Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Dworce, koleje

pumeks - Czw Wrz 01, 2005 12:17 pm
Temat postu: Dworce, koleje
Nie wiedziałem gdzie wsadzić te fotki, więc wymyśliłem, że założę wątek z takim tytułem - kolejnictwo z samej natury wiąże ze sobą różne miejsca, bliższe i dalsze. Nie mam wątpliwości, że będziecie tu mieli co zamieścić :D
seestrasse - Czw Wrz 01, 2005 12:19 pm
Temat postu: Re: Dworce, koleje
pumeks napisał/a:
Nie mam wątpliwości, że będziecie tu mieli co zamieścić :D

słusznie prawisz :D

Zoppoter - Czw Wrz 01, 2005 12:19 pm
Temat postu: Re: Dworce, koleje
pumeks napisał/a:
Nie wiedziałem gdzie wsadzić te fotki, więc wymyśliłem, że założę wątek z takim tytułem - kolejnictwo z samej natury wiąże ze sobą różne miejsca, bliższe i dalsze. Nie mam wątpliwości, że będziecie tu mieli co zamieścić :D


No tak. "Nowa" Ostbahn. Po II Wojnie Światowej niemodernizowana, dzieki czemu wciąż mozna tam znaleźć takie cuda...

pumeks - Czw Wrz 01, 2005 12:27 pm

Były co najmniej dwa parowozy, ale drugi stał zbyt blisko pociągu którym jechałem, nie było go jak zmieścić w kadrze :II Ale za to dopiero oglądając cyknięte zdjęcie zauważyłem, że razem z parowozem sfotografowałem coś do czego mam nawet większy sentyment - taki "wagon motorowy" (Zopp skoryguj bo nie wiem jak to się fachowo nazywa) jakim na początku lat 70. ubiegłego wieku jeździłem z Pruszcza do Kolbud (ciągnął zwykle jeszcze dwa "zwykłe", podobnie pomalowane wagony).
seestrasse - Czw Wrz 01, 2005 12:28 pm

eSeNka :==
Zoppoter - Czw Wrz 01, 2005 12:37 pm

seestrasse napisał/a:
eSeNka :==


SN 61, spalinowy wagon motorowy, produkcji GANZ-MAVAG na Węgrzech. Zwany potocznie "ganzem" lub "claytonem". Wprowadzany na PKP w latach 60-ych i 70-ych. Poczatkowo prowadziły nawet ekspresy, choć wcale nie do tego były przeznaczone. Bardzo zawodne, często w składzie pociągów były dwa takie, na wypadek, gdyby jeden się zepsuł...

Wycofane kilka lat temu, istnieją dwa czynne egzemplarze muzealne i kilkanascie nieczynnych czekających na litość...

pumeks - Czw Wrz 01, 2005 12:42 pm

Może i zawodne :<> ale kojarzą mi się z dzieciństwem i z takimi pięknymi wspomnieniami jak wczasy w Goszynie albo w Bielkowie, stąd mój sentyment.
Zoppoter - Czw Wrz 01, 2005 12:45 pm

pumeks napisał/a:
Może i zawodne :<> ale kojarzą mi się z dzieciństwem i z takimi pięknymi wspomnieniami jak wczasy w Goszynie albo w Bielkowie, stąd mój sentyment.


A czy ja cos mowię? :%

seestrasse - Czw Wrz 01, 2005 12:47 pm

pumeks napisał/a:
Może i zawodne :<> ale kojarzą mi się z dzieciństwem

wspomnienia są wolne od wad :D

Zoppoter - Czw Wrz 01, 2005 1:30 pm

seestrasse napisał/a:
pumeks napisał/a:
Może i zawodne :<> ale kojarzą mi się z dzieciństwem

wspomnienia są wolne od wad :D


Swoja drogą Claytony to moje ulubione wagony motorowe, jesli tak można powiedzieć. I nie chodzi tu o sentyment, bo ja jechałem takim tylko raz i to specjalnie, żeby sie przejechać...

Widać cos w sobie te wagony mają.

seestrasse - Czw Wrz 01, 2005 1:38 pm

wystarczy popatrzeć :D
SN61-183, pociąg specjalny: Strzelce Krajeńskie Wschód - Strzelce Krajeńskie Miasto, 26.05.2001
ze strony http://www.flotoma.and.pl

Corzano - Czw Wrz 01, 2005 1:41 pm

seestrasse napisał/a:
wystarczy popatrzeć :D

Ładny krajobraz, choć te druty i tory trochę go psują.

seestrasse - Czw Wrz 01, 2005 1:43 pm

Corzano, :ban: :hihi:
pumeks - Czw Wrz 01, 2005 1:51 pm

Galeria zdjęć szczecińskiego "ganza" na "naszych" trasach - również na "mojej" linii Pruszcz - Kolbudy. Szkoda, że pomalowany inaczej niż te, które pamiętam...

seestrasse - Czw Wrz 01, 2005 1:54 pm

i ja tej stronki nie znałam? shame on me!
:== :== :==

Zoppoter - Czw Wrz 01, 2005 1:59 pm

seestrasse napisał/a:
i ja tej stronki nie znałam?


Pumeks jak zwykle niezawodny, tylko mu podpowiedzieć nazwę i już wszystko ma... :==

A jakie malowanie Ganzów Ty pamietasz nasz niezawodny Pumeksie?

pumeks - Czw Wrz 01, 2005 2:05 pm

Cytat:
niezawodny
:oops:
Takie jak na mojej fotografii z Chojnic.

Zoppoter - Czw Wrz 01, 2005 2:18 pm

pumeks napisał/a:
Cytat:
niezawodny
:oops:
Takie jak na mojej fotografii z Chojnic.


Ale... 8O Przecież to takie samo malowanie... Dach popielaty, pas okienny jasnozielony, dolna częś pudła ciemnosielona, wózki i podwozie czarne... :hmmm:

janak - Czw Wrz 01, 2005 2:28 pm

Też mam do nich sentyment, w latach 80-tych, często nimi jeździłem do Czerska lub Kościerzyny.
Zoppoter napisał/a:
SN 61, spalinowy wagon motorowy, produkcji GANZ-MAVAG na Węgrzech. Zwany potocznie "ganzem" lub "claytonem".

Ja (my) nazywaliśmy je "motorówkami", od chrakterystycznego mruczenia silnika.

pumeks - Pią Wrz 02, 2005 7:50 am

Zoppoter napisał/a:
Ale... 8O Przecież to takie samo malowanie... Dach popielaty, pas okienny jasnozielony, dolna częś pudła ciemnosielona, wózki i podwozie czarne... :hmmm:

Precyzyjne definiowanie kolorów nie jest moją najmocniejszą stroną... ale moim zdaniem, są różnice, szczególnie w pasie okiennym - na tym szczecińskim to jest jasnozielony ale w kierunku trochę zażółconego :hihi: a ten z Chojnic ma jasnozielony zbliżony do bladego turkusu :hihi: Dolna część pudła też się różni, choć faktycznie w jednym i drugim przypadku mieści się w definicji "ciemnej zieleni".

Zoppoter - Pią Wrz 02, 2005 9:35 am

pumeks napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
Ale... 8O Przecież to takie samo malowanie... Dach popielaty, pas okienny jasnozielony, dolna częś pudła ciemnosielona, wózki i podwozie czarne... :hmmm:

Precyzyjne definiowanie kolorów nie jest moją najmocniejszą stroną... ale moim zdaniem, są różnice, szczególnie w pasie okiennym - na tym szczecińskim to jest jasnozielony ale w kierunku trochę zażółconego :hihi: a ten z Chojnic ma jasnozielony zbliżony do bladego turkusu :hihi: Dolna część pudła też się różni, choć faktycznie w jednym i drugim przypadku mieści się w definicji "ciemnej zieleni".



Aaaa, rozumiem. To po prostu kwestia trwałosci tych farb. Ganz w Chojnicach był malowany bardzo dawno i wyblakł po prostu...

Zoppoter - Pon Wrz 05, 2005 8:35 am
Temat postu: Re: Dworce, koleje
pumeks napisał/a:
Nie mam wątpliwości, że będziecie tu mieli co zamieścić :D


Ełk, Chełmża, Kołobrzeg, Pruszcz-Bagienica, Koscierzyna...

Wszystko na staroświeckich papierowcyh odbitkach. :hihi:

Marcin - Pon Wrz 05, 2005 9:12 pm
Temat postu: Wąskie tory w Ostaszewie
Poniższe zdjęcia przedstawiają już historię (foty wykonane podczas Wycieczki na Żuławy )... :(
Wczoraj zauważyłem, że w Ostaszewie nie ma już śladu wąskich torów w asfalcie. Znikły one całkowicie pod nową warstwą nawierzchni (lub zostały całkowicie zdemontowane - nie maiłem czasu by zatrzymać się i sprawdzić)
Z tego co kojarzę zapowiadano uruchomienie w przyszłym sezonie następnej trasy na odcinku Nowy Dwór Gdański - Ostaszewo. A teraz to chyba nie będzie już możliwe. :cry:

seestrasse - Pon Wrz 05, 2005 11:09 pm

taak...
:rip:

Marcin - Czw Wrz 22, 2005 8:50 pm

A teraz coś z zupełnie innej beczki... :wink:
Dalsze i na celuloidzie - ale ciągle w temacie... Polecam wszystkim miłośnikom kolei i prozy Hrabala film - dziś "na pierwszym" o 23.50. :OO

Zoppoter - Pią Wrz 23, 2005 6:29 am

Marcin napisał/a:
dziś "na pierwszym" o 23.50. :OO


Jasne, jasne... o 23:50. :evil:

Petelka - Czw Paź 13, 2005 9:33 pm

Odwiedziliśmy ostatnio Skarszewy. Miasteczko b. ciekawe, ale o tym w innym wątku. Tutaj pozwole sobie wstawić kilka fotek skarszewskiej stacji i dworca, które niestety już od kilku lat nie pełnią swojej funcji. Sam budynek - wydzierżawiony bądź sprzedany - trzyma się jeszcze, ale reszta... sami zobaczcie. :evil: :cry:
ps. zdjęcia by ZBR

seestrasse - Pią Paź 14, 2005 1:02 am

taak... :II
Petelka - Nie Paź 16, 2005 9:25 pm

Zewnętrznie dworzec w Swarożynie trzyma się nieźle :) i na szczęście spełnia jeszcze swoje zasadnicze funkcje. :) Trochę gorzej prezentuje się on w środku, ale aby nie psuć Wam humorów tego akurat nie pokażę. :wink:
(Zdjęcia po połowie: moje i ZBR-a)

Petelka - Nie Paź 16, 2005 9:45 pm

A oto stacyjka w Szpęgawsku. Gdy wysiedliśmy z pociągu odniosłam nieodparte wrażenie, że świat się skończył. :II :wink: Jedynie koza, spokojnie przeżuwająca trawkę, stanowiła świadectwo żyjacego świata. :wink: ZBR wypatrzył szyny z lat: 1893, 1903, 1908, 1915, 1935, robiące za tor przeszkód dla pieszych, a zdewastowane wnętrze poczekalni niosło niesamowite echo. Żeby jednak na było wątpliwości, to pociągi tam jeszcze kursują i chwała im za to. :) :wink:
danziger - Nie Paź 16, 2005 10:34 pm

Jeny, jaki ten dworzec piękny!
:==



P.S.
Mozna by prosić o lepszą wersję zdjęcia PICT2615 na email?

P.S. 2 dla matrixa:
Tym razem post jest tylko częściowo prywatny :P

pumeks - Pon Paź 24, 2005 12:46 pm

Z tego samego źródła co obrazki w wątku o Skarszewach:
turecki - Sob Gru 03, 2005 10:49 pm

to jest właściwe miejsce a tematy kolejowe z rejonu Bąk,Skarszewy itd pytanie czy ma ktoś więcej informacji na temat planów rozbudowy stacji Skarszewy [tj linii kolejowej ]na południowy wschód?Obecny stan torów świadczy o znikomym eksploatowaniu odcinka Skarszewy-Pszczółki[tak mi się wydaje]-a Skarszewy -Starogard zostawił ślady przez drogi-no i nasypy.W stronę Kościerzyny nic nie jedzie.
turecki - Nie Gru 04, 2005 1:22 pm

a teraz mapka-w częściach linii Bąk-Liniewo,która choć nie została dokończona -zaznaczyła swą obecność nasypami,wkopami i wiaduktami...w dziwny sposób miała [wg mapy]trafiać na tory w Bąku :hmmm:
seestrasse - Wto Gru 06, 2005 9:53 pm

Wyborcza trójmiasto napisał/a:
Kolejowe zabytki w likwidowanej bazie
bg 06-12-2005 , ostatnia aktualizacja 06-12-2005 18:31
Przy zamkniętej od lat trasie kolejowej Wrzeszcz - Kokoszki nasz Czytelnik odnalazł zabytkowe wagony . Najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.
- W likwidowanej właśnie bazie paliwowej Orlenu w Kiełpinku stoją zabytkowe wagony - mówi Tomasz Piepiora z Klubu Turystyki Kolejowej Tendrzak. - Trzeba je ratować, ponieważ baza jest w likwidacji i wagony zostaną pocięte na złom.
Kilkadziesiąt lat temu przez Kiełpinek przechodziła linia kolejowa z Wrzeszcza do Kokoszek. Połączenie zlikwidowano w 1945 roku. Część służyła jako bocznica, ale z czasem i tu rozkradziono tory. Dziś najbliższe połączenie kolejowe znajduje się dwa kilometry dalej. Najstarsze cysterny uwięzione w bazie PKN Orlen pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Mają nitowane zbiorniki i drewniane budki hamulcowych - takie jak pociągi z Dzikiego Zachodu. Kolejna para została wyprodukowana w Niemczech w czasie II wojny światowej. Dwie najmłodsze powstały w 1952 roku. Do dziś zachował się na nich napis: "Dyrekcja Stalinogród".
- Jeżeli w bazie w Kiełpinku znajdują się kolejowe zabytki, warto je uratować - powiedział "Gazecie" rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz. - Gdyby znalazł się chętny, moglibyśmy je komuś przekazać.
- Możemy przejąć cysterny - mówią przedstawiciele Klubu Turystyki Kolejowej Tendrzak. - Najstarsze chcielibyśmy postawić na Westerplatte. Są bowiem łudząco podobne do wagonów za pomocą których Niemcy próbowali podpalić w 1939 roku polską składnicę. To mógłby być niezły sposób na ich wyeksponowanie.

http://miasta.gazeta.pl/t...12,3051663.html

Zoppoter - Sro Gru 07, 2005 7:48 am

Wyborcza trójmiasto napisał/a:
Kolejowe zabytki w likwidowanej bazie
Mają nitowane zbiorniki i drewniane budki hamulcowych - takie jak pociągi z Dzikiego Zachodu.


Oto skojarzenia w społeczeństwie i wśród dziennikarzy dotyczace zabytkowych wagonów. Pogratulować.

Wyborcza trójmiasto napisał/a:

- Możemy przejąć cysterny - mówią przedstawiciele Klubu Turystyki Kolejowej Tendrzak. - Najstarsze chcielibyśmy postawić na Westerplatte. Są bowiem łudząco podobne do wagonów za pomocą których Niemcy próbowali podpalić w 1939 roku polską składnicę. To mógłby być niezły sposób na ich wyeksponowanie.


Jasne. A jeszcze lepszy sposób na ich dewastację, zniszczenie i rozkradzenie.

pumeks - Czw Gru 08, 2005 10:09 am

Oj, Zopp, więcej pozytywnego myślenia :D Może jednak powstrzymają się przed użyciem tych zabytków w kolejnej rekonstrukcji bitwy :lol:
Zoppoter - Czw Gru 08, 2005 10:45 am

pumeks napisał/a:
Oj, Zopp, więcej pozytywnego myślenia :D Może jednak powstrzymają się przed użyciem tych zabytków w kolejnej rekonstrukcji bitwy :lol:


Tego to akurat najmniej sie obawiam... Ci rekonstruktorzy - choc zajmują sie historia militarną, która mnie mało ekscytuje - to jednak wiedzą jak traktować zabytki techniki.

No, ale pamiętajmy, w jakim kraju zyjemy. Cokolwiek stojącego bez dozoru na ogólnie dostępnym terenie natychmiast ulega dewastacji i znikaniu.

turecki - Sob Gru 10, 2005 11:16 am

to fakt-zwinąć szynę kolejową-niemało ważącą dla złomiarzy nie stanowi problemu-a wagon-ma koła...
Tequilla - Wto Gru 13, 2005 12:02 am

Było by tragedią gdy by te egzemplarze trafiły na złom :%
turecki - Wto Gru 13, 2005 8:47 pm

zdecydowanie byłoby tragedią-tylko trzymanie zabytków kolejowych poza muzeum w Kościerzynie wydaje mi się nielogiczne...fakt-nie ma ono zbyt wiele funduszy,ale jest oparte na ludziach kolei z prawdziwego zdarzenia!
Bartosz B. - Pią Gru 16, 2005 12:54 pm

turecki napisał/a:
a teraz mapka-w częściach linii Bąk-Liniewo,która choć nie została dokończona -zaznaczyła swą obecność nasypami,wkopami i wiaduktami...w dziwny sposób miała [wg mapy]trafiać na tory w Bąku :hmmm:


Dlaczego dziwny? To miała być linia Czersk - Linewo - Wrzeszcz. Dopiero na tę niedokończoną inwestycję nałożyła się stara węglówka. Wszystko już dawno sfocone tu:
http://byekuf.republika.pl/kolej/kolej.html trzeba wziąć poprawkę na opis Liniewa (przed zdjęciem 42), zasugerowałem się kiedyś bzdurnym opisem w artykule w "Świecie Kolei" i do dziś nie poprawiłem.

