Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - Trójmiasto w latach 50 i 60

roland - Pią Mar 03, 2006 4:57 pm
Temat postu: Trójmiasto w latach 50 i 60
Na życzenie zdjęcia trójmiasta z lat 50 i 60 część 1 :co_jest:
roland - Pią Mar 03, 2006 5:01 pm

Część 2 :co_jest:
seestrasse - Pią Mar 03, 2006 5:02 pm

mmm, pyszne :D można wiedzieć, jakie jest źródło tych fot???
roland - Pią Mar 03, 2006 5:11 pm

Pobrzeże gdańskie - 1961
Unser Danzig - 1959

stary szkot - Pią Mar 03, 2006 5:38 pm

Czy jelitkowo-int.jpg to na pewno Jelitkowo? Identyczny baraczek z identyczną nazwą stał na Stogach... Tuż za tym oknem z napisem „KAWA” wypiłem w latach 60 moje pierwsze piwo.
W 1995 roku baraczek jeszcze stał.

seestrasse - Pią Mar 03, 2006 5:41 pm

szkot ma rację. bar kawowy Rock&Roll był na Stogach, przy Wydmy
fritzek - Pią Mar 03, 2006 6:47 pm
Temat postu: Zoppoty ;)
Koniec lat '60.
seestrasse - Pią Mar 03, 2006 6:50 pm

jaka piękna magenta na tej ostatniej focie :D (magenta? dobrze mówię? :hmmm: )
no i tow. Wiesław na pierwszej...

fritzek - Pią Mar 03, 2006 6:59 pm

seestrasse napisał/a:
jaka piękna magenta na tej ostatniej focie :D (magenta? dobrze mówię? :hmmm: )
no i tow. Wiesław na pierwszej...

"Magienta, magienta", jak mawiał mój prof. od projektowania graficznego.
Negatyw dostał w doopę i jest trza nad nim popracować, żeby cóś z nim zrobić sensownego. Może jak ochłonę z radości posiadania skanera, to wyprowadzę go na prostą :hihi:

penetrator - Pią Mar 03, 2006 6:59 pm

Oliwa 8-Zdjęcie to bardzo mnie ucieszyło.Jest to pierwsza fotka spalonego ok.1970r
młyna obok stawu przy al.Grunwaldzkiej,która widzę.Znam to miejsce z dzieciństwa.
Dzięki i pozdrawiam.Reszta zdjęć też super.

roland - Pią Mar 03, 2006 7:03 pm

stary szkot napisał/a:
Czy jelitkowo-int.jpg to na pewno Jelitkowo? Identyczny baraczek z identyczną nazwą stał na Stogach... Tuż za tym oknem z napisem „KAWA” wypiłem w latach 60 moje pierwsze piwo.
W 1995 roku baraczek jeszcze stał.


Oczywiście moja pomyłka. Rock&Roll&kawa&fullwypas to oczywiście Sianki

roland - Pią Mar 03, 2006 7:12 pm

Dokładam Sopot
seestrasse - Pią Mar 03, 2006 7:14 pm

fritzek napisał/a:
"Magienta, magienta"

ostatnio słyszałam, jak jakaś dziesięciolatka startująca w tańcach towarzyskich cieszyła się, że będzie miała kostium "w kolorze madżenta". łał normalnie :hihi:
wiem, bla blam :P

fritzek - Pią Mar 03, 2006 7:15 pm

Roland!
Czy Ty obrobiłeś jakieś archiwum? :wink:
Fotki fantastyczne :== :== :==

roland - Pią Mar 03, 2006 7:25 pm

To dopiero nic.
Przeglądam teraz archiwum, jest tego full :wow:
Poskanuję sobie trochę..............
Doszedłem do wniosku, że lata 50 i 60 to super temat - nam bliższy.
Cierpliwi zostana wynagrodzeni. :haha:

fritzek - Pią Mar 03, 2006 7:27 pm

seestrasse napisał/a:
fritzek napisał/a:
"Magienta, magienta"

ostatnio słyszałam, jak jakaś dziesięciolatka startująca w tańcach towarzyskich cieszyła się, że będzie miała kostium "w kolorze madżenta". łał normalnie :hihi:
wiem, bla blam :P

