Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Gdańskie statki i okręty

Sabaoth - Czw Wrz 22, 2005 8:27 pm
Temat postu: Gdańskie statki i okręty
Moi kochani, poszukuję wszelkich informacji i zdjęć statków związanych z Gdańskiem. W szczególności informacji o Paul Beneke i MS Hansestadt Danzig, jak również o innych statkach i okrętach, które nosiły nazwę Danzig lub Gdańsk.
gargoyle dfl - Czw Wrz 22, 2005 10:50 pm

A nie mogles pare tygodni temu? Na ebay-u byly 3 pocztowki statku/okretu Danzig.
Corzano - Pią Wrz 23, 2005 5:20 am
Temat postu: Re: Gdańskie statki i okręty
Sabaoth napisał/a:
Moi kochani, poszukuję wszelkich informacji i zdjęć statków związanych z Gdańskiem.

Tylko przedwojennym Gdańskiem?
Btw. sam przymierzałem się do tego tematu. :)

pumeks - Pią Wrz 23, 2005 7:50 am

MS Hansestadt Danzig pływał w barwach NDL (Norddeutscher Lloyd) na linii wschodniopruskiej (Seedienst Ostpreussen). W okresie wojny został przejęty przez Kriegsmarine. Istnieje monografia książkowa autorstwa niejakiego Franza Kurowskiego

nawet niedrogo "chodzi" w internecie :wink:
Kurowski, Franz: MS "Hansestadt Danzig"

Corzano - Pią Wrz 23, 2005 7:55 am

Przypomniało mi się, że w jednej z książek (zapomniałem której) jest rozdział książki dokładnie na temat podany przez Sabaotha.
Tytuł podam po powrocie do domu.

pumeks - Pią Wrz 23, 2005 7:57 am

Ba, nawet kilka lat temu był taki cykl w lokalnym dodatku "Gazety Wyborczej". Ale niestety nie wycinałem tego, a w internetowym archiwum nic mi się nie udało znaleźć. :II
Sabaoth - Pią Wrz 23, 2005 8:06 am

Dziekuje wszystkim za chec pomocy, niestety dalej wiem tyle, co na poczatku :II
Corzano - Pią Wrz 23, 2005 8:10 am

Cierpliwość jest cnotą. :%

Ponawiam pytanie:
Sabaoth napisał/a:
Moi kochani, poszukuję wszelkich informacji i zdjęć statków związanych z Gdańskiem.

Tylko przedwojennym Gdańskiem?

Sabaoth - Pią Wrz 23, 2005 8:14 am

Nie tylko, przeciez napisalem, ze szukam informacji o statkach, ktore nosily nazwe Danzig lub Gdansk.
Corzano - Pią Wrz 23, 2005 8:18 am

Sabaoth napisał/a:
Nie tylko, przeciez napisalem, ze szukam informacji o statkach, ktore nosily nazwe Danzig lub Gdansk.

Dla mnie to nie jest jednoznaczne.

Zoppoter - Pią Wrz 23, 2005 8:19 am

Sabaoth napisał/a:
Nie tylko, przeciez napisalem, ze szukam informacji o statkach, ktore nosily nazwe Danzig lub Gdansk.


Na upartego przed wojna mógłby istniec statek o nazwie Gdańsk... Z portem macierzystym w Gdyni.

pumeks - Pią Wrz 23, 2005 8:23 am

Dobra. "Paul Beneke" to był dość archaiczny parowiec bocznokołowy należący do gdańskiej spólki "Weichsel" (pełna nazwa dłuższa, ale mogę ja ustalić na jutro). Według jednego z artykułów w "30 Dniach" zbudowano go w 1906 r. ale nie podano w jakiej stoczni.
Motorowiec "Hansestadt Danzig" to jednostka zdecydowanie nowocześniejsza, musiała byuc zbudowana po traktacie wersalskim, prawdopodobnie w jednej ze stoczni niemieckich - będę próbował dotrzeć do wspomnianej wyżej monografii, ale ze względu na zamkniętość bibliotek w Mieście może się to okazać utrudnione w najbliższym czasie.
Załączam kilka fotek małego krążownika "SMS Danzig" - wodowany dokładnie 100 lat temu (dziś rocznica!!) w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

pumeks - Pią Wrz 23, 2005 8:30 am

Zoppoter napisał/a:
Na upartego przed wojna mógłby istniec statek o nazwie Gdańsk... Z portem macierzystym w Gdyni.

Oczywiście że istniał. Dwie jednostki żeglugi przybrzeżnej "Gdańsk" i "Gdynia" zbudowała zresztą stocznia Danziger Werft. Nie jestem pewien jaki był ich port macierzysty. Obie skończyły żywot jako okręty pomocnicze marynarki wojennej we wrześniu 1939 r., tylko nie pamiętam teraz, kiedy i gdzie dokładnie.

Sabaoth - Pią Wrz 23, 2005 8:35 am

Serdecznie dziekuje, powoli zaczyna mi sie zbierac materialow i informacji. Dodam jeszcze, ze nasz slawny Hansestadt Danzig (podobnie jak jego polski imiennik Gdansk) tez poszedl w kamasze :^^ Przysluzyl sie przy desancie na Danie i Bornholm.
pumeks - Pią Wrz 23, 2005 10:52 am

O S/S Gdańsk praktycznie wszystko znajdziesz tutaj: Okręt baza ORP "GDAŃSK"
Corzano - Pią Wrz 23, 2005 10:59 am

Ten link już się na FDG pojawiał, ale chyba można dla porządku go przypomnieć. Jest tam mowa o jednym ze statków, o którym pisałeś w pierwszym poście.
Sabaoth - Pią Wrz 23, 2005 11:07 am

Dziekuje za pomoc i czekam na wiecej :mrgreen:
pumeks - Pią Wrz 23, 2005 11:51 am

Corzano napisał/a:
Ten link już się na FDG pojawiał, ale chyba można dla porządku go przypomnieć. Jest tam mowa o jednym ze statków, o którym pisałeś w pierwszym poście.

O, faktycznie, ta sama data budowy "Benekego" którą znalazłem w "30 dniach". Tylko chciałbym zweryfikować liczbę pasażerów - na tej stronie mowa o 70 (wydaje mi się że to trochę mało), a w "30 dniach" było chyba 750 (to znowu szokująco dużo). :hmmm:

Corzano - Pią Wrz 23, 2005 12:04 pm

pumeks napisał/a:
trochę mało), a w "30 dniach" było chyba 750 (to znowu szokująco dużo). :hmmm:

Sądzę, że '30 dni' dodało "0". 70-75 pasażerów wydaje mi się całkiem realna biorąc pod uwagę, że była tam kawiarnia i restauracja. Nie wiem jak były one duże, ale mimo wszystko wiele "przedziałów pasażerskich" sięjuż by tam nie zmieściło. Zakładam, że do dyspozycji paseżerów były 2 pokłady.

pumeks - Pią Wrz 23, 2005 12:10 pm

Bo ja wiem? polski S/S Gdańsk nie był chyba wiele większy, a liczbę pasażerów podaje się "700 osób w rejsach zatokowych, a 120 w pełnomorskich."
Corzano - Pią Wrz 23, 2005 1:10 pm

Wracając do tematu...
Oprócz wyżej wymienionych można jeszcze wspomnieć o następujących jednostkach:
holownik 'Danzig' zbudowany w 1922 w Stoczni Cesarskiej,
zbiornikowce zbudowane w latach 1920-21: Gedania, Zoppot,
Peter von Danzig firmy Seereederei Danzig,
Peter von Danzig II - jacht zbudowany 1924 roku,
drobnicowiec Gdańsk zbudowany w latach 1951-54 w SG,
drobnicowiec Gdańsk zbudowany dla Norwegii w latach 1967 w SG,
kontenerowiec Gdańsk II zbudowany w Hiszpanii w 1983 roku

oraz seria holowników z lat 1930-45 o gdańskich nazwach: Danzig, Oliva, Saspe, Broesen, Neufahrwasser, Thor, Krantor.

pumeks - Pią Wrz 23, 2005 1:24 pm

A wcześniej - bocznokołowa korweta "Danzig" marynarki pruskiej


zbudowana w 1851 r. w Stoczni Królewskiej.

Sabaoth - Pią Wrz 23, 2005 2:16 pm

Jeszcze był Passagierdampfer Zoppot :mrgreen:
Corzano - Pią Wrz 23, 2005 5:01 pm

pumeks napisał/a:
Motorowiec "Hansestadt Danzig" to jednostka zdecydowanie nowocześniejsza, musiała byuc zbudowana po traktacie wersalskim

Znalazłem nast. informację (J. Pertek 'Od Wielkiej karaweli do 19-tysięczników'):
[...] nazwę "Hansestadt Danzig" otrzymał zdobyczny statek norweski, motorowy prom 'Peter Wessel", zbudowany w 1937 roku, o pojemności 1415 BRT. [...] służył jako stawiacz min, ale brak bliższych danych o jego działalności w tym charakterze. Statek przetrwał wojnę i został zwrócony prawowitemu włascicielowi, który przywrócił mu dawną nazwę.

Do Sabaotha: w poniedziałek będe mógł przesłać Ci, o ile będziesz chciał, zdjęcia stron rozdziału pt. 'Statki i okręty o nazwie "Gdańsk"' ze wspomnianej wyżej książki.

Makabunda - Pią Wrz 23, 2005 6:44 pm

Z pokładu statku o nazwie "Hansestadt Danzig" odbył się niemiecki desant w porcie w Kopenhadze w 1940, która po "heroicznej" obronie została zdobyta w jeden dzień. Musiał więc to być chyba inny "Hansestadt Danzig"
Sabaoth - Pią Wrz 23, 2005 7:44 pm

Hansestadt Danzig pojawia się już na przedwojennych zdjęciach, nie mógł więc być "zdobyczny". Natomiast w 1945 jak najbardziej mógł być :trofiejnym" :hihi:

Corzano, za skany (zdjęcia) z góry dziękuję. Czekam z niecierpliwością.

janak - Pią Wrz 23, 2005 7:48 pm

Ja znalazłem coś takiego:
Polskie kutry rakietowe projektu 205 - seria trzynastu radzieckich okrętów projektu 205E (w kodzie NATO:Osa-I), typu Hel, zbudowanych w Stoczni Rzecznej w Rybińsku w latach 1964-1975 dla Polskiej Marynarki Wojennej.
Wśród nich: ORP Gdańsk (422): 9 września 1964 (wcielony do służby) - 28 lutego 1989 (wycofany)
Dane z wikipedi oraz z strony

Corzano - Sob Wrz 24, 2005 11:17 am

Jeszcze lekki krążownik (jeden z serii ośmiu) Danzig (1905) ze Stoczni Cesarskiej.

Sabaoth napisał/a:
Corzano, za skany (zdjęcia) z góry dziękuję

Raczej zdjęcia, niż skany. Nie mam skanera, a ten do którego mam dostęp po koleżeńsku (w pracy) jest beznadziejnej jakości.

Corzano - Sob Wrz 24, 2005 11:39 am

Sabaoth napisał/a:
Hansestadt Danzig pojawia się już na przedwojennych zdjęciach, nie mógł więc być "zdobyczny".

Znalazłem też informację o statku o tej samej nazwie zwodowanym w 1926 roku, więc wychodzi na to, że były dwa okręty o tej samej nazwie lub ktoś się pomylił.

Sabaoth - Sro Wrz 28, 2005 9:14 am

Zbieram caly czas materialy na temat gdanskich statkow, byc moze juz niedlugo cos na stronie zaprezentuje. A oto moje ostatnie nabytki (pierwsza pocztowka byla mi dobrze znana ale nie w tak dobrej rozdzielczosci :^^ ).
pumeks - Pią Wrz 30, 2005 8:40 am

Sporo informacji o "Hansestadt Danzig" znajduje się w tekście Andrzeja Morawskiego "Dziwne losy statków", kwartalnik "Był sobie Gdańsk" nr 6, str. 44:

MS "Hansestadt Danzig" został zbudowany w szczecińskiej stoczni "Oderwerke". Ukończono go w 1926 r. Pojemność 2.431 BRT, 90 metrów długości na poziomie wodnicy (?), szerokość 11,7 m. Rok później ta sama stocznia przekazała siostrzany statek MS "Preussen" (te same wymiary, tylko pojemność większa: 2.529 BRT). Prędkość, według tego artykułu, 15-18 węzłów. Nie mam tylko informacji o liczebności załogi i ilości miejsc pasażerskich. Obie jednostki należały do bremeńskiego NDL (Norddeutscher Lloyd) więc pewnie ich portem macierzystym była Brema. Pływały w ramach Seedienst Ostpreussen - utrzymywanej przez Rzeszę służbie komunikacyjnej zapewniającej łączność z Prusami Wschodnimi.
W 1936 r. dołączył do nich TS "Tannenberg", większy od nich i napędzany turbiną parową. Należał do drugiego niemieckiego armatora HAPAG z Hamburga. Trasa obsługiwana przez Seedienst Ostpreussen to zasadniczo Szczecin - Świnoujście - Sopot - Piława - Królewiec, okresowo przedłużana też przez Kłajpedę i Lipawę do Helsinek.
W 1939 r. wszystkie trzy statki zostały zmobilizowane (zresztą po zajęciu "korytarza" połączenie morskie z Prusami Wsch. przestało być takie niezbędne) i przerobione na pomocnicze stawiacze min. Operowały na Bałtyku; 9 lipca 1941, wracając do bazy w Świnoujściu, weszły na szwedzkie wody terytorialne (obawiając się ataku sowieckich łodzi podwodnych), dostały się na pole minowe postawione przez Szwedów koło wyspy Öland (na wysokości miejscowości Gräsgard) i zatonęły bez większych strat w ludziach.
Podobno w 1952 r. Szwedzi planowali je podnieść z dna i uruchomić, ale zrezygnowali, gdy okazało się, że są za bardzo uszkodzone. Jak pisze A. Morawski "Przez wiele lat (bo aż do 1974 roku) wydobywano je metodą pirotechniczną, w charakterze złomu."

Corzano - Pią Wrz 30, 2005 8:47 am

pumeks napisał/a:
90 metrów długości na poziomie wodnicy (?)

Wodnica to linia przecięcia kadłuba statku płaszczyzną równoległą do powierzchni wody. Domyślać się należy, że chodzi tu o płaszczyznę pokrywającą się z płaszczyzną wody, czyli mowa jest o długości między pionami (Lpp), która jest mniejsza od długości całkowitej.

Sabaoth - Pią Wrz 30, 2005 9:06 am

No tak, nie wszyscy slyszeli o dlugosci pomiedzy pionami :mrgreen: Przy okazji, takiego ksztaltu dziobu w Conradinum nie cwiczylismy :hihi:
Corzano - Pią Wrz 30, 2005 9:15 am

Sabaoth napisał/a:
takiego ksztaltu dziobu w Conradinum nie cwiczylismy :hihi:

Nie mieliście o gruszkach dziobowych?

pumeks - Pią Wrz 30, 2005 10:47 am

Uzupełnienia do mojego poprzedniego postu:
"Hansestadt Danzig" i "Preussen" miały po 1.400 miejsc pasażerskich, załoga wynosiła 83 osoby. Poprzednio napisałem że oba należały do NDL - to jest błąd, armatorem "Preussen" była szczecińska Reederei Braeunlich.
Dowódcą stawiacza min "Hansestadt Danzig" w ostatniej operacji na Bałtyku był KKpt. Schroeder.

danziger - Pią Wrz 30, 2005 1:39 pm

Tu masz aukcję ze zdjęciem statku "Gdańsk" - niestety skan pocztówki słabywww.allegro...........
Federico - Sob Paź 01, 2005 4:39 pm

A tu nowszy Gdańsk... :^^
Corzano - Sob Paź 01, 2005 5:13 pm

Federico napisał/a:
A tu nowszy Gdańsk... :^^

On nie jest najnowszy, o czym pisałem wcześniej. :%

Federico - Sob Paź 01, 2005 5:48 pm

Corzano napisał/a:
Federico napisał/a:
A tu nowszy Gdańsk... :^^

On nie jest najnowszy, o czym pisałem wcześniej. :%


Nie mówiłem, że jest najnowszy, tylko że nowszy od tego międzywojennego z postu danzigera :evil:

AvM - Sro Gru 07, 2005 2:14 am

PAUL BENEKE HFWS YMCG DKCJ

März 1906 J. W. Klawitter, Danzig (300)

344brt/158nrt 975m3/447m3 -

­43,51 7,56 2,67 m

Verb. 550x1000/1000 477 2 8,0 160

1899 Werft 12 (Pas. ?)

"Paul Beneke" "Weichsel" Danziger Dampfschiffahrts & Seebad AG, Danzig (DEU).
1920 (Dg).
1.9.1939 (DEU).
1939 Danziger Rotes Kreuz-Lazarettschiff (September 1939).
1945 MARS Gotenhafen/Zweigstelle Lübeck-Verkehrsfahrzeug (26.4.1945) und August 1945 Rückgabe.
(10.3.1948) "Weichsel“ Danziger Dampfschiffahrts AG, Heimathafen Lübeck.
17.3.1951 W. Ritscher.
(12.4.1951) Heimathafen nach Hamburg verlegt und im September Abbruch bei diesem, nach anderer Quelle in Kiel.

Rzadkie zdjecie PAUL BENEKE w sluzbie Royal Navy z oznaczeniem LU187:


(Zbiory Theo Dorgeist)

AvM
PS. Plany zalacze pozniej

AvM - Sro Gru 07, 2005 2:16 am

[table]
[mrow]Flaga[col]Armator
[row] [col] F.G.Reinhold
[row] [col] Danziger Reederei AG
[row] [col]F. Preuschkat
[row] [col]Behnke & Sieg
[row] [col]Baltisch Petroleum
[row] [col] F. Schichau
[row] [col] Sieg & C
[row] [col] Fritz Reimer
[row] [col] Hamburg-Danzig Linie GmbH , Hamburg
[row] [col] Johannes Ick , Hamburg/Danzig
[/table]

AvM - Sro Gru 07, 2005 4:31 pm

Statki z nazwamy GDANSK i DANZIG

Moze krotka systematyka ktora wynika z tego , ze zaleznie od niej, trzeba tych statkow gdzie indziej szukac
Spisy statkow z Gdanska, Prus, Rejestry st. handlowych, roczniki flot itd.

1.Gdanskie statki z nazwa DANZIG i podobna
a) Morskie
DANZIG
- szkuner (1823) zbud Danzig 18 NRT
- pelnorejowiec (1827) zbud Danzig 644 NRT
- zaglowiec (1844) zbud Danzig
- pelnorejowiec (1846) zbud J.W.Klawitter Danzig 467 NRT
- parowiec handlowy (1846) zbud J.W.Klawitter Danzig 70 NRT
- parowiec kolowy (1890) zbud Vulcan, Stettin 553 NRT
- holownik (1993) Arron & Gollnow ;Stettin 82NRT
- frachtowiec (1921) zbud Nordseewerke, Emden 1761 NRT
- statek handlowo - pasazerski (1902) zbud Blohm+Voss, Hamburh 2205 NRT
- frachtowiec (1875) zbud Bergens MV, Bergen 329 NRT
- holownik (1915) zbuid Juliana, Papendrecht-
- holownik (1938) zbuid F.Schichau, Danzig 64 NRT
DANZIG I
lichturga morska (1923) Deutsche Werft, Hambjurg 579 NRT
DANZIG II
lichturga morska (1899) Rickmers , Gesemünde 596 NRT
DANZIG PACKET
- bryg (1828) zbud Koenigsber 275 NRT

b) Rzeczne
DANZIG
- parowiec kolowy (1857) zbud ?
- holownik kolowy (1896) J.W.Klawitter 154 NRT
- pasazerski trajektordampfer (1906) Johannsen, Danzig 270 BRT

c) Pomocnicze

2.Niemieckie (nie Gdanskie) statki z zazwa DANZIG
a) Morskie
b) Rzeczne
c) Pomocnicze
d) Okrety Wojenne

3. Statki innych bander z nazwa DANZIG
a) Morskie
b) Rzeczne
c) Pomocnicze
d) Okrety Wojenne

4. Gdanskie i Polskie statki z nazwa GDANSK
a) Morskie
b) Rzeczne
c) Pomocnicze
d) Okrety Wojenne

5. Statki innych bander z nazwa GDANSK
a) Morskie
b) Rzeczne
c) Pomocnicze
d) Okrety Wojenne

Liste bede powoli uzupelnial.
Zdjecia mile widziane.

AvM
Uwaga. W Gdansku byly w tym samym czasie kilka statkow o tych samych nazwach.

Sabaoth - Sro Gru 07, 2005 6:07 pm

Zajrzyj na moją stronę, kilka statków tam jest (Inne informacje / Słynne gdańskie statki i okręty), kilka ze zdjęciami ale większość wymieniona tylko z nazwy :^^ .
AvM - Sro Gru 07, 2005 6:28 pm

Hallo Saboath!

My juz pisalismy :-)
Niedawno dostalem od Ciebie mail.

Pozdrowienia

AvM

Sabaoth - Sro Gru 07, 2005 7:41 pm

A myślisz, że ja tak spamiętam wszystkie maile i jeszcze skojarzę je z nickami z Forum :hihi:
AvM - Sro Gru 07, 2005 8:53 pm

Takie jak ponizej spisy statkow byly wydawane w Gdansku,
moze az do 1944 roku.

Sa pod jakas rejestrem w bibliotece PAN, ale ich podobno nie ma.
Poniewaz byly to kartki papieru, moze sie poprostu zagubily miedzy
duzymi ksiazkami.

Ta kopia pochodzio z Archiwum Panstwowego z Gdansku.

Moze sie komus uda cos znalesc :-)




AvM

pumeks - Czw Gru 08, 2005 10:06 am

AvM napisał/a:
PAUL BENEKE
1.9.1939 (DEU).
1939 Danziger Rotes Kreuz-Lazarettschiff (September 1939).
1945 MARS Gotenhafen/Zweigstelle Lübeck-Verkehrsfahrzeug (26.4.1945) und August 1945 Rückgabe.
(10.3.1948) "Weichsel“ Danziger Dampfschiffahrts AG, Heimathafen Lübeck.
17.3.1951 W. Ritscher.
(12.4.1951) Heimathafen nach Hamburg verlegt und im September Abbruch bei diesem, nach anderer Quelle in Kiel.

Rewelacja, byłem przekonany że "Beneke" odpłynął w 1945 z uchodźcami na zachód ale nie mogłem znaleźć żadnych informacji :== A możesz mnie oświecić, co to znaczy MARS? czy to określenie jakiejś organizacji zawiadującej ewakuacją? Bo w ostatnio wydanych wspomnieniach, Marianne Wannow pisze o ewakuacji statkiem MARS do Kopenhagi - myślałem, że chodziło o nazwę statku, a teraz widzę, że niekoniecznie.

AvM - Czw Gru 08, 2005 10:24 am

MARS byl nazwa PB w Kriegsmarine

Te daty w nawiasach sa datami rejestracji.

Jak bede cos wiecej wiedzial o PB w 1945 i pozniej naipisze .

AvM

pumeks - Czw Gru 08, 2005 10:27 am

Jesteś pewien że to jego nazwa? bo ten zapis, zawsze dużymi literami - i w twoim poście, i w książce Wannow - zasugerował mi, że może to jakiś skrót... ale skoro to nazwa tego statku, to super - czyli dzięki pani Wannow wiedzielibyśmy nawet, kiedy po raz ostatni odpłynął z Gdańska :==
AvM - Czw Gru 08, 2005 5:06 pm

Sorki!

MARS = "Marinearsenal" nie jest nazwa statku.

Przy okazji Kriegsmarine uzywala jeszcze innych statkow "Weichesl" AG

FALKE (1912) J.W.Klawitter, Danzig 154 BRT
GAZELLE (1894) Kroll & Busch, Memel 58 BRT
HECHT (1885) J.W.Klawitter Danzig
PHOENIX (1892) J.W.Klawitter Danzig 48 BRT
ZOPPOT (1911) J.W.Klawitter Danzig 82 BRT

AvM

AvM - Pią Gru 09, 2005 9:23 am

Mniej znanym ale wiekszym od PAUL BENEKE byl zbudowany w 1910 przez Klawittera statek HELA.
Zaraz po I WS zostal sprzedany dalek.

Z 2 kominamii:




Juz z 1 kominem jako HELGOLAND w Kolobrzegu w koncu lat 20 tych



Statek ten wrocil w 40 tych do Gdanska jako Baltonia

AvM
PS Moze ktos ma lepsze zdjecia ?

pumeks - Pią Gru 09, 2005 10:34 am

Dzięki za ten MARS :D A jak masz takie dobre informacje, to może pomożesz rozstrzygnąć kontrowersję, ile to pasażerów mógł zabierać "Paul Beneke"? raczej 70, czy raczej 700? bo ja obstawiam jednak tę drugą wersję.
AvM - Pią Gru 09, 2005 11:18 am

PAUL BENEKE musze poszukac.
Ale raczej 700

Mam spis statkow z 1943 roku
SIRENE 140 pasazerow ( a to mialo tylko 18m dlugosci !)
NEUFÄHR 560
KULM 400
BROMBERG 380
FORDON 320
FLORA 500
BORUSSIA 450
ZUKUNFT 150

a PB byl wiekszy od tych statkow.
Jak te statki byly zaladowane to widac na zdjeciach.
W dzisiejszych czasach to niemozliwe.

AvM

Sabaoth - Pią Gru 09, 2005 11:21 am

No wlasnie, w dzisiejszych czasach nikt nie zabierze tylu pasazerow na poklad (chyba ze w Bangladeszu) ale na przedwojennych zdjeciach widac tlumy ludzi na pokladzie.
Corzano - Pią Gru 09, 2005 11:31 am

A jak ma się ilość pasażerów, którą mógł statek zabrać do ilości miejsc siedzących?
AvM - Pią Gru 09, 2005 11:59 am

Mam opis techniczny i plany statku HELA .
Sprobuje sie doczytac ile tam miejsc bylo.

Przy okazji. Poprzednikiem PB byl statek zwany DRACHE (smok)



Pocztowke sprzedano za 51 EURO

DRACHE zbudowal Klawitter w 1865 roku.

Nie znam niestety zadnego dobrego zdjecia DRACHE (z profilu).

AvM

AvM - Nie Gru 11, 2005 1:55 am

Byl taki malutki prom w Gdansku



Nie mam niestety lepszego zdjecia moze ktos pomoze.

AvM

Sabaoth - Pon Gru 12, 2005 9:05 pm

Jak się okazuje, tak "przy okazji" wlazło w obiektyw sporo ciekawych statków :hihi: Przejrzę dokładnie wszystkie moje materiały i ewentualnie coś jeszcze doskanuję. Na razie takie:
Sabaoth - Pon Gru 12, 2005 9:08 pm

W "Danzig und seine Bauten" jest trochę zdjęć statków wybudowanych w gdańskich stoczniach, ale przed 1908 r. Jak kogoś to interesuję to mogę wrzucić skany.
Corzano - Pon Gru 12, 2005 9:34 pm

Wrzucaj. Miło byłoby mi także gdybyś podesłał większe na priva. :LL:
AvM - Pon Gru 12, 2005 9:42 pm

Corzano napisał/a:
Wrzucaj. Miło byłoby mi także gdybyś podesłał większe na priva. :LL:


Tez bym prosil.

Na zdjeciach od gory:

ZOPPOT zbud 1911 J.W.Klawitter, Danzig 85BRT
"Weichsel" Danziger Dampfschiffahrs. und Seebad Ag, Danzig
1945 uciekl na zachod
194? "Weichsel" Danziger Dampfschiffahrs. und Seebad Ag, Lübeck
Byl to statek morski

GAZELLE zbud 1894 Kroll & Busch, Memel 65BRT
jako DARS dla armatorow w Barth od 1912
"Weichsel" Danziger Dampfschiffahrs. und Seebad Ag, Danzig
1945 uciekl na zachod
194? "Weichsel" Danziger Dampfschiffahrs. und Seebad Ag, Lübeck
1951 jeszcze istnial
Byl to tez statek morski

PB byl juz omawiany

NEUFÄHR (ii) drugio tej nazwie zbud 1901
po wojnie plywal jako ALEKSANDRA a potem
przez wiele lat w Gdansku jako KAROL WгJCIK
Zlomowany w 1978

SCHWAN
we sieci jest jego kolorowe zdjecie po przebudowie

Dla odmiany byl zerejstrowany jako statek rzeczny :-)

AvM

Sabaoth - Sro Gru 14, 2005 10:09 am

Na Allegro wystawiono dwie pocztowki ze statkami (ktore weszly w obiektyw :mrgreen: ):

Danzig - Hafenpartie
Danzig - Schäferei Binnenhafen

Na tej drugiej wyraznie widac holownik Activ.

pumeks - Sro Gru 14, 2005 10:16 am

Tę pierwszą nawet mam, ale żadnej nazwy stateczku po lewej nie da się odczytać.
pumeks - Sro Gru 14, 2005 11:32 am

Lata sześdziesiąte: Julian Marchlewski i jakiś noname na Motławie.
Sabaoth - Czw Sty 05, 2006 10:42 pm

Takie dwa znalazłem, Hecht i Schwan.
AvM - Sob Sty 21, 2006 6:05 pm

To juz bylo od Saboath


AvM - Nie Sty 22, 2006 1:55 pm

Ten ostatni statek to chba TROYL
AvM - Sro Lut 15, 2006 9:38 am

zbud 1896 J.W.Klawitter #204
154 NRT 181 dwt 44,90-6,70/11,20-1,95m

1896 DANZIG Johannes Ick, Gdans
1910 DANZIG BSA , Bydgoszcz
1920 GDANSK Lloyd Bydgoscki, Bydgoszcz
1939 EDZUARD KRAUSE BSA , Bydgoszcz
1945 GDANSK Lloyd Bydgoscki, Bydgoszcz
1949 GDANSK Zegluga Bydgoska
1971 zlomowany



AvM

pumeks - Sro Lut 15, 2006 2:45 pm

Ładne zdjęcie :== , a czy mozna określić, gdzie zostało zrobione?
AvM - Nie Lut 19, 2006 12:08 pm

pumeks napisał/a:
Ładne zdjęcie :== , a czy mozna określić, gdzie zostało zrobione?


