Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - Jana z Kolna, Gd. Kosynierow, Wały Piastowskie

maciek121 - Czw Lut 19, 2009 11:36 pm
Temat postu: Jana z Kolna, Gd. Kosynierow, Wały Piastowskie
Witam
Zapraszam do podzielenia się zdjęciami z okolic stoczni gdańskiej (ul. Jana z Kolna, Gd. Kosynierow, Wały Piastowskie, Robotnicza, Doki...)

seestrasse - Czw Lut 19, 2009 11:41 pm

:== :== :==
Krzysztof - Pią Lut 20, 2009 8:51 am

A cóż, że, to, za tramwaj :skolowany: "56" - "1956"
Ponury2 - Pią Lut 20, 2009 5:44 pm

Dodaję ze swojej małej kolekcji :)
pumeks - Pią Lut 20, 2009 10:42 pm

Nieistniejąca kamienica przy Schichaugasse (ul. Jana z Kolna) nr 25-24
bavar - Sob Lut 21, 2009 12:45 pm

Niesamowite! Aż za gardziel coś chwyta, gdy się patrzy na takie i podobne fotografie.. I nie chodzi mi tylko o same mury Miasta ale i o tych ludzi i o te dzieciaki, po których pewnie już dziś śladu większego nie ma i na które to czekały wkrótce nie lada "ciekawe czasy".. Przepraszam za pusty - bo nie zawierający faktów - post i za swój osobisty oraz nieco emocjonalny wtręt.. :wink:
seestrasse - Sob Lut 21, 2009 1:33 pm

bavar napisał/a:
Przepraszam za pusty - bo nie zawierający faktów - post

o przepraszam :wink: nie samymi faktami żyje człowiek :D

Ponury2 - Sob Lut 21, 2009 2:18 pm

pumeks napisał/a:
Nieistniejąca kamienica przy Schichaugasse (ul. Jana z Kolna) nr 25-24


To tam, gdzie teraz stoi i dogorywa Szpital Stoczni Gdańskiej? Zniszczona z powodu działań wojennych czy jakiegoś innego powodu? :khmm:

renekk - Nie Lut 22, 2009 11:13 am

Okolice 3 bramy Stoczni, w trzech odsłonach.
penetrator - Nie Lut 22, 2009 1:03 pm

Kilka zdjęć z ul.Jana z Kolna jest w tym albumie:
http://www.ltek.strefa.pl...01.php?strona=3

pumeks - Nie Lut 22, 2009 6:23 pm

Jeśli chodzi o zdjęcie z 1980 r.



to ciekawe jest jego porównanie z tym z kwietnia 1945 r:

.

Od siebie dokładam zdjęcie, zapewne przedwojenne, z jednego z albumów niemieckich. Jeśli jest dobrze opisane (nie sprawdzałem), to przedstawia jedną z kamienic zamieszkałych przez kolejarzy przy ul. Robotniczej (Stiftswinkel).

penetrator - Nie Lut 22, 2009 8:53 pm

Ostatnie zdjęcie ponurego 2 przedstawia okolice ul.Wałowej.
Dokładniej przy skrzyżowaniu z ul.Rybaki górne.

Zdzislaw - Nie Lut 22, 2009 9:48 pm

penetrator napisał/a:
Ostatnie zdjęcie ponurego 2 przedstawia okolice ul.Wałowej.
Dokładniej przy skrzyżowaniu z ul.Rybaki górne.


Jestem zaskoczony boc spędziłem w tym "firtlu" ponad 20 lat i w niczym nie przypomina mi ten obraz omawianego przez skrzyżowania. Chyba, że budynki o których wspominasz zostały po 45 roku wyburzone...

penetrator - Pon Lut 23, 2009 8:57 pm

Zdzisław mój błąd.Wiedziałem że to już gdześ było na forum.
http://www.forum.dawnygda...facbccd4e#85128

grzechuu - Pon Lut 23, 2009 9:44 pm

na marginesie
widać tył budynku IS Wyspa,
który być może zmieni formę:
http://www.wyspa.art.pl/i...id=59&menu_id=1


maciek121 - Pon Lut 23, 2009 11:25 pm

penetrator napisał/a:
Kilka zdjęć z ul.Jana z Kolna jest w tym albumie:
http://www.ltek.strefa.pl...01.php?strona=3

calkiem fajne zdjecia. dzieki za link
i kilka od mnie jeszcze

renekk - Sro Mar 25, 2009 8:13 pm

Krzysztof napisał/a:
A cóż, że, to, za tramwaj :skolowany: "56" - "1956"

