Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Piwo z gdańskich browarów

Mikołaj - Nie Maj 09, 2004 1:14 pm
Temat postu: Piwo z gdańskich browarów
Tekst autorstwa Piotra Semków pod takim właśnie tytułem ukazał się w 6 i ostanim numerze kwartalnika "Był sobie Gdańsk". Pamietam, że podczas spaceru po Nowym Porcie rozmawialiśmy o tamtejszym browarze. Oto co można o nim przeczytać:
"Innym znanym gdańskim przedsiębiorstwem był Export und Lagerbier Brauerei Richard Fischer, który mieścił się w Nowym Porcie przy Weichselstrasse 2. Browar ten miał zdolność produkcyjną rzędu 50 000 hektolitrów rocznie. Powstał na bazie przedsiębiorstwa eksportu piwa należącego do rodziny Fischer. Zakład zatrudniał ok. 60 pracowników, część jego produkcji eksportowano do krajów skandynawskich. Konkurował aż do końca wojny z danziger Aktien Bierbrauerei"

Grün - Nie Maj 09, 2004 2:45 pm

Ot i wyjaśniło się gdzie on browar był :mrgreen:
Petelka - Pon Maj 17, 2004 1:16 pm

Cytat:
Innym znanym gdańskim przedsiębiorstwem był Export und Lagerbier Brauerei Richard Fischer, który mieścił się w Nowym Porcie przy Weichselstrasse 2.

Weichselstrasse 2... Starowiślna 2... Czyżby był to obecny teren CPN, gdzie w pięknych planach rozwojowych miasta ma powstać park??? Wspierając dawne tradycje winien tam więc powstać przynajmniej jakiś punkt poboru piwa. :zdrowko:

Grün - Pon Maj 17, 2004 8:15 pm

Tam ma powstać akademia od internetu, czy cóś, z widokiem na Twierdzę. Takie pudełkowate paskudztwo - ale się już tam nie będę czepiał... Szkoła widocznie też nie może wyglądać jak dom...
Petelka - Sro Maj 19, 2004 12:11 pm

Prostuję sama siebie. : :) Browar nie mógł znajdować na posądzanym przeze mnie terenie CPN, jako że własnie tam znajdowaly się zbiorniki naftowe i odbywały się przeładunki produktów naftowych. A więc do licha, gdzie był nr. 2 na Weichselstrasse a tym samym rzeczony browar ? :-:
Marek Z - Czw Maj 20, 2004 10:33 am

Cytat:
A więc do licha, gdzie był nr. 2 na Weichselstrasse a tym samym rzeczony browar ? :-:

Pętelko, kiedyś (do wojny) ulica Starowiślna ciągnęła się aż do Zakrętu Pięciu Gwizdków. Jeżeli numeracja domów zaczynała się od tej właśnie strony, to być może, że browar znajdował się na terenie dzisiejszej Baltony ?

Petelka - Czw Maj 20, 2004 1:24 pm

Cytat:
Jeżeli numeracja domów zaczynała się od tej właśnie strony, to być może, że browar znajdował się na terenie dzisiejszej Baltony ?

Wygląda Marku, że masz racje, bo np. Mała Karczma Balastowa znajdowała się pod nr 13. A czy ten stary magazyn przy straży nie może stanowić pozostałości po browarze? Może byś tam przy okazji przeskoczył przez płot i obejrzał dokładniej? :wink: :lol:

Marek Z - Pią Maj 21, 2004 10:13 pm

Cytat:
Może byś tam przy okazji przeskoczył przez płot i obejrzał dokładniej?

Przeskoczył - to mocno powiedziane. Raz przełaziłem przez niego (jak szedłem pstrykać obrotnicę) Śmiechu było co niemiara, ale jakoś się przetoczyłem. Będąc takim grubasem, to nie łatwa sprawa. Gorzej było z wyjściem. Dopiero kolega przyniósł mi deskę po której udało mi się wygramolić, ale zdjęcia miałem. Stary magazyn oczywiście obejrzę, ale tym razem poszukam jakiejś dziury w płocie. Chociaż, - nie próbowałem jeszcze skoku o tyczce, tyle, że za płotem musieliby czekać na mnie z karetką... :juhu:

Sabaoth - Pią Maj 21, 2004 11:39 pm

W Aukcjach zamieściłem podstawkę tego browaru, licytuję ją, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Petelka - Pon Maj 24, 2004 12:21 pm

Cytat:
Stary magazyn oczywiście obejrzę, ale tym razem poszukam jakiejś dziury w płocie. Chociaż, - nie próbowałem jeszcze skoku o tyczce, tyle, że za płotem musieliby czekać na mnie z karetką...

Marku, liczę na Ciebie. :D A w razie czego to dzwoń - przylece na pomoc. :hihi:

Petelka - Wto Maj 25, 2004 2:42 pm

No dobra - już więcej nie będę męczyć Was próbami zlokalizowania browaru. :hihi:
Dzięki Markowi Z/jego kolegom/książce pożyczonej od niego - wiem już wszystko (albo prawie wszystko). :hurra:
I tylko muszę wybrać się i 'poniuchać' w terenie, bo podobno do dzisiaj (a na pewno do końca lat 90-tych) miały zachować się się piwnice służące do leżakowania piwa. :D

lucy - Wto Maj 25, 2004 3:11 pm

Tylko sama się nie wypuszczaj do tych piwnic :hihi: Bierz silną ekipę i wtedy :juhu:
Pietrucha - Wto Maj 25, 2004 6:08 pm

Tu znajdziesz chętnych, ja z chęcią bym się wybrał zobaczyć te piwnice :D
Petelka - Wto Maj 25, 2004 7:13 pm

Cytat:
Tu znajdziesz chętnych, ja z chęcią bym się wybrał zobaczyć te piwnice

OK Piotrze, zbierzemy ekipę i ruszymy. :lol: Może gdzieś na początku czerwca?