Tequilla - Nie Gru 18, 2005 3:57 am

Cytat:
http://byekuf.republika.pl/kolej/kolej.html

Nie znam powodu, ale link mi nie działa :hmmm:

Sabaoth - Nie Gru 18, 2005 10:43 am

Po prostu skopiuj ten link (jako tekst) i wklej do przeglądarki albo klliknij tu:

http://byekuf.republika.pl/kolej/kolej.html

Gdaaanszczanka - Pon Gru 19, 2005 12:58 am

Dziala sprawdzone!!! :hurra: super Fotki... Polecam :==
villaoliva - Pon Gru 19, 2005 1:07 am

Cytat:
http://byekuf.republika.pl/kolej/kolej.html

Tyle że zdjęcie 5 i 6 przedstawia wg mnie wiadukt na Chrzanowskiego a nie na Wita Stwosza. Po prawej stronie zdjęcia na wiadukcie widoczne są charaktrystyczne betonowe fragmenty balustrad widoczne do dziś.
....i jakoś brak torów tramwajowych pod wiaduktem

Gdaaanszczanka - Pon Gru 19, 2005 1:17 am

Cytat:
Tyle że zdjęcie 5 i 6 przedstawia wg mnie wiadukt na Chrzanowskiego a nie Wita Stwosza. Po prawej stronie zdjęcia na wiadukcie widoczne są charaktrystyczne betonowe fragmenty balustrad widoczne do dziś.....i jakoś brak torów tramwajowyh pod wiaduktem


GRATULUJE!!! :hurra:
Aż tak dobra nie jestem!!! :% Jednak szybko się uczę i Dobrze jest wiedzieć cos więcej o własnych domowych pieleszach...

gargoyle dfl - Pon Gru 19, 2005 6:09 am

Czy zauwazyliscie,ze jest tam zdjecie opisane jako "przystanek Bretowo"?
Sabaoth - Pon Gru 19, 2005 6:51 am

Bo to faktycznie jest miejsce, gdzie był przystanek Brentau:

Tequilla - Pon Gru 19, 2005 1:44 pm

Gdaaanszczanka napisał/a:
Cytat:
Tyle że zdjęcie 5 i 6 przedstawia wg mnie wiadukt na Chrzanowskiego a nie Wita Stwosza. Po prawej stronie zdjęcia na wiadukcie widoczne są charaktrystyczne betonowe fragmenty balustrad widoczne do dziś.....i jakoś brak torów tramwajowyh pod wiaduktem


GRATULUJE!!! :hurra:
Aż tak dobra nie jestem!!! :% Jednak szybko się uczę i Dobrze jest wiedzieć cos więcej o własnych domowych pieleszach...



Zdjęcie Nr 5 i 6 są zdjęciami z dwóch różnych lokalizacji

villaoliva - Pon Gru 19, 2005 1:55 pm

Tequilla napisał/a:


Zdjęcie Nr 5 i 6 są zdjęciami z dwóch różnych lokalizacji


Tak przesunięcie jakieś 3 metry :)
Ta lokomotywa i sposób jej ułożenia oraz identyczne balustrady nie pozostawiają moim zdaniem wątpliwości.

Tequilla - Pon Gru 19, 2005 2:16 pm

Zdjęcie z ul Witta Stwosza (Kronprinzen Allee)




na zdjęciu widoczne są dwa parowozy a ponadto zastanawia mnie pionowy słup (komin)moim zdanie jest to zdjęcie z ulicy Grunwaldzkiej

villaoliva - Pon Gru 19, 2005 2:24 pm

Obstaję przy swoim, dokonam komparystyki :)
Tequilla - Pon Gru 19, 2005 2:41 pm

Cytat:
Obstaję przy swoim, dokonam komparystyki


Wystarczy porównać zdjęcia 5i6 :wink:

villaoliva - Pon Gru 19, 2005 3:36 pm

Moja teoria o Chrzanowskiego upadła :(. Dowodem zdjęcia
Tequilla masz racje.
Pytanie jednak czy Wita Stwosza czy Grunwaldzka

Tequilla - Pon Gru 19, 2005 4:32 pm

Jestem za Grunwaldzką ponieważ w tle widoczny jest chyba komin
sądzę że jest to teren zbiorników przy lotnisku :hmmm:

villaoliva - Pon Gru 19, 2005 5:03 pm

Teoria niewykluczona. Lecz może to tylko słup?
Muszę się jeszcze dokładnie przyjrzeć temu przyczółkowi koło zajazdni, jego nasadzie.
Jak obaj sądzimy zdjęcie jest zrobione w kierunku Wrzeszcza.

turecki - Pon Gru 19, 2005 8:30 pm

Bartosz B. napisał/a:
turecki napisał/a:
a teraz mapka-w częściach linii Bąk-Liniewo,która choć nie została dokończona -zaznaczyła swą obecność nasypami,wkopami i wiaduktami...w dziwny sposób miała [wg mapy]trafiać na tory w Bąku :hmmm:


Dlaczego dziwny? To miała być linia Czersk - Linewo - Wrzeszcz. Dopiero na tę niedokończoną inwestycję nałożyła się stara węglówka. Wszystko już dawno sfocone tu:
http://byekuf.republika.pl/kolej/kolej.html trzeba wziąć poprawkę na opis Liniewa (przed zdjęciem 42), zasugerowałem się kiedyś bzdurnym opisem w artykule w "Świecie Kolei" i do dziś nie poprawiłem.

tyle,że w Bąku torowisko wchodziłoby obok stacji...a na stacji jest jeszcze jakiś taki dziwny układ rozjazdów...niestety brakło miejsca na kliszy :II

turecki - Pon Gru 19, 2005 8:33 pm

a co do wiaduktu na Stwosza-to pod spodem nie wygląda na szyny-coś wąsko!
Sabaoth - Pon Gru 19, 2005 10:40 pm

Dopiero teraz uświadomiłem sobie, że jedno ze zdjęć na mojej stronie jest podobne ale nie takie same jak te na stronie kolejowej.

To zdjęcie ze strony "kolejowej":



A to z mojej strony, jakby zrobione wcześniej:



Tylko nie pamiętam skąd je mam :hmmm: Czy to jest to samo miejsce? Wygląda, że tak.

villaoliva - Pon Gru 19, 2005 10:51 pm

Cytat:
Czy to jest to samo miejsce? Wygląda, że tak.


Tak i ta sama lokomotywa. :hurra:
I na twoim zdjęciu pod lokomotywą widać dzrzewo i jakieś zabudowania.
Może to pozwoli ostatecznie nam ustalić na której z ulic zrobiono to zdjęcie.
Sabaoth, dysponujesz większą odbitką?

Sabaoth - Pon Gru 19, 2005 11:17 pm

Niestety nie i nie pamiętam skąd to mam :hmmm: A na pierwszym planie jest jakiś czołg czy raczej działo samobieżne.
Zoppoter - Wto Gru 20, 2005 7:46 am

villaoliva napisał/a:

Jak obaj sądzimy zdjęcie jest zrobione w kierunku Wrzeszcza.


A ja sądzę, że w stronę Oliwy. Chyba, ze Gdańsk w 1945 roku był na półkuli południowej - ale chyba nie był.

Bartosz B. - Wto Gru 20, 2005 4:47 pm

turecki napisał/a:
tyle,że w Bąku torowisko wchodziłoby obok stacji..


Ale stacja Bąk powstała po zbudowaniu starej węglówki w II RP! Wg planów niemieckich stacja/przystanek Bąk miała być w innym miejscu, bliżej wsi. Widziałem taką mapkę gdzieś tu: http://www.landkartenarchiv.de/ i co dziwne inaczej tam wygląda wyjście z Czerska, ale dlaczego i co to nic nie wiem, poza tym, że takich śladów w terenie (w okolicach Czerska) nie ma

Cytat:
.a na stacji jest jeszcze jakiś taki dziwny układ rozjazdów...niestety brakło miejsca na kliszy :II


Tam była bocznica wojskowa do lotniska w Borsku (ciemna fotka: http://byekuf.republika.pl/pomorze/pomorze.html )


A w ogóle to królestwo za fotkę wiaduktu nad ul. Rakoczego przed jego rozebraniem około 1980 roku. Inne fotki zresztą też mile widziane.

Makabunda - Sro Gru 21, 2005 5:35 pm

Oto pierwszy z obrazków jakie zrobiłem przy okazji mojej nowej pracy.
Rejon, który będzie mi bardzo bliski przez następne 2,5 roku to obszar między Warlubiem a Nowymi Marzami. Jak się domyślacie jest to budynek dworca kolejowego i jak się zapewne również domyślacie po analizie zdjęcia jest to dworzec w Warlubiu. To zdjęcie mogłoby być umieszczone również w wątku o napisach ale ten wydaje mi się bardziej właściwy.

danziger - Czw Gru 22, 2005 6:57 pm

Makabunda napisał/a:
jest to dworzec w Warlubiu

Makabundo możesz dać więcej fotek?
Zwłaszcza ukazujące napis z dalszej perspektywy - żeby było widać okolicy?
Dworzec w Warlubiu (jak i samą miejscowość) znam bardzo dobrze - ale on od kiedy pamiętam był otynkowany (na taki różobeż) - czyżby tynki zostały skute? 8O

parker - Czw Gru 22, 2005 7:09 pm

Ten napis jest obecnie kawałek od dworca, w stronę Laskowic (lub fabryki "masła z Warlubia" jak kto woli). Dworzec jest niski i brzydko otynkowany nadal :wink:
danziger - Czw Gru 22, 2005 7:43 pm

A co do samego napisu - wygląda na to, że są to 2 napisy jeden na drugim - starsze Warlubien i późniejszy "hitlerowski" Warlieb.
Czy ktoś wie kiedy przeprowadzono tę zmianę nazwy? Bo podejrzewam, że w 1944, ale nie mam pewności - mam mapę tych okolic (Grudziądz, Nowe itd.) z 1942 r. ze starymi nazwami, obok których są nadrukowane innym kolorem nazwy nowe - wyraźnie bardziej "germańskie" (np. Niezywienc - Nesewanz, Skurzajewo - Schurz, Lesnian - Waldjahn itd.).
Nowym kolorem jest też napisane
Cytat:
Ortsnamen: XX. AK
Stand X. 44

nie wiem co to XX AK znaczy, ale X. 44 to najwyraźniej chodzi o datę...

Makabunda - Pią Gru 23, 2005 7:33 am

Co do dalszych fotek z tej okolicy to bądźcie pewni, że w najbliższej przyszłości (będę tam pracował a może i mieszkał przez prawie 3 lata) zarzucę Was nimi ale w tej chwili to właściwie tylko ta jedna.

Z tym dworecem to było tak- stoi budynek przy torach i jest czerwony to "musi być to dworzec :lol: . Zdjęcie zrobiłem przez okno samochodu przystając tylko na chwilę.

Zoppoter - Pią Gru 23, 2005 7:51 am

Makabunda napisał/a:

Z tym dworecem to było tak- stoi budynek przy torach i jest czerwony to "musi być todworzec :lol: . Zdjęcie zrobiłem przez okno samochodu przystając tylko na chwilę.


Spokojnie. Niewykluczone, że to rzeczywiscie jest dworzec. Tyle, ze wcześniejszy niż ten obecny. W Tucholi też są dwa dworce, jeden z nich - starszy i mniejszy jest dzis domem mieszkalnym.

Bartosz B. - Pią Gru 23, 2005 12:08 pm

Makabunda napisał/a:
Co do dalszych fotek z tej okolicy to bądźcie pewni, że w najbliższej przyszłości (będę tam pracował a może i mieszkał przez prawie 3 lata) zarzucę Was nimi ale w tej chwili to właściwie tylko ta jedna.


To jeśli można proponuję, jeśli nadarzy się okazja, zapytać/dowiedzieć się czegoś na temat drogi Warlubie - Skórcz z niedokończonym odcinkiem do Lubichowa (w stronę Zblewa). Drogę budowano przed wojną, podobno tak jak Niemcy z betonowych płyt, które ponoć ciągle są pod asfaltem (ale mogły zostać popękane dla "odprężenia" drogi). Podobno miała to być polska autostrada Warszawa - Łódź - Gdynia (plan widoczny tutaj http://www.nowedrogi.pl/i...d=48&Itemid=117), choć droga nie ma na ani wiaduktów ani wyraźnego pasa pod drugą jezdnię, to jednak jest bardzo prosta i z dala od domostw (niestety w nowszych czasach pobudowane nowe w jej pobliżu).
Na mapie WIG 1:100k tej drogi jeszcze nie ma. Gdzieś czytałem, że inwestycję realizowano w latach 1936-39, przy pomocy słynnego włoskiego inżyniera (z pamięci) Pierra Purricieliego. Obecnie jest to jedynie droga wojewódzka (nr 214).

pumeks - Wto Gru 27, 2005 10:37 am

danziger napisał/a:
A co do samego napisu - wygląda na to, że są to 2 napisy jeden na drugim - starsze Warlubien i późniejszy "hitlerowski" Warlieb.
Czy ktoś wie kiedy przeprowadzono tę zmianę nazwy? Bo podejrzewam, że w 1944, ale nie mam pewności - mam mapę tych okolic (Grudziądz, Nowe itd.) z 1942 r. ze starymi nazwami, obok których są nadrukowane innym kolorem nazwy nowe - wyraźnie bardziej "germańskie" (np. Niezywienc - Nesewanz, Skurzajewo - Schurz, Lesnian - Waldjahn itd.).
Nowym kolorem jest też napisane
Cytat:
Ortsnamen: XX. AK
Stand X. 44

nie wiem co to XX AK znaczy, ale X. 44 to najwyraźniej chodzi o datę...

Mnie się wydaje że ta zmiana nazw była wcześniej - raczej 1943, a może nawet 1942. Na całym obszarze Reichsgau Danzig-Westpreussen wprowadzano wtedy nowe nazwy, "bardziej niemieckie" - pamiętam że Gołubie na Kaszubach zmieniło wtedy nazwę z Gollubien na Golben, ale takich nazw było znacznie więcej - po Nowym Roku wrzucę więcej przykładów, jak odgrzebię odpowiedni materiał. :wink:

pumeks - Sro Sty 04, 2006 10:11 am

Zmiana nazw na "bardziej germańskie" została dokonana przez namiestnika Rzeszy w okręgu Danzig-Westpreußen 25 czerwca 1942, w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych Rzeszy. Przykładowo zmieniono Swaroschin na Paleskenhof, Gogolewo na Gogeln, Czattkau (Czatkowy) na Schattkau, Ostroschken na Osterholt, Saskoschin na Sassenschoen, Sobbowitz na Subitz a Suckschin na Weiglesfeld.

A wracając do tematu wątku: ładne zdjęcie dworca w Grudziądzu ok. 1925:

parker - Sro Sty 04, 2006 7:00 pm

Od tej strony to jeszcze go nie widziałam :)
Niestety nie mam zdjęcia aktualnego dla porównania, bo to szkaradzieństwo co tam stoi nie zachęca do marnowania cennej pamięci aparatu :II

Zoppoter - Sro Sty 04, 2006 9:58 pm

parker napisał/a:
Od tej strony to jeszcze go nie widziałam :)
Niestety nie mam zdjęcia aktualnego dla porównania, bo to szkaradzieństwo co tam stoi nie zachęca do marnowania cennej pamięci aparatu :II


No co, gomółkowski postmodernizm...

Szczęśliwie wiaty peronowe sie uchowały w oryginale i powinniśmy błogosławić powojenne władze i za to. Przeciez mogli tam ustawic standardowe pekapowskie daszki z gnijącej dykty wsparte na "oknach" z wybitymi szybami. Mogli też w charakterystyczny dla PKP sposób pozsotawic perony w ogóle niezadaszone... Tak jak w Gdyni na przykład.

parker - Sro Sty 04, 2006 10:41 pm

no fakt, te wiaty to gdzieś chyba mam na zdjęciach :)
Marcin - Pią Sty 27, 2006 11:21 pm

Dwie pocztowki z Pruszcza...
pumeks - Wto Lut 28, 2006 8:33 am

To jeszcze trochę z Pruszcza:
PLASER - Wto Lut 28, 2006 10:13 am

Zoppoter napisał/a:
Wyborcza trójmiasto napisał/a:
Kolejowe zabytki w likwidowanej bazie
Mają nitowane zbiorniki i drewniane budki hamulcowych - takie jak pociągi z Dzikiego Zachodu.


Oto skojarzenia w społeczeństwie i wśród dziennikarzy dotyczace zabytkowych wagonów. Pogratulować.


