Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Album DANZIG - WERDEN BEHAUPTUNG EINER DEUTSCHEN STADT

roland - Sob Lut 23, 2008 11:38 am
Temat postu: Album DANZIG - WERDEN BEHAUPTUNG EINER DEUTSCHEN STADT
Kilka tygodni temu na Allegro wystawione były zdjęcia z września 1939 roku. Ceny niektórych zdjęć dochodziły szalonych wysokości. Na tej aukcji udało mi się zdobyć tylko 4 zdjęcia.
Byłem zdumiony po zakupie - zdjęcia to malutkie (4,5x4,5 cm) stykowe odbitki. Okazało sie, że zdjęcia to połowa wkładek stereoskpowych pochodzących z albumu wydanego w roku 1940 - DANZIG - WERDEN BEHAUPTUNG EINER DEUTSCHEN STADT. Po małym śledztwie znalazłem ten album w USA w firmie handlującej pamiątkami o III Rzeszy. Mimo koszmarnej ceny!!!! zakupiłem go , gdyż zawiera wiele unikalnych fotografii z "trudnego" okresu historii naszego miasta.
Codziennie będę umieszczał kilka fotografii z tego albumu.

parker - Sob Lut 23, 2008 12:02 pm
Temat postu: Re: Album DANZIG - WERDEN BEHAUPTUNG EINER DEUTSCHEN STADT
roland napisał/a:

Codziennie będę umieszczał kilka fotografii z tego albumu.


Super :)

A skąd jest ten pierwszy budynek? W pierwszej chwili myślałam, że Wrocław, ale ten we Wrocławiu jest wyższy.

Sabaoth - Sob Lut 23, 2008 1:23 pm

Ten budynek stał na rogu Dominikswall i Silberhütte czyli na dzisiejsze mniej więcej na środku pasa Wałów Jagiellońskich biegnącego w stronę Okopowej. Budynek na siedzibę Zachodniopruskiego Zakładu Ubezpieczeń (Die Westprußiesche Versicherungsanstalt) zaprojektował znany architekt Adolf Bielefeldt. Prace budowlane były prowadzone pomiędzy 28 kwietnia, a 1 sierpnia 1929 r. co pozwala doskonale datować pewne zdjęcie lotnicze:
villaoliva - Sob Lut 23, 2008 3:12 pm

Cytat:
budowlane były prowadzone pomiędzy 28 kwietnia, a 1 sierpnia 1929 r.

Szybko kiedyś budowano.

feyg - Sob Lut 23, 2008 4:50 pm

villaoliva napisał/a:
Cytat:
budowlane były prowadzone pomiędzy 28 kwietnia, a 1 sierpnia 1929 r.

Szybko kiedyś budowano.

Chcieli zdążyć przed Wielkim Kryzysem, to jasne... :^^

ruda - Sob Lut 23, 2008 5:02 pm

Cytat:
Szybko kiedyś budowano.


Fakt.
W 1900 roku rozpoczęto prace projektowe budynków Politechniki, a w sierpniu tego roku prace budowlane. Po czterech latach stanęły budynki o kubaturze 200 000 m3.
6 października inaugurowano nowy rok akademicki. Całością kierował architekt Albert
Carsten.

1900-1904 powstają trzy gmachy : Archiwum Państwowe, Biblioteka Rady Miejskiej
(obecnie Biblioteka PAN) i Wyższa Szkoła Realna (od 1945 roku I LO).
Sam gmach Biblioteki 1903-4.
Autorem całości był K.Kleefeld.

Skromny fragmencik, bo w tym czasie budowano wiele ! :co_jest:

roland - Sob Lut 23, 2008 8:42 pm

Sabaoth napisał/a:
Ten budynek stał na rogu Dominikswall i Silberhütte czyli na dzisiejsze mniej więcej na środku pasa Wałów Jagiellońskich biegnącego w stronę Okopowej. Budynek na siedzibę Zachodniopruskiego Zakładu Ubezpieczeń (Die Westprußiesche Versicherungsanstalt) zaprojektował znany architekt Adolf Bielefeldt. Prace budowlane były prowadzone pomiędzy 28 kwietnia, a 1 sierpnia 1929 r. co pozwala doskonale datować pewne zdjęcie lotnicze:


Przeglądałem kilka tysięcy zdjęć Gdańska i nigdy nie widziałem tego budynku :haha:

Sabaoth - Sob Lut 23, 2008 9:15 pm

Jedno pochodzi z książki o Adolfie Bielefeldzie, na drugim, widać jedynie fragment budynku wystający zza pomnika zwycięstw.
pumeks - Sob Lut 23, 2008 9:35 pm

A ja mam "werden und behauptung" w swoich zbiorach ale zdjęcia mocno zdekompletowane - nie wiem, czy 20% się zachowało :II
Co do budynku na rogu Dominikswall/Silberhütte to jest jeszcze co najmniej jedno zdjęcie gdzie go widać, może w poniedziałek wrzucę.

roland - Nie Lut 24, 2008 1:20 pm
Temat postu: nnastępna partia zdjęć
kolejne zdjęcia.
pumeks - Pon Lut 25, 2008 9:44 am

roland napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
Ten budynek stał na rogu Dominikswall i Silberhütte czyli na dzisiejsze mniej więcej na środku pasa Wałów Jagiellońskich biegnącego w stronę Okopowej.


Przeglądałem kilka tysięcy zdjęć Gdańska i nigdy nie widziałem tego budynku :haha:


Polecam "Był sobie Gdańsk" tom V, s. 64. Zdejmowane chyba ze szczytu budynku przy Targu Rakowym, a może z Volkstagu?
I jeszcze anons reklamowy z publikacji wydanej w 1933 r.

renekk - Pon Lut 25, 2008 7:53 pm

To znaczy, że ten budynek stał tutaj:
Filejski - Pon Lut 25, 2008 11:34 pm

Wspaniale zdjecia. Budynek Versicherungsanstallt zupelnie mnie zaskoczyl. Zastanawiam sie jak sie tam zmiescil przy istniejacym jeszcze Irrgarten. Dochodze do wniosku, ze kamienica widoczna w centralnej czesci pocztowki musiala zostac wyburzona, aby zrobic mu miejsce ? Pozdrawiam.
roland - Wto Lut 26, 2008 10:12 am

Następne trzy zdjęcia.
dandola - Sro Lis 16, 2011 10:01 pm

Czy to nie była siedziba jedynej słusznie panującej i przewodzącej narodowi partii? (Nasz Gdańsk" 2011)
pumeks - Sro Lis 16, 2011 10:08 pm

dandola napisał/a:
Czy to nie była siedziba jedynej słusznie panującej i przewodzącej narodowi partii? (Nasz Gdańsk" 2011)

Nie wiem którą partię i który naród możesz mieć na myśli, ale ten budynek był jedynie siedzibą zakładu ubezpieczeniowego. Omawialiśmy go np. w tym wątku.

Krzysztof - Czw Lis 17, 2011 12:07 pm

pumeks napisał/a:
Omawialiśmy go np. w tym wątku.

Pomimo tego, że tam zostało to wyjaśnione - ułatwienie. :biedactwo:

dandola - Czw Lis 17, 2011 2:55 pm

Naprzeciw Żaka - przecież tam stał komitet PZPR podpalony w roku 1970.
Dana - Czw Lis 17, 2011 3:27 pm

Dondola - to nie ten narożnik. Były komitet stoi naprzeciw Żaka ale dalej w prawo po za zdjęciem. Jakbyśmy ujęcie przedłużyli w prawo, to komitet na dole, a ponad Wałami Żak. Ustaw się plecami do Targu Drzewnego :^^
Sabaoth - Czw Lis 17, 2011 3:45 pm

dandola napisał/a:
Czy to nie była siedziba jedynej słusznie panującej i przewodzącej narodowi partii?

A po polsku umiesz czytać? W podpisie pod zdjęciem wyraźnie widać, że jest to ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ!!!

