Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Am Johannisberg 15 / Sobótki / siedziba tvp / Zinglershohe

villaoliva - Pon Sty 21, 2008 8:27 pm
Temat postu: Am Johannisberg 15 / Sobótki / siedziba tvp / Zinglershohe
Zacznę od odrobiny historii tego miejsca.

pumeks napisał/a:
w książce Hanny Domańskiej "Gdański Zakon Synów Przymierza" znalazłem informację, że willa przy Am Johannisberg 15 została ok. 1925 zakupiona przez lożę "Zur Kette an der Weichsel", z tym że budynek został udostępniony na miejsce zebrań adeptom innej loży: "Zu den drei Säulen" (Pod trzema Kolumnami), którzy zbierali się tutaj przez krótki czas - ich loża istniała co najwyżej do 1933 r., ale juz od 1928 r. przeżywała poważny regres.
Budynek przy Sobótki 15 był przez wiele lat siedzibą gdańskiej telewizji.


Od około 10 lat budynek jest opustoszały :II
Zapraszam na smutną wycieczkę do środka .....

Marcin - Pon Sty 21, 2008 9:09 pm

:II Płakać się chce jak widzę takie zrujnowane wnętrza...
A z zewnątrz budynek też się już się sypie od pewnego czasu. :(

villaoliva - Pon Sty 21, 2008 9:34 pm

Przed nami jeszcze dwa piętra :evil:
Im wyżej tym gorzej....

parker - Pon Sty 21, 2008 9:38 pm

A wiadomo, jakie plany wobec budynku ma nowy właściciel?
villaoliva - Pon Sty 21, 2008 9:51 pm

Nie sprawdzałem jeszcze warunków zabudowy ani kto jest obecnie właścicielem w księgach.
Jeśli ktoś ma możliwość szybko się tego dowiedzieć, to proszę o pomoc.
Warto sprawę nagłośnić szerzej. :protest:

Od "tubylców" trudno się dowiedzieć czy obiekt nadal należy do TVP czy do miasta (bo i takie zdanie usłyszałem).
Przez wiele lat ośrodek regionelny TVP usiłował sprzedać w formie przetargu oba obiekty przy Sobótki lecz ten konkretny chyba miał zaporową cenę startową.

Niebawem wejdziemy na 1 pietro. Przygotujcie ...... kalosze :|

parker - Pon Sty 21, 2008 9:55 pm

W innym wątku na FDG ktoś pisał o planach inwestora na zabudowę terenu po telewizji - do ostatniego przetargu te obiekty były wystawiane jako całość. Myślałam, że ta wizyta to w porozumieniu z nowym właścicielem... ja kiedyś próbowałam tam wejść ale nie udało mi się sforsować ochrony. Czekam na kolejne zdjęcia z niecierpliwością :)
seestrasse - Pon Sty 21, 2008 10:03 pm

villa, publicznie! :wink:
:== :== :==

Makabunda - Wto Sty 22, 2008 8:26 am

Bardzo kibicuję aby znalazł się jakiś właściel. Chociaz może być z tym kłopot, bo ceny nieruchomosci powariowały. Ostatnio widziałem ofertę sprzedaży segementu z ul. Zbyszka z Bogdańca do remontu (może nie aż tak wielkiego ale zawsze remontu) za 1.100.000 PLN :wow: , więc co dopiero taka chatka. :hmmm:
villaoliva - Wto Sty 22, 2008 10:38 am

seestrasse napisał/a:
villa, publicznie! :wink:
:== :== :==


Dziękuję :roll:

Oby pokazanie stanu tego zabytku pomogło go uratować...

Czas na I piętro.

Tequilla - Wto Sty 22, 2008 11:02 am

Wody tam jak na oceanie :% jeżeli ktoś tym się nie zajmie to w krótkim czasie szybko zniknie koleny element naszej historji :II
rychu40 - Wto Sty 22, 2008 1:39 pm

villaoliva napisał/a:
Oby pokazanie stanu tego zabytku pomogło go uratować...

Świetnie go pokazałeś ale jak to było możliwe. Każdy może tam wchodzić. 8O
A może poniosłeś wydatki na przekupienie jakiegoś ciecia. Nikogo tam nie ma. :II
Jeżeli właściciel doprowadza do takiej dewastacji zabytku to gdzie te służby konserwatorskie. Może ruszą z jakimiś zabezpieczeniami dachu. Jakaś folia bo to wszystko zgnije. :yyy:

villaoliva - Wto Sty 22, 2008 1:57 pm

To już gnije :II
W niektórych pomieszczeniach sytuację ratuje linoleum przez które nie przenika woda. Gdyby nie to, parter wyglądałby tak samo jak I piętro. Ale to kwestia czasu. Wilgoć jak widać idzie także po ścianach.

O jedno się nie obawiajcie. Cały teren jest dobrze pilnowany.

villaoliva - Wto Sty 22, 2008 7:13 pm

No to już ostatnie zdjęcia.
Dwa z I piętra i reszta z II poziomu.

BillyBoy - Wto Sty 22, 2008 10:27 pm

Villa, bardzo ciekawe fotki :D :hurra: Piwnice też zdołałeś spenetrować? W jakim są stanie?

Zastanawiam się jak to możliwe, że z uwagi na historię budynku, dzisiejsi adepci sztuki królewskiej nie wykazują nim zainteresowania. Przed laty bezskutecznie starali się o pozyskanie budynku przy Ogarnej 27/28 celem utworzenia tam swojego muzeum. Wtedy się nie udało, za to ten budynek nadawał by się idealnie do tych celów. Bo nie uwierzę, żeby brakowało im pieniędzy na zakup tej willi i jej renowację...
:oco:

roland - Wto Sty 22, 2008 11:09 pm

1979 roku w ramach praktyki w TVP pracowałem w tym budynku. Już w tamtych latach stan niektórych pomieszczeń był tragiczny, szczególnie suteryna, gdzie stała maszyna do wywoływania filmów. Można było robić tam grzybobranie przez cały rok. :II
villaoliva - Sro Sty 23, 2008 12:34 am

BillyBoy napisał/a:
Villa, bardzo ciekawe fotki :D :hurra: Piwnice też zdołałeś spenetrować? W jakim są stanie?

