Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - okolice Brętowa

grzechuu - Czw Kwi 20, 2006 6:59 pm
Temat postu: okolice Brętowa
Sabaoth (jakiś czas temu na 4 stronie tematu o mapach) napisał/a:
Ogrodowa mówisz, wyjeżdżając spod wiaduktu w pierwszym domu po prawej (stoi przed nim, a może juz nie, kapliczka i dwa stare drzewa) mieszkają (mieszkały?) siostry zakonne. Z tyłu domu miały ogródek czy coś co przypominało sad.



kapliczka stoi, niewielka, więc trzeba się przyjrzeć, drzewa też stoją mimo, że są bardzo pochylone :)

nie stoi natomiast budynek po przeciwnej stronie ulicy Ogrodowej (tak trochę w głębi) - jesienią widziałem, że miał spalony dach - teraz są tylko ok metrowe mury

i jest jeszcze jedno ciekawe miejsce - po drugiej stronie wiaduktu - resztki zabudowań, ale kiedy przestały istnieć to pojecia nie mam

PS nie wiedziałem czy warto otwierać nowy temat, no ale nie chciałem też w tamtym zbaczać :wink:

grzechuu - Sob Maj 13, 2006 10:15 pm

a taki ciekawy domek stoi koło Potokowej (blisko miejsca gdzie Potokowa łączy się z Rakoczego), i z tego co widać, to długo już nie postoi :II
Panbary - Nie Maj 14, 2006 11:08 am

Pamiętam jak się spalił z 3 lata temu jakoś...
TOMB - Czw Maj 18, 2006 2:02 pm

W 1984 roku pracowałem na poczcie jako listonosz (wtedy oficjalna nazwa -doręczyciel). Chodziłem w rejonie Brętowo w zastępstwie kiedy listonosz który miał przydzielony ten rejon był na zwolnieniach.... Więcej tam było chodzenia niż doręczania listów, bo rejon był bardzo rozległy Od Słowackiego po Matemblewo, Dolne Migowo, Potokową i wspomnianą Ogrodową.... Jeśli mnie pamięć nie myli to przy Ogrodowej były trzy adresy doręczeń.... wspomniane Siostry Zakonne (chyba nr2) i jeszcze dwa - jeden z nich to było napewno ogrodnictwo ze szklarniami. Ale numerów ich nie pamiętam. A te ruinki za wiaduktem, to z tego co pamiętam to chyba zniszczenia wojenne albo tuż powojenne, bo ten stary listonosz którego zastępowałem, nic nie wspominał o innych adresach w tej okolicy. A chodził tam pewnie jescze od lat 60-tych.
grzechuu - Wto Maj 30, 2006 10:21 pm

no te "ruinki" wyglądają na stare, zarośniete są krzakami,

ale ciekawe, że na planach jeszcze są zaznaczane (pewnie z powodu zaniedbań przy aktualizacjach :) )
np na IPG są zaznaczone - jako 3 i 4 - ( http://www.ipg.gdansk.gda.pl/index.pl.html )

grzechuu - Pią Cze 09, 2006 3:21 pm

Tak sobie przypomniałem, że kilka lat temu, podczas poszerzania ul. Słowackiego, miasto miało jakieś problemy z przesiedleniem kilku gospodarstw. Pamięta może ktoś coś więcej?

Może ma ktoś jakieś zdjęcia budynków, których już nie ma? Domyślam się, że chodziło o te w pobliżu Niedźwiednika (na odcinku od Niedżwiednika w stronę lotniska). Część budynków pozostała, niektórych już nie ma. Miedzy innymi dawnej posiadłości Lobekshof, która już była kiedyś tu na forum wspominana.

Mr X - Wto Cze 13, 2006 3:18 pm

Te resztki zabudowan to stara działka budowlana...wyglada tak jak na pierwszym zdjeciu z 20-30 lat!! Jak byłem małym to czesto tam chodziłem...z 15 lat temu!! A co do tego spalonego domku co teraz to ruina / z pierwszej mapki / to tez nalezał on do sióstr..ale jakos pół roku temu sie nieszczęsliwie sie zapali dach i było juz po domku / podbno nikt nie ucierpiał / .
grzechuu - Pon Wrz 04, 2006 11:41 pm

Widziałem ostatnio książkę "Pod znakiem swastyki, Gdańsk 1943-1944"
Na kilku stronach są zdjęcia z prac fortyfikacyjnych w rejonie "Piecki - Brętowo" we wrześniu 1944 i Srebrzyska w listopadzie 1944 - budowanie rowów przeciwczołgowych z udziałem ludności cywilnej.
Na zdjęciach widać niewielkie domki - domyślam się że to domy z początku ul. Potokowej.

