Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - [SZUKAM]Niedzwiednik,Bärenwinkel: Zdjec ,artykulow itd.

reissdorf - Pią Kwi 21, 2006 9:16 pm
Temat postu: [SZUKAM]Niedzwiednik,Bärenwinkel: Zdjec ,artykulow itd.
Jak w temacie poszukuje jakichkolwiek wzmianek o niedzwiedzniku.

Mieszkam na Niedzwiedniku od 18 lat i interesuje mnie wszystko co znim zwiazane.
A szczegolnie stara strzelnica ktora pamietam jak przez mgle.
Prosze o jakies informacje zdjecia artykuly chcialbym sie dowiedziec czegos wiecej o moich rewirach :co_jest:

fritzek - Pią Kwi 21, 2006 9:25 pm

A może kolego, najpierw byś się przedstawił w wątku powitalnym?
A potem trochę poczytał posty i poszalał na wyszukiwarce :wink:

wodnik88 - Sob Kwi 22, 2006 3:49 pm

Ogólnie bardzo mało jest jakichkolwiek fotek. Wiem, że istnieją fotki z okolic 1920/30 bo takie widziałem. Przedstawiały budynek przy szkole społecznej wraz z mieszkańcami (chyba 3 osoby). Jeszcze inna przedstawiała widok na dzisiejsze osiedle Niedźwiednik z miejsca gdzie nasyp jest zasłonięty(przy schodachz nasypu w górę na teren Srebrzyska). Niestety widziałem te zdjęcia w przedszkolu(byłem gościnnie), które stało na przeciwko szkoły społecznej(jak słowak był nieprzebudowany), więc było to z dobre 10 lat temu.

A co do strzelnicy. Wiem, że znajdował się tam dzik. Czyli konkurencja ruchomej tarczy. :wink:

Sabaoth - Sob Kwi 22, 2006 3:57 pm

Z okolicy mam tylko zdjęcie od Hoffmanna ale to Brentau:
reissdorf - Sob Kwi 22, 2006 6:49 pm

Dzieki bardzo za garsc informacji,zawsze myslalem ze strzelnica byla wlasnoscia wojska bo jeszcze przed budowa nowej szkoly znajdowal sie na tym terenie dosc spory bunkier wojskowy teraz zostaly tylko 3 mniejsze.
W trakcie wyrownywania terenu pod szkole znaleziono pare niewypalow!!

Fatih - Sob Lip 08, 2006 11:48 am
Temat postu: Foty Niedźwiednik
Załączam fotę wysadzonego w powietrze wiaduktu nad słowackiego.
Fatih - Sob Lip 08, 2006 11:54 am

A propos tego zdjęcia z dwoma budynkami - są to budynki przy ul Trawki - w tle widać nasyp kolejowy z "dzikim" przejściem, ktore obecnie jest w tym samum miejscu. Co ciekawe wzgórza w tle są nie zalesione :???: Macie może jeszce nieco podobnych fotek, np cmentarza lub kościoła Brętowskiego ??
wodnik88 - Sob Lip 08, 2006 7:35 pm

Jedyna znane chyba zdjęcie wnętrza to to, ze strony Sabaotha.
Sabaoth - Sob Lip 08, 2006 8:03 pm

Bo przedwojennego zewnętrza to nie widziałem niestety :II
Fatih - Nie Lip 09, 2006 7:08 am

Poniżej kilka fotek nie istniejącej starej szkoły w Brętowie (rozebrana na początku lat 80-tych) tudzież "nowej" która dzisiaj stanowi część szkoły de la Salle.
wodnik88 - Nie Lip 09, 2006 12:45 pm

Rozebrana szkoła?! 8O

Fatih mógłbyś umiejscowić jakoś budynek starej (rozebranej) szkoły. Bo dotąd nie słyszałem, aby była jakaś rozebrana szkoła w tej oklicy.

grzechuu - Wto Lip 11, 2006 1:13 am

Fatih :== Te zdjęcia szkoły to rewelacja.
Nie wiem dlaczego nikt nic nie pisze, może dlatego, że mało znane te okolice :wink:

Też jestem ciekawy - czy ta stara szkoła stała w miejscu dzisiejszej, czy gdzieś indziej?

