Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Żuławskie wiatraki

Sabaoth - Pon Paź 17, 2005 8:28 pm
Temat postu: Żuławskie wiatraki
Kto wie, ile ich jeszcze zostało, ile spłonęło albo rozpadło się w ostatnich latach? Oto kilka z nich, stan przedwojenny:
Strach - Pon Paź 17, 2005 9:29 pm

http://www.wyspa.pl/ tu piszą że został jeden wiatrak do przepompowywania wody.


ATRAKCJE TURYSTYCZNE - ZABYTKI NA WYSPIE - WIATRAK CZERPAKOWY

parker - Pon Paź 17, 2005 9:39 pm

Złoty medal dla tego, kto go znajdzie. Najstarsze dziadki na Wyspie nie potrafiły pokazać, gdzie on jest ani jak wygląda :wink: Nachodziliśmy się bez rezultatu :???:
Strach - Pon Paź 17, 2005 10:21 pm

parker napisał/a:
Złoty medal dla tego, kto go znajdzie. Najstarsze dziadki na Wyspie nie potrafiły pokazać, gdzie on jest ani jak wygląda :wink: Nachodziliśmy się bez rezultatu :???:


Uuuu a myślałem że tylko ja go nie mogę znaleźć :hiihihi: Może to przez tą konserwację :???:

Sabaoth - Pon Paź 17, 2005 11:17 pm

Oj znikają, znikają. To jeszcze trzy inne, dwa anonimowe (może ktoś z telewidzów rozpozna wiatraki na zdjęciu :mrgreen: ) i jeden z Schoenbau.
Mikołaj - Pon Paź 17, 2005 11:30 pm

http://www.wyspa.pl/atrakcje/atrakcje_zabytki4.htm
parker - Pon Paź 17, 2005 11:56 pm

No to jak tam pojedziesz i znajdziesz i zwiedzisz "tylko z zewnątrz" to poproszę o fotki. Mi się nie udało go znaleźć mimo posiadania przy sobie wydruków z przytoczonej strony :wink:
malgos - Wto Paź 18, 2005 12:01 am

Co prawda strony moje i Elbląga to tak niezupełnie Żuławy ale też są piękne :<>
fritzek - Wto Paź 18, 2005 12:30 am

A ja Was proszę. Nie działajcie mi na nerw. :evil: :P
Gdzieś mam fotki wiatraka z Palczewa. Postaram się odszukać płytkę i wrzucić zdjęcia na foruma. Tylko gdzie po tylu przeprowadzkach to znaleźć :hmmm: :hihi:

Petelka - Wto Paź 18, 2005 8:43 am

parker napisał/a:
Złoty medal dla tego, kto go znajdzie. Najstarsze dziadki na Wyspie nie potrafiły pokazać, gdzie on jest ani jak wygląda :wink: Nachodziliśmy się bez rezultatu :???:

To ja poproszę o ten medal. :hihi:
Ale fakt, że można stać 3 kroki od niego i jeszcze nie widzieć (tak dobrze się chowa)...

Mikołaj - Wto Paź 18, 2005 10:07 am

:alenumer:
parker - Wto Paź 18, 2005 10:16 am

:cry:
Petelka - Wto Paź 18, 2005 10:34 am

parker napisał/a:
:cry:

Parker, nie bucz. :wink: Ten wiatrak naprawdę jest bardzo słabo widoczny a miejscowi na pytanie o niego najczęściej odpowiadają: "Był panie, był. Ale już go nie ma". Albo machają ręką w nieokreslonym kierunku: "Gdzieś tam".
Poszukam w domu fotek. Ale może to trochę potrwac, bo one jeszcze w wersji analogowej, a więc trzeba przeryć sterty albumów i potem jakoś przekształcić w formę akceptowalną przez forum.

Sabaoth - Wto Paź 18, 2005 10:44 am

Cytat:
bo one jeszcze w wersji analogowej, a więc trzeba przeryć sterty albumów i potem jakoś przekształcić w formę akceptowalną przez forum

Zawsze mozna przykleic na monitorze :hihi:

Corzano - Wto Paź 18, 2005 11:12 am

Petelka napisał/a:
Poszukam w domu fotek.

I koniecznie zaznacz na mapie gdzie to jest.

Petelka - Wto Paź 18, 2005 11:41 am

Cytat:
I koniecznie zaznacz na mapie gdzie to jest.

Zaznaczenie na mapie to akurat masz na stronce Wyspy. Wchodzisz w 'atrakcje turystyczne', potem w 'wiatrak czerpakowy...' i w 'lokalizację na mapie'. :mrgreen:
A ja mogę opisac słownie jak tam trafić: jadąc od strony Gdańska mijasz drogę do Forsterówki (po lewej), potem jeszcze kawałek lasku po prawej stronie i już jesteś we Wieńcu. I tam - po prawej stronie - jest wzgórek, zarośnięty krzaczorami. I pośród tych krzaczorów czai się wiatrak. :D

parker - Wto Paź 18, 2005 11:54 am

Cytat:
miejscowi na pytanie o niego najczęściej odpowiadają: "Był panie, był. Ale już go nie ma". Albo machają ręką w nieokreslonym kierunku: "Gdzieś tam".


No mniej więcej tak :hihi:

pumeks - Wto Paź 18, 2005 12:50 pm



Jeszcze ten... chyba że on się już liczy do Mierzei, a nie do Żuław?

kazik - Wto Paź 18, 2005 2:41 pm

Wiatrak w Palczewie







pozostałe fotki

Petelka - Wto Paź 18, 2005 10:30 pm

Wiatrak czerpakowy z Wyspy Sobieszewskiej (Wieniec), a w zasadzie to, co z niego zostało. Stan z 2002 r. - nie wiem jak wygląda obecnie. Sorry za jakość, ale to zdjęcie ze zdjęcia.
parker - Wto Paź 18, 2005 10:40 pm

Takiego czegoś nie widziałam :)
Pewnie stan na 2005 jest bardziej rozsypany i zakrzaczony...

Sabaoth - Sro Paź 19, 2005 6:33 pm

Jeszcze jeden z Brunau.
DarioB - Nie Lis 27, 2005 3:43 pm

A oto najnowszy model wiatraka, jaki postawili koło Rafinerii Gdańskiej
aldex - Czw Gru 28, 2006 11:25 pm

Dawno tu nie było nikogo... Chyba wiem co się stało z tym wiatrakiem w Wieńcu... Ciekawe tylko czy kogoś to jeszcze zainteresuje??
Marcin - Czw Gru 28, 2006 11:29 pm

Chyba? :wink: I czy zainteresuje?
Ja wiem i pewien jestem, że zainteresuje niejedną osobę - zdemontowany znajduje się w Muzeum Żuławskim.

aldex - Czw Gru 28, 2006 11:48 pm

Tam się dowiecie co i jak się stało z ostatnim wiatrakiem odwadniającym:
http://www.opitz.pl/body....sci/wiatrak.php
http://www.opitz.pl/body....nosci/inc03.php

A skoro to wiedziałeś, to dlaczego wcześniej o tym nie napisałeś??? :<>

Federico - Pią Gru 29, 2006 9:41 am

Nieco więcej na temat tego obiektu jest w styczniowej "Pomeranii"
aldex - Pią Gru 29, 2006 11:54 am

Czytałeś już styczniową Pomeranię? Myślałam,że jeszcze się nie ukazała.
Federico - Pon Sty 01, 2007 11:30 pm

Jeszcze się nie ukazała, ale jest już w druku :hurra:
Tiegenhof - Wto Sty 02, 2007 5:27 am

A tu mamy kolejny wiatrak, jaki znajdował się na Zuławach.
Wiatrak odwadniający w Mierau, dziś Mirowo koło Nowego Stawu.

Pietrucha - Sro Mar 14, 2007 4:23 pm

Cytat:
Jeszcze jeden z Brunau.


A jak dzisiaj sie nazywa ta miejscowość?


Przy okazji, była taka fajna strona, gdzie mozna było porównac nazwy polskie i niemieckie, ale nie mogę adresu znaleśc..?

Tiegenhof - Czw Mar 15, 2007 5:13 am

Brunau to dzisiejsze Bronowo, niedaleko Drewnicy.
:co_jest:

malgos - Czw Mar 15, 2007 4:33 pm

Cytat:
była taka fajna strona


proszę bardzo, jeśli chodzi o tę - http://www.kartenmeister....databaseuwe.asp :mrgreen:

nad stawem - Czw Mar 15, 2007 10:51 pm

a to tylko jako ciekawostka .
wiatraki można też ponownie budować nawiązując do starych tradycji .
na zdjęciach zbudowany kilka lat temu wiatrak w największej dzielnicy Berlina Marzahn ( czyt . Marcan ).
wiatrak zbudowali Holenrzy , wiatrak w pełni funkcjonuje i oczywiście stoi w miejscu swojego poprzednika .

Marcin - Pon Kwi 02, 2007 10:48 am

Nieistniejący wiatrak w Drewnicy - spłonął w 1989.
annakali - Wto Kwi 10, 2007 9:45 am

Wiatrak w "Różynach" (nie wiem jaka to miejscowość )chodzi o ten przy trasie Gdańsk-Tczew.
Obecnie knajpka i orginalne stoliczki dla smakoszy piwa.

seestrasse - Wto Kwi 10, 2007 10:19 am

owszem, to Różyny
renekk - Wto Kwi 10, 2007 12:15 pm

Pszczółki chyba?
seestrasse - Wto Kwi 10, 2007 12:57 pm

Cieplewo? :wink:
abernacka - Wto Kwi 10, 2007 1:09 pm

Jeżeli serwują tam piwo z pod znaku "OKOCIM" to raczej wielu tam nie ma smakoszy piwa. Ot zwykły koncerniak dla nie wybrednych.
annakali - Wto Kwi 10, 2007 9:12 pm

Zgadza się smakoszy piwa miało być w cudzysłowie bo to tacy smakosze co śmieci i kapsli dookoła pełno i chyba te żarna-stoliki długo nie posłużą :II
jayms - Wto Kwi 24, 2007 8:17 pm

No to powróćmy do wiatraków. :wink:
Sabaoth - Wto Kwi 24, 2007 8:29 pm

Czy masz może lepszy skan tej dziewczynki pasącej świnki? Plizzzz. :mrgreen:
Marcin - Wto Kwi 24, 2007 9:29 pm

Cytat:
Wiatrak w "Różynach" (nie wiem jaka to miejscowość )

Ani Różyny, ani Cieplewo - tylko tak jak napisał Renekk to Pszczółki.

I następne foty.

jayms - Sro Kwi 25, 2007 3:46 pm

I jeszcze jeden mały wiatraczek z Łęcza/Lenzen.
seestrasse - Sro Kwi 25, 2007 3:47 pm

do dziś została z niego tylko kamienna (???) podstawa... :II
jayms - Sro Kwi 25, 2007 4:10 pm

Chyba większość wiatraków , które zamieszczone są w tym wątku już od dawna nie istnieje. :hmmmm:
Marcin - Sro Kwi 25, 2007 9:01 pm

Nie jest jeszcze z nim tak najgorzej - porównując (tak jak napisał James) do losów większości wiatraków.


renekk - Czw Kwi 26, 2007 9:23 pm

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć wiatraków, z dwóch źródeł: książki "Das Weichsel-Nogat Delta" z 1924 roku i artykułu Jerzego Stankiewicza "Zabytki budownictwa i architektury na Żuławach (na marginesie przeprowadzonej w latach 1955-56 lustracji zabytków)", zamieszczonego w "Roczniku Gdańskim" XV/XVI. Polecam uwadze "tekst1" - jak niewiele zmieniło się w kwestii ochrony żuławskich zabytków.
scq - Pią Kwi 27, 2007 1:40 pm

Witam serdecznie wszystkich miłośników wiatraków

Też interesuje się tym tematem ale w szczególności równie pięknymi wielołopatowymi wiatrakami wolnobieżnymi typu amerykańskiego, na stalowych masztach kratownicowych. Z uwagi na trwały materiał mogły zachować się do dziś. Czy znacie może lokalizacje tego typu wiatraków?
pozdrawiam: scq

jayms - Pią Kwi 27, 2007 2:29 pm

Nie wiem czy ten z pocztówki istnieje,ale napewno kiedyś wyglądał tak. :wink:
jayms - Nie Kwi 29, 2007 9:23 am

Jeszcze jeden wiatrak.Podpis pod zdjęciem sugeruje,że jest to wiatrak z Elbląga,ale ja tej pewności nie mam. :hmmm:
scq - Pon Kwi 30, 2007 11:08 am

Witam Wszystkich

Jayms - dziękuję za pocztówkę. Niestety w Krynicy na pewno juz go nie ma.
Natomiast znalazłem bardzo podobną!

pozdrawiam: scq

Strach - Pon Kwi 30, 2007 1:03 pm

scq napisał/a:
Witam serdecznie wszystkich miłośników wiatraków

Też interesuje się tym tematem ale w szczególności równie pięknymi wielołopatowymi wiatrakami wolnobieżnymi typu amerykańskiego, na stalowych masztach kratownicowych. Z uwagi na trwały materiał mogły zachować się do dziś. Czy znacie może lokalizacje tego typu wiatraków?
pozdrawiam: scq


Stoi na Oruni. Czy stary nie wiem. :???:

renekk - Wto Maj 01, 2007 9:35 pm

Chyba myślimy o tym samym wiatraku - stoi właściwie w Lipcach. To jakaś amatorska konstrukcja, wysoka na około 8 metrów. Obecnie jest pozbawiony płatów, jak widać na zdjęciu. Zabytek to nie jest, raczej ciekawostka.
scq - Sro Maj 02, 2007 9:30 am

Witam Wszystkich

Strach, Renekk dziękuję za informację,
Głowica od tego w Lipcach to pachnie mi tylnym mostem od ciężarówki!

pozdrawiam: scq

kazik - Pon Maj 07, 2007 7:36 am

Za kilka lat w krajobrazie Żuław mogą zapisać takie wiatraki...


W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla południowej części gminy Sztutowo (Grochowo, Groszkowo, Płonino) wpisano możliwość budowy elektrowni wiatrowych. Podobne zapisy znalazły się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla okolic Gronowa Elbląskiego. Póki co pierwsza lokalizacja jest blokowana z powodu sąsiedztwa obszaru Natura 2000, a w drugiej trwają pomiary warunków wiatrowych.

Azaziz - Wto Maj 08, 2007 7:23 pm

Czy są jakieś archiwalne zdjęcia wiaraków w Nowym Stawie, Ankamatach, Budziszu?
scq - Sro Maj 23, 2007 1:24 pm

Witam Wszystkich

Czy może Ktoś posiada zdjęcie wiatraka wielołopatowego w Prabutach.
Prabuty to miasteczko za Malborkiem a przed Iławą jadąc pociągiem z Gdańska- właśnie jadąc pociągiem kiedyś był widoczny po prawej stronie! Załączam zdjęcia podobnych, ale z USA.