Czy ma ktoś może tą książkę w swoich zbiorach oraz mozliwość ukazania tych zdjęć na forum? :P (by mozna było spróbować dokładniej zidentyfikować domki)
I drugie pytanie - czy są jeszcze jakieś ślady po tych rowach?

roland - Wto Wrz 05, 2006 7:37 am

Posiadam ksiązkę, którą wspominasz, wieczorem spróbuję odszukać zdjęcia o których mowa :D .
jayms - Sro Wrz 06, 2006 2:26 pm

To są zdjęcia z tego albumu.Wydaje mi się,że te domki w tle to prędzej Suchanino niż ul.Potokowa.
grzechuu - Sro Wrz 06, 2006 6:29 pm

Dzięki! :)
Całkiem możliwe, że to Suchanino - teraz widzę, że domy są jakby po dwóch stronach ulicy (to Potokowa by odpadała). Jeszcze myślałem o Migowskiej, ale ona jest raczej otoczona wzgórzami wiec chyba też odpada.

No nic, trzeba bedzie się kiedyś przejść :)

binkowskig - Sro Lut 14, 2007 6:40 pm

Mr X napisał/a:
Te resztki zabudowan to stara działka budowlana...wyglada tak jak na pierwszym zdjeciu z 20-30 lat!! Jak byłem małym to czesto tam chodziłem...z 15 lat temu!! A co do tego spalonego domku co teraz to ruina / z pierwszej mapki / to tez nalezał on do sióstr..ale jakos pół roku temu sie nieszczęsliwie sie zapali dach i było juz po domku / podbno nikt nie ucierpiał / .


Witam.Jestem nowy Mam na imie Grzegorz, mieszkam w Radomiu, wiek...no juz po mału z górki - 40. W latach 1974- 1987 co roku spedzałem wakcje przy Ogrodowej 5 - tym spalonym domku na przeciwko domku sióstr. W tamtych latach to były piękne dziewicze tereny, niby nad morzem ale jakby w górach...do czasu jak zaczeto budową Niedzwiednik a pozniej Morene. Cywilizacji nie dało się zatrzymać. To były piękne czasy gdy latało sie po okolicznych wałach byłej kolejki, morenach czy z dreszczykiem przekradało na poligon. Znalazłem to forum i juz się stałem jego fanem. Może wniosę cos nowego do wiadomości tu znajdujacych sie. Ten spalony domek w ktorym mieszkała moja rodzina nie należał do sióstr. W 1986 roku moja rodzina sprzedała go jakiejs firmie zajmujacej się zielenią a dalszych losów juz niestety nie znam . Wiem od rodziny , że kilka lat temu zapalił sie dch. Mam troche fotek z tamtych lat- ech co to były za czasy.Pozdrawiam grzegorz

gargoyle dfl - Sro Lut 14, 2007 8:32 pm

pssst p.binkowskig ,zanim wpadnie tu porzadkowy to sprobuj odnalezc watek powitalny i nie musisz dublowac tematow ,aha i wrzucaj te zdjecia jak najszybciej bo sie nie moge doczekac :tuptup: (kiedys sasiad ze Slowackiego 105)
grzechuu - Sro Lut 14, 2007 8:54 pm

to samo miejsce w 2006r. :|

[czekamy na więcej zdjęć :== ]

binkowskig - Sro Lut 14, 2007 10:05 pm

grzechuu napisał/a:
to samo miejsce w 2006r. :|

[czekamy na więcej zdjęć :== ]


