Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Pferdetränke in Danzig

nad stawem - Wto Kwi 24, 2007 9:23 pm
Temat postu: Pferdetränke in Danzig
te zdjęcie pokazuje " pojnia dla koni in Danzig "
wygląda na Radunię .
ale w ktorym miejscu ? .
skąd powstała ta nazwa ? .


Sabaoth - Wto Kwi 24, 2007 9:27 pm

Ta "pojnia dla koni w Danzig" znajdowała się przy ul. Pferdetränke (obecnie ul. Wodopój) :^^

A skąd wzięła się nazwa? Pewnie od wodopoju dla koni :hmmm:

method man - Wto Kwi 24, 2007 9:53 pm

bardzo klimatyczne i jakże piękne ujęcie :)
Corzano - Sro Kwi 25, 2007 7:43 am

method man napisał/a:
bardzo klimatyczne i jakże piękne ujęcie :)

A jak musiało tam ładnie pachnieć latem. :wink:

pumeks - Sro Kwi 25, 2007 9:47 pm

Podobno ostatni z widocznych na zdjęciu domów, ten z mansardowym, tj. łamanym, dachem, przetrwał i został zaadaptowany - jest to taki malutki domek w którym mieści się lokal "Vinifera".
jayms - Sro Kwi 25, 2007 10:05 pm

No właśnie też o tym słyszałem,ale jakoś mi tak "nowością" pachnie.Czyżby rekonstrukcja? :hmmm:
Zdzislaw - Czw Kwi 26, 2007 1:21 am

pumeks napisał/a:
Podobno ostatni z widocznych na zdjęciu domów, ten z mansardowym, tj. łamanym, dachem, przetrwał i został zaadaptowany - jest to taki malutki domek w którym mieści się lokal "Vinifera".


Potwierdzam w 100%. Pamiętam doskonale ul. Wodopój od końcówki lat pięćdziesiątych i w latach sześćdziesiątych, aż do momentu rozpoczęcia budowy Hotelu Hewelius. Wjazd w wybrukowaną "kocimi łbami" uliczkę (trudno ja było nazwac ulicą), był tuż przy mostku na Kanale Raduni łączącym Stolarską z Łagiewnikami. Przy samym skrzyżowaniu były jeszcze co najmniej dwa domki ( o dziwo zamieszkałe). Do dzisiaj pamiętam te charakterystyczne zielone tablice oznaczające ze są to tzw. zabytki w postaci "domów robotnicze z ....wieku". Obok jednego z nich zachowała sie brama, Wszystkie one zbudowane były z ciemnoczerwonej cegły. Domki te stały po "drugiej" stronie uliczki aniżeli budyneczek dzisiejszej Vinifery. Z tych wszystkich domków ostał sie jedynie budyneczek w którym jest obecnie owa Vinifera. O ile sie nie mylę (nie mam 100% pewności), jeden z domków zaczął sie rozpadać w momencie kiedy pod hotelem rozpoczęto palowanie, w skute czego rozebrano oba.

nad stawem - Czw Kwi 26, 2007 9:10 pm

Zdzislaw napisał/a:
Wjazd w wybrukowaną "kocimi łbami" uliczkę (trudno ja było nazwac ulicą), był tuż przy mostku na Kanale Raduni łączącym Stolarską z Łagiewnikami. Przy samym skrzyżowaniu były jeszcze co najmniej dwa domki ( o dziwo zamieszkałe).


no i dzięki Wam poznałem kawałek historii starego miasta . Dziekuję .
jako mały chłopak zaglądałem do małego młyna gdzie w 60-tych była stolarnia PKZ , w ktorej dosyć długo pracował moj ojciec , w 70-tych byłem w małym młynie raz do roku aby zapłacić składki w związku wędkarskim . dalej już nie docierałem na stare miasto bo wtedy były to po prostu tylko domy , ktorych historia mnie wtedy nie interesowała . wiem jeszcze , że jakiś klasztor tam był a może i jest ?

pumeks - Nie Gru 29, 2013 11:57 am

Podciągnę temat, bo stałem się ostatnio właścicielem takiej pocztówki pokazującej ujęcie fragmentu Kanału Raduni z mostku w ciągu ul. Stolarskiej - Łagiewników. W kolejnych postach zestawienie znanych mi fotografii i rysunków pokazujących ten fragment Starego Miasta.
pumeks - Nie Gru 29, 2013 12:16 pm