Pozdrawiam: scq

turecki - Sro Maj 23, 2007 2:14 pm

Ja wiem gdzie kiedyś był-teraz chyba jeszcze jest maszt...zdjęcie jako zagadka niedługo.
Hagedorn - Sro Maj 23, 2007 4:45 pm

kazik napisał/a:
Za kilka lat w krajobrazie Żuław mogą zapisać takie wiatraki...

już są! pierwsze dwa (z planowanych 12) stanęły właśnie w zeszłym tygodniu pod Koniecwałdem (między Malborkiem, a Sztumem) kolejnych 16 ma się pojawić koło Miłoradza...

ichu - Sro Maj 23, 2007 8:40 pm

Ja też tam byłem :) Prawie jak w Australii :D Co prawda fotki z telefonu więc jakość mizerna, ale ta pierwsza może wydawać się interesująca. Ciekawe co było przyczyną przewrócenia się tego dźwigu.
turecki - Sro Maj 23, 2007 9:38 pm

no to aby osoby z żuław wprawić w kompleksy-kaszuby oraz zdjęcia z "gazety wyborczej" niestety nie podam autora i numerów-nie znam...a za chwilę zagadka ale w oddzielnym poście.
turecki - Sro Maj 23, 2007 10:28 pm

no to zagadka przeniesiona na polecenie moderatora...do zagadek[sorki :hmmm: ]
Marcin - Sro Maj 23, 2007 10:33 pm

Turecki - pierwsze słowne ostrzeżenie (i ostatnie, bo następne...) - to nie jest dział do zadawania zagadek, a wątek dotyczy żuławskich wiatraków. :% :rulez: :tniemy:
seestrasse - Sro Maj 23, 2007 10:52 pm

turecki napisał/a:
no to zagadka przeniesiona na polecenie moderatora...do zagadek

a nie lepiej do tramwajów? wszak tam najbujniej rozkwita Twoja inwencja :hihi: :wink:

turecki - Sro Maj 23, 2007 10:59 pm

oj Zesiu coś mi się wydaje,że nie tylko moja... :% :mrgreen:
seestrasse - Sro Maj 23, 2007 11:03 pm

po prostu trzymaj się zasad, bo dzięki takim radosnym postom Forum szybko zamieni się w dżunglę.
masz ode mnie na pocieszenie :wink:
:dooobry:

scq - Pon Cze 11, 2007 7:54 am

Witaj turecki,


Zauważyłem przycisk "scq naciśnij". Po naciśnięciu otwiera się -"Forum o grze Crashday"
A ja myslałem że otworzy się zdjęcie interesującego mnie wiatraka w Prabutach o którym pisalem wcześniej! Może jesteś w posiadaniu takiego zdjęcia?

pozdrawiam: scq

ruda - Nie Cze 24, 2007 7:47 am

WITAM, PRZESYŁAM ZDJĘCIA WIATRAKA Z JANTARA CZYLI PASEWARKU
seestrasse - Pon Cze 25, 2007 12:29 pm

coś ten Jantar baaardzo daleko :hihi:
ruda - Wto Cze 26, 2007 2:43 pm

ha, bo leży na końcu lepszego świata !
P.S. coś mi nie wychodzi wysyłanie

a teraz ?

seestrasse - Wto Cze 26, 2007 2:43 pm

:==
ruda - Sro Cze 27, 2007 8:43 am

hej, też ładny widok Pasewarku. W latach 60-tych została górka po wiatraku.
Wśród mieszkańców z tamtych lat krąży opowieść o tym " Jak to Stegna górkę
Jantarowi zabrała". Jak z bajki.

ruda - Sob Cze 30, 2007 9:41 am

a czemu nie mogłoby być tak ?
Krzysztof - Sob Cze 30, 2007 10:11 am

Piękne :== :== :==
a gdzie to :hmmm:

ruda - Sob Cze 30, 2007 10:39 am

Holandia, u nas też mogłoby być tak. :cry:
A Żuławy to podobno mała Holandia :haha:

nad stawem - Nie Lip 01, 2007 8:21 pm

ruda napisał/a:
ha, bo leży na końcu lepszego świata !
P.S. coś mi nie wychodzi wysyłanie

a teraz ?

fotka świetna a najlepszy to ten " dom towarowy "
a i ja mam też jedną fotkę z Tigenhof .

Marcin - Wto Lip 03, 2007 11:33 pm

Zniszczony przez powódź wiatrak odwadniający w Mojkowie - 25.03.1888
maly-cinek - Sro Lip 04, 2007 12:12 am

czy posiada ktoś jakieś informacje na temat wiatraków z Marzęcina bądż okolic? z tego co widać na forum mało wiadomo na temat tego rejonu :( skąd ta niewiedza się bierze?? :((
nad stawem - Czw Lip 05, 2007 5:10 pm
Temat postu: trochę historii o wiatraku .
w topografii Prus Zachodnich wspomina J.F.Goldbeck wiatrak z 1789 r. w Zuławkach ( Fürstenwerder ) .

w roku 1913 ten wiatrak wraz zposiadłością o wielkości 6 ha. kupił niejaki Franz Fentroß .
w latach I wś .okresie jego pobytu na froncie zastępował go mistrz młynarski Prange .



syn Franza Erich uczył się zawodu młynarskiego u Otto Schlenger w Nowym Dworze (Tiegenhof ).tytuł mistrza zdobył w Gdańsku w 1937 roku .



po otrzymaniu dyplomu ojciec Franz zajął sie gospodarstwem a syn Erich pracował w młynie . w roku 1940 Erich wraz z rodzina przejął młyn elektryczny w Zblewie ( Hoch Stüblau ) , ktory podobno do dzisiaj funkcjonuje . no i niestety od tegoż roku musiał ponownie Franz zająć się młynarstwem a corka Klara zajęła się gospodarstwem.



syn Erich został w listopadzie 1942 powołany do wojska , zginął pod Walcho w 1942 roku .

15 Marca 1945 wojska niemieckie wysadziły tamy zalwając tym samym Zuławę Elbląską .
ostatnia linia obrony była na elbląskim wale wiślanym .
młyn ten był oczywiście obiektem zwracającym uwagę wroga już z daleka i dlatego też został przez saperow niemieckich mimo protestow rodziny Fentroß , wysadzony .
wszystko to oglądał Franz ze łzami w oczach stojąc bezradny obok zniszczonego wiatraka .
siłą zmusiła go rodzina do ucieczki przez Mikoszewo , Hel do Trawemünde .
Młynarz Franz Fentroß zmarł w Lübeku w 1959 roku .

i to na tyle , krotkiej historii młyna , ktorego nigdy nie widzieliśmy , młyna , ktory stał prawie 160 lat .

ruda - Pon Lip 09, 2007 12:44 pm

Kapitalne wiadomości :== Szkoda że nie wszystko się otwiera.
Marcin - Pon Lip 09, 2007 2:02 pm

Ruda, zanim zaczniesz wrzucać kolejne zdjęcia zwróć uwagę na tytuł wątku. :% :dziadek: :rulez:

Po pierwsze - zamieszczasz baaardzo archiwalne fotki, a zmieniło się tam niestety sporo... :(
A po drugie - w przypadku tego domu podcieniowego nóż nam się już otwierał...
http://www.forum.dawnygda...p?p=10555#10555
http://www.forum.dawnygda...p?p=79035#79035
I niech się otwiera w tamtych wątkach.

ruda - Pon Lip 09, 2007 2:21 pm

Sorki. Namieszałam ale staram się posprzątać.
turecki - Pon Lip 09, 2007 9:20 pm

http://photos01.allegro.p...38/59/212385912 a tu z allegro wiatrak w okolicy Tczewa - jeszcze można licytować
http://photos02.allegro.p...31/83/214318329

Hagedorn - Czw Lip 12, 2007 1:08 pm

fotki XVIII-wiecznego wiatraka z Białej Góry (Weissenberg), który jeszcze nie tak całkiem dawno stał cały - dziś nie ma po nim śladu... :cry:
i jako uzupełnienie do tematu wiatraków żuławskich:
wiatraki i młyny

renekk - Nie Lip 15, 2007 8:17 pm

Znalazłem efektowną pocztówkę z 1965 roku autorstwa J. Siudeckiego, podpisaną "Wiatrak w okolicy Tczewa". Ciekawe gdzie on stał?
ruda - Wto Lip 17, 2007 5:53 pm

Zagadka prawdziwa ! Nie wiem gdzie to jest.

Zamieszczam tu , a nie w wątku zagadkowym ponieważ bliżej tu do znawców tematu.

renekk - Wto Lip 17, 2007 8:59 pm

Tak jak myślałem, wiatrak z pocztówki stoi w Tczewie, przy ul Wojska Polskiego. W połowie lat 60-tych tam były jeszcze opłotki...
annakali - Sob Lip 21, 2007 10:39 am

co myślicie o tym wiatraku http://www.luxlux.pl/arty...aku_na_mazurach Przeszukałam internet w poszukiwaniu info o nim i wiem tylko że to holenderski, jego stan był bardzo zły. Może ktoś ma fotki? Jakiś pomysł na uratowanie to jest ale jakoś nie podoba mi sie osobiście ;) z drugiej strony jak widze jak w Palczewie "dbają" i remontują to zawsze to dłużej postoi.
ruda - Sob Lip 21, 2007 1:53 pm

Fakt, lepsze to niż nic, choć w sumie tandeta.

Skrzydła uleciały.

gargoyle dfl - Sob Lip 21, 2007 4:55 pm

pomysl dobry ,gorzej z wykonaniem :rzyg_1:
co to jest na scianach zewnetrznych?papa??juz lepiej daliby deski

Marcin - Nie Wrz 02, 2007 8:24 pm

Wiatrak z Palczewa w latach świetności...
Marcin - Wto Paź 02, 2007 1:34 pm

"Kraina Wiatraków Powraca"
Cytat:
"Kraina Wiatraków Powraca" to tytuł konferencji, która odbędzie się 26 września 2007 r. w Nowym Dworze Gdańskim w Żuławskim Ośrodku Kultury.

Na konferencji spotkają się miłośnicy wiatraków oraz eksperci z Polski, Niemiec i Holandii zajmujący się renowacją wiatraków .

Organizatorem konferencji jest Klub Nowodworski, który chciałby przywrócić wiatrak odwadniający jako symbol Żuław Delty Wisły. Jednym z pierwszych działań, które podjął 3 lata temu Klub Nowodworski, było uratowanie szczątków ostatniego wiatraka odwadniającego w Polsce. Uratowane szczątki wiatraka zostały przewiezione do Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Niestety, ze względu na stan zachowania drewna, pozostałości nie nadają się do użycia przy jego rekonstrukcji.

- Naszym marzeniem jest wskrzeszenie kultury związanej z wiatrakami oraz wybudowanie pracującego wiatraka odwadniającego w skali 1:1, który mógłby pokazywać jak dawniej odwadniano Żuławy. Jednym z etapów realizacji tego przedsięwzięcia jest zdobycie wiedzy na temat budowy wiatraków, która w Polsce należy do dziedzin zanikających. Na konferencję zapraszamy ekspertów holenderskich i niemieckich, którzy mają ogromne doświadczenie w restaurowaniu i budowaniu wiatraków. Również zapraszamy ekspertów, historyków i przedstawicieli stowarzyszeń z polski, którzy podobnie jak my chcą odnawiać kulturę związaną z wiatrakami – zapowiadają w zaproszeniu na konferencję Barbara Chudzyńska, prezes Klubu Nowodworskiego oraz Marek Opitz, koordynator projektu „Kraina Wiatraków Powraca”.

Konferencji będzie towarzyszyła wystawa zdjęć archiwalnych pokazujących historię wiatraków na Żuławach, wystawa zdjęć archiwalnych z Galerii u Plebana w Borętach, oraz kolekcji pocztówek z wiatrakami Ryszarda Rostankowskiego. Wystawa będzie wykonana w sposób umożliwiający łatwe przeniesienie i montaż w innych miejscach.

Konferencję honorowym patronatem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego i Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce.

Część środków na organizację konferencji organizatorzy otrzymali z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Miasta i Gminy w Nowym Dworze Gdańskim i Urzędu Gminy Cedry Wielkie. Ważnego wsparcia udzieliła również Ambasada Królestwa Niderlandów finansując pobyt jednego z najbardziej uznanych holenderskich ekspertów budowy wiatraków - Nico Jurgensa.

Zobacz: Program konferencji „Kraina Wiatraków Powraca”
http://www.wrotapomorza.p...iatraki_program


Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w konferencji - wielkie brawa dla pomysłodawców i organizatorów. Szkoda jedynie, że konferencja była słabo rozreklamowana.

Konferencja podzielona była na trzy części:
- historia
- polskie doświadczenia w ratowaniu wiatraków
- holenderskie doświadczenia w budowie wiatraków

W pierwszej największe wrażenie zrobiły na mnie prelekcja Dariusza Piaska i wspomnienia Manfreda Fentrohsa.
Pan Dariusz Piasek podjął się zadania odnalezienia śladów po wiatrakach przemiałowych na terenie Żuław Wiślanych - wg map niemieckich z pierwszej połowy XX wieku było ich jeszcze ponad 80... Obecnie istnieją zaledwie dwa: w Drewnicy i Palczewie (i jeszcze dwa na zachodnich żuławskich rubieżach: w Pszczółkach i Tczewie).
Odwiedzono blisko 30 miejsc w których istniały wiatraki - najczęściej jedynymi śladami po wiatrakach były wzniesienia oraz "kamienie młyńskie".
Według zapowiedzi prelegenta w przyyszłym roku ma zostać wydany katalog żuławskich wiatraków.
Manfreda Fentrohs (ur. 1934) jest synem ostatniego właściciela nieistniejącego wiatraka w Żuławkach. Dzieciństwo jego upływało w cieniu wiatraka, aż po rok 1945 kiedy saperzy niemieccy wysadzili "koźlaka" w powietrze...

Druga część to w zasadzie (przynajmniej dla mnie) opowieść Jarosława Jankowskiego o wielkopolskich wiatrakach. Jest on założycielem Stowarzyszenia Wiatraki Wielkopolski oraz incjatorem Wielkopolskiego Szlaku Wiatracznego. A co najważniejsze osobą która zajmuje się renowacją i rekonstrukcją wiatraków. Zazdrość aż bierze - gdy się usłyszy, że na terenie Wielkopolski istnieje kilkadziesiat wiatraków (jeśli pamięć mnie nie myli to padła liczba około 70).

A trzecia część to dzielenie się doświadczeniami z renowacji i budowy wiatraków przez holenderskich gości.

Trzymam kciuki za projekt Klubu Nowodworskiego - polegający na zrekonstruowaniu wiatraka odwadniającego i ustawieniu go w terenie, aby był "żywym zabytkiem". :==

nad stawem - Wto Paź 02, 2007 9:59 pm

Marcin napisał/a:

Manfreda Fentrohs (ur. 1934) jest synem ostatniego właściciela nieistniejącego wiatraka w Żuławkach. Dzieciństwo jego upływało w cieniu wiatraka, aż po rok 1945 kiedy saperzy niemieccy wysadzili "koźlaka" w powietrze...


tą historię przecie niedawno kilka postow wyżej właśnie opisywałem ale jakoś bez rezonansu . :hihi: :hihi:

Marcin - Pią Paź 05, 2007 8:33 am

Było, było... :)
A pan Manfred podczas konferencji tak sam opowiadał (za pomocą tłumaczki):
Cytat:
Wiatrak kozłowy mojego Dziadka w Żuławkach/Fürstenweder – dzieciństwo w moim wiatraku.


Manfred Fentrohs, urodzony w 1934 r. w gospodarstwie młyńskim, które zbudowane zostało w 1789 (według Topografii Prus Zachodnich , J.F. Goldbeck).

