Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - Hotel Monopol

Woland - Wto Sty 09, 2007 3:54 pm
Temat postu: Hotel Monopol
Witam:)
Szukam informacji na temat byłego hotelu "Monopol" (tego gdzie obecnie (pożal się boże) Holiday Inn), zdjęcia - szczególnie wnętrz, byłyby mile widziane.

Mikołaj - Wto Sty 09, 2007 4:08 pm

Szukaj - było trochę zdjęć na forum, ale niestety nie wnętrza
Woland - Wto Sty 09, 2007 5:48 pm

No a mi właśnie o te wnętrza chodziło:) bo jak z zewnątrz wyglądał to chyba jeszcze pamiętam :D
Martino - Sob Gru 31, 2011 10:36 pm

Słynne filary i tzw. "stumetrówka" pod Monopolem, kto pamięta z czego słynęła?
slowik45 - Sob Gru 31, 2011 10:56 pm

Martino napisał/a:
"stumetrówka" pod Monopolem, kto pamięta z czego słynęła?
Z pań co się lekko prowadziły .
dandola - Sob Gru 31, 2011 11:32 pm

Jest na forumie gdzieś zdjęcie tego przybytku. Po skorzystaniu z usług pań uprawiających najstarszy zawód świata można było było iść naprzeciw na piwo.
Martino - Nie Sty 01, 2012 12:24 am

pamięć i duch w narodzie nie ginie!
slowik45 - Nie Sty 01, 2012 11:40 am

I była , w sumie już na przystanku , nieśmiertelna buda z zapiekankami .
ruda - Nie Sty 01, 2012 3:50 pm

I saturator z "gruźliczanką", z sokiem i bez, bez względu na pogodę. Pani, która to prowadziła miała taki długi warkocz.
Martino - Nie Sty 01, 2012 3:57 pm

ruda napisał/a:
I saturator z "gruźliczanką", z sokiem i bez, bez względu na pogodę. Pani, która to prowadziła miała taki długi warkocz.


ten saturator... o ile pamiętam był przy wejściu do tunelu?

misiek68 - Nie Sty 01, 2012 4:40 pm

Od strony przystanków autobusowych :wink:
dandola - Nie Sty 01, 2012 5:57 pm

Czy uda się komuś odnaleźć zdjęcie obiektu na forumie, bo mnie nie. A może ktoś dysponuje zdjęciem wzmiankowanej piwiarni. Dziś stoi tam kino, Bomi etc. W pobliżu mieszkał śp.prof Wacław Odyniec.
Romek52 - Nie Sty 01, 2012 6:00 pm

Mam kilka zdjęć.Jak mi się uda to wkleję.
Martino - Nie Sty 01, 2012 6:20 pm

na stronie Kosycarza jest kilka fajnych ujęć:

http://kfp.pl/page,szukaj...ol+hotel&lata=#

Romek52 - Nie Sty 01, 2012 6:25 pm

No udało mi się. Pierwsza fotka na próbę.
Romek52 - Nie Sty 01, 2012 6:28 pm

Takiego chyba jeszcze nie było
Martino - Nie Sty 01, 2012 6:32 pm

Plac Gorkiego! super - to chyba pocztówka?

Ps.

możesz dodawać kilka fotek do jednego postu poprzez funkcję edytuj, albo dodawać od razu kilka fotek do jednego postu

Romek52 - Nie Sty 01, 2012 6:58 pm

Dobrze, wstawię więcej .Na razie się jeszcze uczę. Sorki :oops:
Martino - Nie Sty 01, 2012 7:14 pm

Fajne zdjęcie PEWEX-u - charakterystycznego dla hoteli z tamtych czasów!

Ps.

Skąd pochodzą te zdjęcia?

Miro - Pon Sty 02, 2012 6:26 pm

W tym ujęciu chyba bardziej chodziło o dworzec,
ale jest też kawałek " Monopolu ".

Miro

Martino - Pon Sty 02, 2012 7:03 pm

Miro napisał/a:
W tym ujęciu chyba bardziej chodziło o dworzec,
ale jest też kawałek " Monopolu ".