Dziennikarze też nie potrafią słuchać co się do nich mówi :)

Zoppoter napisał/a:

Wyborcza trójmiasto napisał/a:

Najstarsze chcielibyśmy postawić na Westerplatte.


Jasne. A jeszcze lepszy sposób na ich dewastację, zniszczenie i rozkradzenie.


Możesz rozszerzyć myśl?

Zoppoter napisał/a:
No, ale pamiętajmy, w jakim kraju zyjemy. Cokolwiek stojącego bez dozoru na ogólnie dostępnym terenie natychmiast ulega dewastacji i znikaniu.


Wagony miały stanąć na terenie MOSG: latem przed bramą (jakieś 50 metrów od budki wartowniczej) - dostępne dla turystów, na zimę za bramą, więc na terenie jeszcze pilniej strzeżonym.

Niestety, na dzień dzisiejszy ktoś pomyślał tak jak Ty i cała sprawa została przyblokowana. Być może wagony trafią na złom (ostatno znów zniknęło z nich kilka części).
Pomijam fakt, że czytając takie opinie nie chce mi się ładować prywatnych pieniędzy w to przedsięwzięcie. Zważywszy, że kasy miałem tylko na wykup oraz transport. Na remont musiałbym uzbierać.

Pozdrawiam
PLASER

Zoppoter - Wto Lut 28, 2006 10:31 am

PLASER napisał/a:

Wagony miały stanąć na terenie MOSG: latem przed bramą (jakieś 50 metrów od budki wartowniczej) - dostępne dla turystów, na zimę za bramą, więc na terenie jeszcze pilniej strzeżonym.


Cytowany artykuł z gazety o niczym takim nie wspominał. Po prostu napisano, że wagony miałyby stanąć na Westerplatte i być dostępne.

PLASER napisał/a:

Niestety, na dzień dzisiejszy ktoś pomyślał tak jak Ty i cała sprawa została przyblokowana.


Widocznie ten ktoś też nie był poinformowany, że wagony jednak byłyby pilnowane.

PLASER napisał/a:

Pomijam fakt, że czytając takie opinie nie chce mi się ładować prywatnych pieniędzy w to przedsięwzięcie.


O Twoich prywatnych pieniądzach decydujesz wyłącznie Ty - nie wierzę, że pod wpływem moich postów w forum zmieniasz ich przeznaczenie. A nawet jesli tak, to wyłącznie Twoja sprawa i decyzja.

PLASER - Wto Lut 28, 2006 11:33 am

Zoppoter napisał/a:

Cytowany artykuł z gazety o niczym takim nie wspominał. Po prostu napisano, że wagony miałyby stanąć na Westerplatte i być dostępne.


Sporny fragment:
Najstarsze chcielibyśmy postawić na Westerplatte. [...]To mógłby być niezły sposób na ich wyeksponowanie.

Nie ma ani słowa o dostępności, tylko eksponowaniu. A ponadto czy "być dostępne" znaczy niepilnowane? Wartownia nr 1 jest dostępna, znaczy niepilnowana :)


Zoppoter napisał/a:

nie wierzę, że pod wpływem moich postów w forum zmieniasz ich przeznaczenie


Pewnie że nie :) Twój post przeczytałem dopiero dzisiaj. A uśpienie tematu nastąpiło miesiąc temu (na razie trwa zabawa polegająca na wysyłaniu pism).

Ale jesteś ładnym przykładem "zniechęcacza". Więc robiąc cokolwiek trzeba zwalczyć opór "betonu" (właścicieli) oraz coraz częściej właśnie "zniechęcaczy" :)

Pozdrawiam
PLASER

Zoppoter - Wto Lut 28, 2006 12:05 pm

PLASER napisał/a:

Nie ma ani słowa o dostępności, tylko eksponowaniu. A ponadto czy "być dostępne" znaczy niepilnowane? Wartownia nr 1 jest dostępna, znaczy niepilnowana :)



Nie ma tez ani słowa o tym ze wagony miałyby byc strzeżone. A "wyeksponowanie" oznacza dostępność - mniejszą lub wiekszą, ale oznacza. A ponieważ w Polsce praktycznie wszystkie tory kolejowe są łatwo dostępne (pomijając nieliczne zakłady przemysłowe), przeto uznałem, ze wagony ustawione na Westerplatte szybko zostana zdewastowane. Wszak nic nie pisano o ich pilnowaniu ani zamykaniu ich na zimę.

Obawiam sie zresztą, że ich letni postój na otwartym terenie też skończyłby sie dewastacją - pomimo strażników.


PLASER napisał/a:


Ale jesteś ładnym przykładem "zniechęcacza". Więc robiąc cokolwiek trzeba zwalczyć opór "betonu" (właścicieli) oraz coraz częściej właśnie "zniechęcaczy" :)



Nie przesadzaj. Po prostu znam realia tego kraju. I o tym piszę. Zresztą mój "opór" nie ma zadnego praktycznego znaczenia - nie moze Cie powstrzymac od czegokolwiek.

PLASER - Wto Lut 28, 2006 3:49 pm

Zoppoter napisał/a:

Nie ma tez ani słowa o tym ze wagony miałyby byc strzeżone.


Idąc dalej, nie ma ani słowa, że wagony te miałyby być wyremontowane (a takie obleśne mają stac?). Nie ma też ani słowa że wagony te nie zostałyby pocięte na złom (jest tylko gdybanie, że możeby stanęly na Westerplatte).
Dlaczego nie zarzucasz mi, że wagony nie zostałyby pomalowane w różowe słoniki? Bo przecież nie jest napisane że nie będą pomalowane, itd. itd. :)


Zoppoter napisał/a:

A "wyeksponowanie" oznacza dostępność - mniejszą lub wiekszą, ale oznacza. A ponieważ w Polsce praktycznie wszystkie tory kolejowe są łatwo dostępne (pomijając nieliczne zakłady przemysłowe),


Aaaa, toś mnie Pan zaskoczył. Wojsko (w tym przypadku straż graniczna) mieści się w określeniu nieliczny zakład przemysłowy :)

Zoppoter napisał/a:

przeto uznałem, ze wagony ustawione na Westerplatte szybko zostana zdewastowane. Wszak nic nie pisano o ich pilnowaniu ani zamykaniu ich na zimę.


1. Nigdzie wszak nie pisano że Zoppoter jest mądry i inteligentny - coż to może znaczyć? (o mnie też nie pisano - znaczyć może podobnie :OO )
2. Jak można zdewastować coś już mocno zdewastowanego? Bo mam wrażenie, że wydaje Ci się że te wagony są piękne i kompletne (tego też nie napisano, ale może przeczytałeś)

Zoppoter napisał/a:

Obawiam sie zresztą, że ich letni postój na otwartym terenie też skończyłby sie dewastacją - pomimo strażników.


Obawiaj się. Jakoś drezyna stała tego lata i nic nie zginęło... Zatem co według Ciebie powinno się stać z tymi wagonami?

Zoppoter napisał/a:

Nie przesadzaj. Po prostu znam realia tego kraju. I o tym piszę. Zresztą mój "opór" nie ma zadnego praktycznego znaczenia - nie moze Cie powstrzymac od czegokolwiek.


Ma. Po co ładować w coś kasę, czas, a potem odpierać zarzuty? I to zarzuty wyczytane z pomiędzy wierszy :)
Dobra - moderator niech wymoderuje tę kłótnię albo przerzuci do jakiegoś ble ble ble :)

Pozdrawiam
PLASER

Zoppoter - Wto Lut 28, 2006 4:16 pm

[quote="PLASER"]
Zoppoter napisał/a:


Ma. Po co ładować w coś kasę, czas, a potem odpierać zarzuty? I to zarzuty wyczytane z pomiędzy wierszy :)


To nie czytaj niczego między moimi wierszami, bo niczego tam nie umieszczam.

Ponadto, nie wiedziałem, że tory kolejowe na Westerplatte są na terenie wojskowym. Po prostu nie wiedziałem. Ale to jeszcze nic nie znaczy; do wojska mam zaufanie takie samo, jak do wszystkich innych państwowych instytucji w Polsce - czyli żadne.
Idźmy dalej: nie wiedziałem, że Ty, czy ktokolwiek ładuje tam prywatną kasę. Gdybym wiedział, to nie pyskowałbym, bo kazdy robi ze swoja kasa to co uwaza za stosowne i nic mi do tego.
Nie wiem tez w jakim stanie sa cysterny - ale znając polskie realia twierdzę, że skoro sa na własnych kołach i dają się przetaczać - to jak na polskie warunki sa w stanie całkiem niezłym. A to z kolei oznacza, ze na pewno da się je zniszczyc bardziej, niż juz są zniszczone. I tego się po prostu obawiam; mimo obecnosci wojska w poblizu.

Wygłaszając swoja opinię oparłem się na cytowanym artykule i ogólnych realiach w Polsce.

Aha, no i jeszcze coś: Nie wiedziałem, ze w artykule jest Twoja wypowiedź. Nie analizuję dogłębnie profili wszystkich uzytkowników, nie zaglądam w każdym profilu na strony intenetowe uzytkownika ani na tych stronach nie przeszukuje personaliów. W tym przypadku sprawdziłem to wszystko dopiero dzisiaj - po tym jak skomentowałeś moje uwagi.

Marcin - Wto Lut 28, 2006 5:38 pm

pumeks napisał/a:
To jeszcze trochę z Pruszcza:

świetne foty... :hurra: :==

Kolins - Sob Mar 04, 2006 8:17 pm

Skoro już sa tu dawne dworce, to i ja coś dorzucę...
Hagedorn - Czw Maj 18, 2006 5:45 pm
Temat postu: dworzec w Sztumie
piękne są te stare zdjęcia dworców! pozwalam sobie dorzucić jeszcze parę ujęć z dworca w Sztumie:
Hagedorn - Czw Maj 25, 2006 5:35 pm

a takie cudeńko zasuwa na linii Grudziądz-Kwidzyn-Sztum- Malbork!
parker - Pią Maj 26, 2006 5:26 pm

Na linii Grudziądz - Laskowice Pom. również.
Kolins - Pią Maj 26, 2006 10:34 pm

Ten pojazd akurat mam na zdjęciu, ale w Czersku... Jest ich trochę w woj. kujawsko - pomorskim.
turecki - Nie Maj 28, 2006 5:58 pm

tu fota dla tych co kolej focą i ściągają....np "kolins"[twb gallery] i Marcin Czapnik,Zesztraś a nade wszystko ZOPPOTER!
Kolins - Nie Maj 28, 2006 8:50 pm

Ooo, gdzie taki zabytek leży? Chociaż może lepiej na priva... Jeszcze jakiś złomiarz się do tego dobierze...
turecki - Nie Cze 11, 2006 12:09 pm

no raczej nie leży... a stoi bokiem-a gdzie-no od dziś to tak przez tydzień czekam na waszą inwencję :) ja się namokłem przy zdjęciu...
turecki - Nie Cze 11, 2006 12:24 pm

a tu fota dla kolejowego maniaka ,chyba wiecie którego....
turecki - Sob Cze 17, 2006 10:40 am

jest sporo szyn z różnych lat na kolei-nawet jako szyny bocznic stacyjnych -ta ,którą umieściłem -jedna ze starszych na węglówce-przed wzgórzem nowotki-tj maxymiliana ,druga fota to podbijarka torowa plasser a na focie inna stara szyna...
turecki - Sob Wrz 23, 2006 8:52 pm

a tu fota dla plassera zoppiego i zesztrasi oraz innych maniaxów
Mikołaj - Sob Wrz 23, 2006 9:12 pm

Najbardziej to się pewnie Danzi ucieszył :hihi:
turecki - Sob Wrz 23, 2006 9:14 pm

co jest z tymi 1440 minutami? nie działają... :II
turecki - Sob Wrz 23, 2006 9:16 pm

pytanko kto wie w jakim miejscu jest to [tj skąd] pstryknięte?
Mikołaj - Sob Wrz 23, 2006 9:41 pm

Cytat:
skąd pstryknięte?

z półwyspu? :hihi:

turecki - Sob Wrz 23, 2006 9:51 pm

:== ale niekompletne-bo pociąg jedzie z półwyspu...a gdzie był fotograf?
seestrasse - Sob Wrz 23, 2006 10:46 pm

siedział na słupie trakcyjnym :P
Zoppoter - Nie Wrz 24, 2006 6:54 pm

seestrasse napisał/a:
siedział na słupie trakcyjnym :P

Mhm. Na jedynym na tej linii, postawionym specjalnie dla fotografa...

Kładki zadnej nad torem tam nie ma, wiaduktu tez nie. Chyba że to przez teleobiektyw z czegoś wysokiego ale oddalonego... :???: :hmmm:

parker - Nie Wrz 24, 2006 6:57 pm

z drzewa? :wink:
turecki - Nie Wrz 24, 2006 8:12 pm

parker napisał/a:
z drzewa? :wink:

braaaaawwwwooooo!!!!!!! ładne?

turecki - Sob Wrz 30, 2006 6:29 pm

Zoppoter napisał/a:
seestrasse napisał/a:
siedział na słupie trakcyjnym :P

Mhm. Na jedynym na tej linii, postawionym specjalnie dla fotografa...

Kładki zadnej nad torem tam nie ma, wiaduktu tez nie. Chyba że to przez teleobiektyw z czegoś wysokiego ale oddalonego... :???: :hmmm:

a co Wy na to???

Kolins - Sob Wrz 30, 2006 8:33 pm

Hehe, też takie fotki mam... Remontowano wtedy szlak Reda - Mrzezino, na którym zamiast pociągów jeździły autobusy z PKS Wejherowo (2 najczęściej). :D
turecki - Sob Wrz 30, 2006 10:02 pm

dla Ciebie błądzącego codziennie po okolicznych-i nie tylko torach to było za łatwe... :II
Kolins - Sob Wrz 30, 2006 10:17 pm

turecki napisał/a:
dla Ciebie błądzącego codziennie po okolicznych-i nie tylko torach to było za łatwe... :II


Noo, nie namęczyłem się, to fakt. Ale fotki pięknie wyszły Tobie.

Jeden mniej zorientowany gość z Południa zapytał, kiedy kabel na Hel powiesili... :hiihihi:

gargoyle dfl - Pon Paź 02, 2006 5:06 am

Cytat:
Jeden mniej zorientowany gość z Południa zapytał, kiedy kabel na Hel powiesili...

Trzeba bylo mu powiedziec ,ze tunelem :hihi:

Kolins - Pon Paź 02, 2006 6:35 am

gargoyle dfl napisał/a:
Trzeba bylo mu powiedziec ,ze tunelem :hihi:


Albo promem... :mrgreen:

Hagedorn - Pon Paź 02, 2006 6:46 am

ja dalej nie łapię jakim cudem "kible" na Hel jeździły, możecie mnie oświecić? no chyba, że to tylko taka tabliczka była, coby podróżnych nie dezorientować, a np. we Władku przesiadka była? :hmmm:
Kolins - Pon Paź 02, 2006 6:49 am

Hagedorn napisał/a:
ja dalej nie łapię jakim cudem "kible" na Hel jeździły


Kible na Hel nie jeździły. Ta tabliczka to zmyłka.
Od Redy do Mrzezina był wtedy remont. Więc z Gdyni do Redy wysłano kibla z takimi tabliczkami, gdzie była przesiadka na autobusy. W Mrzezinie kolejna przesiadka na pociąg normalny, wagonowy z lokomotywą.

A ogólnie patrząc, to kible z Gdyni wiozły pasażerów na Hel. Ale tylko do Redy, dalej w tym kierunku nie ma kabla... :hihi:

penetrator - Pon Paź 30, 2006 11:35 pm

A w Kartuzach na dworcu życie zamarło.
Kolins - Pon Paź 30, 2006 11:47 pm

Zamarło? Chyba nie całkiem... Zdjęcie dzisiejsze.
penetrator - Pon Paź 30, 2006 11:55 pm

Brak ruchu pasażerskiego,to miałem na myśli.
penetrator - Wto Paź 31, 2006 11:11 am

Kościerzyna skansen.
Kolins - Wto Paź 31, 2006 7:38 pm

penetrator napisał/a:
Brak ruchu pasażerskiego,to miałem na myśli.


A to racja. Już tam pewnie nic nie wróci.... Dobrze, że chociaż towary jeżdżą.....

Zoppoter - Wto Paź 31, 2006 8:34 pm

Kolins napisał/a:
penetrator napisał/a:
Brak ruchu pasażerskiego,to miałem na myśli.


A to racja. Już tam pewnie nic nie wróci....

Miał wrócić. SKM miała zakupić od DB uzywane spalinowe zestawy serii 624, zamontowac ponownie rozjazd w Somoninie i uruchomic połączenie.

Sprawa ucichła - plotka niesie, że zakup owych wagonów motorowych blokuje jakaś PeKaPowska instytucja nadzoru technicznego, mimo, ze identyczne wagony zostały dopusczcone do ruchu w sąsiednim województwie, zarejestrowane jako "autobusy szynowe" SA110 i jako takie utrzymuja tam komunikacje lokalną na kilku liniach uratowanych w ten sposób od likwidacji. Plotkę powyzsza słyszałem w tym samym czasie, kiedy było głośno o zmianie na stanowisku prezesa SKM i o konflikcie wynikjacym z konkurencji SKM wobec Przewozów Regionalnych. Blokowanie zakupu wagonów 624 miało miec podobno z tym związek...

