiatowej biblioteki w Gniewie

warsztaty oraz pokazy
 Warsztaty ceramiczne Weroniki Wróbel – Maciejewskiej z „Pracowni – Czarowni”
 Wystawa rzeźb oraz pokaz pracy rzeźbiarza w wykonaniu Leszka Baczkowskiego
 Warsztaty bursztyniarskie - produkcja biżuterii z bursztynem pod okiem Katarzyny Hausman, rzemieślnika bursztynnika
 Warsztaty malowania na szkle pod opieką twórcy ludowego Edmunda Zielińskiego
 Pokaz malowania na szkle oraz wystawa prac Ewy Grudzińska
 Wystawa malarstwa Joanny Górski połączone z malowaniem twarzy oraz karykatur

stoiska gastronomiczne oraz handlowe
 „Zagroda pod Lipami” – wytwory kulinarne z kociewskiego gospodarstwa ekologicznego Marka Konecki ego z Jeżewa
 Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Kociewia
 Stoisko Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Starogardzie Gd.

stoiska informacyjne
 Stoisko informacyjne projektu AKTYWNY WIEK /Active Age
 Stoisko promujące Uniwersytet Trzeciego Wieku „S-Centrum”
 Stoisko Lokalnej Organizacji Turystycznej LOT Kociewie
 Stoisko profilaktyki walki z uzależnieniami
 Akcja pod hasłem "Nie daj się wypalić DOPALACZOM !"- działanie informacyjne dotyczące zagrożeń płynących z używania tzw. dopalaczy
 Stoisko firmy Oriflame

Imprezy towarzyszące:
 godz. 19:00, kościół pw. św. Katarzyny:
„Oblicza Małgorzaty” widowisko Teatru Kuźnia Bracka do słów poezji Małgorzaty Hillar
 Wystawa fotografii pt. „Portret mojego miasta”

niedziela 4 lipca

Międzynarodowy Festiwal Kultur „VERIZANE”

Rynek Miejski
godz. 16.00 – rozpoczęcie koncertu
godz. 16.10 – „Kociewskie reggae” w wykonaniu zespołu „Jordan” oraz „Kapeli Kociewskiej”
godz. 17.10 – „Tyrolia Band” - koncert muzyki tyrolskiej, bawarskiej, austriackiej, szwajcarskiej oraz słoweńskiej, z jodłowaniem włącznie, w aranżacjach Alpen - Rock'owych
godz. 18.30 – widowisko Artystycznego Zespołu Cygańskiego „Romen”
godz. 19.50 – „Shalom” zespół zaprezentuje tradycyjne melodie żydowskie śpiewane w języku hebrajskim oraz piosenki utrzymane w klimacie muzyki żydowskiej
godz. 21.00 – oficjalne zakończenie Dni Starogardu 2010
godz. 21.15 – koncert gwiazdy wieczoru – MARIACHI czyli współczesna muzyka latynoska połączona z meksykańską muzyką ludową
godz. 22.20 – zakończenie programu


Sponsorzy Dni Starogardu 2010
Bank Spółdzielczy o/Starogard
Bank Zachodni WBK S.A.
Starostwo Powiatowe w Starogardzie

Organizatorzy Dni Starogardu 2010
Gmina Miejska Starogard Gdański, Starogardzkie Centrum Kultury

Partnerzy Dni Starogardu 2010
Ośrodek Sportu i Rekreacji, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych STARKOM Sp. z o.o.

Feterniak - Pią Lip 02, 2010 12:50 pm

Pojawił się w tym tygodniu szczegółowy program sesji popularnonaukowej pt. "Kultura Kociewia" która odbędzie się w Starogardzie w dniu 3 lipca 2010:

http://www.kongres.kociewie.eu/?tab=form

Widać w kociewskiej stolicy postawiono na ilość: jak najwięcej referatów, czasu na dyskusje nie ma ani minuty... widać uznano, że w Tczewie się już Kociewiacy nagadali. :-)

Plus dla organizatorów - sesja kończy się o takiej porze, że spokojnie można zdążyć na mecz Niemcy-Argentyna (a w ramach Roku Kongresowego reprezentacja Niemiec ma w składzie jednego Kociewiaka rodem z Tczewa :mrgreen: )


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group