Dawny Gdańsk

Errata - bystrzaki z allegro

Mikołaj - Nie Lip 04, 2004 2:53 am
Temat postu: bystrzaki z allegro
interesuje Was kolumna Neptuna albo widok z mostu (ZIELONEGO ;) ) na młyn i nabrzeże ? :hihi:
Grün - Nie Lip 04, 2004 10:07 am

to tak per następnam analogiam do kolumny Zygmunta
Mikołaj - Nie Lip 04, 2004 11:46 am

już poprawione :P
Marcin - Wto Lip 06, 2004 10:37 pm

Tym razem bystrzak z Kiermasz.pl - Posąg Neptuna z XVIIw. :hihi: Chociaż w tym przypadku nie razi to tak jak kolumna.
Sabaoth - Pią Wrz 03, 2004 7:03 pm

Unikalna pocztówka na Allegro "GDAŃSK POMNIK JANA II SOBIESKIEGO (numer 30674063)".

Czy ktoś może wie, kim był ten Jan II Sobieski? :D

Mikołaj - Pon Wrz 06, 2004 12:58 am

Kilka razy widziałem, że w Gdyni ludzie piszą "ul. Z. Augusta"
No i skoro jest Abrahama, to czemu nie Mojżesza.

Sabaoth - Wto Wrz 14, 2004 8:12 am

Nastepny bystrzak z Allegro wspaniale opisal pocztowke przedstawiajaca wnetrze Dworu Artusa: "Wydana nakładem: Wydawnictwa Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańskuj, Błąd w niemieckiej nazwie Gdańska, zamiast Danzig jest Dantzig. " :hihi: Niestety nie wiedzial, ze przed wojna Polacy nie chcieli uzywac nazwy Danzig.
pumeks - Wto Wrz 14, 2004 8:33 am

Sabaoth napisał/a:
zamiast Danzig jest Dantzig. " :hihi: Niestety nie wiedzial, ze przed wojna Polacy nie chcieli uzywac nazwy Danzig.

Zgadza się, pisano Dantzig bo tak jest (było?) po francusku...

pumeks - Sro Wrz 15, 2004 7:57 am

Tu koleś wystawia kartę wysłaną z Twierdzy Wisłoujście do Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia i chyba zmylony słowem "Feuer" pisze o straży pożarnej.

Inna aukcja tego samego sprzedawcy - to dość częsty błąd - zdjęcie Bramy Chlebnickiej opisane jako ulica Mariacka.

pumeks - Sro Wrz 15, 2004 9:04 am

Allegro to prawdziwa kopalnia "bystrzaków". Tu np. macie KOŚCIÓŁ DOMINIKAŃSKI Św Michała .
Sabaoth - Wto Paź 12, 2004 8:22 am

Dowolnosc tlumaczenia nazw wlasnych ma sie calkiemm dobrze: Gdańsk - Dom Artura wnętrze - ciekawe, jaki Artur tam mieszkal :hmmm:
Mikołaj - Wto Paź 12, 2004 8:58 am

Król Artur i Rycerze Okragłego Stołu
Sabaoth - Wto Paź 12, 2004 9:01 am

Cytat:
Król Artur i Rycerze Okragłego Stołu

A ja myslalem, ze oni mieszkali na zamku Camelot. Jest chyba roznica pomiedzy Dworem Artusa a Domem Artura, nie?

knovak - Wto Paź 12, 2004 3:13 pm

Ale też jest coś wspólnego...
Sabaoth - Wto Lis 16, 2004 10:17 am

Gdzie jest PÓŁNOCNE NABRZEŻE

Mozna sie tego dowiedziec z pocztowki wystawionej na Allegro. No i okazalo sie, ze chodzi po prostu o Wenecje polnocy :hihi:

rispetto - Wto Lis 16, 2004 10:21 am

Moze jest jakis jezyk na swiecie, w ktorym Venedig tlumaczy sie jako "nabrzeze"
Troche to zenujace, bo sprzedawca jest znany gdynski kolekcjoner pocztowek

Marcin - Nie Lis 21, 2004 12:39 am

Drzeworyt DŁUI TARG W GDAŃSKU 1902 (numer 35387519)
Drzeworyt sztorcowy: "Die Frauengasse in Danzig" (Długi Targ w Gdańsku).
Wydawnictwo Buchhandlung des Waisenhaufes, Halle 1902 rok.

:haha:

Grün - Nie Lis 21, 2004 12:43 am

To jest długi targ panieński :D
Marcin - Nie Lis 21, 2004 12:47 am

Targ z pannami? :wink: :hihi:
Grün - Nie Lis 21, 2004 6:30 am

No tak... taki jak w Amsterdamie :)
Sabaoth - Nie Lis 21, 2004 12:05 pm

Tylko światełek czerwonych brakuje :hihi:
Grün - Nie Lis 21, 2004 1:01 pm

Może są, tylko na czarno-białym zdjęciu nie widać :)
stary szkot - Nie Lis 21, 2004 6:58 pm

Cytat:
Waisenhaufes, Halle


Czyżby Waisenhaufen to było takie miejsce, gdzie haufenweise Waisen znaleźć można?

Sabaoth - Nie Gru 05, 2004 10:15 pm

Nie chciałem tworzyć nowego wątku dla bystrzaków z e-baya. Ta aukcja mnie zbiła z nóg.

Kazimierz Dolny Polen bei Danzig
Nie wiem, czy chodzi tu o Kazimierz Dolny koło Gdańska czy o Polske koło Gdańska :hihi:

Mikołaj - Nie Gru 05, 2004 10:30 pm

Kazimierz nazywano Małym Gdańskiem, może coś takiego było na jakiejś pocztówce.
Sabaoth - Nie Gru 05, 2004 10:35 pm

Dokładny opis pocztówek:
Cytat:
Hel Dom Kuracyjny um 1935,Jastrzebia Gora um 1935.Sanok dolina sanu 1952 2mall,Kazimierz Dolny Klasztor Reformatow 1951,Spichlerz zwei ansichten Karten in guten zustand nicht gelaufen aus eine Sammlung

pumeks - Pon Gru 06, 2004 1:37 pm

To też jest dobre :OO :
Widok wnętrza kamienicy Schoffenhausa- domu Giełdzińskiego.
Dla niewtajemniczonych: Schoeffenhaus znaczy Dom Ławy (albo Ławników). Dokładnie chodzi o Nowy Dom Ławy przy Długim Targu 43.

Sabaoth - Pon Gru 06, 2004 2:22 pm

Eeee, ktos nie doczytal. W koncu czesc wyposazenia Danziger Diele (bo tak to tez sie nazywalo) pochodzila z kolekcji Gieldzinskiego.
pumeks - Pon Gru 06, 2004 2:41 pm

Sabaoth napisał/a:
Eeee, ktos nie doczytal. W koncu czesc wyposazenia Danziger Diele (bo tak to tez sie nazywalo) pochodzila z kolekcji Gieldzinskiego.

Do Giełdzińskiego nic nie mam, ale rozbawiła mnie ta "Kamienica Schoffenhausa"

Sabaoth - Wto Gru 07, 2004 9:32 am

Nie jest to wina wystawiającego, taki debilny podpis jest na pocztówce. Gdańsk - Ratusz Staromiejski gotycki z XIV w. przerobiony w okresie renesansu (po konserwacji). Problemem jest tylko to, że to nie jest Ratusz Staromiejski :hihi:

GDAŃSK - RATUSZ STAROMIEJSKI

Marcin - Wto Gru 07, 2004 9:55 am

Gdańsk - stara (numer 36418878)
Gdańsk
widok na stary młyn - rycina

:haha:

Sabaoth - Wto Gru 07, 2004 9:58 am

Sam podpis do pocztówki to jedno. W opisie można jeszcze przeczytać:

Cytat:
Napisy z tyłu są niemieckie, więc pocztówka wygląda na więcej niz tylko przedwojenną.


A przed wojną to niby jakie miały być napisy, chińskie?

parker - Wto Gru 07, 2004 11:17 am

a jak wszyscy doskonale wiedzą, w momencie rozpoczęcia wojny całkowicie zniknął z powierzchni język niemiecki ;)
Marek Z - Wto Gru 07, 2004 6:00 pm

Że co, przepraszam ?
Sabaoth - Wto Gru 07, 2004 6:34 pm

Cytat:
Że co, przepraszam ?

No nie wiesz? Mongolski go wyparł :hihi:

Mikołaj - Wto Gru 14, 2004 2:32 am

mam kolejnego bystrzaka:
"Wymiary 23/30 cm.Bardzo stary-antyk.Myślę ,że to Gdańsk ale proszę to sprawdzić,ja nie wiem."
Tusz GDAŃSK(Danzig)??

Corzano - Wto Gru 14, 2004 8:54 am

Mikołaj napisał/a:
Myślę ,że to Gdańsk
Szkoda, ze się myli.
pumeks - Wto Gru 14, 2004 9:08 am

Ale ciekawe, co to własciwie jest...
lusinek1 - Wto Gru 14, 2004 9:30 am

Nie, noooo... Pumeks... jakoś nie chce mi się wierzyć, że TY nie wiesz :D
Ja nie wiem, ale Ty?? :)
[nawiasem mówiąc, pumeks chyba zauważył, że go troszeczkę podpuszczam? :hihi: ]

Sabaoth - Wto Gru 14, 2004 9:32 am

pumeks napisał/a:
Ale ciekawe, co to własciwie jest...

To moglo byc wszedzie, rownie dobrze w Prusach jak i w Holandii, Belgii czy Francji.

Grün - Wto Gru 14, 2004 9:51 am

To jest katedra w Ulm.
lusinek1 - Wto Gru 14, 2004 10:11 am

Faktycznie! Szacunek dla Gruena :)
162 metry wysokości - najwyższa wieża kościelna na świecie :)

Mikołaj - Wto Gru 14, 2004 5:50 pm

Pozwolę sobie donieść sprzedawcy, bo już wcześniej napisałem, że to nie Gdańsk. Ciekawe czy tym razem zmieni.
Corzano - Sro Gru 15, 2004 8:15 am

Też do niego napisałem. :-)
Mikołaj - Pią Gru 17, 2004 4:04 am

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=37190751 :skolowany:
Mikołaj - Pią Gru 17, 2004 4:12 am

Kościół Mariacki. Przed 1045r :haha:
Corzano - Pią Gru 17, 2004 10:34 am

Miało być 2045. :mrgreen:
Sabaoth - Pią Gru 17, 2004 10:49 am

Nie wiedzialem, ze on tak wygladal zanim go zbudowano :hihi:
Grün - Pią Gru 17, 2004 11:07 am

No co się czepiasz Bramy? Jest wysoka!
seestrasse - Pon Sty 03, 2005 1:08 pm

wieża zniszczonej Katedry Morskiej
Grün - Pon Sty 03, 2005 3:20 pm

Akurat po wojnie Marienkirche był nazywany "Katedrą Morską" - taki podpis pojawia się na pocztówkach z lat 40-50.
parker - Pon Sty 03, 2005 3:22 pm

A czemu tak? :???:
Zoppoter - Pon Sty 03, 2005 3:41 pm

parker napisał/a:
A czemu tak? :???:


Pewnie w ramach utrwalania tradycyjnej polskiej nazwy w odwiecznie polskim miescie... :mrgreen:
To tylko swiadczy do jakiego stopnia Gdańsk był wówczas obcy dla Polaków.

Mikołaj - Pon Sty 03, 2005 3:46 pm

Byłbym wdzięczny gdybyś Ty (i potencjalnie wszyscy) powstrzymywał się od komentarzy na temat polskości/niemieckości Gdańska. Generalnie wiemy już co kto o sprawie myśli i nie ma co tego powtarzać przy każdej nadarzającej się okazji. Jak dowodzą ostatnie wydarzenia niczemu dobremu to nie służy.
Corzano - Pon Sty 03, 2005 3:50 pm

Zoppoter napisał/a:

Pewnie w ramach utrwalania tradycyjnej polskiej nazwy w odwiecznie polskim miescie... :mrgreen:
To tylko swiadczy do jakiego stopnia Gdańsk był wówczas obcy dla Polaków.

W ksiązce Nocnego o Brzeźnie są fragmenty kroniki Szkoły Podstawowej 20, gdzie mowa jest, że w pierwszych miesiącach po wojnie spośród uczęszczających do tej szkoły dzieci, po polsku mówiło tylko jedno (na ok. dwadzieścioro). Inna ciekawą kwestią tam wspomnianą jest fakt "zatrudnienia" 15 Niemek (prawdopodobnie Gdańszczanek) do sprzątania zbombardowanej i kompletnie zdewastowanej szkoły oraz przyległego terenu (podobno z okopami). Może w osobnym wątku trochę przepiszę, jest tam więcej takich ciekawostek.

Zoppoter - Pon Sty 03, 2005 3:58 pm

Mikołaj napisał/a:
Byłbym wdzięczny gdybyś Ty (i potencjalnie wszyscy) powstrzymywał się od komentarzy na temat polskości/niemieckości Gdańska. Generalnie wiemy już co kto o sprawie myśli i nie ma co tego powtarzać przy każdej nadarzającej się okazji. Jak dowodzą ostatnie wydarzenia niczemu dobremu to nie służy.


Aha, czyli mam byc politycznie poprawny, zeby się jakiś nacjonalista broń Boze nie zirytował.
8O
Wybacz Mikołaju, ale ja pisze prawdę. To, co wiem i to, co myślę. Jeżeli ktos mi udowodni, że w jakiejś sprawie się mylę, to się wycofam. Jednak jak zauważyłeś, moje prośby o wykazanie mi błędów z reguły nie spotykaja się z odzewem.

lucy - Pon Sty 03, 2005 4:54 pm

Zoppoter, daj spokój!!! :co_jest: Mnie tez to razi i gdybysmy tak wszyscy sobie różne zaszłości wypominali to zrobił by się niezły jarmark delikatnie mowiąc. A cały czas, ciągle podkreslanie w co drugim poscie zlośliwości pod adresem Polaków wywołuje złość i chęć wypowiedzenia i wyciągniecia dużo gorszych rzeczy, czy żalów do innych nacji,, a po co??? Mamy inne juz czasy, uczmy się cały czas wzajemej tolerancji, proszę, a pamietając o historii róbmy tak, żeby się nie powtórzyła:)))
Mikołaj - Pon Sty 03, 2005 4:55 pm

Nie chodzi o to, czy piszesz prawdę czy nie, ale o to, że ciągłe uwagi na tematy narodowościowe są moim zdaniem niepotrzebne i generują konflikty. Dobrze o tym wiesz i trudno mi zrozumieć, czemu nie wyciągasz z tego wniosków.
Z oczywistych względów czuję się odpowiedzialny za dobrą atmosferę na tym forum, a ten temat ewidentnie budzi demony i nie wiem, po co do niego ciągle wracać. Jakoś nie zauważyłem, aby ktoś się pokłócił z powodu przebiegu linii tramwajowej, burzenia obwarowań albo wyglądu nieistniejącej bramy. Wolałbym, abyśmy naszą energię wykorzystywali raczej na odkrywanie zagadek Miasta, a nie na odbijanie polsko-pruskiej piłeczki.
Generalnie wiemy jak jest z polskością Gadańska, ilu Polaków mieszkało tu za czasów WMG itp, itd. Wiemy też doskonale, że za czasów pruskich Gdańsk stał się prowincjonalnym, zmarginalizowanym miastem, które na swoje szczęście leżało niedaleko trasy Berlin - Królewiec. Ale nie z powodu takich dyskusji lubimy się tu spotykać.

seestrasse - Pon Sty 03, 2005 5:10 pm

Grün napisał/a:
Akurat po wojnie Marienkirche był nazywany "Katedrą Morską" - taki podpis pojawia się na pocztówkach z lat 40-50.

nie wiedziałam. w takim razie sorki :oops:

Marcin - Pon Sty 03, 2005 5:23 pm

Nic tak nie poróżni jak poglądy polityczne i aluzje związane z narodowością.
Nie raz palce mocno mnie świerzbiły, by odpowiedzieć na niektóre posty. Jednak wolałem je przemilczeć (nawet w przypadkach, gdy byłem święcie przekonany swych argumentów) by nie powodować niepotrzebnego "podgrzania atmosfery".
Concordia res publicae parvae crescunt - discordia magnae concidunt.

Mikołaj - Pon Sty 03, 2005 5:41 pm

Cytat:
Jednak wolałem je przemilczeć (nawet w przypadkach, gdy byłem święcie przekonany swych argumentów) by nie powodować niepotrzebnego "podgrzania atmosfery"

I za to właśnie jestem bardzo wdzięczny.

knovak - Pon Sty 03, 2005 6:23 pm

Marcin napisał/a:
Nic tak nie poróżni jak poglądy polityczne i aluzje związane z narodowością.
Nie raz palce mocno mnie świerzbiły, by odpowiedzieć na niektóre posty. Jednak wolałem je przemilczeć (nawet w przypadkach, gdy byłem święcie przekonany swych argumentów) by nie powodować niepotrzebnego "podgrzania atmosfery".
Concordia res publicae parvae crescunt - discordia magnae concidunt.

Podpisuję się pod tym. A też nieraz świerzbi i krew się gotuje...

parker - Pon Sty 03, 2005 8:47 pm

a ja się powstrzymam od komentarza tym razem również :wink:
Zoppoter - Wto Sty 04, 2005 9:19 am

Mikołaj napisał/a:
Nie chodzi o to, czy piszesz prawdę czy nie, ale o to, że ciągłe uwagi na tematy narodowościowe są moim zdaniem niepotrzebne i generują konflikty. Dobrze o tym wiesz i trudno mi zrozumieć, czemu nie wyciągasz z tego wniosków.


A mnie trudno zrozumieć, dlaczego ktoś zwykłą uwagę o relacji między polityczną propagandą i rzeczywistością przed 60 laty odbiera jako osobisty przytyk na tle narodowściowym. Nikt z nas nie odpowiada za to co się działo 60 lat temu!!!

Ja nie napisałem (w tej uwadze) o Polakach NICZEGO ZŁEGO. W ówczesnych realiach (wypedzeni"starzy" gdańszczanie i przypędzeni "nowi") nie ma nic nadzwyczajnego, ze Polacy napływający wtedy do Gdańska uwazali to miasto za obce. Wszak większość z nich nie przybyła tu z własnej woli. Nie byli ci ludzie też raczej autorami ówczesnej propagandy.

Stwierdziłem po prostu fakt, który nie powinien być uwłaczający nikomu z Was, z powodu owego ówczesnego przymusu, z powodu upływu tych 60 lat, z powodu propagandy uprawianej wówczas przez raczej mało autorytatywne władze.

Ja jakoś nie czuję sie osobiście dotknięty, gdy się tu potępia zbrodnie niemieckie spod znaku nazizmu, kiedy się tu potępia antypolskie działania władz pruskich, gdy się im wytyka marginalizację Gdańska itp. Bo wiem, ze to po prostu prawda. I tyle. No, czasem wyjasniamy sobie jakieś nieścisłości.

Część z Was wie, że jestem z pochodzenia mieszańcem niemiecko-polskim, ale jakie to ma znaczenie? To nie moja wina, podobnie jak to, że urodziłem się i wychowałem akurat tu i teraz a nie gdzie indziej i kiedy indziej. Gdybym brał do siebie wszystkie takie uwagi, to bym chyba zwariował, podzielił się na dwie połówki, po czym obydwie połówki musiałby się nawzajem pozabijać...

Corzano - Wto Sty 04, 2005 9:25 am

Zoppoter napisał/a:
jestem z pochodzenia mieszańcem niemiecko-polskim

A kto nie jest? Niektórzy tylko o tym nie wiedzą. :)

Sabaoth - Pon Sty 10, 2005 9:55 pm

Zoppoter, masz całkowitą rację. A że niektórym to nie leży, cóż trzeba więcej pracy od podstaw.
knovak - Pon Sty 10, 2005 10:29 pm

Nie mnie, zwykłemu wanodze, oceniać kto tu ma rację czy nie...
Ale - wracając ad rem. Nikt jak dotąd tutaj nie sprawdził, dlaczego właściwie zaistniała nazwa "Katedra Morska", zas hipoteza że to w ramach polonizacji Gdańska nie do końca trzyma się kupy. Choćby dlatego, że wezwanie światyni (NMP) pozostało, a tytuł Bazyliki Mniejszej otrzymała dopiero w 1965r. Równie uprawniona mogłaby być hipoteza, że władze kościelne (a nie państwowe) chciały w pewnym momencie uczynić z niej główny kościół dla ludzi morza, rzecz być może do sprawdzenia w jakichś archiwach diecezji.
Kto to może sprawdzić?
A może ktoś zapyta ks. Bogdanowicza?

Grün - Pon Sty 10, 2005 11:27 pm

A ja sądzę, że to zwykłe nieuctwo autora podpisu na pocztówce - duży kościół to "katedra" - nieważne, że katerdra jest w Oliwie, w Gdańsku, nad morzem więc "morska". Nie przypisywałbym temu większych znaczeń. Podobnie pojawiła się baszta Jana i parę innych bzdur.
pumeks - Wto Sty 11, 2005 10:14 am

knovak napisał/a:
Choćby dlatego, że wezwanie światyni (NMP) pozostało, a tytuł Bazyliki Mniejszej otrzymała dopiero w 1965r. Równie uprawniona mogłaby być hipoteza, że władze kościelne (a nie państwowe) chciały w pewnym momencie uczynić z niej główny kościół dla ludzi morza, rzecz być może do sprawdzenia w jakichś archiwach diecezji.
Kto to może sprawdzić?
A może ktoś zapyta ks. Bogdanowicza?

Trudno mówić że "wezwanie pozostało", bo kościoły luterańskie nie mają czegoś takiego jak "wezwanie" tylko po prostu nazwy - ten nazywał się po prostu Kościół Marii (Marienkirche).
Dopiero 29 stycznia 1946 r. został przekazany przez "Miejską Radę Narodową Miasta Gdańska" kościołowi katolickiemu. Z cytowanej przez ks. Bogdanowicza w tym kontekście uchwały chciałbym zwrócić uwagę na zdanie:
Cytat:
Miejska Rada Narodowa Gdańska czuje się upoważniona względami historycznymi i narodowymi do przekazania Kościołowi katolickiemu w Polsce świątyni mariackiej, zwanej przez lud polski Katedrą Morską, na wieczystą własność, aby podkreślić tym historycznym aktem zwycięstwo sprawiedliwości dziejowej.

Dowodzi to moim zdaniem, że nazwa "Katedra Morska" była po wojnie używana nie tylko przez "niedouczonych autorów pocztówek", jak sądzi Grün, ale trafiała także do oficjalnych dokumentów.
Notabene o ile pamiętam, to przed 1939 r. istniał projekt budowy "katedry morskiej", a może nawet archikatedry (?) w Gdyni.

Grün - Wto Sty 11, 2005 10:41 am

Widocznie lud był równie niedouczony, czemu się trudno dziwić.
parker - Wto Sty 11, 2005 10:51 am

Lud zazwyczaj ma swoje własne określenia i nie zawsze jest to kwestią niedouczenia...
Grün - Wto Sty 11, 2005 10:56 am

A czego, przepraszam?
parker - Wto Sty 11, 2005 11:02 am

To mogą być nazwy "zwyczajowe" przecież. Ja też używam słowa (tfu tfu) starowka i nie wynika to z mojego niedouczenia :hihi:
Grün - Wto Sty 11, 2005 11:49 am

No wiesz co? Użycie tego słowa przerobiliśmy tutaj już tyle razy, że otwarte przyznawanie się do jego używania jest co najmniej faux pas
Corzano - Wto Sty 11, 2005 11:52 am

Ale może ona używa go w Warszawie? 8))
Zoppoter - Wto Sty 11, 2005 12:19 pm

Grün napisał/a:
No wiesz co? Użycie tego słowa przerobiliśmy tutaj już tyle razy, że otwarte przyznawanie się do jego używania jest co najmniej faux pas


W branzy obecnie obsługiwanej przez Parker to norma niestety. Ile ja się naprosiłem dziewczyny w byłej firmie mojej zony, w tej samej branży, żeby tego nie robiły... Równie dobrze mógłbym sobie porozmawiać z telewizorem.

Grün - Wto Sty 11, 2005 3:38 pm

Jak ją znam to wcale nie w Warszawie...
parker - Wto Sty 11, 2005 5:00 pm

Przeciez już wam tłumaczyłam, jak to jest. :%
Czasem udaje mi się przemycić w zdaniu "Główne Miasto", ale to naprawdę wyjątkowo, jeśli widzę, że człowiek jest kumaty :hihi:

Grün - Wto Sty 11, 2005 5:56 pm

Oj wieeeeem - masz dyspensę na używanie zakazanego wyrazu w kontaktach służbowych. Na niechlujstwo językowe niewiele da się poradzić.
parker - Sro Sty 12, 2005 12:52 am

Dziękuję, Rektorze :LL:
Maciek - Sro Sty 12, 2005 9:51 am

Cytat:
Czasem udaje mi się przemycić w zdaniu "Główne Miasto", ale to naprawdę wyjątkowo, jeśli widzę, że człowiek jest kumaty

A czy dziennikarze nie powinni nieść w lud kaganek oświaty ? :D

Grün - Sro Sty 12, 2005 9:55 am

Powinni. A sędziowie powinni być sprawiedliwi, a politycy ucziwi, a policja nieprzekupna, nauczyciele mądrzy, księża powinni zajmować się wiarą, pieniądze z podatku w benzynie powinny iść na remonty dróg, architekci powinni mieć wyczucie stylu... itd... itd...
parker - Sro Sty 12, 2005 10:35 am

Cytat:
A czy dziennikarze nie powinni nieść w lud kaganek oświaty ?


to nie moja branża :)

Cytat:
architekci powinni mieć wyczucie stylu...


mam :)

Sabaoth - Sro Sty 12, 2005 10:46 am

Parker - wyjatek potwierdzajacy regule :mrgreen:
parker - Sro Sty 12, 2005 10:48 am

Brakujące ogniwo po prostu, mówiłam :hihi:
Maciek - Sro Sty 12, 2005 11:09 am

Cytat:
A sędziowie powinni być sprawiedliwi, a politycy ucziwi, a policja nieprzekupna, nauczyciele mądrzy, księża powinni zajmować się wiarą, pieniądze z podatku w benzynie powinny iść na remonty dróg, architekci powinni mieć wyczucie stylu


I o takom Polskem walczymy ! :hihi:

Grün - Sro Sty 12, 2005 1:20 pm

Maciek napisał/a:
I o takom Polskem walczymy ! :hihi:

To Wam cóś kiepsko idzie :^^

Mikołaj - Sro Sty 12, 2005 7:07 pm

Cytat:
To Wam cóś kiepsko idzie

Bo nam szpiedzy i rewizjoniści wkładają kije w szprychy :D
i sypią piach w tryby...
czy jakoś tak

Sabaoth - Sro Sty 12, 2005 7:13 pm

Tak, coś w stylu: Śpij, wróg czuwa! albo odwrotnie :hihi:
Grün - Sro Sty 12, 2005 7:48 pm

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
To Wam cóś kiepsko idzie

Bo nam szpiedzy i rewizjoniści wkładają kije w szprychy :D
i sypią piach w tryby...
czy jakoś tak

i sypią cukier do baku :)

Marcin - Pon Sty 24, 2005 3:33 pm

GDAŃSK, RATUSZ STAROMIEJSKI, LATA 30 (numer 40393861)
:hihi:

Grün - Pon Sty 24, 2005 3:49 pm

:) no przecież widać, że staro...
Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 5:43 pm

Co się czepiacie, mogło być przecież "Ratusz na starówce (300 km>>)" :hihi:
Grün - Wto Sty 25, 2005 5:04 pm

Widzieliście to?
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40510921

"Renefter Preukifcher Rational"

:^^

Sabaoth - Wto Sty 25, 2005 5:15 pm

Może on nie czytaty :hihi:
parker - Czw Sty 27, 2005 7:56 pm

Gdańsk, ul. Długa, piórkiem i akwarelą

Cytat:
Kolorowy, ekspresyjny obrazek [...] przedstawia fragment ulicy Długiej w Gdańsku z widokiem na Ratusz Staromiejski.


