Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Poszukuje zdjec z ul.Biskupiej,Na Stoku i okolic

Blader - Nie Lis 22, 2009 7:18 pm
Temat postu: Poszukuje zdjec z ul.Biskupiej,Na Stoku i okolic
Witam wszystkich Forumowiczow.

Poszukuje zdjec z ul.Biskupiej,Na Stoku i okolic.
Najlepiej z czasow przed i po II wojnie.
A najbardziej skrzyzowanie ulic Biskupiej i Na Stoku.
Mieszkalem tam i jestem bardzo zwiazany z tym miejscem.

tomi - Nie Lis 22, 2009 9:31 pm

zdjecia te to chyba z filmu "walet pikowy" :) to też moja stara dzielnica
pumeks - Nie Lis 22, 2009 9:43 pm

Przedwojennych jak na lekarstwo. Ale polecam zajrzyj do tego postu (klik), myślę, że zdjęcia cię zainteresują.
groszek - Sro Lis 25, 2009 1:13 am

Blader, jesli gdzieś zdobędziesz przedwojenne zdjęcia Biskupiej i okolic to :LL: 'wklep"je na forum.
dandola - Sro Lis 25, 2009 7:18 am

Pumeks ma rację - zdjęć, jak na lekarstwo (analogicznie jest w przypadku np. Lipiec).
Blader - Czw Gru 03, 2009 5:00 pm

W czasie dziecinstwa tego Gdanszczanina zostalo wybudowane to ,,Jugendherberge,,
groszek - Czw Gru 03, 2009 5:12 pm

:== Blader zwłaszcza 2-gie zdjęcie , fajnie by zrobić porównanie.Dzisiejszy widok wyszedł by.....chodniki krzywe, jezdnia w dziurach itp, szara rzeczywistość Biskupiej dzisiejszej.Proszę o jeszcze :mrgreen: .
Blader - Czw Gru 03, 2009 5:24 pm

Dla porownania:)

Prosze zauwazyc po prawej stronie ten dom nie ma juz balkonow.

groszek - Czw Gru 03, 2009 5:42 pm

No to mamy porównanie....graffiti, b. brudne ściany (są miejsca gdzie ściany sa ewidentnie osmalone mimo ze od wojny trochę czasu mineło) itd... :nerwus: .
tomi - Pią Gru 04, 2009 4:51 pm

o kurcze moja stara kamienica przed i po wojnie tak samo wyglada :) mieszkalem pod 30

pozdrawiam i dziekuje za zdjecie

groszek - Sob Gru 05, 2009 12:09 am

Blader....koło Biskupiej vis a vis Dyrekcji Lasów Państwowych(gmach byłego szpitala miejskiego) znajduje sie bardzo ciekawy autentyczny zachowany zaułek.Kamienniczki są w całkiem niezłym stanie(zaglądałam tam latem jak jeszcze mogłam robic za"ziomala" :wink: w odpowiednim letnim odziewku :hihi: teraz trochę strach)zachowały sie wnętrza klatek schodowych. Moze bys pstryknał pare fotek :mrgreen: jesli nie boisz się lub moze masz stare zdjęcia tych rejonów, albo może ktos inny?
grzechuu - Sob Gru 05, 2009 3:13 am

groszek napisał/a:
Blader....koło Biskupiej vis a vis Dyrekcji Lasów Państwowych(gmach byłego szpitala miejskiego) znajduje sie bardzo ciekawy autentyczny zachowany zaułek.Kamienniczki są w całkiem niezłym stanie(zaglądałam tam latem jak jeszcze mogłam robic za"ziomala" :wink: w odpowiednim letnim odziewku :hihi: teraz trochę strach)zachowały sie wnętrza klatek schodowych. Moze bys pstryknał pare fotek :mrgreen: jesli nie boisz się lub moze masz stare zdjęcia tych rejonów, albo może ktos inny?

To o czym pisze tu Groszek w ostatnim poście, to już nie Biskupia Górka, tylko zapewne ul. Górka i ma już osobny wątek :glina: :wink:
http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=3140

groszek - Sob Gru 05, 2009 1:29 pm

Dzięki Grzechuuuuu :wink: z Roooozmryyy.Fakt wątek jest ale maało :hmm: może ktoś go rozwinie bo ja niestety nie posiadam żadnych materiałów tylko niezaspokojoną ciekawość :mrgreen: .
dandola - Sro Gru 09, 2009 2:05 pm

Mam pytanie, ale jeśli gdzieś była odpowiedź to proszę o skierowanie mnie pod odpowiedni adres. Na Biskupiej Górze nie byłem ze 30 lat, stąd nie jestem na bieżąco. Otóż chciałbym zapytać, czy ktoś dysponuje zdjęciem tablicy wmurowanej na Biskupiej Górze, a upamiętniającej gen. Batowa zwanego wyzwolicielem Gdańska, który nadał mu swe honorowe obywatelstwo?
pumeks - Sro Gru 09, 2009 3:04 pm

Ja już kiedyś szukałem takiego zdjęcia, i nikt się nie przyznał
(Radziecki generał na Biskupiej Górce )
ale za to pojawiły się inne ciekawe zdjęcia :mrgreen:

dandola - Sro Gru 09, 2009 3:07 pm

A w ogóle ta tablica jeszcze istnieje? Tam było stanowisko dowodzenia i stamtąd prowadzono ostrzał artyleryjski Gdańska.
pumeks - Sro Gru 09, 2009 3:12 pm

Teren należy do policji, ale kiedy byłem tam po raz ostatni (lipiec 2008) to tablica wciąż istniała.
Z tym, że o ile dobrze pamiętam, napis na niej nie był szczególnie czytelny i może dlatego nikt jej nie uznał za godną sfotografowania.

dandola - Sro Gru 09, 2009 3:19 pm

A szkoda. Niegdyś pod nią składałem kwiaty. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba w 1965 roku ją ufundowano z okazji mianowania Batowa Honorowym Obywatelem Gdańska.
A tu panorama Gdańska z Bischofsberge. Tylko nie wiem co to za ulice poniżej i budynki ?

dandola - Pią Gru 11, 2009 5:16 pm

I kolejna panorama miasta widziana z Bischofsberge i jej część.
pumeks - Pią Gru 11, 2009 9:12 pm

dandola napisał/a:
A tu panorama Gdańska z Bischofsberge. Tylko nie wiem co to za ulice poniżej i budynki?

Wygląda to na ujęcie sprzed budynku Biskupia 15. Widać część ulicy Biskupiej (pośrodku charakterystyczny zaokrąglony budynek o numerze bodajże Biskupia 28). Część tych domów wciąż istnieje.
Cytat:

A to chyba ciut wyżej, z miejsca, gdzie później wybudowano Jugendherberge, to co widać po lewej stronie, to jest chyba właśnie dach wspomnianej wyżej kamienicy przy ul. Biskupiej 15.

dandola - Czw Gru 17, 2009 7:12 pm

Czy mogę prosić o objaśnienie topograficzne? Co ciekawe tekst na pocztówce jest w języku polskim.
pumeks - Czw Gru 17, 2009 8:28 pm

To już są okolice Zaroślaka. Widok z Reduty Koszarowej Biskupiej Górki (dziś GWSH).
Większość widocznej na zdjęciu zabudowy istnieje do dziś. Drzewa po lewej to dawny cmentarz St. Salvator, obecnie teren szkoły.

