Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Langfuhr - Haupstrasse

Krzysztof - Nie Sty 07, 2007 4:37 pm
Temat postu: Langfuhr - Haupstrasse
Na stronie 27 "aukcje internetowe - POCZTÓWKI" jest pocztówka z którą mam problem.
Gdzie to? :???: Budynek po lewej stronie wygląda jak poczta. Ale przy poczcie powinny być schody, a tu ich nie ma. :hmmm:
Może ktoś pomoże? :hmm:

grzechuu - Nie Sty 07, 2007 6:53 pm

Hmm, dobre pytanie :)
Poczta wygląda trochę inaczej (m. in. nie ma gzymsu nad pierwszą kondygnacją).
Ale znalazłem budynek, który jest dosyć podobny - dziś Grunwaldzka 26-28 (chociaż całkowicie pewny nie jestem).

pawel.45 - Nie Sty 07, 2007 8:19 pm

grzechuu napisał/a:
Hmm, dobre pytanie :)
Poczta wygląda trochę inaczej (m. in. nie ma gzymsu nad pierwszą kondygnacją).
Ale znalazłem budynek, który jest dosyć podobny - dziś Grunwaldzka 26-28 (chociaż całkowicie pewny nie jestem).

nie mylisz się - jest to ten budynek - wiem, bo mieszkałem w nim do 1964r.

Hochstriess - Nie Sty 07, 2007 11:42 pm

I sama pocztowka pokazuje,ze tory lekko wspinaja sie pod górke:-)
grzechuu - Pon Sty 08, 2007 2:42 am

i są lekko zakrzywione :)

a po prawej, to tylko odrobinę dalej powinien być już Park Uphagena

pawel.45 - Pon Sty 08, 2007 10:26 am

Budynek z lewej str.pocztówki (nr26-28) zachował się w całości.W ostatnich latach zmieniona fasada w części parterowej - w miejscu dawnych mieszkań urządzono sklepy.

Początek Parku Uphagena jest dokładnie po przeciwnej stronie ulicy (tam gdzie wypływa spod Grunwaldzkiej potok). Fotograf stał nad skanalizowaną i zakrytą częścią potoku.

coś mi się poknociło - nie wkleiły się fotografie, a emotek wtargnął w miejsce nr 28 bez mojej woli.

jayms - Pon Sty 08, 2007 6:37 pm

Wytłumaczcie mi , bo czegoś tutaj nie kumam.Jeśli na zdjęciu Grzechaa-langfuhr Kaiserl. Postamt - Langfuhr 2.jpg- jest poczta przy Hauptstrasse to co to za budynek , którego zdjęcie znajduje się w albumie "Był Sobie...Wrzeszcz". Jest opisany jako poczta przy Grunwaldzkiej ,ale według mnie wygląda całkiem inaczej niż ten który wstawił Grzechuu. Czy były dwie poczty??? :???: Czy któreś z tych zdjęć zostało błędnie zidentyfikowane? :hmmm:
Mikołaj - Pon Sty 08, 2007 6:44 pm

to jest Grunwaldzka -1 (slownie:minus jeden) - obecnie PCK
jayms - Pon Sty 08, 2007 9:15 pm

Przed godziną przejeżdżałem przez Wrzeszcz i jestem prawie pewien,że budynek ze zdjęcia Grzechaa,to dzisiejszy budynek poczty przy Grunwaldzkiej 108.
grzechuu - Wto Sty 09, 2007 3:24 am

O co chodzi z PCK to do końca nie zrozumiałem (Aleja Zwycięstwa 27?) w sumie nie wiem jak ten budynek wygląda :) :???:

A poczty (jeśli źródła nie zawodzą) były dwie - ta wcześniejsza, gdzieś po drugiej stronie Grunwaldzkiej
/ale czy po wybudowaniu nowszej ją zburzono, czy pozostała to :???: /

jayms - Wto Sty 09, 2007 5:27 pm

Nie mam już wątpliwości.Na Twoim zdjęciu Grzesiu widnieje budynek dzisiejszej poczty we Wrzeszczu.
Krzysztof - Wto Sty 09, 2007 9:42 pm

Dzięki za rozwiązanie pierwotnej zagadki. :==
Co do "starej poczty" od dawna uważałem, że to jakiś błąd (zdjęcie tego budynku podpisane, chyba, jako poczta wybudowana w 1909 r. było wcześniej zamieszczone w "Wydarzyło się w Gdańsku").
Nie widzę go na drugiej, trzeciej posesji od Dmowskiego.
Zdjęcie "Poczta przy ul. Grunwaldzkiej, widok w stronę rynku" też nie przedstawia tej posesji. Ani przed, ani za Dmowskiego nie było budynków z takimi wieżyczkami (3 sztuki).
Dalszy widok też mi nie pasuje do otoczenia rynku.

Krzysztof - Wto Sty 09, 2007 9:56 pm

Te trzy wieżyczki ze zdjęcia Grzechaa mogą być tymi samymi co na zdjęciu "Gdańsk 14", ale wtedy "stara poczta" była by na 8 - 10 posesji od Dmowskiego, czyli gdzieś vis'a vis obecnej poczty. :hmmm:
jayms - Wto Sty 09, 2007 10:06 pm

Krzysztof napisał/a:
Te trzy wieżyczki ze zdjęcia Grzechaa mogą być tymi samymi co na zdjęciu "Gdańsk 14", ale wtedy "stara poczta" była by na 8 - 10 posesji od Dmowskiego, czyli gdzieś vis'a vis obecnej poczty. :hmmm:


Ja także doszedłem do tego wniosku. Jedno co budzi moje wątpliwości to ,w jakim celu budowano by dwie poczty prawie na przeciwko siebie.No chyba ,że jedna np. była zbyt mała więc przeniesiono ją do większego budynku.Ale to tylko moje teorie. :hmmm:

seestrasse - Wto Sty 09, 2007 10:09 pm

jayms napisał/a:
w jakim celu budowano by dwie poczty prawie na przeciwko siebie.No chyba ,że jedna np. była zbyt mała więc przeniesiono ją do większego budynku

tak jak w przypadku Dyrekcji Kolei? :hmmm: oj, Zopp by się przydał :wink:

Krzysztof - Sro Sty 10, 2007 1:56 am

Czy ktoś ma możliwość przedstawienia planu Wrzeszcza z 1909 (tego na który powołuje się ten profesor?
A może Sabaoth ma i pokarze adekwatny fragment planu z 1899 (tego, którego bardziej północny fragment zamieścił 30.11.2005 w temacie "Koszary na sprzedaż"? :masta:

Hochstriess - Sro Sty 10, 2007 9:27 am

Plan z 1899 roku jest tutaj a z 1914 tu :-)
grzechuu - Pią Lut 23, 2007 7:55 pm

jayms napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
Te trzy wieżyczki ze zdjęcia Grzechaa mogą być tymi samymi co na zdjęciu "Gdańsk 14", ale wtedy "stara poczta" była by na 8 - 10 posesji od Dmowskiego, czyli gdzieś vis'a vis obecnej poczty. :hmmm:


Ja także doszedłem do tego wniosku. Jedno co budzi moje wątpliwości to ,w jakim celu budowano by dwie poczty prawie na przeciwko siebie.No chyba ,że jedna np. była zbyt mała więc przeniesiono ją do większego budynku.Ale to tylko moje teorie. :hmmm:

A wytłumaczenie było w następnym numerze 30Dni :wink:



W skrócie:

stara poczta - Hauptstrasse 43 (Grunwaldzka 101) czyli dalej od Dmowskiego - zdjęcie prawdopodobnie upamiętniające przeprowadzkę poczty (1909r.), po przeprowadzce spółdzielczy sklep Związku Urzędników

nowa poczta - Hauptstrasse 100A (Grunwaldzka 108) - poczta do dzisiaj

pawel.45 - Sob Lut 24, 2007 4:39 am

[quote="grzechuu"][quote="jayms"]
Krzysztof napisał/a:
Te trzy wieżyczki ze zdjęcia Grzechaa mogą być tymi samymi co na zdjęciu "Gdańsk 14", ale wtedy "stara poczta" była by na 8 - 10 posesji od Dmowskiego, czyli gdzieś vis'a vis obecnej poczty. :hmmm:

...stara poczta - Hauptstrasse 43 (Grunwaldzka 101) czyli dalej od Dmowskiego...

Chciałbym przedstawić moją wizję umiejscowienia dawnej poczty:
Na mapach z 1899 i 1914r.widać, że bud. d. poczty posadowiono na działce sąsiadującej ze szkołą dla dziewcząt (w latach 1950-tych SP nr31, obecnie Szkoła Muzyczna) poza zachodnim obrysem bud.szkoły, lecz przed wschodnią ścianą szczytową nowej poczty po przeciwnej str. ulicy (mapa z 1914r.).
Tak więc można moim zdaniem lokalizować bud.d. poczty w odniesieniu do obecnej zabudowy - na wys.ostatnich trzech segmentów mieszkalnych i dalej 3-5 m za bud.nr101 w kier.nr103.
W przedstawionym wyżej art. z "30 Dni" pan prof.Sawicki używa zwrotu: ... Obecnie na posesji przy Grunwaldzkiej 101 znajduje się księgarnia "Po Schodkach".... - nie należy tego rozumieć dosłownie jako wskazanie punktu gdzie stał bud. poczty, lecz tylko jako odniesienie do numeracji budynków - bo to przecież nie ten sam budynek, ani to samo miejsce. Pamiętać trzeba, że ówczesna Hauptstraße była w tym miejscu znacznie węższa niż obecnie Grunwaldzka. Praktycznie tylko dzisiejsza jezdnia w kier.Gdańska.
Tak więc bud.dawnej poczty musiał stać w miejscu dzisiejszego torowiska tramwaj.
Jeśli chodzi o to dlaczego zbudowano "drugą pocztę" - a raczej nowy budynek - to przypuszczam, że dawny stał się zbyt ciasny do potrzeb szybko rozbudowywanego w tym czasie Wrzeszcza, a także podejrzewam, że o lokalizacji mogły również ważyć stosunki własnościowe gruntów. Proszę zwrócić uwagę na sąsiedztwo nowej poczty - willa Następcy Tronu. Być może zamierzano, lub nawet zrealizowano (to tylko moje przypuszczenie) komasację gruntów państwowych w tym kompleksie - wszak poczta też była cesarska.

Poniżej przedstawiam szkicową próbę prawdopodobnej lokalizacji bud.d.poczty - oczywiście bez zachowania proporcji wymiarowej.

Krzysztof - Sob Lut 24, 2007 11:28 am

:== :== :==
Żebym ja potrafił takie obrazki produkować :whaaat:
Troszkę głębiej bym, tylko, usytuował ten budynek. Mniej, więcej do połowy nowej jezdni.
Potrafię, jednak, zamieścić mapki.
Pierwsza z 1899 r.
Druga to mapa wydana w 1921, ale miejscami przedstawiająca stan z ok 1910.
Kółkiem zaznaczona willa Następcy Tronu. Dwie działki na południe to działka na której postawiono nową pocztę (tu jeszcze ze starą zabudową?).
Stara poczta to, jak sądzę, kwadracik vis a vis trzeciej (pustej) działki ograniczony dwoma przejściami (?) na zaplecze szkoły.
Pomarańczowym kolorem zaznaczyłem orientacyjny przebieg nowej jezdni.

pawel.45 - Sob Lut 24, 2007 5:32 pm

Cytat:
Pomarańczowym kolorem zaznaczyłem orientacyjny przebieg nowej jezdni.

Krzysztofie - wydaje mi się, że zaznaczony przez Ciebie przebieg nowej jezdni (pomarańczowa linia) na interesującym nas odcinku należałoby przesunąć nieco "w górę".
Dla uzasadnienia mojej tezy posłużę się taką refleksją:
W latach 1952-56 codziennie dreptałem do SP nr16 (to ta dawna dla chłopców-bliżej Dmowskiego, a wtedy Barlickiego). Doskonale pamiętam tzw "murki" przy szkole. Sąsiadowały niemal bezpośrednio z południowym narożnikiem bud. szkoły, a za nimi leżał już chodnik ul. Grunwaldzkiej (narożny bud.nie był jeszcze wykończony i miał tylko 3 kondygnacje). Były to odsłonięte (odgruzowane i uprzątnięte) ściany fundamentowe budynków stojących w II rzędzie od Hauptstraße.
Na przerwach lubiliśmy pobiegać sobie po nich. Po dzwonku na lekcje nauczycielka sprawdzała nasze buty. Jeśli dostrzegła na nich ślady "murkowego przestępstwa" - padała komenda "łapy" i linijka szła w ruch, a potem wpis do dzienniczka.
Na tych fundamentach na odc. przylegającym do SP nr31 nieco póżniej wybudowano parterowe pawilony handlowe. Znacznie póżniej zaś, przy naszej szkole bud.nr99 i przylegający do niego nr101.
Jeśli mógłbyś - to proszę - wklej w lepszej rozdzielczości fragment tej mapy z 1921r. obejmujący teren od Dmowskiego (wraz ze skrzyżowaniem), nieco dalej na płn. - tak do Brzozowej, na zach. do Klonowej, a od płd. z zabudową działki cesarskiej. Umożliwiłoby to nam nieco bardziej precyzyjnie nakreślić przebieg obecnej ulicy Grunw. i jej zabudowy, oraz spróbować dokładnie zlokalizować dawną pocztę. Oczywiście mój szkic należy traktować jedynie jako materiał do ewentualnej dyskusji, jeśli temat będzie nadal kogoś interesował. Pozdrawiam :co_jest:

jayms - Sob Lut 24, 2007 5:42 pm

pawel.45 napisał/a:
Oczywiście mój szkic należy traktować jedynie jako materiał do ewentualnej dyskusji, jeśli temat będzie nadal kogoś interesował. Pozdrawiam :co_jest:


Oczywiście,że interesuje :D bo przyznam szczerze,że trochę się pogubiłem z tymi pocztami. :hmmm:

pawel.45 - Sob Lut 24, 2007 6:19 pm

Cytat:
bo przyznam szczerze,że trochę się pogubiłem z tymi pocztami.

czy mógłbyś nieco doprecyzować - "gdzie się zagubiłeś"?- to wspólnymi siłami spróbujemy Cię odnależć :hiihihi: , ale poważnie - czy chodzi Tobie o lokalizację, czy ilość poczt? - bo tu oczywiście była jedna, lecz pocz. w bud.po dzisiejszej nieparzystej str.ulicy, a od 1909r. w nowym do dzisiaj stojącym bud pod nr108. :co_jest: Pozdrawiam.

jayms - Sob Lut 24, 2007 6:22 pm

Bardziej chodzi mi o to,w jakim celu budowano jedną pocztę żeby właściwie za chwilę przenieść ją do drugiego budynku. :hmmm: .Jaki był w tym sens,przecież to musiało kosztować żywe pieniądze. :hihi:
Krzysztof - Sob Lut 24, 2007 6:43 pm

Witam kolegę szkolnego :zgooda: i to może z tej samej klasy.
Ta linia to mniej, więcej krawężnik. Nie bardzo może być dalej. Przy jej rysowaniu brałem pod uwagę istniejący do dzisiaj dom za Klonową (na tym planie drugi). Ponieważ stoi do dzisiaj musi być poza jezdnią.
Bezpośrednio za ogrodzeniem podwórza była wysoka na kilka metrów (3 m?) kupa gruzu. Zimą można było z niej zjeżdżać na butach. Te murki były chyba za nią bliżej Grunwaldzkiej.
Mapę mam papierową, a tylko ten fragment zeskanowany. Niedawno kazik zamieścił prawie identyczną Plan der Stadt Danzig z 1912 roku , ale chwilowo (mam nadzieję) link ne dostępny. :hmmmm:

jayms napisał/a:
Bardziej chodzi mi o to,w jakim celu budowano jedną pocztę żeby właściwie za chwilę przenieść ją do drugiego budynku. :hmmm: .Jaki był w tym sens,przecież to musiało kosztować żywe pieniądze. :hihi:

Nie wiem czy "za chwilę". Nie wiem kiedy wybudowano starą pocztę, bo sądzę, że data 1909 to data budowy nowej, a stara mogła być co najmniej kilka lat wcześniejszą.

jayms - Sob Lut 24, 2007 6:50 pm

Krzysztof napisał/a:
Nie wiem kiedy wybudowano starą pocztę, bo sądzę, że data 1909 to data budowy nowej, a stara mogła być co najmniej kilka lat wcześniejszą.