Witam. Przepraszam za jakieś formalne gafy...chyba coś przeoczyłem jako nowy na forum. Dzięki za fotkę, ponad dwadzieścia lat zrobiło swoje w wyglądzie otoczenia. Chatka była z przełomu 18/19 wieku...smutny koniec. Szkoda...ale dzięki. Mam nadzieję , że więcej pojawi się fotek z tych okolic...i ja też jak znajdę to wkleję. Pozdrawiam binkowskig

grzechuu - Pią Lut 16, 2007 11:22 pm

Co do domu przy Ogrodowej 5 mam jeszcze takie zdjęcie - widać go po lewej, za drzewami. Zdjęcie kiepskie, bo robione zwykłym aparatem. Jesień 2005 - dom miał już spalony dach.
binkowskig - Sob Lut 17, 2007 4:05 pm

Zamieszczam kolejne zdjęcie z lat 70 . Zdjęcie zostało zrobione z wału kolejki. Na pierwszym planie po lewej domek sióstr ogrodowa 2 a dalej spalony domek ogrodowa 5. Pozdrawiam grzegorz
gargoyle dfl - Wto Lut 20, 2007 10:37 am

w rodzinnych fotkach sie tego dokopalem:
villaoliva - Wto Lut 27, 2007 9:22 pm

Taka ciekawostka: w ramach zmian w organizacji ruchu na terenie Gdańska w maju nastąpi udrożnienie przejazdu ul. Ogrodową.

UM Gdańsk
Cytat:

Na odcinkach zostaną ułożone płyty, na pozostałym fragmencie wyrównana nawierzchnia gruntowa

Ma to odciążyć korki na Słowackiego.
To jeden z punktów
Cytat:
PRZYSPIESZENIA REALIZACJI INWESTYCJI WPŁYWAJĄCYCH NA UPŁYNNIENIE RUCHU W NIEKTÓRYCH PUNKTACH MIASTA

Propozycje przyjęte do realizacji, poprawiające płynność ruchu zgłoszone przez mieszkańców, media, kierowców taksówek i pracowników samorządowych.

Jest szansa by nie stracić tam zawieszenia :==

Jędrek - Wto Lut 27, 2007 10:18 pm

binkowskig, No cóż sprzedali nie tym ludziom co trzeba Dom był piękny ale go już nie ma Szkoda A
miejsce Było i jest super

danziger - Sro Lut 28, 2007 1:06 am

villaoliva napisał/a:
Cytat:
Na odcinkach zostaną ułożone płyty, na pozostałym fragmencie wyrównana nawierzchnia gruntowa

Ma to odciążyć korki na Słowackiego.

:haha:
villaoliva napisał/a:
Jest szansa by nie stracić tam zawieszenia :==

Tak, do pierwszego deszczu. Jak wygląda taka tymczasowa, płytowo-gruntowa droga (na początku równa, a jakże) można sobie zobaczyć choćby jadąc tzw. "ulicą" Nowy Świat z Selgrosa do przesypowni...

oliviak - Pią Mar 30, 2007 12:03 pm

Na razie bez komentarza :)

http://miasta.gazeta.pl/t...6.html?skad=rss

wodnik88 - Pią Mar 30, 2007 7:09 pm

A tak apropo. Nie wiem na ile są to potwierdzone informacje, ale sądze, że prawdziwe.
Niby prawie cały teren pomiędzy ulicą Potokową a nasypem kolejowym kupił jakiś inwestor za około 7/8 mln złotych. I powstać mają tam jakieś apartamentowce.

binkowskig - Nie Kwi 01, 2007 1:52 pm

Witam. Ja też mam informację, że na tym terenie mają powstać apartamentowce. Szkoda , bo pewnie powstanie coś podobnego jak w Matemblewie. Kilka fotek z tego terenu zamieściłem na forum kolejki w Brętowie
http://www.forum.dawnygda...owa+5&start=180
Tak więc chyba nie ma sensu dublować i zajmować miejsca na serwerze. Pozdrawiam

grzechuu - Nie Cze 24, 2007 7:08 pm

Brętowskie młyny (może komus coś się nasunie, przypomni ciekawego :wink: )