Zastanawiam się jak to możliwe, że z uwagi na historię budynku, dzisiejsi adepci sztuki królewskiej nie wykazują nim zainteresowania. Przed laty bezskutecznie starali się o pozyskanie budynku przy Ogarnej 27/28 celem utworzenia tam swojego muzeum. Wtedy się nie udało, za to ten budynek nadawał by się idealnie do tych celów. Bo nie uwierzę, żeby brakowało im pieniędzy na zakup tej willi i jej renowację...
:oco:


Nie, piwnic nie penetrowałem :wink:

A do adeptów by sie ruszyli może powinniśmy zakrzyknąć "Dzieci Wdowy, do mnie !"

rychu40 - Sro Sty 23, 2008 1:25 pm

Znamy, znamy? Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Rozdział 1, przepisy ogólne:
Art. 5. Opieka nad zabytkiem sprawowana przez jego właściciela lub posiadacza polega, w szczególności, na zapewnieniu warunków:
1) naukowego badania i dokumentowania zabytku;
2) prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku;
3) zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie;
4) korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości;
5) popularyzowania i upowszechniania wiedzy o zabytku oraz jego znaczeniu dla historii i kultury.
Art. 50. (...)
3. W przypadku wystąpienia zagrożenia dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru, polegającego na możliwości jego zniszczenia lub uszkodzenia, starosta, na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków, może wydać decyzję o zabezpieczeniu tego zabytku w formie ustanowienia czasowego zajęcia do czasu usunięcia zagrożenia. Przepisy o gospodarce nieruchomościami stosuje się odpowiednio.
4. Jeżeli nie jest możliwe usunięcie zagrożenia, o którym mowa w ust. 1 lub 3:
1) zabytek ruchomy może być przejęty przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, w drodze decyzji, na własność Skarbu Państwa, z przeznaczeniem na cele kultury, oświaty lub turystyki, za odszkodowaniem odpowiadającym wartości rynkowej tego zabytku;
2) zabytek nieruchomy może być na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków wywłaszczony przez starostę na rzecz Skarbu Państwa lub gminy właściwej ze względu na miejsce położenia tego zabytku, w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach o gospodarce nieruchomościami.
No to do roboty panie Konserwatorze Wojewódzki. Coś nie za bardzo się pan kwapi panie Kwapiński do tego niszczejącego obiektu :II
Wszystko zmierza pewnie do jednego. Gdy zabytek się tak zdekapitualizuje że tylko będzie się nadawał do rozbiórki to go rozwalą i wybudują super apartamentowiec w stylu nowobogackich.

villaoliva - Sro Sty 23, 2008 4:07 pm

Konserwator zaczyna wreszcie pracować, na razie na Żuławach.
Może trzeba mu pokazać ten niszczejący obiekt "palcem" :!!:

tobocian - Sro Sty 23, 2008 6:32 pm

Normalnie załamka... :wow: brak słów...
Dostojny Wieśniak - Nie Lut 03, 2008 5:34 am

Villa napisał
Cytat:
Może trzeba mu pokazać ten niszczejący obiekt "palcem"


Jakie może? Trzeba. Może pod dworzec do kamery podejść? :evil: Może niezależna i obiektywna telewizja lokalna pomoże!? To by dopiero było!

Cytat:
Znamy, znamy? Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.


Jest jeszcze prawo budowlane. Może sie mylę ale można przeprowadzić prace na koszt właściciela, nie mówiąc już o mandatach. Parę milionów w plecki telewizora. Na biednego, ciemnego żuławskiego chłopa nie trafiło! A może wywiad z Panią od Kultury w telewizorze? ((...!) Regulamin Forum).

ruda - Nie Lut 03, 2008 1:27 pm

"Konserwator zaczyna wreszcie pracować, na razie na Żuławach. "



Żuławy i mierzeja, 1 luty 2008


"Dwanaście miesięcy na wykonanie remontu ma właściciel domu podcieniowego w Żuławkach.Nakaz natychmiastowych prac remontowych to decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ultimatum to ostatni krok przed drogą sądowa. Jeśli właściciel nie wykona w tym roku remontu niszczejącego budynku, rozpocznie się procedura wywłaszczenia. To ostrzeżenie dla posiadaczy innych, niszczejących zabytkowych obiektów.

Wizja lokalna podcienia z Żuławek i spotkanie z przedstawicielem obecnego właściciela domu przyniosły jednoznaczną decyzję. Albo nastąpi remont budynku albo odebranie zabytku.Przypadek z Żuławek to pierwsza tego typu decyzja na Pomorzu w ostatnich latach......................
Jeśli sąd odbierze zabytkowy dom podcieniowy obecnemu właścicielowi, nieruchomość przejdzie w ręce Skarbu Państwa lub samorządu.
- Samorząd nie planuje przejęcia tego obiektu..........."