Wobec ostatniej posuchy, to chyba nasze bla-bla się przyda do ożywienia foruma :hihi:
A wykładowca od jakiegoś przedmiotu, którego nazwy nie pomnę, walił w stół ręką zdobną w złoty kajdan i starał się nam uzmysłowić klimat werbalizując na czym ma polegać wizualizacja tematu pt. deszcz. Walił ręką w stół i recytował - " a po rynnach deszcz dzwoni, dzwoni jesienny"

roland - Pią Mar 03, 2006 7:43 pm
Temat postu: Część następna..........
I jeszcze trochę klimatów...........
wrangla - Pią Mar 03, 2006 7:58 pm

Super te fotki! Klimaciarskie! :D
Zoppoter - Pią Mar 03, 2006 8:24 pm

roland napisał/a:
Dokładam Sopot


Skoda na Monciaku. :D

roland - Pią Mar 03, 2006 9:06 pm

I jeszcze dwie Motławy. Są niedoskonałe, ale mają swój urok.
Corzano - Pią Mar 03, 2006 11:20 pm

roland napisał/a:
To dopiero nic.
Przeglądam teraz archiwum, jest tego full :wow:

Jak masz coś z Brzeźna, to poproszę od razu na maila w max rozdzielczości. O ile można, oczywiście. :LL:

Wrzeszczak - Sob Mar 04, 2006 8:35 pm

Sentymentalne zdjecia. Bardzo dziekuje. Niedlugo zeskanuje Gdansk lat szescdziesiatych, Gdansk mojego dziecinstwa....
roland - Nie Mar 05, 2006 11:31 pm
Temat postu: lata 60
Dokładam jeszcze kilka zdjęc z lat 60 z domowego archiwum.
syrenka - Nie Mar 05, 2006 11:46 pm

Piękne zdjęcia:)


A ja mam pytanie - w Poznaniu Gazeta Wyborcza poprosiła kiedys mieszkańców naszego miasta o przysyłanie zdjęć z lat 1945-1989 na tle jakiegoś miejsca w Poznaniu. Odzew był ogromny - udało się zrobić wystawę, a później GW dołączyła plytę ze wszystkimi zdjęciami (ponad 1000). Czy oddział gdański też zorganizował coś takiego?

Corzano - Pon Mar 06, 2006 8:10 am

syrenka napisał/a:
Czy oddział gdański też zorganizował coś takiego?

Ja sobie nie przypominam. Była podobna zbiórka, ale dotyczyła stanu wojennego, Solidarności, itp.

turecki - Wto Mar 07, 2006 12:26 am

Roland dawaj następne skany-a mi na emilka lepsze rozmiarówki tych torowych :^^
tomasek - Wto Mar 07, 2006 2:03 pm
Temat postu: Re: lata 60
roland napisał/a:
Dokładam jeszcze kilka zdjęc z lat 60 z domowego archiwum.

boże to 50-siątka w Gdańsku też tam chodziłem masz jeszcze jakieś zdjęcia.

fstafkartofle - Wto Mar 07, 2006 11:12 pm

słuchaj myślę o zrobieniu strony internetowej o Gdańsku tuż po wojnie i odbudowy oraz z lat 50, 60 i 80, czy mozna liczyc na Twoja pomoc? jesli chodzi o informacje o materiałach itp....bardzo mi na tym zależy, plizzz napisz fstafkartofle@interia.pl :co_jest: :co_jest: :co_jest:

oczywiscie jakby kazdy inny mial jakies fotki to tez bardzo poprosze o podeslanie ich , ewentualnie kontakt to bym je sobie zeskanował dziekuje z góry

DarioB - Pią Mar 10, 2006 10:20 pm
Temat postu: Re: lata 60
tomasek napisał/a:
roland napisał/a:
Dokładam jeszcze kilka zdjęc z lat 60 z domowego archiwum.

boże to 50-siątka w Gdańsku też tam chodziłem masz jeszcze jakieś zdjęcia.