To oczywiscie tylko plotki, ale jesli chodzi o "dziwne" zjawiska w łonie PKP, to nie zdziwiłbym się, gdyby były prawdziwe. Tak samo prawdziwe, jak postepująca dewastacja opuszczonej stacji w Kartuzach i zarastajaca chwastami linia Pruszcz-Kartuzy-Lebork....

Wagony motorowe serii 624 były budowane w latach 60-ych jako zestawy 2-, 3-, albo 4-członowe. Podczas eksploatacji były regularnie modernizowane. Miałem okazje podróżowac tymi wagonami jeszcze za czasów DB jak i już na kolejach zachodniopomorskich. Komfort jazdy - mimo, ze to wagony spalinowe - jest nieporównywalny do polskich elektrycznych EN57, które doskonale znamy. Jest ciszej, zawieszenie o wiele lepiej tłumi nierówności. W układzie jezdnym maja te wagony pneumatyczne zawieszenie i tarczowe hamulce - rozwiazania znane na PKP tylko z najbardziej "reprezentacyjnych" pociągów InterCity....

Kolins - Wto Paź 31, 2006 8:40 pm

Zoppoter, o całej sprawie wiem mniej więcej tyle samo.


A zobacz tu:
http://www.kurierbytowski...ykuly/view/4172

To mnie do szewskiej pasji zaraz doprowadzi... Nie chcę tu przeklinać, ale ciśnie mi się...

Zoppoter - Wto Paź 31, 2006 9:01 pm

Kolins napisał/a:
A zobacz tu:
http://www.kurierbytowski...ykuly/view/4172

To mnie do szewskiej pasji zaraz doprowadzi... Nie chcę tu przeklinać, ale ciśnie mi się...

No, kolej w Bytowie i tamtejsza stacja to juz wręcz podręcznikowy przykład... bandytyzmu władz kolei polskich. Na stacji w Bytowie zrobiłem jeden z punktów do zwiedzenia w czasie wiosennego raidu samochodów zabytkowych do Warcina. Refleksje raidowców którzy zwiedzili tę stację tez nie nadaja się do powtórzenia w eleganckim towarzystwie....

parker - Sro Lis 01, 2006 3:02 am

Wykopane z rodzinnych zbiorów - Nieszawa oraz Aleksandrów Kuj.
PLASER - Pią Lis 10, 2006 12:08 pm

Zoppoter napisał/a:

Miał wrócić. SKM miała zakupić od DB uzywane spalinowe zestawy serii 624, zamontowac ponownie rozjazd w Somoninie i uruchomic połączenie.



Rozjazdy w Somoninie mają się dobrze. Koledze chodziło chyba o rozjazdy w Glinczu (obok Żukowa/Rutek).



Zoppoter napisał/a:
blokuje jakaś PeKaPowska instytucja nadzoru technicznego,


Urząd Transportu Kolejowego. Co ma do niej PKP naprawdę nie wiem. Może warto uświadomić sobie, że nie wszystko co złego na kolei to PKP...




Zoppoter napisał/a:
Plotkę powyzsza słyszałem w tym samym czasie,


To może troszkę mniej plotkować, a sprawdzić choć trochę informacje?


Zoppoter napisał/a:

Tak samo prawdziwe, jak postepująca dewastacja opuszczonej stacji w Kartuzach i zarastajaca chwastami linia Pruszcz-Kartuzy-Lebork....


Znów skrót myślowy?

1. stacja Kartuzy się sypie, ale w budynku mieszkają ludzie, są sklepy i stacja jest czynna od poniedziałku do piątku.
2. linia Pruszcz - Lębork:
- od Pruszcza do Goszyna (km 10,25)- nieprzejezdna (w Goszynie i km 10,25 dwa ubytki w torach)
- od Goszyna do Kolbud - przejezdna choć zarośnięta
- od Kolbud do Starej Piły linia oczyszczona (jeżdżą drezyny ręczne), pociąg teoretycznie może wjechać do Łapina (do Kolbud już nie, bo jest uszkodzenie nasypu)
- od Starej Piły do Kartuz jeżdżą pociągi towarowe (więc linia nie zarasta)
- pomiędzy Kartuzami a Prokowem osuwisko nasypu (nieprzejezdne dla pociągów)
- od Kartuz do Sierakowic (do km 70) da się dojechać, potem osuwisko i tory odcięte od kolejowego świata
- Sierakowice - Lębork - następuje fizyczne rozkradanie linii (nie jechałem pół roku więc nie znam stanu, ale dużo już nie ma)
3. na temat linii Pruszcz - Kartuzy chętnie podyskutuję - o jej perspektywach i możliwościach.

Tutaj mała fotorelacja z rajdu KLUKA na trasie Sierakowice - Straszyn:
http://www.tendrzak.drezy...topic.php?t=216

Pozdrawiam
PLASER

Zoppoter - Pią Lis 10, 2006 12:41 pm

Dziękuję za uściślenie informacji. Ja z reguły pisze z pamięci, w czasie pisania najczęściej jestem daleko od moich - dość skromnych - źródeł, takich szczegółów na pamięć nie umiem, więc dobrze, że Ty dołozyłeś trochę konkretów.

Co do owego Urzędu - nie wiem czy ma związek z PKP, a jesli ma, to czy ten związek jest formalny, czy nieformalny. Wiem, ze nie dopuścił wagonów serii 624 mimo że w sąsiednim województwie identyczne wagony najyraźniej dopuścił, skoro tam kursują. Wiem też że ta sprawa zbiegła się w czasie z konfliktem między SKM i PR. I wiem, ze instytucje państwowe w Polsce są ostatnie w rankingu wiarygodności. O ile w ogóle się w tym rankingu mieszczą.

NIE WIERZĘ, że zablokowanie tych wagonów dla SKM to zbieg okoliczności.

Mam prawo nie wierzyć i o tym mówić. Jeszcze.

PLASER - Pią Lis 10, 2006 7:05 pm

Zoppoter napisał/a:
NIE WIERZĘ, że zablokowanie tych wagonów dla SKM to zbieg okoliczności.




UTK robi pod górę wszystkim prywaciarzom. A SKM też jest tak postrzegana. Chroni monopol PKP jak tylko może.

Gdyby UTK było normalniejsze to już byśmy dawno mieli dużo więcej pociągów prywatnych...

Zoppoter napisał/a:
Mam prawo nie wierzyć i o tym mówić. Jeszcze.


Jeszcze :)

Pozdrawiam
PLASER

turecki - Sob Lis 11, 2006 12:14 am

ostatnio jeden z SA110/SA112 czyli dawnych BR 624 się spalił...a to chyba nie jest celem skm?Choć z taboru kolejowego to skm ma najwięcej [chyba] spalonych :hmmm:
Kolins - Sob Lis 11, 2006 12:19 am

turecki napisał/a:
ostatnio jeden z SA110/SA112 czyli dawnych BR 624 się spalił...a to chyba nie jest celem skm?Choć z taboru kolejowego to skm ma najwięcej [chyba] spalonych :hmmm:


Sam się spalił?

A SKM nie ma najwięcej spalonych, tylko podpalonych. Taka mała różnica....

turecki - Sob Lis 11, 2006 12:22 am

czy sam...nie wiem ,ale zgasić się nie dawał.A co do skm-tak czy siak szkoda zestawów :(
Kolins - Sob Lis 11, 2006 1:36 pm

BR 624 dla SKM nie byłyby takie złe. Podejrzewam, że cena jest zachęcająca, no i kupujący na pwno na to patrzy. A że się jeden spalił.... Wypadki chodzą nie tylko po ludziach. Reszta tych BR 624 przecież jeździ... :)
grzechuu - Pią Lis 24, 2006 12:39 am

parker napisał/a:
Wykopane z rodzinnych zbiorów - Nieszawa oraz Aleksandrów Kuj.


Nieszawa 8O

(a nawiasem mówiąc to ten dworzec dzisiaj stoi w Wagańcu :hiihihi: )

parker - Pią Lis 24, 2006 7:45 am

ale nazywa się Nieszawa-Waganiec (chyba ze ostatnio coś się zmieniło?)
grzechuu - Sob Lis 25, 2006 4:04 am

Tak, Nieszawa-Waganiec, jak prawie widać :wink: na załączonym zdjęciu.
A po przeciwnej stronie torów "dworzec" wąskotorówki.

A masz może jeszcze jakies zdjęcia w zbiorach? :) W sensie jakichś charakterystycznych obiektów, bo ja tamte tereny trochę rowerowo zwiedzałem :)

parker - Sob Lis 25, 2006 9:23 am

Nie, raczej nie.
penetrator - Sob Gru 16, 2006 6:25 pm

Migawki z Kartuz.
http://video.google.pl/vi...518829001891743

turecki - Pią Gru 29, 2006 6:33 pm

a tu coś dla Zesi...
swiss - Sob Gru 30, 2006 1:21 am

to raczej nasze okolice bo wyszperane w archiwum pruszczańskiej cukrowni
penetrator - Sob Gru 30, 2006 10:42 am

Super zdjęcia. 8O
Tylko co ten facet robi na torach na trzecim zdjęciu?

pawel.45 - Sob Gru 30, 2006 4:07 pm

Cytat:
Tylko co ten facet robi na torach na trzecim zdjęciu?

- zdrzemnął się znużony oczekiwaniem na spóżniony pociąg. :hiihihi:

jayms - Sob Gru 30, 2006 4:25 pm

Na gitarze już nie pogra... :II
swiss - Czw Sty 04, 2007 4:53 pm

te zdjęcia pochodzą z archiwum BHP cukrowni i stanowiły dokumentację przy 'rekonstrukcji wydarzeń' wypadków kolejowych,

Podpis pod trzecim zdjęciem brzmi 'Odtworzenie położenia poszkodowanej po wypadku i miejsce zatrzymania się parowozu'...
Czy możecie mi pomóc w identyfikacji miejsca zrobienia tej fotografii?

Pietrucha - Czw Sty 04, 2007 5:31 pm

Cytat:
Podpis pod trzecim zdjęciem brzmi


a pierwsze i drugie tez były podpisane?

swiss - Pią Sty 05, 2007 12:17 am

Pierwsze tak... ale ani słowa na temat lokalizacji :yyy:
jakusz - Sro Sty 17, 2007 11:37 pm

.
Peron w Cedrach Wielkich

seestrasse - Sro Sty 17, 2007 11:49 pm

szok! :hihi:
jakusz, polecam moją stronę

swiss - Sro Sty 17, 2007 11:55 pm

jakusz napisał/a:
Peron w Cedrach Wielkich


a kura gdzie? :hihi:

a tak przy okazji ponawiam prośbę o identyfikację dworca kilka postów wyżej


seestrasse - Sro Sty 17, 2007 11:56 pm

kura? w garnku, rosół się robi :hihi: zresztą jak pogrzebiesz w fotach archiwalnych, to znajdziesz całe zdjęcie :wink:
jakusz - Czw Sty 18, 2007 12:36 am

Trzeba przyznać, że zdjęcie z Twojego archiwum wygląda bardziej swojsko (nie tylko ze wzgledu na kure :D )
seestrasse - Czw Sty 18, 2007 12:41 am

a, to dzięki Sabaothowi :D :==
renekk - Czw Sty 18, 2007 7:41 pm

swiss napisał/a:

a kura gdzie? :hihi:


Kura odleciała do Rytla 8O

Corzano - Czw Sty 18, 2007 8:04 pm

swiss napisał/a:
a kura gdzie?

W DH 1986.

renekk - Czw Sty 18, 2007 11:54 pm

Corzano napisał/a:
swiss napisał/a:
a kura gdzie?

W DH 1986.

Podobno widziano ją też w Sztumie, przebraną za gęś :hmmm: :???:

Hagedorn - Pią Sty 19, 2007 9:46 am

renekk napisał/a:
Podobno widziano ją też w Sztumie, przebraną za gęś :hmmm: :???:

bomba zdjecie! kiedyś takie ustrzelił? :mrgreen:

janak - Pią Sty 19, 2007 10:05 am

renekk napisał/a:
swiss napisał/a:

a kura gdzie? :hihi:


Kura odleciała do Rytla 8O


Renekk, czy to całe zdjęcie, czy skadrowane. Jeżeli masz całe to jesem bardzo zaainteresowany (wszystkimi zdjęciami z Rytla).

penetrator - Pią Sty 19, 2007 11:24 am

Przecież to gęsi "pociągowe" :lol: :hihi:
Pepo - Pią Sty 19, 2007 3:30 pm
Temat postu: stare zdjęcie dworca w Redzie
...zdjęcie to znalazłem już dawno temu u siebie w domu (swoją drogą, skąd się wzięło u mnie w rodzinie, to zagadka :mrgreen: ), ale dopiero teraz zebrałem się i w końcu zeskanowałem. Jeśli byłby ktoś zainteresowany, mogę podesłać w lepszej jakości.
renekk - Pią Sty 19, 2007 6:47 pm

Hagedorn napisał/a:
kiedyś takie ustrzelił?


Ze trzy lata temu, czekając na pociąg do Malborka. Gęsi spokojnie skubały sobie trawkę między podkładami, a kilka minut przed przyjazdem pociągu przyszła właścicielka drobiu i przegoniła całe towarzystwo za budynek dworca. Trochę było przy tym śmiechu :-)
Tak przy okazji, z racji powiązań rodzinnych temat Sztumu i okolic nie jest mi obcy. Skoro na FDG są też sztumiacy, to z przyjemnością wrzucę czasem coś stamtąd - na początek obrazek tematycznie pasujący do wątku.
Pozdrawiam

renekk - Pią Sty 19, 2007 7:00 pm

janak napisał/a:
czy to całe zdjęcie, czy skadrowane. Jeżeli masz całe to jesem bardzo zaainteresowany (wszystkimi zdjęciami z Rytla).


Prawie całe. Oprócz tego zdjęcia mam jeszcze tylko zdjęcie poczekalni - próbowałem na nich uchwycić, z lepszym czy gorszym efektem klimat sennej stacyjki kolejowej...
Od jakiegoś czasu wybieram się znów do Rytla, żeby zrobić kilka zdjęć, zwłaszcza z tą śmieszną latarenką na peronie. Jak coś mi z tego wyjdzie, to na pewno podrzucę :-)

Hagedorn - Pią Sty 19, 2007 7:43 pm

renekk napisał/a:
Tak przy okazji, z racji powiązań rodzinnych temat Sztumu i okolic nie jest mi obcy. Skoro na FDG są też sztumiacy, to z przyjemnością wrzucę czasem coś stamtąd - na początek obrazek tematycznie pasujący do wątku.
Pozdrawiam

dzięki za kolejne fotki i trzymam za słowo! a jak będziesz następnym razem wybierał się do Sztumu, daj znać - może połazimy razem! ;)

Hagedorn - Pią Sty 19, 2007 7:51 pm

a przy okazji to ja również lubię małe zapomniane stacyjki kolejowe! zawsze się coś ciekawego na nich znajdzie - np. taki klimacik z lat 60-tych z Gościszewa (Braunswalde):
max - Pią Sty 19, 2007 11:23 pm

Pocztówka dworca w Wejherowie. Budynek dworcowy wzniesiono około 1806 roku. Powstał on w ramach budowy połączenia kolejowego Gdańsk - Szczecin, będącego częścią linii Berlin - Królewiec. Dworzec oddano w 1870 roku. Kartka pocztowa została wydana w 1910r.
Kolins - Pią Sty 19, 2007 11:40 pm

Mamy taką samą pocztówkę z Wejherowa :)

http://www.kolej.one.pl/i...ia&photoid=4262

Pepo - Sob Sty 20, 2007 3:20 am

...a ja liczyłem, że mój wkład w temat dworcowy sprowokuje kogoś do jakiegoś komentarza przybliżającego mi historię dworca. Przyznam się bez bicia, że baaardzo słabo znam Redę i jestem ciekaw, czy budynek ten jeszcze w ogóle istnieje 8))
renekk - Sob Sty 20, 2007 1:30 pm

Pepo napisał/a:
...a ja liczyłem, że mój wkład w temat dworcowy sprowokuje kogoś do jakiegoś komentarza przybliżającego mi historię dworca. Przyznam się bez bicia, że baaardzo słabo znam Redę i jestem ciekaw, czy budynek ten jeszcze w ogóle istnieje 8))


Istnieje, tylko trochę przebudowany - przede wszystkim otynkowany. O tym dworcu był chyba artykuł w którymś numerze ŚK. Podrzuciłem ten temat p. Lewińskiemu z Redy, liczę na odzew z jego strony. Jak dotrę do jakichś materiałów, to nie omieszkam zamieścić.

