Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - poszukuję materiałów o kościele Zbawiciela na Zaroślaku

stolzenberger - Pią Wrz 05, 2008 6:42 pm
Temat postu: poszukuję materiałów o kościele Zbawiciela na Zaroślaku
witam wszystkich!! poszukuję materiałów na temat nieistniejącego już kościoła Zbawiciela na Zaroślaku i szpitalu św. Gertrudy, który był z nim związany. Z góry dziękuję, jeśli ktokolwiek odpisze i pomoże :-) :co_jest:
Pepo - Pią Wrz 05, 2008 9:11 pm

Standardowo na początku pytanie, co już udało Ci się zebrać?

Chyba jednym z najłatwiej dostępnych, a przy okazji dość wyczerpujących, aktualnych i zwięzłych opracowań jest praca Wolfganga Güntera Deurera, Gdańsk i jego kościoły, Dokumentacja 56 zabytkowych istniejących i nieistniejących kościołów Gdańska, wydana po polsku w 2003 roku. Kościołowi Zbawiciela na Zaroślaku poświęcono przede wszystkim strony 263-269. Książka oprócz BG PAN jest też dostępna w bibliotece publicznej na Mariackiej oraz w głównej bibliotece uniwerku na terenie kampusu w Oliwie.

stolzenberger - Sob Wrz 06, 2008 11:39 am

jak narazie nie do końca spenetrowałem Archiwum w Gdańsku, cóż, nie można zbyt wiele spodziewać się o nieistniejącym już kościele... :???: wybrałem się też do Konserwatora Zabytków, ale tak jest trochę więcej zamieszania z dostaniem się do archiwum, może tam coś znajdę...na pewno dam znać jak coś nowego wyłowię:)
stolzenberger - Nie Wrz 07, 2008 3:22 pm

właśnie się zorientowałem, że ta teczka która oglądałem w Archiwum jest autorstwa Jakuba Deurera, więc o najprawdopodobniej ojciec autora książki o gdańskich kościołach:) ciekawie się zapowiada jutrzejsza wizyta w PANie i APG, jeszcze raz dziękuje ze podesłanie mi tytułu tej książki!!

W opisie teczki jest tak: Dzieje twórcy: Jakub Deurer (1898 -1960) urodził się w Koblencji, zmarł w Wesel. Był urzędnikiem Ministerstwa Finansów w Berlinie, następnie prowadził przedsiębiorstwo architektoniczno-budowlane. W latach ostatniej wojny na zlecenie niemieckich władz konserwatorskich wykonywał dokumentację obiektów zabytkowych różnych miast, w tym również Gdańska. Po wojnie osiadł w Wesel, gdzie prowadził przedsiębiorstwo budowlano-konserwatorskie i zajmował się odbudową i renowacją tamtejszej świątyni. Po jego śmierci przedsiębiorstwo wraz ze spuścizną przejął jego syn Wolfgang Deurer.
Zawartość: Rysunki techniczne architektoniczne i wyposażenia oraz fotografie widoków zewnętrznych i wnętrz kościołów gdańskich: Bartłomieja, Brygidy, Barbary, św. Ducha, Elżbiety, Bożego Ciała, Jana, Józefa, Katarzyny, Mikołaja, Najświętszej Marii Panny, Piotra i Pawła, Zbawiciela. Dom Uphagena, Dwór Artusa. Wieże i bramy miejskie. Portale.

Pepo - Nie Wrz 07, 2008 7:37 pm

Zastanawiam się tylko, czy przypadkiem wizyta w APG oraz lektura księgi Deurera Jr. nie jest dublowaniem się - z przedmowy Autora wynika, że z dorobku ojca wojnę przetrwała jedynie ułamek jego pracy inwentaryzacyjnej z II wś (czyżby to właśnie było w zbiorach APG?), a ksiazka to wynik rozwinięcia pracy ojca o nowe i pełniejsze ustalenia syna. Bądź co bądź, życzę powodzenia ;)
stolzenberger - Pon Wrz 08, 2008 7:47 pm

okazało się, że książka zawiera dużo więcej materiałów niż sama teczka w APG. Do zbiorów ojca, czyli Jakuba Deurera swoje materiały dorzucił też jego syn Wolfgang, więc jestem bardzo zadowolony z dzisiejszej zdobyczy :D jeszcze raz dziękuję za podpowiedź, gdzie miałem szukać
Piotr J. - Pon Wrz 08, 2008 11:08 pm

Do tego masz jeszcze moje zdjęcie wieży z 1984 r. http://www.fotosik.pl/pok...e4eeb297c5.html

:D

stolzenberger - Wto Wrz 09, 2008 5:28 pm

wow, niezłe, robi wrażenie :D jakby było przedwojenne 8O dzięki serdeczne!!
stolzenberger - Nie Wrz 21, 2008 8:09 pm

zamieszczam zdjęcia, które zdobyłem w APG, 3 oryginały przedstawiające wnętrze kościoła Zbawiciela tuż przed wojną. Będę opisywał na bieżąco moje znaleziska :)

chciałbym napisać o tym jakiś artykulik, zacząć jakoś swoje życie naukowe, ale wątpię, żebym się od tego nadawał, mimo że studiuję historię...

stolzenberger - Nie Wrz 21, 2008 8:09 pm

jeszcze to:
stolzenberger - Nie Wrz 21, 2008 8:10 pm

i to :)
seestrasse - Nie Wrz 28, 2008 9:40 pm

stolzenbergerze, a znalazłeś jakąkolwiek wzmiankę o cmentarzu przy tym kościele? bo na jednym ze starych planów jest on zaznaczony, po prawej stronie :)
stolzenberger - Pon Wrz 29, 2008 5:48 pm

znalazłem, ale napiszę późnej, jak znajdę segregator z materiałami, bo mam straszny bajzel :D ponoć przesunięto go potem na ten teren na którym znajduje się obecnie cmentarz na dole ul. Stoczniowców, również nazywający się Salwator. Ciekawiej wyglądała sprawa z cmentarzami na Chełmie, ale to inny temat :)
pumeks - Wto Wrz 30, 2008 9:18 am

Jakbyś chciał coś pisać o cmentarzach na Chełmie, to zajrzyj tu: Cmentarz na Chełmie, tak na wszelki wypadek, żeby nie wyważać otwartych drzwi.
stolzenberger - Wto Wrz 30, 2008 6:28 pm