Pietrucha - Wto Maj 25, 2004 7:53 pm

Początek czerwca mnie jak najbardziej pasuje :D

Cytat:
zbierzemy ekipę i ruszymy. Może gdzieś na początku czerwca


Kto jeszcze?

Grün - Wto Maj 25, 2004 11:20 pm

Ja też z przyjemnością się wybiorę.
Maciek - Sro Maj 26, 2004 10:29 am

Ja zawsze ,jeśli tylko czas pozwoli :II
Marek Z - Sro Maj 26, 2004 11:17 am

Byłem tam dzisiaj. Znalazłem pozostałości po starym browarze (do 45 r) Po wojnie mieściła się tam rozlewnia oranżady. Usytuowany był na ul. Starowiślnej 2 (Pętelko, numeracja jednak zaczynała się od strony elewatorów)
PAULUS MAZUR - Sro Maj 26, 2004 11:40 am

Również wybrałbym się z wami -więc bierzta mnie pod uwagę.Miko- 10 lat
przepracowałem w Gazecie Morskiej 1991-2001 obecnie robię rysunki dla ,,Przekroju''.
Mam cichą nadzieję że nie ma obecnie wśród forumowiczów nikogo kto by wynosił nasze informacje na zewnątrz.A tym bardziej dla Gazety.To a propos skucia symbolu.

Petelka - Sro Maj 26, 2004 12:05 pm

Cytat:
Byłem tam dzisiaj. Znalazłem pozostałości po starym browarze (do 45 r) Po wojnie mieściła się tam rozlewnia oranżady. Usytuowany był na ul. Starowiślnej 2 (Pętelko, numeracja jednak zaczynała się od strony elewatorów)

Pod koniec lat 90-tych znajdowaly się tam warsztaty szkoly zawodowej, na terenie których można bylo znaleźc te piwnice. Rozumiem, że już ich - warsztatów - nie ma (???)
A numerację to mieli ,nie przymierzając, jak obecnie na mojej Zaspie. :hihi: Bo przeciez ten browar byl tuż obok małej karczmy balastowej, która nosiła nr. 13. A ta większa, w ktorej zatrzymał się niegdyś Napoleon - nr. 6.

pumeks - Sro Maj 26, 2004 12:07 pm

Paulus napisał/a:
Mam cichą nadzieję że nie ma obecnie wśród forumowiczów nikogo kto by wynosił nasze informacje na zewnątrz.A tym bardziej dla Gazety.To a propos skucia symbolu.

Co masz na myśli? z tego co wiem, jesteśmy w regularnym kontakcie z gdańską redakcją "Gazety Wyborczej".

Grün - Sro Maj 26, 2004 1:55 pm

Mało tego - redaktorzy Gazety są zarejestrowanymi użytkownikami na tym forum
PAULUS MAZUR - Sro Maj 26, 2004 3:52 pm
Temat postu: Gazeta
Ale chyba się zgodzicie -i mam do tego ,,rude prawo'' żeby z powodów osobistych nie lubić Gazety.To że są na forum ludzie z Gazety wcale nie jest złe.Ludzie to ludzie a bezduszna instytucja to co innego.Z powodów osobistych mam głęboką awersję
do tego tytułu.Ot , co.

Pietrucha - Wto Cze 01, 2004 9:45 pm

Cytat:
zbierzemy ekipę i ruszymy. Może gdzieś na początku czerwca?


Marek zrobił już "wizje lokalną". Może mimo to przejdziemy się zobaczyć w niedziele lub sobote na żywo?

Mikołaj - Wto Cze 01, 2004 9:54 pm

Nie wiem, czy wiele wiecej zobaczymy. jakby co piszę się raczej na sobotę.
Pietrucha - Wto Cze 01, 2004 9:58 pm

możemy zajść gdzieś jeszcze
HeniekW - Wto Cze 22, 2004 5:00 pm

Byliście w końcu w tym browarze czy nie?
Jeśli tak to może jakaś relacja, sprawozdanie, może jakieś fotki czy „cuś”.

Petelka czy jeszcze o mnie pamiętasz,

Petelka - Wto Cze 22, 2004 9:29 pm

Cytat:
Byliście w końcu w tym browarze czy nie?
Jeśli tak to może jakaś relacja, sprawozdanie, może jakieś fotki czy „cuś”.
Petelka czy jeszcze o mnie pamiętasz,

Doszlismy do wniosku, że Marek Z 'odwalił juz za nas cała robotę (łącznie ze zdjęciami). :hihi:
Oczywiście, że pamiętam - jakże by inaczej? :D Wystarczy, że zajrzysz do poczty. :lol:

Marcin - Pią Lip 02, 2004 10:57 am

I jeszcze jeden ślad po gdańskich browarach.
bassa - Nie Lip 18, 2004 11:11 pm

Zaraz zaraz...a wizja lokalna pozostałosci po Browarze na ul Kilinskiego ???
A wynikajaca z Waszych genialnych fotek -wizja CO tam powinno byc..w przyszlosci...
Toc altana przy Kuzniczkach odbudowana, mozemy tez zajrzec do GoGG-klub w podziemiach...(uzyskalam tel kom do szefa)
Hmmm ??? :OO

Marek Z - Pon Lip 19, 2004 3:47 am

Cytat:
Zaraz zaraz...a wizja lokalna pozostałosci po Browarze na ul Kilinskiego ???