Miro


Niestety nie. Na zdjęciu to już nie "Monopol" a "Holiday Inn".

Romek52 - Pon Sty 02, 2012 8:30 pm

Kolorowe fotki to skany z folderu reklamowego hotelu,a czarno białe to moje stare zdjęcie.
dandola - Pon Sty 02, 2012 9:36 pm

Znajdź jeszcze hotelową księgarnię mieszczącą się po prawej stronie
EwkaW - Wto Sty 03, 2012 12:19 am

Nie wiem czy pamiętacie, że pod arkadami Hotelu Monopol był też męski zakład fryzjerski, mieścił się po prawej stronie, patrząc od strony dworca.
Piszę o latach do 60-tych ubiegłego wieku. W tamtym czasie pracował jeszcze w tym zakładzie stary fryzjer, mieszkający i pracujący przed wojną w Wolnym Mieście Gdańsku.

Romek52 - Czw Sty 05, 2012 9:36 pm

wygrzebane w necie i albumie
dandola - Czw Sty 05, 2012 9:55 pm

No nareszcie :== . To drugie zdjęcie jest gdzieś na forumie. Takim cię pamiętam. Na dole po prawej prawie na winklu była księgarnia. Na lewo w parczku sławetna stumetrówa, której pracownice obsługiwały klientów w piwnicach domu na Rajskiej (gdzie niegdyś były Delikatesy). Ale kiedy przemianowali Plac Gorkiego na Podwale Grodzkie? Nie wiem. Druga rzecz, że nazwa Plac Gorkiego nie zakodowała mi się. A może ktoś ma zdjęcie terenu okolicy hotelu, tu gdzie dziś kino, Bomi itp. ze wspomnianą przeze mnie piwiarnią?
Martino - Czw Sty 05, 2012 10:00 pm

dandola napisał/a:
Na lewo w parczku sławetna stumetrówa, której pracownice obsługiwały klientów w piwnicach domu na Rajskiej (gdzie niegdyś były Delikatesy).


To ciekawa informacja! :mrgreen:

EwkaW - Pią Sty 06, 2012 12:24 am

dandola napisał/a:
Na dole po prawej prawie na winklu była księgarnia.

A w lewo od księgarni był ORBIS, kasy imprezowe i kolejowe. Do tych kolejowych startowało się dokładnie miesiąc (czy to był miesiąc czy dwa, głowy nie dam, ale był to konkretny odstęp czasowy) przed terminem wyjazdu, żeby kupić kuszetki. Chętnych było wielu, bo jednak w latach 70-tych i 80-tych w dłuższe trasy jechało się pociągami, zresztą posiadanie samochodów nie było tak powszechne jak obecnie. Dwa, trzy dni w okresach wakacji, ferii lub świąt i było po kuszetkach. Były też miejsca sypialne oczywiście, ale dla przeciętniaka za drogie. Kasy ORBIS-u nie sprzedawały natomiast miejscówek, te kupowało się na dworcu. Miał też ORBIS kasy we Wrzeszczu, na Grunwaldzkiej "obok filarów", tam gdzie później powstał kantor.

dandola - Pią Sty 06, 2012 9:27 am

Martino napisał/a:
dandola napisał/a:
Na lewo w parczku sławetna stumetrówa, której pracownice obsługiwały klientów w piwnicach domu na Rajskiej (gdzie niegdyś były Delikatesy).


To ciekawa informacja! :mrgreen:

Z racji wykonywanej pracy znałem panie pracujące tam na etacie nawet po imieniu :) .

pumeks - Pią Sty 06, 2012 9:43 am

To na wspominki - 2 obrazki z 1973 od Zbigniewa Kosycarza
dandola - Pią Sty 06, 2012 10:56 am

"Stumetrówa" była za tym panem w berecie modnym w latach 60- i 70-tych (+ prochowiec i nieodłączna teczka pana na delegacji)
pumeks - Pią Sty 06, 2012 11:33 am

Jeszcze jedna fotka Kosycarza, jeszcze bez neonu "Fly by Lot"
Krzysztof - Pią Sty 06, 2012 12:09 pm

dandola napisał/a:
Na lewo w parczku sławetna stumetrówa, której pracownice obsługiwały klientów w piwnicach domu na Rajskiej (gdzie niegdyś były Delikatesy).

