Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - Budowa Moreny

Tadeusz Marek - Czw Kwi 13, 2006 4:15 pm
Temat postu: Budowa Moreny
Posiada ktoś może jakieś dawne zdjęcia z budowy osiedla Morena (szczególnie jej pierwszych jednostek z lat 76-82)?
Niby nie tak odległe czasy,a ciężko na takie trafić.

fritzek - Czw Kwi 13, 2006 4:40 pm

"Morena" to nazwa Lokatorsko - Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej, która powstała na terenie Piecków i Migowa.
O Pieckach i Migowie trochę na forum jest, chociaż fotek z okresu budowy chyba nie ma. Ale warto się popytać ludzi, którzy udzielali się w tych wątkach.

P. S. Budowa moren nastąpiła wskutek cofania się lądolodu i raczej fotek z tych czasów nie znajdziesz :wink:

grzechuu - Czw Kwi 13, 2006 5:55 pm

no ja coś w domowym archiwum znalazłem - oto 2 najciekawsze zdjecia (z lat 70.), od razu z porównaniem ze stanem dzisiejszym

i dołączam się do prośby o "wczesne zdjęcia" Piecek-Migowa - własne bądż z ówczesnych gazet, książek itp (rzeczywiście trudno na takie trafić - wiecej jest zdjęć z budowania zaspy czy przymorza)

seestrasse - Czw Kwi 13, 2006 6:29 pm

fritzek napisał/a:
"Morena" to nazwa Lokatorsko - Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej, która powstała na terenie Piecków i Migowa.
/ciach/
P. S. Budowa moren nastąpiła wskutek cofania się lądolodu i raczej fotek z tych czasów nie znajdziesz :wink:

następny upierd :wink: :hihi: :dooobry:

Mikołaj - Czw Kwi 13, 2006 6:44 pm

Cytat:
P. S. Budowa moren nastąpiła wskutek cofania się lądolodu i raczej fotek z tych czasów nie znajdziesz

jakie to-to przemądrzałe :P

Tadeusz Marek - Czw Kwi 13, 2006 8:32 pm

O, jak fajnie.Dzięki! :)
Przyznam,że najbardziej interesuje mnie jednostka D,ale każda dawna "morenowa" fotka jest na wagę złota :wink:
Fotki na których widać te jeszcze niezabudowane tereny(w miejscu których dzisiaj stoją bloki) też by były całkiem ciekawe do porównań...

doncziczio - Pią Kwi 14, 2006 8:54 pm

grzechuu napisał/a:
no ja coś w domowym archiwum znalazłem - oto 2 najciekawsze zdjecia (z lat 70.), od razu z porównaniem ze stanem dzisiejszym


fotki super,falnie ujete, :==

Tadeusz Marek - Sob Kwi 15, 2006 9:01 pm

Ja mam tylko jedną fotkę ,zrobioną ok.81-82 roku, przy Marusarzówny 1
Bloki w tle ,to Wyrobka 1 i 3. Tych dużych bloków na Marusarzówny 4 i 6 oraz Żylewicza 5 jeszcze wtedy nie było.
Za to,to drzewo jeszcze było :wink:

grzechuu - Sob Kwi 15, 2006 10:32 pm

super! :) jak ładnie tabliczkę widać :)
dużo ich chyba już nie ma? w mojej okolicy kojarzę tylko jedną, na bloku przy Gojawiczyńskiej 2

sitek - Wto Kwi 18, 2006 8:46 am

kiedyś miałem numer Dziennika Bałtyckiego czy WIeczory Wybrzeża z lat 70ych, gdzie była fotka na ktorej pod blokiem morenowym pasła się krówka (albo byczek?). jak znajde to moze uda mi sie wrzucic.
Bartosz B. - Wto Kwi 18, 2006 10:17 am

To i to (zdjęcie nr 2 i może nr 1) oczywiście zaliczyliście?
grzechuu - Wto Kwi 18, 2006 10:30 am

ano właśnie :)

w 1 linku jest blok przy Bulońskiej chyba, i na 2 zdjeciu bloki Żylewicza 3 i Wyrobka 3 i 1 (jak dobrze rozpoznałem)

a w 2 linku ze Suchaninem, drugie zdjecie (źle podpisane, że to Suchanino) to SP2, Żylewicza 5 i 3 i Marusarzówny 6

a krówkę chętnie bym zobaczył :D

EDIT
czekam na krówkę, a ukazał mi się właśnie taki obraz z Migowa :)
http://serwisy.gazeta.pl/...3576.html?str=1

sitek - Pią Kwi 21, 2006 7:33 pm

gdzies mi wcielo obiecana krowe przed morenowymi blokami :hmmm:

za to znalazlem inny wycinek - Głos Wybrzerza 22. wrzesień 1980r.

podpis: "Fragment osiedla spółdzielni "Morena" w Gdańsku jednostka "C"



:co_jest:

grzechuu - Pią Kwi 21, 2006 8:03 pm

:hurra:
niby blok do bloku podobny, ale analizując ich rozkład wydaje mi się, że ta przybudówka na środku zdjęcia to jest stara przychodnia lekarska (dziś komisariat policji)

Tadeusz Marek - Sob Kwi 22, 2006 9:48 am

Tak,to tam.
A krówki to były,zdaje mi się w którymś kolejnym "Był sobie Gdańsk"...Nie mam przy sobie,więc nie pamiętam dokładnie.

Grab - Sob Kwi 22, 2006 10:25 am

Znalazłem zdjęcie z Moreny, ale nie z krową, a z całym stadem krów. Zdjęcie zrobione w 1990 roku i pochodzi z "Wydarzyło się w Gdańsku 1901 - 2000" s. 269.
grzechuu - Sob Kwi 22, 2006 9:29 pm

:lol: no aż nie mogę uwierzyć, dzisiaj stoi tu stacja BP
sitek - Pon Kwi 24, 2006 8:30 am

heh, własnie coś na kształt powyższego miałem gdzieś w gazecie, która dziwnym trafem gdzieś przepadła :hmmm:
grzechuu - Pią Maj 12, 2006 9:36 pm

to ja jeszcze 2 rzeczy dorzucę

- małe porównanie bloków ze zdjęcia z KFP
- ciekawa fotka bloku przy amundsena 5 - jak widać ostatnia płyta trochę nie pasuje :hiihihi:

Tadeusz Marek - Wto Maj 16, 2006 11:13 pm

Fajne są takie porównania,stara fotka ze współczesną. Chciałem tak ze swoją zrobić,ale nie mam możliwości zbytnio.
grzechuu - Pią Cze 16, 2006 3:00 pm

zainteresowanych informuję, że dzisiaj w Dzienniku Bałtyckim są 4 zdjęcia z budowy osiedla :) (w związku z 30-leciem powstania spółdzielni Morena)
Tadeusz Marek - Pią Cze 16, 2006 4:26 pm

No :) Ale które bloki są tam widoczne,to nie potrafię tak za bardzo wyczaić... :yyy:
Rysiek - Pią Cze 16, 2006 6:44 pm

Zapomniałem kupić :evil: Wrzuci ktoś jakieś skany? Plissss :LL:
grzechuu - Pią Cze 16, 2006 7:43 pm

na zdjęciach jest jednostka A :hurra:

zeskanuję za kilka dni, jak skaner podłączę

(a piątkowe wydanie DB w sobotę też często mozna kupić)

jayms - Wto Cze 20, 2006 8:08 pm

grzechuu napisał/a:
na zdjęciach jest jednostka A :hurra:

zeskanuję za kilka dni, jak skaner podłączę

(a piątkowe wydanie DB w sobotę też często mozna kupić)


Mam nadzieję ,że się Grzesiu nie obrazisz jeśli Cię wyręczę?... :wink:

Rysiek - Wto Cze 20, 2006 8:35 pm

Da rade ktoś opisać te zdjęcia??

Zakładam że "sm morena 1m. jpg" to okolice ulicy Nałkowskiej, Zabłockiego widzianej od strony obecnej 'Biedronki'.
A reszta??

grzechuu - Wto Cze 20, 2006 10:23 pm

jayms napisał/a:
Mam nadzieję ,że się Grzesiu nie obrazisz jeśli Cię wyręczę?... :wink:

Ależ skąd :) , Narazie skaner nie działa, więc byście się nie doczekali :)

Ale opisać za to mogę :P

"sm morena 1m" - zgadza się, robione z okolic Biedronki (no może kilka kroczków do przodu :P ), na środku zdjęcia Zabłockiego 6

zdjęcia 2 i 3 są robione z Jaśkowej Doliny (tak gdzieś między przychodnią lekarską a Biedronką)
"sm morena 2m" - wg mnie widać Wileńską 59, kawałek Zabłockiego 2, a za samą koparką to budynek spółdzielni by był
"sm morena 3m" - najbardziej z lewej to Wileńska 61, a na pierwszym planie stawiam na Nałkowskiej 2

"sm morena 4m" - tu to trudno powiedzieć

Rysiek - Wto Cze 20, 2006 11:08 pm

zdjęcia sm 1, 2 ,3 jest pełna zgoda ;-)
a to czwarte zdjęcie to zagadkia.

maisky - Wto Cze 20, 2006 11:35 pm

Witam użytkowników i dzięki za wszystkie zdjęcia. Co do czwartej fotografii to na początku miałem przypuszczenia, że to budynek widoczny również na sm morena 1m.jpg, ale chyba układ rynien jest inny. W każdym razie jutro się przejdę i zidentyfikuję to miejsce.
grzechuu - Sro Cze 21, 2006 11:10 am

nie wiem czy będzie łatwo, na jednostce A jest 10 czteropiętrowych :roll:

ale może jakoś się da, po rynnach, czy oknach od piwnic :D

Marek1024 - Czw Cze 22, 2006 1:05 pm

SM morena 3m.jpg
Ujęcie jest z okolicy obecnego skrzyżowania Piecewska-Jaśkowa Dolina (koło przychodni). Od lewej widzimy:
Wileńska 61 - wieżowiec 10-piętrowy, którego widzimy balkony - obecnie obok bociana i biedronki
Wileńska 59 - wieżowiec 10-piętrowy, którego widzimy tylko szczyt - tam obecnie mieszkam :lol:
Wileńska 57 - zza "59" widzimy szczyt kolejnego wieżowca 10-piętrowego

tomi - Pią Cze 23, 2006 6:24 pm

witam
bardzo fajne zdjęcia :) opisy zgadzaja sie w 100% natomiast zdjęcie 4m to jak przypuszczam (po ulozeniu cienia bloku 10 pietrowego) bedzie ul. Wileńska 55 a cień rzuca blok Zabłockiego 2.
Natomiast jezeli chodzi o rok i przyblizony okres w jakim zrobiono zdjecia to będzie chyba jesień/ wiosna 1976/77. na zdjeciu rośnie blok Zabłockiego 4 a odany był na jesieni 1977 zbudowany natomiast jako 7 z kolei na morenie :)
pzdr

maisky - Pią Cze 23, 2006 8:58 pm

Racja. Obszedłem jednostke i też stwierdziłem, że budynek na zdjęciu to Wileńska 55. Zgadza się każdy szczegół - układ rynien i okna od piwnic. No i samochód przed budynkiem - tylko przed niektórymi czteropiętrowcami rzeźba terenu pozwala na zaparkowanie samochodu :)

pozdrawiam

tomi - Pon Cze 26, 2006 9:55 am

witam
tak mała poprawka ; nie blok z zabłockiego 2 a zabłockiego 1 .... człowiek sie wyprowadził i juz skleroza opanowała fałdy hehe :D
pzdr

Tadeusz Marek - Pon Cze 26, 2006 3:12 pm

Sądząc po podpisach pod zdjęciami w gazecie,to te fotki są własnością społdzielni. I na pewno mają takich sporo z kolejnych etapów budowy.Ale jak je zdobyć,to hmm... już gorsza sprawa... :hmmm:
maisky - Pon Cze 26, 2006 5:01 pm

Tadeusz napisał/a:
Sądząc po podpisach pod zdjęciami w gazecie,to te fotki są własnością społdzielni. I na pewno mają takich sporo z kolejnych etapów budowy.Ale jak je zdobyć,to hmm... już gorsza sprawa... :hmmm:


Potrzeba tylko inicjatywy. Możliwości jest dużo. Najprościej jest jednak coś zdziałać na forum spółdzielni na http://www.morena.com.pl/. Chyba nie powinni robić problemów z udostępnieniem tych materiałów.

grzechuu - Czw Lip 13, 2006 12:30 am

No trzeba by się było nad tym zastanowić. A może ktoś ma "wtyki" w spółdzielni? :D

Tadeusz kiedyś napisał/a:
Fajne są takie porównania,stara fotka ze współczesną. Chciałem tak ze swoją zrobić,ale nie mam możliwości zbytnio.

No ja "z pamięci" spróbowałem. Rzeczywiście bloki po prawej skutecznie zostały zasłonione przez kolejne :)

Tadeusz Marek - Pon Lis 12, 2007 6:35 pm

Robiąc porządki w szafkach w ramach małego remonciku,doszukałem się jeszcze jednej fotki z Marusarzówny 1...w sumie podobna do poprzedniej ale zawsze coś...widać inną część.

A tak przy okazji jeszcze jedno znalezione w necie...ale tu z kolei fragment jednostki A :)
http://photos9.nasza-klas.../0024327173.jpg

Minęło wiele miesięcy od założenia wątku...może ktoś nowy się objawi ze swoimi pamiątkami...? :roll:

tomi - Sro Wrz 24, 2008 7:00 pm

a to moich pare zdjec z moreny ( widoki z okna ) ;)
maisky - Sro Wrz 24, 2008 8:35 pm

Dzięki!

Ta trzecia fota to chyba widok na ulice Wileńską, a z tyłu widać budowe przy ul. Raciborskiego. Który to był rok?

tomi - Sob Wrz 27, 2008 1:35 pm

zdjecia sa z poczatku lat 80-tych ale nie pamietam dokładnie
grzechuu - Sob Wrz 27, 2008 9:39 pm

Super zdjęcia, wielkie dzięki :hurra: jak masz więcej to proszę pokaż :)
/ja jeszcze coś u siebie znalazłem, jak niedługo zeskanuję jakoś to pokażę/
a tymczasem kilka dni temu na stronie KFP znalazłem ujęcie którego wcześniej nie widziałem:


Nowe gdanskie osiedle Morena, widoczne ulice: Wilenska, Migowska, Jaskowa Dolina. To zdjecie ilustrowalo artykul w Glosie Wybrzeza Kiedy tramwajem na Piecki Migowo 10.1979 odb_17_09 Fot. Zbigniew Kosycarz / KFP.PL

Matti - Nie Paź 12, 2008 5:43 pm

Grzechuu jak postępy w skanowaniu zdjęć? Wielkie podziękowania i szacunek za wszystkie obrazy umieszczone w tym wątku.
grzechuu - Pon Paź 13, 2008 7:29 pm

Dzisiaj w nocy postaram się uporządkować i zeskanować - rewelacji raczej już tam nie ma, ale zawsze coś :)

Tymczasem zawieruszyło mi się jeszcze takie jedno w nawiązaniu do pierwszych fot tematu. Nie zamieściłem chyba dlatego że chciałem zrobić lepsze ujęcie - ale narazie wklejam co mam bo znowu zapomnę ;)

grzechuu - Sro Paź 15, 2008 2:57 am

Zeskanowałem (chociaż skaner wciąż działa coś nie tak bo skanuje tylko w małych rozdzielczościach).
No więc kilka zdjęć ze spacerów po osiedlu. Na 2 użyłem kwadracików, bo nie mam akurat kontaktu z osobami które tam uwieczniono.

Tadeusz Marek - Pon Lis 03, 2008 9:10 pm

wow! 8O ponad miesiąc mnie tu nie było a tu takie rzeczy się dzieją ,że hej :brake:
ta pierwsza fotka tomi'ego to nie jest zrobiona przypadkiem na wysokości Migowskiej? ta druga chyba też tam,tylko bardziej w lewo,według mnie...i parę lat później
a ostatnia to jakaś nowsza chyba,bo już nowe skrzyżowanie jest zrobione(Rakoczego/Bulońska)

grzechuu,jeszcze pytanie o twoją fotkę: zdjęcie z domami stojącymi na przeciwko strzelnicy z jakiego dokładniej miejsca było zrobione?
---
jak ktoś ma jakieś zdjęcia z jednostki D i to czyta,to niech się ujawni i wstawi tu coś w końcu :masta: :D

grzechuu - Sro Lis 05, 2008 4:50 pm

tak, zdjęcia Tomiego to okolice dzisiejszego wylotu Migowskiej (Migówkowskiej)

a skrzyżowanie Rakoczego/Bulońska wyglądało na początku inaczej?

zdjęcie domów przy strzelnicy musiało być zrobione z okolicy boisk przy dzisiejszym XXLO
(a boiska powstały kilka lat temu, wcześniej było tam zagłębienie z dzikością :) zdjęcia niestety nie mam)

[a i nie wiem co to za biały prostokąt na tym zdjęciu? uszkodzenie kliszy czy co? bo dziwnie wygląda na tle lasu]

gargoyle dfl - Sro Lis 05, 2008 5:06 pm

to moze byc fragment dachu stanicy harcerskiej
w koncu maja te domki takie goralskie dachy ,nie?
moze wiec z takiego punktu widzenia/padania swiatla itp. ???

Tadeusz Marek - Sro Lis 05, 2008 8:13 pm

A no tak...więc czemu tam jest tak rozkopane,skoro boiska robili dużo później?? Mieszkam na Morenie od 81r. więc mogę nie pamiętać tego i owego...

Jak się wracało ze szkoły i wypatrywało autobusu,to taki widok jak na zdjęciu był częsty:) i coś mi świta,że tam u góry faktycznie coś chyba stało,jeśli chodzi o ten kwadracik.

Ten fragment skrzyżowania Rakoczego i Bulońskiej wygląda mi na nowy(zdjęcie zresztą też na młodsze) a kiedyś wyglądało inaczej.Nie pamiętam dokładnie jak - ale inaczej. 8)) Była tam wtedy na środku prowizoryczna pętla autobusowa dla linii 183.
A na tym zdjęciu grzecha gdzie widać dziecko niesione na barana,po prawej stronie ta buda na kółkach a la wóz Drzymały,to nie jest przypadkiem dyspozytornia autobusowa? Stała tam taka z parę lat....
Jakby ktoś miał ochotę przejść się do spółdzielni "wydębić" od nich trochę starych fotek,to ja jestem chętny 8)) bo samemu mi się nie chce,jednego to spławią. :hihi:

grzechuu - Sro Lis 05, 2008 11:13 pm

Rozkopane - ja pamiętam, że przed boiskami były tam zarośnięte doły, więc możliwe, że stamtąd też czerpano ziemię do wyrównywania itp., albo może to akurat jest budowanie ulicy?

Co do spółdzielni to może dobry pomysł, bo ja sam też się wybrać nie mogę. No i pewnie za młodo wyglądam, żeby mnie serio potraktowali :D

A co do białego prostokąta na zdjęciu - baza harcerska to jest dalej i niżej położona - tak teraz patrzę, że miejsce by mogło pasować do "Jaśkowej 79" za biurowcem. Już na mapie Mikołaja z 1940 jest tam jakiś budynek zaznaczony - ale co to było nie wiem - dzisiaj wygląda to tak:

Tadeusz Marek - Czw Lis 06, 2008 6:28 pm

Taki domek składnicy harcerskiej stoi na wysokości tego domu widocznego w tyle na powyższym zdjęciu,tylko bardziej na prawo(poza kadrem jakby) i wyżej oczywiście. Ze skośnym dachem ustawionym tak,że pasuje do tego kwadracika na starym zdjęciu,więc to chyba będzie on. Drzewa wyglądają tam na młode,mogło ich nie być w tamtym czasie.
Specjalnie tam się dzisiaj przeszedłem,bo mnie to zaintrygowało:) ale ta kropka obok,to już chyba coś z kliszą.

