Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - Czołgi - pomniki, zwłaszcza ten nieistniejący przy Hucisku

mistan2 - Sob Gru 12, 2009 11:39 am
Temat postu: Czołgi - pomniki, zwłaszcza ten nieistniejący przy Hucisku
Czy może ktoś ma i może zamieścić na forum jakieś fotografie tego czołgu-pomnika.
dandola - Sob Gru 12, 2009 1:45 pm

Ja mam z lat 60-tych, ale Sabaoth lub Pumeks zaraz zarzuci mi zaśmiecanie forum
Sabaoth - Sob Gru 12, 2009 4:12 pm

Na tym forum takie wypowiedzi były zawsze odpowiednio "nagradzane". Dostajesz ostrzeżenie.
dandola - Sob Gru 12, 2009 5:38 pm

Z podziękowaniem :huuurra: Oznacza to jedno, że kogoś moja uwaga ubodła i mam rację. Niedawno zresztą na ten temat była żarliwa dyskusja.
Mimo ostrzeżenia zaśmiecę forum fotografią czołgu.

bijouM - Sob Gru 12, 2009 5:45 pm

dandola napisał/a:
Ja mam z lat 60-tych, ale Sabaoth lub Pumeks zaraz zarzuci mi zaśmiecanie forum


jeżu malusieńki.. i po co się od razu obrażać.. :???:

co do czołgu.. google to twój przyjaciel bliski... ja osobiście czołgów armii czerwonej już w Gdańsku oglądać nie chce, nawet na zdjęciach.

grzechuu - Sob Gru 12, 2009 7:04 pm

A ja bym dla odmiany akurat ten czołg chętnie zobaczył :hihi:

(nie z sympatii do czołgów, a z powodu, że mam tylko w pamięci taką migawkę z dzieciństwa, że tam stał... a w dzieciństwie tam często bywałem)

jayms - Sob Gru 12, 2009 8:10 pm

Zdjęcie tego czołgu zostało zamieszczone w drugiej części albumu fot. Kosycarz na str.134.
grzechuu - Sob Gru 12, 2009 8:23 pm

Ano fakt - jest, jest.

Ale ja bym wolał jakieś szersze ujęcie,
bo bardziej widok mnie interesuje niż sam czołg :wink:

EDIT
O Dandola edytował i też dodał - dzięki! - to juz mamy dwa zdjęcia :) Nie no skoro zdjęcia ktoś poszukuje (a nawet co najmniej dwie osoby), to to zaśmiecanie nie będzie (mimo że nawet dotyczy ogólnie mniej preferowanych powojennych czasów).

jayms - Sob Gru 12, 2009 10:29 pm

dandola napisał/a:

Mimo ostrzeżenia zaśmiecę forum fotografią czołgu.


Zamieszczona przez Ciebie fotografia w/g mnie prawie na pewno przedstawia czołg-pomnik vis-a-vis Akademi Medycznej. To jest typ T-34/76,który stoi tam do dzisiaj na innym postumencie-ten który stał przy Hucisku był typu T-34/85. Widać wyraźną różnicę w budowie ich wież.

Dostojny Wieśniak - Nie Gru 13, 2009 2:46 am

dandola napisał/a:
Oznacza to jedno, że kogoś moja uwaga ubodła i mam rację.

Nie bodziemy się tutaj. Wyhamuj proszę. :roll:

slowik45 - Nie Gru 13, 2009 8:38 pm

czołg na zdjęciu zamieszczonym przez Dandola stał pierwotnie na Westerplatte przy grobach poległych obrońców jest to T-34-76 model 43,zaś narzeciwko A.M.G.jest T-34-76 model 41,
Sabaoth - Nie Gru 13, 2009 9:37 pm

Zdjęcie pochodzi z Danziger Hauskalender z 1971 r. i przedstawia czołg z Alei Zwycięstwa.

Mamy już więc trzy czołgi, każdy na innym postumencie. :hihi:

Dla przypomnienia, były trzy pomniki z czołgami: na Alei Zwycięstwa, na Westerplatte i na Targu Rakowym.

Anker - Pon Gru 14, 2009 9:58 am

To ten Będzie czwarty:
http://www.odkrywca-onlin.../sherman2qh.jpg
Stał na tymczasowym cmentarzu żołnierzy sowieckich przy Al. Zwycięstwa po IIWŚ.
Czy to było to samo miejsce w którym stoi obecny pomnik?

pumeks - Pon Gru 14, 2009 10:32 am

Chyba nie.
Czołg przy Al. Zwycięstwa stoi (mniej więcej) w miejscu dawnej kawiarni Vier Jahreszeiten, tam raczej nie było takiego gęstego zadrzewienia jak to, które widać na zdjęciu z "Shermanem".

jayms - Pon Gru 14, 2009 3:46 pm

slowik45 napisał/a:
czołg na zdjęciu zamieszczonym przez Dandola stał pierwotnie na Westerplatte przy grobach poległych obrońców jest to T-34-76 model 43,zaś narzeciwko A.M.G.jest T-34-76 model 41,


Sabaoth napisał/a:
Dla przypomnienia, były trzy pomniki z czołgami: na Alei Zwycięstwa, na Westerplatte i na Targu Rakowym.


Faktycznie,kompletnie zapomniałem o czołgu z Westerplatte który niedawno odjechał do muzeum w Dżonowie.

Danzigerek - Wto Gru 15, 2009 8:24 pm

slowik45 napisał/a:
zaś narzeciwko A.M.G.jest T-34-76 model 41,

To nie jest dokładnie ten model
niestety jest to składak z kilku modeli znaleziony na lotnisku na Zaspie natomiast gąsienice są z innego modelu ( ilośc ogniw nie odpowiada temu modelowi ) jak również koła nośne i napędowe nie są z tego modelu
To niestety składak na bazie T-34 - 76 MODEL 41

slowik45 - Wto Gru 15, 2009 9:02 pm

o ile wiem to czołg z Westerplatte byl również składakiem,wieża i kadłub miały różne nr.seryjne,szkoda że się go tak bezmyślnie pozbyto :(
Ponury2 - Wto Gru 15, 2009 9:37 pm

Na szczęście nie na złom, a do muzeum:

http://trojmiasto.gazeta....12,4533800.html

Faktycznie, związek z Westerplatte miał żaden.