Przypominam sobie, że w sierpniu 1981 roku "Solidarność" zorganizowała obchody pierwszej rocznicy strajków. Była część artystyczna, recytacje, pieśni - śpiewali m. in. Janda i Kaczmarski, no i był też przejazd tramwajów z datami '56, '68, '70, '76 i '80.

feyg - Nie Mar 29, 2009 10:44 am

Jeden ze słupków zachował się przy samym wiadukcie:


ahmed - Pon Mar 30, 2009 9:35 pm

Dla mnie wstrząsające jest zdjęcie sowietów na ulicy....Moja babcia wychowała się na tej ulicy( w jednej z "kolejarskich" kamienic)...w marcu 1945 przeżyła "wyzwolenie"..moja praprababcia ,schorowana kobieta nie była w stanie wstać z łóżka gdy czerwonoazjaci wypędzali ludzi z kamienicy,zginęła od ciosu bagnetem...Fotka z wykolejonym pociągiem -Pradziadek pracowal na kolei,kolejne wspomnienie rodzinne dla mnie.
Sabaoth - Pon Mar 30, 2009 10:06 pm

Być może niektórzy mieli okazję zobaczyć te zdjęcia: katastrofa kolejowa z 18 maja 1939 r. na zdjęciach wykonanych przez holenderskiego studenta Technische Hochschule Alexandra Geelena.
maciek121 - Nie Kwi 05, 2009 11:54 pm

Jeszcze kilka z tego wypadku
marcin_32 - Czw Cze 11, 2009 6:16 pm

pumeks napisał/a:
Nieistniejąca kamienica przy Schichaugasse (ul. Jana z Kolna) nr 25-24

Poproszę o lokalizacje tego zdjęcia, gdzie konkretnie stała ta kamienica. Dzieki.!

pumeks - Pią Cze 12, 2009 10:43 am

marcin_32 napisał/a:
Poproszę o lokalizacje tego zdjęcia, gdzie konkretnie stała ta kamienica. Dzieki.!

Zgodnie z numeracją, czyli tak jak wyżej pisał Ponury - na wysokości byłego szpitala stoczniowego, między zachowaną do dziś kamienicą nr 20 a skrzyżowaniem z ul. Robotniczą. A samo zdjęcie pochodzi z któregoś z numerów pisma "30 dni".

marcin_32 - Sob Cze 13, 2009 12:28 am

pumeks napisał/a:

Zgodnie z numeracją, czyli tak jak wyżej pisał Ponury - na wysokości byłego szpitala stoczniowego, między zachowaną do dziś kamienicą nr 20 a skrzyżowaniem z ul. Robotniczą. A samo zdjęcie pochodzi z któregoś z numerów pisma "30 dni".

Dzieki.
pumeks napisał/a:
Od siebie dokładam zdjęcie, zapewne przedwojenne, z jednego z albumów niemieckich. Jeśli jest dobrze opisane (nie sprawdzałem), to przedstawia jedną z kamienic zamieszkałych przez kolejarzy przy ul. Robotniczej (Stiftswinkel).

pyt.2 Dotyczy albumu niemieckiego z ktorego pochodzi zdjecie ul.Robotniczej, gdzie go można dostać i czy wogóle mozna?
pozdr.!

renekk - Sob Cze 13, 2009 6:55 pm

marcin_32 napisał/a:
Dotyczy albumu niemieckiego z ktorego pochodzi zdjecie ul.Robotniczej, gdzie go można dostać i czy wogóle mozna?

Zdjęcie na pewno było reprodukowane w książce Hansa Lewalda "Danzig, so wie es war" z 1974 roku. Książka często pojawia się na ebay'u, nawet za kilka euro.

pumeks - Sob Cze 13, 2009 11:06 pm

renekk napisał/a:
marcin_32 napisał/a:
Dotyczy albumu niemieckiego z ktorego pochodzi zdjecie ul.Robotniczej, gdzie go można dostać i czy wogóle mozna?