Ze strony z jednostkami morfogenetycznymi Gdańska:
2.09.01 *Kamienny Młyn, *Lobkowski Dwór Lobeckshof
2.09.02 Brętowski Młyn, Brentauer Mühle
2.09.03 Jaśkowy Młyn, Jäschky Mühle
2.09.04 Nowiecki Młyn, Nawitz Mühle
2.09.05 Nowiec, Nawitz, Nawcz

z Historii Gdańska tom 3

kowal - Nie Lut 08, 2009 9:43 pm

Witam wszystkich
Grzechuu pisał o ciekawym miejscu po drugiej stronie wiaduktu.
Wiec te resztki to pozostałość po dwóch budynkach które stały
Do końca lat 80 ubiegłego wieku miejsce trochę zapomniane
aczkolwiek mieszkały tam ze cztery rodziny ciekawostką jest to
że mieszkańcy nazywali to miejsce banderoza. Jak wyprowadzili
się ostatni mieszkańcy domy zostały szybko rozebrane na cegłe,
teraz jak widać to wyrasta młody las.

grzechuu - Pon Lut 09, 2009 1:24 am

dzięki! nowe info zawsze cieszy :)

samo "banderoza" - jak wygooglowałem to jakieś dziwne tłumaczenie odnośnie serialu Bonanza/Ponderosa - ale to nie moje czasy;)

Ponury2 - Pon Lut 09, 2009 7:57 pm

Ciekawe dlaczego Banderoza :???: Dzisiaj jedynie fundamenty zostały. Gdy obok jeździły pociągi musieli mieć głośno w domu :brake:
kowal - Wto Lut 10, 2009 9:54 pm

Do 1945 mogły to być budynki pracowników kolejowych ,
może dlatego ta bliskość do nasypu .

grzechuu - Pon Mar 09, 2009 1:52 am

pozwoliłem sobie połączyć zdjęcia dariusza08 z wątku o przystanku Brętowo:
http://www.forum.dawnygda...ighlight=#82940

tak prawie panorama wychodzi :) Dolne Migowo, Potokowa...
no i przebiegała tam granica między Migowem, Pieckami i Brętowem
[najbliższy niski domek to by było jeszcze Pietzkendorf]

afterka - Nie Kwi 26, 2009 8:39 am
Temat postu: Re: okolice Brętowa
grzechuu napisał/a:
Sabaoth (jakiś czas temu na 4 stronie tematu o mapach) napisał/a:
Ogrodowa mówisz, wyjeżdżając spod wiaduktu w pierwszym domu po prawej (stoi przed nim, a może juz nie, kapliczka i dwa stare drzewa) mieszkają (mieszkały?) siostry zakonne. Z tyłu domu miały ogródek czy coś co przypominało sad.



kapliczka stoi, niewielka, więc trzeba się przyjrzeć, drzewa też stoją mimo, że są bardzo pochylone :)

nie stoi natomiast budynek po przeciwnej stronie ulicy Ogrodowej (tak trochę w głębi) - jesienią widziałem, że miał spalony dach - teraz są tylko ok metrowe mury

i jest jeszcze jedno ciekawe miejsce - po drugiej stronie wiaduktu - resztki zabudowań, ale kiedy przestały istnieć to pojecia nie mam

PS nie wiedziałem czy warto otwierać nowy temat, no ale nie chciałem też w tamtym zbaczać :wink:

...znam doskonale to miejsce,były tam dwa budynki mieszkalne i szereg budynków gospodarczych,ruiny to resztki domu moich przyjaciółek z lat dzieciństwa a ja natomiast mieszkałam przy Ogrodowej 1

afterka - Nie Kwi 26, 2009 9:18 am

...znam doskonale wszystkie spalone i zniszczone miejsca w tej okolicy,(sama mieszkałam przy Ogrodowej 1)zaraz za mostem mieszkały moje przyjaciółki z dzieciństwa,a co do spalonego domku na przeciw zakonnic to jego historia jest bardzo przykra...dom należał do rodziny Wielopolskich(mam nadzieję że nie przekręciłam nazwiska)rodzina z poważnym herbem w nazwisku(podobno hrabiowska ale do końca nie wiem czy to prawda)a więc po ich wyprowadzce,dworek przejmowały różne firmy,które chciały go wyburzyć pod budowę nowych budynków tylko był jeden problem dworek był zabytkiem i nie było zgody na wyburzenie,na co znalazł się inny sposób...stąd te spalone zgliszcza...
afterka - Nie Kwi 26, 2009 9:23 am

sorki za powtórki w temacie ale jeszcze się tutaj trochę gubię :mrgreen:
afterka - Pon Kwi 27, 2009 12:15 am

a to domek pani Sawrasowej,zajmowała się ogrodnictwem i robiła przepyszną szarlotkę...
afterka - Pon Kwi 27, 2009 12:18 am

tzn domek przy Potokowej zdj.DSC 01214
dariusz08 - Czw Maj 07, 2009 6:58 pm

Miała również wytwórnię pocztówkowych płyt grających :)
dandola - Sro Maj 19, 2010 11:49 am