Hagedorn napisał/a:
a przy okazji to ja również lubię małe zapomniane stacyjki kolejowe! zawsze się coś ciekawego na nich znajdzie - np. taki klimacik z lat 60-tych z Gościszewa (Braunswalde):


Jeszcze niedawno w szauerku przy budynku stacyjnym w Gościszewie stał zakurzony Velox - czeski motorowy wózek inwalidzki, niestety nie zdążyłem zrobić zdjęcia... :cry:

max - Sob Sty 20, 2007 8:44 pm

Oto kartka pocztowa z 1905 roku. Dworzec kolejowy, budynek pocztowy oraz dom naczelnika stacji w Redzie zostały zbudowane w latach 1868-1870.
max - Sob Sty 20, 2007 8:55 pm

Pocztówka z 1912r. U góry widoczna jest naprzeciwko dworca kolejowego w Redzie fabryka elementów budowlanych, która powstała w 1905 roku i działa do dnia dzisiejszego :D
janak - Sro Sty 24, 2007 11:40 am

renekk napisał/a:
Pepo napisał/a:
...a ja liczyłem, że mój wkład w temat dworcowy sprowokuje kogoś do jakiegoś komentarza przybliżającego mi historię dworca. Przyznam się bez bicia, że baaardzo słabo znam Redę i jestem ciekaw, czy budynek ten jeszcze w ogóle istnieje 8))


Istnieje, tylko trochę przebudowany - przede wszystkim otynkowany. O tym dworcu był chyba artykuł w którymś numerze ŚK. Podrzuciłem ten temat p. Lewińskiemu z Redy, liczę na odzew z jego strony. Jak dotrę do jakichś materiałów, to nie omieszkam zamieścić.

Całkiem przypadkowo mam ten numer ŚK, czyli z maja 2000 roku. Jeżeli ktoś chce to mogę ten tekst (trzy strony, trzy schematy, zdjęcia współczesne) zeskanować i podesłać.

Pepo - Nie Sty 28, 2007 12:24 am

a ja byłbym chętny :)
postman - Pon Sty 29, 2007 1:33 am

niewiem czy było http://www.bahn-in-pommern.de/polen/zulawska01.htm
rispetto - Pon Sty 29, 2007 4:05 pm

Mam nadzieję, że nie powtórzyłem zdjęć ze strony Zesztrasi :wink:
Marcin - Pon Sty 29, 2007 9:36 pm

Rispetto, :==
To i ja dorzucę coś z żuławskich szlaków, ale tym razem powojenne.

seestrasse - Pon Sty 29, 2007 11:46 pm

rispeciu, to z krowami mam :P - a skąd reszta? Marcin - to samo pytanie :oco:

a w ogóle to dajcie lepsze skany! :% :wink: :love:

renekk - Pią Lut 02, 2007 11:15 pm

Hagedorn napisał/a:
ja również lubię małe zapomniane stacyjki kolejowe!


No to jeszcze coś ze Sztumu:

syrenka - Sob Lut 03, 2007 1:48 pm

Ranekk - świetny motyw! 8O

A wogóle - chciałam podziękować wszystkim którzy wklejają tu fotki. Nie odzywam się tutaj na ogół, ale bacznie śledzę temat i jestem zachwycona.
Dzięki i gratuluję cudnych zbiorów/archiwów/ujeć! :co_jest:

rispetto - Sob Lut 03, 2007 4:36 pm

Te "moje" fotki pochodzą z grupy Yahoo o nazwie "Danzig Erlebnisgeneration".
turecki - Nie Lut 04, 2007 12:44 am

a tu coś dla "kolejowców" http://transport.asi.pwr....ze/04/20976.jpg
Hagedorn - Nie Lut 04, 2007 4:48 pm

ciekawe czy wypali --> reaktywacja malborskiej wąskotorówki

Cytat:
Niejeden mieszkaniec grodu nad Nogatem i okolic pamięta jeszcze sunące po wąskich torach pociągi wyglądające trochę jak blaszana zabawka dla chłopców. O dziwo, współcześni nie odwracają się plecami do przeszłości. Co więcej, chcą uczynić z niej atut, który przyciągnie rzesze turystów spragnionych dodatkowych atrakcji. To cel, jaki postawili sobie działacze Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych.

- Tak duży potencjał turystyczny, jaki jest w powiecie malborskim, trzeba wykorzystać. Koncepcja zakłada reaktywację turystycznego połączenia kolejowego wąskotorowego na odcinku: Malbork zamek - Malbork Kałdowo - Lipinka - Nowy Staw - Nowy Dwór Gdański - Sztutowo. Ten projekt nie miałby sensu w połowicznej postaci. Powinno być połączenie turystyczne Malborka aż ze Sztutowem - uważa Paweł Pleśniar z gdyńskiego PTMKŻ.

Tego planu wysłuchali w skupieniu radni powiatowi. W ich rękach znajduje się przywrócenie tego połączenia, bo to samorząd musi przejąć od kolei wszystkie torowiska na swoim terenie. W poprzedniej kadencji Rada Powiatu już raz wyraziła zainteresowanie takim przedsięwzięciem. Jednak do realizacji, w tym przyjęcia na swoje barki torów, nie doszło.

- Podobnie jak poprzedni Zarząd Powiatu, jesteśmy za stworzeniem Malborskiej Kolei Dojazdowej - zapewnia Mirosław Czapla, starosta malborski. - Po naszej formalnej decyzji w tej sprawie z towarzystwem miłośników kolei mogą rozmawiać radni w komisjach. Jeśli spodoba im się ten plan reaktywacji, koncepcja współpracy z PTMKŻ mogłaby zostać poddana pod głosowanie już 7 lutego.

Etapy reaktywacji
Plan, jaki mają pomysłodawcy reaktywacji, jest taki: najpierw powstanie połączenie między malborską warownią a Nowym Stawem. Docelowo ma zostać zrealizowany drugi etap: do Nowego Dworu Gd. i Sztutowa. Dzięki temu turyści z łatwością mogliby poruszać się między dwiema największymi atrakcjami w regionie: pokrzyżacką warownią i nadmorskimi plażami. Na torach pojawić się mają dwa rodzaje taboru. Szybkie autobusy szynowe służyłyby nie tylko gościom, ale i mieszkańcom regionu. Za to specjalnie dla turystów jeździłyby zabytkowe składy. Jak zakładają pomysłodawcy, kolejka nie spełniałaby tylko funkcji transportowej, bo byłaby atrakcją samą w sobie.




renekk - Sob Lut 10, 2007 6:15 pm
Temat postu: Z Malborka do Torunia
Już prawie od tygodnia na tym forum nie było żadnego postu - chyba krzyżacy pospali ale, jako ci śpiący rycerze... Wrzucam więc ten post, żeby był ruch w interesie :wink:

Niniejszym zapraszam wszystkich miłośników kolejowych klimatów do przejażdżki z Malborka do Torunia (lub na odwrót). Jeśli macie dużo czasu, a jeszcze tą trasą nie jechaliście (zakładam, że jeszcze tacy są), wybierzcie się. Po drodze koniecznie zatrzymajcie się w Grudziądzu, który ma najbardziej malownicze linie tramwajowe spośród wszystkich polskich miast. O samym Toruniu nie wspomnę, bo zostanę posądzony o dywersję :hihi:
Zapraszam!

villaoliva - Sob Lut 10, 2007 7:01 pm
Temat postu: Re: Z Malborka do Torunia
renekk napisał/a:
Po drodze koniecznie zatrzymajcie się w Grudziądzu, który ma najbardziej malownicze linie tramwajowe spośród wszystkich polskich miast.

To prawda, te wąskie uliczki i jeden tor na bruku 8))

Wloczykij - Sob Lut 17, 2007 6:29 pm
Temat postu: Kolejka Żuławska w Świecie Kolei
W nowym numerze Świata Kolei (2/2007) jest obszerny artykuł o żuławskiej wąskotorówce! I jakby tego było mało, jest to pierwszy artykuł z całej serii o kolejce żuławskiej.
Zatem - fani ŻKD - do kiosków i saloników prasowych! :mrgreen:

Hagedorn - Sro Lut 21, 2007 1:25 pm

fuuuck!!!! na dworcu w Malborku wymieniono dosłownie w ciągu minionego tygodnia okna przy kasach - teraz są nowe "ładne", z aluminiowymi korytkami w miejsce przedwojennych "geschlossen"... :evil:
szkoda, ciekawe co zrobili ze starymi (śmietnik?)

turecki - Pią Lut 23, 2007 5:20 pm

ano tak to już w tym "kraju raju" jest... :II
Hagedorn - Sob Lut 24, 2007 7:52 pm
Temat postu: Re: Z Malborka do Torunia
renekk napisał/a:
Już prawie od tygodnia na tym forum nie było żadnego postu - chyba krzyżacy pospali ale, jako ci śpiący rycerze... Wrzucam więc ten post, żeby był ruch w interesie :wink:

krzyżacy już się obudzili: "tam-da-ra-dei!" :hiihihi:
to jeszcze parę fotek "w konwencji" z malborskiego dworca (najbardziej podoba mi się... kibelek!)

Hagedorn - Sob Lut 24, 2007 8:03 pm

ktoś na forum prosił kiedyś o herby z malborskiego dworca - wrzucam póki jeszcze jakoś się trzymają...
villaoliva - Sob Lut 24, 2007 9:26 pm

No! Ten PRL cudny :==
A spod gdyńskiego przebija jakiś inny :wink:

Hagedorn - Sob Lut 24, 2007 9:32 pm

villaoliva napisał/a:
No! Ten PRL cudny :==

mnie przypomina kurczaka... :hihi:

villaoliva napisał/a:
A spod gdyńskiego przebija jakiś inny :wink:

włacha! stąd moje pytanie - tło oryginalnego herbu jest chyba błękitne...

danziger - Sob Lut 24, 2007 9:46 pm

Hagedorn napisał/a:
tło oryginalnego herbu jest chyba błękitne...

Tło gdyńskiego herbu jest czerwone.

Corzano - Sob Lut 24, 2007 10:20 pm

Hagedorn napisał/a:
kto zgadnie jaki herb był pierwotnie pod Gdynią?

Gotenhafen? :)

Hagedorn - Sob Lut 24, 2007 10:33 pm

danziger napisał/a:
Tło gdyńskiego herbu jest czerwone.

tyle to wiem! :hihi: chodzi mi o to, że pierwotnie był tam inny herb, prawdopodobnie z błękitnym tłem i prawdopodobnie nie leżący obecnie w Polsce (Obwód Kaliningradzki?) - po wojnie został zamalowany herbem Gdyni, tak jak zamalowano herb Królewca. z kolei dziwi mnie brak herbu Elbląga i obecność Bydgoszczy...

Pietrucha - Pon Lut 26, 2007 8:24 pm

Cytat:
może lepiej od razu wymalować czarnego orła Prus Zachodnich/Królewskich? :)


Wydaje mi sie, ze wcale nie trzeba wymalowywac, tylko wydrapać tego co teraz jest na wierzchu :wink:

Marek1024 - Wto Lut 27, 2007 11:55 am

Cytat:
z kolei dziwi mnie brak herbu Elbląga i obecność Bydgoszczy...

Bydgoszcz jest obecna wszędzie, nawet na tym forum ma swoich szpiegów :hihi:

W temacie: przesyłam kilka linków do starych oraz nowych fotografii i pocztówek dworca kolejowego w Bydgoszczy:
http://www.bydzia.pl/pocztowki/index.php
http://bydzia.pl/pocztowk...?idk=1&strona=1
http://www.skyscrapercity...ad.php?t=293540

Pozdrawiam,
Marek (urodzony w Bydgoszczy)

Tiegenhof - Czw Mar 01, 2007 1:56 am

Dlaczego nie ma Elbląga? :mrgreen:
To proste.... :P
Wszystkie widoczne herby są z miast Prus Zachodnich.
A Elbląg był w tym czasie w Prusach Wschodnich.
Choć był pewien okres gdzie Elbląg należał do Prus Zachodnich.
A herby zamalowane, tak jak herb Królewca pamiętają właśnie te zmiany administracyjne.
A było trochę tych zmian....
:hmmm: I trudno tu teraz mi je przytoczyć do konkretnych miejscowości i okresów.

:co_jest:

danziger - Czw Mar 01, 2007 11:00 am

Tiegenhof napisał/a:
Choć był pewien okres gdzie Elbląg należał do Prus Zachodnich.

Wiesz, zakładać się nie będę, bo musiałbym to sprawdzić, ale o ile kojarzę, to Elbląg do Prus Zachodnich nigdy nie należał. Natomiast był okres, że Prusy Zachodnie i Wschodnie tworzyły jedną prowincję - ale to co innego.

Hagedorn - Czw Mar 01, 2007 2:13 pm

obaj się mylicie! Elbląg jak najbardziej leżał w Prusach Zachodnich (natomiast Bydgoszcz nie bardzo)...
turecki - Pią Mar 02, 2007 11:54 am

nie wiem czemu nie wszystkie foty mi się wyświetlają,więc wstawiam swoją fotkę z zeszłego roku-początek zimy 2006/07 czyli początek listopada wiadomo gdzie[?]w Kartuzach.
Tiegenhof - Sob Mar 03, 2007 2:26 am

Hagedorn napisał/a:
obaj się mylicie! Elbląg jak najbardziej leżał w Prusach Zachodnich (natomiast Bydgoszcz nie bardzo)...

Leżał w Prusach Zachodnich, nie przeczę.....
Ale między 1918 a 1933 Elbląg należał do Prusów Wschodnich!
I tego też nie da się zaprzeczyć.
Co do Bydgoszczy, to rzeczywiście nie leżał w prowincji Prusów Zachodnich, a w prowincji Poznania.

:co_jest:

Hagedorn - Sob Mar 03, 2007 11:17 am

Tiegenhof napisał/a:
Ale między 1918 a 1933 Elbląg należał do Prusów Wschodnich!
I tego też nie da się zaprzeczyć.
:co_jest:

ściślej w latach 1922-1939 --> Elbing
:wink:

Hagedorn - Sob Mar 03, 2007 8:18 pm

biję się w piersi!!! straszna ze mnie gapa... :oops:
napisałem, że dziwi mnie brak herbu Elbląga, a dziś na dworcu patrzę, a tu ostatnio w "ferworze walki" (pstrykałem fotki na 5 minut przed odjazdem mojego pociągu!) przegapiłem jedną niszę, a w niej dwa herby: Elbląga i Tczewa... a więc wszystko jest OK!
wrzucę je przy najbliższej okazji!
:???:

Tiegenhof - Nie Mar 04, 2007 2:47 am

Hagedorn napisał/a:
biję się w piersi!!! straszna ze mnie gapa... :oops:
napisałem, że dziwi mnie brak herbu Elbląga, a dziś na dworcu patrzę, a tu ostatnio w "ferworze walki" (pstrykałem fotki na 5 minut przed odjazdem mojego pociągu!) przegapiłem jedną niszę, a w niej dwa herby: Elbląga i Tczewa... a więc wszystko jest OK!
wrzucę je przy najbliższej okazji!
:???:

Eeeee tam.... ale mi zabawę zabrałeś.... :mrgreen:
A ja tu kolegów z historii sprawdzam, prowokuję do głębszej dysputy.....
A tu pac...niszę znalazłeś.... :<>
:wink:
:^^
pozdrawiam wszystkich :^^

:co_jest:

danziger - Nie Mar 04, 2007 3:02 am

Tiegenhof napisał/a:
A ja tu kolegów z historii sprawdzam

I udaje Ci się zrobić z nich głupków :hihi:

turecki - Pon Mar 05, 2007 5:12 pm

dobra dobra....a pytanie gdzie to jest?
Tiegenhof - Pon Mar 05, 2007 8:53 pm

turecki napisał/a:
dobra dobra....a pytanie gdzie to jest?

Jaka to stacja to ci nie powiem. Bo mało widać. Ale jest to pociąg "Talent" budowany w polskich zakładach Bombardier Transportation Polska (dawny Pafawag), który będzie jeździł na trasie Warszawa-Łódź (albo już jeździ), a to napewno fotka z jazdy próbnej tegoż pociągu ( a raczej busa szynowego). To tyle....narazie...

Czy może masz na myśli jakąś miejscowość na granicy?
Bo jeżdżą do granicy z Niemiec tejże pociągi, ale wjechać do Polski nie mogą, bo homologacji jakiejś nie mają...taka polska urzędnicza bzdura....

lenin - Wto Mar 06, 2007 10:30 am

turecki napisał/a:
dobra dobra....a pytanie gdzie to jest?

Gdzieś w Polsce :wink: Klasyczne semafory kształtowe, brak przewodów trakcji elektrycznej, a więc jakaś podrzędna linia. Gdzie? Nie wiem :hmmm:

Hagedorn - Wto Mar 06, 2007 11:26 am

peron wygląda mi znajomo, raczej na pewno gdzieś w pomorskim!
o ile to w ogóle nie jest fotomontaż... :mrgreen:

turecki - Wto Mar 06, 2007 7:27 pm

nie jest to fotomontaż-w 1996 roku testowano go na linii Gdynia -Kościerzyna.Tu jest na stacji Gdańsk Osowa!
renekk - Czw Mar 08, 2007 12:44 am
Temat postu: Gdzie jest kura?
W Wejherowie, skubana...
PLASER - Pią Mar 09, 2007 5:23 pm

Tiegenhof napisał/a:
Ale jest to pociąg "Talent" budowany w polskich zakładach Bombardier Transportation Polska (dawny Pafawag), który będzie jeździł na trasie Warszawa-Łódź


Nie :)
Talent to spalinówka i w Polsce nikt jej nie zakupił. Z tego co pamiętam szynobusik się mógł rozbujać do 160km/h, a prędzej w Polsce miały się pojawić Stadlery (też były na TRAKO96), ale skończyło się na planach. Bo kasy zabrakło.