Jaśkowa Dolina jest według mnie rozkopana do samego dołu...może poszerzali ulicę...? :hmm:

Ewentualny nalot na spółdzielnię :mrgreen: kontynuuję na privie :)

grzechuu - Pią Gru 26, 2008 10:40 pm

nalot dokonany - do materiału ze zdjęciami które były w DB (narazie) nie dotarliśmy,
ale dotarliśmy do kronik osiedlowego domu kultury - coś tam na nich widać
[a tak w ogóle to wkrótce trochę zdjęć ma się pojawić na stronie www domu kultury]
oto najciekawsze foto:

maisky - Sob Gru 27, 2008 2:55 pm

grzechuu napisał/a:
DSC05797_resize.jpg
w tle przedszkole przy Kolumba/Magellana


A na pierwszym planie pokaz symultanicznej gry w szachy w wykonaniu pana Zygmunta Wieleckiego :)

Dzięki za zdjęcia!

Tadeusz Marek - Sob Gru 27, 2008 10:46 pm

Dorzucę(za pozwoleniem,bo to grzechuu trzaskał foty) jeszcze cztery,bo myślę ,że też ciekawe...
misiek425 - Pon Gru 29, 2008 12:10 am

[a tak w ogóle to wkrótce trochę zdjęć ma się pojawić na stronie www domu kultury]
podaj adres www morenowego domu kultury

grzechuu - Pon Gru 29, 2008 1:47 am

http://www.morena.com.pl/domkultury/
Na razie niestety mało rozbudowana

[ale np w galerii znalazłem forumowiczów, którzy są tu obecni pod avatarowym fragmentem obrazu H. Boscha :hihi: ]

stolzenberger - Pon Gru 29, 2008 4:01 pm

a w tych seansach filmowych świetne tytuły się pojawiają: "Zwierzenia czyściciela okien"-komedia erotyczna, albo "Zwierzęca prywatka" i opis tego ostatniego :haha:
Tadeusz Marek - Pon Gru 29, 2008 6:52 pm

A mi się najbardziej spodobał ten opis:
"Wąż w cieniu małpy - jeden z najlepszych filmów karate na świecie!!! "
:hihi:

http://pl.youtube.com/wat...feature=related :lol:

Voit - Pon Gru 29, 2008 11:01 pm

Tadeusz napisał/a:
A mi się najbardziej spodobał ten opis:
"Wąż w cieniu małpy - jeden z najlepszych filmów karate na świecie!!! "
:hihi:

http://pl.youtube.com/wat...feature=related :lol:


...Przyznam, że nie wytrzymałem do końca.
:skolowany:

gregor - Sro Lut 18, 2009 1:28 pm

No to może i ja się dorzucę, 4 fotki z prywatnej galerii:

nr 1 i 2 to wiadomo, wieżowiec przy Związku Jaszczurczego
nr 2 i 3 to panorama ulic od Jaszczurczego aż do końca styczniowego (wersja łysa i już współczesna)

Zresztą... po co ja to piszę skoro wszystko widać :)

http://picasaweb.google.p...504843578766338

Pozdrawiam.

Tadeusz Marek - Sro Lut 18, 2009 11:14 pm

Piękne foty! W dodatku dawny widok z mojego okna.
Na jednym są też widoczne stare drzewa wzdłuż ulicy na Migowo...później je ścięli i się łyso zrobiło.
Na takie posty czekam i liczę że prędzej czy później więcej chętnych się tu pojawi ze swoimi zbiorami. :==
Który to był dokładnie rok to zdjęcie 2 ?
A tu była jakaś stacja transformatorowa?

grzechuu - Czw Lut 19, 2009 12:03 am

Super :== panoramka niezabudowanych terenów niesamowita! Poszukaj czy jeszcze jakichś zdjęć nie masz, bo to nigdy nie wiadomo co się wypatrzy :)

Co do trafostacji to na planach z około 1960 i 1970 jest zaznaczona tylko taka bezpośrednio przy Myśliwskiej (chyba że ta tu to jakaś tymczasowa?)

A na górze po prawej też jakiś słup stoi.

greg30 - Czw Lut 19, 2009 7:33 am

Cytat:
deka034.jpg
Ten sam kulig co u grzecha ale w innym ujęciu(potrafi ktoś zlokalizować to miejsce?)

Jak mi sie wydaej to fota pstryknieta z dolu (dzisiaj ul. Powstania Styczniowego) gdzie asfaltowa droga teraz idzie w kierunku Powst. Styczniowego a w prawo plytami w kier. "Starego Mostu".
A ta gorka i te drzewa to chyba jest Migowo.....stary. wspanialy las-Pana dziedzica - gdzie teraz sa budynki ul. Powstania Listopadowego. Chyba ze sie myle....to mnie poprawcie ;-)
Ta wycieczka po Kusocinskiego.......Tamtedy kiedy jezdzil autobus i byla to glowna droga na Migowo :skolowany:
Piekne fotki....
Te kluby i szaszki......te akademie.....fajne bylo to zycie na Morenie kiedys....a teraz mlodziez sie nudzi.
Pan Olek z Klubu M-5 z Bulońskiej - pamietacie? :^^

gregor - Czw Lut 19, 2009 9:02 am

Tak jak już się umówiliśmy z Tadeuszem poszukam domowy zbiór starych zdjęć, prawdopodobnie znalazło by się jeszcze parę ciekawych zdjęć. Z tego co pamiętam to na pewno są zdjęcia z budowy SP2, co jeszcze, zobaczymy. Na pewno wkrótce coś dorzucę.

Pozdrawiam.

misiek425 - Czw Lut 19, 2009 4:31 pm

mam ok 10 zdjec z poczatku istnienia Moreny jednak nie posiadam skanera. Jesli kto ś podejmie sie zeskanowania i wrzucenia fotek tu to moge je udostepnic(jestem z Moreny)
grzechuu - Czw Lut 19, 2009 5:01 pm

Hmm, mój skaner nie działa najlepiej (chyba już ze starości)
- nie wiem jak u innych - najwyżej "foty fot" się by chociaż może zrobiło albo w domu kultury naszym chyba tez można

Tadeusz Marek - Czw Lut 19, 2009 10:02 pm

Misiek425: odpisałem ci na priv.
Szczerze mówiąc to najbardziej mi zależy na zdjęciu/zdjęciach z okresu budowy bloku przy Marusarzówny 1. Chyba bym sobie to w ramki oprawił i na przedpokoju powiesił. :^^
Może podam tu swój nr gg ,zawsze łatwiejszy kontakt: 5490598. Pisać,nie bać się. :hihi:

Tadeusz Marek - Wto Lut 24, 2009 7:33 pm

Zdjęcia od miśka425 za które wielkie dzięki. Jedno z nich jest oczywiście Z.Kosycarza z gazety. Ostatnie kolorowe zdjęcie wstawiam w dwóch wersjach,jedno bez zmian a drugie z poprawionymi kolorami więc do wyboru do koloru,co kto woli. ;) To zdjęcie było robione przed postawieniem pawilonów przy Marusarzówny 2,co widać dobrze w dorzuconym na koniec zbliżeniu. :skolowany:
misiek425 - Wto Lut 24, 2009 7:48 pm

po konsultacji z rodzicami powiedzieli ze jednak gorka byla ale po wybudowaniu blokow 18 i 20 spychacze nadały jej dzisiejszy wygląd. Jesli kogoś interesuje to obecny blok przy ul Piecewskiej 18 był na planie budowy nazwany blokiem nr 23
Fasola_Gdańsk - Pią Lut 27, 2009 12:42 pm

misiek425 napisał/a:
po konsultacji z rodzicami powiedzieli ze jednak gorka byla ale po wybudowaniu blokow 18 i 20 spychacze nadały jej dzisiejszy wygląd. Jesli kogoś interesuje to obecny blok przy ul Piecewskiej 18 był na planie budowy nazwany blokiem nr 23


Bzdura jest ze to sa adresy "Piecewska" skoro to chyba jest ul. Trzy Lipy, a do "wlasciwej" Piecewskiej to maja sie nijak te dwa bloki 18 i 20, i jeszcze ta "budka" szkola muzyczna czy cos. A do Trzech Lip chyba nie ma zadnego adresu przypisanego. Strasznie tam ktos narozrabiał.

Chociaz wieksze bzdury adresowe istnieja w promieniu 5km w kazda strone, Matemblewo i Dolne Migowo jest w czolowce ;)

misiek425 - Pią Lut 27, 2009 2:29 pm

jaka bzdura... Piecewską jest Piecewską moim zdaniem nieporozumieniem jest ułozenie ulic że jadąc wzdłuż kościoła pw bożego ciała który miesci sie tez przy Piecewskiej żeby dostać sie na ulice piecewską 28,30 trzeba tak dziwnie kręcić tak samo dziwnie jest wkomponowana ulica arctowskiego z blokiem "punktowcem" nr 6 oraz nr 2 które "wlazły" w piecewską
grzechuu - Pią Lut 27, 2009 7:04 pm

noo jest tam właśnie tak ciekawie, że parking to Piecewska 4, a zaraz obok bloki Piecewska 28 i 30 :)

jest bałagan na osiedlu, jest ;)

[np pod moim oknem nie wiadomo gdzie się ulice zaczynają - bankomat i dawny sklep REMA 1000 to "Nałkowskiej 1", ale Biedronka na swojej stronie stwierdziła, że to "Gojawiczyńskiej 1", a jeszcze pamiętam, że na starym planie IPG sklep był oznaczony jako "Wileńska 63" :| :hihi: ]

grzechuu - Pią Lut 27, 2009 7:31 pm

ale wróćmy do tematu - zdjęcia świetne - super, że to jakoś zorganizowaliście :)
na pierwszym jest mój blok :masta:

dla ścisłości:
115-117 to jak było juz napisane Rakoczego bez sklepów
111-114 to zakątek Piecewska 18, 20, Gojawiczyńskiej 4, 6 - chcę się przejść na górkę przy kościele, żeby zrobić zdjęcie porównawcze, ale jak na razie pada, to błoto za duże :)

i szkoda, że dokładnie nie widać co tam w miejscu dzisiejszego parkingu było bo:
nasza-klasa napisał/a:
Ja pamietam, ze na parkingu przy Piecewskiej, kolo kosciola byla jakas rozwalona "piwnica"

nasza-klasa napisał/a:
Pamiętam jak na parkingu tym obok bloku, co teraz jest strzeżony tam robiliśmy różne numery, mam nadzieje ze to będzie ktoś pamiętał: stał tam warzywniak i całą zgrają puściliśmy wielkie kolo, czy oponę, która wleciała prosto przez drzwi warzywniaka

Źródło: http://nasza-klasa.pl/school/11833/forum/7

misiek425 - Pią Lut 27, 2009 10:41 pm

Grzechu chetnie sie z Tobą wiosną przejde. Co do sklepiku to ze wspomnień mamy prowadził go Pan Rysiu z żoną który później przeniósł się koło domu publicznego na Kruczkowskiego. Ze wspomnień mamy dowiedziałem się również że przy robieniu "wnęki" na parking strzeżony pracowali więźniowie oni rózniez robili chodniki układali krawężniki wokół bloku piecewska 18 i przychodzili pod balkon prosić o mocną herbate do słoika ;) :^^
grzechuu - Pią Lut 27, 2009 11:19 pm

Ok, to sie będziemy musieli zgadać niedługo - bo to trzeba tak, żeby w miarę sucho było, ale też zanim drzewa zaczną liście wydzielać, bo na wiosnę to już będzie mało widać ;)
Artek - Sob Lut 28, 2009 1:21 am

Też Morena ;-)
Fasola_Gdańsk - Sob Lut 28, 2009 11:53 am

misiek425 napisał/a:
jaka bzdura... Piecewską jest Piecewską moim zdaniem nieporozumieniem jest ułozenie ulic że jadąc wzdłuż kościoła pw bożego ciała który miesci sie tez przy Piecewskiej żeby dostać sie na ulice piecewską 28,30 trzeba tak dziwnie kręcić tak samo dziwnie jest wkomponowana ulica arctowskiego z blokiem "punktowcem" nr 6 oraz nr 2 które "wlazły" w piecewską


arctowskiego ma jakis maly sens, bo jadac ta uliczka mijasz po kolei numery

Tak na marginesie, wez nie badz "miejscowym" i znajdz bloki amundsena 4 albo zablockiego 6 :)

Ale jeszcze raz napisze, Matemblewo jest jeszcze ciekawsze, zaden GPS nie pomoze :) Trzeba z miesiac postudiowac zeby adresy tam znajdywac, a i tak cos zaskoczy :)

Dobra, koniec OT

misiek425 - Nie Mar 01, 2009 11:44 am

dokladnie nie wiem z ktorego sa roku,jedno to pewnie z 1978,drugie z czasu gdy na parkingu byly elementy do budowy elektrowni w Zarnowcu,widac na jakim etapie jest wieza kosciola,to bedzie druga polowa lat 80-tych
grzechuu - Nie Mar 01, 2009 7:19 pm

noo 8O rewelacja :==

to się od razu zapytam, czy może wiesz (/ktoś coś wie) na temat budynku w centrum zdjęcia - dzis szkoły muzycznej
a) kiedyś chyba komisariat policji?
b) to był nowy budynek, czy przebudowany jakiś stary? :)

Artek - Nie Mar 01, 2009 9:46 pm

Ad. "Chatki w lesie"

Takie "chatki" były w lesie na Morenie. Wchodziło się do lasu od strony dzisiejszego przedszkola od ul. Kolumba, mijało się po prawej stronie boisko nazywane przez nas "pod laskiem" i na pierwszej krzyżówce ścieżek leśnych stało właśnie to to.. Było tego więcej ale zostało zdewastowane i spalone. Szkoda..

W tle pomiędzy drzewami widać przestrzeń boiska i bok budynku na ulicy Kruczkowskiego.
Fotka zrobiona ok. '84 roku.


Gdyby pójść 100 metrów "w głąb" zdjęcia, potem skręcić w lewo i przespacerować jakieś 500 metrów, czy trochę więcej - doszlibyśmy na farmę lisów.

ahmed - Nie Mar 01, 2009 10:52 pm

Te "chatki" to bylo coś-fajne miejsce do zabawy-trzeba przyznać że w tamtych czasach ten lasek byl okupowany przez matki z dziećmi...
gargoyle dfl - Nie Mar 01, 2009 11:09 pm

szkoda ze mlodsze ode mnie roczniki nie potrafili zajac sie sportam po szkole tylko demolka wszystkiego co bylo dostepne
ahmed - Nie Mar 01, 2009 11:33 pm

gargoyle dfl napisał/a:
po szkole tylko demolka wszystkiego co bylo dostepne

Niestety-a teren byl pieknie przygotowany do odpoczynku...w miejscu piaskownic w lesie dziś nie ma juz nawet ich śladu.

grzechuu - Pon Mar 02, 2009 2:56 pm

Tam gdzie Artek mówisz, na rozstaju, są (a przynajmniej były w 2006) jakieś drewniane resztki - to to?
Te "chatki" to były stworzone specjalnie dla zabaw/rekreacji?

[a w tych wspomnieniach na N-K właśnie czytałem, że place zabaw też zostały dość szybko "rozniesione" - ja tam już tylko te betonowe pamiętam]

tomi - Pon Kwi 13, 2009 11:50 am

te chatki 'to,to" ;p postaione zostały w pierwszej połowie lat 80 tych jako miejsce odpoczynku w srodku bylu siedzska niestety długo nie postały

grzechuu napisał/a:
noo 8O rewelacja :==

to się od razu zapytam, czy może wiesz (/ktoś coś wie) na temat budynku w centrum zdjęcia - dzis szkoły muzycznej
a) kiedyś chyba komisariat policji?
b) to był nowy budynek, czy przebudowany jakiś stary? :)


budynek byl przebudowany i faktycznie miescil tam sie komisarian ktory najpierw był w przy ul. zabłockiego 4 ( teraz tam jest chyba dentysta) a potem własnie w tym budynku. Z reszta w okolicy bylo kilka budynków jeden był obok koscioła juz rozebrany, jeszcze jest drugi z lekarzem weterynarii vis a vis o ktory sie pytasz i chyba 3 lub 2 niedaleko przystanku mc donalds na gorce.

Mohamet - Wto Kwi 21, 2009 4:30 pm

Witam. Do przyszykowania na geografię mam referat "Wpływ człowieka na ukształtowanie terenu w mojej okolicy". Tam w miarę olałem ukształtowanie terenu (przyjmijmy, że przed wybudowaniem jakiegokolwiek budynku należy wyrównać teren : >), ale czy może ktoś ma na stanie np. zdjęcia terenu Carrefoura przed jego wybudowaniem? Albo coś, co by się kwalifikowało pod temat? Tylko zdjęcia, choć jakiś opis też fajnie by był. Acz nie konieczny.

Z góry dziękuję:).

greg30 - Wto Kwi 28, 2009 12:49 am

Czy ktos z Was kojarzy stary cmentarz niemiecki w okolicach lasku na Kolumba? Tylko nie wiem czy to blizej bylej jednostki bylo.
Pamietam (ale juz przez mgle) - jakies 20 lat temu bylem w ZHP. Mielismy biegi na orientacje.....mapa nam sie zagubila, trafilismy lasem....bylo po zmroku.......na jakis cmentarz........ktos zapalal swieczke i kiedy nas uslyszal uciekl.
Na Pomniku byla germanska czcionka........
Czy ktos kojarzy takie cosik w okolicach lasku Kolumba?
Ja nie pamietam gdzie to dokladnie bylo.......
Teraz to juz jak przez mgle...wiem, ze zolnierz krzyczal do nas: STOJ SLUZBA WARTOWNICZA, STOJ KTO IDZIE :huuurra:
Jaja byly jak berety.....
Ale jaki to byl rejon, to juz z glowy wylecialo.....

Dostojny Wieśniak - Wto Kwi 28, 2009 7:43 am

greg30 napisał/a:
Na Pomniku byla germanska czcionka........

Na południu krakowską nazywana kiedyś. :hihi:

misiek425 - Wto Maj 26, 2009 4:03 pm

no i wycieli... dwa piekne stare drzewa koło przystanku przy mc donaldsie
grzechuu - Wto Maj 26, 2009 6:58 pm

misiek425 napisał/a:
no i wycieli... dwa piekne stare drzewa koło przystanku przy mc donaldsie

moje ulubione :II
moje nastrojowe zza okna
no to nie doczekały się zdjęć jakimś sensownym sprzęciorem

Orka - Czw Maj 28, 2009 2:34 pm

Fasola_Gdańsk napisał/a:


Tak na marginesie, wez nie badz "miejscowym" i znajdz bloki amundsena 4 albo zablockiego 6 :)



Hehe a ja akurat wiem, gdzie jest Amundsena 4, bo mieszkali w nim moi krewni-na ostatnim pietrze. Piękny był widok w stronę Niedźwiadka, szkoda, że nie myśleliśmy wtedy o robieniu zdjęć "ku pamięci"

Rytlok - Nie Maj 31, 2009 6:34 pm
Temat postu: Morena Zima 2007
Witam i przesyłam zdjęcia, które nawiązują mam nadzieje do temat.
Cypis - Nie Maj 31, 2009 8:21 pm

Nawiązując do zdjęcia z McDonaldsem - obok będzie sklep Lidl oraz budynek biurowy.

Pozdrawiam

grzechuu - Czw Cze 11, 2009 11:48 pm
Temat postu: Re: Morena Zima 2007
Rytlok napisał/a:
Witam i przesyłam zdjęcia, które nawiązują mam nadzieje do temat.