Zdjęcie na pewno było reprodukowane w książce Hansa Lewalda "Danzig, so wie es war" z 1974 roku. Książka często pojawia się na ebay'u, nawet za kilka euro.

No właśnie, ja mam wydanie trzecie z 1979 r. i to z niego skanowałem.

marcin_32 - Nie Cze 14, 2009 7:51 am

renekk napisał/a:
marcin_32 napisał/a:
Dotyczy albumu niemieckiego z ktorego pochodzi zdjecie ul.Robotniczej, gdzie go można dostać i czy wogóle mozna?

Zdjęcie na pewno było reprodukowane w książce Hansa Lewalda "Danzig, so wie es war" z 1974 roku. Książka często pojawia się na ebay'u, nawet za kilka euro.

Dzieki, będę musiał wymienić złotówki na euro ;)
pumeks napisał/a:

No właśnie, ja mam wydanie trzecie z 1979 r. i to z niego skanowałem.

Czyli wychodzi na to, że tylko jedna fotografia ul.Robotniczej jest w tym albumie?

renekk - Nie Cze 14, 2009 10:58 am

Jedna jedyna.
wooold - Nie Cze 14, 2009 12:22 pm

korzystając z otwartego wątku o okolicach ul. Robotniczej mam pytanie ---zdjęcie którejś części z BSG opisane jako ul. Stefana Jaracza (1918 jeśli dobrze pamietam ) - czy nie zaszła jakas pomyłka w lokalizacji zdjecia? --charakterystyczny narożnik kamienicy by pasował , ale reszta fasady wogóle nie pasuje ( ilość i rozmieszczenie okien w stosunku do wejśc na klatki schodowe i inne detale) zdjęcie na forum z działem samobieżnym z 1945 roku jest zgodne ze stanem obecnym -to na pewno ul. Stefana Jaracza --co o tym Forumowicze sądzicie ?
marcin_32 - Nie Cze 14, 2009 8:48 pm

Zdjęcie na forum z działem samobieżnym z 1945 roku, to napewno róg ul.Robotniczej i Stefana Jaracza.
tobocian - Nie Cze 14, 2009 8:53 pm

zdjęcie na samym dole pod nazwą "Stefana Jaracza.jpg" nie jest tą ulicą... :hmm:
Lelum - Sob Gru 19, 2009 9:42 pm

wooold napisał/a:
korzystając z otwartego wątku o okolicach ul. Robotniczej mam pytanie ---zdjęcie którejś części z BSG opisane jako ul. Stefana Jaracza (1918 jeśli dobrze pamietam ) - czy nie zaszła jakas pomyłka w lokalizacji zdjecia? --charakterystyczny narożnik kamienicy by pasował , ale reszta fasady wogóle nie pasuje ( ilość i rozmieszczenie okien w stosunku do wejśc na klatki schodowe i inne detale) zdjęcie na forum z działem samobieżnym z 1945 roku jest zgodne ze stanem obecnym -to na pewno ul. Stefana Jaracza --co o tym Forumowicze sądzicie ?


Stefana Jaracza do 1945 roku była dłuższa przynajmniej o jeden raz i zapewne zdjęcie ostatnie przedstawia budynki zburzone przez rosjan. Wystarczy się przejś i zobaczyć jak wygląda ściana na końcu ulicy, ewidentnie budynek był dłuższy. Wiem o tym od mojej Babci która mieszkała w Gdańsku przed wojną. Pozdrawiam

steve40 - Pon Lis 04, 2013 11:42 pm

Witam
Chcialbym nieco ten temat odgrzac - mieszkalem w tym rejonie 21 lat.
Na rozruszanie zalaczam(jesli sie uda) fotke z 1984 roku. Przedstawia remont na Jana z Kolna, ktory ciagnal sie z 3 lata. Usunieto wowczas kostke, wylano asfalt. Na zdjeciu po lewej nie istniejacy juz budynek (wyburzony niedawno), naprzeciw zielony"doklejaniec ", ten byl wyburzony w trakcie remontu ulicy, podobnie jak parterowy barak nalezacy do zajezdni autobusowej. Oczywiscie od 20 lat nie ma tez budynku, w ktorym mieszkalem i z ktorego to zdjecie jest pstrykniete (Jana z Kolna 2a/2b).