Pumeks, tak się składa że znam Twój tekst o cmentarzu:) korzystałem z niego nawet w mojej pracy na studiach :D
stolzenberger - Sro Paź 01, 2008 5:17 pm

jak obiecałem zamieszczam fragmenty map na których zaznaczyłem położenie cmentarza a kościoła. Starszy cmentarz znajduje się po prawej stronie, w okolicy dzisiejszej szkoły podstawowej, a nowy Salwator istnieje nadal. Nie wiem tylko czemu oba należały do tej jednej parafii...
seestrasse - Sro Paź 01, 2008 8:49 pm

chyba się nie zrozumieliśmy :wink: gdzieś widziałam plan, na którym zaznaczono cmentarz tuż przy kościele. oczywiście jak znajdę, to wrzucę.
stolzenberger - Czw Paź 02, 2008 5:51 pm

no właśnie ja też skądś coś takiego kojarzę, ale bardziej, że to gdzieś przeczytałem, ale oczywiście nie pamiętam gdzie...aż jestem ciekaw tej mapy :)
Dostojny Wieśniak - Sob Paź 04, 2008 1:42 am

No wreszcie odnalazłem coś, co może się nada do tego wątku.
stolzenberger - Sob Paź 04, 2008 4:13 pm

hmmm, czyżby to był Deurer, który mnie ostatnio prześladuje? :hmm: ale to niestety nie Zbawiciel, tylko Gertruda...ale dzięki za pamięć!
stolzenberger - Sob Paź 04, 2008 5:15 pm

korci mnie żeby spytać, skąd masz tą rycinę :)
Dostojny Wieśniak - Sob Paź 04, 2008 10:32 pm

Szkoda, ze nie trafiłem. :II
stolzenberger - Nie Paź 05, 2008 1:17 pm

ale ucieszyłem się ze ktoś czyta chociaż te moje posty :hiihihi: a skąd masz tą rycinę? z jakiejś książki czy oryginał? ;)
Dostojny Wieśniak - Nie Paź 05, 2008 4:31 pm

stolzenberger napisał/a:
skąd masz tą rycinę? z jakiejś książki czy oryginał? ;)

Wymieniamy się z pewnym znanym nowodworskim fotografem materiałami co jakiś czas. Taka samopomoc chłopska. :wink: Przy okazji dopytam jeżeli to ważne.

stolzenberger - Pon Paź 06, 2008 5:42 pm

hmm, jeśli ocenisz że licencjat to ważny powód...;) jak będziesz miał przy okazji chwile czasu, i skontaktujesz się z zacnym Panem Posiadaczem Map to będę wdzięczny i w zamian obiecuję podzielić się ukończoną pracą i swoimi powolnymi badaniami w trakcie pisania :)
Pepo - Pon Paź 06, 2008 8:58 pm

stolzenberger napisał/a:
skąd masz tą rycinę?


A nie jest to przypadkiem rycina z Reinholda Curicke Der Stadt Danzig Historische Beschreibung, oryginalnie wydanym w 1687 r., a którego reprint z 1979 r. jest ogólnodostępny w nowym gmachu BG PAN (syg. III 268965)? Grafiki były często reprodukowane w późniejszych opracowaniach, ale pierwotnie to pochodzą one z pracy R.Curicke.

Konzerthaus - Czw Lut 12, 2009 9:53 pm

Witam serdecznie, piszę na Waszym forum pierwszy raz, jestem spoza Gdańska, ale fascynuje mnie genius loci tego miasta, a zwłaszcza muzyka dawna, która rozbrzmiewała w jego kościołach.

Jeśli chodzi o kościół Zbawiciela na Zaroślaku, to interesuje mnie zwłaszcza, kiedy on powstał (a także, kto był architektem, jesli to wiadomo). Informacje są sprzeczne. Na stronie:


http://www.imp.gda.pl/Sci...aloryzacja.html

znajdujemy informację, że budowniczym Kaplicy [Królewskiej przy kośc. mariackim w Gdańsku] był Barthel (Bartłomiej) Ranisch, ur. w 1648 r. Gdańsku, którego dziełem był też kościół Zbawiciela na Zaroślaku (1695-97) .

Natomiast na niniejszym forum pod ryciną przedstawiającą tenże kościół jest napis:
Kościół Zbawiciela, R.Curicke/ P.Willer (1687)

Jeśli nawet to nazwiska autorów ryciny, a nie architektów, to rycina nie mogła powstać wcześniej niż budynek.

A żeby sytuacja była jeszcze bardziej skomplikowana, to w Wikipedii (niemieckiej, a za nią polskiej) pod hasłem Crato Bütner jest informacja, że ten gdański kompozytor był organistą w Salvatorkirche Petershagen od 1650 roku.

http://de.wikipedia.org/wiki/Crato_B%C3%BCtner

http://pl.wikipedia.org/wiki/Crato_B%C3%BCtner


Czy ktoś ma informacje, jak było naprawdę i kiedy powstał ten kościół? A może przed kościołem barokowym był tam jakiś starszy, który został spalony albo rozebrany?

Pozdrawiam.

stolzenberger - Pią Lut 13, 2009 6:15 pm

Curicke był grafikiem, jego autorstwa jest ta rycina, a sam kościół jest hand made by Ranisch :) tak jak i np. kościół Bożego Ciała

Pierwotnie kościół Zbawiciela znajdował się poza murami miasta, bardziej w kierunku Oruni, po prawej stronie Raduni. Obecna pozostałość to fragment drugiego kościoła Zbawiciela, który został zbudowany później, po zniszczeniu czy przeniesieniu pierwotnego Zbawiciela (już nie pamiętam dokładnie).

pumeks - Nie Lut 15, 2009 10:49 pm

O! to masz ciekawe informacje, a możesz podać źródła, z których wywnioskowałeś, że Curicke był grafikiem? 8O Bo czytałem parę książek, ale w żadnej dotąd na taką informację nie trafiłem :???:
stolzenberger - Pon Lut 16, 2009 9:04 pm

łooo, ale mi się coś pomieszało, racja! :II
dandola - Sob Paź 31, 2009 1:09 pm

A tu niewątpliwie bardzo cenna zdobycz, a mianowicie herb (pieczęć?) kościoła, który umieszczany był w latach 30-tych XX wieku na znaczkach reklamowych, które firma handlowa Kaffee - Handels - Aktiengesellschaft HAG wkładała do opakowań ze swą kawą. Herby niemieckich miejscowości na odwrotnej stronie miały objaśnienia. Jeśli kogoś interesuje ta tematyka, to dysponuję herbami niemal wszystkich gdańskich kościołów, a także paroma z okolicy.
dandola - Sob Paź 31, 2009 5:10 pm

Ciekawostka:

W 1789 roku kaznodzieją w kościele św.Salwatora był ks. Blech Abraham Friedrich ur. 12 lutego 1762 roku w Gdańsku. Jego rodzicami byli Benjamin - właściciel statku (armator) i zamożny kupiec i Dorota z d. Jacobi. Zmarł w Gdańsku 17 grudnia 1830 roku. Pierwsze nauki pobierał w uczelni "Fredericiano" w Królewcu, potem kształcił się w gimnazjum akademickim w Gdańsku. Od marca 1782 roku podjął naukę w zakresie teologii w Getyndze, później w Lipsku. W 1786 roku powrócił do Gdańska, gdzie w 3 lata później został kaznodzieją na Zaroślaku. W 1796 roku został przeniesiony do kościoła św. Jakuba, a następnie w 1812 roku na urząd pastora w kościele mariackim i profesora historii w gimnazjum. Był żonaty z Agatą Wirginią Hildebrandt.
Przedstawiam też widok pochodzący z 1888 roku, a obrazujący barokową chrzcielnicę z 1635 roku o wymiarach owalnej czaszy 75x100 cm ze św. Salwatora stanowiącą wyposażenie kościoła w Pruszczu. Jak tam trafiła? Otóż w 1656 roku świątynia w trakcie prac fortyfikacyjnych w czasie wojny szwedzko - polskiej została rozebrana, a po zakończeniu wojny jej wyposażenie trafiło do innych kościołów pozostających pod patronatem Gdańska m.in. w Pruszczu. W 1660 roku rajcy gdańscy zdecydowali o przekazaniu chrzcielnicy do Pruszcza. Zachowała się odlewana cynowa misa chrzcielna o średnicy 67 cm zdobiona bogatymi grawerunkami przedstawiającymi sceny biblijne - "Chrzest w Jordanie", "Przejście przez Morze Czerwone', "Arka Noego" i "Morze Spiżowe" ze Świątyni Salomona i inskrypcje. Po 1945 roku dzieło to trafiło do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zaginęła drewniana pokrywa ze sceną "Chrztu w Jordanie" opisywana jeszcze w 1888 roku.

Dostojny Wieśniak - Sob Paź 31, 2009 11:57 pm

dandola napisał/a:
Jeśli kogoś interesuje ta tematyka, to dysponuję herbami niemal wszystkich gdańskich kościołów, a także paroma z okolicy.

Ty nie pytaj kogo to interesuje. Bo nawet jeżeli nikogo dzisiaj, to kiedyś na pewno znajdzie się ktoś, komu to się bardzo przyda. Wrzucaj. :D

dandola - Nie Lis 01, 2009 5:41 am

Wcześniej dałem częściowo na WFG, ale tu mi się podoba, więc zamiast dać linka, który zaraz może być nieaktualny dam oddzielny temat temu poświęcony.
dandola - Nie Lis 01, 2009 6:02 am

Z dziejów kościoła na Peterszawie na podstawie różnych źródeł:

1343 - rozpoczęcie budowy kaplicy pw. św. Gertrudy związanej ze szpitalem i bractwem pod tym wezwaniem
1520/21 - jej rozbiórka w wyniku nieporozumień religijnych między gdańszczanami a zwolennikami reformacji
1633 - rozpoczęcie przez Rajnolda de Clerka budowy dwuwieżowego jednonawowego kościoła o długości 44 m, szerokości 14 metrów i 15 metrów wysokości
1635 - poświęcenie świątyni pw. St. Salvatora (św. Zbawiciela)
1656 - druga wojna szwedzko - polska i rozbiórka kościoła, którego wyposażenie trafiło do innych świątyń na Żuławach i w okolicy
1695 - rozpoczęcie budowy drugiego kościoła przez Batłomieja Ranischa (z tego okresu pochodzi zachowany fragment wieży)
1738 - ufundowanie organów (prócz tego kościół posiadał bogate wyposażenie, w tym obrazy znanego gdańskiego malarza Andrzeja Stecha i dzwony we wieży z zegarem)
1814 - kościół ulega znacznemu zniszczeniu w czasie opuszczania miasta przez wojska napoleońskie (wrzucono granat)
ok. 1860 - zakończenie odbudowy kościoła
1945 - całkowita zagłada świątyni

stolzenberger - Nie Lis 01, 2009 8:38 pm

jeśli można wiedzieć - z jakich źródeł korzystałeś?
dandola - Nie Lis 01, 2009 8:56 pm

Głównie z prac Sampa, Boguckiej, "Historii Gdańska" i Orłowicza oraz "Przewodnika po Gdańsku". A tu widok kościoła:
http://www.danzig-online.pl/tours/kirche.html

pumeks - Pon Lis 02, 2009 10:56 pm

Widzę, że nadal nie dotarliście do podstawowej książki Wolfganga Deurera. Oto fragment z rękopisu Theodora Meissnera na temat powstania kościoła Zbawiciela.
Duqq - Pon Lis 02, 2009 11:19 pm

A tak z ciekawosci, moglby to ktos rozszyfrowac i przetlumaczyc? :)
pumeks - Pon Lis 02, 2009 11:26 pm

Deurer zamieszcza 4 zdjęcia z wnętrza świątyni. 3 z nich to te, które Stolzenberger wrzucił 21 września 2008 na pierwszej stronie tego wątku. Tutaj skan czwartego zdjęcia z książki Deurera - opisanego "Widok w kierunku zachodnim. Ołtarz z drewnianą obudową chrzcielnicy i empora." Dodatkowo plan wnętrza kościoła. (a - empora organowa, b - empora ołtarzowa)
pumeks - Pon Lis 02, 2009 11:46 pm

I jeszcze rysunki inwentaryzacyjne z 1936 r.
Krzysztof - Wto Lis 03, 2009 7:39 am

pumeks napisał/a:
Salvatorskirche J. Deurer 1943 inwentaryzacja.jpg

Zaskoczył mnie układ ławek. Po lewej stronie, tradycyjnie, frontem do ołtarza. Po lewej frontem do ambony! Czy znacie podobne rozwiązania z innych kościołów?
Ta empora za (nad) ołtarzem - też niespotykana.

pumeks - Wto Lis 03, 2009 8:40 am

Krzysztof napisał/a:
Zaskoczył mnie układ ławek. Po lewej stronie, tradycyjnie, frontem do ołtarza. Po lewej frontem do ambony! Czy znacie podobne rozwiązania z innych kościołów?

To jest właśnie typowe rozwiązanie kościołów ewangelickich, gdzie rzeczy najważniejsze - tj. kazanie - odbywają się na ambonie, a nie przy ołtarzu. Nie jestem w tej chwili pewien, ale wydaje mi się, że taki układ zachował się (przynajmniej częściowo) w kościele Bożego Ciała pod Górą Gradową. A w załączniku - zdjęcie z 1935 r. pokazujące ławki wokół ambony w kościele Mariackim
Cytat:
Ta empora za (nad) ołtarzem - też niespotykana.