Szkoda że nie starsze ;) Ale dzięki - zawsze bardzo miło popatrzeć na dzielnicę z na ogół niedostępnej perspektywy...

greg30 - Pią Cze 26, 2009 7:45 am

Cypis napisał/a:
Nawiązując do zdjęcia z McDonaldsem - obok będzie sklep Lidl oraz budynek biurowy.

Pozdrawiam

Skad wiadomo, ze wybuduja Lidl-a? Hmmm?

A po drugie: czy ktokolwiek pamieta jeszcze Poligon Wojskowy w Gdansku Migowie?
Kapiele w sadzawce gdzie myte byly wozy bojowe i czolgi? :mrgreen: Gdzie wpadalo sie noga w mazut kapiac sie w wodzie....gdzie byl wspanialy drewniasny pomost z wiezyczka z ktorej skakalo sie do wody....
Gdzie jeszcze niedawno Szweje wpuszczali za paczke "emersonow" - Extra Mocne :huuurra:

A teraz..pojechalem na Mysliwska i nie pozanlem tej ulicy...jedno na drugim tam stoi.....budynek na budynku......szkoda....doprowadzono tamten rejon do "BLOKOWISKA"...byl taki dziewiczy kiedys.....zniszczono i tyle w/g mnie.
Teren Poligonu moglby zostac wspanialym parkiem...ale chyba tez go zabuduja...bo po co dzieciaki maja sie bawic w lesie??!!
Nie zaluje dawnych czasow gdzie bawilismy sie na Poligonie.....gdzie drzewa milo szumialy a i nie trzeba bylo isc na Jasien zeby sie wykapac..... :^^
Kapialismy sie na Poligonie.....

Ponury2 - Sro Lip 08, 2009 10:33 pm

Coś jeszcze zostało z poligonu:

http://forum.dawnygdansk....p=110771#110771

greg30 - Wto Sie 11, 2009 11:36 pm

Ponury2 co tam pozostalo.....daj spokoj...pamietam jak to bylo kiedys "za malolata".....wspaniale dzikie rejony...a teraz...swoja droga zastanawiam sie kto wzial kase za to aby zezwolic tam budowe jednego osiedla na drugim......a mogl to byc wspanialy punkt rekraacyjny....a tak bedzie niedlugo wielki syf.
Chris - Sro Sie 12, 2009 7:21 pm

greg30 napisał/a:
Ponury2 co tam pozostalo.....daj spokoj...pamietam jak to bylo kiedys "za malolata".....wspaniale dzikie rejony...a teraz...swoja droga zastanawiam sie kto wzial kase za to aby zezwolic tam budowe jednego osiedla na drugim


Ciekawe kto wziął kasę by zezwolić na budowę Głównego Miasta, jednego domu na drugim. Przecież to by mógł być wspaniały punkt rekreacyjny. Skandal :hihi:

tomi - Sro Sie 12, 2009 7:56 pm

greg30 napisał/a:
czy ktokolwiek pamieta jeszcze Poligon Wojskowy w Gdansku Migowie?
Kapiele w sadzawce gdzie myte byly wozy bojowe i czolgi? :mrgreen: Gdzie wpadalo sie noga w mazut kapiac sie w wodzie....gdzie byl wspanialy drewniasny pomost z wiezyczka z ktorej skakalo sie do wody....
Gdzie jeszcze niedawno Szweje wpuszczali za paczke "emersonow" - Extra Mocne :huuurra:

.....

ja pamietam i wozy i kapiel i pomost z belek ,jeżdziłem tam czesto szweje ganiali nawet raz chcieli detki pociąc :) wtedy budowali dopiero jed. D i E- czy ktos jeszcze pamięta podział Moreny na jednostki :)

Tatsu - Wto Sie 18, 2009 8:42 am

Oczywiście! Jak Morena to tylko z podziałem na jednostki - chociaż gdzieś koło G się pogubiłem i nie wiem na ile były oficjalne :)


Pozdrawiam,
Wychowany na jednostce D :)
Tatsu

Marcin H - Pon Sie 24, 2009 9:21 pm

tomi napisał/a:
ja pamietam i wozy i kapiel i pomost z belek ,jeżdziłem tam czesto szweje ganiali nawet raz chcieli detki pociąc :) wtedy budowali dopiero jed. D i E- czy ktos jeszcze pamięta podział Moreny na jednostki :)



A pamiętacie wojny miedzy osiedlami?:-) Albo nawet miedzy podwórkami "betony" i "wioska indiańska" np?:-)

Ponury2 - Pon Sie 24, 2009 10:02 pm

Pomiędzy Moreną a Niedźwiednikiem? Było coś takiego. Na kamienie około 1989 roku :) Milicja jeszcze interweniowała :)
tomi - Wto Wrz 01, 2009 7:11 pm

Marcin H napisał/a:

A pamiętacie wojny miedzy osiedlami?:-) Albo nawet miedzy podwórkami "betony" i "wioska indiańska" np?:-)

ta wioska to zapewne plac zabaw przy wileńskiej 59- fantastyczna sprawa jak na tamte i te czasy :D tam były najlepsze zabawy a na betonach chyba przy zabłockiego 10 to spadłem pare razy i niżle sie poturbowałem - to były czasy :)
iestety jednego i drugiego juz nie ma.
A czy pamietacie zjazdy na sankach przy radarach lub jaśkowej tam gdzie teraz jest boisko LO22 ?

bigczes - Sro Wrz 02, 2009 9:33 pm

Fajne czasy :hihi: Pamiętam także bitwy między podwórkami o choinki które ludzie wywalali po świętach przez balkony.
Tadeusz Marek - Sro Wrz 02, 2009 10:44 pm

zjazd przy Jaśkowej tam gdzie teraz jest boisko LO20 widać na zrzutach z albumu Domu Kultury zrobionych przez grzecha
Tatsu - Czw Wrz 03, 2009 9:47 am

Tak, zima na zbożówce, lato na kaflach przy Kusego, i wojny między blokami z tekturowymi tarczami :)

Żeby moje dzieci miały takie wspomnienia :D

--
Tatsu

balet123 - Czw Wrz 03, 2009 5:44 pm

poligon.stare czasy.pamiętam te wszystkie czołgi,które tam stały.za małolata to była frajda sobie tam pobiegać.no i kąpiel w jeziorku.nawet buda z kiełbasami tam stała przez pewien czas.
greg30 - Wto Wrz 08, 2009 7:07 am

"Radary"... z jedn. C tam szedlem na sanki.... bo kolo obecnego LO XX z gorki jezdzilem tylko na swoim tornistrze wracajac ze Szk. Podst. nr 1 kiedy jednostka C miala tam popoludniowe zajecia :hiihihi:
Pamietam system dwuzmianowy w szkole nr 1. Jakies agresiv pomiedzy "1" - ka i przyszla "2"-ka :hiihihi:
To byl wspanialy czas. Nie zgodze sie, iz powinno sie zabudowac dawny Poligon wojskowy.
Podchody na poligonie, ogniska, zabawa w wojsko.... moje dzieci tego nie doswiadcza. Chociaz wychowalem sie w okresie miedzywojennym - stan wojenny pamietam, patrole ZOMO po Morenie pamietam, budowe drog i chodnikow przez "czlonkow" Zakladu Karnego pod nadzorem Klawiszy pamietam. Moren sie rozbudowywala i bylo wtedy wiecej zajecia dla mlodziezy niz teraz.
Pamietam "jedna nitke" do Migowa prowadzaca wspaniala aleja kasztanowcow. Asfalcik tam byl.

Chris napisał/a:
Ciekawe kto wziął kasę by zezwolić na budowę Głównego Miasta, jednego domu na drugim. Przecież to by mógł być wspaniały punkt rekreacyjny. Skandal


Twoj sarkazm pozbawiony sensu. Czy pamietasz doskonaly pomysl stworzenia na bylym poligonie w Gdansku-Migowie Parku rozrywki Tivoli?
Wspanialy park do rekraacji, rejon rownie wspanialy. Ale jak zwykle, nic... lepiej zrobic tam developerke....w koncu miasto sobie zarobi... pal licho mieszkancy. :evil:

tomi - Sob Wrz 19, 2009 1:54 pm

greg30 napisał/a:
"Radary"... z jedn. C tam szedlem na sanki.... bo kolo obecnego LO XX z gorki jezdzilem tylko na swoim tornistrze wracajac ze Szk. Podst. nr 1


dla scisłosci "radary" to oczywiście górka przy radarach ..tak jak sie szło na ślimaka po prawej, a SP1 była jeszcze w budowie - wszyscy chodzili wtedy do SP54 na Trauguta. :skolowany:

misiek425 - Nie Wrz 20, 2009 9:31 am

Morena podlegała pod podstawówke na traugutta? moj brat chodził pierwszy rok na matki polki :???:
gargoyle dfl - Wto Wrz 22, 2009 12:05 pm

no na dobra sprawe szkola to byla na poczatku tylko kwestia wyboru,ja wprowadzilem sie na osiedle w drugiej klasie ale szkoly nie zmienialem na ta osiedlowa i do konca juz zostalem tam gdzie zaczalem
grzechuu - Wto Wrz 22, 2009 4:18 pm

a jeśli już o szkołach... to nic wtedy nie słyszeliście o (starej) szkole przy Piecewskiej obok dworku?
[być może po zbudowaniu blokowiska już nie funkcjonowała, ale sam budynek jeszcze kilka lat musiał stać]

gargoyle dfl - Wto Wrz 22, 2009 7:12 pm

ja nic nie slyszalem choc na Piecewskiej od maja 80-tego mieszkalem
:???:

tomi - Wto Wrz 22, 2009 7:52 pm

zabudowania stały obok dworku ale to raczej budynki gospodarcze , o zadnej szkole nie słyszałem a mieszalem od 10.77
Makabunda - Sro Wrz 23, 2009 6:54 am

Szkoła była ale na Trzech Lipach w budynku, który juz nie istnieje a w którym miescił się słynny "BURDL"
danziger - Sro Wrz 23, 2009 7:09 am

Makabunda napisał/a:
Szkoła była ale na Trzech Lipach w budynku, który juz nie istnieje a w którym miescił się słynny "BURDL"


Jak tam mogła się szkoła zmieścić? 8O Chyba, że jakaś dwuklasowa...

tomi - Sro Wrz 23, 2009 4:36 pm

to byl tylko dom kultury i biblioteka . No chyba ze była jeszcze jakas 1 klasa hm może szkola dla dzieci uposledzonych choć nie przypominam sobie niczego takiego
liberWMG - Nie Lis 01, 2009 10:37 am

pamietam te wyscigi kolarskie po morenie :)
misiek425 - Nie Lis 01, 2009 2:26 pm

przechodziłem dziś obok mc donalds na wysokości przystanku autobusowego jest zrobione coś w rodzaju drogi gruntowej a w głebi wykop...widać tam jakby kawałek fundamentu,ściany? ciekawe :khmm:
Pica - Wto Lis 03, 2009 6:30 pm

dawno, dawno temu stała tam wiejska chałupa... a na pozostałych fundamentach z piwnicą była fajna zabawa :D
misiek425 - Czw Lis 12, 2009 6:50 pm

a jakies szczegoly dotyczace tej chalupy?
Tadeusz Marek - Pią Lis 13, 2009 11:29 am

Pojawiły się kolejne zdjęcia na stronie Kosycarza
http://www.kfp.pl/page_no...fa00,index.html
i sąsiednie

Ktoś chyba kiedyś szukał zdjęć wiaduktu
http://www.kfp.pl/pic/bp/46/z00002626.jpg

Szkoda,że nie możemy zadowolić się lepszą jakością... :|

Tadeusz Marek - Nie Lis 15, 2009 10:21 am

Jeszcze raz ja...
Które to bloki?
http://www.kfp.pl/pic/bp/89/z00002056.jpg
http://kfp.pl/pic/bp/be/z00002549.jpg
Na drugim zdjęciu z lewej strony za blokiem widzę jakiś domek... :hmm:

grzechuu - Nie Lis 15, 2009 3:25 pm

O żesz - aleś wypatrzył! :==
Nie miałem czasu dokładnie się przyjrzeć i domku nie zauważyłem - ale teraz nie ma siły - będę siedział i myślał :)

maisky - Nie Lis 15, 2009 3:43 pm

Hmmmm...

Jeśli chodzi o zdjęcie http://kfp.pl/pic/bp/be/z00002549.jpg , to na pewno można wykluczyć jednostki A, G, E, bo tam nie ma 11-piętrowców. Data zdjęcia (maj 1978) sugerowałaby, że to jednostka B (Choć wiem, że i na C są co najmniej dwa 11-piętrowe budynki). Gdybym miał strzelać, to postaiłbym, że to budynki przy Piecewkiej, zaraz obok Zatoki. Ten domek znajdowałby się na Wyspie Piecewskiej, a Zatoka - tam, gdzie budowalńcy rozłożyli swoje zabawki. Jeśli chodzi o drugie zdjęcie, to musiałbym pomyśleć dłużej.

grzechuu - Nie Lis 15, 2009 4:27 pm

Pierwsze nie wiem - ale jest kawałek mało spotykanej podłużnej ściany z fragmentem bez okien... ale ja jednostki C i D słabiej znam

Drugie - stawiam na Piecewską 28 i 30 (i domek 16a?)
Więcej o domku dam już w wątku o dawnych Pieckach:
http://forum.dawnygdansk....p=113858#113858


EDIT
Dobrze Maisky pisze, ale domek raczej jeszcze po tej stronie Piecewskiej :)

maisky - Nie Lis 15, 2009 4:42 pm

Racja, domek nie jest na wyspie. Jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie, to chyba jest to jednostka C - dom na dalszym planie to Warneńska 3 (nie kojarze dokładnie nazw i numerów). Zdjęcie jest robione z parkingu przed pawilonem z PizzaHut. W oddali widać jednostkę A. Oczywiście mogę się mylić. Trzebaby sprawdzić czy Warneńska 3 ma balkony w bocznej ścianie.
Tadeusz Marek - Nie Lis 15, 2009 5:35 pm

Pewnie jest tak jak mówicie,chociaż to jeszcze trza obadać. :)
Pierwsze zdjęcie moim zdaniem było robione gdzieś z tego miejsca
http://forum.dawnygdansk.pl/files/marus1.jpg
tyle,że z obiektywem skierowanym na bloki przy Warneńskiej 3 i Orańskiej 8 ;)
Drzewo po lewej może być jednym z tych stojących wzdłuż drogi na Migowo, zamienionej obecnie na tym odcinku na deptak.

Tadeusz Marek - Czw Lis 26, 2009 5:34 pm

Jeszcze jedną "muzealną" tablicę zauważyłem na bloku przy Amundsena 4 (to "ten" wieżowiec)
Jakość zdjęcia średnia,bo robione z komóry i w czasie deszczu ;)

grzechuu - Czw Lis 26, 2009 11:56 pm

Kurczę, na Gojawiczyńskiej już oczywiście nie ma

Aż mi wpadł do głowy dziki pomysł, aby jakoś przekonać spółdzielnię do zachowania i zawieszenia pamiątkowo gdzieś na ich korytarzu :roll: :wink:

Artek - Wto Gru 01, 2009 2:21 am

Z innej beczki:

Po pierwsze: Pamięta ktoś zabawy w obecnym kompleksie sklepów przy Amundsena 1? Te budynki gdzie jest, między innymi cukiernia.

Odbyła się tam niezapomniana zabawa w dyngusa (lata 80te, gdzieś 84-88), kiedy biegaliśmy po budowie i powstających budynkach. Ganialiśmy się po sporej powierzchni, mając do dyspozycji kilka budowanych obiektów i kilka pięter schodów - dziwi mnie, ze bez problemu tam się bawiliśmy.. Wchodziliśmy na dach 3ciego piętra bez zabezpieczeń! PS.Wtedy "lanie wody" było jeszcze "kulturalnie", bo "biliśmy" się tylko między sobą. ;)

Drugie: kto pamięta jazdy na sankach w lesie za boiskiem? Po drodze mijało się drewniane "altanki" (wspomniałem o nich kiedyś). Był tam zjazd idealny dla rodziców z dziećmi. Każda sobota i niedziela była tam spędzane: dzieci jeździły, rodzice pilnowali i pomagali wnosić sanki, czy wspinać sie na nartach.. - byłem tam rowerem z rok temu i nie mam pewności, czy faktycznie odnalazłem tamto miejsce. zal serce (dupę) ściska - to było zaledwie 20 lat temu, kiedy się było dzieckiem, a teraz nie umiem tego poznać i odnaleźć - wszystko zarosło... ;(

Trzecie: przyznać sie, kto korzystał z tej górki, której fotkę zamieścił Tadeusz 2 wrzenia:


http://www.forum.dawnygda...zjazd01_825.jpg

Artek - Wto Gru 01, 2009 8:57 pm

Tadeusz napisał/a:
Jeszcze raz ja...
Które to bloki?
http://www.kfp.pl/pic/bp/89/z00002056.jpg


Męczyło mnie okrutnie to pierwsze zdjęcie.. Z planów i map za cholerę nie chciała spasować się żadna para bloków. Znaczy bloki udało mi się spasować szybko, ale nie współgrało otoczenie i drugi plan.. - kawałek budynku widocznego za drugim blokiem oraz kąt widzenia nie grał.

Wkurzony wsiadłem w samochód ( nie mieszkam na Morenie od 2000r.) i postanowiłem empirycznie sprawdzić.

Pierwszy blok, to Bulońska 8 (mieszkałem tam), drugi to Warneńska 3. Fotograf stał przed nadal istniejącym drzewem. Drzewo stare i po przebojach, rośnie obok drewnianej budki, pochylone pod kątem, z częściowo wyrwanymi korzeniami.

Widok z map sugeruje, że zdjęcie takie nie mogło powstać: pierwszy blok prawie całkowicie zasłania drugi. Dodatkowo niemożliwe jest ująć całe oba bloki i jeszcze widoczną w tle przychodnie - ale to nieprawda, wystarczy stanąć przy drzewie :brake: :szabelka: :huuurra:

Tatsu - Pią Gru 04, 2009 10:32 am

Tzn, że zdjęcie było robione w okolicy obecnego parkingu koło Kusocińskiego 8.
Pewnie w okolicy tego dużego głazu który kilkanaście lat temu tam stał.