W tym przypadku, skoro go nie ma w rejestrze zabytków to jest prawo budowlane oraz można wystąpić z wnioskiem o wpis do tego rejestru a potem niech prawo działa!

villaoliva - Nie Lut 03, 2008 1:46 pm

Pytanie laika.
Kto może wystąpić o wpis do rejestru zabytków?

ruda - Nie Lut 03, 2008 2:10 pm

Każdy, a grupa silniejsza.
"Wejdziemy" w temat ,zaraz.

parker - Nie Lut 03, 2008 2:14 pm

'Ustawa ochronie zabytków i opiece nad zabytkami' napisał/a:
Art. 9. 1. Do rejestru wpisuje się zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków z urzędu bądź na wniosek właściciela zabytku nieruchomego lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym znajduje się zabytek nieruchomy.

ruda - Nie Lut 03, 2008 2:22 pm

Rejestracja zabytku nieruchomego


Aby zarejestrować zabytek nieruchomy znajdujący się na obszarze województwa pomorskiego należy złożyć wypełniony formularz wniosku w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku bądź w Delegaturze w Słupsku, jeśli obiekt znajduje się na terenie powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, lęborskiego czy słupskiego. Wymagany formularz wniosku można pobrać tutaj >>> wniosek.

Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:

aktualne (z ostatnich 3 miesięcy) zaświadczenie z księgi wieczystej właściwego Sądu Rejonowego w 1 egz. (wypis powinien dotyczyć całości nieruchomości)
wypis i wyrys z ewidencji gruntów, wydany i poświadczony przez właściwy oddział geodezji i gospodarki gruntami w 1 egz.
aktualne adresy wszystkich współwłaścicieli i administratora nieruchomości
wykaz użytkowników (z podaniem adresów właścicieli ewent. sklepów, warsztatów itp.), potwierdzony przez administrację budynku
inne posiadane dokumenty pomiarowe oraz materiały dotyczące obiektu (plany, fotografie, przekazy źródłowe).

ruda - Nie Lut 03, 2008 2:28 pm

Ale decyzje może podjąć konserwator "sam z siebie".Trzeba by chyba jakiś apel , czy cos.
TV nam nie pomoże :hiihihi: ale może konkurencja? Wszak tam pracuja ludzie z Gdańska, co z TV odeszli.

ruda - Nie Lut 03, 2008 2:44 pm

Popatrzcie, poczytajcie, co prawda był to zabytek, ale i tak nadzór budowlany odegrał dużą rolę.
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75475,2492593.html

Dostojny Wieśniak - Nie Lut 03, 2008 3:38 pm

Procedura wpisu do Rejestru Zabytków trwa w gdańskich warunkach ok. pół roku. Tyle pracy mają ludzie. Wredny donos do nadzoru budowlanego przyśpieszyć może sprawę. Jest jeszcze prokuratura, która może wyjaśnić sprawę sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Do nich można nawet anonimowo jak kto nie ma czasu na bieganie po sądach. Prokuratura musi każdą informację sprawdzić.

Przeciwnik silny, tym smaczniejsze zwycięstwo będzie. Choć jest niebezpieczeństwo wzrostu abonamentu telewizyjnego w Pomorskiem. :wink:
A w uzupełnieniu informacji Rudej o lubelskich sprawach - wewnątrz trwają już intensywne prace konserwatorskie.

Piotr A. - Pią Kwi 01, 2011 10:07 pm
Temat postu: Dawna siedziba Telewizji (d. Wzgórze Zinglera)
Czy ktoś wie jakie są plany dot. byłej siedziby TVP we Wrzeszczu (dawne Wzg. Zinglera)? Byłem tam onegdaj i szczęka mi opadła.
Budynki w riunie - częściowo dzięki BZZ (Bezlitośni Zbieracze Złomu). Zrobiłem kilka fotek, choć padało i było ponuro. Niestety mój komp się zbiesił i nie chce pomniejszać zdjęć. Mogę zdjęcia podrzucić jeśli będzie wola polityczna:)

pumeks - Pią Kwi 01, 2011 10:21 pm

Trochę zdjęć już mamy, np. w tym wątku:
http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=4173
Jeśli chodzi o plany, to oczywiście obecny właściciel ma bardzo prosty plan: sprzedać i wziąć kasę.
Plany na przyszłość powstaną, jeśli ktoś to kupi. Moim zdaniem nieprędko.

flawia - Sob Maj 21, 2011 7:41 pm

hej, przymierzam się do dyplomu na tym terenie (projekt architektoniczno - urbanistyczny w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków),byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w znalezieniu szczegółowych informacji na temat historii tego zespołu,rysunkami projektowymi etc. Nie znam niestety niemieckiego co troszkę utrudnia mi poszukiwania.

Jestem też ciekawa jakie są Wasze pomysły na zagospodarowanie tego terenu,
:)

Sabaoth - Sob Maj 21, 2011 9:11 pm

flawia napisał/a:
Jestem też ciekawa jakie są Wasze pomysły na zagospodarowanie tego terenu

Ja bym tam widział restaurację "Zinglers Höhe" :hihi:

Hochstriess - Sob Maj 21, 2011 10:24 pm

I to jest słuszna koncepcja!
Dostojny Wieśniak - Nie Maj 22, 2011 12:43 am

Popieram. :mrgreen:
Sabaoth - Nie Maj 22, 2011 10:16 am

A tak powinna wyglądać:
flawia - Wto Paź 18, 2011 10:13 am

I stało się, temat zatwierdzony, czas na szczegółowe analizy, a do projektu siadam od lutego. Póki co kieruję swoje kroki do konserwatora i archiwum, ciekawsze materiały postaram się udostępniać :)
flawia - Wto Paź 18, 2011 10:15 am

Sabaoth dziękuję za pocztówki, tej pierwszej nigdzie wcześniej nie widziałam. Ja też uważam, że miejsce powinno zostać przywrócone mieszkańcom :)
slowik45 - Wto Paź 18, 2011 10:08 pm

Dorzucę i ja coś , nie pytajcie się o źródło bo nie pamiętam , po prostu mam na dysku .
flawia - Czw Paź 20, 2011 6:39 pm

Byłam dziś na Kotwiczników, niestety w rejestrze zabytków nie ma żadnych obiektów z ul. Sobótki 15 ( w archiwum jest dostępna biała karta S. 18 - aktualnej siedziby ZUSu)
roland - Czw Paź 20, 2011 8:32 pm

