Dawny Gdańsk

Na papierze, ekranie i w Mieście - Kłótnie niszczą stanicę na Ołowiance

Mikołaj - Pon Lut 13, 2006 2:32 am
Temat postu: Kłótnie niszczą stanicę na Ołowiance
Kłótnie niszczą stanicę
Cytat:
Na wyspie Ołowianka straszy zaniedbana siedziba sekcji wioślarskiej Morskiego Robotniczego Klubu Sportowego. W reprezentacyjnym miejscu Gdańska turyści oglądają sypiącą się elewację, wybite okna, odłażący tynk

Wzniesiony w 1925 roku szachulcowy budynek był siedzibą klubu wioślarskiego Victoria. W jego projekcie uwzględniono historyczne nawiązania do architektury Gdańska XVI-XVIII wieku. Na parterze urządzono pomieszczenia do treningu i specjalny basen wioślarski. U góry salę klubową i pomieszczenia zarządu. Od 1962 roku w cudem ocalałym podczas wojny obiekcie rezyduje sekcja żeglarska MRKS. Od kilku lat stan elewacji budynku wyraźnie się pogarsza. Sypią się okna i ceglane wypełnienia drewnianej konstrukcji, która od dawna prosi o konserwację.

Dwór przy przystani, mimo że nie jest wpisany do rejestru zabytków, przyciągnął jednak uwagę urzędników wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Przystań wioślarska ma dużą wartość artystyczną i architektoniczną. Istotne jest też, że budynek przetrwał w oryginalnym stanie - mówi inspektor Jan Tusk z urzędu konserwatorskiego.

Stanica MRKS przeszła ostatni remont 15 lat temu. Wtedy zmodernizowano wnętrza, a na parterze rozbudowano basen kajakowy. Obiekt należał do Stoczni Remontowej i Portu Gdańskiego - jak klub. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych zakłady przekazały go skarbowi państwa. Jego zarządcą jest prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Od trzech lat MRKS próbuje dogadać się z miastem w sprawie przedłużenia dzierżawy.

- Już dawno wyremontowalibyśmy fasadę, ale tak naprawdę nie wiemy, czy ma to jakikolwiek sens - mówi prezes MRKS Włodzimierz Szmit. - Mimo poparcia kolejnych ministrów sportu, miasto chce przedłużyć z nami dzierżawę jedynie na pięć lat. W dodatku na bardzo wysokich stawkach czynszowych. Nie rozumiem takiej polityki, ponieważ istniejemy w tym miejscu od ponad 40 lat. Poza tym kiedyś obiekt był nasz. Dlatego, jeżeli tylko uda się nam wynegocjować satysfakcjonujące warunki dzierżawy, pomyślimy o remoncie.

- Jesteśmy gotowi oddać nieruchomość w użytkowanie, jednak na pewno nie wieczyste - mówi Tomasz Lechowicz, dyrektor wydziału skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Wcześniej jednak druga strona musi przedstawić program odrestaurowania nieruchomości.

- Niezależnie od tego, kto ma wyremontować obiekt, jeżeli stan techniczny budynku nadal będzie się pogarszał, wystąpimy o wpisanie go do rejestru zabytków i wydamy nakaz wykonania koniecznych robót rekonstrukcyjnych. Spory związane z dzierżawą nie powinny być przeszkodą w należytym utrzymaniu dziedzictwa kulturowego - podsumowuje spór inspektor Jan Tusk.


Przy okazji jak to było z tymi towarzystwami wioślarskimi - Victoriami? Dwie były? I budynek drugiej rzeczywiście powstał w 1925 r.?

za Mostem Krowim:




na Ołowiance

No.000 Klub jachtowy im.Cesarzowej Viktorii na Ołowiance

szperacz - Pon Lut 13, 2006 7:01 am

a tak wyglądał budynek klubu 30 grudnia 2005 r.
tomex - Pon Lut 13, 2006 8:14 am

Faktycznie, piękny obiekt (od dawna zachwyca mnie jego architektura i wyjątkowe usytuowanie). Należy mieć nadzieję, że nie podzieli losu Baszty Pod Zrębem. A swoją drogą - włos się jeży.
pumeks - Wto Lut 14, 2006 9:01 am
Temat postu: Re: Kłótnie niszczą stanicę na Ołowiance
Mikołaj napisał/a:
Przy okazji jak to było z tymi towarzystwami wioślarskimi - Victoriami? Dwie były? I budynek drugiej rzeczywiście powstał w 1925 r.?