No i może masz jeszcze jakieś stare zdjęcia innych budynków? (kiedyś już pytałem o te okolice tutaj http://www.forum.dawnygda...lobekshof#71978 )

Fatih - Wto Lip 11, 2006 8:18 am

Budynek "strarej" szkoly stał na terenie działki szkoly de la Salle dokładnie na jej dolnej krawędzi wzdłuż ulicy słowackiego. Do dziś na terenie szkoły znajdują się betonowe schodki na skarpie, które prowadziły z części starej (parterowej) do nowej (dwupiętrowej). Schodki te przez dziesiątki lat stanowiły tło zdjęć "klasowych". Kiedy rozpoczynałem podstawówkę (1980) stara szkola jeszcze stała ale już nie była wykorzystywana do zajęć. Była wówczas magazynem staroci : starych ławek z kałamarzem, mebli i papierzysk. Wkrótce potem została rozebrana. Pamiętam, że jako kajtki zostaliśmy zatrudnieni do przenoszenia "skarbów" przed jej wyburzeniem. Wydaje mi się że wyburzona została po dobudowaniu nowej części czyli w roku 84 lub 85. Może ktoś to pamięta i potwierdzi...
W każdym razie niewątpliwie dzisiejsza SP38 jest w posiadaniu bogatej dokumentacji fotograficznej szkoły i okolic - ze strony www szkoly pochodzą także fotki które tu zamieściłem.
Pozdro.

Bartosz B. - Wto Lip 11, 2006 8:26 am

Fatih napisał/a:
Budynek "strarej" szkoly stał na terenie działki szkoly de la Salle dokładnie


To chyba musi być widoczny na takim zdjęciu z lat 50., które kiedyś wydrukowała "koszerna". Bodajże dwoje dzieci bawi się na wzgórzu nad skrzyżowaniem Potokowa-Słowackiego. Mam je zeskanowane w domowej kompie.

Fatih - Wto Lip 11, 2006 8:44 am

Wow. Czy mógłbyś "zapodać" to zdjęcie na forum ? :hurra:
Bartosz B. - Wto Lip 11, 2006 4:22 pm



Zupełnie zignorawełem wcześniej to zdjęcie z ul. Trawki. Przecież to pierwsza fotka na której widać nasyp przed wojną.

wodnik88 - Wto Lip 11, 2006 5:36 pm

Dlaczego nie wiem, z którego miejsca jest ta fotka :hmmm:

Może mała pomoc, prócz podpisu, że jest z Trawek bo nijak mi to tam pasuje.
No chyba, że tamten wysoki bydyneczek to preludium do "Brętowskiej Bramy" :P

grzechuu - Wto Lip 11, 2006 7:18 pm

hmm, a to by nie było czasem tak?
Na pierwwszym planie szkoła, a domki na dalszym planie to by była ul. Niedźwiednik.

Fatih - Wto Lip 11, 2006 7:22 pm

Dzięki Bartoszu. Fantastyczna fota - wątek fajnie się rozwija. No i udało się zlokalizować "starą" szkołę - widać ją jak na dłoni :hurra: (poniżej jeszcze raz fotka). Zdjęcie zrobione jest z płaskowyżu na południe od ul.Słowackiego. Duże boisko to miejsce gdzie teraz stoi głowny budynek de la Salle. Domki w oddali z prawej istnieją - to dzisiejsza ul.Niedźwiednik. Z domów poniżej po ostatnim poszerzeniu ulicy chyba nic już nie zostało. W każdym razie brawo !! :==
Bartosz B. - Sro Lip 12, 2006 7:47 am

wodnik88 napisał/a:
Może mała pomoc, prócz podpisu, że jest z Trawek bo nijak mi to tam pasuje.


Dyć ja mówiłem o tym zdjęciu (Hoffmana) na poprzedniej stronie. A te "moje" to lokalizacja dokładnie taka jak piszą Fatih z Grzechem. I to zdjęcie z lat 50. (pisze nie), więc jak może być przedwojenne. ;-p

Fatih - Sob Lut 03, 2007 10:25 pm

Hej
Temat szkoly w Brętowie wraca po wakacjach :)
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z końca lat 40-tych, kiedy to szkola rozpoczynała swoją powojenną działalność i uczyła głównie języka polskiego okoliczną ludność, która była niemal w 100% niemieckojęzyczna.
Fajnie jest tak po wielu wielu latach powpatrywać się w te twarze...
Starszy nauczyciel z wąsem na pierwszym i drugim zdjęciu to Stanisław Gierlach. Pierwszy kierownik szkoły, który podniósł ją z wojennych zniszczeń.

Może ktoś z was ma również inne stare, powojenne zdjęcia uczniów, szkoły i okolic??

pozdro
Fatih

gargoyle dfl - Sob Lut 03, 2007 11:22 pm

a mozesz zdradzic jakie roczniki na tych zdjeciach sa??
dariusz08 - Pią Lut 16, 2007 7:46 pm

No pięknie ,jak zobaczyłem zdjęcie mojej starej szkoły(tej ceglanej) to aż się łezka zakręciła.
Pamiętam jak na przerwach wyskakiwałem przez okno na parterze bo było szybciej na boisko do dwóch ogni które znajdowało się za szkołą.
Natomiast przed szkołą mieliśmy boisko do "nogi".
Co do tych schodów to rzeczywiście były one ulubionym miejscem gdzie pstrykano sobie pamiątkowe fotki.
Sam mam jedno takie na którym jestem razem ze swoja klasą,to było chyba w 1979 roku.