Spróbuj odwiedzić Archiwum Państwowe. Może mają materiały Policji Budowlanej dotyczące tego obiektu.
flawia - Wto Lis 29, 2011 1:16 pm

Niestety w Archiwum nie ma żadnych materiałów Policji Budowlanej dotyczących Am Johannisberg :(
flawia - Sro Lut 08, 2012 4:15 am

Po pierwsze, odnosząc się do wątku otwierającego temat zachęcam do zapoznania się z artykułem Aleksandra Masłowskiego - http://ibedeker.pl/obiekt.../#axzz1lMgD8IBd .
Jak pisała, wspomniana wcześniej, autorka opracowania dot. lóż masońskich w budynku Zinglershohe od 1925 r do 1933 mieściły się siedziby dwóch lóż. To chyba jednak nie oznacza, że restauracja była nieczynna, na dowód fragment z Echa Gdańskiego z 1926r (nr 116 jeśli dobrze pamiętam z 22 maja).



Druga rzecz to, dziękując jeszcze raz za okazane wsparcie :) pochwalę się, że zaczęłam pracę nad tematem i jestem jeszcze na etapie analiz (jeśli ktoś jest zainteresowany tematem mogę podesłać esej który napisałam na zaliczenie na temat obiektów na Sobótki 14 i 15 rozwinięty o historię miejsca (Góry Jana, Lisiego wzgórza)). Otrzymałam też od właściciela posesji pozwolenie na wejście na teren, zostałam po nim oprowadzona a także umożliwiono mi wstęp do budynków. Ponadto dostałam rysunki inwentaryzacyjne, które pomogą mi na pewno w fazie projektowej. Niestety wszystkie te dobrodziejstwa za jeden podpis - że nie udostępnię i nie będę rozpowszechniać zdjęć z terenu itd. Nie mniej pozwolę sobie zamieścić 2 zdjęcia które udało mi się zrobić z wieży dawnej restauracji na panoramę miasta( bo zdaje się, że w ten sposób nie złamie danego słowa a może kogoś zdjęcia ucieszą :)
Szczerze mówiąc zupełnym przypadkiem zrobiłam zdjęcie z miejsca w którym zrobiono je zapewne ok 100lat temu :)




i na koniec drobna ciekawostka ( zawrta w podlinkowanym artykule ) - w 1901r doszło do zmiany numeracji w związku z rozwojem dzielnicy i wówczas należąca do Jäschkenthaler Weg działka stała się Am Johannisberg 14. Nie wiem jak z działką na której znajduje się budynek dawnej restauracji (Am J.15) ale ta informacja daje szansę, że ponowna wizyta w archiwum przyniesie szereg nowych informacji (jak wspominałam, nie ma materiałów dot. Am Johannisberg/Sobótki).

i jeszcze taki widok, do refleksji...


Krzysztof - Sro Lut 08, 2012 9:46 am

flawia napisał/a:
Nie wiem jak z działką na której znajduje się budynek dawnej restauracji (Am J.15)

Przeanalizowałem mapę z 1898 r.
Działka "(Am J.15)" nie ma żadnego numeru.
Na czerwono zaznaczyłem numerację Jaśkowej Doliny. Pomiędzy numerami 20 i 23 widzę jedną działkę, ale nie jestem pewien, czy to 21, czy 22. Ale brakuje jednego numeru. To może być numer tej działki, ale bardziej prawdopodobne wydaje mi się przynależność jej do starej numeracji Am Johaninisberg. Zaznaczyłem ją na zielono. Mam problemy z rozczytaniem numerów 4 i 6, ale ten ciąg 1 - 10 (i dalej) wydaje się prawdopodobny. Wtedy byłaby to działka Am Johaninisberg 2

flawia - Sro Lut 08, 2012 10:22 am

dziękuję za mapę, muszę się nad nią zastanowić bo ewidentnie nie ma wrysowanego budynku restauracji ( ten znajduje się trochę bardziej na zachód od osi (pn.-pd) ul. Sobótki, tymczasem podrzucam fotkę gdzieś kiedyś znalezioną. Domyślam się, że jakoś na samym początku XX w ( bo kościół powstał chyba w 1902r).
Krzysztof - Sro Lut 08, 2012 11:17 am

flawia napisał/a:
ewidentnie nie ma wrysowanego budynku restauracji

Mnie to też zastanowiło. To co jest zaznaczone to chyba ten domek po lewej stronie.
Kiedy wybudowano budynek restauracji?

grzechuu - Sro Lut 08, 2012 5:07 pm

był jeszcze taki


jakby połączony z restauracją

flawia - Sro Lut 08, 2012 10:52 pm

W "ogrodach odchodzących...?" Katarzyna Rozmarynowska pisze, że na wzgórzu "od ok 1850 r. mieściła się restauracja, która przyciągała gości pięknym widokiem na położony niżej Wrzeszcz i dalej na nadmorskie łąki oraz morze. Pozostał po niej budynek, który przez wiele lat był siedzibą Telewizji Polskiej".Z kolei Hanna Domańska wskazuje rok 1886 jako datę powstania restauracji. Zaznacza też, że "w 1894 roku pojawiła się nazwa „Zinglershohe” [ autorka z pewną dozą niepewności sugeruje, że nazwa może pochodzić od nazwiska właściciela].Budynek ten miał bardzo przestronny taras z pięknym widokiem na położony 90 metrów niżej Gdańsk Wrzeszcz". Podejrzewam, że dalszy opis u Rozmarynowskiej dotyczy tego właśnie założenia:o jego dawnej funkcji przypomina wieża widokowa, stare drzewa i doskonale zachowane tarasy, na których latem toczyło się ożywione życie towarzyskie. Pod regularnie przyciętymi lipami stawiano ogrodowe meble, a mimo to i tak trudno było pomieścić wszystkich chętnych. Restauracja pełniła funkcję bramy wejściowej do parku i schroniska dla amatorów pieszych wędrówek . Można tu było podjechać dorożką odpocząć po męczącym spacerze albo schronić się przed niespodziewanym deszczem. Stąd rozchodziły się dróżki we wszystkich kierunkach.