No właśnie.Ciekawi mnie bardzo,w którym roku wybudowano pierwszą pocztę przy Hauptstraße.

pawel.45 - Sob Lut 24, 2007 8:06 pm

Nie wiem dokładnie kiedy został wybudowany bud.tzw.dawnej poczty, ani nie mam pewności, czy budowano go z myślą o takim wykorzystaniu.
Pamiętać trzeba, że ok.1800r. Wrzeszcz liczył kilkuset mieszkańców, w 1804 już prawie 1000 a w 1929r. prawie 53.000 stałych mieszkańców.
Główna część zabudowy Hauptstraße powstała pomiędzy 1890, a 1910r.
Przy tak szybkim rozwoju (rozbudowie) miasta równie szybko zmieniają się potrzeby infrastruktury komunalnej i administracji. Zresztą nie wszystko, czemu zmieniono przeznaczenie lub sposób wykorzystania stanowi stratę bezpowrotną. Można nieruchomość korzystnie sprzedać, czy wynająć. Sens budowy nowego bud. dla poczty wskazałem kilka postów wyżej (oczywiście to hipoteza). Jeśli uczestnicy forum będą dalej pisać na ten temat - to bardzo prawdopodobne, że dotrzemy do rozwiązania naszej zagadki. Już do tej pory z "cegiełek" informacyjnych dokładanych od pewnego czasu zbudowaliśmy spory "domek". Pozdrawiam :co_jest:
Cytat:
Witam kolegę szkolnego i to może z tej samej klasy.

Witam serdecznie. Ja z klasy "a" - wych. pocz.była p.Nowakowska, a potem p.Rusiniak.
"Górkę" pamiętam - na niej "porysowałem" nieco swój tornister (miałem taki tekturowy czy z preszpanu) i było to powodem małego "trzęsienia ziemi w Portugalii" po przyjściu do domu.
Co do pomarańczowej linii - nie chcę się upierać, lecz szerokość chodnika obok bud. przy Klonowej jest tylko wąskim przejściem, zaś w analizowanym miejscu.... i jeszcze trochę. Byłbym jednak za lekkim przesunięciem. :hiihihi: pozdrawiam

Krzysztof - Sob Lut 24, 2007 11:56 pm

Zgadzam się na przesunięcie o 5 m. :hiihihi:
Ja, chyba też, zaczynałem w 52 r., ale moja pani, to p. Witkiewicz.
Na tej górce ułamałem sobie zęba.
Czy potem też chodziłeś do 45-tej.

pawel.45 - Nie Lut 25, 2007 1:28 am

Cytat:
Zgadzam się na przesunięcie o 5 m.

Gdybym utargował jeszcze metr - byłaby szer. całej jezdni albo torowiska- to jak machniom? :haha:
Jeśli chodzi o szkołę, to był lepszy cyrk. Na Czarnieckiego otwarli nową o nr17. Ponieważ ktoś (prawdopodobnie w kuratorium) wpadł na pomysł tzw. rejonizacji, więc uczniów administracyjnie "przeflancowano" do szkół bliższych ich miejscu zamieszkania - co w samej rzeczy nie było pozbawione sensu. Czegoś jednak do końca nie przemyślano, lub nie dopilnowano właściwej realizacji. Ponieważ nastąpiło to w trakcie trwania roku szkolnego - powstało małe zamieszanie.
Przyszedłem jak zwykle do szkoły, nauczyciel sprawdził wg dziennika obecność i pyta mnie co ja tu robię - przecież zostałem wykreślony z dziennika. Zbaraniałem, ale nie rozumiejąc o co chodzi zabrałem manele i poszedłem do domu - a właściwie jak to się mówi w plener - do starszych kolegów. Powiedziałem co się stało i oczekiwałem mądrej rady - co robić? Oni oczywiście zrozumieli, że zostałem wywalony ze szkoły za coś tam, nie wiadomo za co, więc lepiej w domu nie przyznawać się. Spróbują rozeznać temat i pomyślimy co dalej. Codziennie wychodziłem z domu niby do szkoły i wędrowałem do kumpli na przetrwanie. Babcia wprawdzie zaczęła coś podejrzewać, pytać dlaczego nie odrabiam lekcji - ja coś kręciłem. Trwało to ze dwa tygodnie, aż sąsiadka zauważyła mnie gdzie bywam w "czasie szkolnym" i doniosła rodzicom. Mama wzięła mnie za frak i do szkoły. Tam wyjaśniono co nastąpiło i wskazano "właściwą" dla mnie szkołę. Niestety moje dodatkowe ferie zakończyły się, na dodatek dostałem areszt domowy - za każdy dzień nieobecności w szkole - dwa dni odcięcia od kumpli. To był dopiero ból. Ach - znowu naględziłem - przepraszam, już kończę i pozdrawiam. :wink:

Krzysztof - Pon Lut 26, 2007 9:59 pm

Cytat:
Gdybym utargował jeszcze metr - byłaby szer. całej jezdni albo torowiska- to jak machniom?

Nie wiem czy te 5 m, to nie za dużo :|
Zwracam uwagę, że na planie z 1921 r. zaznaczony jest pas drogi jezdnia + pas zielony (rosły tam drzewa) + chodnik. Linia zabudowy była tam gdzie dzisiaj torowisko tramwajowe w stronę Oliwy (stąd moja sugestia żeby "troszkę głębiej" usytuować tą starą pocztę.

pawel.45 - Pon Lut 26, 2007 10:55 pm

Cytat:
Linia zabudowy była tam gdzie dzisiaj torowisko tramwajowe w stronę Oliwy (stąd moja sugestia żeby "troszkę głębiej" usytuować tą starą pocztę.

Tak! tak! tak! - oczywiście dalej z linią graniczną zabudowy. Właśnie analizuję to zagadnienie i po ostatecznym rozważeniu nizwłocznie zapodam! :hiihihi:

renekk - Pon Lut 26, 2007 11:09 pm

Może pomocne będzie poniższe zdjęcie z 1947 roku, pokazujące skalę poszerzenia ulicy.
Pozdrawiam.

pawel.45 - Wto Lut 27, 2007 1:33 am

renekk napisał/a:
Może pomocne będzie poniższe zdjęcie z 1947 roku, pokazujące skalę poszerzenia ulicy.
Pozdrawiam.

Renekk - fantastyczne, niezwykle przydatne - jesteś nieoceniony :wow: ta fot. wymaga dodatkowej szczegółowej analizy i będzie kanwą do dyskusji (mam nadzieję) po moich wywodach:
Po dokładnej analizie wcześniej omawianych planów przyjrzałem się bliżej (po 10-krotnym powiększeniu) fragmentowi mapy, a właściwie planu z 1898r. w skali 1:2500 i doszedłem do nast.wniosków:
Hauptstr. na odc. od Dworcowej (Dmowskiego) do Klonowej i dalej miała zmienną szerokość.
Jednak na odc.nas interesującym można moim zadniem określić szerokość między liniami granicznymi zabudowy (uwzgl.korekty zaznacz. na planie czerw.liniami) na 23-25m.
Przy rogu Dworcowej do granicy zabudowy II linii, czyli miejsca, gdzie odsłonięte były w pocz.lat 50-tych fundamenty - około 50-55m.
Porównałem na współcz. zdjęciu satelit. z Google: odl.do narożnego bud. (d.Akwarium) wynosi ok.50m.
Sądzę, że to wystarczające dla potwierdzenia mojej wcześniejszej tezy.

A teraz inne spojrzenie:
Przy pomocy fot.Grzechuu - II z dn.07.01 i z dn.09.01, oraz fot Krzysztofa z dn.09.01. - przybliżoną szer. jezdni z torowiskiem oceniam na ok.10m, a więc podobnie jak dzisiejsza jezdnia w kier.Gdańska.
Dlaczego tyle? - bo są tam 3 pasy ruchu po ok.3m (2 tory tramwajowe i jezdnia po dzisiejszej parzystej str.) Przy dawnej poczcie wąski (ok.1m) pas jezdni - to razem 3x3+1=10.
Szer.chodników oceniam na ok.7m po obu str.jezdni (na podst.porównania obecnego chodn.przy poczcie z fotografiami).
Dodając więc szer.obu chodn.do szer.jezdni 2x7+10=24m, a więc zbliżone do pomiaru na planie z 1898r.granic zabud.
Dla bardziej dokładnego określenia położenia frontu d.poczty potrzebna byłaby znajomość wymiarów obecnych jezdni i torowiska. Najprościej byłoby wyznaczyć odl.24-25m od ściany bud.poczty (np.przy pomocy laserowego dalmierza kieszonkowego).
Oczywiście do dokładność (czy niedokładność) ca 1-2m, ale to wydaje mi się już niezłym wynikiem naszego "dochodzenia". Ciekawym co o tym myślicie?
ps - nie wklejam moich szkiców po przykrych doświadczeniach z wzoraj. Pozdrawiam :co_jest:

Krzysztof - Wto Lut 27, 2007 2:52 am

Cytat:
(2 tory tramwajowe i jezdnia po dzisiejszej parzystej str.) Przy dawnej poczcie wąski (ok.1m) pas jezdni - to razem 3x3+1=10.

Generalnie dobre wyliczenia.
Ale o ile wiem przed 45 r. przebudowano jezdnię tak, że tory tramwajowe znajdowały się po środku, a po obu stronach były pasy dla nie szynowych. Całość zabrukowana. Było to widoczne w latach 50-tych i tak to zapamiętałem :hmm:
Ten bruk był mało sympatyczny dla jazdy rowerem (duże kamienie). Na nowej jezdni była cudowna mała kostka brukowa. Kiedyś jadąc rowerami od Jaśkowej Doliny w stronę Gdańska zdecydowaliśmy się jechać prawą stroną lewej jezdni. Przy znajomości obecnego ruchu to może brzmieć jak bajka: pamiętam konsternację kiedy w połowie zjazdu spotkaliśmy samochód jadący w przeciwnym kierunku.

pawel.45 - Wto Lut 27, 2007 3:36 am

Cytat:
Kiedyś jadąc rowerami od Jaśkowej Doliny w stronę Gdańska zdecydowaliśmy się jechać prawą stroną lewej jezdni.

Widzę, że podobnie traktowaliśmy przepisy drogowe w tym rejonie.
Na szczęście - dalej na Rokossowskiego mieliśmy prawdziwe ścieżki rowerowe przy trakcie konnym. Osobiście najbardziej odpowiadał mi ten kawałek asfaltu na Hanki Sawickiej z górki (a jeszcze bardziej orzechy tam rosnące) :hihi: .
Ale do rzeczy! Melduję posłusznie,że z Hauptstr. będziemy mieli trochę kłopotów, ponieważ nie tylko miała różną szerokość w różnych miejscach i latach, to na dodatek tramwaj szalał po całej jezdni. Przyjrzyj się szczegółowo fotkom z różnych miejsc. W jednych jeżdzi prawą str., gdzie indziej środkiem, lub po lewej. W póżniejszych latach trochę to uporządkowali, lecz nie do końca.
Na "naszym" odcinku przy samym rogu Dmowskiego jest szersza nieco, przy dawnej poczcie węższa, a dalej chyba przed Klonową jeszcze załamuje się i zwęża.
Nieżle widoczne jest to na jednej z fot. Rynku od str. Jaśkowej Doliny (chyba fotografowane z wyższego piętra bud. Dyr.Tramw. - trochę poddobnie jak ta,która nam renekk wrzucił). Widać tam prostą linię krawędzi jezni po str.parzystej, a skośną i załamującą się po prawej. :II

Krzysztof - Wto Lut 27, 2007 4:18 am

Cytat:
W jednych jeżdzi prawą str., gdzie indziej środkiem, lub po lewej.

Przed przebudową, chyba, zawsze tramwaj był po północno-wschodniej stronie, a po środkiem od Ciebie, aż do Wojska Polskiego. Jeszcze w latach 60-tych wyskakiwałem z ostatniego pomostu (trzeci wagon) dwunastki jadącej w stronę Oliwy, gdy zwalniała na łuku, na skrzyżowaniu ze Słowackiego, na brukowaną jezdnię. (Przystanek był dalej 100 m. przy Kościuszki)

pawel.45 - Wto Lut 27, 2007 7:40 pm

Krzysztof napisał/a:

Przed przebudową, chyba, zawsze tramwaj był po północno-wschodniej stronie...

ponieważ przebudów było w różnych latach sporo i to na różnych odcinkach - stąd kłopot o którym wcześniej wspomniałem - zresztą popatrz sam:

Krzysztof - Sro Lut 28, 2007 10:00 pm

Te zdjęcia potwierdzają moją teorię.
8 i 9 (bardzo ciekawe) - tory jeszcze na starej jezdni, torowisko nowe w budowie (oczywiście powojenne).
6 i 7 - po przebudowie - tory po środku.
1, 2, 3, 4, 5 i 10 - starsze - tory po północno-wschodniej (nie parzystej) stronie.
Na 4-tym zdjęciu po parzystej to nie tramwaj, a wóz konny :P
Przecież to widok w stronę Oliwy od skrzyżowania z Partyzantów.

pawel.45 - Czw Mar 01, 2007 1:22 am

Krzysztofie - przepraszam, ale dziś mam same problemy. Już kilka razy straciłem kontakt z internetem. Teraz włączyło się znowu. Przedtem nie chciało się wkleić zdjęcie - jak parę dni temu. Ale do rzeczy.
Pogubiłem się również w naszym wątku - nie mam pewności czy dobrze Ciebie zrozumiałem. Dlatego proszę, abyś potwierdził, sprostował lub wyjaśnił mi parę spraw:
1 - czy pisząc "po przebudowie" masz na myśli wybudowanie wydzielonego torowiska po wojnie?
2 - fot.nr2- w którym miejscu ją lokalizujesz ?
3 - fot.nr4- piszesz od Partyzantów w stronę Oliwy. W którym miejscu na tej fot. jest ul.Partyzantów?
4 - fot.nr6 i 7 - piszesz "po przebudowie tory w środku" - co masz na myśli?
I jeszce jedno - czy wiesz jak zrobić, aby zwęzić stronę - bo wkleiłem fot.8 spełniającą wymogi "rozmiarowe", lecz okazało się, że tło pod nią jest szersze - nie miałem pojęcia co to może spowodować. Pozdrawiam i proszę o odpowiedzi.

pawel.45 - Czw Mar 01, 2007 2:03 am

O - udało się! Dziękuję zwężaczoporządkowaczowi i przepraszam za narobienie bałaganu. :OO
Krzysztof - Czw Mar 01, 2007 3:19 am

1, 4 - Pisząc o "przebudowie" mam na myśli, zawsze umieszczenie torowiska po środku i wykonanie nowego, staranniejszego bruku po obu stronach (i wewnątrz) torowiska. Nie wiem kiedy i czy jednorazowo wykonano te prace. Może ktoś wie i powie :masta:
2 - To widok w stronę Oliwy. Po lewej za gościem widać wąski wylot ul. Wasowskiego.
3 - Na dole po lewej stronie widać zakręcający krawężnik, to właśnie skręt w Partyzantów.

pawel.45 - Pią Mar 02, 2007 3:03 am

Krzysztof napisał/a:
1, 4 - Pisząc o "przebudowie" mam na myśli, zawsze umieszczenie torowiska po środku i wykonanie nowego, staranniejszego bruku po obu stronach (i wewnątrz) torowiska. Nie wiem kiedy i czy jednorazowo wykonano te prace. Może ktoś wie i powie

Ja to początkowo inaczej zrozumiałem - stąd moje stwierdzenie, że tramwaj jeżdził po różnych stronach ulicy. Ale teraz już wiem o czym myślimy.
Jeśli chodzi o to, czy jednorazowo wykonano te prace, to przypuszczam, że raczej nie - chyba w różnych miejscach ulicy wykonywano roboty w różnych okresach czasu. Sam Rynek był kilkakrotnie przebudowywany. Po 1909r.przesunięcie torów w jego obrębie ze str.płn.wsch. na środek nie stanowiło już szczególnego problemu ze względu na znaczną szerokość ulicy na tym odcinku. Jednak w innych miejscach pewnie bywało trudniej i mogło wymagać wyburzeń i poszerzania ulicy. Zapewne wykonywano to przy okazji innych inwestycji jak np. przebijania nowych ulic.
Zresztą plan z 1898r. pokazuje korektę linii zabudowy. Np. naprzeciwko wylotu Jaśkowej Doliny (nie wytyczona jeszcze dzisiejsza ul.Konopnickiej) budynki znacznie wysunięte sa przed ogólną linię graniczną zabudowy. Więc pytanie - czy tramwaj w tym miejscu nie jechał bliżej dzisiejszej strony parzystej? I pytanie zasadnicze - czy od początku na całej długości Hauptstr. była to linia dwutorowa?

