Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Zdjęcia z Westerplatte

dariusz08 - Pią Lut 16, 2007 7:02 pm
Temat postu: Zdjęcia z Westerplatte
Postanowiłem dla tych paru zdjeć założyć osobny wątek.Nie bedzie bałaganu. :D
Pierwsze to ruiny budynku chyba stacji kolejowej.Możę sie mylę ,jesli ktos potrafi to rozpoznać to bardzo proszę o korektę.

Tu to samo miejsce w innym ujęciu.
Zdjęcie zapożyczone z gazety.




Na drugim prawdopodobnie jeden z żołnierzy z załogi Westerplatte przy autobusie którym byli wywożeni.Zdjecie zrobione przy przejsciu granicznym w Sopocie Kamiennym Potoku.



I najciekawsze moim zdaniem zdjęcie przedstawiające tą słynną cysternę.

PLASER - Pią Lut 16, 2007 11:36 pm
Temat postu: Re: Zdjęcia z Westerplatte
dariusz08 napisał/a:
Pierwsze to ruiny budynku chyba stacji kolejowej.


Za duże na stację i za blisko muru. Fajne fotki, cysterny powinny być w liczbie mnogiej :)

Masz oryginały tych fotek? Szczególnie interesuje mnie ostatnie aby wyłapać szczegóły.

Pozdrawiam
PLASER

dariusz08 - Sob Lut 17, 2007 2:28 pm

Tak, oczywiście że mam .
Ostatnie zdjecie jest nieco "wyczyszczone" bo oryginalne ma małe defekty.
A ,rzeczywiście powinienem napisać cysterny :hihi:

takibartek - Nie Lut 18, 2007 11:57 pm

A skąd wiadomo, że to żołnierz z Westerplatte, a nie np. z Gdyni? I co miałby robić na przejściu w Kamiennym Potoku?
pawel.45 - Pon Lut 19, 2007 1:42 am

Cytat:
Na drugim prawdopodobnie jeden z żołnierzy z załogi Westerplatte przy autobusie którym byli wywożeni.

A dokąd w Gdyni mieli być wywożeni? Wojska niem. weszły do śródmieścia Gdyni 14 września, a Oksywie zajęli dopiero 19.09. Skąd więc przypuszczenie że to może być żołnierz z Westerplatte?
Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że to żołnierz z 2MPS. Pułk ten obsadzał do 07.09. stanowiska wzdłuż granicy w Kolibkach na dł.ok. 8km. Od tego miejsca z fot. odległość do nich wynosi nieco ponad kilometr. Pamiętać trzeba również o wypadzie żołnierzy polskich w nocy z 1/2 września aż do Sopotu. Może tu został ujęty? :hmmm:

danziger - Pon Lut 19, 2007 10:37 am

Ale to może być zdjęcie sprzed wybuchu wojny.
villaoliva - Pon Lut 19, 2007 12:42 pm

Też, tak myślałem. Zdjęcie to prezentował wcześniej na forum Horhe(za "Odkrywcą"), ale było ucięte od góry.
Na tym widać flagę III Rzeszy, więc chyba zrobiono je po 1 września 1939 :hmm:

danziger - Pon Lut 19, 2007 12:55 pm

No, hitlerowskich flag to w Gdańsku było pełno i przed wojną - mogli je i przy przejściach granicznych wywieszać, bo ostatecznie czemu nie?
Znak drogowy "kontrola celna" jeszcze nie usunięty - to z kolei wskazywałoby chyba na przedwojennośc zdjęcia (nie wiem jak szybko je usunęli, ale raczej nie czekali z tym do połowy września). :hmmm:
No i kto (i po co) miałby robić pamiątkowe zdjęcie jeńcowi? Przecież on wyraźnie pozuje, a minę ma nawet jakby zadowoloną.

Marcin - Pon Lut 19, 2007 1:17 pm

:hmmm: Zastanawia mnie brak pasa u tego żołnierza...
Na czapce nie widzę również orzełka - chociaż powodem może być kąt robienia zdjęcia.
Cytat:
No i kto (i po co) miałby robić pamiątkowe zdjęcie jeńcowi? Przecież on wyraźnie pozuje, a minę ma nawet jakby zadowoloną.

Przepraszam za zboczenie, ale nie mogłem się powstrzymać... :wink: :D :wink:
"I tutaj wydaje mi się, że panowie po prostu mylnie interpretują. On po prostu śpiewa żartobliwie, ironicznie, ze stosunkiem jakimś takim żartobliwym do tematu i do samego siebie, że on w ten sposób śpiewa. I w związku z tym twierdzę, że nie jest to piosenka smutna, pesymistyczna, że jak pan mówi, że chwyta, ale że taki jest łzawy, to nie jest łzawa piosenka tylko ja twierdzę, że jest to piosenka optymistyczna, żartobliwa, wesoła z akcentami humorystycznymi. W sumie uważam, że potrzeba nam jest zdrowych, wesołych, optymistycznych piosenek właśnie takich... Nawet czasami żartobliwie-ironicznych. No i ja bym się z nią raczej... I w ten sposób bym ją interpretował panowie. Raczej."

Woland - Pon Lut 19, 2007 1:20 pm

danziger napisał/a:

No i kto (i po co) miałby robić pamiątkowe zdjęcie jeńcowi? Przecież on wyraźnie pozuje, a minę ma nawet jakby zadowoloną.