A byłeś u franciszkanów w kościele św. Trójcy? :wink:

dandola - Wto Lis 03, 2009 9:23 am

I jeszcze przykład z Pruszcza (1888 r.), który prezentowałem wcześniej. Ławy zwrócone bokiem do ołtarza są ławami kolatorskimi - dla miejscowego właściciela, sołtysa i innych uprzywilejowanych i zasłużonych dla kościoła. Ponadto dwusiedziskowe lawy służyły miejscowym luteranom za konfesjonały, co było powszechną praktyką w kościołach luterańskich Gdańska i okolic aż do początku XIX wieku.
pumeks - Wto Lis 03, 2009 2:24 pm

Wracając do naszych baranów - jeszcze z książki Deurera, rysunek inwentaryzacyjny kościoła po wspomnianym przez Doldara zniszczeniu w 1814 r.
lotek - Wto Gru 15, 2009 4:02 pm

szukając danych o kościele Zbawiciela na Zaroślaku trafiłem na Waszą stronke :) pare nowych informacji uzyskałem. ALE :
chciałem zauważyć . że wieża stojąca obecnie na Zaroślaku nie ma nic wspólnego z kościołem Zbawiciela !!!!!!!!!!
pozdr Jarek

lotos70@interia.pl

dandola - Wto Gru 15, 2009 5:47 pm

Jak to możliwe?
Sabaoth - Wto Gru 15, 2009 11:33 pm

lotek napisał/a:
wieża stojąca obecnie na Zaroślaku nie ma nic wspólnego z kościołem Zbawiciela !!!!!!!!!!


Czyżby to był ślad jakiejś pozaziemskiej cywilizacji?

KrzysztofUrbani - Nie Gru 25, 2011 10:49 pm

Dodam jeszcze swoje 3 grosze o organach u św. Salwatora (wg. Jan Janca/Werner Renkewitz "Geschichte der Orgelbaukunst in Ost- und Westpreussen von 1333 bis 1944", Verlag Weidlich, Würzburg 1984, str. 198., 199.).

Instrument powstał w latach 1737-1738 w warsztacie gdańskiego budowniczego Andreasa Hildebrandta.

Organy zostały uszkodzone podczas oblężenia Gdańska przez Francuzów, po czym zostały niezwłocznie naprawione przez ucznia Hildebrandta - Friedricha Rudolfa Dalitza (kosztorys Dalitza opatrzony jest datą 1806).

W 1826 kolejnej naprawy dokonał uczeń Dalitza - Christian Ephraim Ahrendt.

Instrument przetrwał bez zmian do 1928 r., kiedy to został - bez wyraźnej technicznej potrzeby - zniszczony i zastąpiony nowymi organami firmy Wittek z Elbląga, umieszczonymi za starym prospektem Hildebrandta.

Demontażu i zniszczenia organów dokonano parę godzin przed zaplanowanymi oględzinami przez Wernera Renkewitza, który mógł jeszcze zatrzymać akt wandalizmu.

Organy posiadały pierwotnie 2 klawiatury ręczne oraz sekcję pedałową (umieszczoną w dwóch wieżach na balustradzie chóru) i następujące rejestry:

Manuał główny (Oberwerk - w głębi chóru):

Principal 8' (piszczałki frontowe)
Hohlflöt 8'
Quintadöna 8'
Viol di Gamba 8'
Octava 4'
Flauto allamand 4'
Salicet 4'
Quinta 3'
Octava 2'
Sesquialtera 1 3/5'
Mixtur 4fach 1 1/3'
Trompet 8' (bas/dyszkant)

Manuał poboczny (Brustwerk):

Flöt duse 8'
Rohrflöt 4'
Nassat 3'
Waldflöt 2'
Trompet 8'

Pedal:

Subbaß 16'
Principal 8' (piszczałki frontowe w dwóch bocznych wieżach)
Hohlflöt 8'
Octava 4'
Quinta 3'
Octava 2'
Mixtur 4fach 1 1/3'
Trompet 8'

Do tego:

Cimbelstern (wirująca gwiazda)
Tremulant (wprawiający brzmienie w wibracje)
Sperrventil (odcinający dopływ powietrza do organów)
Evacuant (opróżnienie miecha)

Podczas demontażu organów w 1928 r. miał miejsce wypadek: jedna z dębowych wiatrownic wyrywanych z wnętrza instrumentu spadła na posadzkę.
Pękła przy tym jedna z płyt nagrobnych, wiatrownica natomiast przetrwała upadek bez uszczerbku.


KrzysztofUrbani - Nie Gru 25, 2011 10:53 pm

Organy Hildebrandta posiadały jeszcze gdańskie kościoły:

- św. Anny (1710 - zachowany prospekt z niemymi, oryginalnymi piszczałkami Hildebrandta)
- św. Elżbiety (1735-1736 - prawdopodobnie prospekt ewakuowany w latach 1943-1944)
- św. Jana (główne organy rozbudowane przez Hildebrandta w latach 1744-1746, zachowany pochodzący z wcześniejszych organów główny prospekt oraz fragmenty snycerki wież pedałowych, eksponowane obecnie w przypadkowej formie w kościele mariackim)
- św. Barbary (1746-1747 - to jedyny do 1943 r. w całości zachowany gdański instrument Hildebrandta, organy w całości ewakuowane w latach 1943-1944, zamurowane w wieży kościoła św. Barbary piszczałki po II wojnie światowej wykorzystano do połatania kilku gdańskim instrumentów)
- Lazarettkirche (1749 - obiekt zniszczony w latach 1807-1813)

bavar - Wto Gru 27, 2011 4:07 pm

Czy ja aby na pewno odkryłem Amerykę :hiihihi: dostrzegając, iż ten kościół miał konstrukcję szachulcową swoich murów? Chodzi o fotkę nr 1133..
pumeks - Wto Gru 27, 2011 8:51 pm

Nie bardzo rozumiem o co pytasz?
szachulcową konstrukcję widać na wielu zdjęciach w tym wątku, i zwłaszcza na rysunkach z inwentaryzacji Deurera.

Krzysztof - Sob Kwi 27, 2013 5:03 pm

Dokładny plan Zaroślaka z 1882 r.: https://www.facebook.com/...&type=1&theater
Miro - Pon Gru 02, 2013 9:19 am

Zdjęcie podpisane " Hinter der Salvatorkirche"

Miro

Dana - Pon Gru 02, 2013 10:39 am

:== Kuuurczaki! Cudo! Teraz uliczki już nie ma. Jest zapyziały, gruntowy zaułek, prowadzący do alejki parkowej, okrążającej bastiony i prowadzącej na stadiony MOSiR. Dom pierwszy z prawej jest. Dalszy ciąg zabudowy nie istnieje. Budynki majaczące w głębi zastąpiły wieżowce. Kościół był za ciągiem budynków po lewej, które ocalały.
pumeks - Pon Gru 02, 2013 12:13 pm

:==
seestrasse - Pon Gru 02, 2013 8:15 pm

super!
Miro - Pią Gru 06, 2013 7:51 pm

"I komu to przeszkadzało!".
Lewe zdjęcie wstawił wcześniej Sabaoth, prawe z około 1960 roku.

