Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Gross Lichtenau

Sabaoth - Pon Cze 01, 2009 6:13 pm
Temat postu: Gross Lichtenau
Pojawiło się na ebayu kilka ciekawych pocztówek z Gross Lichtenau. Może kogoś zainteresują i skłonią do dyskusji :mrgreen:
groszek - Sro Cze 03, 2009 12:27 am

Fajnie by było zestawić je z współczesnymi widokami tych miejsc. Można by porównać co i jak się zmieniło.
Dostojny Wieśniak - Czw Cze 04, 2009 12:59 am

groszek napisał/a:
Fajnie by było zestawić je z współczesnymi widokami tych miejsc

Jedyny problem to czas i przestrzeń. Zakrzywia się na szczęście, więc może kiedyś...?

groszek - Pią Cze 05, 2009 3:38 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Zakrzywia się na szczęście, więc może kiedyś...?
Wstega Mobiusa(chyba tak to sie pisze :oops: )złośliwcze :hihi: Noo nie przecież wiesz o co mi chodzi....
Dostojny Wieśniak - Pon Sie 03, 2009 12:11 am

Po Ew. Kirche w Gr. Lichtenau śladu dzisiaj nawet nie ma. Funkcje dróg odwróciły się o 90 stopni. Z zewnątrz oczywiście patrząc. Bo może mieszkańcy widzą to inaczej. Piaskowe trakty zastąpił asfalt. Na miejscu można spotkać autochtona chętnie bajerzącego o dawnych czasach. Trzeba będzie wybrać się jakąś jesienią.
groszek - Pon Sie 03, 2009 11:45 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Piaskowe trakty zastąpił asfalt
Chyba kiedyś było ładniej może (pisze m o ż e) nie lepiej ale na pewno ładniej. :II
jastrzi7 - Sro Sie 05, 2009 5:38 pm

Ładniej na pewno.:)

W Lichnowach już nie ma tak starych domów ...

Lichnowy straciły już swój dawny urok

jastrzi7 - Sro Sie 05, 2009 7:38 pm

Jutro wstawię zdjęcia jak te miejsca z pocztówek wyglądają dzisiaj :D
Dostojny Wieśniak - Pią Sie 07, 2009 12:29 am

jastrzi7 napisał/a:
W Lichnowach już nie ma tak starych domów ...

Chyba jednak, kilka się zachowało. :wink: To gdzie te zdjęcia?

jastrzi7 - Pią Sie 07, 2009 3:21 pm

Zdjęcia
wania - Pią Sie 07, 2009 10:48 pm

ehh jak milo popatrzec na widokowki i fotki z Lichnów, az mi sie lipcowe badania przypomnialy i zatesknilem za zulawami :(
Dostojny Wieśniak - Pią Sie 07, 2009 11:16 pm

wania napisał/a:
az mi sie lipcowe badania przypomnialy i zatesknilem za zulawami :(

Coś mało opowiadacie w tym roku o wyprawie. :wink:

groszek - Pią Sie 07, 2009 11:27 pm

Ten domek w którym teraz Posterunek Policji...uroczy taki szkoda go na posterunek.Dzięki Jastrzi za fotki. Kiedyś było ładniej :II .
wania - Sob Sie 08, 2009 6:49 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
wania napisał/a:
az mi sie lipcowe badania przypomnialy i zatesknilem za zulawami :(

Coś mało opowiadacie w tym roku o wyprawie. :wink:


hmm bo chyba jakos tak mniej w tym roku spektakularnych anegdodtek z terenu, przynajmniej u mnie ;) w tym roku duzo wiecej tez atrakcji w rodzaju zwiedzania domow, kosciolow, wiez itp.

Co do samych badan to ogromna w porownaniu z rokiem ubieglym ilosc przesiedlonych z Wołynia no i zwiazane z tym historie, zazwyczaj krwawe i wstrzasajace. Trzeba w koncu usiasc do spisania ich ;)

Feterniak - Sob Sie 08, 2009 8:47 am

groszek napisał/a:
Kiedyś było ładniej :II .