Krzysztofie - wprawdzie Ameryki nie odkryłem, lecz dzięki wskazanemu przez Ciebie kierunkowi dotarłem doń. :hiihihi:
Patrząc w obecnej chwili na te same fot. nie potrafię zrozumieć dlaczego przedtem tego nie dostrzegałem. Niestety nie skojarzyłem wstawionej przeze mnie fot.4 (podłej rozdzielczości i małego formatu) z Twoją Gdańsk 14 z dn.09.01. W rezultacie zlokalizowałem to zupełnie gdzie indziej.
Podobnie z fot.2 - wyobraziłem sobie, że ulica tutaj "biegnie z górki" - stąd też błędne umiejscowienie. Dziękuję Ci za "naprostowanie" mnie, lecz na wszelki wypadek poproszę jeszcze o uściślenie:
czyli na fot.2 w głębi - jak gdyby "na końcu" ulicy widać narożny bud. przy dzisiejszej Konopnickiej, a bliżej, po prawej - za domem z iglicą (pod napisem ..Hauptstr.) jest wylot dzisiejszej (bez wylotu) ul.Waryńskiego?
A teraz do fot.4 - tu okazuję jeszcze większe zawstydzenie :oops: - bo sam umieściłem ją pomiędzy dwoma, na których można rozpoznać budynki widoczne na fot.4.
Skąd takie zaćmienie u mnie - nie potrafię sobie wytłumaczyć.
Pozostając nadal przy tej fot.(a właściwie przy Twojej Gd.14) - podejrzewam, że można dostrzec na niej bud. dawnej poczty!!!
Tuż przed stojącym (jak mi się wydaje na przystanku) tramwajem. Jeszcze nieco bliżej jakby bramę wjazdową na podwórze poczty. Wszystko to za bud. z otwartą markizą.
Co Ty na to? Pozdrawiam.

nad stawem - Pią Mar 02, 2007 11:11 pm

pawel.45 napisał/a:

W latach 1952-56 codziennie dreptałem do SP nr16 (to ta dawna dla chłopców-bliżej Dmowskiego, a wtedy Barlickiego). Doskonale pamiętam tzw "murki" przy szkole. Sąsiadowały niemal bezpośrednio z południowym narożnikiem bud. szkoły, a za nimi leżał już chodnik ul. Grunwaldzkiej


te murki służyły jeszcze nam do zabawy podczas przerw w roku 1965 jak po reorganizacji szkoł przeniesiono mnie z 33 do szkoły 31 , ktora miała być otwarta na tysiąclecie ( tzw. tysiąclatki ) przy Kilińskiego ale niestety budowa się opoźniła i miałem to " szczęście " jeden rok chodzić do 31 przy Dworcowej .
te uprzątnięte fundamenty były wtedy odgrodzone od chodnika Grunwaldzkiej " gdzieś tam u gory " płotem drewnianym i dosyć szczelnym , a w miejscu obecnego wejścia do Newskiej , na wysokościnarożnika 16-ki , stał pawilon z lodami . lody były wspaniałe .
potem gdy zaczęto budować te budynki " za dolary " lodziarnia ta przeniosła się w doł Wrzeszcza . ale nazwy nie pamiętam . chyba " papuga " .

a tu dwa ujecia rynku .

pawel.45 - Sob Mar 03, 2007 3:05 am

Cytat:
potem gdy zaczęto budować te budynki " za dolary " lodziarnia ta przeniosła się w doł Wrzeszcza . ale nazwy nie pamiętam . chyba " papuga " .


Czy te budynki "za dolary" - to ten długi nr99-101?
Jeśli chodzi o lodziarnię p.Papugi - to od początku była na dole Grunwaldzkiej. Wprawdzie w trzech kolejnych miejscach, lecz od nr 34 zawsze w dół.
Bardzo fajne pocztówki - fotografowane w kilka lat po przebudowie Rynku z 1909r. Niezbyt często ukazywany fragment zabudowy tej strony ulicy, a zwłaszcza "wglądu" w Mirchauer Weg.
Na tej dolnej tramwaj Herbrandt z 1896r. za doczepę ma jeszcze wagon tramwaju konnego. :== Pozdrawiam.

Krzysztof - Sob Mar 03, 2007 9:02 am

Cytat:
Zresztą plan z 1898r. pokazuje korektę linii zabudowy. Np. naprzeciwko wylotu Jaśkowej Doliny (nie wytyczona jeszcze dzisiejsza ul.Konopnickiej) budynki znacznie wysunięte sa przed ogólną linię graniczną zabudowy.

Te budynki wyburzono ( :hihi: przesunięto :hihi: ) jeszcze przed, wspomnianą, przebudową
Cytat:
na fot.2 w głębi - jak gdyby "na końcu" ulicy widać narożny bud. przy dzisiejszej Konopnickiej, a bliżej, po prawej - za domem z iglicą (pod napisem ..Hauptstr.) jest wylot dzisiejszej (bez wylotu) ul.Waryńskiego?

Też tak to widzę.
Cytat:
Skąd takie zaćmienie u mnie - nie potrafię sobie wytłumaczyć.

Nie masz co się wstydzić. Nie tylko ty masz problemy.
Na tytułowej stronie "BSG Wrzeszcz" jest zamieszczony fragment zdjęcia pokazującego tą zabudowę, a całe zdjęcie umieszczone wewnątrz (bardzo dobre) ma błędny podpis, lokalizujący ją gdzie indziej :oops: :oops: :oops:
Bardzo cenne zdjęcia są w tym albumie, ale w podpisach, aż roi się od błędów :%

Krzysztof - Sob Mar 03, 2007 9:32 am

Cytat:
stał pawilon z lodami . lody były wspaniałe .

To było "Palermo". Chyba pierwsi, w Gdańsku, serwowali lody z bitą śmietaną i przy stoliku!
:hiihihi: pierwsi po wojnie :hiihihi:
Przenieśli się na podwórze za blokami przy Grunwaldzkiej, między Konopnickiej i (jeszcze) Waryńskiego.

Cytat:
Pozostając nadal przy tej fot.(a właściwie przy Twojej Gd.14) - podejrzewam, że można dostrzec na niej bud. dawnej poczty!!!

Sądzę, że to inny budynek, wcześniejszy, zasłaniający pocztę.
Za bardzo jak na pocztę wystaje z niego środkowy fragment elewacji. :???:

nad stawem - Sob Mar 03, 2007 5:06 pm

pawel.45 napisał/a:


Czy te budynki "za dolary" - to ten długi nr99-101?


jaka jest tam numeracja to nie wiem chocież bywałem tam często .
to ten budynek między pdt-em a domem , w ktorym obecnie jest " plus " , kiedyś była tam restauracja a następnie kasyno gry ( jednoręczni bandyci ) .
ten " dolarowy "budynek został właśnie zbudowany na tych starych fundamentach .
jeszcze jako ciekawostka : przy samym plusie a jeszcze przed sklepem z materiałami ( kiedyś sklep wojskowy ) znajduje się sklepik z pamiątkami czy tam jakimiś wyrobami z mosiadzu .
tam właśnie pierwotnie była brama , ktrą można było szybko przejść na ul . Brzozową .

pawel.45 - Sob Mar 03, 2007 7:30 pm

Lodziarnia Palermo z lodami Melba (w różnych wariantach) znajdowała się w podwórzu za bramą z fot.3n).
Jeśli chodzi o "budynek dolarowy" - to chyba o tym z fot.5n) pisałeś - on właśnie stanął na "murkach"po wyburzonych domach z II linii zabudowy od Hauptstr. w tym rejonie. Lokal w sąsiednim(narożnym) bud. - to było Akwarium.
Domyślam się, że przejście o którym wspominasz (na fot. to miejsce zasłania autobus) mogło doprowadzać chyba tylko na "tyły" dawnej mojej szkoły nr16. Do Brzozowej stąd jeszcze kawałek i parę "przeszkód" po drodze - chociaż skracało to dojście do ul.Dmowskiego. Pozdrawiam.

nad stawem - Czw Mar 08, 2007 8:25 pm

pawel.45 napisał/a:
Lodziarnia Palermo z lodami Melba (w różnych wariantach) znajdowała się w podwórzu za bramą z fot.3n).
Jeśli chodzi o "budynek dolarowy" - to chyba o tym z fot.5n) pisałeś - on właśnie stanął na "murkach"po wyburzonych domach z II linii zabudowy od Hauptstr. w tym rejonie. Lokal w sąsiednim(narożnym) bud. - to było Akwarium.
Domyślam się, że przejście o którym wspominasz (na fot. to miejsce zasłania autobus) mogło doprowadzać chyba tylko na "tyły" dawnej mojej szkoły nr16. Do Brzozowej stąd jeszcze kawałek i parę "przeszkód" po drodze - chociaż skracało to dojście do ul.Dmowskiego. Pozdrawiam.


dokładnie to ten budynek , właściwie nie " dolarowy " tylko " bonowy " .
wtedy nwszystko co $ to były bony " Pewexu ".
bramę tą dokładnie widać , zaraz za zadem autobusu , te białe drzwi z klamką .
na lewo był sklep wojskowy a po schotkach aż do newskiej " pewex ' podzielony na dwie części , odzieżową i " rozrywkową " .
zytnia kosztowała wtedy coś ok . 60 centow . :haha: :haha:

Chris - Czw Mar 08, 2007 10:22 pm

Cytat:
Lodziarnia Palermo z lodami Melba (w różnych wariantach) znajdowała się w podwórzu za bramą z fot.3n).


W którym dokładnie miejscu? Na prawo? Lewo? :)

Krzysztof - Czw Mar 08, 2007 10:40 pm

Za bramą ok. 30 m w lewo uliczką podwórkową. Po prawej stronie tej uliczki był, chyba drewniany pawilon - barak.
Sabaoth - Sob Mar 10, 2007 7:33 pm

W którym miejscu zrobiono to zdjęcie?
jayms - Sob Mar 10, 2007 8:30 pm

Widok w stronę Oliwy.Fotograf stał gdzieś między ulicami Dmowskiego i Klonową.Zdaje się,że ten niski budynek ze spadzistym dachem po prawej stronie stoi u wylotu ulicy Klonowej.
pawel.45 - Sob Mar 10, 2007 9:07 pm

chyba stał przy samym końcu Rynku. Z prawej jest wylot Dworcowej (Dmowskiego) :wink:
grzechuu - Sob Mar 10, 2007 9:15 pm

wydaje mi się, że bliżej rynku,
ten niski, pierwszy z prawej, budynek to był chyba zaraz za wjazdem w ulicę Dmowskiego

EDIT - no właśnie :)

pawel.45 - Sob Mar 10, 2007 9:25 pm

Oczywiście fotograf stał przy samym końcu Rynku
Sabaoth - Sob Mar 10, 2007 9:37 pm

Ze trzy kroki w tył powinien zrobić :mrgreen:
nad stawem - Sob Mar 10, 2007 9:38 pm

Sabaoth napisał/a:
W którym miejscu zrobiono to zdjęcie?


a firma , ktora drukowała to zdjecie znajdowała sie pod Nr. 105 in der Hauptstrasse .
a tu jeszcze raz piękny rynek w Langfuhr .


Sabaoth - Sob Mar 10, 2007 9:48 pm

Niektórzy robienie zdjęcia na środku ulicy uważali już wtedy za zbyt ryzykowne :^^
nad stawem - Sob Mar 10, 2007 9:53 pm

Sabaoth napisał/a:
Niektórzy robienie zdjęcia na środku ulicy uważali już wtedy za zbyt ryzykowne :^^

bo zawsze cosik z naprzeciwka jechało . :lol: :lol:

grzechuu - Sob Mar 10, 2007 9:55 pm

Sabaoth, pawel.45 - czy macie moze daty przy tych zdjęciach? Zastanawia mnie jeden budynek.
W "BSG Wrzeszcz" jest podobne ujęcie z ok. 1915, ale nie ma na nim "budynku z wieżyczką" (widać wieżyczki kolejnego budynku)
sugerując się "1903" z pocztówki należałoby wnioskować, że został wyburzony :hmmm:

Sabaoth - Sob Mar 10, 2007 10:02 pm

A mi się jednakowoż wydaje, że zdjęcie z BSG jest wcześniejsze niż pocztówka i ten budynek z wieżyczką został wybudowany później pomiędzy tym pięknie oszronionym drzewem a niskim domkiem.
grzechuu - Sob Mar 10, 2007 10:07 pm

może być...
"około" pojęcie względne :^^

pawel.45 - Nie Mar 11, 2007 12:26 am

grzechuu napisał:[quote]Sabaoth, pawel.45 - czy macie moze daty przy tych zdjęciach?[/quote]
Niestety nie znam daty, ani nie posiadam albumu BSG Wrzeszcz.
Muszę jednak zwrócić Waszą uwagę na to, że bud. z dużą wieżyczką znajdował się za bud. z dwoma "cienkimi" wieżyczkami (patrząc od str. Rynku).Był to chyba drugi lub trzeci bud.od dawnej poczty. Przypuszczam, że został wyburzony - być może w czasie gdy budowano szkołę dla dziewcząt - bo chyba był głębiej cofnięty (rozbudowany) od Hauptstr.
Tak więc fot. datowana 1903 jest wcześniejsza - jeszcze z tym budynkiem.

Jeśli chodzi o datę tej fot. - to również daje do myślenia. Skoro w obiegu była w 1903r. to prawdopodobnie wyk. była już sporo wcześniej - lecz kiedy?
Adres i nazwa firmy: Franz Arndt Hauptstr.105 może ułatwić datowanie. Do roku 1899 (conajmniej) ulica ta kończyła się nr95b - na samym dole, tam gdzie się teraz zaczyna i ma nr2.
Czyli jeśli ktoś zna datę zmiany numeracji domów (lecz jeszcze na tę ciągłą od Parku Uphagena w kier.Oliwy i powrotnie dzisiejszą stroną parzystą) to można byłoby datować bliżej.
Inna możliwość - poznać datę zbud.szkoły (powoj.SP nr 31). Najlepiej byłoby sprawdzić w spisach adresowych 1900 i następnych. :hmmm: Pozdrawiam.

pawel.45 - Nie Mar 11, 2007 12:50 am

Przepraszam - zapomniałem dopisać, że fot. aa)Gd.Wrz... jest o dobrych parę lat póżniejsza od tej dat.1903.
Po lewej widać wybudowany już ten duży narożny bud. (gdzie teraz stoi Olimp), a po prawej str.ulicy (od rogu Dworcowej) posadzone drzewka już się nieżle rozrosły :co_jest:

jayms - Nie Mar 11, 2007 6:11 pm

I jeszcze jedno zdjęcie Hauptstraße w kierunku Oliwy.Tym razem z około 1935 roku.
grzechuu - Nie Mar 11, 2007 6:38 pm

jayms napisał/a:
I jeszcze jedno zdjęcie Hauptstraße w kierunku Oliwy.Tym razem z około 1935 roku.

Ooo! :hurra: ...na którym jednak jest ten dom z grubszą wieżyczką. Czyli chyba jednak nie był wyburzony. :roll:

pawel.45 - Nie Mar 11, 2007 8:23 pm

Sabaoth napisał/a:
A mi się jednakowoż wydaje, że zdjęcie z BSG jest wcześniejsze niż pocztówka i ten budynek z wieżyczką został wybudowany później pomiędzy tym pięknie oszronionym drzewem a niskim domkiem.