Zdjecie pochodzi z albumu Klawittera .Zostalo na pweno zrobione
zaraz poopuszczeniu stoczni przez statek. Powinno byc wiec
gdzies kolo stoczni Klawittera.

AvM

danziger - Pon Lut 27, 2006 9:59 am

Na allegro jest taka aukcja - na stronie allegro dużo lepszy skan.
didid - Pon Lut 27, 2006 10:27 am

Tutaj cos bardziej współczesnego. ORP Burza, Oksywie 1939 rok. A ten pan na zdjeciu to mój Dziadek :)


(orginał plakatu dostępny w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdnyni)

AvM - Pon Lut 27, 2006 11:21 am

danziger napisał/a:
Na allegro jest taka aukcja - na stronie allegro dużo lepszy skan.


Dzieki,

od razu kipilem :-)

AvM

Sabaoth - Wto Kwi 04, 2006 3:37 pm

Dostałem takie zdjęcie, podpisane "Hafen Danzig 18/5.42"
feyg - Sro Maj 16, 2007 11:36 am

Uprzejmie donoszę że w Archiwum Państwowym w Gdańsku (nazwę zespołu i numer inwentarzowy sprawdzę w domu) w teczce akt dotyczących założenia Techniche Hochschule w Gdańsku wszyty jest drukowany spis jednostek wybudowanych w gdańskich stoczniach od połowy XIX wieku po początek XX. Może ktoś kto dysponuje glejtem uprawniającym do zniżek w APG na ksero lub tez aparatem i skopiowałby toto...
roland - Sro Maj 16, 2007 12:03 pm

dwa zdjęciaw temacie
roland - Pią Maj 18, 2007 10:47 am

I jeszcze jeden stateczek
roland - Czw Maj 24, 2007 11:17 am

I jeszcze jedna nieznana fotografia
Sabaoth - Czw Maj 24, 2007 5:57 pm

:szczena: Pięęęękne!
pumeks - Pią Maj 25, 2007 8:03 am

Ta wieżyczka na ostatnim, to chyba stanica wioślarska Deutscher Ruder-Verein na cyplu Kępy, poniżej stacji pomp. A czy ja bym mógl prosić, Rolandzie, :LL: o fotkę Klawitter_int.jpg w większej ropzdzielczości na maila?
roland - Sob Maj 26, 2007 10:18 pm

wysle jak wroce...
AvM - Pon Maj 28, 2007 3:35 pm

feyg napisał/a:
Uprzejmie donoszę że w Archiwum Państwowym w Gdańsku (nazwę zespołu i numer inwentarzowy sprawdzę w domu) w teczce akt dotyczących założenia Techniche Hochschule w Gdańsku wszyty jest drukowany spis jednostek wybudowanych w gdańskich stoczniach od połowy XIX wieku po początek XX. Może ktoś kto dysponuje glejtem uprawniającym do zniżek w APG na ksero lub tez aparatem i skopiowałby toto...


Zglos nie na priv,
to podam odpowiednie adresy

Jestem bardzo zainteresowany,

AvM

Pepo - Czw Maj 31, 2007 6:17 pm
Temat postu: gdańskie okręty działające w koloniach II Rzeszy
Witam, podczepię się pod wątek i zwrócę się z małą prośbą.

Czy ktoś z Was posiada albo może wskazać, gdzie mógłbym dostać zdjęcia, grafiki niżej wymienionych statków (sukcesywnie szukam i parę zdjęć już znalazłem, niemniej jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia :mrgreen: ). Poniżej wymieniam (podając za Walterem Nuhnem, z jego książki "Kolonialpolitik und Marine ... " ) jednostki zwodowane w Gdańsku, a które brały udział w misjach na terenie niemieckich kolonii w XIX i na pocz. XX w.
W nawiasach podaję typ jednostki - niektóre z jednostek były przebudowywane, tak więc podaję ten typ, który dany okręt reprezentował w momencie pełnienia zadań w koloniach (niektóre typy podaję w jęz.niemieckim, gdyż nie jestem w stanie ich poprawnie przetłumaczyć :) . Poza tym dodałem też datę zwodowania w Gdańsku i rejon, gdzie dany okręt służył :

- Albatross (krążownik, 1871, Samoa)
- Ariadne (Kreuzerkorvette, 1871, Samoa)
- Bussard (Kreuzerkorvette, 1890, Niemiecka Afryka Wschodnia)
- Cormoran (mały krążownik, 1892, Ponape)
- Elisabeth (Kreuzerfregatte, 1868, Niemiecka Nowa Gwinea, Archipelag Bismarcka)
- Emden (mały krążownik, 1908, Ponape)
- Gazelle (korweta, 1859, wyprawy badawcze na Dalekim Wschodzie)
- Gneisenau (Kreuzerfregatte, 1879, Niemiecka Afryka Wschodnia i Samoa)
- Habicht (krążownik, 1879, Niemiecka Afryka Wschodnia)
- Hertha (Korvette, 1864, Samoa i Tonga)
- Iltis (kanonierka, 1879, Mirkonezja)
- Jaguar (kanonierka, 1898, Ponape)
- Koenig Albert (statek liniowy 1912, Kamerun)
- Nautilius (krążownik, 1871, Mikronezja)
- Nymphe (Kreuzerkorvette, 1863, Samoa)
- Seeadler (krążownik, 1892, Niemiecka Afryka Wschodnia)
- Sophie (Kreuzerkorvette, 1881, Niemiecka Afryka Wschodnia)
- Thetis (mały krążownik, 1900, Niemiecka Afryka Wschodnia)

Sabaoth - Czw Maj 31, 2007 6:31 pm

Właśnie pojawiły się na niemieckim ebayu zdjęcia kilku okrętów wybudowanych w Gdańsku:

1. SMS Gneisenau: zdjęcie 1 i zdjęcie 2

2. SMS Hansa: zdjęcie 1

3. SMS Hertha: zdjęcie 1 i zdjęcie 2

4. SMS Iltis: zdjęcie 1 i zdjęcie 2

Monter - Pią Cze 01, 2007 1:07 am
Temat postu: Re: gdańskie okręty działające w koloniach II Rzeszy
Pepo napisał/a:

- Koenig Albert (statek liniowy 1912, Kamerun)

Jednostka wojenna? Więc masz na myśli okręt liniowy?

Pepo - Pią Cze 01, 2007 10:02 am

Podałem dokładnie za spisem znajdującym się w przytoczonej przeze mnie książce - Linienschiff .
Sabaoth, dzięki serdeczne!

Ale jeśli ktoś coś ma jeszcze, to niech się nie krępuje :mrgreen:

Monter - Pią Cze 01, 2007 2:51 pm

Zgadza się. Niemiecki Linienschiff to polski okręt liniowy.
nad stawem - Pią Cze 01, 2007 5:48 pm

pumeks napisał/a:
Ta wieżyczka na ostatnim, to chyba stanica wioślarska Deutscher Ruder-Verein na cyplu Kępy, poniżej stacji pomp.


tak masz rację to stanica wioślarska Deutscher Ruder-Verein
na zdjęciach widać wyraźnie .

villaoliva - Nie Cze 03, 2007 3:53 pm
Temat postu: Re: Gdańskie statki i okręty
Sabaoth napisał/a:
Moi kochani, poszukuję wszelkich informacji i zdjęć statków związanych z Gdańskiem. W szczególności informacji o Paul Beneke i MS Hansestadt Danzig, jak również o innych statkach i okrętach, które nosiły nazwę Danzig lub Gdańsk.

Saab czy to nadal aktualne?
Jeśli tak, to dokładam ze swoich zbiorów Hansestadt Danzig :) .

roland - Pon Cze 04, 2007 9:30 am

w temacie
Marek - Czw Cze 07, 2007 5:10 pm

nad stawem napisał/a:
pumeks napisał/a:
Ta wieżyczka na ostatnim, to chyba stanica wioślarska Deutscher Ruder-Verein na cyplu Kępy, poniżej stacji pomp.


tak masz rację to stanica wioślarska Deutscher Ruder-Verein
na zdjęciach widać wyraźnie .

pumeks - Czw Cze 07, 2007 6:45 pm

Ok, na tym zdjęciu jest akurat "Danziger", ale mam wrażenie, że w okresie międzywojennym było "Deutscher" :P
Łukasz - Pią Cze 22, 2007 11:51 am

Znalazłem w archiwach zdjęć US Navy na stronie http://www.history.navy.m...000/i03074c.htm takie zdjęcie:



Zgodnie z opisem to zdjęcie statku USS Kerowlee zostało wykonane przy okazji transportów żywności ok. kwietnia-czerwca 1919 roku prawdopodobnie w Gdańsku. Czy da się to potwierdzić?

I druga rzecz. W opisie każą zwrócić uwagę na kawałek parowca, który widać w prawym dolnym rogu. Widnieje na nim napis "Johannes Ick Danzig"

Widać, że obudowa koła łopatkowego jest taka, jak tutaj:



To statek również od Icka, jak twierdzi AvM (zdjęcie z wątku Nierozpoznane statki) - rzeczywiście rufa wygląda na identyczną... :)

feyg - Sro Paź 31, 2007 2:18 pm

pumeks napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
Na upartego przed wojna mógłby istniec statek o nazwie Gdańsk... Z portem macierzystym w Gdyni.

Oczywiście że istniał. Dwie jednostki żeglugi przybrzeżnej "Gdańsk" i "Gdynia" zbudowała zresztą stocznia Danziger Werft.

Była jeszcze jedna jednostka o tej nazwie - pogłębiarka "Gdańsk". Piszą o niej Bohdan Huras i Marek Twardowski w IV tomie "Księgi statków polskich" Oskar Polnord Gdańsk 2002. str 221:
"Druga z pogłębiarek nabytych w 1920r. - nazwana "Gdańsk" (ex-"Danzig") - Była już bardzo leciwa. Zbudowana w 1877r., również przez F. Schichaua w Elblągu (nr budowy 125), dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku (późniejszej Stoczni Gdańskiej), przez jakiś czas pracowała w Zatoce Puckiej. Pod koniec lat dwudziestych wycofano ją ze służby i odstawiono. Dopiero w drugiej połowie lat trzydziestych gruntownie wyremontowano ją i w 1938r. ponownie weszła do służby. We wrześniu 1939 pogłębiarkę "Gdańsk" zatopiono u wejścia do portu Gdyńskiego. Wydobyta przez Niemców, została przez nich oddana na złom."

Myślę też że warto w tym miejscu wspomnieć o 2 jednostkach chociażby z uwagi na nazwy oraz długoletnią służbę w porcie gdańskim. Są to promy kolejowe "Danzig" i "Gedania"
Dane techniczne:
http://www.forum.dawnygda...r=asc&start=165
..oraz zdjęcie ze zbiorów rolanda:
http://www.forum.dawnygda...ighlight=#87463

villaoliva - Wto Lis 06, 2007 12:36 pm

Dostałem list poszukiwacza prawdopodobnie jachtu o sympatycznej nazwie "Olewka" :???:
Cytat:
Hello
I would like to post a message on your forum, to ask if somebody knows an origin for the word "Olewka". I mean something that could be known in 1940, probably locally in Danzig / Gdansk. Perhaps something local to "Oliwa". Perhaps it could be linked to the address, at that time, of a yacht club called "Danziger Zoppoter Yacht Klub", or to something (somebody) beloved by a member of this yacht club : he gave the name "Olewka" to a boat.
I don't write or read polish, so if you can help.
Best regards
Jean-Pierre Desmoulins

Słyszeliście o takiej jednostce?

tobiasz - Wto Lis 06, 2007 5:55 pm

www.fky.org/freundeskreis/nachgefragt.htm
szkoda że ten miły człowiek nie dodał fotografii tak jak na innych forach

crolick - Sro Lis 07, 2007 12:16 am

feyg napisał/a:
pumeks napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
Na upartego przed wojna mógłby istniec statek o nazwie Gdańsk... Z portem macierzystym w Gdyni.

Oczywiście że istniał. Dwie jednostki żeglugi przybrzeżnej "Gdańsk" i "Gdynia" zbudowała zresztą stocznia Danziger Werft.

Była jeszcze jedna jednostka o tej nazwie - pogłębiarka "Gdańsk". Piszą o niej Bohdan Huras i Marek Twardowski w IV tomie "Księgi statków polskich" Oskar Polnord Gdańsk 2002. str 221
Było 5 takich jednostek :lol: (w nawiasach lata pod nazwą Gdańsk)
- kuter parowy (1919/30)
- pogłębiarka (1921/39)
- statek pasażerski (Polsko-Amerykańskiego Tow. Żeglugi Morskiej - 1920/22)
- statek pasażerski (ŻP - 1927/39)
- holownik (1935/39 - co ciekawe to była jednostka FSD)

Żeby było jeszcze śmieszniej Polskie Koleje Państwowowe administrowały promem kolejowym Danzig (1921/39), ale o ile mi wiadomo jednostka nosiła banderę :co_jest: co by tłumaczyło nazwę.

tobiasz - Sro Lis 07, 2007 3:26 pm

a to dwa z nich
crolick - Sro Lis 07, 2007 11:17 pm

Nie :roll:

Hansestadt Danzig nie miał nic wspólnego z Polską i polskimi jednostkami!
To po porstu jednostka III Rzeszy :???:

tobiasz - Czw Lis 08, 2007 9:40 pm

to z szybkości , masz oczywiście rację!!!
tobiasz - Czw Lis 15, 2007 12:23 am
Temat postu: pod pruską banderą
Bark "OLIVA VON DANZIG" vor Helsingoer - olej na płótnie, 73 x 54 [cm],
sygnowany J. P. 1839 - duński marynista Jacob Petersen (1774 1854).

Filejski - Sro Sty 09, 2008 8:54 pm

Wlasnie skonczylem czytac niezmiernie interesujaca biografie Gaulaitera Alberta Forstera autorstwa Dietera Schenka (Hitlers Mann in Danzig). Natknalem sie na nastepujaca informacje (w tlumaczeniu):
11 pazdziernika 1943 roku czterysta do pieciuset amerykanskich bombowcow wdarlo sie ponad Dania nad Baltyk. Znisczczyly fabryke samolotow w okolicy Malborka, bombardowaly urzadzenia portowe i tereny stoczniowe w Gdyni. 174 zabitych, 100 rannych und 200 zasypanych pod gruzami stalo sie ofiarami tego ataku. Wojna zaczela sie zblizac do Gdanska. Na morzu egejskim statek podwodny U-407, wodowaniu ktorego patronowalo miasto Gdansk, zostal zaatakowany przez 9 nieprzyjacielskich okretow i zatopiony po staranowaniu go przez polski niszczyciel. Zaglada tego okretu miala symboliczny charakter.
Czy ktos z was slyszal o tym wydarzeniu i moze zna wiecej szczegolow ? O jaki polski nisczczyciel moze chodzic (Blyskawica ? Burza ?)???

Łukasz - Sro Sty 09, 2008 9:08 pm

Filejski napisał/a:
O jaki polski nisczczyciel moze chodzic (Blyskawica ? Burza ?)???


Garland.

feyg - Sro Sty 09, 2008 9:09 pm

Filejski napisał/a:
Czy ktoś z was słyszał o tym wydarzeniu i może zna więcej szczegółów ? O jaki polski niszczyciel może chodzić (Blyskawica ? Burza ?)???

To ORP GARLAND:
Więcej można przeczytać TU
Szerszy opis tej akcji znajduje się też w książce Jana Piwowońskiego „Flota spod Biało-Czerwonej”, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1989, str. 311-312

Łukasz - Sro Sty 09, 2008 9:42 pm

Hm, ciekawe. Krótkie googlowanie wykazuje, że herb gdańska nosiło więcej okrętów:
http://www.ubootwaffe.pl/...63cc1bbc748e93e
http://www.seadevils.pl/forum/viewtopic.php?t=17

Ciekawe, czemu zatopienie to "miało symboliczny charakter", skoro gdański herb dostawały liczne okręty. Czyżby "patronowanie" oznaczało coś więcej?

A obszerny opis zdarzenia znajdziecie też we "Flocie Białego Orła" E. Kosiarza, s. 604-610, Gdańsk 1981.

Filejski - Czw Sty 10, 2008 9:45 am

Znalezione w sieci
danziger - Czw Sty 10, 2008 6:54 pm

Łukasz napisał/a:
Ciekawe, czemu zatopienie to "miało symboliczny charakter", skoro gdański herb dostawały liczne okręty.

Garland też nie był jedynym okrętem pod polską banderą.
Symbol jest "oczywiście oczywisty" - oto polski okręt miażdży niemiecki z Gdańskiem w tle - a więc Polska miażdży Niemcy i mści się "za Gdańsk".
Dopuszczalna jest też jakakolwiek inna podobna interpretacja :wink:

Nauticus - Czw Sty 10, 2008 11:29 pm

http://www.history.navy.m...4000/i04447.jpg
Kolejny okręt zaopatrujący kraje nadbałtyckie.

feyg - Sob Lut 02, 2008 9:43 pm

mam nadzieję że tego jeszcze nie było:

powiększenie
Ze zbiorów [URL=http://www.loc.gov/fedsearch/records.tkl?cclquery=danzig%20&start=1&id=target-ppoc.tkl&targets%5B%5D=ppoc&targets%5B%5D=recommend&alltargets=targets%5B%5D~ppoc|targets%5B%5D~recommend|]Library of Congress [/URL]

Filejski - Wto Lut 12, 2008 1:02 pm

Jeszcze troche o U-407. Potwierdzenie, ze okret plywal pod patronatem miasta Gdanska znalazlem w jednym z "Danziger Hauskalender". Jest to tylko krotka wzmianka. Nie jest to nic nadzwyczajnego, zwyczaj obejmowania patronatu nad okretem przez miasto lub land istnieje w marynarce niemieckiej od czasow cesarskich i kontynuuowany jest rowniez obecnie. Szukajac informacji o U-407 natrafilem na strone internetowa syna pierwszego kapitana tego okretu Ernsta-Ulricha Brüller´a. Jest tam pare (slabych) zdjec okretu.
Zapytalem przez e-mail Hansa Brüllera, czy wie cos o zwiazkach U-407 z Gdanskiem. Odpowiedzial, iz z opowiesci ojca wynikalo, ze zwiazek patronacki istnial ale nie potrafi powiedziec na czym to w praktyce polegalo. Nie dysponuje tez zadnym materialem zdjeciowym. Na strone H-F Brüller´a mozna zajrzec tutaj:

http://www.brueller-info.de/html/marine.htm
l

rychu40 - Wto Lut 26, 2008 9:09 pm

Taki stary pasażer "Sirene" ( fragment zdjęcia z ok. 1910)
grek - Nie Mar 16, 2008 7:32 pm

roland napisał/a:
I jeszcze jedna nieznana fotografia

Ciekawostka, bo umnie Gazella jest biała!
Mam w posiadaniu wiele różnych okrętów niemieckich i też polskie na starych fotach.M.in. pancernika Schleswig Holstein w Gdańsku podczas ataku na Westerplatte, z nad Motławy, Stoczni Gdańskiej i inne. Także zdjęcia samolotów niemieckich i inne.

Ponury2 - Nie Mar 16, 2008 8:10 pm

Z tym "okrętem patronackim Gdańska" U-407 ciekawa sprawa. Czy były jeszcze jakieś inne niemieckie U z herbem Gdańska?

Jestem świeżo po ponownej (po latach) lekturze "DasBoot" i faktycznie, coś takiego jak "miasta matki dla U" było w Kriegsmarine normą.

Sabaoth - Nie Mar 16, 2008 9:11 pm

Nie wiem, czy to ten sam. Poniżej U-407.





Oba zdjęcia pochodzą z Danziger Hauskalender i tak zostały opisane. Według mnie są to ujęcia dwóch różnych łodzi podwodnych, drugie zdjęcie może ewentualnie pokazywać tą samą łódź, co w pierwszym poście tego wątku.

Ponury2 - Sro Mar 26, 2008 5:19 pm

Historia U 407 :) Zbudowany w Gdańsku :)

http://uboat.net/boats/u407.htm

Cytat:
Sunk 19 Sept, 1944 in the Mediterranean south of Milos, in position 36.27N, 24.33E, by depth charges from the British destroyers HMS Troubridge and HMS Terpsichore and the Polish destroyer Garland. 5 dead and 48 survivors


Historia zatoczyła koło. W zatopieniu brał udział polski niszczyciel 8O

http://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Garland

Cytat:
W trakcie (...) działań 19 września 1944 roku wraz z innymi okrętami zatopił niemiecki okręt podwodny U-407, odgrywając w tym główną rolę.


Kolego Filejski, specjalnie dla Ciebie. Tak, ta rybka to był znak flotylii :)

http://uboat.net/flotillas/9flo.htm


O innych okrętach podwodnych zbudowanych w Gdańsku, wraz z ich seriami:

http://uboat.net/technical/shipyards/danziger.htm


Sabciu, ciekawe co to za kółka olimpijskie na kiosku kolejnego? Może jacyś sportowcy z Berlina 1936 roku na nim pływali? :) A może jakaś olimpijska flotylla? :)

Ponury2 - Pon Mar 31, 2008 4:57 pm

Jednak te koła olimpijskie to malowanie tego samego okrętu:

http://www.uboataces.com/ref-insignia32.shtml

abacaba - Czw Kwi 03, 2008 4:29 pm
Temat postu: Re: Gdańskie statki i okręty
Z domowego albumu. Podpisane „Zoppot 1929”.
renekk - Nie Kwi 06, 2008 8:28 am
Temat postu: Flettner - Rotor
Najbardziej oryginalną jednostką pływającą związaną w jakimś stopniu z Gdańskiem był chyba statek "Buckau" (nazwany następnie "Baden - Baden"), napędzany dwoma rotorami systemu Antona Flettnera. Przebudowany w 1924 roku w kilońskiej Germaniawerft z trzymasztowego szkunera, w swój dziewiczy rejs wypłynął w lutym 1925 roku z Gdańska do szkockiego Grangemouth. Już w swoim pierwszym rejsie, w ciężkim sztormie, dowiódł wyższości napędu Flettnera nad tradycyjnym ożaglowaniem. Niestety, przełom w okrętownictwie nie nastąpił - zwyciężył napęd mechaniczny nad wiatrowym...
I jeszcze jedna ciekawostka: eksperymentalny model statku o długości ok. 1 m, testowany przez Flettnera na berlińskim Wannsee nosił nazwę "Danzig".

Ponury2 - Nie Maj 25, 2008 3:06 pm

Cała strona zdjęć z wodowania U-410 w Stoczni w Gdańsku. W tle zabudowania portowe, w tym chyba ten dźwig-żuraw Hagemann czy coś takiego :wink:

http://www.uboataces.com/history-gallery3.shtml

O samym U-410:

http://uboat.net/boats/u410.htm

feyg - Sob Lip 19, 2008 12:25 pm

Ciekawa strona o S.M.S. Danzig




Oddział desantowy

"życie pokładowe"

Kajuta oficerska

feyg - Sob Wrz 06, 2008 8:39 pm

"Paul Benecke" raz jeszcze:
feyg - Sob Gru 20, 2008 1:46 am

Jeszcze jedna fotka przedwojennej polskiej pogłębiarki "Gdańsk" zacumowanej w porcie helskim:
Ponury2 - Nie Gru 21, 2008 10:53 am

Okręt podwodny "U 302" odczas postoju w Gdańsku :)


http://cgi.ebay.pl/4-Foto...A1%7C240%3A1318

pumeks - Nie Gru 21, 2008 11:24 am

Nie wygląda mi to na Gdańsk
Ponury2 - Nie Gru 21, 2008 3:04 pm

A dlaczego? Nabrzeże jak inne u nas, w tym czasie okręt był w składzie gdańskiej flotylii :)
pumeks - Nie Gru 21, 2008 6:57 pm

Powiem inaczej: zaproponuj, które nabrzeże by to twoim zdaniem miało być :%
Ponury2 - Nie Gru 21, 2008 7:35 pm

Podpadałoby pod Nowy Port, ewentualnie pod Magazyny Amunicyjne na Westerplatte ?! Ta latarnia w tle pasuje do tej z NP ?!
pumeks - Nie Gru 21, 2008 8:53 pm

Z basenu amunicyjnego na W-tte raczej nie widać takiego przestworu wód.
Jeżeli nawet na zdjęciu w tle jest jakaś latarenka (albo inny znak nawigacyjny) to najwyraźniej nie jest połączona z lądem - dlatego nie jest to ta z Nowego Portu, która stoi na końcu długiego falochronu połączonego z Westerplatte.
Podtrzymuję zdanie, że to nie jest port gdański. Ale może Gdynia? przykład wspomnień Ewy Krutein, i paru innych Niemców wskazuje, że w okresie wojny port w Gdyni traktowano niekiedy jako część portu gdańskiego.

Dostojny Wieśniak - Nie Gru 21, 2008 11:07 pm

A nie jest to główka falochronu? W prawo od niej coś jakby falochron majaczy. :???:
crolick - Pon Gru 22, 2008 1:03 pm

IMO to jest Hel
feyg - Pon Gru 22, 2008 3:06 pm

Może w końcu czas na to aby wrzucić to zdjęcie :hihi:
Marek T - Pon Gru 22, 2008 9:07 pm

pumeks napisał/a:
Ba, nawet kilka lat temu był taki cykl w lokalnym dodatku "Gazety Wyborczej". Ale niestety nie wycinałem tego, a w internetowym archiwum nic mi się nie udało znaleźć. :II

Te odcinki publikował "Głos Wybrzeża". Autorami byli W. Danielewicz i ś.p. M. Cieślak.

Pozdrowienia,
Marek Twardowski

Jerzy Makieła - Pon Gru 22, 2008 9:45 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A nie jest to główka falochronu? W prawo od niej coś jakby falochron majaczy. :???:


To mi wygląda na falochron wyspowy...

