Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Hochzeit über Danzig

Sabaoth - Wto Lis 10, 2009 7:56 pm
Temat postu: Hochzeit über Danzig
Na ebayu pojawiła się pocztówka z opisem: Gasthaus zum grünen Kranze Reinhard Schulz, Hochzeit / Schule. Na odwrocie pieczątka Hochzeit über Danzig 1. Zaadresowana do Stadtkrankenhaus Danzig. Czy komuś ten Hochzeit z czymś się kojarzy, bo mi niestety nie.
gringoi - Wto Lis 10, 2009 9:35 pm

w Wiślinie (Hochzeit), http://www.chem.univ.gda....kprzewodnik.htm
Sabaoth - Wto Lis 10, 2009 9:54 pm

Dziękuję.
Krzysztof - Wto Lis 10, 2009 11:06 pm

Sabaoth napisał/a:
Gasthaus zum grünen Kranze Reinhard Schulz

Jak twierdził właściciel tego obiektu - "Przed wojną była to restauracja, a po wojnie jego teść udostępnił go na kościół"
Teraz po drugiej stronie ulicy stoi nowy kościół, ale krzyż na szczycie pozostał.

pumeks - Wto Lis 10, 2009 11:35 pm

Dokładnie to chyba ta miejscowość nazywała się po polsku Weselno, obecnie wchłonięta przez Wiślinę.
Sabaoth - Sro Lis 11, 2009 3:05 pm

pumeks napisał/a:
Weselno

To by bardziej na Hochzeit pasowało.

dandola - Sro Lis 11, 2009 8:40 pm

Tu można znaleźć mój artykuł na temat Wiśliny:
http://www.starypruszcz.p...ghlight=wislina
*w gminie Pruszcz znajduje się wieś Weselno nosząca niegdyś tak, jak i Wiślina nazwę Hochzeit, co może wprowadzać w błąd i konsternację poszukujących informacji. Stąd pytanie, czy na pewno na pocztówce chodzi tu o Wiślinę. Tu mapka z położeniem wzmiankowanych miejscowości, które w spisie wsi wchodzących w skład gminy Pruszcz Gdański występują oddzielnie oraz mapka archiwalna, na której nie widzimy Weselna, tylko Wiślinę. Sprawdziłem w "Westpreußisches Ortsverzeichnis", ale pod hasłem Hochzeit figuruje tylko Wiślina.
I zagadka rozwiązana - na pierwszym zdjęciu szkoła w Wiślinie i szkoła z pocztówki. Jak widzimy są to 2 różne budynki. Tym samym Hochzeit z pocztówki jest źle opisany i nie jest Wiśliną pruszczańską (pomijając fakt, że w Wiślinie nigdy nie było gospody "Pod Zielonym Wieńcem" !!!)

tplucinski - Pią Lis 13, 2009 5:28 pm

dandola napisał/a:
I zagadka rozwiązana - na pierwszym zdjęciu szkoła w Wiślinie i szkoła z pocztówki. Jak widzimy są to 2 różne budynki. Tym samym Hochzeit z pocztówki jest źle opisany i nie jest Wiśliną pruszczańską (pomijając fakt, że w Wiślinie nigdy nie było gospody "Pod Zielonym Wieńcem" !!!)


Wcale nie jestem pewien, czy zagadka jest rozwiązana. Zdjęcia budynku "schule" są jednak dość podobne. A czy czasem nie są robione z przeciwnych stron? (kominy).
A zdjęcie zamieszczone przez Krzysztofa pochodzi na pewno z Wiśliny: obaj tam byliśmy, i obaj byliśmy zupełnie trzeźwi! Oczywiście, budynek dawnego domu modlitwy (jak kto woli: kaplicy) jest bardzo podobny do tego ze starej pocztówki. Mogły być dwa takie, ale to niezbyt prawdopodobne. Tak więc nie jest to dla mnie rozstrzygnięte.
tpl

Krzysztof - Pią Lis 13, 2009 6:48 pm

tplucinski napisał/a:
A czy czasem nie są robione z przeciwnych stron? (kominy).