Składam samokrytykę! :oops: spostrzeżenie Sabaoth'a było słuszne.
Doszedłem do tego po obejrzeniu w znacznym powiększeniu fot.dat.ok.1915r. (początkowo nawet nie skojarzyłem jej z lewą stroną - niestety nie posiadam tego albumu).
Wyrażnie widać, że bud. na tej fot.posiada "cienką" wieżyczkę na samym rogu, inne okna najwyższej kondygnacji na bocznej ścianie, a pod nimi gzyms. Inne są też lukarny poddasza niż domu z fot.dat.1903r. Więc bud. z "grubą" wieżyczką został póżniej wbudowany w przestrzeń wskazaną przez Saba.
Wydaje mi się, że nastąpiło to krótko po wyk.tej zimowej fot.ponieważ widoczne jest na niej ogrodzenie placu budowy (chyba wykopu).
Na fot.dat.ok.1915r. (podobnie jak tej dat.1903) po lewej str.ulicy nie widać bud.nowej poczty oddanej do użytku pod koniec 1909r.
Bud.ten znacznie wysunięty przed linię zabudowy od Rynku jest doskonale widoczny na fot. aa)Gd.Wrz..., pierwszej fot. nad stawem - w tle za tramwajem, oraz tej dzisiejszej jayms'a.
Tak więc fot. dat.1915 musiała być wyk.znacznie wcześniej,chyba przed 1903r., a napewno przed tą fot. - tak datowaną.
W dalszym ciągu nie mam pewności co do daty wyk.tej fot. Numer Hauptstr.105 mógł być nadrukowany przy kolejnym wydaniu (dodruku) wcześniejszej pocztówki - po zmianie adresów.
:II Pozdrawiam.

Krzysztof - Sro Mar 14, 2007 1:19 am

Cytat:
Wyrażnie widać, że bud. na tej fot.posiada "cienką" wieżyczkę na samym rogu, inne okna najwyższej kondygnacji na bocznej ścianie, a pod nimi gzyms.

Ten budynek z dwoma cienkimi wieżyczkami to na moim planiku budynek na 6-ej i 7-ej działce od Dmowskiego, duży kwadrat z dziurą (naświetlem) w środku. Przylega do niego od tyłu budynek szkoły, też postawiony na dwóch działkach. Pomiędzy nim, a tym z szerszą wieżyczką, na działce 5-ej od Dmowskiego widać uliczkę, przejście do szkoły.
Budynki na 4-ej działce: starszy, mały domek i w 35 kamienica (to jedyne znane mi zdjęcie tej kamienicy).
Co do nowej poczty, to widać ją po lewej stronie, ale według mnie to nie ten pierwszy budynek blisko jezdni (nie znam żadnego zdjęcia przedstawiającego go), a następny z którego widać tylko szczyt środkowego występu.

Krzysztof - Sro Mar 14, 2007 1:29 am

Tu też widać wieżyczkę budynku na 5-ej działce od Dmowskiego.
nad stawem - Czw Mar 22, 2007 12:07 am

oglądałem , patrzylem , i tak sobie zawsze myślałem :
jak rynek to i ratusz .
ale tu już go nie było



a jednak był
i znalazlem go od razu na 2 pocztowkach z 1901 roku




Krzysztof - Czw Mar 22, 2007 1:34 am

Cytat:
to i ratusz

To za dużo powiedziane.
To tylko wieża zegarowa.

pawel.45 - Czw Mar 22, 2007 4:28 pm

Od strony Oliwy "ratusz" wyglądał jakby nieco mniej okazale.
Sabaoth - Czw Mar 22, 2007 7:12 pm

To po prostu szalet miejski z wieżą zegarową, a nie żaden ratusz. Takie wieże zegarowe były bardzo popularne, według ich wskazań ustawiało się czas na zegarkach kieszonkowych :hihi:

A przy okazji, na rogu Grunwaldzkiej i Jaśkowej Doliny też stała (może to za dużo powiedziane) wieża zegarowa. Poniżej dla porównania obydwie wieże zegarowe.

grzechuu - Czw Mar 22, 2007 7:57 pm

:LL: za ten mały domek na "zegar2"

dużo jeszcze takich ciekawostek poukrywanych w zbiorach? :)

Sabaoth - Czw Mar 22, 2007 9:30 pm

Ano jeszcze trochę ciekawostek by się znalazło. Tu w odpowiedniej kolejności: najpierw była wieża z zegarem na rogu Jaśkówki, później na dachu "szaletu", a na koniec został sam szalet bez wieży.
Sabaoth - Czw Mar 22, 2007 9:35 pm

I jeszcze kilka innych ujęć okolicy. Może znajdziecie jeszcze coś, co Was zainteresuje.
Franky - Czw Mar 22, 2007 10:36 pm

czy tutaj na prawo była ulica sobótki? z ktorego roku jest to zdjecie?, jeszcze nie ma domu na rogu :) , dosc szeroka była w tym miejscu grunwaldzka

pozdr


grzechuu - Czw Mar 22, 2007 10:39 pm

tym razem "mi się" zdjecie mk4 - tyle, że to będzie róg Grunwaldzkiej z Sobótki, takiego ujęcie jeszcze nie widziałem :hurra: :==

I dodam, że widać ją też na zdjęciu Kosycarza, po lekkim rozjaśnieniu:

Franky - Czw Mar 22, 2007 11:07 pm

też pierwszy raz widze takie ujecie 8O , teraz widac ze wojne przetrwał 2 dom w dół od rogu, jednak go rowniez wyburzyli, mozna sie domyslac ze juz byl w fatalnym stanie

co do tego domu na rogu, jak wam się podoba odnowa elewacji?
sadze ze jest dosc przystepna, lekko spuchła kamienica :) ale za to cieplej mieszkancom jest :) ....
Niepokoi mnie fakt ze dolne zakonczenie narożnego wykuszu zostało usuniete i nie wrocilo na swoje miejsce, teraz wykusz jest ostro sciety, wyglada jakby mial zaraz odpasc :)
Czy są służby ktore zajmują sie takimi sprawami? kamienica pewnie jest budynkiem o wartościach kulturowych.

nad stawem - Czw Mar 22, 2007 11:16 pm

Sabaoth napisał/a:
To po prostu szalet miejski z wieżą zegarową, a nie żaden ratusz.


a ja tak chciałem mieć ratusz w Langfuhr . :II :II

a czy w tym tak zwanym szalecie nie było kiedyś zegarmistrza i kantoru ?
oczywiście w naszych czasach .dawno już tam nie byłem.
po prostu te nowe centrum handlowe mnie mierzi .

Marcin - Czw Mar 22, 2007 11:40 pm

Cytat:
a ja tak chciałem mieć ratusz w Langfuhr

I na pewien sposób Wrzeszcz miał "ratusz" - można o tym przeczytać we "Wrzeszczu" Jerzego Sampa.
Cytat:
Niestety po wielu charakterystycznych budowlach tamtej epoki nie ma już dzisiaj najmniejszego śladu. Nigdy już nie odbudowano np. strawionej w roku 1857 przez ogień, malowniczej klasycystycznej karczmy "Pod Złotym Lwem". Rozebrano też (w ostatnich latach XIX wieku) tzw. "Ratusz". Był to po prostu niezbyt okazały, choć przecież niezwykle urodziwy w swym architektonicznym kształcie budyneczek. Należał po części do tutejszych stróżów nocnych, po części zaś pełnił funkcję tymczasowego aresztu dla niezbyt groźnych przestępców. Ów obiekt znajdował się u zbiegu dzisiejszych ulic Dmowskiego i Grunwaldzkiej.
W związku z przeprowadzoną w schyłku minionego stulecia gruntowną przebudową centrum dzielnicy (okolice skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ulicami: Partyzantów i Dmowskiego), całkowicie rozebrano wówczas zabytkowy zespół pałacowy u wylotu Jaśkowej Doliny. Wspomniany rejon przez wiele lat pełnił funkcję głównego targowiska Wrzeszcza. Uwieczniony na wielu rycinach i fotografiach Rynek zdobiła w wieku XIX późnoklasycystyczna wieża zegarowa. Rozebrano ją w roku 1909, na miejscu zaś istniejącego przy niej basenu powstała wówczas, zachowana do dziś, secesyjna studzienka oraz fragmentarycznie zachowany zieleniec.

BillyBoy - Czw Mar 22, 2007 11:47 pm

nad stawem napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
To po prostu szalet miejski z wieżą zegarową, a nie żaden ratusz.


a ja tak chciałem mieć ratusz w Langfuhr . :II :II


Żeby mieć ratusz trzeba było mieć prawa miejskie. A tych Wrzeszcz, jako samodzielna osada, nigdy nie posiadał. :yyy:

pawel.45 - Pią Mar 23, 2007 12:11 am

nad stawem napisał/a:

...a czy w tym tak zwanym szalecie nie było kiedyś zegarmistrza i kantoru ?

Kantor był kawałek dalej (Mirchauer Weg 7) :hihi:

grzechuu - Pią Mar 23, 2007 12:35 am

Cytat:
całkowicie rozebrano wówczas zabytkowy zespół pałacowy u wylotu Jaśkowej Doliny.

To mnie właśnie nurtuje od pewnego czasu. W którym miejscu dokładnie ten pałac był? Bo na tych najstarszych mapkach wypatrzeć nie mogę. :|

pawel.45 - Pią Mar 23, 2007 1:30 am

Franky napisał/a:
... teraz widac ze wojne przetrwał 2 dom w dół od rogu, jednak go rowniez wyburzyli, mozna sie domyslac ze juz byl w fatalnym stanie...

Drugi od Sobótki budynek (nr60) - to były właściwie 2 budynki. Ten większy widoczny doskonale na fot.p.Kosycarza i wąski, parterowy z poddaszem mieszk.(tzw.plomba) przylegający do ściany bud.nr58.
Zostały wyburzone w 1962r., a na tym miejscu wybudowano stojący do dziś bud.nr 60.
Na załączonej fot.widać początek jego budowy.

Franky - Pią Mar 23, 2007 2:07 am

wow ... super, dzieki za odpowiedz
Chris - Pią Mar 23, 2007 2:19 am

Do kiedy istniało przejście na pieszych widoczne na tym zdjęciu?
Marek1024 - Pią Mar 23, 2007 4:45 pm

Śliczne zdjęcie Ursusa C-325 (jeszcze pachnie nowością ...).
Pozdrawiam,
Marek

pawel.45 - Pią Mar 23, 2007 5:39 pm

Marek1024 napisał/a:
Śliczne zdjęcie Ursusa C-325 (jeszcze pachnie nowością ...).
Pozdrawiam,
Marek

Niestety to jeszcze nie C-325, lecz tylko C-28 - który właśnie w tym czasie zastąpił C-25. Pozdrawiam.

Franky - Pią Mar 23, 2007 7:57 pm

co do Sobótki znalazlm bardzo ciekawe zdjecie sprzed 1901 roku, widac jak jeszcze duzo luk było :)


Krzysztof - Sob Mar 24, 2007 11:33 am

Cytat:
na pewien sposób Wrzeszcz miał "ratusz"

Czy zdjęcie tego budynku nie istnieje, czy tylko ja na nie się nie natknąłem? :hmmm:

Cytat:
Do kiedy istniało przejście

Przejście dla pieszych istniało jeszcze w grudniu 70 r.
Obserwowałem wtedy przejazd przez nie czołgów jadących do gdańska.
Wracałem właśnie (pieszo) z pod komitetu i zaobserwowałem ciekawe zdarzenie.
Od strony koszar narastał łoskot gąsienic. Kierowcy jadący w stronę Gdańska zatarasowali przejazd poniżej Jaśkowej Doliny. Czołgi przejechały na jezdnię z Gdańska i jechały pod prąd. Na wysokości kawiarni Morskiej powstała druga blokada. Wtedy właśnie przez to przejście czołgi wróciły na prawą jezdnię poza pierwszą blokadą.
To niewielka akcja i nie skuteczna, ale fragmencik historii. :orbis_gd:
Nie wiem czy ze względu na to zajście, ale jakoś niedługo potem zlikwidowano je.

pawel.45 napisał/a:
nad stawem napisał/a:

...a czy w tym tak zwanym szalecie nie było kiedyś zegarmistrza i kantoru ?

Kantor był kawałek dalej (Mirchauer Weg 7) :hihi:

Tam też był kiedyś kantor.

penetrator - Sob Mar 24, 2007 2:40 pm

Krzysztof a nie był to rok 70-ty?
Krzysztof - Sob Mar 24, 2007 3:09 pm

Cytat:
a nie był to rok 70-ty?

dzięki za uwagę, już poprawiłem

villaoliva - Sob Mar 24, 2007 10:02 pm

Pamiętam w tym miejscu wtopione w asfalt małe białe kafelki ułożone w szachownice.
Tak oznaczone było chyba to przejście.

nad stawem - Sob Mar 24, 2007 10:41 pm

[quote="Krzysztof"]
Cytat:
Wracałem właśnie (pieszo) z pod komitetu

ja jako młodszy musiałem te czołgi obserwować na Kościuszki ale najbardziej utkwiły mi w pamięci gaziki z małymi armatkami do strzelania granatow gazowych .( skąd to oni tak na szybkiego mieli ? )
moj brat wrocił spod komitetu dopiero na drugi dzień , nocował w kościele obok .
ale już wieczorem przyszło dwoch " facetow " i wręczyli mu bilet na pociąg w kierunku Inowrocławia.( do jednostki wojskowej )
ten bilet był jednocześnie przepustką -i tu paranoja -z ul. Nad Stawem do dworca Wrzeszcz , a my zawsze na peron chodziliśmy przez płot . :hiihihi: :hiihihi:

pawel.45 - Sob Mar 24, 2007 11:45 pm

villaoliva napisał/a:
Pamiętam w tym miejscu wtopione w asfalt małe białe kafelki ułożone w szachownice.
Tak oznaczone było chyba to przejście.

Ja również pamiętam takie znakowanie przejść, również wcześniejsze przy pomocy tzw."gwożdzi". Oba były bardzo niebezpieczne - bo śliskie przy deszczu lub śniegu.
Jednakże w omawianym okresie chyba były już malowane "zebry".

penetrator - Nie Mar 25, 2007 12:01 am

Na tej fotografii widać że nie ma przejścia dla pieszych przy wylocie Jaśkowej Doliny,
może tamto przejście przeniesiono właśnie w miejsce przy "Modzie Polskiej".

pawel.45 - Nie Mar 25, 2007 6:51 am

Wygląda na to, że przejście istniało conajmniej do kwietnia 1972r. - wtedy stawiano słupy z lampami rtęciowymi.
Na fot. widać na przejściu obok pracowników wykonujących te roboty grupę ludzi ubranych "nieroboczo". Może po zakończeniu tych prac zlikwidowano przejście?

Sabaoth - Wto Kwi 03, 2007 3:58 pm

To jeszcze raz skrzyżowanie z Sobótki, tym razem w powiększeniu (pocztówka do mnie dotarła :^^ ).
pawel.45 - Wto Kwi 03, 2007 4:05 pm

Wspaniała! Czy jest datowana? :hurra:
pawel.45 - Wto Kwi 03, 2007 4:30 pm

Sabaoth napisał/a:
To jeszcze raz skrzyżowanie z Sobótki...

obecnie tak zeszpecone:

Sabaoth - Wto Kwi 03, 2007 4:33 pm

Niestety, nie ma na pocztówce roku wydania. Wydawnictwo (prawdopodobnie) C.B.D., długie linie adresowe, wysłana 15.12.02 z Langfuhr, doszła 16.12.02 do Cellen.
villaoliva - Wto Kwi 03, 2007 4:38 pm

Ale podejrzewam, że okna na 1 piętrze mogły zmienić kształt przed 1945.
pawel.45 - Wto Kwi 03, 2007 4:47 pm

Cytat:
wysłana 15.12.02 z Langfuhr, doszła 16.12.02 do Cellen.

Czyli można przyjąć: fot.przed 1902.12. - może niezbyt dokładne, ale pewne.
Dziękuję - pozdrawiam. :co_jest:

jahrek - Nie Lip 15, 2007 1:36 pm

Znalezione na forum militaryphotos.net :)


Shot at 2007-07-15

pawel.45 - Nie Lip 15, 2007 10:12 pm

jahrek napisał/a:
Znalezione na forum militaryphotos.net

Czy to jest fot. z 22.07.1968r.? :???: - jeśli tak, to wygląda na to, że nowy asfalt na całej szer.jezdni ułożono tylko przed trybuną (ustawioną między pocztą a ob.hotelem Szydłowski), a tutaj widać tylko pas na środku jezdni. 8O
Po drugiej str.ulicy widać jeszcze obie szkoły podstawowe nr 31 i 16 nie zasłonięte nową zabudową.

beaviso - Nie Lip 15, 2007 11:21 pm

Rakieta "ziemia-woda" S-2 kompleksu 4K87 "Sopka" - w naszej Mar Woj używane w latach 1962-1975.