Niezłe ujęcie :wink:

Grün - Czw Sty 27, 2005 9:01 pm

Ten bunkier z latarnią po prawej jest super :^^
Sabaoth - Czw Sty 27, 2005 9:06 pm

Jakaś dziwna perspektywa, może to faktycznie jest wizja ratusza staromiejskiego? :hihi:
Grün - Czw Sty 27, 2005 9:11 pm

A ciekawe w którym miejscu ten obrazek jest ekspresyjny... :hmmm:
parker - Czw Sty 27, 2005 9:13 pm

Po lewej stronie, tam, gdzie się szczyt kamienicy wygina :wink:
Grün - Czw Sty 27, 2005 9:14 pm

Aaaaaaa faktycznie :) on zaraz zleci na ulicę ! :) no tak - nie zauważyłem...
parker - Czw Sty 27, 2005 9:17 pm

No to już wiadomo, czemu nie rozumiesz współczesnej architektury - skoro zwyczajnej ekspresji nie potrafisz zauważyc.... :wink:
Grün - Czw Sty 27, 2005 9:24 pm

Nie ma czegoś takiego jak "współczesna architektura"
parker - Czw Sty 27, 2005 9:40 pm

Jest, tylko jej też nie zauważasz :wink:
Sabaoth - Czw Sty 27, 2005 10:49 pm

Na tym obrazku, Długa wygląda jak górska serpentyna! Oczywiście, jest ona lekko wygięta (dlatego spod bramy długoulicznej widać ratusz jakby na środku ulicy). Do tego kamieniczka po prawej zamiast prostej ściany przypomina okrągłą basztę.
parker - Czw Sty 27, 2005 11:33 pm

Następna ulica Pokątna :wink:
Grün - Pią Sty 28, 2005 1:29 am

Współczesna architektura jest jak demokracja socjalistyczna i piwo bezalkoholowe... oxymoron :^^
Grün - Nie Sty 30, 2005 1:19 pm

Tu już gość nieco przesadził... http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40948851
Sabaoth - Nie Sty 30, 2005 2:27 pm

A co to za różnica, Wełtawa czy Motława? :haha:
danziger - Czw Lut 03, 2005 12:14 am

Sabaoth napisał/a:
dlatego spod bramy długoulicznej widać ratusz jakby na środku ulicy)

Oj zatrzymaleś się w czasie Sabaoth :hihi:

Sabaoth - Czw Lut 03, 2005 12:17 am

To już nie ma ratusza czy Długą zamienili na centrum handlowe?
Grün - Czw Lut 03, 2005 12:26 am

Znając danzigera, uważa on że brama nazywa się "Złota"
danziger - Czw Lut 03, 2005 12:52 am

Grün napisał/a:
Znając danzigera, uważa on że brama nazywa się "Złota"
A nie??
Sabaoth - Czw Lut 03, 2005 12:54 am

Ale ona zawsze była Langgasser Tor, co można przetłumaczyć jako Długouliczna. A Złota? Skąd się ta nazwa wzięła?
wrangla - Czw Lut 03, 2005 1:03 am

Sabaoth napisał/a:
Ale ona zawsze była Langgasser Tor, co można przetłumaczyć jako Długouliczna. A Złota? Skąd się ta nazwa wzięła?

To ja już wiem, że nic nie wiem :skolowany:

danziger - Czw Lut 03, 2005 1:11 am

To nie jedyna nazwa wprowadzona po wojnie, która nie jest tłumaczeniem nazwy niemieckiej, ale obecnie funkcjonuje inna nazwa, a więc nazywanie tej bramy "długouliczną" to niejako zatrzymanie się w czasie.
Na tej zasadzie, to powinniśmy używać wyłącznie niemieckich nazw, względnie takich nazw polskich, które są dosłownymi tłumaczeniami nazw niemieckich.
Niestety, pomijając fakt oczywistej niemożliwości wprowadzenia tego w życie ze względu na odczucia większości obecnych mieszkańców Gdańska, tudzież skrajny niepraktycyzm takiego podejścia (np. koszt wymiany tablic etc) to niektórych nazw się przetłumaczyć po prostu nie da.

Corzano - Czw Lut 03, 2005 7:14 am

Może się mylę, ale chyba nikt nie zniósł starej nazwy, nieprawdaż? Wielokrotnie widziałem, że nazwa ta jest używana polskiej literaturze (powojennej, a jakże).
Pietrucha - Czw Lut 03, 2005 8:53 am

Pomijając to jak ona sie teraz nazywa, to jednak na tym forum brama długouliczna nikogo nie powinna dziwić.
rispetto - Czw Lut 03, 2005 9:05 am

Pietrucha napisał/a:
Pomijając to jak ona sie teraz nazywa, to jednak na tym forum brama długouliczna nikogo nie powinna dziwić.

Langgaser Tor mnie nie dziwi, ale Brama Długouliczna, to dziwoląg na miarę "zwisu męskiego". Już chyba praktyczniej i bardziej po polsku byłoby Brama ul. Długiej.

Zoppoter - Czw Lut 03, 2005 9:06 am

Corzano napisał/a:
Może się mylę, ale chyba nikt nie zniósł starej nazwy, nieprawdaż? Wielokrotnie widziałem, że nazwa ta jest używana polskiej literaturze (powojennej, a jakże).


Niektórzy z nas dzięki Pumeksowi mieli przyjemność swojego czasu dowiedzieć się co nieco o Bramie i o tej zmianie nazwy. Jest ona (ta zmiana) równie uzasadniona jak nazywanie Prawego Miasta Głównym Miastem. Czyli niby poprawna oficjalna nazwa, ale wymyslona po wojnie...

Pietrucha - Czw Lut 03, 2005 9:10 am

Cytat:
Langgaser Tor mnie nie dziwi, ale Brama Długouliczna, to dziwoląg na miarę "zwisu męskiego".



Ale przeciez przed wojną po polsku tak była nazywana, o ile dobrze pamiętam.

Corzano - Czw Lut 03, 2005 9:13 am

Pietrucha napisał/a:
Ale przeciez przed wojną po polsku tak była nazywana, o ile dobrze pamiętam.

Tak jest opisana w polskich przedwojennych przewodnikach.

Sabaoth - Czw Lut 03, 2005 9:27 am

Niektorym sie wydaje, ze jak napisza, ze zdjecie przedstawia Gdansk / Danzig to dostana wyzsza cene. Tym razem oryginalne zdjecia ul. Sezamkowej w Gdansku na e-bayu.

1. Altes Bild von DANZIG
2. eine alte Fotografie von Danzig

pumeks - Czw Lut 03, 2005 9:36 am

Corzano napisał/a:
Tak jest opisana w polskich przedwojennych przewodnikach.

Z tymi przedwojennymi polskimi przewodnikami to czasami jaja są... np. w tym reprincie, który ostatnio wydało TPG, Żuraw został nazwany "Starą Dźwignią" czy jakoś tak... :hihi:

Grün - Czw Lut 03, 2005 10:21 am

Ale fakt pozostaje faktem, że nazwa "Złota Brama" nie ma nic wspólnego ani z miejscem, ani z jej historią, ani z rzeczywistością (skoro jest niebieska). Podejrzewam, że prawidłowa nazwa byłaby (niezależnie od tego czy Długouliczna czy ul.Długiej) zbyt trudna do zapamiętania i wymówienia dla społeczeństwa, które nie potrafi odróżnić miasta Starego od Głównego (Prawego)
pumeks - Czw Lut 03, 2005 10:31 am

zabytkowa kamieniczka :hihi:
Brama Słomiana :hihi:

rispetto - Czw Lut 03, 2005 10:36 am

Grün napisał/a:
Ale fakt pozostaje faktem, że nazwa "Złota Brama" nie ma nic wspólnego ani z miejscem, ani z jej historią, ani z rzeczywistością (skoro jest niebieska).

Zdobienia na niej są złote. Gdy jeszcze w szkole podstawowej chodziłem na wykłady o historii Gdańska do Domu Kultury na Ogarnej, to prowadząca wyjaśniała właśnie na tej podstawie nazwę owej bramy.

Corzano - Czw Lut 03, 2005 10:58 am

rispetto napisał/a:
Zdobienia na niej są złote. Gdy jeszcze w szkole podstawowej chodziłem na wykłady o historii Gdańska do Domu Kultury na Ogarnej, to prowadząca wyjaśniała właśnie na tej podstawie nazwę owej bramy.

Pokrętne tłumaczenie, bo jesli nie masz 15 lat, to za czasów Twojej szkoły podstawowej ona nie miała złotych zdobień, a w czasach, gdy je miała, nazywała się inaczej.

rispetto - Czw Lut 03, 2005 11:04 am

Corzano napisał/a:
rispetto napisał/a:
Zdobienia na niej są złote. Gdy jeszcze w szkole podstawowej chodziłem na wykłady o historii Gdańska do Domu Kultury na Ogarnej, to prowadząca wyjaśniała właśnie na tej podstawie nazwę owej bramy.

Pokrętne tłumaczenie, bo jesli nie masz 15 lat, to za czasów Twojej szkoły podstawowej ona nie miała złotych zdobień, a w czasach, gdy je miała, nazywała się inaczej.

Ile mam lat to możesz ozbaczyć w każdym moim poście, a samo tłumaczenie jakoś mnie przekonało pomimo braku złoceń (wtedy) i utkwiło do tego stopnia w pamięci, że do dzisiaj używam tej nazwy.
Jak już rozmawiamy o nazwach, to ktoś może wyjaśnić, skąd się wzięła nazwa "Most Siennicki" ?

Zoppoter - Czw Lut 03, 2005 11:39 am

rispetto napisał/a:
Jak już rozmawiamy o nazwach, to ktoś może wyjaśnić, skąd się wzięła nazwa "Most Siennicki" ?


A nie od Sianek? Czyli Stogów?

rispetto - Czw Lut 03, 2005 11:41 am

Zoppoter napisał/a:
rispetto napisał/a:
Jak już rozmawiamy o nazwach, to ktoś może wyjaśnić, skąd się wzięła nazwa "Most Siennicki" ?


A nie od Sianek? Czyli Stogów?
jest to jakaś koncepcja.
No ale z Breintenbach ma ta nazwa chyba niewiele wspólnego ?

pumeks - Czw Lut 03, 2005 12:28 pm

Most Siennicki, tak jak i ulica Siennicka, od używanej zaraz po wojnie nazwy Stogów 'Sianki' (czasem też chyba 'Sienna Huta').
Co do Złotej Bramy, to ktoś już tę nazwę (tak jak i 'Główne Miasto') lansował przed wojną - w reprincie przewodnika z 1939 r. mam "Naprzeciw Wieży Więziennej stoi Złota Brama, zwana Bramą Długouliczną (Langgasaer Tor)."

Grün - Czw Lut 03, 2005 12:41 pm

pumeks napisał/a:
"Naprzeciw Wieży Więziennej stoi Złota Brama, zwana Bramą Długouliczną (Langgasaer Tor)."

A jest dokładnie odwrotnie...

rispetto - Czw Lut 03, 2005 12:43 pm

To znaczy, że "Naprzeciw Złotej Bramy, zwanej Bramą Długouliczną stoi Wieża Więzienna" jest dobrze ?
Przecież to to samo. :hihi:

Grün - Czw Lut 03, 2005 2:22 pm

:) mieszaj elementy dalej :)
parker - Czw Lut 03, 2005 3:52 pm

Cytat:
Ale fakt pozostaje faktem, że nazwa "Złota Brama" nie ma nic wspólnego ani z miejscem, ani z jej historią, ani z rzeczywistością (skoro jest niebieska).


Ostatnio jeden Francuz podejrzewał mnie chyba o problemy językowe, kiedy pokazywałam mu Złotą Bramę, która nie jest złota i Zieloną Bramę, która nie jest zielona :hihi:

seestrasse - Czw Lut 03, 2005 3:59 pm

jest jeszcze złota kamieniczka - też złota nie jest, a podobnież była. Czy ktoś potrafi powiedzieć, o co chodzi???
Grün - Czw Lut 03, 2005 4:55 pm

Ja potrafię, gdyż albowiem byłem na uroczystym roztwarciu po remoncie fasady, a potem rozmawiałem z prof. Januszajtisem, który opowiedział mi, że postulaty stronnictwa historycznego odnośnie ilości złota na fasadzie zostały zignorowane, ponieważ z analizy wynikało, że złota było początkowo mniej niż się wydawało, a owe analizy były przeprowadzane w ten sposób, że próbkę z reliefu ze świątynią Salomona pobierano z trawnika przed świątynią, z reliefu ze złotymi monetami na stole, z nogi od stołu, a poza tym w wielu przypadkach dotarto do podkładu pod złocenia, który uznano za "pierwotny" materiał.
seestrasse - Czw Lut 03, 2005 5:04 pm

ach tak :II
O proteście Januszjtisa słyszałam - o sposobie przeprowadzania analiz nie (i nic dziwnego...)

seestrasse - Sob Lut 05, 2005 11:41 pm

o genezie nazwy Brama Zlota jest (a raczej bedzie :wink: ) co nieco w najnowszych Jantarowych Szlakach, w tekscie recenzji "Z usmiechem przez Gdansk", ze sobie pozwole Wam doniesc
pokrótce:
nazwa która powinna byc: Dlugouliczna :D :hurra:
przymiotnik "Zlota" wzial sie z XVII-wiecznej relacji pewnego Wegra - w tlumaczeniu jest przeklamanie, zamiast "inna, piekna zlota brama" jest "inna piekna, Zlota zwana", dodatkowo wegierskie slowo "arayans" znaczylo wówczas predzej "lsniacy", nie zloty

Grün - Nie Lut 06, 2005 4:20 pm

No i mamy rozwiązanie :)
Corzano - Nie Lut 06, 2005 6:46 pm

seestrasse napisał/a:
przymiotnik "Zlota" wzial sie z XVII-wiecznej relacji pewnego Wegra

W relacji dla kogo? I jaki sposób relacja Węgra ma związek z polską nazwą?

seestrasse - Nie Lut 06, 2005 11:13 pm

Ów Węgier nazywał się Marton Cscombor i był w Gdańsku w roku 1617. Spisał swoje wrażenia z podróży i wydał je drukiem w 1620 (wybacz, nie będę przytaczać tytułu, bo mi się klawiatura połamie - w odpowiednim momencie służę egzemplarzem JS)
Owa relacja przetłumaczona została przez Jana Ślaskiego i właśnie w tymże tłumaczeniu doszło do przekłamania o którym wyżej. Bramę nazywano Langgasser Tor i kwita. Nigdy też nie była aż tak "uzłocona", jak dziś :hihi:

Gdanszczanin - Nie Lut 06, 2005 11:50 pm

A o tym węgrze jest w letnim numerze 30 dni .
Grün - Pon Lut 07, 2005 5:52 pm

Następny bystrzak :^^
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41440401

Grün - Pon Lut 07, 2005 5:54 pm

I jeszcze jeden :)
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41477616

Sabaoth - Pon Lut 07, 2005 6:50 pm

A może było jakieś stare wejście do portu o którym nic nie wiemy :hmmm: Może jakiś tunel dla statków pod Biskupią Górką?
Grün - Pon Lut 07, 2005 10:31 pm

Tak - krzyżacka baza Kreuzmarine :^^
Sabaoth - Pon Lut 07, 2005 10:52 pm

Dwurzędowe galery podwodne :hihi:
Grün - Pon Lut 07, 2005 10:57 pm

A na Zalewie i tak baty dostali :)
Sabaoth - Pon Lut 07, 2005 11:02 pm

Bo mieli te galery podwodne niedopracowane, zanurzały się perfekcyjnie ale nie chciały się już wynurzyć :hihi:
Grün - Pon Lut 07, 2005 11:03 pm

bitwa na Zalewie będzie w najbliższym czasie przedmiotem zainteresowania Wydziału Bellografii i Certaminologii - trzeba będzie coś wspomnieć o tych U-galerach :^^
Mikołaj - Wto Lut 08, 2005 6:57 pm

wybitny bystrzak z Ebaya - ktoś kiedyś pytał kiedy Gdańsk był Wolnym Miastem - okazuje się, że pierwszy raz w 1772 r.

I przy okazji - słyszeliście kiedyś o takich kartach radiowych? :???:

parker - Wto Lut 08, 2005 7:27 pm

Takie karty radiowe pochodzące z różnych miejsc widziałam kiedyś w dużych ilościach u mojego wujka, który rozmawiał z całym światem przed radio - oni się wymieniali takimi kartami z namiarami na siebie chyba.
Mikołaj - Wto Lut 08, 2005 7:35 pm

Cytat:
wymieniali takimi kartami

każdy ma jakiegoś bzika, każdy... :D

Sabaoth - Wto Lut 08, 2005 8:14 pm

Karta ciekawa, ale tekst na stronie powala :hihi:
rispetto - Wto Lut 08, 2005 9:00 pm

A Wy się czepiacie o jakąś starówkę (300 km>>) :hihi:
Grün - Czw Lut 10, 2005 4:59 pm

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41939353 :^^

Widok wnętrza kamienicy Schoffenhausa- domu Giełdzińskiego.

Co za znajomość problemu :hiihihi:

Sabaoth - Czw Lut 10, 2005 5:46 pm

A nie było już kiedyś takiego głupio-mądrego? Już gdzieś to widziałem :hihi:
Grün - Czw Lut 10, 2005 6:06 pm

Może było. Ale ja nie widziałem :) Bardzo mnie rozbawił ten dom Schoffenhausa :)
Sabaoth - Czw Lut 10, 2005 6:20 pm

Szopenchałer był to dlaczego nie mogłoby być Szofenhausa? :hihi:
Grün - Czw Lut 10, 2005 8:21 pm

Nie pisze się Szopenchałer, tylko Chopinchałer! Do szkoły nie chodziłeś? :%
Sabaoth - Czw Lut 10, 2005 9:12 pm

Ja tak patryjotycznie napisałem Szopen, a nie z francuska Chopin :hihi:
pumeks - Pią Lut 11, 2005 9:36 am

Było, w tym samym wątku, 6 grudnia ub. r. :%
Corzano - Pią Lut 11, 2005 10:37 am

PIĘKNY GDAŃSK
Sabaoth - Pią Lut 11, 2005 12:20 pm

Cytat:
OBRAZ OLEJNY NAMALOWANY NA PŁÓTNIE PRZEZ STUDENTA ASP PRZEDSTAWIAJĄCY GDAŃSK


Albo sie studencina nacpal i nie wiedzial co maluje, albo to jakas kolejna ulica Pokatna :hihi:

pumeks - Pią Lut 11, 2005 12:23 pm

Uważam, że autor dzieła ma prawo do swojej wizji :D
Nabywcy mają prawo zapłacić za ten obraz tyle, ile uznają za stosowne :D
Ja mam prawo dziwić się zarówno autorowi jak nabywcom :hihi:

Sabaoth - Pią Lut 11, 2005 12:26 pm

Cytat:
Uważam, że autor dzieła ma prawo do swojej wizji

Masz racje, tylko dlaczego podpisal to Gdansk, a nie na przyklad Bialystok :mrgreen:

Zoppoter - Pią Lut 11, 2005 12:30 pm

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
Uważam, że autor dzieła ma prawo do swojej wizji

Masz racje, tylko dlaczego podpisal to Gdansk, a nie na przyklad Bialystok :mrgreen:


Bo do Gdańska to jest rochę podobne. Do Białegostoku nic a nic.

Mam wrażenie, ze to jakaś dowolna wariacja na temat lustrzanego odbicia Frauengasse...

Corzano - Pią Lut 11, 2005 12:40 pm

Zaden student. Takie obrazy seryjnie malowane są w Chinach.
Grün - Pią Lut 11, 2005 12:40 pm

A odbiorca ma prawo widzieć w dziele to co widzi. :)
Sabaoth - Pią Lut 11, 2005 12:42 pm

Cytat:
dowolna wariacja na temat lustrzanego odbicia Frauengasse

:haha:

pumeks - Pią Lut 11, 2005 1:25 pm

A ja podejrzewam, że to miała być Chlebnicka, ale kapnęło mu za dużo farby i żeby nie drapać - domalował wieżę z prawej strony bramy.
Grün - Sob Lut 19, 2005 9:57 pm

To jest dobre :^^
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=42330795

parker - Sob Lut 19, 2005 9:59 pm

ulica Gdańska???? :hihi:
Sabaoth - Sob Lut 19, 2005 10:32 pm

To wygląda na ślepą uliczkę, albo raczej ślepy wiadukt (przez te przęsła) :hihi:
Grün - Sob Lut 19, 2005 10:54 pm

To już prędzej jest ulica Klozetowa niż Gdańska :)
Marcin - Sob Lut 19, 2005 11:13 pm

:haha: :haha: :haha:
Do Gdańskografii z tym.

Grün - Sob Lut 19, 2005 11:19 pm

Raczej gdaniskografii :^^
parker - Sob Lut 19, 2005 11:32 pm

a przewidujesz taki wydział? 8O
Grün - Sob Lut 19, 2005 11:36 pm

Jak będzie więcej takich odkryć... :hiihihi:
Pietrucha - Czw Lut 24, 2005 11:25 pm

Kościółek k.Gdańska n. Motławą Dn. 1 VI 1938

Odbitka stykowa przedstawiająca bryłę kościoła widzianą za rzeką. Na odwrocie podpis jak w tytule aukcji

:hihi:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=43327001

Sabaoth - Czw Lut 24, 2005 11:51 pm

Wieżę ma? Ma! To musi być kościółek :hihi:
Grün - Pią Lut 25, 2005 12:06 am

To jest kościółek p.w. św. Weichselmunda :^^
Mikołaj - Pią Lut 25, 2005 3:31 am

jak dla mnie - co najmniej bystrzak miesiąca :hiihihi:
Grün - Pią Lut 25, 2005 8:15 am

Zgadzam się. :) takiego czegoś jeszcze nie było :)
rispetto - Pią Lut 25, 2005 8:36 am

Sabaoth napisał/a:
Wieżę ma? Ma! To musi być kościółek :hihi:

Jak wieżę ma, to pewnie zamek, a nie kościół. Ten mur dookoła zdaje się to potwierdzać. :mrgreen:
Ewentualnie może być czołg. Też ma wieżę.

Grün - Pią Lut 25, 2005 8:42 am

Mój sąsiad też ma wieżę... HIFI :^^
Marcin - Pią Lut 25, 2005 9:22 am

Gdyby nie napis na odwrocie to pewnie doszedłby do wniosku, iż jest to barabakan (ma przecież mury na planie koła :wink: ). Może nawet krakowski. :haha:
Sabaoth - Pią Lut 25, 2005 9:27 am

Grün napisał/a:
Mój sąsiad też ma wieżę... HIFI :^^

A moze on jest koscielnym? :hihi:

danziger - Pią Lut 25, 2005 9:40 am

Przecież to wieża ciśnień! Jaka inna wieża może tak sobie luzem stać w mieście? A w dodatku coś tak slyszałem, że podobno wieża ciśnień ma coś wspólnego z wodą, więc by się zgadzało - woda, jak widać na zdjęciu, jest bardzo blisko wieży.....
Marcin - Pią Lut 25, 2005 9:42 am

Wieża ciśnień? To na pewno musi być dworzec kolejowy. :hiihihi:
Grün - Pią Lut 25, 2005 9:56 am

To jest stacja kolei morskiej !
Marcin - Pią Lut 25, 2005 9:59 am

NeuFahrWasser! :haha:
rispetto - Pią Lut 25, 2005 10:01 am

Całkiem niedaleko był Dworzec Wiślany, więc to pewnie jego pozostałości
pumeks - Pią Lut 25, 2005 10:35 am

Dworzec Wiślany nad Motławą? 8O
Grün - Pią Lut 25, 2005 10:42 am

Motława też nazywała się kiedyś Wisła, tylko ją Krzyżackie ścierwa złośliwie przemianowali na Mottlau! :^^
rispetto - Pią Lut 25, 2005 10:46 am

Gruen Ty chyba się "patriotą" stałeś :hihi:
parker - Pią Lut 25, 2005 11:48 am

Załóżcie Frakcję Wolnych Tytułów Aukcji :mrgreen:
Grün - Pią Lut 25, 2005 12:17 pm

Ja zawsze byłem patriotą :^^
Marcin - Wto Mar 08, 2005 1:18 am

Orginalny herb 18w -lwy podtrzymujących tarczę.. (numer 44343204)
Cytat:
Całość przypomina mi godło miasta Gdańsk.

:hihi:

Grün - Wto Mar 08, 2005 1:24 am

A mi herb Finlandii :^^
Corzano - Wto Mar 08, 2005 8:11 am

Cytat:
Całość przypomina mi godło miasta Gdańsk.

I słusznie: są lwy i krzyż. Krzyż jest z 2 mieczy. Miecz to rycerz, rycerz to król, król to korona. Mamy więc lwy, krzyż, 2 i koronę. No jak to nie ma być herb Gdańska? :hihi:

Grün - Wto Mar 08, 2005 8:14 am

Grunt to ziemia, ziemia to matka, matka to anioł, anioł to stróż, stróż to dozorca, dozorca to gospodarz, gospodarz to Mikołaj :^^
rispetto - Wto Mar 08, 2005 9:14 am

... Mikołaj to prezenty :==
Sabaoth - Wto Mar 08, 2005 9:16 am

Grunt to Mikolaj! A z Finalndia to nie ma tyle samo wspolnego co z Gdanskiem. Moze to Burkina Faso?
Grün - Wto Mar 08, 2005 10:14 am

No jak to? A nie widzisz monogramu? SF = Suomi-Finland :^^
parker - Wto Mar 08, 2005 10:36 am

Grün napisał/a:
Grunt to ziemia, ziemia to matka, matka to anioł, anioł to stróż, stróż to dozorca, dozorca to gospodarz, gospodarz to Mikołaj :^^


:haha: :haha: :haha:

danziger - Wto Mar 08, 2005 12:50 pm

Przypomina to herb elektoratu saskiego
Pietrucha - Wto Mar 08, 2005 1:04 pm

Cytat:
Grunt to ziemia, ziemia to matka, matka to anioł, anioł to stróż, stróż to dozorca, dozorca to gospodarz, gospodarz to Mikołaj


Nie myślałeś, aby się zająć poszukiwaniem skarbu Templariuszy, albo bursztynowej komnyty??? Jesteś lepszy od tego ze "skarbu narodów" (nie pamietam ja on tam się nazywał) :hihi:

Grün - Wto Mar 08, 2005 1:55 pm

Jasne. On do mnie na konsultacje przyjeżdżał :)
parker - Wto Mar 08, 2005 2:13 pm

Cytat:
Jesteś lepszy od tego ze "skarbu narodów" (nie pamietam ja on tam się nazywał)


Benjamin Franklin Gates? :hihi:

Pietrucha - Wto Mar 08, 2005 3:44 pm

o właśnie, dokładnie tak... miałem na końcu języka. :D
Mikołaj - Sro Mar 09, 2005 11:38 am

spójrzcie tylko co za pajac! :evil: :mur:
Corzano - Sro Mar 09, 2005 11:43 am

Żebyś przypadkiem nie zachował sobie jego w pocie czoła wykonanego skanu. :II
'Temu panu dziękujemy'.

parker - Sro Mar 09, 2005 11:46 am

Z tego co kojarzę, on zawsze tego pajaca umieszcza.
Marcin - Sro Mar 09, 2005 11:49 am

Jak kilka dni temu zauważyłem te aukcje to mało z krzesła nie spadłem. :haha:
Zoppoter - Sro Mar 09, 2005 12:06 pm

danziger napisał/a:
Przypomina to herb elektoratu saskiego


Tytuł obrazka: Kurwappen.gif

Co to jest "ppen"? :mrgreen: :haha:

rispetto - Sro Mar 09, 2005 12:25 pm

-Popatrz synku pająk je biedronkę!
-Tatusiu, a co to jest dronka?

danziger - Sro Mar 09, 2005 12:27 pm

:blabla:
Sabaoth - Sro Mar 09, 2005 1:26 pm

Przez tego, to malo z krzesla nie spadlem: Baszty Mlecznych Stągwi :haha:
Pietrucha - Sro Mar 09, 2005 7:59 pm

Cytat:
spójrzcie tylko co za pajac!