Mikołaj - Czw Lis 17, 2011 4:16 pm

Cytat:
Naprzeciw Żaka - przecież tam stał komitet PZPR podpalony w roku 1970.

na poprzedniej stronie jest mapka, jak nadal masz wątpliwości, no to już nie wiem co poradzić

Dana - Czw Lis 17, 2011 4:30 pm

Mikołaj - spoko, dandola nie ma po prostu wyrobionej orientacji terenowej. Taka przypadłość i myślę, że zasługuje na wyrozumiałość.
Dandola - na tej mapce przy górnej krawędzi Kanał Raduni wypływa spod Wałów, a były komitet jest za kanałem. Żak na mapce jest przy lewej krawędzi, w górnej połowie. Czy rozjaśniłam ci ciemności :biedactwo: :^^

dandola - Czw Lis 17, 2011 5:28 pm

Dużo gadania, a mało konkretów. W takim przypadku przedstawia się zdjęcie współczesne i fertig.
Marek Z - Czw Lis 17, 2011 5:39 pm

dandola napisał/a:
W takim przypadku przedstawia się zdjęcie współczesne i fertig.

Na współczesnym zdjęciu też byś niewiele zobaczył, bo budynek nie istnieje. W tym miejscu jest teraz ulica w kierunku Oruni.
A po drugiej stronie Żaka, w tym wypadku - znaczy po drugiej stronie ul Hucisko. Budynek stoi na skrzyżowaniu Wałów Jagiellońskich i Huciska. Po drugiej stronie od niego patrząc przez Wały Jagiellońskie stoi Budynek Byłego PZPR, a patrząc przez Hucisko - stał budynek omawianego Zakładu Ubezpieczeń.

Anker - Czw Lis 17, 2011 6:24 pm

Zdjęcie wykonano z miejsca w którym stał do 1945r Zakład Ubezpieczeń
dandola - Czw Lis 17, 2011 6:53 pm

Jeśli zdjęcie wykonano z miejsca, w którym stał ten budynek to rozumiem, iż naprzeciw mamy przystanek tramwajowy i dalej Żaka, a niegdyś niedaleko po lewej stronie był czołg i jest park z mostkiem. W takim razie nie zgadza się opinia jednego z dawnych obywateli miasta, iż w tym miejscu jeszcze w latach 60-tych znajdował się budynek, w którym miała być jakaś geodezja, czy firma zajmująca się budową dróg.
Krzysztof - Czw Lis 17, 2011 7:06 pm

dandola napisał/a:
w tym miejscu jeszcze w latach 60-tych znajdował się budynek

A to nie o tym? On stał.

dandola - Czw Lis 17, 2011 7:56 pm

Anker napisał/a:
Zdjęcie wykonano z miejsca w którym stał do 1945?r Zakład Ubezpieczeń
?
pumeks - Czw Lis 17, 2011 8:03 pm

Czego z wypowiedzi Ankera nie zrozumialeś? :???:
feyg - Czw Lis 17, 2011 8:08 pm

A tak przy okazji: wyjaśniło się skąd wykonano chociażby to zdjęcie :wink:
Anker - Czw Lis 17, 2011 8:25 pm

No dobrze...do 1947r
Mikołaj - Czw Lis 17, 2011 8:44 pm

dandola napisał/a:
W takim przypadku przedstawia się zdjęcie współczesne i fertig.
dandola napisał/a:
Jeśli zdjęcie wykonano z miejsca, w którym stał ten budynek to rozumiem, iż naprzeciw mamy przystanek tramwajowy i dalej Żaka

:aaale: :aaale: :aaale: :aaale:


Fenix - Czw Lis 17, 2011 8:45 pm

A tu w lewym dolnym rogu chyba w budowie:
Sabaoth - Czw Lis 17, 2011 8:45 pm

To jeszcze raz, łopatologicznie.

Dawny budynek Żaka, jeszcze dawniej siedziba Komisarza Generalnego, a jeszcze dawniej Generalkommando zaznaczyłem na mapce 1 (słownie jedynką). Budynek stoi do dzisiaj. Po dugiej stronie ulicy zwanej dawniej Elisabethwall, a dzisiaj Wały Jagiellońskie stoi dawna siedziba przewodniej siły narodu czyli PZPR, jeszcze dawniej Zakład Ubezpieczeń od Ognia czyli Danziger Feuersozietät oznaczony 2. Z "drugiej bańki" czyli po drugiej stronie Silberhütte, dzisiejsza ul. Hucisko w sąsiedztwie parku z mostkiem czyli Kleiner Irrgarten zwanego dzisiaj Małym Błędnikiem stał omawiany wyżej budynek Zakładu Ubezpieczeniowego zaprojektowany przez Adolfa Bielefeldta oznaczony na mapce 3.

