Dawny Gdańsk

Bla bla bla - ciekawa wizja artysty

tobiasz - Czw Lis 22, 2007 1:28 am

ciekawa wizja artysty?
villaoliva - Czw Lis 22, 2007 1:30 am

tobiasz napisał/a:
ciekawa wizja artysty?

Co masz na myśli?

tobiasz - Czw Lis 22, 2007 1:41 pm

napisałem , że ciekawa wizja, bo nie wiem czy obraz ten jest odzwierciedleniem rzeczywistości czy też powstał w wyniku artystycznego wytworu wyobraźni. Jest chyba możliwe żeby Peter von Danzig cumował pod Żurawiem, ale nie jestem pewien czy malarz to widział na własne oczy.
Sabaoth - Czw Lis 22, 2007 5:45 pm

Ani to pocztówka ani zdjęcie a jedynie wizja "artysty malarza". A co autor miał na myśli i co widział nie jest tematem dyskusji na tym forum.
nad stawem - Czw Lis 22, 2007 9:10 pm

Sabaoth napisał/a:
Ani to pocztówka ani zdjęcie a jedynie wizja "artysty malarza". A co autor miał na myśli i co widział nie jest tematem dyskusji na tym forum.


to znaczy , że możemy tylko dyskutować o tym co jest na widokowkach i zdjęciach .
a czy w dawnym Gdańsku nie mieli ludzie marzeń i wizji .
wydaje mi się , że co nieco przesadziłeś .

Mikołaj - Czw Lis 22, 2007 9:14 pm

No fakt, napisał mało uprzejmie, ale jak by nie patrzeć ten temat nazywa się "pocztówki i zdjęcia".

Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć kolejny, np. ciekawe wizje artystów.

nad stawem - Pią Lis 23, 2007 9:42 am

Mikołaj napisał/a:
No fakt, napisał mało uprzejmie, ale jak by nie patrzeć ten temat nazywa się "pocztówki i zdjęcia".

Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć kolejny, np. ciekawe wizje artystów.


tak można , ale Sabaoth napisał wyraźnie " na tym forum " i to mnie bardzo zraziło .
zrozumiałem to tak jakby mieliśmy w FDG dyskutować tylko na temat tego co Saobath
najbardziej lubi , mienowicie jego widokowki i zdjęcia o dawnym Gdańsku .

lukasz996 - Pią Lis 23, 2007 2:52 pm

Krytykujesz autorytet ?
Sabaoth - Pią Lis 23, 2007 5:36 pm

A żebyście wiedzieli, że się wkurzyłem. Ostatnio o dawnym Gdańsku niewiele się dyskutuje, natomiast bla bla bla, falowce, wieżowce, itp. rosną w siłe. A przypominam, że forum nazywa się Dawny Gdańsk. :%
seestrasse - Pią Lis 23, 2007 5:49 pm

ale jednak kilka fajnych postów o falowcu popełniłeś :wink:
Sabaoth - Pią Lis 23, 2007 6:17 pm

Ale jak wchodzę na forum to coraz mniej mam do czytania i to mnie wkurza bo niby postów nieprzeczytanych dużo ale 99% to bla blabla.
renekk - Pią Lis 23, 2007 7:10 pm

No to może Administracja Forum określi co jest, a co nie jest Dawnym Gdańskiem i wprowadzi odpowiedni zapis do regulaminu? Nie będzie wybrzydzania, kwasów i innych fumów :roll:
Sabaoth - Pią Lis 23, 2007 8:07 pm

LUDZIE !!!! Czytajcie ze zrozumieniem: DAWNY GDAŃSK, jak można to inaczej zinterpretować?
seestrasse - Pią Lis 23, 2007 8:12 pm

mniej emocji. to tylko internet :wink:
słowo "dawny" nie zawiera w sobie konkretnych dat. ustalcie, że rok 1945 jest cezurą "dawności", i po zawodach :wink:

parker - Pią Lis 23, 2007 8:13 pm

Czy Wy aby nie przesadzacie? Posyłącie na drzewo za :

Cytat:
napisałem , że ciekawa wizja, bo nie wiem czy obraz ten jest odzwierciedleniem rzeczywistości czy też powstał w wyniku artystycznego wytworu wyobraźni. Jest chyba możliwe żeby Peter von Danzig cumował pod Żurawiem, ale nie jestem pewien czy malarz to widział na własne oczy.