Zygfryd - Sob Kwi 07, 2007 10:06 pm

Pozdro, dzięki za zdjęcia, niedługo od kolegi dostanę kilka zdjęć to wrzucę.

A tak w nawiasie, mieszkam od prawie 17 lat na niedźwieniku, znaczy w pewnym sensie urodziłem się tutaj, wychowałem, bawiłem i w ogóle.

Ciekawi mnie fakt że na samej górze Niedźwiednika lezy kamień młyński. Aktualnie zniszczony, ale jeszcze około 10 lat temu cały. Ciekawi mnie z jakich czasów on jest? Przyglądając się jarowi i bagienku 'wegetującemu' niedaleko to pewno kiedyś przepływał tam strumień który spływał wzdłu(ó?)ż ul. Góralskiej. Stał tam prawdopodobnie wiatrak, pozostała tylko typowa roślinnosć 'poludzka' czyli krzaki bzu, kasztan, pokrzywy(chociażby tak utrzymuje mój ojciec, a ja mały głupi mieszczuch mogę się nie znać i mylić)

Zygfryd - Nie Kwi 08, 2007 6:32 am

http://img84.imageshack.u...p4080006wl3.jpg - na lewo zarysy Niedźwiednika, na prawo, taki wąwozik, gdzie po roztopach jest bagno, a kiedyś prawdopodobnie płynęła rzeczka i stał wiatrak albo młyn
Potem poszedłem dalej, przed bagienkiem całorocznie stojącym i zasyfionym śmieciami idę trochę głębiej w las, kiedyś pamiętam, jakis spryciarz zawiesił linę na drzewie i wszystkie dzieci się huśtały tam. Ale wiadomo na Niedźwiedniku takie liny praktycznie wszędzie powstawały.
http://img296.imageshack....p4080007ex7.jpg
http://img136.imageshack....p4080008hp3.jpg
http://img296.imageshack....p4080010rp1.jpg - oto pierwszy kawał kamienia. Na metrówce miałem juz około metra trzydziestu centymetrów.Na trzecim zdjęciu widoczny jak leży i dwa malusie pod nim(żesz wa znów poruszone, wina aparatu taki gówniak zwykły). Średnica około 60cm.(nie licząc dziurki w środku)
http://img366.imageshack....p4080009as3.jpg - drugi kawałek kamyka, leżący w dole, w którym kamień młyński był usadowiony. Szkoda że poruszyłem.
http://img136.imageshack....p4080012kg6.jpg - inny znów gdzieś odwalony obok, średnica pół metra, szkoda że nic nie wyszło z tą miarką.
http://img87.imageshack.u...p4080013zm9.jpg - następna część
http://img372.imageshack....p4080014op0.jpg - poruszone ;[ a nawet oparłem się o drzewo. Ale możecie bawić się w odszukiwanie trzech kamieni z czterech ;)

A tu ciekawostka:
Obok działek niedaleko wału i kościoła brentowskiego, jest miejsce co prawda brudne obleśne i zasyfione(kochani działkowcy), ale zwraca uwagę. Czemu? Kazdy sobie pomyśli, e pewnie zwykła działka stała. Ale jak by się tak przyjżeć, to jedyne fundamenty które tu są, to kilka naprawdę ciężkich i dużych kawałów kamienia. Przecież nikt nie jest takim psycholem żeby se robić podwaliny działki z kamienia(nie?).
http://img264.imageshack....p4080003po3.jpg
http://img63.imageshack.u...p4080004ud1.jpg
http://img338.imageshack....p4080005cl5.jpg - a obróćcie sobie monitor :mrgreen:
W każdym razie jakies to nienaturalne jest.

EDIT:

Zdjęcia - chyba pierwsza połowa lat 60.

- widok na Barenwinkel, tak myslę, bo w oddali są typowe dla ulicy Niedźwiednik domki. Ale moge się mylić.

- widok na szkołę przebudowaną już, w miejscu zdjęcia stoją już bloki.

- trudno mi określić zdjęcie, ale wydaje mi się że to jest rzut w stronę potokowej, moreny srebrników i aktualnie potocznie zwanego przez nas, młodzież, płaskowyżu(najlepsze miejsce ogniskowe na całym Niedźwiedniku ;) )

wodnik88 - Nie Kwi 08, 2007 6:49 pm

Zajrzyj tu -> http://www.forum.dawnygda...ighlight=lipnik
Zygfryd - Nie Kwi 08, 2007 9:03 pm

http://sabaoth.infoserve....e/tour/z23.html a umiałby ktos to zlokalizować?