M.

pawel.45 - Pon Lip 16, 2007 12:10 am

beaviso napisał/a:
Rakieta "ziemia-woda" S-2 kompleksu 4K87 "Sopka" - w naszej Mar Woj używane w latach 1962-1975.

M.

Wydaje mi się,że oba zestawy S-2 otrzymał 9DAN dopiero w 1963r.

grzechuu - Wto Paź 14, 2008 3:55 pm

tego ujęcia mogło jeszcze nie być - chyba będzie większy porządek jak wrzucę tu, a nie ogólnie do pocztówek
http://www.allegro.pl/ite...aupstrasse.html

Filejski - Wto Paź 14, 2008 7:44 pm

Witam milosnikow Wrzeszcza, mieszkalem kiedys na Grunwaldzkiej, chodzilem do 17-ki.
Pomozcie prosze zidentyfikowac ten fragment; czy to jest wylot dawnej Warynskiego ?
Pozdrowienia!

BillyBoy - Wto Paź 14, 2008 8:06 pm

Filejski napisał/a:

Pomozcie prosze zidentyfikowac ten fragment; czy to jest wylot dawnej Warynskiego ?

Nie. Po lewej stronie widoczny wylot ul. Jesionowej. Narożny budynek zachował się do dzisiaj. Po prawej stronie budynek, który nie dotrwał do naszych czasów. Dziś w tym miejscu zaczyna się "wysepka".

pawel.45 - Sro Paź 15, 2008 2:20 am

Filejski napisał/a:
...mieszkalem kiedys na Grunwaldzkiej, chodzilem do 17-ki.
Pomozcie prosze zidentyfikowac ten fragment...


Witam.
Ja również mieszkałem kiedyś na Grunwaldzkiej i chodziłem do 17-ki (do 1959r.).
Ten fragment ulicy z Twojej fot. tak wyglądał w lutym 2007r.
Pozdrawiam serdecznie.

Krzysztof - Sob Mar 28, 2009 8:46 am

To zdjęcie, wspaniale pokazuje ten dom, kiedyś trzeci od skrzyżowania z Partyzantów, w stronę Oliwy, a po wybudowaniu dużej, narożnej kamienicy - drugi.
grzechuu napisał/a:
link

Powinno się tu znaleźć :wink:

grzechuu - Sob Mar 28, 2009 6:17 pm

Krzysztof napisał/a:
Powinno się tu znaleźć :wink:

A no pewnie - porządek musi być :)
Oczywiście dzięki Krzysztofie za tak szybką lokalizację!

i jeszcze dodam foto z aukcji z takim, znanym już widokiem wjazdu w Jaśkową Dolinę
[bo nie jestem pewien czy był już taki z zegarem ulicznym]
link

grzechuu - Nie Sty 10, 2010 1:05 am

Mam link do zdjęcia... nie pamiętam z którego wątku ale...

Czy dałoby się się zlokalizować jakoś konkretniej? :)

Hochstriess - Nie Sty 10, 2010 1:43 am

Tramwaj jedzie w dół ulicy, a więc do Gdańska. Zdjęcie zostało zrobione niedaleko skrzyżowania z Jaśkową.
grzechuu - Nie Sty 10, 2010 2:50 am

Tak, też mi się wydaje, że od Jaśkowej w dół - ale ja bym chciał jakiś punkt zaczepienia :wink: Próbuję to co mam z Hauptstrasse ułożyć po kolei :skolowany:
Czyli przede wszystkim jak to się ma do prawej tego:

i lewej tego:

Orka - Nie Sty 10, 2010 12:25 pm

grzechuu napisał/a:

Czy dałoby się się zlokalizować jakoś konkretniej? :)


Grzechuu, akurat nie wiem, gdzie zrobione zostały zdjęcia, względem których chcemy umiejscowić pocztówkę o którą pytasz, ale mam na dysku zdjęcie, które przedstawia w/g mnie to samo miejsce-porównajmy wieżyczkę po lewej stronie. Zdjęcie pochodzi z tego albo z zaprzyjaźnonego forum, przepraszam, ale nie zapisałam, od kogo. Mam nadzieję, że nie łamię regulaminu.
Według mnie w głębi widać kępę drzew-Rynek z fontanną, a fotograf stał gdzieś na wysokości obecnego Hotelu Szydłowski (po prawej za drzewami byłaby obecna poczta).Drugie miejsce jakie przychodzi mi na myśl jako równie prawdopodobne-to poniżej skrzyżowania z Jaśkową Doliną, ale nie mam żadnych starych zdjęć, żeby porównać. Wtedy ten łuk w lewo to byłoby skrzyżowanie z Do Studzienki.

Dopiero teraz to zauważyłam, kiedy mam wszystkie zdjęcia przed oczami. Kamienica z lewej strony mojej fotki, to na pewno ten sam budynek co na 1 zdjęciu Grzecha po stronie prawej! Tylko nie jestem pewna, w którym dokładnie miejscu je zrobiono :(

pawel.45 - Nie Sty 10, 2010 3:19 pm

Witam.
Zdjęcie Orki wyk. jest dokładnie przy rogu obecnej ul.Sobótki, a Grzecha tuż obok. Wieczorem postaram się opisać dokładniej. Pozdrawiam.

grzechuu - Nie Sty 10, 2010 4:21 pm

Ja chyba już to widzę! :) Zdjęcie od Orki bardzo pomogło! :masta:

Wydaje mi się, że te 3 zdjęcia są wykonane "tak w przenośni schodząc" - po bokach znika jakby po jednej kamienicy, zarówno z lewej jak i prawej...




right? :)

Orka - Nie Sty 10, 2010 5:41 pm

Fantastycznie! Niewiarygodne, jak niegdyś wyglądała ta okolica...
Czy z Waryńskiego był wylot na Grunwaldzką? Czy to ten wąski wyjazd na "moim" zdjęciu po lewej stronie?

Franky - Nie Sty 10, 2010 6:29 pm

o to chodziło?
Orka - Nie Sty 10, 2010 8:31 pm

Franky napisał/a:
o to chodziło?


Tak, dzięki temu budynkowi udało się ustalić gdzie zrobiono zdjęcie.
Natomiast jeśli chodzi o mnie-to miałam na myśli wyjazd po przeciwnej stronie Hauptrasse :)

grzechuu - Nie Sty 10, 2010 8:49 pm

Orka napisał/a:
Franky napisał/a:
o to chodziło?


Tak, dzięki temu budynkowi udało się ustalić gdzie zrobiono zdjęcie.
Natomiast jeśli chodzi o mnie-to miałam na myśli wyjazd po przeciwnej stronie Hauptrasse :)

Jak patrzę na plany miasta, to Waryńskiego jest troszkę bliżej Rynku - ja bym oszacował - że względem tych trzech zdjęć co wkleiłem - by były jeszcze dwie i dopiero dzisiejsza Waryńskiego

Te 3 pocztówki nie pozwalają oszacować która kamienica jaki ma numer - ale ja bym powiedział, że to jakoś trochę tak:

pawel.45 - Pon Sty 11, 2010 4:13 am

Właściwie to już prawie wszystko jest jasne, ale pozwolę sobie na parę uzupełnień. Budynki po prawej (parzystej) stronie ulicy łatwo jest ponumerować, bo zachowały się trzy z dawnej zabudowy i numery działek też nie zostały zmienione. Natomiast strona nieparzysta zmieniła się całkowicie również pod względem numeracji nieruchomości.
Fot. Grzecha jest starsza i widać na niej jeszcze rosnące duże drzewa po lewej stronie, a także z prawej strony drzewo rosnące za rogiem budynku nr 56 przy wjeżdzie w Hermannshofer Weg (dzisiejszą ul.Wassowskiego - na fot. zaznaczyłem ten wjazd żółtym kolorem). Na obu fot. widać schodki do bud. nr 52/54 (zaznaczyłem czerwoną strzałką).
Po wojnie zbudowano nowy, szerszy budynek nr 56 (był w nim przez wiele lat Spółdzielczy Dom Towarowy, a obecnie bank) i w ul. Wassowskiego wjeżdżało się przez bramę.
Pierwszy widoczny z prawej strony dom na fot. Orki – to nr 60, a za nim (przy nr 58) widoczna brama wjazdowa na podwórze. Potem ten wjazd zabudowano „plombą” i w takiej postaci przetrwał do 1962r, kiedy został wyburzony pod nową zabudowę. Natomiast w odbudowanym po wojnie bud. nr 58 wykonano bramę wjazdową.
Odnośnie budynków po lewej stronie – moim zdaniem pierwszy widoczny na obu fot. ma nr 49, a następny znajdujący się na wprost wylotu ul. Wassowskiego nr 47. Czyli do rogu Brunshofer Weg (ul.Waryńskiego) stały jeszcze 3 nie widoczne na tych fot. budynki.

Franky - Pon Sty 11, 2010 10:31 am

warto podkreślić o której numeracji mówisz, bo chyba mówisz o systemie wiedeńskim, który późno został wprowadzony, i o ile się nie myle dopiero przy nazwie Adolf Hitler Strasse, lata 30

poprzednia numeracja nijak ma się do dzisiejszej, również pewnie ze zmianą systemu w latach 30 nastąpiło zwiększenie ilości działek, albo zmniejszenie

pawel.45 - Pon Sty 11, 2010 1:39 pm

Franky napisał/a:
warto podkreślić o której numeracji mówisz...


Słuszna uwaga.
Oczywiście użyłem numeracji naprzemiennej - tej ostatniej przed wojną i obowiązującej nadal. Z pewnością w chwili fotografowania budynki te były inaczej oznakowane. Ponieważ tamte numery były parokrotnie zmieniane a nie podano daty fotografowania - nie mieli byśmy żadnej możliwości odniesienia się do obecnej numeracji.
Pozdrawiam.

Franky - Pon Sty 11, 2010 2:27 pm

mam wrażenie że były tylko dwa rodzaje numeracji, z takimi również spotkałem się w archiwum, w aktach policji budowlanej

kiedy ulica nazywała się Haupstrasse do lat 30, ciągnęła się do wysokości ulicy Szymanowskiego, dalej ulica zmieniała nazwę na Pommersche Chaussee, od tego miejsca numeracja zaczynała się od nowa

w latach 30, nie wiem dokładnie w którym roku, powstała Adolf Hitlerstrasse która miała już system wiedeński, parzysto nieparzysto stronna numeracja, ulica pod jedną nazwą wydłużyła się do granicy z Sopotem, i chyba stała się dzięki temu (nazwisku) najdłuższą ulicą w Gdańsku

zastanawiam się czy gdyby nie moda, a może wymóg, nazywania najdłuższych ulic wiadomo jakimi nazwiskami, czyli tworzenia długich ulic, czy dzisiaj Grunwaldzka byłaby tak długa? czy może podzielona tak jak przed zmianą nazwy?

Krzysztof - Pon Sty 11, 2010 6:10 pm

Na pewno w Sopocie na Niepodległości byłyby niższe numery :wink:
pawel.45 - Pon Sty 11, 2010 6:36 pm

Franky napisał/a:
mam wrażenie że były tylko dwa rodzaje numeracji, z takimi również spotkałem się w archiwum, w aktach policji budowlanej...


Moje przypuszczenia są podobne. Piszę przypuszczenia – bo brak mi pewności opartej o badania materiałów archiwalnych o których Ty wspominasz. Jeśli zechcesz podzielić się z nami wiedzą uzyskaną z pracy na tamtych źródłach, a dotyczącą tylko fragmentu ulicy, który tu próbowaliśmy rozpoznać – będzie wspaniale.
Ja w swym poprzednim wpisie odniosłem się do zmian numeracji domów odczytanych na planach z przełomu XIX i XX wieku, oraz tych do lat 20-tych. Na niektórych z nich widoczne są zmiany numeracji budynków nanoszone ręcznie na wcześniejszych wydrukach planów. Mam oczywiście świadomość, że zmiany tej numeracji (przy zachowywaniu poprzedniego systemu numeracji ciągłej, albo określanej jako okrężnej) wynikały nie tylko z łączenia odcinków ulic (dróg) w wyniku zmian administracyjnych, czy organizacyjnych w mieście, ale też ze zmian zapisów katastralnych w obszarach poszczególnych parcel budowlanych intensywnie rozbudowującego się wtedy Wrzeszcza.
Tak więc moja prośba o ewentualne ustosunkowanie się do (znanej Tobie) innej numeracji niż ta obecna dotycząca strony „parzystej” – z uwzględnieniem dostrzeżonego przeze mnie zapisu ręcznego na pocztówce Grzecha – nr 15 przy nazwie ulicy – ze strzałką w prawo (jeśli właściwie interpretuję widoczne na pocztówce ślady). Dodatkowo – jeśli to możliwe – odniesienie do numeracji budynków po przeciwnej stronie ulicy.
Pozdrawiam.

grzechuu - Pon Sty 11, 2010 9:13 pm

Ja mam zdjęcie planu z 1898 roku - tu była wydrukowana inna (niższa) numeracja ciągła (i dopisana ręcznie nowsza ciągła).
Ul. Sobótki częściowo jeszcze niezabudowana.

grzechuu - Nie Sty 24, 2010 6:14 pm

A schody zaznaczone przez Pawła.45 czerwoną strzałką...


...to będzie musiało być wejście do tego budynku (podlink z sąsiedniego Wolne Forum Gdańsk - skan od Sabaotha)
Hauptstrasse 52-54

grzechuu - Sob Sty 30, 2010 4:24 pm

A teraz właśnie na Allegro pojawiła się pocztówka, na której widać te same budynki co w ostatnim moim poście, tylko od drugiej strony :skolowany:
I nawet schody budynku 52-54 widać!
http://www.allegro.pl/ite...z_trenkler.html
Ale ja oczywiście takimi środkami finansowymi nie dysponuję ;)

pawel.45 - Wto Lut 02, 2010 7:47 pm

ciekawostka związana z tym rejonem i czasami:
http://www.poszukiwaniesk...p=425780#425780

grzechuu - Sob Lut 13, 2010 7:41 pm

I jeszcze jedna aukcyjna
http://cgi.ebay.de/Danzig...=item3efc960356

W sumie widziałem już 3 pocztówy z tą centralnie widoczną nieistniejącą kamienicą - ale takiej jeszcze nie.
A te kamienice po prawej to chyba są nieco źle pokolorowane, bo sugerują większą liczbę budynków :wink:

feyg - Sob Mar 20, 2010 10:04 am

Wygląda na to, że to ta sama kamienica (chodzi o zdjęcia 1/3 i 2)?


Sabaoth - Czw Kwi 08, 2010 7:12 pm

Dostałem dzisiaj od listonosza :wink:

Kiedyś to ludzie rozrzutni byli, nie naprawiali przepalonej lampy gazowej tylko stawiali obok nową. A w tym czasie po drugiej stronie ulicy biedni bezrobotni na trawnikach ziemniaki sadzili :wink:

A bardziej na poważnie, czy nie została na pocztówce uchwycona zmiana oświetlenia z gazowego na elektryczny?

jayms - Pią Kwi 09, 2010 2:47 pm

Sabaoth napisał/a:
czy nie została na pocztówce uchwycona zmiana oświetlenia z gazowego na elektryczny?


Wydaje mi się,że na powiększeniu w kloszu prawej latarni widać dużą żarówkę,więc to pewnie to.

Sabaoth - Pią Kwi 09, 2010 5:45 pm

Pocztówka została wysłana 12 września 1909 r. więc zmiana oświetlenia musiała być przeprowadzona wcześniej.
pawel.45 - Sob Kwi 24, 2010 3:46 am

jayms napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
czy nie została na pocztówce uchwycona zmiana oświetlenia z gazowego na elektryczny?


Wydaje mi się,że na powiększeniu w kloszu prawej latarni widać dużą żarówkę,więc to pewnie to.


Wydaje mi się, że latarnia z prawej strony jest tylko nowszego wzoru latarnią gazową wyposażoną w kilka (prawdopodobnie cztery) górne palniki. Słup z lewej strony z lirą do podpierania klosza – to bardzo popularny wzór najczęściej i najdłużej używany - wyposażany był w pojedynczy lub podwójny dolny palnik. Takie latarnie oświetlały sąsiednie ulice (Morską-Do Studzienki, Parkową-Boh.G.Warsz., Politechniczną, Fiszera i inne boczne od Grunwaldzkiej) aż do przełomu lat 1950/60-tych. Latarnie elektryczne chyba nie były instalowane na niskich słupach po latarniach gazowych.

