Dawny Gdańsk

Zagadki - Zagadki renkka

renekk - Sro Maj 09, 2007 6:52 pm
Temat postu: Zagadki renkka
Mój debiut w tej rubryce.
Pierwsza zagadka "kolejowa": w jakiej miejscowości skończył się obszar zabudowany?
:wink: Ten wiadukt co prawda nie jest tak charakterystyczny jak szyna kolejowa :mrgreen: , ale dla ułatwienia dodam, że nie jest to wirtualna rekonstrukcja wiaduktu przy Dolnych Młynach (choć pochodzi z tego samego okresu).

renekk - Nie Maj 20, 2007 11:19 pm

Eee :hmmm: to może coś z zupełnie innej beczki: na jakim wyrobie można znaleźć takie cudko i skąd ten wzorek został zaczerpnięty?
seestrasse - Nie Maj 20, 2007 11:22 pm

a podasz odpowiedź do zagadki kolejowej?
renekk - Nie Maj 20, 2007 11:30 pm

Pardąsik, pardąsik: to jest w Rozpędzinach pod Kwidzynem, na linii do Smętowa. W treści zagadki napisało mi się trochę "po polskiemu" - powinno być "choć oba pochodzą z tego samego okresu" - za co również przepraszam.
seestrasse - Nie Maj 20, 2007 11:34 pm

dziękuję :D
Strach - Pon Maj 21, 2007 2:07 pm

renekk napisał/a:
Eee :hmmm: to może coś z zupełnie innej beczki: na jakim wyrobie można znaleźć takie cudko i skąd ten wzorek został zaczerpnięty?


:zrowko: Złote lwy 8O Gdzie to kupić :LL: nie mogę znaleźć :cry: :piwo:

renekk - Pon Maj 21, 2007 2:46 pm

Ooo, widzę że kolega piwożłop, vel koneser, alias smakosz :wink:
Kupiłem tę butelkę w spożywczaku na Krzywoustego, obok "Amazonki". Z kija leją to piwo między innymi "Pod Kasztanami" i w nowo otwartym ogródku na Raduńskiej (zapraszam :D ).
A co z drugą częścią zagadki?

jahrek - Pon Maj 21, 2007 4:36 pm

Byl tu kiedys dawno pokazywany taki medalion, upamietniajacy jakies cwiczenia, czy festyn obrony cywilnej.. pewnie kula w plot, ale cos mi majaczy... :hmmm:
danziger - Pon Maj 21, 2007 5:42 pm

"Złote lwy do dostania m.in. w sklepie "Delikatesy Ania" na ul. Planetarnej :hihi:
A na etykietce (również na kapslu) motywy zaczerpnięte z gdańskiej 5-Guldenówki.
http://sabaoth.infoserve....oins/coins.html

villaoliva - Pon Maj 21, 2007 7:27 pm

Piękne!
A jaki to browar, bo w Gdańsku to już nie naważyli.... :wink:

renekk - Pon Maj 21, 2007 7:59 pm

danziger napisał/a:

A na etykietce (również na kapslu) motywy zaczerpnięte z gdańskiej 5-Guldenówki.
http://sabaoth.infoserve....oins/coins.html


:== Nie bez powodu danziger :D

A uwarzone było w Browarze Amber. Myślę, że za takie opakowanie Amber powinien dostać od FDG co najmniej list gratulacyjny :wink:

renekk - Wto Maj 22, 2007 5:30 pm

To może teraz zagadka z tramwajem: gdzie to jest?
danziger - Wto Maj 22, 2007 6:03 pm

Orunia
renekk - Wto Maj 22, 2007 7:16 pm

Zdjęcie było zrobione w zeszłym roku...
danziger - Wto Maj 22, 2007 7:21 pm

A, to dałem się zmylić :skolowany:
villaoliva - Wto Maj 22, 2007 7:23 pm

Hallera
renekk - Wto Maj 22, 2007 10:42 pm

...róg Lilli Wenedy. Chyba zbyt łatwe :hmmm:
villaoliva - Wto Maj 22, 2007 11:18 pm

eeee... Wcale nie.
Na początku myślałem, żę to dawne sanatorium nauczycielskie w Oliwie.
Ale kształt okien mi nie pasował. No i tory tam są wyżej.
A właśnie sporo takich pięknych nie wymienionych okien jest w tej kamienicy którą zfociłeś :OO

renekk - Sob Maj 26, 2007 9:53 pm
Temat postu: W oparach absurdu
Ten sympatyczny wzorek zdobi ogrodzenie jednego z gdańskich przedsiębiorstw.
Pytanie 1 (łatwe): jak nazywa się to przedsiębiorstwo?
Pytanie 2 (trudne): co tam naprawdę produkują?

seestrasse - Sob Maj 26, 2007 9:58 pm

produkują pewnie bombki, choinkowe też (copyrajt pani Pelagia :wink: )
Corzano - Nie Maj 27, 2007 6:51 am

