Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Nad Radunią - gdzie to było?

pumeks - Pią Maj 28, 2004 2:00 pm
Temat postu: Nad Radunią - gdzie to było?
Odtwarzam temat, który już kiedyś w marcu był, a potem wziął i zniknął :???:

Dostałem od Rispetta skan pocztówki, zatytułowanej "Danzig, Partie an der Radaune".
Nie możemy uzgodnić, jakie miejsce przedstawia ta pocztówka. Rispetto proponował ostatnio Stare Miasto, co jednak nie wydaje mi się możliwe. Najbardziej prawdopodobna jest moim zdaniem ulica Brzegi (Radauneufer) na Oruni.

pumeks - Pią Maj 28, 2004 3:30 pm

Moim zdaniem to samo miejsce widoczne jest na innym zdjęciu - niestety, posiadam tylko obrazek w bardzo kiepskiej rozdzielczości - sądzę, że gdyby było tak jak myślę, to z lewej strony zdjęcia mamy Trakt św. Wojciecha, a z prawej - ulicę Brzegi.
stary szkot - Sro Lis 03, 2004 9:30 pm
Temat postu: Nad Radunią - gdzie to było?
Zdjęcie 2 to z pewnością nie jest Orunia. Tego typu domów na południe od Zaroślaka nad Radunią nie było. Między Radunią a drogą, zabudowa istnieje i istniała tylko od Sandomierskiej do Parku Oruńskiego ( a i to z przerwami ). Droga zaś – dzisiejszy Trakt św. Wojciecha – na południe od Zaroślaka biegnie poniżej wału Raduni. Częściowo nawet poniżej poziomu dna Raduni.
Na ulicy Brzegi w czasie wojny zniknęły tylko 2 większe budynki. Jeden na rogu ul. Podmiejskiej, drugi między sierocińcem a dzisiejszym CEZAS. Pozostałe budynki, liczące sobie 100 do 150 lat stały do lat 90-tych. Obecnie jak widziałem część wyburzono albo się rozsypały. Takich budynków jak na prawej stronie zdjecia tam nigdy nie bylo.
Sądząc po stylu budynków po prawej stronie, powiedziałbym że to Nowy Gdańsk.

Co do zdjęcia 1 nie jestem pewien. Jest jedno miejsce na Oruni trochę podobne ale zabudowa po lewej mi się nie zgadza. Napuściłen na nie moje informatorki – zobaczymy co one na to powiedzą.

pumeks - Czw Lis 04, 2004 9:52 am
Temat postu: Re: Nad Radunią - gdzie to było?
stary szkot napisał/a:
Co do zdjęcia 1 nie jestem pewien. Jest jedno miejsce na Oruni trochę podobne ale zabudowa po lewej mi się nie zgadza. Napuściłen na nie moje informatorki – zobaczymy co one na to powiedzą.

Ale budynek po lewej na pierwszym zdjęciu to na 90% jest ten sam, co po prawej na zdjęciu drugim.
Jezeli chodzi o "Nowy Gdańsk" - nie bardzo jest miejsce wzdłuż Raduni. Jedyny odcinek co do którego nie znam fotografii to jest bardzo mały fragment między koszarami artylerii a "domem wyrabiaczy wiader" (Eimermacherhof), niedaleko ujścia do Motławy, ale raczej bym to miejsce wykluczył. Chyba że (też bardzo mały) fragment powyżej Targu Siennego. Ale wtedy w tle powinno być coś co by nas naprowadziło. Dlatego myslę, że to musi być Orunia, ale może niekoniecznie ul. Brzegi. Może mostek na pierwszym planie na zdjęciu nr 2 jest w rejonie dzisiejszego skrętu w ul. Podmiejską?

stary szkot - Czw Lis 11, 2004 5:15 pm

Cztery byłe mieszkanki Oruni zgodnie i zdecydowanie twierdzą: to nie Orunia.
Na Oruni taka zabudowa była wyjątkiem i w żadnym miejscu nie stała nad Radunią. Jedna z tych pań twierdzi, że to okolice Targu Siennego – ale głowy by za to nie dała.

