Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Park i Kurhaus nad Heidsee na Stogach

Sabaoth - Pią Wrz 04, 2009 9:23 pm
Temat postu: Park i Kurhaus nad Heidsee na Stogach
Zdjęć i pocztówek z parku zdrojowego na Stogach jest sporo. Początkowo miejscem spacerów i wypoczynku niedzielnego był właśnie park nad Pustym Stawem, który nazywał się wtedy Heidsee. Dopiero później wybudowano halę plażową z restauracją i kawiarnią na plaży. Nad jeziorem wybudowano miniaturowy zamek z dykty dla dzieci i miniatury żaglowców. Można też było wypożyczyć tam łódkę i popływać po jeziorze.

Poniżej kilka pocztówek z parku.

Sabaoth - Pią Wrz 04, 2009 9:28 pm

I jeszcze dwie z podobnym, najczęściej powtarzającym się motywem na pocztówkach. Wrzucam też jedyne ujęcie kościoła na Stogach, niestety tylko w takiej marnej jakości.
Sabaoth - Pią Wrz 04, 2009 9:32 pm

I dwa zdjęcia, na pierwszym widać restaurację przed domem zdrojowym nad jeziorem. Na drugim drogę do parku.
groszek - Nie Wrz 06, 2009 1:34 am

I co ja moge napisac? Tylko same ochy i achy :wink: i żal że już tak nie wygląda .Te dwie ostatnie fotki są niesamowicie dobrej jakosci , gratulacje Saab :== .
Krzysztof - Nie Wrz 06, 2009 8:31 am

Sabaoth napisał/a:
jedyne ujęcie kościoła na Stogach,
Czemu jedyne? Czy tylko nie był ulubionym obiektem fotografów, czy coś niedobrego z nim się stało?
villemo - Nie Wrz 06, 2009 9:43 am

Szkoda, że nie ma aktualnie tych budynków. Fajnie wyglądały. Teraz pewnie tworzyłyby fajny klimacik :)
Sabaoth - Nie Wrz 06, 2009 9:55 am

Krzysztof napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
jedyne ujęcie kościoła na Stogach,
Czemu jedyne? Czy tylko nie był ulubionym obiektem fotografów, czy coś niedobrego z nim się stało?

Widziałem dziesiątki tysięcy przedwojennych zdjęć z Gdańska i okolic ale kościół na Stogach widziałem tylko na tym jednym. Po prostu są to rzadkie ujęcia i nie udało mi się innych znaleźć.

BillyBoy - Nie Wrz 06, 2009 1:37 pm

Sabaoth napisał/a:

Widziałem dziesiątki tysięcy przedwojennych zdjęć z Gdańska i okolic ale kościół na Stogach widziałem tylko na tym jednym. Po prostu są to rzadkie ujęcia i nie udało mi się innych znaleźć.

Inne, chociaż dosyć podobne, ujęcie tego kościoła jest w książce pana Nocnego "Stogi, zapomniana wyspa". Ponadto, widok kościoła (a właściwie: tylko kościelnej wieży) od strony ulicy jest też na poniższym fragmencie widokówki wieloobrazkowej.

Sabaoth - Nie Wrz 06, 2009 3:35 pm

A fakt, widziałem tą pocztówkę ale w bardzo słabej rozdzielczości. Czy mógłbym prosić o skan tej pocztówki na maila?
Ponury2 - Nie Wrz 06, 2009 9:55 pm

Co to za "zameczek" na wodzie? :???:
Sabaoth - Nie Wrz 06, 2009 11:06 pm

Ponury2 napisał/a:
Co to za "zameczek" na wodzie? :???:

Czytaj ze zrozumieniem! W pierwszym poście napisałem: "Nad jeziorem wybudowano miniaturowy zamek z dykty dla dzieci...".

groszek - Nie Wrz 06, 2009 11:46 pm

Sabaoth napisał/a:
Czytaj ze zrozumieniem!
Oj Saab, Ponury po prostu nie ma jeszcze dzieci :wink: :hihi: . Stogi dzisiejsze to dla mnie "ziemia nieznana" wczorajsze tym bardziej , ten koscioł to już zapewne istnieje juz tylko na tych fotografiach?
Małgosia - Pon Wrz 07, 2009 2:31 pm

groszek napisał/a:
Stogi dzisiejsze to dla mnie "ziemia nieznana" wczorajsze tym bardziej


Tego lata wybrałam się tam po 35-letniej przerwie w bywaniu. Za czasów mojego dzieciństwa, w latach 60. i wczesnych 70. Stogi uchodziły za najpiękniejszą plaże Gdańska. Dzisiejsze wrażenia takie sobie, niestety. Głównie z powodu potwornej ilości śmieci w laskach i jakiegoś takiego - nie wiem jak to ująć, żeby nie zabrzmiało społeczno-protekcjonalnie - no, to powiem: szemranego klimatu, bylejakości.

