Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Steblewo

BillyBoy - Sro Gru 19, 2007 12:33 am
Temat postu: Steblewo
Zaintrygowała mnie ta oto widokówka ze Steblewa. Kartka jest dokładnie sprzed 110 lat a to co mnie zdumiało to polski napis do jednego z obrazków (cała reszta jest oczywiście po niemiecku). Skąd polski napis wydrukowany na pocztówce z mocno zgermanizowanego terenu??? Dwa słowa są złączone razem, ale zachowano typowo polskie litery. Czy nazwa "Bożamęka" przetrwała w pamięci mieszkańców jako osobliwa pamiątka z czasów Prus Królewskich? Czy w Steblewie było jakieś większe skupisko polonusów w porównaniu z resztą Żuław? Jedyne co mi wiadomo o Steblewie to tylko to co jest w książce "Pierwszy był Pruszcz" - nie mam tam nic na w/w temat. Ktoś wie coś więcej?
fritzek - Sro Gru 19, 2007 12:53 am

Ale cudo :== :== :==
"Bożamęka", to nazwa najczęściej przydrożnych krzyży, czasami też kapliczek pasyjnych na Kaszubach i Kociewiu. Widać rytownik tej karty był Kaszubą, albo Kociewiakiem i opisał kapliczkę po swojemu.
Co do kwestii "zgermanizowania" terenu, to może zmieńmy temat...

Marcin - Sro Gru 19, 2007 1:23 am

Pikna ta pocztówa... :)
A kapliczka niemal identyczna z tą 500-letnią z Gnojewa.
Czy mógłbyś jeszcze wrzucić powiększony fragnent pocztówki z tymi kilkoma drzewkami?

fritzek - Sro Gru 19, 2007 1:28 am

W pierś mą marmurową biję się!
Steblewo niejaki Wacław II podarował zakonowi krzyżackiemu w 1305 r. więc spokojnie można mówić o germanizacji.
:hihi:

BillyBoy - Sro Gru 19, 2007 1:40 am

fritzek napisał/a:

"Bożamęka", to nazwa najczęściej przydrożnych krzyży, czasami też kapliczek pasyjnych na Kaszubach i Kociewiu. Widać rytownik tej karty był Kaszubą, albo Kociewiakiem i opisał kapliczkę po swojemu.

Widokówkę wykonano w gdańskim warsztacie litograficznym braci Zeuner. Nie posądzam ich o jakiekolwiek polskie/kaszubskie/kociewskie sympatie. Wykluczam możliwość, że litograf stworzył napis wg własnego uznania. Kartki z małych wsi były wykonywane z reguły na zamówienie właściciela wiejskiej gospody lub wiejskiego warenhandlungu. Zamawiający decydował o tym co miało być na widokówce i jak miał brzmieć nadruk. Kartka ma dosyć religijny charakter. Na widokówkach wieloobrazkowych przedstawiano to co we wsi było najciekawsze. Tu zaś nie ma nawet domu podcieniowego, są za to lipy w ogrodzie parafialnym (Linden im Pfarrgarten - !!!). Może kartka powstała na zamówienie miejscowego pastora, który miał polskie korzenie? Ilu mieszkańców wsi mogło używać polskiej nazwy na tę kapliczkę?
fritzek napisał/a:
Co do kwestii "zgermanizowania" terenu, to może zmieńmy temat...

Nie zmieniajmy. Koniec XIX w. to szczytowy moment nasilenia akcji germanizacyjnej. Wydawanie czegokolwiek w języku polskim, w tym pocztówek, napotykało wiele problemów ze strony władz. W życiu widziałem tylko dwie widokówki gdańskie sprzed I wojny światowej z polskim nadrukiem - obie były światłodrukami anonimowych wydawców z ok. 1910 r. A tu mamy litografię wcześniejszą o ponad 10 lat. Najbliższe od Gdańska znane mi miejsce, gdzie przed 1914 r. ukazywały się pocztówki z polskimi napisami to dopiero okolice Czerska.

BillyBoy - Sro Gru 19, 2007 2:10 am

Marcin napisał/a:

Czy mógłbyś jeszcze wrzucić powiększony fragnent pocztówki z tymi kilkoma drzewkami?


Wedle życzenia. Tylko że nie ma tu nic nadzwyczajnego...