Polski żołnierz to do pozowania chyba by się bardziej wyrychtował :)

Na 99% jest to po 1 września. Nie ma szlabanu (a być powinien), Na maszcie wisi flaga Rzeszy (mogły sobie swastyki powiewać w Gdańsku, ale na przejściu granicznym? Wszak to urząd...), Znaki drogowe co prawda nieusunięte, ale wątpię aby je od razu usunięto. No i ta mała flaga na błotniku autobusu (żołnierz WP by był przewożony tak oznaczonym autobusem? A może to jakaś akcja dywersyjna :D )

pawel.45 - Pon Lut 19, 2007 3:36 pm

Cytat:
Nie ma szlabanu (a być powinien), Na maszcie wisi flaga Rzeszy (mogły sobie swastyki powiewać w Gdańsku, ale na przejściu granicznym? Wszak to urząd...), Znaki drogowe co prawda nieusunięte, ale wątpię aby je od razu usunięto.

Moim zdaniem fot.została wykonana po 07.09. czyli po wycofaniu pododdziałów 2MPS ze stanowisk w Kolibkach, Orłowie i Małym Kacku. Chyba nawet po 14.09. to jest po zajęciu śródmieścia przez wojska niem. Świadczyć o tym może obecność dzieci i cywilów na fot.
Szlaban zamocowany był po lewej stronie jezdni zasłoniętej przez autobus.
Znak "kontrola celna" nie został usunięty, jedynie przestawiony za blok betonowy,a w jego miejsce wstawiono inną tablicę informac.
Usunięte zostały zapory na drodze wykonane jeszcze w sierpniu. Ten blok betonowy jest pozostałością zapory stałej składającej się z trzech takich "klocków" połączonych zalanymi w nich szynami kolejowymi. Na tle bloku bet.widoczne są słupki z szyn stanowiące podstawę zapory prowizorycznej ustawionej przed wyk. tej betonowej. Szlaban stał ok.1,5 m przed zaporą stałą.

dariusz08 - Wto Lut 20, 2007 9:33 pm

Napisałem " prawdopodobnie" bo zasugerowałem się tym,że zdjęcia robiła jedna osoba i możliwe,że kontynuowała dalej temat Westerplatte na samym przejściu granicznym.
Zdjęcie jest opisane na odwrocie ale ze względu na charakter pisma autora nie podejmę się tego przetłumaczyć.
Może spróbujecie ?

villaoliva - Wto Lut 20, 2007 9:36 pm

Cytat:
Zdjęcie jest opisane na odwrocie ale ze względu na charakter pisma autora nie podejmę się tego przetłumaczyć.
Może spróbujecie ?
:hmmm: ....... :peace:
dariusz08 - Wto Lut 20, 2007 9:38 pm

A co do zapory,tu jest widoczny betonowy blok ,juz bez szyn.

villaoliva - Wto Lut 20, 2007 9:42 pm

Fantastyczna fotka. :==
pawel.45 - Wto Lut 20, 2007 10:12 pm

Cytat:
A co do zapory,tu jest widoczny betonowy blok ,juz bez szyn.

Ten murek stanowi fragment zapory otwieranej.W otwory wsuwane były szyny łączące z zaporą prowizoryczną. Umożliwiało to zamykanie i otwieranie przejazdu przez "zatoczkę" przed budynkiem posterunku. Zapora stała, której prawy blok widać przy znaku "kontrola celna" miał zalane w betonie dwie szyny, blok środkowy znajdował się na środku jezdni, trzeci zaś przed stojakiem szlabanu po lewej stronie jezdni (do dziś można go zobaczyć w dobrym stanie). Murek, który widać na tej fot. widoczny jest również nad lewym ramieniem polskiego żołnierza (stoi przed nim policjant).
Wspaniała fotografia :hurra: :hurra: :hurra:

Sabaoth - Wto Lut 20, 2007 10:20 pm

dariusz08 napisał/a:
Zdjęcie jest opisane na odwrocie ale ze względu na charakter pisma autora nie podejmę się tego przetłumaczyć.
Może spróbujecie ?


To jest napisane dosyć niewyraźnym Sütterlinem. Podeślij większy i wyraźniejszy skan. Może się pokuszę o przetłumaczenie na "normalny" tekst.

dariusz08 - Sro Lut 21, 2007 5:36 pm

Zdjęcia już wysłałem.
Znalazłem jeszcze jedno zdjęcie tego miejsca.
Ciekawy jest ten propagandowy napis :ein Reich,ein Volk ...

pawel.45 - Sro Lut 21, 2007 6:33 pm

Cytat:
Ciekawy jest ten propagandowy napis :ein Reich,ein Volk ...

Ingerencja cenzora internetowego nie spowodowała zamaskowania powodu tej gali.
Przypuszczam, że ta i poprzednia fot. zostały wykonane 19 lub 20.09.1939r.z okazji wizyty wodza. Do Gdyni wprawdzie przyjechał 20-go pociągiem z Gdańska, lecz nie wiem czy nie pojechał samochodem do Sopotu? W każdym razie załoga posterunku jak widać była przygotowana. :wink:

Sabaoth - Sro Lut 21, 2007 8:52 pm

Ciężko to odczytać, poniżej zaznaczyłem wyrazy, których jestem pewien (na 90%). Z pozostałych wyłapałem pojedyńcze litery, jakby ktoś się dołączył do odcyfrowywania to mógłbym zaznaczyć wszystkie liltery, które mi się z czymś kojarzą.
danziger - Sro Lut 21, 2007 9:11 pm

Sabaoth napisał/a:
to mógłbym zaznaczyć wszystkie liltery, które mi się z czymś kojarzą.

Nie pytaj, tylko zaznaczaj :)
Jak będzie więcej liter to może się czegoś z kontekstu domyślimy.