Mój dziadek Franz Fentrohs pracował w wiatrakach w Drewnicy / Schoenbaun u Grindemanna i Moedena. W 1913 r. kupił młyn wraz z 6 ha ziemi od mistrza młynarskiego Prange
w Żuławkach/Fürstenwerder. Mój ojciec Erich Fentrohs wyuczył się młynarskiego rzemiosła u Schlengera w Tiegenhof/Nowym Dworze Gd., które zakończył w 1937 r. w Gdańsku jako mistrz. Wówczas to on pracował w młynie, a dziadek prowadził gospodarstwo 7 ha, 6 krów, 3 konie, przy którym mu pomagałem.
Moje pierwsze wspomnienia, wdrapuję się na czworaka po wale do młyna, ponieważ dopiero uczyłem się chodzić. A kiedy byłem już na górze, bardzo się przestraszyłem, że mogę spaść. Potem przyglądałem się ojcu przy ostrzeniu kamienia i jak pełne worki ze zbożem były wciągane. Jako dziecko pomagałem mojemu ojcu otwierać worki, a w nagrodę mogłem przez dziurę w oknie wiatraka obserwować Wisłę Elbląską. Widok na Wisłę i przepływające parowce pozostanie na zawsze w mojej pamięci.
Przy bezwietrzenej pogodzie mąka i śrut rozwożone były do Jankensdorf i Bronowa/Brunau. Często mogłem również jechać.
Niestety w 1940 r. przeprowadziliśmy się do Hoch-Stüblau/Zblewa, aby tam przejąć młyn motorowy. Młyn ten jest tam do dziś, tylko dziś napędzany jest silnikiem elektrycznym.
W Żuławkach musiał mielić mój dziadek. Jego córka Klara Fentroß przejęła pracę
w gospodarstwie. W listopadzie 1942 roku został powołany mój ojciec, który zginął rok później koło Walcho. A wraz z jego śmiercią skończyło się moje piękne dzieciństwo.

Kiedy front zbliżał się do Gdańska, 15 marca 1945 w wyniku wysadzenia wałów Żuławy Wielkie znalazły się pod wodą. Ostatnią linią frontu był wał przy Wiśle Elbląskiej. W wale znajdowało się wiele bunkrów. Bydło, konie i krowy zapędzono na wał zewnętrzny, który jeszcze nie był pod wodą. Stojący na wale wiatrak stał się zbyt uderzającym, z daleka widocznym punktem i został mimo protestów wysadzony przez niemieckich saperów. Edith Morawski, która jako dziecko chętnie przychodziła do młyna, widziała tą wielką chmurę pyłu. Kiedy pył opadł, zobaczyła mojego dziadka stojącego z łzami w oczach przed wiatrakiem.
Dziadek wraz z żoną, córkami i wnuczkami zostali siłą przewiezieni przez Mikoszewo
do Helu. Stamtąd frachtowcem Pompeji trafili do Travemünde.
Młynarz Franz zmarł w 1959 roku w Lubece.


Welzow, wrzesień 2007 r.


I jeszcze dwie foty - prawdopodobnie są to te same które "nie wyświetlają się" w poście "nad stawem".

boxlpio - Pią Paź 05, 2007 6:34 pm

Witam.
Byłbym wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu zagadki wiatraka z Oliwy.

Odwadniający wiatrak z żuław sprowadzony został do Oliwy ( 1933 ) i ustawiony w parku za dawną stajnią opacką po powstaniu muzeum w Pałacu Opatów ( 1927 ).
Spalony został przez ”łobuzów” w 1977 roku a dokładnie wg pana Franciszka Mamuszki 13 października.

Ponieważ istnieje kilka poglądów poszukuję informacji gdzie teraz się znajduje i skąd był sprowadzony.
Byłbym również wdzięczny za podanie źródeł.

Przedstawiam skany:
- foto. mono: dostałem od zeskanowania od bardzo miłej babuni z Oliwy która niestety nie pamięta daty – ale po pieczątce: ”Foto w ramce wykonane przez P.P. ”DESA” – Zakłady Henrykowskie ul. Kościelna 8 tel. 92170” to pewnie powojenne ujęcie – choć nie koniecznie ( ”Henrykowskie” ) ? – ja szacuję po ogrodzeniu na lata 60-te.
- foto. kolor: składanka z 13 ujęciami Oliwy wydana przez KAW w 1982 roku – tu oczywiście widok maksimum z 1977 roku.
- skan artykułu z czasopisma ”30 dni” nr 3/2000 rok ( str. 42 ).

Może gdzieś przegapiłem coś na tym forum, ale w temacie wiatraków żuławskich jestem ... to lepiej nie mówić.

boxlpio - Pią Paź 05, 2007 6:43 pm

A.......
Jeszcze fotka z książki ”Oliwa – dzieje i zabytki”, F.Mamuszka, J. Stankiewicz, Gdańsk 1959 rok.

Marcin - Pią Paź 05, 2007 10:23 pm

Cytat:
Ponieważ istnieje kilka poglądów poszukuję informacji gdzie teraz się znajduje i skąd był sprowadzony.

Skąd - gdzieś czytałem, że właśnie z Ostaszewa (że nie jest repliką). Tylko w tej chwili nie mogę sobie przypomnieć gdzie.
Bodajże w 2006 rozebrano istniejące jeszcze szczątki wiatraka i przeniesiono je do Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim (gdzie je można obejrzeć).
W planach Klubu Nowodworskiego jest pełna rekonstrukcja tegoż wiatraka i postawienie go w Cyganku. :)

boxlpio - Sob Paź 06, 2007 7:45 am

Bardzo dziękuję za informację i fotki :D .
Marcin - Czw Paź 11, 2007 12:16 am

Żuławy. Wizyta specjalistów od wiatraków pierwszym etapem rekonstrukcji tego obiektu
Cytat:
Mnóstwo praktycznych informacji, archiwalnych materiałów oraz wnioski z badań pozostałości żuławskich wiatraków przyniosła konferencja w Nowym Dworze Gd. poświęcona skrzydlatym budowlom. Organizatorzy spotkania zatytułowanego "Kraina wiatraków powraca", stowarzyszenie Klub Nowodworski nawiązało kontakty, które przełożą się na konkretne projekty. Swoją pomoc i wiedzę zaoferowali znawcy wiatraków z kraju i zagranicy.



- Jestem bardzo zadowolony. To nie było spotkanie, które nic nie wnosi - tłumaczy Marek Opitz, inicjator projektu „Kraina wiatraków powraca”. - W przyszłym roku rozpoczniemy budowę małego pokazowego wiatraka odwadniającego w Cyganku. Projekt będzie obejmował szkolenia i warsztaty pod okiem specjalistów z Holandii. Zaczniemy od czterometrowej konstrukcji wiatraka, tak zwanego typu łąkowego.
Wiatrak to symbol i atrakcja
Fani wiatraków doceniają urok skrzydlatych konstrukcji, ich funkcjonalność i ponadczasowy mechanizm, napędzany siłą wiatru.
- Fascynują mnie te budowle, oraz stosowane w nich rozwiązania techniczne. Interesuję się tą tematyką od lat - opowiadał Mirosław Graban z Tczewa.
- Odbudowa wiatraka, to nie tylko znajomość konstrukcji ale spore przedsięwzięcie budowlane, wymagające specjalistycznego sprzętu, wysięgników, dźwigów - tłumaczył Jarosław Jankowski z Stowarzyszenia Wiatraki Wielkopolski, który zajmuje się remontami i odbudową starych wiatraków. - Na naszym terenie w okolicach Leszna udaje się systematycznie rekonstruować wiatrakowy szlak. Otrzymujemy pomoc samorządów, wszyscy rozumieją, że efektowne wiatraki to atut regionu. Jednak to, co się udaje uratować, to tylko część dawnego stanu tych budowli.
O wiele większe doświadczenie w zakresie ratowania skrzydlatych konstrukcji mają Holendrzy.
- Już w latach dwudziestych XX wieku pojawiły się grupy chcące ratować wiatraki - mówił Yolt Ijzerman, specjalista z Holandii. - Wiatraki były wypierane przez nowe technologie, stawały się nieopłacalne. Stowarzyszenia dążyły, aby je zachować jako tradycyjny element krajobrazu. Przeforsowano zapisy prawne zabraniające rozbiórki wiatraków.
Prekursorzy ochrony
Początkowo restaurowano zewnętrzne części, nie zajmując się mechanizmami. Teraz jest inaczej.
- Obecnie 70 procent starych wiatraków w Holandii jest zdolnych do pracy. Prowadzą je młynarze hobbyści, urządzenia funkcjonują, produkowana jest mąka, kasze - opowiadał Ijzerman. - Holandia jest prekursorem renowacji wiatraków, jednak podobny system ochrony jest w Belgii, Niemczech.
Ważna jest pomoc finansowa ze strony państwa. W Holandii działa skuteczny system ochrony zabytków. W Polsce taki nie istnieje.
- Kupiliśmy wiatrak w Drewnicy w latach 70 - mówiła Izabella Niejorowska-Dremel, dawna właścicielka obiektu. - Wykonaliśmy remonty, na które było nas stać. Mimo apeli i pism do państwowych instytucji nie uzyskaliśmy żadnej pomocy. Mam nadzieję, że nowemu właścicielowi wiatraków w Drewnicy i Palczewie wystarczy determinacji i środków potrzebnych do wyremontowania tych cudownych konstrukcji.
Co dalej
Inicjatorzy spotkania osiągnęli to, na czym im zależało. Fachowa wiedza, mnóstwo materiałów, przydatne kontakty - to podstawy potrzebne do kontynuacji wiatrakowego projektu.
- Holendrzy proponują utworzenie ogólnokrajowego stowarzyszenia zajmującego się wiatrakami. W ten sposób zaczynali też oni. Organizacja skupiałaby miłośników wiatraków z Polski. Ratowanie zabytkowych obiektów to problem w skali całego kraju, nie tylko Żuław. Tylko duże stowarzyszenie jest w stanie wywrzeć presję - tłumaczy Marek Opitz. - W przyszłym roku planujemy spotkać się na kolejnej konferencji

nad stawem - Sob Paź 13, 2007 4:08 pm

Marcin napisał/a:


I jeszcze dwie foty - prawdopodobnie są to te same które "nie wyświetlają się" w poście "nad stawem".


dziwne , u mnie widzę wszystkie zdjęcia . :???: :???:

boxlpio - Sro Paź 17, 2007 6:03 pm

Cytat:
W przyszłym roku rozpoczniemy budowę małego pokazowego wiatraka odwadniającego w Cyganku.

Bardzo mnie to cieszy że będę mógł pojechać i oglądać dawny wiatrak sprowadzony przed wojną do Oliwy z Żuław. W dalszym ciągu szukam w źródłach skąd.
Tą krótką informację znalazłem w: Jan Kilarski. Gdańsk miasto nasze. Kraków 1947 r. Str 268/269.
Fragment:
Klasztor wraz z kościołem otaczał niegdyś mur obronny, obejmujący wiele klasztornych budynków gospodarczych. Mało z tego zostało. Pałac opacki i szafarnia spalone - jest obszerny spichrz klasztor­ny w r. 1932 przebudowany na potrzeby życia spo­łecznego, stowarzyszeniowego - jest także SPICHRZ OPACKI, który zachował swój dawny spichrzowy wygląd, może taki, jaki był w r. 1596, zapisanym na ładnie zarysowanej chorągiewce dachowej. Spichrz ten do czasu wojny służył za magazyn dla muzeum oliwskiego, o którym była już mowa; podobną funkcję pełni i teraz, będąc jedną z muzealnych zbiornic; - przechowuje się w nim część uratowanego gdańskiego mienia kulturalnego, część inwentarza gdańskich ko­ściołów. Za spichrzem i rzeczką zasilającą parkowe stawy ukazują się skrzydła wiatraka. To resztka regionalnego działu dawnego muzeum, z czego się zo­stał i drewniany kierat, a co ważniejsze dwie wczesno-historyczne łodzie w okolicach Gdańska spod ziemi dobyte.

Marcin - Pon Lis 19, 2007 2:03 pm

2008 r. będzie rokiem Żuław. Raki i wiatraki będą promowały Żuławy
Cytat:
Żuławy powinny być miejscem masowej hodowli raków. To może zrewolucjonizować nasze rolnictwo. Stare wiatraki żuławskie znów mogą pojawić się w naszym regionie. Taki pomysły ma Jerzy Wcisła, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu, w związku z ogłoszonym rokiem "Żuław".

W województwie pomorskim tradycją jest poświęcanie kolejnych lat konkretnym regionom. Swój rok świętowało w 2005 r. Kociewie, a rok później Kaszuby. Obecnie trwa Rok Powiśla. 2008 rok ogłoszono rokiem Żuław. Ponieważ ten region położony jest obecnie na terenie dwóch województw, w organizację obchodów włączą się marszałkowie Jacek Protas (warmińsko-mazurskie) i Jan Kozłowski (pomorskie).
- Już wkrótce powstanie komitet organizacyjny obchodów roku Żuław. W jego prace włączy się oczywiście marszałek Jacek Protas - mówi Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. - Komitet będzie patronował obchodom tego roku.
Jerzy Wcisła ma konkretne plany na 2008 r. Przede wszystkim myśli o maksymalnej promocji Żuław. Jednak są także plany niemalże zrewolucjonizowania naszego regionu.
- Myślimy o powołaniu organizacji, która zajęłaby się odbudową wiatraków żuławskich, tak charakterystycznych dla naszego regionu - planuje Wcisła. - Mamy już wstępną deklarację wójta Cedr Wielkich, aby tam taki wiatrak stanął.
Kolejnym pomysłem na rozwój naszego regionu, to wprowadzenie na wielką skalę hodowli raków.
- To może być dobra propozycja handlowa i promocja Żuław - mówi Jerzy Wcisła. - W dwóch tysiącach kanałów można hodować raki. Nie ma żadnych przeszkód dla takiej działalności. Z pewnością znajdą się odbiorcy tego typu produkcji, szczególnie w krajach zachodniej Europy. Mamy już takie rozeznanie, że zbyt na raki byłby zapewniony.
Jerzy Wcisła planuje pozyskanie na takie działania środki europejskie, zwłaszcza iż kanałami na Żuławach zarządzają urzędy marszałkowskie. W 2008 r., w związku z obchodami roku Żuław, pojawi się w Elblągu wystawa fotograficzna "W krainie wiatraków". Wystawa pokazuje unikalne zdjęcia tych obiektów, wykonane przez pasjonata regionu Piotra Opitza. Zdjęcia zostaną także pokazane w Olsztynie.

MARCIN PSZCZÓŁKOWSKI - POLSKA Dziennik Bałtycki


I jeszcze fota - która co prawda była już w poście, ale tym razem w dużo lepszej wersji.

Marcin - Nie Lis 25, 2007 8:01 pm

boxlpio napisał/a:
Witam.
Byłbym wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu zagadki wiatraka z Oliwy.

Odwadniający wiatrak z żuław sprowadzony został do Oliwy ( 1933 ) i ustawiony w parku za dawną stajnią opacką po powstaniu muzeum w Pałacu Opatów ( 1927 ).
Spalony został przez ”łobuzów” w 1977 roku a dokładnie wg pana Franciszka Mamuszki 13 października.

Ponieważ istnieje kilka poglądów poszukuję informacji gdzie teraz się znajduje i skąd był sprowadzony.
Byłbym również wdzięczny za podanie źródeł.

Jerzy Domino "Karta ewidencyjna zabytków architektury budownictwa", 2005 Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku
Wiatrak ten był wielokrotnie remontowany - najpierw w 1917, potem w 1933, kiedy to został rozebrany i przewieziony do Oliwy, częściowo wówczas zrekonstruowany w górnej części, ponownie remontowany w l. 1967-1968; w 1977 spaliła się górna część wiatraka i część mechanizmu, a dolna część przeniesiona została do miejscowości Wieniec na Wyspie Sobieszewskiej (gdzie zatraceniu uległa idea tej budowli); obecnie konstrukcja rozebrana, zdeponowana w Muzeum Żuławskim w Nowym Dworze Gdańskim.

Dostojny Wieśniak - Wto Gru 11, 2007 12:56 am

Witam.