Marcin - Sro Gru 19, 2007 2:13 am

Dzięki, teraz to widać... :wink: :mrgreen:
fritzek - Sro Gru 19, 2007 2:15 am

Masz jak najbardziej rację, że takie karty powstawały w malutkich ośrodkach na zamówienia. Czasem kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk. Technika litografii ma to to siebie, że można obraz modyfikować w dowolnym momencie. I być może karta, którą pokazałeś jest jedna jedyna z takim napisem. Może już kolejna odbitka była z opisem w języku niemieckim.
BillyBoy - Czw Gru 20, 2007 12:39 am

fritzek napisał/a:
Masz jak najbardziej rację, że takie karty powstawały w malutkich ośrodkach na zamówienia. Czasem kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk.

Można wiedzieć skąd masz tę informację? Tak mała ilość musiałaby mocno zawyżyć cenę widokówki w sprzedaży detalicznej. Popiński w swoim opracowaniu (w "Dawny Gdańsk na pocztówkach") wspomina innego gdańskiego wydawcę Jacobsohna, o którym z jego reklam wiadomo, że przyjmował zamówienia na wydrukowanie minimum 1000 pocztówek (co prawda, światłodruków). Biorąc pod uwagę, że Steblewo miało w tamtym czasie ok. 500 mieszkańców i każdy dorosły mieszkaniec średnio dwa razy w roku wysyłał komuś widokówkę (wtedy jedyny sposób komunikowania się ze światem) wydaje mi się, że nakład kilkuset szt. byłby bardziej realny.

fritzek napisał/a:
Technika litografii ma to to siebie, że można obraz modyfikować w dowolnym momencie. I być może karta, którą pokazałeś jest jedna jedyna z takim napisem. Może już kolejna odbitka była z opisem w języku niemieckim.

Ale dlaczego ten jednorazowy kaprys miałby dotyczyć użycia języka polskiego w przypisie do tylko jednego spośród 3 widoczków? Czemu nie do wszytkich trzech obrazków?


W Steblewie byłem po raz ostatni kilka miesięcy temu i nie zwróciłem uwagi, więc pytanie ogólne do wszystkich: czy ta "Bożamęka" nadal stoi we wsi?

fudi79 - Pon Kwi 28, 2008 1:50 am

Nie stoi i to odkąd pamiętam nie stoi. Mógłbyś podrzucić to w lepszej rozdzielczości?
fudi79 - Sro Cze 11, 2008 11:11 pm

Dyplom pisze na Architekturze na PG, temat to: Rewitalizacja wsi Steblewo na tle historii Żuław Wiślanych. Ja korzystam z materiałów pani Konserwator zabytków na terenie Żuław Gdańskich,a na materiały pani Lubockiej nie natrafiłem. Ogólnie teraz muszę wybrać się do biblioteki PANowskiej by zebrać jak najwięcej map Steblewa z różnych okresów, jeśli byście coś mieli albo wiedzieli gdzie szukać dajcie znać.
mam jeszcze troszkę zdjęć ze Steblewa z przed wojny jak macie chrapkę to mogę podrzucić?

Dostojny Wieśniak - Czw Cze 12, 2008 12:53 am

Ty chłopie nie pytaj, Ty wrzucaj ! :D
fudi79 - Czw Cze 12, 2008 10:19 am

obrazki
Dostojny Wieśniak - Nie Cze 15, 2008 12:51 am

Świetne ! :==
ruda - Nie Cze 15, 2008 10:17 am

Fakt, urokliwe, lubię te z postaciami mieszkańców , ubranych odświętnie i stojących dumnie przed swoim domostwem.Chwile z życia, jakże ulotne.
Marcin - Czw Wrz 11, 2008 9:46 am