Jeżeli zdjęcie 1 to rzeczywiście ta okolica, to nie rozumiem na co komu powyżej młynów łodzie. :hmmm:

Sabaoth - Czw Lis 11, 2004 6:57 pm

Cytat:
Jedna z tych pań twierdzi, że to okolice Targu Siennego

To mogłoby być bardzo interesujące. Właściwie nikt nie ma dokładnych zdjęć tej okolicy. A możesz bardziej przycisnąć staruszkę :mrgreen:

Sabaoth - Czw Lis 11, 2004 7:07 pm

Może to są te domy widziane z drugiej strony?
stary szkot - Czw Lis 11, 2004 7:34 pm

Cytat:
A możesz bardziej przycisnąć staruszkę :mrgreen:


Już to zrobiłem. Mam obiecane trzy zdjęcie na przyszły tydzień. Ale one będą raczej z Oruni. Zapytam też jeszcze jedną byłą mieszkankę Schwarzmeer o jej zdanie.

Pietrucha - Czw Gru 30, 2004 8:28 pm

http://www.forum.dawnygda...topic.php?t=298
Pumeksie, czy mógłbyś mnie ciemnemu dokładniej powiedzieć jakie miejsca na ulicy Krosnej są przedstawione na zdjęciach zamieszczonych przez Ciebie powyżej?

pumeks - Pią Gru 31, 2004 10:00 am

Zakładając, że podpis na stronie http://www.castlesofpolan...an_po097_de.htm
jest prawdziwy, trzeba by przyjąć że zdjęcie jest z mostku łączącego Knüppelgasse i Gr. Bäckergasse, a widać na nim, od lewej: Rammbaum (Krosna), Klein-Rammbaum (Krosienka), kanał Raduni i domy na lewym brzegu kanału (przedłużenie Eimermacherhofu w kierunku byłych koszar artylerii).
Na fragmencie planu poniżej brak nazwy Klein-Rammbaum ale sama uliczka została zaznaczona.

lusinek1 - Pią Gru 31, 2004 3:50 pm

Pumeks... jak zwykle w takich razach - chylę czoła... :== :)
pumeks - Pią Gru 31, 2004 6:35 pm

A ja nie jestem w 100% przekonany, ale zakładam, ze ten kto dodał podpisy na Castles_of_Poland wiedział, co pisze. Trochę mnie niepokoi brak w głebi zdjęcia koszar artylerii z charakterystyczną wieżą, ale może coś je akurat zasłoniło (zresztą zdjęcie nie jest super wyraźne). Polecam jeszcze zajrzenie do III części albumu "Był sobie Gdańsk" na s. 144, tam jest zdjęcie które pokazuje odcinek zabudowy nad kanałem Raduni nieco bliżej Motławy, i widać że stara osiemnastowieczna zabudowa Karpiej przechodzi stopniowo bliżej Rammbaum w taką nowocześniejszą, z przełomu XIX i XX wieku.
pumeks - Czw Lut 10, 2005 2:37 pm
Temat postu: Kein zurück!
Od wczoraj (wizja lokalna) wiem już na pewno, że to był fragment między koszarami artylerii a Eimermacherhofem. Wycieczka była bardzo pouczająca - trudno się lepiej przekonać na własne oczy, że miasta mogą znikać jak kamfora. Jedynymi obiektami, które przetrwały, są kanał Raduni, drzewa i (o dziwo!) - mostek. Ten ostatni łączył niegdyś Knüppelgasse i Gr. Bäckergasse, obecnie skraca droge ludziom od końcowego przystanku na Wałowej w rejon Placu Obrońców Poczty Polskiej. Ludzie przez niego chodzą mimo znaków zakazujących wstępu na mostek. Swoją drogą nie wiadomo czemu ten zakaz, bo mostek chyba nie jest w takim złym stanie. Dziwne, że nikt go jeszcze nie sprzedał na złom. A może by go na Listę Grüna?
Zdjęcia robiłem dziś rano. To drugie chciałbym jeszcze powtórzyć na wiosnę, jak się liście zazielenią. Może wtedy uda się dopasować poszczególne drzewa ze starego i nowego zdjęcia.