Swoją mordke na skanie pocztówki umieścił :hihi:

Marcin - Pią Mar 11, 2005 11:11 pm

Gdańsk -Długa Brama (numer 44524841)
Cytat:
Gdańsk -Długa Brama

Cytat:
Gdańsk -Złota Brama

To w końcu jaka ta brama? Długa czy Złota? :hihi:

Sabaoth - Nie Mar 13, 2005 12:27 pm

Sopot - Jastrzębia Góra :haha:
Sabaoth - Wto Mar 22, 2005 9:38 am

:haha: Ale sie usmialem GDANSK - WRZESZCZE
Grün - Wto Mar 22, 2005 9:39 am

No jak Sopoty to i Wrzeszcze :)
Corzano - Wto Mar 22, 2005 3:40 pm

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=45982634
seestrasse - Sro Mar 23, 2005 12:35 am

tak swoją drogą to dzięki za fotę. Ja już zapominałam, jak Wysoka wygląda :II
Marcin - Wto Mar 29, 2005 4:25 pm

SYNAGOGA, DANZIG, GDAŃSK, FOTO, STARE ZDJĘCIE (numer 46587912)
Taaataaaataaataaaa... :mrgreen: I mój ulubiony "drukarz102". :OO
Cytat:
Bardzo ładne zdjęcie Synagogi gdańskiej (spalonej w 1936 roku). Prawdopodobnie bardzo ładna reprodukcja (zdjęcie ze zdjęcia). Stan co najmniej bardzo dobry. RARYTAS. GORĄCO polecam!!!

:haha:

wrangla - Sob Kwi 09, 2005 1:38 pm

Gdańsk. Brama Wyżynna Kotłownia Grająca :hihi:
Marcin - Sob Kwi 09, 2005 1:44 pm

:hihi:

Nomen omen we Fromborku w gotyckim kościele św. Mikołaja zlokalizowano właśnie kotłownię. :II

Mikołaj - Sob Kwi 09, 2005 1:45 pm

baaaahhahaahaa Kotłownia..... Aaaaa..... :haha: :haha: :haha:
Grün - Sob Kwi 09, 2005 2:16 pm

A za Kotłownią Wieża Wojenna :^^
parker - Sob Kwi 09, 2005 2:42 pm

Ciekawe, co ona gra, ta pocztówka? :hmmm:
Corzano - Sob Kwi 09, 2005 2:44 pm

Dzwięki łańcuchów i narzędzi totur. :)
Marcin - Sob Kwi 09, 2005 2:52 pm

Jak to co? Odgłosy kotłowni... :wink:
parker - Sob Kwi 09, 2005 2:57 pm

Napisałam do niego , zobaczymy :wink:
Sabaoth - Pon Kwi 11, 2005 9:07 pm

Ciekawostka, pocztówka z Gdyni z lat 30-tych z bardzo ciekawie zapisaną nazwą ulicy :mrgreen: Gdynia - ul. Św. Jańska
Zoppoter - Wto Kwi 12, 2005 7:45 am

Sabaoth napisał/a:
Ciekawostka, pocztówka z Gdyni z lat 30-tych z bardzo ciekawie zapisaną nazwą ulicy :mrgreen: Gdynia - ul. Św. Jańska


Taki zapis był przed wojną normalny. Chyba nawet jakiś czas po wojnie tak to pisano.

Sabaoth - Wto Kwi 12, 2005 7:55 am

Cytat:
Taki zapis był przed wojną normalny. Chyba nawet jakiś czas po wojnie tak to pisano.

O tym nie wiedzialem :oops:

Corzano - Nie Kwi 17, 2005 9:56 am

Starożytny Żóraw
Sabaoth - Nie Kwi 17, 2005 10:00 am

Starożytny, bo go Żymianie wybudowali żeby bursztyn ze statków na bursztynowy szlak przenosić :^^
Marcin - Nie Kwi 17, 2005 1:04 pm

Corzano napisał/a:
Starożytny Żóraw

GDAŃSK - Starożytny Żóraw / lata 20-ste/

danziger - Pon Kwi 18, 2005 11:07 pm

"REPLIKA" pieczęci gdańskiego SD
Dobrze, że facet nie wciska już, że to "oryginał"......

Sabaoth - Czw Kwi 21, 2005 10:57 am

A to w sumie nie wiem, nadinterpretacja sprzedajacego czy opis na odwrocie pocztowki:
Gdańsk - Arsenał średniowieczny moze ktos pomyslal, ze jak jest taki zniszczony, to musi byc bardzo stary.

Historykow prosze o wyjasnienie, kiedy skonczylo sie sredniowiecze, bo jeszcze sie okaze, ze dalej w nim zyjemy :^^ .

Grün - Czw Kwi 21, 2005 1:10 pm

No tak jak napisałeś - oficjalnie go nie było, wiec nie mogło sie skończyć, umownie skończyło się z chwilą podbicia przez Turków Konstantynopola w 1453 r., a praktycznie w wielu sprawach trwa do dziś :)
Zoppoter - Czw Kwi 21, 2005 1:14 pm

Grün napisał/a:
z chwilą podbicia przez Turków Konstantynopola


Wyzwolenia, chciałeś powiedzieć... :mrgreen:

danziger - Czw Kwi 21, 2005 3:29 pm

Zoppoter napisał/a:
Grün napisał/a:
z chwilą podbicia przez Turków Konstantynopola


Wyzwolenia, chciałeś powiedzieć... :mrgreen:

:haha: :haha: :haha:

A nawiasem mówiąc - różne daty uznawane są za cezurę, oprócz wspomnianego wyżej "wyzwolenia" Konstantynopola.......eee przepraszam - pratureckiego Stambułu :wink: , za takową uznaje się rok 1492 ("odkrycie" Ameryki przez Kolumba), datę wynalezienia druku, a ściślej ruchomej czcionki przez Gutenberga ( :hmmm: który to rok dokładnie był?).
Być może są i inne daty......

Sabaoth - Czw Kwi 21, 2005 3:40 pm

Cytat:
Być może są i inne daty......

Wszystko zalezy od tego, dla jakiego kraju chcesz podac date konca sredniowiecza. W niektorych ciagnie sie ono do dzisiaj :^^

Grün - Czw Kwi 21, 2005 3:41 pm

A pardon, zapomniałem, że wyzwolenia :^^
pumeks - Pią Kwi 22, 2005 10:26 am

Z punktu widzenia historii sztuki czy architektury, na naszym terenie średniowiecze trwało do połowy XVI wieku czyli koniec średniowiecza zbiega się mnej więcej ze zwycięstwem reformacji w Gdańsku. Najstarsze budowle w stylu renesansowym (pomijając zagadkowy portal, obecnie w sieni Ratusza Staromiejskiego) to Dom dla Sierot-Podrzutków przy św. Elżbiecie z 1549 r., fasada Dworu Artusa z 1552 r. (nieistniejąca), kamieniczki na Długiej: Schumannów (Konnerta) i Ferberów z 1560 r. Jak pisałem o Wrotach Bramy Szewskiej to z pełną świadomością umieszczałem ich powstanie w późnym średniowieczu.
Makabunda - Czw Kwi 28, 2005 3:30 pm

O tym, że Gdańsk zaanektował Oliwę to wiem. Ale żeby Sopot też?
Ten bystrzak nie jest z Allegro tylko z eBaya ale nie będę zakładał nowego wątku.

Sabaoth - Sro Maj 11, 2005 6:00 am

Gościu nie mógł się zdecydować, czy Stadtgraben to Podwale Przedmiejskie, Staromiejskie czy jakieś inne. Wybrał więc opcję uniwersalną Gdańsk. Podwale Miejskie.
Corzano - Sro Maj 11, 2005 6:05 am

Sabaoth napisał/a:
Gościu nie mógł się zdecydować

Zupełnie na marginesie. Ten facet oferował już wiele fajnych kartek, ale ceny ma kosmiczne.

rispetto - Sro Maj 11, 2005 7:00 am

Oferent w tej aukcji nie wie chyba co robić z pieniędzmi :hihi: Mam chyba ze 3 podobne kartki i nigdy bym nie pomyślał, że ktokolwiek może zaoferować za nią taką cenę :hihi: A "kgolan" bywa co roku na jarmarku i ma tam ceny troszkę niższe, niż na Allegro. Gdyby ktoś był zainteresowany, to stoi na Garncarskiej naprzeciwko PZF.
pumeks - Sro Maj 11, 2005 9:30 am

To chyba ta sama pocztówka którą kiedyś wyszperałem i zamieściłem w wątku Pocztówki i zdjęcia. Notabene jest też w pierwszym albumie "Był sobie Gdańsk".
danziger - Pon Maj 16, 2005 11:10 am

Cytat:
Banknoty markowe Reichskreditkassen były w obiegu tylko na terenach okupowanych przez wojska niemieckie, nie stanowiły środka płatniczego na terenie Rzeszy. Czyli były walutą obiegową na terenie Łodzi, Wrocław, Płock, Białystok, Królewiec, Bydgoszcz, Poznań, Toruń, Gdańsk.......
2 Reichsmark
pumeks - Pon Maj 16, 2005 12:08 pm

Nie wiem jak Białystok :roll: ale pozostałe miasta moim zdaniem znajdowały się na terenie Rzeszy? :???:
Sabaoth - Pon Maj 16, 2005 12:15 pm

Dwa z nich to miasta nalezace do Rzeszy przed rozpoczeciem wojny (chociaz prapolskie i praslowianskie). Szesc nalezalo do Polski, a jedno bylo Wolnym Miastem (chociaz tez prapolskie i praslowianskie) :P
danziger - Pon Maj 16, 2005 12:25 pm

Sabaoth napisał/a:
Dwa z nich to miasta nalezace do Rzeszy przed rozpoczeciem wojny (chociaz prapolskie i praslowianskie). Szesc nalezalo do Polski, a jedno bylo Wolnym Miastem (chociaz tez prapolskie i praslowianskie) :P

Zgadza się - Królewiec i Wrocław przed 1939 r. należały do Niemiec, a Gdańsk był Wolnym Miastem. Ale już w 1940 r. Niemcy uważali za swoje wszystkie z nich (były na obszarach włączonych do Rzeszy) z wyjątkiem Białegostoku - to miasto w 1940 r. było w rekach sowietów, do Niemiec przyłączono je w 1941 r.
Ciekawi mnie, co to za banknot i gdzie na prawdę był używany - jakoś nie ufam profesjonalizmowi sprzedawcy.

Sabaoth - Pon Maj 16, 2005 12:28 pm

Wiecej jest tutaj, ale tez brak opisu:
http://www.cgb.fr/billets...n%201939%2D1945

Zoppoter - Pon Maj 16, 2005 12:40 pm

danziger napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
Dwa z nich to miasta nalezace do Rzeszy przed rozpoczeciem wojny (chociaz prapolskie i praslowianskie). Szesc nalezalo do Polski, a jedno bylo Wolnym Miastem (chociaz tez prapolskie i praslowianskie) :P

Zgadza się - Królewiec i Wrocław przed 1939 r. należały do Niemiec, a Gdańsk był Wolnym Miastem. Ale już w 1940 r. Niemcy uważali za swoje wszystkie z nich (były na obszarach włączonych do Rzeszy) z wyjątkiem Białegostoku - to miasto w 1940 r. było w rekach sowietów, do Niemiec przyłączono je w 1941 r.
.


Ejże, Białystok w 1941 wszedl chyba do GG? I Płock chyba tez był w GG? I to własnie były tereny okupowane, w przeciwienstwie do pozostalych miast włączonych do Rzeszy? To chyba o to chodzi z tym zakresem obowiązywania banknotu? :hmmm:

Sabaoth - Pon Maj 16, 2005 12:44 pm

Ale w GG byly chyba w obiegu zlote i grosze z przejetej serii z 1938 albo 39 roku(przynajmniej przez pewien czas) :hmmm:
danziger - Pon Maj 16, 2005 12:51 pm

Zoppoter napisał/a:

Ejże, Białystok w 1941 wszedl chyba do GG? I Płock chyba tez był w GG? I to własnie były tereny okupowane, w przeciwienstwie do pozostalych miast włączonych do Rzeszy? To chyba o to chodzi z tym zakresem obowiązywania banknotu? :hmmm:

Białystok z okolicami wszedl bezpośrednio do Rzeszy (jako Bezirk Bialystok), Płock też do GG nie wszedł.
Zresztą GG Niemcy też uważali za część Wielkich Niemiec (choć oczywiście o nieco odrębnym statusie), no i w obiegu były tam (w GG) złotówki drukowane przez Bank Emisyjny w Krakowie....

Zoppoter - Pon Maj 16, 2005 1:12 pm

danziger napisał/a:
Zoppoter napisał/a:

Ejże, Białystok w 1941 wszedl chyba do GG? I Płock chyba tez był w GG? I to własnie były tereny okupowane, w przeciwienstwie do pozostalych miast włączonych do Rzeszy? To chyba o to chodzi z tym zakresem obowiązywania banknotu? :hmmm:

Białystok z okolicami wszedl bezpośrednio do Rzeszy (jako Bezirk Bialystok), Płock też do GG nie wszedł.
Zresztą GG Niemcy też uważali za część Wielkich Niemiec (choć oczywiście o nieco odrębnym statusie), no i w obiegu były tam (w GG) złotówki drukowane przez Bank Emisyjny w Krakowie....


To ja juz nie wiem, gdzie te banknoty były w obiegu... :???: 8))

lusinek1 - Pon Maj 16, 2005 8:06 pm

Cytat:
jakoś nie ufam profesjonalizmowi sprzedawcy.

Nieufny jak czekista :)
Tu jest ciekawy artykuł o banknotach, poczytajcie sobie (auf Deutsch):
http://www.notaphil.de/artikel/PDF/gouvern.pdf
Wynika z niego, że faktycznie wydawane przez Reichskreditkassen Reichsmarki były walutą obowiązującą na terenach polskich, których nie włączono do Rzeszy - czyli w GG (nie, nie mam na myśli gadu-gadu... :mrgreen: ).

danziger - Pon Maj 16, 2005 8:49 pm

lusinek1 napisał/a:

Nieufny jak czekista :)

Jak mawiał tow. Dzierżyński - ufać, to znaczy kontrolować. :hihi:
lusinek1 napisał/a:

Wynika z niego, że faktycznie wydawane przez Reichskreditkassen Reichsmarki były walutą obowiązującą na terenach polskich, których nie włączono do Rzeszy - czyli w GG (nie, nie mam na myśli gadu-gadu... :mrgreen: ).

No to najwyraźniej były w obiegu w GG co najmniej dwie różne waluty - pomijając odrębną walutę łódzkiego getta..

Corzano - Pon Maj 16, 2005 9:01 pm

danziger napisał/a:
Jak mawiał tow. Dzierżyński - ufać, to znaczy kontrolować.

On miał żonę, prawda? Bo to stara mądrość małżeńska. :mrgreen:

danziger - Pon Maj 16, 2005 10:44 pm

Corzano napisał/a:
danziger napisał/a:
Jak mawiał tow. Dzierżyński - ufać, to znaczy kontrolować.

On miał żonę, prawda? Bo to stara mądrość małżeńska. :mrgreen:

O ile pamiętam, to chyba nie :hmmm:
Ale mogli mu bracia opowiedzieć - obaj byli żonaci :mrgreen:

rispetto - Sro Cze 01, 2005 11:05 am

To nie związane z Gdańskiem, ale nie mogłem się oprzeć :haha:
WSPOMNIENIA WIĘŻNIÓW PAWLAKA - ciekawe kiedy tom II o Kargulu :haha:

Grün - Sro Cze 01, 2005 11:11 am

A może to chodzi o Pawlaka premiera? :%
danziger - Sro Cze 01, 2005 2:00 pm

W przygotowaniu tom II "Więźniowie Ewy Wachowicz" :hihi:
Zoppoter - Sro Cze 01, 2005 2:34 pm

rispetto napisał/a:
To nie związane z Gdańskiem, ale nie mogłem się oprzeć :haha:
WSPOMNIENIA WIĘŻNIÓW PAWLAKA - ciekawe kiedy tom II o Kargulu :haha:


No własnie, to przecież Kargul wziął kota do niewoli. Czy moze wszystko mi sie pomaglasiło?

pumeks - Pon Cze 06, 2005 2:16 pm

Temu się chyba pomyliły wrażenia z wolnego hanzeatyckiego miasta Hamburga :hihi:
Gdańsk (Danzig), FRAUENGASSE, uliczka kobiet ?

Sabaoth - Pon Cze 06, 2005 3:01 pm

Co chcesz, kiedyś zwana była Panieńską :^^
lusinek1 - Wto Cze 07, 2005 10:35 pm

A tutaj można zakupić pocztówkę słynnego gdańskiego... Feler-Sozietat... :hihi:
A to feler, westchnął seler :)

Grün - Wto Cze 07, 2005 10:55 pm

lusinek1 napisał/a:
A tutaj można zakupić pocztówkę słynnego gdańskiego... Feler-Sozietat... :hihi:
A to feler, westchnął seler :)

Chciałeś powiedzieć: A to Fehler, westchnął Sehler :)

lusinek1 - Wto Cze 07, 2005 11:17 pm

Aaa... faktycznie, Herr Sehler! :mrgreen:
danziger - Sro Cze 08, 2005 2:13 pm

Orzeł NSDAP Gdańsk
No, ja już słyszałem wiele wersji nazw naszego Miasta, ale Thüringen brzmi jakoś tak nietypowo :hmmm: :hihi:

pumeks - Czw Cze 16, 2005 9:27 am

K-1.Gdańsk - Kościół :hihi:
rispetto - Czw Cze 16, 2005 9:32 am

pumeks napisał/a:
K-1.Gdańsk - Kościół :hihi:

no i wydawca Gottheil, a nie Gothiel

Sabaoth - Czw Cze 16, 2005 10:27 am

pumeks napisał/a:
K-1.Gdańsk - Kościół :hihi:

Wieżę ma? Ma! To Panie, musi być kościół :hihi:

rispetto - Czw Cze 16, 2005 12:36 pm

Nie bede zakladal watku bystrzakow z Ebaya, ale tam tez mozna znalezc perelki.
Mikołaj - Czw Cze 16, 2005 12:38 pm

Cytat:
Item location: Buenos Aires, Payment to Miami

8O :^^

stumar - Czw Cze 16, 2005 12:42 pm

rispetto napisał/a:
Nie bede zakladal watku bystrzakow z Ebaya, ale tam tez mozna znalezc perelki.


Coś tu za zimno jak na Tanger :hihi:

rispetto - Czw Cze 16, 2005 12:44 pm

stumar napisał/a:
Tanger

Moim marzeniem jest odwiedzic to miasto. Nawet nie wiedzialem, ze moge to zrobic po pracy :hihi:

Sabaoth - Sob Cze 18, 2005 6:59 pm

Być może to już było. Ale mnie cały czas to denerwuje:

Gdańsk - ratusz staromiejski gotycki - ciekawe jak opisaliby ratusz Staromiejski? Może ratusz jeszcze-starszo-miejski :hihi:
Gdańsk - ulica starego miasta

Corzano - Pon Cze 20, 2005 6:20 am

120 zł :haha:
Sabaoth - Pon Cze 20, 2005 9:10 pm

Właściwie allegrowicz nie jest tu winny, ale przedwojenna pisownia wywołała u mnie atak śmiechu przechodzący w suchy kaszel :haha:

1. Gdańsk - Kościół Marjacki
2. Oliwa - Klasztór
3. Sopoty - Kurhauz
4. W Sopotach na piasku
5. Sopoty - Pomost
6. Sopoty - Koniec pomostu

i powojenna: Gdańsk - Kaźnia

rispetto - Pon Cze 20, 2005 10:19 pm

Cytat:
Gdańsk - ulica starego miasta
A co w tym opisie jest nie tak?
Sabaoth - Pon Cze 20, 2005 10:29 pm

rispetto napisał/a:
Cytat:
Gdańsk - ulica starego miasta
A co w tym opisie jest nie tak?

Kpisz sobie? To jest ulica GŁÓWNEGO (PRAWEGO) MIASTA!

Makabunda - Pon Cze 20, 2005 11:00 pm

Sabaoth napisał/a:
rispetto napisał/a:
Cytat:
Gdańsk - ulica starego miasta
A co w tym opisie jest nie tak?

Kpisz sobie? To jest ulica GŁÓWNEGO (PRAWEGO) MIASTA!


Pozwolę się nie zgodzić. Gdyby napisano Stare Miasto to można się przyczepiać. Natomiast jeśli napisano to w forme stare miasto to nie chodzi tu o nazwę miejscową a jedynie stwierdzenie, że miasto jest stare.

parker - Pon Cze 20, 2005 11:59 pm

gdzies juz te pocztówkę i jej podpis omawialiśmy... :hmmm:
rispetto - Wto Cze 21, 2005 8:23 am

Makabunda napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
rispetto napisał/a:
Cytat:
Gdańsk - ulica starego miasta
A co w tym opisie jest nie tak?

Kpisz sobie? To jest ulica GŁÓWNEGO (PRAWEGO) MIASTA!


Pozwolę się nie zgodzić. Gdyby napisano Stare Miasto to można się przyczepiać. Natomiast jeśli napisano to w forme stare miasto to nie chodzi tu o nazwę miejscową a jedynie stwierdzenie, że miasto jest stare.

Makabunda właściwie już wyjaśnił. Nie jest to napisane z dużej litery, więc nie jest to nazwa własna, a Gdańsk chyba jest starym miastem ? Oczywiście nie wykluczam, że Bułhak mógł nie orientować się w nazewnictwie poszczególnych części gdańskiej "staroowki" i przypadkowo mu tak wyszło, ale skoro tak jest, to podpis jest jak najbardziej poprawny.

Grün - Wto Cze 21, 2005 9:04 am

Może powiedzmy: "podpis jest poprawny" - "jak najbardziej" bym w tym oświadczeniu opuścił :%
rispetto - Wto Cze 21, 2005 9:00 pm

Gruenie, ja rozumiem zboczenie akademicko-nauczycielskie polegające na tym, żeby mieć zawsze ostatnie słowo i pouczać niemal każdego (w końcu zarówno moja rodzicielka, jak i teściowa są nauczucielkami), ale w swoim "oświadczeniu" nic bym nie opuścił. Prawda jest, albo jej nie ma i nie uznaję prawdy bardziej, lub mniej "prawdziwszej" :%
Grün - Wto Cze 21, 2005 10:19 pm

Rispetto :) Wyluzuj. To żart był.
Sabaoth - Sro Cze 22, 2005 8:16 pm

:haha: :haha: :haha: Gdańsk- Spichlerz
danziger - Sro Cze 22, 2005 9:06 pm

Sabaoth napisał/a:
:haha: :haha: :haha: Gdańsk- Spichlerz

:hmmm: a żuraw nie pełnił czasem również i tej funkcji? Nie jetem wprawdzie o tym przekonany, bo miejsca w żurawiu przecież mało, ale kto wie - jakiś podręczny składzik mógł tam chyba być...

Mikołaj - Sro Cze 22, 2005 9:08 pm

Jaki spichlerz, przecież wyraźnie jest napisane, że to kantor
Sabaoth - Sro Cze 22, 2005 9:30 pm

Cytat:
jakiś podręczny składzik mógł tam chyba być...

Pewnie był, na Machandla dla dźwigowego :hihi:

Grün - Sro Cze 22, 2005 10:50 pm

Skoro "Kantor" to znaczy, że nie trzymano tam zboża, tylko wymieniano waluty :^^
Sabaoth - Czw Cze 23, 2005 6:07 am

Bardzo stara karta fotograficzna

Cytat:
Piękne zdjęcie-w porcie większość to żaglowce, pierwszy z prawej to parowy bocznicowiec

Co to jest bocznicowiec? Może statek stojący na bocznicy :^^

Corzano - Czw Cze 23, 2005 6:52 am

Sabaoth napisał/a:
Co to jest bocznicowiec?

Statek do przewozu boczniaków. :hihi:

danziger - Sro Cze 29, 2005 12:08 pm

Pierwsza bzdura - nazywanie Pomorza słowem Pommern, w momencie gdy ma się na myśli nie tylko to, co po polsku jest okreslane jako Pomorze Zachodnie
Druga bzdura - nawet biorąc pod uwagę wylącznie nomenklaturę polską nie słyszałem o takim podziale (Zachodnie, Wschodnie, Środkowe i "okolice Gdańska") i zasięgu terytorialnym Pomorza (aż po Elbląg)
Trzecia sprawa - tu nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że okreslenie Grosspolen (na Wielkopolskę) nie istnieje? :hmmm:

Corzano - Sro Cze 29, 2005 12:13 pm

danziger napisał/a:
Pierwsza bzdura - nazywanie Pomorza słowem Pommern, w momencie gdy ma się na myśli nie tylko to, co po polsku jest okreslane jako Pomorze Zachodnie
Druga bzdura - nawet biorąc pod uwagę wylącznie nomenklaturę polską nie słyszałem o takim podziale (Zachodnie, Wschodnie, Środkowe i "okolice Gdańska") i zasięgu terytorialnym Pomorza (aż po Elbląg)

Sprawy zgłoszone do Allegro dawno temu. Bez rezultatu. Możesz ponownie podjąć ten temat na tamtejszym forum (Cafe), ale nie wróżę powodzenia.

Zoppoter - Sro Cze 29, 2005 12:14 pm

danziger napisał/a:

Trzecia sprawa - tu nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że okreslenie Grosspolen (na Wielkopolskę) nie istnieje? :hmmm:


Za to Zielonopgórskie i Lubuskie wcale sie po niemiecku nie nazywają. Pewnie dlatego, że te tereny nigdy nie należały do Niemiec :haha: :haha: :haha:

rispetto - Sro Cze 29, 2005 2:07 pm

Porównajcie to z ebayowymi "wierzami" :hihi: i nie marudźcie.
Tutaj naprawdę ciężko wszystkich (także obcokrajowców) zadowolić, choć to Pommern to ... takie sobie. "Nomenklatura" nie ma tu nic do rzeczy, skoro i tak ludzie często wrzucają pocztówki nie do tego działu co trzeba. Chodzi raczej o "przybliżone" umiejscawianie pocztówek i to, czy Elbląg należy do Pommern, czy do okolic Gdańska jest sprawą drugorzędną. Tak samo Szczecin mógłby stanowić część Pom. Zachodniego, ale został wyróżniony w osobnej kategorii (jak Gdańsk), bo tak ... łatwiej go znaleźć.

Corzano - Sro Cze 29, 2005 2:11 pm

rispetto napisał/a:
Porównajcie to z ebayowymi "wierzami" :hihi: i nie marudźcie.

Racja. Choć cały ebay.pl to porarzka. :^^

gargoyle dfl - Czw Cze 30, 2005 5:06 am

Damzig. Langebrucke. B/o. Wyadana przez Nathan Sternfeld, Danzig. Stan zachowania idealny.
byl kosciul to niech bedzie i Damzig :wink:

gargoyle dfl - Czw Cze 30, 2005 5:13 am

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=55594739 nie wiem czy to juz nie bylo :^^
danziger - Czw Cze 30, 2005 8:32 am

gargoyle dfl napisał/a:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=55594739 nie wiem czy to juz nie bylo :^^

Chyba już było :hihi:

Marcin - Czw Cze 30, 2005 8:45 am

Było, było... :wink:
Kilka razy...
GDAŃSK - Starożytny Żóraw / lata 20-ste/

gargoyle dfl - Czw Cze 30, 2005 2:43 pm

martwi mnie tylko to,ze ten napis jest na pocztowce zawsze myslalem,ze w drukarniach jest jakas korekta,ktos zatwierdza projekt itp.
Zoppoter - Czw Cze 30, 2005 2:55 pm

gargoyle dfl napisał/a:
martwi mnie tylko to,ze ten napis jest na pocztowce zawsze myslalem,ze w drukarniach jest jakas korekta,ktos zatwierdza projekt itp.


Od czasu wydania tej pocztówki zmieniły sie zasady ortografi... Również wyrażenia typu "starozytny" nabrały nieco innego znaczenia.