Duqq - Wto Gru 15, 2009 10:04 pm

Moze i zwiazek zaden, ale czolg byl. Zawsze to o jedna atrakcje wiecej na nudnym i pustym Westerplatte. Bo nic poza miniaturowym muzeum, kopcem z pomnikiem i ruinami nie ma. A taki czolg zawsze chetniej przyciagnie pare osob do odwiedzin, niz jego brak. Ale teraz to i tak juz bez znaczenia.
Ponury2 - Wto Gru 15, 2009 10:43 pm

Tak, ponieważ powstanie tam muzeum :)
Sbigneus - Wto Gru 15, 2009 10:48 pm

Duqq, masz rację. Czołg ewentualnie armata/ działko/ dodałoby splendoru tego miejsca i więcej turystów.
:szabelka:

Ponury2 - Wto Gru 15, 2009 10:50 pm

Armata 76,5 mm będzie, działka ppanc 37 mm także.... jak w Składnicy. Armata została pozyskana w Finlandii, oryginalna, takiego samego typu jak tam obrońców. Było o tym w prasie.
Sbigneus - Wto Gru 15, 2009 10:54 pm

I tu mnie tym Ponury ucieszyłeś.Tylko czy doczekam się. :dziadek:
Ponury2 - Wto Gru 15, 2009 11:11 pm

No ja mam nadzieję że nie skończy się na gadaniu :) To ma być w ramach tego Muzeum II Wojny Światowej czy jakoś tak.
Dostojny Wieśniak - Wto Gru 15, 2009 11:12 pm

Sbigneus napisał/a:
Tylko czy doczekam się. :dziadek:

Doczekasz. To dość poważny projekt. :)

pawel.45 - Wto Gru 15, 2009 11:30 pm

Ponury2 napisał/a:
Armata 76,5 mm będzie, działka ppanc 37 mm także...


Mam nadzieję, że ten sprzęt zostanie jakoś skutecznie zabezpieczony zarówno przed wpływem czynników atmosferycznych, jak też przed "kolekcjonerami".

A wracając do czołgu z rejonu Huciska - to był wrak w bardzo kiepskim stanie. Kadłub i wieża popękane po eksplozji amunicji wewnątrz.

Anker - Sro Gru 16, 2009 10:07 am

Ponury2 napisał/a:
Armata została pozyskana w Finlandii, oryginalna

Oryginalna armata z Westerplatte stoi do dzisiaj /trofeum wojenne?/ na dziedzińcu dawnej szkoły Kriegsmarine we Flensburgu/RFN/.
W końcu lat osiemdziesiątych ub. wieku starania w celu jej odzyskania /armaty/ czynił nieżyjący już dyrektor CMM Pan Smolarek.
Niestety bezskutecznie, armata a właściwie już tylko lufa od niej jest tam nadal.
Co do upamiętniania I-ej Brygady im. Obrońców Westerplatte na Westerplatte to uważam ten pomysł za niefortunny.
Związek tej formacji z Westerplatte był żaden /poza nazwą/ a co gorsza po wojnie żołnierze tej jednostki "nie wrócili do domu i napalili w piecu" tak jak w filmowej piosence, tylko zostali użyci do pacyfikacji podziemia niepodległościowego na Podlasiu.

mistan2 - Sro Gru 16, 2009 10:18 am

Czołg naprzeciw Uniwersytetu Medycznego i nieistniejący już z rejonu Huciska były trwale związane z historią Gdańska w 1945 roku. Pojazd z Westerplatte żadnego związku nie ma ale jest to autentyczny pojazd drugowojenny w przeciwieństwie do sporego odsetka innych czołgów -pomników rozsianych po Polsce na których stoją T-34/85 powojennej polskiej produkcji z gwarze ówczesnych pancerniaków LWP zwane Kaczorami.
crolick - Sro Gru 16, 2009 1:07 pm

Ponury2 napisał/a:
Muzeum II Wojny Światowe
MDWS i MWST to dwie oddzielne instytucje - http://www.muzeum-westerplatte.pl/
slowik45 - Sro Gru 16, 2009 4:11 pm

co do przyszłości Westerplatte to nie jest tak jednoznacznie różowo http://www.westerplatte.com.pl/glowna/index.php,a czołgu faktycznie szkoda
Anker - Sro Gru 16, 2009 5:05 pm

Jeszcze coś na temat:
http://www.trojmiasto.pl/...iem-n33633.html

Ponury2 - Sro Gru 16, 2009 8:38 pm

crolick napisał/a:
MDWS i MWST to dwie oddzielne instytucje - http://www.muzeum-westerplatte.pl/


Dziękuję, zakręciłem się :???:

kezard - Sro Gru 16, 2009 11:50 pm

Witajcie
Czy wiecie może co się stało z tym czołgiem, który stał na Hucisku?
Na złom? :II

bijouM - Czw Gru 17, 2009 12:02 am

Duqq napisał/a:
Mozę i związek żaden, ale czołg był. Zawsze to o jedna atrakcje więcej na nudnym i pustym Westerplatte. Bo nic poza miniaturowym muzeum, kopcem z pomnikiem i ruinami nie ma. A taki czołg zawsze chętniej przyciągnie parę osób do odwiedzin, niż jego brak. Ale teraz to i tak już bez znaczenia.


Chyba żartujesz!
A niby, co to za atrakcja była?? Miejsce do focenia?? i niby kogo przyciągało??
Bardzo mnie to cieszy,, że to coś, wreście zniknęło z Westerplatte

Duqq - Czw Gru 17, 2009 1:01 am

bijouM napisał/a:
Chyba żartujesz!


Nie, nie zartuje.

Cytat:
A niby, co to za atrakcja była??


Atrakcja militarno-historyczna

Cytat:
Miejsce do focenia??


To takze. Teraz o jedno mniej.

Cytat:
i niby kogo przyciągało??


Sam czolg do odwiedzenia Westerplatte nikogo pewnie nie przyciagal. No, ale jak juz ktos tam sie pojawil to zawsze mial o jedno miejsce do obejrzenia wiecej. Prawie kazdy turysta, ktory przyjezdzal na Westerplatte, zahaczal o czolg.