Ja osobiście nieznalazłam jeszcze w materiałach źródłowych informacji nt daty powstania, z ostatnich moich poszuzkiwań wnioskuję jednak, że jeszcze w 39r restauracja funkcjonowała ale o ile wcześniej była mowa o kawiarni, restauracji i hotelu to w 1939r w książce ardesowej pojawia się "Gaststatte". Nie wiem czy to dużo zmienia, ja niestety nigdy nie uczyłam się języka niemieckiego więc ratuję się słownikiem przeglądając materiały i działam troszkę po omacku, ale jak tylko się czegoś konkretnego dowiem dam znać :)

swoją drogą pomógłby mi ktoś rozwinąć skróty pojawiające się przy nazwiskach w książkach adresowych? Jeśli to dla Was nie problem to spotykam się z takimi ( a skoro już mam spisane to przepiszę tu wszystkie w zależności od roku, tak dla ciekawostki):

(co oznacza takie "E"przy nazwisku?)

1922r r. "Monsehr, K, Gastwirt.E
Bohne, F., Kassiererin.
Koch, K., Kellner.
Rosalewski. F., Arb.
Schipanski, B., Chauffeur.
Strander, F., Kellner"

1925r.
"Loge.E (Kette a.d.W.) Drogesch, Leo,Arb"
Janatschek,
Klenzendorf, E. Wachtm.
Steckel, R., Kriminal Assistent

1928r. "Loge Kette an der Weichsel.E
Boudza,vereid. Schiffs-kapitan.
Chabowski. Joh. Schreib.
Janaschek, Rudolf, Kfm., Cafe und Restaurant Zinglershohe.
Monse, Kaufmann."

1929r. "Loge Kette an der Weichsel.E
Bioza , Max, Kfm.
Janaschek, Rud. Hotelier Cafe und Restaurant Zinglershohe.
Munser, Wenzel. Werkmeister.
Schulz. Franz. Maler."

1931r. "Ammer, Albert E (Cafe Zinglershohe.) Cafe und Restaurant Zingleshohe.
Bezler, Emil, Landwirt.
Burza, Max Kfm.
chabowski, Joh., Holzarbeiter.
Loge Kette an der Weichsel.
Malinowski, Anton, Arb."

1934r. "Monsehr, Karl,Kfm.
Blank. Erich, Tischler.
Cafe un Restaurant Zinglershohe.
Chabowski, Joh., Holzarbaiter.
Garski, Robert, Arb.
Kasper, Marianna, Rent.
Robertis-Kasper, Hans- Artist
Strehlau, Victor, Kfm.
Wiegandt, Victor,
Bucherrevisor."

1935r. Monsehr, Karl, Kfm E (Elbing, A.Stadtfeld 6.)
Ammer, Albert.Kfm.
Cafe und Restaurant Zinglershohe.
Garski Robert,Arb.
Heyer, Artur, Kfm.
Kasper, Marianna,Rent.
Malinowski, Anton. Arb.
Robertis - Kasper, Hans. Artist
Roeber Adam, Arb.
SA-Sturm 6/36.
Strehlau.Victor,Kfm.
Wiegandt, Victor.
Bucherrevisor.
Wittkowski, Paul, Kelln."

1936-37r. " Monsehr, Karl, Kfm E (Elbing, A.Stadtfeld 6.)
Ammer Elfriede Wwe
Bartz Hans Klemper
Cafe und Restaurat Zinglershohe.
Dettlaff Paul. Arb
Furst Gustav Zimm
Darski, Robert, Arb.
Kasper, Marianna, Rent.
Kosłowski, Anton, Arb
Robertis - Kasper, Hans. Artist
SA Sturm7/L6
Strehlau, Viktor, Kfm.
Wiegandt, Victor, Bucherrevisor."

1937-38r. "Monsehr, Karl, Kfm. E (Elbing. A. Stadtfeld 6.)
(Verw Elfriede Ammer Gastatten Inhibin)
Gasper Robert Artist
Dettlaf Paul Arb.
Fuhrst Gustav Zimm
Garski, Robert, Arb.
Gastatte "Zinglershohe"
John A Arb
Koslowski Ernst Friseur
Malinowski Franz Arb
Pawelczyk Jos Eisenb Beamter
Wiegandt Hans Ang"

1939r. "Monsehr, Karl, Kfm. E (Elbing. A. Stadtfeld 6.)
(Verw Elfriede Ammer Gastatten Inhibin)
Casper Robert Artist
Dettlaf Paul Arb.
Garski, Robert, Arb.
Gastatte "Zinglershohe"
John Karl Eisenb
Koslowski Ernst Friseur
Malinowski Franz Arb
Pawelczyk Jos Eisenb Beamter
Wiegandt Hans Ang"

1942r " Monsehr. Karl Kfm E( (Elbing. A. Stadtfeld 6.)
(Verw Elfriede Ammer Gastatten Inhibin)
Bartz Alfred Klemp u Installateur
Budnicki Josef Arb
Burmeister Anni Frau
Dettlaff Walter Arb
Dischauer Richard Arb
Formella Aloisius Stellm
Formella Johann Schloss
Funk Felix Postschaffn
Helmin Wanda Rentnrn
Kasper Johannes Artist u Musiker
Kostlowski Kurt Friseur-gehilfe
Malinowski Anton Arb
Rohde Paul. Arb
Skibba Franz Uffz
Thilla Auguste Wwe
Wiegandt Victor Ang