Krzysztof - Czw Gru 17, 2009 8:44 pm

Domyślam się, że nie chodzi o wierze ratusza, czy kościołów :hihi:
Budynki "1" i "2" stoją przy ul. Na Stoku. "3" nad Kanałem Raduni.

jayms - Czw Gru 17, 2009 8:49 pm

Dokładniej na zdjęciu widnieją budynki z ulicy Na Stoku o numeracji od 42A(2) do 40A i B (3) oraz numer 35 (1) (budynek w prawym dolnym rogu zdjęcia). Dwa budynki (na fotografii widać tylko ich dachy)od lewej strony obecnie nie istnieją.
dandola - Czw Gru 17, 2009 8:58 pm

:==
dandola - Nie Gru 20, 2009 6:10 pm

Ciekawostka

Z kościołem św. Zbawiciela (Salvatorkirche) związana jest postać wybitnego gdańskiego kompozytora niemieckiego epoki baroku Crato Bütnera (spotyka się też pisownię nazwiska w formie Büthner, Bythner, Bytner lub Büttner). Urodził się on w 1616 roku w Sonnebergu (Turyngia), a zmarł w 1679 roku w Gdańsku.
W tym kościele W latach 1650-54 Bütner był organistą, który to urząd objął po śmierci znanego gdańskiego kantora i kompozytora Christopha Wernera. Jednocześnie począwszy od 1652 roku aż do swej śmierci Bütner pełnił rolę kantora i organisty w kościele św. Katarzyny oraz prowadził działalność pedagogiczną związaną z ewangelicką muzyką kościelną opierając się przy tym na stylu włoskim dominującym w owym barokowym okresie. Tworzył też własne religijne utwory muzyczne, w tym na głosy z towarzyszeniem instrumentów m.in. znaną "Arię Sunamithica", "Te Deum" i "Allein Gott in der Höh sei Ehr".

I porównanie dawnego i obecnego wyglądu wieży schroniska "Paul Beneke", którego budowę rozpoczęto w 1938 roku od położenia kamienia węgielnego ukradzionego z posesji, na której był wybudowany Kościół Chrystusa Króla przy ul. Sandgrube (nota bene był tu też przystanek kolejowy). Głaz miał służyć do rozpoczęcia budowy nowego kościoła. Apele księdza o zwrot głazu nie odniosły skutku. Schronisko zostało otwarte 21 marca 1939 r.
(V. Ratzke Jansson "Często myślę o Gdańsku", s. 139)

A także kilka aukcyjnych widoków Gdańska z Biskupiej Góry i Bischofsberg widziany z Targu Węglowego (1750) (Antykwariat Wu-eL - aukcje bibliofilskie ul. Św. Wojciecha 1 70-410 Szczecin)

dandola - Pon Sty 18, 2010 5:49 pm

Takiego widoku z Bischofsbergu nie było. Ciekawe na czym była umiejscowiona ta flaga Freie Stadt Danzig
Duqq - Pon Sty 18, 2010 7:22 pm

dandola napisał/a:
Ciekawe na czym była umiejscowiona ta flaga Freie Stadt Danzig


Przed wojna takze znano fotomontaz, przeciez to widac na pierwszy rzut oka ;) Naprawde myslales, ze taki maszt postawili? :roll: :D

dandola - Pon Sty 18, 2010 7:31 pm

Równie dobrze mógł ktoś flagę trzymać w ręku. Zdjęcie ma wyraźnie propagandowy wydźwięk.
Sabaoth - Pon Sty 18, 2010 8:56 pm

dandola napisał/a:
Takiego widoku z Bischofsbergu nie było

Zdjęcie z takim widokiem, które jest częścią albumu z widokami Gdańska wisi na mojej stronie od dobrych 10 lat:


dandola - Pon Sty 18, 2010 9:08 pm

Zgoda, ale w tym temacie nie było.
dandola - Wto Kwi 06, 2010 12:52 pm

Takiego ujęcia nie było. Mogę prosić o stosowne objaśnienie? Czy te budynki istnieją i nad czym rozciąga się mostek?
Sabaoth - Wto Kwi 06, 2010 2:49 pm

Gdańsk przed niwelacją wałów. Widok z okolic Biskupiej Górki, może trochę bardziej w kierunku Zaroślaka.
pumeks - Wto Kwi 06, 2010 3:03 pm

Przy prawej krawędzi zdjęcia widać jakiś gotycki szczyt budowli - zapewne kaplica św. Anny w kompleksie pofranciszkańskim, a poniżej w linii wałów taki bastion-niebastion znany jako "Kot".
Fenix - Pią Kwi 09, 2010 12:30 pm

Widać, miejsce nawiedzane onegdaj przez wielu turystów:
uKrawczyka - Wto Cze 08, 2010 8:28 pm

Poprzednie fotki ukazują ul. Na Stoku a nie Zaroślak , budynek onumerowany jako nr. 3 również zaliczny był i jest do ul.Na Stoku , ale faktycznie należał do ul. Jedności Robotniczej obecnie Trakt świętego Wojciecha.

Mostek istnieje, budynki nie.

Flaga z widoku na panoramę miasta , ujęcie z Biskupiej - tam za krzakami jest nieduża , spadzista górka, która prowadzi do ulicy B.G - tam mógł byc maszt, obok niego, albo i pod nim, stał budynek, rozebrany ok. 1980r - o ile pamiętam 4 piętrowy , na nim mógł byc maszt zamocowany. Widoczny budynek w najbliższej perspektywie, nadal stoi.

Na końcowym zdjęciu widac osoby, na górce, tam wybudowano w 1939/1940 schronisko młodzieżowe, które stoi do dzisiaj / MSW/ , obok tych osób, w bezpośrednim sąsiedztwie w/w schroniska, znajdował się lokal rozrywkowy, który w ostanich chwilach wojny został wysadzony, w ziemi leży b. dużo zegarków, widelcy , łyżek itp - tam był nasz ogród, wystarczyło zamieszac palcami w ziemi, by znaleźc różne przedmioty...

Posiada ktoś fotografie tego lokalu? Jak on się nazywał?

Wspomnę, że jadąc Biskupią do góry, na samej górze, znajdowało się jakby skrzyżowanie, w lewo droga prowadziła droga do dzisiejszej szkoły wyższej, prosto do milicji a wprawo, do wspomnianego lokalu / restauracji / mojego ogrodu, ulice były brukowane, kilka lat temu, uliczkę w prawo rozebrano...komuś przeszkadzał bruk... albo ktoś zacierał ślady :-)

W tamtej okolicy są jeszcze ciekawe tematy do odkrycia, z bursztynową komnatą i grobem astronoma włącznie.

na 99.9 % :-)

Miro - Sro Cze 09, 2010 11:57 am

Panorama Gdańska z Biskupiej Góry rok 1832

Miro

Miro - Czw Cze 10, 2010 8:39 am

Biskupia Góra widok z 1838 roku.
Na samej górze zbudowane w 1827 roku koszary.
Po prwej stronie ilustracji młyn wodny na Raduni na wysokości Bramy Wżynnej,
zniszczony w wyniku pożaru w 1852 roku.


Miro

dandola - Czw Cze 10, 2010 10:55 am

:== Dzięki
uKrawczyka - Czw Cze 10, 2010 6:10 pm

Dziękuję za fotki.

Z Biskupią jest taki problem, że to z niej malarze i fotografowie utrwalali Gdańsk a praktycznie nie ma obrazów samej B.G , jedynie jakieś fragmenty, najczęściej drzew i dachów, gdy fotografowano lub malowano panoramę miasta...

Pozdrawiam.

bavar - Czw Cze 10, 2010 10:04 pm

Pamiętajmy, że na mocy Traktatu Wersalskiego [inne źródła wskazują na remont koszar w latach 70. XIX wieku] odjęto tymże koszarom jedną kondygnację wraz ze spadzistym dachem :wink:
pumeks - Czw Cze 10, 2010 10:35 pm

No nie, Traktat wersalski z pewnością nie zajmował się takimi szczegółami jak ilość kondygnacji w reducie koszarowej Biskupiej Górki 8O
bavar - Pią Cze 11, 2010 4:53 am

pumeks napisał/a:
No nie, Traktat wersalski z pewnością nie zajmował się takimi szczegółami jak ilość kondygnacji w reducie koszarowej Biskupiej Górki 8O


Oczywiście, że o tych koszarach w nim niczego raczej nie znajdziemy :lol: , to jednak w ramach tzw. demilitaryzacji mogły z dużym prawdopodobieństwem pojawić się pewne wytyczne, poprzez które poniekąd "zdekapitowano" nasze koszary - ujmując im właśnie kondygnację i w dalszej konsekwencji znaczenie :wink:

P.S. ..ale może to faktycznie ich remont z lat 1873-1875 tego dokonał [http://pl.wikipedia.org/wiki/Biskupia_G%C3%B3rka :== ]

pumeks - Pią Cze 11, 2010 7:17 am

bavar napisał/a:
w ramach tzw. demilitaryzacji mogły z dużym prawdopodobieństwem pojawić się pewne wytyczne, poprzez które poniekąd "zdekapitowano" nasze koszary - ujmując im właśnie kondygnację i w dalszej konsekwencji znaczenie

Byłoby dość dziwne, gdyby ktoś nakazał zmniejszyć akurat te koszary, a nie wiele innych, znacznie nowszych obiektów militarnych, które pozostawiono bez zmian.
A informację w Wikipedii sam wpisałem na podstawie materiałów dostępnych u PWKZ-a.