Stocznia Północna jest tak obsmarowana, ale pewnie nie oto chodzi, bo nie pisałbyś, że określenie ich produkcji jest trudne.
renekk - Nie Maj 27, 2007 7:50 am

Cytat:
Stocznia Północna jest tak obsmarowana

Mówiłem, że łatwe...
Cytat:
produkują pewnie bombki

No też to podejrzewałem... pełen asortyment - od A do N :wink:

Corzano - Nie Maj 27, 2007 7:55 am

renekk napisał/a:
Cytat:
produkują pewnie bombki

No też to podejrzewałem... pełen asortyment - od A do N :wink:

Nie aż tak. Ten zakaz to pozostałość po współpracy z wojskiem (różnych narodów).

renekk - Nie Maj 27, 2007 8:14 am

Cytat:
to pozostałość po współpracy z wojskiem

Ten zakaz jest żywy do dziś - jak robiłem powyższe zdjęcie, zatrzymał się przy mnie ochroniarz i wypytywał, po co to robię.
Domyślam się, że te piktogramy namalowano zgodnie z jakimś wewnętrznym regulaminem przedsiębiorstwa, może taki był wymóg zamawiającego zapisany w kontrakcie. Pewnie Stocznia starała się o ISOileśtam i w związku z tym opracowała różne wewnętrzne regulacje, m. in. o zachowaniu tajemnicy przedsiębiorcy. Szkoda tylko, że sięgnięto po sprawdzone wzory z PRL-u... Jestem ciekaw, jakie wojskowe tajemnice, poza tym co widać na zdjęciach satelitarnych, można sfotografować z ulicy czy z mostu nad kanałem?

Corzano - Nie Maj 27, 2007 10:34 am

renekk napisał/a:
może taki był wymóg zamawiającego zapisany w kontrakcie.

Dokładnie, choć stocznia nie nazywa tego kontraktem, a licencją.

pawel.45 - Nie Maj 27, 2007 10:52 am

[quote="renekk"]
Cytat:
...Jestem ciekaw, jakie wojskowe tajemnice, poza tym co widać na zdjęciach satelitarnych, można sfotografować z ulicy czy z mostu nad kanałem?

... twarze zatrudnionych tam pracowników.

Corzano - Nie Maj 27, 2007 10:54 am

pawel.45 napisał/a:
renekk napisał/a:
...Jestem ciekaw, jakie wojskowe tajemnice, poza tym co widać na zdjęciach satelitarnych, można sfotografować z ulicy czy z mostu nad kanałem?

... twarze zatrudnionych tam pracowników.

Możesz to rozwinąć? Nie zrozumiałem.

pawel.45 - Nie Maj 27, 2007 11:05 am

Corzano napisał/a:

Możesz to rozwinąć? Nie zrozumiałem.

Wywiad gospodarczy ma znaczenie nie mniejsze niż militarny. Szczegóły technologiczne, plany i kontrakty handlowe są mało widoczne z satelity.Pozdrawiam.

Hochstriess - Nie Maj 27, 2007 1:11 pm

Wiktor Suworow w "Akwarium" opisał jak sie kradnie technologie;-) Podstawową sprawą było wytypowanie pracownika danego zakładu...
seestrasse - Nie Maj 27, 2007 1:21 pm

rozumiem, że z PKP rzecz ma się tak samo? :hihi:
pawel.45 - Nie Maj 27, 2007 1:52 pm

seestrasse napisał/a:
rozumiem, że z PKP rzecz ma się tak samo? :hihi:

Niekoniecznie - ale publiczne prezentowanie "syfu" w obiektach naszego narodowego przewożnika może być przykre dla władców tej firmy (również władców państwa). :%

renekk - Nie Maj 27, 2007 6:27 pm

Cytat:
rozumiem, że z PKP rzecz ma się tak samo?

O dziwo, nie. Nie ma zakazu fotografowania infrastruktury i pociągów, a różne próby legitymowania, zakazywania itp. to na ogół własne inicjatywy niedowartościowanych dupków. Jest natomiast zakaz wstępu na obszar kolejowy poza miejscami ogólnodostępnymi. Chyba słuszny, bo głupota niektórych fotografujących warta jest nominacji do Medalu Darwina...
Cytat:
Dokładnie, choć stocznia nie nazywa tego kontraktem, a licencją.

Jeśli te malunki na płocie są najważniejszym zabezpieczeniem licencji, to życzę szczęścia :hihi: Dała chyba znać o sobie ogólnowojskowa zasada, że "sztuka jest sztuka"...
Jak już jesteśmy przy sprawach wojskowych, to mam kolejną zagadkę: w którym z pomorskich miast straszy to działo samobieżne?