Przypuszczam, że po wybudowaniu nowego "Bootshausu" na Ołowiance "Victoria" mogła się pozbyć poprzedniej siedziby. W księdze adresowej z 1937/38 jest na Ołowiance (Bleihof 3a): Ruderklub Viktoria, a na starym miejscu (Ankerschmiedegasse 11a): Danziger Schüler-Ruder-Verband. Czyli że stary hangar został sprzedany bądź odnajęty szkolnemu klubowi wioślarskiemu.

pumeks - Pon Lut 20, 2006 3:53 pm

Ciekawe, bo jeśli faktycznie ten budynek powstał w 1925, to by znaczyło, że fotografia lotnicza dyskutowana w wątku Tory na Ołowiankę :

faktycznie może pochodzić sprzed 1916 r. Widać na niej dość wyraźnie, w miejscu obecnej stanicy wodnej, inny budynek, mniejszy i z pojedynczym dachem – zamieszczam jego zdjęcie.

venator - Pon Lut 20, 2006 7:04 pm

Swoją drogą budynek po ewentualnej rewitalizacji powinien trafić do jakiegoś towarzystwa/klubu wioślarkiego (jak chociażby 'Gedanii' której budynek na Siennickiej się wręcz rozsypuje) by mógł służyć jego pierwotnym przeznaczeniu. Wioślarstwo jest wszakże dyscypliną różniącą się znacząco od żeglarstwa. Zapewne można odnalezć w budynku specjalny basen wioślarki (o którym mowa w artykule) oraz pewne elementy funkcjonalnie związane z wioślartwem. :hmmm:

Cos mi sie wydaje że z ciekawości wiosną będę musiał sie wybrać na zwiady w ten rejon :hihi: Od dziecka budynek ten mnie jakoś fascynował...

PLASER - Pon Lut 27, 2006 11:10 pm

pumeks napisał/a:
to by znaczyło, że fotografia lotnicza dyskutowana w wątku


Pumeks niedowiarek, Pumeks niedowiarek :)

A to ja jestem niewierny Tomasz :P

Pozdrawiam
PLASER

pumeks - Wto Lut 28, 2006 8:38 am

No bo faktycznie istnieje seria zdjęć lotniczych wykonanych około 1930 r. I jeszcze Tuski w albumie tak przekonywująco piszą o spalonym spichlerzu "Deo Gloria", który na tym zdjęciu rzekomo widać, że się zasugerowałem. :P Ale teraz już wierzę, że to zdjęcie sprzed 1916 r. Czyżby jedna z najstarszych fotografii lotniczych?
PLASER - Wto Lut 28, 2006 11:02 am

pumeks napisał/a:
No bo faktycznie istnieje seria zdjęć lotniczych wykonanych około 1930 r. I jeszcze Tuski w albumie tak przekonywująco piszą o spalonym spichlerzu "Deo Gloria", który na tym zdjęciu rzekomo widać, że się zasugerowałem. :P


Grrrr, chyba czas zakupić "Był...", bo ze zdjęcia Sabaotha to ja nie wypatrzę Deo Glorii...
A jak już jesteśmy przy Deo Glorii - zna ktoś historię tej firmy? Szczególnie interesuje mnie do kiedy działała.


pumeks napisał/a:

Ale teraz już wierzę, że to zdjęcie sprzed 1916 r. Czyżby jedna z najstarszych fotografii lotniczych?


Zaraz się okaże że most na Ołowiankę zbudowano w 1930 roku, a stanicę zbudowano w 1935 :)
Ja jeszcze nie wierzę w 100% :)

Pozdrawiam
PALSER

venator - Nie Sty 07, 2007 12:26 am

Czy ktoś może wie jak wyglądało logo Victorii??
Mikołaj - Pon Sty 15, 2007 10:39 am

Znalezione w: Jerzy Litwin "Morskie dziedzictwo Gdańska", s.165
danziger - Pon Sty 15, 2007 11:13 am

Mam wątpliwości co do barw proporców ASV, PRV i Gode Wind...
venator - Sro Sty 17, 2007 1:22 am

Wielkie dzieki Mikolaj!!! :D
Corzano - Sro Sty 17, 2007 9:18 am

danziger napisał/a:
Mam wątpliwości co do barw proporców ASV, PRV i Gode Wind...

Dlaczego? :P

danziger - Sro Sty 17, 2007 9:56 am

Corzano napisał/a:
Dlaczego? :P

Dlatego, że są błędne.
Barvy ASV i Gode Wind możesz zobaczyć tutaj, natomiast co do PRV - być może mieli i żółty proporzec, ale na pewno nie tarczę Hohenzollernów. A po cichu przypuszczam, że cały proporzec był raczej w barwach czarno-białych, a nie czarno-żółtych.
Już dawno chciałem zamieścić w ARz skany z książki Litwina, ale powstrzymały mnie ww. wątpliwości.

Mikołaj - Sro Sty 17, 2007 10:50 am

Cytat:
cały proporzec był raczej w barwach czarno-białych, a nie czarno-żółtych

może Litwin odgadywał barwy z czarno-białych fotek :wink:

venator - Sro Kwi 14, 2010 12:14 am

Kolejny "find" apropos Klubu Wioślarskiego Viktoria:

Ruderclub Viktoria 1880


Fenix - Pon Lip 19, 2010 11:56 am

Zaczął się remont dachu i rozbijany jest mur okalający:
żółtoskrzydły - Pon Sie 30, 2010 6:46 pm

Zdaje mi się, że rozpoczeto okładanie budynku styropianem ...........
Ponury2 - Sob Wrz 04, 2010 12:46 am

Zdaje się, czy rzeczywiście okładają? :???:
Ewa Kowalska - Wto Paź 19, 2010 6:00 pm