Może i "sławetna", ale ja nie wiem o czym mówisz :???: ( :zrowko: ? :impr: ? :juhu: ? :uhmm: ?)

Martino - Pią Sty 06, 2012 12:15 pm

Krzysztof napisał/a:
dandola napisał/a:
Na lewo w parczku sławetna stumetrówa, której pracownice obsługiwały klientów w piwnicach domu na Rajskiej (gdzie niegdyś były Delikatesy).

Może i "sławetna", ale ja nie wiem o czym mówisz :???: ( :zrowko: ? :impr: ? :juhu: ? :uhmm: ?)


"sławetna" - bo to jedne z nielicznych miejsc w trójmieście, gdzie córy koryntu przechadzały się po ulicy i pod filarami hotelu polując na klientów....

dandola - Pią Sty 06, 2012 12:31 pm

Drugie to "Kristal" we Wrzeszczu i "Kominek" (dziś chyba Manhatan) oraz naprzeciw chyba "Akwarium". Obok "Kominka" stoi wieżowiec, w którym panienki dewizowe miały wykupione większość apartamentów. Ponadto "Dominikańska" nad Motławą, z której często się wyciągało panienki w stanie wskazującym bijące się o klientów.
Martino - Pią Sty 06, 2012 1:29 pm

dandola napisał/a:
Drugie to "Kristal" we Wrzeszczu i "Kominek" (dziś chyba Manhatan) oraz naprzeciw chyba "Akwarium". Obok "Kominka" stoi wieżowiec, w którym panienki dewizowe miały wykupione większość apartamentów. Ponadto "Dominikańska" nad Motławą, z której często się wyciągało panienki w stanie wskazującym bijące się o klientów.


Tak, ale tam siedziały w knajpach,,,, a tu przechadzały się na "świeżym" powietrzu.

EwkaW - Pią Sty 06, 2012 2:05 pm

Martino napisał/a:
Może i "sławetna", ale ja nie wiem o czym mówisz :???: ( :zrowko: ? :impr: ? :juhu: ? :uhmm: ?)
"sławetna" - bo to jedne z nielicznych miejsc w trójmieście, gdzie córy koryntu przechadzały się po ulicy i pod filarami hotelu polując na klientów....

Nooo, nie tylko ja, jak widać, daję się podpuścić na tym forum :hihi: .
Krzysztofie, nie kokietuj :jezyk: , o tych panienkach wiedzieli wszyscy, nie tylko faceci. My kobitki słyszałyśmy o nich często, bo panowie koledzy ilekroć bywali w okolicy dworca, to sprawozdawali ile ich w tym momencie tam stało. Taki gdański folklor tamtych czasów to był :wink:

dandola - Pią Sty 06, 2012 2:12 pm

A tak nawiasem mówiąc poza tematem może ktoś gdzieś wykopie zdjęcie "Dominikańskiej"
slowik45 - Pią Sty 06, 2012 2:31 pm

Rzeczone 100m :wink: i jeszcze jedno wydłubane z netu .
slowik45 - Pią Sty 06, 2012 2:33 pm

dandola napisał/a:
A tak nawiasem mówiąc poza tematem może ktoś gdzieś wykopie zdjęcie "Dominikańskiej"
a co ma Dominikańska do Monopolu ?
EwkaW - Pią Sty 06, 2012 2:49 pm

a to:
dandola napisał/a:
Drugie (miejsce dop.mój) to "Kristal" we Wrzeszczu i "Kominek" (dziś chyba Manhatan) oraz naprzeciw chyba "Akwarium". Obok "Kominka" stoi wieżowiec, w którym panienki dewizowe miały wykupione większość apartamentów. Ponadto "Dominikańska" nad Motławą, z której często się wyciągało panienki w stanie wskazującym bijące się o klientów.
:roll:
ps. dzięki za poradę foto, potem wypróbuję :D

tomi - Pią Sty 06, 2012 2:49 pm

witam
polecam równierz film z lat 70-75 sceny od 2min 16 a generalnie cały film:D
http://www.britishpathe.com/record.php?id=68694