Dostojny Wieśniak - Wto Gru 23, 2008 1:36 am

Portu gdańskiego nie znam, to nic mądrego nie powiem. Może widok tego jak się zdaje falochronu pomoże?
Nauticus - Czw Gru 25, 2008 5:40 pm

Takiego miejsca nad Zatoką Gdańską długo by szukać. Na nabrzeżu siedzą dzieci - zbyt spokojnie jak na bazę U-Bootów.
tobocian - Sob Gru 27, 2008 11:52 am

W porcie gdańskim takiego falochronu nie ma :???:
Nauticus - Pon Gru 29, 2008 5:03 pm

Oznakowanie na kiosku okrętu wskazuje, że był on, w tym momencie, jeszcze własnością stoczni - w okresie prób eksploatacyjnych i szkolenia przyszłej załogi. Po zakończeniu prób mógł być przekazany Kriegsmarine jako okręt bojowy. Wtedy na kiosku pojawiłby się nr taktyczny i symbol flotylli. Szkoły podwodniaków do ćwiczeń używały okrętów wycofanych z flotylli bojowych. Były to jednostki przestarzałe lub o niższej wartości bojowej (uszkodzone lub osłabione). Oznakowanie okrętów szkolnych było inne -były to różne figury: czarne i białe, odpowiednio na białym lub czarnym tle. Wracając do "baranów" okręt ze zdjęcia może cumować w Piławie (Pillau, Bałtijsk). Jeszcze nie mam dowodów na poparcie tej opinii, jednak otwarta przestrzeń za falochronem i znajdujące się na nim dwa znaki nawigacyjne( mogące sugerować wzdłużne oznakowanie toru wodnego). Ponieważ akweny ćwiczebne i treningowe flotylli z Gdańska, Gdyni i Piławy zawierały się na wodach Zatoki Gdańskiej między półwyspami: Hel i Taran, to obecność tego okrętu w Piławie była wielce możliwa.
Nauticus - Pon Gru 29, 2008 5:19 pm

To dzisiejszy widok portu w Bałtijsku, może w przepastnych archiwach forumowiczów znajdą się obrazy dawnego portu w Pillau.
bambuko - Pią Sty 02, 2009 12:41 am

Zdjecie to jest w ksiazce "Anstriche und Tarnanstriche der deutschen Kriegsmarine", wydawca Bernard & Graefe Verlag, 1997 (autorzy Jung, Dieter, Abendroth, Arno and Kelling, Norbert).
Podobno to jest Baltyk, poznym latem 1942 podczas prob odbiorczych przez Ubootabnahmekommando.
Jezeli chodzi o Pillau, to tutaj sa interesujace zdjecia:
http://www.uboatarchive.n...riebolinOne.htm

Chris

feyg - Pon Sty 12, 2009 2:43 am

Dwa exlibrisy (?) 8 Szkolnej Flotylli U-Bootów. Na pierwszym z nich najprawdopodobniej autograf ówczesnego dowódcy Korv.kapt. Wernera von Schmidta
źródło1
źródło2

feyg - Sob Sty 17, 2009 1:03 pm

Parowiec Oliva (Hapag, 1921r)
źródło

feyg - Nie Lut 08, 2009 2:13 pm

AvM napisał/a:
zbud. 1896 J.W.Klawitter #204
154 NRT 181 dwt 44,90-6,70/11,20-1,95m

1896 DANZIG Johannes Ick, Gdansk
1910 DANZIG BSA , Bydgoszcz
1920 GDAŃSK Lloyd Bydgoski, Bydgoszcz
1939 EDZUARD KRAUSE BSA , Bydgoszcz
1945 GDAŃSK Lloyd Bydgoski, Bydgoszcz
1949 GDAŃSK Żegluga Bydgoska
1971 złomowany


AvM


I zdjęcie powojenne holownika Gdańsk wypatrzone w Naszej Klasie na galerii Rycha40 :== dla autora!

Holownik Gdańsk GALERIA
Historia holownika
Model holownika

rychu40 - Nie Lut 08, 2009 3:56 pm

feyg napisał/a:
I zdjęcie powojenne holownika Gdańsk wypatrzone w Naszej Klasie na galerii Rycha40 :== dla autora!

Jeszcze tylko dodam że zdjęcie wykonano w 1966 podczas spacerku brzegiem Wisły w Toruniu. Widząc zbliżający się holownik poprosiłem kolegę żeby zrobił zdjęcie naszej grupy i ujął również statek. I jesteśmy po lewej stronie tego wykadrowanego zdjęcia. Na naszej-klasie do wglądu całość. :)

feyg - Pią Kwi 24, 2009 8:39 pm

Powojenna ciekawostka z lat 70-tych.
AvM - Pon Maj 04, 2009 4:14 pm

pm ADRIANA DJNS
Mai/16.6.1949 Glommens MV, Fredrikstad (123)
394/179 1116/506 ­ -
47,04‑7,35‑3,00‑2,410 m ­
1 Mot. 2Te 7x320/380 1050 (500)
1944/49 Gebr. Sulzer, Winterthur 9 (Pas ?)

"Hjörungavag" Möre og Romsdal Fylkesbätar, Molde (NOR).
1953 Heimathafen Alesund.
1963 "Hankö" B. Svendsen, Fredrikstad.
(4.11.1964) “Adriana” Stadtverkehr Eckernförde (H.& H. Bügler OHG), Eckern­förde (DEU).
1970 Lindinger Linien GmbH, List.
3.2.1971 W. Freter.
17.3.1971 "Stadt Danzig”.
(30.4.1971) Heimathafen Heiligenhafen.
18.12.1972 W. Freter jr.
3.8.1973 (März 1973 schon gemeldet) “Fehmarn" Heimathafen Burgstaaken.
12.9.1974 “Stadt Danzig” Heimathafen Heiligenhafen.
15.4.1976 W. Freter sen.
10.5.1976 "Stadt Maribo”.
13.6.1977 F. Bruhn.
12.8.1977 Heimathafen Maasholm.
1979 “Stadt Nordenham” H. H. Simon, Bremerhaven.
1980 Seetouristik Simon KG.
1981 an die Kette gelegt, da von der Stadt Bremerhaven behindert und die später zu Schadensersatz verurteilt wurde.
Mai 1984 zum Abbruch verkauft an H. Schwarting in Bardenfleth, der zum 18.9. gemeldet wird.

W.Danielewicz - Nie Lut 28, 2010 12:42 am

Podaje tu historię statku [holownika] "GDAŃSK" gdyż ta zamieszczona tu jest no powiedzmy nieścisła.

NAZWA STATKU: „GDAŃSK”

POPRZEDNIE NAZWY: ex. „EDUARD KRAUSE”; ex „GDAŃSK”; ex „DANZIG”
TYP STATKU: HOLOWNIIK PAROWY BOCZNOKOŁOWY
ROK BUDOWY: 1896
STOCZNIA: J.W. Klawitter Werft, Danzig. [Niemcy]
NR. BUD.: 204

DANE TECHNICZNE:
1935
długość: 44,95 m ; szerokość: 12,06 m; zanurzenie minimalne: 0,60 m ; zanurzenie max.: 1,10 m.
uciąg 1000 t; ładowność: 110 t.
1947
długość całkowita: 44,98 m; długość m.p.: 40,90 m; szerokość: 6,64 m; szerokość z tamborami: 12,06 m; wysokość burt: 2,0 m; wysokość nierozbieralna: 4,60 m; zanurzenie min.: 0,61 m; zanurzenie max.: 1,20 m.; nośność: 181 t.
1953
długość całkowita: 44,98 m; szerokość: 6,79 m; szerokość z tamborami: 12,03 m; wysokość burt: 2,05 m; wysokość nierozbieralna: 4,96 m; zanurzenie min.: 0,72 m; zanurzenie max.: 0,95 m.; nośność: 59,1 t.
nośność:42,294 t
1966
długość całkowita: 44,98 m; długość m.p.: m; szerokość: 6,79 m; szerokość z tamborami: m; wysokość burt: 2,00 m; wysokość nierozbieralna: 4,96 m; zanurzenie: 0,95 m.; nośność: 59 t.
nośność; 26 t
SILNIKI GŁÓWNE:
1 maszyna parowa dwucylindrowa produkcji J.W. Klawitter, Danzig z 1897 r. o mocy 250 KM roku przy 45 obrotach na minutę. Średnica cylindrów: 462mm i 820 mm skok tłoka 1000 mm.
1 prądnica o mocy 3,8 kV dająca prąd stały o napięciu 24 V.
KOTŁY PAROWE:
1939 r.
1 kocioł parowy dwu płomieniówkowy produkcji: W. Fitzner Sp. z o.o., Siemianowice Śl. z 1938 r; numer fabryczny - 6523, powierzchnia ogrzewania: 95,7 m2; ciśnienie: 10 atm.
INNE DANE:
materiał budowy: dno: stal; burt: stal; pokład: stal
kadłub nitowany o poprzecznym systemie wiązań.
napęd: dwa boczne koła łopatkowe Morgana; prędkość na wodzie stojącej z ładunkiem 8 km/godz.; pusto: 11 km/godz.; załoga: 7 osób; zdolność przewozowa 180 osób [1936 r.] i 250 [1947 r.]
PORT MACIERZYSTY:
Bydgoszcz.
ARMATOR:
P.P. Żegluga Bydgoska, Bydgoszcz.
NUMERY REJESTRACYJNE:
149 [BSR Danzig];1308 [P.Z.W. Bydgoszcz] 398 [BSR, Bromberg]; 6261 [P.Z.W. Bydgoszcz]; 318 [ R.D.W. Bydgoszcz]; Bg-I-80 [I.Ż.Śr., Bydgoszcz]
RYS HISTORYCZNY

Zbudowany na zamówienie niemieckiej gdańsko-hamburskiej firmy Johannes Ick i przekazany jej 31.12.1896 r. Nazwany został „DANZIG”. Eksploatowany był na trasie Danzig – Warszawa gdyż armator jako jeden z nielicznych posiadał koncesję rządu rosyjskiego na uprawianie żeglugi na rosyjskiej Wiśle. Holował barki oraz sam przewoził ładunki w skrzyniach i beczkach gdyż posiadał w części dziobowej ładownie a także urządzenia załadunkowe. W 1908 roku otrzymał oświetlenie elektryczne poprzez zainstalowanie parowego agregatu prądotwórczego, który wytwarzał prąd o napięciu 12 V. Trasę: Danzig-Warszawa-Danzig holownik nieprzerwanie pokonywał prawie do lipca 1914r. Z chwilą wybuchu I wojny światowej „Danzig” eksploatowany był na liniach do Bromberg [Bydgoszcz]. Po zajęciu w lipcu 1915 roku Warszawy przez wojska niemieckie została utworzona Schiffahrtsabteilung des Feldeisenbahnwesens, (w skrócie, FECH) której zadaniem było zaopatrywanie wojsk w zapasy żywności, amunicji oraz transport rannych między innymi drogami wodnymi. W tym celu wykorzystywano holowniki i barki prywatnych armatorów, które zostały zarekwirowane i zmilitaryzowane. „Danzig” holował barki na trasie Warszawa-Thorn [Toruń] oraz Warszawa-Płock i podlegał komendanturze FECH w Warszawie.
Po zakończeniu wojny holownik został zwrócony swojemu właścicielowi i powrócił do Gdańska. Po powstaniu państwa polskiego w listopadzie 1918 r. dawna granica niemiecko-rosyjska stała się granicą niemiecką- polską i rząd Polski nie przyznał koncesji na pływanie taboru firmy Johannes Ick do Warszawy, wówczas „Danzig” zatrudniony został w rejonie Dolnej Wisły między innymi w ramach amerykańskiej misji żywieniowej ……. holował barki z żywnością z Danzig do Nieszawy gdzie odbierały je holowniki polskie. Po przejęciu Pomorza w styczniu 1920 roku powstała w miejscowości Czatkowy koło Tczewa nowa granica na Wiśle pomiędzy Polską a Wolnym Miastem Gdańsk i ruch jednostek niemieckich i gdańskich po Wiśle będącej w administracji polskiej mógł odbywać się tylko na zasadzie tranzytu. Wówczas Johannes Ick rozpoczął wysprzedaż swojego taboru. Dokładnie 12 maja 1921 roku statek nabył gdański armator Gustav Pohlmann za 18.500 guldenów. W marcu 1926 roku nasz bohater zatrudniony jest przy holowaniu lichtug z węglem, które przekazywane są w ujściu Wisły pod Schiewenhorst [dz. Gdańsk-Świbno] a holowane z Tczewa, gdzie były ładowane. I tak wiadomo, że 17 marca „Danzig” przejął od holownika „Angora” lichtugi i przeholował je do Tczewa, po czym 26 marca załadowane przeholował do Schiewnhorst. Był to pierwszy transport węgla nowo powstałego Towarzystwo „Żegluga Wisła – Bałtyk” w Tczewie zajmującego się eksportem węgla w oparciu o port tczewski. Holownik „Danzig” był dzierżawiony przez wyżej wspomnianą firmę. W dniu 10 maja 1928 r. holownik zakupił Lloyd Bydgoski S.A. z Bydgoszczy i przemianował go na „GDAŃSK”. Poddany został remontowi i przebudowie, między innymi zlikwidowano bom rufowy, a zamontowano składany maszt sygnalizacyjny, szalupę przeniesiono z rufy na dziób, zmieniono zabudowę świetlika maszynowni w części dziobowej oraz przebudowano pomieszczenia w nadbudówce na śródokręciu. Nowy armator eksploatował „Gdańsk” na Wiśle w oparciu o porty w Toruniu, Włocławku, Płocku oraz w Gdańsku. Od 1932r. do wybuchu wojny statkiem dowodził gdańszczanin Edmund Schmidt. W marcu 1933 roku „Gdańsk” został obciążony hipoteką na kwotę 22.800 guldenów za długi armatora wobec Górnośląskich Zjednoczonych Kopalń Węgla „Progress” w Katowicach, kwotę tę z odsetkami uregulowano dopiero w 1936 .r. Rok wcześniej zmienił port macierzysty z Danzig na Bydgoszcz. We wrześniu 1939 r. holownik jako mienie polskiego armatora zajęła niemiecka policja wodna (Wasserschutzpolizei) w Danzig a potem przekazany został do der Kommisärische Verwälter der Haupttreuhanstelle Ost für Binnenschiffahrt des Weichselstromgebietes, Danzig. Przekazany w dniu 28 czerwca 1940 r. Bromberger Schleppschiffahrt A.G., Bromberg wtedy też nazwę statku zmieniono na „EDUARD KRAUSE” .. Jego zatrudnienie nie zmieniło się pływał na Wiśle, brał udział przy odbudowie mostów we Leslau [Włocławek] i Thorn a także holował barki w relacji Danzig-Warszawa. Sam zabierał towary w postaci ról papieru z celulozy w Leslau. Potrafił holować w nurcie Wisły od 8 do 9 barek o załadunku 300 t. lub 4-5 o większej ładowności. Statkiem w okresie okupacji dowodził wytrawny fachowiec, dla, którego, nie było rzeczy niemożliwych a mianowicie S. Ziętara. Potrafił on przeprowadzić holownik przez mieliznę o ile jej długość nie była większa od długości statku. Gdy nad mielizną było około 70 cm wody, holownik miał około 85 cm zanurzenia spuszczone barki przepłynęły w dół Wisły samospławem. Kapitan Ziętara oddalał się od mielizny, rozpędzał statek całą naprzód a tuż przed progiem mielizny, rozpędzał statek całą naprzód a tuż przed progiem mielizny, który trzeba było wyczytać z wody zatrzymywał maszyny. Holownik siłą bezwładności docierał do mielizny a nadchodząca od rufy wytworzona fala przenosiła statek przez piach. W lutym 1945 roku „Eduard Krause” przejęty został przez Armię Czerwoną i do kwietnia zatrudniony był przez jednostki saperskie przy budowie drewnianego mostu drogowego w Chełmnie a potem obsługiwał przeprawę wojsk sowieckich koło Tczewa. W dniu 10 maja 1945 r. holownik przejął Komisariat Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, powrócono do nazwy GDAŃSK”. Przekazany w czerwcu Okręgowemu Urzędowi Likwidacyjnemu w Bydgoszczy został wydzierżawiony Polskiej Żegludze Państwowej w Bydgoszczy. W sierpniu 1945 r. wyruszył jako pierwszy holownik z barkami na holu do Warszawy dostarczając do stolicy transport mąki, cukru i ziemniaków. Trasa rejsu wiodła z Tczewa, szlak wodny był nie oznakowany, a zwalone mosty znacznie utrudniały rejs. Potem w latach 1946 – 1947 „Gdańsk” zatrudniony był przy wywozie gruzu z Warszawy na budowle regulacyjne pod Modlinem i Nieszawą. W międzyczasie, bo w 1946 r., o holownik upomniał się reaktywowany Lloyd Bydgoski i holownik został mu zwrócony. W tym okresie kapitanem holownika był Jan Ziętarski.
W 1948 r. po upaństwowieniu środków transportu jednostka została przekazana do Państwowowej Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Ekspozytura w Bydgoszczy. W 1951 r. Przedsiębiorstwo Państwowe Żegluga na Wiśle, Ekspozytura Rejonowa w Bydgoszczy staje się kolejnym armatorem statku. W 1952 r. skierowany został na remont do Toruńskiej Stoczni Rzecznej w Toruniu, który trwał do 1954 r. W stoczni w zasadzie wykonano nowy kadłub dokonując nowego rozstawu wręg. Wymieniono windę parową manewrowo-kotwiczną, wstawiono nowy agregat prądotwórczy dający prąd o napięciu 24 V, zmieniono zejściówki do pomieszczeń mieszkalnych pod pokładem, a także rozkład pomieszczeń socjalno-bytowych załogi, przystosowując je do żeglugi całodobowej. W tym celu zlikwidowano ładownie w części dziobowej, zwiększono ilość iluminatorów. Przebudowano nadbudówkę na śródokręciu powiększając ją zmieniono również sterówkę. W trakcie tych modernizacji zwiększony został ciężar własny i wzrosło zanurzenie do 0,94 m w wyniku, czego „Gdańsk” stracił nieco na swych walorach eksploatacyjno-nawigacyjnych. Remont zakończono w lipcu 1954 r. i statek powrócił na Wisłę gdzie pływał w nowopowołanej P.P. Bydgoska Żegluga na Wiśle, w Bydgoszczy. Od 1955 r. statkiem dowodził kapitan Dąbrowski. na trasie Przegalina-Płock, potem eksploatowano go na linii Gdańsk-Brdyujście. W 1963 roku po raz ostatni holownik zmienia właściciela, zostaje nim P.P. Żegluga Bydgoska w Bydgoszczy. Cztery lata później wycofany został z eksploatacji i przeznaczony na złom. W 1969 r. w Bazie Remontowej Żeglugi Bydgoskiej zdemontowano tambory, koła łopatkowe oraz nadbudówki, po czym zaholowano go do Czarnkowa gdzie ostatecznie złomowano go w 1970 r. W sumie „Gdańsk” przepracował 71 lat na jednej tylko rzece można powiedzieć, że był wierny Wiśle”, Ponadto przez ten okres trzy razy zmieniał nazwę, nosił pięć bander i aż 13 razy zmieniał właścicieli. Był zaliczany do najlepszych holowników parowych na Wiśle w okresie zarówno przed wojnami jak i po wojnie mimo przebudowy.


© OPRACOWAŁ: Waldemar Danielewicz Gdańsk 25 października 2007.

W.Danielewicz - Nie Lut 28, 2010 12:49 am

A A tu jeszcze jeden gdański statek

NAZWA STATKU: „F. JANTZEN-14

POPRZEDNIE NAZWY: ex. „ALICE”
TYP STATKU: BARKA TOWAROWA BEZ NAPĘDU [WĘGLARKA]
ROK BUDOWY: 1882
STOCZNIA: J.W. Klawitter Werft, Danzig [Niemcy]
NR. BUD.: 102

DANE TECHNICZNE:
1882
długość całkowita: 44,20 m; długość m.p.: 43,80 m; szerokość całkowita: 6,80 m; wysokość burt: 2,05 m; wysokość statku: zanurzenie: 0,65 m; zanurzenie max.: 1,12 m; nośność: 231 t.
1943
długość całkowita: 44,42 m; szerokość całkowita: 6,87 m; wysokość burt: 2,05 m; wysokość statku: zanurzenie: 0,65 m; zanurzenie max.: 1,50 m; nośność: 385 t.
SILNIKI GŁÓWNE:
1 maszyna parowa podwójnego rozprężania J.W. Klawitter Werft, Danzig. 1881; 2 cylindrowa o mocy 180 KM
KOCIOŁ PAROWY
1 kocioł parowy płomieniówkowy; producent: J. W. Klawitter Werft, Danzig 1882; cieśn.. 10 atm.
INNE DANE:
materiał budowy: dno: stal; burt: stal; pokład: drewno, dwa maszty.
kadłub nitowany o poprzecznym systemie wiązań.
napęd: 2 tylne koła napędowe; załoga: 7 osób [jako holownik] jako barka bez załogi; prędkość około 12 km/godz.
PORT MACIERZYSTY:
Danzig
ARMATOR:
Franz Jantzen, Danzig.
NUMERY REJESTRACYJNE:
BSR Graudenz 3; BSR Danzig 303

RYS HISTORYCZNY

Zbudowany jako statek towarowo-holowniczy dla grudziądzkiego armatora Juliusa Raschkowskiego nazwany został „ALICE”
pływał na trasie Danzig - Thorn [Gdańsk- Toruń]. W 1903 roku statek bez zmiany nazwy zakupił August Zedler z Elbląga. Statek pływał z Elbląga do Gdańska a także do dzisiejszego Kaliningradu wówczas Kőnigsberg. Trzy lata później statek odkupuje gdańsko-hamburska firma Johannes Ick zmieniając port mac. na Danzig. [Gdańsk]. W 1915 roku „Alice” została skierowane na remont do stoczni A & W. Wojan Schiffswerft w Gdańsku. Ponieważ koszt remontu był nie do przyjęcia dla armatora statek odsprzedano stoczni ta po wymontowaniu kotła sprzedała go stoczni F. Schichau’a w Gdańsku został on zamontowany na statku „Columbus” jako kocioł pomocniczy. W 1918 roku kadłub został przeznaczony na sprzedaż. Zakupił go Franz Jantzen z Gdańska i polecił przebudować na barkę bez napędu. Nazwana „F. JANTZEN-14” służyła jako węglarka. Istniała jeszcze w 1943 roku. Dalszy los nieznany.

© OPRACOWAŁ: Waldemar Danielewicz Gdańsk 05 listopada 2009r..
przedruk za podaniem źródła i autora.

W.Danielewicz - Pon Mar 01, 2010 11:35 am

Witam !
mam prośbę przygotowuje dość obszerny artykuł o statku "Paul Beneke" w związku z tym potrzebuje informacji a mianowicie w którym numerze 30 Dni pisano o tym statku lub zamieszczono jakieś fotki. Będę wdzięczny za pomoc. A na marginesie podam że statek ten mógł zabrać na pokład 600 pasażerów, tak to wynika z dokumentów statkowych.

W.Danielewicz - Pon Mar 01, 2010 2:50 pm

Rysunek "Paula Beneke" przeznaczony do artykułu o tym statku.




pumeks - Pon Mar 01, 2010 3:06 pm

W.Danielewicz napisał/a:
Witam !
mam prośbę przygotowuje dość obszerny artykuł o statku "Paul Beneke" w związku z tym potrzebuje informacji a mianowicie w którym numerze 30 Dni pisano o tym statku lub zamieszczono jakieś fotki. Będę wdzięczny za pomoc. A na marginesie podam że statek ten mógł zabrać na pokład 600 pasażerów, tak to wynika z dokumentów statkowych.

Fotki były pewnie w niejednym numerze "30 dni". Postaram się zrobić research dziś lub jutro.

W.Danielewicz - Wto Mar 02, 2010 11:29 am

Fajnie ! :D Będę bardzo zobowiązany

Pozdrawiam

pumeks - Czw Mar 04, 2010 10:06 pm

Przerzucanie starych numerów zajęło mi trochę dłużej niż planowałem, i jeszcze nie wszystko przerzuciłem. Ale znalazłem dwie dosyć istotne wzmianki o S/S "Paul Beneke":
nr 32 (czerwiec 2001) artykuł Tadeusza Głuszki "Bitwa białych flot". Zdjęcie "Benekego" na tle stanicy wodnej na Ołowiance i opis w artykule;
nr 70 (marzec/kwiecień 2007) artykuł N. i W. Borzestowskich "Klawitter kojarzy się z morzem". To samo, co poprzednio, zdjęcie bocznokołowca i trochę opisu - ale z informacją, jakoby było na nim 70 miejsc pasażerskich.

W.Danielewicz - Sob Mar 06, 2010 7:38 pm

Bardzo dziękuję za okazaną pomoc. Co do miejsc pasażerskich do maksymalnie Paul Beneke zabierał do 600 osób jak już pisałem.
W.Danielewicz - Nie Mar 07, 2010 8:16 pm

Holownik "DANZIG"


W.Danielewicz - Nie Mar 14, 2010 11:01 pm

Poniżej zdjęcie statku "Eckhardt" zrobione w Gdańsku. Niestety nie mogę umiejscowić gdzie.


pumeks - Nie Mar 14, 2010 11:09 pm

Gdyby ten dach widoczny nad sterówką należał do Baszty pod Zrębem, to mielibyśmy kanał wzdłuż ul. Toruńskiej... ale to może być fałszywy trop :hmm:
W.Danielewicz - Nie Mar 14, 2010 11:47 pm

Hmm rzeczywiście o tym nie pomyślałem :hmm:
Anker - Pon Mar 15, 2010 12:07 am

pumeks napisał/a:
fałszywy trop

Nad drzewami po prawej stronie zdjęcia widac coś co wygląda jak szczyty jednej z wież Koszar Wiebego przy dzisiejszej ul. Augustyńskiego.
Tylko ten budynek po lewej stronie zdjęcia....
Czy przy moście na ul. Toruńskiej stał taki obiekt?

abernacka - Pon Mar 15, 2010 7:54 am
Temat postu: Re: Gdańskie statki i okręty
Sabaoth napisał/a:
Moi kochani, poszukuję wszelkich informacji i zdjęć statków związanych z Gdańskiem. W szczególności informacji o Paul Beneke i MS Hansestadt Danzig, jak również o innych statkach i okrętach, które nosiły nazwę Danzig lub Gdańsk.


W dniu dzisiejszym do portu w Gdyni zawinie statek DANZIGERGRACHT.
Foto ów statku: http://www.shipspotting.c...php?lid=1067443

W.Danielewicz - Pon Mar 22, 2010 3:23 pm

Ciekawe zdjęcie gdańskiego statku "META" przed przebudową. A lokalizacja zdjęcia?. przypuszczam że są to tereny niedaleko dzisiejszego EC II czyli ulica Wiślna :hmm:
W.Danielewicz - Pon Mar 22, 2010 3:25 pm

A poniżej "META" po przebudowie na motorowiec
pumeks - Pon Mar 22, 2010 3:43 pm

W.Danielewicz napisał/a:
Ciekawe zdjęcie gdańskiego statku "META" przed przebudową. A lokalizacja zdjęcia?. przypuszczam że są to tereny niedaleko dzisiejszego EC II czyli ulica Wiślna :hmm:


Pudło, to są domy przy ul. Na Stępce. Chyba nawet dość dobrze zachowane do dziś. Za kominem "METY" nietynkowany budynek nr 3a należący obecnie do Muzeum Archeologicznego (załączam zdjęcie z 2006 r.)
Zdjęcie "METY" z drugiego postu oczywiście Martwa Wisła przy dawnej Stoczni Cesarskiej.

Fenix - Pon Mar 22, 2010 4:45 pm

Oj, chyba nie wszystkie :wink: :
pumeks - Pon Mar 22, 2010 7:11 pm

Faktycznie, nie wszystkie. Ale to na pewno to miejsce.

Anker napisał/a:
Nad drzewami po prawej stronie zdjęcia widac coś co wygląda jak szczyty jednej z wież Koszar Wiebego przy dzisiejszej ul. Augustyńskiego.
Tylko ten budynek po lewej stronie zdjęcia....
Czy przy moście na ul. Toruńskiej stał taki obiekt?


Stał, a nawet wciąż stoi - pod adresem Toruńska 14 - tylko teraz jest częściowo otynkowany.

W.Danielewicz - Pon Mar 22, 2010 9:15 pm

No nie :oops: ale tak to bywa. Wielkie dzięki :== Jesteście super :zgooda:
W.Danielewicz - Pon Kwi 05, 2010 2:47 pm

Kolejna fotka dwóch gdańskich statków ten pierwszy to NORBERT BARLICKI a drugi PIOTR ŚCIEGIENNY. Fotografię wykonano przy przystani Żeglugi Gdańskiej przy ul. Wartkiej. Zwraca uwagę budynek za "Ściegiennym" którego już dziś niema.
pumeks - Pon Kwi 05, 2010 10:39 pm

Ciekawe, czy to NORBERT BARLICKI tak dymił:
W.Danielewicz - Wto Kwi 06, 2010 10:07 pm

Tak to dymi NORBERT BARLICKI. Pewną zagadką jest dla mnie holownik z lewej strony. Czy jest możliwość otrzymania na priv. adres mailowy lepszego skanu. Tylko do użytku własnego.
Dostojny Wieśniak - Sro Kwi 07, 2010 7:58 pm

Współczesny ale już historia. Ostatni taki kuter, odholowany do Kołobrzegu. Po remoncie robił będzie za muzeum. No nie mogłem się oprzeć. :)
Piotr - Czw Kwi 08, 2010 5:26 pm

Może wie ktoś, co to za stateczek w tle rodzinnej fotki?
Piotr

Sabaoth - Czw Kwi 08, 2010 6:06 pm

Sandra? A może Kasandra :hihi:
pumeks - Czw Kwi 08, 2010 7:34 pm

Myślę, że S/S Aleksandra :D Ale poczekajmy na eksperta.
renekk - Czw Kwi 08, 2010 7:52 pm

To może być "Aleksandra", późniejszy "Karol Wójcik". Zdjęcie chyba pochodzi z okresu 1946-49, bo na kominie statku jest znak armatora "Żegluga Gdańska MZKGG".
pumeks - Czw Kwi 08, 2010 8:09 pm

A ktoś prócz "Valdemarasa" potrafi mi powiedzieć, co tu pływało (to chyba lata 50-te)?
renekk - Czw Kwi 08, 2010 9:08 pm

Najbardziej pasuje do "Ireny" (ex "Troyl"), ewentualnie "Marii" (ex "Weichselmünde").
W.Danielewicz - Czw Kwi 08, 2010 10:21 pm

Tak rzeczywiście na fotografii jest "ALEKSANDRA" póżniejszy KAROL WÓJCIK a wcześniej NEUFAHR ex GUSTAV VON HAKEN ex OBERBURGERMEISTER WITTING. Pisałem o nim w Morzach Statkach i Okrętach. Zdjęcie wykonano w pomiędzy 1947 a 1949 rokiem.
Na drugiej fotografii jest IRENA ex CZAJKA ex TROYL. Zaś uwieczniono ją w latach 1957 a 1964.

pumeks - Czw Kwi 08, 2010 10:32 pm

:== renekk i W.Danielewicz - dziękuję :^^
Mam pytanie: co wiadomo o parowcu "Jan" który przewoził pasażerów między Nowym Portem (niedaleko Dworku Fischera) a Wisłoujściem? Są może jakieś jego zdjęcia?
Poniżej dwie fotki z Forum Nowego Portu: ludzie na pokładzie, ale samego statku niestety nie widać.