Oczywiście to ten sam budynek widziany od tyłu!
Przejeżdżałem dzisiaj przez Wiślinę. Są jeszcze resztki podstawowego budynku gospody :rwie_wlosy:

dandola - Pią Lis 13, 2009 9:31 pm

Dzięki za sprostowanie i za zdjęcie zrobione w ostatnim momencie. Ciekawe, czy będzie rozbiórka, czy rewitalizacja wzorem szkoły? Jednak koleżance z Mokrego Dworu dolega skleroza i wprowadziła mnie w błąd. Jej przodkowie mieszkali w Wiślinie przed wojną. Szkoda, że nie skontaktowaliśmy się wcześniej, gdyż może udałoby się ustalić dokąd przeniesiono żołnierzy francuskich z mennonickiego cmentarza w Wiślinie. A co to jest Boettchergasse?
Krzysztof - Pią Lis 13, 2009 10:37 pm

Böttcher to bednarz, a Böttchergasse to, chyba to obecne Weselno :hmm:
Łukasz - Pią Lis 13, 2009 10:59 pm

Tak to wyglądało w kwietniu 2008.
Dostojny Wieśniak - Pią Lis 13, 2009 11:12 pm

dandola napisał/a:
Ciekawe, czy będzie rozbiórka, czy rewitalizacja wzorem szkoły?

A na jakim świecie Ty żyjesz?
dandola napisał/a:
może udałoby się ustalić dokąd przeniesiono żołnierzy francuskich z mennonickiego cmentarza w Wiślinie.

Krótka wizyta w Urzędzie Gminy i ustalenie gotowe. :wink:

dandola - Sob Lis 14, 2009 7:21 am

Nie byłbym tego taki pewien, bo kiedyś próbowałem tego dokonać. Jedna opinia mówi o cmentarzu w Gdańsku, druga wątpliwa o przewiezieniu szczątków żołnierzy napoleońskich do Francji. Proboszcz również nic nie wie.
Wspaniałe zdjęcie Łukasz nie pozostawiające wątpliwości co do tego, że gospoda "Pod Zielonym Wieńcem" z pocztówki adresowanej do szpitala miejskiego w Gdańsku jest tą, którą uwieczniłeś w jej obecnej postaci.
I jeszcze jedno ujęcie przedmiotowej gospody datowane na ok. 1920 rok (chyba młodsze od "pocztówkowego" -zwróćmy uwagę na drzewa i zwieńczenie dachu przyległego budynku, który później pełnił rolę kaplicy). W owym czasie właścicielem był H. Peters. Może komuś uda się odczytać datę na pocztówce? Będziemy wiedzieć, kto był pierwszym właścicielem - Schulz czy Peters.

Krzysztof - Sob Lis 14, 2009 8:55 am

dandola napisał/a:
kto był pierwszym właścicielem - Schulz czy Peters.

Ponieważ szczyt "sali bankietowej" z czasów Schulza zachował się do chwili obecnej - to on musiał być właścicielem po Petersie.

dandola - Sob Lis 14, 2009 10:22 am

A daty nadania pocztówki nie da się odczytać? Innymi słowy pocztówka jest młodsza od przedstawionego zdjęcia i mogła być nadana po 1920 roku (jest ono datowane na ok. 1920 rok jeśli jest to prawidłowa data).
Sabaoth - Sob Lis 14, 2009 11:17 am

Na stronie aukcji jest skan odwrotnej strony ale niestety znaczek jest oderwany i nie widać daty nadania. Pocztówka została wysłana z Hochzeit, d. 17.... a dalej nie widzę :II
dandola - Sob Lis 14, 2009 4:26 pm

Niemniej sądząc z wysokości drzew i wyglądu przyległego budynku można powiedzieć, że zdjęcie jest starsze od pocztówki, które jeśli wierzyć datowaniu pochodzi z ok. 1920 roku.
Jak się okazuje to nie koniec dyskusji na temat Wiśliny. Jak wynika z przedstawionej pocztówki w budynku, w którym później była szkoła urodził się Georg Forster - niemiecki przyrodnik, etnolog, podróżnik, autor literatury podróżniczej i rewolucjonista. Jest to o tyle ciekawe, że oficjalne biografie jako miejsce jego urodzenia podają Mokry Dwór (Pfarrenhaus Nassenhuben według poszukiwań Friedricha Strehlkego z 2 synami w 1859 roku) (sic!).
http://www.ostdeutsche-biographie.de/strefr97.htm

Krzysztof - Sob Lis 14, 2009 10:53 pm

dandola napisał/a:
Jak wynika z przedstawionej pocztówki w budynku, w którym później była szkoła urodził się Georg Forster

A czy, przypadkiem, nie jest to szkoła jego imienia?
Od pewnego czasu interesuję się żeglugą na Motławie, a tu taki piękny most i 3 łodzie :zgooda: Ale co to znaczy, to Hotbrücke?
Masz może jeszcze jakieś zdjęcia, lub obrazy przedstawiające Motławę?