Pozdrowiam.
Tatsu

tomi - Pią Gru 04, 2009 4:55 pm

nie wiem gdzie juz pisalem o tym zdjeciu ( chyba ida dwa watki rownolegle) :???:
ale ten budynek to jest obecna cukiernia przed dobudowaniem pawilonów

grzechuu - Sob Gru 05, 2009 3:21 am

tomi napisał/a:
nie wiem gdzie juz pisalem o tym zdjeciu ( chyba ida dwa watki rownolegle) :???:

- Jest wątek o tzwMorenie-blokach-osiedlu (ten tu)
- i jest wątek o Piecki-wsi-domkach - tu: http://forum.dawnygdansk....ghlight=#113862
tylko mało kto to widzi :wink: :glina:

tomi napisał/a:

ale ten budynek to jest obecna cukiernia przed dobudowaniem pawilonów

Według mnie nie, ale o tym w tym drugim wątku, bo to domek,
a ostatnio dołączona tu mapka dotyczy innego zdjęcia (z samymi blokami).

maisky - Pon Gru 21, 2009 5:24 pm

Kilka zdjęć okolic Moreny znalazłem tutaj: http://pke.gdansk.pl/mias...wo_galeria.html Są to dość stare zdjęcia, choć nie z okresu budowy dzielnicy.
jayms - Pią Sty 08, 2010 9:40 am

W dzisiejszym wydaniu DB jest kilka słów o dawnym dworku w Migowie. Wspomniano takze o naszym forumie. A najbardziej rozbawił mnie ten fragment: „-pamięta pani dwór w Migowie?...dwór w Migowie? Nie wie,nie słyszałam,musi pan w tym Migowie pytać. Tu Morena jest.” :hihi:
lukasz996 - Pią Sty 08, 2010 4:45 pm

Ostatnio nasza spółdzielnia podniosła podatki, gdzie jakiś procent przekazywany jest na tzw. działalność kulturalną, może członkowie forum z Moreny wezmą sprawy w swoje ręce. Mam na myśli uruchomienie filii forum na Morenie ...
pascolo - Pon Sty 18, 2010 5:41 pm

greg30 napisał/a:
Czy ktos z Was kojarzy stary cmentarz niemiecki w okolicach lasku na Kolumba? Tylko nie wiem czy to blizej bylej jednostki bylo.
Pamietam (ale juz przez mgle) - jakies 20 lat temu bylem w ZHP. Mielismy biegi na orientacje.....mapa nam sie zagubila, trafilismy lasem....bylo po zmroku.......na jakis cmentarz........ktos zapalal swieczke i kiedy nas uslyszal uciekl.
Na Pomniku byla germanska czcionka........
Czy ktos kojarzy takie cosik w okolicach lasku Kolumba?
Ja nie pamietam gdzie to dokladnie bylo.......
Teraz to juz jak przez mgle...wiem, ze zolnierz krzyczal do nas: STOJ SLUZBA WARTOWNICZA, STOJ KTO IDZIE :huuurra:
Jaja byly jak berety.....
Ale jaki to byl rejon, to juz z glowy wylecialo.....




Nie wiem czy jeszcze ktoś czyta to forum, bo lat kilka minęło ale mam coś do dodania. Znam takie miejsce które może świadczyć o istnieniu tego cmentarza. Chodziłem "za malucha" do przedszkola nr 74 przy Magellana. W związku z czym przy ładnej pogodzie wychodziliśmy na nieodległą polankę która mieściła się za boiskiem dzisiejszego GKS "Morena". Od przedszkola wystarczyło dotrzeć na to boisko, potem w lewo i po przejściu małego kawałka ukazywała się ta właśnie polanka :D Aby dotrzeć do miejsca o którym mówię wystarczy idąc drogą i po minięciu tejże polanki zapuścić się w prawo, na kilkanaście metrów, w las. Tam są ruiny, nie wiem po czym. Natomiast idąc dalej drogą około (dokładnie nie wiem już ile metrów) 100 metrów i ponownie zagłębiając się w las na kilkanaście metrów może dotrzeć do ruin jakiś zabudowań. Na dzień dzisiejszy pozostała przysypana piwnica z czerwonej cegły. :hmm:

Artek - Sro Sty 20, 2010 9:11 pm

pascolo napisał/a:
greg30 napisał/a:
Czy ktos z Was kojarzy stary cmentarz niemiecki w okolicach lasku na Kolumba?


Nie wiem czy jeszcze ktoś czyta to forum, bo lat kilka minęło ale mam coś do dodania. Znam takie miejsce które może świadczyć o istnieniu tego cmentarza.


Możecie rozwinąć temat? Nigdy nie słyszałem o cmentarzu w tej okolicy, w sumie 20 lat temu mało czego i kogo słuchałem ;-) Jednak jakiekolwiek informacje powinny do mnie dotrzeć...

Mało słuchałem, ale po lesie biegałem systematycznie ;-)

pascolo - Pon Sty 25, 2010 1:34 pm

Artek napisał/a:
pascolo napisał/a:
greg30 napisał/a:
Czy ktos z Was kojarzy stary cmentarz niemiecki w okolicach lasku na Kolumba?


Nie wiem czy jeszcze ktoś czyta to forum, bo lat kilka minęło ale mam coś do dodania. Znam takie miejsce które może świadczyć o istnieniu tego cmentarza.


Możecie rozwinąć temat? Nigdy nie słyszałem o cmentarzu w tej okolicy, w sumie 20 lat temu mało czego i kogo słuchałem ;-) Jednak jakiekolwiek informacje powinny do mnie dotrzeć...

Mało słuchałem, ale po lesie biegałem systematycznie ;-)



Dokładnie rok temu, na spacerze, zrobiłem w tym miejscu o którym pisałem wyżej takie oto fotki:

Vilip - Sro Sty 27, 2010 10:37 am

Podobne obiekty znajdowały się (jeszcze na początku lat `90) w lasku po prawej stronie od boiska i ul. Magellana.
greg30 - Sro Sty 27, 2010 11:24 pm

Pamiętam jak dzisiaj swoja traume :hiihihi: :hiihihi:
Mlody Kolo z podstawowki...... nie pamietam ile lat mialem....moze to byla z III lub IV klasa szkoly podst.
Harcerze... ktorzy sie zagubili w tym "wielkim lesie" :huuurra:
Zolnierz nas pogonil kalachem..... spod owczesnej skladnicy z amunicja :brake:
Wtedy wlasnie tam trafilismy... i pamietam jak ktos zaczal przed nami uciekac....a na grobie stala zapalona swieczka.....
Potem po latach to wspomnienie wrocilo... jednak dzisiaj nie trafilbym juz tam.....
ale pamietam, ze litery na nagrobkach pisane byly typowym niemieckim gotykiem. :dziadek:
Tia.....
wtedy byla komuna i to chyba bylo niepolityczne pamietac o "niemcach"......a do tego jeszcze funkcjonariusze ZHP :hiihihi:

maisky - Czw Sty 28, 2010 5:19 pm

tomi napisał/a:
nie wiem gdzie juz pisalem o tym zdjeciu ( chyba ida dwa watki rownolegle) :???:
ale ten budynek to jest obecna cukiernia przed dobudowaniem pawilonów


Na 100% nie jest to ten budynek. Ten domek stał o wiele bliżej niż obecna cukiernia. Musiał więc zostać zburzony. Można porónać zdjęcie http://kfp.pl/pic/bp/be/z00002549.jpg ze zdjęciem, które zrobiłem wczoraj:

Corzano - Sob Sty 30, 2010 6:52 am

Przepraszam, a gdzie wcięło moje pytanie i odpowiedź dotyczącą lokalizacji?

Ponawiam więc...
pascolo napisał/a:
Dokładnie rok temu, na spacerze, zrobiłem w tym miejscu o którym pisałem wyżej takie oto fotki

Czy mógłbyś jeszcze raz pokazać to miejsce na mapie? Nie wiedziałem, że muszę robić printscreeny i nie zapisałem sobie Twojej odpowiedzi. :wink:

Tadeusz Marek - Sob Sty 30, 2010 10:16 am

To jest ciekawe i co gorsza bardzo pasuje do tego wątku.
Prawie 300 mieszkańców (wyszczególnionych w liście i na pewno z bloków m.in. przy Marusarzówny 1 i Kusocińskiego 8 ) dostało pisemko od Wojewody Pomorskiego,który zawiadamia,że
"...toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nieważności dycyzji Prezydenta Miasta gdańska z dnia 15 lipca 1978 r. (...) orzekającej o wywłaszczeniu na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości położonej w Gdańsku-Piecewie,oznaczonej w dacie wywłaszczenia jako działka nr 3 o pow. 9.972 mkw.,zapisaną w KW Nr 1670 Państwowego Biura Notarialnego w Gdańsku jako właśność Państwa Janiny Stankiewicz oraz o przyznaniu odszkodowania za w/w nieruchomość w wysokości 199.190 zł.
Strony mają prawo do składania oświadczeń i wniosków dowodowych oraz przeglądania akt sprawy i wypowiadania się co do wszystkich okoliczności sprawy i przeprowadzonych dowodów.
Decyzja w przedmiotowej sprawie zostanie podjęta po zebraniu i rozpatrzeniu całego materiału dowodowego."

Kurde,wydaje mi się że takimi sprawami to chyba spółdzielnia powinna się zająć. Mieszkańcy nie stawiali sobie 30 lat temu tych bloków. :evil: W końcu zaczną nas wysiedlać jak w 45 r. :hihi:

PS. Maisky,porównując te zdjęcia,to trudno się z tobą nie zgodzić... :hmm:

grzechuu - Sob Sty 30, 2010 4:15 pm

[odtwarzam post z pamięci hehe]
greg30 napisał/a:

Potem po latach to wspomnienie wrocilo... jednak dzisiaj nie trafilbym juz tam.....
ale pamietam, ze litery na nagrobkach pisane byly typowym niemieckim gotykiem. :dziadek:
Tia.....
wtedy byla komuna i to chyba bylo niepolityczne pamietac o "niemcach"......a do tego jeszcze funkcjonariusze ZHP :hiihihi:

Ale żeby pomnik z napisami stał w środku lasu? A może to obrzeża Srebrzyska?

//
I chciałem zapytać czy któryś z Administratorów nie mógłby czasem wydzielić z tego tematu tych postów o grobie i schronie w "około-morenowych" lasach?
Bo to bardzo ciekawe, ale do budowy osiedla niezbyt pasuje ;)
A sam mam coś o osiedlu, ale nie chcę czwartego wątku wprowadzać i mieszać wszystkiego ;)

pascolo - Pon Lut 01, 2010 10:15 am

Corzano napisał/a:
Przepraszam, a gdzie wcięło moje pytanie i odpowiedź dotyczącą lokalizacji?

Ponawiam więc...
pascolo napisał/a:
Dokładnie rok temu, na spacerze, zrobiłem w tym miejscu o którym pisałem wyżej takie oto fotki

Czy mógłbyś jeszcze raz pokazać to miejsce na mapie? Nie wiedziałem, że muszę robić printscreeny i nie zapisałem sobie Twojej odpowiedzi. :wink:


No więc ponawiam odpowiedź.

To miejsce zaznaczone jest żółtym punktem. Strzałką zaznaczyłem przedszkole przy Magellana od którego kilkadziesiąt metrów piaszczystą ścieżką dzieli nas od boiska które również zaznaczyłem. Stamtąd, skręcając w prawo droga niedaleka, około 300 m.

Tadeusz Marek - Sro Lut 03, 2010 5:42 pm

Skoro rozpocząłem temat o wywłaszczeniu,to go zakończę
tym linkiem
http://gdansk.naszemiasto...kania,id,t.html
bo temat ciekawy.

Sbigneus - Sro Lut 03, 2010 7:00 pm

Ciekawy komentarz gościa ZAS z tego linku. Polska to dziwny kraj. :głupi_ty: :szabelka:
greg30 - Nie Lut 07, 2010 1:41 am

grzechuu napisał/a:
Ale żeby pomnik z napisami stał w środku lasu? A może to obrzeża Srebrzyska?

Do srebrzyska było za daleko :^^
To jeszcze pamiętam. A groby były opisane gotykiem, to jak dzsiaj pamiętam.. jak również ciemna sylwetkę uciekającą przed nami w popłochu. :dziadek:
Niewykluczone, że kolega dobrze wskazuje na swojej mapce... to mogło być w tej właśnie okolicy... te zdjęcia mogą przedstawiać pozostałości nagrobków. 8O

grzechuu - Nie Lut 28, 2010 2:52 am

Trochę się uciszyło, to ja dziś dla odmiany dam 2 skany z gazet forumowicza Misiek425
Dziękujemy :ok:

Tatsu - Pon Mar 01, 2010 10:32 am

Pierwsze zdjęcie rozpoznaję - Marusarzówny i Żylewicza.

Drugie to nie mogę dojść gdzie to jest :???:

Wuda - Pon Mar 08, 2010 1:50 am

Tatsu napisał/a:
Drugie to nie mogę dojść gdzie to jest :???:


Jak na moje oko to jest przy pawilonach na ul. Powstania Listopadowego, jest tam taki przesmyk właśnie miedzy blokami do ul. Kusocińskiego, ale mogę się mylić ;)

Pozdrawiam

grzechuu - Pon Mar 08, 2010 5:21 pm

Ja bym powiedział, że to "A": bloki Nałkowskiej 4 i 6,
ale nie sprawdzałem w terenie - za daleko mam :hihi:

pascolo - Wto Mar 09, 2010 10:59 am

Wuda napisał/a:
Tatsu napisał/a:
Drugie to nie mogę dojść gdzie to jest :???:


Jak na moje oko to jest przy pawilonach na ul. Powstania Listopadowego, jest tam taki przesmyk właśnie miedzy blokami do ul. Kusocińskiego, ale mogę się mylić ;)

Pozdrawiam


Ten przesmyk jest, fakt, ale patrząc na tą fotkę to powinniśmy zobaczyć zaraz obok chodnika, po prawej stronie, zaczynającą się górkę, z tyłu schody nie prowadziły by w lewo tylko biegły prosto do góry, natomiast pierwszy z bloków w tle (musiałby to być blok Marusarzówny 3)od lewej stałby przodem balkonami a nie bokiem :wink:

Jak dla mnie to kłania się jednostka "A".

Kombinowałem z jednostką "C", gdzie bloki z w tle to mogłaby być Orańska, jednak już wtedy pierwszy blok z lewej na zdjęciu powinien być czteropiętrowy...

maisky - Wto Mar 09, 2010 12:09 pm

Rację ma grzechu. Przechodząc tamtędy, zrobiłem fotkę.


misiek425 - Sro Mar 10, 2010 3:31 pm

Dzięki Grzechu że wrzuciłes :) na mapce z poprzedniej strony jest malutki błąd przedszkole ma numer 74. Poza tym jedyne o co można prosić to poszukajcie w domach starch zdjęć Piecek i Migowa
pascolo - Czw Mar 11, 2010 12:42 pm

misiek425 napisał/a:
Dzięki Grzechu że wrzuciłes :) na mapce z poprzedniej strony jest malutki błąd przedszkole ma numer 74. Poza tym jedyne o co można prosić to poszukajcie w domach starch zdjęć Piecek i Migowa


Wiem, moja wina. W poście z 18 stycznia pisałem jeszcze o przedszkolu nr 74 a na mapce zaznaczyłem przypadkowo to miejsce jako nr 75 :szczena:

Tadeusz Marek - Pią Kwi 02, 2010 8:36 am

Kilka wybranych nowych fotek ze strony kfp.pl z 94 roku
http://kfp.pl/pic/bp/5b/k00028667.jpg
http://kfp.pl/pic/bp/13/k00028666.jpg
http://kfp.pl/pic/bp/5f/k00028678.jpg
http://kfp.pl/pic/bp/11/k00028654.jpg
http://kfp.pl/pic/bp/27/k00028655.jpg
http://kfp.pl/pic/bp/92/k00028657.jpg
http://kfp.pl/pic/bp/36/k00028659.jpg
http://kfp.pl/pic/bp/22/k00028660.jpg

pascolo - Pią Kwi 02, 2010 10:45 am

O, moje rejony :^^

Że też człowiek kiedyś tak zaniechał i kompletnie nie zainteresował się aby podobne zdjęcia porobić chociażby w miejscu swojego zamieszkania :hmm:

Na pierwszej i trzeciej to pewnie dworek na Migowie. Troszkę się kiedyś po nim pochodziło gdy ostatni mieszkańcy się wyprowadzili :D Bardzo stary, konkretny park zdobił okoliczny teren. Wydaje mi się że między tymi starymi drzewami i alejami były doły które kiedyś mogły służyć oczkom wodnym czy coś w tym rodzaju. Teraz miejsc o takim klimacie szukać tylko ze świecą.

Na drugiej to zdaje się budowa bloków przy ul. Bulońskiej z widokiem na Budapesztańską :hmm:

Na czwartej oczywiście ul. Powstania Listopadowego. Robiło się zakupy "U Dziadka" czy coś na wieczór "U Grubego" gdy się przeniósł z budek przy Bulońskiej :D Wypożyczalnie też jakoś niedawno zamknęli.

Na piątej pawilony handlowe przy Marusarzówny. Pewex i Familijny :mrgreen: Dzisiaj Kupiec.

Na szóstym widok na bloki przy Marusarzówny. W końcu zrobili tam chodnik ale mogliby też zastanowić się nad parkingiem :hmm:

Siódme to wyciąg przy Dolnym Migowie. Pamiętam, miałem z 12 lat, gdy na otwarcie można było się opić Coca-Coli ile kto chciał co wraz z kolegami wykorzystaliśmy z premedytacją :% Potem splądrowany, podpalony, dziś tylko ślady wygładzonej ziemi świadczą o tym, że coś tam było.

Ósme to będzie klatka bloku przy Marusarzówny 1.

grzechuu - Pon Kwi 05, 2010 5:59 pm

Te od Kosycarza (codziennie sprawdzasz? :) ) może dam w takim zbiorczym linku:
http://kfp.pl/page,szukaj...&lata=1990-1995


Natomiast na innej stronce wynalazłem 4 zdjęcia -> jednostki C, D, E, F :)
http://www.mojgdansk.com/...m=12&gallery=76

pascolo - Czw Kwi 29, 2010 10:39 am

Rok 1914. Dzisiejsza ulica Rakoczego, widok z osiedla Morena w stronę Brętowa i Niedźwiednika.
pascolo - Czw Kwi 29, 2010 11:58 am

Ciekawy Stempelek.
maisky - Czw Kwi 29, 2010 7:16 pm

Cytat:
Natomiast na innej stronce wynalazłem 4 zdjęcia -> jednostki C, D, E, F :)
http://www.mojgdansk.com/...m=12&gallery=76


Bardzo wartościowe zdjęcia. Tym wartościowsze, że pokazują zabudowania na Wyspie Piecewskiej. A na zdjęciu rakoczego.jpg to chyba widać jakieś zwierzątko (koło tego baraku na Wyspie)?. Może to konik? :szabelka: :D

greg30 - Nie Maj 09, 2010 1:23 pm

pascolo napisał/a:
O, moje rejony :^^

Nie tylko Twoje :hiihihi:
Śmiem twierdzić, iż moje również. Z tego co piszesz chyba jesteśmy równolatkami i na jednej psiej kupie na trawnikach tamtego rejonu sie chyba ślizgaliśmy. :^^

pascolo napisał/a:
Na pierwszej i trzeciej to pewnie dworek na Migowie. Troszkę się kiedyś po nim pochodziło gdy ostatni mieszkańcy się wyprowadzili :D Bardzo stary, konkretny park zdobił okoliczny teren. Wydaje mi się że między tymi starymi drzewami i alejami były doły które kiedyś mogły służyć oczkom wodnym czy coś w tym rodzaju. Teraz miejsc o takim klimacie szukać tylko ze świecą.

Pamiętam, jak chodziłem tam na szaberek do tego pięknego parku i ogrodu. Pamiętam jak zbierałem tam czarne i czerwone porzeczki. Fajnie było. Te wielkie piękne drzewa... tam zacząłem sobie popalać papierosy.... :hiihihi:

pascolo napisał/a:
Siódme to wyciąg przy Dolnym Migowie. Pamiętam, miałem z 12 lat, gdy na otwarcie można było się opić Coca-Coli ile kto chciał co wraz z kolegami wykorzystaliśmy z premedytacją :% Potem splądrowany, podpalony, dziś tylko ślady wygładzonej ziemi świadczą o tym, że coś tam było.

Pamiętam jak tam łaziliśmy z kolegami na cosik do picia latem, ruch był pamiętam i latem i zimą. Igielit cieszył się powodzeniem. Potem coś tam się stało z właścicielem, miał jakiś wypadek... poważny. Kasa przestała płynąć. Potem pojawili się tam jacys ruscy, była przez chwilę agenda towarzyska..... potem chyba z powody "zwarcia" podejrzewam, że mafijnego, budynek spłonął.
To być wtedy "wczesny-agresywny" kapitalizm. :dziadek:
To były wspaniałe czasy....
Cholernie miło mi się to wspomina....