Przypuszczalnie pocztówka jest podpisana całkiem poprawnie.

danziger - Czw Cze 30, 2005 4:30 pm

no nie wiem, czy powinienem to dawać tu, bo facet ściśle rzecz biorąc nie popełnił błędu, a co najwyżej nieścisłość, ale nich już będzie: katedra
rispetto - Sob Lip 02, 2005 12:06 pm

Teraz już się nie dziwię, dlaczego w Gdyni jest tak gorąco :haha:
rispetto - Pon Lip 04, 2005 7:23 am

Autostrada :haha:
Corzano - Pią Lip 15, 2005 9:01 am

GDAŃSK. Ulica Długa. Rynek.
Cytat:
Pocztówka jest wydana przez Komitet Obchodu 500-lecia Powrotu Gdańska do Polski z cyklu "Gdańsk i Pomorze Gdańskie w grafice dawnej i współczesnej".

pumeks - Pią Lip 15, 2005 9:08 am

Ale to nie wina Bystrzaka, tylko wydawcy kartki. Zresztą z tą akurat ryciną Chodowieckiego są kłopoty, w niektórych publikacjach widziałem podpis, że to ul. Św. Ducha, a raz nawet, że Mariacka - ostatnio wraca jednak pogląd, że to Długa.
danziger - Wto Lip 19, 2005 12:10 pm

Oryginalna butelka z brązowego szkła, znakomitej gdańskiej łososiówki 8O
bo wiesz stary, tam taką wódę na łososiach pędzą, co jak jednego walniesz - trzy dni nieprzytomny lezysz :hihi:

Wrzeszczak - Wto Lip 19, 2005 10:46 pm

Nazwa rewelacyjna. Na tyle, ze od dzis dla mnie nie istnieje inna.
pumeks - Sro Lip 20, 2005 2:56 pm

To też nie wina allegrowicza, tylko tego, co drukował pocztówkę... oczywiście to nie kościół św. Bartłomieja, tylko Jakuba na Miskowej Grobli.
seestrasse - Sro Lip 20, 2005 2:58 pm

łza się w oku kręci. widać jeszcze ruiny w miejscu, gdzie dziś stoi okropna przychodnia zdrowia...
Marcin - Wto Lip 26, 2005 4:56 pm

Danzig - St Marien - Budowa lub remont - znaczki (numer 58624827)
Cytat:
Budowa lub remont
:mrgreen: I to osoba z Sopotu ma takie wątpliwości. :^^
Sabaoth - Sob Sie 06, 2005 8:11 pm

Cytat:
Budowa lub remont

Może to baaaardzo stara pocztówka :^^

gargoyle dfl - Nie Sie 07, 2005 5:40 am

...poczytajcie to:"Przedmiotem aukcji jest pamiątka po pomniku przyrody - Tabliczka z PRL. Pomnik niestety został ścięty a tabliczka nie nadaje się w RP do oznakowań. Wykonana z aluminium - stan dobry.Może jesteś przyrodnikiem to dla Ciebie ładny eksponat.Gorąco polecam!!! :"
Pietrucha - Pon Sie 22, 2005 8:52 pm

ciekawe ujęcia nazego miasta
Pietrucha - Pon Sie 22, 2005 8:53 pm

zapomniałem dać link http://www.allegro.pl/show_item.php?item=61238591
Sabaoth - Sro Sie 24, 2005 6:31 pm

Już trochę zaczyna mnie męczyć poziom ortografii reprezentowany przez przeciętnego mieszkańca "nadwiślańskiego kraju" :P

Nie po raz pierwszy: WEJCHEROWO przez "ce ha".

Zoppoter - Czw Sie 25, 2005 7:41 am

Sabaoth napisał/a:
Już trochę zaczyna mnie męczyć poziom ortografii reprezentowany przez przeciętnego mieszkańca "nadwiślańskiego kraju" :P

Nie po raz pierwszy: WEJCHEROWO przez "ce ha".


Taki zapis widziałem nawet na niektórych mapach samochodowych. Skądinąd całkiem dokładnych.

Sabaoth - Czw Sie 25, 2005 7:58 am

No tak, na mapach tez nie mozna polegac. Wedlug planu z www.naszemiasto.pl nie ma Brzeźna jest za to Brzećno (sorry Corzano ale biznes jest biznes :hihi: ) to i Wejcherowo moze byc :II
Corzano - Czw Sie 25, 2005 8:01 am

Jak mawiał poeta Sofronow:
"Są granice, których przekraczać nie można!"
"Ta zniewaga krwi wymaga!"
:hihi:

Zoppoter - Czw Sie 25, 2005 8:08 am

Sabaoth napisał/a:
No tak, na mapach tez nie mozna polegac. Wedlug planu z www.naszemiasto.pl nie ma Brzeźna jest za to Brzećno


Ktos wziął pod uwagę że "Z" po niemiecku czyta się jak "C" :hihi:

Grün - Czw Sie 25, 2005 9:08 am

Z czego prosty wniosek, że Niemcy czytają "ź" jako "ć" :^^
Corzano - Czw Sie 25, 2005 9:28 am

To jak przeczytaliby "Rzygacz"? :wink:
parker - Czw Sie 25, 2005 10:01 am

ścigacz? :hmmm:
Zoppoter - Czw Sie 25, 2005 10:12 am

W ogóle by tego nie przeczytali :mrgreen:
Grün - Czw Sie 25, 2005 10:26 am

Dla tego dla nich jest waserszpajer :)
parker - Czw Sie 25, 2005 11:06 am

Grün napisał/a:
Dla tego dla nich jest waserszpajer :)


całą zabawę popsułeś :evil:

Sabaoth - Nie Sie 28, 2005 4:53 pm

Gdańsk - Zielona Brama lata 30-te Ciekawe na jakiej podstawie allegrowicz napisał, że brama jest zielona, przecież zdjęcie jest czarno-białe. :hmmm:
gargoyle dfl - Nie Sie 28, 2005 7:24 pm

Sab,musisz isc do postow o tramwajach i tam Zopp dokladnie tlumaczy jak to jest z kolorami na bialo-czarnych zdjeciach :haha:
Corzano - Wto Sie 30, 2005 2:01 pm

Ma ktoś ochotę na kamiennego pomuchla? :hihi:
Sabaoth - Wto Sie 30, 2005 3:10 pm

A czy on nie jest przypadkiem przeterminowany? :%
Sabaoth - Pon Wrz 05, 2005 10:09 am

Wow! :wow: Kiedy Artushof wygladal tak jak na tej pocztowce
Mikołaj - Pon Wrz 05, 2005 10:11 am

to Wiedeń, Rathaus

http://www.wien-vienna.at/blickpunkte.php?ID=754

Zoppoter - Pon Wrz 05, 2005 10:14 am

Sabaoth napisał/a:
Wow! :wow: Kiedy Artushof wygladal tak


Niestety nie wiadomo. Nie podali daty wydania pocztówki... :mrgreen:

danziger - Wto Wrz 06, 2005 11:29 am

Ok, facet twierdzi, że się nie zna więc "odznakę pilota" mogę darować, ale "nietoperz trzymający (...) działa" to lekkie przegięcie. Polecam poradę u okulisty :hihi: Flak-Erinnerungsabzeichen Danzig
Corzano - Wto Wrz 06, 2005 11:52 am

danziger napisał/a:
nietoperz trzymający (...) działa

:haha:
Ja do Wejherowa już nie pojadę, skoro takie nietoperze tam latają. :hihi:

Sabaoth - Wto Wrz 06, 2005 12:27 pm

Ten gosciu jest przynajmniej tworczy:
Cytat:
Wszystkie odznaki leża od 8 lat w oleju silnikowym,zostały przez mojego zmarłego brata wykopane...

Zazwyczaj ludzie chcac sprzedac podobny falsyfikat powoluja sie na niezyjacego dziadka :^^

danziger - Wto Wrz 06, 2005 12:39 pm

Cytat:
zostały przez mojego zmarłego brata wykopane

może celową rzeczą byłoby wprowadzenie jakiejś nowelizacji do kk, która umożliwiłaby karanie zombie'ch - przecież to niesprawiedliwe, że taki zmarły sobie chodzi z wykrywaczem bez konsekwencji, a zyjącemu grozi za podobny czyn kara :hihi:

Sabaoth - Czw Wrz 08, 2005 6:08 am

Kto wie w jakim okresie Zoppot nazywał się Misdroy, bo rok 1938 dotyczy chyba wysyłki tej pocztówki. Nie widać mola, więc może przed jego wybudowaniem.

Sopot-Konzertgarten

Zoppoter - Czw Wrz 08, 2005 9:26 am

Sabaoth napisał/a:
Kto wie w jakim okresie Zoppot nazywał się Misdroy, bo rok 1938 dotyczy chyba wysyłki tej pocztówki. Nie widać mola, więc może przed jego wybudowaniem.



Już poprawił. Jakkolwiek nadal zloalizowane to jest w Gdańsku i okolicach.

Corzano - Czw Wrz 08, 2005 10:12 am

Bo to jest zdjęcie z czasów, gdy przy Placu Zebrań Ludowch był brzeg morski. :hihi:
Sabaoth - Sob Wrz 10, 2005 11:26 am

Czy jest to pocztówka wydana z okazji 400 lecia Poczty Polskiej w Gdańsku czy w gdzieś indziej? :%

Gdańsk 1558 ~400-lecie Poczty Polskiej ~ 1958

Sabaoth - Sro Wrz 21, 2005 6:14 am

Jak podnieść cenę pocztówki albo zdjęcia? Najprościej dodając w opisie jedno słowo - Danzig, a jak zdjęcie przedstawia żołnierza to można wtedy dodać dwa: Heimwehr Danzig :hihi: i tak ze zwykłego żołnierza Luftwaffe robi się członek SS.

Foto Portrait, Flak-Soldat, Uffz, Heimwehr Danzig


rispetto - Sro Wrz 21, 2005 6:56 am

[.]
Mikołaj - Sro Wrz 21, 2005 11:04 am

Rispetto, co tym razem? zapaliłeś mu świeczkę czy co?
Corzano - Sro Wrz 21, 2005 11:11 am

Mikołaj napisał/a:
zapaliłeś mu świeczkę czy co?

Raczej zgasił. :hihi:

Sabaoth - Sro Wrz 21, 2005 9:38 pm

Mapa jak mapa, ale ten opis :hihi:

Cytat:
Przedmiotem licytacji jest oryginalny, niemiecki plan portu gdańskiego z 1939 roku . Nie był to powszechnie dostępny plan, wisiał w jakiejś firmie lub przeciębiorstwie. Legenda w czterech językach, skala 1:12 500. Plan ten jest zarazem reklamą firmy: "SCHENKER & Co. DANZIG" Oryginalnie naklejony na płutno (dlatego tak ładnie się zachował). Duży, wymiary 91x65,5 cm..(Westerplatte) Prawdziwy unikat !!!


Przeciębiorstwo, no rewelacja!

Mikołaj - Sro Wrz 21, 2005 10:00 pm

pszeciembiorstfo
Zoppoter - Czw Wrz 22, 2005 6:28 am

Sabaoth napisał/a:


Przeciębiorstwo, no rewelacja!


A ja pracowałem w Schenkerze przez 8 lat... Ale 60 lat po wydaniu tej mapy...

Sabaoth - Pią Wrz 23, 2005 2:24 pm

3 FAJNE DANZINGI

:haha: danzing pisze się chyba inaczej, dancing.

Federico - Pią Wrz 23, 2005 2:53 pm

Czemu do wszystkiego przystawiona jest miarka? :???: Z metra to sprzedaje, czy jak?
Corzano - Pią Wrz 23, 2005 3:05 pm

Federico napisał/a:
Czemu do wszystkiego przystawiona jest miarka? :???: Z metra to sprzedaje, czy jak?

Bardzo dobry zwyczaj. w zasadzie mógłby podać wymiary, ale można i tak.

danziger - Pią Wrz 30, 2005 2:35 pm

Dworzec morski w... Gdańsku
Corzano - Pią Wrz 30, 2005 2:40 pm

danziger napisał/a:
Dworzec morski w... Gdańsku

Ale to chyba przed wojną. :hihi:

Sabaoth - Pią Wrz 30, 2005 3:04 pm

Przecież ten dworzec jest za granicą, jak można się aż tak pomylić :%
seestrasse - Sob Paź 01, 2005 8:07 pm

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65504968
Bartłomiej? aby na pewno? :hmmm: :hihi:

Federico - Sob Paź 01, 2005 8:26 pm

Ech... Jakub czy Bartłomiej, czy to ważne?... :mrgreen:
Sabaoth - Sob Paź 01, 2005 11:57 pm

Szczególnie, że oba zaczynają się na "Ś" :^^
pumeks - Pon Paź 03, 2005 7:59 am

Spoko, w polskim wydaniu książki W. G. Deurera te dwa kościoły też są pomylone. :P
Corzano - Pon Paź 03, 2005 1:23 pm

Wiem, że to nie ma związku z forum, ale jest wybitne, bo żadne ze słów opisu nie pokrywa się z ilustracją. :hihi:

Statki rybackie w zimie (numer 66489725)

Grün - Pon Paź 03, 2005 1:25 pm

Jak to nie? "w" się zgadza :^^
fritzek - Pon Paź 03, 2005 2:10 pm

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65504362
:hihi:

Grün - Pon Paź 03, 2005 2:20 pm

Co to było?
Sabaoth - Pon Paź 03, 2005 4:28 pm

:???:

Cytat:
Aukcja została usunięta przez pracownika Allegro (numer 65504362)

Sabaoth - Wto Paź 04, 2005 11:04 am

Gdańsk. Danzing. 1929

I mamy kolejny dancing w Gdansku :hihi: Ale dancing to nie wszystko:

Cytat:
Stempel pocztowy i znaczek niemiecki


Zdjecie slabe, ale znaczek jest na tyle dobrze widoczny, ze mozna ze 100% pewnoscia stwierdzic,, ze nie jest on niemiecki.

Zoppoter - Wto Paź 04, 2005 11:08 am

Sabaoth napisał/a:


Zdjecie slabe, ale znaczek jest na tyle dobrze widoczny, ze mozna ze 100% pewnoscia stwierdzic,, ze nie jest on niemiecki.


Pisane po niemiecku? To niemiecki. Nawet jesli by był szwajcarski.

Grün - Wto Paź 04, 2005 11:28 am

Dobrze że przynajmniej nie "hitlerowski" :^^
fritzek - Wto Paź 04, 2005 1:15 pm

Grün napisał/a:
Co to było?


Nie zauważyłam, że to ściągnęli. Odpowiadam. To była pocztówka. Widok "Marienkirche und Kranthor", opisany w tytule aukcji jako "Marienkirche und Rathaus". W końcu obojętne ratusz czy dźwig :P

Sabaoth - Sro Paź 05, 2005 5:59 am

A temu pomieszały się kierunki świata: Sopot. Ok.1905 r. Widok na Łazienki Południowe :hihi:
danziger - Wto Paź 11, 2005 4:20 pm

No, no, no - okazuje się, że Gdańsk nazywał sie niegdyś Gotenhafen :hihi:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67618763

fritzek - Wto Paź 11, 2005 4:23 pm

"Józefa Iżuta"... :haha:
jahrek - Wto Paź 11, 2005 4:31 pm

Hmm....tylko, że to coś w rodzaju ponaglenia, upomnienia o zaległych opłatach na rzecz ubezpieczenia od ognia - a nie dokument meldunkowy..... :%
danziger - Nie Paź 23, 2005 1:25 am

Facet chce sprzedać puste butelki po Koźlaku za 5,99. Biorąc pod uwagę, że takie same tylko pełne kosztuja 3,35 - 3,50 ni wróżę mu wielkiego powodzenia :hihi:
butelki po Koźlaku

Sabaoth - Pią Paź 28, 2005 8:41 pm

Oryginalne zdjęcie. Artur Klein, Danzig, Ketterhagergaffe 5 taaa, co to była ta Katterhagergaffe :hmmm:
jahrek - Sob Paź 29, 2005 12:29 am

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69349660

Tu też opis aukcji jakoś nie pasuje do tego co na zdjęciu...chyba że pan miał nan myśli Starogard Gdański pisząc "Starogard - Danzig" :hihi: ...a na dole stoi jak byk
Stargard...

PS:
A taki album posiadam. Jeśli kogoś interesuje, mogę kiedyś wysłac porządne skany ;)

Mikołaj - Sob Paź 29, 2005 2:08 am

Cytat:
A taki album posiadam. Jeśli kogoś interesuje, mogę kiedyś wysłac porządne skany ;)

ja poproszę!

fritzek - Sob Paź 29, 2005 10:12 am

Sabaoth napisał/a:
taaa, co to była ta Katterhagergaffe :hmmm:

"Ketter-hager-affe" No w wolnym tłumaczeniu to mi wychodzi chuda małpa na łańcuchu :P

Sabaoth - Sob Paź 29, 2005 12:17 pm

Ta, ten "gaffe" to kojarzy mi się z widelcem, tylko "l" z końca ktoś zjadł, powinno być gaffel.

A na pocztówce Starogard stoi jak byk Stargard in Pommern, czyli chodzi o ten Stargard bardziej na zachód.

jahrek - Sob Paź 29, 2005 2:28 pm

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
A taki album posiadam. Jeśli kogoś interesuje, mogę kiedyś wysłac porządne skany ;)

ja poproszę!


W przyszłym tygodniu najwcześniej :wink:

pumeks - Pon Paź 31, 2005 3:32 pm

Ja też, ja też :==
jahrek - Wto Lis 01, 2005 1:37 am

Album NIECO różni się od prezentowanego. Płócienna okładka ma inną fakturę [moja jest "prążkowa" i raczej szara], napis jest czarny, a blisko miejsca zszycia/związania stron mam 4 pionowe przetłoczenia, zamiast jednego jak w przypadku tego na Allegro. Jednak żadnych innych większych róznic nie ma raczej, rok wydania i miejsce to samo.Podejrzewam, że i zawartość ta sama :P W środę wieczorem [a może nawet jutro, choć nie obiecuję] odpalę skaner i odbitki powędrują do zainteresowanych :wink:
rispetto - Pon Lis 07, 2005 1:58 pm

Nie wiem z czego bardziej się śmiać; z opisu, czy z ceny :hihi:
Gdańsk-nowa droga wodna

Mikołaj - Pon Lis 07, 2005 2:14 pm

I tak nie jest źle, bo się domyślił, ze to Gdańsk, chociaż nie jest napisane.
A swoją drogą to nigdy takiej nie widziałem - tory!

Sabaoth - Pon Lis 07, 2005 2:35 pm

Tak to jest jak ktos bierze sie za tlumaczenie nazw wlasnych :^^

Ale ten SREBRNY NUŻ DO RYB Z KORONĄ STARY DANZIG ciezko bedzie pobic :hihi:

Cytat:
wykopek z przed lat na rączce punca miejska gdańska
skad do glowy przyszedl mu Gdansk nie mam pojecia :hmmm:
fritzek - Pon Lis 07, 2005 4:43 pm

A NUŻ widelec ktoś da się nabrać na ten opis :wink:
Sabaoth - Pon Lis 07, 2005 5:53 pm

Trzech jóż się nabrało :hihi:
danziger - Pon Lis 07, 2005 7:14 pm

Często jak różni ludzie widzą koronę a pod nią cośtam, względnie dwa lwy trzymające cośtam, to myślą, że to herb Gdańska...
Sabaoth - Sro Lis 09, 2005 7:04 am

Gdańsk-Wisłoujście twierdza, latarnia morska

i cytacik z opisu z Allegro (nie podejmuję się skomentowania, opadły mi ręce):

Cytat:
Twierdza Wisłoujście jest niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc i najbardziej wartościowych zabytków na terenie Gdańska. Jest najstarszą latarnią morską na terenie Polski.

Corzano - Sro Lis 09, 2005 7:47 am

Suchy dok
:haha:
Nazywanie doków pływających suchymi to w okrętownictwie wpadka, którą można przyrównać do stwierdzenia, że Dwór Artusa znajduje się na Starym Mieście.

Sabaoth - Sro Lis 09, 2005 9:21 am

Ja wiem, ze z Gdanskiem to za wiele wspolnego nie ma (nizej wymieniony kiblowal w gdanskim pudle przez krotki czas :hihi: ) ale taka forma pisowni jego nazwiska zasluguje na zlota czcionke:

3 ORGINALNE FOTOGRAFIE Z MARSZAŁKIEM PIUŁSÓDZKI

rispetto - Sro Lis 09, 2005 10:15 am

Sabaoth napisał/a:
zlota czcionke:

raczej "złotom ćcionkę" :wink:

fritzek - Wto Lis 15, 2005 7:13 pm

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=72579278
Hmmm...Fakt, że przed chwilą otworzyłam sobie piwo, ale czy po kilku łykach można mieć aż takie zaburzenia widzenia? No bo ni diabła ja tam malarza nie widzę :hihi:

danziger - Wto Lis 15, 2005 7:17 pm

fritzek napisał/a:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=72579278
Hmmm...Fakt, że przed chwilą otworzyłam sobie piwo, ale czy po kilku łykach można mieć aż takie zaburzenia widzenia? No bo ni diabła ja tam malarza nie widzę :hihi:

Jakaś postać ludzka jest widoczna - aczkolwiek nie prezentuje się w całej okazałości, więc jej wiek trudno stwierdzić. Nie sądzę, aby ta osoba mogła w 1874 r namalować widoczny na zdjęciach obraz, ale sprzedwca nigdzie tego nie pisze. Pisze tylko, że "Malarz widoczny na foto" - nie musi byc to przeciez ten sam malarz, co namalowal obraz. :hihi:
No i nie rozumiem co na tej aukcji robi obraz i malarz skoro sprzedawany jest stary olej :wink:

Federico - Wto Lis 15, 2005 7:39 pm

Najlepszy jest opis: "stary olej Gdańsk". :haha: Ta zniewaga krwi wymaga.
Marcin - Wto Lis 15, 2005 8:03 pm

:haha:
A sprzedający pewnie ma na myśli sygnaturę (trzecia fota). :^^

danziger - Wto Lis 15, 2005 8:33 pm

Marcin napisał/a:
A sprzedający pewnie ma na myśli sygnaturę (trzecia fota). :^^

Serio? :%
:wink:

Marcin - Wto Lis 15, 2005 8:42 pm

Serio... :%
:wink:

Sabaoth - Wto Lis 15, 2005 9:14 pm

Sygnaturę starego oleju? A po co nadawać staremu olejowi sygnaturę, nie lepiej poddać go recyclingowi?
Federico - Wto Lis 15, 2005 10:51 pm

Marcin napisał/a:
:haha:
A sprzedający pewnie ma na myśli sygnaturę (trzecia fota). :^^


Sygnaturę też olej :mrgreen:

Sabaoth - Sro Lis 16, 2005 10:30 am

Pierwszy przypadek bardzo mnie rozbawil chociaz nie moglem na pocztowce znalezc zadnego baraku :hihi:

Gdańsk - Barakowy

Za to drugi, klasyczny Danzing (co ludziom tak to "n" wskakuje) to raczej przyklad przedwojennej pomylki. Czy Steckturm moze miec cos wspolnego ze stekiem i przypiekaniem skazancow na wolnym ogniu?

Danzing-Steckturm und Hohes Tor

fritzek - Sro Lis 16, 2005 3:10 pm

Gdańsk barakowy...Hmmm...Ja byłam przekonana, że większość zabudowy Długiego Targu była w stylu renesansu północnego, a tu się człowiek dowiaduje że to styl barakowy :hihi:
Sabaoth - Pią Lis 18, 2005 9:28 am

Ja wiem, ze w mlodym pokoleniu zanika umiejetnosc czytania, ale zeby do tego stopnia :wow:

Zoppot, Kuegacten und Kuchaus

seestrasse - Pią Lis 18, 2005 3:05 pm

no i na pocztówce nie ma czerwonego napisu :hihi:
jahrek - Pią Lis 18, 2005 3:38 pm

No przecież na pocztówce jest po niemiecku....skąd miał chłopina wiedziec co tam stoi... :hihi: Poza tym niektórzy "umią" czytać tylko jak jest napisane drukowanymi...ten napis pod zdjęciem byłby dla niektórych czytelny gdyby jeszcze uczono ich kaligrafii w szkole :P
Sabaoth - Pią Lis 18, 2005 5:19 pm

Rozumiem jakby napis był po chińsku albo arabsku, z takimi można mieć problemy ale to są normalne litery!
Federico - Pią Lis 18, 2005 8:33 pm

Eee... na pewno przeczytał dobrze, tylko źle wymawia :P
fritzek - Sro Gru 07, 2005 5:07 pm

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=74794664
Może ktoś się połakomi na żydowski der Lachs? :hihi:

Sabaoth - Sro Gru 07, 2005 6:02 pm

Częsty błąd, dwa trójkąty w symbolu wyglądają jak gwiazda Dawida.
fritzek - Sro Gru 07, 2005 6:46 pm

Sabaoth napisał/a:
Częsty błąd, dwa trójkąty w symbolu wyglądają jak gwiazda Dawida.

Wiem, wiem. Ja na przestrzeni kilku lat wysłałam X maili z grzecznym zwróceniem uwagi i wyjaśnieniem. Tyle, że w tym przypadku ten pospolity błąd popełnił człek handlujący antykami. A to trochę obciach... :wink:

seestrasse - Sro Gru 07, 2005 6:59 pm

hm, hm, a co powiecie na moje pytanie stąd (na które zresztą nikt nie zareagował :rwie_wlosy: :wink: )
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2422

Strach - Sro Gru 07, 2005 10:48 pm

seestrasse napisał/a:
hm, hm, a co powiecie na moje pytanie stąd (na które zresztą nikt nie zareagował :rwie_wlosy: :wink: )
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2422

Też mnie to zastanawia od pewnego czasu, ale odpowiedzi nie znam. :???:

Strach - Sro Gru 07, 2005 11:02 pm

Sabaoth napisał/a:
Częsty błąd, dwa trójkąty w symbolu wyglądają jak gwiazda Dawida.


A czy gwiazda Dawida to nie sześcioramienna gwiazda utworzona z dwóch splecionych trójkątów równobocznych?

Czy heksagram nie był używany jako ornament bądź znak magiczny przez Chrześcijan, Muzułmanów oraz Żydów? :???: :hmmm: :II

Sabaoth - Sro Gru 07, 2005 11:23 pm

Wygląda tak samo ale to nie to samo.
Strach - Sro Gru 07, 2005 11:32 pm

Proszę cię Sabaoth, czy mógłbyś rozwinąć tą myśl? (że nie to samo) :masta:
seestrasse - Sro Gru 07, 2005 11:36 pm

http://www.jewish.org.pl/....htm#MagenDavid
:D
to faktycznie nie to samo... (zaraz zapisuję się do bystrzaków :hihi: )

Strach - Sro Gru 07, 2005 11:51 pm

Cytat:
to faktycznie nie to samo... (zaraz zapisuję się do bystrzaków )


Tego też nie rozumiem. :II :???: :cooo: :<>

seestrasse - Sro Gru 07, 2005 11:59 pm

ojej, zapisuję się do bystrzaków, bo dopiero teraz zadałam sobie trud i poszukałam, jak naprawdę powinna wyglądać Gwiazda (Tarcza) Dawida :D i nie są to dwa trójkąty nałożone na siebie, tylko dwa trójkąty przenikające się :D
tak więc symbol który jest na chałupie z Łostowic to raczej taka sama "ściema", co na butelce Lachsa którą wkleiła i opisała nam Fritzzi
tyle :D

Strach - Czw Gru 08, 2005 12:03 am

Acha :^^
seestrasse - Czw Gru 08, 2005 12:17 am

cieszę się, że rozwiałam Twoje wątpliwości :hihi:
Strach - Czw Gru 08, 2005 12:45 am

Czyli Zamoyski wstawił sobie w Rzymsko-katolickiej kaplicy witraże z gwiazdami Dawida :???:
danziger - Czw Gru 08, 2005 1:18 am

seestrasse napisał/a:
ojej, zapisuję się do bystrzaków, bo dopiero teraz zadałam sobie trud i poszukałam, jak naprawdę powinna wyglądać Gwiazda (Tarcza) Dawida :D i nie są to dwa trójkąty nałożone na siebie, tylko dwa trójkąty przenikające się :D
tak więc symbol który jest na chałupie z Łostowic to raczej taka sama "ściema", co na butelce Lachsa którą wkleiła i opisała nam Fritzzi
tyle :D

Czyli na fladze Izraela też jest "ściema"? :%
http://www.fotw.net/flags/il.html
Tarczę Dawida przedstawia się na różne sposoby - to nie musi wyglądać identycznie, jak na przytoczonej przez Ciebie stronie...
wynik z gógla

seestrasse - Czw Gru 08, 2005 11:22 am

ściema w tym sensie, że jest to "względnie nowy" znak... nie bierz wszystkiego tak dosłownie :wink:
Rumcajs - Pią Gru 09, 2005 10:25 pm

seestrasse napisał/a:
ojej, zapisuję się do bystrzaków, bo dopiero teraz zadałam sobie trud i poszukałam, jak naprawdę powinna wyglądać Gwiazda (Tarcza) Dawida :D i nie są to dwa trójkąty nałożone na siebie, tylko dwa trójkąty przenikające się :D
tyle :D


Też się zapisuję. Ja to przerabiałem z symbolem Świętej Trójcy na zwornikach łuków kościołów katolickich (i nie tylko). Tylko, że ja myślałem, że te wersje "nałożone" (a nie przenikające) powstały po prostu z uproszczenia (ale maślanka maślana :) .
I tera worek pytań dlaczego:
- lichszejszy majster?
- mniej czasu?
- mniej kasy na wykonanie?
Bo wgapiając się w jeden taki zwornik, zacząłem próbować go rysować i okazało się to wcale niełatwe. A jak se nałożyć 3 kółka to sekundka i mamy gotowe!