Sabaoth - Sro Lut 21, 2007 9:28 pm

No to załączam jakby "dalszy ciąg" ale tu już nie mam nawet 90% pewności.
tobocian - Sro Lut 21, 2007 11:52 pm

to może jakiś lekarz napisał i trzeba by do aptekarza? :hmmm:
lenin - Pią Lut 23, 2007 6:16 pm

Ja tylko widzę, że zwrot w ostatniej linii jest umieszczony w cudzysłowie :II
nad stawem - Sro Lut 28, 2007 11:08 pm

tu jest też kilka zdjęć na temat Westerplatte
patrz na stronę nr 7

http://bpkgate.picturemaxx.com

i AH w 1932 na lotnisku Langfur ???

nad stawem - Czw Mar 01, 2007 10:10 pm

Sabaoth napisał/a:
No to załączam jakby "dalszy ciąg" ale tu już nie mam nawet 90% pewności.

no to może ten tekst cosik pomoże . ( nawet się rymło ) :hiihihi:

Auf zum ... nach Berlin

ihr herum? ihr Polen

"Es hat nicht sollen sein"

albo tak .

Auf zum Rückweg (?) nach Berlin
Ihr ..... ihr Polen
"Es hat nicht sollen sein"

Sabaoth - Czw Mar 01, 2007 11:05 pm

Auf zum St... nach Berlin
ihr (? - wyraz może się zaczynać na F albo h, wielkość liter ma znaczenie, na końcu um) ihr Polen
"Es hat nicht sollen sein"

To by pasowało. A tak wyglądałoby napisane bardzo łądnym charakterem pisma, dużo bardziej czytelnie :^^

nad stawem - Sob Mar 03, 2007 12:35 am

Sabaoth napisał/a:
Auf zum St... nach Berlin
ihr (? - wyraz może się zaczynać na F albo h, wielkość liter ma znaczenie, na końcu um) ihr Polen
"Es hat nicht sollen sein"

To by pasowało. A tak wyglądałoby napisane bardzo łądnym charakterem pisma, dużo bardziej czytelnie :^^


to pewno brzmiało tak :

Auf zum Marsch nach Berlin / Der Traum der Polen / "Es hat nicht sollen sein"

Krzysztof - Sob Mar 03, 2007 9:39 am

Cytat:
Auf zum Marsch nach Berlin / Der Traum der Polen / "Es hat nicht sollen sein"

Czy ktoś może przetłumaczyć?

nad stawem - Sob Mar 03, 2007 5:40 pm

Krzysztof napisał/a:
Cytat:
Auf zum Marsch nach Berlin / Der Traum der Polen / "Es hat nicht sollen sein"

Czy ktoś może przetłumaczyć?


najpierw Schütterin Schrift do roysyzfrowania samemu .
patrz tutaj

a w wolnym tłumaczeniu to by brzmiało tak :

ruszajcie w drogę na Berlin
mrzonka Polakow
a stało się inaczej .

GdanskRtuPL - Sro Mar 14, 2007 2:37 am


Schleswig-Holstein bodajże to Westerplatte.

Strażackie ćwiczenia przed budynkiem straży przy ul. Kolejowej, dziś Westerplatte, widok od strony koszar. Fotografia z początku XX w

Sucharski.
łeeeee nie umiem szukać. tak dobrze jak wy :???:

pumeks - Czw Cze 14, 2007 1:40 pm

GdanskRtuPL napisał/a:

Obrazek
Strażackie ćwiczenia przed budynkiem straży przy ul. Kolejowej, dziś Westerplatte, widok od strony koszar. Fotografia z początku XX w

Ale to przecież Kraków :hihi:

Horhe - Pią Sie 10, 2007 1:36 pm

Jak zdjęcia z Westerplatte,to może i współczesne?
Posiada ktoś może zdjęcia wszystkich napisów z Pomnika Obrońców Wybrzeża?
Pytam się w związku z planami jego przebudowy,lub nawet likwidacji.
Proszę o pomoc :co_jest: , bo nie mam czasu tam osobiście skoczyć.

seestrasse - Pią Sie 10, 2007 2:59 pm

wiedziona podobnym impulsem, skoczyłam tam w ostatni weekend. przy okazji okazało się, że autobus 606 w soboty i niedziele dociera na Westerplatte w dziesięć minut 8O

napisy, których nie sfociłam:
tym, co na morzu
Lenino
Studzianki
ale nie jestem tak do końca pewna, czy jakiś nie umknął mojej uwadze i pamięci

nad stawem - Pią Sie 10, 2007 6:10 pm

a ja mam ale troszku starsze .


te ostatnie to chyba jakieś warsztaty ?

Horhe - Pon Sie 13, 2007 7:47 am

Bardzo dziękuję za pomoc, bo nie sposób być równoczesnie na Westerplatte i w Będominie.
Umknęło Ci jeszcze:
Hel
Oksywie
Westerplatte
Poczta Gdańska
Kosynierzy Gdyni

seestrasse - Pon Sie 13, 2007 2:30 pm

akurat Hel to mi nie umknął :P
villaoliva - Pon Sie 13, 2007 2:42 pm

Cytat:
Poczta Gdańska
A co to takiego :hmmm: :^^
pawel.45 - Pon Sie 13, 2007 2:51 pm

Hel znalazł się w cieniu Murmańska
Sabaoth - Pon Sie 13, 2007 4:21 pm

villaoliva napisał/a:
Cytat:
Poczta Gdańska
A co to takiego :hmmm: :^^

Może chodzi o pocztę Wolnego Miasta Gdańska :hmmm: Ale co ona ma wspólnego z wojną, to nie wiem.