I troszkę informacji o steblewskiej "Bożejmęce" z książki "Z wysoczyzny po depresję". :)
Cytat:
Skrzyżowanie dróg, wjazd do wsi uchodziło dawniej za miejsce specjalne. Stanowiło bowiem granicę między światem cywilizowanym, kontrolowanym przez człowieka, a obcym, poddanym mocy diabła, demonów i czarownic. Tam właśnie na rozdrożu, grzebano często ludzi zmarłych śmiercią gwałtowną, bez pociechy religijnej, samo­bójców, poległych żołnierzy, ofiary mordu. Wierzono, że nocą po tych cmentarzach tułały się gromady potępionych duchów. Aby się przed nimi uchronić, najskuteczniejszym sposobem było wystawienie krzyża lub kapliczki. Krzyże i kapliczki przydrożne pojawiły się w Europie w średniowieczu. Były charakterystyczne dla obszaru zamieszkałego przez katolików, wszędzie tam, gdzie Kościół Rzymskokatolicki został wyparty przez reformację znikały z krajobrazu tych krajów i regionów. W niszach najdawniejszych kapliczek przydrożnych znajdowały się figury ukrzyżowanego lub frasobliwego Chrystusa, stąd też - podobnie jak same krzyże nazywano je "Bożymi Mękami". Dopiero w dobie kontrreformacji pojawiły się w nich wize­runki Matki Boskiej i Świętych, zwłaszcza Św. Jana Niepomucena. Jedną z najstarszych na Żuławach była ceglana kapliczka przydrożna w Steblewie, pochodząca z drugiej połowy XlV wieku. Stała na północnym krańcu wsi, w miejscu rozgałęzienia dróg na Osice i Giemlice. Odznaczała się prostą, ciężką bryłą i nie miała niszy na figurę, ołtarzyk lub obraz. Jej ściany opasywał w połowie fryz i dzielił każdą ze stron elewacji na dwie kondygnacje. Poniżej i powyżej niego rozmieszczone były głębokie ostrołukowe wnęki. Murowany dach wieńczyło pięć kwadratowych wieżyczek z fryzami. Kapliczka zdobiła Steblewo do czasu rozbiórki w latach trzydziestych XX wieku.

pumeks - Czw Wrz 11, 2008 11:27 am
Temat postu: Re: Steblewo
BillyBoy napisał/a:
Dwa słowa są złączone razem, ale zachowano typowo polskie litery. Czy nazwa "Bożamęka" przetrwała w pamięci mieszkańców jako osobliwa pamiątka z czasów Prus Królewskich? Czy w Steblewie było jakieś większe skupisko polonusów w porównaniu z resztą Żuław?

Nie musiało być skupienia Polonusów, wygląda na to, że określenie "Boża męka", mniej lub bardziej zniekształcone, znane było w Prusach Zachodnich także ludności niepolskojęzycznej. Np. na stronie K.H. Jessnera Plattdütsch, min Moadersproak czytamy Buschamenkas ........Straßenaltäre.

Dostojny Wieśniak - Sob Wrz 13, 2008 12:12 am

Może się przyda. Reprodukcja z “Die Bau- und Kunstdenkmalarer der Provinz Westpreussen, Heft II, der Landkreis Danzig” z 1885 roku. :D
BillyBoy - Czw Lip 15, 2010 9:40 pm

W przewodniku Orłowicza (1921 r.) jest taki fragment:
"[...], Stęblewo (Stublau) z kościołem gotyckim z r. 1343 [...], gdzie za wyznaniem ewangelickim przyszła germanizacja, a dziś tylko przekręcone przez Niemców nazwy wskazują, że są to dawne osady polskie. W Stęblewie także Boża Męka zachowała się ze średnich wieków ."

Czyżby ta nieistniejąca kapliczka stała tam aż 500 lat?

dandola - Sob Lis 20, 2010 8:03 am

fudi79 napisał/a:
obrazki

A co te podcienie mają wspólnego z tematem kościołów żuławskich? :głupi_ty:

dandola - Sob Lis 20, 2010 4:47 pm

fudi79 napisał/a:
Dyplom pisze na Architekturze na PG, temat to: Rewitalizacja wsi Steblewo na tle historii Żuław Wiślanych. Ja korzystam z materiałów pani Konserwator zabytków na terenie Żuław Gdańskich,a na materiały pani Lubockiej nie natrafiłem. Ogólnie teraz muszę wybrać się do biblioteki PANowskiej by zebrać jak najwięcej map Steblewa z różnych okresów, jeśli byście coś mieli albo wiedzieli gdzie szukać dajcie znać.
mam jeszcze troszkę zdjęć ze Steblewa z przed wojny jak macie chrapkę to mogę podrzucić?