Basso, a obiekt nie jest przypadkiem pilnowany ? (no, chyba, że masz tam znajomości)
Jeśli dałoby się tam wejść, jestem przekonany, że znajdzie się więcej chętnych do jego obejrzenia.

bassa - Wto Lip 20, 2004 9:10 pm

No to jest taki mini- pomysl dla uczczenia Urodzin Czesia - jaaaasne ze moge głębiej pogrzebac i siem dopytac, zaraz gdy odzyskam swobode ruchów- przez najblizsze dwa dni tkwie w pułapce miliona spraw naraz.Aaaaa..ze pokazecie jak sie uzywa RICOCH ap fot cyfr- to rozumiem,- mam jak w banku ???? :OO
Tj niby uzywam..ale jak dotad wychodzi z tego cos, co ani sie umywa do fotek Mikołaja, Gruena, MarkaZ....wstyd załaczac, choc instrukcje alberhta i Mikołaja przestudiowałam...

alberht - Czw Lip 22, 2004 9:48 pm

Marek Z napisał/a:
Cytat:
Zaraz zaraz...a wizja lokalna pozostałosci po Browarze na ul Kilinskiego ???

Basso, a obiekt nie jest przypadkiem pilnowany ? (no, chyba, że masz tam znajomości)
Jeśli dałoby się tam wejść, jestem przekonany, że znajdzie się więcej chętnych do jego obejrzenia.


terenu pobrowarowego pilnuje firma ochroniarska - przeważnie dwóch ludzi na portiernii i prawdopodobnie jacyś patrolujący. z tego, co wiem, to obecnie niewiele się tam dzieje choć samochody na parkingu stoją. sporo jest tam wyremontowane /np warzelnia/ ale jest też kilka miejsc, że tak powiem nietkniętych, przynajmniej z zewnątrz /jak jest w środku nie wiem - nie byłem tam od lat/ dotyczy to zwłaszcza części bliżej peronów skm /tzn czesci poludniowej/ zawsze interesowala mnie ta willa, ktora tam stoi, bylem w niej nawet, ale jeszcze jako dziecko, wiec niewiele pamietam...

bassa - Pią Lip 23, 2004 12:04 am

Tak, celnie Alberht pisze -i ciekawie...Mysle ze wystarczy powęszyc , KTO zatrudnia -i placi firmie - tenze sam zarzadca moze sie zgodzic formalnie-pisemnie na nasze krotkie bobrowanie z ap fot...w konkretnym dniu.To mialam na mysli, piszac ze ,,rozpuszcze wici,,- moze sie cos wyjasni w tym tyg.A pałacyk ..ach...muzeum rzemiosl ? bursztynu ? piwa ???
Lokalizacja idealna nawet na sopocki pomysl- Szkole Filmowa sobie chca sopocianie ewentualnie zbudowac, z halami zdjeciowymi na terenach postoczniowych w Gdansku.
Wow- toc z Browaru blizej..;-))I budynki juz istnieja...

pumeks - Pią Lip 23, 2004 12:51 pm

Cytat:
zawsze interesowala mnie ta willa, ktora tam stoi, bylem w niej nawet, ale jeszcze jako dziecko, wiec niewiele pamietam...

Chodzi o budynek który prawie przylega do torów SKM? swego czasu, ok. 1988, moja znajoma miała tam pracownię rzeźbiarską. Nie wiem, jak jest obecnie.

alberht - Sob Lip 24, 2004 11:51 am

Cytat:

Cytat:
zawsze interesowala mnie ta willa, ktora tam stoi, bylem w niej nawet, ale jeszcze jako dziecko, wiec niewiele pamietam...


Chodzi o budynek który prawie przylega do torów SKM? swego czasu, ok. 1988, moja znajoma miała tam pracownię rzeźbiarską. Nie wiem, jak jest obecnie.


masz na myśli budynek, który znajduje się przy samym wejściu do tunelu, po prawej stronie idąc od strony kilińskiego? widziałem tam kiedyś jakieś kamienie przypomninające z grubsza rzeźby /jeżeli chodzi o sztukę jestem raczej słaby/, a obecnie mieści się tam sklep spożywczy oraz 'salon odzieży używanej', o pracowni nic nie wiem, a miałem na myśli /całkiem/ okazały budynek na terenie zabudować browarowych - pierwszy jeżeli spojrzeć idąc od strony dworca pkp

a teraz do rzeczy, czyli co dzisiaj w browarze piszczy...
zasięgnąłem jeęzyka i udało ustalić mi się pewne fakty
- browar nie prowadzi już produkcji /a to ci nowość/
- cały sprzęt zostaje wywozony do elbląga lub żywca
- prawie codziennie odjezdzaja jakies transporty
- obecnie procz ochrony pracuja tam
- kadry /1os/
- informatycy z elblaga
- ochrona
- mozliwe, ze robotnicy
- mowile, ze browar wykupil heinekeen ?
- jakas blizej nieustalona przezemnie firma produkująca soki wykupiła teren browaru i ma zamiar wywozić stamtą złom (!) w nadzieji, ze im sie zwroca koszta
- w browarze najprawdopodobniej nie powstanie zadna produkcja /wywieziono już dawno taśmy produkcyjne/

to by było tyle, jeżeli ktoś byłby zainteresowany czymś związanym z obecnym funkcjonowaniem browaru, to mogę spróbować się dowiedzieć ;)

dodane:
byłbym zapomniał - na halach trzymany jest sprzęt do ogródków piwnych

bassa - Nie Lip 25, 2004 1:53 am

rany boskie...a toc mialo byc muzeum...ta koncepcja krazyła juz wczesniej niz temat na FDG. A- moze czas ruszyc radnych ????dopytac sie dokladniej ??
Toc te budynki- i pałacyk, o ktorym pisze Alberht- to szansa dla Wrzeszcza...na obiekt kulturalny, a nie produkcyjny ! Lub- na uczelnie medialna...miedzynarodowa !
Muzeum browarnictwa (rzemiosła ogolnie) z powodzeniem funkcjonuje w obiektach Zywca w Zywcu- czemuz nie u nas ??? Z stała wystawa butelek, kapsli i zbiorów...oczywiscie, ale tez z zmienianymi ekspozycjami fotogramow z historii Wrzeszcza.
Ehm. Jaaasne ze ten tekst powinien sie pojawic w ,,gupie pytania,,.Zdecydowanie przenosze sie do tamtego watku ! Wyłacznie !!!