Corzano - Nie Maj 27, 2007 6:37 pm

renekk napisał/a:
Jeśli te malunki na płocie są najważniejszym zabezpieczeniem licencji

Nie znam szczegółów, więc jęzora po próźnicy strzępić nie będę.
Nie sądzę, by szefowie Północnej bali się szpiegów z aparatami robiących zdjęcia zza płotu, skoro np. 17 czerwca będzie można to zrobić od środka (tzw. dzień otwartych bram). Inna sprawa, że te ostrzeżenia wymalowano chyba 3 czy 4 prezesów temu. :hihi: Trochę się od tego czasu zmieniło.

renekk - Nie Maj 27, 2007 7:08 pm

Cytat:
Trochę się od tego czasu zmieniło

Ale to właśnie wczoraj ochroniarz przegonił mnie spod płotu. Być może on był jak ten japoński żołnierz, który przeżył 20 lat w dżungli nie wiedząc o zakończeniu wojny :hihi: Dajmy już temu spokój. Mam inne pytanie - czy można bez problemu fotografować z mostu wodowanie i gdzie ewentualnie dowiadywać się o terminach wodowania?

Corzano - Nie Maj 27, 2007 8:22 pm

renekk napisał/a:
Mam inne pytanie - czy można bez problemu fotografować z mostu wodowanie i gdzie ewentualnie dowiadywać się o terminach wodowania?

Można, a informacje pojawiają się takze na tym forum.

Łukasz - Nie Maj 27, 2007 9:27 pm

renekk napisał/a:
Jak już jesteśmy przy sprawach wojskowych, to mam kolejną zagadkę: w którym z pomorskich miast straszy to działo samobieżne?


To jest ISU-122 w Malborku.

renekk - Nie Maj 27, 2007 9:53 pm

Cytat:
Można, a informacje pojawiają się takze na tym forum

Dzięki :D
Cytat:
To jest ISU-122 w Malborku

:==

renekk - Nie Cze 03, 2007 11:19 am
Temat postu: Na osiemdziesiąte urodziny Güntera Grassa
Zagadka jubileuszowa: gdzie to jest?
Mikołaj - Nie Cze 03, 2007 2:39 pm

nad oknem po prawej stronie drzwi jest napisane GALANTERIA z odwróconym N :wink:
penetrator - Nie Cze 03, 2007 2:57 pm

Może trakt św.Wojciecha. :hmmm:
renekk - Nie Cze 03, 2007 5:11 pm

Cytat:
nad oknem po prawej stronie drzwi jest napisane GALANTERIA z odwróconym N

...a na wale przy kanale siedzą menele i pją "Specjala" :wink:
Cytat:
Może trakt św.Wojciecha

:== To jest na Jedności Robotniczej

renekk - Nie Cze 10, 2007 3:21 pm

Łatwa zagadka z gatunku nie zrealizowanych planów urbanistycznych: gdzie miało być tak pięknie? I pytanie dodatkowe: dlaczego te budynki nie powstały?
BillyBoy - Nie Cze 10, 2007 3:27 pm

renekk napisał/a:
gdzie miało być tak pięknie? I pytanie dodatkowe: dlaczego te budynki nie powstały?


ad1: centrum Wrzeszcza.
ad2: nastał rok 1956.

danziger - Nie Cze 10, 2007 3:35 pm

Szkoda, że to nie powstało. Ładniejsze od "Olimpu" i "Manhattanu".
villaoliva - Nie Cze 10, 2007 3:38 pm

Zdaje się że takie plany dotyczyły okolic Targu Rakowego a nie Wrzeszcza :hmmm:
BillyBoy - Nie Cze 10, 2007 3:44 pm

villaoliva napisał/a:
Zdaje się że takie plany dotyczyły okolic Targu Rakowego a nie Wrzeszcza :hmmm:


A właśnie że nie! "Pałac Kultury" miał stanąć tam, gdzie dziś jest wieżowiec Olimpu. Zerknij do "Wydarzyło się w Gdańsku 1901-2000", str. 127. Jest tam też projekt zabudowy Targu Rakowego.

renekk - Nie Cze 10, 2007 8:51 pm

Tak jest, to jest narożnik Grunwaldzkiej i Partyzantów. Natomiast Wojewódzki Dom Kultury miał stanąć właśnie w okolicy Targu Rakowego. Miał być dwukrotnie wyższy od kościoła NMP (tzn. miałby jakieś 160 m) i niewiele niższy od PKiN. Do jakiej funkcji był przeznaczony wieżowiec we Wrzeszczu, nie wiem.
Rycina pochodzi z załganej do granic śmieszności książeczki W. Szremowicza pt. Szturmujcie Ratusz. Kartki z dziejów walk klasowych w Gdańsku", wydanej przez "Naszą Księgarnię" w 1954 roku.

renekk - Pią Cze 15, 2007 11:16 am
Temat postu: Wodowanie w Północnej
Corzano napisał/a:
renekk napisał/a:
Mam inne pytanie - czy można bez problemu fotografować z mostu wodowanie i gdzie ewentualnie dowiadywać się o terminach wodowania?

