Dawny Gdańsk

Errata - Zielona Brama

pumeks - Pon Sty 25, 2010 10:44 pm
Temat postu: Zielona Brama
Taki tam sobie błąd - może niezbyt istotny, ale jednak...
W publikacji "Zielona Brama w Gdańsku" (wyd. Muz. Archeologiczne w Gdańsku) znajduje się ciekawy i bogato ilustrowany tekst "Ikonografia Zielonej Bramy". Ostatnia ilustracja w tym tekście, zdjęcie Zielonej Bramy, wg. autorki, "przed 1920 r.". Gdyby ta pani miała rację, to by znaczyło, że już przed 1920 r. używano sławnych nalepek DA - ale sądzę, że jednak mamy do czynienia z błędem w datowaniu fotografii.
Żeby nie było, że tylko marudzę - załączam z tego samego artykułu jedno z najstarszych znanych zdjęć Zielonej Bramy - około 1869 r. - widać na nim jeszcze starą pompę, ponad 100 lat wcześniej pokazaną na rycinie Matthäusa Deischa.

Inga - Wto Sty 26, 2010 9:25 am

pumeks napisał/a:
Ikonografia Zielonej Bramy ok 1869.jpg

:LL: Czytasz w myślach, miałam właśnie pytać, czy ktoś nie ma takiego obrazka :)

bavar - Wto Sty 26, 2010 1:06 pm

Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tą Zieloną Bramą, której górna część istotnie się różni od znanej nam obecnie [bez dachu?]..
dandola - Wto Sty 26, 2010 2:43 pm

Jeśli można to i ja przedstawię rycinę z Zieloną Bramą pochodzącą z 2. poł. XIX wieku
źródło: Antykwariat Wu-eL - aukcje bibliofilskie
Ciekawostka: odbywały się tu wystawy sztuki organizowane przez lokalne Kunst - Vereins, którego zarząd w połowie XIX wieku tworzyli - A. v. Duisburg, J. S. Stoddart i C. G. Panzer. Przedstawiam jeden z katalogów tej wystawy i odręczny spis rzeczy wraz z ich wyceną. Ponadto do końca II wojny odbywały się tu wystawy i mieściły zbiory Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjonalnego.

Inga - Wto Sty 26, 2010 5:25 pm

bavar napisał/a:
Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tą Zieloną Bramą, której górna część istotnie się różni od znanej nam obecnie [bez dachu?]..

Jak chodzi Ci o to, czemu nie ma dachu, to ja powiem, co wiem :wink: Z tego, co wiem - na początku lat 30tych XIX wieku po prostu rozebrano pierwotny dach i szczyty, dlatego że były w złym stanie, i dobudowano klasycystyczną attykę. W latach 80tych XIX wieku ponownie odbudowano to, co w 30tych rozebrano :wink: I dobrze, bo z tą attyką to jak dla mnie nieszczególnie Brama wyglądała - klockowato tak :roll:

pumeks - Wto Sty 26, 2010 7:34 pm

Inga wymiata :szczena: :==
Pozostaje mi tylko dodać, że rekonstrukcja górnej kondygnacji i dachu (niezbyt udana, jak można się przekonać, np. licząc okienka w szczytach na rycinie Deischa i na starych zdjęciach) była związana właśnie z powstaniem w 1880 r. Westpreussisches Provinzial-Museum - Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjalnego.
Dodam w takim razie - wciąż z tego samego źródła - dwa widoki bramy w XIX-wiecznej, obniżonej formie.

Dostojny Wieśniak - Sro Sty 27, 2010 12:39 am

pumeks napisał/a:
Westpreussisches Provinzial-Museum - Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjalnego.
Lepiej może zabrzmi Muzeum Prowincji Prus Zachodnich? :hmm: W języku polskim prowincja ma trochę szersze znaczenie. :wink:
dandola - Sro Sty 27, 2010 8:39 am

W literaturze przedmiotu przyjęta jest nazwa - "Zachodniopruskie Muzeum Prowincjonalne". Przemianowano je w 1923 roku na Państwowe Muzeum Przyrodnicze i Prehistoryczne (Staatliche Museum für Naturkunde und Vorgeschichte) .
A przy okazji prośba czy ktoś ma informacje na temat działającego w Zielonej Bramie - Kunst - Verein oraz poza tematem "Westpreussische Geschitsverein"?

dandola - Czw Sty 28, 2010 8:04 pm

I jeszcze jeden widok Gruene Thor tym razem z przeciwnej strony.
pumeks - Czw Sty 28, 2010 10:56 pm

dandola napisał/a:
Gruene Thor

Jak już musisz pisać po niemiecku, to nie kalecz :rwie_wlosy:
Albo "Grünes tor" albo "Das Grüne Tor". W wersji którą podałeś, to jakby po polsku napisać "Brama zielony".