Zamieszczam kilka zdjęć przedstawiających dawny budynek Żaka, dawny budynek przewodniej siły narodu i nieistniejący dzisiaj, a omawiany przez nas w tym wątku budynek zakładu ubezpieczeniowego (w tym jedno zdjęcie tego zakładu w budowie).

Mam nadzieję, że teraz będzie już wszystko jasne.

pumeks - Czw Lis 17, 2011 10:07 pm

To i ja się pobawię w łopatologię :mrgreen:
1 - Zakł. Ubezpieczeń na Życie Lebensversicherungsanstalt Westpreussen
2 - Siedziba Wysokiego Komisarza Ligi Narodów (Generalkommando, Żak)
3 - Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia Westpr. Feuersozietät (KW PZPR)
4 - "powojenna geodezja"
5 - budynek przy "Żaku", po jego zburzeniu odsłonięto fundamenty baszty Bramy Raduńskiej

Obiekt 1 zniknął po wojnie, 2 istnieje, 3 mimo spalenia w 1970 - również, 4 i 5 zburzono w związku z poszerzaniem Wałów Jagiellońskich około 1970

Fenix - Czw Lis 17, 2011 10:20 pm

Budynek nr 5:
bavar - Czw Lis 17, 2011 10:33 pm

Albo ja nie mam dostatecznie wyrobionego gustu architektonicznego [dopuszczam taką możliwość :hihi: ] albo ten Zakład Ubezpieczeń na Życie [Lebensversicherungsanstalt Westpreussen] był po prostu brzydki z tym ażurem na dachu :II Z drugiej jednak strony to to, co po nim dzisiaj pozostało, czyli nijaki park z wyasfaltowanymi ścieżkami, to też nie jest to, co być w tym miejscu powinno.. No ale idzie nowe, czyli przebudowa i zabudowa Targu Rakowego i okolicy :%
pumeks - Czw Lis 17, 2011 10:36 pm

bavar napisał/a:
to, co po nim dzisiaj pozostało, czyli nijaki park z wyasfaltowanymi ścieżkami

Jaki park? 8O tam jest węzeł Hucisko, newralgiczne skrzyżowanie w mieście

bavar - Czw Lis 17, 2011 10:44 pm

pumeks napisał/a:
Jaki park? 8O tam jest węzeł Hucisko, newralgiczne skrzyżowanie w mieście


Wg mnie nie zupełnie a co najwyżej częściowo, co sprawiedliwie dzieli rację pomiędzy nas obu :wink: . A tak serio, to na jednym z powyższych zdjęć, na którym jest widok z któregoś piętra tego budynku na "Żaka" i okolicę, to widać ewidentnie, że był jeszcze przed nim spory trawnik, co nie pozwala sądzić, że byłby on w samym centrum współczesnego skrzyżowania Huciska z Wałami.. :hmm:

pumeks - Czw Lis 17, 2011 10:47 pm

bavar napisał/a:
widok z któregoś piętra tego budynku na "Żaka" i okolicę, to widać ewidentnie, że był jeszcze przed nim spory trawnik, co nie pozwala sądzić, że byłby on w samym centrum współczesnego skrzyżowania Huciska z Wałami.. :hmm:

ale teraz mówisz chyba o "powojennej geodezji"... zresztą w świetle wklejonej wyżej mapki "łopatologia 2" to i na jej miejscu są dziś ulice, nie park.

bavar - Czw Lis 17, 2011 10:53 pm

Okej, nie będę dalej w to brnął - widocznie mam mylne wyobrażenie o skali przedwojennej Dominikswall i Elisabethwall a przyznam, że - niestety dla mnie - zachodzi takie prawdopodobieństwo :wink:
Anker - Pią Lis 18, 2011 2:34 am