Pozdrawiam
PLASER

renekk - Wto Mar 13, 2007 6:32 pm

Hagedorn napisał/a:
fuuuck!!!!


:oops:
Na otarcie łez masz tu geschlossena z Lipusza.

villaoliva - Wto Mar 13, 2007 6:37 pm

Kwasem ten napis chciał ktoś zlikwidować???
Tiegenhof - Czw Mar 15, 2007 5:17 am

Geschlossen ist geschlossen und bleibt schon für immer geschlossen. :wink:
Takie życie.....
:co_jest:

kalinowski11 - Sob Mar 31, 2007 6:13 pm

Dzisiejsza wizyta w Kościerzynie...

http://fotoforum.gazeta.p...html?v=2&wv.x=1

Zapraszam :OO


Marcin - Pią Kwi 13, 2007 8:30 pm

Ustka - protestują przeciwko rozbiórce części dworca PKP

Radio Gdańsk napisał/a:
Część mieszkańców Ustki protestuje przeciwko rozbiórce części dworca kolejowego. PKP nie ma pieniędzy na remont obiektu. Chodzi o drewniano-stalową wiatę z pomieszczeniem dla dróżnika z przełomu XIX i XX wieku. To jedna z ostatnich tego typu budowli w okolicach Słupska. Tymczasem rozpoczęto już prace rozbiórkowe. Historyk Marcin Barnowski mówi, że zniszczenie obiektu byłoby niepowetowaną stratą dla Ustki. Rzecznik Urzędu Miejskiego w Ustce Jacek Cegła poinformował, że burmistrz miasta Jan Olech wystosował już protest do PKP w sprawie rozbiórki zabudowań. Wystąpił również do konserwatora zabytków o zbadanie sprawy i ewentualne wpisanie obiektu do rejestru zabytków.


:cry: :|

syrenka - Czw Kwi 19, 2007 9:57 pm

Wygląda na to, że dworzec w Ustkach mogłaby uratować tylko i wyłącznie projektowana ustawa o przejęciu dworców przez miasta i gminy.
Mam nadzieję, że nie dojdzie do zburzenia i zniszczenia! :???:

jayms - Pon Kwi 23, 2007 9:12 pm

Dzisiaj kolega przyniósł mi płytkę z kilkuset zdjęciami miejscowości w okolicach Kwidzyna,Elbląga i itd.itd.Wybrałem kilka zdjęć kolejowych.Mam nadzieję,że nie było ich jeszcze na forumie.
seestrasse - Pon Kwi 23, 2007 9:14 pm

dawaj więcej! :aaale:
jayms - Pon Kwi 23, 2007 9:17 pm

I jeszcze troszku.
jayms - Pon Kwi 23, 2007 9:33 pm

No i z kolejowych to by było już chyba wszystko.
BillyBoy - Pon Kwi 23, 2007 10:01 pm

Dworzec w Kisielicach.
Dzisiaj do tej miejscowości już nie dojedziemy pociągiem...

nad stawem - Sro Maj 16, 2007 8:38 pm

tylko jako pytanko .
gdzie to jest

BillyBoy - Sro Maj 16, 2007 8:45 pm

nad stawem napisał/a:
tylko jako pytanko .
gdzie to jest


Runowo Pomorskie, pow. Łobez. Stacja na szlaku z Gdańska do Szczecina.

nad stawem - Sro Maj 16, 2007 9:31 pm

BillyBoy napisał/a:
nad stawem napisał/a:
tylko jako pytanko .
gdzie to jest


Runowo Pomorskie, pow. Łobez. Stacja na szlaku z Gdańska do Szczecina.


jutro będę tam przejeżdżał , jak nie zapomnę to zajadę . aparat zawsze mam przy sobie .
jest to jeden z nielicznych przypadkow od 30 -tu lat jak jadę w dzien z Berlina do Gdańska
:co_jest:

roland - Pią Maj 18, 2007 10:54 am

To dodaję jeszcze do tematu zdjęcie dworca w Gdyni w budowie
turecki - Sob Maj 19, 2007 8:31 am

a an dworcu orunia wystawa fotografii.....kolejowej
turecki - Nie Maj 20, 2007 4:32 pm

oczywiście mdk Stacja Orunia.... :mrgreen:
Piotr J. - Pon Maj 21, 2007 11:05 am

Mała fotorelacja z mojej (w gronie rodzinnym) wczorajszej wyprawy na dawną linię Kiełpinek - Leźno, a jak się potem okazało skończyliśmy w ...Kolbudach :D :D .
Między Kiełpinkiem a Kokoszkami tory sa praktycznie rozkradzione. :evil: A dalej, zobaczcie sami. http://blockeweg.fotosik.pl/albumy/193440.html#e

ichu - Pon Maj 21, 2007 5:57 pm

Witam miłośników kolei :) Tak sobie przeglądałem Wasze fotki i przypomniało mi się że sam kiedyś łaziłem po okolicznych stacjach (tj. Sztum i Malbork) i mam kilka ciekawych fotek, mających już wartość historyczną (mimo że zostały wykonane zaledwie 5 lat temu). Chodzi o wnętrze nastawni w Sztumie - posiadam zdjęcia sprzed modernizacji, tj. kiedy były jeszcze stare wajchy, którymi przestawiało się zwrotnice i semafory. Dwa miesiące później zostały one wymienione na pulpit kostkowy. Jeśli będę miał dostęp do skanera to zamieszczę. Pozdrawiam!
turecki - Pon Maj 21, 2007 8:57 pm

to jak najprędzej podaj namiary skąd jesteś ,aby Tobie w temacie skanera dopomogli forumowicze...!!!
ichu - Pon Maj 21, 2007 9:40 pm

turecki napisał/a:
to jak najprędzej podaj namiary skąd jesteś ,aby Tobie w temacie skanera dopomogli forumowicze...!!!

Spokojnie, jutro w pracy spróbuję coś pokombinować :) A jestem ze Sztumu.

feyg - Wto Maj 22, 2007 12:32 pm
Temat postu: Schematy stacji kolejowych
Nie bardzo wiedziałem gdzie to wrzucić a z drugiej strony nie chciałem tego rozrzucać po innych wątkach. Przepraszam za kiepski miejscami skan ale to skan z kserokopii. Są to schematy głównych węzłowych stacji na terenie K.E.D. Danzig czyli Królewskiej Dyrekcji kolejowej w Gdańsku w roku 1914. Jak dla mnie ciekawy jest zwłaszcza Malbork z układem w którym, inaczej niż obecnie, dominował kierunek Tczew - Braniewo - Królewiec, zaś wyjazd w kierunku Warszawy w dużej mierze pochodził z czasów Marienburg-Mlawkauer Eisenbahn czyli kolei Malborsko-Mławskiej.
Wszystkie schematy pochodzą z "Sammlung von Uebersichtsplänen Wichtiger Abzweigungsstationen der Eisenbahnen Deutschlands". Bearbeitet im Reichs-Eisenbahn-Amt. Vierzehne Auflage. Berlin 1914

ichu - Wto Maj 22, 2007 12:40 pm

Obiecane fotki:
Nastawnia Sztum przed modernizacją (02.03.2002r.):



Wjazd od strony Kwidzyna:


Nastawnia Sztum po modernizacji (05.2002r.):

BillyBoy - Czw Cze 07, 2007 5:39 pm

Dworzec Żukowo Zachodnie. I ten sam dworzec widziany z tej samej perspektywy 90 lat temu, czyli krótko po wybudowaniu. Można dostrzec niezaprzeczalny postęp w porównaniu z tym co było kiedyś: Polacy zdołali otynkować cały budynek! A i drzewa jakie mamy dorodne...
renekk - Czw Cze 07, 2007 10:42 pm

Cytat:
Polacy zdołali otynkować cały budynek

Zdjęcie ciekawe, tylko komentarza nie rozumiem: jestem podobno Polakiem (choć się o to nie starałem), ale nie przypominam sobie, żebym tynkował ten budynek :hmmm: Może sprecyzujesz, o których Polaków chodzi?

danziger - Pią Cze 08, 2007 5:57 pm

renekk napisał/a:
o których Polaków chodzi?

Niestety, nie można upublicznić ich nazwisk ze względu na Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. (Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883 z późniejszymi zmianami).

renekk - Pią Cze 08, 2007 6:13 pm

Cytat:
Niestety, nie można upublicznić ich nazwisk

No to może chociaż inicjały?

PLASER - Pią Cze 08, 2007 6:46 pm

Piotr J. napisał/a:
A dalej, zobaczcie sami. http://blockeweg.fotosik.pl/albumy/193440.html#e


To nie wycieczka, tylko zwiezienie całego sprzętu do Kolbud na naprawę i doprowadzenie do ludzkiego wyglądu. Ale fajnie że się zabraliście na dość nietypową trasę i tabor.

Pozdrawiam
PLASER
www.drezyny.pl

nad stawem - Pią Cze 08, 2007 10:21 pm

renekk napisał/a:
Cytat:
Niestety, nie można upublicznić ich nazwisk

No to może chociaż inicjały?


1. do 1945
2. po 1945
pewno o te inicjały Ci chodziło

a co do zdjęć . to pewno dzięki temu , że wycięto te dwie lipy , porosła tak wspaniale trawa :mrgreen: :mrgreen:

Piotr J. - Pią Cze 08, 2007 10:49 pm

PLASER napisał/a:

To nie wycieczka, tylko zwiezienie całego sprzętu do Kolbud na naprawę i doprowadzenie do ludzkiego wyglądul

Bez względu na motywy wyjazdu - coś fantastycznego. Dziękujemy!
:co_jest: :co_jest: :co_jest:

Krzysztof - Nie Cze 10, 2007 1:16 pm

Ostatnio zapytano mnie: z której stacji (dworca) może pochodzić to zdjęcie. Ja jestem za cienki. Może ktoś rozpozna :hmmm:
villaoliva - Nie Cze 10, 2007 1:47 pm

To bodajże Dworzec Głowny
Sabaoth - Nie Cze 10, 2007 1:53 pm

Tak, a zdjęcie pochodzi z któregoś ze starszych DH.
Corzano - Pon Cze 11, 2007 8:05 am

Na pewno to zdjęcie było też w jakimś polskim wydawnictwie - albo u Zwarry, albo w 30 dniach.
Sabaoth - Wto Cze 26, 2007 6:10 pm

Troszkę Zesię podrażnie :hihi:


P.S. Zapomniałem filtra włączyć :oops:

BillyBoy - Wto Cze 26, 2007 6:35 pm

Sabaoth napisał/a:
Troszkę Zesię podrażnie :hihi:


No to ja najpierw trochę podrażnię Saaba. :hihi:

Dla formalności i dla przyzwoitości wypadałoby wspomnieć, że wszystkie fotki zeskanowałeś z książki Reinharda Richtera "Die Westpreussische Kleinbahnen-Aktiengeselschaft" (EK Verlag, 2002).
Co z Gdańskiem ma wspólnego dworzec wąskotorowy w Dessau (dawne NRD, między Halle i Magdeburgiem)?? :hmmm: W w/w książce rzeczona fotka dworca w Dessau pojawiła się tylko w kontekście historii Ogólnoniemieckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowych powstałego w 1893.
:P :wink:

Sabaoth - Wto Cze 26, 2007 6:37 pm

O tej książce już wcześniej wspominałem i obiecałem zeskanować. To była tylko przymiarka przed ostatecznym skanowaniem całości.
seestrasse - Wto Cze 26, 2007 8:10 pm

po prostu Saab stawia! (fajne skany :P )
pawel.45 - Wto Cze 26, 2007 8:15 pm

Sabaoth napisał/a:
O tej książce już wcześniej wspominałem i obiecałem zeskanować. To była tylko przymiarka przed ostatecznym skanowaniem całości.

wszystkie fot.bardzo interesujące, lecz dla mnie szczególnie b3. - ta z autobusem przed dworcem i ciekawym znakiem drogowym (tablicą informac.) - czy byłaby możliwość powtórzyć lub zmienić na ilustrację w lepszej rozdzielczości? - byłbym wdzięczny.Pozdrawiam.

Marcin - Wto Cze 26, 2007 8:22 pm

Cytat:
Troszkę Zesię podrażnie

Mnie też podrażniłeś... :wink:
:hurra:

renekk - Pią Paź 05, 2007 6:56 pm
Temat postu: Odbudowa mostu w Rutkach
...na linii Pruszcz Gdański - Łeba, w roku 1946 lub 1947. Na czterech pierwszych zdjęciach widać zerwane przęsła i odbudowany filar od strony Żukowa Zachodniego, trzy następne wykonano w trakcie prób obciążeniowych.
DanzigHH - Pią Paź 05, 2007 8:10 pm

Witam, pozdrawiam. Kiedys mieszkalam w Sopocie, pozniej na Zaspie, teraz mieszkam troche dalej. 8)

Meza dziadek byl kolejarzem przed wojna, w trakcie wojny i po wojnie, Tczew, Wejherowo i Lebork. Niestety juz nie zyje, a zmarl jak maz byl dzieckiem. Dziadek byl Lokomotivführer na trasie Gdynia - Kartuzy. Jezdzil po tych wyburzonych wiaduktach pokazanych na stronie 4 tego watku.



villaoliva - Pią Paź 05, 2007 8:19 pm

:== Niesamowite te zdjęcia z Rutek.
Jak dobrze, że ten wiadukt odbudowano w dawnej formie.

feyg - Pią Paź 05, 2007 10:24 pm

villaoliva napisał/a:
:== Niesamowite te zdjęcia z Rutek.

Przyłączam się do oklasków :== i cieszę się, że nie trafiły do pieca...
Co do dzisiejszego mostu w Rutkach to już trzeci most kolejowy w tym miejscu. Pierwszy został oddany do użytku 1 listopada 1886 i służył do przełomu czerwca i lipca 1913 r. (muszę poszukać dokładnej daty), kiedy to w ciągu jednego dnia został on wymieniony na nowy!
Zapewne wyglądało to podobnie jak w przypadku mostu na Wałszy koło Pieniężna: na prowizorycznych filarach zmontowano nowe przęsło które to w ciągu paru godzin, widną wieczorową porą nasunięto na filary, zaś stare przęsła jednocześnie przesunięto na podobną konstrukcję z drugiej strony by je później spokojnie zdemontować.
Zapyta ktoś po co ta cała operacja skoro most nie był uszkodzony? Ano pierwszy most projektowany był z niewielkim zapasem nośności i po wejściu do służby nowych, większych i cięższych serii parowozów okazało się że filigranowa konstrukcja dźwigarów jest zbyt słaba.

Janek - Nie Paź 07, 2007 8:59 am

feyg napisał/a:
...
Co do dzisiejszego mostu w Rutkach to już trzeci most kolejowy w tym miejscu. Pierwszy został oddany do użytku 1 listopada 1886 i służył do przełomu czerwca i lipca 1913 r. (muszę poszukać dokładnej daty), kiedy to w ciągu jednego dnia został on wymieniony na nowy!
...

8O Tego to nie wiedziałem.

--
Witam i pozdrawiam

swiss - Sob Paź 13, 2007 7:03 pm

jakiś tydzień temu pruszczańska wieża ciśnień przeszła do historii... :yyy:
niedługo wrzucę zdjęcia tego, co zburzono i jak to wygląda teraz.

swiss - Sro Paź 17, 2007 12:35 pm


feyg - Sob Paź 20, 2007 12:03 pm

Tym razem o dawnej kolei na ziemi puckiej i nie tylko, jest tam fragment pochodzący z tegorocznej Parowozjady w Chabówce. O swoich pasjach opowiada Janusz Labudda.
http://www.tv.polwysep.pl/realizacje.php
Spotkanie z kolekcjonerem - modelarstwo

Wojtazz - Sro Paź 24, 2007 5:22 pm

villaoliva napisał/a:
:== Niesamowite te zdjęcia z Rutek.
Jak dobrze, że ten wiadukt odbudowano w dawnej formie.


Dysponuje może ktoś takimi informacjami jak typy tych lokomotyw na moście w Rutkach??

Janek - Nie Paź 28, 2007 11:53 am

villaoliva napisał/a:

Jak dobrze, że ten wiadukt odbudowano w dawnej formie.


Ja w kwestii formalnej.
Wiadukt jest budowany nad przeszkodą typu droga, wąwóz. Na tych zdjęciach z Rutek jest przedstawiony most. Jest to budowla inżynieryjna pokonująca przeszkodę terenową w postaci rzeki.

Sabaoth - Wto Paź 30, 2007 7:25 pm

Janek napisał/a:
villaoliva napisał/a:

Jak dobrze, że ten wiadukt odbudowano w dawnej formie.


Ja w kwestii formalnej.
Wiadukt jest budowany nad przeszkodą typu droga, wąwóz. Na tych zdjęciach z Rutek jest przedstawiony most. Jest to budowla inżynieryjna pokonująca przeszkodę terenową w postaci rzeki.