Czy tak do końca? Jakby zrobić takie ładne fotografie w sepi... Zatuszowało by to radosną twórczość malarzy fasadowych, banery, banerki, tabliczki i odpadające tynki. :wink:

Wbrew pozorom rudery na Żuławach były już w średniowieczu, że o XIX wieku nie wspomnę. Tylko aparatów fotograficznych było mniej. Nie mówiąc już o tym, że nieodległy, sypiący się most kolejowy przez Wisłę, w obiektywach niektórych współczesnych fotografów to istne cudo.
:hmmm:

ruda - Sob Sie 08, 2009 11:06 am

Wszystko zależy od kąta patrzenia :wink:
Dostojny Wieśniak - Nie Sie 09, 2009 12:30 am

Cytat:
Wbrew pozorom rudery na Żuławach były już w średniowieczu, że o XIX wieku nie wspomnę. Tylko aparatów fotograficznych było mniej.

Dobrze prawi. Gdyby się przenieść w czasie, w te malownicze zakątki, można by się było nieco rozczarować. Błotko, zapaszki, przewartościowane pojęcie przestrzeni i kilka innych. :wink: Zatrzymuję się kiedy przejeżdżam przez Lichnowy, to jakieś takie spokojne i przyjazne miejsce.

groszek - Nie Sie 09, 2009 5:01 pm

Feterniak napisał/a:
Wbrew pozorom rudery na Żuławach były już w średniowieczu, że o XIX wieku nie wspomnę.
Wiem wiem , przemówiło moje nostalgiczne poszukiwanie straconego czasu :wink: .Ale są miejsca gdzie b y ł o ładniej :mrgreen: . A co do błotka i zapaszków... :hihi: Noo i zdjęcia Saaba wywołały dyskusję.
jastrzi7 - Pon Sie 10, 2009 7:55 pm

zapaszki jak były tak są :P

i dziurawe drogi też nie zniknęły wiedzą to Ci co jadą w kierunku Tczew :II

Dostojny Wieśniak - Pon Sie 10, 2009 9:14 pm

jastrzi7 napisał/a:
zapaszki jak były tak są :P

i dziurawe drogi też nie zniknęły wiedzą to Ci co jadą w kierunku Tczew :II

Za dużo palę to i mało bodźców zapachowych odbieram. :wink: A trakty upiorne w rzeczy samej. Urwały mi się tam widełki w moim małym acz dzielnym skuterku. :II Ale są gorsze drogi w tej okolicy a co jeszcze gorsze, trzeba po nich jeździć. :roll:

Dostojny Wieśniak - Sro Sie 26, 2009 12:53 am

jastrzi7 a nie chciało by Ci się opowiedzieć co nieco o tej wsi? Nie oczekuję, że rzucisz się na opracowanie historii miejscowości ale jakieś takie wspomnienia, pogaduchy zasłyszane, coś do czego bawiący przelotem, nie dotrze. Kiedyś np wąskotorówka dojeżdżało się do rodziny, do szkoły. Są ludzie którzy to pamiętają. Jacyś gospodarze w 1945 postanowili pozostać podobno. Wiesz coś więcej?
groszek - Sro Sie 26, 2009 4:44 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
jastrzi7 a nie chciało by Ci się opowiedzieć co nieco o tej wsi?
Bardzo gorąco dołączam się do prośby D. Wieśniaka :wink:
daro2691 - Nie Wrz 27, 2009 9:34 pm
Temat postu: Gross Lichtenau
proszę powiedzcie czy kościół na zdjęciu to kościół z Wielkich Lichnowy
Dostojny Wieśniak - Nie Wrz 27, 2009 9:58 pm

daro2691 napisał/a:
proszę powiedzcie czy kościół na zdjęciu to kościół z Wielkich Lichnowy