BillyBoy - Sro Wrz 09, 2009 2:10 am

Małgosia napisał/a:
Stogi uchodziły za najpiękniejszą plaże Gdańska. Dzisiejsze wrażenia takie sobie, niestety. Głównie z powodu potwornej ilości śmieci w laskach i [...] szemranego klimatu, bylejakości.


Nawet dziś znajdzie się niejeden, który uważa że plaża na Stogach jest najładniejszą z gdańskich plaż.
Co do starych Stogów to chyba nie trzeba nawet cofać się wstecz do lat 1960/70-tych. Pamiętam, że nawet w latach 80-tych był na Stogach bardziej symapatyczny klimacik, gdy było znacznie więcej dawnej zabudowy. Dzisiaj nie ma już nic z przedwojennej zabudowy ul. Pawiej - którą jeszcze pamiętam; systematycznie ubywa też starych, drewnianych domków z ul. Tamka...

Co do parku i terenu Kurhausu nad Heidsee - chciałbym zauważyć, że wszystkie prezentowane tu dawne widokówki pochodzą sprzed 1918 r. Do tego czasu rejon wokół płd-zachodniej części Heidsee stanowił swoiste zagłębie hotelowo-gastronomiczne. Niestety, po I WŚ nastąpiła jakaś zapaść i zaczęto unikać tej okolicy jako miejsca wypoczynku. Zwłaszcza, że w drugiej połowie lat 20tych uruchomiono linię tramwajową na plażę i znacznie rozbudowano zaplecze tamtejszego kąpieliska. W porónaniu z morzem, plażą i nadmorską Strandhalle atrakcyjność Pustego Stawu mocno zbladła...
Przypuszczalnie plac zabaw nad Heidsee, czyli dryfujący po wodzie drewniany zameczek i jak dwa małe statki, został zlikwidowany w tym samym okresie. Na "cytowanej" przeze mnie widokówce wieloobrazkowej ze Stogów z lat 1930tych jest też ujęcie z Heidsee (vide poniżej), ale nie widać na nim niczego nadzwyczajnego. W ogóle nie trafiłem nigdzie indziej na jakiekolwiek inne zdjęcia Heidsee z okresu międzywojennego...

Zastanawiają mnie te betonowe płyty, jakie znaleźć można na brzegu Stawu - tuż obok tego miejsca przed stu laty był zakotwiczony zamek, statki a na wodzie stał coś jakby domek dla łabędzi (?). Czy te płyty pochodzą sprzed 1945, czy może z lat 1970tych gdy podjęto nieudaną próbę przywrócenia okolicy charakteru miejsca rekreacji? Na zdjęciu, w chaszczach po lewej stronie są ślady podmurówki dla jakiegoś obiektu o podstawie ok. 1x2 metry. Co tam było?
BTW: jaka jest największa głębokość Pustego Stawu? Nigdzie tego nie znalazłem...

renekk - Sro Wrz 09, 2009 7:42 pm

W "Roczniku Gdańskim" Tom LIX zeszyt 1 z 1999 roku ukazał się artykuł Jolanty Potylickiej p.t. "Stogi - rozwój założeń kuracyjnych w latach 1795 - 1939".
rispetto - Sro Wrz 09, 2009 8:39 pm

Dodam jeszcze kilka skanów z dysku
Ponury2 - Sro Wrz 09, 2009 10:29 pm

BillyBoy napisał/a:
Zastanawiają mnie te betonowe płyty, jakie znaleźć można na brzegu Stawu


Być może to pozostałości rodzaju starej przystani dla łodek - płyty zapadły się być może conieco z jednej strony?

Także mnie to zastanawia.

Zdzislaw - Pią Wrz 11, 2009 12:52 am

Ponieważ stary jestem, a 10 lat mieszkałem na Stogach (lata 1978-1988), a raczej na Siankach pozowlę sobie na kilka uwag. Wspomniane przez Ponurego płyty betonowe są chyba ułożone w miejscu którędy przebiega droga leśna (na granicy stawu i dawnej przystani) łącząca ul. Stryjewskiego z ul Sówki. Jako "smarkacz" bywałem na Siankach z rodzicami i pamiętam działająca przystań (latem) z wypożyczalnią kajaków itp itd.
Była ona (ta przystań) dość zaniedbana, ale działająca. Chyba ostatnie tchnienie wydała ona w końcu lat siedemdziesiątych a może ciut wcześniej. Te płyty chyba stanowiły fragment umocnienia brzegu... ale tylko w jednym miejscu...