Marcin - Czw Lut 10, 2005 2:43 pm

:== Brawo Pumeks.
Cytat:
Wycieczka była bardzo pouczająca - trudno się lepiej przekonać na własne oczy, że miasta mogą znikać jak kamfora.

:cry: :cry: :cry:

Grün - Czw Lut 10, 2005 2:51 pm

Jezu - ależ wszystko poznikało ! :II
pumeks - Czw Lut 10, 2005 3:15 pm

Wszystko nie - został mostek, i to mnie dziwi, bo sporo w nim elementów metalowych. :% Dzięki tej balustradce można mieć 100% pewności co do identyfikacji miejsca.
Załączam wykadrowane fragmenty tych samych zdjęć, co poprzednio, ale pełna inwentaryzacja mostka jeszcze przede mną (może jak woda będzie cieplejsza, bo coś mi się zdaje, że do najciekawszych zdjęć trzeba będzie włazić do wody). Elementy pionowe które widać pod mostkiem to gigantyczne lodowe "stalaktyty".

Sabaoth - Czw Lut 10, 2005 6:09 pm

Pumeks, wielkie brawa za tą wspaniałą komparatystykę! :==
parker - Czw Lut 10, 2005 7:41 pm

To tam stało tyle rzeczy??? O rany...
lusinek1 - Czw Lut 10, 2005 7:55 pm

Powiem tak - kiedy stanąłem czas jakiś temu na owym mostku "pumeksowym" i przypomniałem sobie te pełne wysokich, gęsto rozlokowanych budynków zdjęcia... po prostu nie chciało mi się uwierzyć, że TEGO WSZYSTKIEGO JUŻ NIE MA... :II
Pumeksiu - przechodziłeś obok i nie dałeś znaku życia? :) W sumie, może to i lepiej: choć ja czuję się jakby lepiej, grypsko przelazło na Moją-Ładniejszą-Połowę... :II

Grün - Czw Lut 10, 2005 8:16 pm

Ano właśnie - nie jedyne to miejsce gdzie było pełno, a jest pusto...
Marcin - Czw Lut 10, 2005 8:45 pm

Cytat:
ale pełna inwentaryzacja mostka jeszcze przede mną (może jak woda będzie cieplejsza, bo coś mi się zdaje, że do najciekawszych zdjęć trzeba będzie włazić do wody).

A jak byliśmy na kajakach to wystarczyło tylko kilka razy machnąć wiosłami... Byliśmy wszak obok Mostu Wapinnego. :II
Ale będzie przynajmniej kolejny pretekst do powtórki. :D

Sabaoth - Czw Lut 10, 2005 9:09 pm

Cytat:
grypsko przelazło na Moją-Ładniejszą-Połowę...

A nie mówiłem, u mnie też :mrgreen:

Grün - Czw Lut 10, 2005 9:10 pm

Ja tam zrobiłem inwentaryzację... :%
wrangla - Pią Lut 11, 2005 12:49 am

Jeśli ktoś chce, to niech się spieszy z tymi fotami mostu, bo niedługo sobie postoi w obecnej formie.

-----------------------------------------------------------------
Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił niedawno przetarg na:
"Remont mostu nad Kanałem Raduni w ciągu ul. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.”

Ogólne parametry mostu:
szer. całk. - 9,80m;
dł. całk. -14,96m;
rozpięt. w świetle przycz. -12,30m;
rozpiet. teor. -13,00m;
szer. jezdni na moście -5,07m;
szer. chodnik. -1,84m

Zakres remontu obejmuje m.in.:
- Całkowitą rozbiórkę konstrukcji nośnej istniejącego mostu.
- Częściową rozbiórkę przyczółków i skrzydełek.
- Restaurację istniejących dźwigarów kratowych oraz balustrad.
- Renowację ścian ceglanych przyczółków i skrzydełek.
- Budowę nowej konstrukcji mostu.
- Odtworzenie drogi nad mostem i na dojazdach.
- Niezbędną przebudowę instalacji podziemnych w obrębie mostu, zgodnie z opracowaniami branżowymi,
- Instalację tablicy pamiątkowej z nazwą mostu i datą jego przebudowy.
- Instalację ozdobnych latarń oświetleniowych.
- Organizację ruchu pieszego na czas przebudowy w tym budowę kładki tymczasowej oraz oznakowanie dojść dla pieszych.
- Obsługę geodezyjną.
- Nadzór archeologiczny i konserwatorski.
- Opracowanie dokumentacji powykonawczej i fotograficznej.
- Kompleksową organizację placu budowy.