Masz oczywiście rację. Nurtuje mnie jednak jedno pytanie, czy po wyschnięciu rzeki most zmienia sie w wiadukt, czy pozostaje nadal mostem :hmmm:

feyg - Wto Paź 30, 2007 7:43 pm

Sabaoth napisał/a:
czy po wyschnięciu rzeki most zmienia sie w wiadukt, czy pozostaje nadal mostem :hmmm:

Oczywiście nadal pozostaje mostem, podobnie jak się ma z osobami piastującącymi funkcje prezydenta, premiera, marszałka :hihi:

villaoliva - Wto Paź 30, 2007 7:58 pm

To jednak cały czas może być wiadukt a nie most. Zależy od tego czy rzeka płynie wąwozem.

Cytat:
Wiadukt – pierwotnie tym terminem była określana droga rzymska przeprowadzona nad wąwozem, na konstrukcji opartej na arkadach. Obecnie jest to przeprawa pozwalająca na pokonanie każdej przeszkody typu: dolina, wąwóz, inna droga kołowa, tory kolejowe, ale poza przeszkodą wodną (do pokonania przeszkód wodnych służą mosty z tym, że jeśli na dnie wąwozu lub doliny znajduje się rzeka lub potok, to używa się nazwy wiadukt).

Tschepplau - Pią Lis 02, 2007 11:55 pm

Hagedorn napisał/a:
a przy okazji to ja również lubię małe zapomniane stacyjki kolejowe! zawsze się coś ciekawego na nich znajdzie - np. taki klimacik z lat 60-tych z Gościszewa (Braunswalde):



Przeszłość puka do nas żywych z Braunswalde, ale ale czy ktoś ma może zdjęcia z tego przystanku lub z Grzępy???

10 lat temu jako szczyl MK jechałem Z Grudziądza do Malborka i pamietam opuszczony barakowy dworzec z wiszącym na nim żółtym pudłem do kasowania biletów strefowych. Jakiś czas później pamietam tylko piaseczek w kształcie dworca, tylko nie pamiętam czy to była Grzępa czy Gościszewo?

Roman - Sob Lis 03, 2007 7:08 pm

Witam wszystkich forumowiczow.
Z tego co widac na moscie w Rutkach, przy probie obciazeniowej stoja parowozy serii Tp4 i chyba Tw1.
Pozdrawiam

villaoliva - Sob Lis 03, 2007 7:11 pm

Roman napisał/a:
Witam wszystkich forumowiczow.


Z powitaniami zapraszamy tutaj.

renekk - Sob Lis 03, 2007 7:31 pm

Cytat:
nie pamiętam czy to była Grzępa czy Gościszewo?

To było w Gościszewie.

feyg - Sob Lis 03, 2007 11:21 pm

villaoliva napisał/a:
Roman napisał/a:
Witam wszystkich forumowiczow.


Z powitaniami zapraszamy tutaj.

Panie Romanie witamy na naszym Forum!!! Kącik kolejowy na Forum rośnie nam jak na drożdżach!!!
Z ciekawych wąskotorowych wątków polecam np ten:
http://www.forum.dawnygda...ht=kleinbahnhof
Proszę również zajrzeć na stronę naszej Zesi (tylko proszę nie przypatrywać się bliżej dacie ostatniej aktualizacji :wink: )
http://www.yesmedia.pl/zkd/index2.html
i do Akademii:
http://www.rzygacz.webd.pl/index.php?kolejnictwo
P.S. Również zapraszam do Wątku Powitalnego. Jest taka nowa świecka tradycja że nowi użytkownicy tam przedstawiają się: skąd są , co ich interesuje, czego poszukują itp.

Tschepplau - Nie Lis 04, 2007 8:34 am

Czy Gościszewo, leżało na terenie WMG?
Neuteicher - Nie Lis 04, 2007 11:01 am

Tschepplau napisał/a:
Czy Gościszewo, leżało na terenie WMG?


Nie, Gościszewo leżało na terenie państwa niemieckiego, bliżej położone od granic WMG Godziszewo było w granicach Polski. Te miejscowości zawsze mnie się myliły.

Hagedorn - Nie Lis 04, 2007 12:53 pm

Tschepplau napisał/a:

Przeszłość puka do nas żywych z Braunswalde, ale ale czy ktoś ma może zdjęcia z tego przystanku lub z Grzępy???
(...) Jakiś czas później pamietam tylko piaseczek w kształcie dworca, tylko nie pamiętam czy to była Grzępa czy Gościszewo?


fotki zrobione wiosną 2006 na stacji w Gościszewie (Braunswalde), peron z Grzepy postaram się wrzucić niedługo :D

Tschepplau - Nie Lis 04, 2007 2:58 pm

No dobra :) miałem na myśłi fotkę dworca, a wieć miejsca gdzie sprzedano ten bilet. Może jakaś pocztówka z Gościszewa się zachowała.Poniżej pocztówka z niezbyt odległej stacji na tej samej linii.
Roman - Nie Lis 04, 2007 10:50 pm

Bardzo ciekawe watki, zaraz tam popatrze. Przeoczylem jednak strone powitalna wiec postaram sie zaraz nadrobic ta zaleglosc
Roman Witkowski

PLASER - Pon Lis 05, 2007 12:39 am

Roman napisał/a:
Roman Witkowski


Fiu, fiu... Jeszcze chwila, a na FDG będzie więcej "kolejarzy" niż "gdańszczan", i zaczniemy wozić na samochodach gdańskie tabliczki parowozowe :)

A jak już są spece, to pytanko - która stacja na Holmbahnie, jako ostatnia należała do PKP, a od której rozciągała się gdańska "kolej portowa"?

Feyg-u - mógłbyś mi podrzucić w trybie pilnym (potrzebuję na wtorek) danych dotyczących mostu w Rutkach? I ciekawostek tamtego terenu kolejowego?

Pozdrawiam
PLASER

Tschepplau - Pon Lis 05, 2007 8:18 am

Ciekawostka z linii 229. Niestety nie potrafię podac zjakiej to jest gazety, bo to tylko odcięty kolejowy fragment artykułu. Soory jeśli już było lub ktoś to czytał.
feyg - Pon Lis 05, 2007 1:59 pm

PLASER napisał/a:
Feyg-u - mógłbyś mi podrzucić w trybie pilnym (potrzebuję na wtorek) danych dotyczących mostu w Rutkach? I ciekawostek tamtego terenu kolejowego?

Kiedyś odważyłem się sformułować pewną hipotezę, dla co niektórych nieco zbyt odważną. :wink:
http://www.ruciane-nida.o...topic.php?t=548
Co do mostu w Rutkach to postaram się wstąpić do biblioteki PAN-u i odszukać numer Danziger Zeitung z informacją o wymianie przęsła nurtowego mostu w Rutkach. Z tego co pamiętam w notatce była na przykład informacja o producencie nowego przęsła.
Znalazłem zdjęcie mostu z roku kwietnia 2002 r., kiedy to linię Pruszcz Gdański - Kartuzy w ramach imprezy "Kaszuby 2002" pokonano "na raty" od Pruszcza i od strony Kartuz. Wszystko przez zapadnięcie (wtedy jeszcze niewidoczne gołym okiem) nasypu pod Kolbudami.
Co do zniszczeń mostu z 1945 roku to pozwoliłem sobie na małe porównanie. Jak widać wysadzony został filar od strony Dzierżążna i prawdopodobnie koniec przęsła nurtowego od strony Starej Piły (co tłumaczyłoby upadek tego końca do zbiornika elektrowni). Całkowitemu zniszczeniu uległy również blachownicowe przęsła boczne. Zostały one odbudowane jako kratownicowe, co pociągnęło ze sobą konieczność obniżenia części filarów. Samo przęsło nurtowe zostało poniesione i odbudowane. Za 6 lat stuknie mu okrągłe 100 lat!!!

swiss - Pon Lis 05, 2007 3:57 pm

Tschepplau napisał/a:
Ciekawostka z linii 229.


ta oraz inne ciekawostki pochodzą z 'Księgi pamiątkowej Kolejarzy Polskich z rejonu Pruszcza Gd. w latach 1920-1939'
W razie potrzeby służę całością.

Przy okazji... Czy ktoś dysponuje powojennym zdjęciem dworca PKP w Pruszczu Gd.? Oczywiście chodzi o ten budynek, który już nie istnieje.

Tschepplau - Pon Lis 05, 2007 5:48 pm

swiss napisał/a:
Tschepplau napisał/a:
Ciekawostka z linii 229.


ta oraz inne ciekawostki pochodzą z 'Księgi pamiątkowej Kolejarzy Polskich z rejonu Pruszcza Gd. w latach 1920-1939'
W razie potrzeby służę całością.

Przy okazji... Czy ktoś dysponuje powojennym zdjęciem dworca PKP w Pruszczu Gd.? Oczywiście chodzi o ten budynek, który już nie istnieje.



Czy to jest jakaś książka?

PLASER - Pon Lis 05, 2007 7:22 pm

feyg napisał/a:
Kiedyś odważyłem się sformułować pewną hipotezę, dla co niektórych nieco zbyt odważną. :wink:


Odważnyś :)

A co do Starej Piły to jeszcze mam notatkę, że Minister Kolei pismem z dnia 16 X 1924 roku nadał prawo zejścia na grunt w celu wykonania studiów przedwstępnych dla budowy linii normalnotorowej ze Skarszew do Starej Piły.
Mam to gdzieś zeskanowane z Dziennika Ministerstwa Komunikacji, ale leży zakopane.

feyg napisał/a:
Wszystko przez zapadnięcie (wtedy jeszcze niewidoczne gołym okiem) nasypu pod Kolbudami.


Teraz też jest niewidoczne gołym okiem :)



Swiss - można się uśmiechnąć o Twoją pozycję?

Pozdrawiam
PLASER

danziger - Pon Lis 05, 2007 8:15 pm

PLASER napisał/a:
A jak już są spece, to pytanko - która stacja na Holmbahnie, jako ostatnia należała do PKP, a od której rozciągała się gdańska "kolej portowa"?

Cała kolej, również ta na terenie portu była obsługiwana przez PKP.

renekk - Wto Lis 06, 2007 1:53 pm

Cały Holmbahn należał do Rady Portu i Dróg Wodnych (patrz mapka z tzw. "czerwoną linią"), natomiast administrowany był przez PKP.
Mapka pochodzi z artykułu F. Marszałka "Koleje na obszarze WMG", zamieszczonego w XVII/XVIII tomie "Rocznika Gdańskiego".
Usilnie zachęcam też do przeczytania artykułu A. Massela "150 lat gdańskiego węzła kolejowego" w nr 5/98 "Świata Kolei".

feyg - Wto Lis 06, 2007 5:15 pm

feyg napisał/a:
Co do mostu w Rutkach to postaram się wstąpić do biblioteki PAN-u i odszukać numer Danziger Zeitung z informacją o wymianie przęsła nurtowego mostu w Rutkach. Z tego co pamiętam w notatce była na przykład informacja o producencie nowego przęsła.

Wstąpiłem trochę ciekawostek znalazłem, ale do rzeczy: cała operacja wymiany przęsła na moście w Rutkach miała miejsce 15 lipca 1913 i trwała zaledwie 2 godziny!!! (od godz. 9-tej do 11-tej wieczorem). Wszystkie prace prowadziła firma Ruhland-Hütte ze Śląska.

PLASER - Sro Lis 07, 2007 12:34 am

renekk napisał/a:
Cały Holmbahn należał do Rady Portu i Dróg Wodnych (patrz mapka z tzw. "czerwoną linią"), natomiast administrowany był przez PKP.


Mam namierzony piękny reper z orłem w koronie i napisem PKP, który potwierdza tą tezę :)
Bo jest na budynku należącym do portu, ale zarządzanym przez PKP.


renekk napisał/a:
Usilnie zachęcam też do przeczytania artykułu A. Massela "150 lat gdańskiego węzła kolejowego" w nr 5/98 "Świata Kolei".


Tu akurat nie polecam fragmentów dotyczących Holmbahnu :)

Pozdrawiam
PLASER

feyg - Sro Lis 07, 2007 4:42 pm

Garść ciekawostek statystycznych dotyczących ruchu kolejowego w Gdańsku i okolicach w roku 1913.
W dniu 29 czerwca w Gdańsku odbył się drugi "Provinzional Sängerfest". Według prasowych zapowiedzi udział w nim miało wziąć 1700 chórzystów z 58 związków i stowarzyszeń śpiewaczych z Prus Zachodnich. Z tej okazji kolej uruchomiła specjalny pociąg z Elbląga. (Odjazd z Elbląga 7:45, Malborka 8:30, Tczewa 8:59, Pszczółek 9:17, Pruszcza Gdańskiego 9:33. Przyjazd do Gdańska 9:48 )
"Danziger Zeitung" 30 czerwca podał statystykę sprzedaży biletów w "śpiewaczą" niedzielę: ogółem w tym dniu sprzedano 21878 biletów z czego w Gdańsku Głównym: 8008, Gdańsku Kolonii (Schnellmühl): 316, Wrzeszczu: 5449, Oliwie: 1940, Sopocie: 4848, Nowym Porcie: 544, Brzeźnie: 365, Nowych Szkotach: 410. Obciążenie konkretnych odcinków wynosiło: Gdańsk Gł.-Wrzeszcz: 10588, Wrzeszcz-Oliwa: 11561, Oliwa-Sopot: 11110, Gdańsk Gł.-Gdańsk Nowy Port: 2147, Wrzeszcz-Gdańsk Gł.: 12730, Oliwa-Wrzeszcz: 13594. Sopot-Oliwa: 13656, Nowy Port-Gdańsk Gł.: 2084 pasażerów.

renekk - Sro Lis 07, 2007 5:32 pm

Cytat:
potwierdza tą tezę

To nie teza, lecz konstatacja :)
A co do rzeczonego artykułu, to powinien być lekturą obowiązkową dla wszystkich interesujących się historią kolei w Gdańsku, a zwłaszcza dla piszących o niej...

Roman - Wto Lis 13, 2007 12:03 am

Dzis cos z domowego archiwum - karta proby przyrzadu Pyram zamontowanego na parowozie TKp1-24. Probe przeprowadzono na trasie Gdansk Gl.- Kokoszki - Stara Pila w dniu 16.07.1937

Niestety, probowalem wielokrotnie dolaczyc material historyczny - nie da sie !

feyg - Wto Lis 13, 2007 12:35 am

Roman napisał/a:
Dzis cos z domowego archiwum - karta proby przyrzadu Pyram zamontowanego na parowozie TKp1-24. Probe przeprowadzono na trasie Gdansk Gl.- Kokoszki - Stara Pila w dniu 16.07.1937

Dla niewtajemniczonych był to taki francuski "wynalazek" mający na celu "bezdymne" spalanie węgla. Szybko się okazało, że jego skuteczność jest niewielka i zrezygnowano z tej innowacji....

Bartosz B. - Wto Lis 13, 2007 10:02 am

feyg napisał/a:
http://www.ruciane-nida.org/kmk/viewtopic.php?t=548 : osobiście przeglądałem w Archiwum Państwowym w Gdyni teczkę akt dotyczących wytrasowania odcinka Stara Piła - Liniewo),


Bardzo bym prosił o rozwinięcie, z wiadomego chyba powodu ( http://byekuf.republika.pl/kolej/kolej.html ).
Co m. in. z mostem w Trzepowie?

feyg - Wto Lis 13, 2007 12:45 pm

Bartosz B. napisał/a:
feyg napisał/a:
http://www.ruciane-nida.org/kmk/viewtopic.php?t=548 : osobiście przeglądałem w Archiwum Państwowym w Gdyni teczkę akt dotyczących wytrasowania odcinka Stara Piła - Liniewo),


Bardzo bym prosił o rozwinięcie, z wiadomego chyba powodu ( http://byekuf.republika.pl/kolej/kolej.html ).
Co m. in. z mostem w Trzepowie?

Z rozwinięciem byłoby ciężko, przede wszystkim z uwagi na to że zdecydowana większość dokumentów jest pisana odręcznie gotykiem :II

Bartosz B. - Wto Lis 13, 2007 4:19 pm

No to masakra. Ale coś się dowiedziałeś?
feyg - Sro Lis 14, 2007 2:02 pm

Bartosz B. napisał/a:
No to masakra. Ale coś się dowiedziałeś?

