Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Tiegenort

fritzek - Pon Wrz 19, 2005 5:11 pm
Temat postu: Tiegenort
Czy ktoś wie co mieściło się w tym budynku? Bo obecnie jakiś warsztat :II Mi to wygląda na budowlę sakralną. W internecie na temat Tujska nie znalazłam nic oprócz spisu nazwisk mennonitów.
fritzek - Pon Wrz 19, 2005 5:13 pm

Widok od strony ulicy.
fritzek - Czw Wrz 22, 2005 10:01 pm

Naprawdę nikt nic nie wie o tym budynku w Tujsku?
jahrek - Czw Wrz 22, 2005 10:23 pm

Ja wiem, ja wiem :mrgreen: Choć wiem niewiele, to powiem. Podczas rozmów z mieszkańcami wsi chyba w '98 dowiedziałem się, że mieścił się tam (cytując relacje) "za Niemca" Dom Towarowy. Więcej nie wiem i nie powiem :%
fritzek - Czw Wrz 22, 2005 10:41 pm

Dom towarowy, mówisz... :hmmm: Może po wojnie był tam sklep.
Teraz mieszkańcy nie są rozmowni. Każdy, kto przyjedzie samochodem i robi zdjęcia to "szwab". Szwab, który chciałby coś zabrać ...
A mnie nadal ciekawi co było tam przed rokiem czterdziestym piątym

jahrek - Pią Wrz 23, 2005 10:56 am

Jak dla mnie teoria z Domem Towarowym przed '45 nie jest aż tak wątpliwa. Budynek ma reprezentacyjny front, 2wejścia i raczej obfitą część "od zaplecza".. Porównania z czysto "miejskimi" domami towarowymi by nie wytrzymał, ale prawdopodobne, że na ówczesne potrzeby Tujska i okolicznych osad był wystarczający. Coś w rodzaju takiej gminnej Hali Targowej może?

:hmmm:

Hanemann - Pią Wrz 23, 2005 12:34 pm

A nie "za ładny" na Dom Towarowy ?
maly-cinek - Nie Kwi 16, 2006 7:05 pm

no i nikt nic nie wie! cóż ja też nic nie wniosę nowego do tego wątku ale to jest bardzo tajemnicza budowla. ja bym stawiał na coś sakralnego :)
Zoppoter - Pon Kwi 17, 2006 7:43 am

maly-cinek napisał/a:
ja bym stawiał na coś sakralnego :)


Dom towarowy z dewocjonaliami?

fritzek - Pon Kwi 17, 2006 8:03 am

Zoppoter napisał/a:
maly-cinek napisał/a:
ja bym stawiał na coś sakralnego :)


Dom towarowy z dewocjonaliami?

:haha:
No to masz mnie i już wiesz dlaczego się zainteresowałam tym budynkiem :hihi:

ruda - Sro Lip 11, 2007 5:47 am

Budowano go z przeznaczeniem na kościół . I faktycznie był tam zbór.
Po wojnie były magazyny, a potem jeszcze sklep. Nie pełnił już później roli sakralnej .
W międzyczasie powstało cudo miejscowe tzn, nowy kościół. Ale nie jest taki zły, po prostu nowy.
Do tego czasu tzn. do 2001/2 roku kościołem parafialnym katolickim był kościół w
Cyganku ( wraz z greko-katolikami).
Nie wiem jak teraz, ale zbór był do kupienia.

maly-cinek - Sro Lip 11, 2007 10:04 am

a jednak budynek pełnił funkcje sakralne :) i z takim zamiarem był budowany.
platenhof - Pon Wrz 17, 2007 6:33 pm

A ja pamiętam, że budynek ten był kościołem jeszcze w latach 80, może początek 90. Nawet na mszy tam byłem.
fritzek - Wto Wrz 18, 2007 1:55 pm

Poproszę o jakieś dowody, zdjęcia. Bo póki co, to jest wszystko patykiem na wodzie pisane i "jedna pani drugiej pani". A mi bardzo zależy na dokumentacji tego miejsca.
Z góry dziękuję.

platenhof - Wto Wrz 18, 2007 8:08 pm

Zdjęć przedmiotowego budynku świadczącego o jego przeznaczeniu w przeszłości nie posiadam, natomiast na stronie pana Tomasza Plucińskiego:

http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/zulawy

widnieje informacja, iż jest to dawny dom modlitwy, co może świadczyć o tym, że był to zbór ewangelicki.
Na stronie tej jest również adres pana Tomasza - może wie coś więcej na ten temat.