Miro - Pią Cze 11, 2010 2:20 pm

Kolejne dwa widoki z Biskupiej Góry jak sądze ciekawe:

litografia z 1842 roku,
kolorowany drzeworyt z 1879 roku.


Miro

uKrawczyka - Pią Cze 11, 2010 5:42 pm

Ta ostatnia fotka, była na sprzedaż w Desie na Długiej, kilka lat temu.

Koszary... byłem w nich m.in gdy je remontowano a właściwie - rozbierano... w podłogach tkwiły ogromne bele, które potem także zabrano, w filarach widniały miejsca po skrytkach dawnych mieszkańców a całośc robiła niesamowite wrażenie, gdy się po w/w belach chodziło, - podłóg już nie było , tylko czerń w dole...

Najlepsze było odnajdowanie w piwnicach różnych starych rzeczy np. flaszek i odgadywanie z którego roku pochodzą a wtedy piwnice były pełne tajemniczości i zakamarków, nie to co teraz - wyremontowane przez szkołę - wyglądają pięknie - potem dam link do piwnic.

Nie zapominajmy też, że tam więziono m.in Polskich Powstańców... sądzono pocztowców w 1939r. i o wielu innych sprawach związanych z tamtym miejscem...

bavar - Sob Cze 12, 2010 9:55 pm

Też pamiętam wizerunek owych koszar sprzed wyremontowania ich przez GWSH :hihi: Czy wiesz może do kiedy były zamieszkiwane? Kiedyś wykonałem kilka niezłych fotek tych koszar [tylko z zewnątrz] ale nie mam ich niestety pod ręką.
uKrawczyka - Nie Cze 13, 2010 7:27 pm

Nie pamiętam do kiedy dokładnie były zamieszkiwane.

Pozdrawiam.

A tutaj link do fotografii piwnic Wyższej szkoły:



http://nasza-klasa.pl/#pr...llery/album/2/4

slowik45 - Nie Cze 13, 2010 7:51 pm

nie działa :II
slowik45 - Nie Cze 13, 2010 7:55 pm

:oops: działa trzeba się zalogować na N.K.
uKrawczyka - Nie Cze 13, 2010 9:17 pm

- moższ wejśc profilu brata :haha:
greg30 - Pon Cze 14, 2010 8:59 am

dandola napisał/a:
Mam pytanie, ale jeśli gdzieś była odpowiedź to proszę o skierowanie mnie pod odpowiedni adres. Na Biskupiej Górze nie byłem ze 30 lat, stąd nie jestem na bieżąco. Otóż chciałbym zapytać, czy ktoś dysponuje zdjęciem tablicy wmurowanej na Biskupiej Górze, a upamiętniającej gen. Batowa zwanego wyzwolicielem Gdańska, który nadał mu swe honorowe obywatelstwo?

Ta tablica nadal tam istnieje.... ale aż ręce opadają kiedy wychodzi się na ten dziedziniec.... płyty pozapadane, wieża ledwo się trzyma. Dziwię się jeszcze, że Miasto nie zaczęło "eksmisji" Policji z tego miejsca... tam się nic nie remontuje (wiadomo Policja Biedna) i cały obiekt się zaczyna sypać. Szkoda, że to miejsce nie jest udostępnione dla zwiedzających. Jakiż wspaniały punkt turystyczny mógłby tam powstać.
Pomijam już, że hotel byłby tam również piękny :mrgreen:

Miro - Wto Lis 09, 2010 11:42 am

Koszary wojskowe na Biskupiej Górze rok 1915.

Miro

Ponury2 - Wto Lis 09, 2010 9:47 pm

Co takie zniszczone te mury? Już wtedy dbano o nie tak jak dzisiaj, czyli w żaden sposób? Ale syf.
bavar - Wto Lis 09, 2010 9:51 pm

Akurat te mury dzisiaj są pięknie odremontowane za sprawą przejęcia ich przez GWSH.. :???:
pumeks - Wto Lis 09, 2010 10:08 pm

Jesteś tego pewien? w 2007 z pewnością nie należały do "pięknie odremontowanych"
bavar - Wto Lis 09, 2010 10:26 pm

Widocznie prawdziwe zabytki są wtedy tylko prawdziwymi zabytkami, gdy są w 100% oryginalne, czyli nieremontowane :haha:
dandola - Sob Lut 26, 2011 1:36 pm

Bischofsberge w czasach napoleońskiego Miasta Gdańska i drugi widok z 1907 roku (wcześniej podobne było z napisem w języku polskim)
Sbigneus - Nie Lut 27, 2011 4:46 pm

Panorama z Biskupiej Górki z encyklopedii powszechnej /PWN/ z 1971 roku
dandola - Pią Mar 25, 2011 5:32 pm

Blick vom Bischofsberg
Miro - Sro Kwi 20, 2011 2:54 pm

Koszary na Biskupiej Górze rysunek z ok. 1873 roku.

Miro

Miro - Wto Lis 08, 2011 6:12 pm

Pocztówka przedstawiająca " Cafe Bergschlösschen " Bischofsberg.
Datowana na początku XX wieku. W opisie jest mowa o schodach do ogrodu
gdzie można było oglądać panoramę Gdańska.

Adresbuch z 1900 roku.

Kawiarnia znajdowała się Bischofsberg 3/4.
Tu rodzi się pytanie, w którym miejscu się znajowała i jak się ma numeracja
dawna do dzisiejszej.

Miro

pumeks - Wto Lis 08, 2011 10:47 pm

Numeracja nie była zmieniana, a o "Bergschlösschen" pisał m. in.Brunon Zwarra. Zerknij też tu: http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=31#31 (piękne czasy, kiedy forum liczyło 30 postów :mrgreen: )
Miro - Pią Lis 11, 2011 8:27 am

Panorama Gdańska z Biskupiej Góry w zimowej szacie.
Akualnie wystawiona
tutaj.

Miro

Anker - Sro Lis 16, 2011 4:30 pm

Biskupia Góra
http://commons.wikimedia...._1851-07-28.jpg

dandola - Wto Sty 10, 2012 7:16 pm

Piękna panorama miasta (jak dla mnie), ale z którego roku? W odróżnieniu od panoramy Pumeksa kolorowa (http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=4914&postdays=0&postorder=asc&start=15)
pumeks - Wto Sty 10, 2012 7:58 pm

na moje oko - okres Wolnego Miasta, tj.po demilitaryzacji Biskupiej, a przed rozpoczęciem budowy Jugendherberge
Sabaoth - Wto Sty 10, 2012 8:49 pm

dandola napisał/a:
W odróżnieniu od panoramy Pumeksa kolorowa

Nie kolorowa tylko kolorowana. To zasadnicza różnica, kolorowe pocztówki wydano na początku lat 40. Kilkadziesiąt oryginalnych, kolorowych ujęć miasta z przełomu lat 30. i 40. posiadam w swoich zbiorach. Kolorowane pocztówki wydawano dużo wcześniej.

Fram44 - Sro Lut 01, 2012 9:13 pm

Biskupia Górka 1982
Fram44 - Czw Lut 02, 2012 10:55 am

Biskupia Górka ok. 1980
Fram44 - Czw Lut 02, 2012 11:35 am

Koszary odwiedzałem od 1981 roku. Niektóre wnętrza wyglądały jak dopiero co opuszczone.
Myślę że były zamieszkałe do drugiej połowy lat 70-tych. To są zdjęcia z 1982 roku.