PS. o takie coś znalazłem, szwabskiego nie znam, ale TU jest jakieś drzewko. I mnie niesamowicie ciekawi o czym ono mówi.

Krzysztof - Wto Kwi 10, 2007 10:59 pm

Cytat:
Przecież nikt nie jest takim psycholem żeby se robić podwaliny działki z kamienia(nie?).

Był taki okres w historii, nie tylko Gdańska, że łatwiej było pozyskać oszlifowany blok granitu (stopień schodów?), niż legalnie kupić worek cementu. :brake:

grzechuu - Sob Cze 23, 2007 4:55 pm

znalazłem takie ciekawe zdjęcie Niedźwiednika, sprzed budowy ronda "o długiej nazwie" :hihi:
niestety czegokolwiek po Lobekshofie nie widać/albo już nie ma :II

Ponury2 - Sob Cze 23, 2007 5:52 pm

Pozostałości Lobekhofa zasłaniają te drzewa po prawej. Wtedy jeszcze stały ostatnie kawałki. Mur i część pomieszczeń gospodarczych zajmował warsztat samochodowy aż do budowy drugiej nitki ul. Słowackiego na początku XXI wieku :)

Świetne te zdjęcie Niedźwiednika z lat 50`dziesiątych XX wieku. Układanka historii mojej dzielnicy powoli nabiera kształtu. Te pola w oddali zaraz po lewej to już początek starej strzelnicy. Teraz jedynie czekać aż ktoś znajdzie jakieś zdjęcie Lobekhof lub też zabudowań na górze, na Lipniku :)

grzechuu - Sob Cze 23, 2007 11:49 pm

No ja tych pozostałości nie pamiętam (za młody byłem i nie w głowie takie mi były). Możesz powiedzieć (póki jeszcze tu jestes :wink: ) czy to ten warsztat, o którym piszesz, widać na tym wycinku z Atlasu Gdańskiego?
I widać jeszcze coś w stronę wiaduktu (przy końcu zbiornika wodnego) - czyżby jakiś starszy dom? Ktoś pamięta?

Ponury2 - Nie Cze 24, 2007 7:45 am

To chyba jest w prawym górny rogu mapy, pomiędzy ulicą a stawem.

Starsza Pani mówiła mi, że tam jeszcze po wojnie były jakieś konie, chlewik, część budynku jakiegoś pałacyku (?), a także że Milicja znalazła tam jakieś pistolety pochodzące jeszcze z czasów wojny. Na pobliskim nasypie linii Gdańsk-Kartuzy znalazłem dużo łusek niemieckich, taśmę po amunicji od MG-34 (rkm, niezła pukawka niemiecka), a także dużo samych grotów pocisków. Musieli się nieźle strzelać z Rosjanami, w końcu bronili tego wysadzonego wiaduktu :)

Zakładam że ten Lobek to mógł być jakiś wywłaszczony przez rząd pruski dawny właściciel całego Niedźwiednika albo jeszcze większej okolicy. Lub też to była po prostu karczma, taka jak ta w Golden Krug :)

Tak przy okazji do legendarnego wątku zestrzelonego w okolicy Niedźwiednika bombowca B-24 Liberator w dniu 8 sierpnia 1944 roku. Być może właśnie w okolicy Lobekhof nieźle oberwał od jakiejś mobilnej armatki fflak np. 2 cm FlaK 30/38/Flakvierling :) Bynajmniej Pani mówiła że załoga spłonęła żywcem, a po wojnie części maszyny leżące gdzieś koło ulicy Słowackiego (podobnie jak Me-109 porzuconego w 1945 r.) poszły na złom :P

wodnik88 - Nie Cze 24, 2007 10:09 am

A ja może też spróbuje coś napisać. Pamiętam stan od około 1994 roku bo miałem wtedy 6 lat. Wiem, że oś jezdni łamała się przy początku (patrząc w stronę Wrzeszcza) muru od Lobeck'a. Pamiętam też, że około 5 metrów od przystanku też w stronę Wrzeszcza znajdował się zjazd ze Słowaka w stronę zbiornika retencyjnego. Pamiętam to ponieważ tam "odpoczywał" beczkowóz, który często bywał u mnie "na górze" w czasie moich najmłodszych lat. Ale na tym zdjęciu jest zupełnie inna droga. Szersza i o wiele dalej od przystanku. I to na dodatek na załamaniu osi jezdni, a tam wg. mnie znajdował się róg muru. Ale za to widać rozjeżdżony pas
trawy do "tłumiki-naprawa'' (Lobeckhofu), gdzie kończy się mur (niebieska linia).

