Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Panoramy Gdańska i okolic

dandola - Pon Gru 21, 2009 8:20 pm
Temat postu: Panoramy Gdańska i okolic
W tym temacie, którego chyba jeszcze nie było chciałbym zaproponować przedstawianie panoram Gdańska i okolic z różnych okresów czasu rozrzuconych w różnych tematach. Na początek panorama miasta ze wzgórza Grodzisko (Hagellsberg), ryt. J. Hürlimann wg rys. von Striebera, wyd. L. Sachse & Co., Berlin ok. 1840. Sztych pochodzi z biblioteki pałacu w Karpnikach stanowiącego własność księcia Adalberta von Hohenzollerna (zwróćmy uwagę na herb), skąd został wywieziony do Darmstadt i sprzedany na aukcji.
I jeszcze 2 bardzo ładne z tego samego źródła (mam jeszcze kilka, które przedstawię), w tym bardzo rzadka hiszpańska - co ona ilustruje?.
źródło: Antykwariat Wu-eL - aukcje bibliofilskie
* czy ktoś może podać objaśnienie topograficzne?

pumeks - Pon Gru 21, 2009 8:44 pm

Widok mniej więcej z Bastionu Jerozolimskiego, widać dobrze dawną Reditę Vaubana (za czasów pruskich Reduit Horn, obecnie Redita Napoleońska) i miejsce, gdzie obecnie jest majdan Fortu Grodzisko (zbudowanego 1867-72).
Załączam inną wersję tej samej ryciny (całej nie sposób zeskanować) z katalogu wystawy DANTISCUM EMPORIUM TOTIUS EUROPAE CELEBERRIMUM.

dandola - Pon Sty 04, 2010 5:58 pm

I jeszcze parę ciekawych panoram miasta czekających na opis topograficzny. Szczególnie interesujący jest ten most uwidoczniony na panoramie miasta od strony Oliwy.
żródło: Antykwariat Wu-eL - aukcje bibliofilskie

grzechuu - Pon Sty 04, 2010 8:49 pm

dandola napisał/a:
Szczególnie interesujący jest ten most uwidoczniony na panoramie miasta od strony Oliwy.

A pewnie, że interesujący - to Kanał Raduni tak do miasta przeskakiwał (zdjęcie jego oczywiście było choćby we wspominanych "Był Sobie Gdańsk")...

pumeks - Wto Sty 05, 2010 8:27 am

To nie most, tylko drewniany akwedukt (po niemiecku:: Riedewand) Kanału Raduni, a widok jest z okolic dzisiejszego głównego dworca kolejowego. Dla porównania: niemal identyczne ujęcie Matthäusa Deischa z Akademii Rzygaczy.


dandola - Wto Sty 05, 2010 9:25 am

Wielkie dzięki.
Krzysztof - Wto Sty 05, 2010 10:51 am

A co, to za drewniana konstrukcja, na pierwszym planie, po lewej stronie?
pumeks - Wto Sty 05, 2010 11:46 am

W tym miejscu fosa ostro skręcała (w stosunku do patrzącego oczami Deischa - w lewo), ta konstrukcja to chyba ogrodzenie przedłużające przeciwskarpę naprzeciwko Bastionu św. Elżbiety, zabezpieczające przed wpadnięciem do fosy?
dandola - Wto Sty 05, 2010 11:54 am

Jestem wielce zobowiązany i wdzięczny, że moja praca dla wspólnych celów nie idzie na marne. Mam jeszcze kilka aukcyjnych równie ciekawych, które przedstawię. Panoramy Oliwy i Wrzeszcza tu chyba nie pasują?
Na początek widok Rybackiego Pobrzeża (?) z ok. 1840 roku. Chyba, że się mylę, bo nie widzę baszty Łabędź. Zdaję się na fachowość Pumeksa. I panorama z 1893 roku pochodząca z "Illustrirte Zeitung".
źródło: Antykwariat Wu-eL - aukcje bibliofilskie

pumeks - Wto Sty 05, 2010 1:44 pm

dandola napisał/a:
Na początek widok Rybackiego Pobrzeża (?) z ok. 1840 roku. Chyba, że się mylę, bo nie widzę baszty Łabędź.