Mówimy - on ci to jest, zbór ewangelicki, nieistniejący już dzisiaj. Słup energetyczny sugeruje nieco późniejszy czas powstania Twojego zdjęcia w stosunku do pocztówki Saba. Niżej trochę wyraźniejszy widok, cytowany ze Schmida.

daro2691 - Pon Wrz 28, 2009 4:57 pm

Bardzo dziękuję...CZYLI dobrze rozumie,że po kościele nie został żaden ślad?
Dostojny Wieśniak - Wto Wrz 29, 2009 12:32 am

daro2691 napisał/a:
CZYLI dobrze rozumie,że po kościele nie został żaden ślad?

A tego to nie wiem. Nie szukałem nazbyt wnikliwie. Na pierwszy rzut oka niewiele można rozpoznać. :wink:
Ja ze swojej strony odnotowuję fakt olania wątku powitalnego przez szanownego Dara2691. :% Coś generalnie trzeba z tym fantem zrobić.

daro2691 - Wto Wrz 29, 2009 4:50 pm

na stronie powitania i pożegnania ...spełniłem prośbę i się przedstawiłem.
Dostojny Wieśniak - Wto Wrz 29, 2009 10:17 pm

Wielkie dzięki. :wink:
pumeks - Sob Paź 03, 2009 2:22 pm

I jeszcze jedna pocztówka.
daro2691 - Nie Paź 04, 2009 10:18 am

Dziękuję
Dostojny Wieśniak - Nie Paź 04, 2009 8:51 pm

Ta kolejka w środku wsi. :== Fajnie się słucha opowieści z dzieciństwa o dojazdach do szkoły kolejką, do rodziny, do pracy, na imprezy. Gdzie się ten świat podział?
Dostojny Wieśniak - Nie Gru 13, 2009 11:21 pm

Historię tworzą ludzie. Warte uwagi :==
AnWe - Pon Gru 14, 2009 7:58 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Historię tworzą ludzie. Warte uwagi


świetne!!! o dzięki Ci Dostojny, żeś to tutaj przywołał :==

pewnie dyskusja o filmie już tu się kiedyś przewinęła - niedawno miałam okazję zobaczyć 1,5 odcinka - więcej nie dałam rady...... ciężki kaliber, a szkoda bo punkt wyjścia rewelacyjny

Dostojny Wieśniak - Wto Gru 15, 2009 11:56 pm

Podziękowania należą się Malborskiej Grażynie. :wink: To Ona wrzuciła tę historię. Miejsca, budowle same w sobie są, jakie są. Generalnie podobne do siebie. Dopiero w odniesieniu do ludzi związanych z nimi, nabierają sensownego wymiaru. Inaczej to nuda straszliwa jest. :)
Dostojny Wieśniak - Wto Gru 22, 2009 11:29 pm

Jak tak dalej pójdzie, założę osobny wątek z linkami do opowieści Grażyny. Znowu coś fajnego znalazłem. Polecam. KLIK
Miro - Czw Mar 10, 2011 3:48 pm

Kościól katolicki w Gr. Lichtenau - Lichnowy jak głosi historia w 1894 roku został zniszczony przez pożar.
Obecnie jest to kościół katolicki pod wezwaniem św. Urszuli.
Poniżej dwa zdjęcia pokazujące w/w kościół po pożarze.

Miro

Dostojny Wieśniak - Sob Mar 12, 2011 1:13 am

:arrow: To już było :wink:
Miro - Sob Mar 12, 2011 2:40 pm

Tak wiem, zorientowałem się trochę po czasie.
Ty wstawiłeś te zdjęcia w innym temacie.

Miro

Miro - Sob Mar 12, 2011 4:34 pm

Tej mapy Gr. Lichtenau z 1667 roku chyba nikt jeszcze nie przedstawił.