Miro

Adamdownunder - Pią Gru 06, 2013 10:09 pm

No to jak już takie cacka macie na tej oddzielnej stronie to muszę dodać zdjecie mojej orginalnej grafiki z kościołem Zbawiciela w drugim planie od lewej strony. Według mojego sprzedawcy Litografika pochodzi z ksiazki/atlasu opublikowanego przez Gustav Weise ze Stuttgart w 1866 roku.

Taka sama jest pokazana w ksiażce "Dzieje Biskupiej Góry". Niestety z złym opisem w tym wydaniu na stronie 9 :wink:

Grafika jest podpisana “Art.Av.E. Hochdanz” Ja myśle że ta litografika była zrobiona i wykonana właśnie przez Emila Hochdanz (1816-1885) z miasta Stuttgart. Niemiecki wydawca Carl Hoffman ze Sztutgardu odnalazł jego talent i zatrudniał go przez szereg lat do drukowania pięknych rysunkow i prac litograficznych w swojej drukarni. Carl Hoffman wydrukował książke "Atlas des Gestirnten Himmels fur Freunde der Astronomie" załączajac do niego miedzy innymi widok E. Hochdanz “Danzig, 28 Juli 1851”
Od razu przepraszam że się powtarzam z moim zdjęciem.

Miro - Wto Gru 10, 2013 9:56 am

Arcydzieło to to nie jest, ale zawsze coś.

"Danzig von Bischofsberg"

Miro

Adamdownunder - Wto Gru 10, 2013 11:21 am

Bardzo ładna, widziałem że taka sama jest też pokazana w albumie "Dzieje Biskupiej Góry" i to nawet na pierwszej stronie.
Kto ją podpisał i czy wiadomo kiedy była zrobiona?

Miro - Sro Gru 11, 2013 5:33 pm

Adamdownunder napisał/a:

Kto ją podpisał i czy wiadomo kiedy była zrobiona?


Opis tego obrazu.

Miro

Adamdownunder - Czw Gru 12, 2013 10:06 am

Miro napisał/a:
Opis tego obrazu.

Obraz jest prawdopodobnie z końca XIX wieku lub początku XX wieku. Jeśli się nie myle to Max Buchholz zaprojektował w swoim czasie Herb Gdańska i wiele znaczków pocztowych z tego okresu czasu.

pumeks - Czw Gru 12, 2013 11:08 am

Jeśli za początek XX wieku uznajesz okres Wolnego Miasta ...
Adamdownunder - Czw Gru 12, 2013 11:52 am

No tak, jeśli chodzi o herb i znaczki to okres Wolnego Miasta Gdańska.
Co do obrazu to nie wiem czy da się to ustalić z samego wizerunku kiedy był naprawde zrobiony, biorac pod uwage ze artyści gdańscy czasami historyzowali swoje prace artystyczne.

pumeks - Czw Gru 12, 2013 12:31 pm

Da się ustalić, choćby dzięki temu że na obrazie nie ma wałów i fosy, jest za to ulica Karrenwall i przy niej (na rogu dzisiejszej Okopowej i Toruńskiej) najstarsza część tego co po wojnie zostało siedzibą Urzędu Wojewódzkiego - te budynki raczej nie powstały wcześniej niż ok. 1920 r.
Adamdownunder - Czw Gru 12, 2013 1:03 pm

Na pierwszy rzut oka to myślałem że był starszy.
Dziekujemy za szczegółowy opis i sprostowanie okresu wykonania tego obrazu z widokiem Gdańska. :braawo:

Miro - Czw Gru 19, 2013 3:50 pm

Właśnie do kupienia tutaj

Miro

doldar - Sob Lut 15, 2014 11:29 am

[quote="KrzysztofUrbani"]Dodam jeszcze swoje 3 grosze o organach u św. Salwatora (wg. Jan Janca/Werner Renkewitz "Geschichte der Orgelbaukunst in Ost- und Westpreussen von 1333 bis 1944", Verlag Weidlich, Würzburg 1984, str. 198., 199.).

Instrument powstał w latach 1737-1738 w warsztacie gdańskiego budowniczego Andreasa Hildebrandta.

Organy zostały uszkodzone podczas oblężenia Gdańska przez Francuzów, po czym zostały niezwłocznie naprawione przez ucznia Hildebrandta - Friedricha Rudolfa Dalitza (kosztorys Dalitza opatrzony jest datą 1806).

W 1826 kolejnej naprawy dokonał uczeń Dalitza - Christian Ephraim Ahrendt.

Instrument przetrwał bez zmian do 1928 r., kiedy to został - bez wyraźnej technicznej potrzeby - zniszczony i zastąpiony nowymi organami firmy Wittek z Elbląga, umieszczonymi za starym prospektem Hildebrandta.

Demontażu i zniszczenia organów dokonano parę godzin przed zaplanowanymi oględzinami przez Wernera Renkewitza, który mógł jeszcze zatrzymać akt wandalizmu.

Organy posiadały pierwotnie 2 klawiatury ręczne oraz sekcję pedałową (umieszczoną w dwóch wieżach na balustradzie chóru) i następujące rejestry:

Manuał główny (Oberwerk - w głębi chóru):

Principal 8' (piszczałki frontowe)
Hohlflöt 8'
Quintadöna 8'
Viol di Gamba 8'
Octava 4'
Flauto allamand 4'
Salicet 4'
Quinta 3'
Octava 2'
Sesquialtera 1 3/5'
Mixtur 4fach 1 1/3'
Trompet 8' (bas/dyszkant)

Manuał poboczny (Brustwerk):

Flöt duse 8'
Rohrflöt 4'
Nassat 3'
Waldflöt 2'
Trompet 8'

Pedal:

Subbaß 16'
Principal 8' (piszczałki frontowe w dwóch bocznych wieżach)
Hohlflöt 8'
Octava 4'
Quinta 3'
Octava 2'
Mixtur 4fach 1 1/3'
Trompet 8'

Do tego:

Cimbelstern (wirująca gwiazda)
Tremulant (wprawiający brzmienie w wibracje)
Sperrventil (odcinający dopływ powietrza do organów)
Evacuant (opróżnienie miecha)

Podczas demontażu organów w 1928 r. miał miejsce wypadek: jedna z dębowych wiatrownic wyrywanych z wnętrza instrumentu spadła na posadzkę.
Pękła przy tym jedna z płyt nagrobnych, wiatrownica natomiast przetrwała upadek bez uszczerbku.

[url=http://forum.dawnygdansk.pl/files



I jeszcze jedno ujęcie organowe

Miro - Pią Lut 21, 2014 9:36 am

Mam może trochę naiwne pytanie.
Chodzi o teren jaki zajmowała dzielnica Petershagen.
Czy Gimnazium Polskie i barak klasztoru Dominikanek to jeszcze Petershagen czy już nie.
Mam na myśli teren po drugiej stronie torów.