Rybackie Pobrzeże w głębi obrazka, te domy z prawej były przy ul. Wartkiej - Am Brausenden Wasser. Z tym, że wysoka kamieniczka barokowa z połowy XVII wieku, zburzona w 1945 i nieodbudowana, miała adres Grodzka 10. Obok w murze brama na osi ul. Rycerskiej, niekiedy określana jako "Rittertor". Baszta Łabędź byłaby tam w głębi, ale inne budynki ją przesłoniły.

Krzysztof - Wto Sty 05, 2010 6:24 pm

pumeks napisał/a:
ta konstrukcja to chyba ogrodzenie przedłużające przeciwskarpę naprzeciwko Bastionu św. Elżbiety, zabezpieczające przed wpadnięciem do fosy?

Jest zbyt potężna. Dla porównania - jak ten sam autor przedstawił temu służącą konstrukcję w okolicy Bramy Wyżynnej.
Przeglądnąłem stare plany - nic takiego nie znalazłem :II
Chyba, że odpowiedź jest w wypowiedzi Chodowieckiego
Cytat:
pokazał mi też 50 widoków, które rytował razem z Lohrmannem, według jego rysunków, naprawdę złych.

:tralalala:

dandola - Wto Sty 05, 2010 9:48 pm

Nie jest to akurat w tym miejscu na temat, ale nie mogę się oprzeć pokusie, aby nie przedstawić wzmiankowanego malarza Chodowieckiego, któremu zawdzięczamy też panoramy miasta. (ryt. H. Gedak wg W. Stryowskiego ok. 1870)
źródło: Antykwariat Wu-eL - aukcje bibliofilskie

Sabaoth - Wto Sty 05, 2010 10:24 pm

A i Stryowskiemu zawdzięczamy:


dandola - Pon Sty 11, 2010 4:35 pm

Unikatowy i rzadki (chyba, że się mylę) plan miasta i okolicy z panoramą Gdańska wyd. przez oficynę Spadkobierców Homanna, Norymberga 1739
źródło: Antykwariat Wu-eL - aukcje bibliofilskie
*cena powalająca na kolana - 2 800 zł (sic!)

pumeks - Pon Sty 11, 2010 6:12 pm

Jeden z najczęściej reprodukowanych, jakby co, na stronie Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego można ściągnąć trochę większą kopię, tylko że ze "znakiem wodnym".
dandola - Pon Sty 11, 2010 6:15 pm

I to kosztuje taką furę pieniędzy :głupi_ty: I do tego nie bardzo pasuje do tematu, bo w zbiorach biblioteki podpisane jest jako Plan oblężenia miasta w 1734 r. Trudno. Jakąś panoramę miasta przecież przedstawia.
dandola - Wto Sty 12, 2010 9:13 pm

I jeszcze dwie moim zdfaniem piękne panoramy miasta i okolic autorstwa Andrzeja Stecha słupsko - gdańskiego malarza z XVII wieku
źródło: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Stech/Index.htm
W którym miejscu malarz umieścił swą sztalugę? Wygląda na to, że w tym samym, ale w ciągu około 8 lat, jak widać porównując panoramy przybyło szczegółów architektonicznych.

Duqq - Wto Sty 12, 2010 9:18 pm

O ile ta druga moim zdaniem to nic specjalnego, to ta pierwsza uchwycona w zimowym krajobrazie - naprawde piekna!! :hihi:
pumeks - Wto Sty 12, 2010 10:05 pm

Ta druga w doskonałej rozdzielczości (ale zupełnie inna kolorystycznie od powyżej wklejonego obrazka) dostępna na serwerze wikipedii http://commons.wikimedia....s_Stech_001.jpg
Obraz "zimowy" znajduje się od kilku lat w Gdańsku, w paru miejscach widziałem dość dobre reprodukcje, m. in. chyba w pisemku "30 dni".