Ja rozumiem, że umieszczone nie w tym wątku co trzeba. Wystarczy przenieść, od tego są w końcu moderatorzy. Zastanawianie się, czy ktoś widział PvonD pod Żurawiem i mógł taką scenkę namalować chyba mieści się w pojęciu "dawnego Gdańska", no bo przecież nie współczesnego!

Marcin - Pią Lis 23, 2007 9:02 pm

Tam od razu na drzewo, ja tam wolę kamienować... :lol: :wink:

A skoro w bla bla pojawił się taki wątek dotyczący różnych ciekawych wizji tfurcuf...
to ujawnię pewien komentarz - mam nadzieję, że Fritzek się nie obrazi - do aukcji która się wczoraj zakończyła... :D :hihi:

http://www.allegro.pl/ite...no_w_ramie.html

Cytat:
A ten tfurca odmalował nam Gdańsk z innej epoki.

Obraz przedstawia starożytny Gdańsk z epoki zlodowacenia. Czoło lądolodu zepchnęło zabudowę Fischmarkt pod Żuraw. Powstało tak wielkie naprężenie, że Lange Brucke się wzięło i półkoliście wygło. Frauentor uwieczniono w momencie przewracania się . W tej epoce na Speicherinsel pracowały i żyły trolle, bądź krasnoludy, na co wskazuje wielkość spichrza. Za spichrzem widzimy czoło napierającego lodowca. Co się działo dalej nie wiadomo, albowiem malarz musiał salwować się ucieczką.

parker - Pią Lis 23, 2007 10:00 pm

no cóż...
Cytat:
OBRAZ PIĘKNY KOLORYSTYCZNIE I ARTYSTYCZNIE
UTRZMANY W PIEKNEJ TONACJI RODOŚCI , LEKKICH BRĄZÓW I ORANŻÓW


Nie napisano, że realistyczny.

Marcin - Pią Lis 23, 2007 10:04 pm

co cóż...
Nie napisano również, że nierealistyczny. :mrgreen:

seestrasse - Pią Lis 23, 2007 10:05 pm

nie wiem, w salonie, nad gdańskim pianinem... chyba go sobie kupię :hihi:
parker - Pią Lis 23, 2007 10:15 pm

Będzie pasował do utworów w tonacji radości. Albo "rodości" :)

A tak bardziej serio - kiedyś zbierałam obrazki tych "alternatywnych Gdańsków". Niektóre były naprawdę niezłe pomimo tego, że nierealistyczne. Każdy szanujący się artysta ma skłonności do zniekształcania rzeczywistości, popatrzcie na takiego Picassa na przykład :wink:

Marcin - Pią Lis 23, 2007 10:18 pm

No niestety chyba się spóźniłaś troszku... po aukcji już.

Ale polecam Tobie inny obraz oferowany przez tego marszanda...
"Odpływające wraz z mieszkańcami <<czteropiętrowce>>" :hihi:
http://www.allegro.pl/ite...ba_piekny_.html

parker - Pią Lis 23, 2007 10:24 pm

Za mało gdański.
Ja poproszę o cynk jak znajdziecie coś w tym stylu:

seestrasse - Pią Lis 23, 2007 10:28 pm

o cholipcia, faktycznie się spóźniłam :cry: ale Marcin, gdybyś był tak miły i podrzucał mi info o takich aukcjach - byłabym wdzięczna. gdyż bardzo mi się podobają te mamidełka :hihi:
tylko skos zniweluję znad pianina bo mnie się nie zmieszczą 8))

fritzek - Pią Lis 23, 2007 10:39 pm

Cytat:
I jeszcze jedno dzieło popełnione przez tfurcę, którym zawładnęła złowieszcza szpachla malarska. Tu mamy jeszcze inny okres dziejów naszego miasta.