Wymagany termin realizacji: 30.04.2006r.
-----------------------------------------------------------------

Do 21.03.05r. nic nie zaczną robić.

rispetto - Pią Lut 11, 2005 8:02 am

Dzięki Pumeksowi wolniej będą mi siwiały włosy :hihi: Dziękuję i jak to się mówi: full respect.
pumeks - Pią Lut 11, 2005 10:11 am

wrangla napisał/a:
Zakres remontu obejmuje m.in.:
- Całkowitą rozbiórkę konstrukcji nośnej istniejącego mostu.
- Restaurację istniejących dźwigarów kratowych oraz balustrad.
- Budowę nowej konstrukcji mostu.

Żeby tylko się nie okazało, że po całkowitej rozbiórce oryginalna konstrukcja stalowa się ulotni, i powstanie jakaś kładka z ciemnego przydymionego szkła :%
Sabaoth napisał/a:
Pumeks, wielkie brawa za tą wspaniałą komparatystykę!

A ty lepiej popraw opis pocztówki na http://sabaoth.infoserve....g/gdansk14.html , bo teraz szerzysz dezinformację opartą na mojej błędnej hipotezie, że to Orunia. :hihi:

wrangla - Pią Lut 11, 2005 11:17 am

Inny most po remocie wyglada tak:
annayo - Pią Lut 11, 2005 11:41 am

Najsmutniejszy jest brak takich rzeczy jak łódki....po tym widać, że rzeki umarły :(
wrangla - Pią Lut 11, 2005 11:59 am

annayo napisał/a:
Najsmutniejszy jest brak takich rzeczy jak łódki....po tym widać, że rzeki umarły :(

łódki, barki... szkoda, że dziś tego nie ma. :cry:
W Amsterdamie jest niesamowity klimat, między innymi dzięki tym wszystkim pływającym łodziom i barkom, w których normalnie mieszkają sobie ludzie.

Chyba trzeba zbudować taką barkę i przycumować ją gdzieś przy nabrzeżu Motławy. Będzie to dobra siedziba FDG. :^^ Mosir organizuje przetarg na dzierżawę kei wzdłuż Rybackiego Pobrzeża i ul. Wartkiej. Trzeba się spieszyć. :wink:

Petelka - Pią Lut 11, 2005 1:05 pm

Cytat:
Chyba trzeba zbudować taką barkę i przycumować ją gdzieś przy nabrzeżu Motławy. Będzie to dobra siedziba FDG. Mosir organizuje przetarg na dzierżawę kei wzdłuż Rybackiego Pobrzeża i ul. Wartkiej. Trzeba się spieszyć.

Kiedyś marzyła mi się taka mieszkalna barka...

Pietrucha - Pią Lut 11, 2005 11:55 pm

Cytat:
Zakres remontu obejmuje m.in.:
- Całkowitą rozbiórkę konstrukcji nośnej istniejącego mostu.
- Budowę nowej konstrukcji mostu.


Czyli w rezultacie rozbiorą i zbudują nowy? Dobrze zrozumiałem? Tak ma wyglądać ten remont?

Maciek - Sob Lut 12, 2005 12:01 am

Cytat:
Czyli w rezultacie rozbiorą i zbudują nowy? Dobrze zrozumiałem? Tak ma wyglądać ten remont?