50+57 to wrogie szkoły dla mojej byłem SP :)

Nie wiem czy juz to było gdzieś poruszane, ale pokazywali kilka dnie temu w TVG wystawę zdjęć Wrzeszcza z lat 50-70 (chyba) tylko nie wiem gdzie ona jest :( Z miłą checią bym skoczył i obejrzał.

roland - Pią Mar 10, 2006 11:21 pm
Temat postu: Budujemy Zieleniak
Ciekawe zdjęcie z czasów budowy Zieleniaka. Przepraszam, że znowu z moja osobą na planie. :hiihihi:
DarioB - Pią Mar 10, 2006 11:44 pm
Temat postu: Re: Budujemy Zieleniak
roland napisał/a:
Ciekawe zdjęcie z czasów budowy Zieleniaka. Przepraszam, że znowu z moja osobą na planie. :hiihihi:

Nasze gdańskie WTC :)

Rysiek - Pią Mar 10, 2006 11:46 pm

Te "twin towers" to początki zieleniaka??


kurde, czemu tak późno się urodziłem 8O

roland - Sob Mar 11, 2006 12:03 am
Temat postu: Zieleniak
Budowa Zieleniaka przebiegała w ciekawy sposób. Po wybudowaniu dwóch wież, które mieściły klatki schodowe i windy, budowano piętra od góry na dół.
PITA - Sob Mar 11, 2006 1:49 am
Temat postu: Re: lata 60
roland napisał/a:
Dokładam jeszcze kilka zdjęc z lat 60 z domowego archiwum.


Ja też dorzucam coś z prywatnego archiwum, w tym samym „szkolnym klimacie” co Roland. To także udokumentowany mój pierwszy dzień w szkole, tyle że w 1964 roku, aczkolwiek tło to samo. :hihi: Na ścianie, przy wejściu do szkoły brak jest jeszcze tablicy pamiątkowej, która to pojawi się w czerwcu 1966 roku, kiedy to zostanie nadane „pięćdziesiątce” imię Emilii Plater.

tomasek - Sob Mar 11, 2006 11:13 am

WIDZĘ ŻE TROCHĘ OSÓB TA NASZA 50-SIĄTKA WYKSZTAŁCIŁA.MACIE MOŻE JAKIEŚ INNE ZDJĘCIA TEJ SZKOŁY MOŻE JAK WYGLĄDAŁA W ŚRODKU?
tomasek - Sob Mar 11, 2006 11:27 am

Koniec roku szkolnego swietuja uczniowie SP nr 50 w Gdansku. 1972 Fot. Zbigniew Kosycarz / KFP
tomasek - Sob Mar 11, 2006 11:38 am

ROLAND NA TWOJEJ STRONIE PRZECZYTAŁEM "W marcu uruchamiamy stronę poświęconą tematyce Gdańska. Pokażemy w niej wiele unikalnych zdjęć, dokumentów, map. ". KIEDY
DOKŁADNIE BĘDZIE GOTOWA TA STRONA I ILE ZDJĘĆ CHCESZ WRZUCIĆ.

postman - Sob Mar 11, 2006 1:34 pm

pare fotek :OO
Paramedic - Sob Mar 11, 2006 5:06 pm

To są zdjęcia z albumu mojej rodziny... Może Wam uda się odszyfrować gdzie zostały wykonane dwa zdjęcia... Jedno najprawdopodobniej wykonane zostało na ulicy Nowe Ogrody przy skrzyżowaniu z ulicą Powstańców Warszawskich (Tam mieszkała przez jakiś czas moja rodzina)... Na innym zdjęciu jest najprawdopodobniej też Gdańsk, ale nie jestem pewien... Na 100% jest to Trójmiasto... :hmmm:
Wrzeszczak - Sob Mar 11, 2006 6:58 pm