Gdzieś trafiłem na marnej jakości fot., ale zasze to lepsze niż nic.

ruda - Sro Lut 20, 2008 3:24 pm
Temat postu: piszą o .......
http://www.wm.24.pl/modul...owpage&pid=1704

Cytat:
Informacja prasowa

18 lutego 2008 roku



Rok 2008 – rokiem Żuław



Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Sejmik Województwa Pomorskiego ustanowiły rok 2008 Rokiem Żuław, pragnąc w ten sposób podkreślić potrzebę zachowania gospodarczego charakteru Żuław oraz rzetelnego poznania różnorodności tradycji i kultury jego mieszkańców. 19 lutego 2008 roku w Gdańsku odbędzie się spotkanie w tej sprawie.


- Nie ma w Polsce drugiego regionu bardziej zagrożonego powodziami i wrażliwego na zawodne działanie infrastruktury melioracyjnej – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Bezpieczeństwo i gospodarka mieszkańców Żuław zależą wyłącznie od sprawności działania systemu melioracyjnego i urządzeń osłony przeciwpowodziowej, dlatego Żuławy i działania mające zabezpieczać ten region mają dla Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ale także Pomorskiego, priorytetowe znaczenie.


19 lutego 2008 roku o godz. 11.00 w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbędzie się w wspólne posiedzenie przewodniczących obu Sejmików, na którym zostanie ustalony program wspólnych działań na rzecz rewitalizacji Żuław w aspekcie gospodarczym i kulturowym. Warmię i Mazury będzie tam reprezentować przewodniczący Sejmiku Julian Osiecki, przewodniczący komisji rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska Jan Bobek, przewodniczący komisji kultury i edukacji Paweł Jankowski, szef Biura Regionalnego w Elblągu Jerzy Wcisła oraz szef Kancelarii Sejmiku Wiktor Marek Leyk.

- Chodzi także o popularyzację Delty Wisły jako unikalnego terenu przyrodniczego i gospodarczego na terenie Polski – mówi Julian Osiecki, przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Warto podkreślić, że przez Żuławy biegnie europejska droga wodna E-70 na której modernizację Unia Europejska przeznacza znaczne środki w perspektywie finansowej 2007 – 2013.

***
Żuławy to specyficzny, liczący około 170 tys. ha obszar zlokalizowany w delcie Wisły. Historycznie dzieli się go na Żuławy Gdańskie, położone na zachód od Wisły, zajmujące powierzchnię ok. 39 tys. ha, Żuławy Wielkie – 83 tys. ha (delta Wisły i Nogatu) oraz Żuławy Elbląskie – 48 tys. ha, położone na wschód od Nogatu. To teren najbardziej zagrożony powodziami w Polsce, więc problem zagrożenia w dużej mierze dotyka także polityki naszego regionu. Historia 700 lat istnienia Żuław Wiślanych to historia 700-letniej walki człowieka z zagrożeniami powodziowymi, powodziami i usuwaniem ich skutków. Źródła tych zagrożeń to przede wszystkim rzeka Wisła (przepływy wielkich wód, zatory lodowe), Zatoka Gdańska i Zalew Wiślany (wezbrania sztormowe), rzeki Radunia i Motława, opady deszczu, gwałtowne roztopy śniegu, awarie sieci energetycznych i budowli. Istnienie Żuław

warunkują sprawne urządzenia melioracji. Żuławy człowiek zagospodarowywał przesz 700 lat i będzie mógł na nich funkcjonować tak długo, jak długo będą utrzymywane i obsługiwane urządzenia melioracji wodnych i osłony przeciwpowodziowej. Stan techniczny wielu urządzeń jest niezadowalający. Obiekty niszczeją, ich stan pogarszają uszkodzenia, do tego dochodzą wieloletnie zaniedbania w zakresie utrzymania urządzeń, spowodowane niskimi nakładami na eksploatacje
Z poważaniem

Gabinet Marszałka


Rok Żuław na całych Żuławach :wink:

villaoliva - Czw Lut 21, 2008 12:45 am

Tu było o roku Żuław więc scalam :wink:
Dostojny Wieśniak - Pon Mar 24, 2008 5:35 pm

Marcin chyba tego nie wstawiał, zatem mały prezent świąteczny dla miłośników wiatraków. Zagadnie bardziej ogólnowiatrakowe, materiał mało popularny i chyba fajny.
Skany pochodzą ze zbioru materiałów konferencji „Kraina wiatraków powraca”, ogranizowanej przez Klub Nowodworski w 2007 roku. Zbiory pana R.Rostankowskiego a jeszcze bardziej konkretnie z Brockhaus’ Konversations-Lexikon.

fritzek - Pon Mar 24, 2008 5:48 pm

To nie są skany z oryginalnej ryciny, tylko z ksera, albo jakiegoś wydruku. Jak kto chce, to mogę zeskanować oryginał i wrzucić w dobrej rozdzielczości.
Dostojny Wieśniak - Pon Mar 24, 2008 6:51 pm

Pewnie, że ktoś chce. Co tam jeszcze chowasz przed światem z rzeczy o których nie wiemy? :wink:
fritzek - Pon Mar 24, 2008 7:28 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Pewnie, że ktoś chce. Co tam jeszcze chowasz przed światem z rzeczy o których nie wiemy? :wink:

Mówisz i masz. Tu jest skan w dużej rozdzielczości:

A rzeczy to ja mam różne :wink:

villaoliva - Pon Mar 24, 2008 7:56 pm

Czy to jest książka "Wiatrak - zrób to sam"? :^^
Dostojny Wieśniak - Pon Mar 24, 2008 8:10 pm

Fritzek wie to powie. A ja i tak mam wiekszą piaskownicę. :D
fritzek - Pon Mar 24, 2008 8:24 pm

villaoliva napisał/a:
Czy to jest książka "Wiatrak - zrób to sam"? :^^

No ba! :haha:
16 tom Brockhaus' Konversations Lexikon,strona 768, wydanie 14 z 1898 r.

Dostojny Wieśniak - Pon Mar 31, 2008 8:23 pm

Villaoliva napisał:
Cytat:
"Wiatrak - zrób to sam"


Ludzie to ściągają, to chyba to lubią. Pociągnę jeżeli można temat, tym bardziej, że materiału trochę zalega. Oczywiście jeżeli trafią się skany w lepszej jakości niż ja potrafię, to bardzo proszę o wsparcie. :wink:

Rysunki pochodzą ze zbioru materiałów Konferencji - Kraina wiatraków powraca. Niestety nazwiska autorów rysunków są nieczytelne. Aha są to szkice inwentaryzacyjne wiatraka w Drewnicy, wiatrak z 1719, rysunki z 1957 roku.

Dostojny Wieśniak - Sro Kwi 23, 2008 12:22 am

Ciąg dalszy.
Przepraszam za przerwy. Spokojne życie na wsi pochłania masę czasu a i realne Żuławy mają teraz szansę odbić się od dna zapomnienia. Może to właśnie, to pięć minut?
Ale do rzeczy. Wiatrak przemiałowy z 1848 roku z Drewnicy. Jak powszechnie wiadomo spłonął. Funkcjonował wraz z piekarnią. Inwentaryzacja pochodzi z lat pięćdziesiatych. Skany marnej jakości, więc znowu nie widać autorów rysunków. Materiały konferencyjne oczywiście. Coś mi się kołacze, że gdzieś widziałem zdjęcia Fritzka z ruin.

Dostojny Wieśniak - Sro Kwi 23, 2008 11:24 pm

Marcin napisał/a:
Jerzy Domino "Karta ewidencyjna zabytków architektury budownictwa", 2005 Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku
Wiatrak ten był wielokrotnie remontowany - najpierw w 1917, potem w 1933, kiedy to został rozebrany i przewieziony do Oliwy, częściowo wówczas zrekonstruowany w górnej części, ponownie remontowany w l. 1967-1968; w 1977 spaliła się górna część wiatraka i część mechanizmu, a dolna część przeniesiona została do miejscowości Wieniec na Wyspie Sobieszewskiej (gdzie zatraceniu uległa idea tej budowli); obecnie konstrukcja rozebrana, zdeponowana w Muzeum Żuławskim w Nowym Dworze Gdańskim.



Ciekawostka taka – Ośrodek Dokumentacji - Świętej Trójcy 3, instytucja państwowa powołana do wspierania, zdawać by się mogło, ratowania zabytków, za dostęp do swoich archiwów każe sobie słono płacić. Kserokopie w formacie A 3, do posklejania, dokumentacji tego wiatraka, kosztowały Klub Nowodworski 500 PLN. Dziwne to jakieś takie i nie wiem czy to ja dziwaczeję czy ten system cudaczny?
Ratujcie zabytki ale płaćcie państwu za ten luksus. 8O

Dostojny Wieśniak - Sob Maj 10, 2008 11:51 pm

Ciąg dalszy wiatrakowych rysunków. W tym przypadku udało się odczytać nazwiska autorów a w zasadzie autorek tych rysunków. Sądzę, że można założyć, ze poprzednie wyszły z tej samej pracowni. Rysunki wykonała p. Krystyna Żuromska, mierzyły zaś panie Arciszewska, Sobolewska, Nielubszycówna i autorka rysunków. Chwała Im za te prace. Wiatrak z Jegłownika, rysunki z lat pięćdziesiątych.
tomaszek - Nie Maj 11, 2008 11:23 pm

wielkie dzieki za super rysunki :==
fudi79 - Pon Maj 12, 2008 1:09 pm

a czy tak dobrze rozrysowany wiatrak czerpakowy masz może też, bo od jakiegoś czasu staram się znaleźć dokumentację w celu zrobienia modelu, ale poza ogólnym przekrojem poprzecznym i kilku detali nie mogę nic znaleźć
Dostojny Wieśniak - Wto Maj 13, 2008 12:31 am

Nie znajduję i dziwię się trochę. Kiedyś był zatem musiał wyparować przy okazji jakiejś awarii. Na szczęście te tematy krążą po okolicy więc w wolnej chwili i przy dobrej woli kilku ludzi może uda się co nieco odtworzyć. Na 90% są gdzieś wydruki i na jakiejś desce powinien leżeć projekt dłubany w celu autentycznej odbudowy ale to już klimaty biznesowe są i niewiele mogę obiecać. Na Świętej Trójcy z całą pewnością coś znajdziesz, tyle że za pieniądze...
Na dzisiaj więc o cierpliwość poproszę. Doba zdecydowanie za krótka. :D

fudi79 - Wto Maj 13, 2008 2:33 pm

dzięki, będę czekał
Dostojny Wieśniak - Pią Maj 16, 2008 12:30 am

fudi79 napisał/a:
dzięki, będę czekał

Dzieki za cierpliwość. To jeszcze nie to o co Ci chodzi ale na dobry początek model wiatraka z archiwum Spodego. Może sie przyda. Nie wiem kto i kiedy to zbudował. Mam zgodę na publikacje w sieci tych materiałów. :D

fudi79 - Pią Maj 16, 2008 1:40 pm

właśnie coś takiego chce zbudować
a on jest sprawny w sensie ma zachowane wszystkie mechanizmy wewnętrzne, bo ja mam takie założenie by był w pełni sprawny

Dostojny Wieśniak - Pią Maj 16, 2008 11:07 pm

Założenie ze wszech miar chwalebne. Jak pisałem nie jest to moje zdjęcie. Przy pierwszej okazji zapytam o szczegóły. Archiwum Spodego - tubylca przesiedlonego niegdyś za Łabę znalazło sie po Jego śmierci na Żuławach. Może model tego wiatraka też? Dowiem się. :wink:
fudi79 - Pon Maj 19, 2008 9:19 am

dzięki będę zobowiązany
Dostojny Wieśniak - Czw Maj 22, 2008 12:21 pm

Dziękuję za cierpliwość. niżej to co udało się wykopać z archiwum znanego wiatrakoluba Marka O. Jak znajdziesz trochę czasu wdepnij do Muzeum w Elblągu. Powinieneś tam znaleźć model wiatraka. Z całą pewnością wizyta ta ułatwi realizację Twojego przedsięwzięcia. Powodzenia. :D

P.S. Zwóć uwagę na różne rozwiazania systemu czerpania wody pokazane w przekrojach, na fot. 2.

ruda - Sob Maj 24, 2008 7:51 am

Wiatraki- modele w Muzeum w Elblągu
fudi79 - Nie Maj 25, 2008 5:33 pm

o kurtka dzięki muszę to dokładnie przejrzeć jak uda mi się zrealizować założenia to podrzucę foty
ruda - Nie Maj 25, 2008 8:48 pm

do dzieła ! :==
ruda - Sob Cze 14, 2008 6:35 pm

źródełko foto

Piękny widok, nieprawdaż?!

feyg - Sob Sty 03, 2009 10:29 pm

scq napisał/a:
Witam serdecznie wszystkich miłośników wiatraków

Też interesuje się tym tematem ale w szczególności równie pięknymi wielołopatowymi wiatrakami wolnobieżnymi typu amerykańskiego, na stalowych masztach kratownicowych. Z uwagi na trwały materiał mogły zachować się do dziś. Czy znacie może lokalizacje tego typu wiatraków?


Takowy wiatrak istniał (istnieje?) w Wygodzie koło Borzestowa:
źródło

Dostojny Wieśniak - Wto Mar 03, 2009 6:24 pm

Dostałem to zdjęcie z komentarzem, że będzie to z całą pewnością Mikoszewo. Domu podcieniowego w tle już nie ma, o ile jest to Mikoszewo. :???:
kathrina - Wto Mar 03, 2009 7:17 pm

Wiatraki to pasja mojego syna :D .Chciałby kiedyś zbudować wiatrak w Nowym Dworze :)
Jadąc przez Holandię ,nie mogłam sie napatrzeć jak pięknie wyglądały i działały! I wcale nie trzeba było sie zbytnio za nimi rozglądać ,jest ich tam dużo i prezentują sie dostojnie :)

kathrina - Wto Mar 03, 2009 7:22 pm

Tyle tu planów ,że nic tylko budować :==
może po wieży -wiatrak??? :wink:

ruda - Wto Mar 03, 2009 7:25 pm

A sprawa wieży zakończona ??? :hmm:
kathrina - Wto Mar 03, 2009 7:29 pm

niestety sprawa spatkowa jest nie zakończona i właścicielka ma tydzień na załatwienie jej :???: potem urząd przejdzie do działania :hmm:
ruda - Wto Mar 03, 2009 7:34 pm

kathrina napisał/a:
potem urząd przejdzie do działania

Chyba nie ma wyboru, :???:

kathrina - Wto Mar 03, 2009 7:34 pm

ktoś orietuje się, jaki byłby koszt budowy któregoś z wiatraków??? :hmm:
ruda - Wto Mar 03, 2009 7:35 pm

Miliony, naprawde.
kathrina - Wto Mar 03, 2009 7:37 pm

:II
ruda - Wto Mar 03, 2009 7:39 pm

:II :II , a nie lepiej ratowac to, co jeszcze istnieje? :hmm:
kathrina - Wto Mar 03, 2009 7:44 pm

ruda napisał/a:
:II :II , a nie lepiej ratowac to, co jeszcze istnieje? :hmm:
zdecydowanie jestem za :szabelka:
mieszkamy w naprawdę pięknym regionie :D
moim marzeniem jest dom podcieniowy :)
ale muszę najpierw trafić kumulację w lotto :skolowany:

ruda - Wto Mar 03, 2009 7:51 pm

kathrina napisał/a:
muszę najpierw trafić kumulację w lotto


Jeszcze są milionerzy do wzięcia ! Dla tak szczytnego celu można się poświęcić :hihi:

kathrina - Wto Mar 03, 2009 7:59 pm

ruda napisał/a:
Jeszcze są milionerzy do wzięcia ! Dla tak szczytnego celu można się poświęcić

to jest myśl :haha:
ale ja nie chcę zmieniać na "lepszy model" :brake:

ruda - Wto Mar 03, 2009 9:53 pm

Tego nie polecam !!!!
Nie ma takich modeli w realu :wink:

Dostojny Wieśniak - Wto Mar 03, 2009 10:29 pm

kathrina napisał/a:
moim marzeniem jest dom podcieniowy


Jeszcze można wydmuszkę zbudować i zamieszkać wewnątrz wiatraka. Bo gdyby miał działać, to po co? Rekonstrukcja może być tylko kaprysem milionera. Jestem za, choć nikogo takiego nie znam.

