Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Fort przy śluzie w Pleniewie (2)

Krzysztof - Nie Lut 21, 2010 7:13 pm
Temat postu: Fort przy śluzie w Pleniewie (2)
Jest 21 postów w wątku: "Fort przy śluzie w Pleniewie" (Ostatni post z 03.06.2005), zlokalizowane:
Dawny Gdańsk Strona Główna » Fora ogólne » Gdańsk - Sopot - Gdynia
Chciałem tam zajrzeć, ale nie udaje mi się – „Błąd Ogólny”
Czy ktoś potrafi pomóc?

Mikołaj - Pon Lut 22, 2010 12:30 am

udało mi się odzyskać wersję do druku
http://forum.dawnygdansk.pl/printview.php?t=1863

lep22 - Sob Lut 27, 2010 9:59 am

to jest ten fort
pumeks - Sob Lut 27, 2010 10:21 am

Chyba jednak nie ten. Na zdjęciu jest prawdopodobnie Fort Kalckreuth w Małej Płoni.
lep22 - Sob Lut 27, 2010 11:28 am

chcialbym sie z toba zgodzic ale mieszkam na Pleniewie i wierze sasiadowi ktory i mi opowiadal o tym forcie i o domu oficerow ktory byl niedaleko :dziadek:
pumeks - Sob Lut 27, 2010 12:00 pm

Jak sobie życzysz, ale powyższe zdjęcie zupełnie nie zgadza się z obrazem fortu Neufahr, jaki znamy z fotografii lotniczej z 1929 r.:


lep22 - Sob Lut 27, 2010 2:28 pm

czy Fort nie znajdowal sie na południowym brzegu Martwej Wisły na zachód od ramienia ujściowego?
pumeks - Sob Lut 27, 2010 7:01 pm

Chyba tak. Po lewej stronie widać chyba wejście do śluzy w Płoni.
Krzysztof - Nie Lut 28, 2010 9:55 am

pumeks napisał/a:
wejście do śluzy w Płoni

Na tej powojennej mapie już śluzy nie ma, ale fort narysowany bardzo ładnie.

Krzysztof - Nie Lut 28, 2010 10:04 am

pumeks napisał/a:
Chyba jednak nie ten. Na zdjęciu jest prawdopodobnie Fort Kalckreuth w Małej Płoni.

Pogubiłem się :skolowany: Który to "Fort Kalckreuth"? Ten, czy inny?

ps. może by przenieść tą dyskusję ze "spraw technicznych" we właściwsze miejsce.

pumeks - Nie Lut 28, 2010 11:21 am

Na zdjęciu lotniczym i na mapie jest Fort Neufahr.
Fort Kalkreuth (nazwisko pisane w różnych wariantach) był bliżej miasta, wg dzisiejszej topografii "przed Lotosem".

Krzysztof - Sro Mar 10, 2010 6:05 pm

lep22 napisał/a:
to jest ten fort

Nie wszystko pasuje, ale wydaje mi się, że to ten.
Pasuje obsadzony drzewami wał wiślany za fortem, oraz budynek na pierwszym planie.
Nie pasuje most i murowany przejazd przez wał za nim.
Zdjęcie Gda053.jpg szacuję na XIX w., a lotnicze, to 29 r. Podejrzewam, że w międzyczasie mogła być dokonana przebudowa fortu.

pumeks - Czw Mar 11, 2010 1:09 pm

Marne szanse, by ktoś to przebudowywał. Zwłaszcza, że obiekt został porzucony przez wojsko najpóźniej pod koniec 1919 r., a przypuszczalnie znacznie wcześniej - tego typu fortyfikacje to XIX wiek, na początku wieku XX były już bardzo passe, wznoszono wtedy żelbetowe obiekty jak bateria plażowa w Brzeźnie czy schron na Westerplatte, znany jako Placówka "Fort".

Dołączam zdjęcie, które zamieścił kiedyś Pepo na innym forum.

carlstadt - Czw Mar 18, 2010 4:54 pm

Witam!
W latach 60tych mieszkalem Pleniewie przy ul Zagroble.
1) Na ostatnim zdjeciu fotograf zrobil zjecie i widac domy, czy to sa Gorki Wschodnie?
2)Czy ktos moze pokazac na zdjeciu lotniczym w ktorym miejscu stal fotograf ?
Pozdrawiam

Krzysztof - Czw Mar 18, 2010 10:44 pm
Temat postu: Fort Kalkreuth
pumeks napisał/a:
Chyba jednak nie ten. Na zdjęciu jest prawdopodobnie Fort Kalckreuth w Małej Płoni.