alberht - Nie Lip 25, 2004 12:43 pm

póki co to jak napisałem wyworzą złom i maszyny - niedługo nie będzie z czego robić muzeum, bo wszystko, co się znajduje w browarze należy do tych, którzy go wykupili - może browar w żywcu potrzbuje jakis eksponatów...
Pietrucha - Nie Lip 25, 2004 2:56 pm

Jak masz blisko spróbuj się dowiedzieć od tych pilnujących cieci czy niepozwolili zwiedzić browaru kilku osobom. Szanse, że się uda raczej małe, ale jak trafi się przy odrobinie szczęścia jakiś porządny facet to wycieczka po browarze byłby ciekawa
Marcin - Nie Lip 25, 2004 3:17 pm

Nie tędy droga Pietrucha... :D Żaden cieć/strażnik/ochroniarz/dozorca raczej nie zaryzykuje utraty pracy by pozwolić urządzać prywatne wycieczki - szczególnie, że jeszcze tam ktoś wciąż "pracuje".
HeniekW - Pon Wrz 20, 2004 6:34 pm

Marcin czy masz więcej takich fajnych porcelanek z Gdańskich wytwórni trunków, a może jakieś flaszki ?
Marcin - Wto Wrz 21, 2004 8:05 am

Pietrucha przekazał mi do zeskanowania swoją kolekcję. Tam to dopiero są prawdziwe skarby! :D Po digitalizacji porcelanek będzie można je obejrzeć na stronie Sabaotha.
Cytat:
a może jakieś flaszki ?

A i owszem. :D Ostatnio nawet dokonałem rekonstrukcji. :D Zamontowałem brakujący metalowy pałąk zamukający oraz uszczelkę. Tylko zawartości nie udało się zrekonstruować. :wink: :hihi:

Petelka - Wto Wrz 21, 2004 8:30 am

Cytat:
Tylko zawartości nie udało się zrekonstruować.

Szkoda... :wink:

PAULUS MAZUR - Czw Wrz 30, 2004 12:30 pm

i co GDAŃSKI BROWAR -THEND???
abernacka - Pią Paź 29, 2004 9:33 am

Czy ktoś posiada informacje ( gdzie sie mieściły, czy do tej pory browary te stoją) na temat browarów: Pual'a Fischera, R. Kruger'a, F. Staberow, F.J.Holtz, E. Rodenacker oraz browaru w Oliwie.
abernacka - Pią Paź 29, 2004 8:55 pm

Ostatnio na stronie szanownego forumowicza Sabaotha pojawiła się lista browarów działająca na początku XX w. Chciałbym ją tzw. rozszerzyć o browary działające od od drugiej połowy XIX wieku w Gdańsku istniało ok 25 browarów z których wiekszość została zamknięta na początku wieku. A oto ona:
1.Brauerej Paul Fischer, Hundegasse 8/9 +1918
2. H. A. Fischer Brauerei, Altschottland 68 +1912
3. Bierbrauerej Richard Fischer, Weichselstr 2 +1945
4. genossenschaftsbrauerei, Burgstr. +1913
5. Germania Brauerei F. Lemon, Hundegasse 46 +1908
6. Heinrich Glaubitz brauerei, Rittergasse 7 +1906
7. Walter Kammerer Brauerei, Stadtgebiet 12 +1908
8. F. Kilp Brauerei, topfergasse 5 +1896
9. Brauerei Kreissig & Eisenhardt, Pfefferstadt 46 +1908
10. Brauerei L.O. Kammerer, Pfefferstadt 19/21 +1914
11. H.W. Mayer Brauerei, Pfefferstadt 54 +1908
12. Danziger Malzbier-Brauerei Behrendt, Ohra, Haustr 4 +1908
13. Brauerei Waas, Poggenpfuhl 43 +1929
14 Brauerei j. Gamm, St. Albrecht 49/51 +1908
15. Danziger Vereinsbrauerei H. Barczewski, Langefuhr 38 + 1904
16. Jopenbierbrauerei, Halbengasse 2 +1898
17. Brauerei J. von Puttkamer, Pfefferstadt 23/27 +1920
18. Alte Danziger Schlossbrauerei, ritttergasse 10 +1913

Grün - Pią Paź 29, 2004 10:31 pm

To może napisałbyś coś dla Akademii ? Zawsze można stworzyć Zakład Browarnictwa...
Mikołaj - Sob Paź 30, 2004 12:46 am

Cytat:
Brauerei J. von Puttkamer

Trzeba powiadomić natychmiast pana konserwatora od pomnika grenadierów :hihi:

Sabaoth - Sob Paź 30, 2004 10:58 am

Dziękuję za informację, uzupełnię niezwłocznie.
Pietrucha - Pon Sty 10, 2005 4:24 pm

przeglądając internet trafiłem na zdjęcia z eksploracji dawnego browaru w Sopocie.

http://www.eksploracja.glt.pl/ w relacjach

abernacka - Pon Sty 10, 2005 5:06 pm

Zastanawia mnie jak chłopakom udało się wejść na teren starego browaru 'Zamkowa Góra' zlokalizowanego na ul.Armii Krajowej 137 (aktualnie należy on do znanej sopockiej firmy "Trefl")?
Ps. Czy ktoś może się orientuje, po co oni wiercili dziurę w tym murze :yyy: ???