Jeśli przychodzą Wam do głowy jakieś wnioski albo podejrzenia odnośnie historii miejsca na bazie tej listy to będę wdzięczna za wszelkie uwagi :)

Krzysztof - Czw Lut 09, 2012 10:15 pm

flawia napisał/a:
jeden podpis - że nie udostępnię i nie będę rozpowszechniać zdjęć z terenu

Ale mnie to nie dotyczy :P
Zwiedziłem dzisiaj ogródek. :rwie_wlosy:
Co do schodów - to te zachowane wykonano w latach 50. Jeśli dobrze pamiętam - to były tam i wcześniej, ale węższe. Nie pamiętam (a ciekawi mnie to) dla jakiego obiektu były przerabiane, bo telewizji, chyba, tam jeszcze nie było.

pumeks - Nie Lut 12, 2012 4:07 pm

flawia napisał/a:
(co oznacza takie "E"przy nazwisku?)

Najwyraźniej E oznacza, że dana osoba jest właścicielem nieruchomości (Eigentümer?), a niekoniecznie mieszka pod wskazanym adresem.

flawia - Nie Wrz 29, 2013 8:40 pm

Dziękuję wszystkim, którzy udzielili mi pomocy wstawiając zdjęcia bądź pocztówki albo odpowiadając na moje inne pytania. Z różnych przyczyn musiałam odłożyć pracę nad dyplomem o rok. W tej chwili jestem na etapie przygotowywania dokumentacji do składanej w najbliższych dniach pracy.
Wykonałam w miarę dokładne analizy zdjęć i rzutów które umożliwiły mi wykonanie m.inn. trójwymiarowych modeli (w wersji cyfrowej). Poza tym dostałam zgodę od TVG na inwentaryzację neorenesansowej willi. Piszę o tym bo z przyjemnością podzielę się efektami pracy kiedy już zostanie doszlifowana - myślę, że wiele informacji może wydać się Wam interesująca.

Tymczasem chciałam zapytać się czy wiecie kiedy nastąpiła przebudowa wieży i kiedy ubrano wejście w taki postmodernistyczny mundurek? Oraz czy sądzicie, że tą informację można uznać za wiarygodną:
https://www.facebook.com/...150747346811242 ?
(wiadomo mi, że w lipcu 1942 r faktycznie miał miejsce nalot Lancasterów na Gdańsk, podczas którego doszło do zestrzelenia 2 maszyn a wśród załogi było 2 Kanadyjczyków (kobieta zadająca pytanie jest kanadyjką i tam mieszka - niestety nie odpowiada mi na maile). W księdze adresowej z 1942 r nie ma już informacji o restauracji ani kawiarni a budynek pensjonatu ( ten na południowy wschód od werandy restauracji) nie widnieje na mapach z późniejszych lat (przynajmniej tych które mam).
Za wszelkie informacje będę wdzięczna

Krzysztof - Nie Wrz 29, 2013 10:55 pm

flawia napisał/a:
budynek pensjonatu ( ten na południowy wschód od werandy restauracji)

Mogłabyś dokładniej określić o który to budynek chodzi.

flawia - Nie Wrz 29, 2013 11:20 pm

na zdjęciu wyżej przesłanym przez @grzechuu widać go po lewej stronie

flawia - Sro Gru 04, 2013 5:38 pm

Jeszcze raz dziękuje wszystkim panom, którzy odpowiedzieli na moje zapytania; jeśli ktoś byłby zainteresowany efektami mojej pracy (dyplom magisterski) w poniedziałek 9. grudnia o godz. 16 w Gmachu Głównym PG, na dziedzińcu południowym będę broniła swojej pracy - obrona ma charakter publiczny .
Czas na prezentację jest mocno ograniczony- jednak przewiduje się dodatkowy czas na pytania także od publiczności.
Tematem pracy jest Rewaloryzacja Wzgórza Zinglera.

emka - Nie Lut 16, 2014 10:07 pm

Nadal nic się tu nie dzieje, a oba budynki niszczeją. Stan dachu, budynku przy nr 15 jest fatalny, mury też się sypią. Stan na luty 2014. Wstyd TVP :/
emka - Nie Lut 16, 2014 10:16 pm

Orientujecie się, czy budynki przy Sobótki są wpisane do rejestru zabytków ?
pumeks - Pon Lut 17, 2014 6:33 pm

Sama sprawdź:
Rejestr zabytków nieruchomych

emka - Pon Lut 17, 2014 7:06 pm

Dziękuję Ci pumeks. Obiekty nie figurują w rejestrze zabytków :(
Orka - Nie Mar 09, 2014 9:47 pm

Serce się kraje...Porównuję ze zdjęciami villaoliva z 2008 i stwierdzam, że brakuje już zdobionych klamek, balustrady i zadaszenia czy zabytkowych lamp na schodach :( Tu kilka moich zdjęć z dzisiejszego rekonesansu, niestety musiałam się ewakuować, bo ochroniarz, mobilizowany przez kogoś z chyba pracowników-musiał się wykazać i zaczął mnie gonić, strasząc, że mi "tą kamerę zabierze" :evil:
sobótki

Dostojny Wieśniak - Pon Mar 10, 2014 12:44 am

emka napisał/a:
Dziękuję Ci pumeks. Obiekty nie figurują w rejestrze zabytków :(
Za to figurują w wojewódzkiej ewidencji zabytków, są więc objęte ochroną. Może nadać temat telewizji. :hmm: Może nakręcą jakiś reportaż interwencyjny? :wink:
Krzysztof - Pią Lut 26, 2016 9:17 pm

Orka napisał/a:
Serce się kraje...Porównuję ze zdjęciami villaoliva z 2008 i stwierdzam, że brakuje już zdobionych klamek, balustrady i zadaszenia czy zabytkowych lamp na schodach