Można, a informacje pojawiają się takze na tym forum.

No to się właśnie dowiedziałem z tego forum... :II
http://www.forum.dawnygda...p?p=88780#88780

renekk - Czw Cze 21, 2007 5:07 pm

Następna zagadka: czyja to d...?
villaoliva - Czw Cze 21, 2007 5:12 pm

Jakieś bliźniaki :hihi:
renekk - Czw Cze 28, 2007 11:36 pm

Widzę, że golizna cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem, i słusznie :hihi:
Poniżej rozwiązanie i nowa zagadka (gastronomiczna): gdzie był bar "Bryg"?

Marcin - Czw Cze 28, 2007 11:38 pm

Cytat:
rozwiązanie.jpg

Czyżby widok z okna w pracy? :D

renekk - Czw Cze 28, 2007 11:53 pm

Z okna budynku, w którym pracuję :D
seestrasse - Pią Cze 29, 2007 12:17 am

właściwie można było się domyśleć :wink:
czy klienci baru "Bryg" byli również tak blisko związani z transportem kolejowym, jak Ty? :hmmm:

renekk - Pią Cze 29, 2007 6:16 am

seestrasse napisał/a:

czy klienci baru "Bryg" byli również tak blisko związani z transportem kolejowym, jak Ty? :hmmm:

Nie wiem, niestety nie zdążyłem ich poznać :wink: Ale na pewno mamy jedną wspólną cechę: jesteśmy niewątpliwie kulturalnymi konsumentami :D

TOMB - Nie Lip 01, 2007 9:41 am

A teraz inny projekt zabudowy Targu Rakowego.
Kto wie z jakiego okresu? Może rok?
Pewnie łatwizna.... :<>

danziger - Nie Lip 01, 2007 10:53 am

Pewnie cóś koło 1940 r.?
renekk - Nie Lip 01, 2007 11:08 am

Styczeń 1942.
seestrasse - Nie Lip 01, 2007 2:38 pm

ja się nie mogę niczego dopatrzeć na tym planie. tomb, mógłbyś wrzucić większe zdjęcie?
danziger - Nie Lip 01, 2007 6:45 pm

No jak to - masz tu jak zapowiadano projekt zabudowy Targu Rakowego. Bramę Wyżynną, Danziger Hof, Katownię, Holzmarkt, początek Długiej itd. wyraźnie widać :)
TOMB - Nie Lip 01, 2007 9:00 pm

renekk napisał/a:
Styczeń 1942.

:== Brawo!
Tylko ciekaw jestem gdzie się podziało moje zdjęcie :wow: :hmmm:

seestrasse - Pon Lip 02, 2007 12:46 am

ślepa Zesia napisał/a:
ja się nie mogę niczego dopatrzeć na tym planie. tomb, mógłbyś wrzucić większe zdjęcie?
danziger napisał/a:
No jak to - masz tu jak zapowiadano projekt zabudowy Targu Rakowego. Bramę Wyżynną, Danziger Hof, Katownię, Holzmarkt, początek Długiej itd. wyraźnie widać :)

:^^ :^^ :^^

renekk - Pon Lip 02, 2007 10:26 am

Nie doceniacie ironii Pani Junior Admin :hihi:
seestrasse - Pon Lip 02, 2007 4:25 pm

...oraz jej niebywałej upierdliwości :jezyk: :mrug:
turecki - Pon Lip 02, 2007 4:51 pm

Czyli faktycznie ze mną obeszła się duuuużo łagodniej... :wink: :love:
TOMB - Pon Lip 02, 2007 6:52 pm

Dostałem przed chwilą upomnienie za umieszczanie zbyt dużych zdjęć... w dodatku grożenie za jakąś recydywę. Choć wcześniej nikt mi nie przesłał żadnych uwag, a więc skąd ta recydywa? :evil: Podejrzewam już co się stało z mim zdjęciem, którego przesłanie tutaj kosztowało mnie mnóstwo wysiłku (niestety nie jestem tak biegły w technice jak inni) gdyż nie posiadam cyfrówki a jedyna możliwość wzbogacenia tego forum przeze mnie to przesłanie czegokolwiek z komórki... niestety bez obróbki. A więc w nosie mam! Skoro ktoś będzie wywalał moje zdjęcia z krórych tak się cieszyłem że udało się umieścić... nie będę tego robił więcej. Z wielkim żalem. Do tej pory byłem mało aktywnym forumowiczem, gdyż nie miałem swojego komputera. Teraz kiedy już mam i cieszyłem się że nadrobię zaległości dostałem prztyczka :cisza: SKUTECZNEGO! Do widzenia.
villaoliva - Pon Lip 02, 2007 8:07 pm

No :==
Dla obu stron...