W.Danielewicz - Czw Kwi 08, 2010 10:39 pm

A oto i fotka "JANINY" ex "JAN". Historia póżniej.
pumeks - Czw Kwi 08, 2010 10:41 pm

:szczena: 8O Nie spodziewałem się tak błyskawicznego odzewu, dzięki :==
W.Danielewicz - Sro Kwi 14, 2010 9:35 am

„JANINA”

POPRZEDNIE NAZWY: ex „JAN”; ex „WESTERPLATTE”
TYP STATKU: PROM PASAŻERSKI PAROWY ŚRUBOWY
ROK BUDOWY: 1884
STOCZNIA: J. W. Klawitter Werft., Danzig . [Niemcy]
NR. BUD.: 116

DANE TECHNICZNE:
1957 r.
długość całkowita: 11,71 m; szerokość całkowita: 5,66 m; wysokość burt: 1,26 m; zanurzenie: 1,80 m.
pojemność brutto: 22 RT; netto: 12 RT
SILNIKI GŁÓWNE:
1 maszyna parowa stojąca dwucylindrowa podwójnego rozprężania systemu Compoud prod.J.W. Klawitter Werft G.m.b.H., Danzig 1925r. o mocy maksymalnej 55 KM; nr. 581
KOTŁY PAROWE:
1 kocioł parowy typ szkocki prod.: J.W. Klawitter Werft G.m.b.H, Danzig rok 1939 nr 708; ciśnienie: 7 atm.
INNE DANE:
materiał budowy: dno: stal; burt: stal; pokład: stal
kadłub nitowany o poprzecznym systemie wiązań.
napęd: jedna śruba; prędkość: 11 km/h.; załoga: 5 osób; pasażerów:35
PORT MACIERZYSTY:
Gdańsk
ARMATOR:
P.P. Żegluga Gdańska w Gdańsku.
SYGNAŁ ROZPOZNAWCZY: SOCT

RYS HISTORYCZNY
Zbudowany jako prom o napędzie bocznokołowym do komunikacji w porcie a także do utrzymania połączeń z dzielnicami Gdańska położonymi nad Motławą i Martwą Wisłą. Nazwany „WESTERPLATTE”. Armatorem statku był Aleksander Gibsone. Jednostka po wybudowaniu posiadała maszynę parową o mocy 15 KM. W 1885 r. armatorem statku została firma Danziger Schiffahrts A.G., Danzig, a od 1894 roku „Weichsel” Danziger Dampfschiffahrt und Seebad A.G., Danzig. Przewoził kuracjuszy z Neufahrwasser [Nowy Port] do Westerplatte w Gdańsku. W 1907 roku zakupiony przez gdańską firmę Kaiser Wilhelm Canalverwaltung, używany do przewozu pracowników na odcinku Holm [dz. Ostrów] a Troyl [dz. Gdańsk-Przeróbka] Danziger Städtische Fähren, Danzig. W 1925 roku w ówczesnej Stoczni Wojana w Gdańsku jednostkę przebudowano na śrubowiec, otrzymał też nową silniejszą maszynę parową. Pod koniec wojny prawdopodobnie w marcu 1945 roku, statek został zatopiony w Nowym Porcie. W maju 1945 r. podniesiony z dna i przejęty przez Główny Urząd Morski w Gdańsku a następnie przez Zjednoczenie Przedsiębiorstw Państwowych w Gdańsku i skierowany do remontu do ówczesnej Stoczni Nr 4 w Gdańsku . W grudniu 1945 r. został przekazany Miejskim Zakładom Komunikacyjnym w Gdańsku, które w marcu 1946 r. założyły Żeglugę Gdańską Międzykomunalne Zakłady Komunikacyjne Gdańsk-Gdynia. Trakcja Wodna w Gdańsku. Nazwany „JAN” utrzymywał komunikację w Gdańsku na trasie: Targ Rybi – Trojan – Sianki. Od 1947 r. na linii Targ Rybny – Trojan – Holm, a następnie na linii Gdańsk Targ Rybny – Trojan – Wisłoujście – Nowy Port. Od 1948 roku na linii Dworzec Wiślany – Basen Górniczy w porcie gdańskim. W kwietniu 1949 r. w nowo powstałym Przedsiębiorstwie Żegluga Przybrzeżna w Gdańsku jako statek wycieczkowy po porcie gdańskim. Od 1953 r. w Polskiej Żegludze Przybrzeżnej w Gdańsku w rejsach wycieczkowych po porcie i do Sopotu pod zmienioną nazwą „JANINA”. W 1956 roku przejęty przez Bydgoską Żeglugę na Wiśle Ekspozytura Gdańsk-Gdynia. Wycofany z ruchu wycieczkowego i jako prom portowy powrócił na trasę w porcie gdańskim na linii Dworzec Wiślany – Basen Górniczy. W styczniu 1957 roku przejęty przez nowo powołane Przedsiębiorstwo Państwowe Żegluga Gdańska w Gdańsku. Pływał na trasie Nabrzeże Oliwskie – Westerplatte. Wycofany w 1963 roku i cztery lata póżniej złomowany w Bazie Remontowej Żeglugi Gdańskiej w Gdańsku-Stogach.

ˆ OPRACOWAŁ: Waldemar Danielewicz Gdańsk 14 kwiecień 2009.

pumeks - Sro Kwi 14, 2010 2:43 pm

Bardzo dziękuję za informacje :== :masta:
Fenix - Sro Kwi 14, 2010 6:21 pm

Nowe ujęcie GAZELLI :
W.Danielewicz - Czw Kwi 15, 2010 7:37 pm

A to co wiem na temat tego statku“GAZELLE”

TYP STATKU: pasażersko - holowniczy
ROK I MIEJSCE BUDOWY: 1894; Kroll & Busch, Memel.
POJEMNOŚĆ: brutto – 65 RT; netto – 16 RT
WYMIARY:długość-23,79 m, szerokość- 4,81 m, zanurzenie-2,14 m
SILNIKI GŁÓWNE:
1 maszyna parowa podwójnego rozprężania; dwu-cylindrowa; moc: 160 KM
PĘDNIK:1 śruba, PRĘDKOŚĆ: 15 km/godz., ZAŁOGA: 6 ludzi; PASAŻEROWIE: ? osób

PRZEBIEG SŁUŻBY:

1894: DARSS - J. J. Wallis & Sohn, Memel. [D]
1905: DARSS - Vereinigte Dampfer – Compagnien, Barth. [D]
1908: DARSS - Barther Dampfer – Compagnie, Barth. [D]
1912: GAZELLE - ‘Weichsel’ Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G., Danzig. [D]
1914.VIII.02: GAZELLE - Kaiserlischen Marine Hilfsminensuch Division, Neufahrwasser. [D]
- zwrócony 21 sierpnia.
1920: GAZELLE - ‘Weichsel’ Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G., Danzig. [DZ]
1939.IX.01: GAZELLE - ‘Weichsel’ Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G., Danzig. [D]
1941: GAZELLE - Kriegsmarine.
1945: - ewakuowany do Niemiec.
1946: GAZELLE - ‘Weichsel’ Danziger Dampschiffahrt A.G., Lübeck [D]
1951: - jeszcze istniał.
:hmm:

W.Danielewicz - Czw Kwi 15, 2010 7:51 pm

A tu ujęcie innego gdańskiego statku o nazwie "HECHT".
W.Danielewicz - Czw Kwi 15, 2010 10:32 pm

Trochę informacji o statku "HECHT".

“HECHT”

TYP STATKU: pasażerski
ROK I MIEJSCE BUDOWY: 1885; J. W. Klawitter, Danzig.{Niemcy} nr bud.120
POJEMNOŚĆ: brutto: 29 RT; netto: 20 RT
WYMIARY:długość-23,50 m, szerokość- 4,27 m, zanurzenie-1,30 m
SILNIKI GŁÓWNE:
1 maszyna parowa podwójnego rozprężania; dwu-cylindrowa; prod.J.W.Klawitter, Danzig 1885r; moc: 80 KM
PĘDNIK: 1 śruba, PRĘDKOŚĆ:?., ZAŁOGA: 4 ludzi; PASAŻEROWIE: 200 osób.

PRZEBIEG SŁUŻBY:

1885: HECHT - Alexander Gibsone, Danzig.[D]
1894: HECHT - ‘Weichsel’ Danziger Dampschiffahrt und Seebad, A.G., Danzig.[D]
1920: HECHT - ‘Weichsel’ Danziger Dampschiffahrt und Seebad, A.G., Danzig.[DZ]
1929: - przebudowa, nowa pojemność brutto:52 RT
1939.IX: HECHT - ‘Weichsel’ Danziger Dampschiffahrt und Seebad,A.G., Danzig.[D]
1941.IX.09: HECHT - skierowany do Gotenhafen (Gdynia) jako statek komunikacji wewnątrz portowej w bazie Kriegsmarine
1942.IX.15: HECHT - Kriegsmarine - 2 U-Boot - Lehr-Division, Gotenhafen.[D]
1943.IX.30: HECHT - Kriegsmarine - 25 U-Boot - Lehr-Division, Gotenhafen.[D]
1944.V.01: HECHT - Kriegsmarine - 7 KLA
1945.VI.05: HECHT - w Kiel.
IX.: HECHT - Royal Navy.[GB]
jako holownik biuro w Kiel-Wiek, dalszy los nieznany.

W.Danielewicz - Sob Kwi 17, 2010 12:40 pm

Udało mi się w swoich zbiorach odszukać jeszcze taką fotkę "Janiny". :D
pumeks - Sob Kwi 17, 2010 7:03 pm

Dziękuję :mrgreen:
P___ - Sob Kwi 17, 2010 7:54 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Współczesny ale już historia. Ostatni taki kuter, odholowany do Kołobrzegu. Po remoncie robił będzie za muzeum. No nie mogłem się oprzeć. :)


Witam! Jaki numer ma ten kuter? Niedawno dowiedziałem się, że wszystkie Morki zakończyły służbę. 15 lat temu byłem w MW właśnie na Morkach.......

Ponury2 - Sob Kwi 17, 2010 10:31 pm

I bardzo dobrze. Po co złom trzymać :hiihihi:
Dostojny Wieśniak - Nie Kwi 18, 2010 1:15 am

P___ napisał/a:
Witam! Jaki numer ma ten kuter?
433. A przy okazji zapraszam do wątku powitalnego - pierwszy na stronie głównej. :)
W.Danielewicz - Nie Kwi 18, 2010 8:55 am

A tu kolejna fotka przedstawiająca statek "Weichselmunde" na Motławie. O nim trochę póżniej.
pumeks - Sro Kwi 21, 2010 10:56 am

Chyba jeszcze nie było "FORELLE"
renekk - Sro Kwi 21, 2010 2:29 pm

Zdjęcie "Weichselmünde" pojawiło się na tym forum w wątku:
http://forum.dawnygdansk....klanych&start=0

W.Danielewicz - Sro Kwi 21, 2010 9:21 pm

“FORELLE”

TYP STATKU: pasażerski
ROK I MIEJSCE BUDOWY: 1883; J. W. Klawitter, Danzig.{Niemcy} nr bud.108
NOŚNOŚĆ:?.
WYMIARY:długość-22,50 m, szerokość- 4,27 m, zanurzenie-1,30 m
SILNIKI GŁÓWNE:
1 maszyna parowa podwójnego rozprężania; dwu-cylindrowa; prod. J.W. Klawitter, Danzig 1883r.; moc: 80 KM
PĘDNIK:1 śruba, PRĘDKOŚĆ: 15 km/godz., ZAŁOGA: 5 ludzi; PASAŻEROWIE: 180 osób

PRZEBIEG SŁUŻBY:

1882: FORELLE - Alexander Gibsone, Danzig.[D]
1894: FORELLE - ‘Weichsel’ Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G., Danzig. [D]
1920: FORELLE - ‘Weichsel’ Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G., Danzig. [DZ]
1925: - nie wykazywany w rejestrze, dalszy los nieznany.

W.Danielewicz - Nie Kwi 25, 2010 7:54 am

A teraz obiecane informacje o statku WEICHSELMUNDE.

„MARIA”

POPRZEDNIE NAZWY: ex „WEICHSELMŰNDE”.
TYP STATKU: PASAŻERSKI PAROWY ŚRUBOWY
ROK BUDOWY: 1925
STOCZNIA: J. W. Klawitter Werft G.m.b.H., Danzig . [Wolne Miasto Gdańsk]
NR. BUD.:

DANE TECHNICZNE:
1957 r.
długość całkowita: 15,20 m; szerokość całkowita: 4,22 m; wysokość burt: 1,80 m; zanurzenie: 1,45 m.
pojemność brutto: 32 RT; netto: 11 RT

SILNIKI GŁÓWNE:
1 maszyna parowa stojąca dwucylindrowa podwójnego rozprężania systemu Compoud prod.J.W. Klawitter Werft G.m.b.H., Danzig 1924r. o mocy maksymalnej 60 KM
KOTŁY PAROWE:
1 kocioł parowy typ
INNE DANE:
materiał budowy: dno: stal; burt: stal; pokład: stal
kadłub nitowany o poprzecznym systemie wiązań.
napęd: jedna śruba; prędkość: 14 km/h.; załoga: 5 osób; pasażerów:35
PORT MACIERZYSTY:
Szczecin
ARMATOR:
P.P. Żegluga Szczecińska w Szczecinie.
SYGNAŁ ROZPOZNAWCZY: SOCN
RYS HISTORYCZNY
Zbudowany jako prom do komunikacji w porcie a także do utrzymania połączeń z dzielnicami Gdańska położonymi nad Motławą i Martwą Wisłą. Nazwany „WEICHSELMŰNDE”. Armatorem statku było Danziger Städtische Fähren, Danzig. Pod koniec wojny statek został zatopiony przy dawnej stoczni Klawittera. W lipcu 1945 r. podniesiony z dna i przejęty przez Główny Urząd Morski w Gdańsku i skierowany do remontu do ówczesnej Stoczni Nr 4 w Gdańsku . W styczniu 1946 r. został przekazany Międzykomunalnym Zakładom Komunikacyjnym w Gdańsku, które w marcu 1946 r. założyły Żeglugę Gdańską Międzykomunalne Zakłady Komunikacyjne Gdańsk-Gdynia. Trakcja Wodna w Gdańsku. Nazwany „MARIA” utrzymywał komunikację w Gdańsku na trasie: Targ Rybi – Trojan – Sianki. Od 1947 r. na linii Targ Rybny – Trojan – Wisłoujście - Nowy Port Kapitanat. We wrześniu 1947 roku w stojący przy Kapitanacie Portu Gdańsk statek uderzył holownik „Bawół” zatapiając go. Na szczęście bez ofiar w ludziach. Wydobyty i odbudowany. W kwietniu 1949 r. w Przedsiębiorstwie Żegluga Przybrzeżna w Gdańsku jako statek wycieczkowy po porcie gdańskim. Po sezonie wycofany celem dokonania remontu kapitalnego kadłuba i maszyny parowej. W czasie remontu w Stoczni Północnej dokonano wymiany poszycia oraz kotła. Opracowano również dokumentację wymiany silnika parowego na motorowy do czego jednak nie doszło z przyczyn technicznych. Od 1953 r. w Polskiej Żegludze Przybrzeżnej w Gdańsku w rejsach wycieczkowych po porcie i do Sopot. W czerwcu przekazany do Ekspozytury w Szczecinie gdzie eksploatowany był jako prom na trasie: Świnoujście – Warszewo. Przez rok 1956 w P.P. Żegluga na Odrze we Wrocławiu. Ekspozytura Rejonowa Szczecin. Od stycznia 1957 roku w P.P. Żegluga Szczecińska w Szczecinie w komunikacji portowej. Wycofany w 1967 roku i złomowany.

ˆ OPRACOWAŁ: Waldemar Danielewicz Gdańsk 20 kwiecień 2007.
uzupełniono 19 września 2007.

W.Danielewicz - Nie Kwi 25, 2010 8:11 am

A tu poniżej taka ciekawostka statek "KOLKA" na Martwej Wiśle. W tle jeden z budynków po byłej stoczni Klawittera.
Jerzy Makieła - Pon Kwi 26, 2010 4:45 am

W.Danielewicz napisał/a:
A tu poniżej taka ciekawostka statek "KOLKA" na Martwej Wiśle.


Jest to jedno z większych paskudztw jakie moje oczy widziały 8O

pumeks - Pon Kwi 26, 2010 12:40 pm

Tak sobie patrzę na te malutkie parowce, Weichselmünde/Marię, Troyl/Irenę czy Westerplatte/Janinę, i się zastanawiam, ile taka jednostka zżerała węgla przy normalnym funkcjonowaniu. Podejrzewam, że nie miały zbyt wiele miejsca na węgiel i to właśnie brak możliwości zabunkrowania (tak to się określa?) większej ilości opału sprawił, że w 1945 r. nie odpłynęły na Hel, tylko pozostały w Gdańsku.
pawel.45 - Pon Kwi 26, 2010 4:38 pm

pumeks napisał/a:
... ile taka jednostka zżerała węgla przy normalnym funkcjonowaniu. Podejrzewam, że nie miały zbyt wiele miejsca na węgiel i to właśnie brak możliwości zabunkrowania (tak to się określa?) większej ilości opału sprawił, że w 1945 r. nie odpłynęły na Hel, tylko pozostały w Gdańsku.


Raczej całkowity brak opału - bo takie maszyny parowe na małych jednostkach pływających zużywały w granicach 1kg/1KM/godz przy pełnym obciążeniu ( duże były bardziej wydajne). Czyli holownik lub niewielki stateczek pasażerski z maszyną o mocy 100KM potrzebował ok 100kg węgla na godz. pracy ( to oczywiście duże uproszczenie i uogólnienie).
Pozdrawiam.

Jerzy Makieła - Pon Kwi 26, 2010 8:11 pm

pumeks napisał/a:
Podejrzewam, że nie miały zbyt wiele miejsca na węgiel i to właśnie brak możliwości zabunkrowania (tak to się określa?)


Tak się określa :D

pumeks napisał/a:
większej ilości opału sprawił, że w 1945 r. nie odpłynęły na Hel, tylko pozostały w Gdańsku.


Bez przesady, z Gdańska do Helu jest niecałe 13 mil morskich, zakładając prędkość 5 węzłów to jest niecałe trzy godziny płynięcia

renekk - Sro Kwi 28, 2010 9:36 pm

Stara Motława około 1960 roku - czy można zidentyfikować statki zacumowane przy Długim Pobrzeżu? Stoją tam chyba "Irena", "Eugenia"(?), a w głębi "Swarożyc"(?).
pumeks - Sro Kwi 28, 2010 9:43 pm

renekk napisał/a:
Stara Motława około 1960 roku

Raczej 1957-8 - wg moich informacji, w 1959 powinna już być gotowa wieża Domu Towarzystwa Przyrodniczego i zaczynała się odbudowa Bramy Mariackiej.

W.Danielewicz - Pią Kwi 30, 2010 6:40 am

Tak rzeczywiście na pierwszym planie stoi "IRENA" obok "EUGENIA" dalej "GRAŻYNA" i pogłębiarka "NOWA DRAGA".
W.Danielewicz - Sob Maj 01, 2010 7:58 am

Jeżeli chodzi o statki jak IRENA, MARIA to według dokumentacji zabierały one ca 1.5 t paliwa czyli węgla. A zużycie przy pełnej mocy maszyny parowej wynosiło ok. 65 kg/h. czyli przy pełnej prędkości mogły one nie przerwanie pływać prawie dobę a przy ekonomicznej ok 36 godz. Dlaczego nie odpłynęły na Hel, myślę że były potrzebne w komunikacji portowej i za pewnie miały odpłynąć w ostatniej chwili. Nie uległy też samozatopieniu lecz nastąpiło to w wyniku ostrzału artylerii lub odłamków bomb co można wnioskować z opisu uszkodzeń.
W.Danielewicz - Nie Maj 02, 2010 12:13 pm

Poniżej zdjęcie statku zbudowanego w 1907 roku w gdańskiej stoczni J.W. Klawitter "VICTORIA" podczas prób w Gdańsku.
W.Danielewicz - Nie Maj 02, 2010 2:24 pm

Poszukuje zdjęć statku KRANTOR, który kursował w miejscu gdzie dziś kursuje prom MOTŁAWA do CMM
W.Danielewicz - Pon Maj 03, 2010 12:36 pm

Próba rekonstrukcji statku KRANTORFAHRE ok 1935 i potem już jako NATALIA w 1947 r.
aborygen1 - Pon Kwi 11, 2011 9:08 pm
Temat postu: S.M.S. Danzig (19005)
Znalazlem to zdjecie dzisiaj na necie. Ponizej link do zdjecia o duzeeeej rodzielczosci:
http://static.myvimu.com/photo/31/6131.jpg

aborygen1 - Sob Kwi 16, 2011 4:44 pm
Temat postu: Gdansk, Motlawa 1915
bezimienne, przynajmniej dla mnie jednostki
aborygen1 - Sob Kwi 16, 2011 5:16 pm
Temat postu: Gdansk, Motlawa 1939
To zdjecie znalazlem przed chwila na necie
aborygen1 - Sob Kwi 16, 2011 7:49 pm
Temat postu: S.M.S. Danzig
Jeszcze jedno zdjecie, niestety nie wiem kiedy i gdzie zrobione
pumeks - Sob Kwi 16, 2011 7:56 pm

z pewnością nie w Gdańsku :hihi: wygląda to na Kanał Kiloński
aborygen1 - Wto Kwi 19, 2011 4:15 pm
Temat postu: holownik
Dzisiaj znalazlem toto na internecie
aborygen1 - Wto Kwi 19, 2011 4:32 pm
Temat postu: Statek żeglugi przybrzeżnej s/s "Gdańsk"
Statek "Gdańsk" budowany w stoczni gdańskiej, 1927-05
crolick - Sro Kwi 20, 2011 11:52 pm

Holownik to DANZIG, faktycznie wodowany w 1937 roku. Pewnie WD będzie więcej wiedział na ten temat :wink:
2xM - Pią Kwi 22, 2011 1:39 pm

Jak zwykle TU Berlin i Atlas zur Zeitschrift für Bauwesen. Pewnie ci co chcieli już dawno znaleźli, ale co tam :wink: :

Menażeria wiślana:

Pogłębiarka użyta przy budowie pierwszych mostów w Tczewie i Malborku

Lodołamacze Weichselstrom-Bauverwaltung (Weichsel, Ferse i Ossa)

Pogłębiarka Thor również należąca do Weichselstrom-Bauverwaltung

Zdjęcia lodołamaczy Weichsel i Frese można sobie obejrzeć Tutaj.
(Autor dziwnie znajomy :hihi: )

Fenix - Wto Sie 16, 2011 2:35 pm

Upadek floty gdańskiej według Gazety Gdańskiej z 1929r:
W.Danielewicz - Wto Paź 16, 2012 5:37 pm

"PAUL BENEKE"
W.Danielewicz - Wto Paź 16, 2012 5:38 pm

"PAUL BENECKE"
W.Danielewicz - Wto Paź 16, 2012 5:58 pm

NAZWA STATKU: „PIOTR ŚCIEGIENNY”

POPRZEDNIE NAZWY: ex „KARTUZY”; ex „DIANA”.
TYP STATKU: STATEK PASAŻERSKI
ROK BUDOWY: J.W. Klawitter Werft, Danzig. [Niemcy]
STOCZNIA: [Niemcy]
NR. BUD.: 95

DANE TECHNICZNE:
1960
długość całkowita: 23,68 m; długość mp.: 22,82 m; szerokość całkowita: 4,71 m ; wysokość burt: - 2,41 m; wysokość statku: 4,00 m; zanurzenie max: 1,65 m.; nośność: 12 t.; pojemność brutto: 61 RT; pojemność: netto: 39 RT
SILNIKI GŁÓWNE:
1881:
1 maszyna parowa podwójnego rozprężania; dwu cylindrowa; prod.: J.W. Klawitter, Danzig r. moc: 60 KM
1927:
1 maszyna parowa podwójnego rozprężania; dwu cylindrowa; prod.: Union Gieβerei, Königsberg 1925 r. moc: 80 KM; nr. fabryczny: 1765; średnica cylindrów: 201 ▪381 mm; skok tłoka: 240 mm; ilość obrotów: 180/min.
Urządzenia elektryczne: 1 prądnica o mocy 1 kW = 24 V
KOTŁY PAROWE
1926
1 kocioł parowy szkocki prod.: Union Gieβerei, Königsberg: rok prod.: 1925; numer fabr.: 16545; pow.ogrzewania: 35,6 m2; ciśnienie: 6,5 atm.
1959
1 kocioł parowy szkocki prod.: Wilke Werke A.G., Braunschweig; rok prod. 1955; numer fabr.: 6688; pow.ogrzewania: 45 m2; ciśnienie: 12 atm.
INNE DANE:
materiał budowy: dno: stal; burt: stal ; pokład: stal
kadłub nitowany o poprzecznym systemie wiązań.
napęd: 1 śruba ; prędkość: 12 km/godz..; załoga: 6 osób + 130 pasażerów.
PORT MACIERZYSTY:
Gdańsk
ARMATOR:
P.P. Żegluga Gdańska w Gdańsku
NUMERY REJESTRACYJNE:
77 [BSR Danzig]; 662 [RDW Tczew.] Gd-I-58 [IŻŚr., Gdańsk]
SYGNAŁ WYWOŁAWCZY:
SODP
RYS HISTORYCZNY
Własność firmy Carl u. Ludwig Habermann z Gdańska [Danzig], nazwany „DIANA” [D]; jako statek pasażersko towarowy pływał na wodach śródlądowych w okolicach Gdańska i Elbląga [Elbing]; W 1900 r. przejęty przez firmę Weichsel Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G. z Gdańska bez zmiany nazwy. Używany do przewozu zwierząt do rzeżni lub na targ, woził także produkty rolne. 3 września 1903 roku mając na pokładzie krowy wracał do Gdańska, na wysokości Kiezmarku [Kaesemarkt] nagła zmiana pogody połączona z ulewnym deszczem spowodowała zalanie pokładu i statek przewrócil się i zatonął bez ofiar w ludziach utopiło się 7 krów. Wydobyty i odbudowany w stoczni A.& W., Wojan Werft w Gdańsku. Przebudowany na statek pasażerski. W 1920 roku podniósł banderę Wolnego Miasta Gdańska [DZ]. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1926 r. kiedy to wymieniono maszynę i kocioł parowy. We wrześniu 1939 r. po wcieleniu Wolnego Miasta do III Rzeszy pływał pod banderą niemiecką [D]. W październiku 1941 r. armator zmienił nazwę na Weichsel Danziger Dampschiffahrt A.G. Zatopiony w marcu 1945 roku został wydobyty w 1946 roku i wyremontowany w ówczesnej Państwowych Warsztatach i Stoczni w Pleniewie. Nazwany „KARTUZY”, pływał w firmie Polskie Drogi Wodne – Żegluga Państwowa w Gdańsku. Eksploatowany z Gdańska do Elbląga. [PL]. W 1948 r. „Kartuzy” zostały przejęte przez Państwową Żeglugę na Wiśle Oddział w Gdańsku [PL] a rok później trafił do Państwowej Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu Ekspozytura w Gdańsku [PL]. Pływał na linii Gdańsk-Elblag. W 1951 roku trafia do P.P. Żegluga na Wiśle, Warszawa Ekspozytura Rejonowa w Gdańsku zmieniając nazwę na „PIOTR ŚCIEGIENNY” . Skierowany do obsługi portów Zalewu Wiślanego, otrzymał sygnał wywoławczy SODP. W 1953 r. został w Gdańskiej Stoczni Rzecznej w Gdańsku przebudowany, otrzymał nową sterówkę zlikwidowano także zabudowę rufy. W lipcu 1954 r. „Piotr Ściegienny” trafił do P.P. Bydgoska Żegluga na Wiśle w Bydgoszczy Ekspozytura Gdańsk-Gdynia. Trzy lata później statek przejmuje P.P. Żegluga Gdańska w Gdańsku. W 1960 roku wymieniono kocioł parowy. Wycofany w 1968 r. Podczas złomowania na terenie Bazy Remontowej Żeglugi Gdańskiej w Gdańsku-Stogach zatonął po raz trzeci w swej historii. Wydobyty i złomowany.