seestrasse - Nie Gru 01, 2013 9:08 pm

z fejsbuka
pumeks - Nie Gru 01, 2013 10:54 pm

Lubię to :masta:
steve40 - Pon Gru 02, 2013 12:34 am

Fantastyczne zdjecie , rok 81-83 jak sadze -widoczne budynki nie zmienione od II wojny (forsy na remonty nie bylo) . Trzy krzyze -oczywiscie nie pozostawiaja watpliwosci ,foto zrobione w 81-szym lub gora dwa lata pozniej . Mieszkalem tam 21 lat . Widoczny po prawej budynek to nie istniejacy adres ul Jana z Kolna 2a/b .
Na przeciw tego przystanka , po prawej stronie (tego nie widac) byl taki maly budyneczek z jakims transformatorem ,zdaje sie - a obok stara reczna pompa wody . Z kumplami ganialismy po okolicy (mieszkalem tam od '69) ,gdy pragnienie bylo nie do wytrzymania ,mozna bylo pociagnac z reliktu przeszlosci . Niestety woda byla bardzo "rdzawa"

Krzysztof - Pon Gru 02, 2013 8:59 am

Zwróćcie uwagę na szersze rowki po wewnętrznych stronach główek szyn toru do Gdańska. To po tym torze były przetaczane wagony kolejowe.
To zdjęcie i to, z pierwszej strony tego wątku:

są doskonałą ilustracją do tego, co tu: http://www.forum.dawnygda...p=136262#136262
Zbych napisał/a:
Tor zjazdowy odchodził od regularnej linii kolejowej nieco na północ od budynku nastawni przy przystanku Gdańsk Stocznia, a przy samej nastawni zaczynał schodzenie w dół osiągając poziom ulicy pomiędzy kładką a końcem zjazdu z niedawno remontowanego mostu ulicy Jana z Kolna, przy którym (końcem zjazdu) łączył się z jednym z dwóch torów tramwajowych (chyba zachodnim). Przy ulicy Doki od torów tramwajowych odłączał się tor kolejowy prowadzący do bramy kolejowej Stoczni Gdańskiej przy ulicy Gazowniczej.


ank1962 - Sro Gru 18, 2013 10:14 pm

steve40, Cześć Steve.Skąd masz kolorowe zdjęcie?O ile pamiętam to robiłeś wtedy biało czarne?
ank1962 - Sro Gru 18, 2013 10:15 pm

steve40, Mówię oczywiście o fotce f126b,robionej z okna.
steve40 - Czw Gru 19, 2013 10:43 pm

ank1962 , wyslalem Ci maila - pozdrawiam , co by nie pisac "ciagnelismy" wode z tej samej rdzawej studni :hiihihi:
pumeks - Sro Gru 25, 2013 10:56 pm

Nie pytajcie mnie, który to rok, aczkolwiek na podstawie widocznych samochodów i starej, dwuliterowej tablicy rejestracyjnej, podejrzewam dekadę lat 70-tych XX wieku.
Źródło: archiwum Woj. Urzędu Ochrony Zabytków.

steve40 - Czw Gru 26, 2013 5:52 pm

Fajne zdjecia . Uwazam ,ze pochodza z konca lat 70-tych lub absolutny poczatek 80 (o ile byly wykonane w tym samym czasie) .
Ta ulica przez wiele lat nie zmieniala sie. O moim przekonaniu decyduje trzecie zdjecie . Na tylnym planie widzimy wiezowiec „Proremu” .O ile pamiec nie myli jego budowa dobiegla konca wlasnie na przelomie 70/80 . Z kolei zbyt daleko w lata 80-te nie siegalbym ze wzgledu na sama ulice ,ktorej remont rozpoczal sie ok. 83r no i samochody z fot 1

Krzysztof - Czw Gru 26, 2013 7:58 pm

steve40 napisał/a:
zbyt daleko w lata 80-te nie siegalbym

I słusznie, bo barak z nad głowy pani z "Jana z Kolna 1 fragment.jpg" rozebrano około 81-83.

pumeks - Czw Gru 26, 2013 9:39 pm

Całkiem możliwe że na wklejonym przeze mnie zdjęciu Jana z Kolna 1.jpg i na kolorowym wklejonym wyżej przez Seesztrasię, jest ta sama "syrenka" (nie wiem, model 101 czy 102? da się to rozpoznać?)
Henio - Czw Gru 26, 2013 9:45 pm

Klamka z przodu , czyli pierwsze syreny tak miały . Słynne łapanie kur po otwarciu drzwi , lub urwane drzwi wraz z delikwentem po otwarciu przy prędkości maksymalnej 70 /h .
Ps. Syrena po lewej jest starsza ( kołpaki) .

bavar - Nie Gru 29, 2013 12:53 pm

Henio napisał/a:
Ps. Syrena po lewej jest starsza ( kołpaki) .