Fram44 - Pią Lut 03, 2012 6:37 pm

ORA ET LABORA - Moja historia domu ul. Biskupia 12
Fram44 - Pią Lut 03, 2012 11:15 pm

"ORA ET LABORA" niestety już nie ma.

W>O>

Fram44 - Pon Lut 13, 2012 4:12 pm

Taki adres znalazłem

http://www.danzig-vom-bis...&gal=BvB&page=1

Wojtek

bavar - Pon Lut 13, 2012 8:29 pm

:szczena: :szczena: :szczena:

..bez komentarza

:==

Fram44 - Sro Lut 15, 2012 8:14 pm

Przeglądając widoki z adresu powyżej trafiłem na fajna panoramę na której poza Gdańskiem widać również Biskupią Górkę. Na pierwszym planie widać istniejące budynki Biskupia 13 i 15.
Ciekawy jest widok po lewej stronie pokazujący "serpentynę" Pohulanki w budowie.

Na innym zdjęciu chyba też widać "serpentynę" w trochę późniejszym stanie.

Wojtek

dandola - Sro Lut 22, 2012 5:46 pm

10.5.1940 Orweda Verlag
Fram44 - Sro Mar 07, 2012 9:20 pm

Biskupia Górka 1988

http://www.youtube.com/watch?v=jk9BhKUAfhs

W>O>

Dana - Sro Mar 07, 2012 11:04 pm

:wow: :braawo: :huuurra:
To Twoja wyroba???
:== :k7:
Głupie pytanie - pewnie, że Twoja.

Fram44 - Sro Mar 07, 2012 11:17 pm

Fiat nie był mój, muzyka Robert Fripp - reszta moja
Dana - Sro Mar 07, 2012 11:20 pm

Pacze i pacze i nie moge sie napaczeć :mrgreen: . Choć to aż nie mieści się w głowie, ale wygląda "bidniej" niż obecnie.
EwkaW - Czw Mar 08, 2012 12:24 am

Framie :== :== :==
Romek52 - Czw Mar 08, 2012 9:43 am

W latach 1978-1989 w Bomisie można było kupić tanio części do samochodów.Jako posiadacz Fiata 126p byłem stałym klientem tego sklepu.Filmik naprawdę ciekawy. :==
slowik45 - Czw Mar 08, 2012 7:01 pm

I ten las anten ....
seestrasse - Czw Mar 08, 2012 7:05 pm

super! :== :== :==
Inga - Czw Mar 08, 2012 7:39 pm

Cudne po prostu :== Dziękuję ! :love:
Fram44 - Czw Mar 08, 2012 10:39 pm

Dzień świstaka - aż nie mogę uwierzyć :D

1988 -2 http://www.youtube.com/watch?v=BenPCsNa0wQ

1989 http://www.youtube.com/watch?v=_Up-QsQ8YAU

Dana - Czw Mar 08, 2012 11:03 pm

ooooch.......
danielewicz - Pią Mar 09, 2012 5:59 pm

Niesamowite...
Fram44 - Wto Lip 10, 2012 5:04 pm
Temat postu: Partnerstwo dla BG w akcji
Zajrzeliśmy dzisiaj do klatki schodowej prowadzącej z koszar na Zaroślak

więcej zdjęć
http://www.facebook.com/m...=1&l=8aa1dac2d8

Wojtek

Fram44 - Pon Wrz 24, 2012 7:06 pm
Temat postu: Trochę współczesnej BG ze sztuką w tle
Barwy Biskupiej Górki - plener malarski
To była bardzo fajna impreza mam nadzieję że się powtórzy.

http://www.youtube.com/watch?v=lWltFC_fB2g

Wojtek

Fram44 - Czw Lis 15, 2012 9:35 am
Temat postu: BG na stronach Fototeki Filmoteki Narodowej
Ciekawe zdjęcia z dokumentacji do filmów i z planu filmowego na stronach FFN.
Więcej na http://biskupiagorka.pl/

Wojtek

pumeks - Czw Lis 15, 2012 12:52 pm

Prawdę mówiąc, większości miejsc na tych zdjęciach nie umiem zidentyfikować :II
Fram44 - Czw Lis 15, 2012 1:12 pm

Trochę się pozmieniało :)

http://mapy.google.pl/map...,263.6,,0,-3.93


http://mapy.google.pl/map...262.92,,0,-6.33

slowik45 - Pią Lis 16, 2012 10:18 pm

Pierwsze zdjęcie bez problemu zidentyfikowałem :mrgreen: ,często na miejscu tego domu parkuję auto, na drugim murek wydawał mi się znajomy ale nie potrafiłem go umiejscowić, fajne foty :== .
Rysio - Sob Lis 17, 2012 8:27 pm

Tutaj trochę prawie współczesnych http://www.skyscrapercity...ad.php?t=862799
Miro - Pon Gru 03, 2012 1:03 pm

Koszary i kasyno oficerskie na Biskupiej Górze rok 1910.

Miro

pumeks - Sro Lut 27, 2013 9:38 pm

Na allegro zdumiewająca pocztówka z ulicą Schwarzes Meer. Pójdzie pewnie za co najmniej 200 pln.
Dla porównania - widok z lat powojennych: pozostała tylko balustrada na mostku :II

Anker - Czw Lut 28, 2013 12:32 pm

Drugie zdjęcie to ul. Rogaczewskiego (Sandgrube)
pumeks - Czw Lut 28, 2013 3:54 pm

Anker napisał/a:
Drugie zdjęcie to ul. Rogaczewskiego (Sandgrube)

Myślę, że nie masz racji.

Sabaoth - Czw Lut 28, 2013 4:12 pm

Zalicytuję! W drugim budynku po lewej mieścił się kościół.
pumeks - Czw Lut 28, 2013 4:39 pm

A z prawej szkoła, którą autorzy "Był sobie Gdańsk" z nieznanych powodów uznali za siedzibę Landrata przy Sandgrube :???:
Anker - Czw Lut 28, 2013 5:33 pm

Cytat:
Myślę, że nie masz racji.

Cóż koń ma cztery nogi i też się potknie. Powinienem się uważniej przyjrzeć zdjęciu.
Zaufałem swojej pamięci, bo w tym miejscu w latach sześćdziesiątych ub. wieku bywałem dość często, na ul. Na Stoku mieszkała moja ciotka a na ul. Biskupiej był sklep gdzie przed Sylwestrem kupowało się tzw korki strzelające. Ciekawe miejsce, dzisiejsza ul. Armii Krajowej jest na wysokości lustra wody w kanale Raduni przed wykonaniem syfonu. Most wznosił się ok. 5 metrów wyżej. Pociągi jadące do stacji Gdańsk Gł. miały do pokonania spore wzniesienie i w przypadku pociągów towarowych była potrzebna pomoc lokomotywy manewrowej z pobliskiej Parowozowni. Niesamowitych wrażeń dostarczało zatrzymanie się na moście w chwili gdy przejeżdżał pod nim parowóz. Most w jednej chwili spowijał gesty dym, no i ten widok przejeżdżającego nieomal pod stopami pociągu. Dla kilkunastoletniego szczawika było to niezapomniane przeżycie

pumeks - Czw Lut 28, 2013 6:26 pm

No to, z tego samego zbioru (być może w obiektywie tego samego fotografa i w ramach tego samego spaceru) dawna Sandgrube. Mam nadzieję, że nie odbiegliśmy jeszcze zbyt daleko od tematu wątku? :roll:
Krzysztof - Czw Lut 28, 2013 8:36 pm

pumeks napisał/a:
dawna Sandgrube

I jeszcze bez dworca autobusowego.
Anker napisał/a:
Drugie zdjęcie to ul. Rogaczewskiego (Sandgrube)

Ja też tak podejrzewałem. Ale po analizie starej mapy zaakceptowałem Schwarzes Meer :biedactwo:

Mustafa - Czw Lut 28, 2013 10:13 pm

Anker napisał/a:
Cytat:
Myślę, że nie masz racji.