Trawnik był, a na nim stało takie cudo
feyg - Pią Lis 18, 2011 10:50 am

Anker napisał/a:
No dobrze...do 1947r

A tak zdjęcie nr 2 wygląda w pełnej krasie (i jeszcze jedno) ;-)
źródło

Krzysztof - Pią Lis 18, 2011 11:20 am

Tu ja mam kłopoty z orientacją :hmm:
Te ruiny w tle to właśnie Zakład Ubezpieczeń, czy co innego :???:

pumeks - Pią Lis 18, 2011 11:27 am

Popatrz na mapkę:


Żołnierze stoją mniej więcej vis-a-vis Bramy Wyżynnej i Danziger Hofu. W kierunku Silberhütte było wcześniej aż 5 budynków i to co widać, to zapewne ruiny wszystkich pięciu.

dandola - Pią Lis 18, 2011 11:34 am

I mniej więcej w pobliżu tunelu wiodącego do Gildii. Z tyłu mają park z mostkiem i później czołgiem. A przy okazji pytanie - kiedy powstał budynek koszmarek "Lotu"?
feyg - Pią Lis 18, 2011 11:50 am

pumeks napisał/a:
Żołnierze stoją mniej więcej vis-a-vis Bramy Wyżynnej i Danziger Hofu. W kierunku Silberhütte było wcześniej aż 5 budynków i to co widać, to zapewne ruiny wszystkich pięciu.

Dokładnie tak!

Poczet sztandarowy stoi mniej więcej w miejscu gdzie widać tramwaj na poniższym zdjęciu:
[/code]
źródło: Fotopolska[/list]

Krzysztof - Pią Lis 18, 2011 11:51 am

pumeks napisał/a:
to co widać, to zapewne ruiny wszystkich pięciu.

Teraz widzę :LL:
Najbardziej z prawej widać nawet tą ażurową attykę Zakładu Ubezpieczeń.

Mikołaj - Pią Lis 18, 2011 12:36 pm

dandola napisał/a:
kiedy powstał budynek koszmarek "Lotu"?

15 sekund SAMODZIELNEGO szukania przez google
http://pl.wikipedia.org/w...Gda%C5%84sku%29

pumeks - Pią Lis 18, 2011 12:37 pm

dandola napisał/a:
kiedy powstał budynek koszmarek "Lotu"?

Tylko nie "koszmarek" :evil:
http://historia.trojmiast...ofu-n44481.html

dandola - Pią Lis 18, 2011 12:41 pm

W Wikipedii piszą o Danziger Hofie z błędami i gdzieś między wierszami o Locie, który miał powstać na jego gruzach. Bzdura. Brakuje kilkadziesiąt metrów w lewo. Czemu nie koszmarek? A co perła architektoniczna? Ni przypiął ni przyłatał.


Gadamy i gadamy o tym Hucisku i okolicy, ale niech mnie ktoś jeszcze oświeci co to za chałupa po prawej stronie w pobliżu kościoła Elżbiety i siedziby niewidocznego po prawej stronie towarzystwa pożarowego? Tam chyba dziś jest jakiś ogród ogrodzony metalowym płotem. (Quelle: fotopolska.eu)

bavar - Pią Lis 18, 2011 10:15 pm

Koszmarny budynek LOTu powstał w latach 60. I żeby nie było - czytałem wnikliwie Twój artykuł Pumeksie już w dniu jego premiery i subiektywnie się nie zgadzam, że odbudowa Danziger Hof byłaby poniekąd gorsza od zbudowania LOTu :hihi:
pumeks - Pią Lis 18, 2011 10:43 pm

Jestem dziwnie spokojny, że jeśli LOT kiedyś zniknie, to na jego miejscu stanie coś znacznie gorszego :P
Anker - Wto Lis 22, 2011 2:11 pm

Cytat:
Obiekt 1 zniknął po wojnie, 2 istnieje, 3 mimo spalenia w 1970 - również, 4 i 5 zburzono w związku z poszerzaniem Wałów Jagiellońskich

Tak na marginesie.
Budynek oznaczony na planie nr. 4 należał do 1939r do Artura Ankera syna Simona Ankera "Zbożowego Króla" współzałożyciela loży masońskiej Gedania i sponsora TV Bar Kochba żydowskiego klubu sportowego działającego w Gdańsku do 1935r
http://www.jewishgen.org/...ery.php?g=Anker

Sabaoth - Sro Lis 23, 2011 11:06 pm

Tak gwoli ścisłości, wszyscy mówimy o budynku LOTu, a przecież wcześniej to był sklep meblowy (kto pamięta?). Właśnie wygrzebałem zdjęcie:
pumeks - Sro Lis 23, 2011 11:27 pm

Sabaoth napisał/a:
sklep meblowy (kto pamięta?)