Co do informacji na temat przeznaczenia obiektu jako kościoła rzymsko - katolickiego w latach 80 i 90 to jest to informacja 100%. Tu ze zdobyciem zdjęć nie byłoby problemu, ale podejrzewam, że chodzi ci raczej o dokumentację fotograficzną z lat wcześniejszych.
:)

wania - Pią Wrz 05, 2008 1:38 pm

z informacji ktore przekazali nam mieszkancy Tujska w trakcie badan wyglada to tak:

1. Przed wojna niemiecki sklep, magazyn
2. Po wojnie kaplica w ktorej odbywaly sie msze katolickie kiedy nie bylo jeszcze nowego kosciola
3. Obecnie warsztat samochodowy

angel - Sro Mar 17, 2010 10:29 am

wania napisał/a:
z informacji ktore przekazali nam mieszkancy Tujska w trakcie badan wyglada to tak:

1. Przed wojna niemiecki sklep, magazyn
2. Po wojnie kaplica w ktorej odbywaly sie msze katolickie kiedy nie bylo jeszcze nowego kosciola
3. Obecnie warsztat samochodowy

---------------------------------------------------------------
Zgadza się jestem z Tujska,w razie co służe pomocą!

angel - Sro Mar 17, 2010 10:35 am
Temat postu: Nasz piekny Tujsk
zapraszam,jest co ogladac,prawie cala wies,niestety pomijana we wszystkich szlakach,zachowala sie prawie w calosci,mnostwo domow drewnianych,zabudowy holenderskiej w wiekszosci przekracza 100 lat.Wies polozona nad tzw.ulicówka wodną,kanał piekny choc przez niektorych zaniedbany.
Dostojny Wieśniak - Sro Mar 17, 2010 3:01 pm

Jak Wiesz fot. "altetiege moja rzeka Tiegenort.jpg" już była na forum. TUTAJ . Nie dubluj proszę materiałów. :D Wystarczy przekierowanie. :wink:
angel - Sro Mar 17, 2010 11:34 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Jak Wiesz fot. "altetiege moja rzeka Tiegenort.jpg" już była na forum. TUTAJ . Nie dubluj proszę materiałów. :D Wystarczy przekierowanie. :wink:

------------------------------------------------------------
dla porownania,ale zastosuje sie.

Dostojny Wieśniak - Sro Mar 17, 2010 11:49 pm

angel napisał/a:
dla porównania,

To Ty pisz to. :wink: Nie wszyscy znają Tujsk a szkoda w rzeczy samej. Miejsce godne polecenia. Można dojechać latem wracając przez NDG gdzieś tam, odbijając w lewo przy szkole - charakterystyczne miejsce. Ograniczenie prędkości do 40 albo radar na wjeździe do wsi :hihi:

angel - Sro Mar 24, 2010 9:11 am
Temat postu: Re: Tiegenort
fritzek napisał/a:
Czy ktoś wie co mieściło się w tym budynku? Bo obecnie jakiś warsztat :II Mi to wygląda na budowlę sakralną. W internecie na temat Tujska nie znalazłam nic oprócz spisu nazwisk mennonitów.