Szkoda, że nie ma żadnych starych fotek "starego mostu" który znajduje się obok gdzie była kiedyś śmierdząca ferma lisia.
Chciałbym kiedykolwiek ujrzeć ten most na fotografii z leżącymi pod nim torami kolejowymi. Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało gdzie ten most prowadził wchodząc w las.... czyżby w stronę Matemblewa....
Nigdy do tego nie doszedłem. Jaki był cel jego postawienia w tamtym miejscu.

norveg - Nie Maj 09, 2010 3:55 pm

greg30 napisał/a:
Szkoda, że nie ma żadnych starych fotek "starego mostu" który znajduje się obok gdzie była kiedyś śmierdząca ferma lisia.
Chciałbym kiedykolwiek ujrzeć ten most na fotografii z leżącymi pod nim torami kolejowymi. Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało gdzie ten most prowadził wchodząc w las.... czyżby w stronę Matemblewa....
Nigdy do tego nie doszedłem. Jaki był cel jego postawienia w tamtym miejscu


Może planowano jakąś drogę. W okolicach tej kładki są nawet takie małe słupki. A na mapie z 1944 r. wygląda jak poniżej (to ten po prawej stronie, w środku jest przepust w ciągu obecnej ul. Wołkowyskiej prowadzący do cegielni w Brętowie, a najbardziej na lewo ten, który teraz nie istnieje przy samym poligonie).

greg30 - Pon Maj 10, 2010 12:02 am

Ta "kładka" jest całkiem sporawym mostem :hiihihi: :hiihihi:
Ten przepust na Wołkowyskiej jest czyms malusim w porównaniu z tym przy Dolnych Młynach.... Do tego wygląda cholernie reprezentacyjnie.... no może już teraz nie bardzo, ale jak byłem gówniarzem był przepiękny..... Wojsko pod nim wiele razy maszerowało na "manewry".
Za paczkę mocnych właziłem sobie do jeziora i kapełem się w tym mazucie :==
Ale żyje nadal. :%
Z okien swojego budynku przy Bulonskiej słyszałem wielokrotnie strzały i salwy w trakcie prowadzonych ćwiczeń. :mrgreen:
Piknie było.... "niebieskich beretów" dookoła było również wiele.
Pamiętam jak dzisiaj..... nawet kiedyś bawiłem się z wojakami na ich wartowni i poznałem z kolegą na małej wspolnej popijawce dowódce zmiany: Strasznego Sierżanta :hiihihi:
Było to już jednak przed samym opuszczeniem przez wojaków całego terenu poligonu.
Dzisiaj.... miasto nie zadba.... i robi sie tam syf... a tak wspaniała rekraacja mogłaby być w tym miejscu....
Tylko po co??!!
Lepiej developerkę uskuteczniać. :II
Co za Wlodarze..... nijak ma się to do moich wspomnień. :???:

norveg - Pon Maj 10, 2010 12:44 am

Cytat:
Ta "kładka" jest całkiem sporawym mostem :hiihihi: :hiihihi:
Ten przepust na Wołkowyskiej jest czyms malusim w porównaniu z tym przy Dolnych Młynac

Zgadza się. Ale na całej dawnej linii kolejowej są różnej wielkości obiekty.
Dla porządku wspominane przez mnie, a sfotografowane w ostatnich dniach obiekty.

Fasola_Gdańsk - Pon Maj 10, 2010 6:08 pm

Slupki to oznaczenie granic dzialek, naroznikow.
Krzysztof - Pon Maj 10, 2010 6:51 pm

norveg napisał/a:
greg30 napisał/a:
Szkoda, że nie ma żadnych starych fotek "starego mostu" który znajduje się obok gdzie była kiedyś śmierdząca ferma lisia.
Chciałbym kiedykolwiek ujrzeć ten most na fotografii z leżącymi pod nim torami kolejowymi. Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało gdzie ten most prowadził wchodząc w las.... czyżby w stronę Matemblewa....
Nigdy do tego nie doszedłem. Jaki był cel jego postawienia w tamtym miejscu


Może planowano jakąś drogę.


Nie wiem czy moja teoria jest słuszna, ale wydaje mi się bardzo prawdopodobna - http://forum.dawnygdansk....p=103083#103083

greg30 - Wto Maj 11, 2010 6:49 am

Być może faktycznie planowano tam jeszcze jakis skrot do Matemblewa-Bretowa?
Tego już się pewnie nie dowiemy....być może jednak w archiwach Gdańska coś się kiedyś znajdzie aby dać odpowiedz na nasze pytania.... :%

pascolo - Wto Maj 11, 2010 10:14 am

Mnie również zawsze zastanawiała historia tej kładki oraz jej przeznaczenie. Zastanawiałem się w jakim celu zamontowano na niej tory (dawno temu paskudnie sobie rozciąłem kolano o jeden z nich) i gdzie one miały prowadzić ponieważ pobliskie ukształtowanie terenu budziło wiele pomysłów jak i wątpliwości. Po torach to już oczywiście śladu nie ma bo jak mniemam zainteresowało się nimi kilku złomiarzy, normalka, i przeszły do historii. Dodam jeszcze, że zaraz koło tej kładki stała kiedyś, do początku lat 90tych, malutka, kamienna altanka z drewnianym daszkiem. Nie potrafię jednak stwierdzić kiedy została tam ustawiona.
maisky - Sob Paź 02, 2010 2:56 pm

Na stronie spółdzielni Morena pojawiła się kronika osiedla! Jest tam dużo starych zdjęć, artykuły itp. Prawdziwa gratka dla osób śledzących ten wątek, w tym dla mnie :D Oto adres: http://www.morena.com.pl/kronika/index.php
maisky - Nie Paź 03, 2010 11:50 am

Panorama Moreny sprzed roku 1976. Zdjęcie z kroniki


Martino - Nie Paź 03, 2010 11:56 am

norveg napisał/a:
Cytat:
Ta "kładka" jest całkiem sporawym mostem :hiihihi: :hiihihi:
Ten przepust na Wołkowyskiej jest czyms malusim w porównaniu z tym przy Dolnych Młynac

Zgadza się. Ale na całej dawnej linii kolejowej są różnej wielkości obiekty.
Dla porządku wspominane przez mnie, a sfotografowane w ostatnich dniach obiekty.


"slupekPrzyKladce.jpg
A w sumie do czego takie słupki? Ostatnio sporo ich namierzyłem przy dawnej linii kolejowej."

wygląda to na "reper" czyli słupek/kamień oznaczający punkt graniczny działki.

Krzysztof - Nie Paź 03, 2010 12:26 pm

Martino napisał/a:
wygląda to na "reper" czyli słupek/kamień oznaczający punkt graniczny działki

Nie reper, a granicznik. To zupełnie co innego.

Tadeusz Marek - Nie Paź 03, 2010 4:02 pm

maisky napisał/a:
Na stronie spółdzielni Morena pojawiła się kronika osiedla! Jest tam dużo starych zdjęć, artykuły itp. Prawdziwa gratka dla osób śledzących ten wątek, w tym dla mnie :D Oto adres: http://www.morena.com.pl/kronika/index.php


świetne! :== o to chodziło! :^^
i chyba doczekałem się tego, na czym najbardziej mi zależało czyli zdjęć na których widać bloki z mojej ulicy w trakcie budowy
no chyba,że się mylę...ale wydaje mi się,że to pierwsze stawiane bloki przy Marusarzówny, no nie?
http://www.morena.com.pl/...%20%2856%29.jpg
(za wyjątkiem pierwszego z lewej na lewym zdjęciu,bo to już chyba Kusocińskiego)

a to też ciekawe,gdzie stał ten budynek (zdjęcie lewy dolny róg)
http://www.morena.com.pl/...%20%2874%29.jpg
podpisane "ta zabudowa będzie musiała ustąpić nowym inwestycjom"

maisky - Nie Paź 03, 2010 7:27 pm

Tadeusz napisał/a:

świetne! :== o to chodziło! :^^
i chyba doczekałem się tego, na czym najbardziej mi zależało czyli zdjęć na których widać bloki z mojej ulicy w trakcie budowy
no chyba,że się mylę...ale wydaje mi się,że to pierwsze stawiane bloki przy Marusarzówny, no nie?
http://www.morena.com.pl/...%20%2856%29.jpg
(za wyjątkiem pierwszego z lewej na lewym zdjęciu,bo to już chyba Kusocińskiego)


Tak, na 100% są to te bloki na Mausarzówny. Nawiasem mówiąc, na tym zdjęciu widać stary układ ulicy Piecewskiej, z tym zakrętem pod kątem 90 stopni :D

Tadeusz Marek - Nie Paź 03, 2010 11:53 pm

maisky: chyba rozwiałeś moje wątpliwości... :)
ale skoro tak, to według mnie na pierwszym planie nie jest Piecewska, tylko dzisiejsza Rakoczego (fragment Piecewskiej po prawej stronie starszego zdjęcia zasypał śnieg i stąd ta zmyła) :skolowany:

maisky - Pon Paź 04, 2010 10:40 am

Tak, masz rację, to Rakoczego. Gdyby to była Piecewska to na drugim zdjęciu byłoby widać bloki przy Amundsena, które przecież powstały zanim zaczęto budować jedn. D.
grzechuu - Pon Paź 04, 2010 8:45 pm

1) i Piecewska by nie była tak blisko hydroforni i stacji sieci gazowej (czy jak to tam tą ogrodzoną budkę nazwać) - stoją do dziś, ale ja nie mam na razie czasu, by względem nich umiejscowić tę pre-Rakoczego ;)

2) I fota balkonowa wyżebrana od Gargoyla :)
(podobne ujęcie, ale z oddali)

3) A swoją drogą na zakręcie Piecewskiej obecnie są wykopy i widać jakieś fundamenty! Jak ktoś bywa w tym końcu to niech ma oko (mi niezbyt po drodze) :D
Kto wie czy nie stał tam drugi dworek (na razie to tylko moja teoria mglista niepewna), więc jak by coś więcej się z ziemi wyłoniło to dajcie znać, to pobiegnę mimo braku czasu.

maisky - Pon Paź 04, 2010 10:17 pm

No no, ciekawa sprawa z tymi fundamentami, ale wydaje mi się, że w tym miejscu stał zwykły domek, a nie dworek. Obiekt ten zaznaczony jest m.in. na mojej ulubionej mapce :)
grzechuu - Pon Paź 11, 2010 12:06 am

grzechuu napisał/a:
3) A swoją drogą na zakręcie Piecewskiej obecnie są wykopy i widać jakieś fundamenty! Jak ktoś bywa w tym końcu to niech ma oko (mi niezbyt po drodze) :D
Kto wie czy nie stał tam drugi dworek (na razie to tylko moja teoria mglista niepewna), więc jak by coś więcej się z ziemi wyłoniło to dajcie znać, to pobiegnę mimo braku czasu.

maisky napisał/a:
No no, ciekawa sprawa z tymi fundamentami, ale wydaje mi się, że w tym miejscu stał zwykły domek, a nie dworek. Obiekt ten zaznaczony jest m.in. na mojej ulubionej mapce :)

Ja lubię inną mapkę ;) I na niej jest wcześniejszy obiekt - ale faktycznie stał raczej kawałek dalej, w miejscu kiosku...
Ale nie chcę tworzyć legend - za kilka dni napiszę i o tym, ale w wątku o Pieckach - na razie miejcie oko na fundamenty, od czegokolwiek one są :wink:

Tadeusz Marek - Pon Paź 11, 2010 10:38 pm

oko mam,ale ten rów powoli zasypują,więc dodatkowych atrakcji raczej nie będzie...
atrakcje mogą być na Wyspie Piecewskiej,bo tam kopią w ziemi pod nowe bloki aż miło:) z wejściem ciężko,ale można zjednoczyć siły i wbić w niedzielę do ochroniarza...tego dnia nie powinien mieć raczej problemu z wpuszczeniem nas na "obchód" :) na kilkadziesiąt minut

maisky - Czw Paź 14, 2010 2:37 pm

Tadeusz napisał/a:

atrakcje mogą być na Wyspie Piecewskiej,bo tam kopią w ziemi pod nowe bloki aż miło:)
Teraz to już chyba za późno na poszukiwania skarbów na Wyspie :II Swoją drogą ciekawe, czy ktoś przeszukiwał ten teren wykrywaczem metali. Zakładam, że przeszukiwał i że ten, kto zrobił to jako pierwszy, odnalazł tam duuużo skarbów :)
Tadeusz Marek - Nie Paź 17, 2010 9:11 am

chodziło mi tu raczej o pozostałości po dawnej zabudowie :)
pascolo - Nie Paź 31, 2010 5:06 pm

Lata 90'. Zdjęcia zdjęć więc marna jakość.
wodnik88 - Wto Lis 02, 2010 1:33 pm

pascolo napisał/a:
Lata 90'. Zdjęcia zdjęć więc marna jakość.


Co pokazuje drugie z kolei zdjęcie?

norveg - Wto Lis 02, 2010 2:00 pm

wodnik88 napisał/a:
Co pokazuje drugie z kolei zdjęcie?


Stok z ul. Powstania Styczniowego. Był tam wyciąg narciarski. Widoczne na zdjęciu zabudowania już nie istnieją. Spłonęły _chyba_ w latach 90. XX w.

pascolo - Wto Lis 02, 2010 3:15 pm

norveg napisał/a:
wodnik88 napisał/a:
Co pokazuje drugie z kolei zdjęcie?


Stok z ul. Powstania Styczniowego. Był tam wyciąg narciarski. Widoczne na zdjęciu zabudowania już nie istnieją. Spłonęły _chyba_ w latach 90. XX w.


Dokładnie. Zdjęcie z Marusarzówny "od kuchni". Wyciąg narciarski ze sztuczną nawierzchnią który istniał w latach 90'. Został otwarty z wielką pompą a i jego koniec był równie "efektowny"... Pewnego wieczoru stanął cały w płomieniach po uprzednim splądrowaniu. Generalnie cała sprawa tego przybytku miała wątek kryminalny. Dziś śladu po nim już nie ma prócz choinek zasadzonych wzdłuż ówczesnej trasy wyciągu. W samym zaś budynku, z tego co pamiętam, mieściła się knajpa, wypożyczalnia sprzętu jak i sklep, zaś na wyższym piętrze biuro, tudzież inne pomieszczenia gospodarcze.

pascolo - Wto Lis 02, 2010 4:34 pm

To zdjęcie gdzieś już mi tu kiedyś śmignęło. Zdjęcie Kosycarza z ogródka knajpy.
pascolo - Pon Sty 24, 2011 10:58 pm

Witam!
Temat "Morenowy" widzę mocno "zastygł" ale nic tam. Mam pytanie. Wiem, że w czasach budowy osiedla "Morena" został nakręcony film fabularny który zresztą można było oglądnąć kiedyś w TVP. Ja niestety go nie widziałem. Wiem tylko tyle, że grał w nim jeden chłopak z mojej ulicy który dawno temu gdzieś wyemigrował. Słyszałem tylko, że tytuł tego filmu to "Śmieciowe dzieci", tudzież "Dzieci śmietników" czy coś w ten deseń. Może ktoś swoją fachową pamięcią rozświetli tą zagadkę? :)

maisky - Pon Sty 24, 2011 11:23 pm

pascolo napisał/a:
Witam!
Temat "Morenowy" widzę mocno "zastygł" ale nic tam. Mam pytanie. Wiem, że w czasach budowy osiedla "Morena" został nakręcony film fabularny który zresztą można było oglądnąć kiedyś w TVP. Ja niestety go nie widziałem. Wiem tylko tyle, że grał w nim jeden chłopak z mojej ulicy który dawno temu gdzieś wyemigrował. Słyszałem tylko, że tytuł tego filmu to "Śmieciowe dzieci", tudzież "Dzieci śmietników" czy coś w ten deseń. Może ktoś swoją fachową pamięcią rozświetli tą zagadkę? :)


A może po prostu "Dzieci śmieci"? :D http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzieci_śmieci

pascolo - Pon Sty 24, 2011 11:27 pm

Ooooo! Bardzo elegancko :) Dziękuję very much jak mawiał klasyk :) Widziałeś ten film może kolego?
maisky - Pon Sty 24, 2011 11:42 pm

Nie, nie widziałem. Poszukaj w sieci, może będą jakieś fragmenty, np. na YouTube.
pascolo - Pon Sty 24, 2011 11:48 pm

Tak tylko pytałem :) Liczyłem, że może jednak oglądałeś i coś wyniosłeś z tego filmu dzieląc się tym tutaj :) Tak czy inaczej dziękuję za pomoc :) Pozdrawiam.
pascolo - Wto Sty 25, 2011 12:08 am

http://www.filmweb.pl/fil...eci-1986-162203
Bartosz B. - Wto Sty 25, 2011 9:13 pm

Nie pamiętam żeby tam była "Morena", ani jakiekolwiek inne osiedle z wielkiej płyty. Na pewno są okolice stoczni, dworca, Plac Gorkiego.

Fragment: http://www.youtube.com/watch?v=RJgqtNgVLpI

pascolo - Wto Sty 25, 2011 11:31 pm

Witam.
Dzisiaj oglądałem (a w zasadzie podglądałem na szybkiego póki co) ten film i faktycznie, nie ma w nim śladu Moreny, ale sam Gdańsk. No i może jeszcze inne lub inna stara dzielnica. Sceny są takie, że ciężko dokładnie zlokalizować.

pascolo - Czw Sty 27, 2011 9:56 pm

Witam.
Wczoraj idąc przez Kusocińskiego zaświtała mi pewna myśl a w zasadzie wróciło wspomnienie. Od wielu lat o tym nie myślałem, chyba już od mementu kiedy to miejsce zostało zasypane przez spychacze :hmm: Mianowicie przypomniał mi się mały stawik, podobny jak te również nieistniejące na wyspie piecewskiej i przy dworku na Migowie, potocznie nazywany bajorkiem między ulicami Kusocińskiego i Marusarzówny. Dysponuje ktoś może zdjęciem z tamtych lat? :)

tomi - Sob Sty 29, 2011 10:38 am

pamietam podobne albo to bajorko ale ono postało po wykopaniu przez spychacze i było dosc długo ( na zdjeciu powyzzej z prawej strony).
Ale zawsze sie moge mylić :)

pascolo - Sob Sty 29, 2011 12:20 pm

tomi napisał/a:
pamietam podobne albo to bajorko ale ono postało po wykopaniu przez spychacze i było dosc długo ( na zdjeciu powyzzej z prawej strony).
Ale zawsze sie moge mylić :)


Oj chyba jednak nie bo pamiętam, że pływały w nim różne traszki, kijanki a kolega raz własnymi rękami wyłowił karasia. :) A to wskazuje na naturalny zbiornik.

Tadeusz Marek - Czw Maj 19, 2011 5:35 pm

W Dzienniku Telewizyjnym z 16 maja 1987 roku pojawił się króciutki reportaż o pracy gdańszczan w czynie społecznym.