Miro

Zbych - Pią Lut 21, 2014 12:15 pm

Miro napisał/a:
Chodzi o teren jaki zajmowała dzielnica Petershagen.
Dokładnych granic większości miejsc nie sposób ustalić, można tylko pokusić się tylko o pewne przybliżenia.
Gedanopedia napisał/a:
STARE SZKOTY... ...północną granicę stanowiła obecna ul. Cienista, ...
czyli południową granicę Zaroślaka.

Po wschodniej stronie Kanału Raduni Zaroślak jest na starych mapach pokazywany w trójkącie między Kanałem Raduni, a wpływem Starej Motławy, później fosy. Stąd południową granicą Zaroślaka może być uznana linia będąca przedłużeniem prostego odcinka ulicy Cienistej aż do wpływu Starej Motławy. Łuk tej ulicy przy Kanale Raduni byłby już w Zaroślaku.

pumeks - Pią Lut 21, 2014 2:30 pm

Nie wiem czy dobrze rozumiem opis podawany przez Zbycha, ale jest oczywiste, że granicę pomiędzy Zaroślakiem a Przedmieściem wyznaczała linia fortyfikacji, a po rozebraniu tychże - ulica Okopowa i linia łącząca mniej więcej Basztę Białą z Bastionem św. Gertrudy. Czyli, ewidentnie, dawne Gimnazjum Polskie wraz z boiskiem to Petershagen.
Zbych - Pią Lut 21, 2014 6:19 pm

Fortyfikacje nowożytne podzieliły Zaroślak na dwie części: Zaroślak Zewnętrzny i Wewnętrzny. To co opisałem dotyczy Zaroślaka Zewnętrznego. Na drugie pytanie związane z Gimnazjum Polskim nie odpowiadałem, bo skupiłem się na tym, z czym sam miałem problem.
Dodam tylko, że skoro Petershagen został lokowany przez Krzyżaków, czyli w średniowieczu, to jego pierwotne granice ze Starym Przedmieściem wyznaczają fortyfikacje średniowieczne z Basztą Białą jako narożną. Tylko, czy nie należy uwzględnić zmian, jakie wprowadziło wybudowanie fortyfikacji nowożytnych i uznać teren pomiędzy fortyfikacjami średniowiecznymi, a nowożytnymi za utracony przez Zaroślak. Wiele miejsc miało wielokrotnie zmieniane granice.

pumeks - Pią Lut 21, 2014 9:33 pm

Zbych napisał/a:
Fortyfikacje nowożytne podzieliły Zaroślak na dwie części: Zaroślak Zewnętrzny i Wewnętrzny.

Ale ty piszesz o innej linii fortyfikacji niż wspomniana przeze mnie, takiej która wiązała Bastion św. Gertrudy z Biskupią Górą, i miała przejazd zwany Petershagener Tor zwany obecnie Bramą Oruńską. Z tym, że Zewnętrzny Zaroślak chyba zanikał już po epoce napoleońskiej, w okresie Wolnego Miasta był już tylko jeden Petershagen leżący u stóp Biskupiej Góry nad kanałem Raduni i dalej, po wschodniej stronie linii kolejowej aż do Wiebenwall czyli obecnej ul. Okopowej.
Zbych napisał/a:
skoro Petershagen został lokowany przez Krzyżaków, czyli w średniowieczu, to jego pierwotne granice ze Starym Przedmieściem wyznaczają fortyfikacje średniowieczne z Basztą Białą jako narożną.

Coś mi się zdaje że momencie lokowania Petershagen nie istniała Baszta Biała, a Przedmieście w ogóle nie posiadało murów ani baszt :P

Krzysztof - Pią Lut 21, 2014 9:48 pm

A zabudowania przy ul. Motławskiej (jeśli dobrze pamiętam) to Stare Szkoty?
Żółte to prawie na pewno. Mam wątpliwości do zielonego.

Zbych - Pią Lut 21, 2014 11:10 pm

pumeks napisał/a:
Ale ty piszesz o innej linii fortyfikacji niż wspomniana przeze mnie
Tak, w pierwszej części pisałem o podziale Zaroślaka spowodowanego wybudowaniem fortyfikacji Biskupiej Górki i połączeniem ich z Bastionem św. Gertrudy. Zaroślak Zewnętrzny faktycznie zanikał tak jak piszesz, pozostało trochę zabudowań przy samym trakcie.
Później pisałem już o skutku wcześniejszego podziału Zaroślaka polegającego na oddzieleniu jego części nowożytnymi fortyfikacjami (ciąg Bastionów św. Gertrudy, Wijbego, ...). Bastion św. Gertrudy miał przejazd z bramą, który łączył część wewnątrz fortyfikacji z pozostałą częścią. Przejazd został zlikwidowany po połączeniu Bastionu św. Gertrudy z fortyfikacjami Biskupiej Górki. I pomiędzy tymi fortyfikacjami nowożytnymi (św. Gertrudy, Wijbego), a średniowiecznymi znalazła się mała część Zaroślaka. Tylko, czy teraz jeszcze też należy uznawać ją za Zaroślak, czy już za teren utracony na rzecz Starego Przedmieścia.
pumeks napisał/a:
Coś mi się zdaje że momencie lokowania Petershagen nie istniała Baszta Biała
Oczywiście, że nie. Mury zostały wybudowane ponad sto lat później, ale tereny pomiędzy Motławą a Biskupią Górką poza okolicami traktu i Kanału Raduni zostały przyznane Prawemu Miastu przez Ludolfa Königa w określonych granicach, a późniejsze mury zostały wzdłuż nich poprowadzone.
Krzysztof napisał/a:
Mam wątpliwości do zielonego.
To wschodnia (względem Kanału Raduni) część Zaroślaka Zewnętrznego.
Krzysztof - Sob Lut 22, 2014 1:21 pm

Zbych napisał/a:

Krzysztof napisał/a:
Mam wątpliwości do zielonego.
To wschodnia (względem Kanału Raduni) część Zaroślaka Zewnętrznego.

A żółte to Stare Szkoty, czy te posesje po południowej stronie Mottlausche Gasse też należały do Petershsgen?
Z tej mapy, z 1822 wynika, że po zburzeniu w 1807, do 1822 niewiele odbudowano. Poza trzema domami same "Ruinen".