Zapytam u źródeł może coś wygrzebią...
pozdrawiam
Rumcajs

seestrasse - Pią Gru 09, 2005 10:30 pm

z tym, że symbol Trójcy Świętej na zworniku łuku świątyni katolickiej to nie aż taki problem, jak wyżej wklejone zdjęcia od Stracha, albo "moja" chałupa w Łostowicach... :hmmm:
Rumcajs - Pią Gru 09, 2005 11:02 pm

Git,
dopiero jak drugi raz przeczytałem posty to wyłapałem.
Niezłe Bystrze :hmmm:

seestrasse - Pią Gru 09, 2005 11:05 pm

w Bystrzu to akurat jest interesujące ossuarium :wink:
Rumcajs - Sob Gru 10, 2005 12:33 am

seestrasse napisał/a:
w Bystrzu to akurat jest interesujące ossuarium :wink:

czyje?
i czy to to samo Bystrze?
Bo w tym Bystrzu co ja znam, to w ossuarich głównie mogłyby znaleźć się wątroby kajakarzy co to startali się zbratać z wodą tylko że ognistą....
:D

seestrasse - Sob Gru 10, 2005 12:35 am

mnie idzie o Bystrze na Żuławach :D
Rumcajs - Sob Gru 10, 2005 1:39 am

seestrasse napisał/a:
mnie idzie o Bystrze na Żuławach :D

A zapodasz więcęj szcegółów?
To zagadmy z wodnikiem Czesilko coby nam falę pożyczył i pofruniemy rodzinnie z H i C :)

seestrasse - Sob Gru 10, 2005 11:08 pm

no, Bystrze jak już wspomniałam, jest na Żuławach, na których jest caaałe mnóstwo wspaniałych miejsc godnych obejrzenia :D
a poniżej fota jednej z żuławskich chałup - z gwiazdą Dawida :wink:
uprasza się fachowców od historii sztuki o wyjaśnienia :LL: !

Sabaoth - Czw Gru 15, 2005 1:09 pm

Budynek przy ul. Łagiewniki / Gdańsk jakoś nie kojarzę na Łagiewnikach tego domu :mrgreen:
fritzek - Czw Gru 15, 2005 1:53 pm

Następna flaszka po koszernej wódce :yyy:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77500125

danziger - Czw Gru 15, 2005 2:16 pm

facet sprzedaje pocztówkę z widokiem Tylży, tyle że wysłaną stamtąd do Gdańska.
A podpis ma "Gdańsk, 1915 r."
Pisałem do niego, ale widać nie uznał za stosowne zmienić opisu...
http://ssl.allegro.pl/show_item.php?item=77614335

Pepo - Pią Gru 16, 2005 1:28 pm

...wiesz, danziger, z nudów przyjrzałem się wskazanej przez Ciebie aukcji i tez napisałem do gościa liścik, że faktycznie się pomylił i niech to zmieni :) . Tym razem pomogło, bo nie dość, że dostałem od niego odpowiedź (cyt. "Witam
Faktycznie nie zauwazylem bardzo przepraszam jutro to poprawie i dziekuje za zwrucenie uwagi jeszcze raz przepraszam
" - swoją drogą, jak takie błędy denerwują :( ), to faktycznie opis został zmieniony.

Hm... może na przyszłość prowadźmy zmasowany atak listowny na takich bystrzaków, hm? :)

fritzek - Pią Gru 16, 2005 3:09 pm

Pepo napisał/a:


Hm... może na przyszłość prowadźmy zmasowany atak listowny na takich bystrzaków, hm? :)


Jeżeli ktoś z Was czytuje cafe "Antyki i sztuka" na Allegro, to powinien spotkać się z ekipą Karawaniarzy. Walka z dysortografią i głupotą trwa już parę lat. Jest to oczywiście walka z wiatrakami. Chociaż chyba ze dwa razy przez 4 lata dostałam bardzo miłe maile z podziękowaniem za zwrócenie uwagi :D Ile dostałam maili o diametralnie innym charakterze już nie pomnę :yyy:

villaoliva - Czw Gru 22, 2005 3:30 pm

danziger napisał/a:
facet sprzedaje pocztówkę z widokiem Tylży, tyle że wysłaną stamtąd do Gdańska.
A podpis ma "Gdańsk, 1915 r."
Pisałem do niego, ale widać nie uznał za stosowne zmienić opisu...
http://ssl.allegro.pl/show_item.php?item=77614335


Już zmienił :bitwa:

Pietrucha - Czw Gru 22, 2005 6:05 pm

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77972865

AUKCJĘ ZACZYNAMY OD 44,44 PLN
LUB ZAMIANA NA SAMOLOT ODRZUTOWY.
(MOŻE BYĆ F16 LUB PODOBNY)

ludzie to mają fantazje

Sabaoth - Czw Gru 22, 2005 6:13 pm

Eeee, to jest lepsze:

Cytat:
NIEZNAM DOKŁADNEGO WIEKU SKRZYNECZKI
LECZ Z PEWNOŚCIĄ MOŻNA STWIERDZIĆ, ŻE
POCHODZI SPRZED OKOŁO 100 LAT KIEDY
BROWAR GDAŃSKI BYŁ W NIEMIECKICH RĘKACH.


Zadziwiająca dokładność w pomiarze czasu, a te niemieckie ręce są wspaniałe, wprost widzę je oczami wyobraźni :hihi:

danziger - Czw Gru 22, 2005 6:27 pm

Pietrucha napisał/a:
ludzie to mają fantazje

Z tej samej aukcji:
Cytat:
W PRZYPADKU CHĘCI ZAKUPU ZESTAWU Z BUTELKAMI
DOPŁATA W WYSOKOŚCI 10,50PLN (30X0,35PLN)
+ZWIĘKSZONY KOSZT WYSYŁKI ZE WZGLĘDU NA MASĘ.

Cytat:
Dodano 2005-12-17 20:05
UWAGA !!!
OSOBY POSIADAJĄCE BMW E-34
ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA MOICH INNYCH AUKCJI !

gargoyle dfl - Pią Gru 23, 2005 4:32 pm

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=78634760
:^^

villaoliva - Pią Gru 23, 2005 4:48 pm

Fajny zegar ma ten tramwaj :haha:
fritzek - Pią Gru 23, 2005 5:13 pm

villaoliva napisał/a:
Fajny zegar ma ten tramwaj :haha:


TRANWAJ, a nie tramwaj :hihi:

Sabaoth - Pią Gru 23, 2005 5:14 pm

A może to dworzec Gdańsk Główny nazywał się kiedyś Gdańsk Tranwaje :hihi: Ale raczej nie w latach 70-tych.
villaoliva - Pią Gru 23, 2005 5:16 pm

Rozumiem....smarowanie tranem :hiihihi:
Sabaoth - Nie Gru 25, 2005 10:33 am

Do Danzingu można już się przyzwyczaić, ale DANZIK to jakaś nowość :hihi:

DANZIK HOLZMATKT MIT KRIEGERDENKMAL

villaoliva - Nie Gru 25, 2005 4:33 pm

Sabaoth napisał/a:
Do Danzingu można już się przyzwyczaić, ale DANZIK to jakaś nowość :hihi:

DANZIK HOLZMATKT MIT KRIEGERDENKMAL


A na pocztówce jak byk stoi Danzig :haha:

Sabaoth - Sob Gru 31, 2005 3:22 pm

Czyżby to była wizja przebudowy kościoła Mariackiego? :%

Postkarte Danzig - St. Marien von der Jopengasse

Zoppoter - Sob Gru 31, 2005 5:13 pm

Sabaoth napisał/a:
Czyżby to była wizja przebudowy kościoła Mariackiego? :%



Jooo, zerżnięta z sądu w Gdyni... :mrgreen:

fritzek - Pią Sty 06, 2006 12:46 pm

Tutaj proszę towarzystwa można obejrzeć, a i nabyć tom ENCYKLOPEDJI z mapą polskiego pomorza:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80428621
:wink:

Samą encyklopedię bardzo polecam :D

Jeszcze lepsza wersja polskiego pomorza jest tu:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80427466

fritzek - Pią Sty 20, 2006 11:36 am

Gdańska waza rodem z Wałbrzycha... :hihi:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=82566709

danziger - Pią Sty 20, 2006 8:00 pm

taka aukcja
w opisie m. in.
Cytat:
Rządy Przemysła 11 na Pomorzu Gdańskim w latach 1294-1296
:hihi: i kilka innych literówek
Sabaoth - Pią Sty 20, 2006 8:15 pm

Te literówki są wynikiem działania OCRa, który nie poradził sobie za dobrze ze spisem treści :hihi:
fritzek - Nie Sty 29, 2006 1:28 am

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83976115

Jak ktoś wypatrzy mi tu katedrę, to stawiam browara i pozwolę usiąść z nim w dłoni na mojej sofie :hihi:

Zoppoter - Nie Sty 29, 2006 8:59 am

fritzek napisał/a:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83976115

Jak ktoś wypatrzy mi tu katedrę, to stawiam browara i pozwolę usiąść z nim w dłoni na mojej sofie :hihi:


A gdzie w Gdańsku były takie niskie kamieniczki?

fritzek - Nie Sty 29, 2006 12:33 pm

A swoją drogą to co to za ekszyn jest przedstawione na tym obrazku?? :hihi:
Sabaoth - Nie Sty 29, 2006 1:32 pm

To jest "Kopanie kartofli na Długim Targu", tylko nie pamiętam autora :hihi:
Marcin - Nie Sty 29, 2006 9:13 pm

Telegram z Wolnego Miasta Gdańsk 1917r. (numer 83796814) :haha:
rispetto - Pon Sty 30, 2006 8:05 am

Sabaoth napisał/a:
To jest "Kopanie kartofli na Długim Targu", tylko nie pamiętam autora :hihi:

A który z tych ludzi to kartofel?

fritzek - Pon Sty 30, 2006 1:10 pm

rispetto napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
To jest "Kopanie kartofli na Długim Targu", tylko nie pamiętam autora :hihi:

A który z tych ludzi to kartofel?


A może "Pogrzeb Kartofla"?

Pepo - Pon Sty 30, 2006 7:14 pm

hej, skontaktowałem się z gościem od tej aukcji (zresztą, bardzo sympatyczny i miły kontakt), trochę mi opowiedział o tej grafice (między innymi nosi ona tytuł: Danziger Lumpensammlerinnen, czyli...gdańskie gałganiarki ???), powiedział, że zmieni nieco opis (chodzi o tą katedrę)
Sabaoth - Pon Sty 30, 2006 7:46 pm

Może malarz malował ten Gdańsk z pamięci, będąc przejazdem w Gdańsku 20 lat wcześniej :hihi:
fritzek - Pon Sty 30, 2006 9:34 pm

Sabaoth napisał/a:
Może malarz malował ten Gdańsk z pamięci, będąc przejazdem w Gdańsku 20 lat wcześniej :hihi:

Saab... proszę Cię. Jaki malarz?! :mrgreen:

Sabaoth - Pon Sty 30, 2006 10:23 pm

No dobrze, nie malarz tylko kolorowaniarz :hihi: czyli ten, co koloruje kolorowankę-drzeworytkę.
Goldwasser - Sro Lut 01, 2006 11:25 am

Jest i Katedra - chyba ją wypatrzyłem. Scenka przedstawia Seifengasse mit Sternwarte, czyli ulicę Mydlarską z Obserwatorium - ujęcie z rogu Sw. Ducha. Za rzędem domów po prawej stronie powinna być katedra NMP. "Ekszyn" nr. 1 to budowa kamienicy - może połączona z odśnieżaniem (lewa strona obrazka). Drugi "ekszyn" wygląda na lumpeks pod chmurką. Lumpensamlerinnen to dokładnie: zbieraczki starej odżieży, więc nie targ jak opisał to sprzedawca na Allegro. W pózniejszych czasach akcje takie nazywano WHW - Winterhilfswerk. Ponieważ katedra się znalazła, ale jest zasłonięta domami ewentualne piwo będzie tylko bezalkoholowe
danziger - Sro Lut 01, 2006 3:17 pm

Goldwasser napisał/a:
Jest i Katedra - chyba ją wypatrzyłem.

Nawet jeśli jest tak jak piszesz, to kościół pw. Wniebowzięcia NMP jest tylko konkatedrą, a i to od niedawna

fritzek - Sro Lut 01, 2006 3:49 pm

danziger napisał/a:
Goldwasser napisał/a:
Jest i Katedra - chyba ją wypatrzyłem.

Nawet jeśli jest tak jak piszesz, to kościół pw. Wniebowzięcia NMP jest tylko konkatedrą, a i to od niedawna


Browara Goldwasserowi nie przyznaję (tym bardziej bezalkoholowego świństwa) :hihi:
Gdzieś Ty Goldi wypatrzył tą budowę połączoną z odśnieżaniem? :hmmm: Ja po lewej stronie to widzę cóś, co wygląda jak odcięta i postawiona na poziomie gruntu attyka zupełnie iszej budowli. Wiem, że odśnieżanie to temat na topie, ale za cholerę śniegu nie widzę.
Podpis ryciny podpisem, ale rzeczywiście wygląda na to, że przedstawiona ludność grzebie w jakiejś roślinności. I chyba nawet bije sie o nią :^^

Goldwasser - Sro Lut 01, 2006 4:53 pm

No?
fritzek - Sro Lut 01, 2006 5:31 pm

Goldwasser napisał/a:
No?

No, no. :P Nikt nie kwestionuje, że dom w głębi, to budynek Towarzystwa Przyrodniczego. Ale żadnej katedry nie ma i być nie może (Danzi to wyjaśnił). No i gdzie ta budowa i odśnieżanie?

Zagadkowe pozostaje przedstawienie rodzajowe na pierwszym planie. Co to lumpiarstwo robi i dlaczego tak wysoko? Moja teoria: Lumpiarstwo grzebie w ogromnej, ogrodzonej pryzmie śmieci sięgającej 2-3 piętra ( tak wychodzi z perpektywy). Tylko co oni zbierają do tych koszy?

danziger - Sro Lut 01, 2006 5:43 pm

Błąd wydawcy pocztówki - ciekawe czy pomerdał mu się kościół św Katarzyny z kościołem św Jana, czy też chodzi mu o tzw. "basztę Jacek" (BTW - wie ktoś skąd się wziął ten "Jacek"?).
seestrasse - Sro Lut 01, 2006 5:49 pm

ale na pocztówce widać trzy wieże :cooo: :skolowany:
danziger - Sro Lut 01, 2006 5:59 pm

A "ta trzecia" to nie fragment hali targowej?

A przy okazji - zgadnijcie co to są "krany"? :hihi:
GDAŃSK Danzig Krany

fritzek - Sro Lut 01, 2006 6:01 pm

danziger napisał/a:
A "ta trzecia" to nie fragment hali targowej?

Hala targowa jak w pysk strzelił :wink: Fajna lampa na niej wisi :D

Goldwasser - Sro Lut 01, 2006 6:03 pm

"Lumpensammlerinnen" zbierają jakieś nowalijki, których żródłem może być ulica WARZYWNICZA (tuż za rogiem) lub miejska Targowica (dzis- Kupcy Dominikańscy) Po lewej stronie ilustracji mamy bez wątpienia z budową. "Attyki" to niespiesznie pracujący budowlańcy, wyrażnie widać, że pół dachu nie jest jeszcze pokryte dachówką - ta nieobrobiona jeszcze część dachu wygląda jak panele solarowe, ale to tylko brakujące -wstyd powiedżieć- p o k r y c i e dachowe.
seestrasse - Sro Lut 01, 2006 6:05 pm

danziger napisał/a:
A "ta trzecia" to nie fragment hali targowej?

jezu, pożartować nie można :hihi:

Cytat:
A przy okazji - zgadnijcie co to są "krany"? :hihi:
GDAŃSK Danzig Krany

a to wcale nie jest taka straszna pomyłka :D krany [z ang. cranes]=żurawie=dźwigi portowe :P

Goldwasser - Sro Lut 01, 2006 6:11 pm

Odśnieżanie w sezonie letnim dachu wykonanego tylko w połowie to to samo co dzisiaj czyszczenie szyb w Coloseum. To spointowanie szaleństwa jakie ogarnęło cały kraj i hołd dla 3 ofiary, która fiknęła koziołka z góry budynku.
Sabaoth - Sro Lut 01, 2006 7:19 pm

fritzek napisał/a:
Podpis ryciny podpisem, ale rzeczywiście wygląda na to, że przedstawiona ludność grzebie w jakiejś roślinności. I chyba nawet bije sie o nią :^^


Czyli dobrze pisałem o wykopkach :hihi:

Marcin - Sro Lut 01, 2006 10:31 pm

Cytat:
Błąd wydawcy pocztówki - ciekawe czy pomerdał mu się kościół św Katarzyny z kościołem św Jana, czy też chodzi mu o tzw. "basztę Jacek" (BTW - wie ktoś skąd się wziął ten "Jacek"?).


Wieża Jana, tramwaje i haki
pumeks napisał/a:
To prawda że mogły być problemy z nazwą tej Baszty - prawdę mówiąc, nie udało nam się ustalić, kto i kiedy nazwał ją "Basztą Jacek", w przedwojennych polskich przewodnikach taka nazwa chyba się nie pojawiała. Ale sądzę, że w tym przypadku to naprawdę jest głupi błąd.

Grab - Sob Lut 11, 2006 10:56 am

Hmmm w Gdańsku jest nowy Ratusz ...
postman - Sob Lut 11, 2006 11:01 am

No napewno dobrze napisał,bo taki jest podobny do tego w Kielcach :hiihihi:
parker - Sob Lut 11, 2006 11:45 am

To mi przypomina sytuację, kiedy do koleżanki z pracy przyjechali znajomi. Wpadli do nas, zachwyceni, że już po drodze widzieli "katedrę", żałowali tylko, że nie można było obejrzeć całej, bo było zamknięte kratą :hihi:
Sabaoth - Sro Mar 15, 2006 6:22 pm

Bardzo interesujące zestawienie z pewnej aukcji z Allegro.

Według opisu jest to "Jedyny na allegro przewodnik po Gdańsku i okolicach sprzed prawie stu lat. Wydany w roku 1910 na zlecenie Urzędu Miejskiego Gdańska przez A.W. Kafemann G.m.b.H." a parę linijek niżej w dokładnym opisie zawartości pojawia się: "Gdynia - Gdingen". Wyjaśnijcie mi proszę, kiedy Gdynia nazywała się Gdingen i jak wyglądała ta Gdynia vel Gdingen w 1910 r. :%

Sabaoth - Sro Mar 15, 2006 7:20 pm

Co prawda to nie Allegro tylko e-bay ale bystrzak pierwszej wody :hihi:

2 Alte Fotos - Danzig St. Katarinenkirche / St. Marienkirche - 40er Jahre

Powiedzcie mi proszę, który to jest kościół Św. Kasi, a który Św. Marysi :hihi:

Zoppoter - Sro Mar 15, 2006 9:11 pm

Sabaoth napisał/a:
Wyjaśnijcie mi proszę, kiedy Gdynia nazywała się Gdingen i jak wyglądała ta Gdynia vel Gdingen w 1910 r. :%


Gdingen to po prostu niemiecka nazwa Gdyni, Po niemiecku nazywa sie tak i dzisiaj. do 1919 roku była to oficjalna nazwa. W 1910 roku Gdingen vel Gdynia była wsią letniskowo-rybacką i wyglądała... jak wies letniskowo rybacka. Nie miała swojego kościoła (podlegała parafii w Oxhoft vel Oskywiu), za to miała od kilku lat stacyjkę kolejową znaną z dośc powszechnej pocztówki.

Grab - Wto Mar 21, 2006 11:18 pm

Hmmmm ciekawe jakiś nowy święty?? Św. Mik
Sabaoth - Wto Mar 21, 2006 11:28 pm

To przecież Święty Mikuś :^^ czyli konwent zakonu Braci Kaznodziejów, Ordo Praedicatorum, zwanymi potocznie Psami Pańskimi.




P.S. Czy ktoś miał okazję poznać Jego Łagodną Roztropność Ojca Józefa Doktora Puciłowskiego OP? Niezapomniane przeżycie!

Mikołaj - Nie Mar 26, 2006 7:42 am

SOPOT. Restauracja inż. H.Werminghoffa.

aukcja

danziger - Nie Mar 26, 2006 8:20 pm

Bystrzak z ebay'a - w zapomnienie idzie gotycka czcionka - wychodzą potem tajemnicze "centonie" :hiihihi:
Burschenschaft Centonia Danzig 1913, Studentika

Sabaoth - Sro Mar 29, 2006 6:53 pm

Dawno w Gdańsku nie byłem, powiedzcie mi proszę, gdzie jest ten Barbakan? Podobne to trochę do Wieży Więziennej :hmmm:

Gdańsk - Barbakan 1952r.

Makabunda - Sro Mar 29, 2006 6:59 pm

Cytat:
P.S. Czy ktoś miał okazję poznać Jego Łagodną Roztropność Ojca Józefa Doktora Puciłowskiego OP? Niezapomniane przeżycie!


Ano miał :lol: Z tego co wiem teraz jest "szyszką" swojej "organizacji" na Węgrzech.

danziger - Sro Mar 29, 2006 7:05 pm

Z tego co wiem, barbakan wcale nie musi być okrągły. Jest to po prostu budowla obronna, wzmacniająca mury miejskie, a ściślej zespół bramny.
Składał się zazwyczaj "szyi" i wieży, baszty czy innego - niekoniecznie okrągłego - "ustrojstwa".
Tak więc w sensie technicznym to zespół katowni i wieży więziennej stanowił jak najbardziej barbakan. A ściślej - ten barbakan (budowlę służącą głównie celom obronnym) później zaadaptowano na cele więziennictwa i sądownictwa.

Sabaoth - Sro Mar 29, 2006 7:17 pm

Makabunda napisał/a:
Cytat:
P.S. Czy ktoś miał okazję poznać Jego Łagodną Roztropność Ojca Józefa Doktora Puciłowskiego OP? Niezapomniane przeżycie!


Ano miał :lol: Z tego co wiem teraz jest "szyszką" swojej "organizacji" na Węgrzech.

"Szyszką"? Ja słyszałem, że jest PROWINCJAŁEM! A ja tak mile wspominam sobie te procesje przed mszą, miałem fuchę akolity, nosiłem świecę chociaż raz nawet robiłem za turyferarza :mrgreen:

knovak - Czw Mar 30, 2006 7:58 pm

danziger napisał/a:
Z tego co wiem, barbakan wcale nie musi być okrągły. Jest to po prostu budowla obronna, wzmacniająca mury miejskie, a ściślej zespół bramny.
Składał się zazwyczaj "szyi" i wieży, baszty czy innego - niekoniecznie okrągłego - "ustrojstwa".
Tak więc w sensie technicznym to zespół katowni i wieży więziennej stanowił jak najbardziej barbakan. A ściślej - ten barbakan (budowlę służącą głównie celom obronnym) później zaadaptowano na cele więziennictwa i sądownictwa.

W rzeczy samej, polecam np. słownik terminologii fortecznej
Nasz zespół Przedbramia to najprawdziwszy barbakan, tyle że nie rondel :wink:
A przy okazji zagadka - gdzie w Polsce mamy (mieliśmy) barbakan w kształcie... labiryntu?

Sabaoth - Czw Mar 30, 2006 8:17 pm

Ale dlaczego ktoś nazwał Katownię i Wieżę Więzienną barbakanem, nie mógł użyć ich normalnych i powszechnie znanych nazw?
villaoliva - Pią Mar 31, 2006 4:04 am

Może w 1952 roku nazwa Katownia lub Wieża Więzienna źle się kojarzyła lub była niepolityczna.
knovak - Pią Mar 31, 2006 5:07 am

Może dlatego, że wydawał to "SiT" z Warszawy, gdzie w 1952 r. nie znano nazw lokalnych (brakło map?) ale ktoś miał jaką taką orientację w historii fortyfikacji?
:hihi:

danziger - Pią Mar 31, 2006 7:24 am

knovak napisał/a:
A przy okazji zagadka - gdzie w Polsce mamy (mieliśmy) barbakan w kształcie... labiryntu?

Może już powiedz - chyba nikt nie odpowie...

knovak - Pią Mar 31, 2006 7:52 am

W Bieczu, miasteczku przecudnej urody na Pogórzu Ciężkowickim, po drodze do Beskidu Niskiego...
Sabaoth - Pią Mar 31, 2006 3:54 pm

knovak napisał/a:
A przy okazji zagadka - gdzie w Polsce mamy (mieliśmy) barbakan w kształcie... labiryntu?

Ja tam tak dobrze zagranicy nie znam :mrgreen:

postman - Sro Kwi 19, 2006 3:02 pm

Możecie mi pokazać gdzie jest ta ulica we Wrzeszczu. http://www.allegro.pl/ite...gfuhr_1916.html
fritzek - Sro Kwi 19, 2006 3:33 pm

postman napisał/a:
Możecie mi pokazać gdzie jest ta ulica we Wrzeszczu. http://www.allegro.pl/ite...gfuhr_1916.html


Ja mogę Ci pokazać, ale po obopólnym spożyciu większej ilości napojów z procentami :impr: :hihi:

rispetto - Sro Kwi 19, 2006 3:49 pm

stempel pocztowy jest z Langfuhr :wink:
fritzek - Sro Kwi 19, 2006 4:58 pm

rispetto napisał/a:
stempel pocztowy jest z Langfuhr :wink:

No przeca to widać. Ale tytuł aukcji jest debilny i z tego się śmiejemy :P

Sabaoth - Sob Kwi 22, 2006 11:22 am

Nieważne co jest na zdjęciach, ważne żeby podpisać to Gdańsk :hihi:

Aukcja 1
Aukcja 2
Aukcja 3

A wszystkie te zdjęcia są podpisane jako Gdańsk - Stare Miasto:

seestrasse - Sob Kwi 22, 2006 11:26 am

dosłownie super sprzedawca... mój boże :oops:
Cytat:
GORĄCIO WITAM NA MOJEJ AUKCJI.!!!
MAM DO ZAOFEROWANIA KILKADZIESIĄ STARYCH FOTOGRAFJI A NA TEJ AUKCJI WYSTAWIAM JEDNĄ Z NICH:)
MA ONA KILKA LUB KILKADZIESIĄT LAT ALE SIĘ NIEZNAM NA TYM I NIEMAM JAK ZTWIERDZIĆ

rispetto - Sob Kwi 22, 2006 8:40 pm

postman napisał/a:
Możecie mi pokazać gdzie jest ta ulica we Wrzeszczu. http://www.allegro.pl/ite...gfuhr_1916.html

Może na tej aukcji znajdziesz odpowiedź? :wink:

turecki - Sob Kwi 22, 2006 9:07 pm

668 to Wrocław-i to na Dolnym Sląsku-bywa, ze na allegro Białystok jest na Sląsku,a Wrocław w suwalskiem
knovak - Nie Kwi 23, 2006 6:31 am

Cytat:
Możecie mi pokazać gdzie jest ta ulica we Wrzeszczu. http://www.allegro.pl/ite...gfuhr_1916.html

Cytat:
A wszystkie te zdjęcia są podpisane jako Gdańsk - Stare Miasto:

Hmmm, nie wiem czy można aż tak bardzo wymagać od ludzi, którzy w życiu Gdańska na oczy nie widzieli, znajomości topografii Miasta.
Gdybym miał starą fotkę dajmy na to Budapesztu, z kilkoma podpisami i chciał ją puścić na allegro, też może bym się pomylił bo akurat nigdy nie byłem u bratanków (jeśli nie liczyć węgierskiej karczmy na Grodzkiej w Krakowie :wink: )

rispetto - Nie Kwi 23, 2006 8:37 pm

Przecież to forum dla ortodoksów, a nie do "lajkoników", to co się dziwisz :hihi:
knovak - Nie Kwi 23, 2006 8:43 pm

Bo Allegro to lajkoniki :hihi:
danziger - Sob Kwi 29, 2006 4:23 pm

Allegrowicz najwyraźniej nie wiedział, że 1000 lecie Gdańska było obchodzone przynajmniej dwa razy :hihi: Chociaż Miejska Rada Narodowa powinna mu była nieco dać do myślenia...
Najpiękniejszy medal Gdański z 1997

danziger - Sro Maj 10, 2006 6:50 pm

Skąd się bierze w ludziach przekonanie, że jak trzymają coś dwa lwy, to to musi być gdańskie? :hmmm: przykład tutaj
villaoliva - Sro Maj 10, 2006 7:08 pm

Cytat:
BARDZO STARY STOJAK OD SZEWSKIEJ MASZYNY DO SZYCIA. BARDZO ŁADNIE ZDOBIONY LWAMI GDAŃSKIMI. MOZE BYĆ CIEKAWY NA STOLIK POD KOMPUTER.
Komputer - współczesna maszyna do szycia.
Oj, niektórzy szyją... :haha:

kazik - Czw Maj 11, 2006 10:05 am

Mapa Wolnego Miasta Gdańska wydana przez Biuro Prac Kongresowych w Warszawie w 1919 roku .

http://www.allegro.pl/ite...sk_danzig_.html
Właściciel niestety nie może zeskanować tej mapy. Mam nadzieję, że osoba, która wygra aukcję, zgodzi się na jej przeskanowanie :]

[jeśli już było o tym na forum to z góry przepraszam.]