dandola - Pią Sty 15, 2010 12:20 pm

Powyżej przedstawiłem aukcyjny widok miasta ze wzgórza Grodzisko zamieszczony w "Civitates Orbis Terrarum" t. 3, wyd. G. Braun i F. Hogenberg, Kolonia 1575. Dla ciekawości powiem, że na dzień dzisiejszy osiągnął on cenę wywoławczą tylko 3 200 zł.
slowik45 - Nie Kwi 03, 2011 10:49 pm

Tej panoramy jeszcze nie było .
darzan - Wto Kwi 05, 2011 1:57 pm

Dołączę taki unikalny obrazek.
dandola - Wto Kwi 05, 2011 3:11 pm

I przy okazji objaśnij :evil:
pumeks - Wto Kwi 05, 2011 3:16 pm

Przecież to Faulgraben (ul. Gnilna) i kościół św. Bartłomieja.
Mikołaj - Wto Kwi 05, 2011 3:32 pm

Warto od razu podpisywać zdjęcia, żeby potem dało się je wyszukać przez słowa kluczowe, a nie tylko przez przeglądanie kolejnych wątków.
Przy okazji zerknijcie na obrazek z BSG 1945

I jeszcze przed chwilą znalezione: ok. 50 rycin dawnego Gdańska z XVI, XVII i XVIII wieku. Pochodzą one z albumu "Gdańsk w dawnych rycinach" Z. Jaskrzewskiej-Śnieżko - sporo panoram

darzan - Wto Kwi 05, 2011 5:23 pm

Jak zwykle Pumeks ma rację.
Nacieszmy się tym widokiem.

Adamdownunder - Sro Cze 05, 2013 11:35 am

Dolaczam pare panoram bo doskonale pasuja do tego zapomnianego tematu
fulko - Pon Sie 19, 2013 8:16 pm
Temat postu: Panorama
To jeszcze jedna. I większa wersja http://danziger79.pl/gallery/panorama/#!prettyPhoto[pp_gal]/0/
Adamdownunder - Pią Sie 23, 2013 6:16 am

Ciekawostka historyczna:
Jesli chodzi o 360° widoki panoramiczne, to Johann Adam Breysig (1766-1831) Niemiecki architektoniczny malarz, scenograf, rysownik i pierwszy dyrektor Krolewskiej Prowincjonalnej Szkoly Sztuk Pieknych i Rzemiosla w Gdansku, zalozonej na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III w 1804 roku, mial byc pierwsza osoba ktora wymyslila taka kompozycje.
W dniu 19 Czerwca 1787 Irlandczyk Robert Barker (1739-1806) wystąpił w Edynburgu o patent, który został opisany jako "Cały widok jakiegokolwiek kraju lub sytuacja, jesli wydaje się prawdziwy dla obracającego sie obserwatora". Zadziwiające jest to, że obiekt sztuki został opatentowany jako techniczny wynalazku po raz pierwszy.
Johann Adam Breysig twierdził w dzienniku opublikowanym w 1799 roku, ze on miał pomysł aby utworzyć kompletny okrągły obraz lata przed panem Barker, a mianowicie w roku 1788. Niestety z braku finansow wtedy go nie zrealizowal. Podejrzewał, że jego pomysl i opracowanie w jakiś sposób zostały skradzione przez Roberta Barker.
Faktem jest, że Barker opatentował swoj wynalazk na rok przed tym jak Breysing pomysł swoj udowodnił i roszczenie nie było ważne.