Obraz przedstawia Gdańsk z okresu najazdów mongolskich, które nastąpiły po cofnięciu się lądolodu widocznego na poprzednim obrazie. Na miejscu Fischmarkt powstały Dzikie Pola z potężnymi jurtami. Lange Brucke jak widać wygło się w odwrotną stronę, co jest zupełnie zrozumiałe - zadziałał efekt sprężyny. Krantor został przebudowany, dodano mu wieżyczki - ewidentnie są to wieże minaretu. Do meczetu przypływano widocznymi łodziami, badacze w 100% potwierdzili, że jest to ukraiński typ łodzi "czajka". Ludność widoczna pod minaretem jest odziana w czarne chałaty, więc jest to grupa spacerujących, ortodoksyjnych Żydów. To wybitne dzieło jest dobitnym potwierdzeniem słynnej wielokulturowości Gdańska

parker - Pią Lis 23, 2007 10:57 pm

Ten akurat jest całkiem niezły. Gdybym miała analizować, co artysta miał na myśli, zamiast Mongołów i Żydów obstawiłabym raczej powstanie Młodego Miasta. Nowoczesna architektura w tle - w końcu całkiem niedługo pojawi się tam coś na horyzoncie.
fritzek - Pią Lis 23, 2007 11:32 pm

parker napisał/a:
Ten akurat jest całkiem niezły.

Jeżeli ten bohomaz jest niezłym obrazem, to ja jestem księżniczka mongolska, rodem z tej jurty.

parker - Pią Lis 23, 2007 11:41 pm

W rodowód Ci nie będę zaglądać...

A może dla odmiany pokażecie coś, co Wam się podoba? Łatwiej skrytykować pałac niż zbudować klozet :wink:

fritzek - Sob Lis 24, 2007 12:25 am

parker napisał/a:
W rodowód Ci nie będę zaglądać...

Akurat Ty mój "rodowód" znasz.
Co do "dzieła". Brak znajomości technik malarskich, wyczucia, obycia, nadal pozwala ludziom twierdzić, że bohomaz zrobiony przy pomocy szpachli, na podstawie zdjęcia, jest dobrym obrazem....I niestety wiele osób się na to łapie...

villaoliva - Sob Lis 24, 2007 12:30 am

Niebo na tym obrazie nie zostało chyba zrobione szpachlą :hihi:
Corzano - Sob Lis 24, 2007 8:12 am

parker napisał/a:
Każdy szanujący się artysta ma skłonności do zniekształcania rzeczywistości

To prawda, choć ten obrazek to rasowy chińczyk.

parker - Sob Lis 24, 2007 10:27 am

fritzek napisał/a:
parker napisał/a:
W rodowód Ci nie będę zaglądać...

Akurat Ty mój "rodowód" znasz.


O mongolskich korzeniach nigdy nie wspominałaś :wink:

Cytat:
Co do "dzieła". Brak znajomości technik malarskich, wyczucia, obycia, nadal pozwala ludziom twierdzić, że bohomaz zrobiony przy pomocy szpachli, na podstawie zdjęcia, jest dobrym obrazem....


Jak dla mnie obraz może być namalowany lewą nogą za pomocą szczoteczki do zębów i może mi się podobać. Za to coś zrobione za pomocą podręcznikowych technik malarskich przez dyplomowanego artystę może być jakimś paskudztwem.
Liczy się wrażenie, jakie artysta potrafi wywrzeć na odbiorcy. Już wzbudzone tu kontrowersje świadczą o tym , że osiągnął przynajmniej część sukcesu.
Zaakcentował "gdańskość" za pomocą charakterystyczych gdańskich elementów krajobrazu, a resztę zmyślił. I co w tym złego? Nawet Ty, jako fotograf (który z założenia o wiele bardziej niż malarz jest przywiązany do odtwarzania rzeczywistości), stosowałaś takie zabiegi, zniekształcając Marienkirche na swoich zdjęciach.