Wycofuje się z wcześniejszych przymiarek zdjęcia: "Gda053.jpg" zamieszczonego przez lep22 do fortu przy śluzie. To zdjęcie i zdjęcie: "Fort od Pepo.jpg" to Fort Kalkreuth. "Gda053.jpg" zrobione od strony Wisły z widocznym w tle wałem wiślanym, a "Fort od Pepo.jpg" od strony wału - drogi do Pleniewa. Tu w tle, za Wisłą widać zabudowania Stogów.
Na mapce z 1901 r. jest on zaznaczony dość schematycznie, ale most jest. Na późniejszej, z 1910 r. jego obecność jest utajniona, ale dobry szpieg domyśli się :wink:

carlstadt - Sob Mar 20, 2010 2:11 am




Witam,
Zalaczam troche wiadomosci na temat Fort Neufahr z ksiazki z 1856 .
oraz
pytanie do milosnikow fortow ,czy ktos wie jakie dziala mogly byc zamontowane w Fort Neufahr. Pozdrawiam

Krzysztof - Sob Mar 20, 2010 12:12 pm

:== :== :==
Są może i inne forty gdańskie w tej książce?

carlstadt - Sob Mar 20, 2010 2:19 pm

Witam,
Tak , jest tam sporo roznych technicznych opisow.Pozdrawiam

Ponury2 - Sob Mar 20, 2010 2:27 pm

Do którego roku istniał? Do 1945 roku? A potem został po prostu zaorany?
Krzysztof - Sob Mar 20, 2010 6:03 pm

Na początku lat 60-tych zwiedzałem go :dziadek:
I komu to Panie przeszkadzało :bejsbol:

pumeks - Sob Mar 20, 2010 11:35 pm

Krzysztof napisał/a:
Są może i inne forty gdańskie w tej książce?

Cała książka tutaj:
http://www.archive.org/de...nartofwar00unit
Szkoda, że te fortyfikacje, które mnie najbardziej interesują, w 1856 jeszcze nie były ukończone.

pumeks - Pon Kwi 05, 2010 11:55 pm

carlstadt napisał/a:
oraz
pytanie do milosnikow fortow ,czy ktos wie jakie dziala mogly byc zamontowane w Fort Neufahr. Pozdrawiam

Według Marcina Dudka (Fortyfikacje nadbrzeżne Gdańska w pierwszej połowie XX w., w tomie: Fortyfikacje Gdańska, Gdańsk : Nadbałtyckie Centrum Kultury, 2006.), w 1900 ukończono system 13 baterii artylerii nadbrzeżnej. Bateria 1 znajdowała się na forcie w Płoni Wielkiej, według autora składała się z 4 armat polowych 9 cm. Takie same 4 armaty znajdowały się w Baterii 2 na Górze Źródlanej.

aldek1944 - Czw Wrz 20, 2012 1:20 pm

Obrys czerwonym kolorem terenu ,gdzie zlokalizowany był Fort Kalckreuth.
Krzysztof - Czw Wrz 25, 2014 10:51 am

Z "Zagadek Pepo": http://wolneforumgdansk.p...p?p=47191#47191
Pepo napisał/a:
To fort Neufähr, czyli ten, który najczęściej jest określany fortem Płoni Wielkiej. Zbudowany w latach 1845-1848 (pierwsze konkretne plany i szkice zostały przygotowane już w 1842 r.).

Widok z wewnątrz fortu na tył murowanego czoła, od strony Wisły Śmiałej:

Wjazd do fortu, od zachodu:

I jeden z elementów nad fosą od strony Żuław:

I dla przypomnienia widok z góry (z poprzedniej strony).

pumeks - Czw Wrz 25, 2014 1:09 pm

"jeden z elementów nad fosą od strony Żuław" to chyba kaponiera, chociaż głowy bym za to nie dał :P
Krzysztof - Czw Wrz 25, 2014 2:03 pm

A "kaponiera" jaką funkcję powinna pełnić?
pumeks - Czw Wrz 25, 2014 3:15 pm

O masz, definicji oczywiście nie pamiętam, ale z grubsza kaponiera jest wysuniętą przed wał ziemny budowlą obronną przeznaczoną do ostrzału najbliższego przedpola tegoż wału (najczęściej fosy, suchej bądź mokrej). Tutaj widzimy strzelnice,z których można by prowadzić ogień do żołnierzy nieprzyjaciela, gdyby próbowali oni pokonać fosę wpław, na pontonach czy po zaimprowizowanym moście.
Krzysztof - Sro Lis 24, 2021 7:08 pm

Z: https://www.facebook.com/...198522821917787
Cytat:
To widok fortu od strony drogi, która wiodła wzdłuż Martwej Wisły. Na pierwszym planie widać zresztą drogowskaz z postacią... listonosza? W tle ładnie widać charakterystyczną bryłę fortu, który w tym czasie (tj. międzywojennym) był już administrowany przez policję i użytkowany jako skład broni oraz materiałów wybuchowych (teoretycznie składowanych po to, by w miarę potrzeby zimą wysadzać nimi zatory rzeczne...).

Zdjęcie za "Danziger Hauskalender" 1959, zbiory własne (raz jeszcze dzięki Wojciech Gruszczynski !


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group