Martino - Pią Sty 06, 2012 2:52 pm

Jeszcze jedna pocztówka znaleziona w necie z widokiem Placu Gorkiego. (data stempla: 16.3.72)
Romek52 - Pią Sty 06, 2012 3:54 pm

To jeszcze Kosycarz
bavar - Pią Sty 06, 2012 8:53 pm

Widok ze zdjęcia 1959-Podwale Grodzkie i Plac Gorkiego.jpg z powyższego posta dosyć mnie zmroził a dokładnie pustka na nim przedstawiona.. Widać tunelu jeszcze nie ma i skrawek dawnego układu wjazdu pod dworzec jeszcze istnieje [dzisiaj przez wylot tunelu jest on ukośny względem głównej jezdni Podwala]..
Czy naprawdę w latach 50. można było wczuć się jeszcze w echo dawnego przedwojennego Gdańska - choć przecież tak wielu budynków już nie było? :roll:
Jeśli to już OffTopic z mojej strony, to tłumaczę się zimową melancholią.. :hihi:

Martino - Pią Sty 06, 2012 9:34 pm

bavar napisał/a:
Widok ze zdjęcia 1959-Podwale Grodzkie i Plac Gorkiego.jpg z powyższego posta dosyć mnie zmroził a dokładnie pustka na nim przedstawiona.. Widać tunelu jeszcze nie ma i skrawek dawnego układu wjazdu pod dworzec jeszcze istnieje [dzisiaj przez wylot tunelu jest on ukośny względem głównej jezdni Podwala]..
Czy naprawdę w latach 50. można było wczuć się jeszcze w echo dawnego przedwojennego Gdańska - choć przecież tak wielu budynków już nie było? :roll:
Jeśli to już OffTopic z mojej strony, to tłumaczę się zimową melancholią.. :hihi:


melancholia?

Sabaoth - Pią Sty 06, 2012 10:41 pm

To samo miejsce ale jeszcze wcześniej mogło bardziej zmrozić.
Martino - Pią Sty 06, 2012 10:44 pm

tego tu brakowało! Dowód na przemijanie....
Marek Z - Sob Sty 07, 2012 2:24 am

Sabaoth napisał/a:
o samo miejsce ale jeszcze wcześniej mogło bardziej zmrozić.


Czy to na pewno jest Bahnhofplatz ?

Gdzie stał komin, taki w biało-czerwone pasy, nad literą "h" od słowa Bahnhof

dandola - Sob Sty 07, 2012 9:33 am

slowik45 napisał/a:
dandola napisał/a:
A tak nawiasem mówiąc poza tematem może ktoś gdzieś wykopie zdjęcie "Dominikańskiej"
a co ma Dominikańska do Monopolu ?

Chodzi mi o knajpę "Dominikańską" nad Motławę, która była powiązana z "Monopolem" poprzez "pracownice".

Martino - Sob Sty 07, 2012 9:39 am

dandola napisał/a:
slowik45 napisał/a:
dandola napisał/a:
A tak nawiasem mówiąc poza tematem może ktoś gdzieś wykopie zdjęcie "Dominikańskiej"
a co ma Dominikańska do Monopolu ?

Chodzi mi o knajpę "Dominikańską" nad Motławę, która była powiązana z "Monopolem" poprzez "pracownice".



byłby to offtop...

dandola - Sob Sty 07, 2012 10:25 am

Tzn.? :hmm: Co nie na temat? Przecież powiązane, a poza tym napisałem - poza tematem
Martino - Sob Sty 07, 2012 10:29 am

dandola napisał/a:
Tzn.? :hmm: Co nie na temat? Przecież powiązane, a poza tym napisałem - poza tematem


chyba to nie jest temat: "Panie lekkich obyczajów"? W ten sposób można połączyć Hotel Monopol ze wszystkim... np. ze sklepami MONOPOLowymi, których też jest "kilka" w Gdańsku..