Dostojny Wieśniak - Nie Maj 03, 2009 10:59 pm

Poprawiam się. :oops: . TU
Odnalazłem miejsce, w którym stał wiatrak w Mikoszewie. Wiatraka nie ma, za to jest dom podcieniowy. W marnym co prawda stanie, ale jest. Wiatrak stał na wale przeciwpowodziowym, w bezpośrednim sąsiedztwie przeprawy. Z tego miejsca widać dzisiaj i dom podcieniowy, i kolejowe urządzenia do łapania nieprzytomnych wagonów na końcu toru, przeprawę promową, czasem mnie. :wink:

feyg - Nie Maj 03, 2009 11:46 pm

Wspomniany dom podcieniowy z innego ujęcia:

źródło mapy

ruda - Pon Maj 04, 2009 8:30 am

Extra, dobrzy jestescie :==
groszek - Pon Maj 04, 2009 5:36 pm

Ależ tam jest pięknie :mrgreen: :== .Mimo ,że dom jest w opłakanym stanie. :hmm: D.W. jako ozdoba krajobrazu ? :wink:
ruda - Pon Maj 04, 2009 6:00 pm

groszek napisał/a:
D.W. jako ozdoba krajobrazu ?

O gustach nie dyskutuje sie :wink:

Dostojny Wieśniak - Pon Maj 04, 2009 11:25 pm

groszek napisał/a:
D.W. jako ozdoba krajobrazu ?

Ozdoba wątpliwa, za to maskotka a raczej maskot jak najbardziej. :hihi:

feyg - Wto Maj 05, 2009 12:02 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
groszek napisał/a:
D.W. jako ozdoba krajobrazu ?

Ozdoba wątpliwa, za to maskotka a raczej maskot jak najbardziej. :hihi:

Albo mobilna dominanta :hihi:

ruda - Wto Maj 05, 2009 6:34 am

:jezyk: Ta męska solidarność !
Dostojny Wieśniak - Sro Maj 06, 2009 10:11 pm

ruda napisał/a:
Ta męska solidarność !


To nie solidarność, to trzeźwa ocena sytuacji. :tralalala: Żółte na czarnym albo zielonym tle może niekoniecznie dominantę robi ale że widać bardziej, to fakt. :wink:

comarek - Sro Cze 17, 2009 11:53 am

[b]Witam

Robię w ramach pracy naukowej bazę danych wiatraków w woj. kujawsko-pomorskim. Baza będzie w postaci geobazy osobistej, obsługiwana przez MS'Access i w oprogramowaniu ArcGIS 9.2 firmy Esri (geobaza GIS-owa). Zbieram informacje o starych istniejących (bądź nie) wiatrakach wraz z położeniem we współrzędnych prostokątnych lub geograficznych. Korzystam ze spisu rejestru zabytków dla woj. kuj-pom, niestety nie ma tam położenia tych obiektów poza oczywiście adnotacji o miejscowości, gminie itd. [b]Czy zna ktoś może taką bazę[/b], stronę, źródło, kontakt do kogoś, cokolwiek, gdzie możnaby było znaleźć takie koordynaty.[/b]
Posyłam moją skromną baze 7 wiatraków z naszego województwa (w XLS - MS Excell).
--
pozdrawiam z Torunia, gdzie trwam..... ;-)
Grzegorz
"Człowiek mądrzeje z wiekiem. I zwykle jest to wieko od trumny."

pumeks - Czw Lip 30, 2009 10:45 am

Tego zdjęcia chyba jeszcze nie było. Podobno to Wisła Elbląska.
2xM - Czw Lip 30, 2009 1:09 pm

Jeśli to Wisła Elbląska, to może to ten?
Źródło: www.mapywig.org
Ogólny układ (budynek po prawej, wiatrak na wale, brak innej zabudowy) by się zgadzał

Na współczesnej mapie wygląda to tak:
Źródło: www.geoportal.gov.pl
Wyraźnie widać miejsce po wiatraku.

No to jeszcze fragment ortofotomapy z Geoportalu.

Wiatrak stał dokładnie w miejscu krzyżyka.

Dostojny Wieśniak - Nie Paź 11, 2009 2:41 pm

Jeszcze jedno ujęcie wiatraka z Drewnicy.
dandola - Pon Gru 14, 2009 9:42 pm

Wiatrak (odwadniający, przemiałowy?) z Kiezmarka umiejscowiony w pobliżu wału przeciwpowodziowego (1907 r.). Wiatraki takie zniknęły niemal całkowicie z krajobrazu żuławskiego w XIX wieku, kiedy to zaczęto zastępować je pompami parowymi. Obok pompowni budowano murowane obejścia dla obsługi. Następnie pompy te wyparły pompy elektryczne.
Dostojny Wieśniak - Pon Gru 14, 2009 11:32 pm

W istocie wiatrak z Kiezmarka. Zdjęcie pochodzi z publikacji Bertrama, ze wspomnianego roku 1907. Tylko czy rzeczywiście to wiatrak odwadniający? :hmm: Mi on na przemiałowy wygląda.
Podpis pod zdjęciem powiada, że to widok polderu w Kiezmarku z wału wiślanego, z okolic strażnicy wałowej (Wachbude). Sam budynek strażnicy stoi przy dzisiejszej siódemce i ma się dobrze ( po prawej stronie jadąc z Gdańska, na wale, przed mostem ). Trochę się to kupy nie trzyma. Gdzie się podział kościół? Po prawej stronie? Panowie, jakaś mapka? :wink:

Krzysztof - Wto Gru 15, 2009 9:00 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Mi on na przemiałowy wygląda

Mi też :zgooda:
Odwadniający powinien stać nad jakimś kanałem, o wyższym poziomie wody, do którego przepompowywał wodę z niższych rowów. Na mapie takiego układu nie widzę.
Zdjęcie jest robione z wału, ale trochę dalej na północ niż Wachtbuda.
A co do kościoła, to jest on po lewej stronie, poza kadrem.

Dostojny Wieśniak - Wto Gru 15, 2009 9:33 pm

Jakieś szerokie mieli to pojecie okolicy. :hihi: Toż to kawał drogi. :wink: Na zdjęciu widać coś jakby kanał, ale różnicy poziomu gruntu już nie za bardzo.
Dostojny Wieśniak - Wto Sty 05, 2010 12:23 am

Na Marienburgu zdjęcie wiatraka z Mikoszewa. I tak dla ścisłości. Feyg na swojej mapce zaznaczył wiatrak i przystanek kolejki. Dom podcieniowy stoi bliżej drogi. :wink:
dandola - Pią Lut 26, 2010 12:10 pm

Na tej stronie można znaleźć piękne szczegóły techniczne dotyczące m.in. żuławskich wiatraków i sztuki ich budowania:
http://www.nordwestreisemagazin.de/m-kunde.htm

Dostojny Wieśniak - Pią Lut 26, 2010 11:23 pm

dandola napisał/a:
Na tej stronie można znaleźć piękne szczegóły techniczne dotyczące m.in. żuławskich wiatraków i sztuki ich budowania:
http://www.nordwestreisemagazin.de/m-kunde.htm

Nie no... u nas chyba trochę więcej tego. :roll:

angel - Sro Mar 17, 2010 9:52 am
Temat postu: wiatrak z TIEGENORT Tujsk
zdjecie dzieki M.Opitz z NDG
Fenix - Wto Kwi 06, 2010 9:43 am

Jeszcze jedno ujęcie wiatraka w Ostaszewie:
alkozi - Sro Kwi 07, 2010 1:51 pm
Temat postu: :)
a ten z Nowego Stawu ,wiecej na forum Malborskim :zamykamy:
Vito - Czw Kwi 08, 2010 10:23 pm
Temat postu: Zagadkowy obiekt budowlany
Podczas jednej z przechadzek natrafiłem na zgadkową budowlę. Wiem, że kiedyś w pobliżu tego miejsca znajdował się wiatrak odwadniający (co zaznaczyłem na mapie). Nie wiem, czy to współczesna budowla, czy być może pozostałość po wiatraku. Zamieściłem kilka fotek oraz lokalizację obiektu. Kanał, który widać na mapie jest obecnie zasypany i właśnie w tym miejscu znajduje się budowla.
alkozi - Pią Kwi 09, 2010 10:54 am
Temat postu: :)
wiem o jakie miejsce ci chodzi ale nie wiem co to było,kiedyś młodzież nazywała to CAŁKA i pół miasta jeżdziło sie tam kompać :huuurra: może jacyś znawcy z melioracji będą wiedzieć :D
a ja dorzucę taka fotke

Fenix - Pon Kwi 19, 2010 9:02 am

W podpisie, wiatraki pod Gdańskiem,tylko gdzie?
Dostojny Wieśniak - Pon Kwi 19, 2010 10:49 pm

Fenix napisał/a:
W podpisie, wiatraki pod Gdańskiem,tylko gdzie?
Niestety, mam to też bez opisu w wersji reprodukowanej przez kogo innego. Z opisu drugiego zdjęcia zachowała się tylko końcówka nic nie wnosząca do tematu. :II
Ale mogę dorzucić artystowską wersję tego widoku, ewidentnie ze zdjęcia powstałą. :wink: Autor nieznany.

Linka - Pią Kwi 23, 2010 9:56 pm

Chyba nie było, więc dorzucam ciekawą pozycję Krystyny Laskowskiej, wydaną i dostępną (przynajmniej swego czasu) w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Autorka prezentuje typy wiatraków, mechanizmy, a także przedstawia te, które są i które spłonęły (w większości w ciągu ostatnich 20 lat! Skandal!). Fajna i ładnie opracowana graficznie broszurka, choć cena nieco przesadzona - my zapłaciliśmy 22 zł (34 strony + mapka na okładce). Warto mieć. Atrakcyjna również dla zagranicznych turystów, bowiem teksty napisane zostały również w języku angielskim.
A tutaj można zobaczyć, jak wygląda: http://www.wbp.olsztyn.pl...9421&NU=01&DD=1

Krzysztof - Nie Cze 13, 2010 9:57 pm

Vito napisał/a:
Podczas jednej z przechadzek natrafiłem na zgadkową budowlę.

Opis tej konstrukcji jest tu: http://forum.dawnygdansk....p=119385#119385

dandola - Sro Wrz 29, 2010 1:00 pm

renekk napisał/a:
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć wiatraków, z dwóch źródeł: książki "Das Weichsel-Nogat Delta" z 1924 roku i artykułu Jerzego Stankiewicza "Zabytki budownictwa i architektury na Żuławach (na marginesie przeprowadzonej w latach 1955-56 lustracji zabytków)", zamieszczonego w "Roczniku Gdańskim" XV/XVI. Polecam uwadze "tekst1" - jak niewiele zmieniło się w kwestii ochrony żuławskich zabytków.

Błąd rodzi błąd. Drugi wiatrak faktycznie pochodzi z Dobrowa (Neundorf). Tak co najmniej podaje H. Bertram. Natomiast na Marienburgu (http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=1975&postdays=0&postorder=asc&start=0) występuje dwukrotnie - jako wiatrak z Cedrów i jako wiatrak z Przejazdowa.

Aartin - Sro Wrz 29, 2010 4:45 pm

Odnośnie tego betonowego to obiekt jest powojenny - resztki systemu nawadniania pól dla Piotrowa. Niedaleko zakrętu tego kanału jest górka. Jak się tam dobrze rozejrzysz to znajdziesz resztki śluzy.
Krzysztof - Nie Paź 03, 2010 12:44 pm

Aartin napisał/a:
Odnośnie tego betonowego

Ten obiekt ma własny wątek. Link 4 posty wcześniej. Tam, jeśli możesz to uściślij informację.
Aartin napisał/a:
Niedaleko zakrętu tego kanału jest górka. Jak się tam dobrze rozejrzysz to znajdziesz resztki śluzy.

Czy nie mylisz ich z resztkami wiatraka odwadniającego, bo takie tam są.

Aartin - Nie Paź 03, 2010 4:53 pm

Ach, a więc to był wiatrak... No cóż a wyglądało mi to na miniaturową śluzę. Wiesz może kiedy on powstał? bo jakoś nie mam go zaznaczonego na moich mapach niemieckich.
Krzysztof - Nie Paź 03, 2010 7:41 pm

Jest zaznaczony: "Entw. M." :biedactwo: Kiedy powstał? Najprawdopodobniej wtedy, gdy powstawał ten odcinek Kanału Wiślano-Zalewowego. Ale tego dokładnie nie wiem :hmm:
Post edytowany
Motikona tyko poprawiłem
DW

dandola - Pon Paź 11, 2010 3:46 pm

Nie wiem czy był przedstawiany już ten wiatrak. Niemniej pytanie w jakiej wsi mógł stać i jaki to typ wiatraka - podpisane Windschoepfwerk Danziger Werder .
francula - Pon Paź 11, 2010 4:18 pm

Wiatrak odwadniający w typie koźlaka. A co do wsi, to nie mam pojęcia. :???:
dandola - Pon Paź 11, 2010 4:22 pm

Czerpakowy odwadniający, ale czy koźlak to bym polemizował.
francula - Pon Paź 11, 2010 5:03 pm

Jeśli to nie jest koźlak, to jaki wg Ciebie to typ wiatraka?
dandola - Pon Paź 11, 2010 6:11 pm

Nie wiem dlatego pytam. Niemniej podpis pod rysunkiem mówi o o wiatraku czerpakowym. Czy wiatrak czerpakowy może być typu koźlakowego? Jak podaje literatura tematu, która rozróżnia koźlaki i czerpakowe (prócz tego holendry i inne) - "Koźlaki"- typ budynku całkowicie drewnianego, osadzonego na fundamencie, składającego się z nieruchomej podstawy - tzw. kozła, oraz trzech ruchomych belek, dwóch podjazdów i mącznicy, na których spoczywa cała obudowa wraz z mechanizmem. Budynek, zazwyczaj dwukondygnacyjny, konstrukcji szkieletowej, ze ścianami obitymi deskami, zwieńczony dwuspadowym dachem. Do tylnej części mocowany jest dyszel - belka, za pomocą której koń lub dwóch mężczyzn mogło obrócić wiatrak, kierując go na wiatr. Wiatr, jako siła napędowa, prąc na skrzydła, wprowadzał w ruch głowicę w wałem napędowym. Kamienie młyńskie uruchamiane były przez osadzone na kole palecznym mechanizmy transmisyjne.
Linka - Pon Paź 11, 2010 6:20 pm

Koźlaki nie tylko mełły zboże, ale też odwadniały. W publikacji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu autorstwa Krystyny Laskowskiej - Żuławskie wiatraki - jest schemat odwadniającego koźlaka i zdjęcia takowego (w parku w Oliwie stał taki np.). Na schemacie ujęto koło czerpalne, które widzisz na zamieszczonej przez Ciebie ilustracji :)
dandola - Pon Paź 11, 2010 6:33 pm