Dla kilkunastoletniego szczawika było to niezapomniane przeżycie

Dla mnie równie przerażającym przeżyciem było przejście drewnianym mostem nad torami w miejscu gdzie jest teraz syfon Raduni. Na ten sklep z korkami i sylwestrowym sprzętem mówiliśmy płatek. Szło się do płatka. Był pierwszym po prawej patrząc od dołu ulicy. Potem był magiel, chemia, mięsny i spożywczy z kankami przed sklepem. A na skrzyżowaniu pod lampą gazową po schodkach w dół po lewej był zieleniak z oranżadą w butelkach z porcelanką. Dalej w lewo most urwany w połowie. Ile razy kolana rozbiłem o tamte murki i płoty. Ech dzieciństwo
Ma ktoś zdjęcie tego drewnianego mostu? Albo starego dworca autobusowego?

Pozdrawiam!

Orka - Czw Lut 28, 2013 10:15 pm

Czy tutaj widać któreś z budynków, o jakich mowa w ostatnich postach? Bo ja nie potrafię jakoś umiejscowić tej uliczki w przestrzeni :głupi_ty:


pumeks - Czw Lut 28, 2013 10:29 pm

Tak wystarczy?
Orka - Pią Mar 01, 2013 7:20 am

Pumeksie! :== dziękuję! Teraz wszystko jasne!
pumeks - Pią Mar 01, 2013 8:03 am

I oczywiście obiekt 2 to szkoła, którą też wkleiłem:

Rysio - Nie Mar 03, 2013 1:53 pm

Mustafa napisał/a:
Dla mnie równie przerażającym przeżyciem było przejście drewnianym mostem nad torami w miejscu gdzie jest teraz syfon Raduni. Na ten sklep z korkami i sylwestrowym sprzętem mówiliśmy płatek. Szło się do płatka. Był pierwszym po prawej patrząc od dołu ulicy. Potem był magiel, chemia, mięsny i spożywczy z kankami przed sklepem. A na skrzyżowaniu pod lampą gazową po schodkach w dół po lewej był zieleniak z oranżadą w butelkach z porcelanką. Dalej w lewo most urwany w połowie. Ile razy kolana rozbiłem o tamte murki i płoty. Ech dzieciństwo
Ma ktoś zdjęcie tego drewnianego mostu? Albo starego dworca autobusowego?

Pozdrawiam!


Ech dzieciństwo...Przypomniałeś mi ten sklep "u Płatka". I ten z oranżadą na rogu w piwnicy. Ja go kojarzę z ponczem w szklanej butli -syfonie. Atrakcją były lampy gazowe. Mnie kręciły psoty z gaszeniem lamp na dawnej ul. J. Robotniczej. Jechał pan z gazowni rowerem i zapalał drutem lampy na odcinku obecnej ścieżki od mostku przy ul. Zaroślak do kościoła. A za nim smyki tez mające rowery i drut odpowiedni do zgaszenia lamp :lol: Pomyśleć, że to była niedawno główna droga wjazdowa do miasta.

Miro - Czw Mar 28, 2013 1:00 pm

Biskupia Górka 1882 rok.

Miro

Fram44 - Sob Maj 11, 2013 7:51 pm
Temat postu: most
most
slowik45 - Sob Maj 11, 2013 8:27 pm

:== kurczę pamiętam ten most.
Dana - Nie Maj 12, 2013 8:42 am

Chłopaki - litości!!! W którym to było miejscu? :hmm: Czy budynki w tle to Woj.Kom.Policji? Od Jedności Robotniczej do Stawki prowadził solidny most (vide str. poprzednia), a tu drzewniana kładka ze schodkami??? Błagam - jakaś mapka :masta:
Fram44 - Nie Maj 12, 2013 9:50 am

To był tymczasowy most pieszy na czas budowy obecnego wiaduktu nad torami.
Tymi schodami dochodziło się do mostu.

Zbych - Nie Maj 12, 2013 9:54 am

Dana napisał/a:
W którym to było miejscu?

Zdjęcie super. Ilustruje trzypoziomowe skrzyżowanie ulic z torami kolejowymi i z kanałem Raduni. To skrzyżowanie znajduje się w środku załączonego fragmentu mapy.

Fram44 - Nie Maj 12, 2013 9:56 am

chyba tak było
Dana - Nie Maj 12, 2013 10:14 am

Wielkie dzięki rzekł Koziołek :== :huuurra:
slowik45 - Nie Maj 12, 2013 8:07 pm

Fram44 napisał/a:
chyba tak było
nie chyba a na pewno .
Orka - Nie Maj 12, 2013 8:57 pm

slowik45 napisał/a:
Fram44 napisał/a:
chyba tak było
nie chyba a na pewno .


Czy macie na myśli tę drewnianą tymczasową kładkę, czy most nad torami i Radunią ze zdjęcia Dany i mapy Zbycha? Bo jeśli to drugie, to według mnie on się znajdował spory kawałek "w górę" mapy, dużo dalej od Kościoła Mennonitów?

Dana - Nie Maj 12, 2013 9:18 pm

Orka - mylisz się. Fram to dobrze zaznaczył. Jeśli schodki ze zdjęcia z kobietą z zakupami prowadziły na tymczasową kładkę, to dokładnie po prostej wychodzimy na czerwoną krechę a w tle mamy Komendę Woj.Policji. Ja mieszkam na Biskupiej a te schodki istnieją nadal

Kurczaki! - sorki - musiałam drugi raz przeczytać Twój post. Masz rację co do normalnego mostu/wiaduktu, był nieco wyżej . Fram zaznaczył drewnianą kładkę,

doldar - Pią Wrz 20, 2013 8:11 pm

Danzig vom Bischofsberge aus gesehen 1903
pumeks - Pią Wrz 20, 2013 9:22 pm

Data jest fałszywa; w 1903 r. Gdańsk nie miał już takich wałów ziemnych, a na ich miejscu wznoszone były nowe budynki (np. hotel Danziger Hof przy Bramie Wyżynnej)
Miro - Pią Lis 22, 2013 12:15 pm

Biskupia Góra, zdjęcie z końca lat 40-tych.

Miro

pumeks - Pią Lis 22, 2013 12:20 pm

Było na pierwszej stronie tego tematu :%
Klik

Miro - Pią Lis 22, 2013 1:06 pm

Gapa to ja,
Pumeks masz u mnie piwo.... jak Ciebie złapie to zobaczysz.
To zdjęcie było zrobione po wojnie.

Miro

Miro - Pon Lis 25, 2013 11:41 am

Zdjęcie, które wstawiam pokazuje możliwość dostania się do schroniska od strony
wieży, co zdecydowanie skracało drogę.

Miro

Dana - Pon Lis 25, 2013 8:18 pm

No chyba to było pierwotnie główne, reprezentacyjne wejście. Zdjęcie ekstra. Teraz schodów nie ma; wszystko zarośnięte. Jak tak dalej pójdzie to i wieża zacznie się walić.
bavar - Czw Lis 28, 2013 5:16 pm

Dana napisał/a:
Jak tak dalej pójdzie to i wieża zacznie się walić.


Już z niej cegły spadają :roll:

Miro - Sro Gru 04, 2013 5:38 pm

Tak w Gazecie Gdańaskiej nr 259 z dnia 1928.11.10
reklamował położona na wzgórzy Bischofberg 23
"Cafe Bischofshöhe" gospodarz Franciszek Oliński.