Jadnak wiem, że już wtedy jedyna pozostałość z tej posiadłości to ten mur. Nie raz próbowałem zajrzeć do środka i pamiętam, że wew. był mały placyk i jakieś zadaszenia własnej roboty. I niestety nic więcej.

grzechuu - Nie Cze 24, 2007 7:00 pm

Aaa, czyli to tam dalej trochę było, nie na samym rogu. I dzięki za lokalizację muru :)

wodnik88 napisał/a:
Ale na tym zdjęciu jest zupełnie inna droga. Szersza i o wiele dalej od przystanku. I to na dodatek na załamaniu osi jezdni, a tam wg. mnie znajdował się róg muru.

Hmm, tak myślę, że tutaj, to juz mogą być przygotowania do poszerzania Słowaka. I tak jakoś dziwnie zbiornik przecina.

Ponury2 napisał/a:
Zakładam że ten Lobek to mógł być jakiś wywłaszczony przez rząd pruski dawny właściciel całego Niedźwiednika albo jeszcze większej okolicy. Lub też to była po prostu karczma, taka jak ta w Golden Krug :)

O przeszłości tego miejsca jest trochę w Historii Gdańska, tomIII. Dawniej był tam też młyn, ale mapki chyba bedą pasowały bardziej w innym temacie, bo taki trochę bałagan się robi w tych brętowskich wątkach :)

Ponury2 - Nie Cze 24, 2007 8:21 pm

"Dwór Macierzysty" ? http://www.danzig-online.pl/dziel/wrzeszcz.html może to chodzi o Dwór Srebrniki?

Kamienny młyn? Pewnie chodzi o młyńskie koło kamienne, dawniej w lesie(wtedy jeszcze polu) na ul. Góralskiej :)

Dzięki za kolejne informacje :)

wodnik88 - Nie Cze 24, 2007 10:16 pm

Ponury2 napisał/a:
(...)Kamienny młyn? Pewnie chodzi o młyńskie koło kamienne, dawniej w lesie(wtedy jeszcze polu) na ul. Góralskiej :) ...


Nie to o czym piszesz to Lipnik. Kamienny młyn o ile pamiętam znajdował się w okolicy ujścia ul. Ogrodowej, tam gdzie jest ten zbiornik retencyjny. Obok ujścia Strzyży do tego zbiornika stoi jakiś budynek i niby to on był tym młynem.

(Mogłem się pomylić odnośnie nazwy) :wink:

Tyle, że tam jest napisane iż ma być to posiadłość a nie pojedyncze zabudowanie :yyy:

grzechuu - Nie Cze 24, 2007 11:14 pm

Ponury2 napisał/a:
"Dwór Macierzysty" ? http://www.danzig-online.pl/dziel/wrzeszcz.html może to chodzi o Dwór Srebrniki?

Chyba jednak nie, bo jest do tego tekstu przypis:
"92 Srebrniki powstały w wyniku podziału w połowie XVIw. tego rozległego dworu"
więc jak rozumiem Macierzysty został podzienlony na mniejsze w tym - Srebrzysko, Niedźwiednik i Lobeckshof :hmmm:

wodnik88 napisał/a:
Kamienny młyn o ile pamiętam znajdował się w okolicy ujścia ul. Ogrodowej, tam gdzie jest ten zbiornik retencyjny.

Ten przy Ogrodowej to był Brętowski Młyn. Znalazłem jeszcze jedną mapkę (oprócz tych: okolice Brętowa ) i tu właśnie kamienny jest bliżej np. ul. Słowackiego (Steine M.). Czyli by się zgadzało z ksiażką :)

Ponury2 - Wto Sie 28, 2007 3:44 pm

Szukamy dalej.... 8)

Dzień za dniem mija na Niedźwiedniku. Gdy jest wieczór, nieraz stajemy na jednym ze wzgórz osiedlowych, spoglądamy w stronę nasypu dawnej linii kolejowej i zastanawiamy się co jeszcze kryje to osiedle :) Rozmyślamy, rozmawiamy o tym co bylo, co będzie i gdzie szukać kolejnych inspiracji. Swoją pasją zaraziłem już conajmniej dwie osoby :)

W lesie drogi takie same jak zawsze. W gorące dni zakurzone, a w deszczowe zabłocone. Idąc drogami, nieraz zastanawiamy się co też widziały te stare drzewa rosnące w Alei Brzozowej. Musiały wiele widzieć :yyy:

Spotykamy stare zakola, strumienie, drogi, ziemianki, okopy. Próbujemy wyobraźić sobie ludzi, którzy żyli i mieszkali na osiedlu w różnych epokach.