BillyBoy - Pią Wrz 11, 2009 8:03 am

Czyli wszystko jasne. :D
Dzięki, Zdzisław!
:==

Duqq - Nie Wrz 13, 2009 1:00 pm

Az dziw bierze i troche to smutne, ze na poczatku XX wieku potrafili wybudowac takie cuda, bylo ladnie i przyjemnie, a dzis? Niby mamy XXI wiek, jestesmy w UE, postep cywilizacyjny, techniczny, a wyglada tam teraz gorzej...
Mikołaj - Nie Wrz 13, 2009 8:28 pm

Wiem, że opis będzie nieco żałosny, a sprawa beznadziejna, ale spróbujmy:
lata temu w którymś numerze Hauskalendera widziałem zdjęcie z fragmentem lasku, może i z plażą gdzieś w tle, na którym był widoczny wskazidrożek do jakiejś atrakcji dla dzieciaków... mogły to być Stogi i ten zameczek, ale może i coś innego... kojarzycie taki obrazek? :roll:

Sabaoth - Nie Wrz 13, 2009 9:23 pm

Sugerujesz żebym przekartkował wszystkie Hauskalendery? :hihi: Ale coś mi się podobnego kojarzy. Może jak przejdę na emeryturę i będę miał więcej wolnego czasu :haha: to poskanuję wszystkie materiały.
pumeks - Nie Wrz 13, 2009 10:31 pm

BillyBoy napisał/a:
Sabaoth napisał/a:

Widziałem dziesiątki tysięcy przedwojennych zdjęć z Gdańska i okolic ale kościół na Stogach widziałem tylko na tym jednym. Po prostu są to rzadkie ujęcia i nie udało mi się innych znaleźć.

Inne, chociaż dosyć podobne, ujęcie tego kościoła jest w książce pana Nocnego "Stogi, zapomniana wyspa". Ponadto, widok kościoła (a właściwie: tylko kościelnej wieży) od strony ulicy jest też na poniższym fragmencie widokówki wieloobrazkowej.

Ale zdjęcie, które zamieściłeś, nie pokazuje kościoła tylko "Erfrischungshalle" (cokolwiek by to miało znaczyć) - wieża jest zupełnie inna niż wieża kościoła.
Sama pocztówka w dobrej rozdzielczości jest zreprodukowana w Danziger Hauskalender z 1991 roku.

BillyBoy - Pon Wrz 14, 2009 2:02 pm

Erfrischungshalle to po prostu pawilon, w którym sprzedawano napoje chłodzące.
Wg przedwojennego planu Stogów wynika, że kościół był tuż za tym budynkiem. Wieża oczywiście wygląda nieco inaczej - może została przebudowana w międzyczasie? W książce pana Nocnego przytoczony jest opis kościoła. Wynika z niego, że kościół posiadał osobną wolno-stojącą wieżę dzwonnicę. Może to właśnie ona? Przydałoby się zerknąć na jakieś dobre fliegeraufnahme z lat 30tych.

dandola - Wto Sty 05, 2010 1:04 pm

xx
Sabaoth - Wto Sty 05, 2010 4:12 pm

Ale te dwa widoki mają sie nijak do tematu tego wątku. To promenada na wydmach i droga do plaży, a park i Kurhaus były od plaży "troszkę" oddalone.
Ponury2 - Czw Sie 26, 2010 9:44 am

Krzysztof napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
jedyne ujęcie kościoła na Stogach,
Czemu jedyne? Czy tylko nie był ulubionym obiektem fotografów, czy coś niedobrego z nim się stało?


Stary kościół został zburzony po 1945 roku (ciekawe jakie okoliczności?). Na jego miejscu stoi przedszkole, do którego uczęszczałem. Nowy kościół postawiono ok. 1950 r. w miejscu jakieś dawnej kawiarni, w parku. Około 1985 roku została dobudowana część przednia. Pamiętam te prace, ponieważ brał w nich udział mój dziadek.

Informacje za W. Nocnym w "Stogi. Zapomniana Wyspa".

Miro - Pon Mar 19, 2012 4:57 pm

Wracając do kościoła na Stogach to na forum.danzig.de uczestnik "Heibuder"
przedstawił rysunek " Ehemalige-Ev-Kirche-Heubude".

Miro

MłodyBocieK - Nie Sie 12, 2018 5:48 pm


To ten hotel był poprzednikiem dzisiejszego kościoła parafialnego na Stogach (dawna Hortstr. 12).
Z kolei

to już odległa historia (płyt falochronu już nie ma) a samo miejsce zostało w ten sposób umocnione z powodu ujęcia wody dla Pasanilu, które ulokowano na tej górce nadbrzeżnej.
Takie archiwalne reminiscencje :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group