Sabaoth - Sob Sty 30, 2010 10:42 am

Stąd zniknąło kilka postów z dyskusją o pisowni Tor / Thor oraz Tal / Thal.
surmik - Sob Sty 30, 2010 8:05 pm
Temat postu: Re: Zielona Brama
pumeks napisał/a:
Taki tam sobie błąd - może niezbyt istotny, ale jednak...
W publikacji "Zielona Brama w Gdańsku" (wyd. Muz. Archeologiczne w Gdańsku) znajduje się ciekawy i bogato ilustrowany tekst "Ikonografia Zielonej Bramy". Ostatnia ilustracja w tym tekście, zdjęcie Zielonej Bramy, wg. autorki, "przed 1920 r.". Gdyby ta pani miała rację, to by znaczyło, że już przed 1920 r. używano sławnych nalepek DA - ale sądzę, że jednak mamy do czynienia z błędem w datowaniu fotografii.
Żeby nie było, że tylko marudzę - załączam z tego samego artykułu jedno z najstarszych znanych zdjęć Zielonej Bramy - około 1869 r. - widać na nim jeszcze starą pompę, ponad 100 lat wcześniej pokazaną na rycinie Matthäusa Deischa.


Mam pytanie kiedy dokładnie Zielona Brama uzyskała czwarty łuk przejścia? I czy wiadomo co mieściło sie w miejscu tego przejścia na tym zdjęciu z 1869 roku? Wygląda na jakiś sklepik...?

pumeks - Sob Sty 30, 2010 8:44 pm

Czwarty przejazd przebito w 1883 r. (z uzasadnieniem: potrzeby komunikacyjne), jeszcze przed rekonstrukcją szczytów.
Wcześniej, do 1868 r., była w tym miejscu Waga Miejska. Co było w 1869 r., tego nie umiem powiedzieć, ale zapewne masz rację,że jakiś sklep.

surmik - Sob Sty 30, 2010 9:54 pm

Dzięki wielkie :) A czy istnieje jakieś znane zdjęcie bramy z czwartym przejazdem przed dobudową dachu? Z tego co zrozumiałem taka sytuacja mogłaby mieć miejsce?
Inga - Nie Sty 31, 2010 11:29 am

Brama bez szczytów a z czterema przejazdami stała w takim razie trzy lata - od 1883 do 1886, teoretycznie takie zdjęcie mogłoby gdzieś być... Ja takiego niestety nie widziałam, a też by mi się przydało :hihi:
bavar - Nie Sty 31, 2010 10:37 pm

Inga napisał/a:
Brama bez szczytów a z czterema przejazdami stała w takim razie trzy lata - od 1883 do 1886, teoretycznie takie zdjęcie mogłoby gdzieś być... Ja takiego niestety nie widziałam, a też by mi się przydało :hihi:


To już zależy od stosunku ówczesnych do fotografii.. Mało kto wówczas posiadać mógł osobistą 'kamerę obskurę' - to chyba zależało od wydarzeń w mieście i zainteresowania fotografów, tudzież fotografików :wink: Lecz może się mylę i takie zdjęcie ktoś gdzieś na świecie ma?

dandola - Pią Lut 05, 2010 6:22 pm

I jeszcze dwa ujęcia
Krzysztof - Sob Lut 06, 2010 11:25 am

dandola napisał/a:

brama zielona 1780.jpg

Nie - żebym się czepiał, ale to lepiej oglądać tak:
:skolowany:

dandola - Nie Lut 07, 2010 1:57 pm

Potrzebny jest tu znawca tematu, a mianowicie Pumeks, który już zabierał głos w tej kwestii. Niemniej od siebie powiem, ze przedstawiona rycina jest jedną z cyklu czterech odwróconych wedut miejskich (odbicie lustrzane) wykonanych na podstawie serii M. Deischa wg rysunków F. Lohrmanna przez B. F. Leizela z Augsburga. Przechowywane są one w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
bijouM - Pon Lut 08, 2010 12:28 pm

dandola napisał/a:
Potrzebny jest tu znawca tematu,...


znawca to nie... wystarczy przyjrzeć się skanom ( zamieszczonym przez Ciebie)Zielonej Bramy, aby widzieć lustrzane odbicie na drugim skanie....

Krzysztof - Pon Lut 08, 2010 1:08 pm

bijouM napisał/a:
aby widzieć lustrzane odbicie na drugim skanie....

