Dawny Gdańsk

Zagadki - Zagadki BillyBoya

BillyBoy - Wto Sty 09, 2007 12:09 am
Temat postu: Zagadki BillyBoya
Zatem niniejszym zgłaszam swój udział w Klubie Miłośników Zagadek. Na początek następująca zagadeczka. Oczywiście pytanie brzmi: GDZIE TO JEST?
Hochstriess - Wto Sty 09, 2007 12:28 am

A ja wiem!A ja wiem! :mrgreen: Wiem,bo poszukalam i znalazlam :-)
DarioB - Wto Sty 09, 2007 12:31 am

Wystarczy przeszukać forum :) Dla stałych bywalców to za łatwe. Powinieneś się spotać o imiona osób na zdjęciu ;)
BillyBoy - Wto Sty 09, 2007 10:20 pm

DarioB napisał/a:
Wystarczy przeszukać forum :) Dla stałych bywalców to za łatwe. Powinieneś się spotać o imiona osób na zdjęciu ;)


:evil: 8O Powiem szczerze, że wcześniej porozglądałem się trochę po Forum aby nie dublować tematu, ale na ujęcie tego budynku nie natrafiłem. O imiona nie zapytam bo każdy już wie, że ten pan w kaszkiecie ma na imię Hermann.
OK, Dario, dla porządku powiedz wszystkim głośno gdzie to jest lub podaj link do postu w którym to zdjęcie się pojawiło.

No to zapraszam wszystkich stałych bywalców (i nie tylko!) do kolejnej bardzo łatwej zagadki.
GDZIE TO JEST?

Hochstriess - Wto Sty 09, 2007 10:51 pm

Ja nie szukałam na forum;-)
Zdjecie przedstawia restauracje Hermana Woelka w Neufahrwasser na Philipstrasse 11 czyli w Nowym Porcie na Bliskiej.Numer telefonu tez mam, jak cos :OO

seestrasse - Wto Sty 09, 2007 10:52 pm

a kierunkowy do FSD masz? :wink:
Hochstriess - Wto Sty 09, 2007 11:08 pm

:oops: nie.Musze poszukac;-)
Ekhm to moja pierwsza zagadka,chyba przestałam sie bac;-)

BillyBoy - Wto Sty 09, 2007 11:13 pm

Bravo Furya! :== :==

Czekam na rozwiązanie drugiej zagadki.

Mikołaj - Wto Sty 09, 2007 11:49 pm

Cytat:
Wystarczy przeszukać forum Dla stałych bywalców to za łatwe

chyba się łapię na stałego bywalca, ale muszę przyznać, że nie wiedziałem skąd to zdjęcie ani też nie przypominam go sobie z forum... dario, wrzuć linka, bo spędziłem wczoraj urocze pół godziny z wyszukiwarką i nic

DarioB - Sro Sty 10, 2007 6:58 pm

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Wystarczy przeszukać forum Dla stałych bywalców to za łatwe

chyba się łapię na stałego bywalca, ale muszę przyznać, że nie wiedziałem skąd to zdjęcie ani też nie przypominam go sobie z forum... dario, wrzuć linka, bo spędziłem wczoraj urocze pół godziny z wyszukiwarką i nic

A ja muszę odszczekać to co powiedziłem :) [Hau, hau] Sorki - pomyliłem z rozpędu ten dom ze znanym ujęciem z ul. Partyzantów.

Mikołaj - Sro Sty 10, 2007 7:21 pm

Cytat:
pomyliłem z rozpędu ten dom ze znanym ujęciem z ul. Partyzantów.

ja właśnie też... sprawdziłem i jeden róg i drugi róg... :???:

seestrasse - Sro Sty 10, 2007 9:16 pm

to ciekawe - bo mnie się też skojarzyło z Banditenstrasse :hihi: brawo Billy, brawo Furya!
pawel.45 - Sro Sty 10, 2007 10:10 pm

Jak widać p o z o r n i e łatwa pierwsza zagadka wcale taką nie była - bo pozory są po to by wprowadzać w błąd. Obawiam się czy kolejna zagadka również nie jest taką z podstępem. Ale zapytam - czy ta parada automobilowa odbywa się na torze wyścigów konnych w Sopocie? Z wyglądu pojazdów mogę przypuszczać że pod koniec lat 20-tych, lub na przełomie 20 i 30-tych.
Mikołaj - Sro Sty 10, 2007 10:26 pm

Jeśli to dobra odpowiedź, to jest :arrow: ktoś, kogo to zdjęcie bardzo by ucieszyło (co prawda nie jednoślady, ale chociaż z silnikiem :wink: !
Układ budynków trochę mi nie pasuje do tego z mapki i zdjęcia... :hmmm:




BillyBoy - Sro Sty 10, 2007 11:38 pm

Okazuje się, że pierwsza zagadka nie była aż tak łatwa :P . A była tam przecież wyraźna wskazówka w postaci szyldu, wystarczyło zajrzeć do Adressbucha.

Co do drugiej zagadki: to NIE jest Rennbahn!

W takim razie jeszcze jeden widoczek - to, co jest na lewo od tamtego.
GDZIE JEST TEN BARDZO ZATŁOCZONY PARKING I CO TO ZA BUDYNEK KOŁO NIEGO?
Podpowiem, że to nie jest supermarket LIDL :hihi: .

pawel.45 - Czw Sty 11, 2007 4:22 am

Cytat:
GDZIE JEST TEN BARDZO ZATŁOCZONY PARKING I CO TO ZA BUDYNEK KOŁO NIEGO?

Jeżeli na pierwszym planie jest duży parking, a nie jest to LIDL - to może Flugplatz - Danzig Langfuhr z budynkami na dawnym miejscu przy torach kolejowych?

danziger - Czw Sty 11, 2007 11:16 am

Jak tyle aut, to może jest to parking przy Danziger Karoserienfabrik, czy jak to się tam zwało? :hmmm:
Hochstriess - Czw Sty 11, 2007 6:20 pm

Lewa strona zagadki "pachnie" mi budynkami przy dzisiejszej Grunwaldzkiej w strone Oliwy za skrzyzowaniem z ul.Braci Lewoniewskich. :???:
pawel.45 - Czw Sty 11, 2007 6:54 pm

Cytat:
nie jest to LIDL - to może Flugplatz - Danzig Langfuhr

Rozwijając swój poprzedni post podam jak moim zdaniem może wyglądać pozostała nie ujawniona przez autora zagadki część fotografii: z lewej strony powinien być wyjazd na wiadukt (na Braci Lewoniewskich), zaś z prawej str.fot. duży hangar - jeśli oczywiście prawidłowo odgadłem. :evil:

BillyBoy - Czw Sty 11, 2007 10:41 pm

Prawidłowej odpowiedzi udzielił pawel.45 - duże brawa :== :== :== :ok:
To jest oczywiście Danziger Flughafen, a konkretnie rejon dzisiejszych ulic Hynka, Braci Lewoniewskich i okolicy przystanku SKM Gd. Zaspa. Ilość samochodów jest, jak dla mnie, zdumiewająca - jakby odwozili pasażerów do Jumbo Jeta. Fotografia została zapewne wykonana przy okazji jakiejś uroczystości, niestety nie wiem jakiej. Wzmianka o LIDLu była w przewrotny sposób pomyślana jako naprowadzenie na właściwy trop, gdyż dziejszy wrzeszczański LIDL jest w linii prostej oddalony tylko jakieś 500 m. od tematu zagadki.

Pytanie poza konkursem: czy ktoś jest w stanie rozpoznać co to za samolocik? Dolnopłat, który przypomina mi Messerschmitta 109, ale to przecież niemożliwe...

pawel.45 - Pią Sty 12, 2007 1:04 am

BillyBoy napisał/a:

czy ktoś jest w stanie rozpoznać co to za samolocik? Dolnopłat, który przypomina mi Messerschmitta 109, ale to przecież niemożliwe...

Fotka bardzo interesująca w całości.Niewiele można znależć tak wyrażnych z rejonu lotniska i wiaduktu.
Odnośnie samolotu - chyba rzeczywiście niemożliwe że to Me Bf 109 ponieważ: na fot. samolot w cywilnych barwach ma znaki rozpozn. dwuliterowe (niemiecki z tego czasu miałby D- ...), na stateczniku pionowym linia podziału ze sterem kier.załamuje się pod kątem prostym, a jak mi się wydaje Bf 109 we wszystkich wersjach miał kompensator steru kier.odcięty skośnie (ca.45 stopni), statecznik poziomy znacznie wysunięty przed krawędż natarcia stat.pion., bardzo słabo widać gdzie znajduje się przednia krawędż kabiny, ale w pokazanym samolocie wydaje się blisko kraw.natarcia płata, zaś w Bf 109 była dokładnie w połowie szerokości. Ponadto wydaje się, że fot.wykonano przed 1935r. (oblot prototypu Me 109 w maju 1935r.) - to tylko moje przypuszczenie na podst. wyglądu ogółu samochodów, bo nie zauważyłem żadnego "nowoczesnego"w stylu z połowy lat 30-tych. Zastrzegam jednak że mogę się mylić, ponieważ fotografia jest niezbyt ostra w tym powiększeniu. Pozdrawiam.

BillyBoy - Wto Sty 16, 2007 9:53 pm

Jako suplement do pierwszej zagadki dorzucam fotkę z widokiem na ten sam budynek AD 2007 (przy okazji pozdrowienia dla Katedry Komparatystyki Temporalnej). Obiadu w tej restauracji już nie zjemy, a i wejść do środka jest cokolwiek ciężko :hihi: .
BillyBoy - Pią Sty 19, 2007 10:50 pm

Czas na kolejną zagadkę.
GDZIE TO JEST?

seestrasse - Pią Sty 19, 2007 10:54 pm

bardzo chiałabym wierzyć, że to, co majaczy na górze zdjęcia, to odległa Zatoka i "wysoka" Gdynia. ale czasem chcieć nie znaczy móc :hihi:
BillyBoy - Pią Sty 19, 2007 11:01 pm

Niestety Zesiu, pudło :cooo: .
Kto kolejny spróbuje odgadnąć?