Zdjęcie z fotopolska.eu:

slowik45 - Sob Sty 07, 2012 10:43 am

To jeszcze z grudnia 1981 r. , gdzieś w tym tłumnie jestem .
Marcin - Czw Lut 23, 2012 5:38 pm

Oj, oj, oj Słowiku...
Z jednej strony obsztorcowałeś dwa dni temu nowego forowicza, że nie podał źródła zdjęcia które zamieścił
-> http://forum.dawnygdansk....p=133329#133329
a z drugiej strony robisz to samo
-> http://forum.dawnygdansk....p?p=80963#80963
What a shame. :alenumer:

dandola - Czw Lut 23, 2012 6:24 pm

Nawiązując do wypowiedzi Romka52 małe porównanie tego, co Gdańsk utracił w miejscu, w którym ustanowiono plac im. towarzysza Gorkiego i wzorowany na stylu radzieckim hotel. Tu wcześniej stał inny, a przed nim parkowały ówczesne taryfy owsem napędzane. A najlepiej to widać tu - http://sabaoth.infoserve....ig/danzigd.html
Zbych - Czw Lut 23, 2012 6:32 pm

slowik45 napisał/a:
To jeszcze z grudnia 1981 r. , gdzieś w tym tłumnie jestem .

Możliwe, że ja też.

dandola - Czw Lut 23, 2012 7:22 pm

Zbych napisał/a:
slowik45 napisał/a:
To jeszcze z grudnia 1981 r. , gdzieś w tym tłumnie jestem .

Możliwe, że ja też.

Jako kto - gapa, czy aktywny uczestnik wydarzeń? Jeśli tak, to teraz dają za to prawa kombatanckie i rentę. Mój kolega z Ełku jako 18-letni stoczniowiec w 1970 podpalał komitet i jest teraz zasłużonym kombatantem. :hiihihi:

slowik45 - Czw Lut 23, 2012 9:35 pm

Marcin napisał/a:
Oj, oj, oj Słowiku...
:oops: niemniej jednak , co mnie nie tłumaczy , zdjęcia nie skopiowałem z twego postu lecz miałem na dysku niestety bez opisu , co staram się na ogół robić , i co by tu nie mówić mea culpa .
slowik45 - Czw Lut 23, 2012 9:39 pm

Cytat:
Jako kto - gapa, czy aktywny uczestnik wydarzeń?
punks not dead , byłem aktywnym niszczycielem znienawidzonego systemu , a kombatanctwo mam w du...szy .
Dostojny Wieśniak - Pią Lut 24, 2012 1:46 am

slowik45 napisał/a:
a kombatanctwo mam w du...szy .
Też tak mam i na tym, proszę, skończmy. :ok: ?
dandola - Sob Lut 25, 2012 12:57 pm

Oglądam teraz plan Gdańska i z wielkim zdziwieniem widzę na nim egzystującą jeszcze w 1988 roku nazwę "Plac Gorkiego". Kiedy zniknęła ona oficjalnie?
feyg - Sob Lut 25, 2012 1:09 pm

A co w tym dziwnego w 1988 roku?
dandola - Sob Lut 25, 2012 1:23 pm

Czas początku tzw. przełomu i ogólnej transformacji. To kiedy przechrzczono ten plac i jakie nadano mu miano? Nieoficjalnie nazywano go "stumetrówą".
Martino - Sob Lut 25, 2012 6:12 pm

dandola napisał/a:
Czas początku tzw. przełomu i ogólnej transformacji. To kiedy przechrzczono ten plac i jakie nadano mu miano? Nieoficjalnie nazywano go "stumetrówą".


... kilkanaście postów wcześniej.. "stumetrówka pod Monopolem". Nazwa funkcjonowała w nieoficjalnym obiegu do czasu powstania Hotelu Holiday Inn.