Gargi1961 - Wto Cze 16, 2015 3:10 pm
Temat postu: panorama Brauna
Pytanie do specjalistów; co przedstawia budowla (z czterema wieżyczkami) po prawej stronie? Rozumiem, że z lewego skraju to Wisłoujście...
Zbych - Wto Cze 16, 2015 6:24 pm

Kościół Św. Trójcy.
pumeks - Sro Cze 17, 2015 1:22 pm



A tu strzałka pokazuje na gotycką bramę św. Jakuba (naduś), później przekształconą w prochownię, która eksplodowała 6 grudnia 1815 r. czyniąc znaczne szkody w okolicy)

Adamdownunder - Sro Wrz 07, 2016 12:37 pm

Dla zainteresowanych Panorama na ALLEGRO
Miro - Pon Lis 21, 2016 11:35 am

Obraz olejny Paul Gehrmann około 1890,
no i ta brama??

Miro

pumeks - Pon Lis 21, 2016 12:10 pm

Nic tu nie przypomina Gdańska :???:
Miro - Pon Lis 21, 2016 3:20 pm

Tak, tak Pumeks.
To będzie chyba Królewiec,
a na stronie http://www.artnet.com/art...auction-results jest błędny opis.

Miro

Wiercipietek - Pon Lis 21, 2016 4:07 pm

Ale do Królewca pasuje mi to jak do Gdańska Pumeksowi. Do żadnego miejsca nie mogę tego przyłożyć.
pumeks - Pon Lis 21, 2016 6:49 pm

To może być któryś ze starych portów w (szeroko pojmowanych) Niderlandach. Naprawdę nie mam pojęcia, czemu w obiekcie zajmującym środkowe miejsce na obrazie ktoś się dopatrzył podobieństwa do nadmotławskiego Żurawia :II
Wiercipietek - Wto Lis 22, 2016 12:46 pm

Cytat:
To może być któryś ze starych portów w (szeroko pojmowanych) Niderlandach.


lub niemieckich. A także zupełna fantazja, na co może wskazywać schematyczność brył wszystkich budowli.
Czy na przełomie 19-20 w. gdzieś jeszcze egzystował podobny krantor, lub coś, co go przypominało?
Może wydzielić z tego oddzielny wątek zagadkowy?

Adamdownunder - Wto Kwi 11, 2017 12:36 pm

Czy ktoś z was czasami nie wie, kto był wykonawcą tego starego stalorytu wydanego we francuskiej gazecie "L'univers Illustre" 13 stycznia 1866 roku? :???:
pumeks - Wto Kwi 11, 2017 12:47 pm

To jakaś przeróbka znanej ryciny wg rysunku Huberta Clergeta, zamieszczonej w książce Victora Adolphe'a Malte-Bruna "L'Allemagne illustrée".
Adamdownunder - Wto Kwi 11, 2017 4:23 pm

pumeks napisał/a:
To jakaś przeróbka znanej ryciny wg rysunku Huberta Clergeta, zamieszczonej w książce Victora Adolphe'a Malte-Bruna "L'Allemagne illustrée".

Widziałem ten widok i na pewno podobieństwo jest duże.

No ale jest mały problem bo moja orginalna gazetka francuska jest z 1866 roku, a książka Victora Adolphe'a Malte-Bruna "L'Allemagne illustrée" wyszła chyba dopiero w 1886 roku i dopiero wtedy miała w niej rysunek Huberta Clergeta.
Można też obecnie kupić na internecine stosunkowo drogie kopie tej grafiki :arrow: KLIK

Moja praca artystyczna jest jednak pełnowymiarowym orginalnym drzeworytem sztorcowym I w środkowej części tej starej gazety ma drukowany podpis: LA VILLE DE DANTZICK. - VUE PRISE SUR LE QUAI DE LA VISTULE, dessin M.S.L. d'apres une photographie (Miasto Danzig - widok na doki Wiślane, narysował M.S.L. ze zdjęcia)

Ta gazeta "L'univers Illustre" na pewno była opublikowana 13 stycznia 1866 roku.

Ciekawe kto od kogo ściągał, bo te rysunki miast co wykonał Hubert Clerget są przecież datowane na lata 1886-1888.