Krzysztof - Pią Sty 19, 2007 11:25 pm

Czy ci ludzie nie idą w stronę Mrzezina?
BillyBoy - Pią Sty 19, 2007 11:29 pm

:jezyk: :jezyk: :jezyk:
Nic z tego. Próbujcie dalej.

pawel.45 - Sob Sty 20, 2007 11:52 am

Ukształtowanie terenu przypomina Emaus lub bliskie okolice :II
kwidzin - Sob Sty 20, 2007 12:16 pm

Zaryzykuję, że panowie zmierzają gdzieś w okolice Ujeściska.
penetrator - Sob Sty 20, 2007 12:25 pm

Może obecna Armii Krajowej? :%
BillyBoy - Sob Sty 20, 2007 1:50 pm

W porównaniu z sugestiami Zesi i Krzysztofa wreszcie poczułem powiew ciepła.
Panowie, jeden z Was (żeby za szybko nie ułatwiać nie powiem który) jest naprawdę blisko! Chciałbym usłyszeć bardziej precyzyjną odpowiedź :hmm: , miejsce z zagadki da się namierzyć z dokładnością 10-20 metrów.

seestrasse - Sob Sty 20, 2007 2:52 pm

a może to Wonneberger Weg? :hmmm:
BillyBoy - Sob Sty 20, 2007 3:23 pm

seestrasse napisał/a:
Wonneberger Weg?


Ciepło, ciepło ale nie, to nie jest Łostowicka Street.

jayms - Sob Sty 20, 2007 3:57 pm

No to ja strzelam z drugiej strony.Może to Dreilindener Weg,czyli ul.Nowolipie.?
seestrasse - Sob Sty 20, 2007 4:14 pm

rzecz w tym, że nie idzie mi o dzisiejszą Łostowicką, a "wąwóz" na Chełmie (czy raczej pod Chełmem), w okolicach wzgórza Wonneberg. nie mam mapy pod ręką, ale chyba zwał się ten "trakt" Wonneberg Grund, czy jakoś tak...
ale zmyślam :wink:

jayms - Sob Sty 20, 2007 4:25 pm

seestrasse napisał/a:
nie mam mapy pod ręką, ale chyba zwał się ten "trakt" Wonneberg Grund, czy jakoś tak...
ale zmyślam :wink:


Dokładnie tak się nazywał. :wink:

pawel.45 - Sob Sty 20, 2007 4:46 pm

Ja typowałbym Emaus ul.Nowolipie w kier.Kartuskiej. Panowie idą w kier.Migowa.
BillyBoy - Sob Sty 20, 2007 10:38 pm

seestrasse napisał/a:
rzecz w tym, że nie idzie mi o dzisiejszą Łostowicką, a "wąwóz" na Chełmie (czy raczej pod Chełmem), w okolicach wzgórza Wonneberg. nie mam mapy pod ręką, ale chyba zwał się ten "trakt" Wonneberg Grund, czy jakoś tak...


Wonneberger Grund to dzisiejsza ulica Madalińskiego + bezimienny wąwóz, obecnie przecięty ulicą Wilanowską, ale to nie jest właściwa odpowiedź.

Ulica Nowolipie też nie jest prawidłowym rozwiązaniem, ale teraz wreszcie mogę powiedzieć: GORĄCO! :braawo:

renekk - Nie Sty 21, 2007 2:29 am

Skoro gorąco, to pewnie jest to Piecewska, sfotografowana w kierunku Trzech Lip z okolic dzisiejszego skrzyżowania z Jaśkową Doliną.
seestrasse - Nie Sty 21, 2007 2:31 am

w takim razie miałabym trochę racji z oddalą, czyli Zatoką :hiihihi: :wink:
Macieks - Nie Sty 21, 2007 2:39 am

Czy nie jest to właśnie ten bezimenny wąwóz czyli poligon na Chełmie ?? :co_jest:
pawel.45 - Nie Sty 21, 2007 2:47 am

Jeśli nie Nowolipie, to może Trzy Lipy (Drei Linden) - to znaczy górny odc.tej samej ulicy, bliżej Migówka (Müggenwinkel)- które byłyby za plecami fotografa?
Za ciemnymi wzgórzami w głębi byłaby Zabornia (Tempelburg). Nie potrafię sobie inaczej tego wyobrazić.

penetrator - Nie Sty 21, 2007 7:35 pm

Może Kartuska? :%
grzechuu - Nie Sty 21, 2007 10:34 pm

a może Myśliwska? :)
Krzysztof - Nie Sty 21, 2007 10:57 pm

Jeśli "gorąco", to będzie to wąwóz opadający z Mygowa w stronę Christinenhof za Zabornią, obecna ul. Myśliwska. Drugi plan to nie odległe wypłaszczenie ponad Emausem, obecne: Piekarnicza i dalej Trzy Lipy.
Od dawna intrygowało mnie: kiedy i kto wykonał tak głęboki wykop.

Krzysztof - Nie Sty 21, 2007 10:58 pm

Spóźniłem się. :II
seestrasse - Nie Sty 21, 2007 10:59 pm

Cytat:
Jeśli "gorąco", to będzie to wąwóz opadający z Mygowa w stronę Christinenhof za Zabornią, obecna ul. Myśliwska. Drugi plan to nie odległe wypłaszczenie ponad Emausem, obecne: Piekarnicza i dalej Trzy Lipy.
Od dawna intrygowało mnie: kiedy i kto wykonał tak głęboki wykop.

a nie ma to związku z planowanymi "za Niemca" nowymi drogami? parę słów o tym tutaj

Krzysztof - Nie Sty 21, 2007 11:15 pm

Ten wykop i ten z Mygówka są wcześniejsze, z przed ery automobilowej.
To zdjęcie sugeruje przełom wieków. Z dzieciństwa pamiętam ją brukowaną kocimi łbami, tu jeszcze nie ma utwardzonej nawierzchni.

seestrasse - Nie Sty 21, 2007 11:18 pm

a to szkoda :roll: :wink:
grzechuu - Pon Sty 22, 2007 12:00 am

łby na Myśliwskiej jeszcze są,
warto się przejść, bo w związku z budową osiedli w tamtym rejonie, zapewne niebawem znikną :|

BillyBoy - Pon Sty 22, 2007 2:07 am

No dobra, podaję rozwiązanie: ten wąwóz to dzisiejsza ulica ... Rakoczego!
Wykadrowałem grn fragment widokówki z następującym opisem miejsca: " Danzig - Kassubische Schweiz (Pietzkendorfer Berge)." Zagadka była rzeczywiście trudna, sam miałem nieco kłopotów z umiejscowieniem tego jaru mimo iż wiedziałem, że są to Piecki. Identyfikacji dokonałem dzięki analizie kształtu pagórków w tle. Ujęcie zostało wykonane mniej więcej tam gdzie jest dzisiaj jest parking u styku ulic Kolumba i Rakoczego, patrząc stamtąd w stronę Niedźwiednika. Na dole widoczny jest zawijas odpowiadający miejscu gdzie dawniej dzisiejsza Rakoczego przechodziła w Potokową. Z lewej strony jest tam widoczny skos odpowiadający skrzyżowaniu z ulicą Dolne Migowo. Fotka jest sprzed 100 lat, gdyby wykonano ją chwilę później to w tym miejscu oglądalibyśmy wiadukt kolejki Wrzeszcz - Stara Piła. Górka z lewej strony została mocno zniwelowana - prawdopodobnie najpierw przy wytyczniu wspomnianego nasypu kolejowego, a lata później zjechały ją spychacze podczas budowy Osiedla Morena i poszerzania samej ulicy Rakoczego. Dzisiaj na jej miejscu - trochę jeszcze bardziej w lewo jest parking przy ulicy Czecha. O ile to co jest na pierwszym planie niewiele przypomina stan dzisiejszy to nadal w miarę czytelny pozostaje układ wzgórz w tle. Pojedyncze wzgórze w głębi po prawej to górka między Potokową a Słowackiego, górka za nią i trochę w lewo dzisiaj pokryta jest blokami przy ul. Leśna Góra. Za wzgórzem w głębi po lewej jest Matemblewo.
Topograficznie najbliżej rozwiązania był renekk, ale pawel.45 jako pierwszy sprecyzował właściwy namiar. Zatem w tym konkursie obaj mają u mnie ex aequo 2. miejsce.
Zaskakujące jest użyte określenie Kassubische Schweiz. Do tej pory Szwajcaria Kaszubska kojarzyła mi się z Wdzydzami, Stężycą a tu proszę: okazuje się, że Szwajcarię mamy w zasięgu ręki, wystarczy tylko dojechać do końca Jaśkową Doliną :hiihihi: .

pawel.45 - Pon Sty 22, 2007 2:39 am

Kolejna Twoja niełatwa zagadka :== Brak charakterystycznych (poza wąwozem) punktów w terenie - zwłaszcza budowli, czy zadrzewień nie ułatwiał zadania. Dzisiaj wielu miejsc uwiecznionych na tak dawnych fot.nie da się już rozpoznać bez widocznych nawet w oddali budowli. Czekamy na następne!!! :co_jest:
seestrasse - Pon Sty 22, 2007 2:51 am

bill, to nie daj się prosić, i wrzuć całą pocztówkę... rarytas! :LL:
BillyBoy - Pon Sty 22, 2007 3:13 am

Cała pocztówka wygląda tak jak w zagadce plus obcięta grn część, którą na potrzeby zagadki musiałem usunąć. Razem wygląda to tak:
pawel.45 - Pon Sty 22, 2007 4:02 pm

Zastanawiałem się nad Twoją interpretacją obiektów terenowych widocznych na fotografii. Może żle zrozumiałem treść tego zdania:
Cytat:
Na dole widoczny jest zawijas odpowiadający miejscu gdzie dawniej dzisiejsza Rakoczego przechodziła w Potokową.
- czy uważasz, że na fotografii widoczna jest droga, która dziś nazywa się ul.Potokową? Jeśli tak, to dokładnie w którym miejscu.
Podobnie z tym zdaniem :
Cytat:
Fotka jest sprzed 100 lat, gdyby wykonano ją chwilę później to w tym miejscu oglądalibyśmy wiadukt kolejki Wrzeszcz - Stara Piła.
- w którym miejscu (względem osi dolnego odc.drogi przed zakrętem w prawo) powinien znajdować się wiadukt?
Przepraszam,że tak dociekam, ale nie widzę tam żadnych zabudowań. Przecież przy Potokowej były młyny i inne zabudowania. Podobnie przy drodze od Piecek w tym kierunku - nawet na odcinku wąwozu, więc ten widoczny na fotografii parów jest zbyt wąski (szerokość jego dna ma ok.5-6m).Zabudowa widoczna jest na planach i mapach zarówno przed wybudowaniem linii kolejowej, jak też w latach póżniejszych - aż do 40-tych.Najwcześniejszy plan na którym sprawdzałem jest sprzed 1896r. bo widoczne są na nim fortyfikacje Dominikswall i Karenwall. Jestem w rozterce - proszę oTwoje zdanie w tej kwestii. :???: Pozdrawiam

seestrasse - Pon Sty 22, 2007 9:04 pm

bill, myślałam o większym rozmiarze :wink:
BillyBoy - Wto Sty 23, 2007 11:30 pm

pawel.45 napisał/a:
- czy uważasz, że na fotografii widoczna jest droga, która dziś nazywa się ul.Potokową? Jeśli tak, to dokładnie w którym miejscu.
- w którym miejscu (względem osi dolnego odc.drogi przed zakrętem w prawo) powinien znajdować się wiadukt?
Przepraszam,że tak dociekam, ale nie widzę tam żadnych zabudowań. Przecież przy Potokowej były młyny i inne zabudowania. Podobnie przy drodze od Piecek w tym kierunku - nawet na odcinku wąwozu, więc ten widoczny na fotografii parów jest zbyt wąski (szerokość jego dna ma ok.5-6m).Zabudowa widoczna jest na planach i mapach zarówno przed wybudowaniem linii kolejowej, jak też w latach póżniejszych - aż do 40-tych.