BillyBoy - Sob Lis 14, 2009 11:13 pm

Krzysztof napisał/a:
Ale co to znaczy, to Hotbrücke?


Wg mnie jest tam Hofbrücke - mostek prowadzący/należący do dworu.

dandola - Nie Lis 15, 2009 8:22 am

Czemu szkoła imienia Forstera - wyraźnie jest napisane: "Schule und Geburtshaus von George Forster". A tu wyjątek z biografii Friedricha Strehlkego badacza życia Forstera: "...Ein frühes Lichtbild unbekannter Herkunft zeigt das Geburtshaus des Weltumseglers, Naturforschers und Revolutionärs Georg Forster in Nassenhuben bei Danzig. Dieses Bild könnte gut von Friedrich Strehlke stammen, der im August 1859 erstmals mit zweien seiner Söhne von Danzig nach Nassenhuben wanderte, um Forsters Geburtshaus zu suchen und zu beschreiben. Er ist später noch mehrmals in Nassenhuben gewesen und hat einen Plan der Dorfanlage mit Schloß und Schulhaus zeichnen lassen und veröffentlicht. Bei seinen Kenntnissen über die Daguerreotypien und über die Lage des Pfarrhauses, in dem Georg Forster 1754 geboren wurde, kommt Strehlke vor anderen als Photograph des fraglichen Bildes in Betracht"".

Krzysiek co Cię interesuje "motławskiego" (archiwalnego)?

Krzysztof - Nie Lis 15, 2009 10:30 am

dandola napisał/a:
co Cię interesuje "motławskiego"

Zdjęcia, ryciny - rzeki, mostów, śluz, promów, przystani, akweduktu w Grabinach Zameczku, łodzi, barek i innych statków. Wszystko, co może przydać się tu: http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=4894

Krzysztof - Nie Lis 15, 2009 9:23 pm

dandola napisał/a:
Jest to o tyle ciekawe, że oficjalne biografie jako miejsce jego urodzenia podają Mokry Dwór

I słusznie. :biedactwo:
Ten "Mokry Dwór", który dał nazwę lewobrzeżnemu terenowi i wsi tam leżącej, to dwór, w którym urodził się von George Forster, a w jego miejscu stoi szkoła. Gdy w XVIII w. (a może wcześniej) dla skrócenia trasy żeglugi przekopano przewężenie zakola dwór znalazł się na wyspie. Dla umożliwienia przejazdu do pól należących do dworu wykonano „Hofbrücke”, którego kolejną wersję widzimy na starej pocztówce.
Z czasem wykonano nowy most na nowej drodze (troszkę bardziej na północ), zakole starorzecza zasypano, a w miejscu dworu wybudowano szkołę. Musiano, również, kiedyś dokonać wcielenia terenu dawnego zakola do Wiśliny Na mapie z 1925 r. jeszcze jest pozostałość po dawnej rzece, a i teraz widać w miejscu jej koryta wyraźne obniżenie.
Poza tym fragmentem starorzecza mapka ta dość dokładni pokazuje inne pozostałości po dawnym korycie, tak, że pokusiłem się o jego rekonstrukcję.

dandola - Pon Lis 16, 2009 9:00 am

Tak to wygląda dziś
dandola - Wto Lis 17, 2009 1:36 pm

Co to za pomnik stoi nad kanałem?
Yac.Ek - Czw Lis 26, 2009 1:26 pm

Czytam wasze rozważania na temat Wiśliny i Mokrego Dworu i powie wam. Mam kolęgę Wiśliny, który interesuje się historią wsi i oklic. ma dużą wiedzę i szkole, Forsterach cmentarzu i dzwonnicy, która tam stoi. Ma też do niej klucz. Polecam pogawędkę. jego adres jerry-k@wp.pl Wiem że jest w trakcie pisania książki o Wiślinie i ma trochę materiałów. Pozdrawiam
dandola - Czw Lis 26, 2009 5:52 pm