Mikołaj - Czw Maj 11, 2006 10:20 am

spójrz na inne aukcje tego faceta - sprzedaje też Dziennik Ustaw z tekstem Traktatu Wersalskiego, ta mapa jest załącznikiem do tego DzU.
Mam ją, ale nie nadaje się do skanowania, jest baaardzo delikatna i łatwo się drze.
Poza tym nie jest szczególnie interesująca, w GW były ciekawsze. Granica WMG jest zaznaczona jedynie orientacyjnie.

danziger - Czw Maj 11, 2006 11:56 am

Traktat mam w obserwowanych i zamierzam licytować (choć dużo nie dam). Mapy licytować raczej nie będę, ale wkurza mnie barbarzyństwo sprzedawcy :II
naltar02 - Pią Maj 12, 2006 11:31 am

[quote="danziger"]Traktat mam w obserwowanych i zamierzam licytować (choć dużo nie dam). Mapy licytować raczej nie będę, ale wkurza mnie barbarzyństwo sprzedawcy :II[/quote]

Barbarzynca okazal sie dobrym czlowiekiem i po mojej prosbie sprzed kilku dni, mimo posiadania przez niego starego tylko skanera (kto pamieta, jak dlugo trwalo skanowanie jednej strony przez LPT? ;) przeslal dzis 4 strony (pliki jpg), bo tylko tyle odnosilo sie do postanowien o WMG.
Wprawdzie chcialbym tez po francusku i angielsku, dla formalnosci, ale... jest dobrze. Moze nawet da sie to zrobic na ocr, a od biedy wrzuce do pdf.
btw, mape i ksiazeczke mialem licytowac, ale skoro Mikolaj mowi, ze mapa kiepskiej jakosci, to nie wiem, czy jest sens? Czy to nie jest czasem stara wersja duzego grossblatta? Mam taka z okolic Wroclawia... Moze sie jednak zlozymy na ta mape? Skaner... skaner sie znajdzie :)
widze, ze ktos sie na powaznie wzial za licytowanie obu przedmiotow.
Prosze o pilny kontakt, czy to ktos znajomy, czy jednak konkurencja. A mapa... no jednak kawalek historii.
a skany ok 400kb kazdy, x 4

p.s. info dla Mikolaja: Pozdrowienia od Lucy ;)

marziel@hotmail.com

Mikołaj - Pią Maj 12, 2006 11:53 am

Cytat:
Moze nawet da sie to zrobic na ocr

już zrobione:
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2079

danziger - Pią Maj 12, 2006 4:38 pm

Artykuły traktatu wersalskiego dotyczące Gdańska, jak również wiele innych ciekawych materiałów źródłowych znajdziesz też :tu: tutaj
Sabaoth - Czw Maj 18, 2006 6:28 pm

Ktoś na e-bayu próbuje wcisnąć stary hełm strażacki ze Słowacji jako Alter Feuerwehrhelm von Danzig :hihi:
Corzano - Wto Maj 23, 2006 7:13 am

Katarzynka jest teraz na fali: DANZIG - St. Katharinen (numer 105807140)
parker - Wto Maj 23, 2006 7:20 am

A kawałków dachu "z Katarzyny" jeszcze nie ma na aukcjach?
Corzano - Wto Maj 23, 2006 7:22 am

parker napisał/a:
A kawałków dachu "z Katarzyny" jeszcze nie ma na aukcjach?

To nie jest głupi pomysł, by sprzedawać je jako cegiełki na odbudowę. :hmmm:

parker - Wto Maj 23, 2006 7:26 am

Jeśli byłyby rzeczywiście z Katarzyny.... ale kto to odróżni? Bystrzaków na allegro nie brakuje :hmmm:
DarioB - Wto Maj 23, 2006 10:29 am

parker napisał/a:
A kawałków dachu "z Katarzyny" jeszcze nie ma na aukcjach?


Jakby co mam trochę teog w domu.

gargoyle dfl - Pią Maj 26, 2006 6:09 am

Witam Państwa,

obiektem aukcji jest w 100% orginalna Akwaforta / Radierung, przedstawiająca Żuraf nad Motławą z okresu międzywojennego. Obraz jest sygnatowany. Stan w jakim sie znajduje można określić jako b.dobry / bez zacieków. Ze względu na wiek przedmiotu papier jestżółty.

rispetto - Wto Maj 30, 2006 1:21 pm

Nie wiem, czy to bardziej pasuje do "bystrzaków", czy do humoru:
Prawdziwa okazja
KUPUJCIE :hiihihi:

danziger - Wto Maj 30, 2006 2:06 pm

rispetto napisał/a:
Nie wiem, czy to bardziej pasuje do "bystrzaków", czy do humoru:
Prawdziwa okazja
KUPUJCIE :hiihihi:

Mi się wikipedia wyśiwetla pod tym linkiem (?) 8O

seestrasse - Wto Maj 30, 2006 2:09 pm

a mnie "can't open the page" :???:
rispetto - Wto Maj 30, 2006 2:10 pm

Poprawiłem :oops:
seestrasse - Wto Maj 30, 2006 2:12 pm

dobre. nareszcie nasz pieniądz stoi wyżej od dólara :haha:
postman - Wto Maj 30, 2006 7:22 pm

Naprawde okazja tylko 3 dolary :OO
gargoyle dfl - Wto Maj 30, 2006 10:56 pm

za dwadziescia groszy $2.75 ,czyli $13.75 za zlotowke niezle
tomi - Sro Maj 31, 2006 9:43 am

witam
znalezione na ebayu - dosłownie rarytas
http://cgi.ebay.de/Polish...1QQcmdZViewItem

pod kontrola
http://www.odkrywca-onlin...&id_forum=0#ost
http://www.eksploracja.eu...ighlight=#22018

pzdr

Mikołaj - Sro Maj 31, 2006 11:35 am

Tomi, czemu w "bystrzakach"? Coś nie tak jest z tym albumem?
tomi - Sro Maj 31, 2006 12:40 pm

witam
nie,nie wszystko jaknajbardziej ok ale temat allegro przewija sie tu dośc zywiołow a allegro czy ebay to prawie to samo i dlatego :)

postman - Sob Cze 03, 2006 7:02 pm

UWAGA TU STRZELAJA OSTRą AMUNICJą. :shoot: http://www.allegro.pl/ite...odnie_1963.html
postman - Sob Cze 03, 2006 7:04 pm

Tylko po co? :???: http://www.allegro.pl/ite...sk_danzing.html
Sabaoth - Sob Cze 10, 2006 8:35 pm

Pisownię Danzing można spotkać od czasu do czasu ale DANCING jako nazwę miasta widzę pierwszy raz :hihi:
danziger - Sob Cze 10, 2006 9:22 pm

Sabaoth napisał/a:
Pisownię Danzing można spotkać od czasu do czasu ale DANCING jako nazwę miasta widzę pierwszy raz :hihi:

Ja już kiedys widziałem :hihi:

Kasandra - Sob Cze 10, 2006 9:44 pm

Dancing (współcześnie: clubbing?) Miasto mamy rozrywkowe takie bardziej :OO
gargoyle dfl - Nie Cze 25, 2006 11:03 am

http://www.allegro.pl/ite...odziezowe_.html
czy tam na pewno to schronisko jeszcze jest??

Sabaoth - Nie Cze 25, 2006 11:27 am

Może chodzi o podwodne schronisko dla młodzieży z Wehrwolfu :hihi:
fritzek - Pon Lip 03, 2006 3:35 pm

http://www.allegro.pl/ite..._akwaforta.html

"obiektem aukcji jest w 100% orginalna Akwaforta / Radierung,

przedstawiająca Żuraf nad Motławą z okresu międzywojennego.

Obraz jest sygnatowany. "
:haha:
Natomiast sam przedmiot aukcji niczego sobie.

seestrasse - Sro Lip 26, 2006 8:11 pm

http://www.allegro.pl/ite...s_okupacji.html
:hihi:

danziger - Czw Lip 27, 2006 5:01 pm

seestrasse napisał/a:
http://www.allegro.pl/item117578255_gdansk_prawdopodobnie_okres_okupacji.html
:hihi:

No co - facet może mieć przecież rację. Jeśli zdjęcie jest zrobione po 1939, to on się tak do końca nie myli...

seestrasse - Czw Lip 27, 2006 8:12 pm

szkoda, że zapewne nie jest tego świadomy :hihi:
turecki - Czw Lip 27, 2006 9:43 pm

a jeśli po 1945... to zbyt ładnie wygląda... :hmmm: :^^
Mikołaj - Pią Wrz 01, 2006 8:37 am

WSPOMNIENIA GDAŃSKIEJ BÓWKI :haha:
kwidzin - Pią Wrz 01, 2006 8:44 am

Sprzedawcy polecam WSPOMNIENIA ŻUKOWSKIEJ KASZEBY :hihi:
Marcin - Wto Wrz 05, 2006 9:48 am

TARG RYBNY w GDAŃSKU - PIĘKNY OLEJ SYGNOWANY (numer 124266460)

Cytat:
Mam do sprzedania duży, bardzo stary obraz olejny namalowany na płótnie, który przedstawia targ rybny w Gdańsku.


:mrgreen:

Sabaoth - Wto Wrz 05, 2006 2:57 pm

Ryby są? Są! Przekupki są? Są! Targ jest? Jest! Znaczy się Rybny, a jak napiszemy że w Gdańsku to uzyskamy lepszą cenę :hihi:
Sabaoth - Sob Wrz 09, 2006 6:28 pm

DANZIG GDAŃSK TOPPENGASSE

No jest to faktycznie TOP-ulica ale żeby od razu zmieniać nazwę :hihi:


P.S. En topp / toppen to po szwedzku super, świetnie. :hihi:

villaoliva - Nie Wrz 17, 2006 4:39 am

DANZIG - ROTHAUS

Znacie taki haus? :^^

I jeszcze coś dla mieszkańców Langfurtu :wink: LANGFURT

Zdzislaw - Nie Wrz 17, 2006 6:59 pm

villaoliva napisał/a:
DANZIG - ROTHAUS

Znacie taki haus? :^^

I jeszcze coś dla mieszkańców Langfurtu :wink: LANGFURT


Rothaus.... :wow: Może od razu "Czerwona oberża".......... (niemieckiegi nie bardzo mumam ale mam takie skojarzenie..... a co....)

Grab - Pon Wrz 18, 2006 9:50 pm

Niektórzy to wiedzą jak przyciągnąć uwagę potencjalnego nabywcy :hihi: http://allegro.pl/item128...t_j_bulhak.html
Corzano - Wto Wrz 19, 2006 7:41 am

Grab napisał/a:
Niektórzy to wiedzą jak przyciągnąć uwagę potencjalnego nabywcy

Chodzi o pisownię? Taka jest na pocztówce.

Grab - Wto Wrz 19, 2006 8:03 am

Tak chodzi o pisownie, ale gdzie jest ten napis?? ja go nie widze?? może na rewersie, a może jestem ślepy??
Corzano - Wto Wrz 19, 2006 8:21 am

Grab napisał/a:
może na rewersie

Nigdy nie pamiętam co awers, co rewers. Opis jest na odwrocie. :hihi:

Zoppoter - Wto Wrz 19, 2006 12:53 pm

Tak szczerze mówiąc, to kwestia Żórawia przez "ó" była na forum juz omawiana kilkakrotnie. I wraca jak bumerang ilekroc ta pocztówka się pojawi na Allegro...

Taka była kiedys ortografia polska, ona tez sie zmienia. W tymże czasie brąz (w sensie stopu metali) pisał sie "bronz" tak jak w innych językach i to tez nie był błąd. Zdaje się, ze znalazłoby sie więcej różnic miedzy ówczesną i współczesną ortografią.

Grab - Wto Wrz 19, 2006 5:08 pm

W takim razie zwracam honor, temu allegrowiczowi:) Nie miałem nigdy tej kartki w ręku, a zdjęcia "odwrotu" na aukcji nie było, więc pomyślałem sobie, że to taki "chłyt majketingowy".
danziger - Pon Wrz 25, 2006 7:43 pm

Okazuje się, że restauracja "Pod Łososiem" ma dosyć długą tradycję, a w dodatku koszerną wódkę w niej podawano :hihi:
Facet wprawdzie nie wie w którym kościele, ale chociaż wie, że dzwonią - nie pisze ultrabredni o "słynnej gdańskiej łososiówce", jak wielu innych na allegro.
DER LACHS-DANZIGER VODKA JUDE

Sabaoth - Sro Paź 18, 2006 4:41 pm

GDAŃSK -zabytkowe kamienniczki - 07.09.1970 r.

Cytat:
POCZTOWKA ZAPISANA ZE ZNACZKIEM -Gdańsk -ZABYTKOWE KAMIENNICZKI Z xvi-xviii W. PRZY dRUGIM tARGU-widok jak na zdjęciach, czarno-biała, data na stemplu 07.09.1970 r.


:hmmm: Pomóżcie, gdzie w Gdańsku jest Drugi Targ, a jak już znajdziecie powiedzcie też, gdzie jest Pierwszy.

No i kamieniczki nie pochodzą z XVI - XVIII wieku tylko z II poł. XX w. :hihi:

fritzek - Sro Paź 18, 2006 5:13 pm

:hmmm: Pierwszy targ jest przy Elbląskiej, drugi widać na powyższej fotografii, trzeci we Wrzeszczu, czwarty na Psimmorzu, piąty w Oliwie :P
A kwestia opisów łososiówki tyż nie raz była na forum. Teraz się pochwalę: nawet kiedyś zostałam nazwana "przemiłym allegrowiczem, który sprostował błędny opis i dostarczył ciekawych informacji". Uwaga, nadymam się jak balon :mrgreen:

Sabaoth - Sro Paź 18, 2006 5:18 pm

Cytat:
Pierwszy targ jest przy Elbląskiej, drugi widać na powyższej fotografii, trzeci we Wrzeszczu, czwarty na Psimmorzu, piąty w Oliwie

Coś mi tu nie gra liczba targów w Gdańsku :%

fritzek - Sro Paź 18, 2006 5:32 pm

Sabaoth napisał/a:

Coś mi tu nie gra liczba targów w Gdańsku :%

Więcej targowisk w Gdańsku nie znam :hihi: A Ty, Saab jak zwykle się ludzi czepiasz :P

fritzek - Sro Paź 18, 2006 5:57 pm

I temat stały "meble gdańskie".
http://www.allegro.pl/ite...ki_kredens.html
http://www.allegro.pl/ite...ski_okazja.html
Ja mam opracowany, gotowy tekst, który rozsyłam po sprzedających, jak mnie natchnienie do nawracania najdzie. Efekt marny, i co raz mniej mi się chce.

Sabaoth - Sro Paź 18, 2006 6:22 pm

fritzek napisał/a:
Sabaoth napisał/a:

Coś mi tu nie gra liczba targów w Gdańsku :%

Więcej targowisk w Gdańsku nie znam :hihi: A Ty, Saab jak zwykle się ludzi czepiasz :P

A bo to o Węglowym, Siennym, Drzewnym i Rakowym nie wspomniałaś. Maślanego vel Wintera nie wspomnę :^^

danziger - Sro Paź 18, 2006 6:29 pm

Sabaoth napisał/a:
A bo to o Węglowym, Siennym, Drzewnym i Rakowym nie wspomniałaś. Maślanego vel Wintera nie wspomnę :^^

A rybny to pies?

Mikołaj - Czw Paź 19, 2006 12:53 am

Cytat:
Maślanego vel Wintera nie wspomnę

czyli Zimowego :mrgreen:

fritzek - Czw Paź 19, 2006 1:15 am

danziger napisał/a:

A rybny to pies?

Blisko, blisko. Rekin psi :hihi:

turecki - Pią Paź 20, 2006 7:52 pm

no i .....dłuuuuugi
danziger - Pon Paź 30, 2006 3:54 am

Opaska SS Heimmer Danzig :hihi:
Sabaoth - Czw Lis 02, 2006 5:54 pm

Nie jest to bystrzak ale czegoś tu nie rozumiem. Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej za 1939 i 1945 rok :hmmm:

Starogard Gdański Pomnik Wdzięczności

fritzek - Czw Lis 02, 2006 6:07 pm

Sabaoth napisał/a:
Nie jest to bystrzak ale czegoś tu nie rozumiem. Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej za 1939 i 1945 rok :hmmm:

To taki "skrót myślowy" projektanta pomnika :mrgreen:

Rumcajs - Pią Lis 03, 2006 2:16 am

Podobnie jak długo stojący na Kam. Górze w Gdyni "...obrońcom Gdyni 1939-1945..." :mrgreen:
Sabaoth - Czw Lis 16, 2006 8:31 pm

GDANSK - Judaika

Dlaczego panoramę ul. Długiej ktoś nazwał Judaiką :hmmm: Mieszkali tam pewnie przed wojną Żydzi, ale czy to jest powód?

Mikołaj - Czw Lis 16, 2006 11:07 pm

wiadomo, chodliwe - nie dość, że Gdańsk/Danzig to jeszcze judaika. Niech jeszcze dopisze, że był tam Kononowicz :hihi:
seestrasse - Czw Lis 16, 2006 11:09 pm

albo jego sweter...
villaoliva - Pią Lis 17, 2006 12:58 am

Może by i Akademię jakoś podlinkować w tym temacie :haha:
np. Sopocka Wielka Gwiazda oświeciła Kononowicza.

Jarek z Wrzeszcza - Pią Lis 17, 2006 1:18 am

A mnie osobiście przestało to śmieszyć - wręcz przeciwnie, żal mi tego człowieka... :II
villaoliva - Pią Lis 17, 2006 1:23 am

Śmieszny jest system, który dopuszcza do takich sytuacji..
Jarek z Wrzeszcza - Pią Lis 17, 2006 11:21 am

Nie system ale cyniczni ludzie, którzy ten system wykorzystują do swoich potrzeb.
Czego śmiesznym i tak bym nie nazwał.

villaoliva - Sob Lis 18, 2006 1:02 pm

Kiedy czegoś nie można zrobić to nie można, gdy jednak jest możliwość obejścia czegoś to zawsze znajdzie się ktoś, kto to wykorzysta.
Ludzie zawsze są tacy sami i to od wieków.
To system praw i obowiazków oraz widmo nieuchronnej kary powstrzymywał ich przed czynieniem zła.
Więc dalej uważam, że zły jest system. System, ktory nie zapobiega takim chorym sytuacjom.

Jarek z Wrzeszcza - Sob Lis 18, 2006 1:28 pm

Zbaczamy z tematu - bystrzaki z allegro :wink:
villaoliva - Sob Lis 18, 2006 2:09 pm

Góra Pachołków w Albumie

Gdańska, Oliwy i Sopotu - 25 kartek "pocztówkowych" z roku 1921

:hihi:

Mikołaj - Czw Lis 23, 2006 12:26 pm

GDAŃSK czyli... Toruń?
Gdańsk czyli co?

kwidzin - Czw Lis 23, 2006 12:51 pm

Toruń, Toruń. Pijało się wino w tej bramie :hihi:
Marcin - Sob Lis 25, 2006 6:39 pm

Opera w Gdańsku, akwarela z lat 30, STAN *BDB* (numer 144711952)

"Akwarela przedstawiająca budynek opery w Gdańsku lata 30"
Niezła operetka... :hihi:

Mikołaj - Sob Lis 25, 2006 6:42 pm

ee-e wcale nie bystrzak. to tylko wizja artysty/architekta
seestrasse - Sob Lis 25, 2006 6:45 pm

ale miałabym śliczną pracę... ino ta gapa centralnie :^^
Marcin - Sob Lis 25, 2006 6:49 pm

Bystrzak, bystrzak... bo z opisu wynika, że opera wyglądała tak w latach 30-tych.
Marcin - Sro Lis 29, 2006 9:57 pm

DANZIG, SPICHRZE NA OŁOWIANCE 1942 (numer 144978159)

"DANZIG, SPICHRZE NA OŁOWIANCE" - to nic, że pocztówka jest podpisana inaczej. ;)

gargoyle dfl - Czw Lis 30, 2006 12:59 am

Bogus jest miejscowy to lepiej wie gdzie te spichrze ,nie ?
Corzano - Czw Lis 30, 2006 8:17 am

gargoyle dfl napisał/a:
Bogus jest miejscowy

Oliwski, a to przecież inna miejscowość. :wink:

jayms - Wto Gru 05, 2006 7:58 pm

http://aukcja.onet.pl/sho...146197263#photo

Coś nie wierzę w ten DANZIG.

Mikołaj - Wto Gru 05, 2006 8:33 pm

na Lutra mi on wygląda
renekk - Czw Gru 07, 2006 2:54 pm

Bo to jest kartonik firmowy Kuhna....
postman - Nie Gru 17, 2006 9:44 pm

http://www.allegro.pl/ite..._i_kosciol.html :wow: Było wzgórze pachołków to teraz mamy góre.... http://www.allegro.pl/ite...ola_gdansk.html
villaoliva - Nie Gru 17, 2006 11:59 pm

Z wyjatkiem wzgórza Pachołków wszystko jest :ok:
To jest po prostu wierne tłumaczenie tego co jest napisane na pocztówkach, występujące również często w przedwojennych - polskich przewodnikach.

Są również polskojęzyczne pocztówki Wzgórza Karola

Pietrucha - Pią Sty 12, 2007 7:44 pm

to się chyba tylko tutaj nadaje :hihi:

Gdańsk i jego kościoły

Nie ma co, prawdziwa okazja :hiihihi:

seestrasse - Pią Sty 12, 2007 7:48 pm

no co? jak nie kupisz teraz. to kto wie - następnym razem cena będzie wyższa :hihi:
Corzano - Pią Sty 12, 2007 7:51 pm

To faktycznie dość rzadka książka, ale tutaj można pogratulować sprzedawcy fantazji.
DarioB - Pią Sty 12, 2007 8:04 pm

Pietrucha napisał/a:
to się chyba tylko tutaj nadaje :hihi:

Gdańsk i jego kościoły

Nie ma co, prawdziwa okazja :hiihihi:


A ma może ktoś na forum tę pozycję w wersji elektronicznej?

Corzano - Pią Sty 12, 2007 8:22 pm

DarioB napisał/a:
A ma może ktoś na forum tę pozycję w wersji elektronicznej?

To dość gruba książka. :yyy:

Pietrucha - Pią Sty 12, 2007 9:21 pm

Ja mam w wersji tradycyjnej, ponad 600 stron.
jayms - Nie Sty 14, 2007 2:49 pm

Podoba mi się ta nazwa DANZYG. :hihi: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=157219235
kwidzin - Nie Sty 14, 2007 3:09 pm

I tak dobrze, że nie Gydanyzg :hihi:
Marcin - Pon Sty 15, 2007 3:11 pm

Przez tego bystrzaka oplułem monitor ze śmiechu... :hihi:

Pancernik SCHLESWIG HOLSTEIN - ladny talerz !!! (numer 157500506)

Cytat:
Witam :)

Przedmiotem mojej kolejnej aukcji jest talerz dekoracyjny upamietniajacy historie wspanialaego pancernika niemieckiego SCHLESWIGA HOLSTEINA.
Kilka slow o samym pancerniku
Schleswig-Holstein to niemiecki pancernik z okresu obu wojen światowych. Przyjmuje się, że ostrzał Westerplatte z jego dział o godzinie 4:45 1 września 1939 stanowił początek II wojny światowej. De facto ostrzał rozpoczął się trzy minuty później, o 4:48, a przyczyną opóźnienia była konieczność przestawienia okrętu z głębi kanału portowego do tzw. Zakrętu Pięciu Gwizdków............


Srednica talerza to 28 cm.Zrobiony z bardzo dobrej jakosci stali. Mozliwosc powieszenia.
Polecam i zapraszam do licytacji.


seestrasse - Pon Sty 15, 2007 10:18 pm

czego to ludzie nie wymyślą :haha:
Gdanszczanin - Pon Sty 15, 2007 10:59 pm

No co nie widzicie tych 6 pancerników w górnej częsci talerza :hihi:
Corzano - Pon Sty 15, 2007 11:18 pm

Marcin napisał/a:
Pancernik SCHLESWIG HOLSTEIN - ladny talerz !!! (numer 157500506)

To jest bystrzak na całe 5 gwizdków (czyli max). :hihi:

kwidzin - Wto Sty 16, 2007 12:07 am

Mnie od dłuższego czasu wzrusza pewien mennonicki podobno talerz, wystawiany za ok. 150 PLN. 8O
Pietrucha - Czw Sty 18, 2007 1:12 pm

seestrasse napisał/a:
no co? jak nie kupisz teraz. to kto wie - następnym razem cena będzie wyższa :hihi:


PROROK :wow:
Podaje za Corzano:
Gdańsk i jego kościoły 700zł

DarioB - Nie Sty 21, 2007 2:13 am

Gdańsk :)
http://www.allegro.pl/ite..._samochody.html

pawel.45 - Nie Sty 21, 2007 3:08 am

Cytat:
http://www.allegro.pl/item158415621_gdansk_samochody.html

mógł chociaż dopisać W-wa, Syrena, Wartburg i Moskwicz. A poczta obecnie zawoalowana - zmienia makijaż.

turecki - Nie Sty 28, 2007 11:47 pm

danzig nach 1945[? :) ))] http://www.antik-falkense...roducts_id=3065
http://www.antik-falkense...oducts_id=53137

seestrasse - Pon Sty 29, 2007 12:00 am

turecki napisał/a:
http://www.antik-falkense...oducts_id=53137


ładny modernizm w tym "Gdańsku" :wink:

grzechuu - Pon Sty 29, 2007 1:35 am

a btw, to to znamy? :hmmm:
http://www.antik-falkense...oducts_id=29216

Gucio - Pon Sty 29, 2007 1:54 pm

"Pałac pod Blachą" w Warszawie?! :hmmm:
Sabaoth - Sro Lut 21, 2007 8:17 pm

Pocztówka podpisana wyraźnie: Das Krahntor, a sprzedający(a) w opisie podaje:
Gdansk, Spichlez

tobocian - Czw Lut 22, 2007 9:42 am

Sabaoth napisał/a:
Pocztówka podpisana wyraźnie: Das Krahntor, a sprzedający(a) w opisie podaje: Gdansk, Spichlez[/URL]

może chodziło mu o "spichleż pływający" :hiihihi:

Sabaoth - Pon Lut 26, 2007 8:26 pm

I kolejny, klasyczny przykład użycia nazwy Danzig żeby podnieść cenę. To już przestaje być śmieszne.

WK 1 Orden mit Danzig Kreuz

danziger - Pon Lut 26, 2007 10:06 pm

No, "Danziger Kreuz" to to nie jest, ale może odznaka faktycznie ma coś z gdańskiem wspólnego - np. tu ją wyprodukowano, tu mieszkał odznaczony... :wink:
Sabaoth - Pon Lut 26, 2007 11:28 pm

Można również domniemyać, że odznaczony przejeżdżał przez Gdańsk :hihi:
Sabaoth - Czw Mar 22, 2007 7:16 pm

Może zaczniemy przyznawać "Złotą czcionkę" za najlepsze teksty z portali aukcyjnych.