Horhe - Wto Sie 14, 2007 7:26 am

I jeszcze mamy wysoko wysoko:
Kołobrzeg
Lenino
Studzianki


Poczta Gdańska, to bardzo niefortunny skrót myślowy, tak sądzę. :co_jest:

seestrasse - Wto Sie 14, 2007 2:15 pm

wysoko, to znaczy kilka postów wyżej :hihi:
Gdynka - Sro Sie 15, 2007 5:17 pm
Temat postu: pomnikowych napisów cd.
Dorzucam kolejne dwa napisy.
Kosynierów Gdyńskich trudno sfotografować w całości, bo przeważnie ktoś tam stoi i fotografuje lub fotografuje się. :D

bull92 - Sob Mar 15, 2008 10:22 pm
Temat postu: Re: Zdjęcia z Westerplatte
Mozliwe ze to ruiny Willi podoficerskiej.
Ponury2 - Pią Mar 21, 2008 2:48 pm

nad stawem napisał/a:
te ostatnie to chyba jakieś warsztaty ?


Tak, prawdopodobnie Rady Zarządu Portu i Dróg Wodnych czy coś takiego :roll:

TOMB - Sob Mar 22, 2008 8:33 pm

Dokładnie tak. Ostrzelane w pierwszych godzinach. Zdjęcia z tego pożaru często mylnie i propagandowo trochę przedstawiano jako płonące Westerplatte. Faktycznie znajdowały się poza terenem Składnicy, na jej przedpolu.
TOMB - Pon Mar 24, 2008 5:04 am
Temat postu: Zdjęcia
W rodzinnym albumie znalazłem zdjęcia z wycieczki mojej babci na Westerplatte. Nie wiem który to rok. Podejrzewam że początek lat 50.
ruda - Sob Kwi 19, 2008 12:08 pm

Kruchy skarb z Westerplatte
Cytat:
Kruchy skarb z Westerplatte
Bartosz Gondek

Gdańscy kolekcjonerzy odnaleźli zastawę porcelanową wykonaną przed wojną specjalnie dla oficerów z Westerplatte. Dzięki sensacyjnemu odkryciu, cudem ocalony skarb trafi do tworzonego Muzeum Pola Bitwy


Trzydzieści jeden elementów składających się na zastawę stołową westerplatczyków udało się kupić od krewnych nieżyjącego kolekcjonera z Świętokrzyskiego. Rodzina nie chce ujawniać jego nazwiska.

- To sensacyjne odkrycie, bo na 99 procent jest to jedyny zestaw stołowy z Westerplatte, jaki zachował się do naszych czasów. Wszystkie przedmioty używane przed 1939 r. przez załogę zaginęły podczas wojny. Do naszych czasów dotrwały jedynie drobnostki, należące do rodzin członków załogi składnicy - mówi Mariusz Wójtowicz-Podhorski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, które zakupiło porcelanę.

Na zestaw składają się salaterki, popielnice, talerze, pojemniki na jajka, mlecznik, dzbanuszek na herbatę, żołnierski kubek. Wszystko sygnowane: K.O lub K.P Westerplatte. Biała porcelana ze stylizowanymi literami ozdobiona została niebieskimi paskami i delikatnym wieńcem laurowym.

O tym, że gdzieś w Polsce znajduje się zastawa, wyprodukowana przez firmy Giesche i Ćmielów, Stowarzyszenie wiedziało od kilku miesięcy.

Nie wiadomo, co się działo z zastawą po upadku Westerplatte, ale prawdopodobnie cudem ocalona z bombardowania jednostki, przeszła potem przez wiele rąk.

- Talerze i garnki są nadpalone. Uszkodzona emalia i głębokie, metaliczne wżery świadczą o tym, że były poddane działaniu wysokiej temperatury - mówi Waldemar Tlaga ze współpracującej ze stowarzyszeniem firmy Alarmtech. - Według specjalistów od ceramiki, musiało to być ok. 1000 stopni. Takie warunki powstają jedynie podczas bardzo gwałtownych pożarów. Na przykład podczas bombardowania.

Przedmioty mają zasilić ekspozycję przyszłego Muzeum Pola Bitwy. W zbiorach stowarzyszenia znajdują się już dziesiątki unikalnych zdjęć i dokumentów, prawdziwa zbrojownia. Mundury, karabiny ręczne i maszynowe, a nawet dwie armaty - polowa o kalibrze 75 mm i przeciwpancerna o kalibrze 37 mm. Do kompletu brakuje jeszcze jednego 37-milimetrowego Boforsa. Ten ma się pojawić w Polsce do końca roku.


zdjęcia - D.Sadowski

Artrem - Sob Wrz 27, 2008 7:11 am

Odbitki z Westerplatte
Ponury2 - Sob Wrz 27, 2008 10:38 am

WYborne :hurra: Szczególnie to zdjęcie polskich transzei :) Robi wrażenie :)
bambuko - Czw Lis 20, 2008 11:32 pm

to zdjecie pewnie dobrze znane :oops: ale nie widzialem tutaj?
Time & Life



Chris

ruda - Wto Gru 02, 2008 9:54 am

Westerplatte zabytkowe. 14 nowych obiektów w rejestrze

Cytat:
Ponad 60 lat od zakończenia wojny, a blisko 70 lat od jej rozpoczęcia, Westerplatte - symbol bohaterstwa żołnierzy polskich - wreszcie doczekało się właściwej ochrony. Najważniejsze obiekty i miejsca znajdujące się na tym półwyspie, związane z obroną we wrześniu 1939 roku, są pod ścisłą pieczą państwową. Wczoraj dr Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków, zdecydował o wpisaniu Westerplatte do rejestru zabytków.....

pumeks - Wto Gru 02, 2008 10:32 am

Kocham precyzyję i rzetelność dziennikarską redaktora Netki :rwie_wlosy: Pole bitewne na Westerplatte zostało wpisane do rejestru zabytków decyzją z 17 maja 2001 r. (jeszcze za panowania dra M. Gawlickiego na stołku wojewódzkiego konserwatora), a 22 sierpnia 2003 roku Rozporządzeniem Prezydenta RP uznane zostało za Pomnik Historii (forma ochrony wyższa niż rejestr zabytków).
Jurben - Nie Kwi 04, 2010 5:10 pm

dariusz08 napisał/a:
A co do zapory,tu jest widoczny betonowy blok ,juz bez szyn.
Obrazek

Its a long Time ago, i know, but i have a question about this Photo.
I see on the sign
Zoppot(sopot). But what ist there after Zoppot? Stein...?
Is this the Post or the Customsstation?
On the Sign, maybe it means "Reichspostdirektion Zoppot-Stein..."
It´s very interesting.

