Dawny Gdańsk

Projekt "Dolny Wrzeszcz" - A. Eckhof (ul.Chrobrego 94)

Jarek z Wrzeszcza - Czw Kwi 20, 2006 12:26 pm
Temat postu: A. Eckhof (ul.Chrobrego 94)
Jak w temacie.
Corzano - Pią Paź 17, 2008 7:08 am

Na Forum Brzeźno jeden z forumowiczów napisał:
Thomas Jankun napisał/a:
G Danilewicz "W kregu poloni gdanskiej" strona 42,43
" Glownym antagonista Lendziona byl Zygmunt Moczynski.................wytwornym panem, obracajacym sie w sferach rzadowych , wlascicielem willi Eckhof w Brzeznie"

pumeks - Pią Paź 17, 2008 2:56 pm

Trzeba sprawdzić, gdzie mieszkał Moczyński.
Hochstriess - Pią Paź 17, 2008 4:19 pm

Z księgi 37/38.
Eckhofu pod numerem 94 nie widać. Chyba, że miał inny adres, albo numeracja się zmieniła. Ostatni parzysty numer to 80 i jest to adres cmentarza dla biednych.

Pepo - Pią Paź 17, 2008 6:28 pm

pumeks napisał/a:
Trzeba sprawdzić, gdzie mieszkał Moczyński.

Wystarczy przeczytać wzmiankę na PDW. Co najmniej od początku lat 30 XX w. mieszkał on w willi Eckhof. Już na początku wojny został stamtąd wygoniony.
Furya napisał/a:
Eckhofu pod numerem 94 nie widać. Chyba, że miał inny adres, albo numeracja się zmieniła. Ostatni parzysty numer to 80 i jest to adres cmentarza dla biednych.

Hmm…i podobnie, jak wyżej. Wystarczy przeczytać do końca odpowiedni fragment na PDW. W 1937 lub 1938 opisywana willa utraciła swój „własny” adres (dotąd widniała w spisach pod pozycją „Eckhof”) i została przypisana do Danziger Strasse 22.

Hochstriess - Pią Paź 17, 2008 8:47 pm

Racja:-)
pumeks - Pią Paź 17, 2008 11:17 pm

Furya napisał/a:
Z księgi 37/38.
Eckhofu pod numerem 94 nie widać. Chyba, że miał inny adres, albo numeracja się zmieniła. Ostatni parzysty numer to 80 i jest to adres cmentarza dla biednych.


To ma sens, bo obecnie ul. Bolesława Chrobrego kończy się na skrzyżowaniu z aleją Hallera, dalej jest ul. Gdańska. Tylko, że stara droga Brösener Weg / Danziger Str. powstała 90 lat przed wytyczeniem Ostseeallee (Hallera); może dawniej koniec Brösener Weg i początek Danziger Strasse był właśnie na tym rozstaju, od którego wziął nazwę Eckhof (i obecna Spółdzielnia "Rozstaje")? Tak czy siak, włączanie Eckhofu do Brzeźna to niewątpliwa pomyłka te ziemie należały i należą do Zaspy :co_jest:

Hochstriess - Pią Paź 17, 2008 11:59 pm

I tak to właśnie wygląda - jak skrzyżowanie a nie łuk ;-)
pumeks - Pon Paź 20, 2008 1:07 pm

Corzano napisał/a:
Na Forum Brzeźno jeden z forumowiczów napisał:
Thomas Jankun napisał/a:
G Danilewicz "W kregu poloni gdanskiej" strona 42,43
" Glownym antagonista Lendziona byl Zygmunt Moczynski.................wytwornym panem, obracajacym sie w sferach rzadowych , wlascicielem willi Eckhof w Brzeznie"

Wracając do tego, o czym napisał Corzano: Zygmunt Moczyński (nie mylić z dyrygentem i kompozytorem o tym samym nazwisku, rozstrzelanym przez Niemców) to chyba jednak ktoś więcej, niż "wytworny pan obracający się w sferach rządowych" - to jeden z czołowych działaczy Polonii gdańskiej. Postać kontrowersyjna, ale tak się składa, że w tym towarzystwie wielu było kontroiwersyjnych ludzi.

sevalis - Czw Sty 07, 2010 12:58 am

Właścicielem przed p. Moczyńskim willi Eckhof był dziadek mojego dziadka Franciszek Sławoszewski, który to willę odsprzedał Zygmuntowi Moczyńskiemu. Muszę zgłosić się do rodziny mieszkającej obecnie w Elblągu, bo ponoć oni posiadają dokumentację sprzedaży i prawdopodobnie inne pamiątki związane z willą. Na pewno sprzedana została już przed I wojną światową, ponieważ za pieniądze ze sprzedaży Franciszek Sławoszewski zakupił majątek w Jerzypolu (obecnie obwód kaliningradzki) a posiadam rodzinne zdjęcie z majątku z lat 10' XXw.
Dziadek rozmawiał nawet na ten temat ze spadkobiercami i ówczesnymi właścicielami willi, przy czym obecny był mój Tata, jednak mówi że sam za dużo nie pamięta, bo ówczas bardziej niż historia domu interesowały go owoce w sadzie :) :hiihihi:

Postaram się skontaktować z rodziną (której kompletnie nie znam) i poprosić chociaż o jakieś skany, ale nie wydaje mi się by rodzinna historia była mocno błędna.

Jarek z Wrzeszcza - Nie Sty 10, 2010 12:23 am

sevalis napisał/a:
Muszę zgłosić się do rodziny mieszkającej obecnie w Elblągu, bo ponoć oni posiadają dokumentację sprzedaży i prawdopodobnie inne pamiątki związane z willą. (...)
Postaram się skontaktować z rodziną (której kompletnie nie znam) i poprosić chociaż o jakieś skany, ale nie wydaje mi się by rodzinna historia była mocno błędna.


No byłbym ogromnie wdzięczny :==

Dominic - Sro Sty 16, 2013 6:14 pm

Hej,mam na imię Dominic jestem prawnukiem Zygmunta Moczynskiego szukam osób posiadajacych miarodajne dowody na to ze Eckhof nalezal do mojej rodziny,i dom nie zostal sprzedany lecz przejety.z gory dziękuję.
danziger - Sro Sty 16, 2013 8:16 pm

Sprawdzałeś w księgach wieczystych?
Prowadzone są przez Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ
http://www.gdansk-polnoc....&id=30:wydzia-i

Dominic - Czw Sty 17, 2013 1:22 pm

Sa pewne niescislosci,ksiega zostala zniszczona badz ukradziona,istnieje jedynie powojenna ksiega,co wiecej z IPNu zaginol pamietnik dr Moczynskiego,ktory stanowil jeden z dowodow wlasnosci nieruchomosci.Na szczescie,im dalej w las,wiecej drzew:)Juz wiemy,ze ksiegi nie musza byc jedynym dowodem w sadzie.Dominic
beaviso - Pon Sty 21, 2013 1:52 am

Dominic napisał/a:
Na szczescie,im dalej w las,wiecej drzew:)

To powiedzenie oznacza, że im dalej, tym trudniej - czyli raczej "na nieszczęście" ;)

M.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group