A teraz pewnie wielu osobom przydarza sie to co mi sie pewnego dnia przytrafilo. Powracaja na Westerplatte i przy okazji zabieraja ze soba innych, ktorzy jeszcze tam nie byli. Nieswiadomi tego, ze juz czolg zniknal, mowia ooo chodzcie pokaze wam czolg - uuuu czolgu juz nie ma :???: :)
Na tym pustym, nudnym i zapomnianym skrawku ziemi nawet taki czolg byl czyms.
Nie dla kazdego wieksza gorka z pomnikiem, betonowe ruiny i mala budka z kilkoma eksponatami sa tym na co liczyli odwiedzajac te miejsce. Nie twierdze takze, ze czolg jakiekolwiek odczucia po odwiedzinach diametralnie zmienial, ale zawsze byl tym "czyms wiecej".
No, ale na tym koniec,, bo mysle, ze to wszystko dobrze rozumiesz w koncu chyba dorosla jestes, nie bede przeciez tlumaczyl Tobie rzeczy oczywistych.

Cytat:
Bardzo mnie to cieszy,, że to coś, wreście zniknęło z Westerplatte


Sa ludzie, ktorych bardziej cieszy pusty szary betonowy podest, sa i inni, kazdy jest inny, kazdy ma prawo do wlasnego zdania.


PS. Dodam na koniec, ze wcale nie twierdze, ze w ramach ozywienia Westerplatte powinno sie od razu postawic tam wesole miasteczko i wtedy by bylo atrakcji pod dostatkiem.
Chodzi mi o to i bede tej tezy bronil, ze tam obecnie nawet czolg byl czyms. I dopoki w jego miejsce nie pojawiloby sie nic innego (czy te planowane muzeum, czy cos jeszcze innego) to mogl tam sobie spokojnie stac i nikomu nie wadzil. No chociaz zawsze znajda sie osoby, ktore maja inne zdanie.

groszek - Czw Gru 17, 2009 1:22 am

Duqq napisał/a:
Sa ludzie, ktorych bardziej cieszy pusty szary betonowy podest, sa i inni, kazdy jest inny, kazdy ma prawo do wlasnego zdania.
Dla jednych czołg jest/był:
Duqq napisał/a:
mowia ooo chodzcie pokaze wam czolg - uuuu czolgu juz nie ma
Duqq napisał/a:
Atrakcja militarno-historyczna
Dla innych był symbolem Armii która spacyfikowała Miasto.....
bavar - Czw Gru 17, 2009 10:09 am

groszek napisał/a:
Duqq napisał/a:
Sa ludzie, ktorych bardziej cieszy pusty szary betonowy podest, sa i inni, kazdy jest inny, kazdy ma prawo do wlasnego zdania.
Dla jednych czołg jest/był:
Duqq napisał/a:
mowia ooo chodzcie pokaze wam czolg - uuuu czolgu juz nie ma
Duqq napisał/a:
Atrakcja militarno-historyczna
Dla innych był symbolem Armii która spacyfikowała Miasto.....


Nie zapominajmy, że oprócz zburzenia, spalenia, okradzenia oraz zgwałcenia Miasta przez Armię Czerwoną poniekąd doprowadziła ona do m.in. zamknięcia np. obozu koncentracyjnego w Sztutowie... Złym uproszczeniem sprawy jest uważanie, że Czerwonoarmiści sami się wystrzelali po pijaku, bo po hitlerowcach śladu w mieście i okolicy już dawno nie było. Danzig dostał nad wyraz mocno za m.in. ochocze [jak to jest na wielu zdjęciach pokazane] podnoszenie łapki do góry na widok złamanych krzyży, które go - bądź, co bądź - na siłę wcieliły do hitlerowskich Niemiec. I nie wmawiajmy sobie, że okrucieństwo odwetu i zemsty były dotąd tutaj nieznane i przyszły do nas nagle w 1945 r. ze Wschodu, bo wg mnie zakrawa to na zwykłą stronniczość. To była naturalna kolej rzeczy.. choć żałuję zniszczeń wówczas dokonanych, bo Danzig pięknym miastem był.

:wink:

bijouM - Czw Gru 17, 2009 11:17 am

Duqq napisał/a:
(...) to mógł tam sobie spokojnie stać i nikomu nie wadził. No chociaż zawsze znajda sie osoby, które maja inne zdanie.


O usunięcie czołgu,od lat prosili żyjący Obrońcy Westerplatte, i tylko to zostaje mnie powiedzieć.

Duqq - Czw Gru 17, 2009 12:35 pm

bijouM napisał/a:
Duqq napisał/a:
(...) to mógł tam sobie spokojnie stać i nikomu nie wadził. No chociaż zawsze znajda sie osoby, które maja inne zdanie.


O usunięcie czołgu,od lat prosili żyjący Obrońcy Westerplatte, i tylko to zostaje mnie powiedzieć.


I powiedz, naprawde wierzysz, ze o to chodzilo? Ze wladze ulegly prosbom kilku "dziadkow" i dlatego przeniosly czolg?
Tu chodzilo o utrzymanie i pieniadze, co wiadomo kosztuje. Zbedny klopot, a tak wlasnie w naszym kraju sie je rozwiazuje. Uzasadniajac rozne decyzje, takimi wlasnie podobnmi argumentami. Nie ma czolgu, nie ma problemu. To, ze na jego miejscu nic nie ma to juz nie wazne, nasze wladze i tak powoli skazuja te miejsce na zapomnienie. Gdyby nie grupki fascynatow, to w ogole nic by tam pewnie nie bylo.
Jeszcze do kompletu niech rozbiora pomnik, bo w koncu to nie pomnik obroncow Westerplatte, tylko Wybrzeza i z jakiej racji ma tam stac? To juz w ogole ludzie przestana tam jezdzic, bo nie beda zupelnie mieli po co. Wtedy zupelnie nie bedzie trzeba tam inwestowac, bo przeiez bedzie sie mialo w reku argument, ze tam i tak nikt nie jezdzi, maly ruch i sie nie oplaca.

tobocian - Czw Gru 17, 2009 12:43 pm

Postawic karuzelę! :mrgreen: i mnóstwo budek z hot-dogami i myszkę miki i kaczora,przepraszam,Donalda :haha:
Wtedy masssa turystów przyjedzie!!!
Ale chyba nie o to chodzi?
Duqq wyluzuj...
Pokój na świecie :zgooda:

Duqq - Czw Gru 17, 2009 12:56 pm

tobocian napisał/a:
Postawic karuzelę! :mrgreen: i mnóstwo budek z hot-dogami i myszkę miki i kaczora,przepraszam,Donalda :haha:
Wtedy masssa turystów przyjedzie!!!
Ale chyba nie o to chodzi?
Duqq wyluzuj...
Pokój na świecie :zgooda:


Ale ja jestem wyluzowany :) Nie wiem skad w ogole mysl, ze jest inaczej :)

Nie czytales co napisalem w poscie powyzej: "PS. Dodam na koniec, ze wcale nie twierdze, ze w ramach ozywienia Westerplatte powinno sie od razu postawic tam wesole miasteczko i wtedy by bylo atrakcji pod dostatkiem."