------------------------------------------------------------------------
Mozesz wrzucic linka do tej listy nazwisk ,gdzie to znalezc? :)

ruda - Sro Mar 24, 2010 9:17 am

Wystarczy wrzucić w Google.
wania napisał/a:

2. Po wojnie kaplica w ktorej odbywaly sie msze katolickie kiedy nie bylo jeszcze nowego kosciola

Do tego czasu kościołem parafialnym był kościół w Cyganku czyli do 2002 roku

angel - Wto Sty 03, 2012 8:58 pm
Temat postu: zaproszenie do Tujska
WPADAJCIE NA FACEBOOKA NA STRONE O TUJSKU
www.facebook.com/pages/Tujsk/291897210830313
staram sie wrzucac sukcesywnie wszystko co zdobędę,bylabym wdzięczna za pomoc;

ruda - Sro Sty 04, 2012 5:46 pm

Aniele, a czemu tu też nie wstawisz czegoś, choćby i tego samego? Lubię Tujsk , ale ryjobuka nie. :wink:
angel - Sro Sty 04, 2012 10:26 pm

ok
angel - Nie Lut 05, 2012 1:34 pm

fritzek napisał/a:
Naprawdę nikt nic nie wie o tym budynku w Tujsku?


Przed wojna mieścił się tu piękny dom towarowy, właściciel F.F.WICHMANN i takie są inicjały na budynku,mieli duże przedsiębiorstwo tekstylne, dystrybutor z paliwem, pensjonat z pokojami.
Ten budynek był połączony z innym budynkiem obok, Zostało jedynie z boku zamurowane wejście.
Właściciele ci również mieli sklep w Stegnie, to ten budynek w którym obecnie mieści się sklep usytuowany na wprost ronda, przy wjeździe do Stegny.

Odsyłam do Tiegenhofer nachrichten na stronie www.tiegenhof.de są wszystkie archiwalne numery;

Post edytowany.
Piszemy po polsku i obowiązują tu zasady polskiej pisowni.
DW

angel - Sro Lut 08, 2012 3:12 pm

a gdzie tu obca pisownia przepraszam?Tiegenhofer Nachrichten to nazwa,jesli odsylam do zrodla podaje doslownie;
angel - Sro Lut 08, 2012 3:18 pm
Temat postu: z cyklu Tujskie domy
Troszkę domów, istne perełki w Tujsku, warto poświęcić chwilkę ponieważ 80%budownictwa na wsi zachowało się idealnie.
angel - Sro Lut 08, 2012 3:22 pm
Temat postu: Tujskie domy
w tym budynku znajduje się sklep dzisiaj, z poprzednimi mieszkańcami;
angel - Sro Lut 08, 2012 3:33 pm
Temat postu: WIDOKOWKA
Główna ulica Tujska ok.roku1920
Miro - Sro Lut 08, 2012 3:34 pm

Znalazłem takie zdjęcie pt: " Schule im Tigenort"

Miro

angel - Sro Lut 08, 2012 3:39 pm

Miro napisał/a:
Znalazłem takie zdjęcie pt: " Schule im Tigenort"

Miro


Z książki Weichsel-Nogat, znam to, budynek służy do dzisiaj jako świetlica i biblioteka publiczna;

angel - Sro Lut 08, 2012 4:04 pm
Temat postu: widokowka
ostatnio pojawiła sie widokówka z 1908 roku
angel - Sro Lut 08, 2012 4:12 pm
Temat postu: stemple pocztowe
Przed wojną była tu poczta
angel - Sro Lut 08, 2012 4:14 pm
Temat postu: inne stemple pocztowe
przyklad innego stempla
angel - Sro Lut 08, 2012 4:33 pm
Temat postu: Tujskie domy
Na stronie Facebooka staramy się wraz z mieszkańcami Tujska rozwikłać zagadkę tego domu;
angel - Sro Lut 08, 2012 6:05 pm
Temat postu: Re: Tujskie domy
angel napisał/a:
w tym budynku znajduje sie sklep dzisiaj,z poprzednimi mieszkancami;