I wyjaśnione - wiatrak czerpakowy odwadniający typu koźlak. Dzięki. Tylko gdzie on stał?
Linka - Pon Paź 11, 2010 7:21 pm

Mógł wszędzie, gdzie była woda 8)) Takich wiatraków było od groma :)
dandola - Pon Paź 11, 2010 8:00 pm

Nie tak od groma. Jak podaje Hans Joachim Claassen kronikarz wsi Rokitnica na Żuławach Gdańskich funkcjonowało około 60 "Windschoepfmühlen".
Linka - Pon Paź 11, 2010 8:37 pm

Hm :roll: jak to nie od groma, to nie wiem :hiihihi:
Ciężko na podstawie takiej reprodukcji ustalić, gdzie to było. One wszystkie są podobne do siebie, a że stoją nad wodą... w końcu od tego były. Tło mało charakterystyczne.

dandola - Pon Paź 11, 2010 8:56 pm

"Od groma" to liczba nieokreślona, a "około 60" to jasno sprecyzowana.
Linka - Pon Paź 11, 2010 10:34 pm

Kolega zapewne specjalizuje się w przedmiotach ścisłych :)
Dostojny Wieśniak - Pon Paź 11, 2010 11:22 pm

dandola napisał/a:
pytanie w jakiej wsi mógł stać
Stać mógł pewnie wszędzie. :wink: To rysunek a wiadomo jak to jest z rysunkami - kiedy coś nie pasuje zdaniem rysownika do kompozycji, to się pomija, kiedy brakuje, to się dodaje. Spróbuję Was pogodzić. Około 60 wiatraków, to może być 55 albo 65. :wink: Przyjmijmy, ze mnóstwo, około 60. :mrgreen:
dandola - Nie Paź 24, 2010 8:36 pm

Takiego wiatraczka nie znalazłem w tym temacie (chyba, że się mylę), a pochodzi z Mikoszewa.
dandola - Nie Lis 07, 2010 9:15 am

I jeszcze jeden, tym razem z Miłocina (gmina Cedry Wlk)
2xM - Nie Lis 07, 2010 6:54 pm

Przy okazji załapały się tory wąskotorówki :mrgreen: .
Jakoś tylko mi to rozgałęzienie średnio pasuje :???: .

dandola - Pią Lis 19, 2010 8:34 pm

I jeszcze Augustwalde (Wiśniewo Żuławy Malborskie) - chyba nie było?
Miro - Czw Lis 25, 2010 1:16 pm

Sądzę, że udał się określić miejsce pieknego pejzażu z wiatrakami.
Jest to Knüppelkrug - Odrzygość, czyli okolice Przejazdowa.

Miro

ruda - Czw Lis 25, 2010 2:00 pm

A gdzie zarośla, śmieci itp ? :wink:
dandola - Czw Lis 25, 2010 5:04 pm

A dokładniej wybudowanie należące niegdyś do majątku Przejazdowo. Czy nie pochodzi on z książki Bertrama? I pytanie (głównie do Krzysztofa), który to może być z wiatraczków na mapie Bertrama (zaznaczonych czerwoną kropką)?
Krzysztof - Czw Lis 25, 2010 10:47 pm

On mógł stać nad Czarną Łachą.
dandola - Pią Lis 26, 2010 8:37 am

Miro - podaj źródło wiatraczka. Jet to bardzo ważna informacja dla mnie.
Miro - Pią Lis 26, 2010 11:24 am

Danziger heimat kalender 1927

Miro

dandola - Pią Lis 26, 2010 11:38 am

:==
dandola - Sro Gru 01, 2010 6:17 pm

Chyba takiego holenderskiego wiatraka w okolicach Oruni nie było
Miro - Sro Gru 01, 2010 7:07 pm

Ten wiatrak wstawił Sabaoth w październiku 2005 na str.1
a podpisał go Schoeneberg.

Miro

dandola - Sro Gru 01, 2010 8:01 pm

To błędnie podpisał - Schöneberg - Ostaszewo. Niestety, ale ma być - Okolice Oruni (...bei Ohra). Źródło: B. Meyer, Deutsche Volkskunst Danzig, Weimar 1939.
Miro - Sro Gru 01, 2010 8:47 pm

Jeszcze dwa wiatraki, które może ktoś potrafi zlokalizować.

Miro.

Vito - Czw Gru 02, 2010 12:11 am
Temat postu: Ftka nr 2
Myślę, że z lokalizacją wiatraka z fotografii nr 2 nie będzie kłopotu, ponieważ linia energetyczna znajdująca się na zdjęciu istnieje do dzisiaj. Jest to linia wybudowana (o ile dobrze pamiętam) w roku 1922 lub 1927 i przebiega na trasie Elektrociepłownia Elbląg - GPZ Nowy Dwór Gdański - GPZ Cedry- Gdańsk Błonia. Jest to do sprawdzenia bo trasa tej linii do dzisiaj praktycznie się nie zmieniła.
Miro - Pią Gru 10, 2010 9:41 pm

Wiatrak w Pasewark-Jantar.

Miro

Dostojny Wieśniak - Sob Gru 11, 2010 1:16 am

Miro napisał/a:
Wiatrak w Pasewark-Jantar.
8O
ruda - Sob Gru 11, 2010 10:21 am

A może były dwa?
wiatrak w Pasewark

Miro - Sro Gru 15, 2010 6:10 pm

Kolejny wiatrak..
w podpisie "Die untere Lienau" - dolna Tuga.

Drugie zdjęcie Tuga rozwidlenie koło Tujska teraz.

Miro

Miro - Pon Sty 10, 2011 3:37 pm

Znalazłem jeszcze takie zdjęcie wiatraka.

Miro

Miro - Sro Lut 16, 2011 4:25 pm

Wiatrak w perspektywie Vorhofstraße Tiegenhof.
Nie znam Nowego Dworu więc piszę zgodnie z podpisem pod zdjęciem.

Miro

dandola - Sro Lut 16, 2011 4:34 pm

Inaczej mówiąc współczesna ul. Sikorskiego.
ruda - Sro Lut 16, 2011 4:54 pm

Analizując otoczenie to wiatrak z ostatniej pocztówki z Pasewarka jest najbardziej prawdopodobny. :hmm:
alkozi - Sro Lut 16, 2011 6:37 pm

Ale fotka :D i jest dom podcieniowy ,którego nikt nie ma na fotografi(chyba),i jest dzisiejszy dom towarowy,i budynek z apteką i ten następny (pomiędzy nimi idzie sie do fotografa).Fotka niesamowita :D
Vito - Sro Lut 16, 2011 11:28 pm

Fotka naprawdę rewelacyjna. Musi być naprawdę stara. Nie wiedziałem, że w miejscu kamienicy, która stoi do dzisiaj na rogu ulic Sikorskiego i Placu Wolności, stał wcześniej inny dom :hmm:
Aartin - Czw Lut 17, 2011 9:15 pm

Stał, ale się spalił. Dlatego rodzina która była właścicielem posesji wybudowała kamienicę.
Spójrzcie na drzewa przed domem podcieniowym, estetycznie przycięte w sześcian.
Widoczny jest także budynek zajezdni.

Miro - Nie Mar 20, 2011 7:39 pm

Ostatnio znaleziony wiatrak w Stegnie.

Miro

Krzysztof - Sro Kwi 20, 2011 10:15 pm

W pełnej krasie można obejżeć szczegóły wiatraka z Mikoszewa(?) w zbiorze zdjęć z wykonywania przekopu wiślanego. http://architekturmuseum....79&Daten=151749
Dostojny Wieśniak - Sro Kwi 20, 2011 11:17 pm

Krzysztof napisał/a:
W pełnej krasie można obejżeć szczegóły wiatraka z Mikoszewa(?)
Tak to on. Istnieje jeszcze nawet dom podcieniowy. Gdyby ktoś chciał pomieszkać przy wale, dom jest na sprzedaż. :)
AnWe - Czw Kwi 21, 2011 10:02 pm

jaki olbrzym z tego wiatraka! :hmm:
Dostojny Wieśniak - Wto Kwi 26, 2011 12:17 am

Współczesny wiatrak mikoszewski. :II
ruda - Wto Kwi 26, 2011 3:47 pm

On jest ozdobny tylko 8))
danziger - Wto Kwi 26, 2011 5:45 pm

Ozdobny powiadasz... cóż, de gustibus non est disputandum :hihi:
Dostojny Wieśniak - Sro Kwi 27, 2011 10:17 pm

Nie od dziś wiadomo, że nie ładne co ładne a co się komu podoba. :mrgreen: Te instalacje się już rozsypują. Pojęcia nie mam kto je wymyślił i ustawił. Ale pora to albo wyremontować, albo zdemontować. :wink:
Miro - Nie Maj 15, 2011 7:04 pm

Wiatrak w Mikoszewie był już przedstawiany, ale ciekawy jest podpis pod zdjęciem,
które ukazało się w "Tiegenhöfer Nachrichten".

Cytat:
Historyczny wiatrak w Nickelswalde.Ta pocztówka została przysłana przez Arthura Grosnick z następującym objaśnieniem. Wiatrak był przez wiele lat własnością rodziny Grosnick. Osoby przd wiatrakiem to mój brat, ojciec i Ewald Ramm właściciel gospody w Nickielwalde .Dom podcieniowy i budynek po lewej stronie w tle są tymi jak głosi kronika w których księżniczka Luisa uciekając do Memel zatrzymała sie w czasie wojny 1807 roku. Jako pamiątka wisi w tym pokoju obraz , który przedstawia jak księżniczka Luisa jedzie na plaże w Nickelwalde. Nickelwalde po prawej stronie ujścia Wisły było ze swoim czystym brzegiem i pieknymi lasami ulubionymi miejsca do wycieczek. Często organizowano w lecie wycieczki parostatkiem z Danzig do Nickelswalde żeby tam odpocząć.


Miro

Krzysztof - Nie Maj 15, 2011 7:26 pm

AnWe napisał/a:
jaki olbrzym z tego wiatraka!

Nie był duży. To fotograf na tamtym zdjęciu tak ciekawie go ują :szept:

pumeks - Nie Maj 15, 2011 7:43 pm

Miro napisał/a:
Historyczny wiatrak w Nickelswalde.Ta pocztówka została przysłana przez Arthura Grosnick z następującym objaśnieniem. Wiatrak był przez wiele lat własnością rodziny Grosnick. Osoby przd wiatrakiem to mój brat, ojciec i Ewald Ramm właściciel gospody w Nickielwalde .Dom podcieniowy i budynek po lewej stronie w tle są tymi jak głosi kronika w których księżniczka Luisa uciekając do Memel zatrzymała sie w czasie wojny 1807 roku. Jako pamiątka wisi w tym pokoju obraz , który przedstawia jak księżniczka Luisa jedzie na plaże w Nickelwalde. Nickelwalde po prawej stronie ujścia Wisły było ze swoim czystym brzegiem i pieknymi lasami ulubionymi miejsca do wycieczek. Często organizowano w lecie wycieczki parostatkiem z Danzig do Nickelswalde żeby tam odpocząć.


Powinno być: KRÓLOWA Luiza, nie: księżniczka. To czyni pewną różnicę.

Miro - Nie Maj 15, 2011 8:00 pm

To był tylko taki łatwy test czy ktoś będzie ten tekst pod zdjęciem czytał.
Reakcja była nadspodziewanie szybka.

Miro

Miro - Wto Maj 31, 2011 12:10 pm

Wiatrak w okolicach Próchnika (Dörbeck ).

Miro

AnWe - Pią Cze 24, 2011 3:36 pm

w bibliotece gminnej w Sztutowie jest wiele skarbów, dokumentów itp. szukając czegoś o Kobylej Kępie natknęłam się na takie cudeńka - na których zaznaczony jest wiatrak stojący na górce :) poniżej zdjęcie mapy + powiększony wycinek z wiatrakiem
Miro - Czw Sie 11, 2011 5:08 pm

Wiatrak w Pszczółkach z XIX wieku.

Miro

Aartin - Pią Sie 12, 2011 8:34 am

Tam jest chyba jakaś mordownia w tym wiatraku teraz?
kuba_gd - Sob Sie 13, 2011 6:51 pm

Wpadła taka fotka koźlaka razem z zestawem pomorskich
papierów , może komuś uda się rozpoznać lokalizację ,
pochodzenie papierów wskazuje na Żuławy.



princessita - Nie Sie 14, 2011 9:57 pm

A czy jakis wiatrak nadal jest czynny, ktos moze go odtworzyl na nowo? W Anglii takie wiatraki sluza do promocji zdrowego jedzenia, samodzielnego wypieku pieczywa...
Ta pierwsza fotka z jakiego jest okresu?

ruda - Pon Sie 15, 2011 3:49 am

princessita napisał/a:
takie wiatraki sluza do promocji zdrowego jedzenia, samodzielnego wypieku pieczywa...

Bardzo fajny pomysł :== Szkoda,że nie u nas - tutaj to zwykła działalność biznesowa i podatki jak od fabryki złota :II
Trzeba by wygrać w totka :wink:

Krzysztof - Pon Sie 15, 2011 7:41 pm

kuba_gd napisał/a:
może komuś uda się rozpoznać lokalizację ,
pochodzenie papierów wskazuje na Żuławy.

Jak na Żuławy, to teren za bardzo pofalowany :hmm:

ichu - Nie Wrz 25, 2011 10:43 am

Ankamaty koło Dzierzgonia, 27.08.2011
andre142 - Nie Paź 30, 2011 10:53 pm

fudi79, Witam,mam na imie Andrzej i takze szukam jakichs planow wiatraka bo chcialbym zbudowac model z calym wewnetrznym wyposarzeniem i pomyslalem czy nie moglby mi pan w tym pomoc ,Bedac w Holandii widzialem takie plany i do dzis zaluje ze ich nie kupilem a teraz w Polsce jest bardzo trudno cos takiego zdobyc.

Postaraj się pisać poprawnie. Dwa najbardziej rażące błędy poprawiłem, reszty mi się poprawiać nie chce, bo to nie moje zdanie - mogę natomiast za taką pisownię zacząć dawać ostrzeżenia...

Dostojny Wieśniak - Nie Paź 30, 2011 11:23 pm

Miło poznać kogoś zainteresowanego wiatrakami. Mam nadzieję, że kiedy już się uda, podzielisz się z nami efektem swoich prac. Fudi79 został powitany. Z resztą użytkowników forum (jak łatwo wykoncypować - większością) przywitać się możesz :arrow: tutaj. Naduś sobie. :wink:
orłoś - Wto Sty 24, 2012 11:34 pm

Kilka planików ściagnietych przed laty z netu:




I z mojej szafy zabawki sprzed lat:

orłoś - Nie Sty 29, 2012 10:05 pm

In memoriam AD. 1998

Wikrowo


Palczewo


Jeden jest już wspomnieniem, drugi chyba też niedługo będzie.
Dla mnie Pan Wiatrak w Palczewie jest najpekniejszym wiatrakiem w Polsce.

Dostojny Wieśniak - Nie Sty 29, 2012 11:20 pm

Więcej wiary. Wiatrak w Palczewie po krótkiej przerwie w remoncie, wraca do dawnej świetności.
orłoś - Pon Sty 30, 2012 7:38 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Więcej wiary. Wiatrak w Palczewie po krótkiej przerwie w remoncie, wraca do dawnej świetności.