Cytat:
Na innym zdjęciu jest najprawdopodobniej też Gdańsk,


Waly Jagiellonskie

syrenka - Nie Mar 12, 2006 1:24 am

Oglądam te wasze zdjęcia/pocztówki (nie tylko w tym temacie) i nie mogę się nadziwić - skąd macie tyle wspaniałości???? Z każdym dniem (a jeszcze nie zdażyłam przejrzeć całego forum - zajmie mi to może z pół roku...) coraz szerzej otwieram usta ze zdziwienia... 8O
Martino - Nie Mar 12, 2006 4:04 pm
Temat postu: Zdjęcia z Kamiennej Góry - Gdynia początek lat 50 tych
Zdjęcia robił mój dziadek z Kamiennej Góry w Gdyni - na początku lat 50-tych.
Nie są do pocztówki!!!!!! Oryginały robione!!!!
Robione prawdopodobie aparatem Pionier

syrenka - Nie Mar 12, 2006 7:53 pm

O ile pamiętam to teraz wszystko jest tam strasznie zarośnięte i to już nie ten sam widok... :) Wspaniałe zdjęcia!
Zag - Sob Mar 25, 2006 3:32 pm

paramedic...pierwsze foto to jest powstancow warszawskich, a te gdzies w gdansku to jakbym z tylu widzial sylwete technikum lacznosci...okolice podwala staromiejskiego
Zoppoter - Sob Mar 25, 2006 6:28 pm

Zag napisał/a:
a te gdzies w gdansku to jakbym z tylu widzial sylwete technikum lacznosci...okolice podwala staromiejskiego


Nie, to nie tam. Szkół podobnych do :burn: :vomit: technikum łączności zbudowano więcej w latach 50-ych.

penetrator - Sob Sie 12, 2006 9:58 pm

Wrzeszcz.

A teraz zdjęcie.

roland - Nie Sie 13, 2006 12:08 am
Temat postu: Wrzeszcz
Pamiętam ten parking. Obok była buda z częściami rowerowymi przyklejona do restauracji " Pod Kominkiem" :D
luanda - Nie Sie 13, 2006 8:29 am

A gdzieś niedaleko jakiś rynek (nie w miejesu dzisiejszego Manhatanu? tj. tego starego za "restauracją" McDxxx).
Tata mi opowiadał, że przjeżdżał z moją babcią kaczki sprzedawać ze swojej wioski na Żuławach. A że miastowe lubili "kulturę", to drób był szorowany proszkiem do parania przed wyjazdem i się elegancko sprzedawał, o niebo lepiej niż ten "ekologiczny" z gaunem pod ogonem <LOL>.

Zdzislaw - Nie Sie 13, 2006 7:15 pm

Zoppoter napisał/a:
Zag napisał/a:
a te gdzies w gdansku to jakbym z tylu widzial sylwete technikum lacznosci...okolice podwala staromiejskiego


Nie, to nie tam. Szkół podobnych do :burn: :vomit: technikum łączności zbudowano więcej w latach 50-ych.


Wrzeszczak kilka postów wcześniej dal prawodłową odpowiedz. Zdjęcie jest wykonane z alejki w Klein Irrgarten/Parku Konipnickiej/ TO są faktycznie Wały Jagiellońskie i fragmebt Huciska wraz budującym sie (chyba, bo nie pamietam by w tym miejscu wczesniej stal inny budybek) budynkiem PZU.

penetrator - Nie Sie 27, 2006 9:07 pm

Wrzeszcz w kolorze.
penetrator - Sob Lis 25, 2006 10:42 pm

Ul.Jana z Kolna.
Nauticus - Sob Lis 25, 2006 11:57 pm

Po tych torach, w latach siedemdziesiątych, przjeżdżały pociągi z towarami dla Stoczni Gdańskiej.
Zdzislaw - Nie Lis 26, 2006 12:16 am

Nauticus napisał/a:
Po tych torach, w latach siedemdziesiątych, przjeżdżały pociągi z towarami dla Stoczni Gdańskiej.