Thanks a lot,
Jurben

Sabaoth - Nie Kwi 04, 2010 5:36 pm

Zoppot Steinfliess probably but I am not sure in 100%.
Jurben - Pon Kwi 05, 2010 8:46 am

Sabaoth napisał/a:
Zoppot Steinfliess probably but I am not sure in 100%.


I think you are right.
Once again this picture.



Could it be

Auf zum Marsch nach Berlin
Von Berlin nach Polen
Es hat nicht sollen sein

Greetings,
Jurben

pumeks - Pon Kwi 05, 2010 9:27 am

Jurben napisał/a:

Could it be

Auf zum Marsch nach Berlin
Von Berlin nach Polen
Es hat nicht sollen sein


Von wegen, in der mittleren Reihe past weder "Berlin" noch "nach" nicht ein (vergleiche doch mit der ersten Reihe). Der Benutzer "Nad Stawem" hat das schon oben richtig erklärt: Auf zum Marsch nach Berlin/ Der Traum der Polen/ "Es hat nicht sollen sein".

Jurben - Pon Kwi 05, 2010 11:29 am

All right.
Seems that this is correct. Im sure, that you are right.

Greetz,
Jurben

Romek52 - Wto Sie 28, 2012 6:49 pm

Postaram się odświeżyć trochę stary wątek, jako że wkrótce będzie okrągła :hihi: 73 rocznica wybuchu wojny i oczywiście bohaterskiej obrony Westerplatte.
Fotografii z ataku na placówkę jest sporo, ale bardzo mało z okresu przedwojennego.
Mam nadzieje że przedstawione zdjęcia wzbudzą zainteresowanie.
Skany fotografii z książki : "Wojna zaczęła się na Westerplatte" Andrzeja Drzycimskiego i Stanisława Górnikiewicza. KAW.1979.

Romek52 - Sro Sie 29, 2012 7:08 pm

Westerplatte cz2
Romek52 - Czw Sie 30, 2012 7:40 pm

Westerplatte cz3
Vilip - Pią Sie 31, 2012 7:45 am

Małe sprostowanie dot. współautora, a w zasadzie współautorki, którą jest pani Stanisława Górnikiewicz :wink:
Romek52 - Pią Sie 31, 2012 3:00 pm

Przepraszam za pomyłkę, zwłaszcza autorkę :oops:
Niestety, oczy już nie te co kiedyś :dziadek:
No to przy okazji cz 3

pumeks - Pią Sie 31, 2012 6:20 pm

Romek52 napisał/a:
Fotografii z ataku na placówkę jest sporo, ale bardzo mało z okresu przedwojennego.

Wydaje mi się, że sam zaprzeczyłeś swoim słowom, prezentując niebagatelną ilość 40 fotografii. Myślę zresztą, że w oparciu o posiadane książki jestem w stanie wzbogacić ten zestaw, a zatem zaryzykuję tezę, że zdjęć z okresu przedwojennego jest całkiem sporo.

Romek52 - Nie Wrz 02, 2012 6:31 pm

Brak dokładności wypowiedzi z mojej strony :oops:
Mnie chodziło głównie o to ,że na forum jest mało zdjęć z okresu międzywojennego, jak również z okresu niewoli.
A samych zdjęć w różnych opracowaniach, rzeczywiście jest całkiem sporo, :zgooda:

Romek52 - Nie Wrz 02, 2012 9:16 pm

Westerplatte cz 4.
Romek52 - Sro Wrz 05, 2012 8:10 pm

Westerplatte cz5
aldek1944 - Pon Wrz 24, 2012 11:43 am

Tak wyglądała w 1915 roku obecna Placówka "Fort" z komendantem Fuß.Art.Regt.17 ,który stacjonował w Gdańsku od 1911 roku.
aldek1944 - Pon Wrz 24, 2012 11:45 am

Tak wyglądała Willa Oficerska w 1915 roku.
aldek1944 - Pon Wrz 24, 2012 11:52 am

Danzig Westerplatte Strand Offiziere am Scherenfernglas Fuß.Art.Regt.17 1915
aldek1944 - Pon Wrz 24, 2012 11:56 am

Danzig Westerplatte Gruppenfoto am Festungsschild Fuß.Art.-Regt.17 1915
aldek1944 - Pon Wrz 24, 2012 12:00 pm

Danzig Westerplatte Strand Offizier am Scherenfernglas Fuß.Art.Regt.17 1915
aldek1944 - Pon Wrz 24, 2012 12:03 pm

Danzig Westerplatte Gruppenfoto am Kommandeurstand Schnee Fuß.Art.-Regt.17 1915.
W tle widoczne główne stanowisko kierowania ogniem baterii( schron dowodzenia),póżniejszej Placówki "Fort".