Jeszcze ciekawostka: na ostatnim powiększonym wycinku tej fot. dobrze widoczny z lewej strony wylot dzisiejszej ul. Miszewskiego do al.Grunwaldzkiej, a z prawej niski biały domek (nr 30) przylegający do bud. nr 28. Parę lat temu pisaliśmy o nim w drugim wątku dot. al.Grunwaldzkiej.
Jeśli możliwe byłoby podobne powiększenie wycinka fot. nieco dalej w prawo, to widoczny byłby za tramwajem bud. nr 34 – zachowany w całości po wojnie (ten, w którym była kawiarnia Maleńka) i narożny nr 36. Z tego pozostał tylko parter (z komisem i apteką). Dalej wylot ul. Do Studzienki i budynki nr 38 do 48 - przed którym stoją omawiane latarnie.
Na wys. posesji nr 40 lub 42 widoczny jest okrągły kiosk (może trafika albo słup ogłoszeniowy), lecz bez powiększenia w wys. rozdz. nie da się rozpoznać.

Sabaoth - Sob Kwi 24, 2010 9:34 am

Proszę bardzo. I jeszcze podobny "okrągły słup" na rogu Sobótki i Matejki na zdjęciu Alexandra Geelena z 1939 r.
feyg - Sob Kwi 24, 2010 10:45 am

Ten słup to może być transformator kioskowy - dla porównania zachowany obiekt z Warszawy:
Sabaoth - Sob Kwi 24, 2010 2:21 pm

feyg napisał/a:
Ten słup to może być transformator kioskowy

Raczej tak. A to mogłoby świadczyć o instalacji lamp elektrycznych.

pawel.45 - Sob Kwi 24, 2010 4:29 pm

Sabaoth napisał/a:
feyg napisał/a:
Ten słup to może być transformator kioskowy

Raczej tak. A to mogłoby świadczyć o instalacji lamp elektrycznych.


Patrząc na wycinek fot. przestawiający przeciwną stronę ulicy nie odnoszę wrażenia, że robotnicy likwidują oświetlenie gazowe (a tamte latarnie wyglądają raczej na gazowe).
Zastanawiam się, czy w tym kiosku nie zainstalowano prostownika rtęciowego zasilającego trakcję tramwajową. Obok widoczne są jakieś wysokie słupy.

grzechuu - Sob Sty 08, 2011 11:36 pm

Na www.philasearch.de pocztówka, którą można porównać z pocztówką z www.danzig-online.pl :)
Róg z ul. Wiązową - prawie to samo ujęcie - dobudowano jedną kamienicę kawałek za narożną

Hinek - Wto Lut 08, 2011 5:22 pm

Pozwolę sobie dodać coś o latarniach gazowych. Na zdjęciu latarnie są wymieniane ze starego typu na nowszy. Pamiętam oba typy :dziadek: Nowsze były np. w rejonie dworca. Świeciły jaśniej. Ostatni relikt oświetlenia gazowego widziałem z 10 lat temu w Parku Uphagena. To była zaślepiona końcówka rury na której stała kiedyś latarnia. Przy okazji spawdzę czy jeszcze jest widoczna. W parku było kilka latarni gazowych i z pewnością rury leżą sobie w ziemi do dziś.
Krzysztof - Sob Cze 18, 2011 10:52 am

bassa podlinkowała (ale w ShoutBox'ie) artykuł: "Jak powstała WYSEPKA?".
http://www.wrzeszcz.info.pl/page.php?id=2700
Są tam ciekawe zdjęcia (dla mnie niektóre "nowe"), ale jest i błąd:
Cytat:
Pocztówka z przełomu XIX i XX w. przedstawiająca Hauptstraße, obecną aleję Grunwaldzką, w widoku od strony Oliwy. Widoczny wylot Eschen Weg, obecnej ulicy Jesionowej. Po lewej stronie znajduje się teraz WYSEPKA. W tym właśnie miejscu mógłby powstać pieszy pasaż – najbardziej atrakcyjna ulica nowego Wrzeszcza.

Ten widok to analizowany u nas, ciut wcześniej, od ul. Do Studzienki w stronę Wassowskiego.
Na dole strony jest
Cytat:
Opinie
brak opinii - dodaj swoją opinię!
ale pomimo dwóch prób dodania tam uwagi na ten temat - dalej "brak opinii" :hmmmm:

Mam problem z identyfikacją poniższego zdjęcia.

pawel.45 - Sob Cze 18, 2011 11:49 pm

Krzysztof napisał/a:
...Mam problem z identyfikacją poniższego zdjęcia.


wydaje mi się, że to ten sam fragment ulicy omawiany wcześniej przez nas: od lewej nr 50, następny 52-54 ze schodami i dalej aż do nr 62 na rogu Sobótki - ten z hełmem na wieżyczce.

Krzysztof - Nie Cze 19, 2011 9:03 am

pawel.45 napisał/a:
od lewej nr 50, następny 52-54 ze schodami i dalej aż do nr 62 na rogu Sobótki - ten z hełmem na wieżyczce.

To poznaję. I na tą pomyłkę próbowałem uczulić "www.wrzeszcz.info.pl".
Ja mam problemy ze zdjęciem: "3[1].jpg".
Jedyne co mi pasuje to widok od Klonowej, w stronę Oliwy, ale nie jestem pewny :hmm:

pawel.45 - Nie Cze 19, 2011 8:27 pm

Krzysztof napisał/a:
pawel.45 napisał/a:
od lewej nr 50, następny 52-54 ze schodami i dalej aż do nr 62 na rogu Sobótki - ten z hełmem na wieżyczce.

To poznaję. I na tą pomyłkę próbowałem uczulić "www.wrzeszcz.info.pl".
Ja mam problemy ze zdjęciem: "3[1].jpg".
Jedyne co mi pasuje to widok od Klonowej, w stronę Oliwy, ale nie jestem pewny :hmm:


Nie zrozumiałem co masz na myśli - ja właśnie odniosłem się do widoku z fot. 3.1.

Krzysztof - Nie Cze 19, 2011 8:49 pm

Teraz widzę i rozumiem twój poprzedni post :oops: :masta:
Krzysztof - Sob Lis 12, 2011 8:50 am

Ten widok (od Wassowskiego w stronę Oliwy) już się pojawił na stronie 8, ale nie taki ładny :wink:

Tu: http://forum.dawnygdansk....p=129734#129734
dandola napisał/a:
Hauptstrasse (Grunwaldzka) 1940 (aukcyjna)

Krzysztof - Wto Lis 06, 2012 10:55 pm

Tu: http://forum.dawnygdansk....p=137630#137630
fulko napisał/a:
ja się pochwalę najnowszym nabytkiem.

Ciekawe ujęcie, mocno retuszowane (ani torów tramwajowych, ani sieci, tylko jej słup).
Miałem problemy z umiejscowieniem, ale znalazłem :co_jest:
Widok od (obecnej) DO STUDZIENKI w stronę Oliwy.
Dla porównania późniejszy widok zamieszczony przez pawla45 http://forum.dawnygdansk....p?p=84774#84774

Krzysztof - Pią Gru 28, 2012 9:13 am

Już pojawiały się widoki od Jesionowej w stronę Oliwy,
http://forum.dawnygdansk....p=105016#105016
i od de Gaulle'a
http://forum.dawnygdansk....=3496&start=135
ale to zamieszczone przez rispetta jest najwspanialsze.
http://forum.dawnygdansk....p=138427#138427

Krzysztof - Czw Sty 16, 2014 11:36 am

Od kiedy
Mirekaszub napisał/a:
Już wiem ! Róg Bohaterów Getta Warszawskiego i Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.
( http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=6206 )
To zdjęcie powinno być tutaj.

Krzysztof - Sob Paź 04, 2014 6:45 pm

Z:https://www.facebook.com/TrojmiastoVintage/photos/a.607467795933998.152540.607459582601486/634051336608977/?type=1&theater
Róg Jaśkowej Doliny.

pumeks - Pią Paź 10, 2014 7:36 am

Posiadam pocztówkę z taką ryciną Hellingratha. Czy ta willa mogła stać za drzewami które zaznaczyłem na zdjęciu?
Krzysztof - Pią Paź 10, 2014 6:13 pm

pumeks napisał/a:
Czy ta willa mogła stać za drzewami które zaznaczyłem na zdjęciu?

Tam nie, ale stoi do dzisiaj!
https://www.google.pl/map...a,75y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s84502401!2e1!3e10?hl=pl
Numer 141 był ma rogu Grunwaldzkiej i Łukasiewicza.

villaoliva - Pią Paź 10, 2014 6:19 pm

Siedziba Radia Gdańsk :==
pumeks - Pią Paź 10, 2014 7:05 pm

Rzeczywiście :szczena: A to niespodzianka... w życiu bym nie poznał 8))
villaoliva - Pią Paź 10, 2014 7:50 pm

Bo od ogródka :hihi:
Krzysztof - Sob Paź 11, 2014 12:41 pm

Po sąsiedzku http://wolneforumgdansk.p...p?p=47310#47310
pojawiło się zdjęcie z uchodźcami, z 1914 (?) na Haupstrasse, pomiędzy (obecnymi) Dmowskiego i Klonową.

W 1935 r. to miejsce tak wyglądało (z 5 strony tego wątku):

Krzysztof - Sob Paź 11, 2014 4:34 pm

Na zdjęciu z 14 r.(?) widać budowę domu. Na tym z 33 r. dom jest już gotowy (od dłuższego czasu). Pomyślałem, że brakuje tu, do porównania, wcześniejszego budynku, a mamy go na pocztówce z pierwszej strony.

Adamdownunder - Czw Paź 16, 2014 9:06 am

pumeks napisał/a:
Posiadam pocztówkę z taką ryciną Hellingratha

Tak z ciekawości mam zapytanie - czy twoja pocztówka jest z seri oznaczonej w miejscu na znaczek napisem „Original-Redierung Handabzung” lub jak ma znaczek jest tam na lini podziału do adresu napis „Franz Jander, Berlin W 62” ?

Krzysztof - Nie Gru 14, 2014 9:26 pm

Tu: https://www.facebook.com/...&type=1&theater pojawiło się piękne zdjęcie kamienicy na rogu Grunwaldzkiej i Jesionowej.
Za zdjęcie :k11: dla Ani.

Piotr - Pon Gru 15, 2014 10:44 am

Dzień dobry.
Czy dzisiejsza numeracja kamienic Jesionowa / Grunwaldzka pokrywa się z numeracją przedwojenna?
Poszukuje "podobizny" domu Eschenweg 2. Według dzisiejszych numerów byłby to drugi (za wjazdem na podwórze).
Taki sentymentalny myk, pod podanym adresem mieszkała kilka lat (28-39) moja ciotka.
Piotr

Krzysztof - Pon Gru 15, 2014 7:04 pm

Piotr napisał/a:
Według dzisiejszych numerów byłby to drugi (za wjazdem na podwórze).

Według przedwojennej mapy też. To ten dom całkiem po lewej stronie zdjęcia.

Piotr - Pon Gru 15, 2014 8:34 pm

Dzięki, tak własnie wykumałem z dostępnych mi materiałów. Niestety niewiele widać na obrazku.
Piotr

Krzysztof - Pon Gru 15, 2014 10:52 pm

Tu: http://forum.dawnygdansk....p=146146#146146 pojawiło się zdjęcie tych samych budynków z lat 50.

Widać, że kamienica Jesionowa nr 2 straciła w czasie wojny szczyt nad facjatką od strony ulicy (nad boczną facjatką jest do dzisiaj i wygląda bardzo ładnie).

Piotr - Wto Gru 16, 2014 10:43 am

Kolejne podziękowania!!
Krzysztof - Pon Gru 22, 2014 8:29 pm

Znowu dzięki Ani. https://www.facebook.com/...&type=1&theater
Firma złotnicza Moritz Stumpf i Syn, sklep na Haupstrasse 23.

Jarek z Wrzeszcza - Wto Gru 23, 2014 10:55 pm

Rewelacja :==

W budynku po prawej stronie (nr 22) przez pewien czas kwiaciarnię miał Paul Lenz, właściciel ogrodnictwa Baerenwinkel przy ul. Mickiewicza.

pumeks - Sro Gru 24, 2014 12:11 am

No rewelacja, u nas na forum to zdjęcie było w 2005 (KLIK) i drugi raz w 2007 (KLIK) :hihi:
Jarek z Wrzeszcza - Sro Gru 24, 2014 10:21 am

Takie cudo przegapiłem! 8))

Pumeks, zazdroszczę Ci pamięci... :wink:

Mirekaszub - Pon Mar 30, 2015 1:28 pm

Widok na obecną Grunwaldzką. Z prawej wylot Dmowskiego. W nawiązaniu do poprzednich dociekań w tym wątku.
Krzysztof - Pią Kwi 03, 2015 9:11 pm

Dawno temu, na Facebooku
Ronald napisał/a:
Wrzeszcz rok 1870

https://www.facebook.com/...&type=1&theater
Tam trudno znaleźć, a niesamowicie ciekawe. Wschodnia pierzeja rynku.

Krzysztof - Pon Kwi 20, 2015 8:19 pm

https://www.facebook.com/...p_comment_reply
Krzysztof - Sob Cze 13, 2015 9:18 am

Ciekawe i ładne ujęcie.
https://www.facebook.com/...&type=1&theater

Krzysztof - Sro Lis 04, 2015 9:26 pm

Kilka ładnych zdjęć z "Gdańsk, Danzig, Gdansk, Freie Stadt Danzig".
Krzysztof - Pon Lis 09, 2015 12:59 pm

U nas tego ujęcia jeszcze nie było. Pomiędzy Waryńskiego i Konopnickiej. Od 23 (fragmencik), po 29 (narożna Konopnickiej).
https://www.facebook.com/...&type=3&theater

Krzysztof - Wto Lis 10, 2015 9:36 pm

http://jarekwasielewski.p...przelomie-epok/
Cytat:
zdjęcie datowane na rok ok. 1890, przedstawiające skrzyżowanie Eschenweg i Hauptstrasse, czyli dzisiejszej ul. Jesionowej z al. Grunwaldzką


Krzysztof - Wto Lis 24, 2015 9:35 am

http://trojmiasto.wyborcz...dia-gdansk.html
Tego na pewno nie wiecie. Z przeszłości willi Radia Gdańsk

Oprócz informacji o samej willi, można tu znaleźć historię numeracji ulicy.

Krzysztof - Sob Sty 23, 2016 10:29 am

Dzięki J.D. http://jandaniluk.pl/pl/a...-strzyzy-dolnej
dowiadujemy się jak wyglądały budynki 144 i 146 przy Haupstrasse.

144 podpisany
Cytat:
"Schmiede" (kowal), später Tankstelle (później stacja benzynowa)"


Wkomponowałem budynek w obecną zabudowę.

Mirekaszub - Czw Sty 28, 2016 1:37 pm

Świetne ! Gratuluje
Miro - Czw Sty 28, 2016 2:11 pm

Haupstrasse 1903.

Miro

Mirekaszub - Czw Lip 07, 2016 10:41 am
Temat postu: Wodopój ?
Czy widoczne ogrodzone zagłebienie to rzeczywiście wodopój dla koni na Jaskowym Potoku ?
W jaki sposób pojono tam konie ? Nabierając w wiadra i wynosząc na ulice ?

Krzysztof - Sob Paź 01, 2016 9:24 pm

Z https://www.facebook.com/...646480448866877
Przystanki tramwajowe przy Jaśkowej Dolinie i Sobótki - Waryńskiego

Piotr J. - Czw Paź 13, 2016 5:36 pm

Podrzucam lepszy link do filmiku odkrytego przez Krzysztofa. https://www.youtube.com/watch?v=5GGvEKedkoA
Większość miejsc rozpoznałem do razu, ale we Wrzeszczu natrafiłem na trudności. Bez problemu można poznać Al. Grunwaldzką i okolice Manhattanu. Za to nagłowiłem się nad ulicą, którą bohaterka filmu idzie od 3:38 min, i w końcu Eureka! Budynek który widać w głębi na początku to do niedawna "Mc Donald's" obok Manhattanu, następnie młoda pani idzie wzdłuż ulicy, mija charakterystyczny portal przy Partyzantów 13 b, w głębi widzimy obecny budynek ZiDZ. W końcu wchodzi do ówczesnej pracowni krawieckiej Alberta Prühla przy Mirchauer Weg (Partyzantów 27) - w tym miejscu obecnie komunistyczny klocek. Nie mogę jednak rozpoznać ulicy we Wrzeszczu, którą idzie dziewczyna, a wzdłuż ulicy ciągnie się mur. Nie wiem też ,co do jest za ulica dochodząca do Grunwaldzkiej , gdzie nasza sympatyczna Pani przechodzi obok zakładu blacharskiego (Klempnerei).