Nie, w tym ujęciu Potokowa jest niewidoczna. Widzimy tylko ul. Rakoczego, a parów kończy się mniej więcej tam, gdzie dziś jest stacja benzynowa z jednej strony a styk Rakoczego, Dolne Młyny i Dolne Migowo z drugiej. Parę metrów dalej rozpoczyna się Potokowa. Lokalizacja wiaduktu powinna z grubsza odpowiadać miejscu, gdzie kończy się parów.
Młyny oraz wszelka inna zabudowa Brętowa jest przesłonięta przez pagórki pierwszego planu.
Dla lepszego wyobrażenia i aby porównać tamten widok ze stanem dzisiejszym musisz stanąć przy Rakoczego, koło bloku Kolumba 2 i stamtąd spojrzeć w kierunku Niedźwiednika.

pawel.45 - Sro Sty 24, 2007 3:12 am

Dziękuję bardzo za odpowiedż na mój post. Spróbuję jeszcze raz "spojrzeć" na na to miejsce korzystając z Twych wyjaśnień. Pozdrawiam.
BillyBoy - Wto Sty 30, 2007 10:34 pm

Kolejna zagadka, tym razem o zdecydowanie miejskim charakterze. Pytanie nie będzie nazbyt wyszukane: GDZIE TO JEST?
BillyBoy - Pią Lut 02, 2007 2:03 am

Myślałem, że to będzie prosta zagadka, lecz okazuje się że jest najtrudniejsza ze wszystkich dotychczasowych.
Może mała wskazówka: wprawne oko 8O dostrzeże pewien szczególik, dzięki któremu ilość potencjalnych ulic można zawęzić do dwóch lub trzech. Jeśli do tego wziąć pod uwagę budynek z ukośnym murkiem po lewej to voila - zagadka rozwiązana!

seestrasse - Pią Lut 02, 2007 2:14 am

wiesz co, to pewnie Główne Miasto... :cooo:

8))

BillyBoy - Pią Lut 02, 2007 2:30 am

Gdańskie Stare Miasto, jak najbardziej. Tylko gdzie konkretnie? :jakto:
seestrasse - Pią Lut 02, 2007 2:33 am

oj, Billu - Główne to jednak nie to samo, co Stare...
i teraz nie wiem, czy zbliżam się do sedna, czy raczej oddalam :^^

BillyBoy - Pią Lut 02, 2007 2:43 am

Uuups i sorrki zarazem :oops: , miało być "gdańskie Główne Miasto". No, pokombinuj trochę, rozwiązanie jest właśnie tam.
Ronald - Pią Lut 02, 2007 6:53 am

Czy jest to róg ul. Ogarnej i Garbary ?? :hmmm:
BillyBoy - Pią Lut 02, 2007 8:58 am

:== :== :== :== :==

Jeśli się dobrze przyjrzeć, to można dostrzec przewody elektryczne linii tramwajowej. Idą one od ul. Garbary i zakręcają pod kątem 90 st. w Ogarną. W moim pojęciu to właśnie miało ułatwić identyfikację miejsca.
Nadmienię również, że ta jedna z najdłuższych ulic Głównego Miasta, jest jednocześnie bardzo słabo udokumentowana na starych widokówkach. Najczęściej fotografowano tylko jej końcówkę z widokiem na Krowią Bramę.

Ronald - Pią Lut 02, 2007 12:57 pm

:hurra: :hurra: :hurra:

Muszę się przyznać, że to nie była łatwa zagadka i nie miałem 100% pewności, ale po upewnieniu się poniższą fotografią nie widziałem innego rozwiązania. Masz rację, że ulica Ogarna jest słabo udokumentowana i ciężko jest cokolwiek znaleźć oprócz Krowiej Bramy.

Pozdro

BillyBoy - Wto Mar 20, 2007 12:18 am

Jeszcze jedna zagadka, tym razem bardzo prosta, jak mniemam.
Gdzie to jest?

pawel.45 - Wto Mar 20, 2007 4:39 am

Daszek jak z Brzeżna u zbiegu Danziger-Straße/Augustastraße :wink:
BillyBoy - Wto Mar 20, 2007 9:19 am

pawel.45 napisał/a:
Daszek jak z Brzeżna u zbiegu Danziger-Straße/Augustastraße :wink:


Kolejna zagadka, którą odgadł pawel.45 - bravissimo :== :== :==
Dodam, że budynek istnieje do dzisiaj, lecz niestety po wojnie został koszmarnie oszpecony w postaci ohydnej dobudówki w kształcie rondla. Może obecni lokatorzy - Zielonoświątkowcy - dokonaliby rozbiórki tego wątpliwej jakości "ozdobnika"?
Nadruk w grn części widok opisuje budynek jako restaurację i kawiarnię Karola Reitza, można też odczytać szyld "Strand Hotel". Ciekawe, że ten sam dom, ujęty z zupełnie innej perspektywy, jest ukazany w "BSG Brzeźno Nowy Port" ale został tam określony jako "Hotelik Evert".
Widokówka ma obieg z 1915 roku, a jej wydawcą jest Paul Lukowski z Wrzeszcza. Skan lepszej jakości przekazuję Corziemu, więc od dzisiaj będziecie mogli oglądać całość na jego stronie domowej o Brzeźnie. :arrow:

Corzano - Wto Mar 20, 2007 10:55 am

Dla porównania stan prawie obecny.
villaoliva - Wto Mar 20, 2007 6:58 pm

Ale ten "rondel" coś mi wygląda na przedwojenny.
Coś a'la budynek PLO w Gdyni :wink:
Jakoś nie posądzam powojennych "budowniczych" o taką finezję.
Serio :)

jayms - Wto Mar 20, 2007 7:15 pm

Nawet jeśli przedwojenny to i tak wyjątkowo szpetny. :II
villaoliva - Wto Mar 20, 2007 7:23 pm

Jayms, czyżbyś popierał naszych "burzymurków" :hihi:
Gdyby tam była tabliczka "do rozbiórki" to wszyscy by płakali :mrgreen:

jayms - Wto Mar 20, 2007 7:56 pm

Powiedzmy,że w drodze wyjątku nie rozpaczałbym zbytnio nad tą przybudówką. :hihi:
Corzano - Wto Mar 20, 2007 9:58 pm

Przybudówka jest solidna, prędzej reszta się rozsypie i to sama, bez wieszania tabliczek.
BillyBoy - Wto Mar 20, 2007 11:13 pm

villaoliva napisał/a:
Ale ten "rondel" coś mi wygląda na przedwojenny.
Coś a'la budynek PLO w Gdyni :wink:
Jakoś nie posądzam powojennych "budowniczych" o taką finezję.
Serio :)


Villaolivo, nie zgadzam się z Tobą. :%
Ja bym to ujął odwrotnie: "rondle" były wyżynami finezji architektów i budowniczych doby PRLu. Rondlopodobne paskudztwa zawsze kojarzyły mi się z tamtą epoką. Pokusiłbym się stwierdzić, że dobudówka na Gdańskiej to wczesny Gierek. Przykładów tejże nadzwyczaj kunsztownej architektury jest w Gdańsku więcej. Porównaj to co jest w Brzeźnie z budynkiem kawiarni przy skrzyżowaniu Zakopiańskiej i Wyczółkowskiego, albo z dawną pralnią przy ul. Wejhera. O zgrozo, podobny styl przeniknął nawet do architektury sakralnej (vide Okrąglak na Przymorzu). Natomiast do architektury przedwojennego Gdańska nie widzę żadnych odniesień. Nawet to co wznoszono w latach 30-tych w duchu bauhausu i narodowego socjalizmu było tworzone z większym gustem i smakiem.
Porównanie z siedzibą PLO przy 10 Lutego jest chyba niezbyt trafione. Budynek w Gdyni to swojski styl tzw. "bez kantów" - jest on charakterystyczny dla Polski z okresu rządów Sanacji. Zresztą z tamtego czasu pochodzi.
A co do burzymurków, to nawet gdyby jakimś cudem okazało się, że brzeźnieński rondel legitymuje się przedwojennym pochodzeniem, to i tak Zielonoświątkowcy mają moje pełne błogosławieństwo na dokonanie demontażu tegoż :amen: .

danziger - Wto Mar 20, 2007 11:37 pm

BillyBoy napisał/a:
Porównaj to co jest w Brzeźnie z budynkiem kawiarni przy skrzyżowaniu Zakopiańskiej i Wyczółkowskiego, albo z dawną pralnią przy ul. Wejhera.

Albo z nieistniejącym już komisem koło dworca we Wrzeszczu.

villaoliva - Sro Mar 21, 2007 12:09 am

To wciąż nie jest dowód, że ta przybudówka jest powojenna. Myślę, że stara drewniana "weranda" spróchniała i zbudowano taki "rondel" na modłę lat 30. Taką mam teorię.

A na zdjęciu widzicie aż dwa rondle :czytaj: , oczywiście proporcjonalne do kubatury budynku.
Waldsanatorium Oliva

BillyBoy - Sro Mar 21, 2007 1:51 am

villaoliva napisał/a:
To wciąż nie jest dowód, że ta przybudówka jest powojenna. Myślę, że stara drewniana "weranda" spróchniała i zbudowano taki "rondel" na modłę lat 30. Taką mam teorię.
A na zdjęciu widzicie aż dwa rondle :czytaj: , oczywiście proporcjonalne do kubatury budynku.