Miro

EwkaW - Sro Gru 04, 2013 6:53 pm

Jak się nam jednak język potoczny zmienia na przestrzeni lat :roll:
Ładnie to zredagowane, takie miłe i uprzejme zaproszenie, chyba bym tam poszła wtedy :hihi:
Ciekawe te połówki godzin w ułamkach, pierwszy raz coś takiego widzę.

seestrasse - Sro Gru 04, 2013 8:27 pm

"bal przewrotny" :wink:
Dana - Sro Gru 04, 2013 9:38 pm

Muszę poszukać i wrzucić do kompletu dwa podobne anonse, z lat chyba 1930 i 1932, o imprezach Polonii w tymże lokalu. Cafe Bischofshohe reklamowała się jako kawiarnia z ogródkiem. Do dziś pozostały ślady schodków chyba na tarasach tego ogródka oraz resztki chyba piwniczek, w których być może przechowywano wina. Wieloletni mieszkańcy Biskupiej Góry pamiętają duże ilości potłuczonych butelek w tym miejscu. Te pozostałości są poniżej b. schroniska młodzieżowego, tuż pod rzeźbą Neptuna na pn.-wsch. narożniku budynku. Mieliśmy też w tym wątku zdjęcia z FotoTeki Filmoteki Narodowej z kręcenia na Biskupiej Górze filmu Walet Pikowy. Jest tam zdjęcie z 1960r. przedstawiające podniszczony szyld kawiarni u podnóża skarpy. Spróbuję też wrzucić.
Miro - Wto Gru 10, 2013 8:41 am

O pewnym zdarzeniu przed kawiarnią "Bischofshöhe".
Gazeta gdańska 1927.06.24 nr 141

Miro

Jutrzenka - Wto Gru 17, 2013 11:58 am

W swoich zbiorach mam taką archiwalną fotkę Gdańska - widok z Biskupiej Górki - z wiadomej, sądząc po fladze z hakenkreuzem, epoki :szabelka:
Miro - Wto Gru 17, 2013 12:58 pm

Po panoramie Jutrzenki dodam inną zrobioną bardziej w lewo.
Stolzenberger Weg (Pohulanka) .
Według mnie zdjęcie zrobione z wysokości Kolona Przyszłość od strony
schroniska na Biskupiej Górze.

Miro

pumeks - Wto Gru 17, 2013 1:34 pm

Z Kolonii Przyszłość, zgoda, ale dość daleko od Jugendherberge, raczej bliżej Chełmu, biorąc pod uwagę kąt pod jakim widać wieże Ratusza i Bazyliki oraz budynki przy Okopowej
Krzysztof - Wto Gru 17, 2013 7:56 pm

Pobawiłem się i wyszło mi, że to Kolonia Studentów. Fotograf stał na dróżce o tej nazwie blisko skrzyżowania z Lubuską, zanim ona zaczyna stromo opadać w stronę Nowych Ogrodów.
Dana - Wto Gru 17, 2013 8:20 pm

Jutrzenko - baardzo proszę - prześlij mi to zdjęcie w lepszej rozdzielczości na priwa :masta:
Miro - Nie Gru 29, 2013 7:45 pm

Koszary na Biskupiej Górze.
Brama po kilkudzięsięciu latach.

Miro

Fram44 - Wto Sty 14, 2014 5:26 pm
Temat postu: Piec się objawił w całości!!!
http://biskupiagorka.pl/g...=0&wppa-occur=1

Wojtek

Miro - Pią Sty 17, 2014 9:14 am

Budynek koszar na Biskupiej Górze.
Zdjęcie z 1993 roku.

Miro

Miro - Sro Lut 12, 2014 4:17 pm

Koszary i schronisko na Biskupiej Górze.

Miro

Krzysztof - Sro Lut 19, 2014 10:50 pm

http://www.ebay.de/itm/An...=item566192e7c9
Ta droga na pierwszym planie to chyba Colonnen-Weg z:

Miro - Pią Lut 21, 2014 8:10 am
Temat postu: „Cafe Bischofshöhe”
Swego czasu w Gdańsku krążyło dość popularne powiedzenie na temat „Cafe Bischofshöhe” .
„Mein lieber Freund, ein Wort Dir im Vertrauen, auf Bischofshöhe gibt es nette Frauen, - auf zum verkehrten Ball”

Tak wyglądało wnętrze „Cafe Bischofshöhe”

Miro

Dana - Pią Lut 21, 2014 1:16 pm

:== No zdjęcie bomba, ale proszę o przetłumaczenie powiedzonka - bo google tworzą jakąś bzdurę
Miro - Pią Lut 21, 2014 7:41 pm
Temat postu: Auf zum verkehrten Ball
Świadkowie to samo zdarzenie widzą najczęściej inaczej.
Tak samo jest chyba z "tłumaczeniem" jakiego tekstu.
Zawsze znajdzie się ktoś kto rozumie jakiś tam zwrot inaczej.
Jeszcze bardziej komplikuje sie sprawa gdy mamy do czynienia z powiedzeniami i to przedwojennymi.

Mein lieber Freund, ein Wort Dir im Vertrauen, auf Bischofshöhe gibt es nette Frauen,
Mój drogi przyjacielu słówko w zaufaniu w "Bischofshöhe" są miłe panie.....

auf zum verkehrten Ball
oznacza ,że do tańca panie proszą panów (co w rodzaju białego balu, białego walca, )



Miro

Miro - Nie Mar 16, 2014 2:07 pm
Temat postu: Okęty na wieży schroniska Paul Beneke
Okęty na wieży schroniska Paul Beneke
na Biskupiej Górze.

Miro

Sabaoth - Nie Mar 16, 2014 3:17 pm

W tym wątku nie ma ale głowy nie dam, że nie wrzucałem już kiedyś tych zdjęć. W każdym razie Bischofsberg raz i dwa!
Zbych - Nie Mar 16, 2014 6:01 pm

Oba zdjęcia są w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej (1 i 2), ale Twoje są wyraźniejsze. Trochę mnie zdziwiła jedna kwestia - na stronach PBC podano, że prawa do tych zdjęć ma PAN Biblioteka Gdańska, a Ty w podpisie też użyłeś symbolu praw autorskich. To kto właściwie ma prawa do tych zdjęć?
Sabaoth - Nie Mar 16, 2014 10:05 pm

PAN ma prawa do swoich kopii, ja do swoich. Po prostu PAN posiada odbitki wykonane z tego samego negatywu, co moje.
Zbych - Nie Mar 16, 2014 11:09 pm

Prawo własności kopii i prawo autorskie to nie to samo.
Sabaoth - Pon Mar 17, 2014 5:00 pm

Prawa autorskie dawno już wygasły, tak podejrzewam. Ale każdy właściciel zdjęcia / pocztówki posiada prawa własności i to zarówno dotyczące oryginału / kopii jak i np. skanu posiadanego zdjęcia. Jeśli się mylę, proszę o szczegółowe wyjaśnienie.
Zbych - Pon Mar 17, 2014 11:22 pm

Prawo autorskie odnosi się do obrazu znajdującego się na każdym egzemplarzu. Posiadanie egzemplarza (zdjęcia, pocztówki) oznacza posiadanie kartki z cudzym obrazem. Dołączenie skanu egzemplarza do strony jest cytowaniem czyjegoś dzieła. Prawo autorskie też może zostać odkupione od aktualnego posiadacza (jeżeli jest od kogo) na podstawie umowy. W danym czasie prawo autorskie może należeć tylko do jednej osoby (lub grupy osób, jeżeli jest kilku twórców).
Sabaoth napisał/a:
Prawa autorskie dawno już wygasły, tak podejrzewam.
Bardzo możliwe. PAN Biblioteka Gdańska pokazała już, że lubi rościć sobie prawa do dzieł spełniających warunki powodujące wygaśnięcie praw autorskich.

W przypadku pierwszego zdjęcia autor jest nieznany, a rok wydania wskazuje na wygaśnięcie autorskich praw majątkowych i nikt nie powinien zaznaczać, że takie prawa ma, w szczególności nie posługiwać się znakiem ©.
W przypadku drugiego zdjęcia autor też jest nieznany, w polu wydawca jest podany "autor" (czytaj: wykonawca) odbitki, a jako datę rozpowszechnienia podano rok 1986. Jeżeli rzeczywiście jest to pierwsze wydanie, to prawa autorskie ktoś ma. Może Ty, skoro używasz w podpisie znaku ©, a może PAN Biblioteka Gdańska, skoro jest wymieniona w polu prawa, ale nie Ty i PAN jednocześnie. Ja oczywiście nie przesądzam kto je ma, a kto nie. Nie o to mi chodzi. Chcę mieć tylko jasność sprawy.