Krzysztof - Czw Paź 13, 2016 5:48 pm

Jarek z Wrzeszcza napisał/a:
http://jarekwasielewski.p...ie-z-1940-roku/

Oraz trochę komentarzy tutaj: https://www.facebook.com/...476206914821744

Piotr J. - Pią Paź 14, 2016 9:19 pm

No taak, łatwo wpaść w pułapkę wyważania otwartych drzwi, chociaż tego Alberta Prühla przyuważyłem :hihi:
Sagapo8 - Sob Paź 15, 2016 1:33 pm

Ten mur wzdłuż którego idzie pani to oczywi ście Miszewskiego. Filmowane jest to mniej więcej z rogu waryńskiego. Następne ujęcie to prawdopodobnie właśnie Waryńskiego gdzie na końcu widać tramwaj jadący mozolnie w lewo czyli pod górę.
Gdyby mi się chciało to żeby ustalić gdzie był warsztat przeszukałbym książkę adresową Gdańska. Zostawiam to innym

Krzysztof - Sob Lis 05, 2016 8:58 pm

Ciekawe ujęcie Ryneczku.
https://www.facebook.com/...?type=3&theater

Krzysztof - Wto Gru 06, 2016 4:31 pm

To zdjęcie już u nas było, ale nie tak wyraźne.
https://www.facebook.com/...?type=3&theater

Irx - Pią Gru 09, 2016 10:06 pm

Widok na Wrzeszcz z Jaśkowej Doliny
Jarek z Wrzeszcza - Nie Gru 11, 2016 10:30 am

:==

Czy mógłbyś zamiast zdjęcia udostępnić skan?

pumeks - Nie Gru 11, 2016 11:31 am



Chyba tego jeszcze nie było. Zbieg Grunwaldzkiej, Jesionowej i Lendziona, widok w kierunku Strzyży.

Miro - Wto Sty 03, 2017 10:31 am

To samo miejsce.

Miro

pumeks - Wto Sty 03, 2017 10:37 am

Miro napisał/a:
To samo miejsce.

Ale chyba w przeciwnym kierunku? :hmm:

Miro - Wto Sty 03, 2017 10:45 am

Dodam zdjęcie z 1958 roku.

Miro

pumeks - Wto Sty 03, 2017 10:57 am

Ale wydaje mi się, że to róg Jesionowej i Partyzantów, więc nie pasuje do tego tematu
Miro - Wto Sty 03, 2017 11:15 am

Jeszcz jedno trochę szersze ujęcie.

Miro

Krzysztof - Wto Sty 31, 2017 9:55 pm

Ciekawostka.
Cytat:
Pomiędzy Waryńskiego i Konopnickiej. Od 23 (fragmencik), po 29 (narożna Konopnickiej)

Na 13 stronie już było i nawet kolorowe, ale okazuje się, że dziewczynka nie zawsze tam stła.

Mikołaj - Wto Sty 31, 2017 11:33 pm

pumeks napisał/a:
Ale wydaje mi się, że to róg Jesionowej i Partyzantów, więc nie pasuje do tego tematu

:D
http://www.dawnygdansk.pl/gdansk/k104.htm



Krzysztof - Wto Lut 14, 2017 5:16 pm

Kamienica na rogu Dmowskiego Bahnfofstrasse numer 85 nie była lubiana przez fotografów. W tym wątku pojawia się, ale na drugim tle, a tu: http://forum.dawnygdansk....p=127519#127519 jest pokazana w całej okazałości.

Przy okazji mapka tego terenu.

Krzysztof - Czw Lut 23, 2017 10:25 pm

Budynek na skrzyżowaniu z Waryńskiego pojawił się na poprzedniej stronie: http://forum.dawnygdansk....p=151211#151211 Teraz z bliska https://www.facebook.com/...&type=3&theater
Krzysztof - Sro Mar 22, 2017 10:30 am

Z: https://www.facebook.com/...&type=3&theater
Cytat:
Adolf Hitler Strasse 132 czyli Grunwaldzka, blisko Jesionowej. W tym domu mieszkał Władysław Pniewski, polski nauczyciel, patron II LO.

pumeks - Sro Mar 22, 2017 11:09 am

Tam chyba była większa "kolonia" Polaków. Gabriela Danielewicz opisywała budynek który nazywa Ritterhof i miał mieć adres Hauptstrasse 128 ale z jakąś dodatkową literą, musiałbym sprawdzić. Na powyższej mapce widać że było 128, 128a, 128b, 128c i 128d.
Z tym że nie sami Polacy tam mieszkali - bodaj czy nie w I tomie "Wspomnień gdańskiego bówki" było zdjęcie hitlerowskiej flagi na balkonie mieszkania w kamienicy 128, które zajmował ówczesny pracodawca Zwarry - właściciel emalierni Johannes Segor

Krzysztof - Sro Mar 22, 2017 3:14 pm

pumeks napisał/a:
bodaj czy nie w I tomie "Wspomnień gdańskiego bówki" było zdjęcie hitlerowskiej flagi na balkonie mieszkania w kamienicy 128

pumeks - Sro Mar 22, 2017 3:45 pm

O to mi właśnie chodziło :== Ciekawe, czy znajdzie się jakieś zdjęcie, gdzie bardziej będzie widać tę kamienicę? pierzeję między Eschen- a Ulmenweg widać chyba tylko na pocztówce wklejonej wyżej przez Miro,



ale z kamienicy 128 widoczna jest chyba tylko szpiczasta wieżyczka prawie w centrum zdjęcia.

Miro - Sro Mar 22, 2017 3:59 pm

Czy nie będzie ta kamienica widoczna na tym zdjęciu ??

Miro

Krzysztof - Sro Mar 22, 2017 4:11 pm

Nie. Przecież, to róg Jaśkowej i widok w stronę Waryńskiego.
pumeks - Sro Mar 22, 2017 4:37 pm

Kamienica nr 128 powinna być widoczna na tej pocztówce z Fotopolski, ale najwyraźniej jeszcze jej wówczas nie zbudowano:



O ile dobrze rozpoznaję, że z lewej mamy zachowaną do dziś kamienicę nr 124, dalej wylot Wiązowej/gen. De Gaulle'a i kamienicę nr 126 :hmm:

Krzysztof - Sro Mar 22, 2017 5:52 pm

pumeks napisał/a:
pierzeję między Eschen- a Ulmenweg widać chyba tylko na pocztówce wklejonej wyżej przez Miro, ale z kamienicy 128 widoczna jest chyba tylko szpiczasta wieżyczka prawie w centrum zdjęcia.

Tą pierzeję widać (i to lepiej) na pocztówce z 10 strony tego wątku.

Od lewej: narożna 126 (analogiczna do zachowanej, po drugiej stronie de Gaulle'a 124), 128 z wieżyczką nad półokrągłym narożnikiem, niski (jasny) 130, 132 z balkonami i drugą wieżyczką.

pumeks - Sro Mar 22, 2017 9:04 pm

Rzeczywiście, przeoczyłem ją :==
Krzysztof - Sob Kwi 15, 2017 7:42 pm

Z: https://www.facebook.com/...&type=3&theater
https://www.facebook.com/...&type=3&theater
Cytat:
Wrzeszcz- nie istniejące kamienice stojące w miejscu dzisiejszego Olimpu i sklepu Biedronka


Krzysztof - Sro Maj 03, 2017 8:01 pm

Było już u nas, ale to z dodanymi przechodniami ładniejsze :wink:

Z: https://www.facebook.com/...&type=3&theater

Krzysztof - Pon Cze 19, 2017 10:17 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Widok z przed starej poczty. Nie cały budynek 106 (nie znam lepszego jego przedstawienia), poczta 108, budynki 110 i 112, a dalej schowana za 112 rezydencja Następcy Tronu 114 (widoczna budka wartownika i drzewa przed willą).

Dieter - Wto Cze 20, 2017 10:52 pm

Krzysztof, Ty publikujesz histryczne ujecia. W imieniu mlodych pokolen: wielkie dzieki. :dziadek: :zgooda:
Krzysztof - Pią Wrz 01, 2017 8:20 pm

Cytat:
Rok 1945 .
Okolice ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i al.Grunwaldzkiej.

Krzysztof - Wto Kwi 24, 2018 8:28 pm

O numerze 128
pumeks napisał/a:
Ciekawe, czy znajdzie się jakieś zdjęcie, gdzie bardziej będzie widać tę kamienicę? pierzeję między Eschen- a Ulmenweg widać chyba tylko na pocztówce wklejonej wyżej przez Miro

128 tu się nie załapało, ale 130 w całej okazałości.
Zdjęcie z aukcji znalazłem tu: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Nie wiedziałem, że się tak dobrze zachował.

Krzysztof - Pon Sie 27, 2018 11:29 am

Hauptstrasse 16 - to starsza numeracja. Dawna działka 16 była wąska. Ten dom musiał powstać na miejscu wcześniejszych budynków 15 i 16. Według nowszej numeracji to 47.
Krzysztof - Pon Sie 27, 2018 12:41 pm

I po sąsiedzku 49, oraz fragmencik 51.
Z: https://gdansk.fotopolska.eu/Gdansk/u109392,Aleja_Grunwaldzka,24,48.html?f=822547-foto

pumeks - Pon Sie 27, 2018 3:56 pm

Nie żebym się czepiał, ale kiedy otworzysz zdjęcie na Fotopolsce, warto kliknąć w przycisk o nazwie "linkuj" - wygeneruje Ci wówczas krótszy i wygodniejszy link, w tym przypadku https://fotopolska.eu/822547,foto.html
Krzysztof - Pon Sie 27, 2018 4:06 pm

Dzięki.
Przy okazji zauważyłem błąd - pod zdjęciem jest: "Gdańsk - Oliwa - al. Grunwaldzka". Niżej poprawnie.

pumeks - Pon Sie 27, 2018 4:11 pm

Też to zauważyłem i już poprawiłem na Fotopolsce :wink:
Krzysztof - Pon Wrz 03, 2018 4:21 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Taki smutny obrazek:

pumeks - Pon Wrz 03, 2018 7:02 pm

:==
Marek Z - Wto Wrz 04, 2018 10:20 pm

Czyżby to były te same drzewa, które rosną dzisiaj ? Wyglądają podobnie.
Krzysztof - Sro Wrz 05, 2018 10:13 am

Te same. Od 1910 r.
https://fotopolska.eu/785075,foto.html

Wiercipietek - Sro Wrz 05, 2018 4:03 pm

Czyli mają ponad setkę :dziadek:
Ładny przykład, jak stare duże drzewo może być uformowane, a nie być gigantyczną chmurą glutoplazmy. Widywałem też tak prowadzone platany, które na dziko są większe od lip.

Krzysztof - Sro Wrz 05, 2018 5:38 pm

Wiercipietek napisał/a:
Widywałem też tak prowadzone platany

Platany wytrzymują brutalniejsze przycinanie. Widząc co z nimi robią na południu Europy rozważam złożenie skargi do Ligii Ochrony Platanów :nerwus:
A tak poważniej, to pozostał już tylko jeden szereg od strony jezdni.

Krzysztof - Pią Wrz 07, 2018 4:30 pm

Z: https://www.facebook.com/...536216105564968
Cytat:
Willa majora Friedricha von Leibitz, służącego w Westpreussische Feldartillerie Regiment nr 16, Rybaki Górne-Wałowa. Rok 1904.

Ta po środku, numer dawniejszy - 129. Obecnie działka nr. 46. Dobrze widoczne zachowane numery 44 i 42, oraz niezachowane 40 i 38. Obecny (narożny Do Studzienki) budynek stoi na miejscu tych 38 i 40 i ma numer 40.

Krzysztof - Pon Gru 31, 2018 1:55 pm

Wizerunek domu towarowego przy Hauptstrasse 78 (wcześniej 114) na rogu Jaśkowej znany jest powszechnie, ale jak wyglądał jego sąsiad (76 / 115) to tylko tu widać (?).
Jarek z Wrzeszcza - Nie Sty 13, 2019 12:57 pm

Wooow! Skąd to masz?
Krzysztof - Nie Sty 13, 2019 4:41 pm

Gdańsk Strefa Prestiżu: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
MłodyBocieK - Nie Lut 24, 2019 9:01 pm

Po prawej wlot Sobótki, po lewej (jeśli dobrze patrzę) kawałek kamienicy nr 53 i malejąco dalej

Jarek z Wrzeszcza - Sro Lut 27, 2019 9:16 pm

:==
Krzysztof - Sro Mar 06, 2019 10:24 am

Troszkę wyżej zamieściłem zdjęcie z zabudową od nr. 38 do 48.

Na 9 stronie jest zdjęcie dalszej zabudowy od 48 do 62, ale kiepskiej jakości. Ponieważ pojawiła się lepsza kopia tu wstawiam.

MłodyBocieK - Wto Cze 11, 2019 12:34 pm

Pod szesnastym:


a pod siedemnastką:

pumeks - Pon Lip 01, 2019 2:34 pm

Ta kamienica https://fotopolska.eu/729884,foto.html w komentarzach została zlokalizowana w pierzei między Dmowskiego a Klonową, ale jaki był jej numer?

Krzysztof - Pon Lip 01, 2019 5:06 pm

To 95. Wcześniej (w 1902 r.) stał tam domek ze skośnym dachem.
pumeks - Pon Lip 01, 2019 7:33 pm

Dziękuję :==
MłodyBocieK - Nie Lip 28, 2019 1:27 pm

Przy okazji poszukiwań "objazdowej" poczty wrzeszczańskiej po księgach adresowych rzuciło mi się w oczy, że opis Krzysztofa na tej mapce


o numeracji z 1898 r wymaga drobnej poprawki, jako że porównując wpisy z 1898, 1900 widzę, że są różnice. Zdaje się, że w 1903 ustaliła się numeracja wpisana żółtym (z podkresleniem zdaje się, bo nie udało mi się sprawdzić zapisów 1901 i 1902).
Przy okazji dorzucam przeprowadzki poczty zanim trafiła w 1934 pod nr 108.

Krzysztof - Nie Lip 28, 2019 8:59 pm

Poczta 34a i 43, to ta poczta:

Na tej mapce numeracja nie za bardzo dokładnie widoczna, ale 34a pokazałem palcem. Numeracja dodana ołówkiem i czerwonym tuszem sugeruje, że to 45/46 :???:

Krzysztof - Pon Lip 29, 2019 7:42 pm

Dla lepszego rozszyfrowania lokalizacji pierwszej poczty na mapie z XIX w. zaznaczyłem zmiany granic i numerację z 34 r. Jeśli dobrze rozszyfrowałem 34b to późniejszy 107, chociaż 44 to może być lewa strona późniejszej działki 105 (przy prawej jego stronie napisał ktoś ołówkiem 43. Jedno jest pewne, że trochę wyżej źle usytuowałem starą pocztę. Musiała być bliżej Klonowej Ahorn-Weg.
Mam dwa pytania: 1. Czy coś wiadomo o tym Postamt Langfuhr, Haupstraße 70? To gdzieś między Jaśkową, a Sobótki. 2. Czy z tych wpisów adresowych da się dojść do informacji co stało się z budynkiem starej poczty? Czy zmienił użytkownika i dotrwał do 45 roku? Czy zburzono go i postawiono nowy większy dom?

MłodyBocieK - Sob Sie 03, 2019 9:17 am

Krzysztof napisał/a:
.
Mam dwa pytania: 1. Czy coś wiadomo o tym Postamt Langfuhr, Haupstraße 70? To gdzieś między Jaśkową, a Sobótki. 2. Czy z tych wpisów adresowych da się dojść do informacji co stało się z budynkiem starej poczty? Czy zmienił użytkownika i dotrwał do 45 roku? Czy zburzono go i postawiono nowy większy dom?