Widzimy zaraz za "Lipnicką Drogą" oczami wyobraźni kawalerię Szwedów pędzących w XVIII wieku galopem przez Szwedzką Groblę.

Widzimy wojska napoleońskie idące zwartym szykiem do szturmu na Gdańsk na początku XIX wieku.

W okolicy Złotej Karczmy w okopach za szkołą policji widzimy oczami wyobraźni baterie niemieckich kultowych dział 88 milimetrów tłukących do radzieckich czołgów jadących polnym drogami poniżej, w Matarni.

I tak dalej....

Ot, nostalgia i chęć aby choć na chwilę móc przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądało życie na Niedźwiedniku 60, 100 i 200 lat temu na przykład :)

grzechuu - Czw Sie 30, 2007 1:22 am

Ponury2 napisał/a:
i gdzie szukać kolejnych inspiracji.

Może tu? Mnie zaskoczyło.
Książka wydaje się trochę "ubarwiona", ale całkiem by tego przecież nie wymyslili :wink:

Ponury2 - Czw Sie 30, 2007 12:42 pm

Dzięki za fajną informację :) Bycze wzgórze :) Wiem gdzie to jest :) W 1945 roku chyba było tam kilku okopanych żołnierzy niemieckich - masa łusek od mauserów. Siedziało tam pełno amunicji w ziemii i niewypałów - saperzy z Tczewa byli kilka razy.

Ciekawe byłoby dodarcie poprzez Archiwum Państwowe lub PAN w Gdańsku do materiałów tych niemieckich archeologów. Ciekawe co tam konkretnego znaleźli? Może te niemieckie kwity nadal są w posiadaniu archiwum w Gdańsku?

Zygfryd - Czw Mar 06, 2008 6:48 pm

Cytat:
Książka wydaje się trochę "ubarwiona", ale całkiem by tego przecież nie wymyslili
Nie potrafię sobie tego zobrazować i umieścić w przestrzeni. :hmmm:
Ponury2 - Sro Mar 26, 2008 4:59 pm

Zygfrydzie, po ogrodzeniu Szpitala Psychiatrycznego. Tak jak na zdjęciu. Tam, gdzie kończy się ogrodzenie na pozbawionym niemal drzew wzniesieniu. Ze wzgórza idealny widok na wieżowce położone na Morenie. Tak jak na zdjęciu. Tam masz Bycze Wzgórze.

Na górze masa kamieni, ziemia to jakiś niby żwir ?! Dziwne. Ciekawe czy terenem w końcu zainteresują się archeolodzy?

grzechuu - Pią Cze 20, 2008 5:26 pm

To zdjęcie już na Forum było ze 2 razy chyba - ale nie było chyba wspominane, że tam na końcu coś ciekawego widać.
Według mnie na końcu ulicy "Niedźwiednik" z nowszymi domami widać najstarszą część miejscowości - "Barenwinkel". :hmmm:

Z tamtego gospodarstwa chyba już do dziś nic nie pozostało? Tak przynajmniej to wygląda na mapach, bo osobiście się niestety jeszcze nie wybrałem na zwiedzanie :wink:

Ponury2 - Nie Cze 29, 2008 1:31 pm

Cholera, wydaje mi się że w terenie jeden budynek gospodarczy przetrwał. Dokładnie naprzeciwko obecnego PKO, po drugiej stronie ulicy. Jakiś taki stary, cegły nie te, ale zbudowany widać na fundamentach czegoś większego.

Jak będę za tydzień to pstryknę :)

tom - Wto Sty 13, 2009 7:19 pm
Temat postu: zdjęcia
Witam Forumowiczów,
chciałbym podjąć wątek przedstawionych zdjęć. Mam nadzieję iż Fatih nie obrazi się za wyręczenie z zadanego pytania.
Najłatwiej - zdjęcie nr. 3 - lata 55 , może 53. Jeżeli chcecie - to opiszę je dokładnie, włącznie z imionami...
Pozdrawiam
Tomek

Krzysztof - Sob Sty 17, 2009 7:10 pm

Zygfryd napisał/a:
http://sabaoth.infoserve....e/tour/z23.html a umiałby ktos to zlokalizować?

Wprawdzie autor pytania dawno tu nie zaglądał, a i problem nie jest, z tych najważniejszych, ale mnie to zainteresowało i oto rozwiązanie:
Fotograf stał w miejscu obecnej jezdni ul. Góralskiej (1). Narciarz przy skarpie istniejącego do dziś jeziorka (J). Po lewej jest, dziś zadrzewiona, górka (G). W dole teren strzelnicy (S S S). Za nią: dolinka (D), po lewej - górka na której obecnie jest parking (P), i dalej wzniesienie obecnej ul. Leśna Góra z nie istniejącym zabudowaniem (Z).
Zdjęcie ze stawkiem zrobiłem trochę bliżej niego i niżej. Leśnej Góry stąd teraz nie widać, ale zdjąłem ją z punktu "2".