Adamdownunder - Czw Kwi 13, 2017 4:39 pm

Gazeta "L'univers Illustre" (Ilustrowany Wszechświat) była wydawana w formacie ośmiu stron od soboty, 23 maja 1858 roku przez wydawcę Michela Lévy Fréresa w formacie 29x41cm, podobnie do innych magazynów sobotnich takich jak "L'Illustration" i "Monde illustré".
Wydawca często zamawiał orginalne ilustracje jakie były prezentowane w jego czasopismach lub zatrudniał krajowych grawerzy aby je malowali do zaprezentowania na dwóch środkowych stronach czasopisma.

Wymiar całości samego drzeworytu “LA VILLE DE DANTZICK. - VUE PRISE SUR LE QUAI DE LA VISTULE, dessin M.S.L. d'apres une photographie” to 500mm x 350mm

:szept: Jak ktoś bardzo chce i lubi to znalezłem dla odwiedzających jeszcze jeden egzemplarz i sam osobiście polecam, bo to jest orginalne dzieło sztuki za prawdopodobnie przyzwoitą cene w tym formacie. Gazeta niestety nie jest w najlepszej kondycji bo ma dziurki na brzegach i myślę że będzie je widaś w środku samego obrazu. Jak by nie patrzeć to jest w końcu rok 1866.

Samego obiektu nie widać w ogłoszeniu ale jest opisany w opisie podanym przez sprzedawce: :arrow: KLIK

Powodzenia! :heej:

Miro - Czw Kwi 13, 2017 6:00 pm

Znalazłem na moim dysku całkiem podobny widok
do tych pokazanych trochę wyżej.
Jedyna informacja to podana data 1866.
Czy tu też była jakś kombinacja???

Miro

Adamdownunder - Wto Kwi 25, 2017 1:12 pm

Miro napisał/a:
Znalazłem na moim dysku całkiem podobny widok
do tych pokazanych trochę wyżej.
Jedyna informacja to podana data 1866.
:hmm: Jeśli ten załączony przez ciebie wycinek jest na prawdę z roku 1866 to prawdopodobnie jest to tylko część dodatku z ogłoszeniami w numerze 24 wydania “Allgemeine Illustrirte Zeitung”. Nie ma go w tej 16-to stronnicowej gazecie.

Jeżeli tak było to ogłoszenie zostało wydane w marcu 1866 w Stuttgarcie do numeru 23 jako zapowiedz nowego wydawnictwa albo do numeru 24 (oba wydania są z tego smego miesiąca marca) więc wydane w Niemczech prawie dwa miesiace później od mojego francuskiego wydania gazety "L'univers Illustre" z 13 stycznia 1866 roku.

Jak się coś się jeszcze dowiem w tej sprawie to wam napiszę więcej.

Miro - Wto Kwi 25, 2017 5:45 pm

Nie wiem kiedy została narysowana ta panorama,
ale wiem, że ma powyżej 56 lat.

Miro

Adamdownunder - Sro Kwi 26, 2017 8:26 am

Super panorama, herb i jego lokalizacja bardzo przypomina flage Wolnego Miasta.
Czy mozesz pokazac nam zblizenie obok odnosnika geograficznego? To moze byc odwrocony podpis artysty.

pumeks - Sro Kwi 26, 2017 9:43 am

Sądzę, że pokazuje stan około 1920 r. (może kilka lat wcześniej), w czasie likwidacji fortyfikacji bastionowych w rejonie Bramy Długich Ogrodów i na lewo od niej (w kierunku Siennej Grobli).
Niezbyt dobrze widać na tym obrazku okolice Westerplatte, ale wydaje mi się, że dostrzegam jeszcze stare ujście Martwej Wisły między W-tte a Mewim Szańcem, już po zamknięciu ale przed ostatecznym zasypaniem.

Miro - Sro Kwi 26, 2017 11:29 am

Adamdownunder napisał/a:
Czy mozesz pokazac nam zblizenie obok odnosnika geograficznego?

Miro - Sro Kwi 26, 2017 2:17 pm

Jeszcze jedna, chyba lepsza panorama na rysunku
Herberta Myntera.
Praca ta powstała po wojnie na początku lat 50-tych.