Rewitalizacja wsi Steblewo na tle historii Żuław Wiślanych - a co ma piernik do wiatraka - czemu nie Gdańskich (wcześniej Małych lub Steblewskich? Steblewo raczej, jak dotąd tu się znajduje, chyba że chodzi o szerszy kontekst.

Miro - Pią Gru 10, 2010 7:42 pm

Herb Stüblau-Stęblewo.

Miro

dandola - Pią Gru 10, 2010 7:52 pm

Praca skompromitowanego herbami patrycjatu toruńskiego Mariana Gumowskiego, Pieczęcie i herby miast pomorskich. A przy okazji ostatnio nabyłem kronikę Steblewa autorstwa tamtejszego pastora. Może są zainteresowani.
Dostojny Wieśniak - Sob Gru 11, 2010 1:02 am

dandola napisał/a:
Może są zainteresowani.
Pewnie że są. :wink:
dandola - Sob Gru 11, 2010 8:55 am

Trochę kosztowało, ale się podzielę. Tylko, jak przesłać? Tylko pocztą w kopercie, bo za duży plik.
Miro - Pon Gru 13, 2010 7:51 pm

Nowe gospodarstwa rolne wybudowane w 1938 roku w Stüblau-Steblewo.

Miro

BillyBoy - Wto Cze 14, 2011 11:52 pm

W księgarni na Łagiewnikach znalazłem książeczkę "Steblewo, historia wsi żuławskiej". Autorem jest Tomasz Jagielski a publikacja ukazała się w r. 2008.
Na str. 34 znalazłem rewelacyjne informacje. Autor niestety nie wspomina nic skąd wytrzasnął tę widokówkę a szkoda, bo wydaje mi się że już ją gdzieś widziałem. Podobnież te same, niemal toczka w toczkę, dywagacje o "Bożejmęce" też gdzieś kiedyś czytałem. Tylko nijak sobie nie mogę przypomnieć gdzie... :%

pumeks - Sro Cze 15, 2011 9:03 pm

Faktycznie, i te lipy przed domem pastora też mi coś przypominają :hihi:
dandola - Czw Cze 16, 2011 8:54 am

Parę zdjęć steblewskich ze zbiorów Marburga i własnych. Są i lipy pastora
Miro - Wto Sie 23, 2011 10:54 am

Ruiny Gotyckiego Kościoła z XIV w Steblewie.

Miro

gawith - Czw Sie 25, 2011 7:43 pm

Dla tych, którym nie po drodze lub z daleka kilka "współczesnych" fotek ze Steblewa pod tym adresem: http://public.fotki.com/gawith/stblau/ - zdjęcia robiłem parę lat temu.
Ostatnio coś się w obrębie kościoła zmieniło, mieszkańcy postanowili teren uporządkować. Można o tym przeczytać w lokalnym portalu: http://www.pruszcz.com/st...dki-w-steblewie
Wygląda zachęcająco, może warto wybrać się tam jeszcze raz z aparatem i uchwycić upływ czasu :wink:

Linka - Czw Sie 25, 2011 9:13 pm

Niesamowici ci mieszkańcy! Wspaniała rzecz :== Ruiny bardzo klimatyczne i fotogeniczne, takoż lapidarium z kaplica rodziny Wessel. I wioska sama w sobie bardzo ciekawa, z domami podcieniowymi (niestety, jeden z nich w kiepskim stanie) i w ogóle ładną zabudową.
Dostojny Wieśniak - Pią Sie 26, 2011 12:57 am

Robi wrażenie. :== A jeszcze nie tak dawno, kiedy zaistniałem na forumie, pisało się tutaj o wieśniakach demolujących wszystko co niemieckie. Czegoś przez tych kilka lat, poczuli się u siebie (z całym dobrodziejstwem inwentarza). :)
KrzysztofUrbani - Nie Sie 28, 2011 2:46 pm

Czy wiadomo Państwu o jakiejkolwiek istniejącej fotografii dawnych organów w Steblewie?
Wg. Jan Janca / Werner Renkewitz "Geschichte der Orgelbaukunst in Ost- und Westpreussen von 1333 bis 1944", Verlag Weidlich Würzburg 1984, str. 146., były to zbudowane w 1684 r. organy Andreasa Nitrowskiego z Gdańska, restaurowane w 1744 r. przez Andreasa Hildebrandta z Gdańska, spalone wraz z kościołem.