Fenix - Pon Wrz 24, 2012 6:19 pm

Zdjęcia można wstawić w jednym poście, a tylko osobno je opisać :II .
aldek1944 - Pon Wrz 24, 2012 8:10 pm

:wink: Nie wiedziałem :wink: :huuurra: :==
Dostojny Wieśniak - Pon Wrz 24, 2012 10:58 pm

Nieco większe też przejdą. :wink:
aldek1944 - Wto Wrz 25, 2012 10:23 am

No to kilka kolejnych fotek z Westerplatte :D
Fenix - Pią Wrz 28, 2012 9:09 pm

Westerplatte z 1896r: http://pbc.gda.pl/dlibra/docmetadata?id=21547.
beaviso - Pon Paź 01, 2012 3:10 pm

:== Świetnie, że pojawiły się zdjęcia ukazujące elementy pruskiego systemu nadbrzeżnych fortyfikacji Gdańska! Jeśli masz coś jeszcze, Aldek, w tym temacie - to wrzucaj na forum :)

M.

aldek1944 - Wto Paź 02, 2012 1:20 pm

Beavisto proszę bardzo :-)
Wrzucam dwie fotki z mego przepastnego gdańskiego archiwum :-)
1)Westerplatte Gruppenfoto Weihnachtsfeier Fuß.Art.-Regt.17 1915
2)Danzig Heubude Westerplatte Offizier Telegraphen-Bataillon Nr.5

Gdzie to jest pozostawiam Twoim domysłom ;-)

Miro - Wto Paź 02, 2012 1:47 pm

aldek1944 napisał/a:
Beavisto proszę bardzo :-)
Wrzucam dwie fotki z mego przepastnego gdańskiego archiwum :-)
1)Westerplatte Gruppenfoto Weihnachtsfeier Fuß.Art.-Regt.17 1915
2)Danzig Heubude Westerplatte Offizier Telegraphen-Bataillon Nr.5

Gdzie to jest pozostawiam Twoim domysłom ;-)

To przepastne archiwum jest tutaj

Miro

aldek1944 - Wto Paź 02, 2012 2:07 pm

Miro napisał/a:
aldek1944 napisał/a:
Beavisto proszę bardzo :-)
Wrzucam dwie fotki z mego przepastnego gdańskiego archiwum :-)
1)Westerplatte Gruppenfoto Weihnachtsfeier Fuß.Art.-Regt.17 1915
2)Danzig Heubude Westerplatte Offizier Telegraphen-Bataillon Nr.5

Gdzie to jest pozostawiam Twoim domysłom ;-)

To przepastne archiwum jest tutaj

Miro


Miro genialnie :==
To tylko malutka część :hihi: Pokaz wszystkim gdzie jest reszta :wink:

Miro - Wto Paź 02, 2012 3:38 pm

No i po co pajacujesz.....
Już nazwy plików wskazują na ich pochodzenie.
Te dwa zdjęcia baraków z Heubude też z tego żródła.
Zdjęcia z 1915 roku w liczbie 22 były do kupienia na Ebay całkiem niedawno.
Przynajmniej ta część Twego przepastnego gdańskiego archiwum jest na moim dysku.
Ikony Emocji nie wstawię.

Koniec..........

Miro

aldek1944 - Sro Paź 03, 2012 4:26 pm

Zgadza się,że były ale są znowu bo sprzedawca chciał jak najwiekszą cenę i "załatwił sobie podbicie" i nie wszystkie"poszły". Kilka zakupiłem już za 1/3 kwoty z wczesniejszej aukcji :-)
A tak informacyjnie to z Westerplatte mam w swoim archiwum już ponad 1000 zdjęć ,pocztówewk sprzed 1945 roku zarówno skopiwanych jak i zakupionych na aukcjach,na całym świecie i cały czas przybywa . Ty nigdy ich nie będziesz miał skopiowanych bo jestes niegrzeczny :hihi: i cwanaikujesz za bardzo :hihi:

beaviso - Sro Paź 03, 2012 5:31 pm

Czy posiadasz fotografie, na kórych widnieją fortyfikacje systemu z 1911 roku? W szczególności artyleria na nich zainstalowana (armaty 15 cm i haubice 21 cm)? A także obiektów, na których były urządzenia celownicze, dalmierze, dalocelowniki - np. punktów obserwacji bocznej, takich jak pod Jelitkowem i na Stogach? Za odpowiedź będę wdzięczny, a pewnie parę innych osób jeszcze bardziej.

M.

aldek1944 - Sro Paź 03, 2012 7:58 pm

beaviso napisał/a:
Czy posiadasz fotografie, na kórych widnieją fortyfikacje systemu z 1911 roku? W szczególności artyleria na nich zainstalowana (armaty 15 cm i haubice 21 cm)? A także obiektów, na których były urządzenia celownicze, dalmierze, dalocelowniki - np. punktów obserwacji bocznej, takich jak pod Jelitkowem i na Stogach? Za odpowiedź będę wdzięczny, a pewnie parę innych osób jeszcze bardziej.

M.

Z fortyfikacji systemu artylerii nadbrzeżnej na Westerplatte posiadam tylko kilka zdjęć z 1915 roku ze schronem dowodzenia komendanta artylerii nadbrzeżnej( pózniejsza Placówka "Fort"),kilka pocztówek ze zrujnowaną Strandbatterie II,dwa zdjecia lotnicze z okresu międzywojennego z 15 cm RK-batterie i jedną fotkę z tego okresu.Zdjeć,pocztówek z 21 cm RK-batterie i z Strandbatterie I na Westerplatte nie posiadam i nie spotkałem nigdzie.
Kilka lat temu jakieś fotki widziałem na forum "Odkrywcy",lecz niestety ich nie skopiowałem :( Trzeba by poszukać tam :P

Dostojny Wieśniak - Sro Paź 03, 2012 9:59 pm

aldek1944 napisał/a:
Ty nigdy ich nie będziesz miał skopiowanych bo jestes niegrzeczny :hihi: i cwanaikujesz za bardzo :hihi:
Wyluzuj proszę i bez takich tekstów na przyszłość. :zgooda:
aldek1944 - Czw Paź 04, 2012 12:00 am