Jako posiadacz zeskanowanego i umieszczonego na Twojej stronie egzemplarza masz zawsze prawo do wymagania podania źródła, jeśli ktoś kopiuje skan Twojego egzemplarza w celu dołączenia go do swojej strony, ale i zobowiązanie do podania na Twojej stronie imienia i nazwiska twórcy, jeżeli są Ci znane. Jeśli podasz, to osoba cytująca twój egzemplarz też musi je podać, niezależnie od tego, że musi podać źródło.

Miro - Wto Mar 18, 2014 12:15 pm

Zdjęcie ze strony www.bildindex.de

Miro

Miro - Sro Cze 18, 2014 3:02 pm

Koszary Biskupia Góra 1985 rok.

MIro

Miro - Czw Wrz 04, 2014 8:27 am
Temat postu: Wieża widokowa Bischofsberg
Tego to chyba jeszcze nie było.
1.04.1930 na Bischofsberg nastapiło otwarcie wieży widokowej zlokalizowanej w okolicach wejścia
na boisko sportowe.
Konstrukcja wysokości 10.5 metra, średnica 6 metrów, wysokość górnej części wieży 2,5 metra.
Otwarcia dokonał Bausenator Althoff.

Miro

pumeks - Czw Wrz 04, 2014 9:16 am

Ciekawe... i zaskakujące :== W życiu o tej budowli nie słyszałem ani nie kojarzę żadnych zdjęć. Mógłbyś ujawnić więcej informacji źródłowych?
Hugo Althoff to bardzo ciekawa postać, a działalność w Gdańsku i Sopocie to tylko epizod w jego życiorysie...

Miro - Czw Wrz 04, 2014 11:37 am

Posklejałem to trochę, artykuł w całości.

Miro

Hagen - Sob Wrz 06, 2014 11:11 am

Wieże widokowe zbudowane pierwszego kwietnia nie stoją długo.
Miro - Sro Wrz 24, 2014 3:07 pm

Znalazłem na moim dysku jeszcze takie zdjęcie,
wygląda na przedwojenne ???

Miro

pumeks - Sro Wrz 24, 2014 7:15 pm

Raczej jest powojenne i najprawdopodobniej masz je z tego wątku: NADUŚ
discus - Pon Paź 13, 2014 1:20 pm

Widoki 1 i 2
Fram44 - Sob Lis 08, 2014 12:23 pm
Temat postu: Biskupia Górka Brunona Zwarry
https://www.youtube.com/watch?v=GcpxKJSpp5k#t=142
Miro - Czw Sty 15, 2015 5:32 pm
Temat postu: Grenadiergasse 10..
Grenadiergasse 10.
Zdjęcie z około 1920 roku.

Miro

Miro - Wto Maj 05, 2015 11:23 am

Długo cisza na Biskupiej.
Wstawiam więc ostatnio znalezioną panoramę.

Miro

Miro - Wto Sie 18, 2015 8:53 am

Schronisko na Biskupiej Górze.
Fotograf robiąc to zdjęcie stał chyba gdzieś na Oruni.

Miro

Miro - Wto Gru 22, 2015 12:25 pm

Dom oficerski, koszary na Biskupiej Górze 1920 rok.

Miro

Miro - Wto Maj 03, 2016 10:22 am

Jak widać na zdjęciu rozpoczynają się się prace remontowe
byłych koszar na Biskupiej Górce. Myślę, że jest to koniec lat 90-tych.

Miro

Miro - Wto Paź 25, 2016 9:46 am

Zdjęcie z kolekcji Gerharda Jeske.

Miro

Krzysztof - Wto Kwi 11, 2017 6:58 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
dardol - Nie Kwi 23, 2017 11:38 am

Grenadiergasse 4 lata wojny
Krzysztof - Czw Lis 30, 2017 8:32 am

Z: https://www.facebook.com/...&type=3&theater
Cytat:
Biskupia Górka
ołówek, papier, autor nieznany
Widok od południowego zachodu, ważny punkt w zachodniej linii fortyfikacji Gdańska. Budynek koszar pruskich wzniesiony został w stylu klasycystycznym w latach 1827-33.

pumeks - Czw Lis 30, 2017 11:10 am

:==
Chyba to widziałem na wystawie w Zielonej Bramie...poszperam w katalogu

Galadhorn - Pią Sty 05, 2018 8:31 am

To wprawdzie nie zdjęcia, ale chyba mało znane widoki Biskupiej wykonane przez Mateusza Deischa w latach 1761-1765:


Widać Zaroślak Zewnętrzny, fragment Zaroślaka Wewnętrznego, wieżę Zbawiciela, a w dali nawet wieżę Kunsztu Wodnego i fortyfikacje na szczycie Biskupiej Górki w latach 1761-1765


Tutaj widzimy szczyt Biskupiej Górki i liczne domy od strony Bastionu św. Elżbiety


Tutaj szczyt Biskupiej Górki z terenu targów dominikańskich z Targu Węglowego (widok północno-zachodniego zwieńczenia, okolic bastionu Vigilanz). Sam Deisch podpisał tę górę jako Bischofsberg

Grafiki są opisane tutaj: http://tolkniety.blogspot...ie-daniela.html

Krzysztof - Czw Cze 27, 2019 11:20 am

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Dana - Czw Lip 18, 2019 8:45 am
Temat postu: Tajemnice Biskupiej Górki - zrzutka
Kochani! Przed nami rewitalizacja BG. Trwają prace przy umacnianiu skarp. Dzielnica odzyska przynajmniej część dawnego blasku. Ale zanim to nastąpi Stowarzyszenie Biskupia Górka i Fundacja Latebra prowadzą na BG poszukiwania archeologiczne w miejscu po przedwojennej kawiarni F. Olińskiego Cafe Bischofshohe i szukamy miejsca pochówku Nataniela Mateusza Wolfa na bastionie Ostroróg. Oczywiście na wszystko mamy stosowne zezwolenia, ale... Nie wszystko da się zrobić społecznie. Potrzebujemy pieniędzy na archeologa, sprzęt i materiały. Założyliśmy zrzutkę: http://zrzutka.pl/biskupiagorka . Wesprzyjcie nas!
- finansowo, przez wpłatę na zrzutkę,
- albo udostępnijcie zrzutkę znajomym mailowo lub w mediach społecznościowych,
- przekażcie znajomym informację jeszcze inną drogą,

Jeśli Admin uzna za konieczne przeniesienie posta w inne miejsce - ok. Ale rozumiecie dlaczego wpisałam się tutaj :) .

Dana - Pią Sie 02, 2019 6:07 pm
Temat postu: Tajemnice Biskupiej Górki - zrzutka
Na naszej zrzutce pojawiły się nowe, atrakcyjne i jedyne w swoim rodzaju nagrody! Najnowsza to książka Beaty Możejko "Burzliwe dzieje wielkiej karaweli Peter von Danzig. Z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga w tle". Jako bonus wykład Pani Profesor w Muzeum Narodowym. Albo książka to bonus do wykładu - jak kto woli ;). Zapraszamy na: https://zrzutka.pl/biskupiagorka
Wspierajcie! Udostępniajcie!