:nerwus:
Villusiu, zauważ proszę, że przybudówki Waldsanatorium to inna broszka. Nie tyle, że nie szpecą budynku to wręcz przeciwnie, uważam że są wkomponowane w całość i nie ma tu żadnego dysonansu. Natomiast to co jest w Brzeźnie jest pokraczne, nieproporcjonalne i nijak nie pasuje do głównego budynku. Ten co tę dobudówkę zaprojektował i wykonał zasługuje jedynie na kastrację tępym scyzorykiem.
Moja teoria jest taka: za wczesnego Gierka i w dobie gospodarki planowej, jakiś ktoś wydał zarządzenie by w Brzeźnie, wzorem innych dzielnic i miejscowości, otworzyć miejsce łączące w sobie bar, knajpę i tancbudę (oficjalnie nazywało się to lokal gastronomiczno-rozrywkowy). Wytypowano budynek przy Gdańskiej, dobudowano to i owo, i dzisiaj mamy, co mamy.

Ponieważ dyskusja zaczyna robić się nieco jałowa :blahblah: (bez wglądu w stare fotki i dokumenty nic więcej nie ustalimy) proponuję niniejszym zakończyć te rozważania.
Skoro ten temat dotyczy zagadek mojego autorstwa, tym razem będzie zagadka specjalnie dla Ciebie.
Gdzie to jest?

seestrasse - Sro Mar 21, 2007 1:58 am

jakaś villa w Olivie :wink:
villaoliva - Sro Mar 21, 2007 9:37 am

Wita Stwosza/Asnyka
Ładne zdjęcie :D

BillyBoy - Sro Mar 21, 2007 6:28 pm

Jestem pewien, że gdyby nie podpowiedź Zesi to nigdy byś nie odgadł tej zagadki :hihi: .
Dlatego dostajesz tylko pół punktu :== :D .

Landhaus to nic innego jak willa. Widokówka ma obieg z 1924 roku a wydał ją Fritz Feldner z Oliwy.
Baj-de-łej, ponieważ wszyscy lubimy komparatystykę temporalną to może dorzucisz tu aktualną fotkę tego domu. Sam bym to zrobił, ale aktualnie bardzo rzadko bywam w Oliwie :roll: .

seestrasse - Sro Mar 21, 2007 6:33 pm

BillyBoy napisał/a:
Jestem pewien, że gdyby nie podpowiedź Zesi to nigdy byś nie odgadł tej zagadki :hihi:

no ba!

:hiihihi:

villaoliva - Sro Mar 21, 2007 6:35 pm

Jest taki sam, ten sam odcień szarości :hihi:
danziger - Sro Mar 21, 2007 6:36 pm

villaoliva napisał/a:
To wciąż nie jest dowód, że ta przybudówka jest powojenna.

Ale dowód na to, że PRLowskich architektów byłoby jednak stać na takie "finezje" :)

BillyBoy - Sro Mar 21, 2007 6:50 pm

villaoliva napisał/a:
Jest taki sam,


Niezupełnie. Z tyłu ma dobudówkę, na szczęście nie w kształcie rondla :hurra: .
Za to kosmiczne zmiany dotyczą tła.

villaoliva - Sro Mar 21, 2007 6:55 pm

BillyBoy napisał/a:
Z tyłu ma dobudówkę, na szczęście nie w kształcie rondla :hurra: .
Za to kosmiczne zmiany dotyczą tła.

Ale tyłu nie widać na pocztówce. :wink:

A tło.... no coś tam jeszcze zbudowano i się zmniejszył ogródek :hihi:

BillyBoy - Wto Maj 15, 2007 12:36 am

Kolejna zagadka (mam nadzieję, że tym razem będzie naprawdę trudna) i pytanie: co to za miejsce? Skąd ten Gruss ma pochodzić?
Od razu uprzedzam, że nie jest to Park w Oliwie.

Mikołaj - Wto Maj 15, 2007 11:57 am

Ohra?
BillyBoy - Wto Maj 15, 2007 12:02 pm

Nein!
roland - Wto Maj 15, 2007 10:09 pm

Kleines Irrgarten?
BillyBoy - Wto Maj 15, 2007 10:43 pm

Auch nicht!
Aber... es ist schon nicht weit davon!

roland - Sro Maj 16, 2007 7:53 am

Ciekawa zagadka. W centrum nie było dużej ilości zieleni (starej). Może to być jakiś wewnętrzny park np. szpitala. Ta stara lipa na pierwszym planie przypomina mi drzewo widoczne z mojego dawnego mieszkania (park przy De Gaulle'a).
BillyBoy - Sro Maj 16, 2007 8:08 am

roland napisał/a:
wewnętrzny park np. szpitala


Rolandzie, dedukujesz rewelacyjnie! Ale rzecz nie dotyczy szpitala. Okolice ul. de Gaulle'a to już zły trop. Tak jak napisałem we wcześniejszym poście, to jest niedaleko od Małego Błędnika, będzie jakieś 5 minut spacerkiem.

roland - Sro Maj 16, 2007 8:24 am

To może być miejsce na zapleczu Senatu Gdańska ( do dzisiaj zachowany jest starodrzew) lub okolice dawnej Strzelnicy i Szkoły Wojennej - Promenade
BillyBoy - Sro Maj 16, 2007 9:02 am

roland napisał/a:
na zapleczu Senatu Gdańska


Gorąco, że aż parzy!
To jednak nie Senat, ani wspominany wcześniej szpital. Zaś między tymi dwoma instytucjami znajdowała się ............................................

roland - Sro Maj 16, 2007 10:35 am

Loża - Eugenia Pod Ukoronowanym Lwem :D
BillyBoy - Sro Maj 16, 2007 11:48 am

roland napisał/a:
Loża - Eugenia


No, prawie rozwiązałeś tę zagadkę. Loża - tak, ale "Jedność" znajdowała się między Senatem a szpitalem ("Eugenia" była przy tej samej ulicy ale po drugiej stronie torów kolejowych). Myślę, że właśnie "Jedność" miałeś na myśli, a ponieważ zagadka była dosyć trudna, toteż zaliczam Ci odpowiedź. :== :== :==

Przy okazji chciałbym dodać, że do dzisiaj zachowany starodrzew na tyłach Urzędu Miejskiego, o którym Roland wspominał, to wg. mnie szczątki ogrodu/parku należącego właśnie do loży Jedność. Budynek przedwojennego Senatu przylegał do skarpy gdzie w dole biegną tory kolei. Na jego tyłach też był jakiś park ale musiał zostać w całości wykarczowany gdy po wojnie wytyczano w tym miejscu przedłużenie ul. 3 Maja.

BillyBoy - Nie Cze 10, 2007 2:29 pm

Zagadka będzie nietypowa, gdyż nawet ja nie znam prawidłowej odpowiedzi. Proszę potraktować ją jako prośbę o pomoc w identyfikacji.
Czy ktoś rozpoznaje dom na tym zdjęciu? Że jest to Gdańsk wynika jedynie z "Fernspr. Oliva 2823", co można odczytać na szyldzie. Na rewersie widokówki jest odręczny dopisek '9 Februar 1926'. Wyblakły napis w przyziemiu świadczy o tym, że w tym domu handlowano kiedyś gazetami, książkami i art. piśmienniczymi, natomiast w momencie uwiecznienia pomieszczenia zajmuje firma "Dahmen & Uhlig" handlująca opałem. W Adressbuchach z końca lat 30tych nie znalazłem tych nazwisk. Również nie natrafiłem na ten budynek podczas spacerku po Oliwie, ale fakt że nie obszedłem wszystkich możliwych ulic. Zastanawia mnie dlaczego podano, że nr telefonu podlega centrali w Oliwie. Przecież to powinno być oczywiste, gdyby budynek miał się znajdować w Oliwie. Może więc to nie Oliwa a jakiś peryferyjny Wrzeszcz albo i Sopot od strony Oliwy? :hmmm:

BillyBoy - Wto Lip 10, 2007 1:04 pm

:cisza: Chciałem nieśmiało przypomnieć, że poprzednia quasi-zagadka wciąż czeka na rozwiązanie. Czyżby nikt nie był w stanie rozpoznać tego domu? Myślałem, że ktoś z frakcji oliwskiej od razu zidentyfikuje to miejsce. Villaoliva... ?

A w oczekiwaniu na identyfikację, kolejna zagadka. Nad jakim obiektem przelatuje ten pan?

villaoliva - Wto Lip 10, 2007 3:10 pm

Cytat:
Myślałem, że ktoś z frakcji oliwskiej od razu zidentyfikuje to miejsce. Villaoliva... ?


Uwierz zjeździłem wszystkie miejsca które podejrzewałem, że to jest to.
Może coś jednak przeoczyłem lub jest to któryś z budynków co nie przetrwały wojny. Np. w rejonie pętli tramwajowej :???:

pawel.45 - Wto Lip 10, 2007 8:42 pm

BillyBoy napisał/a:
... Nad jakim obiektem przelatuje ten pan?

Wydaje mi się, że to narożny bud. Targu Węglowego, stykający się z Danziger Hof. :D

BillyBoy - Wto Lip 10, 2007 10:08 pm

villaoliva:
wreszcie jakikolwiek feedback, uff, dzięki. Też coraz bardziej skłaniam się ku temu, że to budynek już nieistniejący. O pomoc musimy poprosić kogoś kto ma Adressbuch z 1926 roku lub jeszcze starszy. Info w tej sprawie mile widziane! :roll:

pawel.45:
:szczena: , tym razem naprawdę mi zaimponowałeś! Spodziewałem się, że tą zagadką zagnę wielu, a Ty rozwiązałeś ją w pierwszym podejściu, jesteś genialny! :==
Dodam, że tę urokliwą widokówkę wypuściła firma Bruck & Sohn z Miśni.

pawel.45 - Wto Lip 10, 2007 10:54 pm

BillyBoy napisał/a:
... Spodziewałem się, że tą zagadką zagnę wielu...

Dziękuję za uznanie - lecz to nie było szczególnie trudne. Wprawdzie pocztówek i fotografii ukazujących tę stronę T.Węglowego spotyka się znacznie mniej niż pozostałych, ale ten charakterystyczny hełm z lukarną i nadbudową wspartą na czterech słupkach utkwił mi w pamięci. Większość nadbudów (otwartych i zamkniętych) wsparta bywała na sześciu
, lub ośmiu słupkach.Takich z czterema było w całym Gdańsku tylko kilka.Pozdrawiam. :co_jest:

BillyBoy - Wto Lip 10, 2007 11:46 pm

pawel.45 napisał/a:
...to nie było szczególnie trudne.