Mikołaj - Pon Lip 02, 2007 8:25 pm

Cytat:
dostałem prztyczka SKUTECZNEGO! Do widzenia

Oj nie unoś się... Gdyby Zesztrasia wiedziała, że tyle pracy to kosztowało, że komórka, że masz wreszcie swój komputer, to pewnie by się nieco delikatniej z Tobą obeszła :D
Wybacz jej, taka praca moderatora... Jako że zbyt duże zdjecia powodują "rozjeżdzanie się" forum i konieczność przewijania lewo-prawo przy czytaniu tekstu, staramy się nie przekraczać 600 pixeli, wyjątkowo 800.

seestrasse - Pon Lip 02, 2007 8:39 pm

najzabawniejsze jest to, że zdjęcie planu tomba wisi jak wisiało w swojej przeogromności. przynajmniej u mnie. żadnego zdjęcia nie usuwałam, i w ogóle nie mam tego w zwyczaju.

sory, ale o zzo chozi? jest mi przykro, że obrywam za czyny niepopełnione :roll: :hmmm: :skolowany:

TOMB napisał/a:
w dodatku grożenie za jakąś recydywę. Choć wcześniej nikt mi nie przesłał żadnych uwag, a więc skąd ta recydywa?

gwoli ścisłości... tu jest pierwsza uwaga skierowana do tomba
polecam więcej luzu - sobie samej również :jezyk:

renekk - Pon Lip 02, 2007 11:04 pm

TOMB, twoje zdjęcie naprawdę nie zostało usunięte. To po pierwsze. Po drugie: w twoim komputerze na pewno jest przeglądarka typu Irfan, ACDSee czy Photo Editor, w której bardzo łatwo robi się podstawową obróbkę obrazka. Sprawdź i spróbuj. Po trzecie: jestem tu krótko, ale zdążyłem już zaliczyć parę niepotrzebnych awantur. Przykro mi, szczególnie że ostatnia dzieje się w wątku przeze mnie założonym. Po czwarte: wyluzuj :) Machnij ręką na to nieszczęsne zdjęcie, poniżej zamieszczam podobne...
turecki - Wto Lip 03, 2007 11:54 am

a ja się dałem wkręcić tak łatwo-zagadki WYMAGAJĄ zalogowania do przeglądania zdjęć :co_jest: :^^
TOMB - Wto Lip 10, 2007 2:56 am

OK. Wyluzowałem....
Nie znam się dobrze na obróbce zdjęć w kompie, ale w imię wyższej ideii obiecuję że spróbuję przełamać moje mało techniczne ego i trochę poćwiczyć ze zdjęciami na przyszłość.

seestrasse - Wto Lip 10, 2007 12:16 pm

na wypadek kłopotów, zawsze możesz przesłać je mnie, a ja zrobię co trzeba. zapraszam :D
tobocian - Nie Lip 15, 2007 9:33 pm

No i o to chodzi ludziska,o to chodzi :==
renekk - Pią Lip 20, 2007 11:52 pm

Hydrozagadka: gdzie zrobiono zdjęcie i co z tej rury wylatuje?
ruda - Sob Lip 21, 2007 6:09 am

zgaduj- zgadula dla ekologów : ((
Corzano - Sob Lip 21, 2007 6:57 am

Pomyślałem o Zaspie, ale to jezioro ze zdjęcia jest chyba za duże.
Monter - Sob Lip 21, 2007 3:44 pm

A może to zwykła woda z piaskiem?
renekk - Sob Lip 21, 2007 4:25 pm

To jest właśnie składowisko popiołów EC-II w dawnym Jeziorze Zaspa, a z rury leci zeszlamowany popiół. Zdjęcie zrobiłem w 1983 roku, a poniżej zamieszczam dwa inne z roku 1986.
Corzano - Sob Lip 21, 2007 4:32 pm

Zgadłem? To znak - idzie koniec świata. :hihi: :wink:
renekk - Pon Lip 23, 2007 11:14 pm

To teraz dla odmiany ładna zagadka: gdzie rozłożyła się ta piękna pani?
Wloczykij - Wto Lip 24, 2007 7:41 pm

Mi to wygląda na skrzyżowanie Morskiej i Warszawskiej (za granicą :wink: ) w myląco dużym skrócie perspektywy (może robione z kładki do przystanku Stocznia)
renekk - Wto Lip 24, 2007 9:02 pm

:==
Zdjęcie było zrobione z budynku przy Morskiej 24.

renekk - Nie Paź 14, 2007 4:57 pm
Temat postu: "Dom pod Globusem"
Gdzie stoi (jeszcze) ten dom?
nonnenacker - Nie Paź 14, 2007 8:44 pm