Nie, most zostaje, a wymienią tylko konstrukcję nośną. :wink:

wrangla - Sob Lut 12, 2005 12:13 am

Pietrucha napisał/a:
Czyli w rezultacie rozbiorą i zbudują nowy? Dobrze zrozumiałem? Tak ma wyglądać ten remont?
Ze starego mostu zostaną dźwigary kratowe, balustrady oraz ceglane ściany przyczółków i skrzydełek, a nowa będzie konstrukcja nośna.
Sabaoth - Sob Lut 12, 2005 11:17 am

A w trakcie remontu okaże się, że barierki są bardzo zniszczone i też trzeba je wymienić. Zrobią takie gustowne, spawane z prętów zbrojeniowych, a ktoś te ozdobne zamontuje sobie w ogródku :II
parker - Sob Lut 12, 2005 11:24 am

Nie bądźcie takimi czarnowidzami. Patrząc na to co tam się dzieje dookoła aż dziwi, że w ogóle ktoś się chce tym zająć. Może nie będzie tak źle, inne renowacje mostków całkiem dobrze się udały.
Grün - Sob Lut 12, 2005 3:12 pm

Nieeee, na coś takiego to już się raczej nikt nie poważy.
Krzysztof - Sob Gru 10, 2016 5:04 pm
Temat postu: Schyld / Więcierze
Dawno temu, z dużym mozołem udało się ustalić miejsce zrobienia zdjęć. To ulica Schyld, po wojnie nazwana Więcierze. Trwała krótko, ok 30 lat, bo to co pozostało po wojnie trudno nazwać ulicą - pozostał jeden dom. A i jego już niema. W 65 wyglądał tak:

a w 76 tak:

W okresie międzywojennym była to godna zabudowa. Tu z zaznaczonym ocalałym budynkiem nr. 12 (na mapce niebieski kąt):

(Rammbaum to lewa strona zdjęcia, a te ładne kamienice to Schyld właśnie)
Widać numery 9 - bliżej kanału i ciąg 10, 11, 12, 13 z bulwarem nad kanałem. Za latarnią majaczą niewyraźne kontury Koszar Artylerii.
Jeszcze widok z lotu ptaka - to te budynki w lewy, górnym rogu:

Na tym zdjęciu widać charakterystyczną wierzę budynku nr. 2 (na mapce czerwony kąt):

Krzysztof - Nie Wrz 17, 2017 8:55 pm

Rybaki Górne i Dolne, Koszary Artylerii i mijanka tramwajowa.
https://www.facebook.com/...?type=3&theater

Krzysztof - Nie Wrz 17, 2017 9:47 pm

Jeszcze zbliżenie Frontu.
Krzysztof - Sro Sie 22, 2018 7:17 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Krzysztof - Pią Lut 28, 2020 4:34 pm

Z: https://www.facebook.com/...&type=3&theater
Krzysztof - Wto Wrz 15, 2020 7:37 am

Z: https://www.facebook.com/...470828336272602
Ten z wieżyczką to Schild 9.
Cytat:
190-1905 ulica Karpia i z prawej strony nieistniejąca Więcierze

pumeks - Wto Wrz 15, 2020 8:53 am

Krzysztof napisał/a:
Z: https://www.facebook.com/...470828336272602
Ten z wieżyczką to Schild 9.
Cytat:
190-1905 ulica Karpia i z prawej strony nieistniejąca Więcierze

Jeśli rzeczywiście Schild 9, to z lewej byłaby nie ul. Karpia, tylko Krosienka (Kl. Rammbau).

Krzysztof - Czw Paź 22, 2020 10:30 pm

pumeks napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
Z: https://www.facebook.com/...470828336272602
Ten z wieżyczką to Schild 9.
Cytat:
190-1905 ulica Karpia i z prawej strony nieistniejąca Więcierze

Jeśli rzeczywiście Schild 9, to z lewej byłaby nie ul. Karpia, tylko Krosienka (Kl. Rammbau).

Myliłem się. To nie Schild 9, a Gr. Bäkcer Gasse 18.

I podobne ujęcie z: https://www.facebook.com/...reply&ref=notif
Cytat:
Karpia, jak widać nie ma wysokiego brzegu (za Radunią na Wiadrowni owszem) czy płotu utrudniającego dojście do wody

MłodyBocieK - Wto Cze 08, 2021 9:07 pm

To powinno tu być od poczatku wątasa :wink:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group