Ja jedynie twierdze, ze czolg tam nikomu nie wadzil i mogl sobie spokojnie stac. W pewien sposob pasowal do tego miejsca, choc moze nie byl z nim scisle zwiazany.
Zawsze komus cos sie moze skojarzyc z ZSRR, dl ajednych bedzie to czolg, dla innych PKiN, dla jeszcze innych cos zupelnie innego.

Do tego wszystkiego wydaje mi sie, ze czolg byl tam najwieksza atrakcja glownie dla dzieci tych mniejszych i wiekszych. Przecietny Polak w ogole nie utozsamial go z radzieckim jazmem, tylko z miejscem przy ktorym mozna sobie zrobic zdjecie z rodzinka. Do tego jakby go odmalowac (nawet niehistorycznie) w jakies polskie malowanie to w ogole po jakims czasie nikt by nie wiedzial czyj to byl naprawde czolg.

Problemy mozna rozwiazywac na rozne sposoby, a moim zdaniem w tym przypadku (jak to najczesniej ma u nas miejsce) wybrano metode pojscia na latwizne. Pozbyto sie klopotliwego przedmiotu i problem sie rozwiazal. Wszystko za parawanem glebszych idei, wiec, ze niby powinnismy sie cieszyc? Ja tam sie nie ciesze, a i wydaje mi sie, ze wiekszosc ludzi zwyklych mieszkancow, turystow z glebi Polski, czy nawet okolic mysli podobnie.

:)

tobocian - Czw Gru 17, 2009 1:06 pm

Dokładnie ujmując to zatraciłaby się pamięć o miejscu...
Piszesz o atrakcji dla dzieci,pstrykaniu fotek,a nic o pamięci,jak napisałeś-"paru dziadków"...
Za 30 lat jak spytają o Westerplatte to taki dzieciak powie-wiem gdzie,tam gdzie ten czołg!
:hihi:
Pozdrawiam :zgooda:

Duqq - Czw Gru 17, 2009 1:52 pm

Sprowadzajac sprawe do takich absurdow, ja powiem inaczej :) Przy obecnej sytuacji za 30 lat dzieci powiedza - Westerplatte? No, cos chyba bylo w telewizji, ale nie wiem gdzie to jest. :)
danziger - Czw Gru 17, 2009 6:36 pm

Anker napisał/a:
Ponury2 napisał/a:
Armata została pozyskana w Finlandii, oryginalna

Oryginalna armata z Westerplatte stoi do dzisiaj /trofeum wojenne?/ na dziedzińcu dawnej szkoły Kriegsmarine we Flensburgu/RFN/.

Bo ta z Finlandii jest oryginalna w tym sensie, ze to oryginał z epoki, a nie replika - taki sam model (carski jeszcze) jak ta z W-tte, choć oczywiście egzemplarz inny.

groszek napisał/a:
Dla innych był symbolem Armii która spacyfikowała Miasto.....

:roll:
Cóż, różnym ludziom różne rzeczy kojarzą się w rozmaity sposób.
Niestety różni czasem dochodzą do głosu i gardłują - to za usunięciem czołgu, to PKiN, a innym razem naszego Hauptbahnhofu - bo im się z czymś tam kojarzy (dawniej głównie z Hitlerem/Niemcami, obecnie również z komunizmem/"Ruskimi").
Na szczęście dzięki ludziom rozsądnym udaje się zwykle, a w każdym razie dość często, zapobiec zniszczeniu zabytku.
Niestety w przypadku czołgu z Westerplatte to się nie udało - jedyna pociecha, że nadal istnieje, szkoda że już nie w Gdańsku.
Można się spierać, czy akurat Wetserplatte było dla niego najlepszym miejscem, ale wypuszczanie go z Gdańska było błędem, którego już się nie naprawi. Straciliśmy kolejny zbytek, choć wcale nie musieliśmy...

slowik45 - Czw Gru 17, 2009 7:19 pm

"ale wypuszczanie go z Gdańska było błędem", zgadzam się :== zawsze była to jakaś atrakcja no niekoniecznie umiejscowiona na Westerplatte,myślę że miejsce by się znalazło a tak "baba z wozu komuś lżej";) a tak na marginesie to odjechała mam dyskusja od głównego tematu hi!
pumeks - Czw Gru 17, 2009 8:40 pm

W sumie nie powinienem się wypowiadać, bo mam powiązania zarówno z MDWS jak i MWST, ale nie mogę nie skomentować jednego:
Duqq napisał/a:
naprawde wierzysz, ze o to chodzilo? Ze wladze ulegly prosbom kilku "dziadkow" i dlatego przeniosly czolg?
Tu chodzilo o utrzymanie i pieniadze, co wiadomo kosztuje. Zbedny klopot, a tak wlasnie w naszym kraju sie je rozwiazuje. Uzasadniajac rozne decyzje, takimi wlasnie podobnmi argumentami. Nie ma czolgu, nie ma problemu. To, ze na jego miejscu nic nie ma to juz nie wazne, nasze wladze i tak powoli skazuja te miejsce na zapomnienie. Gdyby nie grupki fascynatow, to w ogole nic by tam pewnie nie bylo.

G..... uzik prawda. To, że czołg zniknął z Westerplatte, to jest przede wszystkim efekt działania Mariusza Wójtowicza z MWST, a nie żadnych władz. Zresztą Mariusz W., o ile wiem nieoficjalnie, nie zmartwiłby się także likwidacją istniejącego Pomnika Obrońców Wybrzeża.