No to co powiesz na tę zagadkę: dokąd jedzie rowerem ta pani?

pawel.45 - Wto Lip 10, 2007 11:54 pm

BillyBoy napisał/a:
... dokąd jedzie rowerem ta pani?

zapewne do Gdańska :hihi: lecz na tej ilustracji brak jakichkolwiek charakterystycznych, a dających się rozpoznać przedmiotów, a chmury zupełnie jakby znad Gdyni :hihi: :hihi: :hihi:

Mikołaj - Sro Lip 11, 2007 12:22 am

a moze lata nad Kaplicą Królewską?
BillyBoy - Sro Lip 11, 2007 12:26 am

pawel.45 napisał/a:

zapewne do Gdańska :hihi:


Maleńka wskazówka: ta pani pedałuje do tego miejsca: :wink: :D

seestrasse - Sro Lip 11, 2007 12:30 am

do Katowni? 8O
pawel.45 - Sro Lip 11, 2007 12:36 am

BillyBoy napisał/a:
...Maleńka wskazówka: ta pani pedałuje do tego miejsca: :wink: :D

czyżby do Freymanów? :???:

BillyBoy - Sro Lip 11, 2007 12:42 am

seestrasse napisał/a:
do Katowni?


na seans SM i B&D, zapewne. :mrug: :playboy:
Brawo Zesia! :== :==

Widokówka firmy Carla Katschera, sprzed 1903 roku.

seestrasse - Sro Lip 11, 2007 12:50 am

BillyBoy napisał/a:
na seans SM i B&D

skrót SM jest dla mnie jasny, i nie jest to na całe szczęście sclerosis multipleks. natomiast to drugie bardzo mnie intryguje... :lol:

BillyBoy - Sro Lip 11, 2007 12:58 am

seestrasse napisał/a:
natomiast to drugie bardzo mnie intryguje... :lol:


Bondage & Discipline :zamykamy2: :devil: :mrug:

seestrasse - Sro Lip 11, 2007 1:00 am

uuu, mocne! :== :hihi: :uuaaa:
BillyBoy - Wto Lip 17, 2007 11:39 pm

Dla ochłody i odetchnienia od upału zagadka zimowa.
Które to molo? Dużego wyboru możliwości tu nie ma...

Ponury2 - Sro Lip 18, 2007 10:28 pm

Na Westerplatte z początków XX wieku?
villaoliva - Czw Lip 19, 2007 10:42 am

Tylko i wyłącznie Zoppot.
BillyBoy - Czw Lip 19, 2007 1:54 pm

Westerplatte - nie.
Zoppot - też nie!
Ale jest to molo z Trójmiasta. Czy teraz już padnie prawidłowa odpowiedź?

Gdynka - Czw Lip 19, 2007 2:11 pm

:hmmm: Molo w Orłowie miało takie schodki, kiedy pełniło funkcję przystani dla statków.
BillyBoy - Czw Lip 19, 2007 2:34 pm

Ale to również nie jest molo w Orłowie...
seestrasse - Czw Lip 19, 2007 3:36 pm

może być jeszcze Głodkowo :D
villaoliva - Czw Lip 19, 2007 4:05 pm

Stawiam jednak na Broesen i Tolka :hiphip:
Corzano - Czw Lip 19, 2007 5:08 pm

BillyBoy napisał/a:
Które to molo?

O! :hurra: Takiego zdjęcia to nie mam. Masz większe? :LL:

BillyBoy - Pią Lip 20, 2007 12:13 pm

seestrasse napisał/a:
może być jeszcze Głodkowo :D

Nie. Tamtejsze molo było zakończone ostrym szpicem i nie miało obniżenia.

Myślałem, że Corzano jako pierwszy wyskoczy z prawidłową odpowiedzią, jednak wcześniej villaoliva się zrehabilitował i podał właściwe rozwiązanie (ale nie mam pojęcia czy pan na molo ma na imię Tolek :mrgreen: ).
:==

Widokówkę wydał fotograf Greve z Nowego Portu. Mroźną zimę mieli w 1929...

Corzano - Pią Lip 20, 2007 12:34 pm

BillyBoy napisał/a:
Myślałem, że Corzano jako pierwszy wyskoczy z prawidłową odpowiedzią

:oops: *
Daj jeszcze jedno z okolicy, to się poprawię. :wink:
A poważniej, to ja zagadki sobie z góry odpuszczam, bo 99% z nich jest dla mnie za trudne. Jak Villa podał słowo-klucz, to przyjrzałem się zdjęciu. Chylę czoła przez odgadowiczami, :wink: bo imponują mi wiedzą i zdolnością kojarzenia.

* - najpierw sprawdziłem, czy nie napisałeś 'Myślałem, że Gość jako pierwszy wyskoczy...' :hihi:

villaoliva - Pią Lip 20, 2007 12:51 pm

W sumie to rzeczywiście nie wiadomo czy na molo stał Tolek Banan :hihi:
TOMB - Pią Lip 27, 2007 6:47 pm

* - najpierw sprawdziłem, czy nie napisałeś 'Myślałem, że TOMB jako pierwszy wyskoczy...'

A czemu ja miałem pierwszy?
Jestem słaby z zagadek, a wogóle nie z Brzeźna :mrgreen:

BillyBoy - Czw Paź 04, 2007 10:57 pm

No to ostatnia zagadka. Jak zawsze, zagadka pocztówkowa. Pytanie brzmi: jaka ULICA została uwieczniona na tej widokówce?
seestrasse - Czw Paź 04, 2007 10:59 pm

ja nie wiem, ale chciałabym, aby była to jakaś ulica z Ropuchowa :wink:
BillyBoy - Czw Paź 04, 2007 11:05 pm

seestrasse napisał/a:
jakaś ulica z Ropuchowa :wink:


Też bym chciał, droga Zesiu, ale to niestety nie jest ulica z naszego małego Heimatu.
Ale jest to gdzieś w Gdańsku. Zgadujcie dalej!

Hochstriess - Czw Paź 04, 2007 11:07 pm

Oliwsko jakos. Polankowo.
BillyBoy - Czw Paź 04, 2007 11:09 pm

Furya napisał/a:
Oliwsko jakos. Polankowo.


Pozory, pozory... Sorry Furya, to nie jest ulica Polanki.

renekk - Pią Paź 05, 2007 7:23 am

Na Zaspę? :hmmm:
Corzano - Pią Paź 05, 2007 8:15 am

BillyBoy napisał/a:
Ale jest to gdzieś w Gdańsku.

W Gdańsku obecnym? W czasach zrobienia zdjęcia to też był Gdańsk?

BillyBoy - Pią Paź 05, 2007 1:49 pm

Corzano napisał/a:

W Gdańsku obecnym? W czasach zrobienia zdjęcia to też był Gdańsk?


Widzę, że nie da się uniknąć podpowiedzi. W momencie wysłania widokówki (na rewersie jest stempel z datą 1916 r.) to jeszcze nie był Gdańsk. Dzisiaj jest to już w obrębie miasta.
Nie jest to również ul. Na Zaspę.

fritzek - Pią Paź 05, 2007 4:19 pm

A to nie jest nad Martwą Wisłą, na przeciwko stoczni "Wisła"?
Płonia, obecna ul. Płońska albo Zagroble. Nie pamiętam dokładnie.

BillyBoy - Pią Paź 05, 2007 5:26 pm

fritzek napisał/a:

Płonia, obecna ul. Zagroble


:== :== :== , brawo fritzek!
Obecnie dom na pierwszym planie nie istnieje. Zachował się kolejny dom (obecnie ul. Zagroble 19), ale jest pozbawiony drewnianej dobudówki/werandy. Zastanawia mnie widoczna w głębi wieżyczka - czyżby tam kiedyś stał kościół?

villaoliva - Pią Paź 05, 2007 5:33 pm

Może to element tego drewniego budynku.
fritzek - Pią Paź 05, 2007 5:59 pm

:hurra: :hurra: :hurra: Pierwszy raz chyba coś zgadłam. A ten murowany dom skojarzyłam, bo robiłam w nim sesje foto kilka razy. I znalazłam w nim pewną ramę. Pokazać?
A W tej chwili nie istnieje już ani jeden, ani drugi budynek. Wielka szkoda, bo ten murowany dom był piękny :cry:

Marcin - Pią Paź 05, 2007 10:31 pm

Cytat:
bo robiłam w nim sesje foto kilka razy. I znalazłam w nim pewną ramę. Pokazać?

To tam znalazłaś TĘ ramę?

fritzek - Pią Paź 05, 2007 10:48 pm

Marcin napisał/a:
Cytat:
bo robiłam w nim sesje foto kilka razy. I znalazłam w nim pewną ramę. Pokazać?

To tam znalazłaś TĘ ramę?

Tak. Z 8 lat temu, jak jeszcze dom w stanie surowym-zdewastowanym.

fritzek - Pon Paź 29, 2007 3:00 pm

W uzupełnieniu zgadniętej przeze mnie zagadki :wink: zdjęcia tego miejsca zrobione wczoraj... :cry:
BillyBoy - Pon Paź 29, 2007 11:44 pm

fritzek napisał/a:
zdjęcia tego miejsca zrobione wczoraj...


Fritzek, jesteś pewna, że to ten dom? Parę miesięcy temu gdy dokonywałem wizji lokalnej, wyszło mi, że to musi być zachowany (chociaż okaleczony) dom ul. Zagroble 19. Jeśli nie, to Zagroble 19 i ten zrujnowany musiały być bliźniaczo podobne.
Dysponujesz może fotkami z tej samej perspektywy wykonanymi kilka lat wstecz? :hmmm:

fritzek - Wto Paź 30, 2007 12:54 pm

:hmmm: Mi wyszło, że ten murowany dom z pocztówki, to właśnie ten po którym została kupa gruzu. Ale mogę się mylić. Jak z drzew spadną resztki liści, to mam zaplanowaną dokumentację foto wszystkich budynków w tym rejonie wartych uwagi i się dobrze przyjrzę 19. A zdjęcia sprzed paru lat raczej nie mam, bo uprawiałam fotografię artystyczną we wnętrzach tej chałupy i zabudowaniach w podwórzu. Ale jak natrafię na box z negatywami z 2-giego roku studiów, to przeszukam dokładnie. A nuż widelec? :D
BillyBoy - Pią Gru 21, 2007 12:16 am

Co to za ulica, którą jedzie tramwaj?
villaoliva - Pią Gru 21, 2007 12:19 am

No wreszcie jakaś normalna DAwna zagadka :hihi:
BillyBoy - Pią Gru 21, 2007 12:28 am

villaoliva napisał/a:
No wreszcie jakaś normalna DAwna zagadka

U mnie zawsze były tylko takie.
No dobra, a kto poda rozwiązanie zagadki?

villaoliva - Pią Gru 21, 2007 12:34 am

Mnie to wygląda na 3 maja.
BillyBoy - Pią Gru 21, 2007 1:00 am

villaoliva napisał/a:
Mnie to wygląda na 3 maja.