Moja dzisiejsza nominacja: Gdańsk - zakład rzemieślnika Mullera

:haha:

danziger - Pon Kwi 02, 2007 2:26 pm

1 Gulden holenderski z 1980 r. - w życiu bym nie wpadł, że JULIANA KONINGIN DER NEDERLANDEN 1980 tłumaczy się jako Napoleońskie Wolne Miasto Gdańsk, Gdańsk 1980 :haha:
Sabaoth - Pią Kwi 06, 2007 4:17 pm

Synagoga-Danzig-Unikat światowy

Cytat:
Danzig-Synagoga-Unikat światowy 1907r

Stan zachowania idealny (napisy celowo tylko na foli,)żadnych zabrudzeń
Pełny obieg pocztowy 18 maja 1907 do Wiednia adresat :Baron von Petz,
pozdrowienia od:nazwiska wyraźnie żydowskie.Wielka Synagoga gdańska
powstała w latach 1885-1886.Była ona symbolem powstania,jedności i siły
żydów gdańskich.W 1939 roku 2 maja władze nazistowskie przystąpiły do
rozbiórki Domu Bożego przy Reitbahn.Pocztówka /panorama/jest wyjątkowa
gdyż Synagoga jest na pierwszym planie w całej okazałości.UNIKAT.
Stwierdziłem brak tej pocztówki we wsz.ystkich archiwach
nawet żydowskich.TYLKO DLA ZNAWCÓW TEMATU-UNIKAT


Aktualna cena 260,00 zł
Cena minimalna nie została osiągnięta.

:haha:

villaoliva - Pią Kwi 06, 2007 9:52 pm

Po prostu TOTAL :^^
Pepo - Sob Kwi 07, 2007 1:17 pm

mi najbardziej się podoba z opisu zdanie :
Stwierdziłem brak tej pocztówki we wszystkich archiwach
nawet żydowskich.

Ukłony za wytrwałośc w poszukiwaniach 8))

Sabaoth - Sob Kwi 07, 2007 8:33 pm

Ten gościu stosuje ten sam chwyt marketingowy na innej aukcji:

Danzig 1917,Wenecja Północy,jedyny ocalały egzemplarz. :haha:

I opis:

Cytat:
Danzig-Nordisch Venedig-Wenecja Północy

Szukałem po wszystkich archiwach,stronach,ona
jest jedyna ocalała.Unikalne ujęcie przez fotografa
starego Gdańska w tym oddaleniu ukazuje
naprawdę Wenecję.Stan zachowania pocztówki
idealny/zabrudzenia celowe foli/,obieg
pełen,Feldpost,data 17.1.1917
Heubude/Stogi/Myślę,że będzie to prawdziwa
gratka dla kolekcjonerów starego Gdańska i innych.


P.S. Nie wiedziałem, że mam drugi ocalały egzemplarz, do tego pokolorowany :hihi:

danziger - Sro Kwi 11, 2007 1:54 pm

Wydaje mi się, że o fałszywym stemplu Gestapo już tu kiedys rozmawialiśmy.
Ostatnio zaobserwowałem wiele aukcji pocztówek, banknotów i innych papierów, które tym stemplem ktoś próbuje "uwartościowić" :II
Np. tu:
http://ssl.allegro.pl/ite...k_rarytas_.html

Sabaoth - Sro Kwi 11, 2007 7:15 pm

Na e-bayu nasz wrzeszczański "wychodek" awansował do rangi kościoła :hihi:

AK Danzig, Langfur, Markt, Kirche, 1904

jayms - Sro Kwi 11, 2007 8:18 pm

danziger napisał/a:
Wydaje mi się, że o fałszywym stemplu Gestapo już tu kiedys rozmawialiśmy.
Ostatnio zaobserwowałem wiele aukcji pocztówek, banknotów i innych papierów, które tym stemplem ktoś próbuje "uwartościowić" :II
Np. tu:
http://ssl.allegro.pl/ite...k_rarytas_.html


A jeszcze lepsze jest to zdanie:"Banknot Eine Rentenmark 1923 z stemplem Gestapo - GEHEIME STADTPOLIZEI DANZIG!" ,co można byłoby odczytać jako "Tajna policja miejska Gdańsk" :hihi: . GESTAPO (o czym chyba wszyscy wiedzą ,to skrót od Geheime Staatspolizei -tajna policja państwowa.

grzechuu - Pią Kwi 20, 2007 8:13 pm

Miva b. Danzig
[a btw. nie jest to któraś z dolin?]

Sabaoth - Pią Kwi 20, 2007 8:27 pm

To jest Mormonenschlossen w Oliwie.
nad stawem - Pią Kwi 20, 2007 11:08 pm

jayms napisał/a:
danziger napisał/a:
Wydaje mi się, że o fałszywym stemplu Gestapo już tu kiedys rozmawialiśmy.
Ostatnio zaobserwowałem wiele aukcji pocztówek, banknotów i innych papierów, które tym stemplem ktoś próbuje "uwartościowić" :II
Np. tu:
http://ssl.allegro.pl/ite...k_rarytas_.html


A jeszcze lepsze jest to zdanie:"Banknot Eine Rentenmark 1923 z stemplem Gestapo - GEHEIME STADTPOLIZEI DANZIG!" ,co można byłoby odczytać jako "Tajna policja miejska Gdańsk" :hihi: . GESTAPO (o czym chyba wszyscy wiedzą ,to skrót od Geheime Staatspolizei -tajna policja państwowa.


a może i mają racje .
rentenmarki były ważne do 1948 roku .

cytat z Wikipedji :

"Die Rentenbank bestand über 1924 hinaus fort und die ausgegebenen Rentenmark- und Rentenpfennignominale blieben im Umlauf. Die letzten Rentenmarkscheine zu 1- und 2-Rentenmark sind mit dem 30. Januar 1937 datiert, wurden am 5. September 1939 ausgegeben und waren bis 1948 gültig. "

danziger - Sob Kwi 21, 2007 12:13 pm

nad stawem napisał/a:
rentenmarki były ważne do 1948 roku

A co to ma do rzeczy? :hmmm:

parker - Nie Kwi 22, 2007 7:05 am

KRANTOR IN GANZIG :hiihihi:
MagratVonLerchenfeld - Pią Kwi 27, 2007 8:05 pm

a oto oliwska katedra :mrgreen:
http://www.allegro.pl/ite...ok_1920_r_.html


seestrasse - Pią Kwi 27, 2007 8:49 pm

tym bardziej głupio, że pocztówka jest podpisana :hihi:
villaoliva - Pią Kwi 27, 2007 9:49 pm

I tu i tu dzwonią :hihi:
turecki - Pią Kwi 27, 2007 10:13 pm

a Oliwa zawsze sprawiedliwa na wierzch wypływa... osoba wystawiająca ma baaardzo daleko aby sprawdzić :wink:
nad stawem - Sro Maj 16, 2007 8:24 pm
Temat postu: ciekawy sygnet
naprawdę ciekawy i cena na razie przystępna - przystępna jeżeli jest z przed IIwś .
ale wygląda mi cosik na bardziej nowszy . :D
sygnet
nie będę dalej podglądał bo akurat za chwilkę jadę do Gdańska.
tu w Niemczech jutro przecie świeto .

turecki - Nie Cze 10, 2007 2:37 pm

nie wiem czy już było... http://www.allegro.pl/ite...ku_1954_r_.html
http://www.allegro.pl/ite...ki_1954_r_.html

Sabaoth - Pią Wrz 07, 2007 5:20 pm

Nie mam pewności, czy nie powinno to się znaleźć w innym wątku, "Przed wojną też robiono błędy", ale sprzedający nie zamieścił skanu oryginalnego podpisu pocztówki:

Stara pocztówka: Gdańsk - widok na Stare Miasto

Gdańsk to nie jest na pewno :^^

villaoliva - Pią Wrz 07, 2007 5:24 pm

Wygląda na pocztówkę przedstawiającą Warszawę.
Sabaoth - Pią Wrz 07, 2007 5:25 pm

Kompletny brak znajomości geografii:

Westpreussen, Pomorze Zachodnie, Danzig, 1912

i ten sam błąd powtórzony w opisie:
Cytat:
Wydany w Gdańsku, bogato ilustrowany zdjęciami z poszczególnych regionów zbiór podań i legend Prus Zachodnich (Pomorza Zachodniego).

Sabaoth - Sro Wrz 19, 2007 6:09 pm

Analfabeta chyba jakiś: Gdańsk Wrzeszcz
grzechuu - Sro Wrz 19, 2007 10:56 pm

O, statki na Strzyży :)
fritzek - Sro Wrz 19, 2007 11:16 pm

Oj tam, się znowu czepiacie :mrgreen: Może i być nazywane na aukcji jak chce. Ja mam pożądanie zakupienia tej pocztoofki :D
hudyjan - Czw Wrz 27, 2007 1:38 pm

Czy łososiówka to likier o smaku ryby?
Sabaoth - Czw Wrz 27, 2007 3:25 pm

Coś musi być na rzeczy, bo to nie pierwszy raz :hihi:
seestrasse - Czw Paź 04, 2007 10:10 pm

Aleja Zwycięstwa :hihi:
villaoliva - Czw Paź 04, 2007 10:17 pm

Fotę trzeba dla potomnych zachować naszej Alei :^^
fritzek - Czw Paź 04, 2007 10:27 pm

Bo to aleja tym likierem z ryby płynąca. O suchej nodze i gębie nie przejdziesz :hihi:
seestrasse - Czw Paź 04, 2007 11:03 pm

na zdjęciu brakuje mi jednakowoż womitujących pasażerów... :^^
fritzek - Czw Paź 04, 2007 11:13 pm

seestrasse napisał/a:
na zdjęciu brakuje mi jednakowoż womitujących pasażerów... :^^

Bo zdjęcie zrobiono za dziesięć minut trzynasta :mrgreen:

villaoliva - Sob Paź 06, 2007 9:40 am

Kolejny morski temat.

Gdańsk - Oliwa - Przystań żeglugi przylądowej :wow:

seestrasse - Sob Paź 06, 2007 12:20 pm

Wenecja Północy :hihi:
a pasażerowie wysiedli (jest już po trzynastej), i być może womitują :hmmm:

villaoliva - Wto Paź 30, 2007 11:32 am
Temat postu: GDYNIA - HOTEL KASZÓBSKI
Piękne są te Kaszóby GDYNIA - HOTEL KASZÓBSKI :^^
Sabaoth - Sro Lis 07, 2007 7:02 pm

Danzig-Westl.-Neufahr. - Fischerhauser im Winter w opisie pocztówki sprzedający podaje oryginalną nazwę, w tytule stara się nieudolnie przetłumaczyć Westl. Neufähr czyli Górki Zach. jako GDAŃSK - Nowy Port.
fritzek - Pon Lis 12, 2007 1:02 pm

Reklama wizualna dźwignią handlu
Pietrucha - Pon Lis 12, 2007 1:28 pm

haha, co za koleś :hiihihi: W Olsztynie nawet słonko domalował :hiihihi:

Naprawdę, nie rozumiem tego bazgrolenia po skanach...

fritzek - Pon Lis 12, 2007 2:11 pm

Pietrucha napisał/a:
haha, co za koleś :hiihihi: W Olsztynie nawet słonko domalował :hiihihi:

Naprawdę, nie rozumiem tego bazgrolenia po skanach...


On na wszystkich pocztówkach się wyżywa artystycznie, jak zauważyłam :hiihihi:
A Bazgrolenie po skanach służy temu, żeby nikt nie wykorzystał skanu/zdjęcia w niecnych celach. Chociaż nie wiem na co komu zdjęcia pocztówki zrobione telefonem komórkowym...A generalnie to chodzi o "zakaz fotografowania fotografii fotoaparatem" :P :P :P

Sabaoth - Wto Lis 13, 2007 8:06 pm

:haha: Alter Orden Medaille Danzig Gdansk 1.WK Weltkrieg 1914

Cytat:
Sie bieten hier auf einen alten Orden / Abzeichen aus dem 1.Weltkrieg (1914 - 1918). Gdansk (Danzig mit Stadtwappen).


Jak to jest z I wojny światowej to ja jestem chińskim mormonem.

rispetto - Sro Lis 14, 2007 3:30 pm

Cena zachęcająca :hihi:
Sabaoth - Sro Lis 14, 2007 5:57 pm

Jak za taki starożytny, antyczny medal to jak najbardziej :hihi:
nad stawem - Sob Lis 17, 2007 6:54 pm

rispetto napisał/a:
Cena zachęcająca :hihi:


no i pewno dlatego nikt nie kupił . :hiihihi: :hiihihi:

ja już raz spotkałem takiego co pisał , że Elbląg leży nad Nogatem,po poprawieniu go nad jaką rzeką leży Elbląg , odpisał mi abym spojżał na mapy sprzed 1945 roku . hmm .
a ksywkę ma " schlaumeier "
:haha:

feyg - Pon Lis 19, 2007 8:25 pm

Hala Świętego Grzegorza: :hihi:
http://allegro.pl/item270..._grzegorza.html

Marcin - Wto Lis 20, 2007 12:56 am

Oliva -Luftkurort - Szkola i Kosciół (numer 272210109)
Szkoła... :D

rispetto - Czw Lis 22, 2007 7:56 pm

Targ Rybny w 1948 roku
Tak szybko odbudowali i znowu obrócili w perzynę :???: Ech ta powojenna anarchia :II

feyg - Sob Lis 24, 2007 2:23 pm

Kociewie uzyskało dostęp do morza!!!! :hihi:
Sabaoth - Pią Lis 30, 2007 9:13 pm

Coś stara ta Gdynia :hihi:
nad stawem - Pią Lis 30, 2007 10:38 pm

Sabaoth napisał/a:
Coś stara ta Gdynia :hihi:

ale widac przynajmniej jak tam most otwierali :hihi:

fritzek - Sob Gru 01, 2007 1:49 am

Sabaoth napisał/a:
Coś stara ta Gdynia :hihi:


Stara, stara...a jaka cenna...bezcenna :wink:

Sabaoth - Pią Gru 14, 2007 11:20 pm

Oj zwalała z nóg ta woda mineralna :haha:
Marcin - Nie Gru 23, 2007 1:38 am

REKLAMA PRALNI (numer 287755746)

Cytat:
Stara reklama pralni z miasta Danzig.Wymiary wysokosc-117 cm.szerokosc -76 cm.FARBEREI WAGNER-FarbiarniaWagner.Chem.Waschanstalt-Zaklad Pralniczy.FARBT-Barwienie.REINIGT-Czyszczenie.WASCHT-Pranie.STRICKT-Cerowanie.EigeneStrick-warenFabrik-Wlasna fabryka dzianin.Uber 150 Angestellte-Ponad 150 pracownikow.Dampfwascherei-Pranie parowe.DANZIG-GDANSK.Langgarten 11-Dlugie ogrody 11.Damm 15-Ogarna 15.Portehaisengasse 9-Lektykarska 9.TIEGENHOF-NOWY DWOR GDANSKI.Markt 77-Rynek 77.

Ach ten Grobel... :wink:

Marcin - Nie Gru 23, 2007 11:36 am

Po interwencji sprzedający poprawił, ale chyba nie pojął meandrów mnogości Groblowów. :wink:
Sabaoth - Nie Sty 13, 2008 8:07 pm

Czy ktoś się może orientuje, kiedy Motława wylała aż do Targu Węglowego? Można by wtedy dokładnie datować tą grafikę :hihi:

GDAŃSK miedzioryt wg Farrella

bystrzak z Allegro napisał/a:
Oferuję miedzioryt przedstawiający najpewniej fragment nabrzeża Motławy (Targ Węglowy) w Gdańsku. Grafika jest sygnowana ołówkiem - pierwsze słowo nieczytelne, potem "a. Farrell". Poniżej lewego dolnego rogu odbitki znajduje sie malutka, tłoczona pieczątka. Miedzioryt jest oprawiony - stara ramka i szkło, a z tyłu jest mała naklejka jakiegoś antykwariatu. Rozmiar całości w ramie: 38 x 27. Polecam.

fritzek - Sro Mar 05, 2008 7:05 pm

A oto Prapolski stół
Wymieniam sobie maile ze sprzedawcą od dzisiejszego południa.
Cytat:
Na tej aukcji przedstawiam Państwu dębowy, SYGNOWANY !!!, gdański stół z końca XIX wieku- około 1880 roku

Mebel niezwykle dekoracyjny, zdobiony przebogatą snycerką.
Jest to przykład dobrego, polskiego rzemiosła.
Proszę zwrócić uwagę na gryfy , podpierające blat- wyrzeżbione są w całości z litej dębiny, nie z miękkiej olchy, czy topoli.
Blat także w całości jest z litej dębiny

rispetto - Czw Mar 06, 2008 8:58 am

Ten ma miejsce na podium :hihi:
Uliczka damska :haha:

Gargi1961 - Pon Mar 31, 2008 7:11 pm

http://allegro.pl/item339...sze_kasyno.html
ten bystrzak kasyno chyba antycypował :)

fritzek - Pią Kwi 04, 2008 12:43 pm

Langebrudke
Cytat:
DANZIG Langerbrudke- Krantor und Sterwarte kartka w stanie idealnym posiada znaczek i stempel gorąco polecam !!!!!!

racibo - Sob Kwi 12, 2008 2:20 pm

nie mogę usunąć postu więc go zedytuje i opisze co się działo

na panoramio człowiek zamieścił zdjęcie Żurawia podpisując je tak:

Żuraw na Zalewie Wiślanym, Gdańsk
ale po interwencji błąd poprawił więc się nad nim nie ma co znęcać i link usunąłem

BillyBoy - Nie Sty 25, 2009 12:17 pm

Aukcja widokówki z Piekliska .
1. Gdyby to było faktycznie nasze gdańskie Pieklisko k. Siedlec i Ujeściska, to nie byłoby "der" (Gruss aus
der Hölle). Wskazuje to jednoznacznie na 'die Hölle', czyli nazwę geograficzną typu dolina, pasmo górskie, przełęcz, wąwóz itd. Na Dolnym Śląsku było kilka obiektów geograficznych o tej nazwie.
2. Kartka została wydana przez firmę w Oberstephansdorf (dzisiaj: Szczepanów k. Środy Śląskiej) - nadruk jest wzdłuż lewej krawędzi. Była to duża firma wydawnicza, ale drukowała kartki prawie wyłącznie z miejscowościami Dolnego Śląska i płd Wielkopolski. Nic nie wiadomo o tym, by wydała chociaż jedną pocztówkę miejscowości z Pomorza Gdańskiego.

Podsumowując: niewiedza sprzedawcy, czy umyślne nabijanie ludzi w butelkę? :II

rispetto - Nie Sty 25, 2009 12:33 pm

Poza tym ta "infrastruktura" pokazana na pocztówce wydaje się być zbyt rozbudowana jak na miejsce, które przedstawia ...
feyg - Nie Sty 25, 2009 1:47 pm

Dzięki za wyprowadzenie z błędu, jak przyjrzałem się temu na spokojnie dziś przed południem też zacząłem mieć wątpliwości przede wszystkim z uwagi na siedzibę wydawcy...
BillyBoy - Wto Lut 10, 2009 3:54 pm

"Żelisławki" koło Gdańska :hihi:
Pomijając to, że Żelisławki nazywały się Senslau i nigdy tam nie powąchano takiej zabudowy (Schweizerhof to jedynie maleńka kolonia dawnych Żelisławek), jak byk stoi że wydawca jest z podberlińskiej miejscowości, a dziś południowej dzielnicy Berlina, Steglitz. Czyli że ten Schweizerhof to jakaś okołoberlińska mieścina.
Na szczęście w odróżnieniu od "Piekliska" tym razem nie trafił się żaden jeleń, który połakomił się na tę widokówkę z rzekomo naszych terenów. :%

feyg - Wto Lut 10, 2009 5:52 pm

BillyBoy napisał/a:

Na szczęście w odróżnieniu od "Piekliska" tym razem nie trafił się żaden jeleń, który połakomił się na tę widokówkę z rzekomo naszych terenów. :%

Chyba mamy kolejnego kandydata :hihi:

Mikołaj - Czw Mar 12, 2009 9:34 am

Kolejny nie wiem czy bystrzak czy cwaniaczek
GDANSK DANZIG; GRUSS AUS SIEUZE 1901
Chodzi oczywiście o Dieuze

BillyBoy - Czw Mar 12, 2009 12:22 pm

Czy Sieuze, czy Dieuze to bez różnicy.
Na ebay.de tego nie sprzedał, więc szuka naiwnych na allegro.

feyg - Wto Kwi 21, 2009 10:24 am

Kartuzy. Klasztor Franciszkanek i pensjonat. :hihi:
BillyBoy - Wto Kwi 21, 2009 11:00 pm

W tym przypadku sprzedający prawidłowo przetłumaczył nadruk na widokówce. Nie ma on obowiązku weryfikowania zgodności tego co wydrukowane ze stanem faktycznym. Bardziej nadawałoby się to do tego tematu .
feyg - Sro Kwi 22, 2009 12:42 am

BillyBoy napisał/a:
W tym przypadku sprzedający prawidłowo przetłumaczył nadruk na widokówce. Nie ma on obowiązku weryfikowania zgodności tego co wydrukowane ze stanem faktycznym. Bardziej nadawałoby się to do tego tematu .

Ależ skąd, wydawca pocztówki tu nic nie zawinił. :hihi:




feyg - Pią Cze 19, 2009 7:38 am

Jeszcze jedne "Kartuzy" :hihi:
stolzenberger - Nie Cze 21, 2009 1:22 am
Temat postu: Renfer=Keyser :D
nie każdy umie czytać po niemiecku...a tym bardziej gdy jest to gotyk;) A może to miał byc Renifer? :szabelka:
pumeks - Sro Lip 08, 2009 4:36 pm

Wprawdzie z Gdańskiem to nie ma wiele wspólnego, ale nie mogłem się powstrzymać:
Burza na morzu A.J.Wazowski
Oczywiście chodzi o reprodukcję obrazu słynnego malarza Iwana Ajwazowskiego :hiihihi:

Trochę podobnego byka strzeliła kiedyś GazWyb, podpisując pewien portet jako "Obraz Ölaufa Leinwanda" :wink:

feyg - Sro Lip 08, 2009 5:11 pm

Tytuł aukcji przywodzi na myśl pewien skecz :hiihihi:
pumeks - Sob Lis 07, 2009 10:36 pm

WOLNE MIASTO GDANSK-1904 :hihi:
Danzigerek - Nie Lis 08, 2009 3:33 pm

O kurcze to te NAPOLEOŃSKIE jeszcze istniało
czy juz wiedzieli że za 15 lat bedzie nowe :haha: :huuurra:

bijouM - Wto Lis 10, 2009 4:01 pm

Czepiacie się... drodzy panowie... jak coś, ma w nazwie Wolne Miasto Gdańsk/Freie Stadt Danzig.. to znaczy, że jest cenniejsze niż to z Gdańsk czy Danzig.. i tyle. Większość ludzi i tak jest przekonana, WMG to obręb miasta.. i tylko to.
Sabaoth - Pią Lis 13, 2009 7:18 pm

Danzing pojawia sie dosyć często, ale jak zobaczyłem w opisie aukcji wersję Ganzig to zdębiałem. I nie jest to literówka czy przypadkowo wciśnięty zły klawisz.

Gdańsk - Ganzig - 1921 r. (numer 816105600)
Gdańsk - Ganzig - stara pocztówka (numer 816111718)
Gdańsk - Ganzig - 1929 r. (numer 816104712)
Gdańsk - Ganzig - stara pocztówka (numer 816116432)

Dostojny Wieśniak - Pią Lis 13, 2009 11:24 pm

Czepiasz się. Wiadomo, że powinno być Gdańzig. :wink: Dobrze, że tego nie spalił. :wink:
Anker - Sob Lis 28, 2009 4:14 pm

Teatr w Gdańsku
http://www.antik-falkense...ducts_id=112952

pumeks - Sob Lis 28, 2009 4:17 pm

A z ciekawości: gdzie to było naprawdę?
pumeks - Sob Lis 28, 2009 6:55 pm

Sabaoth napisał/a:
A co to za różnica, Wełtawa czy Motława? :haha:

Następny specjalista od Wełtawy :hihi: a może ten sam wrócił na allegro po 4 latach?
DANZIG GRAFIKA "LANGEBRUCKE" WEŁTAWA

feyg - Sob Lis 28, 2009 7:36 pm

Cytat:
Grafika podpisana jest "Langebrucke". czyli Długi Most, który jest oczywiście widoczny.

To chodzi o ten most w głębi? Coś kiepsko go widać :hihi:

Na pamiątkę dedykacja:

pumeks - Sob Lis 28, 2009 10:05 pm

Jakbyście spotkali tego bystrzaka
Cytat:
Nie rozszyfrowałem autora grafiki ( podpis na zdjęciu ).

to mu powiedzcie, że tam jest napisane "Paul Kreisel" - jak to wpisze do Google'a, to powinien się dowiedzieć więcej o autorze :hiihihi:

Danzigerek - Sob Lis 28, 2009 10:06 pm

Kurcze ale ten Gdańsk jakoś nie podobny do Pragi PARDON do czech
Chyba dobry woja Szwejk by się uśmiał

bijouM - Nie Lis 29, 2009 12:26 am

paskudni prześmiewcy :evil:
feyg - Nie Lis 29, 2009 11:23 am

pumeks napisał/a:
Jakbyście spotkali tego bystrzaka
Cytat:
Nie rozszyfrowałem autora grafiki ( podpis na zdjęciu ).
Obrazek
to mu powiedzcie, że tam jest napisane "Paul Kreisel" - jak to wpisze do Google'a, to powinien się dowiedzieć więcej o autorze :hiihihi:

Napisałem do niego i na stronie aukcji pojawiło się sprostowanie:
Cytat:
Przepraszam najmocniej - Ta część Gdańska tzw. Długie Pobrzeże umiejscowione jest nad Starą Motławą (Mottlau) a nie Wełtawą. Autorem grafiki jest Paul Kreisel (1891-1982) Urodził się 23 maja 1891 r. w Gdańsku. Uczył się min. w Królewieckiej Akademii Sztuk Pięknych (Königsberger Kunstakademie). Jego profesorami byli tam znani w artystycznym środowisku przełomu wieków R. Pfeiffer, H. Wolf i A. Degener. Odbył również podróże studyjne po Rosji, Włoszech i Niemczech. Do Gdańska wrócił w 1920 r. i rozpoczął samodzielną pracę artystyczną. Pracownia Kreisela mieściła się przy ul. Kaninchenberg (dzisiejsza ul. Górka). Wykonał ponad trzysta rycin, na których uwiecznił piękno Gdańska. Większość matryc zaginęła niestety w trakcie wojny – głównie w Berlinie, gdzie padły ofiarą nalotów alianckich.

Na usprawiedliwienie sprzedającego - Kreisel podpisywał się tak że imię zlewa się z nazwiskiem (oczywiście jeśli chodzi o Wełtawę nie ma okoliczności łagodzących :wink: ).

grzechuu - Nie Lis 29, 2009 12:07 pm

feyg napisał/a:
(oczywiście jeśli chodzi o Wełtawę nie ma okoliczności łagodzących :wink: ).

Sprzedającego nie usprawiedliwia, ale coś w tym jest, bo pamiętam jak kiedyś rodzina nazwała tę wodę używając neologizmu-hybrydy "Mełtawa" :)

bijouM - Pią Gru 04, 2009 6:07 pm

temu panu napisałam , że to nie jest ulica Panieńska tylko Piwna.. a on mnie odpisał ,że wie lepiej bo tak ma napisane na pocztówce..czyli co?? osiołek jestem

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=827627062

Sabaoth - Pią Gru 04, 2009 7:08 pm

Niektórzy są niereformowalni :II
Qba - Sro Gru 30, 2009 12:54 pm

bijouM napisał/a:
temu panu napisałam , że to nie jest ulica Panieńska tylko Piwna.. a on mnie odpisał ,że wie lepiej bo tak ma napisane na pocztówce..czyli co?? osiołek jestem

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=827627062


Się już poprawił ;)
http://www.allegro.pl/ite...zna_rzadka.html

bijouM - Nie Sty 03, 2010 7:11 pm

chcecie się pośmiać.... :haha: zaniemówiłam :hihi:

http://www.allegro.pl/ite...zig_gdansk.html

myszac - Wto Sty 05, 2010 1:30 pm

zastanawia mnie jadna rzecz
http://www.allegro.pl/ite...ia_neptuna.html
z tego co wiem to jest fontanna a nie studnia
mozna sie pokusić o stwierdzenie że fontanna składa się ze studni i posągu ale na tym zdjęciu jest i jedno i drugie poza tym akurat studni to tu naj mniej widać :D

pumeks - Wto Sty 05, 2010 1:36 pm

Po niemiecku się to nazywa Neptunbrunnen, czyli studnia.
Do dziś niektórzy tak po polsku piszą.
W ogóle w tamtych czasach co parę kroków były w Gdańsku studnie zasilane z miejskiej sieci wodociągowej (napędzanej przez "Wasserkunst" na Kanale Raduni). Również w miejscu dzisiejszej Fontanny 4 Kwartałów była tylko studnia, ale ktoś ją z rozpędu przetłumaczył jako "fontannę" i mamy konsekwencje :wink:

pawel.45 - Sro Sty 06, 2010 4:06 pm

bijouM napisał/a:
chcecie się pośmiać.... :haha: zaniemówiłam :hihi:

http://www.allegro.pl/ite...zig_gdansk.html


Pierwszy złomek w tej prezentacji jest tabliczką identyfikacyjną z wozu konnego nr 10 firmy transportowej Heinricha Huelsena znajdującej się do końca wojny pod adresem Lastadie 25.