Krzysztof - Sob Sty 17, 2009 7:15 pm

Stawek obecnie.
Ponury2 - Nie Sty 18, 2009 12:19 am

Wzorowa dokumentacja. Kolejna zagadka rozwiązana :huuurra:
Panbary - Wto Sty 20, 2009 4:53 pm

Brawa dla Krzysztofa :==
grzechuu - Czw Sty 22, 2009 6:10 pm

super, więcej takich postów :==
ale mimo wszystko mam :skolowany:

czy to te same pagórki jak pozwoliłem sobie zaznaczyć?

Ponury2 - Czw Sty 22, 2009 6:41 pm

Zaraz koło narciarza widać fragment oberwanej piaszczystej skarpy. I to także pasuje. W miejscu tego fragmentu są obecnie widoczne budynki, ale ciut wyżej jeszcze z 15 lat temu był widoczny podobny ciąg oberwanej skarpy. Tym samym obrywała się ona przez te wszystkie lata bardziej ku górze, aż około dziesięciu lat temu umocniono ten fragment skarpy, zrobiono takie umocnione drewniane schodki itd.
Krzysztof - Czw Sty 22, 2009 10:51 pm

grzechuu napisał/a:
czy to te same pagórki jak pozwoliłem sobie zaznaczyć?

Tak sądzę. Wydaje mi się, że lewa górka została trochę zniwelowana.
Pewne niedopasowania mogą wynikać z tego, że moje zdjęcie było robione z punktu "2" (nad głową narciarza), czyli sporo bliżej tych górek.
Las się trochę rozlazł, ale jego zwarty kompleks pasuje na obydwu zdjęciach.

hausik - Pon Sty 26, 2009 8:27 pm

witam-na poprzedniej stronie jest mapka zamieszczona przez grzechuu-zamieszczone na niej budynki nie moga juz istniec,gdyz znajdowaly sie ZA budynkiem,w ktorym jest pko,pizzeria
Mario - Sro Lut 24, 2010 12:35 pm

Jestem pod wrażeniem......moj Heimat..........Zawsze mnie zastanawia fakt ze na zdjeciach z okresu WMG wzgórza sa w wiekszosci nie zalesione....czy macie podobne wrażenie?
Sabaoth - Sro Lut 24, 2010 4:46 pm

Tak, przed wojną większość wzgórz nie była zalesiona. Wyjątek stanowiła Jaśkowa Dolina i okolice.
Ponury2 - Sro Lut 24, 2010 8:42 pm

Mario napisał/a:
moj Heimat


A nie Niedźwiednik? :???:

wodnik88 - Pon Maj 24, 2010 4:08 pm

Witam,
Dzisiaj przeglądając album zdjęć lotniczych natrafiłem na coś co mnie zainteresowało.


Początkowo myślałem, że to dworek Lobechof'ów, ale to zabudowania na wzgórzu.
Większa rozdzielczość zdjęcia

Czy widzieliście kiedyś choćby na mapach coś takiego? Bo to nie jest jakaś altana, a jakieś budynki.

grzechuu - Pon Maj 24, 2010 9:06 pm

Nie chcę rozstrzygać, ale wydaje mi się, że to budynki za wzgórzem mimo wszystko :???:
tylko się tak zlało :???:

[Pozwól, że wrzucę poglądowo zmniejszony fragment zdjęcia - bo tamto powiększenie nieco wolno się otwiera]

rykosz - Wto Maj 25, 2010 1:33 am

Rewelacja :==
gargoyle dfl - Wto Maj 25, 2010 2:29 am

jejku jak fajnie pusto wszedzie i most caly... :==
wodnik88 - Wto Maj 25, 2010 5:18 pm

grzechuu napisał/a:
Nie chcę rozstrzygać, ale wydaje mi się, że to budynki za wzgórzem mimo wszystko :???:
tylko się tak zlało :???:


Chyba rzeczywiście to tylko tak dziwnie wygląda. Ale w porównaniu do innych budynków to ta ?stodoła? była cholerka sporawa. W porównaniu np. do budynków Srebrzyska to naprawdę było to nie byle co.

Ponury2 - Sro Cze 02, 2010 2:07 pm

Górka pasuje. W 1945 r. stanowiska niemieckie, w tym snajpera. Do dzisiaj leży tam masę łusek, w tym zapewne i do Mausera w wersji snajperskiej. Idealnie pole ostrzału.
wodnik88 - Czw Maj 05, 2011 1:18 pm

Odświeżę trochę temat.