... koło dzisiejszego Urzędu Pracy? Nic z tego! To nie jest ta ulica. Zgadujcie dalej.

pawel.45 - Pią Gru 21, 2007 5:26 am

BillyBoy napisał/a:
Co to za ulica, którą jedzie tramwaj?


Mnie się widzi brama do bud. koszar artylerii, obskurne belkowanie przy brzegu kanału Raduni i fragment mostku.
A więc w lewo ul.Rybaki Górne w kier. Wałowej - czy dobrze mi się zgadło?

BillyBoy - Pią Gru 21, 2007 7:29 am

pawel.45 napisał/a:

Mnie się widzi brama do bud. koszar artylerii, obskórne belkowanie przy brzegu kanału Raduni i fragment mostku.
A więc w lewo ul.Rybaki Górne w kier. Wałowej - czy dobrze mi się zgadło?


Paweł jak zwykle nie zawiódł. :== :== :==
Tramwaj wjeżdża z Rybaków Górnych na mostek nad Kanałem Raduni, dalej podąży ul. Krosna do Targu Rybnego. Widokówka jest sprzed 1905, linię tramwajową w tej części miasta zlikwidowano w latach 1920tych.
Jeszcze jedno pytanie poza konkursem (bo sam nie znam odpowiedzi). Widoczny na pocztówce budynek koszar artylerii jest oznaczony na planie Pharusa z 1940 jako "Staedt. Betr. A.". Czyli Miejski Zakład ... - jakiego słowa skrótem jest "Betr."?

roland - Pią Gru 21, 2007 10:35 am

Koszary artylerii Wałowa - Rybaki Dolne. Pozostałości po tych koszarach są siedzibą Saur - Neptun :D
roland - Pią Gru 21, 2007 10:37 am

O spóźniłem się.............
Łukasz - Pią Gru 21, 2007 1:23 pm

BillyBoy napisał/a:
"Staedt. Betr. A.". Czyli Miejski Zakład ... - jakiego słowa skrótem jest "Betr."?


Betrieb albo Betriebe (zakład, zakłady).

BillyBoy - Pią Gru 21, 2007 1:45 pm

Łukasz napisał/a:
BillyBoy napisał/a:
"Staedt. Betr. A.". Czyli Miejski Zakład ... - jakiego słowa skrótem jest "Betr."?


Betrieb albo Betriebe (zakład, zakłady).


No nie, coś się nie zgadza. Wg mnie, końcowe "A." to skrót od "Anstalt", czyli to słowo będzie oznaczać "Zakład". Zgodnie z regułami niemieckiej gramatyki "Betr." powinno być przydawką do ostatniego słowa. "Betriebs Anstalt" jakoś zupełnie mi nie pasuje, bo i co miałoby to oznaczać? Zastanawiałem się nad "Betriebs Anlage", ale jakoś też nie tak bo po co dodano by "Staedt" na początku - "Miejski zakład fabryczny"?

Łukasz - Pią Gru 21, 2007 2:08 pm

No to Städtische Betriebsamt (Einwohnerbuch 1937-38, s. 174, Hohe Seigen 37 ;) ).
BillyBoy - Pią Gru 21, 2007 2:38 pm

Łukasz napisał/a:
No to Städtische Betriebsamt (Einwohnerbuch 1937-38, s. 174, Hohe Seigen 37 ;) ).


:D :D
Czyli wg dzisiejszej nomenklatury "Wydział gospodarki miejskiej". Wszystko jasne, dzięx.

BillyBoy - Wto Gru 25, 2007 11:32 pm

Co to jest i gdzie to jest? (pocztówka jest z ok. 1910 r.)
roland - Pią Gru 28, 2007 5:14 pm

Przypomina domek na końcu ulicy Tatrzańskiej w Oliwie.
Mante - Pią Gru 28, 2007 9:00 pm

Zgadzam się Rolandem, że ten Domek znajduje się po prawej stronie na końcu ulicy Tatrzańskiej na początku tak znanej kiedyś ścieżki ZDROWA i dłuższej drogi do pacholego wzgórza.
czy tak jest??

BillyBoy - Pią Gru 28, 2007 10:46 pm

roland napisał/a:
Przypomina domek na końcu ulicy Tatrzańskiej w Oliwie.


Dobre skojarzenie, brawo Roland! :== :==
Kartka jest opisana jako "Wejście na Pachołek".
Sorry Mante, Roland był pierwszy. Dlaczego nikt z oliwiaków :heej: tego nie odgadł?

villaoliva - Pią Gru 28, 2007 11:00 pm

Jak to się wszystko zmienia. Ten domek tak wyglądał jeszcze za czasów mego dzieciństwa.
Teraz jest mocno powiększony.
Gratuluję rzadkiej pocztówki :==

Mante - Pią Gru 28, 2007 11:14 pm

BillyBoy napisał/a:

Sorry Mante, Roland był pierwszy. Dlaczego nikt z oliwiaków :heej: tego nie odgadł?


Piewsze prawda Roland był pierwszy, drugie nie prawda :OO

ml18880 - Nie Gru 30, 2007 4:15 am

Tak niedaleko tego domku stało potrójne drzewo, dziś został po drzewie tylko pień. Moja mama mieszkała w tym domku swoich 13 pierwszych lat, wtedy to była taka pseudo - leśniczówka otoczona zewsząd lasem.
villaoliva - Nie Gru 30, 2007 6:51 pm



To samo miejsce prawie 100 lat później...

BillyBoy - Wto Sty 08, 2008 1:19 am

Co to i gdzie to? (fragment widokówki z ok. 1918)
villaoliva - Wto Sty 08, 2008 1:29 am

Czy to Nowy Port?
Szkoła przy Hedwigskirchstraße.

BillyBoy - Wto Sty 08, 2008 1:52 am

Szybko Ci poszło... :== :== Wychodzi na to, że Nowy Port szybciej rozpoznajesz niż Oliwę :hihi: .
Sama szkoła wiele się nie zmieniła, pomijając to że wewnątrz jest zdewastowana. Natomiast nie zachował się mały budynek widoczny na pierwszym planie.
Jak wynika z opisu, w czasie I wojny światowej w budynku szkolnym urządzono pomocniczy lazaret.

BillyBoy - Wto Sty 08, 2008 9:34 pm

To może trudniejsza zagadka. Gdzie znajdował się ten hotel i jak się on nazywał? (fragment pocztówki wysłanej w 1929)
Makabunda - Wto Sty 08, 2008 10:27 pm

Być może, że moja odpowiedź pójdzie trochę po bandzie ale jedyny istniejący budynek, który mi się kojarzy z tym z pocztówki to budynek w Oliwie przy ul. Stary Rynek Oliwski 3.
W tym budynku za mojej pamięci były zawsze sklepy różnych branż ale mięsny był od zawsze. Ta przybudówka jest faktycznie myląca. Ciśnie się też pytanie: czy w takim budynku mógłby być hotel? No cóż, nie w takich budynkach były hotele. Wcześniej tego budynku nie podejrzewałem o hotelową przeszłość.
Jest też całkiem prawdopodobne , że po prostu nie mam racji. :mrgreen:

BillyBoy - Wto Sty 08, 2008 11:01 pm

Makabunda napisał/a:
Wcześniej tego budynku nie podejrzewałem o hotelową przeszłość.
Jest też całkiem prawdopodobne , że po prostu nie mam racji. :mrgreen:


Brawo, odgadłeś bezbłędnie :== :== :==
Ten budynek zdecydowanie ma hotelową przeszłość, o czym pewnie niewielu wie. Dzisiaj brakuje mu werandy i wygląda jak na fotce poniżej.
Zagadka została odgadnięta w połowie, czy ktoś powie jak nazywał się ten hotel?

villaoliva - Sro Sty 09, 2008 12:58 am

To Olivaer Hof.
Chyba jednak nie miał ***** jak ten w Dolinie Schwabego :^^

BillyBoy - Sro Sty 09, 2008 1:26 am

villaoliva napisał/a:
To Olivaer Hof.
Chyba jednak nie miał ***** jak ten w Dolinie Schwabego :^^


"Dwór Oliwski", nie inaczej. :== :==
Dranie z Doliny Schwabego przywłaszczyli sobie nazwę :% .

villaoliva - Sro Sty 09, 2008 1:32 am

Cytat:
tak wyglądała weranda w środku


Aż trudno to sobie wyobrazić te stoliki i werandę na dzisiejszym chodniku.

Makabunda - Sro Sty 09, 2008 9:05 am

Czy mozna zatem przyjąć tezę, że numeracja na ulic Am Markt nie zmieniła się od tamtych czasów?
BillyBoy - Sro Sty 09, 2008 10:41 am

Makabunda napisał/a:
Czy mozna zatem przyjąć tezę, że numeracja na ulic Am Markt nie zmieniła się od tamtych czasów?


Na to wygląda. Zresztą w Gdańsku jest dużo więcej ulic (może nawet większość ...), gdzie numeracja budynków jest dokładnie taka sama jak przed wojną.

villaoliva - Sro Sty 09, 2008 11:46 am

Cytat:
Zresztą w Gdańsku jest dużo więcej ulic (może nawet większość ...), gdzie numeracja budynków jest dokładnie taka sama jak przed wojną.

Nawet w Sopocie na wspolnej dla Gdańska i Sopotu AHS :hihi:
Dziś różne nazwy ale numeracja wspólna.

boxlpio - Sob Sty 12, 2008 7:36 pm

Makabunda napisał/a:
Czy mozna zatem przyjąć tezę, że numeracja na ulic Am Markt nie zmieniła się od tamtych czasów?


Prawdopodobnie się nie zmieniała.
W powojennych przewodnikach podają np. że na ul. Polanki, Grunwaldzkiej numeracja się nie zmieniła.

Choć są pewnie wyjątki ( lub pomyłki ).

Fotka z albumiku wydanego przez Bernharda Vossa około 1910 roku.
Pewnie nastąpiła pomyłka drukarska, a i zbieżność numeru zdjęcia.
Dziś to numer 18.

boxlpio - Sob Sty 12, 2008 10:11 pm

To chyba nie będzie zagadka, ale ujęcie ciekawe.
Z albumiku j.w.

Marcin - Nie Sty 13, 2008 6:04 pm

Nie, nie będzie zagadka... :wink: Bo już była.
I jeszcze komparystyka.
Cytat:
Fotka z albumiku wydanego przez Bernharda Vossa około 1910 roku.
Pewnie nastąpiła pomyłka drukarska, a i zbieżność numeru zdjęcia.
Dziś to numer 18.