"W Gdańsku wielkie sprzątanie, zwłaszcza na Morenie. Porządkowano podwórka, zieleńce, układano chodniki, niwelowano skarpy, a wszystko w czynie społecznym". :kuku:

Niżej screen z reportażu (to oczywiście Marusarzówny 4 i 6)

pascolo - Pon Cze 13, 2011 9:06 pm

Były już podobne ujecia Cafe Pietzkendorf, mimo to wrzucam.
slawekk67 - Sro Cze 29, 2011 1:39 pm

Ta kawiarnia stała kiedyś tam gdzie obecnie jest Wyspa Piecewska ? Jeśli tak to znakomicie znałem ten dom, wielokrotnie bywałem w środku, bawilem sie w jego pobliżu. Zaraz obok, między kawiarnią, a Dworkiem Uphagena stał kiedyś mój dom lat dziecinnych.
pumeks - Sro Cze 29, 2011 1:53 pm

Tu jest zdjęcie tego domu:
http://forum.dawnygdansk....p=121430#121430

Tadeusz Marek - Sro Cze 29, 2011 7:01 pm

slawekk67: jeśli masz jakieś ciekawe wspomnienia, pamiętasz ludzi z jednego i drugiego budynku albo chcesz się podzielić innymi uwagami na temat okolicy, to napisz, proszę. :) Najlepiej w wyżej podanym wątku.
Może jakieś zdjęcia posiadasz na których widać Piecki lub Migowo?

slawekk67 - Czw Cze 30, 2011 10:15 am

Pamiętam wszystkich mieszkańców Piecewa (tak je nazywalismy), którzy mieszkali tam do 1977/78 roku, kiedy nas wysiedlono. WIększość mieszkańców zamieszkała na Morenie, ja zamieszkałem na jedn. A na Nałkowskiej.
Wspomnień mam cała mase. Podziwiam waszą pasje szperania :) . Poczytałem troche wątki o Pieckach-Migowie i jestem pod wrażeniem Waszych w większości trafnych ocen i uwag.
Jeśli macie jakieś pytania to chętnie odpowiem. Zdjęcia jakieś mam (w albumie u rodziców) ale z tego co pamietam robione były na naszym podwórku, albo gdzies "w polu", wiec niewiele na nich widać poza rodziną.

W sprawie Restauracji: Ten ceglany budynek na Wyspie Piecewskiej to na 100% była przedwojenna restauracja. W latach 70-tych było więcej budynków niż tylko ten który został. Patrząc od ulicy Piecewskiej po jego prawej stronie były tez inne zabudowania to może być ta kawiarnia ze starej pocztówki, gdzie stały stoły na zewnątrz.

Ok, czekam na Wasze pytania :) . Możemy tez przejść do innego watku, jeśli ten zaśmieciłem, przepraszam.

Tadeusz Marek - Czw Cze 30, 2011 6:17 pm

Mogą być zdjęcia i na polu i na łące. ;) Znając życie na forum, szybko dojdziemy z którego miejsca obecnie były robione. :) Chyba że nie chcesz ich upubliczniać.
Przede wszystkim pytanie gdzie stał ten dom? Podobno w okolicach dzisiejszego Tesco, ale jakoś nikt tego nie potwierdził.

pascolo - Czw Cze 30, 2011 10:04 pm

Witam,
To i ja zwrócę się z zapytaniem skoro pojawiła się osoba która zamieszkiwała te tereny sprzed budowy osiedla. Może potrafiłbyś Sławek powiedzieć coś o pozostałościach po...no właśnie, po tym co tam było... Chodzi o lasek na jednostce B. Kiedyś wrzuciłem kilka zdjęć http://www.forum.dawnygda...r=asc&start=135 Co tam się znajdowało?

I gdzie znajdowała się za głębokiej komuny ta cała knajpa o której kilka razy słyszałem. Zaglądali do niej amatorzy piwka ale nie mam przekonania, że chodziło o stary Burdl przy dawnych zakładach poligraficznych przy Suchaninie... :hmm:

slawekk67 - Czw Cze 30, 2011 11:14 pm

Chodzi o ten cmentarz ? Musze popytac rodziców czy cos o tym wiedzą. Sam nie zapuszczałem sie daleko w te lasy. Wyprowadzilem sie z Piecewa majac 10 lat. W tym lesie dziadek miał kawałek pola, wiec czasami jeździłem z nim na konnym wozie coś zasiać, albo zebrać. Pole graniczyło z terenem wojskowym, za miedza i ogrodzeniem stał "grzybek" pod którym czasami widywałem żołnierza,a w oddali stały budynki magazynów z amunicją - tak sie mówiło, a co tam było naprawde , nie wiem.
Burdl w latach 70 tetnił życiem kulturalnym :) Piwa sie tam raczej nie pijało, pamietam ze była tam biblioteka, a za budynkiem było chyba boisko na którym rozgrywano jakies amatorskie mecze piłkarskie.W latach 80' kwitła tam gdańska muzyka rockowa, odbywały sie koncerty punkowe, a ja chodziłem tam do wypożyczalni pirackich kaset VHS.

slawekk67 - Czw Cze 30, 2011 11:25 pm

Tadeusz--> Z niczym mi sie ten dom nie kojarzy. Ale popytam, może ktos z rodziny cos sobie przypomni.
pascolo - Czw Cze 30, 2011 11:33 pm

Tak, zgadza się. Burdl to i ja jeszcze pamiętam. Natomiast nie jestem przekonany czy chodziło właśnie o niego. Czy czasem owa knajpa nie mieściła się raczej na górze, np w okolicach Piecewskiej. Pomijając oczywiście pradawne Cafe Pietzkendorf po którym został caglany budynek, przed kilku dobrych lat wyburzony.
pascolo - Czw Cze 30, 2011 11:39 pm

Nie wiem gdzie się mieścił Twój dom ale pamiętam, że na wyspie przy Piecewskiej było takie hm, bajorko. Jeszcze w połowie lat 80' chodziło się z kolegami łowić traszki :wink:
slawekk67 - Czw Cze 30, 2011 11:49 pm

W tym ceglanym budynku była przed wojna restauracja to pewne. Moj dom stał mniej więcej na prawej krawędzi tego zdjęcia, no moze troszke dalej w prawo i był bardziej oddalony od Piecewskiej niz restauracja. Na zdjęciu widać miedze, czyli granice pomiedzy ziemia mojego dziadka,a sąsiadami którzy mieszkali w tym porestauracyjnym budynku. To ten pas zarośli odchodzacyh pod katek ok 45 stopni od dolnego lewego narożnika zdjęcia. Na mojej części był sad owocowy, drzew owocowych juz nie widac, a całkiem po prawej moja ciocia zwana Pszczółką miała ...ule
slawekk67 - Czw Cze 30, 2011 11:54 pm

To jak nazywasz bajorko to był regularny staw - leżał pośrodku pola dziadka. Sam chodziłem tam na karasie, ale też nasze krówki piły tam wode schodzac z pastwiska. Kurcze pamietam ze czasami sam je tam prowadziłem :)
Pamietam ze juz za czasów Moreny, kiedy mieszkałem juz na osiedlu, utopił sie tam jakis chłopak, widziałem jak go szukali i ...ehhh cięzko to wtedy przezyłem bo był to jakby mój staw :(

pascolo - Pią Lip 01, 2011 12:12 am

No tak.
A w ogóle to tych stawików to kilka w okolicy było. Właśnie ten Twój, przy Kusocińskiego, na Migowie dwa i potocznie nazywany Pistoletem koło dzisiejszego sądu za kościołem BC. Pamiętam tych kilka.

Bartosz B. - Pią Lip 01, 2011 8:35 am

pascolo napisał/a:
potocznie nazywany Pistoletem koło dzisiejszego sądu za kościołem BC.


Pierwsze słyszę tę nazwę. U nas na Suchaninie mówiło się staw na Trzech Lipach. Co zresztą było w zgodzie z historią, o czym nie miałem wtedy pojęcia.

pascolo - Pią Lip 01, 2011 10:02 am

Bartosz B. napisał/a:
pascolo napisał/a:
potocznie nazywany Pistoletem koło dzisiejszego sądu za kościołem BC.


Pierwsze słyszę tę nazwę. U nas na Suchaninie mówiło się staw na Trzech Lipach. Co zresztą było w zgodzie z historią, o czym nie miałem wtedy pojęcia.


Ja też nie miałem wtedy pojecia gdzie i jak się go nazywa. Ale dla mnie i kolegów jeśli ktoś powiedział Pistolet to wiadomo było, że chodzi właśnie o to miejsce. Takie "podwórkowe nazewnictwo". Było tego trochę. Np małpi gaj, to o lasku przy boiskach SP nr2 czy Ziuta, to o blaszaku na Marusarzówny, itd, itp.

slawekk67 - Pią Lip 01, 2011 11:24 am

Ja też chodziłem na Pistolet łapac liny i słonecznice :) . Pistolet to chyba nazwa stosowana na Morenie - jestem z jedn. A
pascolo - Pią Lip 01, 2011 12:09 pm

Tak jest :D Na Pistolet na liny, na Migowie koło zabudowań z warsztatem na karasie a na poligon na okonia i szczupaka :D Ale można też było popływać na klapach od śmietników po stawiku przy Dworku na Müggau :%

Żałuję że nie ma takiej fotki ale pstrykniętej w drugą stronę:

Tadeusz Marek - Pią Lip 01, 2011 6:32 pm

Sławek,jeszcze jedna fota: kiedyś wyczailiśmy na jednym ze zdjęć Zbigniewa Kosycarza inny domek, który jest zaznaczony w żółtej ramce. To był dom w którym mieszkali ludzie? Gdzie on dokładnie stał(oprócz tego że przy Piecewskiej)? Bo zdjęcie może mylić. Dodam dla ułatwienia, że na zdjęciu widać bloki przy Piecewskiej a na pierwszym planie teren na którym stanie supersam (dzisiaj Zatoka).
pumeks - Pią Lip 01, 2011 6:39 pm

Ten blok obok domku to Piecewska 30?
pascolo - Pią Lip 01, 2011 7:09 pm

pumeks napisał/a:
Ten blok obok domku to Piecewska 30?


Tak.

pascolo - Pią Lip 01, 2011 7:15 pm

Kiedyś i dzisiaj.
pascolo - Pią Lip 01, 2011 7:24 pm

I z innej perespektywy.
pascolo - Pią Lip 01, 2011 7:52 pm

Widać, że prace przybrały troszkę tempa od jakiegoś miesiąca. I sam już nie wiem czy te wierzowce będą wyglądały w "Morenowym" blokowisku jak "ni w kij ni w oko" czy reszta "Moreny" przy nich jak pół..wiadomo..zza krzaka... :hmm:
grzechuu - Pon Lip 04, 2011 11:30 pm

slawekk67 napisał/a:
W tym ceglanym budynku była przed wojna restauracja to pewne. Moj dom stał mniej więcej na prawej krawędzi tego zdjęcia, no moze troszke dalej w prawo i był bardziej oddalony od Piecewskiej niz restauracja. Na zdjęciu widać miedze, czyli granice pomiedzy ziemia mojego dziadka,a sąsiadami którzy mieszkali w tym porestauracyjnym budynku. To ten pas zarośli odchodzacyh pod katek ok 45 stopni od dolnego lewego narożnika zdjęcia. Na mojej części był sad owocowy, drzew owocowych juz nie widac, a całkiem po prawej moja ciocia zwana Pszczółką miała ...ule


Slawku opisuj tereny, jak najwiecej! :hurra:
Może pamiętasz numery domów/gospodarstw?
Dworek to zapewne numer 7 (dziś 27).

sitek - Czw Lip 07, 2011 5:56 pm

gregor napisał/a:
No to może i ja się dorzucę, 4 fotki z prywatnej galerii:

nr 1 i 2 to wiadomo, wieżowiec przy Związku Jaszczurczego
nr 2 i 3 to panorama ulic od Jaszczurczego aż do końca styczniowego (wersja łysa i już współczesna)

Zresztą... po co ja to piszę skoro wszystko widać :)

http://picasaweb.google.p...504843578766338

Pozdrawiam.


czy ma ktos te fotki gregora ZJ sprzed 2 lat?

pascolo - Czw Lip 07, 2011 6:10 pm

sitek napisał/a:
gregor napisał/a:
No to może i ja się dorzucę, 4 fotki z prywatnej galerii:

nr 1 i 2 to wiadomo, wieżowiec przy Związku Jaszczurczego
nr 2 i 3 to panorama ulic od Jaszczurczego aż do końca styczniowego (wersja łysa i już współczesna)

Zresztą... po co ja to piszę skoro wszystko widać :)

http://picasaweb.google.p...504843578766338

Pozdrawiam.


czy ma ktos te fotki gregora ZJ sprzed 2 lat?


Roleczką na samą górę, pierwsza fotka na tej stronie :wink:

Zdjecie zrobione z balkonu ulicy Marusarzówny czyli "od kuchni".
Widok zaczyna się od pierwszych balkonów przy Kusocińskiego, potem widać starą drogę w kierunku Migowa, ta kepa drzew stanowiła koniec posesji dworku (nieodżałowanego) na Migowie a potem tereny na których wybudowano koniec końcem bloki przy ulicy Powstanie Styczniowego. Ta góra obsiana zbożem to tzw kiedyś Zbożówa z której czasami szybko trzeba było zmykać kiedy gospodarz wyskoczył z grabiami :hiihihi:

Tadeusz Marek - Pią Lip 08, 2011 4:07 pm

z wieżowcem to było to:
sitek - Sob Lip 09, 2011 8:47 am

oo, dzieki za 2 powyzsze! stare moje tereny...

ta fotka z wiezowcem to chyba 86 rok.

ps. ktos mi kiedys mowil ze na miejscu ZJ byly kiedys sady owocowe a nie pola zbozowe, jednak fotka "Widok na Zbożówę.jpg" nie klamie - ktory to byl rok?

pascolo - Sob Lip 09, 2011 10:49 pm

Będzie to rok 85 lub 86. Widoczek był przedni. Szczególną uwagę i wieczną ciekawość przykuwał widok tej wielkiej kępy wysokich, starych drzew za którymi krył się jeszcze "żyjący" dworek na Migowie :% A teraz to jakaś lipa :wink: I dobre były te odgłosy z pobliskich gospodarstw... :hiihihi:
pascolo - Nie Lip 10, 2011 9:46 pm

A odnośnie tego dworku, nigdy go chyba nie odżałuję... Dzisiaj to tylko pozostał płot postawiony przez warszawiaka, te drzewa i stertka gruzu.
sitek - Pon Lip 11, 2011 8:29 am

ponizej zdjecie z 1991 z widokiem na ZJ 1, 2 i 3 - w tle po lewej nie ma jeszcze pawilonow handlowych
pascolo - Czw Lip 14, 2011 10:14 pm

sitek napisał/a:
ponizej zdjecie z 1991 z widokiem na ZJ 1, 2 i 3 - w tle po lewej nie ma jeszcze pawilonow handlowych


Jakto w tle po lewej? Nie bardzo rozumiem. No a co tam miało by dzisiaj być? Chyba gapo chodziło Ci o ten rządek sklepików które dzisiaj się znajdują za plecami fotografa tej fotki :hmm: :wink:

Tak czy siak oby więcej takich starszych zdjęć tu zawitało :wink:

maisky - Pią Lip 15, 2011 8:09 pm

Wydaje mi się, że w materiale, który w sąsiednim wątku podesłał tomekvolvo, widać Morenę! Chodzi o materiał
http://www.tvp.pl/gdansk/...8052011/4531819 tak od 7:21.

Najpierw widać Nałkowskiej 4, potem dzisiejszą Biedronkę, potem parking przy Gojawiczyńskiej i szkołę muzyczną, a potem parking strzeżony na jedn. A :huuurra: :brake: :huuurra:

Mam nadzieję, że się nie pomyliłem i że nie widzę tego, co chciałbym widzieć :D

tomi - Pią Lip 15, 2011 8:27 pm

maisky napisał/a:
Wydaje mi się, że w materiale, który w sąsiednim wątku podesłał tomekvolvo, widać Morenę! Chodzi o materiał
http://www.tvp.pl/gdansk/...8052011/4531819 tak od 7:21.

Najpierw widać Nałkowskiej 4, potem dzisiejszą Biedronkę, potem parking przy Gojawiczyńskiej i szkołę muzyczną, a potem parking strzeżony na jedn. A :huuurra: :brake: :huuurra:

Mam nadzieję, że się nie pomyliłem i że nie widzę tego, co chciałbym widzieć :D

dokładnie a po parkingu przy piecewskiej , pokazany jest parking na wileńskiej. Nie moge tylko umiejscowic tego ronda :???: ok 8.25 min

maisky - Pią Lip 15, 2011 8:31 pm

Rondo to już nie Morena. Zwróć uwagę, że w materiale pokazywano Bydgoszcz i nagle ni stąd, ni zowąd kilka ujęć z Moreny.
tomi - Pią Lip 15, 2011 8:36 pm

Bydgosz i Morena a to ciekawe haha, tak czy inaczej pamietam osiedle takie jak w materiale :) oj latka biegna :wink:
Tadeusz Marek - Sob Lip 16, 2011 10:15 am

Chyba dopiero zaczęli podstawówkę budować. Szkoda, że materiał marnej jakości.
Wstawiam ciekawsze kadry z dokumentu, bo z linkami różnie bywa po jakimś czasie.

A cóż to mamy za drzewami na ostatnim zrzucie? Dom to czy kościół z kominem? :D

maisky - Sob Lip 16, 2011 11:43 am

Tadeusz napisał/a:
Szkoda, że materiał marnej jakości.


No wiesz... taki rarytas, a ty jeszcze narzekasz :wink:

Też zwróciłem uwagę na ten domek. Nie ma go na żadnej mapie, a nie chce mi się wierzyć, żeby znajdował się w Trzech Lipach. Może to kolega Matys zbudował sobie jakąś prowizoryczną plebanię :D

tomi - Sob Lip 16, 2011 2:21 pm

domek był zanim powstał kościół, była tam salka do katechezy , potem harcówka a miedzy czasie miejsce na dary . Na pietrze mieszkali ksieża- wejscie było od tyłu po schodach zew.
pierwsze msze były pod dzika grusza :) jeszcze jest pamietam jak podczas mszy wszystkie dzieciaki zajadały gruszki :D

Tadeusz Marek - Sob Lip 16, 2011 2:44 pm

Myślę że prawdziwe rarytasy leżą na półkach gdańskiej telewizji, ale chyba musimy na nie jeszcze poczekać, tak jak na zdjęcia z kroniki spółdzielni, po których w tym wątku nic już nie jest takie jak przedtem. ;)

tomi: o tym mówisz? chyba nie ten kształt i miejsce...
http://www.forum.dawnygdansk.pl/files/plebania.jpg

btw: Sławek ożywił trochę wątek i...zniknął :)

tomi - Sob Lip 16, 2011 3:11 pm

tak tylko wczesniej nie było tej przybudówki i dach był o takim skosie jak ten od strony przybudówki. Jedna strona została podniesiona i dlatego jest inny spad.
innych budynków w tym miejscu nie pamietam ale z pamiecia jest róznie :p
Na pewno były 3 budynki blizej mcdonalda

maisky - Sob Lip 16, 2011 4:11 pm

Hmmm... tę starą plebanię http://www.forum.dawnygdansk.pl/files/plebania.jpg to ja też pamiętam. Sęk w tym, że na pewno nie jest to ten domek, który widać na filmie.