BillyBoy - Pią Sty 08, 2010 11:59 pm

Okazuje się, że Gdańsk Krakowiec miał bardzo okazałą świątynię.
LINK .
:haha:

Sabaoth - Sob Sty 09, 2010 12:12 am

Pewnie ją na wydmach wybudowali i szybko runęła dlatego nie ma żadnych jej zdjęć :hihi:
bijouM - Sob Sty 09, 2010 1:36 pm

pawel.45 napisał/a:
bijouM napisał/a:
chcecie się pośmiać.... :haha: zaniemówiłam :hihi:

http://www.allegro.pl/ite...zig_gdansk.html


Pierwszy złomek w tej prezentacji jest tabliczką identyfikacyjną z wozu konnego nr 10 firmy transportowej Heinricha Huelsena znajdującej się do końca wojny pod adresem Lastadie 25.


mnie chodziło raczej o to, że są jakieś przedmioty z jakiegoś metalu :oops: :oops:

pawel.45 - Nie Sty 10, 2010 2:30 pm

bijouM napisał/a:
...mnie chodziło raczej o to, że są jakieś przedmioty z jakiegoś metalu :oops: :oops:

...a ja tylko zidentyfikowałem ten przedmiot - na co nie chciało się "popracować" sprzedającemu to coś z czegoś tam, zaś Twój wpis pozwoliłem sobie wykorzystać jako wskażnik. :zgooda:

feyg - Wto Lut 09, 2010 4:19 pm

1903 GŁODÓWKO, POWIAT WEJHEROWO :hihi:
bijouM - Czw Lut 18, 2010 10:23 am

a co powiecie na 10 fenigów z Wolnego Miasta Gdańsk r 1917

http://allegro.pl/item924...ow_1917r_3.html

pumeks - Sob Lut 27, 2010 11:11 pm

A co powiecie na to?
http://www.allegro.pl/ite...nzing_1942.html
:haha:

Neko - Nie Lut 28, 2010 12:44 am

pumeks napisał/a:
A co powiecie na to?
http://www.allegro.pl/ite...nzing_1942.html
:haha:


Ojejku...

Inga - Nie Lut 28, 2010 11:55 am

pumeks napisał/a:
A co powiecie na to?
http://www.allegro.pl/ite...nzing_1942.html

Przepiękne :mrgreen: Normalnie nie przeżyję, jak nie wygram tej aukcji :haha: :haha: :haha:

Sabaoth - Nie Lut 28, 2010 1:43 pm

Ta skrzynka już kiedyś pojawiła się na Allegro, wtedy (i teraz też) napisałem sprzedawcy, że żaden szanujący się Niemiec czy Gdańszczanin nie napisałby nazwy miasta z takim okropnym (i typowo polskim) błędem. Z drugiej strony zastanawia mnie, dlaczego tak popularna w Polsce jest błędna pisownia DANZING.
pumeks - Nie Lut 28, 2010 5:02 pm

Warto choć część obrazków zachować dla potomności :hihi:
Sabaoth - Nie Lut 28, 2010 5:36 pm

i według sprzedawcy to:
Cytat:
100 % orginalny przedmiot z epoki

z epoki cyny chyba :hihi:

danziger - Nie Lut 28, 2010 6:39 pm

Nawet gdyby "Danzig" napisał poprawnie - to i tak widać, że cały napis dorabiany - koślawy strasznie. Już pomijam, że nijak to stylem do Kriegsmarine nie pasuje :hihi:
Sabaoth - Nie Lut 28, 2010 6:44 pm

Ale te kwiatki to wyglądają jak kwiaty wiśni, więc może to japońska Kriegsmarine? :hihi:
Neko - Pon Mar 01, 2010 9:59 am

pumeks, oj tak, mysle, ze warto jak najbardziej, takie cudne skarby trzeba chronic przed zapomnieniem.... A te piekne maziaje (co to ma byc? pozal-sie-boze postarzanie? slady po "renowacji"? :D )... Inga, chyba bedziesz miala konkurencje :hmm:
bijouM - Pon Mar 01, 2010 10:55 am

Sabaoth napisał/a:
że żaden szanujący się Niemiec czy Gdańszczanin nie napisałby nazwy miasta z takim okropnym (i typowo polskim) błędem.



a jest możliwość, iż Niemiec takowy nie szanował się, lub był po prostu niedouczony??

Gulden - Pon Mar 01, 2010 2:48 pm

Klamra Gdańsk. :hihi:
http://allegro.pl/item927075213_klamra_gdansk.html

Inga - Nie Mar 07, 2010 2:22 pm

Ile tu właściwie jest błędów ? :hmm: :wink: I jakim cudem kwadratowe denko ma średnicę, czy ja coś na geometrii w szkole przespałam ? :hihi:
Cytat:
butelka od wódki pejsakówki tzw, napisówka DER LACHS i z wyciskiem pieczęci z Gwiazdą Dawida firma żydowska, wysokość 190 mm średnica denka 70 mm,

http://www.allegro.pl/ite...dki_xix_xx.html

Sbigneus - Nie Mar 07, 2010 6:41 pm

Można się pomylić po skosztowaniu zawartości :szczena:
feyg - Nie Kwi 04, 2010 10:20 pm

GDYNIA - zatopione okręty - Morawski
Cytat:
Fotografia - pocztówka jak na zdjęciach

Wraki 3 okrętów

Prawdopodobnie 1945 rok

Fotograf J. Morawski to znany przedwojenny wydawca pocztówek z miast i miasteczek polskiego wybrzeża.

W rzeczywistości: Kalifornia rok 1923

pumeks - Sro Kwi 07, 2010 9:30 pm

GDAŃSK, DŁUGI TARG.
NUM: DANZIG GDAŃSK DŁUGI TARG STATKI 1907 :hihi:

Sabaoth - Czw Kwi 08, 2010 2:48 pm

Jakby na Długim Pobrzeżu przekupki umieścić to mógłby to być od biedy Długi Targ :hihi:
Dostojny Wieśniak - Czw Kwi 08, 2010 9:41 pm

Jedno i drugie, długie. Umieszczenie przekupek nic nie da. To analfabeta. Ma przecież napisane, co to jest. :mrgreen:
Sabaoth - Czw Kwi 08, 2010 9:58 pm

Aż mi szczena opadła, nie wiedziałem że Danziger Aktienbierbrauerei działał już w 1793 r. i produkował piwo na masową skalę!

Cytat:
Mam do zaoferowania skrzynke do piwa z roku 1739, na skrzynce widnieje napis "DANZIG ACTIEN BIERBRAUEREI 1739 D.A.B. MARKE"


i link do aukcji: skrzynka do piwa 1739r

pumeks - Nie Cze 20, 2010 7:36 pm

To właściwie kategoria "oszuści z allegro":
Danzing - Gdańsk Port - Mokwa?

Obrazek wygląda na bardzo wierny wizerunek... Kopenhagi

bijouM - Pon Cze 21, 2010 10:34 am

wątpię aby była to niewiedza.. niezmiernie mierżą mnie takie typy..

od jakiegoś czasu poszukuje IV tomu,, i znalazłam :evil: http://www.allegro.pl/ite...a_t_iv_1_2.html cena chyba trochę zawyżona.. :evil:

bijouM - Czw Cze 24, 2010 5:39 pm

lubiany przez niektórych Danzing. :???:

http://www.allegro.pl/ite...ing_gdansk.html

Sabaoth - Czw Cze 24, 2010 5:56 pm

Tak to jest jak paździerze (*) i analfabeci zabierają się za robienie podróbek :hihi:


(*) Paździerz - to nawet nie jest kołek.

Inga - Czw Cze 24, 2010 6:04 pm

http://www.allegro.pl/ite..._gdanska_i.html
Cena 197 zł za I - szy tom "Historii Gdańska" to chyba jest jednak lekka przesada... 8O A i opis książki świetny :wink: :
Cytat:
Wydawnictwo: Moskwa , 1885 rok

bijouM - Pią Cze 25, 2010 2:17 pm

Sabaoth napisał/a:
analfabeci
.


tam analfabeci.. zwyczajnie sprytni inaczej..

bijouM - Sob Lip 03, 2010 11:56 pm

pumeks napisał/a:
To właściwie kategoria "oszuści z allegro":
Danzing - Gdańsk Port - Mokwa?
Obrazek
Obrazek wygląda na bardzo wierny wizerunek... Kopenhagi
Obrazek


hyhy zszedł do 100 hyhy :huuurra:

kwidzin - Sob Sie 28, 2010 8:18 am

Może ktoś ma ochotę na taki unikat? :hihi:
slowik45 - Sob Sie 28, 2010 10:37 am

No niewątpliwie "unikat" ,szczególnie cena z kosmosu , ciekawe czy ktoś da się :uhmm:
Sabaoth - Sob Sie 28, 2010 11:59 am

Czy to nie jest jakiś orzełek ze szkolnej czapki? Nie pamiętam wzroru orzełka na mojej czapce z Conradinum. Ale to było chyba coś podobnego.
kwidzin - Sob Sie 28, 2010 12:44 pm

Będzie to chyba orzełek Żeglugi Gdańskiej. Podobny został sprzedany niedawno bodaj za 40 zł.
Inga - Sob Wrz 11, 2010 10:03 am

A to jakie cudo: Johannes Hevelius 1687 :wink:
bijouM - Nie Wrz 12, 2010 8:32 pm

o matko polko.. a w 1687r to już było Wolne Miasto Gdańsk?? dopiero kończę I tom Historii Gdańska.. znaczy się.. jestem niunia.. nie znam się??
bijouM - Nie Wrz 12, 2010 8:44 pm

no i Inga sprowokowała mnie do buszowania w allegro.. znalazłam coś.. i tak myślę.. oszust czy ubek dorabia do emerytury.. http://allegro.pl/nszz-so...1217637700.html bardzo przepraszam za osobisty wpis.. ale ten herb Gdańska.
kwidzin - Nie Paź 24, 2010 4:37 pm

Proponuje w ramach relaksu zapoznać się z ofertą tego użytkownika na Świstaku. Powalają opisy, powalają ceny. A cena butelek Der Lachs? :???:
Inga - Nie Paź 24, 2010 5:06 pm

Tego pana to ja chyba widziałam żywego na Jarmarku (tak myślę, bo wystawiał takie same butelki Lachsa za takie same ceny)- jak powiedział mi ceny, to zabiłam go śmiechem :wink:
Krzysztof - Wto Paź 26, 2010 8:58 am

Inga napisał/a:
to zabiłam go śmiechem

Niestety nieskutecznie :II

Inga - Wto Lis 16, 2010 7:02 pm

Cieślak Biernat Dzieje Gdańska UNIKAT 1969 WAWA
Czy oni pogłupieli z tymi cenami - 179 zł to chyba lekka przesada - ja za swoją zapłaciłam jakieś 30 :hihi:

Martino - Wto Lis 16, 2010 7:25 pm

Inga napisał/a:
Cieślak Biernat Dzieje Gdańska UNIKAT 1969 WAWA
Czy oni pogłupieli z tymi cenami - 179 zł to chyba lekka przesada - ja za swoją zapłaciłam jakieś 30 :hihi:


rzeczywiście przegięcie... nie powiem czego...

danziger - Sro Lis 17, 2010 8:42 pm

Albo sami sa głupi, albo frajera szukają...
Danzigerek - Sob Lis 20, 2010 12:13 pm

Chyba raczej frajera
Inga - Nie Lis 21, 2010 2:21 pm

Gdańsk - Długi Targ :haha: A przecież ma podpisane, że to Lange Brücke :lol:
bijouM - Pon Lis 22, 2010 4:24 pm

Inga napisał/a:
Gdańsk - Długi Targ :haha: A przecież ma podpisane, że to Lange Brücke :lol:



:haha: :haha:
no no jak to świat pędzi szybko do przodu... a jakieś roku temu, w pewnym opowiadaniu pewnej młodej pisarki tramwaje jeździły po Jopengasse :hihi: :hihi:

Sbigneus - Pon Lis 22, 2010 6:49 pm

:hihi: HA Lange to Lange????
Inga - Czw Gru 16, 2010 5:36 pm

Jakie ciekawe nazewnictwo :hihi:
DANZING ACTUSHOF UND NEPTUNBCUNNEN
Ale za to chociaż cena przyzwoita :wink:

slowik45 - Czw Sty 06, 2011 4:06 pm

Wystawiający chyba nawet nieczytaty :hmm: http://allegro.pl/gdansk-...11.html#gallery
Danzigerek - Czw Sty 06, 2011 5:24 pm

Czasami zdarzają się tacy , albo ten typ tak ma
albo pomylił Gdynię z Trómiastem :huuurra: :szabelka:

Inga - Nie Sty 09, 2011 6:47 pm

O matko... :haha:
DANZING GDAŃSK - jakiś herb, reklama, przedwojenne

Cytat:
wygląda jak herb Gdańska może do powieszenia na ścianę. Wydaje się ,że trójzębny harpun jest odłamany. Na pewno jest to przedwojenny przedmiot może o tym świadczyć ciekawy herb Polski orła w koronie u dołu fontanny brak sygnatur

slowik45 - Nie Sty 09, 2011 7:39 pm

Nie zdzierżyłem i ''pocisnąłem'' temu ''niemce'' , po prostu rozpacz :haha:
slowik45 - Nie Sty 09, 2011 9:12 pm

No i poprawił :hihi:
Inga - Sob Lut 12, 2011 12:28 pm

Gdańsk - miedzioryt - Spichlerz 1931r. :hihi:
Poraj - Nie Mar 06, 2011 10:45 am

Zazwyczaj jestem pełen zrozumienia dla oferentów z Allegro, ale ten opis rozbawił mnie do łez
dom kanclerza Nonnehofa

danziger - Czw Mar 10, 2011 8:05 pm

Kanzelhaus Nonnehof - dom kanclerza Nonnehofa.
Piękne :hihi:

Mikołaj - Sro Mar 16, 2011 6:45 pm

reklama Finncomm zasługuje na przywołanie w tym wątku:
http://trojmiasto.gazeta....12,9266860.html


Dieter - Sro Mar 16, 2011 8:11 pm

To rzuca cien na finskiego PR managera, ale zamawiajacy tak tani lot do Helsinek kicha na stare foto... :hiihihi:
bijouM - Wto Kwi 05, 2011 12:35 pm

http://allegro.pl/gdansk-...1537484013.html myślicie, że to żart??
Mikołaj - Wto Kwi 05, 2011 1:58 pm

cena wysoka, ale co jest nie tak z pocztówką/opisem? :???:
bijouM - Wto Kwi 05, 2011 1:59 pm

czasem zwracam uwagę ludziom, że pisze się Danzig a nie Danzing.. i zawsze dziękują... tym razem odebrałam coś takiego http://allegro.pl/lyzeczk...1535560110.html

...

hymmm panie znawco pisze się DANZIG

odpowiedź.

Tak sie zlorzylo isz Hrabia lerzy w szpitalu po zawale / fajnie rze piszesz bo musisz pisac taka twa horoba o tym swiadczy twuj kometarz neutralny podpisal junior michal student kajstracji wzglednie - jak z prostaty zrobic pochwe slurze rada podac dosie 0peracje na miejscu

no matko polko :szabelka:

kwidzin - Wto Kwi 05, 2011 7:04 pm

HrabiaGraf to znany dysgraf i naciągacz :hihi:

Mikołaj napisał/a:
cena wysoka

Delikatnie mówiąc :roll:

norveg - Nie Maj 08, 2011 6:40 pm

Ciekawy zbiór reprintów http://allegro.pl/listing...2758334&order=t
Niestety, mam wrażenie, że część fotek już widziałem tu albo na WFG. Niestety, nie radzę sobie teraz z odnalezieniem...

slowik45 - Nie Maj 08, 2011 7:30 pm

norveg napisał/a:
Niestety, mam wrażenie, że część fotek już widziałem
- były wydane jako pocztówki - dodatek do Dziennika Bałtyckiego .
norveg - Nie Maj 08, 2011 8:23 pm

slowik45 napisał/a:
były wydane jako pocztówki - dodatek do Dziennika Bałtyckiego
Znaczy się coś przeoczyłem;)
Inga - Wto Maj 10, 2011 7:02 pm

Nie z Allegro co prawda, a z otodom.pl :
Cytat:
Piękne, nowe mieszkanie 2-pokojowe w Brzeźnie

Lokalizacja: Nowy Port, Gdańsk
Powierzchnia: 45 m² Liczba pokoi: 2

slowik45 - Nie Lip 03, 2011 9:05 pm

Skwer Kościuszki w Gdańsku :haha: http://allegro.pl/gdansk-i1692002645.html
pumeks - Sob Lip 09, 2011 9:54 pm

No nie mogę się powstrzymać... :haha:
1963r M/s Chelena statek rzeglugi Gdansk

Dieter - Nie Lip 10, 2011 12:04 am

...nu, ala co wi hceta? to je dobre, bo mata se usmihac :głupi_ty: :huuurra:
Hochstriess - Nie Lip 10, 2011 10:27 am

Hej rzeglójrze, rzeglażó, całą nockę po możu ... :haha:
Henio - Nie Lip 10, 2011 1:13 pm

Chenio z kszesła spat :hihi:
bijouM - Pon Lip 11, 2011 5:15 pm

oj tam oj tam.. może w tamtych latach pisało się.. chelena.. :huuurra: i rzegluga :brake:
Orka - Wto Lip 26, 2011 7:58 am

Dziś aukcja już zakończona, ale błędy były poprawione! :==
bijouM - Czw Sie 04, 2011 6:04 pm

pumeks napisał/a:
No nie mogę się powstrzymać... :haha:
1963r M/s Chelena statek rzeglugi Gdansk


'nie istniejący'' poprawić zapomniał.

:huuurra: kocham analfabetów hy hy

Inga - Wto Wrz 13, 2011 5:17 pm

Stara fotografia Arka, Photograph, Danzig / Gdańsk w kategorii "pamiątki PRL-u" :mrgreen:
kwidzin - Czw Wrz 15, 2011 10:42 am

W tym przypadku zabiła mnie cena. Katalogowo to około 20,00 :hihi:
Inga - Nie Wrz 18, 2011 10:30 am

Żydowskiego machandla to ja pierwsze na oczy widzę :wink: BUTELKA HEINR. HEINR STOBBE TIEGENHOF. ŻYDOWSKA
princessita - Nie Wrz 18, 2011 7:34 pm

To chyba ta nazwa robi takiego psikusa ...
bijouM - Nie Paź 02, 2011 5:51 pm

błędu tu nie ma, ale może komuś się spodoba


http://forum.dawnygdansk....ode=reply&t=483

Dostojny Wieśniak - Nie Paź 02, 2011 8:17 pm

bijouM napisał/a:
http://forum.dawnygdansk....ode=reply&t=483
Błędu tu nie ma i faktycznie może się spodobać. :wink:
pumeks - Nie Paź 02, 2011 8:24 pm

aaaaaaaaaale o so chozi? :???:
Dostojny Wieśniak - Pon Paź 03, 2011 11:05 pm

Lonka bijouM
bijouM napisał/a:
http://forum.dawnygdansk....ode=reply&t=483
odsyłającego do okna dialogowego forum, traktuję jako zachętę do pisania. :wink:
bijouM - Pią Paź 07, 2011 1:18 pm

hymmm

no farbuje się, ale nie na blond, choć na to wyszło, nie wiem jak to zrobiłam, hihi

poprawny link, chciałabym mieć taką koszulkę, ale czerwoną i z herbem

namieszałam jak zwykle,,, :oops: :oops: :mrgreen: :mrgreen: :oops: :oops:


http://allegro.pl/t-shirt...1861927337.html

:D

danziger - Pią Paź 07, 2011 2:15 pm

Nie ma błędu powiadasz... :hihi:
Sabaoth - Pią Paź 07, 2011 3:57 pm

danziger napisał/a:
Nie ma błędu powiadasz... :hihi:


Jeśli autor miał na myśli Wolny Poziom Gdańska albo Wolne Położenie to nie ma :hihi:

bijouM - Sob Paź 08, 2011 1:57 pm

na koszulce jest błąd. :haha: chyba czas zmienić netbooka na stacjonarny z duzym monitorem, i zainwestować w okulistę :haha: no co panowie starość nie radość
pumeks - Nie Paź 09, 2011 4:17 pm

Ciekawe, kreatywne :hihi: spolszczenie nazwy kamienicy:
Gdańsk Dom Stefański na Długim Targu

a wytłumaczy mi ktoś, skąd tym ludziom wziął się Dom NSDAP? :???:
GDAŃSK (DANZIG) DOM NSDAP - PIWNA

TOMB - Nie Paź 09, 2011 10:40 pm

Sabaoth napisał/a:
Jeśli autor miał na myśli Wolny Poziom Gdańska albo Wolne Położenie to nie ma :hihi:

Pewnie chodziło o Wolne Miajsto Gdańsk :haha:

danziger - Nie Paź 09, 2011 10:45 pm

pumeks napisał/a:
skąd tym ludziom wziął się Dom NSDAP?

A) Na Piwnej były kamienice należące do Forstera/partii? Były.
http://forum.dawnygdansk....ighlight=#96563
Pod jakim numerem, to sprzedający pewnie nie wie, ale to nieistotne. Grunt, że były.
B) Teraz patrzymy na zdjęcie. Co mamy na fasadzie? Orła. Czarnego. Niemieckiego znaczy. A jak niemiecki - to hitlerowski.
Dodajemy A i B.
Myślę, że to całe rozwiązanie zagadki.

Sabaoth - Nie Paź 09, 2011 11:02 pm

danziger napisał/a:
pumeks napisał/a:
skąd tym ludziom wziął się Dom NSDAP?

A) Na Piwnej były kamienice należące do Forstera/partii? Były.
http://forum.dawnygdansk....ighlight=#96563
Pod jakim numerem, to sprzedający pewnie nie wie, ale to nieistotne. Grunt, że były.
B) Teraz patrzymy na zdjęcie. Co mamy na fasadzie? Orła. Czarnego. Niemieckiego znaczy. A jak niemiecki - to hitlerowski.
Dodajemy A i B.
Myślę, że to całe rozwiązanie zagadki.

Bardzo logiczna logika :hihi: i wydaje mi się, że masz rację.

Inga - Sro Paź 19, 2011 6:18 pm

G. GRASS - Psie pole, Gdańsk, II wojna światowa Urocze :mrgreen:
Dostojny Wieśniak - Sro Paź 19, 2011 10:58 pm

Pies po polu "lata". W lecie. To się trzyma kupy. :mrgreen:
pumeks - Pon Lut 20, 2012 10:25 pm

Gdańsk Danzig - barki
Zostaje bystrzakiem ze względu na opis "po lewej budynek elektrowni, na miejscu którego obecnie znajduje się Opera"

Ten w sumie też zasłużył
Gdynia Okret kontrtorpedowiec ORP Kujawiak (7) bo "kontrtorpedowcami" nazywano u nas nowoczesne niszczyciele, a nie te stare weterany I wojny św.

danziger - Wto Lut 28, 2012 2:04 am

pumeks napisał/a:
"kontrtorpedowcami" nazywano u nas nowoczesne niszczyciele, a nie te stare weterany I wojny św.

Kontrtorpedowiec to po prostu starsza nazwa niszczyciela. Nazywano tak wówczas wszystkie okręty tego typu, bez względu na ich wiek i "nowoczesność".
Problem polega na czym innym - ORP Kujawiak był torpedowcem, a więc okrętem zupełnie innej klasy.

pumeks - Sro Maj 02, 2012 8:53 am

Skąd mu się mogło wziąć GDAŃSK DĄBKI? :hihi:
Sabaoth - Sro Maj 02, 2012 2:49 pm

Zrozumiałbym jeszcze Warzywód ale i z niego daleko do Dąbek :hihi:
danziger - Czw Maj 03, 2012 11:16 am

Dąbki się zwały Neuwasser.
Inga - Wto Maj 29, 2012 9:31 pm

Jak zobaczyłam to: porcelanka Danzig CARL JESKE- LANGFUHR za 350 zł, to dosłownie przysiadłam :haha: Mam identyczną porcelankę (zresztą znacznie mniej usyfioną), zapłaciłam za nią jakieś 5 zł, dokładnie już nie pamiętam - czemu ten ktoś chce za swoją aż 350 ??? :hmm:
kwidzin - Sro Maj 30, 2012 5:16 am

Od pewnego czasu szaleje na Allegro pewien nabywca, który jest skłonny płacić za porcelanki kwoty rzędu 200 złotych i ten sprzedawca zwyczajnie liczy na okazję.
Zbych - Nie Lip 22, 2012 2:46 pm
Temat postu: Stara Akademia Medyczna
Tak wygląda Akademia Medyczna na aukcji: 899 Gdańsk wrzeszcz - Akademia Medycna. Musi być bardzo stara.
kwidzin - Nie Lip 29, 2012 4:44 pm

Kontynuując temat porcelanek.
Inga - Sro Paź 03, 2012 10:49 am

Pocztówka Baszta Artusha okupacyjna Wydanie:G.Kelting
:mrgreen:

kwidzin - Sob Sty 12, 2013 6:43 pm

Straż Graniczna WMG :hihi:
danziger - Sob Sty 12, 2013 10:26 pm

kwidzin napisał/a:
Straż Graniczna WMG :hihi:

W tytule i opisie aukcji jest Stocznia Gdańska - czyżby opis zmieniono ze Straży Granicznej? :hiihihi:

Sabaoth - Nie Sty 13, 2013 11:18 am

Sprzedający już zdążył poprawić ale była Straż Graniczna WMG przed 1939 r. i dlatego aukcja jest umieszczona w takiej kategorii.
Inga - Pon Mar 25, 2013 6:16 pm

Na allegro przechrzcili nam Neptuna - na Nepomucena :mrgreen:
pumeks - Pon Mar 25, 2013 6:20 pm

To mogą być skutki korzystania z internetu przez telefon, niektóre telefony mają opcję automatycznego wyboru wyrazów na podstawie pierwszych kilku liter :haha:
Sabaoth - Pon Mar 25, 2013 6:20 pm

Warto zachować dla potomności (bo z Allegro za jakiś czas zniknie):

Cytat:
Sprzedam starą figure z metalu, żelaza. Przedstawia postać "Nepomucena", jak z Gdańska. Stan jak na zdjęciach, z metalu, ale nie wiem jakiego, ma lekki zielony nalot. Jest stara. Wymiary: wysokość 16cm, szerokość 9 cm.


To teraz można spotykać się dla odmiany pod fontanną Nepomucena :hihi:

discus - Czw Kwi 04, 2013 11:33 am

Trochę nie podobny ??
bijouM - Pią Kwi 12, 2013 12:50 am

powrócę do mojego ulubionego tematu... DANZING, ja rozumiem, że błąd, że niewiedza.. ale jeśli ktoś kto mieni się znawcą itd z uporem maniaka wypisuje w swoich aukcjach DANZING.. nie ogarniam tego ...

http://allegro.pl/danzing...3142387725.html

tobocian - Sro Kwi 17, 2013 9:32 am

"Danzing...", "kub teraz" :lol: niezły znawca ten koleś :haha:
pumeks - Nie Cze 16, 2013 9:47 pm

Jakiś kreatywny bystrzak przetłumaczył sobie najwyraźniej Kanzelhaus = kancelaria = biuro :hihi:
Gdańsk. Biuro szpitala

Orka - Sob Lip 20, 2013 12:14 pm

Następny bystry:
Kościół Marii :)
http://allegro.pl/gdansk-...3388102333.html

Przeglądam inne ukcje tego antykwariatu-i zaiste-różne oblicza ma Kościół Marii :rwie_wlosy:
http://allegro.pl/gdansk-...3388107460.html

Zbych - Sob Lip 20, 2013 2:56 pm

A wystarczyło zajrzeć do słownika, co znaczą słowa Blick i von.
pumeks - Pon Maj 26, 2014 1:22 pm

Ten mnie rozczulił :D
O.R.P. Jaskra

Marcel - Pon Maj 26, 2014 1:35 pm

Iskra czy Jaskra... co za różnica. 8))

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group