Coś podobnego stoi na Oruni :)
renekk - Nie Paź 14, 2007 9:52 pm

:==
A dokładniej?

nonnenacker - Pon Paź 15, 2007 7:55 am

A dokładniej Dworcowa :)
renekk - Pon Paź 15, 2007 4:50 pm

...numer 14. A obok, pod dziesiątym zacumował krążownik:
nonnenacker - Pon Paź 15, 2007 6:00 pm

Ciekawe pod którym numerem mieszka właściciel tego samochoda :wink:
renekk - Sob Sty 19, 2008 10:56 am

Krótkie pytanie, krótka odpowiedź: która ulica w Gdańsku nosiła nazwę "Obrońców Londynu"? :mrgreen:
pawel.45 - Sob Sty 19, 2008 1:38 pm

renekk napisał/a:
Krótkie pytanie, krótka odpowiedź: która ulica w Gdańsku nosiła nazwę "Obrońców Londynu"? :mrgreen:


Odpowiedż chyba musi byc dłuższa - bo dziś są to dwie ulice. Trudno wybrac :hihi:

renekk - Sob Sty 19, 2008 3:11 pm

pawel.45 napisał/a:
dziś są to dwie ulice

...jak na obrazku.
Same asy na tym naszym FDG, trudno czymś zaskoczyć :hihi:

Tequilla - Sob Sty 19, 2008 4:04 pm

:hmmm:
Oliwska vel Obrońców Londynu :jakto:

pawel.45 - Sob Sty 19, 2008 5:18 pm

Tequilla napisał/a:
:hmmm:
Oliwska vel Obrońców Londynu :jakto:


a druga była na Pohulance - ciągnęła się od cmentarza (przy dzisiejszej ul.Lubuskiej) do ul.Bitwy pod Lenino.

Corzano - Sob Sty 19, 2008 9:01 pm

renekk napisał/a:
dfdfdfdf.jpg

Co to za plan? Widać coś bardziej na zachód?

renekk - Sob Sty 19, 2008 10:02 pm

Plan w całości wygląda tak, a pochodzi z tego znanego informatora. Planu Brzeźna tam niestety nie ma :II
Makabunda - Nie Sty 20, 2008 8:19 pm

renekk napisał/a:
Krótkie pytanie, krótka odpowiedź: która ulica w Gdańsku nosiła nazwę "Obrońców Londynu"? :mrgreen:


Czas zatoczył pętlę. Dziś ulicę można śmiało nazwać "Budowniczych Londynu" i będzie tez na czasie. :hiihihi:

renekk - Pią Mar 07, 2008 8:30 pm

Pytanie dla spostrzegawczych: gdzie (dla ułatwienia - w centrum Gdańska) wykorzystano ten zabytkowy słupek w charakterze kamienia chroniącego bramę?
seestrasse - Pią Mar 07, 2008 10:38 pm

Pałac Młodzieży? :hmmm:
renekk - Sob Mar 08, 2008 9:23 am

Pudło, niestety. Według wspaniałego SIM-u dzielnica nazywa się Śródmieście (ale nie jest to w Oruni, którą SIM właśnie przemianował na Śródmieście :haha: )
MagratVonLerchenfeld - Sob Mar 08, 2008 12:50 pm

przy Janie może? :???:
renekk - Sob Mar 08, 2008 6:08 pm

MagratVonLerchenfeld napisał/a:
przy Janie może? :???:

Niestety, nie.
Mała podpowiedź:

renekk - Nie Mar 09, 2008 10:19 pm

Zagadka chyba zbyt trudna (albo po prostu mało ciekawa :II ). Poniżej zamieszczam rozwiązanie.
I może druga zagadka, łatwiejsza: na jakiej ulicy znajduje się ten "koci" sklep?

seestrasse - Pon Mar 10, 2008 12:31 am

sklep należący do rudawego kota znajduje się oczywiście przy hali... swoją drogą kot musi być z lekka długowieczny, jest obecny na posterunku odkąd pamiętam. ale ostatecznie może być wypchany :^^
renekk - Pon Mar 10, 2008 5:54 pm

Jeszcze wczoraj ruszał się, w przeciwieństwie do tego nieszczęśnika...
(nie pytam nawet gdzie on straszy, bo to za łatwe :wink: )

renekk - Sro Maj 07, 2008 8:01 pm

Gdzie to jest?
seestrasse - Sro Maj 07, 2008 8:30 pm

zdaje się, że Do Studzienki :D
renekk - Sro Maj 07, 2008 11:26 pm

Śmieszna sprawa, ale ten herb nie pochodzi z Gdańska :D
Mikołaj - Sro Maj 07, 2008 11:48 pm

a to nie jest "kolejowe" jakieś?
renekk - Czw Maj 08, 2008 7:21 am

Kolejowe nie, ale można powiedzieć że "techniczne". Dla ułatwienia dodam, że chodzi o Pruszcz Gdański.
Fenix - Czw Maj 08, 2008 10:18 am