PAULUS MAZUR - Pon Sty 10, 2005 5:29 pm

Szukali dziury w całym---hihi :haha:
stary szkot - Pon Sty 10, 2005 9:06 pm

abernacka napisał/a:

7. Walter Kammerer Brauerei, Stadtgebiet 12 +1908


Ten dom stoi do dziś. Sladów browaru tam nie widziałem. Zdjęcia niestety też nie mam. To jest Trakt św. Wojciecha, jadąc od Gdańska, za skrzyżowaniem z ul. Sandomierską, pierwszy dom po lewej stronie.
W okresie międzywojennym mieściła się w nim drukarnia drukująca polskie wydawnictwa, co zaznaczono w notce na ostatniej stronie pierwszego tomu Rocznika Gdańskiego. Swego czasu wisiała na tym domie też tablica upamiętniająca istnienie drukarni.

Mikołaj - Pon Sty 10, 2005 9:14 pm

KARTA OBIEKTU NR 67
abernacka - Pon Sty 10, 2005 9:34 pm

Otrzymałem informację dot. lokalizacji browaru H. Wirth z Oliwy. Podobno Browar ten zlokalizowany był na ul. Kaprów 9 (Gneisenaustraße ). Czy ktoś z was mógłby potwierdzić tą informację??
pumeks - Pon Lip 04, 2005 9:31 am

Ciekawostka dla birofilów: fragment pocztówki "Gruss aus Kleinhammerpark" z ok. 1900 r.
Ciekawy przelicznik: 3.000 litrów = 17.000 szklanek, czyli pito piwo w szklaneczkach o pojemności ca. 0,18 l.

danziger - Pon Lip 04, 2005 10:02 am

pumeks napisał/a:
Ciekawostka dla birofilów: fragment pocztówki "Gruss aus Kleinhammerpark" z ok. 1900 r.
Ciekawy przelicznik: 3.000 litrów = 17.000 szklanek, czyli pito piwo w szklaneczkach o pojemności ca. 0,18 l.

0,18 :wow: to ja w większych herbatę piję!
A tak na marginesie - ciekawe, czy Amber podejmie produkcję piw naśladujących przedwojenne gdańskie (i nie tylko zresztą) piwa - bocka już robi, może przyjdzie czas na jopejskie?

abernacka - Pon Lip 04, 2005 2:09 pm

danziger napisał/a:
(...)A tak na marginesie - ciekawe, czy Amber podejmie produkcję piw naśladujących przedwojenne gdańskie (i nie tylko zresztą) piwa - bocka już robi, może przyjdzie czas na jopejskie?


Aktualnie browar Amber pracuje nad piwem pszenicznym :D

pumeks - Pią Wrz 02, 2005 9:23 am

Ciekawy wywiad z piwowarem browaru Amber: Drożdże są jak ludzie
danziger - Pią Wrz 02, 2005 12:04 pm

pumeks napisał/a:
Ciekawy wywiad z piwowarem browaru Amber: Drożdże są jak ludzie

Były tam takie fajne komentarze, ale ktoś usunął :hihi:

kotmonika - Pią Wrz 02, 2005 12:27 pm

Witam! Koźlak i Żywe z Amberu zdecydowanie wyróżniają się smakiem jak podkreślił to piwowar w wywiadzie. Ja piłam je po raz pierwszy tego roku latem w Trójmieście i teraz kupuję je w Poznaniu. Amber wypuścił też ostatnio piwo warzone specjalnie z myśla o gustach Pań. Ma taką orientalną etykietę i nazywa się Shii'n. Jak dla mnie troszkę zbyt słodkie.
Pozdrawiam!

danziger - Pią Wrz 02, 2005 12:33 pm

kotmonika napisał/a:
Witam! Koźlak i Żywe z Amberu zdecydowanie wyróżniają się smakiem jak podkreślił to piwowar w wywiadzie. Ja piłam je po raz pierwszy tego roku latem w Trójmieście i teraz kupuję je w Poznaniu. Amber wypuścił też ostatnio piwo warzone specjalnie z myśla o gustach Pań. Ma taką orientalną etykietę i nazywa się Shii'n. Jak dla mnie troszkę zbyt słodkie.
Pozdrawiam!

Shii'n nie jest z Ambera, tylko z browaru Belgia :lol:
Więcej o piwach smakowych w tym artykule

kotmonika - Pią Wrz 02, 2005 12:38 pm

Faktycznie! Pomyliło mi się... :) Dzięki za czujność!
abernacka - Pią Wrz 02, 2005 1:56 pm

Koleżanko Kotmonika zamiast smakować takich chemicznych paskudztw jak Shin to polecam ci naturalne i smaczne (jest słodkie) piwo Czarna Fortuna. W Poznaniu kupisz je bez przeszkód np. w markecie Piotr i Paweł.
danziger - Pią Wrz 02, 2005 3:32 pm

abernacka napisał/a:
piwo Czarna Fortuna. W Poznaniu kupisz je bez przeszkód np. w markecie Piotr i Paweł.