Nie wiem, czy tu będzie pasować to zdjęcie. Przedstawia ono firmę Dampfziehgelei und Kalksandsteinfabrik in Brentau bei Danzig (1924).
Makabunda - Sro Maj 19, 2010 4:39 pm

dandola napisał/a:
Nie wiem, czy tu będzie pasować to zdjęcie. Przedstawia ono firmę Dampfziehgelei und Kalksandsteinfabrik in Brentau bei Danzig (1924).

Bardzo pasuje!!
Jak dla mnie to rewelacja. Skąd ta fotka? Możnaby trochę lepszą rozdzielczość?

dandola - Sro Maj 19, 2010 4:42 pm

Niestety jakość marna, ale mogę na priva dać większe. Można prosić o ewentualny opis i lokalizację. Dla mnie Brętowo, Klukowo i Firoga są bardzo bliskie rodzinne.
Hochstriess - Sro Maj 19, 2010 5:22 pm

Brętowo-Cegielnia, na końcu ulicy Potokowej. 116 miał tam kiedyś petlę.
Jeżdzilismy tam na rowerach bawić się w ruinach.
:-)

mikado - Sro Maj 19, 2010 7:31 pm

cegielnia z książki "Weiser Dawidek" P. Huellego :)
dandola - Sro Maj 19, 2010 7:49 pm

Nie, z zestawienia firm z okresu Wolnego Miasta Gdańska.
mikado - Sro Maj 19, 2010 7:58 pm

a to w czymś przeszkadza?
dandola - Sro Maj 19, 2010 8:03 pm

Wręcz przeciwnie. Dzięki za ciekawą informację. A może tam autor więcej pisze o tej firmie?
grzechuu - Sro Maj 19, 2010 8:49 pm

Wspaniałe!
za książką adresową: Nawitzweg 22 - Neumann Willy Ziegielei u. Kalksandsteinfabr.

Szkoda, że młyn (numer 24) za drzewami.

A za kominem to chyba by były zabudowania... hmm... prawdopodobnie numer 18.
Za tym dużym budynkiem powinien tam gdzieś stać czerwonoceglasty budynek, który uchwyciłem w 2006 (a może stoi jeszcze i dziś).

dandola - Pon Maj 24, 2010 1:02 pm

Czy posiada ktoś jakieś archiwalia z Matarni, Klukowa i Firogi, które są dla mnie bliskie ze względów rodzinnych, gdyż np. teren dzisiejszego lotniska to dawne pola mego wujka? Tam niegdyś w pobliżu działała cegielnia.
pumeks - Pon Maj 24, 2010 2:15 pm

ja mam - jeden dokument, a mianowicie odpis aktu ślubu (wydany na przełomie 1938/39 przez USC w Baninie) moich pradziadków. Mieszkali oni w Gluckau (Klukowie), a pobrali się, o ile dobrze pamiętam, w 1899 r.
dandola - Pon Maj 24, 2010 3:10 pm

Mój wuj nazywał się Szreder i pochodził spod Banina (lub z Banina). Przed wojną był listonoszem i potem walczył w partyzantce. Jego zięć nazywał się Krauze i był kuzynem Günthera Grassa. Potem mieszkał w Brętowie - pierwszy dom na prawo przy wjeździe. Tegoż zięć pochodził z Brętowa i nazywał się Kwidzinski.
Panbary - Wto Maj 25, 2010 6:15 pm

Może ktoś nazwać ulice na tym zdjęciu? Nie mam 100% pewności czy dobrze orientuję je w terenie...
Zdjęcie z 1929 roku.

http://members.upcpoczta....retowo_1929.jpg

norveg - Wto Maj 25, 2010 6:46 pm

Panbary napisał/a:
Może ktoś nazwać ulice na tym zdjęciu? Nie mam 100% pewności czy dobrze orientuję je w terenie...
Zdjęcie z 1929 roku.
http://members.upcpoczta....retowo_1929.jpg