Elektrownia na kanale Raduni w Pruszczu.
renekk - Czw Maj 08, 2008 7:44 pm

:==
Bardzo ładne miejsce.

renekk - Nie Cze 01, 2008 11:41 pm

Bardzo łatwe: gdzie jest ten uroczy zakątek?
Dostojny Wieśniak - Pon Cze 02, 2008 1:05 am

Główne Miasto. Obok stał śmietnik a za murem, na rondzie pomnik...
renekk - Pon Cze 02, 2008 7:07 am

:==
Zawsze interesowało mnie, jak wyglądają reprezentacyjne miejsca od tzw. "d... strony" :hihi:

Dostojny Wieśniak - Pon Cze 02, 2008 11:02 am

Kiedyś kombinowałem nad zabudowaniem i zamieszkaniem w tym miejscu. Może teraz się komuś uda?
renekk - Pon Cze 02, 2008 2:53 pm

Pacholęciem będąc przeczytałem w "Opowieściach gdańskich uliczek" Milewskiego o magicznej ulicy Latarnianej...
renekk - Nie Cze 08, 2008 5:05 pm

Gdzie to jest?
kalinowski11 - Nie Cze 08, 2008 6:11 pm

Po lewej stronie za rogiem... chyba :)

http://www.wrotapomorza.p...cioly/krolewska

Pozdrawiam.

renekk - Nie Cze 08, 2008 8:14 pm

To nie jest Kaplica Królewska... ale też nie gotyk :)
renekk - Czw Cze 12, 2008 9:15 pm

:hmmm: a może takie coś:
BillyBoy - Czw Cze 12, 2008 9:53 pm

Wojska Polskiego?
A ta wcześniejsza zagadka: kojarzy mi się z Oliwą - okolice Katedry, Pałacu Opatów?

Corzano - Czw Cze 12, 2008 9:59 pm

renekk napisał/a:
zag1.jpg

Hallera/Marksa/Roosevelta

bassa - Czw Cze 12, 2008 11:14 pm

Tak jest, a drzewka to lipy....

Natomiast zastanawiające jest cos podobne do okiennic na parterach: sie cos nie zgadza,albo lipy juz duże i stare (lata 70-te), albo okiennice ...

renekk - Pią Cze 13, 2008 5:54 am

To jest właśnie obecna Hallera w 1958 roku. Zdjęcie pochodzi z książki Stankiewicza i Szermera, gdzie zresztą zostało błędnie podpisane jako ul. Kościuszki.
A w poprzedniej zagadce pokazałem fragment kościoła św. Ignacego w Starych Szkotach :)

bassa - Pią Cze 13, 2008 10:59 am

:== :== :==

Nie-Dawny Gdańsk też kryje mnóstwo ....czarujących zaskoczeń !

1958.... w każdym razie, okiennic już nie ma a szkoda, pasują...

kondor - Pią Cze 13, 2008 9:54 pm

a ścieżka rowerowa w tym samym miejscu...
renekk - Sob Cze 14, 2008 10:35 pm

To jedziemy dalej :D :
renekk - Wto Cze 17, 2008 9:04 pm

Szkoda, że nikt nie chce zgadywać :|
Poniżej załączam cały obrazek, plus jeszcze jeden z dedykacją dla Bassy :D

feyg - Sro Cze 18, 2008 9:15 am

renekk napisał/a:
Szkoda, że nikt nie chce zgadywać :|

Może po prostu wszyscy siedzieli zbyt blisko monitora :hiihihi:

Corzano - Sro Cze 18, 2008 9:18 am

renekk napisał/a:
Szkoda, że nikt nie chce zgadywać

Uwierz mi, że bardzo chcę, ale ja z tych co nic nie kojarzą. :hihi:

renekk - Sro Cze 18, 2008 11:38 am

Najwyraźniej przesadziłem z zagadkowością moich zagadek :oops:
Corzano napisał/a:
ja z tych co nic nie kojarzą :hihi:

Ja mam większy problem: mnie wszystko kojarzy się z jednym :oops: :oops:

pawel.45 - Sro Cze 18, 2008 3:33 pm

renekk napisał/a:
Bardzo łatwe: gdzie jest ten uroczy zakątek?


Renku – nie wstydzę się przyznać (jako żem bezwstydny dociekacz wiedzy), że nie potrafię zlokalizować tego „uroczego zakątka obok śmietnika za murem od ronda z pomnikiem”.
Cytat może nie dosłowny – bo zbitka dwóch wypowiedzi, ale uprzejmie proszę Cię o przybliżenie mi tego miejsca.