A w Gdańsku gdzie je można kupić? Kto je produkuje i jaki ma smak?

abernacka - Pią Wrz 02, 2005 4:34 pm

Widzisz Danzigerze jest mały jeden kłopot z małymi browarami. Browary te mają brak dobrej dystrybucji w Polsce. Natomiast, co do smaku tego piwa. Piwo te posiada bardzo charakterystyczną smaczek. Można w nim wyczuć odrobinę karmelu, coli oraz wermutu (przepraszam nie wiem ja się to pisze) i wszystko to jest uzyskane przez naturalny procesie warzenia a nieuzyskane dzięki chemii typu „E coś tam”. Piwo Czarna Fortuna jest produkowane przez browar Fortuna w Miłosławiu k. Gniezna.
Ps. Jeśli nie masz ochoty w najbliższym czasie jechać do Poznania lub okolic postaraj się znaleźć piwo Irish Beer z Kormorana (z beczki smakuje wybornie) lub piwo Heban z browaru Jurand.

danziger - Pią Wrz 02, 2005 4:37 pm

Dzięki za info :)
Corzano - Pią Wrz 02, 2005 6:28 pm

abernacka napisał/a:
nieuzyskane dzięki chemii typu „E coś tam”.

Wszystko spożywcze ma „E coś tam” - to jest po prostu zunifikowane nazewnictwo.

Sabaoth - Pią Wrz 02, 2005 7:15 pm

Nawet sok z marchewki jest jakimś E cośtam, takie to czasy :hihi:
Corzano - Pią Wrz 02, 2005 9:30 pm

Sok może nie, ale karoten owszem.
pumeks - Pon Wrz 05, 2005 10:39 am

Heban można znaleźć bez większego wysiłku, widziałem go w kilku sklepach na Chełmie.
kotmonika - Pon Wrz 05, 2005 2:42 pm

abernacka napisał/a:
Koleżanko Kotmonika zamiast smakować takich chemicznych paskudztw jak Shin to polecam ci naturalne i smaczne (jest słodkie) piwo Czarna Fortuna. W Poznaniu kupisz je bez przeszkód np. w markecie Piotr i Paweł.


Witam! Tak sie właśnie składa, że zaraz po pracy jadę do domu odwiedzając po drodze market Piotra i Pawła przy ulicy Marcelińskiej. A więc zerknę na półeczkę z piwem i poszukam Czarnej Fortuny. Dziękuję za polecenie tej marki gdyż nie znam jej i z przyjemnością wypróbuję.

Lech - Czw Wrz 29, 2005 9:54 am

Cytat:
Byłem tam dzisiaj. Znalazłem pozostałości po starym browarze (do 45 r) Po wojnie mieściła się tam rozlewnia oranżady. Usytuowany był na ul. Starowiślnej 2 (Pętelko, numeracja jednak zaczynała się od strony elewatorów)


W uzupełnieniu, dodaję 3 nowe zdjęcia z wizyty 24.07.2005 r. oraz 2 historyczne z wydawnictwa o "Nowym Porcie"; dzięki uprzejmości Pań z księgarni :-).

pumeks - Pon Lut 27, 2006 10:21 am

Może źle szukam, ale chyba nie pojawiała się dotąd nazwa Brauerei Wanninger - według planu z 1914 r. znajdowałby się przy Bärenweg (Mickiewicza) niedaleko kościoła, po południowej stronie ulicy.
pumeks - Pon Lut 27, 2006 10:47 am

Ups... znalazłem wzmianki o Wanningerze, ale w kontekście Browaru w Sopocie - wynika, że we Wrzeszczu przy Bärenweg 3 mieściła się po prostu jego filia. :oops:
stumar - Pon Lut 27, 2006 1:29 pm

Cytat:
Może źle szukam, ale chyba nie pojawiała się dotąd nazwa Brauerei Wanninger - według planu z 1914 r. znajdowałby się przy Bärenweg (Mickiewicza) niedaleko kościoła, po południowej stronie ulicy.


Browar na dzisiejszej Mickiewicza, niesamowite. 8O Czy to było to samo miejsce, gdzie jeszcze niedawno znajdowała się wytwórnia oranżady "Rosa" (która adres miała zdaje się przy u. Kubacza) :hmmm:

dariusz08 - Czw Lut 15, 2007 9:14 pm

Witam,
skoro jest o gdańskich browarach to chciałbym pokazać małą pamiatke zwiazaną z tym tematem.

abernacka - Czw Lut 15, 2007 9:17 pm

Poproszeęo fotę dekla ów beczki.
dariusz08 - Czw Lut 15, 2007 9:22 pm

A proszę bardzo :)

gargoyle dfl - Pią Lut 16, 2007 2:23 am

:szczena: a to Twoje????
dariusz08 - Pią Lut 16, 2007 6:37 pm

A moje.
Stoi sobie w pokoju i robi za kwietnik :mrgreen:

To znaczy nie dosłownie. Stoi na niej donica z wielgachnym kwiatem.

Sabaoth - Czw Lis 01, 2007 10:19 pm

Stałem się szczęśliwym posiadaczem takiego pięknego zdjęcia-pocztówki, pamiątki z pierwszego warzenia w 1918 r. Może komuś uda się odczytać nazwę browaru ze skrzynki w rogu zdjęcia (załączam powiększenie). Mi wyglada to na Brauerei v Puttkamer :hmmm:

No i pozostaje jeszcze rozszyfrowanie podpisu zdjęcia, Erstes Frier - Conzert elbai 1918 K.K. Niestety, tego, co następuje po Conzert nie jestem do końca pewien (że o znaczeniu nie wspomnę).

pawel.45 - Pią Lis 02, 2007 2:42 am

Sabaoth napisał/a:
...Mi wyglada to na Brauerei v Puttkamer :hmmm: ...