Więcej na www. Facebook.com/Tujsk

angel - Sro Lut 08, 2012 6:12 pm
Temat postu: kosciół ewangelicki
Na forum były zamieszczone zdjęcia z kościoła ewangelickiego z Tujska który został zbombardowany podczas odwrotu Niemców, a ja znalazłam ostatnio inne zdjęcie kościoła w Merianie,
angel - Sro Lut 08, 2012 8:08 pm
Temat postu: Tujsk z lotu ptaka
Zdjęcie wykonane przez M.Opitza.
Dostojny Wieśniak - Sro Lut 08, 2012 9:20 pm

angel napisał/a:
a gdzie tu obca pisownia przepraszam?
Po poprawieniu, faktycznie nie widać. :wink:
angel - Sro Lut 08, 2012 9:35 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
angel napisał/a:
a gdzie tu obca pisownia przepraszam?
Po poprawieniu, faktycznie nie widać. :wink:

Aż nieprawdopodobne,tyle byków,coś takiego;

angel - Sro Lut 08, 2012 9:44 pm
Temat postu: Tujsk z lotu ptaka
Zdjęcie wykonane przez M.Opitza;
angel - Sro Mar 07, 2012 9:13 pm
Temat postu: Troszkę fotek z Tujska;
:)
angel - Pon Cze 18, 2012 11:00 pm
Temat postu: Latarnia z 1926 roku
Inicjatorem poszukiwań był pan Czarek Piotrowski"Alkali"który opracował i zebrał dokumentację oraz odnalazł lokację pozostałych latarni
Dostojny Wieśniak - Pon Cze 18, 2012 11:27 pm
Temat postu: Re: Latarnia z 1926 roku
angel napisał/a:
Inicjatorem poszukiwań był pan Czarek Piotrowski"Alkali"który opracował i zebrał dokumentację oraz odnalazł lokację pozostałych latarni
Znowu będzie, że się czepiam. :oops: Ja wiem o co chodzi ale pozostali... Angel :zgooda: wprowadź ludzi w temat. :szept:
angel - Wto Cze 19, 2012 10:14 pm
Temat postu: Latarnia z 1926 roku
Przepraszam,ale byłe małe spięcie i nie wiedziałam że wiadomość nie dotarła.Otóż rzecz dotyczy naszego ostatniego znaleziska w Tujsku dzięki panu Czarkowi Piotrowskiemu"ALKALI"który naprowadził nas na ślad i dokonał odkrycia wszystkich 26 latarni.
1 stycznia 1926 r. w Niemczech powstało towarzystwo lotnicze Deutsche Luft Hansa Aktiengesellschaft. Bardzo szybko uruchomiono sieć połączeń pomiędzy głównymi miastami Niemiec, a także pierwsze połączenia międzynarodowe. Jedną z najdłuższych tras była linia z Berlina przez Słupsk, Gdańsk, Elbląg do Królewca w Prusach Wschodnich. Musicie wiedzieć, że ówczesne samoloty poruszały się z prędkościami, które dzisiaj wydają się nam śmieszne. Średnia prędkość przelotowa wynosiła w granicach 160 km/h. Tak więc przelot całego odcinka z międzylądowaniami na lotniskach etapowych trwał kilkanaście godzin. Taki lot w świetle dziennym można było wykonać praktycznie tylko w lecie gdy dni są długie. By latać wiosną, jesienią, a już szczególnie zimą musiano znaleźć jakiś środek umożliwiający pilotom utrzymanie właściwego kursu w ciemnościach nocy. Niemcy skorzystali z doświadczeń Amerykanów, którzy już na początku lat 20-tych zaczęli wozić samolotami pocztę także w nocy. Wzdłuż trasy przelotu pobudowano po prostu wieże z latarniami, niemal takimi samymi jak w latarniach morskich. Analogiczne rozwiązanie zastosowano na szlaku z Berlina do Królewca. Wzdłuż całej trasy ustawiono stalowe wieże z latarniami - Flugstreckenfeuer. Ich migające światło, przy średnich warunkach widzialności było widoczne z odległości kilkudziesięciu kilometrów. O godz. 2 w nocy dnia 1 maja 1926 r. z berlińskiego lotniska Tempelhof wystartował do Królewca samolot Junkers G 24 (taki sam jak na zdjęciu) z trzema członkami załogi i sześcioma pasażerami na pokładzie. Był to pierwszy lot, inaugurujący zarazem pierwsze w Europie nocne lotnicze połączenie pasażerskie. W wyniku doświadczeń zdobytych podczas eksploatacji tego połaczenia wkrótce uruchomiono linie (Nachtflugstrecke) pomiędzy innymi niemieckimi miastami. W kolejnych latach latarnie świetlne zaczęto stawiać również w innych krajach w tym także w Polsce – np. linia Warszawa – Poznań uruchomiona w 1937 r. Dzisiaj, gdy posiadamy satelity nawigacyjne, radary, GPS i inne temu podobne cudeńka takie latarnie świetlne mogą wydać się anachronizmem ale w połowie lat 20-tych XX wieku były szczytowym osiągnięciem w dziedzinie nawigacji lotniczej. Latarnia w Tujsku była metalową, ażurową wieżą wysokości całkowitej 23,5 m. Umieszczona na szczycie lampa świeciła z częstotliwością jednego błysku trwającego 0,2 sek. co 2,8 sekundy. Jej światło było widoczne przez pilota z odległości 50 km. Pilot samolotu zbliżając się do Żuław widział więc co najmniej trzy latarnie gdyż do wieży w Wiślince k. Gdańska było z Tujska 21 km, a do wieży w Nowakowie k. Elbląga zaledwie 16 km.