Popróbuję w najbliższych dniach pośledzić temat, ale trochę kiepsko się czuję, więc może to potrwać więcej niż bym chciał.
Poczta pod 70 chyba była wyżej nieco, bo przy ciągłej numeracji chyba 59 był przed Dolną Strzyżą ostatni po północnej stronie, więc schodząc drugą stroną 11 posesji, do Jaśkowej Doliny nie zejdziemy?
Przypomnę zdjęcie:

po prawej skrzynka pocztowa?
A po wtóre wątpliwość: w 1890 księga adresowa podaje adres blacharza Elendta jako Mirchauer Weg 22, a zdjęcie jest opisywane jako Grunwaldzka/Jesionowa?
Czemuż, ach czemuż! Herr Buhse się za Wrzeszcz nie wziął...

Krzysztof - Sob Sie 03, 2019 10:05 am

Na tym, czytelnym wycinku, tej XIX wiecznej mapy widać wyraźnie numery od 73, do 80:

Przechodząc w lewo o 3 numery powinien być nr. 70. Zaznaczyłem go palcem.
Na mapie z 1807 na wysokości tego budynku, chociaż w sporym oddaleniu od Haptstrasse, zaznaczone jest "Alte Posthaus". Może to nie jest przypadkowa zbieżność?

Krzysztof - Sro Paź 30, 2019 9:38 am

Jakość mizerna, ale ujęcie ciekawe.
Z: https://www.facebook.com/...&type=3&theater

MłodyBocieK - Sro Paź 30, 2019 4:05 pm

Krzysztof napisał/a:
Jakość mizerna, ale ujęcie ciekawe.


Spieszę donieść, że jest i ciut lepsza wersja:

Krzysztof - Nie Gru 08, 2019 12:15 pm

Z: https://www.facebook.com/...&type=3&theater
Cytat:
Pierwszy raz widzę tę pocztówkę. To jest skrzyżowanie z Grunwaldzką, gdy była jeszcze Hauptstrasse, Jaśkowej Doliny. Na wprost Konopnickiej. Ale pierwszy raz widzę z tej strony budyneczek po prawej. Zdjęcie sprzed 1910 r., bo później powstał tu dom towarowy Waltera Edelsteina.
A nawet sprzed 1909, bo po lewej nie ma fontanny.

Krzysztof - Nie Mar 01, 2020 7:53 am

Na 5 stronie
jayms napisał/a:
I jeszcze jedno zdjęcie Hauptstraße w kierunku Oliwy.Tym razem z około 1935 roku.

Tu: https://www.facebook.com/...&type=3&theater
jest ono sporo wyraźniejsze.

MłodyBocieK - Wto Kwi 07, 2020 6:11 pm

pumeks napisał/a:
Tam chyba była większa "kolonia" Polaków. Gabriela Danielewicz opisywała budynek który nazywa Ritterhof i miał mieć adres Hauptstrasse 128 ale z jakąś dodatkową literą, musiałbym sprawdzić. Na powyższej mapce widać że było 128, 128a, 128b, 128c i 128d.

...oraz 128e (wcześniej to wszystko mieściło się pod dziewięćdziesiątym pierwszym). Też widać:

Krzysztof - Wto Kwi 07, 2020 6:42 pm

Jest na planie.
Krzysztof - Nie Maj 17, 2020 9:43 am

trochę wyżej
MłodyBocieK napisał/a:
pumeks napisał/a:
Tam chyba była większa "kolonia" Polaków. Gabriela Danielewicz opisywała budynek który nazywa Ritterhof i miał mieć adres Hauptstrasse 128 ale z jakąś dodatkową literą, musiałbym sprawdzić. Na powyższej mapce widać że było 128, 128a, 128b, 128c i 128d.

...oraz 128e (wcześniej to wszystko mieściło się pod dziewięćdziesiątym pierwszym). Też widać:

Z: "TRZY LATA W WOLNYM MIEŚCIE GDAŃSKU 1938-1939" Zygmunta Kurka (wyd. 1987)
Cytat:
Po wakacjach jesiennych 1936 roku, dyrektor biura Macierzy mgr Alfred Wagner polecił mi objęcie kierownictwa bursy, znajdującej się we Wrzeszczu, w tzw. Ritterhofie (rycerskim dworze - dziś ul. Grunwaldzka 128). Miałem tam zapewnione pełne utrzymanie oraz codzienny bezpośredni kontakt z młodzieżą, na czym mi szczególnie zależało. Mieszkali tam uczniowie ze Szkoły Handlowej w Gdańsku, z Polskiego Gimnazjum, Szkoły Średniej, a także ze szkół podstawowych. Internat ten w zasadzie przeznaczony był dla niezamożnej polskiej młodzieży z terenu Wolnego Miasta Gdańska. Ale zamieszkiwała go również z Polski było tam około 30-35 chłopców w wieku od 10 do 18 lat.

MłodyBocieK - Wto Lip 07, 2020 8:11 am

Numery 114(98) i 116(97)

Krzysztof - Wto Lip 07, 2020 12:23 pm

I z tyłu oficyna.
MłodyBocieK - Wto Lip 07, 2020 10:55 pm

Jeszcze takie:

Jak dobrze patrzę, to po lewej od 99 w dół.

Krzysztof - Wto Lip 07, 2020 11:17 pm

Dobrze patrzysz :== To ta zabudowa po prawej na tej pocztówce.

MłodyBocieK - Sro Lip 08, 2020 10:02 am

Krzysztof napisał/a:
Dobrze patrzysz :== To ta zabudowa po prawej na tej pocztówce.
Obrazek


Jeszcze kolejny kadr tej podróży w czasie:

MłodyBocieK - Sob Lip 25, 2020 10:20 am

:???:
+

1907


1898


1900

Krzysztof - Sob Lip 25, 2020 6:16 pm

Nie pasuje mi to do Haupstrasse :hmmm:
MłodyBocieK - Nie Lip 26, 2020 8:08 am

Krzysztof napisał/a:
Nie pasuje mi
Cytat:


+1 :zgooda:
Moje wątpliwości wydały mi się za słabe, teraz już mi lepiej. Zastanawiam się czy nie doszło do sytuacji przeciwnej niż w wypadku Lissera wspomnianego TU tam w wyniku jego przenosin do Gdańska zatarło się wcześniejsze miejsce pobytu- a w wypadku herr Loewensteina być może stało się odwrotnie- wyprowadził się z Gdańska, ale Gdańsk rzutuje na opis późniejszego miejsca...

MłodyBocieK - Pon Lip 27, 2020 6:15 pm

Na Fotopolsce użytkownik Krzyś wyszperał:
S. Loewenstein & Co
Weißwaren en gros (textiles and clothing)
Founded 1910 , Liq.: 1939
Neue Friedrichstrasse 69 (Mitte)
i to pewnie strzał w dyszkę.
Sprawa, zatem, zamnkięta.

Krzysztof - Pon Lip 27, 2020 7:59 pm

MłodyBocieK napisał/a:
(Mitte)

To miasto?

MłodyBocieK - Wto Lip 28, 2020 6:08 pm

Krzysztof napisał/a:
MłodyBocieK napisał/a:
(Mitte)

To miasto?

O, faktycznie nie uzupełniłem, że idzie o stołeczny Berlin (Mitte- nazwa dzielni).
:)

Irx - Sob Wrz 26, 2020 9:12 pm

Zdjęcia z Wrzeszcza z lat 50/60-tych
Jarek z Wrzeszcza - Nie Wrz 27, 2020 10:13 am

...zrobione pod Domem Książki, opisanym tutaj:

https://historia.trojmiasto.pl/Siedem-dekad-Domu-Ksiazki-we-Wrzeszczu-n146909.html

:==

pumeks - Wto Wrz 29, 2020 9:03 pm



Widoczny na tym zdjęciu jest skład tramwajowy prowadzony przez wagon Herbrand Maximum (seria 104). Te pojazdy wycofano z eksploatacji w 1960 r., a zatem datowanie zdjęć można uściślić na lata 50-te XX wieku.

Krzysztof - Nie Lis 15, 2020 8:39 pm

Perspektywę ul. Sobótki na tym zdjęciu: https://www.facebook.com/...798985983456864
zamyka budynek nr 53 (wcześniej 19) przy alei. Grunwaldzkiej.
Jego szczyt widać po prawej stronie, nad drzewami na tym zdjęciu:
jest również po lewej stronie tego zdjęcia:

Krzysztof - Czw Lut 04, 2021 9:31 am

Dogorywanie kamienicy 47 (16).
Z: https://www.facebook.com/...04581679723410/

Krzysztof - Czw Mar 11, 2021 7:12 pm

Z: https://www.facebook.com/...969077633114334
Cytat:
Café Hochschule przy ul. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.

Krzysztof - Pią Mar 12, 2021 7:03 am

Z: https://www.facebook.com/...08609467&type=3
SKK - Sob Mar 13, 2021 9:45 pm

:== Niesamowite ujęcie
MłodyBocieK - Nie Kwi 11, 2021 11:17 am

Było


to dołożę ciut większe

pumeks - Pon Kwi 12, 2021 6:08 pm

Te ujęcia już kiedyś były, ale w mniejszej rozdzielczości, a pierwsze trochę inaczej skadrowane.
pumeks - Wto Kwi 13, 2021 2:10 pm

Dorzucę jeszcze taką w dość przyzwoitej jakości, to chyba pierzeja od narożnika Dmowskiego w kierunku Konopnickiej?
MłodyBocieK - Pią Kwi 16, 2021 3:49 am

Jeszcze zarchiwizujmy aukcyjny widok Hauptstrasse
Krzysztof - Sro Maj 05, 2021 5:44 pm

Z: https://www.facebook.com/...773965632732046
Krzysztof - Pią Maj 21, 2021 6:16 am

Z: https://www.facebook.com/...80044675350961/

Uzupełnienie wizerunku budynku nr 53 (wcześniej 19)

Krzysztof - Wto Cze 01, 2021 8:41 am

Z: https://www.facebook.com/...215001668521928
95 i przejście do szkoły.

MłodyBocieK - Wto Cze 01, 2021 11:01 am

Krzysztof napisał/a:
95 i przejście do szkoły

https://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=155339#155339 ale ja nie w tej sprawie...

Mleczarnia na Grunwaldzkiej:

pumeks - Wto Cze 01, 2021 11:32 am

MłodyBocieK napisał/a:
Mleczarnia na Grunwaldzkiej

Cenna fotka :huuurra:

MłodyBocieK - Sob Cze 12, 2021 1:39 pm

MłodyBocieK napisał/a:
w najbliższych dniach


Szeroko rozumianych... :hihi:
Po księgach pobuszowawszy daję te wycinki- po raz pierwszy wpis o urzędzie znalazłem w 1880 r pod An der Chaussee 30... (w księdze 6 lat późniejszej ktoś poprawił 30 na 70) ale w części ogólnej i tak pod żadnym adresem nie zapisano urzędu. Od 1886 urząd jest stale w części ogólnej i "urzędowej" pod 70.
Na razie tyle.

MłodyBocieK - Sob Cze 12, 2021 2:20 pm

Jeszcze druga rzecz- widok ( ŹRÓDŁO ) z wylotu Waryńskiego:
Krzysztof - Sob Cze 12, 2021 6:00 pm

MłodyBocieK napisał/a:
Po księgach pobuszowawszy daję te wycinki- po raz pierwszy wpis o urzędzie znalazłem w 1880 r pod An der Chaussee 30... (w księdze 6 lat późniejszej ktoś poprawił 30 na 70)

Możliwe, że w 1880 mieścił się pod numerem 30. To był narożny budynek za ob. Dmowskiego. Możliwe, że w 1886 przeniesiono go do budynku numer 70 (i to może tłumaczyć poprawkę). Na mapie z 1862 przy tym budynku jest napis "Stadt".
Nie wiem w którym roku następuje zmiana numeracji. Posesja 30 dostaje numer 36 (później 87), posesja 70 dostaje numer 72 (później 117)
Na mapie z 1909 poczta już jest oznaczona pod numerem 43, a w 1914 już jest na posesji 100 (później 108).

MłodyBocieK - Nie Cze 13, 2021 6:39 am

Tuś mi!
Nie mogłem znaleźć nic o Gasthausie zum rothen Krug, a tu pyk- wstawiona mapka i już coś się rusza- wygląda że się znalazła gospoda.

MłodyBocieK - Nie Cze 13, 2021 6:57 am

Krzysztof napisał/a:
Czy z tych wpisów adresowych da się dojść do informacji co stało się z budynkiem starej poczty? Czy zmienił użytkownika i dotrwał do 45 roku? Czy zburzono go i postawiono nowy większy dom?


Kolejna garść wycinków: w 1924 Koerner jako właaściciel znika na dobre również z własności sąsiednich parcel. Wydaje się na podstawie wpisów, że budynek podlegał adaptacji lub rozbudowie- ale nie ma wpisu "neubau" :???:

Krzysztof - Wto Cze 29, 2021 7:31 pm

w webarchiwum fotka aukcyjna
https://web.archive.org/web/20210626060954/https://i.ebayimg.com/images/g/kgAAAOSwvzVg1HfY/s-l1600.jpg
Od Wssowskiego w górę.

Krzysztof - Czw Paź 28, 2021 10:45 am

Takie nietypowe ujęcie.
Z: https://www.facebook.com/...174028409293385

MłodyBocieK - Sob Kwi 23, 2022 4:39 pm

Krzysztof napisał/a:
Ta po środku, numer dawniejszy - 129.


A kapkę wcześniej w ogrodzie...

MłodyBocieK - Nie Kwi 24, 2022 3:27 pm





Podobne... :???:

pumeks - Pon Kwi 25, 2022 10:27 am

MłodyBocieK napisał/a:
Podobne... :???:

Detal zwieńczenia tympanonu moim zdaniem rozstrzyga sprawę. Brawo :==

Krzysztof - Pon Kwi 25, 2022 11:01 am

Czyli wcześniejszy (1862) numer 81.
pumeks - Pon Kwi 25, 2022 12:00 pm

Na początku XX wieku, po rozbudowie (dobudowano pięterko), willa emerytowanego majora Friedricha von Leibitza (Wrzeszcz na dawnej pocztówce spacer pierwszy, str. 124-125).
MłodyBocieK - Pon Kwi 25, 2022 1:18 pm

pumeks napisał/a:
dobudowano pięterko


...oraz dzwonnicę :hihi:
W księgach adresowych nuda:
1869- kupiec Engel,
1878- jw (z podaniem odesłania do Piwnej 61)
1880- księga się zbiesiła, nie otworzyłem
1888- Raabe inżynier krajobrazu :mrgreen: (Kunstgärtner)
1902- von Liebitz major z Gdańska

MłodyBocieK - Pon Maj 02, 2022 3:26 pm

W wątku powojennych zdjęć wstawiałem archiwalne widoki, tu dam link do posta https://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=156391#156391

i jedno ze zdjęć

Krzysztof - Nie Maj 29, 2022 12:40 pm

Z: https://www.facebook.com/...713829369854912
Cytat:
Jan Chrościcki
Skrzyżowanie Grunwaldzkiej z Miszewskiego.
Unikatowe zdjęcie. To będzie 1950r.
Jarek Tabisz
Jan Chrościcki Dom Książki w budowie, jeszcze nie otynkowany

Krzysztof - Pon Cze 13, 2022 7:41 am

Z: https://www.facebook.com/...397295833625833
Krzysztof - Nie Cze 19, 2022 8:39 pm

Z: https://www.facebook.com/...416874951667921
Po prawej widać ostatnie chwile (pomimo dobrego stanu) dworu o numerze 21 (22). Na planie z 1908 na jego miejscu i na jego ogrodzie wytyczona jest już ulica obecnie Konopnickiej.

Krzysztof - Sro Cze 22, 2022 6:44 pm

Z muzeumpomorza.pl
Krzysztof - Sob Lis 19, 2022 12:13 pm

Z: https://www.facebook.com/...978935538909494
Cytat:
Wagon silnikowy serii 104-125 z wagonem doczepnym mija dzisiejsze skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej z ul. Do Studzienki i wspina się w stronę dawnego rynku 🚋

📸fot. ze zbiorów Sigurda Hilkenbacha (zdjęcie z książki "Tramwajem przez Gdańsk")

Krzysztof - Wto Gru 20, 2022 7:50 pm

Z: https://www.facebook.com/...JTEpMSf9ue8txfl
Cytat:
Wrzeszcz Gospoda „Pod Jedynką” na rogu Grunwaldzkiej i Sobótki.
Fot. Henryk Radowicz

Krzysztof - Sob Paź 14, 2023 1:41 pm

Z: https://www.facebook.com/...100078299940638
Krzysztof - Nie Paź 15, 2023 12:07 pm

1914.r

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group