Anker - Sob Lut 25, 2012 11:57 pm

Może się mylę ale nazwę "Stumetrówka" nosiła pierwotnie alejka biegnąca prostopadle od ulicy przy hotelu do Podwala Grodzkiego jeszcze przed przebudową.
W póżniejszym czasie zaczęto tak nazywać arkady pod hotelem.
Warto wspomnieć że poza Monopolem istniały w tym rejonie inne lokale Bar Ruczaj Kawiarnia Kon-Tiki i Bar Bistro tzw. "Stołki"

Martino - Nie Lut 26, 2012 2:14 pm

Anker napisał/a:
Może się mylę ale nazwę "Stumetrówka" nosiła pierwotnie alejka biegnąca prostopadle od ulicy przy hotelu do Podwala Grodzkiego jeszcze przed przebudową.


Dokładnie tak!

pumeks - Pon Lut 27, 2012 9:47 pm

dandola napisał/a:
Czas początku tzw. przełomu i ogólnej transformacji. To kiedy przechrzczono ten plac i jakie nadano mu miano? Nieoficjalnie nazywano go "stumetrówą".

Coś mi się wydaje, że przełom był dopiero w 1989, a transformacja nawet jeszcze później. Natomiast Placu Gorkiego chyba nikt nie przemianowywał, po prostu wziął i zniknął, kiedy zbudowano tzw. "City forum"

Romek52 - Czw Kwi 05, 2012 6:45 pm

zdjęcie z albumu Marii i Andrzeja Szypowskich-"Gdańsk"
Miro - Sro Cze 13, 2012 2:36 pm

Hotel "Monopol" w roku 1955.
Kamienica po prawej stronie prezentuję się okazale.
Pozostało po niej tylko zdjęcie.

Miro

EwkaW - Sro Cze 13, 2012 3:41 pm

O ile pamiętam, w tej kamienicy mieścił się bar "Ruczaj" i późniejszy wielki bar samoobsługowy, zbudowany przy Wałach Jagiellońskich, vis a vis starego Żaka, przy kanale Raduni, od niego właśnie wziął nazwę.
Konieczność wyburzenia tej kamienicy, spowodowana planami poszerzenia jezdni (fragment kompleksowej przebudowy całej arterii komunikacyjnej), wywołała dużą sensację i pewnie sprzeciwy, pisała o tym sporo ówczesna prasa lokalna.

bavar - Sro Cze 13, 2012 4:02 pm

Na zdjęciu ukazana jest inna kamienica. Ona stała chyba tam, gdzie teraz stoi kino krewetka a gdzie przedtem był bar rybny krewetka.. Ruczaj był faktycznie przy Raduni a vis-a-vis Żaka ale to za komitetem..
EwkaW - Sro Cze 13, 2012 4:15 pm

Piszesz o latach późniejszych bavarze :roll: Vis a vis Żaka był "nowy" Ruczaj, tak jak napisałam. A w wyburzonej kamienicy "stary", na dowód zdjęcie zamieszczone na innym wątku przez Sabaotha,
tu
http://forum.dawnygdansk....=asc&start=1335

Zbych - Sro Cze 13, 2012 4:52 pm

EwkaW napisał/a:
... Vis a vis Żaka był "nowy" Ruczaj, tak jak napisałam. A w wyburzonej kamienicy "stary" ...

To teraz już wiem, dlaczego nazwa Ruczaj kojarzyła mi się z dwoma miejscami.

bavar - Czw Cze 14, 2012 9:17 am

EwkaW napisał/a:
Piszesz o latach późniejszych bavarze :roll: Vis a vis Żaka był "nowy" Ruczaj, tak jak napisałam. A w wyburzonej kamienicy "stary", na dowód zdjęcie zamieszczone na innym wątku przez Sabaotha,
tu
http://forum.dawnygdansk....=asc&start=1335


Racja, zwracam honor.. :oops:

Myślałem, że wszystkie kamienice vis-a-vis dworca zniknęły wraz z nawałnicą sowiecką..