Interesujący nas fragment materiału zamieściłem na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=r5YXzHW9zTg

maisky - Sob Lip 16, 2011 7:05 pm

Wrzuciłem też reportaż od Tadeusza:
http://www.youtube.com/watch?v=JN-uWfLluVg

sitek - Nie Lip 24, 2011 10:24 pm

pascolo napisał/a:
sitek napisał/a:
ponizej zdjecie z 1991 z widokiem na ZJ 1, 2 i 3 - w tle po lewej nie ma jeszcze pawilonow handlowych


Jakto w tle po lewej? Nie bardzo rozumiem. No a co tam miało by dzisiaj być? Chyba gapo chodziło Ci o ten rządek sklepików które dzisiaj się znajdują za plecami fotografa tej fotki :hmm: :wink:

Tak czy siak oby więcej takich starszych zdjęć tu zawitało :wink:


zamiast "po lewej" miało być "po prawej" ;) po prawej stronie fotki, za plecami dzieciakow

tomi - Pon Lip 25, 2011 1:12 pm

o i wieżowiec sie po latach wyprostował :haha: :skolowany:
pascolo - Pon Sie 01, 2011 8:37 pm

Bo każdy blok musi osiąść :wink:
maisky - Pon Sie 15, 2011 5:29 pm

Kolejny rarytas wyszperany przez Tadeusza:
http://www.youtube.com/watch?v=ERG5uDtlGBI

babelka - Sro Sie 24, 2011 6:33 pm

Witam serdecznie. Dzisiaj miałam wieczór, z ucztą dla oczu i duszy. Wspaniałe zdjęcia i Wasze rozmowy. Mieszkam prawie 30 lat na Morenie i z przyjemnością pooglądałam "stare" zdjęcia. Jak ten czas leci. I wciąż mimo, że czuję się tutaj dobrze czuję się jak gość. Cieszy mnie bardzo, że wreszcie odnawiane są nasze domy i z szarych blokowisk lub klocków, robią się barwne wesołe budynki. Po tylu latach szarości coś weselszego. :== Pozdrawiam:)
babelka - Czw Sie 25, 2011 7:44 pm
Temat postu: tuczarnia Piecki Migowo
Dawno, dawno temu.... jakieś 35 lat minęło, jak byłam na inwentaryzacji, a zarazem likwidacji tuczarni Piecki-Migowo. Nie wiedziam wówczas, że będę mieszkać kiedyś na Morenie. Niestety za nic nie mogę sobie przypomnieć, gdzie było to miejsce. Wydaje mi się, że na wyspie piecewskiej, ale nikt nie wspomniał o tym na tym forum. Tak dawno to było, a pamięć płata figle.
maisky - Czw Sie 25, 2011 8:39 pm
Temat postu: Re: tuczarnia Piecki Migowo
babelka napisał/a:
Dawno, dawno temu.... jakieś 35 lat minęło, jak byłam na inwentaryzacji, a zarazem likwidacji tuczarni Piecki-Migowo. Nie wiedziam wówczas, że będę mieszkać kiedyś na Morenie. Niestety za nic nie mogę sobie przypomnieć, gdzie było to miejsce. Wydaje mi się, że na wyspie piecewskiej, ale nikt nie wspomniał o tym na tym forum. Tak dawno to było, a pamięć płata figle.


Zapraszamy do sąsiedniego wątku: http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=15 :)

Tam jest mowa o świniarni znajdującej się na Wyspie Piecewskiej.

babelka - Pią Sie 26, 2011 8:44 am
Temat postu: dziękuję za wiadomość
maisky bardzo dziękuję :)
adzygmunt - Nie Paź 30, 2011 2:13 pm
Temat postu: Trzy Lipki
Mieszkałem na Siedlcach /wówczas Siedlicach/, a z kolegami chodziliśmy tam, nazywanymi przez nas wałami, dalej końcówką Bethowena. I juz były Trzy Lipki. Gdzieś w okolicy były dwa stawy mniejszy i większy, jeden nad drugim. W tym dolnym kąpanie było znakomite a i na drzwiach piratowaliśmy, tak samo jak na stawku "Na Cygance"
Wróciłem tam po 50 latch i już mimo chęci nie wskazałbym tego miejsca.
Do roku 1955? otworzono tam gdzieś dom kultury a potem w miejscu wspaniałego lasku na zboczu, zaczęła się budowa drukarni. I poleciało!!!!!!
Dzisiaj ten post o Trzech Lipkach to wspaniała sentymentalna podróż w przeszłość!
Gdzieś zawieruszyło się zdjęcia z opalania w tym lasku z... ale obraz mam zapamiętany. Gdybym tylko umiał malować węglem!

Bartosz B. - Nie Paź 30, 2011 4:32 pm
Temat postu: Re: Trzy Lipki
Tu http://forum.dawnygdansk....der=asc&start=0 byś bardziej pasował z tą relacją. Ten staw wciąż jest. Widać go z estakady. Tylko gdzie był jakiś inny, mniejszy? Na starych mapach jest kilka obok, ale maluteńkich.
tomi - Nie Paź 30, 2011 5:35 pm
Temat postu: Re: Trzy Lipki
adzygmunt napisał/a:
Mieszkałem na Siedlcach /wówczas Siedlicach/, a z kolegami chodziliśmy tam, nazywanymi przez nas wałami, dalej końcówką Bethowena. I juz były Trzy Lipki. Gdzieś w okolicy były dwa stawy mniejszy i większy, jeden nad drugim. W tym dolnym kąpanie było znakomite a i na drzwiach piratowaliśmy, tak samo jak na stawku "Na Cygance"

ja pamietam stawki z poczatku lat 80 tych ten najwiekszy który pozostał chociaż mocno pozmieniany kształtem przy ul. wileńskiej oraz mniejszy mniej wiecej u podnóza SP1 tam były karaski srebrne "japońce" a cała dolinkę przecinała wąska rzeczka a raczej strużka która łaczyła oba stawki. Przy tym mniejszym stał mały domek pózniej wszystko zrównane podsypane ziemia i wysuszone .

Dieter - Nie Paź 30, 2011 6:56 pm

Z historii Suchanina wazna data jest przylaczenie wsi w roku 1901 do miasta Gdanska. :dziadek: :zamykamy2: :zgooda:
misiek425 - Sro Sty 04, 2012 10:37 am

Znalezione w starych gazetach

wierszyk o morenie http://w513.wrzuta.pl/obraz/alxCHFpkWYv/scan żródło głos wybrzeża 18, 19, 20 czerwca 1982

dwor w pieckach http://w513.wrzuta.pl/obraz/6IbhzOakyzt/scan1 źródło dziennik bałtycki 18, 19, 20czerwca 1982

Jeśli ktoś mógłby przerzucić to na serwer forum proszę bardzo mi pomimo kilku prób nie udało się :skolowany:

maisky - Sro Sty 04, 2012 1:38 pm

misiek425 napisał/a:
Znalezione w starych gazetach

wierszyk o morenie http://w513.wrzuta.pl/obraz/alxCHFpkWYv/scan żródło głos wybrzeża 18, 19, 20 czerwca 1982

dwor w pieckach http://w513.wrzuta.pl/obraz/6IbhzOakyzt/scan1 źródło dziennik bałtycki 18, 19, 20czerwca 1982

Jeśli ktoś mógłby przerzucić to na serwer forum proszę bardzo mi pomimo kilku prób nie udało się :skolowany:


Dzięki. Jedna uwaga: zarówno skan ariady, jak i artykułu Hanny Domańskiej znajdują się w kronice spółdzielni:
http://www.morena.com.pl/...20%28136%29.jpg
http://www.morena.com.pl/...20%28140%29.jpg

PS. Czy komuś uda się rozwiązać ariadę? :)

norveg - Nie Lip 08, 2012 5:59 pm

W temacie osiedla zwanego Moreną wpadło mi przy przeglądaniu gazet z 1977 r. Może się komuś przyda. Notatka w „Dzienniku Bałtyckim” nr 267/1977 z 25 listopada 1977 r. wspomina o nadaniu nazw nowym ulicom: Magellana, Arctowskiego, Dobrowolskiego, Kolumba, Kruczkowskiego, Amundsena. Z notatki wynika też, iż Rakoczego miała już właśnie taką nazwę.
Bartosz B. - Wto Paź 09, 2012 8:20 pm


Z http://kfp.pl/ , 1980, podpisane jako Suchanino lub Morena, wg mnie ewidentnie widać, że to miejsce gdzie obecnie po prawej jest rondo Jaśkowa Dolina - Wileńska.

greg30 - Sro Paź 31, 2012 9:02 pm

Bartosz B. napisał/a:
wg mnie ewidentnie widać, że to miejsce gdzie obecnie po prawej jest rondo Jaśkowa Dolina - Wileńska.

Chyba nie bardzo, ponieważ tam była w 1980 pojedyncza jezdnia z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach.
Zatem... nie może być to 1980 bo dopiero kilka dobrych lat temu zrobiono tam drugą jezdnie...
Pamiętam jak "Ogórki" zjeżdżały same z górki na Jaśkową z Moreny... bo kierowcy wychodzili do dyspozytorni znajdującej się przy przystanku i nie zawsze ręczny zadziałał :huuurra:
Że tam nie dochodziło do tragedii... no tak ale zawsze jakiś pasażer szybko zareagował wskakiwał za białą wielką "fajerę" ogórka i stopował jego zapędy do "ucieczki" :haha:

Tadeusz Marek - Czw Lis 01, 2012 12:55 pm

greg30 napisał/a:
Chyba nie bardzo, ponieważ tam była w 1980 pojedyncza jezdnia z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach.

Jesteś pewny? :hmm:
http://www.kfp.pl/pic/bp/5a/z00001017.jpg

maisky - Pią Lis 02, 2012 12:03 am

Bartosz B. napisał/a:
Obrazek
Z http://kfp.pl/ , 1980, podpisane jako Suchanino lub Morena, wg mnie ewidentnie widać, że to miejsce gdzie obecnie po prawej jest rondo Jaśkowa Dolina - Wileńska.


Słusznie prawisz. Na 99% to właśnie to miejsce. Można poznać po latarniach!

Bartosz B. - Pią Gru 28, 2012 7:00 pm

Dwie fotki Suchanino lub Morena z http://kfp.pl/. Suchanino odrzucam.


28.04.1980. W pierwszej chwili myślałem, że bloki w tle to te jakby na przedłużeniu Jaśkowej Doliny (przy Warneńskiej), ale jednak chyba nie.


20.05.1978. Dwie jezdnie (czy też raczej parking po lewej). W pierwszej chwili myślałem, że Rakoczego w stronę estakady. Ale za dużo nie pasuje (zwłaszcza ten budynek).

greg30 - Pią Gru 28, 2012 8:41 pm

Cięzki temat....... jaki to rejon..... hmmmm..... sądziłem że fotka nr 2 to Bulonska przy Myśliwskiej.....tam gdzie teraz parking....ale ten budynek jest za długi do tego ktory tam jest......hm... bo to jest zapewne stacja hydro ... na Morenie ich troche było.....

to pierwsze... w glebi widoczny parking ze znakami - droga jednokierunkowa i ślepa ulica....... gdzie to jest...hmmm.....
wtedy ulica leciala od Wrzeszcza, Jaskową, skręcała w Piecewską potem szła kolo obecnego Tesco i prosto na obecny budynek z KFC w górę nitką ktora pozostala przy ul. Kusocinskiego i Marusarzówny...... i prosto w gorę na Migowo... gdzie pętla byla przy super kasztanowcach i gospodarstwach rolnych....
Jeździło się ogórkiem ze szkoly nr 1.....jaki to rejon....

greg30 - Pią Gru 28, 2012 8:49 pm



Oczywiście Morena ul. Bulonska widok z przystanku ZKM w kier. Migowa :hiihihi:

Co do czynu spolecznego na foci u gory to skrzyżowanie Wilenskiej i Nobla :hiihihi:
Tam jest ta stacja hydro.

EwkaW - Sob Gru 29, 2012 1:28 am

Bartosz B. napisał/a:
28.04.1980. W pierwszej chwili myślałem, że bloki w tle to te jakby na przedłużeniu Jaśkowej Doliny (przy Warneńskiej), ale jednak chyba nie.

A ja myślę, że to jest właśnie to miejsce. W 1980 nie było jeszcze gmachu przychodni i krajobraz w tym kierunku wyglądał nieco inaczej. Popatrzę sobie jednak w terenie, jak to wygląda.

Przy okazji przypomniała mi się z tamtych czasów komiczna sytuacja z "ogórka". Zjechał z Jaśkowej na Piecewską i zatrzymał się na przystanku usytuowanym tam, gdzie dzisiaj. Na jego widok poderwała się do biegu gromadka maluchów wracających ze szkoły. Zdyszane dopadły do ostatnich drzwi, zdążyły w ostatnim momencie przed ich zamknięciem. Autobus ruszył i jakiś młody człowiek, chyba licealista, tuż obok łapiących oddech dzieciaków, poważnym głosem powiedział: "- Proszę bilety do kontroli". Trzeba było widzieć przerażone miny tego towarzystwa. Zamarli. Chcieli pewnie podjechać jeden przystanek i biletów oczywiście nie mieli. Chłopak po chwili przyznał się oczywiście do żartu, udanego zresztą... i jak sądzę, dla dzieciaków pouczającego.

Tadeusz Marek - Sob Gru 29, 2012 11:43 am

EwkaW napisał/a:
Bartosz B. napisał/a:
28.04.1980. W pierwszej chwili myślałem, że bloki w tle to te jakby na przedłużeniu Jaśkowej Doliny (przy Warneńskiej), ale jednak chyba nie.

A ja myślę, że to jest właśnie to miejsce. W 1980 nie było jeszcze gmachu przychodni i krajobraz w tym kierunku wyglądał nieco inaczej. Popatrzę sobie jednak w terenie, jak to wygląda.


W tle na pewno bloki przy Warneńskiej widoczne też tu na górnym zdjęciu:
http://www.morena.com.pl/...x.php?strona=85
a autobus jest wycieczkowy i stanął sobie na jednostce A, między parkingiem przy skrzyżowaniu Jaśkowa Dolina/Piecewska a Domem Kultury. 8)) 8))

Bartosz B. - Sob Gru 29, 2012 4:17 pm

Tadeusz napisał/a:
W tle na pewno bloki przy Warneńskiej widoczne też tu na górnym zdjęciu:
http://www.morena.com.pl/...x.php?strona=85
a autobus jest wycieczkowy i stanął sobie na jednostce A, między parkingiem przy skrzyżowaniu Jaśkowa Dolina/Piecewska a Domem Kultury. 8)) 8))


No dokładnie. Tylko na tym zdjęciu od Kosycarza szafa po rawej (częściowo zasłonięta autobusem) sprawia wrażenie jakby była bliżej ul. Rakoczego, a w rzeczywistości jest przecież od niej dalej (względem tego budynku po lewej).


greg30 napisał/a:
[url=http://kfp.pl/pic/bp/44/z00003170.jpg]
Co do czynu spolecznego na foci u gory to skrzyżowanie Wilenskiej i Nobla :hiihihi:
Tam jest ta stacja hydro.


Brawo.
Czyli po lewej Wileńska, po prawej parking i za nim hydro http://maps.google.com/ma....00184&t=k&z=19 .

Tadeusz Marek - Nie Gru 30, 2012 10:44 am

Ten blok stoi wyżej i pewnie stąd wrażenie że bliżej.

Kosycarz mógłby teraz wydać album ze zdjęciami Moreny, Suchanina, Chełmu i Niedźwiednika. Ma tyle tych zdjęć, że spokojnie starczyłoby na pełny album.

Tadeusz Marek - Pon Sty 14, 2013 11:19 pm

Maisky: jeżeli masz ochotę dorzucić na swój kanał kolejny materiał filmowy z Moreny, to ostatnie pół minuty Dziennika jest dla ciebie :)
http://www.youtube.com/watch?v=FuoROCE9VJQ

maisky - Wto Sty 15, 2013 10:36 pm

Tadeusz napisał/a:
Maisky: jeżeli masz ochotę dorzucić na swój kanał kolejny materiał filmowy z Moreny, to ostatnie pół minuty Dziennika jest dla ciebie :)
http://www.youtube.com/watch?v=FuoROCE9VJQ


Gotowe! :)

http://www.youtube.com/watch?v=SzsJTB86mDw

pascolo - Wto Lip 23, 2013 9:35 pm

Kilka zdjęć z Dolnego Migowa 1973r. Zdjęcia Andrzeja Paczyńskiego z Panoramio http://www.panoramio.com/...1&photo_page=74
pascolo - Wto Lip 23, 2013 9:55 pm

Wiaduktu oczywiście na dzień dzisiejszy już nie ma.
pascolo - Wto Lip 23, 2013 10:39 pm

I jeszcze:
norveg - Wto Lip 23, 2013 11:04 pm

pascolo wypadałoby podać, że są to zdjęcia Andrzeja Paczyńskiego, które autor sam zamieścił w Panoramio
http://www.panoramio.com/...1&photo_page=74

pascolo - Wto Lip 23, 2013 11:10 pm

norveg napisał/a:
pascolo wypadałoby podać, że są to zdjęcia Andrzeja Paczyńskiego, które autor sam zamieścił w Panoramio
http://www.panoramio.com/...1&photo_page=74


Nie wszystkie. Ale podałem. I pozdrawiam pana Andrzejka :)

Fotomemoria - Sro Lip 24, 2013 7:41 am

Dołączam dwa obrazy, z dużym prawdopodobieństwem mogę przypuszczać, że to panoramy jeszcze nieistniejącego osiedla. Niestety otrzymałem negatywy, które nie zostały opisane.
maisky - Pią Lip 26, 2013 9:39 pm

Fotomemoria napisał/a:
Dołączam dwa obrazy, z dużym prawdopodobieństwem mogę przypuszczać, że to panoramy jeszcze nieistniejącego osiedla. Niestety otrzymałem negatywy, które nie zostały opisane.


Żaden problem, w ciągu kilku dni Krzysztof zapewne zidentyfikuje obydwa miejsca :hihi:

pascolo - Pią Lip 26, 2013 11:56 pm

Przyznam, że mam pewne wątpliwości co do podanego miejsca wykonania tych obu zdjęć. Z jednej strony wzgórza kojarzące się na pierwszy rzut oka z Brętowem, ale też tylko do pewnego momentu. Z drugiej ta wysoka góra całą w zbożu... Za tą dziewczyną widać jakieś zabudowanie.
grzechuu - Sob Lip 27, 2013 1:17 am

Trochę mało punktów charakterystycznych - jeden pomysł mam, ale luźny i niepewny, więc jeszcze się wstrzymam z sugerowaniem, by wspólnie nie pobłądzić.

Fotomemoria napisał/a:
Niestety otrzymałem negatywy, które nie zostały opisane.

A czy te dwa zdjęcia mają jakieś inne "sąsiednie"? W tym sensie, że może by dało się dodatkowo zastanowić, którędy szedł fotograf i gdzie zmierzał (?)

Fotomemoria napisał/a:
Dołączam dwa obrazy, z dużym prawdopodobieństwem mogę przypuszczać, że to panoramy jeszcze nieistniejącego osiedla.
Przypuszczenia na podstawie ukształtowania terenu - czy są jeszcze jakieś inne przesłanki? :)

Jeśli to Piecki, to by było wspaniale, ale nie chcę abyśmy pochopnie wydali werdykt ;)

Fotomemoria - Wto Lip 30, 2013 8:00 am

Wklejam zbliżenie na zabudowania.
Sekwencja obrazów na negatywie sugeruje, że wędrówka wiedzie przez Jaśkową Dolinę. chyba w stronę Moreny.

Fotomemoria - Sro Wrz 04, 2013 11:50 am

Dołączam kolejne, liryczne zdjęcie z tego samego obszaru. Z sekwencji na negatywie wynika, że to musi być przedłużenie Jaśkowej Doliny. Zdjęcia pochodzą z lat 50.
pascolo - Pią Wrz 13, 2013 1:14 am

No niezłe zagadki Nam tu zapodałeś, skoro cisza tutaj jak po burzy :hiihihi:
Ja troszkę ogłupiałem bo podług zdjęć mi dostępnych ciężko swobodnie przypasować do konkretnego miejsca... Teraz wrzuciłeś kolejne i chwała Ci za to ale sam już nie wiem... Jak to widzicie? Jakaś pomoc? :) Pierwsze zdjęcie z kroniki "Moreny", drugie od Fotomemoria. Nie wiem jaka różnica w czasie "pstrykania", plus "niedokładność aparatu", ale jakieś podobieństwo jest.

pascolo - Pią Wrz 13, 2013 1:31 am

Z kolei tutaj również jest problem... Na pierwszy rzut oka wyglądają te zdjęcia jakby pstryknięte ponad nasypem kolejowym w Brętowie, nad Potokową... Ale skąd w miejscu gdzie fotograf stał pola? A i reszta krajobrazu się nie zgadza... Jakiś pomysł? Tadeusz, jesteś spiritus movens całego tego wątku, może coś wymyślisz? :wink: No nie mówcie, że wymiękacie :wink:
Tadeusz Marek - Pią Wrz 13, 2013 7:28 pm

pascolo napisał/a:
Tadeusz, jesteś spiritus movens całego tego wątku, może coś wymyślisz? :wink:

Nic mi nie przychodzi do głowy, nawet po spirytusie... :skolowany: Są tu lepsi znawcy terenów przedosiedlowych i może jednak coś wymyślą... :)

Tadeusz Marek - Sob Wrz 14, 2013 2:33 pm

Sorry że post po poście, ale coś mi się przypomniało...
pascolo napisał/a:
Pierwsze zdjęcie z kroniki "Moreny"(...)