Mi się widzi w górnym rządku: BRAUEREI V PUTTKAMER
w dolnym : VORM O F DREWKE DANZIG. 8))

Ponury2 - Pią Lis 02, 2007 6:47 pm

Ten miły pan przy taczce z kolaratką to ksiądz? To piwo musiało być wręcz boskie :)
villaoliva - Pią Lis 02, 2007 6:55 pm

Albo chrzczone :hihi:
Sabaoth - Pią Lis 02, 2007 7:27 pm

Raczej nie jest to koloratka, a modny wtedy leko zaokrąglony kołnierzyk białej koszuli.
stanalex - Sob Lis 03, 2007 1:50 pm
Temat postu: Ogłoszonko
Ogłoszonko piwne z "Danziger Neueste Nachrichten" z listopada 1908
Goldwasser - Wto Lis 13, 2007 3:22 pm

Zdjęcie: - "Pierwsze ważenie piwa" jest żartem i fantasmagorią sprzedawcy z aukcji internetowej, który miał fantazję tak właśnie opisać wystawiony na Allegro przedmiot .
Nie ma żadnego ważenia piwa, poza tym, które sami naważyliście łatwowiernie nabierając sie na sugestywny, ale pozbawiony sensu opis aukcji. Przypatrzcie się zdjęciu: chodzi o KONCERT czterech panów (Vier -gwarowo Frier) Concerto.... Cygan (Z. Zapasiewicz) z kultowego "Ostatnie takie trio" powiedział by pewnie: "Trio, to jest trio, czyli tercet" i dodał jeszcze: "Ucz się młodziak, ucz". Na karcie wyraznie widać perkusję zrobioną z taczki obwieszonej wiadrami z podłożonym kamieniem o który wali muzyk nr. 1. Następny łomocze czymś po tych wiadrach, trzeci kręci korbą udając patefon a czwarty wygrywa coś wielką pałą w kotle. W sumie zespoł typu trąbka, pompka i lewarek. Podpis pod tym zdjęciem rozwiewa zresztą wszelkie złudzenia. Co do słowa "Concertol(bai)" to sądzę, iż jest to zbitka dwóch "wyszłych" już z obiegu słów niemieckich: Bai (zatoka morska) i Baias (potocznie: pajac, żartowniś). Mielibyśmy zatem nowy, poprawny tytuł: Pierwszy koncert błazeńskiego kwartetu znad Zatoki Gdańskiej. Wątek pasuje najbardziej do "Bystrzaków z Allegro"

Goldwasser - Sro Lis 14, 2007 12:56 pm

Samobiczuję się i przepraszam za error - powinno być warzenie.
Gdynka - Czw Lis 15, 2007 11:09 pm

:szept: Jeśli nie minęła doba od napisania postu, to można go edytować...
ale oczywiście samokrytyka zawsze mile widziana. :wink:

siara ciekawski - Sro Lis 11, 2009 9:28 pm

Petelka,
Petelka napisał/a:
No dobra - już więcej nie będę męczyć Was próbami zlokalizowania browaru.
Starowiślna 2 -taki numer do dziś funkcjonuje,nam foto jogwdn@lykamspam.pl
dandola - Wto Cze 29, 2010 6:42 pm

Nie widzę tu takiego browaru. Czy ktoś posiada informacje na temat browaru działającego do 1945 roku na Hundegasse w okolicach "Centromoru" i składającego się z 3 małych słodowni? Pozostała po nim tylko reklama.
dandola - Sob Gru 11, 2010 7:41 pm

I drugie pytanie - czy ktoś ma informacje na temat Brennerei und Brauerei Nassenhuben, czyli gorzelni i browaru w Mokrym Dworze koło Gdańska działającym tam w początkach XIX wieku pod patronatem fundacji "Conradinum"?
Aartin - Sob Lip 30, 2011 11:48 am

Ostatnio podczas grzebania w glebie wyskoczył kapsel porcelanowy "F. Staberow Danzig" (jeśli dobrze myślę, to od wody gazowanej?), a także butelka "Dr. Schuster und Kaehler Danzig"
Ktoś ma może informacje na ten temat?

kwidzin - Sob Lip 30, 2011 12:44 pm

Dobrze myślisz. Obie to wytwórnie wody mineralnej.
pumeks - Pią Kwi 13, 2012 8:11 pm

Dziwne, ale chyba dotąd nie było:



Źródło: Zbigniew Gach, X wieków piwa w Gdańsku, 2007, strona 99.

Mikołaj - Pon Kwi 23, 2012 12:04 am

Gdańsk piwem płynący
danziger - Sro Lut 20, 2013 8:00 pm

O ile się ziści, to będzie rewelacja - ma powstać kolejny gdański minibrowar, w którym ma być warzone m. in. piwo jopejskie!
tobocian - Sro Lut 20, 2013 8:24 pm

Wszystko fajnie,tylko za pół literka browara w okolicy dychacza to deko dla mnie przegina...
Wiem,zaraz się posypie że-a to na utrzymanie a to na tamto-ale kuźwa gdzieś jest coś nie teges raczej,prawda?
Pozdrawiam browarniaków! :==

abernacka - Sro Lut 20, 2013 8:42 pm

danziger napisał/a:
O ile się ziści, to będzie rewelacja - ma powstać kolejny gdański minibrowar, w którym ma być warzone m. in. piwo jopejskie!


Nie czarujmy się. Marne szance, że bedzie tam warzone piwo jopejskie.
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak długo piwo to musi fermentować a następnie leżakować?
Po prostu to się nie opłaca. Co innego gdyby podjąłby się tego zadania browar rzemieślniczy ale nie restauracyjny.

Henio - Sro Lut 20, 2013 11:22 pm

Znam produkcję piwa domowym sposobem i od zacierania do konsumpcji to minimum 6 tyg.
Zacieranie + fermentacja burzliwa to 2 tyg.
Fermentacja cicha następne 2 tyg.
Rozlew do butelek i dojrzewanie następne 2 tyg.
Piwo takie w chłodnym i ciemnym miejscu ( piwnica ) może czekać na spożycie nawet rok i smak na plus bez pasteryzacji.
Niestety wymyślono szybką produkcję i to z piwem ma tyle wspólnego co masło domowe z "masłem" ze sklepu.
Piwo jopejskie jest do nie zrobienia , bo nie ma receptury na nie , a tylko domysły.