Pocztówka Versteckter Winkel von Danzig ("Ukryty zakątek Gdańska") była kiedyś na allegro; następne zdjęcie wielokrotnie publikowane, m. in. w pierwszym albumie Tuska; trzecie z Bildindexu pokazuje kamieniczkę nr 10 i dwa domki stojące nie nad samym kanałem Raduni, tylko w pewnym oddaleniu. Dla lepszej orientacji: fragment Geländeplan z lat 1930-tych (uprzedzam, że obrócony w fotoszopie więc kierunki świata mogą być w zaskakujących osiach :hihi: )
pumeks - Nie Gru 29, 2013 12:29 pm

Dość znany (reprodukowany na popularnej pocztówce) obraz Paula Kreisela "An der großen Mühle", na przekór tytułowi także przedstawia domy przy Pferdetränke.
bavar - Nie Gru 29, 2013 12:51 pm

Pferdetränke=koniopój
:brake:

pumeks - Nie Gru 29, 2013 3:39 pm

Kilka obrazków wrzuconych swego czasu przez Pietruchę w temacie Kościół św. Brygidy, koncentrują się głównie na zrujnowanym klasztorze brygidek, ale widać też Kanał Raduni:



Rysunek Georga F. Gregoroviusa z kolekcji Jacoba Kabruna.



Nie znam autora, ale warto zauważyć po prawej stronie rysunku budynek znany dziś jako "Vinifera".



Ujęcie zimowe, autora nie znam, tu też zmieścił się fragmencik "Vinifery".

I jeszcze w załączeniu, późniejszy od powyższych (I poł. XX wieku? w każdym razie po 1848, kiedy rozebrano zabudowania poklasztorne brygidek) anonimowy rysunek, opublikowany niegdyś w piśmie "30 Dni".

pumeks - Sob Sty 04, 2014 10:56 pm

Jeszcze jedno ciekawe zdjęcie z książki Wojtka Gruszczyńskiego "Wolne Miasto Gdańsk. Przewodnik po mieście, cz. II". Znowu z dzisiejszą "Viniferą"
Miro - Nie Sty 05, 2014 4:18 pm

Do tematu "Pferdetränke" dodam powojenne zdjęcie,
w tym przypadku to co pozostało z tej ulicy.

Miro

Miro - Czw Sty 09, 2014 3:27 pm

Prawie, że identyczny widok jak na pocztówce Pumeksa..
Partie an der Grossen Mühle.jpg

Miro

Miro - Wto Lut 11, 2014 10:55 am

Zdjęcie z kolekcji Wiesława Gruszkowskiego.

Cytat:
Ulica Wodopój w Gdańsku, okolice Małego Młyna. Za drzewami widiczny jest jeden z tzw. domów robotniczych – po wojnie budynki zostały objete ochroną konserwatorską ze względu na to, że dawniej służyły robotnikom.
Fot. Wiesław Gruszkowski/ Zw zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku


Miro

Miro - Sro Lut 19, 2014 1:19 pm

To chyba jest Hohe Siegen, ale na końcu w tle Pferdetränke.

Miro

Miro - Czw Maj 15, 2014 12:37 pm

Dom robotniczy ul. Wodopój 7, 1972 rok.

Miro

Miro - Nie Cze 08, 2014 8:38 pm

Dom przy ul. Wodopój.
Zdjęcie z 1974 roku.

Miro

Miro - Sro Lip 08, 2015 1:20 pm

ul. Wodopój (Pferdetränke).

Miro

pumeks - Czw Paź 26, 2017 9:32 pm

Jeszcze jeden pocztówkowy widoczek
MłodyBocieK - Nie Gru 30, 2018 2:00 pm


Pytanie- prośba: czy ktoś z Szanownych Forumowiczów posiada powyższy widok w lepszej jakości i byłby tak dobry, by się podzielić skanem?

MłodyBocieK - Sro Sty 24, 2024 10:56 am

Fotografie Wiesława Prażucha z 1954 r:



Muzeum Narodowe w Warszawie







Muzeum Narodowe w Warszawie

Wszystkie klatki z tej sesji pana Prażucha

pumeks - Sro Sty 24, 2024 1:26 pm

:==
Na pierwszym widać zachowaną kamienicę, wydaje mi się, że to dawny nr Pferdetränke 11

MłodyBocieK - Sro Sty 24, 2024 5:12 pm

pumeks napisał/a:
wydaje mi się, że to dawny nr Pferdetränke 11


Jestem w kropce, bo do porównania mam tylko jeden widok, a pozostałość ew. numeru 10 niezbyt mi gra. Byłbym skłonny o numerek identyfikację posunąć :wink:

pumeks - Czw Sty 25, 2024 8:14 am

Masz rację, czyli ocalała kamienica nr 12, a z nr 11 zostało boniowanie parteru.
MłodyBocieK - Czw Sty 25, 2024 12:24 pm

:zgooda:

Przy okazji fotki z zielonej karty, wygląda, że lewa zrobiona z tych pozostałości jedenastki.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group