A może jednak to ta sama, tyle że po kradzieży owych kołpaków 8))
Takie ówczesne "before" i "after" :hihi:

Mikołaj - Pon Sty 20, 2014 11:58 pm


Miro - Sro Sty 22, 2014 4:47 pm
Temat postu: Schichaugasse 15 i 16
Dwie kamienice przy Schichaugasse 15 i 16
przed wojną należały do Waltera Schefflera właściciela
fabryki mebli przy Am Holzraum.

Miro

Zbych - Sob Lut 15, 2014 1:22 pm

Zdjęcie ze strony gdywstecz.blox.pl
Miro - Wto Mar 25, 2014 7:51 am
Temat postu: Schichaugasse
Schichaugasse....1911???

Miro

pumeks - Wto Mar 25, 2014 10:20 am

Wow, to jest ciekawe :==
steve40 - Wto Mar 25, 2014 10:49 am

W ktorym miejscu znajdowaly sie budynki widoczne na zdjeciu zalaczonym przez Miro ?
Krzysztof - Wto Mar 25, 2014 11:08 am

Tu:
steve40 - Wto Mar 25, 2014 3:43 pm

Krzysztof dzieki za odpowiedz . Czy moglbys zdradzic ,z ktorego roku jest widokowka ,ktora zalaczyles (widze roznice w porownaniu do fotki z 1911 Mira - chodzi o budynki za tym wskazanym przez czerwony paluch).
Krzysztof - Wto Mar 25, 2014 5:34 pm

steve40 napisał/a:
budynki za tym wskazanym przez czerwony paluch

O tych budynkach jest sporo tu: http://forum.dawnygdansk....?t=5663&start=0 I zdjęcie wziąłem z tamtego wątku. Podejrzewam, że to 1929 r.

steve40 - Czw Mar 27, 2014 11:22 pm

Jeszcze raz dzieki Krzysztof . Wskazany link wszystko wyjasnia.
Mam male pytanie i prosbe - Czy posiadacie jakies przedwojenne fotki kamienicy ,o ktorej pisalem ?
Mam na mysli powojenny adres Jana z Kolna 2

Miro - Nie Mar 30, 2014 8:21 pm
Temat postu: Jana z Kolna
Jana z Kolna i poczciwa "3".

Miro

Miro - Sro Kwi 23, 2014 4:03 pm
Temat postu: Schichaugasse
Zdjęcie podpisane
"Blick in Schichaugasse"

Miro

Miro - Pon Lip 07, 2014 8:34 am

Schichaugasse...

Miro

pumeks - Pon Lip 07, 2014 8:43 am

:==
Anker - Sro Lip 09, 2014 12:19 pm

Gdyńskich Kosynierów
pumeks - Sro Lip 09, 2014 4:32 pm

Piękne :==
discus - Sro Lip 09, 2014 5:22 pm

Pytanie - "Cy to jest sklep koszerny ?"
Dana - Czw Lip 10, 2014 11:54 am

Tak
http://digitalassets.ushm...aspx?id=1118409

discus - Czw Lip 10, 2014 8:29 pm

Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj o takim sklepie to tylko pomarzyć :)
sebafrost - Pon Lip 14, 2014 9:47 am
Temat postu: Ten budynek istnieje ?
Czy ten budynek gdzie był ten sklep nadal istnieje ?
maciek121 - Czw Kwi 16, 2015 11:32 pm
Temat postu: Re: Ten budynek istnieje ?
sebafrost napisał/a:
Czy ten budynek gdzie był ten sklep nadal istnieje ?

Raczej nie. W dodatku moja babcia twierdzi, że ten sklep raczej nie był przy Rennerstiftsgasse. Ja także nie wyobrażam sobie w którym by to mogło być miejscu.