Miro

dandola - Sob Kwi 02, 2011 10:31 am

Mało jest znanym fakt, że w roku 1943 na podstawie wytycznych zespołu rzeczoznawców III Rzeszy oceniających wartość zabytków tzw. Keibelgruppe do wsi Lichnowy przewieziono organy z kościoła Św. Trójcy w Gdańsku (i chwała mu za to). Czy ktoś zna bliższe szczegóły?
Grażyna M.L - Nie Kwi 03, 2011 6:51 am

dandola napisał/a:
Mało jest znanym fakt, że w roku 1943 na podstawie wytycznych zespołu rzeczoznawców III Rzeszy oceniających wartość zabytków tzw. Keibelgruppe do wsi Lichnowy przewieziono organy z kościoła Św. Trójcy w Gdańsku


Bardzo zaskoczyła mnie ta informacja!
Prospekt organowy, istniejacy do dziś w tym kościele wygląda na przełom XIX/XX w. Należy pamiętać, że w 1894 r. kosciół Św. Urszuli spłonął od ognia przeniesionego z pożaru XVIII wiecznego budynku stojącego naprzeciwko kościoła, na miejscu którego wzniesiono później do dziś istniejący dwór ziemiański Otto Bachmanna. Remont kościoła po pożarze trwał doroku 1900, w którym kościół został ponownie konsekrowany przez biskupa Andreasa Thiela. Po zniszczeniach spowodowanych pożarem, kościół otrzymał jednolite, piekne wyposażenie neogotyckie, w skład którego weszły: ołtarze, ambona, organy, ławki i konfesjonały. Sprzęty te, wykonane elegancko, lecz bez przesadnego przepychu, doskonale harmonizują z gotycką architektura budowli.
Więc w kościele katolickim w Lichnowach w pow. malborskim raczej tych organów nie umieszczono. Jednakże w pow. chojnickim jest wieś, która również nosi nazwę Lichnowy. - Może tam?

dandola - Nie Kwi 03, 2011 7:25 am

Nie, wyraźnie napisano - Lichnowy na Żuławach, które służyły za miejsce przechowywania różnych gdańskich zbiorów np. Suchy Dąb. Podobnie było na Wyżynie i okolicach np. elektrownia w Bielkowie służąca w czasie wojny za miejsce przechowywania zbiorów archiwum gdańskiej Policji Budowlanej FSD i figury św. Jerzego ze szczytu strzelnicy Bractwa św. Jerzego.
pumeks - Czw Lip 14, 2011 5:54 pm

Ten widoczek w zasadzie już był, ale może się przyda

(ze strony http://www.akpool.co.uk/p...-geschaeftshaus można pobrać obrazek w nieco lepszej jakości o rozmiarze 200 kB)

Linka - Pią Lip 15, 2011 11:40 am

Polecam odwiedziny świetlicy w Lichnowach, znajdującej się w zaadaptowanym pięknie na cele reprezentacyjno-świetlicowe dawnym budynku gospodarczym, znajdującym się za kościołem. M.in. mnie kiedyś tam z życzliwości wpuszczono, dzięki czemu mogłam zobaczyć drobne elementy wyposażenia i przedmioty liturgiczne z nieistniejącego kościoła ewangelickiego, znajdujące się na mini-wystawie na pięterku (urządzonej chyba przez miejscowego księdza). Budynek przeszedł metamorfozę, ale ponoć koszty jego utrzymania są naprawdę zbyt wysokie, jak na budżet gminy... poddaję pod uwagę ewentualnym filantropom. Dzieci mają świetne miejsce do nauki i rozrywki, dobrze by było, gdyby mogły z niego korzystać w dalszym ciągu :)
pumeks - Pon Lis 21, 2011 10:37 pm

Tego chyba jeszcze nie było?
http://allegro.pl/nowy-st...1933176378.html

Miro - Wto Sty 14, 2014 9:11 am
Temat postu: Gross Lichtenau
Gross Lichtenau panorama.

Miro

Miro - Sro Gru 21, 2016 5:41 pm

Volksschule Groß Lichtenau 1941-42.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group