I również... :wink:

villaoliva - Wto Sty 15, 2008 12:59 am

BillyBoy.
Zobacz jakie zamieszanie wywołuje w Oliwie twoja pocztówka "Olivaer Hof'u" :hihi:

BillyBoy - Wto Sty 15, 2008 11:48 am

8O :wow:
Powinniście mi chociaż piwo postawić za ożywienie tego waszego forum :%
Co do Dworu Oliwskiego to przy powiększeniu widać wyraźnie, że przednia ściana nieistniejącej werandy odstaje jakieś 3 metry do przodu w porównaniu z pozostałą (=dzisiejszą) ścianą frontową budynku. Co rozwiewa wszelkie wątpliwości. :)

boxlpio - Wto Sty 15, 2008 8:08 pm

Marcin napisał/a:
Nie, nie będzie zagadka...


Dziękuję za informację 8O . Zabieram się za nadrabianie zaległości.

villaoliva - Sro Sty 16, 2008 12:41 am

BillyBoy napisał/a:
8O :wow:
Powinniście mi chociaż piwo postawić za ożywienie tego waszego forum :%
Co do Dworu Oliwskiego to przy powiększeniu widać wyraźnie, że przednia ściana nieistniejącej werandy odstaje jakieś 3 metry do przodu w porównaniu z pozostałą (=dzisiejszą) ścianą frontową budynku. Co rozwiewa wszelkie wątpliwości. :)


No okazuje się, ze ta oczywista oczywistość nie dla wszystkich tam jest widoczna.
Na piwo zapraszam, wcześniej lub przy tej okazji :D

BillyBoy - Nie Sty 20, 2008 6:48 pm

villaoliva napisał/a:

Na piwo zapraszam, wcześniej lub przy tej okazji

Dziękuję, przypomnę się przy najbliższej okazji. :zrowko:

Kolejna zagadka: jaka to ulica (fragment widokówki wysłanej w 1918r.)?

Łukasz - Nie Sty 20, 2008 8:33 pm

Strzelam: Słoneczna?
BillyBoy - Nie Sty 20, 2008 9:27 pm

Łukasz napisał/a:
Strzelam: Słoneczna?


Strzał baaaaardzo chybiony. Strzelaj/cie dalej :bang:

Hochstriess - Nie Sty 20, 2008 10:52 pm

Baumbachallee? :-)
BillyBoy - Nie Sty 20, 2008 11:07 pm

Furya napisał/a:
Baumbachallee? :-)


Też nie. Ale stąd już całkiem blisko.

villaoliva - Nie Sty 20, 2008 11:32 pm

Wassowskiego :hmmm:
roland - Nie Sty 20, 2008 11:53 pm

villaoliva napisał/a:
Wassowskiego :hmmm:

Villa nie zastanawiaj się, to jest ul. Wassowskiego

Pocztówka ze strony Saba

BillyBoy - Pon Sty 21, 2008 12:02 am

roland napisał/a:
villaoliva napisał/a:
Wassowskiego :hmmm:

Villa nie zastanawiaj się, to jest ul. Wassowskiego


Wydawało mi się, że ktoś :hiihihi: najpierw wpisał "Sobótki".

:== :== :== Tak, to jest ul. Wasowskiego, widok w kierunku Matejki. Wiele się nawet nie zmieniło... Tu dobudówka, tam dobudówka, tylko latarni gazowej już nie ma i płotek jest PRLowski :II

villaoliva - Pon Sty 21, 2008 12:09 am

No właśnie myślałem najpierw o Sobótki, ale zobaczyłem po prawej skręt w Pileckiego :hurra:
BillyBoy - Sob Mar 01, 2008 7:40 pm

Prosta zagadka. Nie chodzi o miejsce gdzie wykonano zdjęcie - to oczywiste. Tym razem pytanie brzmi: co to za okręt? (oczywiście nie jest to "Schleswig Holstein").
Łukasz - Sob Mar 01, 2008 11:27 pm

Admiral Scheer?
BillyBoy - Nie Mar 02, 2008 12:10 am

Łukasz napisał/a:
Admiral Scheer?


Of kors :== :==
Pozostaje jeszcze kwestia datowania zdjęcia. Dosyć szczegółowe kalendarium dziejów tego pancernika znajduje się na stronie kriegsmarine.netlook.pl. Wg niego okręt zawitał do Gdańska z wizytą tylko raz, 30.08-01.09.1935. Tę datę wykluczam, jako że na pierwszym planie widoczne są zniszczenia po walkach na Westerplatte. Natomiast w lipcu 1940 okręt zawitał do Gdyni, gdzie przeszedł remont i przebudowę (wg innej strony: podczas tego remontu stoczniowcy związani z Gryfem Pomorskim przeprowadzili akcję sabotażową). W 1943 wpłynął do Gdyni ponownie, tym razem na kilka miesięcy. W tym czasie był już okrętem na którym szkolono kadetów Kriegsmarine. Wychodzi więc na to, że "Admiral Scheer" odwiedził Gdańsk po raz drugi, przy okazji pobytu w Gdyni. Ale kiedy konkretnie? :hmmm:

Łukasz - Nie Mar 02, 2008 2:15 am

Tutaj jest napisane, że po przybyciu do Gdyni w dniu 31 lipca 1943 naprawiano mu w Gdańsku maszyny. Ale może było więcej okazji do wykonania takiego zdjęcia, skoro w Gdyni bywał częściej (różne strony w necie piszą o różnych okresach, pewne jednak jest, że spędził tam sporo czasu).
BillyBoy - Nie Mar 02, 2008 12:10 pm

Dzięki za linka. Dla ścisłości, jest tam napisane o pobycie od 31 lipca 1940 (nie 1943). Gdyby nie rozważania o bytności "Admiral Scheera" w Gdańsku, zrozumiałbym zdanie "Minor engine problems were dealt with in collaboration with shipyard technicians at Danzig." że specjaliści ze stoczni gdańskiej przybyli do Gdyni i uczestniczyli przy drobnych naprawach silnika. Zdanie jest dwuznaczene, i może też oznaczać, że część napraw wykonano w Gdańsku. Było to tuż przed wypłynięciem okrętu w swój najsłynniejszy korsarski rejs. Pozostaje jeszcze pytanie: po co okręt zacumował w Nowym Porcie? Była to oficjalna wizyta, czy może marynarzom zafundowano zwiedzanie Westerplatte i/lub wizytę w lupanarach Neufahrwasser?
Łukasz - Nie Mar 02, 2008 1:43 pm

Tak, oczywiście 1940. To zdanie wg mnie jest jednoznaczne. Gdyby chodziło o "specjalistów z Gdańska", to by było "technicians from Danzig". "At" oznacza przecież miejsce.

Mnie zastanawia jeszcze jedno: m.in. na tej samej stronie można przeczytać, że okręt przeszedł znaczną przebudowę w 1940 roku. Zmieniono wieżę dowodzenia, komin i kluzy kotwiczne. Na zdjęciu widać wyraźnie, że wszystko wygląda jak przed przebudową, czyli jak na większości zdjęć w sieci. To znaczy, że zdjęcie wykonano najpóźniej w 1940 roku. Dobrze by jednak było znać konkretne daty... Z kalendarium na znanej już nam stronie napisano, że 31 lipca 1940 okręt wyszedł z Wilhelmshaven w zmienionej formie i że 31 lipca 1940 przemieścił się do Gdyni. Być może chodzi o dzień rozpoczęcia rejsu (31 lipca wyszedł z Wilhelmsaven i od razu skierował się do Gdyni). Jeżeli wierzyć temu opracowaniu, to oznacza, że remont dokonany przez techników z Gdańska dotyczył już przebudowanego okrętu, a więc że zdjęcie nie mogło być wówczas wykonane. Na stronie stoi, że okręt przechodził próby na Bałtyku "do końca stycznia 1940" (nie podają jednak, od kiedy - najwcześniej od początku września 1939, bo 3 września stał w Wilhelmshaven). Jeżeli rzeczywiście tak było, to zdjęcie musiano wykonać w tym właśnie okresie.

Pewnie trzeba by sięgnąć do np. tej książki (na okładce widać okręt po przebudowie):

jayms - Nie Mar 02, 2008 8:23 pm

Łukasz napisał/a:

Pewnie trzeba by sięgnąć do np. tej książki (na okładce widać okręt po przebudowie):
Obrazek


Lektura książki raczej wiele nie wniesie do dokładnego określenia daty.Znalazłem taki fragment na str.XVI:"...Pobyt w stoczni wykorzystano jednocześnie do dokonania zmian konstrukcyjnych,takich jak:zmiana obrysu części dziobowej dla podwyższenia dzielności morskiej,czy przebudowa przedniej nadbudówki.Okręt opuścił stocznię w Wilhelmshaven w lipcu 1940 roku,gdzie w ostatnich tygodniach był wielokrotnie,bez powodzenia,atakowany przez wrogie samoloty,aby teraz poprzez forsowne szkolenie na Bałtyku dojść do pełnej gotowości bojowej.Wymiana stosunkowo dużej części załogi zmuszała do jej ponownego zgrania,a nalezało sie liczyć,iż juz podczas pierwszego rejsu dojdzie do spotkania z nieprzyjacielem.Pod koniec szkolenia ponownie wystąpiły zakłocenia w pracy silników dieslowskich,zmuszając okręt do krótkiego pobytu w stoczni gdańskiej.Okres ten wykorzystano,aby w grach wojennych przygotować korpus oficerski do przyszłych zadań..."

BillyBoy - Pon Maj 12, 2008 1:04 am

Kto się zmierzy z tą zagadką: gdzie znajduje się ta szkoła?
Mikołaj - Pon Maj 12, 2008 10:58 am

Sulmin?
BillyBoy - Pon Maj 12, 2008 11:22 am

Mikołaj napisał/a:
Sulmin?


Nie. Strzał mocno chybiony.

Dostojny Wieśniak - Wto Maj 13, 2008 1:12 am

Miałki Szlak? Dawno tam nie byłem, ale coś podobnego mi majaczy w pamięci.
BillyBoy - Wto Maj 13, 2008 8:14 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Miałki Szlak?


Widzę, że zagadka okazała się bardzo trudna ( :D ), albo nikomu innemu nie chce się zgadywać ( :II ). To nie jest Miałki Szlak, ale topograficznie Dostojny jest znacznie bliżej niż Mikołaj.
Podpowiedź: weź Lajkonika za przewodnika.