angel - Wto Cze 19, 2012 10:17 pm
Temat postu: latarnia z 1926r
Odnaleziona podstawa latarni w Tujsku,już niebawem będzie oczyszczona.
angel - Nie Cze 24, 2012 10:24 pm
Temat postu: Lapidarium-miejsce pamięci w Tujsku
Zapraszam do pomocy!

https://www.facebook.com/events/271757119598847/

ruda - Pon Cze 25, 2012 7:42 am

Są ludzie, którzy tam nie zaglądają, naprawdę! Istnieją, żyją jakoś i może by byli pomocni :hmm:
Dostojny Wieśniak - Sro Cze 27, 2012 12:55 am

No co Ty? To jest jakiś inny świat poza małpim gajem? :mrug:
angel - Czw Cze 28, 2012 9:40 pm
Temat postu: Nagrobki z Tujska
https://www.facebook.com/...&type=1&theater

Jako,że w sobotę pragniemy przywrócić naszym nagrobkom rozsianym w różnych miejscach należne miejsce spotkała mnie rzecz straszna i dla mnie niepojęta,i niezrozumiała.
Posiadacze tego nagrobka i jeszcze jednego z naszego cmentarza ze wsi położonej obok Tujska nie chcieli przekazać go aby wrócił w należne miejsce na cmentarzu."Twierdzą że są ich właścicielami."
Dostało mi się przy tym niemało epitetów.
Powiedzcie mi,jak można bo nie mogę tego zrozumieć,żyć i mieszkać ze świadomością że na swoim podwórku mam nagrobki z cmentarza nieżyjących ludzi.Jednak w tym przypadku sprawiedliwość zatriumfowała i posiadacze napisali oświadczenie policji że dostarczą osobiście nagrobki na cmentarz.Z tą refleksją o ludziach pozbawionych świadomości bycia człowiekiem dla innych i nieuchronności jaka czeka wszystkich pozostawiam was na dzisiejszy wieczór.
Memento mori.

ruda - Pią Cze 29, 2012 8:06 am

Są ludzie i ludziska :II
angel - Pon Lip 16, 2012 5:53 pm
Temat postu: Lapidarium-miejsce pamięci w Tujsku
Dzieje sié w Tujsku

https://www.facebook.com/...10830313&type=1

Dostojny Wieśniak - Pon Lip 16, 2012 11:03 pm

Fajna inicjatywa. To i ja dorzucę od siebie małe co nieco.
Linka - Wto Lip 17, 2012 9:35 am