Wg. znanej typologii prospektów z kręgu rodziny Nitrowskich, organy powinny były wyglądać podobnie jak nieistniejący obiekt w Tujsku/Tiegenorg z 1702 r. (Daniel Nitrowski) oraz obiektu na załączonych zestawieniach.

Pozdrawiam,
K.Urbaniak.




Mikołaj - Pon Sie 29, 2011 1:59 am

Miro napisał/a:
Nowe gospodarstwa rolne wybudowane w 1938 roku w Stüblau-Steblewo.


byłem wczoraj w okolicy na rowerze (trasa), przejeżdżając przez Steblewo zwróciłem uwagę na kopiuj wklej takie same zabudowania gospodarcze wzdłuż drogi, mają się całkiem dobrze

Miro - Pon Sty 09, 2012 1:20 pm

Dom rodziny Wessel lata 30-te XX w.
Stüblau - Steblewo.

Miro

szamot - Sob Lut 11, 2012 4:14 pm

dla zainteresowanych:

http://steblewo.pl/

Dostojny Wieśniak - Nie Lut 12, 2012 12:04 am

Fajna stronka. :ok: My też mamy coś dla Ciebie. :arrow: Naduś. :wink:
szamot - Pią Lut 17, 2012 8:29 pm

czy ktoś z Was posiada kolorową wersję herbu wsi Steblewo, lub wie jakie były na nim barwy heraldyczne ?
Dostojny Wieśniak - Sob Lut 18, 2012 2:20 am

Wieś jako taka herbu raczej nie miała w czasach historycznych. :wink:
dandola - Sob Lut 18, 2012 9:24 am

Przykro mi, ale wieś, a raczej gmina wiejska Stüblau herb posiadała. Uznawany jest on też za herb wsi. Był on czarno - biały. Tradycje "herbowe" Steblewa sięgają roku 1440. A poza tym co to znaczy "czasy historyczne"? Wszystkie czasy są i były historyczne. Nawet ten, który minął 5 minut temu.
Dostojny Wieśniak - Sob Lut 18, 2012 11:20 am

A to nie wiedziałem. Kto i kiedy nadał wsi czy gminie ten herb?
dandola - Sob Lut 18, 2012 11:43 am

http://www.forum.dawnygda...der=asc&start=0
Jako taki herb Landgemeinde Stüblau nawiązując do tradycji historycznej nadał Senat Freie Stad Danzig w dniu 8 sierpnia 1925 roku

Dostojny Wieśniak - Sob Lut 18, 2012 5:22 pm

Faktycznie pięć minut temu. :wink: Kombinowałem nad tym piętnastym wiekiem i barwami czarną i białą. :mrgreen:
renekk - Sob Mar 03, 2012 10:04 pm

A propos barwy czarnej i białej:
Miro - Pon Lis 26, 2012 5:29 pm

Stęblewo dom podcieniowy z przełomu XVIII/XIX wieku.
Zdjęcie zrobione około 1960 roku.

Miro

Miro - Sro Wrz 24, 2014 4:42 pm

Steblewo droga wiejska, na pierwszym planie dom rodziny Raabe w głębi Wessel.

Miro

Dostojny Wieśniak - Czw Wrz 25, 2014 12:03 am

Po drugiej stronie Wisły rzadziej spotkać można było ten typ dachu, czy mi się wydaje? I te okna na mansardzie. Możesz wrzucić zbliżenia okien?
Miro - Czw Wrz 25, 2014 2:56 pm

Zbliżenia okien.

Miro

pumeks - Czw Wrz 25, 2014 4:17 pm

Ten łamany dach to chyba lokalna specyfika Steblewa. Mam zdjęcie z jednego z dwóch zachowanych domów podcieniowych.
Miro - Czw Wrz 25, 2014 5:40 pm

Inny dom w Steblewie z łamanym dachem, podpisany Haus Kerin albo Rerin.

Miro

pumeks - Pią Wrz 26, 2014 8:55 am

Czyli Rerin/Kerin to chyba do dziś zachowany dom, ten sam na którym sfotografowałem mansardowe okna; naprzeciw niego przetrwał dom Raabe, natomiast Wessel już nie istnieje.
doldar - Nie Wrz 28, 2014 11:38 am

Miro sprawdź dokładnie, czy to nie nazwisko Rexin. Rerinów i Kerinów nie było nie tylko w Steblewie, ale na całych Żuławach.
Dostojny Wieśniak - Pon Wrz 29, 2014 10:04 pm

A ja dziękuję. :)
Miro - Sro Lut 11, 2015 2:32 pm

Tak, żeby nie zapomieć o Steblewie wstawiam taki miły rysunek.