Duqq - Czw Gru 17, 2009 9:24 pm

Hm, to wlasciwie dobrze, bo juz sie balem, ze znow miasto w tym maczalo lapy. Choc z drugiej strony, jednak ktos zgode wydal i podpisal.
Ale nie wazne juz po sprawie. Wazne, aby wreszczcie cos tam sie zaczelo dziac, a miejsce nie zaroslo do konca krzakami.
:)

pumeks - Czw Gru 17, 2009 10:13 pm

Duqq napisał/a:
ktos zgode wydal i podpisal.

Dr Marian Kwapiński, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. I to on postarał się o to, by czołg trafił do Muzeum w Drzonowie.

slowik45 - Pią Gru 18, 2009 10:41 pm

no a teraz zamiast czołgu są betonowe koszmarne ramki,chyba nie o taką wizję rewitalizacji chodzi o!
pumeks - Sob Gru 19, 2009 7:20 pm

Zapewne nie, ale od czasu przejęcia władzy przez pana Tuska, projekt rewitalizacji który przygotowywali m. in. Mariusz Wójtowicz i dr Kwapiński został zastopowany. Pozostaje czekać na rozwój sytuacji.
beaviso - Pon Gru 21, 2009 1:12 pm

Czołgu szkoda - bo choć Westerplatte faktycznie nie było dobrym miejscem do jego eksponowania, zważywszy na zamierzoną "czystość formy" i brak związku prezentowanego eksponatu z miejscem (w kontekście projektu rewitalizacji i budowy muzeum pola bitwy) - to jednak przez takie pochopne działanie Gdańsk i Pomorze straciło cenny z punktu widzenia historycznego i technicznego obiekt. Dla mnie to było działanie na zasadzie "Pozbądźmy się problemu byle szybko". Szkoda!

A co do popierania idei usuwania symboli armii, która "spacyfikowała miasto"... Z całym szacunkiem dla historii i tragedii Gdańska w 1945, która mówi sama za siebie, ale nawet w tej "dzikiej" armii służyły tysiące normalnych ludzi. W tym także przecież Polaków. Ostatnio przeglądam wiele materiałów na temat poległych Rosjan, setki, tysiące nazwisk o przeróżnym brzmieniu, jedne zupełnie egzotyczne, inne takie bardzo swojskie... Wierzę, że nie każdy z nich zasługuje na potępienie i starajmy się o tym pamiętać.

M.

slowik45 - Pon Gru 21, 2009 7:41 pm

"czekamy ciebie czerwona zarazo,byś wybawiła nas od czarnej śmierci,byś nam kraj przedtem rozdarwszy na ćwierci była zbawieniem witanym z odrazą,czekamy ciebie ty potęga tłumu zbydlęciałego pod twych żądów knutem,czekamy ciebie byś nas gniotła butem swego zalewu i chaseł poszumu,czekamy ciebie ty odwieczny wrogu,morderco krwawy tłumu naszych braci,czekamy ciebie nie żeby zapłacić,lecz chlebem witać na rodzinnym progu,żebyś ty wiedział nienawistny zbawco,jakiej ci śmierci życzymy w podzięce,i jak bezsilnie zaciskamy ręce,pomocy prosząc podstępny oprawco,żebyś ty wiedział dziadów naszych kacie,sybirskich więzień ponura legędo,jak twoją dobroć wszyscy klnąć tu będą,wszyscy słowianie, wszyscy twoi bracia,żebyś ty wiedział jak to strasznie boli,nas dzieci Wielkiej Niepodległej Swiętej,skówać kajdany łaski twej przeklętej,cuchnącej jarzmem wiekowej niewoli,legła twa armia, zwycięska, czerwona,u stóp łun jasnych płonącej Warszawy i szczerniał dusze,syci bulem krwawym,garstki szaleńców,co na gruzach kona,czerwona zaraza,czerwona odraza!'' i tyle w odpowiedzi na post Beaviso
slowik45 - Pon Gru 21, 2009 8:20 pm

napisał to jeden z tych który czekał na ''wyzwolenie''w 1944r
tobocian - Pon Gru 21, 2009 10:20 pm

fajno kulde łon napizał ale cy kulce fiesdział ło cym pisał?
strasny zaskocenie plose poplawcie mne bo jo zem Jozef z bazin :mrgreen:
I tak napisane zostawił po polsku czy tak źle tłumaczone w sensie :^^

Voit - Pon Gru 21, 2009 11:01 pm

...Gdzieś w krzakach pod pomnikiem leżą jeszcze szczątki wieży czołgu IS-2.
Równie pasują do tego miejsca jak sam kopiec, parking i betonowe kioski z pamiątkami.
Spragnieni takich właśnie militarnych zabytków i atrakcji mogą sobie pooglądać.

Cieszę się że ta sowiecka skorupa zniknęła.
Szkoda że tak długo tam stała i wykoślawiała pamięć tamtego miejsca.

beaviso - Wto Gru 22, 2009 12:55 am

slowik45 napisał/a:
(...) żądów (...) chaseł (...) legędo (...) skówać (...) bulem (...)
i tyle w odpowiedzi na post Beaviso

Dziękuję za odpowiedź.

M.

slowik45 - Wto Gru 22, 2009 6:44 pm

sory pisałem z pamięci ,a na dzisiejsze czasy to podobno jestem koszmarnym dysortografikiem,fajnie że co niektórzy się ubawili,
Dostojny Wieśniak - Wto Gru 22, 2009 10:46 pm

slowik45 napisał/a:
a na dzisiejsze czasy to podobno jestem koszmarnym dysortografikiem

Nie pleć. Każdy błąd podkreślany jest czerwoną krechą w oknie dialogowym. Wystarczy paczeć. :wink:

bavar - Sro Gru 23, 2009 4:59 pm

Jedni mówili, że gdyby nie Sowieci, to byśmy dzisiaj po niemiecku - jako podludzie - gadali a inni twierdzili, że gdyby nie Ruskie, to byśmy po amerykańsku gadali i beztrosko gumę balonową żuli :haha:

Btw. Kocham to miasto ale nie róbmy proszę z jego zniszczenia, czegoś więcej niż ono było :wink:

slowik45 - Sro Gru 23, 2009 8:13 pm

u mnie jak pisze to wszystko się podkreśla :???:

Może Billowi jesteś coś winien? W ostateczności jest jeszcze Word. :wink: Ale to do działu technicznego.

