Dawny Gdańsk

Napisy - Napisy z Kaszub

Mikołaj - Czw Maj 06, 2004 9:01 pm
Temat postu: Napisy z Kaszub
Podczas weekendu udało mi się co nieco dostrzec kątem oka w lusterku samochodowym :) Zdjęcia dokładniejsze i lepszej jakości będę musiał zrobić nastepnym razem.
Może pomożecie mi z tym drugim? co to za zajazd?
Są jeszcze dwa napisy z Chmielna - piękna "Restauracja" sprzed 1945, ale w tej chwili nie mam mozliwości ich wrzucić.

Marek Z - Czw Maj 06, 2004 9:31 pm

Cytat:
...ersk...
...ego

Ten napis z Kartuz to jakby polski...
A z Żukowa: chyba Der Si_neh Gasthof

Mikołaj - Wto Lip 13, 2004 1:31 am

Miały być słupy graniczne, a udało sie złowić kolejne napisy. Pierwszy z domu w Hopowie (sklep kolonialny/węgiel.../mąka pszenna mąka żytnia ospa(?)), drugi ze szkoły w Sulminie (E...ei (?)), gdzie oczywiście nie obyło się bez dyskusji z cieciem (a może i był napis, a po co to panu, a skąd pan jest).
Pietrucha - Czw Lip 15, 2004 10:42 am

Ja też w ostatnim czasie wypatrzyłem kilka napisów w innych miejscowościach. Nie tylko Kaszuby. Moge podać jedynie nazwy tych miejscowości, bo aparatu nie mam i nie mogłem sfotografować. Jak ktoś z was będzie miał okazje to moze zrobi zdjęcia. Wszystkie te napisy są bardzo dobrze widoczne, dla kogś kto przegląde te forum, poprostu niemożliwym jest aby tam będąc ich niewypatrzył.
1. Smołdzino - tu akurat mam zdjęcie jednego napisu, jak uda mi się zeskanować to dołącze, po za tym widziałem tam jeszcze jeden. Tambylcy mówią, że jest ich dużo więcej.
2. Zblewo - a dokładnie przy wyjeździe z miejscowości, przy szosie.
3. Kiełpino - na budynku przy szosie, która leci wzdłuż torów kolejowych.
4. Tczew - Ulica Mostowa, dwa napisy obok siebie, jeden zdaje się po polsku. Mostowa znajduje sie dosłownie rzut kartoflem od dworca kolejowego, max. 200 metrów
5. Pruszcz Gdański - napis zauważyłem jadąc PKSem. Jak się tam nazywa ta główna ulica przelotowa do Gdańska? - wyleciało mi z głowy - tak czy owak numer 10 czy 13, cos koło tego, nie na froncie budynku, lecz od boku.

Petelka - Czw Lip 15, 2004 9:49 pm

A to nazwa stacji kolejowej na nieistniejącej lini Lębork-Bytów. Napis słabo czytelny, ale możecie wierzyć mi na słowo, że było to 'Schwarz Damerkow'. :wink:
A o całej trasie można poczytać w artykule kol. Zoppotera:
http://www.rzygacz.friko.pl/akademia/wkt/west.html
:D

villaoliva - Pon Lip 03, 2006 12:16 pm
Temat postu: Góra Pomorska
Na samej górze, na przeciwko kościoła stoi budynek z niestety skutym napisem :yyy:
villaoliva - Pon Lip 03, 2006 12:22 pm
Temat postu: Wejherowo
Ulica Świętego Jacka 7.
Na jednej ze ścian namalowany but :)

kazik - Pon Lip 03, 2006 8:46 pm

Skarszewy
[z góry przepraszam jeśli się powtarzam, ale przez tą uliczkę w Skarszewach nigdy nie mogę przejść spokojnie :) ]

Edit:
ups, pomyliłem Kociewie z Kaszubami, ale w sumie południowo wschodnia granica Kaszub nie dla wszystkich jest jednoznaczna ;)

Łukasz - Czw Cze 07, 2007 2:23 pm

Magazyn zboża koło młyna w Żukowie.



To na tej ścianie w cieniu. Od frontu widać natomiast "OR 1897" - co to może znaczyć OR?

Mikołaj - Czw Cze 07, 2007 7:30 pm

Cytat:
co to może znaczyć OR?

zapewne czyjeś inicjały

i przy okazji mam prośbę o nielinkowanie zdjęć z zewnętrznych serwerów, bo za kilka miesięcy w ich miejscu zobaczymy zapewne [X]

Łukasz - Czw Cze 07, 2007 10:31 pm

Szczerze mówiąc, już kiedyś przerabiałem ten temat na innym forum. Wieszanie zdjęć na serwerze forum skończyło się wraz z atakiem hakera i skasowaniem wszystkich zdjęć, jakie były na forum oprócz tych linkowanych z zewnątrz. Nie muszę chyba dodawać, że ataku nikt się nie spodziewał (bo kto atakowałby nieszkodliwe forum modelarskie). Zdjęć nie udało się odzyskać. Wrzucam zdjęcia na photobucket od trzech lat i jest OK, więc bez obaw. ;)
feyg - Wto Lut 12, 2008 9:12 pm

150 lat w pigułce czyli napisy z wieży starego mostu w Tczewie:

żródło

pumeks - Sro Lut 13, 2008 10:46 am

:==
feyg - Sob Lip 26, 2008 8:57 pm

Dwa napisy z Wejherowa z ul. Sobieskiego 223 i 219: stary i trochę młodszy:
seestrasse - Sob Lip 26, 2008 9:09 pm

o, fajnie :D teraz wejherowską pocztę widać dokładniej :wink:
feyg - Sob Lip 26, 2008 9:15 pm

Wszystko przez to, że szukałem pod "Wejherowo" a nie "Wejherowie" :hiihihi:

W ramach pokuty napisy z dworca Wejherowo, który ongiś wyglądał tak:


źródło

BillyBoy - Nie Lip 27, 2008 11:21 pm

Napisy z Kolbud.
"F. Neubauer" to ślad po usuniętych, prawdopodobnie metalowych, literach. Tak wygląda dzisiaj a tak wyglądał w czasach istnienia restauracji tego pana (tej pani?). Na tym samym budynku jest jeszcze zamalowany powojenny polski napis "GOSPODA" - wszystko duże litery. Jeśli dobrze wytężycie wzrok, to dostrzeżecie litery "GOS" i "D". Dzięki mojej podróży w czasie wiemy, że polskim napisem zakryto niegdysiejszy niemiecki napis "Restauration". Na tym samym budynku są również całkowicie zamalowane i dzisiaj zupełnie nie do odczytania napisy "Colonialwaren" i "Ausschank". W jednym z okien wystawowych była niegdyś reklama proszku Persil. Jak wygląda/-ł ten budynek i gdzie się mieści - przeczytacie tu .

Hamer - Sro Paź 14, 2009 8:26 pm
Temat postu: bardziej z Kociewia ale co tam
Czersk
pumeks - Pon Lip 26, 2010 10:24 pm

Budynek w Szymbarku (przy głównej drodze), zdaje się rezydencja proboszcza, ma na szczytowe elewacji dwie tablice - trochę pozacierane.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group