Miro

pumeks - Pon Lut 23, 2015 12:54 pm

Okazuje się, że podobne domy podcieniowe z mansardowymi dachami były w pobliskim Krzywym Kole
Rose926 - Pią Mar 27, 2015 3:12 pm

Czy to na pewno "mansarda"? W mansardzie dolna część połaci dachowej jest pod większym kątem, prawie pionowa. Steblewskie przypominają bardziej "łamany dach polski" choć nie wiem na ten temat zbyt wiele. I też dziwi mnie to że występowały właściwie tylko na Żuławach Gdańskich, po prawej stronie Wisły nie spotkałam , no chyba że jakiś pojedynczy, bodajże w Kościeleczkach. Skąd mogły przywędrować :???: :hmm: ?
pumeks - Pią Mar 27, 2015 5:35 pm

Oj, po prostu łamany w ten sposób dach nazywany jest mansardowym, bez wnikania w to, co pod dachem. W Gdańsku w XVIII wieku i pewnie też w XIX czasem się pojawiał. Na Żuławach Gdańskich w tym samym czasie, na plebanii w Trutnowach na przykład.
Rose926 - Pią Mar 27, 2015 5:50 pm

To już jest jakiś trop :% przyczłapały z Gdańska, a na drugą stronę Wisły już nie zdołały się przedrzeć :mrgreen:

pumeks napisał/a:
Oj, po prostu łamany w ten sposób dach nazywany jest mansardowym
potocznie :wink:
Wiercipietek - Pią Mar 27, 2015 11:43 pm

Dachy łamane, które widać na zdjęciach w poprzednich postach to zdecydowanie "dach polski".
Chociaż obecność facjatek nawiązuje do dachu masardowego. Chciaż do sztandarowego dzieła Mansarta (Chateau de Maisons-la-fitte) mają się nie bardzo. Chciaż ten typ dachu ewoluował i pociotek Mansarta rozpropagował już formę nam znaną powszechnie. Chociaż ....

pumeks - Sob Mar 28, 2015 11:05 am

Rose926 napisał/a:
pumeks napisał/a:
Oj, po prostu łamany w ten sposób dach nazywany jest mansardowym
potocznie :wink:

Czyli wydawany przez Instytut Sztuki PAN "Katalog zabytków sztuki w Polsce" posługuje się określeniem potocznym (domy podcieniowe w Steblewie na str. 56) :wink:

Wiercipietek - Sob Mar 28, 2015 10:15 pm

Tak być może. Niestety nieliczne tomiki dotyczące pomorza zwierają babole. Czasem zastanawiam się, czy twórca opisu widział obiekt na oczy, czy tylko kilka zdjęć.
Rose926 - Sob Mar 28, 2015 10:20 pm

Polecam do przeczytania, dużo wyjaśnia na temat wyglądu, i jak się okazuje przede wszystkim konstrukcji dachów. Potwierdza też że dachy domów steblewskich to nie mansardowe.

http://www.domypolskie.pl...rbum_nobile.pdf

Miro - Wto Kwi 21, 2015 10:05 am

Dom podcieniowy w Steblewie,
zdjęcie z 1976 roku.

Miro

Miro - Nie Lis 27, 2016 6:57 pm

Stüblauer Wachbude 1905 .

Miro

pumeks - Wto Mar 28, 2017 7:33 pm

Wspominaliśmy wyżej o domach podcieniowych z łamanymi dachami, znanych ze Steblewa i Krzywego Koła. Poza tym na Żuławach Gdańskich podobny dach miała nie tylko plebania w Trutnowach, ale także steblewska proboszczówka (jej zdjęcie jest na jednej z wcześniejszych stron w tym wątku). Ostatnio zauważyłem, że podobny dach ma też dom w Lędowie. Chyba nigdy nie był domem podcieniowym, ale kiedy na niego patrzę, to przypuszczam, że budowniczowie uwzględniali możliwość dobudowania tutaj podcieniowej wystawki w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group