To nie pomnik, a drzewo. Trochę rozmyte zdjęcie.
dandola - Pon Sty 18, 2010 8:01 pm

Pytanie do Krzysztofa związane z Mokrym Dworem, a mianowicie "Preussische Urkundenbuch" zawiera taki zapis:
"1336 Juli 6. Danzig. — Hochmeister Dietrich von Altenburg bestätigt die Schenkung der halben Insel Nassenhuben (Kreis Danziger Niederung) durch Nikolaus von Horden an des Heilig-Geist-Hospital in Danzig, czyli: 6 lipca 1336 roku wielki mistrz Dietrich von Altenburg zatwierdził darowiznę połowy wyspy Nassenhuben w powiecie Gdańska Nizina przez Mikołaja von Hordena dla szpitala Ducha Świętego z Gdańska". O jakiej połowie wyspy jest tu mowa?

Krzysztof - Sro Sty 27, 2010 2:06 pm

Moje przemyślenia na ten temat umieściłem w wątku o Motławie.
http://www.forum.dawnygda...p=115972#115972

pumeks - Nie Lut 07, 2010 11:26 am

Jeszcze inne obrazki z Hochzeit - ze strony Instytutu Herdera
Krzysztof - Nie Lut 07, 2010 6:58 pm

pumeks napisał/a:
Hochzeit - ze strony Instytutu Herdera

Oj, coś za piękne, aby było możliwe :hmm:
Bardzo bym chciał zobaczyć taki wizerunek Motławy, ale w Hochzeit nie było kościoła, a i teren nie dość płaski i rzeka nie obwałowana tak jak Motława powinna być. Na górnym zdjęciu, po prawej stronie rzeki widzę jakąś skarpę. Możliwe, że jest ona całkiem wysoka; być może na jej przedłużeniu stoi fotograf robiący to zdjęcie?

dandola - Pon Lut 08, 2010 1:25 pm

Według mnie nie jest to podpruszczańska Wiślina. A przy okazji chyba najstarsze ujęcie Mokrego Dworu pochodzące z 1780 roku autorstwa Benjamina Hartmanna (jest to fragment herbu rodu Bauerów władających ówcześnie wsią).
Jerry - Pon Lut 15, 2010 1:30 pm

Krzysztof napisał/a:
Böttcher to bednarz, a Böttchergasse to, chyba to obecne Weselno :hmm:


ta ulica biegła kiedyś równolegle do motławy i głównej ulicy w kierunku gdańska. obecnie nie ma po niej śladu. widziałem ją na jednej ze starych map żuław.

Jerry - Pon Lut 15, 2010 1:45 pm

pumeks napisał/a:
Jeszcze inne obrazki z Hochzeit - ze strony Instytutu Herdera


według posiadanej przeze mnie wiedzi wtedy kiedy po niebie latały samoloty, a mniemam że pierwsze zdjęcie zostało wykonane z samolotu to w Wiślinie ani w Mokrym Dworze nie było kościoła. na drugim zdjęciu widać wieżę kościoła. Więc myślę że to zbieżność nazw geograficznych.

pumeks - Pon Lut 15, 2010 2:08 pm

Nie wiem, czy to zdjęcie z samolotu, ale faktycznie to inna miejscowość - dawne Hochzeit, Kr. Arnswalde, obecnie Stare Osieczno, gm. Dobiegniew. Żeby było śmieszniej - ja tam chyba byłem w 1989 r. na spływie kajakowym :oops:
Krzysztof - Wto Lut 16, 2010 9:54 am

Jerry napisał/a:
ta ulica biegła kiedyś równolegle do motławy i głównej ulicy w kierunku gdańska

To ta ulica?

Jerry - Czw Lut 18, 2010 2:46 pm

Krzysztof napisał/a:
Jerry napisał/a:
ta ulica biegła kiedyś równolegle do motławy i głównej ulicy w kierunku gdańska

To ta ulica?

Tak. Biegła przez podwórze domu w którymmieszkał rybak o nazwisku Jantzen i kończyła przy zabudowaniach dawnego PGR-u Weselno. to kompleks budynków na początku Wiśliny (patrząc od Gdańska). Po drodze nie ma śladu. Dom Jantzena został rozabrany w 1950 roku, ale wiem gdzie stał.