Dana - Sob Sie 03, 2019 11:10 am
Temat postu: Tajemnice Biskupiej Górki - zrzutka
Przepraszam :II , moja wina :skolowany: . Adres zrzutki poprawiony! :zgooda: dzięki Jacek. http://zrzutka.pl/biskupiagorka
Krzysztof - Czw Gru 05, 2019 8:34 pm

Z: https://www.facebook.com/...&type=3&theater
Cytat:
Na nowej wystawie w Domu Uphagena prezentowane jest m.in. rzadko publikowane zdjęcie szpitala św. Gertrudy, który od średniowiecza wielokrotnie zmieniał swoją lokalizację - obok szachulcowego budynku szpitalnego widoczne pozostałości rozebranej Bramy Oruńskiej.

tomi - Pią Lut 14, 2020 6:17 pm
Temat postu: Re: most
Fram44 napisał/a:
most


Witam,
Dawno mnie tu nie było, przeglądając komentarze natknąłem się na to zdjęcie i powiem że mnie zatkało....... ponieważ na zdjęciu jestem ja z moim kolegą 😁
Skąd są te zdjęcia? Czyje? Kto robił

Coś niesamowitego 😊

Ps zdjęcie na 8 zakładce , tytułu most

Dana - Nie Lut 16, 2020 11:52 am
Temat postu: most
Zdjęcia Wojtka Ostrowskiego. Od lat "foci" Biskupią Górkę.
djjack - Pią Cze 12, 2020 9:42 am
Temat postu: Biskupia Górka - 1951 rok

Krzysztof - Pią Gru 11, 2020 8:32 pm

Z: https://www.facebook.com/...724337330921700
Cytat:
AD 1923. Blick auf Petershagen. Zaroślak - w uzupełnieniu moich wcześniejszych postów z tej okolicy. (źr. ETH Zurich).

Wiercipietek - Wto Maj 04, 2021 9:12 am

Tak mnie naszła trochę offtopowa kwestia:
czy budynki widoczne na prawo od kościoła Zbawiciela miały numerację ulicy za nimi, czy należały do Premenady z jej numeracją? Miała jakąś? I domy jeszcze dalej na prawo : miały numerację Grenadierów (dzisiaj Na Stoku) czy od Promenady?
Można gdzieś jakiś planik z takim opisem znależć?

pumeks - Wto Maj 04, 2021 11:40 am

Można znaleźć.
Wygląda na to, że większość budynków o których piszesz, zaliczana była po prostu do Petershagen. Obecnie to ulica Zaroślak, ale numery są mocno pozmieniane, a sporo zabudowy zniknęło. Budynki oznaczone na planie numerami 5, 6 i 7 zaliczane były wtedy do Südpromenade. Obecnie dawne Südpromenade 5 to Na Stoku 37 (adres odziedziczony po "znikniętej" kamienicy Grenadiergasse 37), Südpromenade 6 to Zaroślak 1, a Südpromenade 7 - Zaroślak 3. Dzisiejsze Zaroślak 2, 4 i 6 to dawne adresy Petershagen 35, 36 i 37, Zaroślak 8 to Petershagen 1 i 2, a 10, 12 i 14 to odpowiednio Petershagen 3, 4, 5. Zaroślak 5 i 7 to Petershagen 34 i 33, 13 - Petershagen 30, 11 zajmuje fragment miejsca po Petershagen 31, a Zaroślak 22 (w narożniku Spadzistej - Reinkegasse) to Petershagen 12. Dosyć pogmatwane, czyż nie?

Wiercipietek - Wto Maj 04, 2021 1:35 pm

Pogmatwane prozą - obrazek za tysiąc słów :)
Czyli były adresy "promenadowe".
Sytuacja z budynkami Grenadierów37/Promenade5 jest ciekawa - to były wówczas dwie działki, czy tę galantą kamienicę nr 5 postawiono jako oficynę dla nr 37? Masz jeszcze kawałek planika na prawo?
I źródełko plizz.

Dana - Czw Lip 15, 2021 10:10 am

Bardzo poproszę, jak Wiercipiętek, też o źródło/link do tej mapy, co by SBG skorzystało troszkę :zgooda:
Dana - Nie Wrz 19, 2021 2:23 pm
Temat postu: do pumeksa
Pisałam na pw, ale nie widzę czy to poszło. Bardzo proszę o źródło tego planu, albo może polecisz mi inny, bardziej "przedwojenny", z numeracją budynków. Na użytek SBG. Z góry pięknie dziękuję.
MłodyBocieK - Pią Sty 28, 2022 10:32 am

Wypłynęło:


Fotopolska

do kompletu:

pumeks - Wto Lut 01, 2022 12:54 pm

:szczena:
MłodyBocieK - Pon Maj 02, 2022 2:45 pm

Podtrzymywanie tradycji militarnych na Biskupiej Górze wyglądało tak:



Zdjęcie z tego zbiorku

Dana - Wto Maj 03, 2022 11:18 am

Ale że niby w którym miejscu dokładnie stoją te armaty/haubice i ciężarówki? A tłum gapiów to na czym stoi?
Wiercipietek - Wto Maj 03, 2022 3:37 pm

Się wydaje, że to u wylotu Schwarzes Meer, na łączce przy Karrenwall, a ludzie stoją na nasypie przy Sudpromenade (u stóp mając tory kolejowe). Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, jaki kawał Gdańska jest pogrzebany pod tym "forum" i węzłem AK
MłodyBocieK - Sro Maj 04, 2022 3:39 am

Wiercipietek napisał/a:
na łączce przy Karrenwall


Trybuna stała przy Komendzie Wojewódzkiej skierowana lekko na północny zachod, jak pokazuje jedno ze zdjęć:


Dana napisał/a:
A tłum gapiów to na czym stoi?

Ci którzy nie weszli na drzewa stali przy Oruńskiej (albo już Jedności Robotniczej). Jak już wyżej wspomnial Kolega.

MłodyBocieK - Sro Maj 04, 2022 6:40 am

W uzupełnieniu inna militarna uroczystość z widokiem na Biskupią Górkę:



Z tego reportażu

Dana - Sro Maj 04, 2022 8:26 am

No właśnie, czepialska jestem - bardziej pasuje opis "pod Biskupią Górą", albo "z Biskupią Górą" w tle ;). Czyli ta "łąka" to przedwojenny "ogród botaniczny" (wg. pocztówki na danzig-online), a po wojnie (lata 60-te) tzw. park. Mieszkańcy Biskupiej Góry wyprowadzali tam dzieci na spacery, a chłopcy puszczali latawce :D
Ile tam było zieleni!!! To se ne wrati. .

MłodyBocieK - Pią Maj 06, 2022 5:29 am

Dana napisał/a:
Mieszkańcy Biskupiej Góry wyprowadzali tam


Jeśli oprócz dzieci pieski też, to teren został oznaczony i zaanektowany. :mrgreen:

Ale przypomniał mi się inny kamyczek do rzucenia na Biskupią
Danziger Sonntags Zeitung donosi:

Dana - Czw Maj 12, 2022 12:50 pm

Baardzo proszę, która strona? Bo ja trochę słabowidząca 8O , więc przedarcie się przez 20 stron niemczyzny to dla mnie mordęga :oops: . Znalazłam :== , dzięki.
Blader - Pią Gru 23, 2022 6:42 pm

Hej dawno mnie tu nie bylo ,ale tu sie zmienilo i dodano zdjecia super.
Dziekuje wam wszystkim.

Mi sie trafilo jedno zdjecie lepszej jakosci ktore juz wstawilem na poczatku i dalem sobie naszkicowac ze zdjecia moja ulice :)

Blader - Wto Gru 27, 2022 10:39 pm

Zoom
Miro - Pon Mar 06, 2023 3:02 pm

Koszary Biskupia Góra 1906 r.

Miro

Miro - Nie Maj 14, 2023 3:54 pm

Biskupia Góra, panorama.

Miro

Krzysztof - Sob Paź 14, 2023 7:38 am

Z: https://www.facebook.com/...jo8cKgXYrtQcjul
Przejście kolei pod Sandgrube.

Krzysztof - Sro Paź 25, 2023 6:38 pm

Z: https://www.facebook.com/...42031400837321/
Cytat:
#Gdansk #Orunia 1920 , Brama kolejowa w pobliżu Bramy Oruńskiej ,drogowej , ze strony www.skarbykaszub.pl, fotopolska

Miro - Nie Sty 07, 2024 2:03 pm

ul. Na Stoku 1960 r.
Krzysztof - Wto Sty 16, 2024 5:23 pm

Z: https://www.facebook.com/...542031400837321
Cytat:
Zdjęcie nadesłał p. Mariusz Golwiej. Pochodzi z książki "Fotografia w Gdańsku 1863-1867" cz. II. Widoczny Zaroślak z kościołem Zbawiciela, koszary Biskupiej Górki przed zalesieniem i okoliczne zabudowania mieszkalne.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group