:==
Dokladnie jak mówisz. Zjazd na ul. Jana z Kolna byl w rejonie Bramy nr 3 (przy przystanku Gdańsk Stocznia) , a pociągi przetaczano torem biegnącym po tejże ulicy i wjeżdżalu one na teren stoczni przecinając ul. Doki między stocznia a PKS-em

penetrator - Nie Lis 26, 2006 11:23 am

Ta trójka jedzie torami "pod prąd",chyba ze względu na pociągi.
Pozdr.

rev - Nie Lis 26, 2006 2:08 pm

penetrator napisał/a:
Ta trójka jedzie torami "pod prąd",chyba ze względu na pociągi.
Pozdr.

Penetrator, czy masz pozwolenie autora tych zdjęć (p. Hilkenbacha) , aby je publikować? I to w dodatku bez podawania źródła...

penetrator - Nie Lis 26, 2006 4:13 pm

Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.lokomotive-fachbuchhandlung.de/
Przepraszam za nie podanie źródła.

Marek1024 - Pon Lis 27, 2006 3:41 pm

Roland,
Czy na zdjęciu wrzeszcz5_int.jpg widać tory tramwajowe do starej zajezdni we Wrzeszczu? Kiedy je zlikwidowano?
Pozdrawiam,
Marek


rispetto - Pon Lis 27, 2006 4:33 pm

Nie wiem, kiedy zlikwidowano te tory na zdjęciu, ale na odcinku pomiędzy McDonaldem, a zajezdnią ich fragmenty były na pewno jeszcze w początkowym okresie działania hal targowych. :hmmm:
Zdzislaw - Sro Lis 29, 2006 12:57 am

Myślę, iż na te klopoty to ................. Turecki!!!!!
aszka - Nie Gru 03, 2006 4:55 pm

penetrator, :co_jest: :co_jest:

witam zauwazylam ze okolice grunwaldzkiej w rejonach starego mylyna nie sa ci obce...poszukuje wszelkich informacji an temat tamtego rejony wraz z stara zajezdnia tramwajowa...plizzzzzzzzzzzzzz

penetrator - Nie Gru 03, 2006 6:37 pm

Troszkę znam tą okolicę ale to już inna historia.
Pozdr.

feyg - Sob Mar 01, 2008 8:46 pm

Mam nadzieję że tego jeszcze nie było czyli parę kolejowych widoków z Trójmiasta z połowy lat 60-tych ze strony firmowanej przez Andrzeja Massela:
Sabaoth - Sob Mar 01, 2008 9:51 pm

Czy to za kolejką na pierwszym zdjęciu to nie jest przypadkiem dach rozebranej w latach 80. poczekalni na przystanku Gdańsk-Zaspa?
feyg - Nie Mar 02, 2008 1:31 pm

Sabaoth napisał/a:
Czy to za kolejką na pierwszym zdjęciu to nie jest przypadkiem dach rozebranej w latach 80. poczekalni na przystanku Gdańsk-Zaspa?

Na to wygląda...
I jeszcze parę parowych i motorowych widoczków :wink:

penetrator - Nie Mar 02, 2008 4:40 pm

Feyg czy posiadasz może zdjęcie wagonu motorowego SD 80 z czasów kiedy
kursowały one pomiędzy Gdynią a W-wą. :hmmm:

Ponury2 - Nie Mar 02, 2008 5:11 pm

Dalsze odcinki peronów dalekobieżnych na stacji Gdynia-Gł. jak widzę były "piaskowe"? Normalnie western, szczególnie po deszczu :)
feyg - Pon Mar 03, 2008 8:53 pm

penetrator napisał/a:
Feyg czy posiadasz może zdjęcie wagonu motorowego SD 80 z czasów kiedy
kursowały one pomiędzy Gdynią a W-wą. :hmmm:

Niestety nie mam :???:
Ale mam za to trochę zdjęć z ówczesnej Gdyni gdyby kogoś to interesowało....

penetrator - Pon Mar 03, 2008 10:09 pm

Wklej do jednego z gdyńskich tematów. :D 8O
villaoliva - Wto Mar 04, 2008 12:35 am

penetrator napisał/a:
Wklej do jednego z gdyńskich tematów. :D 8O


Temat się nazywa Trójmiasto w latach 50 i 60
Więc jak najbardziej pasują tutaj :czytaj:

feyg - Wto Mar 04, 2008 10:56 am

W takim razie parę widoczków z rejonu gdyńskiego Wzgórza które często zmieniało patronów :wink:
Sabaoth - Wto Mar 04, 2008 5:17 pm

Wzgórze Świętego Nowotki :^^
renekk - Wto Mar 04, 2008 10:03 pm

Ta sama okolica (ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni).
feyg - Nie Mar 09, 2008 1:11 pm

Tym razem okolice wiaduktu przy ulicy Podjazd
TOMB - Nie Mar 09, 2008 10:34 pm
Temat postu: Coś dla miłośników Sopot
Znalezione w rodzinnym archiwum...
TOMB - Nie Mar 09, 2008 10:56 pm
Temat postu: Coś dla miłośników Gdyni również.
Pierwsza połowa lat 60-tych.
Sabaoth - Nie Mar 09, 2008 11:16 pm

Jestem na tyle stary żeby pamiętać ten pomnik i na tyle młody żeby skleroza w tym nie przeszkodziła :hihi:
TOMB - Nie Mar 09, 2008 11:22 pm

To tak samo jak i ja. Z tego co wiem sam pomnik przeniesiono na cm. żołnierzy radzieckich ale już chyba bez kolumny. Musiałby potwierdzić ktoś z Gdyni.
villaoliva - Nie Mar 09, 2008 11:49 pm

"Natasza" stoi na cmentarzu wojennym i wojskowym w Gdyni Redłowie


fot. Ewa Kowalska

pawel.45 - Pon Mar 10, 2008 4:18 pm

TOMB napisał/a:
...sam pomnik przeniesiono na cm. żołnierzy radzieckich ale już chyba bez kolumny...


Stoi na nie swoim postumencie, a drzewce sztandaru skrócono od obu końców.

TOMB - Wto Mar 11, 2008 4:03 pm
Temat postu: Jeszcze kilka widoków z Gdyni - pocz.lat 60-tych.
Ciąg dalszy...
feyg - Wto Mar 11, 2008 10:08 pm

pawel.45 napisał/a:
TOMB napisał/a:
...sam pomnik przeniesiono na cm. żołnierzy radzieckich ale już chyba bez kolumny...


Stoi na nie swoim postumencie, a drzewce sztandaru skrócono od obu końców.

Małe uzupełnienie:
Autorem rzeźby był współzałożyciel, profesor i rektor (1947-1949) Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku Marian Wnuk.
Pomnik został z wielką pompą odsłonięty z okazji rocznicy wybuchu rewolucji 7 listopada 1953, fundusze na jego budowę zbierano między innymi za pomocą cegiełek:

źródło
Pomnik zdemontowano staraniem ówczesnego gdyńskiego radnego Szymona Pawlickiego podczas happeningu w dniu 22 lipca 1990.

war1 - Pią Mar 21, 2008 12:32 pm
Temat postu: pare fotek
kilka fotek
feyg - Pią Mar 21, 2008 3:02 pm

"świeżynka" z Trójmiejskiej Galerii . Może warto byłoby stworzyć osobny watek "wizytowy"?
discus - Pią Sty 15, 2016 11:42 am

M/s "Batory" wypływa z Gdyni - w tle Dworzec Morski - dzisiejsza siedziba Muzeum Emigracji w Gdyni. Zdjęcie zostało wykonane w 1960 roku. Źródło

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group