Fasola_Gdańsk - Sro Gru 23, 2009 9:57 pm

bavar napisał/a:
Jedni mówili, że gdyby nie Sowieci, to byśmy dzisiaj po niemiecku - jako podludzie - gadali a inni twierdzili, że gdyby nie Ruskie, to byśmy po amerykańsku gadali i beztrosko gumę balonową żuli :haha:

Btw. Kocham to miasto ale nie róbmy proszę z jego zniszczenia, czegoś więcej niż ono było :wink:


Czesc amerykanskich i angielskich dowodcow byla za "dokonczeniem" wojny, tj. atakiem na ZSRR, ale szczerze mowiac nie wiem jakby ten kraj wygladal po jeszcze jednym przemarszu wielkiej armii, i ile ludnosci by ocalalo.

To ostatnie zdanie bardzo mi sie podoba

roko - Sob Gru 26, 2009 9:51 am

Witam.
Załączam zdjęcie czołgu na Westerplate zrobione albo jesienią 1968 albo wczesną wiosną 1969 (raczej ten drugi termin). Oczywiście czołg z tego miejsca gdzie stał wówczas został kilka lat później przesunięty na drugą stronę tego placyku. Co do czołgu przy Hucisku, to przez kilka lat można było do niego wejść poprzez jeden z włazów na wieżyczce. Oczywiście stan wewnątrz był katastrofalny. Czy było to po wybuchu amunicji, nie jestem w stanie tego stwierdzić bo się na tym nie znam ale jakieś resztki siedziska kierowcy były oraz miejsca działonowego i celowniczego w wieży. Po wejściu w środku było nawet dość światłą z powodu różnych szpar czy pęknięć i nie była potrzebna latarka nawet po zamknięciu włazu.

mistan2 - Sro Gru 30, 2009 8:51 am

Faktycznie czołg przy Hucisku miał przez pewien czas ten "bonus", że można było zwiedzić wnętrze. Stan pancerza ewidentnie wskazywał na pożar i eksplozję amunicji. W którym roku ustawiono go jako pomnik?
mistan2 - Wto Lut 16, 2010 11:27 am

Ponieważ gro dyskusji toczyło się na temat "czołgu z Westerplatte" http://www.tgrh.org/index..._mundury&art=18
stanalex - Sro Lut 17, 2010 6:25 pm
Temat postu: Czołg się przyczołgał
Wprawdzie czołgi to nie moje hobby/ w odróżnieniu od mojego wnuka, dla którego czołg na Westerplatte był jedynym eksponatem wartym uwagi - pewnie dla wielu chłopców w jego wieku również / ale zdjęcie, które właśnie znalazłem niech wzbogaci czołgajacy się temat.
Mario - Sro Lut 24, 2010 9:29 am

Co do czołgu który stał na przeciwko bibloteki w Gdańsku, to dziadek mi opowiadał ze oberwał z pancerfausta w okolichach Dzisiejszego Urzedu miasta Gdańska i był wypalony wewnatrz cały.Oberwał w wieżyczke z tego co pamietam z opowiesci.
zwyklak - Pią Lut 26, 2010 3:11 pm

Jako dzieciak do czolgu przu Hucisku wchodzilem przez gorny wlaz, a wychodzilem dolna dziura. Tak, NIE dolnym wlazem, a spora dziura PO wlaznie, wyrwana przez wybuchowe cuuus i . Jesli czolg mial oberwac z pancerfausta, to musialby dostac od spodu:) Na zdjeciu z 1960 roku czolg przy Hucisku (wtedy rowniez przy ZZ przy ul.Kalinowskiego) stoi na zadbanym podwyzszeniu z kamieni. Ja pamietam sporo ubitego piachu przy kamieniach. Piach ten spacjalnie (opornie to szlo) odsypywalismy, by wysc dolem z czolgu. Pamiec zawodna rzecz jasna, ale to byly takie przezycia, ze raczej niemozliwe bym sie mylil. czy moze ktos pamieta jak wygladalo otoczenie czolgu w w 1970-71? Ja pamietam, kamienie, trawe, ale i ten nieszczesny piach. Moze to byl piach PO czesci kamieni?
pumeks - Pią Lut 26, 2010 4:47 pm

zwyklak napisał/a:
Na zdjeciu z 1960 roku czolg przy Hucisku (wtedy rowniez przy ZZ przy ul.Kalinowskiego) stoi na zadbanym podwyzszeniu z kamieni.

To była pomyłka, już wyjaśniono powyżej, że zdjęcie z 1960 r. przedstawia inny czołg - T-34/76 na Westerplatte.

zwyklak - Sob Lut 27, 2010 1:00 am

pumeks napisał/a:
zwyklak napisał/a:
Na zdjeciu z 1960 roku czolg przy Hucisku (wtedy rowniez przy ZZ przy ul.Kalinowskiego) stoi na zadbanym podwyzszeniu z kamieni.

To była pomyłka, już wyjaśniono powyżej, że zdjęcie z 1960 r. przedstawia inny czołg - T-34/76 na Westerplatte.


Pumeks,
dziekuje za info :D

jednak przyjemne jest uczucie "niemania" zapominania przezyc z dziecinstwa :lol:

pumeks - Wto Paź 05, 2010 6:52 pm

Wracając do czołgu przy Hucisku (a właściwie Targu Rakowym) - niedawno opublikowano zdjęcie z jego demontażu.
slowik45 - Nie Lis 21, 2010 4:01 pm

Znalazłem na allegro .
massimo54 - Pią Mar 09, 2012 7:33 pm

Jeszcze taka fotka
Orka - Pią Mar 09, 2012 7:59 pm

A czy wiecie może z jakiej okazji klilkanaście dni temu odbyła się jakaś uroczysta feta w miejscu gdzie kiedyś stał ten czołg? Jakieś poczty sztandarowe i policja dla eskorty...widziałam z daleka i mijałam w momencie gdy grali hymn państwowy...a to było jakoś w połowie lutego?
danziger - Pią Mar 09, 2012 8:07 pm

Może 1 marca - dzień Żołnierzy Wyklętych? :hmmm:
tobocian - Pią Mar 09, 2012 8:12 pm