Wg mnie to będzie tak:

Panbary - Wto Maj 25, 2010 6:48 pm

to tak jak ja :) Na początku pominąłem most na Słowackiego, jak go dostrzegłem to już było wszystko jasne
tofik90 - Sob Wrz 18, 2010 1:15 pm

Kiedy zaczęli zalesiać te wszystkie tereny ?
Martino - Sob Wrz 18, 2010 2:12 pm

...i zdaje się, że widac stację kolejową w Brętowie!
Sabaoth - Sob Wrz 18, 2010 2:31 pm

Część wzgórz zaczęto zalesiać już w latach 30-tych, można to zauważyć na starych zdjęciach. Zalesianie prowadzono w czasie wojny i powojnie, ale kiedy i w jakiej kolejności przeprowadzano zalesianie wzgórz to nie wiem.

Załączam trzy zdjęcia:
1218.jpg - to nowe domy w Brętowie wybudowane przez firmę Hoffmanna, pocz. lat 30.
1219.jpg - to wejście na nowy cmentarz na Srebrzysku, zdjęcie z końca lat 30.
1220.jpg - to panorama wzgórz z pocz. lat 20.

Do ostatniego zdjęcia mam pytanie, co to za komin widać wśród wzgórz, cegielnia?

Ponury2 - Sob Wrz 18, 2010 5:13 pm

Na to wychodzi, choć samej cegielni nie mogę zlokalizować. Byłem wczoraj u lekarza w przychodni, podjechałem ciut wyżej. Jest jakiś stary dom - ulica Leśna Góra 23? Dalej pod lasem jeszcze przepompownia, już z PRL`u. Ale cegielnia widoczna na starych mapach jako skrót zgl? A tym bardziej na twoim zdjęciu - w jakimś wąwozie? W którym? Tym po prawej stronie jak się jedzie do obwodnicy, przed działkami, przed zakrętem, zakończona skarpą?

Szalenie ciekawa okolica. A strzelnica na ul. Niedźwiednik? Kiedy powstała ta upiorna strzelnica, wykorzystywana jeszcze do 1988 roku? Przedwojenna na bank, w okolicy kulochwytu masa łusek z lat trzydziestych. Chyba ćwiczyli na niej ci policjanci WMG z koszar z ul. Słowackiego.

Gdzie są dostępne te panoramy? Na Danzig Online?

Krzysztof - Sob Wrz 18, 2010 9:09 pm

Ten kierunek pasuje do cegielni w Brętowie.
Nad mostem - to chyba widoczny Lipsk.
Mnie zastanawia to coś, pomiędzy nimi.

Ponury2 - Nie Wrz 19, 2010 7:50 am

Może to osada Niedźwiednik, ta na dole, doskonale widoczna na innych zdjęciach? Do tej pory jest w tym miejscu dom, taki jakiś powojenny (?) albo międzywojenny, murowana stodoła itd. Koło ulicy Mazowieckiej, patrząc w kierunku bankomatu PKO.

Bynajmniej zdjęcie z wiaduktem jest niesamowite. Można sobie wyobrazić jak bardzo pusto musiało być w okolicy, pojedyncze domki, posadzone równo drzewka wzdłuż Słowackiego.... ah!

Piotr J. - Nie Wrz 19, 2010 10:55 am

Krzysztof napisał/a:
Mnie zastanawia to coś, pomiędzy nimi.

Według mnie jest to mostek Weisera
dla porównania:
http://forum.dawnygdansk....=2493&start=255

Krzysztof - Nie Wrz 19, 2010 2:57 pm

Osada Niedźwiednik - nie, bo ona jest nisko (nie może być widoczna) i bliżej komina cegielni.
Mostek, też z tego kierunku nie może być widoczny. Miedzy nim i Wrzeszczem jest spore wzniesienie. Poza tym; on byłby pod Lipskiem.
W połowie kąta pomiędzy kominem i Lipskiem jest wzgórze. Nawet jakaś droga tam prowadzi. To mogło być tam, ale co?
I jeszcze jeden obiekt widać na zdjęciu. W 1/4 kąta, od Lipska. Kierunek na szczyt tej górki między kościołami, na Gomółki i w Brętowie (Srebrzysku).
Ale może to za koleją?