© OPRACOWAŁ: Waldemar Danielewicz Gdańsk 19 lutego 2011 r.

W.Danielewicz - Wto Paź 16, 2012 6:11 pm

"PIOTR ŚCIEGIENNY"
Fenix - Wto Paź 16, 2012 6:20 pm

Ładne rysunki :== .
Zbych - Sro Paź 17, 2012 5:01 pm

Fenix napisał/a:
Ładne rysunki :== .

Fajne, a i opis techniczno-historyczny statku też ciekawy.

Mirekaszub - Czw Paź 18, 2012 9:28 am

Kolejna odsłona "Gdańska". Czy ktoś wie jak nazywają się sąsiednie statki ?
W.Danielewicz - Czw Paź 18, 2012 11:25 am

Ten po prawej to s/s "HANKA" a po lewej s/s "JADWIGA" lub "WANDA". Trudno tu określić.
Mirekaszub - Czw Paź 18, 2012 11:26 am

Dziękuję. Z tyłu zapewne "Dar Pomorza"
Miro - Wto Lis 06, 2012 9:59 am

Przedwojenny "Siegfried " pływał z przystani przy Bramie Świętego Ducha do Bohnsack.

Miro

Miro - Sro Lis 07, 2012 6:17 pm

Jeszcze jeden mały stateczek "Meta" na przystani.
To miejsce opisuje pięknie Aleksander Masłowski
tutaj

Miro

W.Danielewicz - Nie Lis 11, 2012 1:28 pm

„SIEGFRIED” pojawił się w Gdańsku w sierpniu 1925 r. za sprawą firmy Lübziner Dampfergenossenschaft G.m.b.H, Lübzin [ dz.Lubczyna woj. zachodniopomorskie] jego portem macierzystym był Danzig. Ten zbudowany w 1909 roku w stoczni Gebruder Sachsenberg w Rosslau statek miał 31,87 m długości, 5,32 m szerokości i 80 cm zanurzenia. Posiadał dwie maszyny parowe po 60 KM każda. Zanim pojawił się w Gdańsku pływał w Halle nad rzeką Saale u Karla Demera. W maju 1916 roku zmienił banderę na holenderską pływając w Hollandsche Scheepsverband Mij w Amsterdamie. Pod koniec roku 1918 lub 1919 trafił do Ernsta Rothera z Charlottenburga , który był maklerem morskim. Prawdopodobnie w 1921 roku trafił do Königsberga do firmy Wischke & Reimer, pływając na Zalewie Wiślanym i Zatoce Gdańskiej. Jak już wspomniałem w sierpniu 1925 roku pojawił się w Gdańsku gdzie pracował przez 5 lat. W 1930 roku opuszcza Gdańsk i odpływa do Szczecina, Armatorem był Gustav Schulz [Stettin] po roku 1945 armator przeniósł się do Loitz nad rzeką Peene a potem do Wiek na Rugii. W 1951 r. statek nabył Bruno Langwald z Berlina Müggelheim i Karl Steinhöfel z Birkenwerder nazywając go „ELLI-MIENE”. Złomowany w 1957 roku.
Przy okazji mam pytanie do Miro skąd pochodzi to zdjęcie ze statkiem "Siegfried".

Miro - Nie Lis 11, 2012 4:16 pm

Zdjęcie pochodzi z prospektu
"Kurort und Ostseebad Bohnsack"
Pomorska Bibloteka Cyfrowa.

Miro

W.Danielewicz - Nie Lis 11, 2012 7:12 pm

Dzięki ! :==

Pozdrawiam :)

W.Danielewicz - Sro Lis 14, 2012 11:42 am

Opisuje tu losy pewnego gdańskiego statku, który pływał w Gdańsku zarówno w okresie Wolnego Miasta jak po roku 1945.




„KAROL WÓJCIK”

POPRZEDNIE NAZWY: ex „ALEKSANDRA”; ex „NEUFÄHR; ex „GUSTAV VON HAKEN”; ex „OBERBÜRGERMEISTER WITTING.
TYP STATKU: STATEK PASAŻERSKI
ROK BUDOWY: IV.1901
STOCZNIA: Maschinenbau Ansalt, Eisengiesserei und Dampfkessel Fabrik Hermann Paucksch, A.G., Landsberg am Warthe [dz. Gorzów Wielkoopolski] [Niemcy]
NR. BUD.: 1



DANE TECHNICZNE:
1901 r.
długość całkowita: 37,80 m; długość m.p.: 35,20 m; szerokość na wręgach: 5,81 m; szerokość całkowita: 6,02 m ; wysokość burt: - 2,35 m; zanurzenie max: 0,76 m.; nośność: 102,2 t.
1958 r.
długość całkowita: 37,80 m; długość m.p.: 35,76 m; szerokość całkowita: 5,90 m ; wysokość burt: 2,34 m; wysokość zanurzenie max.:1,46 m.; nośność: 48 t; pojemność brutto: 146 RT; pojemność netto: 48 RT.
1966 r.
długość całkowita: 37,80 m; szerokość całkowita: 6,15 m ; wysokość burt: 2,34 m; zanurzenie max.:1,60 m.; nośność: 48 t.
SILNIKI GŁÓWNE:
1901:
2 maszyny parowe podwójnego rozprężania; dwu cylindrowe; prod.: Ansalt, Eisengiesserei und Dampfkessel Fabrik Hermann Paucksch, A.G., Landsberg am Warthe [dz. Gorzów Wielkoopolski] 1900 r. moc: 130 KM; ilość obrotów: 248/min.
1929
2 maszyny parowe podwójnego rozprężania; 2 cylindrowe systemu Compoud; prod. F.Schichau Werft, Elbing; rok prod.: 1882; o mocy łącznej: 160 KM; numery fabryczne: 819 i 820; średnica cylindrów: 260 x 450 mm; skok tłoka: 260 mm.
Urządzenia elektryczne: 1 prądnica o mocy 5 kV = 110 V
1960:
2 silniki wysokoprężne typu: 6DV 224; 6 cylindrowe; prod.: VEB. Schwermaschinenbau Karl Liebknecht, Magdeburg [NRD]; rok. prod.:1959; nr fabr.: 26638 i 26639; o mocy łącznej 300 KM; średnica cylindrów: 175 mm; skok tłoka: 240 mm.
Urządzenia elektryczne: 1 prądnica o mocy 5 kV = 220 V.
KOTŁY PAROWE
1901
1 kocioł parowy prod.: Eisengiesserei und Dampfkessel Fabrik Hermann Paucksch, A.G., Landsberg am Warthe [dz. Gorzów Wielkopolski] ciśnienie: 9 atm.
1952
1 kocioł parowy szkocki prod.: Zakłady Urządzeń Technicznych w Gliwicach; rok prod. 1951; numer fabr.: 2209; pow.ogrzewania: 80 m2; ciśnienie: 8,5 atm.
INNE DANE:
materiał budowy: dno: stal; burt: stal ; pokład: stal
kadłub nitowany o poprzecznym systemie wiązań.
napęd: 2 śruby ; prędkość: 18 km/godz..; załoga: 6 osób + 424 pasażerów
PORT MACIERZYSTY:
Gdańsk
ARMATOR:
P.P. Żegluga Gdańska w Gdańsku
NUMERY REJESTRACYJNE:
201 [BSR. Posen] 13 [BSR Stralsund]; 625 [BSR Danzig]; 670 [RDW Tczew.] Gd-I-61 [IŻŚr., Gdańsk]
SYGNAŁ WYWOŁAWCZY:

RYS HISTORYCZNY
Zbudowany jako luksusowy statek pasażerski dla 500 osób. Nazwany „OBERBÜRGERMEISTER WITTING” armatorem statku byli: radca Hermann Wengel, tajny radca Julius Haller, kpt. Carl Grothe z Poznania i inż. Robert Briese z Hohensaaten [D]. Zwodowany 20 marca 1901 r. Koszt budowy wyniósł 46.000 marek niemieckich. 6 maja 1901 r. statek podczas inagurycyjnego rejsu z nadburmistrzem Wittingiem na pokładzie wpłynął w niewłaściwe przęsło mostu Chwaliszewskiego [wówcz. Wallischbrücke] w Poznaniu i staranował łodzie rybackie trzy z nich zatapiając. „Oberbürgermeister Witting” pływał z Poznania do Owińska, Dębiny Rodojewa i Puszczykowa. W dniu 4 marca 1902 roku dotychczasowi właściciele sprzedali statek firmie Posener Dampfer Gesellschaft [D], która eksploatowała go do grudnia 1917 roku. Wtedy statek nabył Carl Wothe z Stralsundu za 35.000 marek. W lutym nowy armator nazwał statek „GUSTAV VON HAKEN” i eksploatował w rejsach na Rugię.
11 października 1919 r. firma Weichsel Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G. z Gdańska nabyła parowiec za 98. 000 marek. Skierowany do stoczni Kaiserlische Werft w Gdańsku został znacznie przebudowany, wymieniono okna na bulaje, statek otrzymał nową sterówkę, komin oraz agregat prądotwórczy. Remont skończyła już stocznia Danziger Werft. Nazwany „NEUFÄHR” pływał z Gdańska [Danzig] do Palczewa [Palschau] a potem do Elbląga [Elbing] [DZ]. W 1928 r. „Neufähr” został skierowany do stoczni Wojana w Gdańsku gdzie wstawiono mu 2 maszyny parowe zakupione od Gustava Pohlmana za 8.500 guldenów gdańskich pochodziły one ze statku „Vistula” ex „Holm” ex „Prinz Heinrich” i pochodziły z 1882 roku. W połowie lat trzydziestych XX w. pływał do Sopotu [Zoppot] a po roku 1939 na Hel [Hela] i Gdyni [Gotenhafen]. Od września 1939 r. pływał pod banderą niemiecką, jako iż Wolne Miasto Gdańsk zostało wcielone do III Rzeszy. W październiku 1941 r. firma zmieniła nazwę na Weichsel Danziger Dampschiffahrt A.G. Zatopiony w marcu 1945 roku na skutek trafienia bombą lotniczą na Martwej Wiśle koło stoczni Wojana. Wydobyty w czerwcu 1946 roku został odholowany do ówczesnej Stoczni Nr 4 [dawn. Wojan Werft] tam po oględzinach uznano że statek jest uszkodzony w 80% i remont jest nieopłacalny. Jednak dyrekcja firmy Żegluga Gdańska Międzykomunalne Zakłady Komunikacyjne Gdańsk-Gdynia postanowiła że statek zostanie odbudowany. Nazwany „ALEKSANDRA” wszedł do ruchu w lipcu 1947 roku inaugurując rejs do Sopotu. [PL]. Kapitanem statku był Teodor Matecki. Podczas jednego z rejsów w sierpniu 1948 r. kpt. T. Matecki na 15 km rzeki Martwej Wisły przepłynął ze zbyt dużą prędkością obok statków PZW. Tczew, wytworzona fala wyrzuciła krypę na brzeg uszkadzając ją. W 1949 roku „Aleksandra” przekazana została do Państwowej Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu Ekspozytura w Gdańsku [PL]. Pływał na linii Gdańsk-Elblag. W 1951 roku trafia do P.P. Żegluga na Wiśle, Warszawa Ekspozytura Rejonowa w Gdańsku zmieniając nazwę na „KAROL WÓJCIK” . Skierowany do obsługi portów Zalewu Wiślanego, otrzymał sygnał wywoławczy SOAN. W 1952 r. otrzymał nowy kocioł parowy. W lipcu 1954 r. „Karol Wójcik” trafił do P.P. Bydgoska Żegluga na Wiśle w Bydgoszczy Ekspozytura Gdańsk-Gdynia. Rok później zwiększono liczbę przewozonych osób z 280 do 424. Od 1956 roku kapitanem był Konrad Cichocki. W styczniu 1957 r. statek przejmuje P.P. Żegluga Gdańska w Gdańsku. Od listopada 1958 roku w Stoczni Rzecznej w Elblągu dokonano przebudowy i wymiany maszyn parowych na silniki wysokoprężne. Do ruchu wrócił w 1960 r pod dowództwem kpt. Henryka Szymańskiego. Od 1965 roku kpt. był Roman Jastrzębski. W latach siedemdziesiątych XX w. powrócił do Gdańska i pływał na Westerplatte pod dowództwem kpt. Władysława Piecyka. Ostatnim kapitanem statku był Tadeusz Bartol. Wycofany w 1978 r. i złomowany na Bazie Remontowej Żeglugi Gdańskiej w Gdańsku-Stogach.

ˆ OPRACOWAŁ: Waldemar Danielewicz Gdańsk 14 listopada 2012

W.Danielewicz - Sro Lis 14, 2012 12:07 pm

Karol Wójcik
W.Danielewicz - Sro Lis 14, 2012 12:16 pm

"Karol Wójcik"
pumeks - Sro Lis 14, 2012 6:36 pm

W.Danielewicz napisał/a:
Wycofany w 1978 r. i złomowany na Bazie Remontowej Żeglugi Gdańskiej w Gdańsku-Stogach.

Chyba zacznę zbierać podpisy pod petycją wzywającą sejm RP, ewentualnie jakiś europarlament, do uchwalenia ustawy delegalizującej, a nawet penalizującej złomowanie statków :II

Miro - Wto Lis 20, 2012 11:34 am

Sirene i Phönix.

Miro

Miro - Czw Lis 22, 2012 5:26 pm

Lodołamacz "Richard Damme" 350 PS.

Miro

Awiator - Pią Lis 23, 2012 7:36 pm
Temat postu: Statki na Motławie
Witam,
"Drobiag" na Motławie.

Zdj. trafiły niedawno w moje ręce i może ktoś rozpozna co to za stateczki?
Pozdrawiam

Awiator - Sob Lis 24, 2012 10:33 pm

Witam,
Kolejne zdjęcia z tej samej kolekcji.

Żaglowce szkolne Regia Marine: "Cristoforo Colombo" i "Amerigo Vespucci" zacumowane w Gdańsku. Okręty były z oficjalną wizytą w Gdyni 26.08.1931 r i odwiedziły również Gdańsk.

Moment wodowania w dniu 31.10.1936 r w stoczni F.Schickau Danzig motorowca m/s "Tatra" dla norweskiego armatora Wilhelma Wilhelmsena Tansberga,
Pozdrawiam

W.Danielewicz - Pon Lis 26, 2012 2:30 pm

Na zdjęciach zatytułowanych "drobiazgi na Motławie" stoją statki:po lewej pasażerski "ZOPPOT" z tyłu za nim "HECHT".
barki na Motławie. duża barka to polski ATLANTIC ładowność ok 960 t.
Statek w lodzie od rufy to "HECHT".

Miro - Sro Gru 12, 2012 3:56 pm

Lodołamacz " Liebe".

Miro

W.Danielewicz - Czw Gru 13, 2012 3:24 pm

LIEBE
W.Danielewicz - Pią Gru 14, 2012 10:42 am

A oto kilka informacji o statku.

„LIEBE”

TYP STATKU: lodołamacz czołowy
ROK BUDOWY: 1910; STOCZNIA: J.W. Klawitter Schiffswerft, Danzig [Niemcy]; STOCZNIOWY NUMER BUDOWY: 349
DANE TECHNICZNE:
wymiary
długość: 40,08 m; szerokość: 8,98 m; zanurzenie: 1,20 m
od 1930
długość: 49,80 m; szerokość: 8,98 m; zanurzenie: 2,05 m. Pojemność brutto: 349 RT; netto: 204 RT.
silnik główny
2 maszyny parowe podwójnego rozprężania; 2 cylindrowe; prod.: J.W. Klawitter Schiffswerft, Danzig; rok prod.: 1910; moc: 2 x 220 KM
inne dane
pędnik: 2 śruby; prędkość na wodzie stojącej: 16 km/godz.; załoga: 7 ludzi
PRZEBIEG SŁUŻBY

Zbudowany jako lodołamacz czołowy dla Königlische Weichsel Strombauverwaltung w Gdańsku [Danzig]. Nazwany został „LIEBE”. Niestety jako lodołamacz nie bardzo nadawał się na Wisłę był po prostu zapłytki. W 1915 roku został przebazowany do Torunia [Thorn] gdzie wszedł w skład niemieckiej Weichselschutzflottille. Pod koniec wojny nie powrócił już do Gdańska lecz został przebazowany do Szczecina [Stettin] gdzie od 1920 roku pełnił służbę w Wasserschutz Abt. Oder. Od 1921 r. jako lodołamacz w Reichswasserstrasseamt, Stettin. W 1930 roku „Liebe” został zakupiony przez Augusta Pratz ze Stralsundu, nowy armator przebudował go na statek pasażerski. Został podłużony o przeszło 9 m, wybudowano pomieszczenia pasażerskie. Na pokład mógł zabrać 620 osób. W 1931 roku jednostkę nabył Berthold Staude ze Straslundu, a rok później stał się własnością firmy Genossenschafts Reederei Hiddensee z Kloster. Kolejny armator jakim był Warnecke z Magdeburga zmienił w 1935 r. nazwę na „PIONIER”. Od 1938 roku w Inselgemeinde z Langeoog. Złomowany w 1952 r.

Waldemar Danielewicz. Gdańsk

W.Danielewicz - Sro Gru 26, 2012 1:25 am

Poszukuje zdjęć gdańskiego statku "JANINA" ex "Jan" ex "Westerplatte" do zrobienia rysunku :hmm:
W.Danielewicz - Sro Gru 26, 2012 11:30 am

"JAN"
pumeks - Sro Gru 26, 2012 11:31 am

Takie znalazłem w sieci:



i z forum Nowego Portu dwa zdjęcia na pokładzie, ale chyba niewiele wniosą:



W.Danielewicz - Sro Gru 26, 2012 2:38 pm

Dziękuje ! maleństwo ta fotka ale coś widać. Te zamieszczone poniżej fotki to są z jakiegoś statku z odkrytym pokładem rufowym. Na razie nic mi nie przychodzi do głowy.
feyg - Sro Gru 26, 2012 7:05 pm

Jest też zdjęcie lotnicze statku, niestety tam też niewiele widać ("Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego" str 47)

A tak przy okazji coś z zupełnie innej beczki: ostatnio zakończyła się ciekawa aukcja

W.Danielewicz - Pią Gru 28, 2012 10:46 am

No i udało się skończyć "Janinę".
W.Danielewicz - Pią Gru 28, 2012 11:51 am

"SŁAWOMIR"

POPRZEDNIE NAZWY: ex. "KORMORAN"
TYP STATKU: HOLOWNIK MOTOROWY ŚRUBOWY
ROK BUDOWY: 1898
STOCZNIA: R.Holtz Dampf-Boot & Maschinen-Fabrik, Harburg/Hamburg.
NR. BUD.:

DANE TECHNICZNE:
1915
długość całkowita: 14,32 m; długość m.p.: 14,00 m; szerokość całkowita: 3,30 m m ; szerokość: 3,00 m zanurzenie pełne: 1,20 m.;
1953
długość całkowita: 14,33 m; długość m.p.: 14,00 m; szerokość całkowita: 3,30 m ; wysokość burt: 1,60 m; wysokość statku: 4,00 m; zanurzenie: 1,20 m
1966 r.
długość całkowita: 14,55 m; szerokość całkowita: 3,30 m; wysokość burt: 1,50 m;
SILNIKI GŁÓWNE:
1 maszyna parowa podwójnego rozprężania dwu cylindrowa stojąca produkcji R.Holtz Dampf-Boot & Maschinen-Fabrik, Harburg/Hamburg 1898 r; moc: 60 KM przy 300 obr./min.
1 silniki wysokoprężny nieznanego typu ani produkcji o mocy 105 KM.
1 silnik wysokoprężny typu 3L160; 6 cylindrowy produkcji CZNM Škoda, Praha 1957 rok; numer fabryczny 52972; moc: 135 KM; średnica cylindrów: 160 mm; skok tłoka: 225 mm; 750 obr./min.
1 prądnica 0,8 kW = 24 V
KOTŁY PAROWE
1 kocioł parowy szkocki produkcji J.W. Klawitter, Danzig 1906 r.; ciśnienie 10,5 atm. powierzchnia ogrzewalna: 17,3 m2.
INNE DANE:
materiał budowy: dno: stal; burt: stal; pokład: stal
kadłub nitowano-spawany o poprzecznym systemie wiązań.
napęd: 1 śruba ; prędkość: 14 km/godz..; załoga: 4 osoby
PORT MACIERZYSTY:
Gorzów Wielkopolski
ARMATOR:
Liga Obrony Kraju-Klub Wodny w Gorzowie Wielkopolskim.
NUMERY REJESTRACYJNE:
5005 [PZW. Elbląg] 815 [RDW. Elbląg]; Sz-I-28 [ I.Ż.Śr., Szczecin]

RYS HISTORYCZNY

Zbudowany na zamówienie Königlische Weichsel-Strombauwervaltung, Danzig jako holownik do obsługi taboru pogłębiarskiego, otrzymał nazwę "KORMORAN". Koszt jego budowy wyniósł 15.600 marek niemieckich [ w tym okresie dniówka robotnika wynosiła od 1 do 3 marek]. Napęd stanowiła maszyna parowa o mocy 60 KM. Od 1902 roku jego portem macierzystym był Thorn [ Toruń]. W 1906 roku dokonano wymiany kotła parowego oraz zmianę stacjonowania na Danzig. [Gdańsk]. Znany jest po części skład załogi holownika za lata 1915/17: kapitan-Franz Wenzel, maszynista-Paul Fahrmann, palacz-Kozowski Hermann. W 1919 roku "Kormoran" został przekazany bezprawnie do Wasserstrassebauamt, Elbing [Elbląg]. Powstała w 1921 roku polsko-gdańska Rada Portu i Dróg Wodnych Wolnego Miasta Gdańska domagała się niestety bezskutecznie zwrotu holownika. W latach trzydziestych XX w. "Kormoran" trafił do Wasserstrassebauamt Marienburg [Malbork]. Zatopiony w grudniu 1944 roku na Nogacie przy śluzie Galgenberg [dz. Rakowiec]. Wydobyty w lipcu 1945 roku przez firmę Brudnicki i wystawiony na ląd. Komisja uznała że statek nadaje się do odbudowy gdyż jest zniszczony w 20%. W dniu 27 lipca 1946 roku nazwany "SŁAWOMIR" został opuszczony na wodę i odholowany do Państwowych Warsztatów i Stoczni w Pleniewie koło Gdańska. Podczas odbudowy dokonano przebudowy na motorowiec. Pod koniec 1946 roku trafił do Państwowego Zarządu Wodnego w Elblągu Nadzór Wodny w Malborku. Od 1951 roku w Rejonie Dróg Wodnych w Elblągu. W maju 1954 roku został przekazany do Rejonu Dróg Wodnych w Toruniu skąd po kilku dniach trafił do Gorzowa Wielkopolskiego do tamtejszego RDW. W 1958 roku przeszedł przebudowę oraz dokonano wymiany silnika. Od 1961 roku w RDW, Szczecin z portem macierzystym w Gorzowie Wielkopolskim. Wycofany w 1965 roku, rok pożniej przekazany Lidze Obrony Kraju-Klub Wodny w Gorzowie Wlkp. jako statek szkoleniowy. Do kiedy eksploatowany nie wiadomo, wykreślony 21 maja 1980 r. z rejestru z urzędu przez Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie. Wystawiony na ląd w Gorzowie. Obecnie w stoczni celem odbudowy.

W.Danielewicz - Nie Gru 30, 2012 2:31 pm

Prom "Krantorfahre"
Henio - Nie Gru 30, 2012 4:28 pm

A może by tak znależć więcej info na temat tego holowniczka :
Wiem że kadłub jest nitowany i pochodzi z roku 189? .
Jest to prawdopodobnie najstarsza jednostka która pływa , kiedyś był parowy , obecnie ma silnik Diesla.

W.Danielewicz - Nie Gru 30, 2012 9:06 pm

„OKOŃ”
zbudowany: 15. sierp. 1921; Königsberg [dz. Kaliningrad] nośność 14 t; dł. całk.-16,00 m; dł.m.p. -15,08 m; szer.-3,80 m; wys.burt-2,30 m; zanurz.-1,60 m; 1 silnik wysokoprężny 95 KM; 1 śruba; 3 ludzi załogi

1921.V: OSTERODE – Helmut Herberger, Memel[Kłajpeda] maszyna parowa i kocioł ze statku „Osterode” [bud. 1902 Klawitter]; 1922 IV.: Richard Grigull, Königsberg; 1922.V: NEPTUN – Eduard Krüger u. Johann Klebb, Elbing [Elbląg] 1923.I.:Bergford Holz Spedition u. Lagergesellschaft, Danzig [Gdańsk]; 1931.I.: Bergenske Baltic Transport Limited A.G., Danzig - Bergtrans Towarzystwo Żeglugi S.A., Danzig; 1938: Johann Saidowski, Danzig [DZ]; 1945.III: zatopiony; 1945. IX.:odbudowa i remon w Stoczni Nr 4, Gdańsk; 1946: II.: WISEŁKA – Paged, Gdańsk ; 1948: Państwowa Żegluga na Wiśle, Warszawa Oddz. Gdańsk; 1949: Państwowa Żegluga Śródlądowa, Wrocław. Ekspozytura Gdańsk; 1951: OKOŃ- P.P. Żegluga na Wiśle Ekspozytura Gdańsk; 1954: P.P. Bydgoska Żegluga na Wiśle, Ekspozytura Gdańsk; 1955: w Elblągu przebudowa, nowy kocioł parowy; 1957: P.P. Żegluga Gdańska, Gdańsk 1961: przebudowa na motorowiec, silnik o mocy 100 KM 1972: PUM Port Service, Gdynia [klasyfikowany jako statek morski]; 1986: nowy silnik – 95 KM; 1989: wycofany; 1990: NEPTUN – Zakład Usług Podwodnych i Hydrotechnicznych „Neptun”; Gdynia; 1995: OKOŃ – zmiana nazwy; 2012: w eksploatacji.
© Waldemar Danielewicz

W.Danielewicz - Pon Gru 31, 2012 1:52 pm

NATALIA
Henio - Pon Gru 31, 2012 5:35 pm

W.Danielewicz,
Dzięki bardzo za tak wyczerpujące informacje . :==
NAJLEPSZEGO

Miro - Czw Sty 03, 2013 4:18 pm

Może trochę po czasie znalazłem zdjęcie promu "Krantorfahre".

Miro

Miro - Czw Sty 03, 2013 4:58 pm

Holownik „Albert Forster” był jednym z holowników,
które 28 sierpniu 1939 roku wprowadziły do portu gdańskiego pancernik Schleswig-Holstein.
Miro

W.Danielewicz - Czw Sty 03, 2013 8:15 pm

ALBERT FORSTER to po roku 1947 polski HERKULES
W.Danielewicz - Czw Sty 03, 2013 8:20 pm

ALBERT FORSTER
Miro - Pią Sty 04, 2013 7:51 pm

Holownik "Erna" na Motławie.