To widać, że dawno mnie tam nie było. czas na powrót na Żuławy. :wink:

Leszek M. - Pon Sty 30, 2012 9:49 pm

... szkoda tylko, że wiatrak z Wikrowa spłonął w 2002, więcej tu:
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=1391

neuteich - Pią Lut 03, 2012 5:42 pm

Wiatraków przed wojną w Nowym Stawie było 3. Jeden, Petersa w kierunku Tczewa. Drugi na obecnej ulicy Młyńskiej. Trzeci przy ulicy obecnej Westerplatte za ADM w kierunku Dębiny. Jak znajdę zdjęcia dorzucę...
neuteich - Sob Lut 04, 2012 8:56 pm

NEUTEICH
[IMG=http://img515.images...ersa.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
[IMG=http://img521.images...00ko.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

danielewicz - Sob Lut 04, 2012 11:34 pm

Coś nie trybi ten link :???:
neuteich - Nie Lut 05, 2012 3:48 pm

Metodą prób i błędów jakoś się udało... Przepraszam za kłopot.
Krzysztof - Czw Paź 25, 2012 10:59 am

Na stronie http://www.fotomemoria.pl/ Jest zdjęcie wiatraka w Nowym Dworze z 1950r.

http://www.fotomemoria.pl...a0ddaa5295c.jpg

dandola - Czw Gru 06, 2012 5:40 pm

Mam pytanie "wiatrakowe". W październiku 1920 roku prasa gdańska podała informację, że przy pomocy rosyjskich jeńców wojennych w Grabinie Zameczek, Lędowie, Wiślinie, Wiślince i Rosenau (?) zbudowano wiatraki czerpakowe. Czy ktoś posiada bliższe informacje + umiejscowienie na ówczesnej mapie? Dzięki. Szczególnie interesuje mnie Grabina.
HENRYK0072 - Sob Mar 02, 2013 12:00 am

Słucham własnie Erkana Aki ( La chanson..) i przeglądam zdjecia ,a ta śmierć na Żuławach tak mi się zgrała z muzyką,ze płakać się chce jak się coś takiego widzi .Jeśli ktoś zamieścił zdjęcie sorki.....ale nie mogłem go nie umiescic.....
Dostojny Wieśniak - Nie Mar 03, 2013 12:48 am

Dość znane zdjęcie i było już, nawet w tym wątku. :wink: :arrow: Naduś Powódź obalająca wiatraki odwadniające. Ironia losu straszliwa. :II
feyg - Sro Mar 06, 2013 11:42 pm

Orientuje się ktoś o który konkretnie wiatrak chodzi? :hmmm:
Dostojny Wieśniak - Czw Mar 07, 2013 12:06 am

Nie wiem. Temat można rozebrać tylko logicznie. Młyn przemiałowy stojący na wale (1), nie mógł być od wału starszy. Na skrzyżowaniu, zachowały się zabudowania z okresu przełomu XIX/XX wieku (2). Pewnie jakoś tam związane z młynem. Został trzeci wiatrak, stojący gdzieś w polach, na Nowym Świecie (3). Może o to chodzi. Mam gdzieś opisanie Mikoszewa z lat minionych ale na tłumaczenie czasu jakoś nie mam. :oops:

Dodane.

Kiedy już poustawiam sobie sprawy bieżące, spróbuję wkręcić się w budynki na skrzyżowaniu. Może coś się uda wyjaśnić.

Krzysztof - Czw Mar 07, 2013 8:32 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Młyn przemiałowy stojący na wale (1), nie mógł być od wału starszy.

Mógł :biedactwo:
Pagórek na którym stał wiatrak mógł być sztucznie usypany, albo jakimś fragmentem wydm. Wał przekopu "dosypano" tuż przy nim. Wiatrak nie stał na koronie wału. Skoro w 1807 stał już dom młynarza - to i młyn.
Miro napisał/a:
Dom podcieniowy i budynek po lewej stronie w tle są tymi jak głosi kronika w których księżniczka Luisa uciekając do Memel zatrzymała się w czasie wojny 1807 roku.

http://forum.dawnygdansk....p=126327#126327
Na mapie z 1811 to właśnie ten młyn, jako jedyny jest zaznaczony w Mikoszewie.

feyg - Czw Mar 07, 2013 9:38 am

Czyli ten w pobliżu obecnego przystanku ŻKD Prawy Brzeg Wisły!


http://architekturmuseum....79&Daten=151749

HENRYK0072 - Czw Mar 07, 2013 10:07 am

Feyg to zdjęcie jest piękne
Dostojny Wieśniak - Nie Mar 10, 2013 12:28 am

Cytat:

Mógł :biedactwo:
Jak się ma takie mapy... :oops:
Krzysztof - Nie Mar 10, 2013 10:57 am

Mik.1 znasz na pewno.
Mik.2 to wycinek ryciny z jakiegoś opracowania regulacji dolnej Wisły. Bardzo dawno temu zkserowane, później to ksero skanowane. Niestety do oryginału już nie ma dostępu.
Poniżej jeden z 3 fragmentów jakie mam.

Wiercipietek - Nie Mar 10, 2013 10:52 pm

Oooo, widzę kilka miejsc, w których ostatnio grzebałem... Czy jest opcja wyproszenia dobrego skanu tychże kserówek? Czy coś więcej można o żródle?
Krzysztof - Sro Mar 13, 2013 8:02 am

Wiercipietek napisał/a:
Czy jest opcja wyproszenia dobrego skanu tychże kserówek?

Tak, tylko podaj na :priv: swój adres (inni też mogą).
Wiercipietek napisał/a:
Czy coś więcej można o żródle?

Próbuję dojść.

Krzysztof - Sro Mar 13, 2013 4:51 pm

Efekt tych prób:
http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/seminar.htm na 90% pewności. Załącznik z tyłu książki?

monika_ck - Sro Mar 13, 2013 10:32 pm

Witajcie, to mój pierwszy wpis. Chciałabym poznać Wasze zdanie na temat tego, że niedługo te wspaniałe klejnociki uciekną w niebyt a zastąpią je potworne farmy wiatrowe. W samej gminie Ostaszewo, gdzie kilka lat temu znalazłam spokojny kąt, będzie ok. 50 wiatraków, z czego 6 w Palczewie. Zgroza, bo niedawno udało się przenieść w czeluścia ziemi przewody wysokiego napięcia, aby nie paskudziły krajobrazu ze starym wiatrakiem w tle.
Dostojny Wieśniak - Czw Mar 14, 2013 2:10 am

Klejnociki w liczbie dwa, trzeci skopcowany w NDG, już odeszły w niebyt. Cesarsko - Królewska Moniko, :arrow: zapraszam tutaj, naduś sobie.
monika_ck - Czw Mar 14, 2013 9:52 pm

Na szczęście utrwala je na obrazach olejnych moja znajoma, przesympatyczna mieszkanka Nowego Stawu emerytowana nauczycielka plastyki. Mam kilka w kolekcji i niedługo jadę po kolejny przedstawiający wiatrak w Ostaszewie.
monika_ck - Czw Mar 14, 2013 9:56 pm

Namalowała też wiatrak w Nowym Dworze Gdańskim, nie mam go jeszcze w kolekcji, na razie brak mi grosza na zakup.
barakuda - Pon Mar 18, 2013 9:15 pm

Tego zdjęcia chyba nie było -znalazłem post "alkozi" z 9.04.2010 ,który zawiera fotkę podobnego?,chociaż tamten odwadnia jak widać ,a ten ma koło,ale nie widać kanału.Reszta jakby taka sama??
Dostojny Wieśniak - Pon Mar 18, 2013 10:30 pm

barakuda napisał/a:
tamten odwadnia jak widać ,a ten ma koło,ale nie widać kanału.
Suszył, suszył aż wysuszył cały kanał. :mrgreen: A tak poważnie to dolne zdjęcie pokazuje wiatrak w stanie spoczynku przecież. On w tym momencie nie pracuje. :)
Krzysztof - Wto Mar 19, 2013 7:10 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
nie pracuje

To też, ale jakby pracował to widoczny byłby tylko pióropusz rozchlapywanej wody. Kanału i wtedy byśmy nie zauważyli. Wygląda na to, że w tym przypadku kanał odprowadzający wodę do odbiornika (wyższa woda) jest poprowadzony pod wałem. Ten wiatrak musiał stać nad odbiornikiem w którym pojawiały się wysokie (powodziowe) wody. Wał jest wyższy i nie było sensu przelewać wodę ponad jego koroną. Od strony kanału odbiornika, na wylocie rury była na pewno zastawka powstrzymująca cofanie się tych wysokich wód.

Fotomemoria - Pon Cze 03, 2013 1:28 pm

Mam wielką prośbę, nie mogę sobie poradzić z dokładnym umiejscowieniem poniższego wiatraka. Zapewne, znajdował się w pobliżu Żuławki Sztumskiej. Zdjęcia z 1953 r.

Jednocześnie zapraszam do odwiedzania Facebooka: https://pl-pl.facebook.com/pages/Fotomemoria/624063980956540 , gdzie zamieszczam część nowo wprowadzonych obrazów.

Miro - Pon Wrz 09, 2013 9:29 am

Wiatrak w Orloff (Orłowo).

Miro

HENRYK0072 - Pon Wrz 09, 2013 9:59 am

Miro jak zwykle wyciąga perelki.Czy to gdyńskie Orłowo dla pewności....
doldar - Pon Wrz 09, 2013 11:20 am

Orłowo, ale jak napisano na Gross Werder dawna Landgemeinde w Landkreis Marienburg :hihi: . Jakoś nie znalazłem informacji, aby w gdyńskim Orłowie działały wiatraki.
pumeks - Pon Wrz 09, 2013 1:05 pm

Tym bardziej że to "gdyńskie" nigdy nie nosiło nazwy "Orloff" a tym bardziej "Orloff Gr. Werder"
doldar - Wto Wrz 10, 2013 6:52 pm

Jo, prawda - Adlershorst . Był to Wohnplatz podległy powiatowi ziemskiemu Neustadt und Stadtkreis Gotenhafen/Gdingen.
Miro - Sro Paź 16, 2013 5:08 pm

Stegna wiatrak, który już wcześniej wstawiłem,
ale ten skan jest znacznie lepszy.

Miro

Miro - Sro Paź 23, 2013 3:45 pm

Wiatrak i kawałek wsi Schönbaun ( Drewnica).

Miro

Miro - Sro Lut 19, 2014 12:44 pm
Temat postu: Gut Brunau
Panorama majątku Gut Brunau (Bronowo),oczywiście z wiatrakiem.

Miro

martusinska - Pią Cze 27, 2014 9:47 am

Krzysztof napisał/a:
Dostojny Wieśniak napisał/a:
Młyn przemiałowy stojący na wale (1), nie mógł być od wału starszy.

Mógł :biedactwo:
Pagórek na którym stał wiatrak mógł być sztucznie usypany, albo jakimś fragmentem wydm. Wał przekopu "dosypano" tuż przy nim. Wiatrak nie stał na koronie wału. Skoro w 1807 stał już dom młynarza - to i młyn.
Miro napisał/a:
Dom podcieniowy i budynek po lewej stronie w tle są tymi jak głosi kronika w których księżniczka Luisa uciekając do Memel zatrzymała się w czasie wojny 1807 roku.

http://forum.dawnygdansk....p=126327#126327
Na mapie z 1811 to właśnie ten młyn, jako jedyny jest zaznaczony w Mikoszewie.


przeglądając magazyn "Panorama Północy" z 1958 znalazłam zdjęcie takiego oto wiatraka z Mikoszewa. Zastanawia mnie, który z tych pozostałych dwóch zaznaczonych przez Krzyska mógł to być? 2? autor zdjęcia - W.Nieżywiński

Krzysztof - Pią Cze 27, 2014 3:26 pm

Też, obstawiałbym 2. Stał blisko lasu na wydmach, a i to co widać na pierwszym planie, to może być droga (szosa) z przeprawy do Stegny.
Dostojny Wieśniak - Pią Cze 27, 2014 8:45 pm

Krzysztof napisał/a:
Też, obstawiałbym 2. Stał blisko lasu na wydmach, a i to co widać na pierwszym planie, to może być droga (szosa) z przeprawy do Stegny.
Trochę problematyczna lokalizacja. W miejscu oznaczonym 2 przy obecnej szosie stoją spore, produkcyjne, ceglane zabudowania z okresu międzywojennego. Jakby tego było mało, to od szosy Stegna - Krynica do wału nadmorskiego (w tym miejscu) jest znacznie dalej niż to widać na zdjęciu. Nie obejdzie się bez wywiadu środowiskowego. :wink:
Nie zmienia to faktu, że zdjęcie jest kapitalne.

martusinska - Pią Cze 27, 2014 9:03 pm

No to rysuje się plan na wakacje ;)
Dostojny Wieśniak - Sob Cze 28, 2014 12:25 am

Co tam wakacje. Mówią, że to mamy codziennie. :wink: Dzień dwa i powinny być wyniki.
Krzysztof - Sob Cze 28, 2014 11:09 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Dzień dwa i powinny być wyniki.

Dostojny Wieśniak napisał/a:
W miejscu oznaczonym 2 przy obecnej szosie stoją spore, produkcyjne, ceglane zabudowania z okresu międzywojennego.

Ja ich tam nie widzę.

https://www.google.pl/map...1h,78.77t/data=!3m4!1e1!3m2!1sdDfFT3RBWGb7FoMTDIDdFg!2e0?hl=pl

Zbych - Sob Cze 28, 2014 5:00 pm

Krzysztof napisał/a:
Dostojny Wieśniak napisał/a:
W miejscu oznaczonym 2 przy obecnej szosie stoją spore, produkcyjne, ceglane zabudowania z okresu międzywojennego.
Ja ich tam nie widzę.
Sąsiednie zabudowania od zachodu wyglądają na takie właśnie.
Miro - Wto Lip 01, 2014 10:55 am
Temat postu: Schiewenhorst 1895
Zdjęcie podpisane "Regulacja ujścia Wisły, Schiewenhorst 1895"
Czy nie jest to wiatrak w Mikoszewie???

Miro

Krzysztof - Wto Lip 01, 2014 7:08 pm

Oczywiście. Nr. 1.
To jest fragment tego zdjęcia:

http://forum.dawnygdansk....p=135050#135050

doldar - Sro Lip 02, 2014 5:37 pm

A co oznaczały te proporce?
Krzysztof - Sro Lip 02, 2014 9:19 pm

Podejrzewam, że to oznaczenie terenu prac.

Dostojny Wieśniak - Czw Lip 03, 2014 10:08 pm

Wracając do wiatraka w Mikoszewie, wrzuconego przez @Martusińską. Lokalizacja przy której obstawał @Krzysztof, jest strzałem w dziesiątkę. Niżej zdjęcie z widocznym niewielkim wzniesieniem, na którym stał. Zachowała się nawet szopka widoczna po lewej stronie zdjęcia @Martusińskiej. Pobielone kamienie widoczne na terenie posesji, wyznaczają mniej więcej dawną lokalizację drewnianego płotu.
Oczywiście polazłem tam bez aparatu. Poprawię się. :oops:

Dostojny Wieśniak - Sob Lip 05, 2014 12:27 am

W uzupełnieniu poprzedniego wpisu.
Powtórzenie ujęcia miejsca, w którym stał wiatrak w Mikoszewie, pokazany przez @Martusińską jest dzisiaj nieco trudne. Na dawnej drodze stoi dzisiaj płot betonowy. Okolicę gęsto zabudowano.
Dało się za to zwiedzić historyczne miejsce. Zachował się pagórek, resztki fundamentów, żarna i to w zasadzie wszystko. Stoi jeszcze szopka, malowniczo powyginana, zbita ciekawymi gwoździami o ołowianych główkach. Jeden z nich wydłubany ze ściany, na zdjęciu niżej.
Według przekazów, wiatrak zdemontować mieli w latach pięćdziesiątych XX w. towarzysze radzieccy. Prawda to czy nie, nie wiem. Żarna w niezłym stanie, zostały. Na archiwalnym zdjęciu brak dwóch skrzydeł. Może naprawiane były albo wiatrak już w tamtych czasach nie działał. :???:

pumeks - Sob Lip 05, 2014 10:08 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
zbita ciekawymi gwoździami o ołowianych główkach. Jeden z nich wydłubany ze ściany, na zdjęciu niżej.