Mikołaj - Wto Maj 13, 2008 11:57 am

hehe Krakowiec :hiihihi:
BillyBoy - Wto Maj 13, 2008 12:24 pm

Mikołaj napisał/a:
he he Krakowiec :hiihihi:


Brawo, Miki! :==
Budynek istnieje do dzisiaj, obecny adres ul. Kępna 34. Obecnie mieszka w nim kilka rodzin, ale funkcję szkoły pełnił jeszcze kilka lat po wojnie. Dzisiaj nie można wykonać zdjęcia z tego samego ujęcia ponieważ stoją tam garaże.
Przyznaję, że zagadka była bardzo trudna.

BillyBoy - Pią Maj 16, 2008 10:11 pm

Tym razem trochę łatwiejsza zagadka. Gdzie stoi Villa Maria (ulica, nr) ?
Hochstriess - Pią Maj 16, 2008 10:22 pm

Chetnie się wprowadzę na piętro po prawej.
Wrzeszcz, boczna od Głównej, jeszcze przed torami.

BillyBoy - Pią Maj 16, 2008 10:31 pm

Furya napisał/a:

Wrzeszcz, boczna od Głównej, jeszcze przed torami.


Nieee.
Poza tym, w rozwiązaniu trzeba podać konkretny adres (chociaż nazwę ulicy).

Hochstriess - Pią Maj 16, 2008 10:32 pm

No wiem, wiem, ale nie wiem ;-) A kamienica piekna...
villaoliva - Sob Maj 17, 2008 11:07 am

Ulica Leśna - między kościołem a ul. Podchalańską.
BillyBoy - Sob Maj 17, 2008 11:29 am

villaoliva napisał/a:
Ulica Leśna - między kościołem a ul. Podchalańską.


:==

z tym, że ul. Podchalańskiej nie ma w pobliżu, jest tylko ul. Podhalańska :hiihihi: :alenumer:

villaoliva - Sob Maj 17, 2008 11:38 am

Najważniejsze, że brzmi tak samo :hihi:
BillyBoy - Sob Maj 17, 2008 11:41 am

Dla porównania, dzisiaj Marysia wygląda tak:
Hochstriess - Sob Maj 17, 2008 11:50 am

Tak czy inaczej pierwsze pietro po prawej moje .... ;-)
BillyBoy - Sro Maj 28, 2008 1:49 am

Kto rozpozna jaka to ulica?
Mikołaj - Sro Maj 28, 2008 1:51 pm

Wileńska?
BillyBoy - Sro Maj 28, 2008 2:26 pm

Nieee..... w dodatku baardzo zimno.
Danzigerek - Sob Maj 31, 2008 2:12 pm

kolonia uroda
BillyBoy - Pon Cze 02, 2008 10:47 pm

Danzigerek napisał/a:
kolonia uroda

Też nie. Topograficznie bliżej (ale tylko odrobinę bliżej... ) jest Mikołaj.
No to mała wskazówko-podpowiedź: zagadka przedstawia stan z ok. 1925 ale do dzisiaj to miejsce nie zmieniło się tak bardzo - tylko ulice wyasfaltowano i przybyło drzew. Stojąc w miejscu wykonania fotki ma się tory tramwajowe jakieś 30 m. za plecami.

BillyBoy - Pon Cze 09, 2008 12:47 am

Rozumiem, że zagadka była trudna ale tylko dwie osoby spróbowały ją odgadnąć?! :% Skoro nie ma zainteresowania podaję rozwiązanie, dzisiejszy widok tego miejsca i na tym kończę zadawanie zagadek. :|
ruda - Pon Cze 09, 2008 8:03 am

17 373 wyświetlenia wątku to za mało? :D :==
Dostojny Wieśniak - Nie Cze 15, 2008 1:05 am

BillyBoy napisał/a:
Rozumiem, że zagadka była trudna ale tylko dwie osoby spróbowały ją odgadnąć?! Skoro nie ma zainteresowania podaję rozwiązanie, dzisiejszy widok tego miejsca i na tym kończę zadawanie zagadek.


No co Ty? :roll:

grzechuu - Nie Cze 15, 2008 1:16 am

BillyBoy napisał/a:
Rozumiem, że zagadka była trudna ale tylko dwie osoby spróbowały ją odgadnąć?! Skoro nie ma zainteresowania podaję rozwiązanie, dzisiejszy widok tego miejsca i na tym kończę zadawanie zagadek.


No dla mnie np za trudna, bo akurat terenów tamtych nie znam, ale sie bardzo miło ogląda i przynajmniej będę wiedział na co zwrócić uwagę jak się w końcu wybiorę! Nie przestawaj! :)

pumeks - Sro Wrz 10, 2008 3:42 pm

BillyBoy napisał/a:
Pozostaje jeszcze kwestia datowania zdjęcia. Dosyć szczegółowe kalendarium dziejów tego pancernika znajduje się na stronie kriegsmarine.netlook.pl. Wg niego okręt zawitał do Gdańska z wizytą tylko raz, 30.08-01.09.1935. Tę datę wykluczam, jako że na pierwszym planie widoczne są zniszczenia po walkach na Westerplatte.

Dopiero teraz przekopałem się przez ten wątek. Zastanawiam się, czy nie nazbyt pochopnie odrzuciłeś 1935 r. To, co widać na pierwszym planie, to jest raptem fragment rozwalonego muru; biorąc pod uwagę ostrzał W-tte we wrześniu 1939, zostałoby go jednak dość dużo. Hmm, w kontekście uwag na temat przebudowy "Scheera" może jednak trzeba sprawdzić, czy to nie jest zdjęcie z 1935?

BillyBoy - Nie Lut 13, 2011 10:42 pm

Po ponad dwóch latach przerwy reaktywacja wątku.
Pytanie brzmi: co to za kościół?
Prawidłowa odpowiedź została przeze mnie wyretuszowana. Rysunek wykonano w 1940 a osobno załączam powiększenie podpisu rysownika. Pytanie poza konkursem: jak on się nazywał, gdyż mam kłopot z odczytaniem nazwiska - Paul Kallock?
Kartka została wydana najprawdopodobniej ok. 1940/1944.

Dostojny Wieśniak - Nie Lut 13, 2011 11:31 pm

Pierwsze skojarzenie - Boręty, ale tam na pierwszym planie powinien być cmentarz. We wschodniej części kościoła przez długi czas było mieszkanie księdza. Ale układ i kształt okien coś nie taki. :II
BillyBoy - Pon Lut 14, 2011 12:24 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Boręty, (...) Ale układ i kształt okien coś nie taki.

... a poza tym zupełnie inna proporcja wolnostojącej dzwonnicy do kościoła. Zatem, to nie Boręty. Stanowczo za daleko.
W grn prawym rogu celowo nie zakryłem słowa Danzig - to powinno znacznie zawęzić obszar poszukiwań.

Orka - Pon Lut 14, 2011 6:31 pm

BillyBoy napisał/a:

W grn prawym rogu celowo nie zakryłem słowa Danzig - to powinno znacznie zawęzić obszar poszukiwań.


Ohra? I nowy dom arcybiskupa?

Pozdrawiam
Ola

BillyBoy - Pon Lut 14, 2011 10:34 pm

Orka napisał/a:

Ohra? I nowy dom arcybiskupa?


Nowa siedziba biskupa Głodzia to dawne kolegium jezuickie. Budynek jako taki nie pełnił funkcji kościoła, jedynie przylega do kościoła św. Ignacego.
To nie jest Ohra. Ale jesteś na dobrym tropie. To co zakryłem w grn linijce to nazwa przedstawionego na rycinie budynku pełniącego funkcje sakralne, zaś za słowem Danzig jest nazwa dzielnicy, której dotyczy lokalizacja owego przybytku.

BillyBoy - Nie Lut 20, 2011 3:07 pm

Rozumiem, że zagadka jest nie do rozwiązania. Zatem odsłaniam rozwiązanie.
I... nic więcej nie wiem o tym kościele/kaplicy. Próbowałem coś znaleźć w zasobach Forum i w necie, ale poza skromnymi informacjami nt. osoby Jakuba Hegge, bez rezultatu. Biorąc pod uwagę patrona kaplicy musiała to być świątynia ewangelicka lub luterańska, ale nie jest to nieistniejący kościół Zbawiciela. Zatem gdzie na Siedlacach mieściła się ta kaplica? :???:

villaoliva - Nie Lut 20, 2011 6:51 pm

A czy nie jesto to miejsce gdzie stoi obecnie Kościół Chrześcijan Baptystów przy Dąbrowskiego?
Pamiętam z dzieciństwa, że stała tam, chyba podobna kaplica.

pumeks - Nie Lut 20, 2011 8:40 pm

villaoliva napisał/a:
A czy nie jesto to miejsce gdzie stoi obecnie Kościół Chrześcijan Baptystów przy Dąbrowskiego?
Pamiętam z dzieciństwa, że stała tam, chyba podobna kaplica.

Zgadza się, ul. gen. H. Dąbrowskiego 11 = Am Hagelsberg 11. W księdze adresowej z 1939 r. znalazłem taki wpis:

BillyBoy - Nie Lut 20, 2011 10:14 pm

Villaoliva, za prawidłowe umiejscowienie kaplicy w terenie dostajesz pół punktu. :== :==
Swoją drogą to chyba jednak już nie Siedlce, gdyż te kończą się na linii ul. Powstańców Warszawskich/Pohulanka. Topograficznie kaplica była zlokalizowana na dalekich peryferiach Aniołków. Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę bliskie sąsiedztwo Hagelsbergu wybór Jakuba Hegge na patrona kaplicy był jak najbardziej trafny.

villaoliva - Nie Lut 20, 2011 10:18 pm

BillyBoy napisał/a:
Swoją drogą to chyba jednak już nie Siedlce, gdyż te kończą się na linii ul. Powstańców Warszawskich
Kaplica była jakieś 50 metrów od tej ulicy.
Outbackman - Sro Kwi 18, 2012 4:44 pm

fritzek napisał/a:
W uzupełnieniu zgadniętej przeze mnie zagadki :wink: zdjęcia tego miejsca zrobione wczoraj... :cry:


Ten dom to dawna piekarnia w Pleniewie (właścicielem był p. Ambrozik) była czynna chyba do poł. lat 70-tych, a jeszcze pod koniec lat 80-tych był na elewacji napis "piekarnia"
Dom z pocztówki (Zagroble 19) stoi koło przystani rybackiej, brakuje mu tylko tej pięknej dwukondygnacyjnej werandy, no i tego zadbania
pozdrawiam wszystkich


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group