Od tego czasu trochę się zmieniło ;-) Konkretnie w ubiegłą sobotę.
angel - Wto Lip 17, 2012 8:09 pm
Temat postu: Zmieniło się
Widać różnice .
angel - Wto Lip 17, 2012 8:40 pm
Temat postu: Dzieje się
Informacje prasowe o naszych odkryciach tujskowych
angel - Wto Lip 17, 2012 8:48 pm
Temat postu: Dzieje się
Inne ciekawostki poszukiwawczo-porządkujące
Dostojny Wieśniak - Wto Lip 17, 2012 11:05 pm

Linka napisał/a:
Od tego czasu trochę się zmieniło ;-) Konkretnie w ubiegłą sobotę.
Forum historyczne, to i najnowsza historia sprzed kilku dni się może załapać. :mrug:
Dostojny Wieśniak - Wto Lip 24, 2012 12:26 am

Mam do rozwiązania podobny problem, tylko w trochę większej skali, więc podglądam sąsiadów. :wink:
ruda - Wto Lip 24, 2012 1:04 pm

Gratulacje :== . Tylko ostrożnie z podlewaniem kwiatów.
Krzysztof - Pon Lut 11, 2013 9:15 am

Mozolnie dochodziliśmy do prawdy :hmmm:
fritzek napisał/a:
Czy ktoś wie co mieściło się w tym budynku?
jahrek napisał/a:
dowiedziałem się, że mieścił się tam (cytując relacje) "za Niemca" Dom Towarowy.
Hanemann napisał/a:
A nie "za ładny" na Dom Towarowy ?
ruda napisał/a:
Budowano go z przeznaczeniem na kościół
fritzek napisał/a:
Poproszę o jakieś dowody, zdjęcia. Bo póki co, to jest wszystko patykiem na wodzie pisane
platenhof napisał/a:
informacja, iż jest to dawny dom modlitwy

wania napisał/a:
Przed wojna niemiecki sklep, magazyn
angel napisał/a:
Zgadza się jestem z Tujska,w razie co służe pomocą!

Tu: http://plaziki.com/lata/2012/93.php cytowana jest Pani Edyta
Cytat:
Najciekawszym budynkiem we wsi jest dawny dom towarowy, później pensjonat. Wykonano go z jasnej cegły, nadano bardzo nietypowe dla tego regionu kształty i zdobienia. Wiele osób twierdzi, że dawny dom towarowy przypomina wyglądem obiekt sakralny, ale ja widzę tutaj mały, bajkowy zameczek.

Wreszcie, tu: http://www.facebook.com/Tujsk pojawiły się stare zdjęcia :huuurra:
Cytat:
Tujsk/Tiegenort
31 stycznia
Tak wyglądał cały kompleks Wichmana.
Dom towarowy, Hotel, Stacja benzynowa. Szkoda, że fotka takiej jakości, ale nie tracę nadziei, że kiedys...; Nie miałam pojęcia, i niewiarygodne, że tak to mogło wyglądać!!!

Wiercipietek - Pon Lut 11, 2013 5:22 pm

Oj, z tym przypisywaniem stylu do budowli skaralnych trzeba uważać. Projekty budynków neogotyckich były obficie posiłkowane różnego rodzaju wzornikami, małpowane czasem kuriozalnie.
Od dawna marzy mi się tekścik o przedrzeźnianiu stylu sakralnego (rety, czasem to są kalki z elewacji czy wnętrz kościołów) w takich budynkach. Szybkie i wyraźne przykłady : dworzec w Chojnicach, elewacja Szkoły Muzycznej w Wrzeszczu.

Miro - Wto Sie 18, 2015 9:06 am

Tiegenort Dorfstrasse.

Miro

Miro - Sro Gru 21, 2016 2:35 pm

Aukcyjna pocztówka, podobna z 1912 roku.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group