Dostojny Wieśniaku :) niech mi Miro takich tekstów nie wypisuje o pajacowaniu i niech liczy się ze słowami bo za cieńki jest w temacie ikonografii Westerplatte i wiecej ode mnie nie ma na pewno
:)
Pozdrowionka :D

Dostojny Wieśniak - Czw Paź 04, 2012 8:27 am

Nie jestem tu od osądzania tego, który z panów jest mniej czy bardziej kompetentny w danej dziedzinie. :) Proszę o przeniesienie tego typu pogaduch na :priv: :zgooda:
beaviso - Czw Paź 04, 2012 10:32 pm

Aldek, pewnie w temacie Westerplatte jesteś najlepszy (od Mariusza W-P także?), widać że czujesz się bardzo pewnie, więc niech Ci będzie, ja tam nie konkuruję w tej akurat kategorii :mrgreen:

Ale mi bardziej chodzi o kogoś najlepszego w temacie fortyfikacji z Brzeźna i Stogów. Te na Westerplatte jakoś niespecjalnie mnie interesują. Szczególnie pożądane byłyby fotografie obiektów w Brzeźnie (Plażowa 4x15cm) i bliźniaczej Zatokowej na Stogach, ukazujące ich uzbrojenie, a także fotografie obiektów obserwacyjnych związanych z bateriami Wiejską i Leśną, z uwidocznionymi elementami osłon pancernych dla urządzeń optycznych.

Napisałeś "15 cm RK-Batterie"... Czy jesteś pewien, że baterie nadbrzeżne (Plażowa i Zatokowa), wybudowane w 1911, miały na wyposażeniu armaty 15 cm RK - Ringkanone? A nie przypadkiem nowocześniejsze?

M.

aldek1944 - Pią Paź 05, 2012 11:16 am

Beavisto Mariusz jest the best w tym temacie w Polsce,choc ostatnio zaskoczyłem go dwoma fociami związanymi z WST,których nie znał :-) Pisze o 15-tkach na podstawie planów,które posiadam :hihi: Fotek o które pytasz, niestety nie spotkałem. A co byś powiedział nt.tej fotki?Fotka wykonana we wrześniu 1939 r.,co to za auta zaokrętowane na "Westerplatte" Zarekwirowane na terenie składnicy czy to auta zerekwirowane w polskich urzędach na terenie Gdańska? Na WST tylu osobówek( wg.oficjalnej wiedzy,znanych dokumentów,relacji) nie było.
http://www.v-like-vintage...ch=westerplatte

aldek1944 - Pią Paź 05, 2012 11:25 am

Beavisto odnośnie jeszcze "15 cm RK-Batterie" to napisałem tak o Westereplatte,bo tam taka bateria tez była,nie określając jej daty budowy :-)
Z Brzeżna z rzadkich fotek,bodajże nigdzie nie publikowanych, to w " zasiegu " mam jedynie dokumentację fortu znajdującego się niegdyś w okolicach ulicy Zelwerowicza-Sybiraków-szkice,plany fortu i nie jestem pewien czy fotografii sprzed rozbiórki.

jaca2003 - Sob Lis 10, 2012 6:24 pm

Na Odkrywcy pojawił się album. I jest tam takie zdjecie.Czy to Załoga W-tte?
Jeśli tak to gdzie zrobione?
Pozdrawiam

aldek1944 - Sob Lis 10, 2012 6:36 pm

A czasem to nie Grudziądz?Podaj link do tego albumu.
jaca2003 - Sob Lis 10, 2012 6:38 pm

Niby w tym albumie zdjęcie wcześniejsze jest z ataku na Pocztę Polską.
Pozdrawiam

aldek1944 - Sob Lis 10, 2012 6:45 pm

Gdańsk raczej wykluczam-ulica ze spadkiem i z tramwajem w łuku ulicy ze sklepami.Jedyne podobne miejsce jeśli chodzi o nachylenie ulicy,którą by mogli iść w Gdańsku wzięci do niewoli westerplatczycy to Biskupia Górka.Jednak tam nie jeżdził tramwaj w drodze do fortu.gdzie ich uwięziono .Poza tym nie rozpoznaję żadnego westerplatczyka więc odrzucam Gdańsk i że to załoga WST.
mikolajdrew - Czw Lis 15, 2012 12:40 am

Świetne zdjęcia... Dla mnie miejsce takie jak Westerplatte jest miejscem szczególnym... tutaj człowiek może kontemplować i zdobywać siły na walkę z szarą rzeczywistością... tylko nasza szarość jest nieporównywalna z tą szarością, która jest na tych zdjęciach...
TOMB - Sro Paź 23, 2013 1:19 pm
Temat postu: Pogrzeb na Srebrzysku?
W internecie natknąłem się na film będący składanką zdjęć z pogrzebów wojskowych. Zrobiłem zrzut jednego ze zdjęć bo wydaje mi się że jest to pogrzeb żołnierzy niemieckich poległych w czasie walk o Westerplatte. Pogrzeb miał miejsce na Srebrzysku. I tak jakoś pasuje mi ten widok w tle... Chyba że się mylę...
tobocian - Sro Paź 23, 2013 8:36 pm

TOMB, czy możesz dać linę do tego filmu?
Sądzę że jest to Srebrzysko, marynarze z Schleswig-Holstein i z tyłu lądowi ;) pasowałoby na ten pochówek.

1852m - Sro Paź 23, 2013 9:09 pm
Temat postu: Sreberko albo nie Sreberko.
To aktualne zdjęcie budynku po lewej stronie wejścia głównego na cmentarz na Srebrzysku.