Po prawie dwóch latach od wizyty Orki brakuje już większości stropów :rwie_wlosy: --- :mur: --- :rzyg_1: , a właściciel :party:

Krzysztof - Pią Lut 26, 2016 9:42 pm

Budynek ma po środku płaski dach kryty papą (taras widokowy) i on ciągle jest szczelny. Po bokach są mansardy kiedyś kryte blachą. Niestety po zerwaniu blachy (przypuszczalnie złomiarze) woda mogła przez wiele lat dostawać się do wnętrza. Belki stropowa zgniły i ...
Ocalało jeszcze kilka pomieszczeń pod płaskim dachem.
w 2008 r.
villaoliva napisał/a:
intarsja w sieni.JPG
jedna z intarsji sufitowych w sieni (dobrze zachowane)


Teraz jak zaczyna się łuszczyć farba widać, że to nie intarsje a malowanie.

Krzysztof - Pią Lut 26, 2016 9:57 pm

Troszkę ryzykując dotarłem na taras widokowy na dachu. Warto było!
Ten taras jest dobrze widoczny na pierwszym planie zdjęcia z 1893 r. analizowanym ostatnio przez Jarka http://jarekwasielewski.p...-ponad-120-lat/

Dostojny Wieśniak - Pią Lut 26, 2016 11:15 pm

Krzysztof napisał/a:
brakuje już większości stropów
Prawo budowlane napisał/a:
Art. 73.
1. Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

2. Nie jest katastrofą budowlaną:

uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany, nadającego się do naprawy lub wymiany;
uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń budowlanych związanych z budynkami;
awaria instalacji.
Art. 74.
Postępowanie wyjaśniające w sprawie przyczyn katastrofy budowlanej prowadzi właściwy organ nadzoru budowlanego.
(...)
Art. 76.
1. Organ, o którym mowa w art. 74, po otrzymaniu zawiadomienia o katastrofie budowlanej jest obowiązany:

niezwłocznie powołać komisję w celu ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy oraz zakresu czynności niezbędnych do likwidacji zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
niezwłocznie zawiadomić o katastrofie budowlanej właściwy organ nadzoru budowlanego wyższego stopnia oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
2. W skład komisji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, wchodzą: przedstawiciel właściwego organu jako przewodniczący, przedstawiciele innych zainteresowanych lub właściwych rzeczowo organów administracji rządowej, przedstawiciele samorządu terytorialnego, a także, w miarę potrzeby, rzeczoznawca budowlany lub inne osoby posiadające wymagane kwalifikacje zawodowe.

3. Do udziału w czynnościach komisji mogą być wezwani:

inwestor, właściciel lub zarządca oraz użytkownik obiektu budowlanego;
projektant, przedstawiciel wykonawcy i producenta wyrobów budowlanych;
osoby odpowiedzialne za nadzór nad wykonywanymi robotami budowlanymi.
4. Organ, o którym mowa w art. 74, może nakazać właścicielowi lub zarządcy, w drodze decyzji, zabezpieczenie miejsca katastrofy oraz obiektu budowlanego, który uległ katastrofie, uporządkowanie terenu lub wykonanie innych niezbędnych czynności i robót budowlanych. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i może być ogłoszona ustnie. W razie niewykonania lub nadmiernej zwłoki w wykonaniu decyzji przez właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego, organ zapewni jej wykonanie na koszt i ryzyko zobowiązanego.


Art. 77.
Organy, o których mowa w art. 76 ust. 1 pkt 2, mogą przejąć prowadzenie postępowania wyjaśniającego przyczyny i okoliczności powstania katastrofy budowlanej.

Art. 78.
1. Po zakończeniu prac komisji właściwy organ niezwłocznie wydaje decyzję określającą zakres i termin wykonania niezbędnych robót w celu uporządkowania terenu katastrofy i zabezpieczenia obiektu budowlanego do czasu wykonania robót doprowadzających obiekt do stanu właściwego.

2. Organ, o którym mowa w ust. 1, może zlecić na koszt inwestora, właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego sporządzenie ekspertyzy, jeżeli jest to niezbędne do wydania decyzji lub do ustalenia przyczyn katastrofy.

Art. 79.
Inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego po zakończeniu postępowania, o którym mowa w art. 78, jest obowiązany podjąć niezwłocznie działania niezbędne do usunięcia skutków katastrofy budowlanej.

:arrow: Prawo budowlane
To co widać na zdjęciach. to już jest temat dla prokuratury.

Wiercipietek - Sob Lut 27, 2016 9:21 am

Jest też odpowiedzialność za straty w majątku firmy. Można z tego paragrafu szarpać nawet prywatnego właściciela, w przypadku firmy państwowej to chyba bułka z masłem (?). Tylko komuś musi się zachcieć.
Krzysztofie, lepiej nie włazić samemu w takie miejsca. Łatwiej się przemycić, ale ryzyko naprawdę poważne. Ja się nawet czasem zastanawiałem, czy na takie obiekty nie kupić sobie detektora lawinowego.

Jarek z Wrzeszcza - Nie Lut 28, 2016 1:28 pm

Oczy rozbolały mnie od patrzenia na Wasze zdjęcia... :II
tobocian - Sro Mar 02, 2016 12:12 am

Boże, Allahu, czy innym tam... znajdzie się w końcu jakiś paragraf na właściciela? Człowiek nie odśnieży kawałka chodnika to SM już jest z mandatem, tu umiera zabytek, a miasto ma to w dupie, tak, W DUPIE!
Płakać się chce...

pumeks - Sro Mar 02, 2016 8:17 am

tobocian napisał/a:
znajdzie się w końcu jakiś paragraf na właściciela?