Piotr J. - Nie Wrz 19, 2010 7:50 pm

Nie wiem, czy i tym razem się nie mylę, ale jeszcze w latach siedemdziesiątych za nasypem w kierunku Niedźwiednika było miejsce pozyskiwania żwiru dokładnie w miejscu połowy pomiędzy kominem a Lipskiem. Może istniało już w latach dwudziestych? A kolejny obiekt w 1/4 od Lipska? Pojęcia nie mam, tam obecnie jest stary bunkier, ale sądząc po jego konstrukcji (bloczki betonowe) jest to obiekt znacznie późniejszy.
Vilip - Wto Wrz 21, 2010 10:44 am

fenomenalne zdjęcie, mało z krzesła nie spadłem! Proszę o więcej :wink:
Ponury2 - Wto Wrz 21, 2010 4:09 pm

Ja także ! :huuurra: :brake:
Vilip - Sro Wrz 22, 2010 10:42 am

Jeszcze apropos zdjęcia Panabergo, jedna rzecz mnie intryguję, czyżby na Byczym Wzgórzu były jakieś zabudowania? 8O (albo ja niedowidzący jestem) ;)
Martino - Sro Wrz 22, 2010 7:57 pm

Piotr J. napisał/a:
Nie wiem, czy i tym razem się nie mylę, ale jeszcze w latach siedemdziesiątych za nasypem w kierunku Niedźwiednika było miejsce pozyskiwania żwiru dokładnie w miejscu połowy pomiędzy kominem a Lipskiem. Może istniało już w latach dwudziestych? A kolejny obiekt w 1/4 od Lipska? Pojęcia nie mam, tam obecnie jest stary bunkier, ale sądząc po jego konstrukcji (bloczki betonowe) jest to obiekt znacznie późniejszy.


Czy masz na myśli bunkier na szczycie tzw. "ślimaka"? Temat był poruszany, tylko musze sprawdzić, na którym forum

Piotr J. - Sro Wrz 22, 2010 8:14 pm

Zapewne, bo to jedyny taki obiekt w okolicy. Zastanawia mnie natomiast Twoja nazwa "Ślimak", jesteś pewien ,czy wzgórze z bunkrem to był Ślimak? Huelle wymyślił nań nazwę "Bukowa Górka", ale dla mnie ta góra zawsze była bezimienna.
Martino - Sro Wrz 22, 2010 8:34 pm

Piotr J. napisał/a:
Zapewne, bo to jedyny taki obiekt w okolicy. Zastanawia mnie natomiast Twoja nazwa "Ślimak", jesteś pewien ,czy wzgórze z bunkrem to był Ślimak? Huelle wymyślił nań nazwę "Bukowa Górka", ale dla mnie ta góra zawsze była bezimienna.


jestem pewien,, interesowałem się tym tematem jakiś czas temu.. Rodzice mają działkę poniżej od lat 80-tych, pamiętam jak prawie wpadłem rowerem do tego bunkra

Polecam Ci to:

http://www.forum.eksplora...%9Blimak#p61223

Krzysztof - Sro Wrz 22, 2010 10:35 pm

Jak ja to widzę?
Zaznaczone na żółto wzniesienie, to górka, na której w czasie wojny wybudowano bunkier.
Na zielono zaznaczyłem górkę po południowej stronie Węgliska (Braunkohlen Schlucht). Górka po jego północnej stronie jest niewidoczna, zasłonięta tą żółtą. Na wzniesieniach, poza głównymi zabudowaniami Lipska (Laipzig) widać jeszcze kilka obiektów: A, B, C, D i E.
"C" - wygląda mi na komin, stoi gdzieś na początku obecnej ul. Kmiecej. "D" - to może być jakiś budynek gospodarczy pod lasem należący do Lipska.
Najbardziej interesujący może być obiekt "A". Może on stać na niższym, znajdującym się bliżej trasy kolei, wierzchołku zielonego wzgórza.
Ponieważ ten parów powstał na skutek wydobywaniu w tym miejscu węgla brunatnego może to być jakiś obiekt tej kopalni :hmm:

edycja 23.09.10 godz. 9.00
troszkę zmieniłem opis zdjęcia

wodnik88 - Sob Paź 23, 2010 7:41 pm

Krzysztof napisał/a:
"D" - to może być jakiś budynek gospodarczy pod lasem należący do Lipska