Dla porównania budynek po prawej


EwkaW - Sro Paź 23, 2013 9:49 pm

W 100% Srebrzysko, a za konduktem widoczny budynek w którym obecnie jest kwiaciarnia (górne zdjęcie).
Drzewa i przy bramie i wzdłuż alei znacznie mniejsze, bo młodsze o ponad 70 lat.
Bardzo ciekawy kadr wyłapałeś TOMBIE :==

TOMB - Czw Paź 24, 2013 6:02 pm

No nie wiem czy nie będę posadzony o propagowanie pewnej ideologii :hihi: . Ale ok. żarty na bok. W końcu utwór ten o nazwie "Miałem przyjaciela" jest do dzisiaj śpiewany np. w Legii Cudzoziemskiej (oczywiście po francusku). Dla pewności przyjrzyjcie się jeszcze: 0:00, 0:26, 2:05... chociaż te zdjęcia raczej mi nie pasują do rzeczonej lokalizacji. A może jednak ktoś dopatrzy się jakiegoś szczegółu?

http://www.youtube.com/watch?v=kyBiQaVyLMM

1852m - Czw Paź 24, 2013 6:40 pm
Temat postu: Sreberko
Będę tam za tydzień, zrobię foty od środka. Porównamy.
TOMB - Czw Paź 24, 2013 6:55 pm
Temat postu: Srebrzysko
Ja tam jestem systematycznie z powodów osobistych. Teren uległ takiej naturalnej zmianie że obecnie nie można dokładnie określić gdzie zostali pochowani ci żołnierze (i gdzie leżą do dzisiaj). Podobno jeszcze kilka lat temu ktoś w Dzień Wszystkich Świętych zapalał znicze między istniejącymi grobami i na dróżkach (ku zdziwieniu niewtajemniczonych) - i to miałyby być te miejsca.
Krzysztof - Pią Paź 25, 2013 10:33 am

TOMB napisał/a:
Dla pewności przyjrzyjcie się jeszcze: 0:00, 0:26, 2:05... chociaż te zdjęcia raczej mi nie pasują

Mnie też nie pasują. Nawet to pierwsze pokazuje zieleń na drugim planie taką, jaka mogła rosnąć na Srebrzysku, ale sporo później niż 1939 r.
To zdjęcie pochówku (z widoczną kwieciarnią) nie pasuje mi do poległych przy ataku na Westerplatte. Tylko jeden wieniec :hmm:
TOMB napisał/a:
obecnie nie można dokładnie określić gdzie zostali pochowani ci żołnierze (i gdzie leżą do dzisiaj)

Co do pochówku poległych przy ataku to kiedyś już coś pisałem. http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=4865
Do moich wspomnień pasuje to miejsce, które i teraz jest miejscem dla zasłużonych. A same krzyże pamiętam jako podobne do tych z tego filmu. (tylko podobne - bo miejsce nie to)

TOMB - Pią Paź 25, 2013 12:09 pm

Krzysztof napisał/a:
To zdjęcie pochówku (z widoczną kwieciarnią) nie pasuje mi do poległych przy ataku na Westerplatte. Tylko jeden wieniec :hmm:

Może to być tylko fragment konduktu, gdzie "załapał się" tylko jeden wieniec. Co do lokalizacji mogił to spotkałem się z podobną do opisanej przez Krzysztofa "ok.50 metrów za krzyżem".
Mając na myśli próbę przypasowania zdjęć do wspomnianego już pogrzebu, bardziej chodziło mi o szczegóły typu: pora roku, mundury (formacje), itp. bo jak wspomniałem samo miejsce obecnie ciężkie jest do identyfikacji przy porównywaniu ze współczesnymi zdjęciami.

discus - Pią Paź 25, 2013 8:11 pm

Tu może pomoże.

Poruszając inną sprawę, czy to zdjęcie może być z polskimi żołnierzami z Westerplatte?

Mirekaszub - Pią Paź 25, 2013 10:37 pm

Kilka zdjęć z początków cmentarza:

http://postcard.com.pl/po...rz-srebrzysko-3

http://postcard.com.pl/po...entral-friedhof

http://postcard.com.pl/po...tarz-srebrzysko

pumeks - Sob Paź 26, 2013 11:39 am

discus napisał/a:
Poruszając inną sprawę, czy to zdjęcie może być z polskimi żołnierzami z Westerplatte?


Na otoku czapki tego "matrosa" coś, co może być napisem Grenzschutz Danzig?

pawel.45 - Sob Paź 26, 2013 1:17 pm

a może Küstenschutz Danzig?
discus - Sob Paź 26, 2013 8:05 pm

O Marinesturmbann Küstenschutz Danzig tu informacje zamieszczono.
danziger - Sob Paź 26, 2013 11:08 pm

discus napisał/a:
O Marinesturmbann Küstenschutz Danzig tu informacje zamieszczono.
Nie tyle informacje, co jedną wzmiankę (samo wymienienie nazwy).
discus - Sob Paź 26, 2013 11:14 pm

Tak - dodam jeszcze, iż na podstawie tej informacji ludzie dowódcy tejże organizacji mogli mieć prawdopodobnie kontakt z żołnierzami z Westerplatte :wink:
discus - Czw Sie 31, 2017 10:50 pm

Zdjęcia Westerplatte zamieszczone na witrynie lokalnej.
pumeks - Sro Wrz 06, 2017 11:54 am

Zapomniany projekt kurhausu na Westerplatte
Marek Z - Czw Wrz 07, 2017 11:01 am

Fajnie, że takie rzeczy się zachowały. :==
Miro - Wto Wrz 12, 2017 5:58 pm

Dziennik Bałtycki 10.08.1946
Apel poległych na Westerplatte w dniu Święta Morza.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group