Miro - Czw Maj 28, 2015 6:16 pm

Otwarcie nowej linii tramwajowej. Udekorowany tramwaj jedzie ulicą Schichaugasse.
Skan z Danziger Volksstimme nr 248 z 1929 roku.


Miro

Anker - Sob Maj 30, 2015 11:23 am

Sklep Juliusa Lissera znajdował się przy dzisiejszej ul. Gdyńskich Kosynierów w miejscu gdzie dzisiaj jest sklep samoobsługowy. Pod tym samym adresem znajdował się sklep drogeryjny stąd obecność kobiet sprzedawczyń na zdjęciu. Są to niewątpliwie pracownice Drogerii. W koszernym sklepie z żywnością, kobiety nie mogły pracować z obawy przed "strefieniem" przez nie sprzedawanego tam towaru. Czuwał nad tym Rabin gminy który co jakiś czas wydawał certyfikaty koszerności. W wypadku mięsa i jego przetworów polegało to na poświadczeniu że nie jest to mięso świni oraz że zwierze zostało zgładzone poprzez poderżnięcie gardła i spuszczenie jeszcze żyjącemu zwierzakowi krwi, a nie przez zabicie za pomocą wstrząsu elektrycznego. Całą tę operacje można sobie obejrzeć na propagandowym filmiku narodowosocjalistycznym pt. Ewige Jude dostępnym na YT. Nie polecam.
Sklep Moritza Lissera mieścił się przy dzisiejszej ul. Koziej w miejscu gdzie obecnie jest przejście na wewnętrzny dziedziniec kwartału bloków mieszkalnych, obok Restauracji "Gdańska".

pumeks - Nie Gru 13, 2015 8:17 pm

Świeżo odnalezione zdjęcia z jakiejś uroczystości z czasów "karnawału Solidarności", może z odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców
Sabaoth - Wto Gru 15, 2015 9:56 pm

Oglądałem uroczystość odsłonięcia pomnika z okien budynku Biura Projektów Budownictwa Morskiego "Projmors" (obecnie siedziba zarządu Solidarności), uroczystość odbywała się wieczorem i cały plac wypełniony był gęsto ludźmi. To mogła być jakaś inna uroczystość.
Piotrp - Sro Gru 16, 2015 9:28 pm

Zgadza się. Było tam pełno! Byłem na odsłonięciu pomnika jako akredytowany Fotoreporter. Po zakończeniu uroczystości wróciłem do domu (Al. Leningradzka) na piechotę, nie spiesząc się zbytnio. Droga zajęła mi napewno ze 25 - 30 minut. W domu, przed telewizorem siedziała moja mama i wtedy dziewczyna (teraz żona) oglądając "transmisję na żywo" z odsłonięcia pomnika. Co? Urwałeś się z takiej uroczystości szybciej - zostałem przywitany? Nie - byłem do końca - no ale przecież transmisja właśnie dopiero się kończy. To była jak się okazało taka "transmisja na żywo ale z poślizgiem" :hihi:

Pozdrawiam Piotr

pumeks - Sro Gru 16, 2015 11:30 pm

Pewnie macie rację, mi też jakoś się zapamiętało, że odsłonięcie pomnika miało miejsce w godzinach wieczornych.W takim razie, trudno mi będzie zgadnąć, co to za uroczystość. Wrzucę jeszcze kilka zdjęć z tego zestawu.
Piotrp - Czw Gru 17, 2015 12:31 pm

Te zdjęcia, jak sądzę zostay wykonane w dniu odsłonięcia pomnika ale jeszcze na kilka godzin przed samą uroczystością. O tym świadczą rusztowania z reflektorami i platformami dla fotografów. Rusztowania te stały już kilka dni wcześniej, ale reflektory zamontowano w dniu uroczystości z samego rana. Były też one już następnego dnia zdemontowane.

Podczas samej uroczystości teran był podzielony na sektory. Akredytacja też określała wyraźnie w których sektorach możemy się poruszać. Cała uroczystość odbywała się już po ciemku. Początek mógł być może o godzinie 18-tej.