Miro

Paradoks18 - Sob Sty 05, 2013 5:21 pm

Witam. Poszukuję informacji na temat holownika "Elbląg". Nie wiem, czy rzeczona jednostka miała jakikolwiek związek z Gdańskiem, niemniej zaryzykuję zapytanie o niego tutaj ;]
Pozdrawiam

W.Danielewicz - Nie Sty 06, 2013 6:45 pm

Czy chodzi o ten holownik. Do czego te informacje są potrzebne ?.
Paradoks18 - Nie Sty 06, 2013 8:42 pm

Tak, dokładnie o ten :D Informację potrzebne mi są tylko i wyłącznie, aby zaspokoić moją ciekawość - swego czasu wygrzebałem w rodzinnych zbiorach zdjęcie tej jednostki, ale pech chciał, że mimo usilnych prób - już od dłuższego czasu nie mogę go odnaleźć (gdzieś się zawieruszyło) :oops:
W.Danielewicz - Pon Sty 07, 2013 12:44 pm

Holownik ten zbudowano w stoczni Gebruder Wiemann w Brandenburgu w 1914 r. Stoczniowy numer budowy 811. Jego dane techniczne z tego okresu: długość całkowita-14,65 m; szerokość-3,80 m, wysokość burt-1,75 m, zanurzenie max.-1,46 m; napęd stanowiła jedna maszyna parowa o mocy 35 KM. Nazwany został"PRINZ HEINRICH". Pływał w Magdeburgu u H. Köhlinga. W kwietniu 1923 r. jego właścicielem został O. Müller, a już w lipcu statek nabył L. Haas obydwoje z Magdeburga. W styczniu 1924 r. holownik nabył Antoni Dittmann z Torunia, zmieniono nazwę na "HEINRICH". Portem macierzystym został Danzig [Gdańsk]. W latach trzydziestych XX w armator zmienił port mac. statku na Toruń.
Około 1938 roku kadłub statku znalazł się w Gdańsku gdzie stał na terenie stoczni Wojana. [dz. tereny PRCiP]. Statek dwa razy uległ zatopieniu podobno celowo aby stocznia mogła go przejąć za koszty wydobycia gdyż Dittmann nie interesował się jednostką. Tak się jednak nie stało i "Heinrich" został we wrześniu 1939 r. zarekwirowany przez Komissärische Verwalter der Haupttreuhandstelle Ost für Binnenschiffahrt des Weichselstromgebietes [ Zarząd Komisaryczny Głównego Powiernictwa Rzeszy Wschód dla żeglugi śródlądowej obszaru Wisły] jako mienie popolskie. Zakupiony w marcu 1940 r. przez Franza Preukschata z Gdańska. Nazwany został "HELA". Wyremontowany w stoczni Wojana otrzymał silnik spalinowy o mocy 140 KM. Od kwietnia 1944 roku w dyspozycji Polizeipräsidium Danzig jako statek pożarniczy, nazwany został "FEUERLÖSCHBOOT 2". W marcu 1945 roku zatopiony został na Motławie w Gdańsku, wydobyty w czerwcu 1946 roku odbudowany został w Stoczni Nr 4 w Gdańsku [d. Wojan Werft]. Nazwany "GNIEW" pływał w Państwowej Żegludze na Wiśle w Gdańsku. W czerwcu 1949 r. przekazany do Państwowej Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. W 1951 roku przejęty przez P.P. Żegluga na Wiśle Ekspozytura Rejonowa w Bydgoszczy zmienił nazwę na "ELBLĄG". Pływał na Brdzie, Kanale Bydgoskim i Górnonoteckim. Od lipca 1954 w Bydgoskiej Żegludze na Wiśle w Bydgoszczy. Od 1963 r. w Żegludze Bydgoskiej. W 1971 r. wymieniono silnik, moc silnika 120 KM. Wycofany w 1995 r. Pięć lat poźniej przystosowany do przewozu pasażerów, otrzymał nowy silnik o mocy 165 KM. Zmieniono nazwę na "BYDGOSZCZ". Od 2004 roku jako bydgoski tramwaj wodny.
©Waldemar Danielewicz

Miro - Wto Sty 08, 2013 12:19 pm

Holownik "Weichsel".

Miro

Paradoks18 - Wto Sty 08, 2013 4:36 pm

Bardzo serdecznie dziękuję za informację o "Elblągu". Nie przypuszczałem, że ma tak ciekawą historię :) Pozdrawiam
Miro - Pią Sty 18, 2013 9:02 pm

Parowiec " Möwe" plywał też na lini Elbing - Kahlberg.

Miro

Miro - Wto Lut 05, 2013 4:05 pm

" Vineta" w porcie Pillau.
Miro

Mirekaszub - Wto Mar 05, 2013 10:18 am
Temat postu: A cóż to za dwukominowiec ?
Proszę o pomoc w odgadnieńca nazwy tego parowca.
feyg - Wto Mar 05, 2013 7:24 pm

Wygląda na to że to Imperator

http://www.insel-usedom.n...chenglisch8.htm


Mirekaszub - Wto Mar 05, 2013 8:51 pm

Dziękuję. Chyba by się zgadzało. Czy masz jakieś informacje o tym statku ?
Pozdrawiam.

Henio - Wto Mar 05, 2013 8:52 pm

Patrząc na statki przyozdobione w galę banderową powieszoną jak baba pranie :hihi: się chce.
Pewnego ranka , a było to kilka lat temu zawitał do Nowego Portu statek szkolny z Niemiec i też tak to zrobili .
Na moją uwagę jakiemuś oficerowi zrobił się popłoch i gala znikła .
Po godzinie zawisła prawidłowa :wink:

feyg - Wto Mar 05, 2013 10:47 pm

Mirekaszub napisał/a:
Czy masz jakieś informacje o tym statku ?
Pozdrawiam.

Niestety poza wygooglowanym linkiem nie...

Colonel - Sro Mar 06, 2013 12:28 pm

http://www.stettin.czejar...amatorskie-2-00
jbork - Sro Mar 06, 2013 1:05 pm

Witam. Poszukuję informacji i fotografii na temat statków pożarniczych (Feuerlöschboot), które pływały w okresie wojny w Gdańsku, zwłaszcza Feuerlöschboot 1. Z posiadanych przeze mnie informacji zbudowano go w 1939 roku, miejsce budowy nieznane; 29 BRT, 1 NRT; 17,7×4,0×1,5 m. Został zatopiony zatopiony pod koniec działań wojennych. Wrak wydobyty w 1946 r. stanowił zrazu własność Gdańskiego Urzędu Morskiego, następnie – Zarządu Portu. Kadłub bez silnika napędowego został odkupiony w 1952 r. przez Zjednoczenie Budownictwa Inżynieryjno-Morskiego i wyremontowany w 1955 r. we własnych warsztatach w Gdańsku jako holownik „Ignaś”. Wycofany w latach 1964-66.
Mirekaszub - Sro Mar 06, 2013 1:20 pm

Miro napisał/a:
" Vineta" w porcie Pillau.
Miro


Czy może ktoś ma jakieś szersze informacje na temat holownika 'Vineta" ?

Anker - Sro Mar 06, 2013 2:36 pm

Mirekaszub napisał/a:
Czy masz jakieś informacje o tym statku ?

http://de.wikipedia.org/wiki/Imperator_%281897%29

Mirekaszub - Czw Mar 14, 2013 9:15 am
Temat postu: Zagadkowy statek
Nazwa tego statku z lewej łatwa do odczytania ale czy ktoś wie jak nazywał się ten statek z prawej ?
W.Danielewicz - Nie Mar 17, 2013 5:57 pm

Statek po prawej to PFEIL bud. 1879 Klawitter Werft Danzig
Mirekaszub - Nie Mar 17, 2013 6:06 pm
Temat postu: Pfeil
Dziękuję i gratuluje wiedzy. Mam kolejne dwa pytania:

1. jak nazywał się ten parowczyk http://postcard.com.pl/po...-langebrucke-12

2. czy parowiec "Imperator" to ex-"Kaiser" ( http://postcard.com.pl/po...r-ex-imperator) ? Jest trochę informacji o statku "Kaiser" ale o większym czterofajkowcu

Pozdrawiam

Mirekaszub - Nie Mar 17, 2013 6:34 pm

Wracając do parowca "Pfeil" znalazłem informację, iż był to pierwszy statek zbudowany w stoczni Klawittera w 1840. Czy to możliwe aby przetrwał do końca XIX wieku będąc zbudowanym z drewna ?
W.Danielewicz - Nie Mar 17, 2013 11:51 pm

Parowiec "PFEIL" zbudowany w 1840 roku w stoczni Klawittera to inny statek niż ten na zdjęciu. Ten jak zaznaczyłem jest z 1879 r. Pływał w Gdańsku do 1911 r.

Co do zagadki z pocztówką to przecież ona jest podpisana. Chodzi o statek "SIRENE". Jako polski STEFAN OKRZEJA nie został wycofany w 1963 r. lecz w 1967 a zlomowany w 1970 r.

W.Danielewicz - Pon Mar 18, 2013 12:06 am

IMPERATOR i KAISER to dwa różne statki. IMPERATOR zbudowany w 1897 r w Stettiner Oderwerke nr bud. 464. Pojemność brutto 1079 RT; długość-66,7 m i szerokość 10,0 m.
1800 KM 2 śruby. Pasażerów 600 załoga 30 osób. Własność J.F. Brauenlich ze Szczecina. Początkowo pływał z Sasnitz do Trelleborga. Od 1909 na linii Szczecin - Rugia. W 1914 roku w Kaiserliche Marine jako statek szpitalny. 19 lutego 1919 roku zwrócony dawnemu armatorowi jednak 14 marca 1919 roku przekazany Francji w ramach reparacji. Nazwany WELCOME pływał w firmie Genoud & Cie, Cherbourg. Sprzedany na złom do Wlk. Brytanii w 1935 r.
KAISER - bud. 1905r.;Stettiner Maschinenbau"Vulcan" AG,Stettin.1912 BRT;724 NRT;92.40 x 11.70 x 3.50 m. 2 turbiny parowe na parę odlotową typu AEG;prod.:Bremer Maschinenbau AG "Vulcan",Vegesack 1922r;moc: 5400 KM.
2 śruby;16 węzłów.;4 poklady;1 ładownia; pasażerów 2000.załoga 75 osób

1905: KAISER - Hamburg America Linie,Hamburg. Pierwszy turbinowiec w niemieckiej flocie handlowej. Pływał na trasie Hamburg- Helgoland i Sylt.Zabierał 2000 pasazerow.
1913: - Eksploatowany również do portów włoskich.
08.1914: KAISER - Kaiserlische Marine.
Eksploatowany jako pomocniczy stawiacz min,których
zabierał 200.
1916: - Pełnił rolę okretu flagowego i bazy flotylli patrolowców
na Dolnej Łabie.
12.1918: - przejęty przez brytyjczyków,ale nie eksploatowany.
09.1921: - zwrócony dawnemu armatorowi,a nastepnie przebudowany w stoczni
Bremer Vulcan Schiffbau w Vegesack.Zlikwidowano drugi
komin,przebudowano kabiny pasażerskie oraz wymieniono
turbiny parowe.
1923: KAISER - Hamburg America Linie,Hamburg.
W lipcu podczas rejsu zderzył sie z brytyjskim statkiem
BELLBRO,doznając poważnych uszkodzen. Ewakuowano wowczas
1900 pasażerów.Odholowany do Bremy na remont.
1934: KAISER - Seedienst Ostpreussen,Rostock.
Pływał na trasie Rostock-Stettin-Zoppot-Danzig-Pillau.
10.1939: KAISER - Kriegsmarine.
Uzbrojony w dwa działa 88 mm oraz 180 min.
1943: - jednostka doświadczalna.
05.1945: KAISER - Ministry of War Transport.
1946: NIEKRASOV - Ministerstwo Baltyckovo Flota.
04.1947: BENIOWSKI - Ministerstwo Zeglugi.
Przekazany w Hull Polsce. Do polski przybyl w listo-
padzie.Remont Stocznia Nr3 w Gdansku.
07.1948: BENIOWSKI - Polska Żegluga Przybrzeżna "Gryf" na Bałtyku w
Szczecinie.
pływał na trasie Szczecin-Gdynia-Sopot.
1949: BENIOWSKI - Żegluga Przybrzeżna,Szczecin.
W październiku wycofany.
1950: BENIOWSKI - Szkoła Jungów,Szczecin.
Służył jako internat.
1951: BENIOWSKI - Panstwowa Szkola Morska,Szczecin.
1954: - złomowany w Stoczni Szczecinskiej w Szczecinie.

[/fade]

Mirekaszub - Pon Mar 18, 2013 7:16 am

W.Danielewicz napisał/a:
Parowiec "PFEIL" zbudowany w 1840 roku w stoczni Klawittera to inny statek niż ten na zdjęciu. Ten jak zaznaczyłem jest z 1879 r. Pływał w Gdańsku do 1911 r.

Co do zagadki z pocztówką to przecież ona jest podpisana. Chodzi o statek "SIRENE". Jako polski STEFAN OKRZEJA nie został wycofany w 1963 r. lecz w 1967 a zlomowany w 1970 r.


Ponownie serdecznie dziękuję za te informację. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko że zamieszczę je na swojej stronie ?

Zanim otrzymałem Twoją odpowiedź udało mi się znaleźć info na temat Sirene i stąd ten wpis, którego nie było poprzednio.

Colonel - Pon Mar 18, 2013 3:19 pm

Mirekaszub napisał/a:
Czy to możliwe aby przetrwał do końca XIX wieku będąc zbudowanym z drewna ?

Tak na marginesie: drewniane kadłuby potrafiły wytrzymać całkiem długo, kilkadziesiąt lat to nie był ewenement.

W.Danielewicz - Pon Mar 18, 2013 6:51 pm

STEFAN OKRZEJA w porcie gdańskim na pocztówce J. Uklejewskiego
Mirekaszub - Sro Mar 20, 2013 1:15 pm
Temat postu: Jak nazywaja się te parowce?
Mam problem z nazwami poniższych parowczyków. Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu ich nazw.
Mirekaszub - Sro Mar 20, 2013 1:17 pm
Temat postu: Jak nazywaja się te parowce?
??
Mirekaszub - Sro Mar 20, 2013 1:20 pm
Temat postu: Jak nazywaja się te parowce?
??
Mirekaszub - Sro Mar 20, 2013 1:22 pm
Temat postu: Jak nazywaja się te parowce?
??
Mirekaszub - Sro Mar 20, 2013 1:23 pm
Temat postu: Jak nazywaja się te parowce?
??
W.Danielewicz - Czw Mar 21, 2013 12:51 pm

Pocztówki przedstawiają:
1. SIRENE
3A. od lewej PFEIL, BLITZ i prawdopodobnie FINK lub HECHT
7A. fotomontaż nie jest to statek gdański
6A PFEIL
5A - chwilowo nie wiem

W.Danielewicz - Czw Mar 21, 2013 1:10 pm

Pocztówka ze statkiem JOHN GIBSONE na tle Żurawia. Statek którego mija to JUNO.

“JOHN GIBSONE”

TYP STATKU:pasażerski
ROK I MIEJSCE BUDOWY: 1907; J.W.Klawitter, Danzig.{Niemcy} nr bud.316
POJEMNOŚĆ:brutto-146 RT; netto-20 RT
WYMIARY:długość-34,26 m, szerokość-6,80 m, zanurzenie-2,14 m
SILNIKI GŁÓWNE:
1 maszyna parowa; moc: 270 KM
PĘDNIK:1 śruba, PRĘDKOŚĆ:23 km/godz.., ZAŁOGA:7 ludzi

PRZEBIEG SŁUŻBY:

1907: JOHN GIBSONE - ‘Weichsel’ Danziger Dampfschiffahrt und Seebad A.G., Danzig.[D]
1920: JOHN GIBSONE - ‘Weichsel’ Danziger Dampfschiffahrt und Seebad A.G., Danzig. [DZ]
1921: GORCH FOCK - Hafen Dampschiffahrt A.G., Hamburg.[D]
1929: - złomowany w Groningen (Holandia)

Mirekaszub - Czw Mar 21, 2013 1:24 pm

Serdecznie dziękuję jak zwykle :)
W.Danielewicz - Czw Mar 21, 2013 1:37 pm

Bocznokołowiec Żeglugi Warszawskiej JULIAN MARCHLEWSKI w Gdańsku. W głębi po prawej OLIMPIA, BARBARA i ZOFIA Żeglugi Gdańskiej
barakuda - Pią Mar 22, 2013 11:23 pm

W temacie z netu - może nie było.
barakuda - Sob Mar 23, 2013 12:00 am

I jeszcze dwa promu
Miro - Pią Kwi 05, 2013 6:10 pm

Chyba nie było małego stateczku "Oberon".

Miro

pumeks - Pią Kwi 05, 2013 6:36 pm

Polecam korzystanie z forumowej wyszukiwarki :D
OBERON

barakuda - Sob Kwi 06, 2013 11:26 pm

Jedno z pierwszych zdjęć powojennych " zdobytych" statków gdańskich.
Mirekaszub - Sob Kwi 06, 2013 11:35 pm
Temat postu: Parowiec "Biene"
Nie mogę natknąć się na informację na temat statku Biene, Czy ktoś posiada takowe ?
Przynajmniej gdzie został zrobiony.
http://postcard.com.pl/#p...ig-lange-brucke

Zbych - Nie Kwi 07, 2013 8:22 am

Coś jest tutaj, ale nie wiem, czy dotyczy tego statku, bo ta nazwa była używana wiele razy.
Mirekaszub - Nie Kwi 07, 2013 9:01 am

Dziękuję. Wydaje mi się że to ten. Szkoda, że nie podali w jakiej stoczni zwodowany.
Pozdrawiam

W.Danielewicz - Nie Kwi 07, 2013 12:21 pm

Uważam że jak się coś nie wie to nie powinno się pisać lub choćby postawić znak zapytania bo potem takie bzdury idą świat.
Jeżeli chodzi o parowiec "BIENE" widoczny na pocztówce to nie wiem skąd się wzięła data 1864 :???: i te wymiary. Widoczny na pocztówce "BIENE" zbudowany został bowiem w 1907 roku w stoczni J.W. Klawitter Werft w Gdańsku pod numerem budowy 329 dla "Weichsel" Danziger Dampschiffahrt und Seebad A.G., Danzig. Jego Lc- 25,00; B-5,50 m i T-1,40 m. Moc maszyny parowej 180 KM. Pływał w Gdańsku do 1920 r. Następnie przebudowany na holownik. Rok póżniej sprzedany armatorowi Rhederei der Saaleschiffer AG, Halle gdzie zmienił nazwę na RUDELSBURG, pływał tam do 1932 roku po czym zakupił go Oskar Sikorsky z Tamsel. Dalszy los nieznany.
Opracował: Waldemar Danielewicz Gdańsk.
Przedruk za podaniem żródła.

Mirekaszub - Nie Kwi 07, 2013 12:54 pm

Czemu tak surowo ?. Jak byk stoi "wydaje mi się ". Relaks.
W.Danielewicz - Nie Kwi 07, 2013 3:26 pm

No cóż nie moim zamiarem było obrażanie, jeśli tak to zostało odebrane to PRZEPRASZAM :oops:
Mirekaszub - Nie Kwi 07, 2013 6:13 pm

Nie ma sprawy. Szacunek za wiedzę "statkową " :)
barakuda - Nie Kwi 07, 2013 10:57 pm

Maleństwo na tle olbrzymów.
Adamdownunder - Sro Kwi 17, 2013 11:37 am

Jaki mogl byc statek pasazerski w Gdansku o podobnym wygladzie do "FORRELLE" i "HECHT” plywajacy w latach 1920-tych po Motlawie? Czy ktos moze zna odpowiedziec na to pytanie lub moze rozpoznac jeszcze inny nierospoznany parowiec na zalaczniku
Adamdownunder - Czw Kwi 18, 2013 2:08 pm

W.Danielewicz napisał/a:
A tu ujęcie innego gdańskiego statku o nazwie "HECHT".
Dzien dobry, Mam pytanie czy ktos wie kiedy gdański statk o nazwie "HECHT" zostal pomalowany na bialo
W.Danielewicz - Sob Kwi 20, 2013 11:52 am

Tym parowcem jest PHOENIX. A co do malowania statków pasażerskich na biało to generalnie zaczęto je malować w latach dwudziestych XX w. Mam na myśli statki gdańskie ale np. PAUL BENECKE był od początku malowany na biało.
Adamdownunder - Sob Kwi 20, 2013 1:10 pm

Serdecznie dziekuje, mam jeszcze pare pytan ale moze po kolei. Jaki statki widac na tym widoku. Domyslam sie z przejrzanych juz wczesniej zdjec w tym wspanialym portalu ze ten oddalony po lewej to chyba „SZWAN” ale nie wiem jaki jest ten blizej na prawo. Moge powiedziec prawie na 100% ze nie jest to "FORELLE", "HECHT” ani „ PHOENIX”. Domyslam sie ze jest to najprawdopodobniej „SIRENE”, "NEUFAHR" lub "DARS" ale prosze o opinie experta. Czy mogl by pan lub ktos pomoc w rozszyfrowaniu tego wizerunku parowca?
W.Danielewicz - Nie Kwi 21, 2013 12:56 pm

Chciałbym przeprosić za wprowadzenie w błąd, statek którego nazwę podałem to nie jest PHOENIX lecz FURST BISMARCK. :oops:

Na zdjęciu poniżej jest również FURST BISMARCK i najprawdopodobniej SCHWAN przed przebudową.

Adamdownunder - Nie Kwi 21, 2013 1:47 pm

Dzien dobry, jesli jeden z nich jest "FURST BISMARCK" to ten drugi musi byc napewno jakims inny blizniaczym parowcem. Musze panu przyznac ze oba wizerunki pochodza z jednego tego samego ujecia. Dolaczam jeszcze raz blizsze ujecia do oceny wszystkich pozostalych parowcow co nie moge dotychczas rozszyfrowac. Ten trzeci to mysle ze jest najprawdopodobniej "FALKE" ale to tylko moja hipoteza. Ciezko jest przeczytac lub rozszyfrowac ten maly napis. Wyglada ze na burcie ma cztery litery lub moze nawet piec z ta pierwsza litera niezupelnie widoczna. Dla ulatwienia rozszyfrowania tego numer 3 moge powiedziec na pewno, ze nie jest to ani "FORELLE' ani "HECHT". Ostatnie zapytanie to chcial bym wiedziec czy moze wiadomo jak nazywala sie barka widoczna tylko czesciowo na zblizeniu numer cztery? Dziekuje przy okazji za pana ekspertyze i mysle ze te ujecia sie tez przydadza wszystkim zainteresoanym. Pozdrawiam wszystkich uzytkownikow :D
feyg - Nie Kwi 21, 2013 2:07 pm

W grę wchodzi tylko FALKE
Adamdownunder - Nie Kwi 21, 2013 3:00 pm

feyg napisał/a:
W grę wchodzi tylko FALKE
"FALKE" jako blizniak do "FURST BISMARCK" czy na obrazku numer 3.jpg :hmm:
W.Danielewicz - Nie Kwi 21, 2013 5:09 pm

panowie nie wiem co się dzisiaj ze mną dzieje robię błąd za błędem aż wstyd :???: oczywiście parowcem nie jest FURST BISMARCK bo takiego w gdańsku nie było. Jest to statek FURST BLUCHER zbudowany w 1879 r. w Holandii. Nie miał on bliźniaka. Natomiast ten niby bliźniaczy to nie FALKE lecz LACHS. Natomiast barka jest trudna do indentyfikacji.Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie :II
Adamdownunder - Nie Kwi 21, 2013 9:42 pm

:== Dziekuje, no i zostal jeszcze ten mniejszy stateczek co juz wszesniej pokazalem. Troche widac na nim nazwe ale nie idzie go rozszyfrowac :brake:
W.Danielewicz - Nie Kwi 21, 2013 10:27 pm

Plik 3 jpg jak już pisałem to LASCH.
Adamdownunder - Pon Kwi 22, 2013 11:23 am

Przepraszam ale troche sie pogubilem. Mam nadzieje ze dobrze wszystko zrozumialem i na pliku 1.jpg byl „FALKE”, na pliku 2.jpg jest “FURST BLUCHER” a na pliku 3.jpg jak pan juz wspomnial „LACHS”.
W.Danielewicz - Czw Kwi 25, 2013 6:29 am

Na pliku 1 i 2 jest FURST BLUCHER
Adamdownunder - Czw Kwi 25, 2013 11:35 am

W.Danielewicz napisał/a:
Na pliku 1 i 2 jest FURST BLUCHER

Niestety jest to niemozliwe bo oba parowce istnieja na jednym ujeciu starej karty pocztowej, jakis z nich musi byc innej nazwy

pumeks - Czw Kwi 25, 2013 12:49 pm

A czy ta stara karta pocztowa to nie jest przypadkiem "megapanorama" Długiego Pobrzeża? w takim przypadku stanowi ona fotomontaż kilku ujęć i tym można wytłumaczyć, że "Fürst Blücher" widoczny jest na niej dwukrotnie.
Adamdownunder - Czw Kwi 25, 2013 1:40 pm

Gratulacje bo jestes bardzo spostrzegawczy. Faktycznie jest to "megapanorama" Długiego Pobrzeża a wlasciwie w tym przypadku jest to orginalna pelna w tym slowa znaczeniu "180° Panorama Długiego Pobrzeża". Wiem ze chromolitografie czesto byly montowane ale nie mysle ze tak bylo w tym unikalnym przypadku. Zaden z pozostalych parowcow nie jest w niej powtorzony. W rachube wchodzi jakis inny dosyc duzy statek pasazerski plywajacy po Motlawie prawdopodobnie pomiedzy 1920 i 1928 rokiem co by byl podobny do "Fürst Blücher". Mysle ze tytul na karcie jest tez dosyc wymowny aby zrobic taka mala pomylke: "SYMBOLE STAREGO MIASTA HANDLOWEGO GDAŃSK”
No chyba ze autor chcial pokazac jak pomalu te symbole miasta „odplywaja” (odchodza)

W.Danielewicz - Sob Kwi 27, 2013 7:17 am

W owych czasach bardzo rzadko budowano bliźniacze statki ja jestem pewien a temat gdańskich statköw znam b.dobrze że jest to FURST BLUCHER podobnego do niego nie było. Pływał on w naszym mieście do 1918 r.
W.Danielewicz - Sob Kwi 27, 2013 11:32 am

Ta panorama o ktorej mowa złożona została z pocztówek i tak. Proszę spojrzeć na plik "parowiec" i porownać go z tą pocztówką. Jest to identyczne ujęcie. Pocztowka pochodzi z 1912 r.
W.Danielewicz - Sob Kwi 27, 2013 11:35 am

No i druga pocztówka wydana przez L. Steinhoff z Gdańska przed I wś ale po roku 1912 pokazuje ten sam fragment. Mamy tam stojącego FURST BLUCHER i w tle stojący też przy keji SCHWAN lub FALKE. Czyli do zestawienia tej panoramy użyto pocztówek z różnego okresu ale z tym samym statkiem czyli FURST BLUCHER. W prawym dolnym rogu widać parowiec LASCH, który też jest na tej panoramie. A w lewym rogu znajoma barka.
W.Danielewicz - Sob Kwi 27, 2013 11:44 am

No i trzeci statek proszę porównać. To samo ujęcie. Nawet ludzie są w tej samej pozycji.
Adamdownunder - Sob Kwi 27, 2013 1:56 pm

W.Danielewicz napisał/a:
W prawym dolnym rogu widać parowiec LACHS, który też jest na tej panoramie. A w lewym rogu znajoma barka.


Wow! Ale niespodzianka. Wyglada ze pomalu rozwiazujemy razem ta zagadke
Pana teoria w czesci sie zgadza ale stwierdzenie ze “W prawym dolnym rogu widać parowiec LACHS, który też jest na mojej panoramie” to juz nie, bo to jest tyl z parowca „FORELLE” co jeszcze nie pokazalem i jest dolaczony ponizej. "LACHS jest dopiero na widoku o dwa parowce dalej na prawo. Ciekawe czy moja calosciowa cyclorama jest zrobiona z pana ujec, czy moze pana pojedyncze kartki z mojej 180 stopniowej Cycloramy. Wyglada ze brakuje panu jednej czesci mojej calej panoramicznej karty artystycznej. Ciekawy jestem czy istnieje w pana kolekcji drugi od lewej widok na ktorym sa te pozostale parowce „FORELLE” i po prawej stronie od niego „HEIGH”. Zalaczam na razie tylko obie zblizenia dodatkowych parowcow co ich jeszcze nie bylo.

Adamdownunder - Sob Kwi 27, 2013 10:58 pm

Przede wszystkim serdecznie dziekuje za pana zdjecia i wszystkie udzielane informacje. Podziwiam pana wiedze w tej dziedzinie i mam nadzieje ze ponizsze kolorowe ujecie sie panu jakos tez przyda.
Moja 180˚ Cyclorama jest wysokiej jakosci karta artystyczna na ktorej uzyto na pewno tych samych negatywow co na pana widokowkach. Niestet moja karta nie ma producenta tylko numer obiegowy. Mysle ze na podstawie pana informacji mozemy sie pokusic o stwierdzenie ze byla wydana wlasnie przez producenta L. Steinhoff z Gdanska.
Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ale powiedziano mi ze moze to byc “collotype/litho”, ja mysle ze jest to najprawdopodobniej “photohrome” lub moze nawet “chromolithography”. Nie wiem tylko czy L. Steinhoff zajmowal sie produkcja tego typu pocztowek. Karta artystyczna przedstawia oczywiscie wizerunk wszystkich symbolow miasta Gdanska i jest widziana z Wyspy Spichrzow. Dowiedzialem sie ze ponoc tego typu kart bylo bardzo malo drukowanych ze wzgledu na koszt produkcji i czesto uzywano je tylko jako pokazyjne egzemplarze dla klijentow. Widoczny detal na tak malym formacie jest zaskakujacy jak widzieliscie na moich poprzednich zblizeniach. Jesli takie pokazowe karty zostaly zatwierdzone przez klijenta to pozniej produkowano je na przyklad w czarno bialym formacie lub juz masowo w troszeczke gorszej jakosci.
Teraz troche o mojej „Cycloramie” bo jestem wdzieczny za pana pomoc. Na gornej czesci karty jest widoczny napis w jezyku niemieckim "DIE WAHRZEICHEN DER ALTEN HANDELSSTADT DANZIG". Na podstawie czesci adresowej z tylu karty moge powiedziec ze byla z przeznaczeniem aby ja zlozyc na szesc malych rownozednych czesci w pionie i nigdy nie uzyta tylko oprawiona w obrazek za szklem.
• Dlugosc karty 534 mm
• Wysokosc karty 138 mm
Na verso karty jest duzy reczny napis kredka Danzig 1928 ale na podstawie pana informacji i zdjec sklaniam sie na przypuszczenie ze byla wykonana okolo roku 1912. Moze wiec miec okolo 100 lat i ma na sobie takie dokladne szczegoly.
Prosze mi powiedziec jakie numery obiegowe sa umieszczone na orginalnych kartach z Gdanska ktore pan posiada.