A tak przy okazji – lubię zagadki niełatwe, lecz ostatnio coraz częściej zauważam u wielu ich autorów tendencję do nadmiernego utrudniania – choćby przez takie kadrowanie, że brak jakichkolwiek elementów charakterystycznych dających szansę rozpoznania przez zainteresowanego tematyką „przeciętnego oglądacza” dawno-gdańskich ilustracji – zniechęca do prób rozwiązywania takich zagadek. Ponadto w rozwiązaniu zagadki oczekuje się zazwyczaj dość wyrażnego opisu – aby informacja w nim zawarta mogła posłużyć również innym czytającym, a nie tylko autorowi zagadki i „głęboko wtajemniczonemu” odgadującemu. W przeciwnym razie będzie to tylko dla wąskich elit wybitnych znawców najdrobniejszych szczegółów. Trzeba pamiętać, że przybywa coraz młodszych miłośników dawnego Gdańska i warto chyba ich zachęcać do rozwijania zainteresowań w tym kierunku.

Proszę, abyś nie potraktował tego postu jako „osobistą wycieczkę” z mej strony. Zauważam to jako problem ogólniejszej natury , a opisałem przy okazji przeglądania zaległości.
Pozdrawiam serdecznie - licząc na dokładniejsze wskazanie mi miejsca wykonania tej fot.

bassa - Sro Cze 18, 2008 3:34 pm

Eeee..bo to było łatwe...zag 2 to aktualny sklep nocny na rogu Al legionow

Duzo trudniej by było zgadnać zdjęcie z "lochow" pod II LO/XIX LO ale nikt nie ma takiej foty...

albo cokolwiek z aktualnej Szp 49 - dawnego Bratniaka...

renekk - Sro Cze 18, 2008 6:00 pm

pawel.45 napisał/a:
[...]

Masz rację, przesadziłem z "zaszyfrowaniem" swoich zagadek. Zabrakło też wyraźnej odpowiedzi - przepraszam. Tytułem usprawiedliwienia mogę ewentualnie powiedzieć, że zawsze mam kłopot z wyważeniem stopnia trudności zagadki, ale to chyba kłopot wszystkich uczestników tej zabawy. Czasem można przegiąć i za to jeszcze raz przepraszam.
Ten "uroczy zakątek" to ulica Latarniana, za reliktami murów obronnych Głównego Miasta, w bezpośrednim zapleczu Targu Drzewnego - lubię oglądać "od kuchni" reprezentacyjne miejsca, tak jak Oskar oglądał trybuny tylko od tyłu :hihi:

pawel.45 - Sro Cze 18, 2008 6:59 pm

renekk napisał/a:
...to chyba kłopot wszystkich uczestników tej zabawy. Czasem można przegiąć ...
...Ten "uroczy zakątek" to ulica Latarniana, za reliktami murów obronnych Głównego Miasta, w bezpośrednim zapleczu Targu Drzewnego - lubię oglądać "od kuchni"...


Dziękuje bardzo za odpowiedż.
Ja oczywiście nie zgłaszałem żadnej pretensji, a dostrzegając problem jako nieco szerszy - pozwoliłem sobie o tym napisać.

A to miejsce - jeśli dobrze zrozumiałem - znajduje się za murem wskazanym strzałką?

renekk - Sro Cze 18, 2008 7:40 pm

Dokładnie tam.
Pozdrawiam :D

renekk - Nie Cze 29, 2008 9:36 pm

Znalazłem dziś taki napis na... no właśnie, gdzie można znaleźć coś takiego? :D
Kasia Li - Wto Lip 01, 2008 10:48 pm

renekk napisał/a:
Bardzo łatwe: gdzie jest ten uroczy zakątek?

8O
Ten uroczy zakątek jest... przed moim oknem :mrgreen:
Tylko sąsiad ma jakiś nowszy samochód...

renekk - Nie Sie 03, 2008 7:32 pm

Zdjęcie z ostatniej zagadki gdzieś zniknęło :II Poniżej zamieszczam odpowiedź: napis jest na jakiejś maszynie rolniczej, stojącej na parkingu przed skansenem we Wdzydzach. Fabryka Hodama i Resslera znajdowała się przy Hopfengasse 81/82.
I następna zagadka, łatwa: gdzie znajduje się ten herb?

renekk - Sob Mar 05, 2016 11:28 pm

Reaktywacja: co to za dziwna budowla?
Krzysztof - Nie Mar 06, 2016 8:18 am

Byłem tam wczoraj :wink: ale dam szansę innym. Czemu niema tam żadnych reklam :tralalala:
Zbych - Nie Mar 06, 2016 9:22 am

Brakuje Ci reklam? W mieście jest ich nadmiar, najbliższa jest nawet obok na tym zielonym budynku.
Dana - Nie Mar 06, 2016 4:14 pm

:oops: Po takiej podpowiedzi to nawet ja mogę odpowiedzieć: Dyrekcja Kolei na Dyrekcyjnej - odnawianie elewacji :lol:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group