No jak w połowie lutego to moze na Walentynki panu Prezesowi któraś z jego fanek się oświadczyła? :hiihihi:
Sorki za żarcik ale coś mi kołacze o jakiejś rocznicy państwa podziemnego czy jakoś tak...ale w lutym? hmm :hmm:
Parę lat wcześniej to paru oficjeli było w związku z odsłonięciem tablicy...

pumeks - Pią Mar 09, 2012 8:12 pm

danziger napisał/a:
1 marca - dzień Żołnierzy Wyklętych

Potwierdzam

Orka - Pią Mar 09, 2012 8:18 pm

kurczę no nie pamiętam dokładnie, ale ja jestem w okolicach Głównego Miasta tylko jak mnie do Szkoły Wojennej wzywają :) a ostatnio to było 16.02. :hmm:
pumeks - Czw Mar 15, 2012 9:48 pm

Orka napisał/a:
kurczę no nie pamiętam dokładnie, ale ja jestem w okolicach Głównego Miasta tylko jak mnie do Szkoły Wojennej wzywają :) a ostatnio to było 16.02. :hmm:

No i masz rację, Orko - 16 lutego 2012 r. obchodzono w tym miejscu 70. rocznicę powstania Armii Krajowej.

roko - Pon Mar 19, 2012 3:10 pm

Na portalu fotopolska.eu, jest zdjęcie czołgu T-34/85 z Targu Rakowego.
discus - Nie Paź 13, 2013 6:59 pm

Róbmy zdjęcia na czołg nadciąga czas.
danziger - Wto Paź 15, 2013 6:39 pm

discus napisał/a:
Róbmy zdjęcia na czołg nadciąga czas.

Po pierwsze to nie ten czołg.
A po drugie nic mu jak na razie nie zagraża, w każdym razie w żaden sposób nie wynika to z linkowanego artykułu.

discus - Wto Paź 15, 2013 8:03 pm

Po pierwsze - zgadza się - to nie jest ten sam gąsienicowy wóz bojowy.

Po drugie - nie zgadzam się - każdy może interpretować artykuł według swoich poglądów.

Po trzecie - dyskusję może należy rozdzielić gdyż powyżej nie raz jest napisane i pokazane o czołgu z artykułu.

danziger - Wto Paź 15, 2013 9:15 pm

discus napisał/a:
Po drugie - nie zgadzam się - każdy może interpretować artykuł według swoich poglądów.


Poglądów? A co one mają do tego? 8O
Sprawa jest prosta - albo czołgowi coś grozi (czytaj: los taki jak tego T-34 z Westerplatte lub nie daj Boże jak tego sprzed UM), albo nie. Na razie nie ma żadnej informacji, że grozi. Bo nie można za takową uznać faktu, ze czołg się jakiemuś tam panu artyście (z całym należnym szacunkiem) nie podoba.
Zresztą nawet dla niego czołg jest czymś drugorzędnym w tej akcji, skoro pierwotnie swoją rzeźbę chciał postawić pod Bramą Brandenburską w Berlinie.

discus napisał/a:
Po trzecie - dyskusję może należy rozdzielić gdyż powyżej nie raz jest napisane i pokazane o czołgu z artykułu.

A jeszcze więcej o czołgu z W-tte. Prościej będzie zmienić tytuł wątku, co też zrobimy :)

Przy okazji- skopiuję artykuł, by było wiadomo o co biega, jakby z Trójmiasto.pl zniknął:

Michał Stąporek napisał/a:
Rzeźba żołnierza gwałcącego kobietę tylko przez kilka nocnych godzin stała przy al. Zwycięstwa w Gdańsku. Ustawił ją student gdańskiej ASP. Policja i miejskie służby zareagowały natychmiast - w niedzielę rano rzeźbę usunięto.



fot. archiwum autora rzeźby

Biała rzeźba umiejscowiona na obleczonej czerwonym suknem konstrukcji mogła przywodzić na myśl polską flagę.


fot. archiwum autora rzeźby

W niedzielę nad ranem rzeźba została zabrana przez samochód firmy PRSP, która na co dzień wywozi śmieci z Gdańska.
Naturalnych rozmiarów mężczyzna. Żołnierz, bo jest ubrany w mundur, a na głowie ma hełm, na którym widnieje gwiazda. Nie jest sam. Pół-leży, pół-klęczy między rozpostartymi nogami kobiety. Jedną ręką chwyta ją za włosy. W drugiej trzyma pistolet, który włożył jej do ust. Zmusza ją do posłuszeństwa. Gdy już nad nią zapanuje - zgwałci.

To nie scena z filmu, w naturalistyczny sposób pokazującego rzeczywistość wojennej przemocy, do jakiej dochodzi na frontach całego świata. To betonowa, wykonana w socrealistycznej estetyce rzeźba. Tytuł: "Komm Frau", czyli "Chodź kobieto". Jej autorem jest student piątego roku gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Jerzy Bohdan Szumczyk. W sobotę wieczorem, po godz. 20, z pomocą przyjaciół, ustawił ją na prowizorycznym drewnianym postumencie przy al. Zwycięstwa w Gdańsku .

Miejsca nie wybrał przypadkowo. Tuż obok stoi czołg T-34, będący na wyposażeniu Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej. Te jednostki dotarły zimą 1945 roku do Gdańska i walczyły na jego ulicach z armią niemiecką. Pojazd postawiono tu dla upamiętnienia tamtych wydarzeń i uhonorowania żołnierzy, którzy zginęli w walkach o zdobycie miasta.

Pomnik czołgu, ustawiony tu jeszcze w czasach PRL, od zawsze budził kontrowersje. Wielokrotnie był przemalowywany, umieszczano na nim antykomunistyczne hasła. Zajmowali się nim także artyści. Ale taka akcja, jak ustawienie przy nim kontr-rzeźby, wydarzyła się po raz pierwszy.

Jak oceniasz zachowanie policji i służb, które usunęły rzeźbę?
chciał(a)bym, żeby równie szybko łapały złodziei i sprzątały ulice
to dowód na istnienie cenzury wobec sztuki w Polsce
pozytywnie, w mieście nie może być anarchii

zobacz wyniki »
- Wyrzeźbiłem to, co dla mnie ważne. Zarówno rzeźba, jak i cała akcja są poświęcone prawdzie historycznej oraz losowi kobiet podczas wojny - tłumaczy autor rzeźby Jerzy Bohdan Szumczyk.