Zbych - Nie Kwi 28, 2013 2:59 pm

Panorama wygląda fantastycznie. I pomyśleć, że była wykonana sto lat temu.
Adamdownunder - Pią Maj 03, 2013 11:41 am

Dzien dobry wszystkim zainteresowanym.
Udalo mi sie uzyskac troche wiecej nowych informacji na temat mojej panoramy. Wedlug znawcy i fachowca od pocztowek w Europie moja 180° Panorama Gdańska na karcie artystycznej została napewno wydrukowana przez Dr Trenkler & Co., Leipzig w 1922 roku. Powiedzial mi on tez, ze nie jest to na pewno rok kiedy ta karta byla wyprodukowana po raz pierwszy, wiec 100 lecie mojej orginalnej karty trzeba bedzie jeszcze poczekac przez pare lat. Jest to najprawdopodobniej powtorka wcześniejszego druku takiej samej karty wykonanej pierwotnie jeszcze przed rozpoczeciem I Wojny Swiatowej. :hmm:
Widoki wziete z duzych kart panoramicznych były często powtarzane jako oddzielne karty pocztowe. Najczesciej jednak karty panoramiczne były produkowane jako pierwsze egzemplarze do sprzedaży. Od czasu do czasu byly jednak w tym wyjątki. Moglo tak na przyklad byc w przypadku poprzednio zaprezentowanych pojedynczych karty pokazujacych czesc tego samego ujecia co jest w panoramie a zrobionych juz w roku 1912 (dziekuje serdecznie Panu W.Danielewiczowi za udostempnienie tych pocztowek wydawcy L.Steinhoff )

Ponoc L.Steinhoff na pewno nie byl drukarzem a tylko wydawca. W ksiazce adresowej z polowy lat dwudziestych figuruje jako hurtowiec pocztówek , wyrobow papierniczych , zabawek i innego hurtowego handlu detalicznego pod adresem Junkergasse 5, Danzig: „Gebr. Steinhoff, Danzig, Junkergasse 5. Postkarten- und Papierwarengrosshandel, Spielwarengross- und kleinhandel”

Moze ktos z was bedzie to w stanie potwierdzic?

Wiadomo jest ze moja karta byla napewno zrobiona w 1922 roku. Czy byla kiedys wczesniejsza taka sama duza panorama przed tymi malymi czarno bialymi kartami pocztowymi z 1912 roku tego w tej chwili nie moge powiedziec. Moze ktos z was taka karte kiedys spotkal?

Co do powtorki na karcie parowca "Fürst Blücher" widzianego dwa razy to moge tylko zasugerowac moja hipoteze, ze na lewo statek wyglada na to ze jest pelny ludzi na pokladzie. Aparaty fotograficzne w tamtych czasach byly jeszcze dosyc prymitywne i potrzebowaly troche czasu na naswietlenie w jednym miejscu aby zrobic wyrazne zdjecie. Mozliwe jest zatem ze zanim operator przestawil swoj aparat fotograficzny z lewej na prawa strone przynajmniej ze cztery razy na zale ujecie to parowiec "Fürst Blücher"” zaczal odplywac w kierunku ujscia do zatoki. Jest to tylko moje przypuszczenie i nie chce podwazyc faktu ze tez jest mozliwe ze te czarno biale karty byly wykonane wczesniej niz ujecie mojej panoramy. Napewno sa z tego samego negatywu.
Pozostawie ostateczna decyzje jak to moze bylo na prawde, dla was samych. Do uslyszenia.

Mam nadzieje ze za bardzo nie odbieglem od glownego tematu o statkach, jesli tak to prosze przeniescie sie z nasza dyskusja na POCZTOWKI

Mirekaszub - Pią Maj 03, 2013 4:17 pm

Wg mojej wiedzy wvydawnictwo "Dr Trenkler& Co" juz nie istnialo w 1922. http://postcard.com.pl/po...wka=dr-trenkler
Adamdownunder - Pią Maj 03, 2013 10:12 pm

Na tej stronie pisze tak jak bylo:
"Firma została przekształcona w spółkę akcyjną gdzieś pomiędzy 1922. Dr Trenkler zmarł w 1926 roku. W 1929 roku spółka zbankrutowała , ale w tym samym roku została wskrzeszone jako „Dr Trenkler & Co AG;"

Dr Trenkler & Co., Leipzig, zastępuje poprzednią "numer roku plus karte" kod najprawdopodobniej wlasnie w 1922 roku na nową. Mała litera - przestrzeń - numer karty (3-6 cyfr). Ilustrowane są cztery próbki. Każda mała litere reprezentujaca dany roku. Prowadzone są ostateczne badania w Anglii na ten temat.

Dostojny Wieśniak - Pon Maj 06, 2013 12:28 am

U 410. W opisie
German U-Boat napisał/a:
23 Feb 1942 Danziger Werft AG, Danzig
:arrow: Źródło zdjęć. Wygląda to na zapis uroczystości podniesienia bandery po wodowaniu, dlatego nie rozbijam na inne wątki.
Adamdownunder - Sob Cze 01, 2013 1:07 am

Co to za okrety wojenne w Gdansku po lewej stronie obok parowca Lachs?
pumeks - Sob Cze 01, 2013 7:01 pm

Na oko jakieś małe, w typie "monitorów rzecznych", może kanonierek?
Zdjęcie pokazuje teren Stoczni Cesarskiej, która do końca I wojny św. zajmowała się niemal wyłącznie budową i remontami okrętów niemieckiej marynarki wojennej.

Anker - Sob Cze 01, 2013 11:22 pm

Kanonierki pancerne typ Wespe
http://de.wikipedia.org/wiki/Wespe-Klasse
Okręt z jednym pasem na kominie to SMS Wespe a z trzema SMS Natter

Adamdownunder - Czw Cze 13, 2013 11:40 am

Dziekuje :==
Adamdownunder - Pią Wrz 27, 2013 2:11 pm
Temat postu: Re: S.M.S. Danzig
aborygen1 napisał/a:
Jeszcze jedno zdjecie, niestety nie wiem kiedy i gdzie zrobione

Twoje zdjecie to prawdopodobnie nie S.M.S. Danzig a inny okret S.M.S. EMDEN.
Jak sie omylilem to przynajmniej miejsce i most jest ten sam :D

discus - Pią Wrz 27, 2013 8:17 pm

Miejsce i inny okręt lecz dla Nas znany :wink: Źródło
Adamdownunder - Sob Wrz 28, 2013 12:23 am

No to widze teraz że się pomyliłem :peace: niech wam będzie z tymi szczegółami S.M.S Danzig :wink:

Na zdjęciach widać tak zwany "Levensau Wysoki Most" na rzece Levensau po Niemiecku: "Levensauer Straßen- und Eisenbahnhochbrücke" ; lub po prostu: "Levensauer Hochbrücke" w Niemieckiej prowincji Schleswig-Holstein z jakiej wzioł nazwę pancernik

Adamdownunder - Sob Paź 05, 2013 3:32 pm

Karta okolicznościowa na najprawdopodobniej 10-te urodziny S.M.S. Danzig :party:
Miro - Sro Paź 16, 2013 3:39 pm

Zgrupowanie gdańskiej floty przybrzeżnej na Motławie.

Miro

discus - Pią Paź 25, 2013 10:10 pm

U-422
TOMB - Nie Paź 27, 2013 1:22 pm

W internecie znalazłem taką informację:

U-422 Typ: VIIC
Zwodowany: 19 października 1940 F. Schichau, Danzig
Odbiór techniczny: 21 marca 1942 Korvkpt. Hans-Joachim Hesse
Dowódcy okrętu: 21 marca 1942 - 12 lutego 1943 FrgKpt. Hans-Joachim Hesse
Przebieg służby: 2 patrole
21 marca 1942 - 30 września 1942 5.Flotylla jako jednostka treningowa
1 października 1942 - 12 lutego 1943 7.Flotylla jako jednostka bojowa
Sukcesy: 4 statki zatopione o łącznym tonażu 25.417 ton
Koniec służby: Zatopiony 12 lutego 1943, na pozycji 37.32N, 11.56W, 48 zabitych (wszyscy zginęli).

źródło: http://www.u-boot.org

pumeks - Nie Lis 03, 2013 10:14 pm

A podpowie mi ktoś, co to za stateczek? Przystań w Sobieszewie, lata 60-te a może nawet 50-te XX wieku.
Anker - Pon Lis 04, 2013 2:20 am

ms. Jaromir Różycki
Anker - Pon Lis 04, 2013 1:35 pm

Oj aszybka...ms. Ludomir Różycki http://pl.wikipedia.org/w...C3%B3%C5%BCycki
pumeks - Pon Lis 04, 2013 7:02 pm

Hm, dzięki, a gdzie mogę znaleźć coś więcej o tej jednostce? bo Google wydaje się o niej milczeć.
Anker - Pon Lis 04, 2013 8:23 pm

Napisano: Szukajcie a znajdziecie....http://oceania.pbworks.com/w/page/8467843/pl26
ELZA, ex „?”; 19..: OKSYWIE; 19..: LUDOMIR RÓŻYCKI, SNCR; pasażerski żeglugi przybrzeżnej; zbud. w 1896 r., Gebrüder Sachsenberg AG, Rosslau a. d. Elbe (Niemcy); 72 BRT, 19 NRT, 42 t; 26,9(25,1 rej.)×5,3×1,8 m; 2 MP22, 160 KM, 2 śr, 7,5 w; 1 pokł., 165 pas.; z. 7.

Uwagi: Zakupiony w 1937 r. przez prywatnego armatora L. Witkowskiego z W. M. Gdańska, pełnił początkowo funk-cje holownika (m. in. holował barki do Królewca). Następnie przewoził ludzi na terenie portu gdańskiego, gdyż jako holownik był za słaby. Przejęty 1.1.51 przez Żeglugę Gdańską i przebudowany; eksploatowany był przeważnie na Za-lewie Wiślanym, pomiędzy Elblągiem, Tolkmickiem i Fromborkiem. Wycofany w latach 1964-66.
http://oceania.pbworks.com/w/page/8467843/pl26
http://kfp.pl/page_no,4,s...ukaj,index.html

Miro - Sro Gru 11, 2013 4:27 pm
Temat postu: Ciekawe dane o okrętach gdańskich
"Gazeta Gdańska" z 24.01.1929 roku nr 40.

Ciekawe dane o okrętach gdańskich
Cytat:
Ciekawe dane o okrętach gdańskich
Pod banderą wolnego miasta pływają obecnię dwie różne floty:
1) 14 statków‚ nalężących do hamburskiego przedsiębiorstwa
„Baltisch-Afrikanische - Petroleum - Import - Gesellschaft“, które rzadko pokazują się w Gdańsku i poza banderą nic nie mają z Gdańskiem wspólnego (chodzi tu tylko o korzystanie w razie potrzeby z przywilejów flagi gdńskiej);
2) statki kilku przedsiębiorstw żeglugi, oddawna w Gdańsku osiadłych jak:
sp. akc. „Weichsel", „F. G. Reinhold“. „Danziger Reederei“. „Hamburg-Danzig Linie“, „Behnke u Sieg“, „Sieg u. Co“, których to statków niewiele już zostało, niektóre zaś z nich utrzymują się w dawnej roli jedynie dzięki maklerstwu i innym interesom kupieckim. Statki te, zdolne do pływania po morzu i należące do Gdańszczan, liczą 44 jednostki o pojemności 6405 t. rej. przeciętnie, nie dochodząc nawet do 7000 t brutto. Jeszcze przed paru laty miała flota gdańska pokaźniejsze rozmiary i w r. 1924 liczya 38 statków morskich o pojemności ogólnej 29000 ton brutto. W ostatnich latach większe parowce zostały sprzedane‚ a w posiadaniu Gdańska zostały statki turystyczne, lichtugi, holowniki i inne małe statki, odbywające służbę w porcie na Martwej Wiśle i wybrzeżu. Okazuje się, że niema w Gdańsku armatorów, którzy by mieli ochotę i środki do handlu morskiego na własnych statkach i własna żegluga wolnego miasta nie odgrywa już żadnej roli nawet na Bałtyku, nie mówiąc o nawigacji na dalszą metę. Upadek żeglugi gdńskiej odbija w sposób jaskrawy od ogromnego wzrostu obrotów towarowych i ruchu obcych okrętów w porcie tamtejszym.

(„Morze“)


Miro

Miro - Sob Gru 14, 2013 11:54 am

Statek "Elizabeth" był prezentem Carla Ziese dla żony Elizabeth.
(Carl Ziese był zięciem Ferdynanda Schichau).

MIro

ruda - Pon Gru 16, 2013 1:41 pm

Tak przy okazji :
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku zostało podniesione do rangi Narodowego.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - to nowa nazwa Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, która obowiązuje od 10 grudnia br. Zmieniając nazwę instytucji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przychylił się do wniosku CMM, Rady Muzeum, Towarzystwa Przyjaciół CMM oraz Polskiego Towarzystwa Nautologicznego

princessita - Pon Gru 16, 2013 5:46 pm

Tylko co to daje ta nazwa ?

Z innej beczki ... automata - okręt, na końcu filmiku nawet niespodzianka. Moze ktos już to zna dla mnie to niesamowite, że w takiej małej rzeczy mozna tyle "napchac".

http://www.youtube.com/watch?v=14y_7yNEnG8

Zbych - Pon Gru 16, 2013 7:34 pm

princessita napisał/a:
Tylko co to daje ta nazwa ?
Teraz będą mogli oszpecić szmatą całą południową ścianę budynku, a nie tylko część.
ruda - Wto Gru 17, 2013 7:38 am

Cytat:
Tylko co to daje ta nazwa ?

Kasę.

baniol - Sob Gru 28, 2013 8:39 pm
Temat postu: Albert - statek motorowy
Czy może mają Państwo jakieś informacje o statku motorowym "Albert"?
Gazeta Gdańska z dnia 1 Stycznia 1933 r. nadmienia jego nazwę opisując wypadek marynarza pod Wisłoujściem w dość żartobliwy sposób:

baniol - Nie Sty 05, 2014 1:07 pm

Corzano napisał/a:
Wracając do tematu...
Oprócz wyżej wymienionych można jeszcze wspomnieć o następujących jednostkach:
holownik 'Danzig' zbudowany w 1922 w Stoczni Cesarskiej,
zbiornikowce zbudowane w latach 1920-21: Gedania, Zoppot,
Peter von Danzig firmy Seereederei Danzig,
Peter von Danzig II - jacht zbudowany 1924 roku,
drobnicowiec Gdańsk zbudowany w latach 1951-54 w SG,
drobnicowiec Gdańsk zbudowany dla Norwegii w latach 1967 w SG,
kontenerowiec Gdańsk II zbudowany w Hiszpanii w 1983 roku

oraz seria holowników z lat 1930-45 o gdańskich nazwach: Danzig, Oliva, Saspe, Broesen, Neufahrwasser, Thor, Krantor.


Na podstawie książki Jerzego Litwina, "Morskie Zabytki Gdańska i okolic", wydanie II, "Peter von Danzig" należał do firmy Friedricha Gottlieba Reinholda, jednej z największych przedsiębiorstw żeglugowych zarejestrowanych w Gdańsku.
Firma ta dysponowała kilkunastoma statkami w latach 1919-1945, między innymi statkiem "Peter von Danzig".
Poniżej, zdjęcie z 1935 roku w porcie gdyńskim (strona 89)

Miro - Sro Sty 08, 2014 5:07 pm

Jak widać komplet pasażerów na wycieczkowcu "Schwan"

Miro

Miro - Wto Sty 14, 2014 11:18 am

"Olimpia"

Miro

W.Danielewicz - Czw Lut 13, 2014 1:58 pm

Dawno tu nie zaglądałem :II ale co zrobić. Chciałem powrócić do postów o statku "Ludomir Różycki"[mam nadzieje że się Pumeks nie obrazi ale stateczki to można puszczać sobie w wannie] to co przytoczył Anker o Różyckim z oceanii to w większości nie porozumienie jak większość tam zawartych opisów. Internet ma to do siebie że różni ludzie piszą różne rzeczy bez sprawdzenia tematu lub po prostu przepisują dawno już nie aktualne opisy. Ale wracając do tematu do s/p "Ludomir Róźycki" rzeczywiście został zbudowany w 1896 r. w stoczni Gebruder Sachsenberg, Köln-Deutz [Niemcy] a nie w Rosslau. Stoczniowy numer budowy 409.
Reszta danych poniżej:
DANE TECHNICZNE:
1957
długość całkowita: 26,90 m; długość mp.:25,10 m; szerokość: 4,80 m; wysokość burt: 2,20 m; zanurzenie maksymalne: 1,75 m; nośność: 21 t. ; pojemność brutto: 72 RT; netto: 19 RT.
SILNIKI GŁÓWNE:
2 maszyny parowe podwójnego rozprężania prod.: Gebruder Sachsenberg, Rosslau; 2 cylindrowe; rok produkcji: 1894 ; moc: 160 KM.
1 prądnica o mocy 0,9 kW prąd stały 110 V.
KOTŁY PAROWE:
1 kocioł parowy szkocki prod.: Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych, Gliwice; rok prod.: 1950; numer fabr.: 2215; ciśnienie: 10 atm; pow.ogrzewania: 53m2
INNE DANE:
materiał budowy: dno: stal; burt: stal; pokład: drzewo.
kadłub nitowany o poprzecznym systemie wiązań.
napęd: 2 śruby; prędkość: 16 km/godz..; załoga: 7 osób; pasażerów: 165 osób.
PORT MACIERZYSTY:
Gdańsk
ARMATOR:
P.P. Żegluga Gdańska w Gdańsku.
NUMERY REJESTRACYJNE:
1076 [BSR.Danzig]; 4220[ P.Z.W., Tczew]; 661 [R.D.W. Tczew]
SYGNAŁ WYWOŁAWCZY
SNCR
RYS HISTORYCZNY
Zbudowany jako statek pasażersko towarowy dla Kaiserlische Ministerium Elsaβ-Lothringen, Straβburg gdzie pływał po Renie pod nazwą „ELSASS-LOTHRINGEN [D]. W 1919 roku kiedy Alzacja przypadła Francji przejęty został przez Service des Ponts et Chausees, Strasbourg zmieniając nazwę na „ALSACE” [F]. W 1937 roku statek trafił do Gdańska, zakupiony przez Leo Wittkowskiego pływał jako holownik pod nazwą „ELSA” [DZ]; We wrześniu 1939 r. po wcieleniu Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy podniósł banderę niemiecką [D]. Od 1944 właścicielem statku byli Leo i Artur jr. Wittkowscy. Zatopiony w marcu 1945 r. w Gdańsku. W lipcu 1945 r. został wydobyty przez ekipy Głównego Urzędu Morskiego i na polecenie Ministerstwa Żeglugi przekazany Żegludze Państwowej w Gdańsku. Wyremontowany w Stoczni Nr 4 w Gdańsku, nazwany został „ELZA” pływał od 1947 r. w firmie Polskie Drogi Wodne Żegluga Państwowa Oddział w Gdańsku ale jego właścicielem był Leon Wittkowski z Gdańska [PL]. Eksploatowany jako holownik na linii Gdańsk-Tczew. Od 1948 r. upaństwowiony w Państwowej Żegludze na Wiśle Oddział w Gdańsku zmienił nazwę na „OKSYWIE”. Od 1949 roku w Państwowej Żegludze Śródlądowej we Wrocławiu Ekspozytura Gdańsk-Gdynia jako holownik portowy. W 1950 roku przebudowany na statek pasażerski, otrzymał nowy kocioł parowy. Po kolejnej reorganizacji w 1951 r. przejęty przez P.P. Żegluga na Wiśle w Warszawie Ekspozytura Rejonowa w Gdańsku wtedy też zmieniono nazwę na „LUDOMIR RÓŻYCKI”. Przejęty w lipcu 1954 r. przez P.P. Bydgoska Żegluga na Wiśle w Bydgoszczy Ekspozytura Rejonowa w Gdańsku. Eksploatowany głównie na wodach Zalewu Wiślanego. Od 1957 r. w P.P. Żegluga Gdańska w Gdańsku. Wycofany w 1964 roku i złomowany 3 lata później.

ˆ OPRACOWAŁ: Waldemar Danielewicz Gdańsk 20 lutego 2011 r.

Oczywiście ktoś zapyta czy ja też nie piszę różnych rzeczy ale to już wy ocenicie

W.Danielewicz - Czw Lut 13, 2014 2:24 pm

A teraz coś dla oka. 8O
pumeks - Czw Lut 13, 2014 4:49 pm

Dziękuję i jak zwykle - chapeau bas :masta:
Miro - Nie Lut 16, 2014 9:10 pm
Temat postu: "Elizabeth"
Kilka postów wcześniej wstawiłem zdjęcie stateczka "Elizabeth"
Teraz jego model.

Miro

W.Danielewicz - Pon Lut 17, 2014 2:56 pm

No i Miro ma kolejny "stateczek" :???: nic się nie zdadzą nauki że statek to statek nawet ten 10 metrowy. Czemu nie piszecie parowozik, autko, samolocik. Trudno czepiam się :% ale chyba dam spokój.

Wracając do STATKU "Elisabeth" to przeglądając swoje archiwum natrafiłem na informacje, które przedstawiam poniżej.
Zbudowany w 1908 r. w elbląskiej stoczni F. Schichaua jako yacht parowy dla potrzeb Carla Ziese, nazwany imieniem jego żony a córki Schichaua. Stoczniowy numer budowy 818. "Elisabeth" miała 28, 0 m długości i 5,1 m szerokości, wysokość burt-2,20 m i zanurzenie 1,30 m. Posiadała dość silna maszynę parową o mocy 200 KM oczywiście produkcji Schichaua.
Yacht był elegancko wyposażony, posiadał salony, kuchnię, kabiny sypialne , salon biurowy dla Ziesego. Salony wyłożone drewnem machoniowym, lampy w kryształowych zyrandolach, mosiężne barierki i klamki. Około 1920 r. używany jako statek pasazerski w firmie Elbinger Dampschiffsrhederei F. Schichau. No i niestety co dalej nie wiadomo.
Przy okazji pytanie do Miro. Skąd pochodzi ten model, kto go zbudował ?. Wiadomo coś.

EwkaW - Pon Lut 17, 2014 3:31 pm

W.Danielewicz napisał/a:
No i Miro ma kolejny "stateczek" :???:

Ależ Miro napisał to pieszczotliwie, że się tak wyrażę :hihi: , zapewne z radości że coś nowego znalazł w czeluściach swej "kopalni".
Ja jestem okrętowa, ale mnie to nie drażni, bo nie traktuję takich informacji jako ściśle encyklopedycznych.
Reasumując to przydługie ględzenie - co do meritum oczywiście racja, ale przymrużmy czasem oko :wink:
Pozdrawiam :)

Zbych - Pon Lut 17, 2014 9:36 pm

EwkaW napisał/a:
przymrużmy czasem oko :wink:

Przymrużmy, przymrużmy. Dodam tylko, że rozpiętość wielkości statków jest dużo większa niż rozpiętość wielkości parowozów, aut, czy samolotów.

W.Danielewicz - Wto Lut 18, 2014 1:12 am

Ok. poddaje się niech będą stateczki :II
Miro - Pią Lut 21, 2014 8:41 am

W.Danielewicz napisał/a:
Przy okazji pytanie do Miro. Skąd pochodzi ten model, kto go zbudował ?. Wiadomo coś.

Zdjęcie to był dodatkiem do artykułu w jednym z roczników DHK.
Jak dobrze pamietam nie było tam żadnej informacji odnośnie tego modelu.
W artykule były informacje o losach "Elizabeth".
Mam gdzieś skan tego artykułu ale za jasną ........ nie mogę znaleść.
Jak zwykle, kiedyś odnajdzie sie przez przypadek.

Miro

W.Danielewicz - Pią Lut 28, 2014 1:52 pm

Witam !

Mam prośbę ! :hmm: Czy ktoś z forumowiczów posiada zdjęcia pierwszego polskiego wodolotu o nazwie "ZRYW-I". Zbudowany w 1965 r. w ówczesnej Gdańskiej Stoczni Rzecznej w Gdańsku-Stogach. Główny konstruktor M. Krężelewski z pracowni L. Kobylyńskiego.
Wodolot ten po zbudowaniu trafił do Szczecina gdzie pływał na trasie Szczecin-Świnoujście. Jako prototyp miał pewne usterki, które utrudniały jego eksploatację. Jednak po ich usunięciu spisywał się nie żle. W Szczecinie był do 1968 r. Potem trafił do Gdańska ale do kogo ?.
W latach 1969-1971 widziano go wystawionego na lądzie przy ul. Grodzkiej w Gdańsku. W czerwcu 1971 r. przejęła go Marynarka Wojenna. Pływał z Gdyni na Hel. Wycofany w 1984. Też nie wiem co dalej. Prawdopodobnie złomowany w 1991 r. Staram się z synem M. Krężelewskiego zrobić monografię. Może ktoś coś z szanownych forumowiczów jest nam w stanie pomóc.

W.Danielewicz - Pią Lut 28, 2014 1:52 pm

Inne ujęcie wodolotu
djjack - Pią Lut 28, 2014 8:02 pm
Temat postu: ZRYW-1
Udostępniony materiał pochodzi z książki "Na lądzie, morzu i powietrzu" Janusza Wojciechowskiego. Wydawnictwo Harcerskie "Horyzonty". Warszawa 1971 r. Strony 81-83.
Romek52 - Sob Mar 01, 2014 6:44 pm

Może taka fotka z wodowania.
W.Danielewicz - Sob Mar 15, 2014 7:26 pm

Plany, które zamieszczono w Modelarzu nr 11/1965 oraz w pracy "Na lądzie, w morzu i powietrzu" J. Wojciechowskiego nie oddawały stanu faktycznego części podwodnej a zwłaszcza płatów rufowych, steru i śruby. Dzięki rysunkom które udostępnił mi syn gł. projektanta Mieczysława Krężelewskiego - Michał można było odtworzyć stan faktyczny co przedstawia poniższy rysunek.
Miro - Pon Mar 17, 2014 10:27 am
Temat postu: Paul Beneke
Paul Beneke na Helu.

Miro

Hinek - Nie Mar 23, 2014 6:54 pm

W.Danielewicz napisał/a:
Jako prototyp miał pewne usterki, które utrudniały jego eksploatację.

Problemem były gnące się płaty nośne. To info pochodzi z zajęć w Conradinum pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku :)

Miro - Pon Mar 24, 2014 1:09 pm
Temat postu: Heomt
Czy to jest gdański statek.
Jeżeli dobrze odczytałem to nosił on nazwę HEOMT.

Miro

feyg - Pon Mar 24, 2014 2:14 pm

Nie HEOMT tylko HECHT :wink:
W.Danielewicz - Pią Mar 28, 2014 12:08 pm

Tak "HECHT" czyli Szczupak to statek z gdańskim rodowodem. Zbudowała go gdańska stocznia Klawittera w 1885 r. Był to 120 statek zbudowany przez tę stocznię. Jego dane techniczne:
Nośność: 19 t. długość-23,5 m, szerokość-4,27 m i zanurzenie 1,3o m. Maszyna parowa o mocy 80 KM. Na pokład zabierał aż 204 pasażerów. Napęd śrubowy.
Zbudowany na zamówienie Alexandra Gibsone. Od 1894 r. w Weichsel Danziger Dampschiffahrt u. Seebad A.G. W 1941 r. firma ta skróciła swoja nazwę, która brzmiała
Weichsel Danziger Dampschiffahrt A.G. We wrześniu przejęty przez Kriegsmarine gdzie służył jako statek komunikacyjny w 2 szkolnym dywizjonie U-bootów w Gdyni. W marcu 1945 r ewakuował się na zachód do Kilonii. Tam przejęty w czerwcu 1945 r. przez dawnego właściciela. We wrześniu 1945 zarekwirowany przez brytyjską Royal Navy Tug Office w Kilonii.
W 1947 r. zwrócony Weichsel Danziger Dampschiffahrt A.G. w Lubece. Trzy lata później kupiony przez W. Schultera z Lubeki i złomowany.
Zarejstrowany w Binnenschiffregister Danzig pod numerem 92, a po 1945 r. w BSR Lubeck pod numerem 920.