Czy ja dobrze rozumiem, że ktoś do żelaznych (stalowych) trzpieni dolutował ołowiane główki? ciekawy zabieg, czy to mogło mieć jakąś funkcję użytkową, czy wyłącznie dekoracyjną?

Zbych - Sob Lip 05, 2014 1:22 pm

pumeks napisał/a:
Czy ja dobrze rozumiem, że ktoś do żelaznych (stalowych) trzpieni dolutował ołowiane główki?
Lutowanie ołowiu do stali jest mało prawdopodobne, prędzej zatopienie, ale gwóźdź wydłubany ze ściany nie ma ostrza, a łeb ma sporą długość co sugeruje, że mogłyby to być odcinki grubego drutu z zatopionymi lub nabijanymi na jednym a ewentualnie też (po przebiciu) nabijanymi na drugim końcu ołowianymi kopułkami.
Wiercipietek - Sob Lip 05, 2014 2:48 pm

Mogły trzymać ołowianą, lub inną miękką blacharkę (tak mniemam). Może elenenty ozdobne? Przy stalowych łbach jest ryzyko, że rozetną miękką blachę przy dobiciu.
pumeks - Sob Lip 05, 2014 7:43 pm

Chwila chwila. Wydaje mi się, że Dostojny jednoznacznie napisał, że te gwoździe służyły do łączenia drewnianych elementów pokazanej przezeń szopy. Nie bardzo widzę tam miejsce na jakieś obróbki blacharskie.
Krzysztof - Sob Lip 05, 2014 8:43 pm

Gwoździe, rzeczywiście intrygujące.
Sądzę, że dekoracyjne, ale i konstrukcyjną funkcję też mogły spełniać (są długie). Ale te 3 wbite w szopę nie wyglądają, ani na dekoracyjne, ani na konstrukcyjne. Trochę bez sensu wbite. Jest ich tam więcej? Tworzą jakiś wzór? Coś do czegoś mocują?

Zbych - Sob Lip 05, 2014 9:41 pm

Krzysztof napisał/a:
Sądzę, że dekoracyjne ...
I chyba tak jest, ale zacząłem wątpić, czy to są w ogóle gwoździe. Znam twardość ołowiu i nie wyobrażam sobie, aby ołowiany łeb przeżył wbijanie takiego gwoździa, a mało prawdopodobne wydaje mi się wiercenie pod niego. Prędzej był to wbijany pręt, obcinany i nabijana na niego kopułka odlana z ołowiu z nieprzelotowym otworem o średnicy nieco mniejszej od pręta i to ona jest elementem dekoracyjnym, pozwalającym estetyczniej zakończyć wbity w drewno pręt będący elementem konstrukcyjnym.
Dostojny Wieśniak - Sob Lip 05, 2014 11:10 pm

Zbych napisał/a:
Znam twardość ołowiu i nie wyobrażam sobie, aby ołowiany łeb przeżył wbijanie takiego gwoździa
No przecież nie robiłem analizy chemicznej składu. :wink: Utlenienie powierzchni kojarzy się z ołowiem ale może jest to jakiś stop miękkich metali.
Nie sądziłem, że te gwoździe, nie gwoździe, wzbudzą takie zainteresowanie. Spróbuję zdobyć chociaż jeden. Zajrzę do środka, bo też jestem ciekaw co to za ustrojstwo. Miękka główka miała się prawdopodobnie spłaszczyć przy wbijaniu.

Zbych - Nie Lip 06, 2014 6:44 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Zajrzę do środka ...
To pozwoli stwierdzić, czy w łbie ołowianym jest zatopiony stalowy łeb gwoździa, czy tylko końcówka pręta. Bez tej informacji można tylko błądzić z dociekaniem przeznaczenia.
Wiercipietek - Nie Lip 06, 2014 8:47 am

I poprosimy szerszy kontekst gwoździa, nie gwoździa. Może jakaś szybka inwentarka szopy? :hihi:
Nie sądzicie, że na element konstrukcji, trochę zbyt rachityczny ten pręcik?
Może ktoś powtykał szpile z koafiury w dziurki po kornikach, a my mamy (nomen omen) zgwozdkę. :haha:

martusinska - Pią Sie 15, 2014 8:42 am
Temat postu: żuławskie wiatraki od strony Sztutowa
grzebiąc za czymś innym znalazłam coś takiego
boxlpio - Nie Wrz 28, 2014 8:55 am

Wraz ze zbiorem fotografii oliwskich trafiła do mnie poniższa fotografia. Może rozpoznacie to miejsce. W razie czego dysponuję oryginałem i dużym skanem (oliwiacy@op.pl). Niestety fot. nie jest opisana. Papier fotograficzny czysty bez sygnatur.
Dostojny Wieśniak - Pon Wrz 29, 2014 8:56 pm

Na pierwszy rzut oka kojarzy się z Palczewem. Tylko tylko droga trochę za blisko. To zdjęcie jest jakoś datowane?
boxlpio - Wto Wrz 30, 2014 6:44 am

Niestety nie ma daty i opisu. Ale jest sygnatura papieru RIDAX, której nie zauważyłem. Więc zdjęcie jest najprawdopodobniej przedwojenne.
boxlpio - Wto Wrz 30, 2014 6:55 am

A ten wiatrak najprawdopodobniej w parku oliwskim - Ostaszewski. Fotografia ściągnięta z netu http://wiatraki1.home.pl/...iony/zulawy.php
martusinska - Wto Wrz 30, 2014 9:45 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:

Na pierwszy rzut oka kojarzy się z Palczewem. Tylko tylko droga trochę za blisko. To zdjęcie jest jakoś datowane?


kilka innych szczegółów tez pokazuje, że to nie Palczewo.
(wrzucam dla porównania wiatrak w Palczewie)

pumeks - Wto Wrz 30, 2014 11:28 am

Ten ze Sztutowa z mojej pocztówki wygląda podobnie, ale pewności nie będziemy mieli.

Miro - Sro Paź 01, 2014 3:17 pm
Temat postu: Neuteicherwalde
Zdjęcie podpisane "Neuteicherwalde an der Linau".

Miro

boxlpio - Czw Paź 02, 2014 10:54 am

Wiatrak z Ostaszewa w Parku Oliwskim. Zima 1942 roku.
doldar - Sro Paź 08, 2014 11:43 am
Temat postu: Re: Neuteicherwalde
Miro napisał/a:
Zdjęcie podpisane "Neuteicherwalde an der Linau".

Miro

Stawidła. Tam gdzie niegdyś były wsie Jerusalem i Milchbude.

boxlpio - Pon Paź 20, 2014 8:50 am

Andrzej Januszajtis, "Wiatrak oliwski - z Ostaszewa czy z Groszkowa?"

http://m.trojmiasto.gazet..._FELIETON_.html

Miro - Sob Lis 08, 2014 3:32 pm

Wiatrak z pięcioma skrzydłami podobno z okolic Nowego Stawu.

Miro

Miro - Wto Lis 11, 2014 12:26 pm

Jeszcze jeden nieznany mi wiatrak, przypusczalnie z Żuław.


Miro

Linka - Wto Lis 11, 2014 10:47 pm

Taki pięcioskrzydły, czy pięciośmigły wiatrak z galeryjką stał niegdyś w Węglach-Żukowie, na Żuławach Elbląskich, w 1933 r. został przebudowany na nowoczesny młyn, którego budynek istnieje o dziś. Na tym zdjęciu wiatrak w porównaniu z tym w Węglach jest ciut jakby smuklejszy; tamten miał ryglową podstawę, ale tutaj więcej zielska, więc nie widać. Ale może to kwestia zdjęcia, zrobionego z innej perspektywy? Bo ogólnie to wypisz-wymaluj taki sam. Może to ten? Dam link do zdjęcia: WIATRAK
Zbych - Wto Lis 11, 2014 11:18 pm

Górna część wygląda tak samo, dolna jest nieporównywalna ze względu na zieleń i słabą jakość zdjęcia wstawionego przez Miro. Na zdjęciu z linku Linki galeria jest wsparta na większej ilości ale cieńszych wsporników niż na zdjęciu Miro, na którym dobrze widać w zasadzie tylko jeden wspornik, o ile nie jest to perspektywiczne skupienie rzędu wsporników.
Z kolei na stronie podlinkowanej przez Linkę nie pasuje mi ukształtowanie terenu przy starym wiatraku i młynie po przebudowie.

martusinska - Czw Lis 20, 2014 12:31 pm
Temat postu: Węgle-Żukowo wiatrak
Pocztówkę z wiatrakiem Z Węgla-Żukowa umieszczono kiedyś też na Wolnym Forum Gdańsk.
Tutaj: http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=3922

Miro - Sro Sty 21, 2015 12:56 pm

Wiatrak przy Schuitenlake odnodze Martwej Wisły. Zdjęcie z 1899 roku.
Za kilka lat miejsce to po przebudowie będzie nazwane Keiserhafen.
W perspektywie Nowy Port.

Miro

Krzysztof - Sro Sty 21, 2015 4:13 pm

W tle, to raczej fabryki Schellmühl.
Miro - Pon Lut 09, 2015 12:51 pm

Panorama Nowego Dworu, jeśli opis jest prawidłowy to z 1835 roku,
no i wiatraki.

Miro

Miro - Czw Kwi 23, 2015 4:54 pm
Temat postu: Bohnsackerweide
Wiatrak w Bohnsackerweide, obraz olejny Leopold Schneider.

Miro

Miro - Czw Lip 09, 2015 10:47 am

Gdzieś na Żuławach.
Rysunek , Berhold Hellingrath.

Miro

Miro - Pon Sie 03, 2015 10:16 am
Temat postu: Orłowo (Orloff).
Orłowo (Orloff).
Te wiatraki wstawiłem już wcześniej na str.19.
Teraz trochę inne ujęcie.

Miro

Miro - Pon Sie 24, 2015 11:24 am
Temat postu: Raap Otto
Wiatraki na rysunku urodzonego w 1904 roku w Barenhof
Raap Otto.

Miro

Kanalarz - Pon Sie 24, 2015 10:21 pm

Miro napisał/a:
Wiatrak z pięcioma skrzydłami podobno z okolic Nowego Stawu.

Miro
Ten wiatrak z pięcioma skrzydłami to unikat nawet w ocenie z mojego, holenderskiego podwórka :== . Gdyby coś bliższego się z niego (lub o nim) zachowało, to naprawdę warto o to zadbać.
Miałbym jednak do Was inne pytanie: Czy wiadomo coś o panującej na Żuławach symbolice stanu skrzydeł wiatraków?… Tu w Holandii stan ich ma różne znaczenia. Dla uproszczenia pomijam niuanse, takie jak dekoracje skrzydeł flagami, ilość dni utrzymywania danego stanu itp. Wszystko to coś bowiem wyraża. Najogólniej jednak rzecz biorąc stan skrzydeł należy odczytywać tak jak na załączonym obrazku.

pumeks - Pon Mar 27, 2017 11:45 am

Będzie nowy/stary wiatrak, w dodatku blisko Gdańska, w Mokrym Dworze. Wczoraj trochę zgłupiałem jak go zobaczyłem :mrgreen:


Fot. © Agata Cymanowska

Mokry Dwór: Sołtys powołuje do drugiego życia wiatrak z początku XX wieku

pumeks - Pon Paź 02, 2017 4:48 pm

No i stało się. To chyba pierwszy wiatrak postawiony na Żuławach po 1945 r. (nie licząc oczywiście turbin wiatrowych)?
Wiercipietek - Pon Paź 02, 2017 7:00 pm

I faktycznie działa?
pumeks - Pon Paź 02, 2017 7:30 pm

Na razie nie widziałem, żeby działał. Ale jeśli udało się doprowadzić przedsięwzięcie do tego punktu, to myślę, że pan Wiesław Zbroiński dopnie swego. Tu nieco więcej o historii obiektu: KLIK
Krzysztof - Pią Kwi 12, 2019 11:29 am

W wątku Powojenne Zdjęcia Gdańska: http://forum.dawnygdansk....bd206d845ed4004
jest zdjęcie z artykułu, z 2013 r.: Morscy kowboje i nieznane zdjęcia Trójmiasta zaraz po wojnie. http://trojmiasto.wyborcz...asta_zaraz.html
seestrasse napisał/a:
ciekawe zdjęcia powojennego Gdańska
...a wśród nich wiatrak z Zatoką w tle :) czyżby okolice Zaspy? błagam forowych inspektorów o namierzenie miejsca :)


Nie znalazłem namierzenia tego miejsca. Może jeszcze raz przymierzymy się do umiejscowienia tego wiatraka?

MłodyBocieK - Pią Kwi 03, 2020 10:13 pm


Wiatrak w Grobelnie

Krzysztof - Czw Paź 15, 2020 8:33 am

Polecam.
https://www.youtube.com/w...n4Tv0umPh3Sr5LI
Cytat:
Wiatrak odwadniający
4 paź 2020

pumeks - Czw Paź 15, 2020 2:16 pm

Krzysztof napisał/a:
W wątku Powojenne Zdjęcia Gdańska: http://forum.dawnygdansk....bd206d845ed4004
jest zdjęcie z artykułu, z 2013 r.: Morscy kowboje i nieznane zdjęcia Trójmiasta zaraz po wojnie. http://trojmiasto.wyborcz...asta_zaraz.html
seestrasse napisał/a:
ciekawe zdjęcia powojennego Gdańska
...a wśród nich wiatrak z Zatoką w tle :) czyżby okolice Zaspy? błagam forowych inspektorów o namierzenie miejsca :)

Nie znalazłem namierzenia tego miejsca. Może jeszcze raz przymierzymy się do umiejscowienia tego wiatraka?


Holender chyba podobny do tego z Drewnicy, ale Drewnica to przecież nie jest.
Wbrew temu, co pisała Seestrasse, nie widzę na horyzoncie Zatoki Gdańskiej, tylko raczej jakieś wzniesienia albo las.
Kluczem do rozwiązania zagadki wydaje mi się fragment konstrukcji z prawej strony fotki. Potężny stalowy maszt linii energetycznej, czy raczej stalowa konstrukcja jakiegoś mostu?
Jeśli most, to może wiatraka należałoby szukać w Lisewie?

Krzysztof - Czw Paź 15, 2020 3:12 pm

W oddali coś jakby wysoczyzna. Maszt energetyczny na wyraźnie wyższym od otoczenia pagórku (rozleglejszym niż wał przeciwpowodziowy).
Zdjęcie zrobione przez marynarza statku który przypłyną do Gdańska z USA.
Podejrzewam, że to mogło być zdjęcie poprzedzające te wykonane w Gdańsku. Może widok z pokładu statku w Kanale Kilońskim?

martusinska - Pon Lis 01, 2021 1:31 am

Nie znalazłam informacji czy ktoś linkował już wcześniej,
więc przekazuję - doktorat o żuławskich wiatrakach autorstwa Jakuba Kołodziejczaka
do przejrzenia tutaj:

https://pbc.gda.pl/dlibra/publication/90759/edition/81796?language=en

w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej

pumeks - Pon Cze 13, 2022 6:44 pm

Na bazie paltraka przeniesionego do Mokrego Dworu powstała "zagroda edukacyjna"

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group