Zbych - Sob Lut 22, 2014 2:46 pm

Krzysztof napisał/a:
A żółte to Stare Szkoty, czy te posesje po południowej stronie Mottlausche Gasse też należały do Petershsgen?
Te oddalone od drogi na pewno należą do Starych Szkotów, ale te wzdłuż drogi, to nie mam pewności. Wsie często miały zabudowania po obu stronach dróg, a Petershagen był wcześniej. Jednak za zabudowaniami były zawsze jakieś ogrody, a to by mocno przesunęło granice wsi. Ogrody za zabudowaniami widać na mapie z 1711 r. i wygląda na to, że to jednak już Stare Szkoty, a granica biegnie drogą.
Krzysztof napisał/a:
Z tej mapy, z 1822 wynika, że po zburzeniu w 1807, do 1822 niewiele odbudowano.
Na mapie z 1835 r. nie ma żadnych zabudowań ani Zaroślaka Zewnętrznego, ani Starych Szkotów. Na planie Buhsego są w tym miejscu też tylko trzy budynki, ale nie obejmuje on całości. Tylko, że na tym planie w miejscu, gdzie powinien być Zaroślak jest napis Vorstadtbezirk Altschottland. Na planie z 1893 r. powraca nazwa Petershagen i zabudowa jest wyraźnie większa (prawie 10 budynków, ale tylko wzdłuż traktu) i na tym pozostało.
Adamdownunder - Sro Mar 19, 2014 8:45 pm

Pepo napisał/a:
stolzenberger napisał/a:
skąd masz tą rycinę?

A nie jest to przypadkiem rycina z Reinholda Curicke Der Stadt Danzig Historische Beschreibung, oryginalnie wydanym w 1687 r., a którego reprint z 1979 r. jest ogólnodostępny w nowym gmachu BG PAN (syg. III 268965)? Grafiki były często reprodukowane w późniejszych opracowaniach, ale pierwotnie to pochodzą one z pracy R.Curicke.

Zgadza sie. Prawdziwa rycina wyglonda tak jak poniższy obrazek, jeśli chcecie zamienić dobry samóchod na orginalną książkę to wam dam namiar :D
Ebay :dizzy:

Miro - Pią Mar 21, 2014 12:08 pm
Temat postu: Petershagen-Brücke
Petershagen, most nad Radunią, w tle kościół Menonitów.

Miro

Miro - Sro Kwi 30, 2014 3:53 pm
Temat postu: Am Petershagener Tor
Am Petershagener Tor.

Miro

Miro - Nie Maj 11, 2014 8:46 pm

Rok 1997.

Miro

Miro - Nie Maj 25, 2014 6:36 pm

Kościół Zbawiciela na Zaroślaku.

Miro

Miro - Czw Cze 12, 2014 3:30 pm

Petershagen , Salvatorkirche i trochę Bischofsberg.

Miro

Miro - Czw Sie 20, 2015 1:45 pm
Temat postu: Salvatorkirche
Wnętrze kościoła Zbawiciela.

Miro

Miro - Pią Sie 28, 2015 8:31 pm

To się może podobać.
Kościół Zbawiciela i jeszcze więcej.

Miro

Krzysztof - Wto Wrz 08, 2015 8:54 pm

Rozbiórka Petershagener Tor.
z: https://www.facebook.com/...?type=1&theater

Mustafa - Wto Wrz 08, 2015 10:34 pm
Temat postu: Zaroślak 1981 rok
Tutaj video z Zaroślaka z 1981 roku. Pamiętam to był 11 listopada jak nam górka zjechała do domu.
Piotr J. - Sro Wrz 09, 2015 9:43 am
Temat postu: moje zdjęcie z 1984 r.

Fotomemoria - Sro Wrz 09, 2015 10:01 am

To zdjęcie z 1960 r.
Krzysztof - Pią Wrz 11, 2015 8:33 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=1&theater
i https://www.facebook.com/...?type=1&theater

pumeks - Sob Wrz 12, 2015 10:39 am


Miro - Wto Paź 06, 2015 12:48 pm

Zdjęcie z 1983 roku.

Miro

doldar - Pon Paź 12, 2015 3:34 pm

pumeks napisał/a:
Obrazek


Są plany to, w czym problem jest (był?) z odbudową?

Miro - Pon Sty 02, 2017 3:55 pm

Salvatorkirche (kościół Zbawiciela).

Miro

pumeks - Pon Sty 02, 2017 5:45 pm

To jest ciekawe, rzadko spotykane ujęcie :==
Miro - Czw Sty 12, 2017 11:28 am

Możliwe, że ta panorama już była, ale brakuje jej w tym temacie.

Miro

Galadhorn - Nie Paź 08, 2017 4:37 pm

Ja tylko spieszę donieść, że w kościele Zbawiciela w 1746 ochrzczono Daniela Gottlieba Tolkiena, a w 1752 jego brata, Johanna Benjamina Tolkiena. Ten drugi to... prapradziadek naszego znanego pisarza, J.R.R. Tolkiena. Daniel i Johann wyemigrowali do Londynu w latach 1766-1772. Obaj związali się z powstającym w Anglii Kościołem metodystycznym (choć - jak wiecie - sam JRRT dzięki mamie stał się katolikiem).

Więcej szczegółów na moim blogu: http://tolkniety.blogspot.com

W ubiegłym tygodniu udało mi się znaleźć w księgach parafialnych Salwatora wpis z aktem ślubu Christiana Tolkiena i Anny Euphrosyny, z domu Bergholtz - z 1745. A następnie akty dwóch chrztów.

Stąd też moje pytanie. Jaki był zasięg parafii Zbawiciela? Czy w kościele tym chrzcili dzieci ludzie tylko z Petershagen, czy też na przykład z Weinberg i Alt-Schottland? Jak szukać domu, w którym mogli mieszkać Christian i Euphrosina z "Londyńskimi Synami"?

Czy pomoglibyście mi z następującą inicjatywą? Żeby uratować murowany fragment wieży Zbawiciela, może postaramy się o tablicę pamiątkową (np. w formie angielskich blue plaque) z informacją, że z Gdańska pochodziła rodzina Tolkienów, a w tym kościele był ochrzczony ojcowski prapradziadek Profesora Tolkiena? To byłaby też promocja miasta!

pumeks - Nie Paź 08, 2017 4:41 pm

Galadhorn napisał/a:
Czy pomoglibyście mi z następującą inicjatywą? Żeby uratować murowany fragment wieży Zbawiciela, może postaramy się o tablicę pamiątkową (np. w formie angielskich blue plaque) z informacją, że z Gdańska pochodziła rodzina Tolkienów, a w tym kościele był ochrzczony ojcowski prapradziadek Profesora Tolkiena? To byłaby też promocja miasta!