Zapewnia, że nie jest rusofobem i nie interesuje się polityką, lecz sztuką. - Chciałem pokazać tą pracą, że wciąż są ludzie, którzy znają i pamiętają historię. Wiem, że praca jest wulgarna i może być źle odebrana, ale taka jest właśnie historia.

Rzeźba powstała na wydziale rzeźby ASP w pracowni Sławoja Ostrowskiego, a w jej wykonaniu autorowi pomagał Krzysztof Surmacz. Koszt materiałów poniósł twórca rzeźby.

Co ciekawe, Szumczyk planował ją umieścić gdzie indziej. - Początkowo myślałem o postawieniu jej koło Bramy Brandenburskiej w Berlinie, ale nie miałem środków, by ją tam przetransportować. Tam też miałaby stanąć bez pozwolenia ze strony władz, bo nie łudziłem się, że ktokolwiek by się zgodził na jej ekspozycję - przyznaje rzeźbiarz.

Akcja studenta ASP wzbudziła natychmiastową reakcję służb. Policja na miejscu pojawiła się jeszcze w nocy. Według Aleksandry Siewert z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, funkcjonariusze dowiedzieli się o nowym pomniku ze zgłoszenia pochodzącego od mieszkanki Gdańska.

- Ok. godz. 2 w nocy z soboty na niedzielę, oficer dyżurny odebrał telefon od zbulwersowanej kobiety. Była ona oburzona charakterem pomnika, który stanął przy al. Zwycięstwa. Policjanci od razu pojechali na miejsce. Nad ranem pojawił się tam też 26-letni mężczyzna, który przyznał, że jest autorem rzeźby. Został przesłuchany na komisariacie. Teraz prokurator zadecyduje czy doszło do złamania prawa, czy zostało popełnione wykroczenie lub przestępstwo.

O jakie przestępstwo lub wykroczenie może chodzić w przypadku ustawienia w przestrzeni miejskiej rzeźby? Pierwsze skojarzenie: nielegalne zajęcie pasa drogowego. Szkopuł w tym, że rzeźba stanęła na tym samym podwyższeniu, na którym stoi czołg, czyli już poza chodnikiem i drogą rowerową. Doskonale widać to na zdjęciach.

Rzeźba została zabrana wraz z postumentem w niedzielę rano. Przyjechał po nią samochód z dźwigiem należący do firmy PRSP.

Aktualizacja, godz. 20:15 Z redakcją skontaktował się przedsiębiorca z Krakowa, który zadeklarował, że jest zainteresowany kupnem rzeźby. Skontaktowaliśmy go już z autorem pracy. Jerzy Bohdan Szumczyk uznał jednak, że rzeźba nie jest na sprzedaż.

discus - Wto Paź 15, 2013 9:37 pm

Zmiana nazwy to lepsze rozwiązanie niż te, które zaproponowałem :)

Natomiast pogląd to szerokie pojęcie i jest kształtowane przez różne bodźce.

Pogląd:
- wyobrażenie na jakiś temat; sąd o czymś; opinia
lub
-jest rodzajem idei, wyobrażenia na dany temat. Jest to także pewien sąd o czymś lub punkt widzenia na coś. Każdy pogląd może ulegać zmianie w zależności od prawdziwości podstaw, na których się opiera.

danziger - Wto Paź 15, 2013 10:57 pm

No właśnie.
Pogląd (taki czy inny) możesz mieć na temat tego, czy czołg powinien stać, ale to, czy on będzie stał czy nie - to jest fakt. Na razie nikt nie zapowiedział zmiany istniejącego stanu faktycznego, więc Twój alarmistyczny tekst, by się spieszyć ze zdjęciami nie miał związku z rzeczywistością. :wink:

discus - Sro Paź 16, 2013 5:46 am

:wink:
Miro - Czw Paź 17, 2013 3:51 pm

danziger napisał/a:

Po pierwsze to nie ten czołg.


Ten jest na pewno z Targu Rakowego.

Miro

discus - Sro Paź 30, 2013 8:32 am

Te poglądy.
Anker - Sro Paź 30, 2013 8:57 am

Cyt. Miejsce to jest szczególnie dogodne, gdyż w tle dostrzec można stoczniowe dżwigi... Już niedługo mili państwo.... Już niedługo. Zgłupieć można w tym Gdańsku. Czołg przy Al. Zwycięstwa jest passe, ale czołgu stojącego na jednej z oliwskich ulic mieszkańcy tej szacownej dzielnicy są gotowi bronić tak jak pewien generał socjalizmu.
Miro - Wto Kwi 29, 2014 8:25 am
Temat postu: Targ Rakowy
Czołg z Targu Rakowego.

Miro

stanalex - Sob Maj 03, 2014 8:11 pm
Temat postu: Czołg na Kalinowskiego
Mimo zainteresowania czołgami, ta sympatyczna dziewczynka kilkanaście lat później wpadła w sidła pacyfisty z kategorią "D" i została jego żoną. Z czego do dziś jestem bardzo zadowolony.
Miro - Pią Maj 30, 2014 10:33 am

Przed czołgiem na Targu Rakowym Gerhard Jeske autor
zbioru opowiadań pt: "Anioł z trąbką".
Zdjęcie zrobione w 1971 roku.

Miro

Miro - Czw Lip 07, 2016 3:58 pm

Westerplatte 1984 rok.

Miro

zveroboy - Pią Paź 14, 2016 6:39 pm

T-34-76 Westerplatczyk dziś.
Lubuskie Muzeum Wojskowe. Drzonów



Więcej zdjęć

tutaj

Miro - Pią Lis 03, 2017 7:05 pm

Nienajlepsze to zdjęcie, ale zawsze coś.

Miro

Romek52 - Sob Sty 07, 2023 8:38 pm

Wprawdzie nie z Targu Rakowego ale z Al.Zwycięstwa, ale jest. :mrgreen:
pumeks - Pią Sty 13, 2023 10:13 am

Romek52 napisał/a:
Wprawdzie nie z Targu Rakowego ale z Al.Zwycięstwa, ale jest. :mrgreen:

Czołg przy Alei Zwycięstwa nigdy tak nie wyglądał. Na ilustracji jest czołg, który stał na Westerplatte, tylko że nie w 1946 a od 1962.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group