Miro

Krzysztof - Sro Kwi 26, 2017 3:47 pm

A gdzie dworzec? :II
Miro - Sro Kwi 26, 2017 4:35 pm

Krzysztof napisał/a:
A gdzie dworzec? :II


tutaj.............

Miro

Krzysztof - Sro Kwi 26, 2017 5:03 pm

Dzięki. Wziąłem tą wierzę za św. Elżbietę :oops:
Adamdownunder - Czw Kwi 27, 2017 1:08 pm

pumeks napisał/a:
To jakaś przeróbka znanej ryciny wg rysunku Huberta Clergeta, zamieszczonej w książce Victora Adolphe'a Malte-Bruna "L'Allemagne illustrée".

Miro napisał/a:
Znalazłem na moim dysku całkiem podobny widok do tych pokazanych trochę wyżej.
Jedyna informacja to podana data 1866.
Czy tu też była jakś kombinacja???

:) No i już wiem. :zamykamy:
Grafika jest po orginalnym rysunku wykonanym przez profesora Johanna Carla Schulza w 1 połowie XIX wieku.
Orginał podpisany "Deutsche Seestädte: 5. Danzig. Nach einer Zeichnung des Director Prof. J. C. Schulz"

Poniżej kolorowana interpretacja tej grafiki oceniana przez niemieckie muzeum na około 1860 rok, jest identyczna w wykonaniu do drzeworytu zawartym w gazecie "L'univers Illustre" z 13 stycznia 1866 roku.

Adamdownunder - Pią Kwi 28, 2017 9:01 am

Nawet jest na tej pracy ta sama para co jest wydrukowana na innej pracy artysty z 1867 roku pokazującej przedproże kamienicy przy ul.Korzennej.

Pewno zwiedzają miasto :hihi:

Adamdownunder - Pon Maj 15, 2017 9:08 am

Miro napisał/a:
Znalazłem na moim dysku całkiem podobny widok
do tych pokazanych trochę wyżej.

Tu też chyba była zrobiona jakaś kombinacja???

Adamdownunder - Sob Cze 24, 2017 4:10 am

Pora wracac do tematu Panoramy Gdańska i okolic

Kilim wełniany zrobiony prawdopodobnie na podstawie jednego z pierwszych sztychów pokazujacych nasze miasto Gdańsk w okolicach XVI wieku.
Ta wyjątkowa panaroma a zarazem dzieło rzemieślniczo/artystyczne ma bardzo imponujące wymiary 145cm x 79cm i była napewno zakupiona w lat 1983-84 w gdańskiej Cepeli.
Na dole kilimu widać wytkany napis po Łacinie “GEDANIA”, a po bokach sa jeszcze nie widoczne na zdjęciu herby miasta. Reszte budynków i otoczenie panoramy zapewne rozpoznacie sami.

Niestety już nie wiadomo kto zrobił ten gobelin bo nie ma doszytej standardowej metki cepeliowskiej. Ja osobiscie tylko się domyślam kto go najprawdopodobniej zaprojektował, ale to tylko moje gdybanie wiec nie ma co rozgłaszać.
Jeśli ktoś z was pracuje obecnie w Cepeli na Długiej albo zna kogoś z jej pracowników to może coś tam jeszcze pamietają o tym współczesnym obiekcie albo mają jakieś dodatkowe informacje.

Dla mnie osobiście to prawdziwe dzieło artystyczne i warto by do niego przypisac projektanta lub samego wykonawce tej pracy rzemieślniczej. :co_jest:

Krzysztof - Pią Lip 07, 2017 5:08 pm

Z: http://rusplt.ru/wins/vzyatie-dantsiga-27041.html
Nie typowy widok od strony Wisły z Der Alte Hof i wiatrakiem na pierwszym planie.
Cytat:
Данциг под осадой русских войск. Гравюра (1734 года), Австрийская империя.

pumeks - Pią Lip 07, 2017 5:13 pm

Rzeczywiście nietypowy, ale znany i dość często publikowany :lol:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group