A zajrzałeś do linku wklejonego przeze mnie 18 listopada, parę postów wyżej? :mrgreen:

princessita - Czw Lis 24, 2011 11:50 am

Hmm, a ja nie wiedzialam. Dom meblowy chyba lepiej pasuje nic dzisiejszy Lot. :dziadek:
dandola - Czw Lis 24, 2011 4:50 pm

Rzeczywiście ciekawe. Sklep meblowy to znałem z Rajskiej obok NOT-u. Tam teraz stoi jakiś nowoczesny moloch towarowy.
Mikołaj - Pon Gru 26, 2011 12:19 pm

w nawiązaniu do wcześniejszych rozważań o budynku zakładu ubezpieczeń -
Mikołaj - Pon Sty 16, 2012 1:01 am

aż się prosi o zestawienie:



Mirekaszub - Pon Lut 17, 2014 2:18 pm

Sabaoth napisał/a:
Jedno pochodzi z książki o Adolfie Bielefeldzie, na drugim, widać jedynie fragment budynku wystający zza pomnika zwycięstw.


Proszę o nazwę wyżej wymienionej książki o Adolfie Bielefeldzie. Mieszkam w domu zaprojektowanym przez niego i chciałbym nieco więcej dowiedzieć się na jego temat.

Sabaoth - Pon Lut 17, 2014 6:28 pm

Książka to: "Architekt Adolf Bielefeldt 1876-1934" wydana przez Dom Uphagena / Muzeum Sopotu, Gdańsk 2003. ISBN 83-918610-3-1
Mirekaszub - Pon Lut 17, 2014 7:04 pm

Dziękuję bardzo :)
djjack - Sob Cze 04, 2016 8:52 pm
Temat postu: Lebensversicherungsanstalt Westpreussen


Lebensversicherungsanstalt Westpreussen

Źródło - "Freie Stadt Danzig".
Herausgeber Werner-Rades.
Verlag F. Hessenland G.m.b.H./Stettin.

Miro - Czw Cze 09, 2016 12:28 pm

„Lebensversicherungsanstalt Westpreussen Danzig“
Budowę tego obiektu rozpoczęto 28.04.1929 roku, a już w połowie lutego 1930 roku prace zostały zakończone.
Jako ciekawostkę dodam, że budynek ubezpieczalni postawiony został na fundamentach poprzedniego budynek stojącego na tej działce.
Materiał z rozbiórki został wykorzystany przy nowych pracach budowlanych.
Poniżej hol główny ubezpieczalni.

Miro

EwkaW - Czw Cze 09, 2016 12:52 pm

A gdzie stał ten budynek? Bo przecież gmach na Wałowej nie ma takiego holu :hmm:
Pewnie jakąś głupotę napisałam, ale to naprawdę dla mnie ciekawostka 8O . Napisz może jeszcze kilka słów o tym, Miro :)

pumeks - Czw Cze 09, 2016 1:02 pm

Ewo, praktycznie cały wątek jest o tym budynku, poczytaj od początku :wink:
EwkaW - Czw Cze 09, 2016 1:06 pm

Czyli dobrze czułam przez skórę, że piszę głupotę :wink: Dziękuję i już się zagłębiam :)
EwkaW - Czw Cze 09, 2016 1:25 pm

No i odkryłam Amerykę :hihi: Nie miałam pojęcia o tym budynku :oops:
tadter - Pią Cze 10, 2016 10:04 pm

Sehr gut!
Fajnie wszystko wytlumaczyliscie i napisaliscie. Dzieki bardzo!!!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group