Masz na myśli prezesa TVP? myślę że KOD-owcy byliby zachwyceni, gdyby dało się to wykorzystać przeciwko Jackowi Kurskiemu :burn:

Wiercipietek - Sro Mar 02, 2016 9:29 am

Bez polityki, bo zgłoszę moderatorowi! Tym bardziej, że dewastacja jest wieloletnią zasługą kilku ekip ...
EwkaW - Sro Mar 02, 2016 12:08 pm

Wiercipietek napisał/a:
dewastacja jest wieloletnią zasługą kilku ekip ...

Można to i tak ująć, choć problem jest chyba natury ogólnomiejskiej/krajowej?. Willa przy Orzeszkowej, Jaśkowa Dolina 71, budynek przychodni w Oliwie na rogu Grunwaldzkiej i Poczty Gdańskiej... to tak z marszu, jednym tchem.
Jaśkowa Dolina 71 znalazła nabywcę, efekt "rekonstrukcji" wizualnie pozostawia wiele do życzenia, ciekawe co z wartościowego wystroju wewnątrz zostało zachowane i czy w ogóle coś.
Przychodnię w Oliwie rozbierają, wizualizacje "przyrzekają", że będzie taka sama, oby...
A w ostatnich dniach TVP pokazało wizualizację rotundy PKO przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej w Warszawie. W najbliższym czasie ma zostać wyburzona i zbudowana od nowa. Taka sama ... :roll:
Problem jak zwykle leży w pieniądzach. Funduszy budżetowych brak, o prywatnych inwestorów łatwiej, choć przykład dawnej siedziby TVP Gdańsk nie do końca o tym świadczy.
Prywatni inwestorzy jednak baaardzo rzadko są w kwestiach nieruchomości hobbystami i miłośnikami, inwestycja musi się opłacać i już.
A swoją drogą ciekawa jestem efektu też bardzo głębokiej przebudowy, ale z deklaracją zachowania charakteru epoki mimo dużych kosztów, budynku po przychodni kolejowej przy dworcu PKP w Gdańsku :hmm:

Dostojny Wieśniak - Pią Mar 04, 2016 12:55 am

tobocian napisał/a:
znajdzie się w końcu jakiś paragraf na właściciela?
No przecież masz wyżej. Art. 73 Prawa budowlanego. Każdy może zgłosić podejrzenie naruszenia prawa. Za to nic, nikomu nie grozi. Urząd musi sprawę wyjaśnić. Tego nawet podpisywać nie trzeba. Miasto do niczego nie jest tu potrzebne. Chociaż z tej drugiej strony… :hmm: Tu jest namiar na PINB.
pumeks napisał/a:
Masz na myśli prezesa TVP?
Wyszło nieporozumienie. Prezes nie jest właścicielem. Jest zatrudniony na stanowisku tylko.
Zagwozdka polega na tym, że instytucja państwowa - PINB, musi się przyczepić do innej instytucji państwowej - TVP. W temat z urzędu wejdzie prokuratura. Może namierzą tego który do tego stanu dopuścił, może mu dokopią? Nie robi mi w jakie piórka się stroi, czy stroił. Chętnie powitam tego pajaca między nami, nienamaszczonymi śmiertelnikami.

pumeks - Czw Kwi 05, 2018 9:47 am

Trójmiejski deweloper kupił za 12 mln zł dawną siedzibę TVP
Może jeszcze da się coś uratować? :hmm:

Krzysztof - Czw Kwi 05, 2018 12:27 pm

Ciekaw jestem, czy to tylko nierzetelność artykułu, czy ta willa:

nie jest w obrębie kupionego właśnie terenu.

discus - Czw Kwi 05, 2018 1:58 pm

Artykuł z kartą terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Krzysztof - Czw Kwi 05, 2018 11:59 pm

Cytat:
W czwartek, 29 marca 2018 r. nastąpi oficjalne przekazanie działki przy ul. Sobótki 15 nowemu właścicielowi.

Nic tu nie widzę o sprzedaży Sobótki 14.
Uwaga: Mapy Google błędnie pokazują Sobótki 14 po drugiej stronie ulicy, tam gdzie nr. 9, ale pomiędzy nr 13 i 15 jest właśnie działka z tą nieszczęsną willą.

Krzysztof - Pią Kwi 15, 2022 1:18 pm

Coś drgnęło na Sobótki 14. Ruina została zabezpieczona, ale stan destrukcji mocno większy.
Więcej zdjęć tu: https://www.facebook.com/...830292490432683

villaoliva - Pią Kwi 15, 2022 7:07 pm

To się TVP popisała w ochronie dziedzictwa :evil:
Wiercipietek - Pią Kwi 15, 2022 10:47 pm

Nie no, chwila, a jak tam wlazłeś, ja też chcę (na legalu of kors)
Krzysztof - Sob Kwi 16, 2022 7:02 am

Wiercipietek napisał/a:
(na legalu of kors)
Bez przesady! Jest dziura w płocie od strony lasu. :szukaj:
Wiercipietek - Nie Kwi 17, 2022 11:38 am

Nie tylko od lasu. Ale jakoś wolałbym oblukać ruinę i spokojnie się nią nasycić, niż użerać z milicją
Wiercipietek - Pon Kwi 18, 2022 11:43 am

Rano wstałem, w okno spojrzałem - stoi. Rusztowanie sie znaczy.
Krzysztof - Pon Maj 16, 2022 8:07 am

https://www.trojmiasto.pl...em-n166846.html
Wiercipietek - Pon Maj 16, 2022 11:39 pm

Niestety tekst jak zwykle na poziomie tego "portalu".
Wiercipietek - Nie Lip 31, 2022 11:09 pm

Miesiąc temu (może chwilę wscześniej) rusztowanie obrosło białym kokonem. Ruszyłem dzisiaj z misją zbadania tego zjawiska.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group