Otóż nieraz chciałem zapytać o budynek "starej podstawówki", ale jakoś nie udało się.
Chodzi mi o to, że szkoła niemiecka mieściła się w niskim budynku przy Słowackiego w miejscu mniej więcej dzisiejszej kaplicy. I tak przynajmniej do 1945.
A zatem jaką funkcję pełnił wówczas budynek późniejszej podstawówki 38? Bo w 1929 góruje nad innymi chałupami.


Hochstriess - Czw Maj 05, 2011 7:32 pm

Stara szkoła i nowa szkoła. Ten budynek był budowany jako szkoła.
wodnik88 - Nie Maj 08, 2011 6:40 pm

Ale skoro budynek "nowej" szkoły był już w 1929, dlaczego do lat powojennych działała w starym budynku?
Dlaczego po wojnie nie wyremontowano odrazu nowego budynku szkoły?

Hochstriess - Sob Sie 13, 2011 10:36 pm
Temat postu: :-)
Punk`s not dead! W tle strzelnica, zdjęcie robione na Spitsbergenie w 1984 roku.
pumeks - Nie Sie 14, 2011 7:24 pm

Czadowa fryzura :ok:
danziger - Nie Wrz 25, 2011 7:13 pm

Zdjęcie cosik wcięło...
Hochstriess - Wto Wrz 27, 2011 8:38 pm

O, faktycznie. Poszukam w czeluściach i wkleję jeszcze raz.
Miro - Sro Wrz 28, 2011 11:57 am

Znalazłem na moim dysku takie zdjęcie, rewelacja to nie jest
ale skoro jest taki temat to wstawiam.

Mir

wodnik88 - Sro Wrz 28, 2011 1:45 pm

Fajna fotka. Bardzo ten teren dzisiaj nie odbiega swoim wyglądam od dawnego.
A czy to jest jakaś pocztówka?

Miro - Czw Wrz 29, 2011 1:19 pm

To jest ilustracja z jakiejś książki, którą kiedyś skopiowałem.
Szukając źródła ( bez rezultatu) znalazłem jeszcze to.

Miro

Krzysztof - Czw Wrz 29, 2011 7:59 pm

Miro napisał/a:
bretowo.JPG

Jeśli dobrze rozszyfrowałem podpis - to jest to wyrobisko kopalni węgla brunatnego, "węglisko" na Niedzwiedniku. Czy ktoś bieglejszy w niemieckim mógłby przetłumaczyć podpis pod drugim zdjęciem :masta:

norveg - Czw Wrz 29, 2011 8:22 pm

Krzysztof napisał/a:
Czy ktoś bieglejszy w niemieckim mógłby przetłumaczyć podpis pod drugim zdjęciem


Ciężko mówić o jakiejś biegłości, ale:

Widok na wzgórza morenowe w Brętowie, okręg Gdańskie Wyżyny

Krzysztof - Czw Wrz 29, 2011 10:07 pm

Dzięki :zgooda: Ten podpis niewiele uściśla :II
To może być to samo wyrobisko :hmm: tylko z większej odległości.

pumeks - Czw Wrz 29, 2011 10:22 pm

"Grundmoränenlandschaft" to dokładnie chyba będzie "krajobraz moreny dennej", w odróżnieniu od np. moreny czołowej (Endmoräne)
wodnik88 - Pią Wrz 30, 2011 10:32 am

To drugie zdjęcie jest zrobione z nasypy kolejki w stronę węgliska. Chociaż wydaje się, że nie z nasypu, a z miejsca gdzie on się znajduje.
norveg - Pią Wrz 30, 2011 3:08 pm

Cytat:
"Grundmoränenlandschaft" to dokładnie chyba będzie "krajobraz moreny dennej", w odróżnieniu od np. moreny czołowej (Endmoräne)


Zapewne Pumeksie masz rację. Biegłości w niemieckim u mnie żadnej, ale czasem chyba sobie radzę;)

Miro - Pon Sty 23, 2012 1:57 pm

Nie wykluczone w okolicach Lobeckhof bei Brentau
wydobywano węgiel brunatny.
Co może sugerować zdjęcie i jego opis.

Miro

Bodo - Nie Sty 22, 2017 9:50 pm


Mam takie samo oryginalne zdjęcie "brętowo klasanr3"mój ojciec stoi drugi z prawej w górnym rzędzie😊😊😊

barmiz1 - Sro Maj 17, 2017 2:44 pm

Sabaoth napisał/a:
Z okolicy mam tylko zdjęcie od Hoffmanna ale to Brentau:



W sumie to też kojarzę.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group