A w przypadku tego "bohomazu" nie jestem w stanie na podstawie takiego marnego zdjęcia oceniać techniki malarskiej. I nie zmierzam, bo jestem specjalistą od architektury, nie od malarstwa.

villaoliva - Sob Lis 24, 2007 10:34 am

Podobno o gustach się nie dyskutuje.

Jest tyle poglądów na sztukę (i poszczególne jej objawy) ile ludzi.

parker - Sob Lis 24, 2007 10:41 am

O gustach nie.
Ale zdaje się, że w tym wątku mieliśmy się zastanawiać, "co autor miał na myśli". I miałam nadzieję, że porozmawiamy o alternatywnych wizjach dawnego Gdańska, a nie o współczesnych "bohomazach" sprzedawanych na allegro.

Zamieszczonego przeze mnie Meyerheima ani wizji Petera von Danzig jakoś nikt nie chce omówić :% Za trudne?

I ponawiam pytanie - może pokażecie coś, co Wam się podoba?

Marcin - Sob Lis 24, 2007 11:06 am

Cytat:
Ale zdaje się, że w tym wątku mieliśmy się zastanawiać, "co autor miał na myśli".

A gdzie to wyczytałaś, że mieliśmy się zastanawiać? :lol:
Mylisz się - i to nie po raz pierwszy - ten wątek nie po to jest w bla bla, aby rozmawiać poważnie o "alternatywnych wizjach dawnego Gdańska".
Cytat:
Zamieszczonego przeze mnie Meyerheima ani wizji Petera von Danzig jakoś nikt nie chce omówić Za trudne?

Nie, z powodu który podałem powyżej oraz po drugie (w moim przypadku) ponieważ ja część Twoich postów po prostu ignoruje... :mrgreen:

parker - Sob Lis 24, 2007 11:23 am

Mikołaj napisał/a:
Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć kolejny, np. ciekawe wizje artystów.


Słowa Mikołaja zinterpretowałam w ten sposób, że wątek o pocztówkach i zdjęciach się do rozmów o wizjach artystów na temat Gdańska nie nadaje (i z tym się zgadzam), ale możemy sobie o tym porozmawiać w innym miejscu.
Nie mam wpływu na to, gdzie moderator przeniósł tę część dyskusji zakładając wątek "ciekawa wizja artysty", nie było chyba wytycznych, że do blabla? I żałuję bardzo, że tak się stało, bo mogła z tego wyniknąć ciekawa dyskusja o Gdańsku, nawet dawnym, a nie o mongolskich księżniczkach.

Marcin - Sob Lis 24, 2007 9:59 pm

Teraz wizję Petera von Danzig każdy może wykonać sobie sam w domu.
Do wykonania wizji będą potrzebne dwa egzemplarze "Małego modelarza", nożyczki, linijka, ostry nóż oraz klej - najlepiej butapren by wizja była pełniejsza.
Po sklejeniu modeli - możemy wykonać Motławę ze styropianu. Możemy ją pomalować na niebiesko lub zostawić białą (Motława zimą) - i w tym przypadku możemy na pobrzeżu przy Żurawiu lub pokładzie karaki postawić styropianowego bałwanka, którego wykonała np. dzielna załoga "Gdańskiego Piotrusia".
Wizja jest pełna... :hihi:

villaoliva - Sob Lis 24, 2007 10:01 pm

Skala jest ta sama?
Marcin - Nie Lis 25, 2007 12:56 am

Dokładnie ta sama... :mrgreen: 1:200

W przypadku styropianowego :balwan1: należy pamiętać by również zachować tę skalę. :wink: :hihi:

grzechuu - Nie Lis 25, 2007 5:12 am

Ja użyłem jednak innych materiałów do mojej wizji Petera von Danzig.
Zwracam uwagę na:
- starożytną sylwetę Żurawia oczywiście
- starożytne przedwojenne napisy na kamienicach
- bałwan się roztopił, ale mamy inne starożytne zwierzę
:mrgreen:

[a jako offtopic: PvD jest w "Gdańsk przeszłość i współczesność" Szremera na str28]

Gdynka - Nie Lis 25, 2007 1:38 pm

:haha:
seestrasse - Nie Lis 25, 2007 3:55 pm

krokodyl przebija wszystko :hiihihi:
Creativ - Nie Lis 25, 2007 7:02 pm

grzechuu napisał/a:
Ja użyłem jednak innych materiałów do mojej wizji Petera von Danzig.
Zwracam uwagę na:
- starożytną sylwetę Żurawia oczywiście
- starożytne przedwojenne napisy na kamienicach
- bałwan się roztopił, ale mamy inne starożytne zwierzę
:mrgreen:

[a jako offtopic: PvD jest w "Gdańsk przeszłość i współczesność" Szremera na str28]


Gratuuje pomysłu :D

A tak wygląda moja wizja :


villaoliva - Nie Lis 25, 2007 7:05 pm

:peace:
Marcin - Nie Lis 25, 2007 7:17 pm

:roftl:
nad stawem - Nie Lis 25, 2007 7:42 pm

a wiesz ta żaba przynosi podobno szczęście
pawel.45 - Pon Lis 26, 2007 10:41 am

villaoliva napisał/a:
Podobno o gustach się nie dyskutuje.

Jest tyle poglądów na sztukę (i poszczególne jej objawy) ile ludzi.


lecz wspaniale rozwijający się temat osiągnął już chyba Mt.Everest zblablania :hihi:

Marcin - Pon Lis 26, 2007 11:36 am

Pawle, nie docenisz nas. :wink: :hihi:
pawel.45 - Pon Lis 26, 2007 12:15 pm

Marcin napisał/a:
Pawle, nie docenisz nas. :wink: :hihi:


Doceniam co było już, postaram się docenić co nastąpi. Do Kosmosu jeszcze troszku zostało, a jeśli szczerze potraktować wezwanie Wieszcza - by sięgać...- to zapowiada się długi serial. :haha:

Marcin - Pon Lis 26, 2007 12:20 pm

Ja ze swej strony obecuję - iż niedługo pojawi się nowy serial "Kartony i styropiany", ale o tym na razie nic więcej nie zdradzę. 8)) :lol: :wink:
pawel.45 - Pon Lis 26, 2007 12:33 pm

Marcin napisał/a:
Ja ze swej strony obecuję - iż niedługo pojawi się nowy serial "Kartony i styropiany", ale o tym na razie nic więcej nie zdradzę. 8)) :lol: :wink:


Oczekuję z zainteresowaniem, licząc że nie przekroczysz nadmiernie konwencji realizmu :D

bassa - Wto Lis 27, 2007 1:03 am

:haha: :haha: rewelacyjne zblablanie!

A swoją drogą mam dwie akwarele,o których nic nie wiem-poza tym,że na pewno pochodzą z gdańskiego mieszkania i z dawnych czasów.Jakoś..z lat trzydziestych?Spróbuję zrobić foty i wkleić -w zagadki chyba?Czy w bla bla właśnie?

tobocian - Czw Lis 29, 2007 9:58 pm

Sabaoth napisał/a:
A żebyście wiedzieli, że się wkurzyłem. Ostatnio o dawnym Gdańsku niewiele się dyskutuje, natomiast bla bla bla, falowce, wieżowce, itp. rosną w siłe. A przypominam, że forum nazywa się Dawny Gdańsk. :%

No dla mnie wczoraj to dawno a co dopiero fallowce z lat 70-tych! :OO
No żartowałem...nie jestem znawcą ani historykiem ale fakt że rycinka fajnie ukazuje podnoszenie masztu przez Krontor nasz... :co_jest:
Niewiele jest chyba takowych...i to wszystko... :P

discus - Wto Lut 04, 2014 9:56 am

Wizja przedwojennych architektów (prawie artystyczna) na temat wieżowców w Gdańsku (i nie tylko).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group