Romek52 - Sob Cze 16, 2012 2:02 pm

Może jeszcze wygrzebany widok z Błędnika
Romek52 - Sob Cze 16, 2012 7:00 pm

Znalazłem w albumie jeszcze takie. Wprawdzie hotel ledwo widać z lewej strony, ale za to jest Krewetka (które również serwowano w restauracji Orbisu) :hiihihi:
EwkaW - Pon Cze 18, 2012 9:01 pm

Romku :==
Romek52 - Wto Sie 21, 2012 8:32 pm

Może jeszcze takie zdjęcie Edmunda Kupieckiego.
Romek52 - Sob Gru 08, 2012 9:19 pm

W nowym albumie Kosycarza, takie zdjęcie Monopolu z lotu ptaka
Miro - Sro Sty 02, 2013 2:41 pm

Reklamowa podstawka.
Hotel " Monopol "

Miro

justine2 - Sro Sty 02, 2013 4:39 pm

Kupiłeś na hiszpańskim portalu aukcyjnym może?


Miro - Sro Sty 02, 2013 4:48 pm

Nie.. ta podstawka jest tutaj .

Miro

Romek52 - Sro Sty 16, 2013 4:47 pm

Jeszcze takie ujęcie z książki Bogdana Szermera ,Gdańsk-przeszłość i współczesność
Miro - Sro Paź 16, 2013 5:22 pm

Hotel Monopol zbudowany, dookoła gruzy.
Zdjęcie zrobione na początku lat 50-tych.

Miro

stanalex - Nie Gru 15, 2013 6:40 pm
Temat postu: Podziemny Monopol
Hotel "Monopol" chociaż przez jakiś czas neon głosił " HOTEL MO.." nieraz służył kontaktom podziemia, przeważnie gospodarczego. Na zdjęciu wreszcie podziemie ujawniłem.
Dana - Nie Gru 15, 2013 7:18 pm

A korzenie tego podziemia to opierają się na przedwojennym fundamencie :dziadek:
stanalex - Nie Gru 15, 2013 7:38 pm
Temat postu: Podziemie zadziałało
Gdzieś już czytałem, że Monopol zaprojektowano jako znacznie wyższy budynek. Niestety w trakcie budowy pojawiły się problemy z tymże fundamentem i skończono na tym co widać.
Miro - Pon Lut 10, 2014 12:22 pm

Hotel "Monopol" z fotopolska.eu

Miro

Miro - Wto Lis 08, 2016 10:20 am

Taka sobie nocna panorama.

Miro

Miro - Czw Maj 04, 2017 12:09 pm

Jak wyglada dawny hotel Monopol i teren wokół niego wiemy,
ale były też inne projekty, które wydają się być również interesujące.
Odrzucony projekt.
Autor Stanisław Michel.
Zdjęcie pochodzi z "30 dni" 1.11.1998 r.

Miro

adzygmunt - Sob Maj 13, 2017 9:52 pm

W latach 55-59 od poniedziałku do soboty dzień w dzień dochodziłem do mojego I LO. Szedłem przez odgruzowany teren, jakąś ścieżką w poprzek od dworca na zachodnie naroże Monopolu.
W okolicach wiosny 1958 r. w ciągu dwóch tygodni wyrósł park z kilkuletnimi drzewami, klombami, murkami, ławeczkami. Dlaczego do głowy nie przyszło mi "obfocić" niezwykły jak na owe czasy ewenement. Żal, że został mi ten obraz tylko w głowie, to tak jakby w niczym :głupi_ty:

Miro - Pią Cze 02, 2017 5:08 pm

Inny odrzucony projekt.
Autorzy: Piotr Nowski, Marek Moczort, Marta Radziwiłowicz.
Zdjęcie pochodzi z "30 dni" 1.11.1998 r.

Miro

Dana - Sro Cze 07, 2017 7:26 pm

Pierwszy projekt wygląda jak kalka pierzei południowej Długich Ogrodów. Projekt drugi chyba nam się teraz materializuje jako Forum Gdańsk :skolowany:
Irx - Pią Lis 17, 2017 6:45 pm

Zdjęcie z lat 70-tych z restauracji ,,Ruczaj'' o której była mowa w tym temacie
Widać po brudzie na ladzie chłodniczej że Sanepid słabo działał w tamtym czasie