Bo to ja odwróciłem :hihi:
Na tym odwróconym pasuje: widoczna ulica Przędzalnicza - odchodząca w lewo od Długiego Targu, przesunięcie trzech przejazdów przez Bramę Zieloną w prawo (na południe) od osi obiektu, no i napis nad obrazkiem :wink:
Poza tym jest to ten sam rysunek, co na początku tego wątku: "Ikonografia Zielonej Bramy Deisch 1765.JPG", tylko pokolorowany i z innymi podpisami.

pumeks - Sob Lut 13, 2010 2:40 pm

Inga napisał/a:
Brama bez szczytów a z czterema przejazdami stała w takim razie trzy lata - od 1883 do 1886, teoretycznie takie zdjęcie mogłoby gdzieś być... Ja takiego niestety nie widziałam, a też by mi się przydało :hihi:

To jeszcze jedno zdjęcie, dość znane, sprzed wybicia czwartego przejazdu (i oczywiście bez szczytów)

dandola - Nie Paź 24, 2010 9:09 pm

Nie było (1928 r.)
discus - Sro Kwi 17, 2013 9:35 am

dandola napisał/a:
Ciekawostka: odbywały się tu wystawy sztuki organizowane przez lokalne Kunst - Vereins, którego zarząd w połowie XIX wieku tworzyli - A. v. Duisburg, J. S. Stoddart i C. G. Panzer.


Rozszyfrowany portret gdańszczanina z wyboru J. S. Stoddart

pumeks - Pon Lis 25, 2013 10:24 pm

Jeszcze jeden widok Zielonej Bramy w wersji zminimalizowanej. Rycina, podobno z gazety, przedstawiająca wizytę cesarza Wilhelma I z małżonką w Gdańsku.
(źródło: aukcja 3668687979)

bavar - Czw Lis 28, 2013 5:11 pm

Kto mi powie, dlaczego kiedyś [choć znowu nie aż tak dawno temu] obchodzono się z obiektami [które dziś nazywamy zabytkami] nadzwyczaj swobodnie. Czy np. 150 lat temu nie było pojęcia zabytek i taka budowla była po prostu stara? Do Katowni doklejono jakieś dziwne budyneczki w XVIII lub XIX wieku, których po wojnie już nie odbudowano. I tu jest przykład właśnie Zielonej Bramy. Raz jej ujęto dach, potem dodano. Trzy przejścia były z jakiś powodów niewystarczające, to przebito czwarte.. Dzisiaj byłoby to nie do pomyślenia. I to przecież nie chodzi o powojennych komunistów, którym być może na rękę byłoby "kasowanie" budynków o niemieckim, bądź pruskim rodowodzie. Tylko proszę mi nie mówić, że nie było wówczas posady konserwatora zabytków 8))
pumeks - Czw Lis 28, 2013 8:06 pm

Ale tak właśnie było. Pojęcie ochrony zabytków dopiero się rodziło. Trochę na ten temat można znaleźć w książkach, np. u Wolfganga Deurera "Gdańsk i jego kościoły" (chociaż polecam czytać raczej oryginał niż dość nieporadne polskie tłumaczenie).
Było zupełnie naturalne że kiedy stara budowla się waliła to po prostu usuwano jej szczątki. Kiedy kościół św. Jakuba stracił zwieńczenie wieży (po wybuchu prochowni) to nie próbowano jej odtwarzać.
Kiedy pożar niszczył hełm wieży Twierdzy Wisłoujście, to albo wznoszono nowy hełm (chyba w XVIII wieku) albo rezygnowano z niego i dawano stożkowaty dach (w XIX wieku).
Dopiero odtworzenie górnych kondygnacji Zielonej Bramy (zresztą niezbyt wierne), hełmu-latarni Dworu św. Jerzego i (już na pocz. XX wieku) rekonstrukcja spalonego hełmu kościoła św. Katarzyny to najwcześniejsze przykłady rekonstrukcji zabytków w Gdańsku.

bavar - Pią Lis 29, 2013 10:00 pm

Dziękuję
pumeks - Czw Lip 16, 2015 11:24 am

Coraz więcej można znaleźć w internetach... ten obrazek był w albumach z serii "Był sobie Gdańsk", ale na naszym forum chyba dotąd nie gościł
Źródło: facebook (NADUŚ)

pumeks - Czw Lip 16, 2015 2:37 pm

A tego wcześniej nie widziałem :==
Źródło: Fotopolska, zbiory KC (zapewne dawniej Zoppot.com), tutaj zmniejszone i przycięte (NADUŚ)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group