Adamdownunder - Sob Mar 29, 2014 9:10 pm

"Szczupak" przed rokiem 1922
W.Danielewicz - Nie Mar 30, 2014 12:57 pm

Na zdjęciu "HECHT" pomalowany na biało ok.1935 r. na Wiśle w okolicach Kiezmarku.
Miro - Nie Mar 30, 2014 8:08 pm
Temat postu: Borussia
Chyba o statku "Borussia" była już wzmianka,
ale zdjęcia się nie dokopałem.

Miro

W.Danielewicz - Nie Mar 30, 2014 11:57 pm

BORUSSIA w całej okazałości podczas odbudowy mostów w Tczewie.
W.Danielewicz - Wto Kwi 01, 2014 1:48 pm

Kilka danych o "Borussi". Zbudowana w 1896 r. w Leijden w Holandii. Długość-31,3 m, szerokość-5,76 m, zanurzenie-1,65 m. Jedna maszyna parowa o mocy 160 KM. Zabierała 450 pasażerów. Po wybudowaniu statek nazwany BORUSSIA pojawił się w Elblągu u armatora A.Zedlera. Pływał po Zalewie Wiślanym i do Gdańska. Od 1930 r. w czarterze firmy C.H. Herberga z ówczesnego Memla [Kłajpeda]. Potem jego własność. W lutym 1935 r. statek nabył Rudolf Freitag z Gdańska. W październiku 1944 r. zarekwirowany przez Kriegsmarine i skierowany na Zalew Kuroński. W styczniu 1945 r. zatopiony celowo granatami w basenie elbląskiej stoczni F. Schichaua. Wydobyty w listopadzie 1945 r. przez pracowników Stoczni
Nr.16 w Elblągu. Po wydobyciu okazał się że kadłub posiada na szczęście drobne uszkodzenia, ale brak było na statku maszyny parowej, którą później odnaleziono na hali stoczni. Była bez tłoków, suwaków i cylindrów. Podczas odbudowy wymieniono część poszycia, a części do maszyny zabrano z wydobytego wraku statku "Kahlberg", którego remont był nie opłacalny. W dniu 18.08.1947 r. przekazany Polskiej Żegludze Przybrzeżnej Na Bałtyku "Gryf" S.A. w Szczecinie. Nazwany "TELIMENA". Pływał na linii Szczecin-Międzyzdroje. Od 1949 r. Żegludze Przybrzeżnej w Szczecinie. Cztery lata później w Polskiej Żegludze Przybrzeżnej w Gdańsku Oddział w Szczecinie. Przez cały rok 1956 w Żegludze na Odrze we Wrocławiu Oddział w Szczecinie. Od 1957 r. w Żegludze Szczecińskiej w Szczecinie, wycofany i poddany przebudowie. Wstawiono również silnik wysokoprężny o mocy 200 KM. Liczbę pasażerów ustalono na 200 osób. W eksploatacji od 1959 r. Wycofany w 1974 r. i przeznaczony na hulk. Dziesięć lat później nabyty przez Polskie Stowarzyszenie Jazowe w Szczecinie, jako klubo kawiarnia. Od 1987 r. opuszczony, niszczał. Złomowany w 1992 r. Oto losy jednego z wielu gdańskich statków. A tak na marginesie myślałem kiedyś o encyklopedii statków gdańskich.

W.Danielewicz - Wto Kwi 01, 2014 2:00 pm

KRANTORFAHRE
Miro - Czw Kwi 03, 2014 11:43 am
Temat postu: "Kazik"
Holownik "Kazik" na Motławie,
zapewne miał on swoją pierwotną nazwę.

Miro

W.Danielewicz - Pią Kwi 04, 2014 12:03 am

Nie miał pierwotnej nazwy od urodzenia nazywał się KAZIK. Zbudowany w 1963 r. w grudniu.
Hmm czy mógłbym na e-maila otrzymać tą fotkę w lepszej rozdzielczości. Proszę :oops:

pumeks - Pią Kwi 04, 2014 7:01 am

Mam fotę "Jędrka" ale niezbyt wyraźną ;)

Anker - Pią Kwi 04, 2014 7:32 am

Kazik
Krzysztof - Pią Kwi 04, 2014 8:10 am

Czy armatorem Kazika i Jędrka była Hydrobudowa?
W.Danielewicz - Pią Kwi 04, 2014 12:52 pm

Pumeks napisał
Cytat:
Mam fotę "Jędrka" ale niezbyt wyraźną ;)


Mam tą fotkę.

W.Danielewicz - Pią Kwi 04, 2014 1:15 pm

Kurna trzeci raz mnie wywaliło :zamykamy2:
Może się uda. KAZIK armator Hydrobudowa a JĘDREK Zarząd Portu Gdańsk

Miro - Pon Kwi 07, 2014 1:21 pm

Na ebayu pocztówka 1909.

Miro

Miro - Wto Kwi 15, 2014 8:52 am
Temat postu: Gdańskie Wodoloty
Gdańskie Wodoloty na swoim zimowisku.

Miro

Miro - Wto Kwi 22, 2014 10:08 am
Temat postu: "Aleksandra" czy "Alexandra"
W.Danielewicz napisał/a:
Tak rzeczywiście na fotografii jest "ALEKSANDRA" póżniejszy KAROL WÓJCIK a wcześniej NEUFAHR ex GUSTAV VON HAKEN ex OBERBURGERMEISTER WITTING. Pisałem o nim w Morzach Statkach i Okrętach. Zdjęcie wykonano w pomiędzy 1947 a 1949 rokiem.
.

Na przedstawionym powiekszeniu jak sądzę widać dwie sylwetki żołnierzy niemieckich, więc zdjęcie musiało być wcześniejsze.
Moim zdaniem jest to statek "Alexandra" a nie "Aleksandra", o którym jest wzmianka w książce "Flucht über die Ostssee 1944/45 im Bild"

Miro

W.Danielewicz - Sro Kwi 23, 2014 10:42 pm

Podtrzymuje swoją wersję. W 100% jest to ALEKSANDRA. Zresztą widać na burcie literę S. A nie pisało się ALEXSANDRA. Ponadto Na kominie widnieje oznaka
armatorska Żeglugi Gdańskiej MZK Trakcja Wodna. Nosiły ją statki tej firmy w latach 1946-1949. Na fotce "Aleksandra" przy sopockim molo w 1948 r.
Natomiast statek "ALEXANDRA" był w Gdyni od 1942 r. do 1945 odpłynął do Lubeki w marcu 1945 r. Ale to zupełnie inna jednostka. A żołnierze są polscy.

W.Danielewicz - Sro Kwi 23, 2014 10:55 pm

A tu inne ujęcie "ALEKSANDRY". Poniżej inny statek tego armatora "TERESA" z oznaką armatorską Żeglugi Gdańskiej Międzykomunalnych Zakładów Komunikacji Trakcja Wodna. Fotka datowana jest na lipiec 1947 r. Widać wypalone domy na Targu Rybnym zwanym wtedy Rybim Rynkiem.
W.Danielewicz - Sro Kwi 23, 2014 11:03 pm

A tu też "TERESA" i przystań Rybi Rynek. Oraz sterówka "Aleksandry". Na kołach ratunkowych nazwa statku i port Gdańsk.
Miro - Czw Kwi 24, 2014 2:26 pm

Oj Miro znowu dałeś plamę. Przepraszam...
Byłem chyba pod wrażeniem książki, której tytuł przedstawiłem wyżej.
Co tu gadać konsultacja okulisty wskazana.

Miro

Miro - Wto Kwi 29, 2014 7:16 am
Temat postu: Plan der Hafenrundfähre
Trasa wycieczki po porcie gdańskim.

Miro

W.Danielewicz - Czw Maj 01, 2014 8:31 am

To nie jest trasa wycieczki po porcie lecz plan przystanków na których zatrzymywały się statki gdańskiej firmy Städische Fähren
Poniżej fragment mojego artykułu, który niestety nie ujrzał światła dziennego :???:
Do końca 1944 roku funkcjonowało w ówczesnym mieście Danzig przedsiębiorstwo miejskie Städische Fähren /Promy Miejskie], które zapewniało komunikację drogą wodną do takich dzielnic jak: Troyl, [dz. Przeróbka], Nefährwasser, [Nowy Port] i Weichselmünde [Wisłoujscie]. Utrzymywało one również połączenia międzybrzegowe na Motławie [Mottlau] czy Martwej Wiśle [ Tode Weichsel]. Baza firmy mieściła się przy ulicy Strohdeich 15 [Sienna Grobla] i posiadała teren o powierzchni 1000 m2 dochodzący do rzeki Mottlau [Motława] z torami kolejowymi i wywrotnicami. Tabor pływający stanowiło sześć statków o nazwach „HILFE”, „NEUFÄHRWASSER, „WEICHSELMŰNDE”, „TROYL”, „WESTERPLATTE” i KRÄNTORFÄHRE” oraz 3 promy bez napędu. Przedsiębiorstwo to podlegało do 1939 roku Senatowi Wolnego Miasta Gdańska gdzie istniał wydział komunikacji [Verkehrsamt] a od września 1939 roku bezpośrednio pod zarząd miejski. W wyniku działań wojennych w marcu 1945 roku wszystkie obiekty pływające uległy zatopieniu.
Swoją drogą planik bardzo ciekawy i nie znany mi.

W.Danielewicz - Czw Maj 01, 2014 9:01 am

Oznaka armatorska firmy Stadische Fahren
Miro - Wto Maj 06, 2014 2:06 pm
Temat postu: Ernst
Ernst.

Miro

Cayenka - Czw Lip 31, 2014 4:26 pm

Witam
Na 17 stronie tego wątku pan W.Danielewicz, opisuje lodołamacz "Liebe". Zastanawiam się skąd ta nazwa? Czy mogła mieć coś wspólnego z niemiecką nazwą rzeki Liebe dziś Liwa płynącą koło Kwidzyna?

Krzysztof - Czw Lip 31, 2014 5:00 pm

To bardzo prawdopodobne.
"Zbudowany w 1910, jako lodołamacz czołowy dla Königlische Weichsel Strombauverwaltung w Gdańsku."
Königlische Weichsel Strombauverwaltung była najprawdopodobniej odpowiedzialna, również za Liwę - Liebe.

Jogi - Wto Wrz 16, 2014 7:20 pm

Mam prośbę o rozpoznanie miejsca. Na załączonym zdjęciu, na pierwszym planie, wodolot Zryw I, za nim prawdopodobnie bocznokołowiec "Dębowski". Zdjęcie datuję na wiosnę 1965 roku, podczas prac wyposażeniowych. Z pewnością nie jest to ulica Wartka (nie pasuje dom z galerią). Mam pewne podejrzenia ale nie chcę nic sugerować...
Miro - Pon Wrz 29, 2014 1:29 pm
Temat postu: Drache
"Drache " w Sopocie ebay

Miro

Zbych - Wto Wrz 30, 2014 6:59 am

„Paul Beneke” przy molo w Sopocie. Opublikowane przez Clarę Bernthal, źródło: strona Chrisa Cornera, data na stemplu 1908.
Rumcajsini - Pon Lis 17, 2014 10:35 pm

Dobry wieczór.
Proszę o pomoc.
Znalazłem następującą informację o kładzeniu stępki:
Am 14. Februar lief ein auf der Danziger Schiffswerft and Maschinenbauanstalt Johannsen & Co. neuerbauter Seeleichter glücklich vom Stapel. Derselbe ist von der Schleppschiffahrts-Gesellschaft „Unterweser“ in Bremen in Auftrag gegeben und ist bis jetzt der grösste Seeleichter, welcher die Ost- und Nordsee befahren wird. Die Tragfähigkeit dieses
Schiffes wird 1400 T. betragen.

I za chiny ludowe nie mogę znaleźć co to za rodzaj jednostki: Seeleichter. Znalazłem, że to barka morska/oceaniczna, ale jako laik ni w ząb nie mogę jej sobie wyobrazić.

Czy macie jakieś zdjęcia lub rysunki takiej jednostki. Powyższa została zbudowana w Gdańsku w 1902 lub 1903 r.

Z góry dziękuję za pomoc!

Dieter - Pon Lis 17, 2014 10:49 pm
Temat postu: "Seeleichter"
Seeleichter to jest normalny, nieduzy stateczek.
To slowo w przetlumaczeniu oznacza "ulzenie morskie".
Z tego juz wynika, ze moze tylko czesc zabrac, co te duze statki przywiezli. :roll:

Rumcajsini - Pon Lis 17, 2014 10:54 pm

Dzięki Dieter,
po lekturze poprzednich postów spodziewam się, że dostaniesz "żółtą karteczkę" za "stateczek" :wink:

Poczekam jeszcze na speców, bo chciałbym wiedzieć jak one wyglądały.

Rumcajsini - Pon Lis 17, 2014 11:03 pm

Czytając dalej, znalazłem kolejną jednostkę o nazwie "Danzig".

Holownik, który zawinił we Flensburgu. (wstawaim obrazek zamiast tekstu, bo strasznie dużo poprawek by wyszło.)
Źródło: Hansa DN Zeitschrift. Jg. 1903

Dieter - Pon Lis 17, 2014 11:13 pm

Rumcajsini napisał/a:
dostaniesz "żółtą karteczkę" za "stateczek" :wink:
Poczekam jeszcze na speców, bo chciałbym wiedzieć jak one wyglądały.

Rumcajsini, jak on ma 1.400t nosnosci, to jest stateczek, chociasz 100 lat temu to mial troche wieksze znaczenie.

Nie boje sie tych specow, bo po Conradinum i z czterema jezykami jestem tez specem, ale majac 78 lat, najstarszym :hihi: .

Rumcajsini - Pon Lis 17, 2014 11:37 pm

Krzysztof napisał/a:
To bardzo prawdopodobne.
"Zbudowany w 1910, jako lodołamacz czołowy dla Königlische Weichsel Strombauverwaltung w Gdańsku."
Königlische Weichsel Strombauverwaltung była najprawdopodobniej odpowiedzialna, również za Liwę - Liebe.


Tym bardziej prawdopodobne, że pozostałe lodołamacze też miały nazwy rzek:
Ferse, Gardenga, i więcej nie pamiętam ;)

Dieter - Wto Lis 18, 2014 10:22 am

Rumcajsini napisał/a:
Znalazłem, że to barka morska/oceaniczna

Barka jest bez napedu, wiec nie moze byc.

Dzis mowi sie na takie statki Feeder Ship, ktore np. woza czesc containerow z Hamburga do Baltyku. :roll:

bambuko - Pon Lis 24, 2014 1:18 pm

Prawdopodobnie od holenderskiego "lichter" - maly statek uzywny do rozladowywania duzego statku (do "ulzenia"). Po angielsku "lighter (barge)" - tradycyjnie barka bez napedu.

Niemiecki morski slownik:
"..."(niederdeutsch lichten ""entladen""), kleineres, offenes Wasserfahrzeug ohne Eigenantrieb, das großeren Schiffen Ladung abnimmt oder zufuhrt... "

Dieter - Pon Lis 24, 2014 7:06 pm

bambuko, perfekt to wyjasniles. :==
bambuko - Pon Lis 24, 2014 8:30 pm

Dieter napisał/a:
bo po Conradinum i z czterema jezykami jestem tez specem, ale majac 78 lat, najstarszym :hihi:
bambuko, perfekt to wyjasniles. :==


:zgooda: mam te same kwalifikacje - jedyna roznica pomiedzy nami jest 20 lat :hihi:

pumeks - Pon Lis 24, 2014 8:41 pm

Jako dyletant podpowiem: Lichtuga :roll:
Rumcajsini - Wto Lis 25, 2014 2:52 pm

Dziękuję :zgooda: bardzo
W.Danielewicz - Pią Gru 05, 2014 10:17 am

No i co nie trzeba kończyć TBO [no chyba że Pumeks" kończył]aby wyjaśnić że Seeleichter to lichtuga morska. Były to jednostki bez napędu. Sporo ich to znaczy lichtug miało Towarzystwo Żeglugi Wisła-Bałtyk z Tczewa działające w latach 1926-1928 zajmujące się transportem polskiego węgla do krajów skandynawskich.
baniol - Pią Sty 09, 2015 9:08 pm
Temat postu: Re: Ernst
Miro napisał/a:
Ernst.

Miro

Mała ciekawostka w nawiązaniu do holownika Ernst (zdjęcie na stronie 27)
Jak podaje Gazeta Gdańska, Nr 296/33, holowniki Ernst i Krantor ściągnęły z mielizny norweski statek Vorma z Oslo, który osiadł na rafie 22 grudnia 1933 roku koło Neufahr (Górki). Statek następnie udał się pod Legun (?), gdzie go przycumowano.

Miro - Wto Sty 27, 2015 9:26 am

Przystań na Westerplatte.

Miro

AvM - Sro Sty 28, 2015 2:36 pm

W.Danielewicz napisał/a:
No i co nie trzeba kończyć TBO [no chyba że Pumeks" kończył]aby wyjaśnić że Seeleichter to lichtuga morska. Były to jednostki bez napędu. Sporo ich to znaczy lichtug miało Towarzystwo Żeglugi Wisła-Bałtyk z Tczewa działające w latach 1926-1928 zajmujące się transportem polskiego węgla do krajów skandynawskich.


Waldek!

Ta barka mogla miec naped, co prawda zaglowy.
Wiele takich barek mialo kilka malych masztow.

Tu jest infrormacja o tej jedenostce ze spisow statkow zbudowanych w 1902 roku

oraz ze spisu niemieckich statkow handlowych z ktorego wynika zae ta barka byla zarejestrowana jako statek morski.
oraz ze miala 3 maszty.

AvM - Sro Sty 28, 2015 3:13 pm

74. Jahrg.j HANS A Deutsche Schiffahrtszeitschrift. Aus dem Geschäftsbericht 1936
1141

Cytat:
Wie schon in unserem vorjährigen Bericht erwähnt haben wir unsere Seeleichter Unterweser 17 und Unter weser 19 verkauft. Den bei diesem Verkauf entstandenen Buchgewinn haben wir dein Konto für außerordentliche Erträge zugeführt.


1936 MAX ???

?1940 ZÜLLCHOW 18 ex MAX ex UNTERWESER 17
Stettiner Portland Zementfabrik, Züllchow
5.05.1945 in Stralsund von den Sowjets erbeutet

AvM - Sro Sty 28, 2015 3:40 pm

Nie mam zdjecia "Unterweser 17" na szybko ale znalazlem 21
Miro - Pon Lut 09, 2015 12:49 pm

Parowiec "Brunhilde" pływał na trasie Tiegenhof - Danzig.

Miro

pumeks - Sro Lut 11, 2015 10:44 pm

Pumeks napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
Na upartego przed wojna mógłby istniec statek o nazwie Gdańsk... Z portem macierzystym w Gdyni.


Oczywiście że istniał. Dwie jednostki żeglugi przybrzeżnej "Gdańsk" i "Gdynia" zbudowała zresztą stocznia Danziger Werft. Nie jestem pewien jaki był ich port macierzysty. Obie skończyły żywot jako okręty pomocnicze marynarki wojennej we wrześniu 1939 r., tylko nie pamiętam teraz, kiedy i gdzie dokładnie.

Po prawie 10 latach, nie zaszkodzi przypomnieć o S/S Gdańsk. Tu sfotografowany przy nabrzeżu Am brausenden Wasser (dzisiejszej ul. Wartkiej).

Miro - Czw Mar 05, 2015 1:31 pm

Wodolat "Zryw".

Miro

Jogi - Nie Mar 08, 2015 10:47 pm

Prawidłowa nazwa"ZRYW-I". Miały być zbudowane dalsze jednostki tej serii. Dlaczego nie - to temat na dłuższy wywód. Fotografia wykonana przez E. Peplińskiego podczas prób na Zatoce Gdańskiej w 1965 roku.
Miro - Wto Mar 31, 2015 10:46 am

Poprzednio wstawiłem wodolot "Zryw I",
a teraz "Zryw" :)

Miro

Jogi - Wto Mar 31, 2015 7:35 pm

Brawo Miro - tego zdjęcia nie znałem :==
Małe wyjaśnienie (dla "nie wtajemniczonych"): to ten sam wodolot co ZRYW-1, jednakże w Marynarce Wojennej nosił nazwę ZRYW. Pływał pomiędzy Gdynią i Helem wożąc marynarzy na tej trasie. Czy możesz przesłać mi to zdjęcie na priva w lepszej jakości? Bardzo proszę :roll:

Miro - Sro Kwi 01, 2015 2:27 pm

Nie mam lepszego skanu.

Miro

Jogi - Sro Kwi 01, 2015 8:21 pm

Miro: zamieszczone przez Ciebie zdjęcie ZRYWA zapewne pochodzi z wczesnych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wykonane w Gdyni, w Basenie Prezydenta.
Z moich zbiorów, zdjęcie z prób odbiorczych.

Jogi - Sro Kwi 01, 2015 8:23 pm

Miro: zamieszczone przez Ciebie zdjęcie ZRYWA zapewne pochodzi z wczesnych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wykonane w Gdyni, w Basenie Prezydenta.
Z moich zbiorów, zdjęcie z prób odbiorczych.
Nie wyszło mi, jeszcze raz

Jogi - Sro Kwi 01, 2015 8:37 pm

jeszcze raz
Gargi1961 - Nie Cze 21, 2015 12:04 am
Temat postu: statki w Gdańsku
Ktoś się może orientuje co to za feta?
pumeks - Nie Cze 21, 2015 11:52 am

Powitanie szkolnego okrętu marynarki Rzeszy "Schlesien" w Nowym Porcie 23 czerwca 1932 r.
Gargi1961 - Nie Cze 21, 2015 6:52 pm
Temat postu: wizyta "Schlesien"
Na Tobie Pumeks, to można polegać jak na Zawiszy... Wielkie dzięki!
Miro - Sro Lip 08, 2015 12:05 pm
Temat postu: Holownik Oliva
W środkowej części zdjęcia przy nabrzeżu Holownik Oliva.

Miro

W.Danielewicz - Sob Lip 11, 2015 8:37 am

Nie do końca prawda. Pancernik SCHLESIEN stał się okrętem szkolnym 8 kwietnia 1935 r. po przebudowie w Kilonii.
Miro - Nie Lip 12, 2015 2:27 pm

Hecht na Motaswie.

Miro

AvM - Sob Sie 22, 2015 9:38 pm
Temat postu: Hulk Barbarossa
Barbarossa byl w Gadnskiu jako hulk mieszkalny, ale ponoc uzbrojony
w latach 1859(?)-1865(?

Moze ktos ma jakies zdjecia, rysunki?
Gdzie byl ten hulk?

W.Danielewicz - Nie Wrz 27, 2015 8:12 pm

Chciałbym poinformować że ukończyłem pracę nad polskimi holownikami. Myślę że ukaże się ona w IV kwartale tego roku. Jak będę znał datę to poinformuje zainteresowanych tym tematem na forum.
Fotomemoria - Sro Paź 28, 2015 2:52 pm

Statki ERNA i FALKE
atego815 - Czw Sty 21, 2016 8:08 pm

Czy Ktoś z szanownych wie kiedy zmodyfikowano takie zdjęcie? Czy to współcześnie czy dawna propaganda? 8O Bo to prawie jak "znajdź różnice" :)
Zdjęcia ze strony Fotopolska.eu

Dostojny Wieśniak - Pią Sty 22, 2016 12:55 am

Zawsze można było. To nie my. :wink:
pumeks - Pią Sty 22, 2016 9:37 am

Ten U-Boot kiepsko wmontowany.
Oczywiście realia Motławy z końca XIX wieku - o ile dobrze widzę, na Ołowiance nie ma jeszcze elektrowni

Zbych - Pią Sty 22, 2016 5:42 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Zawsze można było. To nie my. :wink:

Nie zawsze. Dopiero po wybudowaniu tegoż U-Boota było można popełnić ten fotomontaż.
A zwodowano go według tej strony w roku 1940.
Zdjęcie również z podanej strony.

atego815 - Pią Sty 22, 2016 9:34 pm

A to ciekawe. Na stronie Fotopolski pod zdjęciem z U-bootem jest podpis " Lata 1890-1905 , Długie Pobrzeże. " Znaczy się płyną plany okrętu :)
renekk - Pią Sty 22, 2016 10:42 pm

"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu"
Stanisław Lem

Wiercipietek - Sob Sty 23, 2016 1:03 pm

Ależ to okręt kapitana Nemo! No, taka wersja spacerowa ....
Dostojny Wieśniak - Pon Sty 25, 2016 1:00 am

Zbych napisał/a:

Nie zawsze. Dopiero po wybudowaniu tegoż U-Boota było można popełnić ten fotomontaż.
Bariery technologiczne wykluczają też wieki średnie. :wink:
AvM - Sro Kwi 06, 2016 3:28 pm

Mala ciekawostka

Public Ledger and Daily Advertiser - Saturday 02 March 1811



LLoyd'S Register 1813


Wiercipietek - Nie Kwi 17, 2016 6:45 pm

W.Danielewicz napisał/a:
Chciałbym poinformować że ukończyłem pracę nad polskimi holownikami. Myślę że ukaże się ona w IV kwartale tego roku. Jak będę znał datę to poinformuje zainteresowanych tym tematem na forum.


I jak tam, ukazała się? Czy przegapiłem info?

pumeks - Nie Kwi 17, 2016 8:43 pm

http://www.graptolite.net...-holowniki.html
Miro - Czw Sty 26, 2017 2:12 pm

Statek Żeglugi Gdańskiej "Mazowsze" w pewnym okresie został zamieniony w hotel.

Miro

renekk - Czw Mar 30, 2017 4:36 pm

Zdjęcie rotorowca "Barbara" - czy może kojarzy się Wam z jakimś znanym miejscem?
discus - Czw Paź 12, 2017 9:29 am

Udział okrętu SMS Danzig w wielkiej operacji wojskowej Albion - morsko, powietrzno lądowej (desant) - na akwenie Morza Bałtyckiego jakieś około 250 mil morskich od Gdańska. Ciekawostką jest łatwość mylenia SMS Danzig z okrętem SMS Kolberg.
Galadhorn - Pią Sty 05, 2018 6:44 pm

Szukam informacji o gdańskich statkach zbożowych z XVIII wieku. Jak nazywały się po niemiecku, czy istnieje jakiś spis takich statków z Gdańska itd. Śledzę pewnego kapitana zbożowego, Salomona Peterknechta (1742-1818), który w młodości jako czeladnik mieszkał w kamienicy pana Michaela Tolkiena, mistrza kuśnierskiego, a ożenił się z panną z rodu kuśnierskiego, Susanną Oyer.
pumeks - Pią Sty 05, 2018 7:07 pm

Oho, pytanie z grubej rury.
Obawiam się, że jeśli nawet takie spisy istnieją, to tylko w wersji rękopiśmiennej.
Mogę zapytać prof. Waldemara Ossowskiego ale to już raczej po weekendzie ;)

Krzysztof - Czw Maj 23, 2019 7:02 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
Cytat:
Jan Daniluk - Historyk

... parę lat temu głośno było o próbie 'zwodowania' w Gdańsku barki mieszkalnej, która miała pojawić się na Kanale Raduni, tuż przy ujściu do Motławy. Okazało się, że to zadanie nadzwyczaj skomplikowane, ze względu na brak procedur i piętrzące się tym samym problemy (ze strony różnej maści urzędów). Nie wiem, czy dziś jest już łatwiej zorganizować sobie taki pływający, całoroczny dom, ale chciałbym się z Państwem podzielić rzadkim zdjęciem potwierdzającym, że w Gdańsku takie 'cuda' funkcjonowały już przed 1945 r.

To ilustracja prasowa z wiosny 1942 r. (zbiory PAN Biblioteka Gdańska).

Na zdjęciu uwieczniona została barka mieszkalna zacumowana na końcu tzw. Starej Motławy, w rejonie dzisiejszej ul. Pod Zrębem. A wraz z nią anonimowa kobieta rozwieszająca pranie :) Na dalszym planie widać most na ul. Toruńskiej i okoliczne budynki, a jeszcze dalej majaczą sylwetki spichlerzy.

Krzysztof - Pią Kwi 17, 2020 9:29 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
djjack - Sob Kwi 18, 2020 8:21 am
Temat postu: Baszta Atutowa na pocztówkach (część I)
Krzysztof napisał/a:
Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater


Tutaj w kolorze

http://www.opowiadaczehis...owkach-czesc-i/

pumeks - Sro Kwi 29, 2020 9:09 am

Największy statek o nazwie "Gdansk" (a dokładnie to HMM Gdansk) został zbudowany w Południowej Korei i ma wejść do eksploatacji w 2020

Źródło: portalmorski.pl

MłodyBocieK - Nie Maj 23, 2021 5:27 pm

Eine photographische Sensation donosi
miesięcznik UHU


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group