Jerry - Czw Lut 18, 2010 2:53 pm

śladem po tej drodze może być rów który biegnie przez pole, jest obecnie w miejscu odpowiadającym tej drodze. Niestety w tej części Wiśliny zachowały się tylko trzy stare (XIX wiek) domy. A było ich jeszcze cztery więcej.
dandola - Pon Sie 16, 2010 7:18 pm

Krzysztof napisał/a:
dandola napisał/a:
Jest to o tyle ciekawe, że oficjalne biografie jako miejsce jego urodzenia podają Mokry Dwór

I słusznie. :biedactwo:
Ten "Mokry Dwór", który dał nazwę lewobrzeżnemu terenowi i wsi tam leżącej, to dwór, w którym urodził się von George Forster, a w jego miejscu stoi szkoła. Gdy w XVIII w. (a może wcześniej) dla skrócenia trasy żeglugi przekopano przewężenie zakola dwór znalazł się na wyspie. Dla umożliwienia przejazdu do pól należących do dworu wykonano „Hofbrücke”, którego kolejną wersję widzimy na starej pocztówce.
Z czasem wykonano nowy most na nowej drodze (troszkę bardziej na północ), zakole starorzecza zasypano, a w miejscu dworu wybudowano szkołę. Musiano, również, kiedyś dokonać wcielenia terenu dawnego zakola do Wiśliny Na mapie z 1925 r. jeszcze jest pozostałość po dawnej rzece, a i teraz widać w miejscu jej koryta wyraźne obniżenie.
Poza tym fragmentem starorzecza mapka ta dość dokładni pokazuje inne pozostałości po dawnym korycie, tak, że pokusiłem się o jego rekonstrukcję.


Gdzie można znaleźć tę mapę z 1789 roku?

Krzysztof - Wto Wrz 07, 2010 10:31 am

dandola napisał/a:
Gdzie można znaleźć tę mapę z 1789 roku?

W Archiwum Państwowym w Gdańsku (APG 1126_579). Oraz u mnie na dysku :wink: :tu: :priv:

dandola - Nie Paź 17, 2010 2:42 pm

Jerry napisał/a:
pumeks napisał/a:
Jeszcze inne obrazki z Hochzeit - ze strony Instytutu Herdera


według posiadanej przeze mnie wiedzi wtedy kiedy po niebie latały samoloty, a mniemam że pierwsze zdjęcie zostało wykonane z samolotu to w Wiślinie ani w Mokrym Dworze nie było kościoła. na drugim zdjęciu widać wieżę kościoła. Więc myślę że to zbieżność nazw geograficznych.

Niestety, ale to jest kolosalna bzdura - około 1400 roku w Wiślinie (w pobliżu cmentarza) odnotowano obecnośc kościoła katolickiego, który później po zniszczeniach dokonanych przez powodzie został rozebrany. Znane jest nazwisko jednego z proboszczów i kilka drobnych informacji na temat świątyni. Co do Mokrego Dworu przed 1552 rokiem Johann Werden wybudował tam dwór, w którym później umiejscowiono kościół luterański i reformowany (pastorzy pełnili służbę na przemian). W 1844 roku dwór, w którym był browar został rozebrany, a z jego cegieł w pobliżu wybudowano do dziś istniejącą szkołę.

Jerry - Wto Gru 21, 2010 10:41 pm

Darumy sobie Panie Darku tą kolosalną bzdurę. W XIX i do połowy XX w. w Mokrym Dworze i w Wislinie NIE BYŁO KOŚCIOŁA KAPLICY ITP. a ten okres był dyskutowany przeze mnie i Krzysztofa.
W Wiślinie tak jak Pan napisał w dokumentach krzyżackich jest wzmianka o plebanii przy ponownym lokowaniu wsi i sa tam imiona dwóch proboszczów.
Według Słownika Królestwa Polskiego i .... został on przeniesiony do Mokrego Dworu po reformacji.
Ja rozumiem to tak. Nikt nie przenosił ścian czy dachu. Bo to zgodnie z pańskimi danymi zostało pewnie zbudowane od nowa. Przeniesiono zapewne Ołtarz i wyposażenie, sprzęt inne obrazy itp. I o taka forme przeniesienia chodzi.
W Wislinie pozostała plebania. Friedrich Strehlke będąc tam w 1849 roku narysował szkic gdzie ją umiejscowił (tam urodził się Georg Forster).
Jeśli chodzi o umiejscowienie kościoła w Wiślinie, to nie jestem pewny że chodzi o bezpośredni teren przy cmentarzu. Dzwonnica i pobliski dom zostały zbudowane w 1792, 1794 roku czyli w okresie przybliżonym "przenosinom" kościoła. A nie pozostał żadem ślad (fundamenty, resztki siedliska) po kościele.
Najstarsi mieszkańcy (nawet ci których rodziny mieszkają od XIX wieku) wskazują inne miejsce. Na końcu zwartej zabudowy jadąc w kierunku Suchego Dębu.
Według legendy tam jednej nocy kościól "zapadł się' pod ziemię . Ale pewnie to taka bajka na dobranoc.