EwkaW - Sro Lut 20, 2013 11:35 pm

Skoro warzycie piwo domowym sposobem, to polecam
http://www.browar.biz/
mają tez fajne forum, a w nim kopalnię wiedzy piwowarskiej i nie tylko.
Pewnie się zdziwicie, skąd wiem o tym. Ano, był w dalszej rodzinie przed wojną browar i na tym właśnie forum znalazłam co nieco o jego dziejach :D

danziger - Czw Lut 21, 2013 12:23 am

abernacka napisał/a:
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak długo piwo to musi fermentować a następnie leżakować?

Z tego co tu piszą, to największym problemem jest brak oryginalnych receptur.
Nawet więc jeśliby to jopejskie odtworzyli, byłaby to zapewne wariacja na temat XIX wiecznej wersji tego piwa.
A czy się opłaca... Nie wiem, może opłacałoby się jednak warzyć niewielkie partie - dzięki temu ściągałoby się piwoszy, którzy specjalnie po to by się fatygowali, a przy okazji kupowali i co innego. A może właściciel jest po prostu pasjonatem i będzie je robił choćby po kosztach? Pomarzyć można, choć możliwe, że uwarzą po prostu jakieś ciemne piwo, które nazwą Jopen i tyle z tego będzie.
EwkaW napisał/a:
http://www.browar.biz/

Znamy, znamy. Abernacka to tam nawet jest jakąś "szychą", o ile się nie mylę :D

abernacka - Sob Lut 23, 2013 6:41 am

Henio napisał/a:
(...)
Piwo jopejskie jest do nie zrobienia , bo nie ma receptury na nie , a tylko domysły.


W Holandii podjęto się już próby uwarzenia tego piwa.

princessita - Sob Lut 23, 2013 11:53 am

To ze dzis nie ma receptury to nie znaczy ze jej nie bylo. Po prostu ludziom nie chce sie tego szukac bo trzeba isc do archiwow czy bibliotek. Ja akurat w takie cos nie wierze tym bardziej ze wiadomo nie od dzis ze receptury byly zapisywane a pozniej równierz upowszechniane.
Matti - Nie Lut 24, 2013 8:51 am

Chwała za to, że budynek będzie wyremontowany. Chwyt marketingowy w postaci piwa, które nie będzie tym piwem, za które będzie się podawało to już minus. Znawcy wypowiadający się wcześniej wszystko "roztłumaczyli". Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie w praktyce...
abernacka - Pon Lut 25, 2013 4:06 pm

princessita napisał/a:
To ze dzis nie ma receptury to nie znaczy ze jej nie bylo. Po prostu ludziom nie chce sie tego szukac bo trzeba isc do archiwow czy bibliotek. Ja akurat w takie cos nie wierze tym bardziej ze wiadomo nie od dzis ze receptury byly zapisywane a pozniej równierz upowszechniane.


A skąd znajdziesz identyczne z pierwowzorem szczepy drożdży, czy też chmiele?

princessita - Pon Lut 25, 2013 5:13 pm

Ja twierdze ze nie ma 100%pewnosci ze receptury nie ma, jej trzeba szukac a jesli mowimy o historycznosci bo o tym piszesz, to coz wszyscy ktorzy dzis pedza piwo a twierdza ze jest historyczne, nie jest nim, bo wlasnie produkty, woda czy garnki nie sa z tamtej epoki a juz na pewno nie jest nim piwo sprzedawane w puszkach, ktore ma posmak metalu czego na pewno w wiekach srednich nie bylo. :dziadek:
Dostojny Wieśniak - Wto Lut 26, 2013 1:35 am

Na marginesie i całkowicie zagraniczny odlot. - Browar olsztyński na obchody lecia kopernikowskiego, waży piwo lawendowe. Edycja jak donosi TV Olsztyn, ograniczona, receptura pradawna (historyk olsztyńsko - muzealny a do tego piwowar, wykopał recepturę) i do próbowania jak na razie raz jeden w Olsztynie. Ciekawostka taka. :zrowko:
abernacka - Wto Lut 26, 2013 8:01 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
(...)waży piwo lawendowe. (...):


Piwo się WARZY .

abernacka - Wto Lut 26, 2013 8:03 pm

princessita napisał/a:
(...) ktore ma posmak metalu czego na pewno w wiekach srednich nie bylo. :dziadek:


Posmak metalu może wynikać z wielu czynników, od złego procesu warzenia, złej instalacji, czy też starych tanków fermentacyjnych bądź leżakowych.

Dostojny Wieśniak - Sro Lut 27, 2013 12:33 am

abernacka napisał/a:
Piwo się WARZY .
:oops:
Piwo się warzy. :oops: :LL:

abernacka - Czw Mar 28, 2013 4:44 pm

W miesiącu maju, miasto Gdańsk dorobi się już trzeciego browaru restauracyjnego. Browar będzie nosił nazwę "Lubrow", a mieścić się będzie w restauracji Barbados (w sąsiedztwie kina Krewetka).
abernacka - Czw Mar 28, 2013 4:46 pm

Więcej informacji dot. piwa z naszego regionu znajdziecie na Facebooku, na profilu: Koalicja na rzecz dobrego lanego piwa w Trójmieście
abernacka - Pią Lip 26, 2013 12:54 pm

Jest! W Gdańsku działa już trzeci browar restauracyjny: http://piwnyturysta.wordp...brow-z-gdanska/

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group