Uploaded with ImageShack.us
Owszem, ocieplają budynek styropianem, a we wnętrzu dopieszczają takie cudeńka;)
Byłam, sprawdziłam, zapraszam - http://ibedeker.pl/obiekt...je#comment-1491

olowianka.eu - Czw Lip 14, 2011 12:49 am

Miło mi poinformować że remont budynku przystani dobiegł końca. Wbrew różnym głosom dawne przeznaczenie budynku zostało zachowane, dalej swoją przystań mają tu kajakarze, chociaż zagościła tu również restauracja i kilka pokoi gościnnych, a także klub nurkowy. Tak, tak jam to uczynił, sam z własnej woli i bez niczyjego wsparcia (no wsparcie duchowe było, ale finansowe....szkoda gadać). Teraz mam satysfakcji trochę że ten piękny obiekt przestał szpecić gdańską starówkę (300 km>>). Zapraszam wszystkich w nasze skromne progi. Więcej informacji na: Klub Morskiej Przygody www.olowianka.eu





Fotograficzna kronika remontu do obejrzenia tu: kronika www.olowianka.eu

Zdjęcia wnętrz tu: wnętrza www.olowianka.eu

olowianka.eu - Czw Lip 14, 2011 12:54 am

Poszukuję archiwalnych materiałów o budynku przystani. Chciałbym aby stały się ozdobą wnętrz tej wspaniałej budowli. :zgooda:
Dostojny Wieśniak - Czw Lip 14, 2011 1:14 am

Brawo!!! :== Przedstaw się jeszcze w wątku powitalnym. :arrow: Naduś
żółtoskrzydły - Czw Lip 14, 2011 11:33 am

olowianka.eu napisał/a:
Miło mi poinformować że remont budynku przystani dobiegł końca.


Czy to oznacza, ze okna nad prawymi schodami juz tak zostana ?

olowianka.eu - Czw Lip 14, 2011 6:47 pm

Nie, ale przed ich wymianą musieliśmy pokonać kilka problemów technicznych. Ostatnie elementy stolarki okiennej i drzwiowej będą wymienione w najbliższych dniach.
Alwen - Sro Lip 20, 2011 8:30 pm

Nie dało się tego zrobić bez styro? Styro to jednak - na takich budynkach - 3 świat.
olowianka.eu - Sob Lip 23, 2011 8:03 am

Dokumentacja remontu została przygotowana i zatwierdzona kilka lat temu, wtedy dostępność innych rozwiązań była znikoma. Teraz kiedy postanowiłem uratować budynek przystani nie było już czasu na zmiany i co za tym idzie nową "drogę przez mękę" dla zdobycia wszelkich pozwoleń. Kiedy zaczynaliśmy prace, stan niektórych elementów konstrukcyjnych był tragiczny i czekanie do następnego sezonu budowlanego ( z jesienią i zimą po drodze) mogłoby się źle skończyć.
Dołożyliśmy wszelkich starań aby styropian był niewidoczny dla "niewtajemniczonych" i myślę że ten cel osiągnęliśmy.
Zresztą zapraszam wszystkich do "zwiedzenia" przystani i osobistego sprawdzenia.
Na hasło " forum dawny Gdańsk " gwarantuję rabat na zimny browarek

Jerzy Makieła - Nie Lip 24, 2011 10:22 am

olowianka.eu napisał/a:
Zapraszam wszystkich w nasze skromne progi.


Byłem, zobaczyłem i spodobało mi się :D :D :D
Za dwa tygodnie przyprowadzę "moją" SIZ Nordową grupę na kawę :D :D :D

tobocian - Wto Lip 26, 2011 9:28 pm

Również byłem z małżonką zobaczyć obiekt.
Bardzo miłe zaskoczenie bo oprowadzono nas i po salach i po pokojach gościnnych.
Z tego co usłyszałem pracują pod dużym okiem konserwatora i starają się wszystko zrobić wg planu.A plan przedstawiła nam bardzo sympatyczna szefowa-znaczy żona szefa :) :zgooda: brawo,naprawdę brawo!
Oby wszystko wyszło tak jak zaplanowaliście!
I już wiem gdzie w najbliższym czasie wpadniemy na piwko! :^^ nie mówiąc o dużej uroczystości... :^^
Pozdrawiam ołowiankę.eu :==

Jerzy Makieła - Nie Sie 07, 2011 8:03 pm
Temat postu: Byliśmy... zobaczyliśmy...
i spodobało się nam:-) A jeszcze jak Szef przyniósł niespodziankę, świeżo upieczony, jeszcze ciepły chleb własnego wypieku i smalec ze skwarkami... Ja, który od trzech miesięcy jestem twardy i ortodoksyjnie przestrzegam diety, złamałem się:-( i troszeczkę spróbowałem...
Mikołaj - Pon Sie 08, 2011 1:26 am

hmmm... coś mi się widzi, że zajrzę we wtorek :)
roland - Wto Lut 21, 2017 3:28 pm

Budynek RC Viktoria na Ołowiance zbudowano w 1922 roku, a nie 1925

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group