Wieża jest wpisana do rejestru zabytków i na ten moment raczej nic i nikt jej nie zagraża. Natomiast co do tablicy, to doskonale trafiłeś, myślę że dam radę Ci to załatwić :zgooda:

Galadhorn - Pią Sty 05, 2018 8:21 am

Na podstawie ksiąg parafialnych Zbawiciela udało mi się określić zasięg jego parafii w XVIII wieku. Oto części tej dość dużej parafii:

Petershagen (Zaroślak Wewnętrzny i Zewnętrzny)
Schwarze Meer
Bischofsberg
Altendorf
Schottland
Hoppenbruch
Jacobsacker
Judenberg
Looseberg
Grosse u. Kleine Mulde
Motlausche Gasse
Neugarten
Nonnen Acker (?)
Sandgrube
Schidlitz
Schlapke
Schlagthal
Stolzenberg
Stolzenbergsche Grund
Vigilanz (do 1767)
Wahlengang (in Schwarze Meer)
Weinberg

Krzysztof - Pią Sty 05, 2018 4:26 pm

Pozaznaczałem na mapie z 1807 te miejsca. Nie znalazłem kilku:
Hoppenbruch
Jacobsacker
Nonnen Acker
Schlagthal
Stolzenbergsche Grund
Vigilanz
Na tej mapie jest Weinberg. Nie jestem pewien czy to ten należał do tej parafii bo oprócz tego były jeszcze Weinbergi nad Siedlcami i pod Biskupią Górką.

Galadhorn - Pią Sty 05, 2018 6:12 pm

Vigilanz to szaniec na samej północy Biskupiej Górki, Hoppenbruch to Chmielniki, a Schlagthal to Dolina Grusz (koło Nowych Ogrodów).
Galadhorn - Pią Sty 05, 2018 6:15 pm

Krzysztof napisał/a:
A zabudowania przy ul. Motławskiej (jeśli dobrze pamiętam) to Stare Szkoty?
Żółte to prawie na pewno. Mam wątpliwości do zielonego.

Na zielono zaznaczyłeś tzw. Zaroślak Zewnętrzny

pumeks - Pią Sty 05, 2018 6:21 pm

Hoppenbruch - to chyba tzw. Chmielniki, z grubsza pomiędzy Starymi Szkotami a Orunią - czyli późniejszy Stadtgebiet, dzieliły się bodajże na Pelplińskie i Oruńskie
Jacobsacker - tego nie znam
Nonnen Acker - dosłownie Ziemia mniszek (nazwa od klasztoru brygidek), dziś ul. Józefa Wieniawskiego na Siedlcach
Schlagthal - chyba to samo co Schladahl, dolna część ul. Malczewskiego, według opracowania https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostki_morfogenetyczne_Gda%C5%84ska podjednostka okręgu Siedlce
Stolzenbergsche Grund - nie znam :???:
Vigilanz - chodzi o jeden z bastionów Biskupiej Górki (pomiędzy bastionem Scharfenort ("Ostroróg") a bastionem Sandgrube ("Piaskowym")
Weinberg - to chyba właśnie ten "pod Biskupią Górką", pamiątką po nim była nazwa ul. Cienistej "Neuweinberg".

Krzysztof - Pią Sty 05, 2018 9:19 pm

Cytat:
Stolzenbergsche Grund - nie znam
Nie zdziwiłbym się gdyby to była obecna ul. Stoczniowców.

Edit: Znalazłem potwierdzenie na mapie z 1822 r.

greeley - Sob Sty 27, 2018 12:46 am

Rozmowa rozwija się wokół kościoła a ja chciałbym wrócić do tematu cmentarzy tej parafii. Konkretnie chodzi mi o to w jakich latach na którym z cmentarzy należących do zboru Zbawiciela odbywały się pogrzeby. Konkretnie interesują mnie lata 1794-1878.
pumeks - Pią Cze 22, 2018 1:44 pm

Na powyższe nie znam odpowiedzi. Dołączę natomiast zdjęcie na którym widać, jak pozostałości kościoła wyglądały w 1960 r.

(zapożyczone z tego tematu)

Galadhorn - Pią Cze 22, 2018 4:39 pm

A ja mam pewną ciekawą mapę z APGd (sygn. 300,MP/631), na której widzimy rysunek pierwotnego kościoła Zbawiciela, który Gedanopedia tak opisuje:

Cytat:
Zbór na ► Zaroślaku, tzw. Zewnętrznym, wzniesiono w latach 1633–1635 z inicjatywy pastora z ► Oruni, Eliasa Hirschfelda, jednocześnie obsługującego ► kaplicę św. Gertrudy (urządzoną w przeniesionym w 1582 roku do części wewnętrznej tej osady szpitalu św. Gertrudy). Kaplica ta była niewielka i nie wystarczała do obsługi pensjonariuszy przytułku oraz coraz liczniejszych mieszkańców przedmieścia. Kościół Zbawiciela to pierwszy w Gdańsku od samego początku luterański dom modlitwy, jednocześnie ośrodek ewangelicki parafii dla tej części zespołu miejskiego. Jego budowniczym był Rajnold de Clerck. Powstała budowla jednonawowa, o konstrukcji ryglowej z wieżą, zorientowana równolegle, dłuższym bokiem wzdłuż Kanału Raduni. We wnętrzu znalazły się cenne obrazy, między innymi autorstwa ► Andreasa Stecha. Pierwszy kościół Zbawiciela został w roku 1656 zburzony przez gdańszczan w ramach przygotowań do obrony przed atakiem Szwedów.


Na tej XVII-wiecznej mapie (inwentarz opisuje ja jako pochodzącą z 1600; dziękuję Adamowi Sz. za tę mapę), znajduje się nie tylko St Salvator ustawiony równolegle do Kanału Raduni, ale też widać na niej też osadę na Biskupiej Górce.

Galadhorn - Pią Cze 22, 2018 4:59 pm

greeley napisał/a:
Rozmowa rozwija się wokół kościoła a ja chciałbym wrócić do tematu cmentarzy tej parafii. Konkretnie chodzi mi o to w jakich latach na którym z cmentarzy należących do zboru Zbawiciela odbywały się pogrzeby. Konkretnie interesują mnie lata 1794-1878.

Z ksiąg parafialnych, które są dostępne w serwisie Ancestry.com wynika, że w tym okresie chowano ludzi zarówno w samym kościele, na cmentarzu przy samym kościele i na Nowym Cmentarzu (przy dzisiejszej ulicy Na Stoku). Najpopularniejszy był Nowy Cmentarz:



Na grafice z tematu: http://tolkniety.blogspot...6-1791-jrr.html widać, że Neu-Kirchhof był najpopularniejszy. Na nim pochowano państwa Tolkienów, praprapradziadków słynnego pisarza.

Krzysztof - Nie Maj 07, 2023 9:38 am

https://www.facebook.com/...626110159561214
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/344544491_761897892203089_2050392595101291419_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=smIGFbOfkIAAX8Ix1-M&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=00_AfD9ON7PTBzPDdrSRcTmbvl35BnPmQvvUagBfsd_e8fXVA&oe=645CEAEB

Miro - Pon Wrz 25, 2023 5:35 pm

Ładna panorama z Kościołem Zbawiciela.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group