Pozdrawiam Piotr

pumeks - Wto Cze 14, 2016 8:28 pm

Z albumu "Solidarność" wydanego pod koniec 1980 r. w Wydawnictwie Morskim, jako autor zdjęcia podany jest Zbigniew Trybek. Z tego wszystkiego, co tu widać, została chyba tylko kładka na przystanek SKM... :roll:
Zbych - Sro Cze 15, 2016 7:39 am

Po lewej stronie widać tor łączący tory kolejowe z linią tramwajową. Ale w 1980 r. to ten tor był już chyba tylko ślepy w jezdni. Zejście z nasypu już chyba nie istniało w tym czasie.
Wiercipietek - Sro Cze 15, 2016 7:59 am

Cytat:
Z tego wszystkiego, co tu widać, została chyba tylko kładka na przystanek SKM...

Widoczny na zdjęciu fragment kładki też nie istnieje - ten kawałek nad ulicą jest przecież przebudowany.
Za to brama chyba się ostała? Karnę się dzisiaj 8 i "popaczę".

P.S.
Przepraszam Dieter, to znowu miał być żart :) Zapomniałem o cudzysłowiu :)
Dzisiaj młodzież tak mówi i pisze. Jest nawet cała teoria "paczyzmu", czyli tępego gapienia się w monitor :skolowany:

P.S. 2
Nie, nie ostała się.

Dieter - Sro Cze 15, 2016 9:53 am

Wiercipietek napisał/a:
i popaczę.

... popatrze :dziadek:

pumeks - Sob Gru 10, 2016 10:23 am



Zdjęcie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, autor: Ryszard Witkowski, czerwiec 1945.
Strona źródłowa
Jak widać, wielki żuraw młotowy Schichaua miał się w tym czasie jeszcze całkiem dobrze.

pumeks - Pią Gru 23, 2016 5:03 pm

Z serwisu Fotopolska narożna kamienica przy Robotniczej 8 i pierzeja ulicy Jaracza.
Krzysztof - Pią Gru 23, 2016 10:18 pm

Od kilku dni męczyło mnie to zdjęcie opisane jako Robotnicza. http://fotopolska.eu/714639,foto.html
Cytat:
To sa budynki, kolejno od dołu, nr 3-7
Ponieważ nie mogłem umiejscowić sobie tych budynków postanowiłem "odtworzyć" zabudowę ul. Am Olivaer Thor - Stiftswinkel.
Miro - Wto Sty 17, 2017 11:51 am

Cafe Reyer Schichaugasse 17.

Miro

Miro - Sro Kwi 12, 2017 4:18 pm
Temat postu: Schichaugasse 11
Garaże i kantor firmy Baltoil Mineralölhandels-Tankanlagen-AG
Schichaugasse 11.

Miro

pumeks - Wto Paź 03, 2017 7:23 pm

Zdjęcie z http://www.dziedzictwo.po...d/581/strona/13
tu podlinkuję nieco mniejszą kopię z Fotopolski



Datowanie na stronach MHMG jest błędne. W rzeczywistości to zapewne 12 lipca 1942 r.
Widoczne zbiegowisko gapiów na ul. Jana z Kolna, oglądających skutki brytyjskiego nalotu bombowego w godzinach wieczornych 11 lipca 1942 r. Fotograf stał na ul. Nowomiejskiej; od lewej widoczny wykusz kamienicy przy Jana z Kolna 8, w głębi uszkodzone kamienice przy ul. Gdyńskich Kosynierów 8 i 7, dalej kamienica przy ul. Jana z Kolna 7 i całkiem po prawej - narożnik kamienicy ul. Jana z Kolna 19 (na rogu ul. Nowomiejskiej).
Z całej tej zabudowy, dziś istnieją już tylko kamienice przy Jana z Kolna 8 i 7.

MłodyBocieK - Pon Gru 17, 2018 4:03 pm

http://forum.dawnygdansk....p=145625#145625
Sklep pokazany w linkowanym poście to Bydgoszcz, ul. Podwale 11


zdjęcie ze strony ipn: https://grudzien70.ipn.gov.pl/g70/

MłodyBocieK - Nie Lut 25, 2024 10:04 am

Skoro zostało zidentyfikowane, to niechże i w tym wątku zawiśnie:



od prawej fragm. fasady Schichaugasse/Jana z Kolna 13 dalej 14/15, a od pleców po lewej kamienice pod 10 (z reklamami) i 9.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group