Piotrp - Sro Lis 22, 2017 1:25 am

"Ruczaj" to był bar mleczny a nie restauracja. A i na zdjęciu widać odwrotność "lady chłodniczej" - bo to była lada grzewcza. Pod tymi lampami grzewczymi ustawiano potrawy by nie wystygły. Nawet na ogórkowej tworzył się kożuch od tego grzania. Jak nie trafiło się na akurat dostawiane potrawy, to te już od dłuższcego czasu grzane, były zupełnie nie jadalne. Od tamtego czasu (jak wprowadzono ten system obsługi), jak chciałem coś zjeść w barze mlecznym (a prawie zawsze kończyło się to na podwójnych naleśnikach ze śmietaną i budyniu czekoladowym z sokiem), to szedłem do Netuna na Długiej. Co do higieny w barach - odrażające były wiecznie tłuste i nie wytarte do sucha aluminiowe sztućce. Eeech były to czasy...

Pozdrawiam Piotr

Dieter - Sro Lis 22, 2017 11:40 am

Nalesniki ze smietana i cukrem - przepadam za nimi.
A u mnie nie znaja tego... :???:

Piotrp - Sro Lis 22, 2017 11:18 pm

Zapraszam - daleko do Elmshorn nie masz :hihi: A wyobraź sobie, że dzisiaj żona zrobła. :==

Pozdrawiam Piotr

adzygmunt - Sro Lis 29, 2017 10:25 pm

Dieter Naleśniki to także moje wspomnienia z Krynicy Niestety tej górskiej Z owocami południowymi z bita śmietana z rurkami . Palce lizać Niestety do Krynicy Górskiej mam 100 km i dwa trzy razy w roku do góra że tam na deptaku się pojawię W te sobote transmisja z wyboru mis i mistera Europy Dieter ka zdrówko?
Dieter - Czw Lis 30, 2017 12:09 am

Jak tak piszecie, to slina mi sie zbiera.

Wybory na mis mozna ogladac, z tym ze zona by dodala: "ale jesc bedziesz w domu"... :głupi_ty:

aleksind - Nie Kwi 15, 2018 9:33 pm
Temat postu: Hotel Monopol
Dwa zaproszenia na "Bal Sylwestrowy" w Hotelu "ORBIS - MONOPOL" w Gdańsku - 31.12.1963r.
princessita - Wto Kwi 17, 2018 9:58 pm

No proszę a ja słyszę zawsze, że w PRL nie było nic do jedzenia. A tu sardynka, ogórek i pomidor i nawet australijska Melba :hmm:
Nagrody też nie byle jakie chyba robot kuchenny w tych czasach to chyba jak dziś lux komputer.

Dieter - Wto Kwi 17, 2018 10:37 pm

Za pare 200 zl w roku 1963 to bylo nie bydle co... :biedactwo:
Henio - Czw Kwi 19, 2018 12:08 pm

princessita napisał/a:

Nagrody też nie byle jakie chyba robot kuchenny w tych czasach to chyba jak dziś lux komputer.


Nagrodą był robot domowy , czyli żona wracała do domu . :wink:

Miro - Wto Lut 07, 2023 6:41 pm

Zdjęcie z DHK 1972

Miro

Miro - Sob Kwi 29, 2023 2:47 pm

Panorama około 1970 roku.

Miro

pumeks - Sro Maj 03, 2023 5:56 pm

Na pewno przed grudniem 1970 i spaleniem budynku PZPR przy Wałach Jagiellońskich 24
Zbych - Sro Cze 21, 2023 11:03 am

Czy dobrze mi się wydaje, że obecnie już nieistniejący budynek z kompleksu Generalkomando jest widoczny na tym zdjęciu?
pumeks - Czw Cze 22, 2023 9:15 am

Zbych napisał/a:
Czy dobrze mi się wydaje, że obecnie już nieistniejący budynek z kompleksu Generalkomando jest widoczny na tym zdjęciu?

To by było logiczne, skoro rozbierano go tuż po grudniowej rewolcie, na początku 1971.

pumeks - Pią Cze 23, 2023 12:43 pm

To wygląda na zdjęcie w trakcie budowy
(źródło: Miasto w gruzach. Mało znane zdjęcia z lat 1945-50).

Miro - Nie Lis 12, 2023 11:52 am

Hotel Monopol, zdjęcie zrobione w 1971 roku przez Gerharda Jeske.


Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group