Dawny Gdańsk

Napisy - konserwatyzm nazewniczy transformatorów ;)

Jarek z Wrzeszcza - Sob Gru 10, 2005 6:51 pm
Temat postu: konserwatyzm nazewniczy transformatorów ;)
Na stojącym na tyłach budynku Instytutu Politologii UG (Al.gen.Hallera 122) transformatorze (?) widnieją takie oto oznaczenia (patrz zdjęcia). Są one oczywiście współczesne, chodzi mi jednak o to, czy ktoś wie czemu wciąż "Roosevelta" a nie "Hallera"? Czy tego typu oznaczenia nie są "aktualizowane"?

[Dla niewtajemniczonych wyjaśnienie: dzisiejsza Aleja Hallera ("za Niemca" Ostseestrasse), zanim przemianowana została na Aleję Marksa, przez krótki czas po wojnie nazywała się właśnie Aleją Roosevelta a potem Aleją Sprzymierzonych.]

seestrasse - Sob Gru 10, 2005 6:53 pm

podobna sytuacja ma miejsce na Stogach - podstacja (???) tramwajowa ma napisane na ścianie "Sianki"
danziger - Sob Gru 10, 2005 7:09 pm

Widocznie energetyka nie zmienia nazw swoich obiektów po prostu...
seestrasse - Sob Gru 10, 2005 7:15 pm

a przy okazji - smucą mnie te budynki transformatorów, które mają tylko NN za imiona :wink:
Corzano - Sob Gru 10, 2005 7:49 pm
Temat postu: Re: Al. gen. Hallera 122
Yarecque napisał/a:
Al.gen.Hallera

Właśnie. Aleja czy ulica? Często przy dwóch wejściach do jednego budynku jest napisane i aleja i ulica Hallera.

Jarek z Wrzeszcza - Sob Gru 10, 2005 7:53 pm

Zdecydowanie 'Aleja' :wink:
pumeks - Pon Gru 12, 2005 9:35 am

Makabunda kiedyś o tym pisał - w świecie nazewnictwa transformatorów panuje zaskakujący konserwatyzm. Np. na podstacji w rejonie siedziby TPSA przy Targu Rakowym jest "Bojowców". A podstacja przy obecnym Podwalu Przedmiejskim, niedaleko Rzeźnickiej, ma napis "Franciszkańska" - nawet nie wiem, czy kiedykolwiek w Gdańsku była taka ulica, może to pomyłka, ale w nazwie podstacji jest utrwalona po dziś.
gargoyle dfl - Pon Gru 12, 2005 10:12 am

A jak to wyszlo,ze nazwa tej samej stacji na wlazach wymalowana jest z bledem?szablon im sie przesunal?
Makabunda - Pon Gru 12, 2005 9:34 pm

A ja jeszcze dorzucę stację na ul Hynka (róg Kilińskiego) nazywana do dzisiaj "LOTNISKO" :OO
Wloczykij - Nie Kwi 02, 2006 1:17 pm

Jeszcze ul. Narwicka - dwa transformatory z napisami: "Narwik" i "Kolonia Narwik".
pumeks - Pon Maj 15, 2017 1:47 pm

Niedawno wybudowano obiekcik przy ul. Lubuskiej, na którym pojawiła się nazwa "Pohulanka".
Dziś Pohulanka to już tylko nazwa krętej ulicy łączącej Chełm z Nowymi Ogrodami, ale we wczesnych latach powojennych nazwą tą obejmowano cały Chełm (a w każdym razie to, co dziś jest "Starym Chełmem")

Dieter - Sob Cze 03, 2017 10:34 pm

pumeks napisał/a:
we wczesnych latach powojennych nazwą tą (Pohulanka) obejmowano cały Chełm (a w każdym razie to, co dziś jest "Starym Chełmem")

Ja chodzilem na Pohulanke do kina w Domu Kultury na "Fan fan tulipan" z Fernandelem. :dziadek:

EwkaW - Nie Cze 04, 2017 10:52 pm

W filmie "Fanfan Tulipan" grali Gerard Philipe i Gina Lollobrigida. Na filmy z Fernandelem, ale inne :wink: też tam na pewno chodziłeś, bo były na ekranach w tym samym czasie :dziadek:
Dieter - Nie Cze 04, 2017 11:14 pm

EwkaW napisał/a:
W filmie "Fanfan Tulipan" grali Gerard Philipe i Gina Lollobrigida. Na filmy z Fernandelem, ale inne :wink: też tam na pewno chodziłeś, bo były na ekranach w tym samym czasie :dziadek:

Dziekuje Ci Ewka za poprawke.
Wiesz, jak sie ma 18 lat, albo jak tam, to sie te rzeczy i cyfry juz myla ... :brake:

pumeks - Sob Cze 29, 2019 8:38 am

Nasz dealer energii nie przestaje mnie zaskakiwać. Transformator na Zaroślaku, u podnóża Biskupiej Góry, nosi nazwę dawno zlikiwidowanej ulicy Zakątnej (Hinter der Salvatorkirche)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group