To mogą być jakieś zabudowania przy mostku Weisera. Tam, gdzie w latach ?'70, '80? była hodowla bodajże lisów?
Bo trochę daleko byłoby z Lipnika do budynków.

wodnik88 - Czw Sie 18, 2011 10:02 am

Chciałbym zapytać o wiarygodność informacji zawartych w tym serwisie (i publikacji): Miasto jak ogród.
Tutaj jest część poświęcona Brętowu: Trochę historii...
Pisemko jest co prawda firmowane nazwiskiem Andrzeja Januszajtisa, ale duża ilość szczegółowych informacji na temat młynów sprawia "mieszane" uczucia co do prawdziwości.

Post po poście, ponieważ nie mogę już edytować poprzedniego.

ZbiGniew - Sob Lis 19, 2011 6:40 pm

Nie wiem, cz y w latach 70-tych i 80-tych hodowla lisów przy "Mostku Weisera" jeszcze była. Ale w 60-tych była na pewno. Charakterystyczny smród lisiej fermy zachęcał do prześpieszenia kroku, czy naciśnięcia na pedały, aby skażoną okolicę jak najprędzej opuścić. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych bardzo często chodziłem i jeżdziłem rowerem drogą powstałą z torowiska - z Brętowa na osiedle przy kościele Braci Zmartwychstańców(?) - na ulicę Śmiałą (teraz, w ramach słusznych bohaterów - jakiegoś księdza). Uliczka ta łączy ulicę Chrzanowskiego z ulicami Zamenhoffa i al. Wojska Polskiego. (może i te nazwy również nie są już sluszne?)
Co do tematu młynów: lepiej za dużo nie gadać o urządzeniach młyńskich przy Ogrodowej. Wykonawca robót modernizacyjnych przepustu wodnego pod ulicą i przebudowy stawu na zbiornik retencyjny kazał szybciutko zasypać jakieś widoczne resztki po, prawdopodobnie bardzo starych, drewnianych urządzeniach wodnych, coby mu "archielogi na budowe nie wejszli i prac na długo nie wstrzymali!" Zasypać kazał również turbinę wodną pod ulicą, która to turbina napędzała jakiś zakład przemysłowy na posesji Ogrodowa 1. Zasypany został również postument pod wał główny młyna, który był najprawdopodobniej w wiekach wcześniejszych. Postument ten, o kształcie ściętego stożka o podstawie kwadratu o wymiarach ok 2m x2m i wysokości również ok 2m został, po nieudanych próbach jego rozbicia zakopany w łożysku koryta Strzyży zaraz przy wylocie tunelu przepustu pod ulicą Ogrodową.
I nie są to żadne wyssane z palca bzdety.
To wszystko widziałem na własne oczy!
Mieszkając w pobliżu, dzień po dniu oglądałem postępy robót. I żałuję, iż paru zdjęć wówczas nie pstryknąłem.
Jeżeli interesują jeszcze kogoś zagadnienia związane z Ogrodową i jej okolicami - proszę pytać. Dosyć dużo pamiętam, chętnie podzielę się wspomnieniami.
Pozdrawiam. ZbiG.

przesadziles - Sro Kwi 17, 2013 6:34 pm

Witam, od jakiegoś czasu sobie przeglądam to forum, wspaniałe żródło super ciekawostek z moich okolic (które niestety ostatnio są rozjeżdżane przez buldożery).
Nie znalazłem właściwego tematu poświęconego okolicom Matemblewa, więc zapytam się tutaj: Czy ktokolwiek posiada jakieś stare zdjęcia kapliczki Matki Bożej w Matemblewie lub jej okolic (np. leśniczówki)? Na stronie sanktuarium pojawiają się jakieś stare fotki, ale to takie miniaturki, że mój głód wiedzy tylko na ich widok się zaostrza.

Krzysztof - Sro Kwi 17, 2013 7:27 pm

Kapliczka jest:

z: http://forum.dawnygdansk....p=140534#140534


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group