dandola - Sro Gru 22, 2010 12:40 pm

Jerry kieruję Cię do kroniki wsi autorstwa pastora rokitnickiego Gerharda Klemma, w której wyraźnie napisał na podstawie już nieistniejących dokumentów archiwalnych i kościelnych, że w Wiślinie około 1400 roku zanotowano obecność kościoła (i szkoły będącej pierwszą z trzech wiślińsko - mokrodworskich szkół), który uległ zniszczeniu wskutek powodzi. Znajdował się on przypuszczalnie w okolicy cmentarza. W tej sytuacji świeży neofici protestanccy około 1. połowy XVI wieku zbudowali na surowym pniu kościół, a raczej kaplicę. O dalszych dziejach kościoła można będzie przeczytać w mojej nowej kronice wsi Mokry Dwór.
Korzystając z okazji mam do Ciebie Jerry ogromną prośbę związaną z przedstawieniem jakichkolwiek zdjęć z Mokrego Dworu, których nigdzie nie mogę zdobyć. Z góry serdeczne podziękowanie.

Petrus - Nie Sie 17, 2014 7:21 pm
Temat postu: Re: Hochzeit über Danzig
Sabaoth napisał/a:
Na ebayu pojawiła się pocztówka z opisem: Gasthaus zum grünen Kranze Reinhard Schulz, Hochzeit / Schule. Na odwrocie pieczątka Hochzeit über Danzig 1. Zaadresowana do Stadtkrankenhaus Danzig. Czy komuś ten Hochzeit z czymś się kojarzy, bo mi niestety nie.

Zastanawiające jest wyburzenie obiektu gospody i kaplicy w 2009 r., ponieważ 26-05-2006 r. zostały one wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków z numerami 237/280 (gospoda) i 238/280 (kaplica). Może ma to związek z samowolą budowlaną vis-a-vis... Ktoś wie coś więcej?

Miro - Czw Sie 21, 2014 1:47 pm

Pocztówka ta była kiedyś do kupienia na ebayu.
HOCHZEIT-DANZIG, Gasthof zur Reichspost, Postamt 1924

Miro

doldar - Sob Sie 23, 2014 11:37 am

Wątpię, aby to była żuławska Wiślina :hmm:
pumeks - Sob Sie 23, 2014 1:58 pm

To ta miejscowość nad Drawą, w dawnym Kreis Arnswalde, na którą ja się nabrałem w 2010 r. Most zwodzony jest taki sam.
pumeks - Nie Paź 22, 2017 7:49 pm

Z Fotopolski:
MłodyBocieK - Pon Cze 13, 2022 7:08 am

Ponieważ Mokry Dwór jest zamieszany w ten wątek, podobnie jak i Johann George Adam Forster, zalinkuję post z wątku motławskiego

Wcześniej w wątku pojawił się obrazek:



spieszę donieść, że Rijksmuseum udostępniło dobry skan całości

pumeks - Pon Cze 13, 2022 11:25 am

Dobra reprodukcja powyższej ryciny została opublikowana w katalogu wystawy "Portret ponad wszystko : Jacob Wessel i jego wiek" w Muzeum Narodowym w Gdańsku, 2005, na stronie 209
https://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=38217&from=pubindex&dirids=69&lp=3638&language=de

pumeks - Pon Cze 13, 2022 7:32 pm

A szkoła w Wiślinie mocno się zmieniła od 2009:



Szkoła w 2009, fot. Krzysztof

MłodyBocieK - Wto Cze 14, 2022 5:19 am

pumeks napisał/a:
Dobra reprodukcja powyższej ryciny została opublikowana w katalogu


Szkoda, że po skanie tego nie widać. :II

Chyba się jeszcze tu nie pojawił plan forsterowego domu i okolicy, skoro już odgrzebałem to proszę

pumeks - Wto Cze 14, 2022 8:04 am

Masz to w nieco większej rozdzielczości? Bo Grundriss OK, ale plan troszkę nieczytelny w kluczowych miejscach
MłodyBocieK - Wto Cze 14, 2022 10:27 am

pumeks napisał/a:
Masz to w nieco większej rozdzielczości?


Nie miałem, ale...


Pogłówkowawszy... poszłem (bo miałem blisko) poszukać. Skutkiem jestem nieco zmieszany...
ŹRÓDŁO
Tamże od str 189 jest artykuł Strehlkego.
Będę miał za karę co dukać przez najbliższe zimowe wieczory :lol:

Spróbowałem jeszcze innej drogi (nie wypatrzyłem gdzie jest znacznik f)

Krzysztof - Wto Cze 14, 2022 4:30 pm

Porównałem z międzywojennym stanem. Nie wszystko mi pasuje.
Krzysztof - Wto Cze 14, 2022 6:47 pm

Z: https://www.facebook.com/...95941637347692/
Dom w Mokrym Dworze, w którym urodził się Jan Jerzy Adam Forster.

MłodyBocieK - Sro Cze 15, 2022 6:48 am

Krzysztof napisał/a:
Dom w Mokrym Dworze, w którym urodził się Jan Jerzy Adam Forster


Tymczasem przyszedł zimowy wieczór i wydukałem, że Herr Strehlke skonkludował, że Forster urodził się w Wiślinie...

Wartoby całą rozprawkę mieć przetłumaczoną, choć, dla mnie, chwilami nadto romantyczna.

Krzysztof - Sro Cze 15, 2022 12:05 pm

Czyli to mógł być ten dom.
pumeks - Sro Cze 15, 2022 12:25 pm

MłodyBocieK napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
Dom w Mokrym Dworze, w którym urodził się Jan Jerzy Adam Forster


Tymczasem przyszedł zimowy wieczór i wydukałem, że Herr Strehlke skonkludował, że Forster urodził się w Wiślinie...

Warto by całą rozprawkę mieć przetłumaczoną, choć, dla mnie, chwilami nadto romantyczna.

Służę nieco chropowatym tłumaczeniem zapodanego fragmentu:

Cytat:
Zarówno ta wyspa, jak i teren między fosą dawnego zameczku po lewej, ze zdziczałymi założeniami ogrodowymi z prawej i obecnie zarośniętym stawem na karpie po prawej stronie planu w bezpośredniej bliskości Motławy należą jak i przedtem do Nassenhuben. Granicę między tymże a wsią Hochzeit wyznacza w tym miejscu (teraz zasypany) kanał odwadniający (lit. h na planie), a gdzie indziej koryto Motławy. Taki przebieg granicy istniał zawsze aż po dziś dzień, a zatem jasno widać, że dawny dom proboszcza (lit. a na planie) stał i stoi na gruntach wsi Hochzeit, a zatem Georg Forster urodził się nie w Nassenhuben, tylko w Hochzeit. (…)

pumeks - Sro Cze 15, 2022 12:44 pm

Krzysztof napisał/a:
Czyli to mógł być ten dom.


Wychodziłoby, że gdzieś na tej posesji. Czyli całkiem blisko głazu z tablicą pamiątkową, który pan Wiesław Zbroiński (sołtys Mokrego Dworu) ustawił w listopadzie 2019 r. obok przystani kajakowej po "swojej" stronie Motławy.

MłodyBocieK - Sro Cze 15, 2022 4:50 pm

pumeks napisał/a:
nieco chropowatym tłumaczeniem


:==
Moje trza było widzieć...
mimo to sens jednaki.

pumeks napisał/a:
Warto by


W czasach powszechnych protestów, dzięki za zauważenie mojego małego protestu przeciw dalszemu upośledzaniu czasowników ułomnych.

A teraz pytanie praktyczne, kiedy przekuwanie tablic itp? :wink:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group