W kronice Moreny też jest takie jedno zdjęcie terenu z lasem w tle, którego do dzisiaj niezidentyfikowałem:

pascolo - Sob Wrz 14, 2013 9:59 pm

Ojej, to mamy kilka zagadek, a jeszcze Ty Tadeusz tutaj dorzucasz do pieca :) Ale w końcu gdzie jak nie tutaj :) Ja już mam taka burzę w głowie a dalej tkwię w tym samym miejscu... :hiihihi: No Sherlockiem to ja z pewnością nie zostanę :D

Ale czy to zdjęcie Tadeuszu nie jest czasem rzutem na Jaśkową Dolinę po zjeździe z jednostki A na Morenie? Ten daszek w prawym, górnym rogu jednego z domków "HBO Morena"...?
Zdjęcia wcześniej wrzucone na forum przez Grzecha. Mikołaj, przepraszam, że powielam :wink:
Zwróć uwagę na ukształtowanie terenu i na detale, aczkowliek z innej perspektywy, myślę, że uznać można iż jest to to samo miejsce...? Zgadzamy się?

Mało tego, mam propozycję, by wyżej zainteresowani i nie tylko, spotkalibyśmy się w wyznaczony dzień i godzinę i pobuszowali troszkę po tej naszej "Morenie" i podzielili się spostrzeżeniami tu, na forum nad forami? Dobre buty, uśmiech na twarzy, mnóstwo pytań i idziemy rozwiązywać zagadki! :wink:

Tadeusz Marek - Nie Wrz 15, 2013 12:54 pm

8O Teraz dopiero skojarzyłem, że to są te same miejsca. Nie widzę domów stojących najbliżej Jaśkowej i to mnie wprowadzało w błąd.
A te dwie ostatnie fotki od Fotomemoria, które wstawiłeś w swój post, są chyba podobnie zrobione. Pokazują ten sam teren, tylko z innej perspektywy. Fotograf zrobił zdjęcie z dziewczyną a potem przeszedł się trochę w prawo i zrobił drugie. Drzewa, krzaczki i pagórki w tle są podobne.

Krzysztof - Nie Wrz 15, 2013 6:35 pm

Tadeusz napisał/a:
zdjęcie z dziewczyną

To co to za domki za nią?

Tadeusz Marek - Pon Wrz 16, 2013 7:52 pm

Krzysztof napisał/a:
Tadeusz napisał/a:
zdjęcie z dziewczyną

To co to za domki za nią?

Te fotki od Fotomemoria są jeszcze nierozkminione. Napisałem tylko, że na dwóch z nich widać prawdopodobnie ten sam teren, tylko z innego miejsca ujęty. Może ta podpowiedź kogoś olśni. :)

pascolo - Sro Wrz 18, 2013 10:40 pm

Czyli jak mniemam uważasz Tadeuszu, iż zdjęcie z dziewczyną jak i to drugie zostało wykonane ze wzgórza okolic dzisiejszej ulicy Raciborskiego, bądź Czubińskiego czy nawet Wileńskiej? Hm... No ciężka sprawa. Przyznam, że nie widzę tego.
maisky - Czw Wrz 19, 2013 12:36 pm

pascolo napisał/a:
Czyli jak mniemam uważasz Tadeuszu, iż zdjęcie z dziewczyną jak i to drugie zostało wykonane ze wzgórza okolic dzisiejszej ulicy Raciborskiego, bądź Czubińskiego czy nawet Wileńskiej? Hm... No ciężka sprawa. Przyznam, że nie widzę tego.


Ja wymiękam. Próbowałem zidentyfikować te domki - przeczesałem całą Migowską, Na wzgórzu i Falistą i takiego układu domków nie znalazłem. Szukałem też na Jaśkowej, a nawet od strony Brętowa i nic! Jeżeli te domki już nie istnieją, to mamy małe szanse na rozpoznanie miejsca.

Na lewym brzegu zdjęcia na wysokości drzew widać pewien szczegół - jasny trójkąt. Gdyby Fotomemoria wrzucił całe zdjęcie (albo ten fragment) w większej rozdzielczości, to mógłby być to jakiś trop.

Tadeusz Marek - Czw Wrz 19, 2013 1:26 pm

pascolo napisał/a:
Czyli jak mniemam uważasz Tadeuszu, iż zdjęcie z dziewczyną jak i to drugie zostało wykonane ze wzgórza okolic dzisiejszej ulicy Raciborskiego, bądź Czubińskiego czy nawet Wileńskiej?

Nie!! Ja nadal nie wiem, gdzie one były robione. Pisząc, że dwie fotki od Fotomemoria pokazują ten sam teren, tylko widziany z innej perspektywy, miałem na myśli zdjęcia, które wstawiam poniżej. Według mnie widać na nich ten sam teren. I żeby było bardziej jasne jak ja to widzę, to napiszę tak: domy widziane na pierwszym zdjęciu (z dziewczyną) nie są widoczne na drugim (bez dziewczyny), ponieważ zasłania je korona drzewa (którą zaznaczyłem strzałką) oraz górka. Tak ja to widzę.
Teraz jest chyba wszystko jasne, bo tu się już mały mętlik zrobił. :kuku: A do zdjęcia z kroniki spółdzielni już nie wracajmy, bo temat został wyjaśniony. :) :)

grzechuu - Pią Wrz 20, 2013 4:39 am

Trochę zaspałem i widzę, że jak spałem dyskusja się potoczyła i nie chcę tak wkraczać gwałtownie, no ale dodam coś od siebie
(co do zdjęcia "z dziewczyną")

a) początkowo na podstawie ukształtowania terenu też myślałem, że to domki przy strzelnicy, ale gdy się popatrzy na zbliżenie tych domków, to widać, że co najmniej trzy mają dość spiczaste dachy, więc to miejsce według mnie odpada, bo tu raczej takich nie było (no są możliwe przebudowy, ale to wygląda na nowszą zabudowę niż ta "starsza-nieregularna-bardziej-płaska" przy strzelnicy)


b) w tej chwili skłaniałbym się ku temu, że to domki ulicy Falistej - zdjęcie by było robione spod okolic wieży Jaśkowa Kopa.
Ostatnio Falista pojawiła się w innym wątku i tu poniżej to zdjęcie podlinkuję. Czyli to "z dziewczyną" by mogło być robione z odwrotnej strony niż to poniżej - to by mogły być te same domki, tylko od drugiej strony - staram się wypatrzeć coś co by było wspólne na obu zdjęciach i nie mogę, więc pewności na razie nie ma. Może Krzysztof da radę coś powiedzieć o tej teorii na podstawie kształtu wzgórz w tle? :)

maisky - Pią Wrz 20, 2013 10:48 am

Grzechu, a mógłbyś wskazać, które to domki Twoim zdaniem?

https://maps.google.pl/?ll=54.367221,18.594688&spn=0.001663,0.003406&t=h&z=18

Ja też na począctku myślałem, że to Failsta, ale takiej konfiguracji nie znalazłem. Zwróć uwagę, pod jakim kątem te domki są położone względem siebie.

Krzysztof - Pią Wrz 20, 2013 5:23 pm

grzechuu napisał/a:
w tej chwili skłaniałbym się ku temu, że to domki ulicy Falistej - zdjęcie by było robione spod okolic wieży Jaśkowa Kopa.

Domki na Falistej stoją na skłonach i szczycie względnie niewysokiego garbu. Te ze zdjęcia (ja widzę że) stoją na dolej części skłonu sporego wzniesienia. Nie widzę miejsca dla Jaśkowej Doliny za domkami, a przed lasem.
Podejrzewałem, że to mogą być domki za wałem kolejowym, na ul. Dolne Młyny, ale po wizji lokalnej zwątpiłem.

grzechuu - Sob Wrz 21, 2013 2:07 am

Krzysztof napisał/a:

Nie widzę miejsca dla Jaśkowej Doliny za domkami, a przed lasem.

Ufam Krzysztofowi jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, ale jeszcze postaram się udowodnić moją teorię. :wink:

To co mi się wydaje:
Widzę na obu zdjęciach trzy szczyty domków - dwa dość ostre i jeden bardziej płaski.
I patrząc na Wikimapię to by mogły być Falista 10, 12 i przed przebudową 14.
Na zdjęciu widać też obok domek pod ukosem - i myślę, że to może być Falista 8 albo 6.
Jeszcze dalej w tle by mógł być dom Jaśkowa 112, bo według tej radzieckiej mapy też już dość wcześnie istniał.

No ale nie wiem ;)
Jeśli widzicie różnice albo inne podobieństwa, to piszcie :)

Tadeusz Marek - Sob Wrz 21, 2013 10:01 am

Grzechuu ma jednak rację, nie mam wątpliwości... :==

załącznik001: w ramkach zaznaczyłem ten sam teren, a niebieskimi strzałeczkami omawiane domki na Falistej
załącznik002: zdjęcie w całości (czerwona strzałka to remontowana właśnie Jaśkowa 71)
załącznik003: niebieskimi strzałkami zaznaczyłem, gdzie mniej więcej stał fotograf...zdjęcie z dziewczyną to strzałka z prawej,a zdjęcie ze słupem ;) to strzałka z lewej

Fajnie jakby ktoś się wszedł z aparatem tam gdzie stała dziewczyna i zrobił zdjęcie dla porównania (siebie nie liczę, bo jestem bezaparatowcem ;) )

pascolo - Nie Wrz 22, 2013 12:40 am

Noooo... Jakby powiedział klasyk brawo Jasiu! Grzechuu no brawo!
Teraz to pasuje!
Elegancka rozkminka :)
Super! Chapeau bas.

A tak swoją drogą, Fotomemoria, kiedy były pstrykane te zdjęcia? Posiadasz takie dane?

maisky - Nie Wrz 22, 2013 10:47 am

Panowie,

to, co piszecie, jest nawet przekonujące, ale...
w dalszym ciągu nie daje mi spokoju ten domek stojący pod ukosem, który grzechu opisał jako Falista 6 lub 8. Przyjrzyjcie się, jak wygląda teraz, a jak na zdjęciu. Czy mógł zostać aż tak bardzo zmodyfikowany? Ja mam nadal wątpliwości.

Krzysztof - Nie Wrz 22, 2013 11:36 am

Ja zostałem przekonany :zgooda:
Nie pasowała mi bariera terenowa przysłaniająca partery tych domków. Brałem ją wcześniej za nasyp kolejowy.
Pa analizie dokładniejszych map znalazłem tą zasłonę. To może być ścieżka a-a, a zdjęcie mogło być zrobione ze wzgórza 90,9.
Brawo grzechuu :== :== :==

grzechuu - Pon Wrz 23, 2013 5:20 am

Fajnie, że się udało.
Dzięki Tadeusz za zwrócenie uwagi na pagórki - rzeczywiście widać duże podobieństwo, więc to nie może być zbieg okoliczności.


maisky napisał/a:
Panowie,
to, co piszecie, jest nawet przekonujące, ale...
w dalszym ciągu nie daje mi spokoju ten domek stojący pod ukosem, który grzechu opisał jako Falista 6 lub 8. Przyjrzyjcie się, jak wygląda teraz, a jak na zdjęciu. Czy mógł zostać aż tak bardzo zmodyfikowany? Ja mam nadal wątpliwości.

Raczej numer 6. On obecnie wygląda inaczej, ale na tym zdjęciu od strony Jaśkowej widać, że miał na początku prostą formę - to by był tutaj pierwszy od Jaśkowej:

grzechuu - Pon Wrz 23, 2013 5:41 am

Tadeusz napisał/a:

Fajnie jakby ktoś się wszedł z aparatem tam gdzie stała dziewczyna i zrobił zdjęcie dla porównania (siebie nie liczę, bo jestem bezaparatowcem ;) )

Z tym to nie wiem czy będzie łatwo, bo obecnie na tych łąkach wyrosły drzewka-samosiejki, no ale idzie jesień, jak spadną liście, to może by się coś udało...

Od razu wkleję zdjęcie, które przy okazji przypadkowo zrobiłem wracając po "naszym bunkrowym" spacerze w 2011 roku - zrobione poprzez krzaki na końcówce ulicy Raciborskiego. Widok jest, ale nie to samo miejsce, bo z omawianych domków widać tylko "14", pozostałe są za "14":

grzechuu - Pon Wrz 23, 2013 5:51 am

A teraz popełnię trzeciego posta pod rząd :wink:
[ale to o innym zdjęciu, wiec się nie da razem]
bo skoro mamy tą lokalizację, to domyślam się lokalizacji zdjęcia z koniem!
Bo to będzie chyba to samo wzgórze.

To zdjęcie chyba było zrobione z miejsca, gdzie dziś jest ogrodzony teren wieży Jaśkowa Kopa.
- na mapie widać prześwit między dwiema kępami drzew
- domy w tle to by były dwa podłużne budynki przy ul. Sobieskiego i kawałek dzisiejszego budynku Wydziału Chemii UG.
- komin w tle by pasował do kompleksu szpitala przy ul. Smoluchowskiego/Dębinki


sitetzky - Nie Wrz 29, 2013 5:54 pm

z góry przepraszam za lekkie rozmycie tematu, ale czy moglibyście mi powiedzieć co to za budynek zakreślony poniżej? przejeżdżam koło niego od X lat i ciągle mnie to nurtuje. czyżby jakaś dawna siedziba spółdzielni mieszkaniowej lub innej administracji czy co?

z góry dzięki za pomoc
s

sitetzky - Nie Paź 13, 2013 10:01 am

widok na przyszłą Morenę wraz z okolicą - mapa 1972


maisky - Nie Paź 13, 2013 10:52 am

sitetzky napisał/a:
widok na przyszłą Morenę wraz z okolicą - mapa 1972


... w mocno krzywym zwierciadle :wink:

Tadeusz Marek - Wto Sty 19, 2016 6:20 pm

Morena kiedyś i dziś, zdjęcia porównawcze. :) Stare zdjęcia pochodzą z kroniki spółdzielni (morena.com.pl), a z nowymi bawiłem się jakieś półtora roku temu...
Piecewska (przed remontem)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/pp2bjf8tqjlw7t9/Piecewska.JPG?dl=0
Biedronka przy Piecewskiej
https://dl.dropboxusercontent.com/s/djnqztnarqh5qj3/Biedronka%20przod.JPG?dl=0
Biedronka przy Piecewskiej (tył)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/axzodp5md8zc92d/Biedronka%20tyl.JPG?dl=0
Arctowskiego = Kruczkowskiego
https://dl.dropboxusercontent.com/s/dzsbtdrvrjychl3/Biedronka%20skos.JPG?dl=0
boisko przy Magellana
https://dl.dropboxusercontent.com/s/8tjrhkfwwteimtp/Boisko_01.JPG?dl=0
boisko przy Magellana
https://dl.dropboxusercontent.com/s/9kt7sebjq7kcpl1/Boisko_02.JPG?dl=0
Bulońska/Budapesztańska
https://dl.dropboxusercontent.com/s/8kywjk50sglrkel/Bulonska.JPG?dl=0
Piecewska, kaplica
https://dl.dropboxusercontent.com/s/ipejykugrcap6pn/Kaplica.JPG?dl=0
Kolumba
https://dl.dropboxusercontent.com/s/ngkwt71z1jfj3sj/Kolumba.JPG?dl=0
Kruczkowskiego, pawilony
https://dl.dropboxusercontent.com/s/gbk6d1w7mliv0xq/Kruczkow_01.JPG?dl=0
Kruczkowskiego 19
https://dl.dropboxusercontent.com/s/draszdbc4awz9nd/Kruczkow_02.JPG?dl=0
Marusarzówny/Kusocińskiego 6, 8
https://dl.dropboxusercontent.com/s/g5rs2f4jst6bf5u/Kusocin%20Marus.JPG?dl=0
Kusocińskiego 8
https://dl.dropboxusercontent.com/s/tu8pmz93qddcuou/Kusocin%20pawilony.JPG?dl=0
Kusocińskiego 8
https://dl.dropboxusercontent.com/s/ebai8onl6s2i70o/Kusocin%208.JPG?dl=0
Marusarzówny 3, 5, 7
https://dl.dropboxusercontent.com/s/zfp4dwmdd6g7do7/Marus%203%205%207.JPG?dl=0
Marusarzówny 4
https://dl.dropboxusercontent.com/s/4lzlh82wvyz06yy/Marus%204.JPG?dl=0
ścieżka za dawnym zjazdem narciarskim (obecnie budowa bloków Dekpolu)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/k7o1k8pbtcerccn/Marus%20zjazd.JPG?dl=0
lasek przy Kolumba
https://dl.dropboxusercontent.com/s/yi79zvlldxepdxb/Park.JPG?dl=0
Kolumba/Magellana
https://dl.dropboxusercontent.com/s/tyzqnblcu18o5cm/Kolumba%20Magell.JPG?dl=0
Jaśkowa Dolina/Piecewska
https://dl.dropboxusercontent.com/s/x490z0n787oynwr/Jask%20Piecew.JPG?dl=0
Rakoczego/Piecewska (na dolnym budowa torów tramwajowych)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/pu7jzuhvrni2vec/Rakocz%20Piec.JPG?dl=0
Rakoczego
https://dl.dropboxusercontent.com/s/jcdpfgw0yv1w2wq/Rakocz.JPG?dl=0
Kolumba 5
https://dl.dropboxusercontent.com/s/sbsep2jolbzhbqs/Kolumba%20schody.JPG?dl=0
Marusarzówny, szkoła
https://dl.dropboxusercontent.com/s/pzp0cuyas8re4lj/Szkola_01.JPG?dl=0
Marusarzówny, szkoła
https://dl.dropboxusercontent.com/s/ti3hf2rda63ok0a/Szkola_02.JPG?dl=0
Zabłockiego
https://dl.dropboxusercontent.com/s/ci2mmar7ispjrqk/Zablockiego.JPG?dl=0
Tesco
https://dl.dropboxusercontent.com/s/zgw49olel9mi4yp/Tesco.JPG?dl=0
Żylewicza/Rakoczego (remont ulicy i budowa torów)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/t38uecxoct9ssyz/Zylew%20Rakocz.JPG?dl=0
Warneńska
https://dl.dropboxusercontent.com/s/l8fq9267h0unaw4/Warnenska_02.JPG?dl=0
Warneńska 6
https://dl.dropboxusercontent.com/s/314q6epwns7vm7i/Warnenska_01.JPG?dl=0
Rakoczego (w tle Warneńska)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/ray4ysvfyl2i0gu/Warnenska_03.JPG?dl=0

Piotr J. - Wto Sty 19, 2016 10:47 pm

:== coś wspaniałego, Tadeusz
sitetzky - Pon Sty 25, 2016 12:48 pm

Tadeuszu, wielu czekało na takie zestawienie! Super :zgooda:
ziomek673 - Pon Lut 29, 2016 11:30 pm

Wow, zadziwiło mnie zdjęcie z Wileńskiej 61 na biedre. Teraz tu mieszkam :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group