Jedną miejscowości które udało mi się rozszyfrować było Mariensee czyli obecny Przywidz, reszta jest wsród notatek których muszę poszukać... Pamiętam jeszcze korespondencję Burmistrza Kościerzyny, który protestował przeciwko wytyczeniu nowej linii przez Liniewo. Za to w ramach rekompensaty fragment mapy pocztowej z 1920 z zaznaczoną budowaną linią Liniewo-Czersk oraz planowanymi stacjami. Spośród nich powstała tylko stacja w Karsinie. Co do mostu/przepustu w Trzepowie, to według mnie nie ma on żadnego związku z kolejnictwem, albowiem nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek pracach na tym odcinku, tym bardziej że nie został ostatecznie wytyczony jej przebieg (w tomie akt nie znalazłem żadnej mapki).
A skoro poruszany jest temat niedokończonych pruskich inwestycji kolejowych to zainteresowanych odsyłam tu:
http://www.chem.univ.gda....toria-kolei.htm

feyg - Sro Lis 14, 2007 4:08 pm

Coś dla malkontetów którzy narzekają na zimę :hihi:
http://www.ferus.home.pl/...p?image_id=1507
Tu z kolei "olimpijskie" wspomnienie:
http://www.ferus.home.pl/...p?image_id=3180

villaoliva - Sro Lis 14, 2007 4:58 pm

Ja chcę takiej zimy :OO
feyg - Sro Lis 14, 2007 5:04 pm

villaoliva napisał/a:
Ja chcę takiej zimy :OO

No no no, dziarski staruszek z Ciebie :hihi:

Roman - Sob Lis 17, 2007 11:58 pm

Troche wypowiedzi juz bylo wiec dorzuce tylko pare slow: linia Gdansk Wrzeszcz - Stara Pila - Czersk miala byc fragmentem najkrotszej, dwutorowej magistrali laczacej Gdansk z Berlinem. Gdyby nie przegrana wojna panstwo niemieckie zapewne ukonczyloby jej budowe. Linia miala biec przez Mierzeszyn gdzie jeszcze w 1918 r. planowano polaczenie z zulawska kolejka waskotorowa i zapewne mialaby inne wejscie na magistrale Berlin - Tczew - Krolewiec. Odcinek Chojnice - Czersk chciano rozbudowac na 4-ro torowy a wyjscie do Gdanska planowano w Rytlu. W 1999 r. poznalem sympatycznego dziadka (rocznik o ile pamietam 1908) z Konarzyn ktory dobrze pamietal budowe tej linii i oprowadzil mnie po okolicy, pokazal gdzie byla przygotowana rownia stacyjna pod budowe domow dla kolejarzy etc. Opowiadal bardzo ciekawie o pracujacej jeszcze w 1919 r. kolejce waskotorowej ktora dowozono material i wywozono urobek z przekopow. Tak powstawal nasyp i obiekty inzynierskie. Nagle, gdzies latem 1919 r. z dnia na dzien przerwano prace, a pozniej tabor i szyny waskotorowe zdemontowano i wywieziono. Na koniec moj rozmowca dodal "no fajnie by bylo gdyby tu dzis jezdzily pociagi". Oczywiscie nie chcialem zaogniac tematu wiec spletowalem "tak, byloby zupelnie inaczej" ale w duchu pomyslalem sobie ze pewnie dzis albo ruch pociagow dawno bylby juz zawieszony lub linia bylaby juz rozebrana. Jako ciekawostke dodam ze w zwiazku z budowa tej linii zaniechano budowy drugiego toru na trasie nadmorskiej (Gdansk - Wejherowo - Slupsk - Koszalin - Runowo Pom. z wyjatkiem odcinka Lebork - Slupsk ktory powstal wczesniej) co pozniej, w 1945 r. sie zemscilo gdy pociagi ewakuacyjne z Gdanska utknety w "korku" przed Koszalinem.
feyg - Sro Lis 21, 2007 7:34 pm

Powrót pociągów do Bytowa
Cytat:
Przypomnijmy, że zaniedbaną sieć kolejową od PKP przejęła latem tego roku gmina Bytów, która od razu ogłosiła przetarg na jej remont i eksploatację. Wygrała Firma POL-MIEDŹ TRANS z Lubina, która na początku września rozpoczęła remont torowiska.
Pociąg z miałem węglowym poprzedził kolejne transporty towarów, które do Bytowa i z Bytowa chce wozić wiele firm. W kolejnych latach na tę trasę mają powrócić także pociągi osobowe. Pierwszym ma być Transcassubia, który latem przyszłego roku zawiezie bytowian na doroczny Zjazd Kaszubów w Gdańsku.

Tyko władze Gdańska nie widzą potrzeby odbudowy odcinka Wrzeszcz - Kokoszki :II

gargoyle dfl - Sro Lis 21, 2007 7:45 pm

...Transcassubian Express...... :mrgreen:
feyg - Sro Lis 21, 2007 7:58 pm

gargoyle dfl napisał/a:
...Transcassubian Express...... :mrgreen:

....30 km/h :hihi:

feyg - Pon Lis 26, 2007 3:14 pm

Bartosz B. napisał/a:
No to masakra. Ale coś się dowiedziałeś?

Dokopałem się do notatek i stąd małe sprostowanie dotyczące planowanej linii Stara Piła - Liniewo. Według nich miała ona biec przez Lehmberg (ob przysiółek Przyjaźni), Mierzeszyn (Meisterwalde), Nowy Wiec (Neu Fitz) i Wysin (Wischin).
źródło: APG 1081/352 Vorerhebungen für der Bau einer Bahn von Czersk nach Altemühle, Bd I 1909-1910

smutas - Pią Gru 07, 2007 2:53 pm

witajcie! mam jedno pytanie....gdzie znajdował się dworzec kolejki wąskotorowej w Malborku? nie chodzi mi o Malbork Kładowo tylko ten drugi :D czy są jeszcxze jakieś slady tego dworca?
renekk - Nie Gru 09, 2007 2:22 pm

Dworzec kolejki wąskotorowej znajdował się trochę na wschód od obecnego dworca PKS przy ul. Żelaznej. Kiedyś szukałem jego śladów, ale niestety niczego nie znalazłem.
feyg - Pon Gru 10, 2007 12:35 am

Co prawda wąskotorówki tu nie zaznaczono, ale mimo to jest to ciekawy schemat układu torowego z czasów gdy głównym kierunkiem był Królewiec a nie Warszawa/Iława.

Bartosz B. - Pon Gru 10, 2007 1:41 pm

renekk napisał/a:
Dworzec kolejki wąskotorowej znajdował się trochę na wschód od obecnego dworca PKS


Z mapek wynika, że dokładnie w miejscu gdzie znajduje się obecny "dworzec" PKSu. Byłoby to nawet logiczne.

feyg - Sob Gru 22, 2007 3:48 pm

Maleńki prezent świąteczny dla wszystkich Forumowiczów z życzeniami aby wszystkie dni w roku były tak piękne i szczęśliwe, jak ten jeden wigilijny wieczór. Aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda Betlejemska prowadziła Was ku dobremu a wszystkie posty były na temat :-)
feyg - Nie Sty 27, 2008 10:59 pm

Z Kwidzyna pociągiem tylko do Malborka
Cytat:
Stało się to, czego wszyscy spodziewali się od dawna. Kwidzynowi odebrano kolejne połączenie kolejowe. Od 1 lutego z rozkładu jazdy znikają pociągi w stronę Grudziądza. Powodem likwidacji tych połączeń jest katastrofalny stan torowiska na odcinku Gardeja - Grudziądz i konieczność wprowadzenia tam ograniczenia prędkości miejscami do 10km/h. Dodatkowo marszałkowie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego zdecydowali, że nie będą dofinansowywać kursów na tej trasie.
Od 1 lutego z dworca PKP Kwidzyn pociągi będę odjeżdżać tylko w stronę Malborka.

- Na liczącym 38 km odcinku Kwidzyn - Grudziądz czas przejazdu pociągiem wynosi obecnie od 64 do 75 minut, a autobusem 45 minut. Podróż koleją przestała być konkurencyjna względem transportu drogowego - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Podróżni nie są zadowoleni z tych zmian. Po pierwsze wielu z nich uważa, że jazda pociągiem jest bardziej komfortowa, po drugie bilety na pociąg są tańsze niż autobusowe.

- Często jeżdżę na trasie Kwidzyn - Sadlinki. Bilet na pociąg kosztuje mnie 3 zł, a na autobus 4,80 zł - mówi pani Anna.

Ostatniego stycznia o godz. 17.55 z dworca PKP Kwidzyn odjedzie ostatni pociąg do Grudziądza. Marszałkowie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego zdecydowali, że nie będą dopłacać do kursów na tej trasie. Dyrekcja Przewozów Regionalnych PKP zawiesza więc od lutego połączenie kolejowe Kwidzyn - Grudziądz. Urząd Marszałkowski w Gdańsku tłumaczy, że zaprzestaje dofinansowania kursów do Grudziądza z powodu drastycznego pogorszenia się stanu infrastruktury.

- Kolej straciła możliwość konkurowania z transportem drogowym, co spowodowało systematyczną rezygnację klientów - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Wyrażamy niezadowolenie z tego powodu i oczekujemy, że PKP Polskie Linie Kolejowe SA podejmą w trybie pilnym stosowne działania w kierunku podwyższenia prędkości eksploatacyjnej w pierwszej kolejności na odcinku Grudziądz - Gardeja, co pozwoli na dalsze kontynuowanie przewozów pasażerskich.

Benedykt Plotta, zastępca dyrektora Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych PKP, przyznaje:
- Faktem jest drastyczne pogorszenie się infrastruktury kolejowej na tej trasie, przez co wydłużył się czas przejazdu na odcinku Gardeja-Grudziądz.

Plotta dodaje też: Wznowienie kursowania pociągów na odcinku Grudziądz - Kwidzyn jest zależne od poprawy przez PKP PLK infrastruktury kolejowej oraz zmiany zapotrzebowania na przewozy kolejowe od samorządów województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Na temat tego czy i kiedy remont torowiska jest planowany, Przewozy Regionalne milczą.

Mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego nie pozostaje nic innego jak zapoznać się z rozkładem jazdy autobusów. Już teraz wiadomo, że w związku z likwidacją pociągów, PKS Kwidzyn nie zwiększy liczby połączeń w stronę Grudziądza. Dyrekcja zapewnia, że wystarczy tyle, ile jest teraz.

- W tej chwili z dworca PKS Kwidzyn odjeżdżają codziennie trzy autobusy do Grudziądza. Czwarty kursuje w poniedziałki i piątki - mówi Tomasz Pisarek, kierownik przewozów pasażerskich PKS Kwidzyn. - Z badań, które przeprowadziliśmy w listopadzie wynika, że nie ma zapotrzebowania na więcej połączeń. Tym bardziej, że na terenie miasta jest jeszcze jeden prywatny przewoźnik, który dziennie organizuje jedenaście kursów do Grudziądza.

feyg - Pon Lut 04, 2008 2:23 pm

Historia dworca w Kwidzynie część I
Cytat:
Kwidzyn (tuż po wojnie na krótko: Kwidzyń). Prężne miasto na skraju doliny Wisły. Raczej mało znane z racji sąsiedztwa Malborka i Grudziądza - miast leżących na głównych trasach tranzytowych. Kwidzyn, choć obecnie na uboczu, jest miejscem z bardzo bogatą i niebanalną przeszłością, w tym również kolejową. Stosunkowo mało polska jest ta przeszłość, więc i kryje wiele zagadnień (w tym zagadek i tajemnic), których nie opisano lub potraktowano bardzo pobieżnie w polskich źródłach pisanych. Dawne administracyjne znaczenie miasta miało zasadniczy wpływ na budowę i zagęszczenie miejscowych szlaków kolejowych i wymaga ono wyjaśnienia. Do 1945 r. Kwidzyn nazywał się Marienwerder (czytaj: marijenwerder) i był miastem powiatowym w Prusach Wschodnich (Ostpreussen, skrót: Ostpr. lub Opr.). Wcześniej (do wejścia w życie ustaleń Traktatu Wersalskiego w 1920 r.), Kwidzyn był stolicą tzw. rejencji (Regierungsbezirk) - dużego "województwa" w pruskiej prowincji (landzie) Prusy Zachodnie (Westpreussen, skrót: Westpr. lub Wpr.) na części Pomorza zwanej w polskiej nomenklaturze Pomorzem Gdańskim lub Wschodnim. Rejencja Kwidzyńska była zaskakująco duża, bo obejmowała powiaty: Złotów, Grudziądz, Chojnice, Wałcz(!), Chełmno, Lubawa, Kwidzyn, Susz, Człuchów, Świecie, Brodnica, Sztum, Toruń (+oddzielny powiat miejski!), Tuchola, Wąbrzeźno. Jak widać to "województwo" (cudzysłów bo rejencja niestety nie ma dokładnego polskiego odpowiednika) obejmowało miasta znacznie większe niż Kwidzyn, jak choćby Toruń, czy oddalone aż o 150-200 km - jak np. Człuchów, Wałcz. Umiejscowienie siedziby tak dużej jednostki administracyjnej w Kwidzynie wymusiło układ dróg i kolei, który w sporej części istnieje do dziś...

feyg - Sob Lut 09, 2008 3:20 am

Powrót pociągów?
Cytat:
Nieczynna od piętnastu lat linia kolejowa z biegnąca Pruszcza Gdańskiego do Kolbud zostanie ponownie uruchomiona w ciągu dwóch lat - zapowiadają samorządy gmin Pruszcz Gdański i Kolbudy. Docelowo trasa miałaby prowadzić do Gdyni.

Deklaracje zrealizowania pomysłu składają władze gmin od Kolbud do Żukowa, nie precyzując jednak terminu. Samorządy prowadzą w tej sprawie rozmowy z Polskimi Liniami Kolejowymi PKP, właścicielem torów. Kolej zawiesiła połączenia ze względu na nierentowność. Szyny nadal są jednak w dobrym stanie.

Ponieważ nie ma nad nimi sieci elektrycznej, kursować miałyby po nich spalinowe szynobusy.
- Połączenie kolejowe z Pruszcza Gdańskiego do Straszyna znacznie zmniejszyłoby ruch samochodowy na drogach naszej gminy - wyjaśnia Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. - Zwłaszcza, że tereny wzdłuż torów, ze względu na swoje piękne położenie, są bardzo atrakcyjne dla inwestorów. Z roku na rok przybywają nowe domy. Szynobusy wspomogłyby ponadto rozwój turystyki. Za dwa lata należy się bowiem spodziewać likwidacji ujęcia wody w Straszynie. Co za tym idzie, nad Jeziorem Goszyńskim nie będzie już obowiązywał zakaz kąpieli. Planujemy więc utworzenie tam ośrodka sportów wodnych i kąpieliska. Wszystko mieściłoby się niedaleko przystanku kolejowego.

Jak dodaje Magdalena Kołodziejczak, zależy jej, by pasażerom szynobusów umożliwić również dogodne połączenia i przesiadki podczas podróży do Trójmiasta oraz Tczewa.
- Szynobusy mają same zalety - nie ma wątpliwości Leszek Grombala, wójt gminy Kolbudy. - Odciążyłyby stale zatłoczone drogi, poza tym są tanie w eksploatacji, wygodne i bezpieczne.

Jak na pomysł zapatrują się PLK PKP?
- Jestem zwolennikiem odtworzenia kursów pociągów osobowych między Pruszczem Gdańskim, Kolbudami, Żukowem i Gdynią - przyznaje Leszek Lewiński, zastępca dyrektora Polskich Linii Kolejowych PKP w Gdańsku. - W każdej chwili możemy wydzierżawić tę linię samorządom. Jednak ruch pasażerski na tym odcinku nie przyniesie zysków i będzie wymagał dopłat ze strony gmin. Tory od Pruszcz Gdańskiego a do Kolbud są w dość dobrym stanie. Jedynie za Bielkówkiem obsunął się nasyp. Jego naprawa może kosztować nawet 500 tysięcy złotych. Natomiast zorganizowanie przejazdów z Pruszcza Gdańskiego do Straszyna lub Bielkówka nie sprawi żadnych trudności.
Wawrzyniec Rozenberg - POLSKA Dziennik Bałtycki

ważka - Nie Lut 10, 2008 3:03 pm

ciekawe, jak bardzo zmienił sie ten dworzec kolejowy w Helu....
feyg - Pon Lut 11, 2008 6:55 pm

Za bardzo się nie zmienił (na szczęście :wink: )
BillyBoy - Pon Mar 17, 2008 1:44 am

Kilka migawek z cyklu "The rise and fall of kolej na Kociewiu" :II
feyg - Pią Cze 20, 2008 6:11 pm

Kolej ma mierzei helskiej w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego
tuniekR - Sro Lip 09, 2008 11:56 am

ważka napisał/a:
ciekawe, jak bardzo zmienił sie ten dworzec kolejowy w Helu....


To inne ujęcie helskiej stacyjki


tuniekR - Czw Lip 10, 2008 6:27 am

Opad szczęki... 8O ,miejsce wiadomo gdzie


feyg - Pią Lip 11, 2008 6:06 pm

Transcassubia z Bytowa
Cytat:
Pierwszy po kilkunastu latach przerwy pociąg osobowy odjedzie z bytowskiego dworca 12 lipca, na jubileuszowy X Zjazd Kaszubów w Gdańsku. To będzie wyprawa wyjątkowa. Specjalny pociąg o nazwie Transcassubia odjedzie z Bytowa o godzinie 5.50. Jest miejsce dla 320 osób, a przejazd w obie strony będzie darmowy. 20-kilometrowy odcinek z Bytowa do Lipusza, po najstarszych szynach w Europie (częściowo jeszcze XIX-wiecznych), pokona z zawrotną prędkością 20 kilometrów na godzinę. Od Lipusza znacznie przyspieszy, aby przyjechać na Dworzec Główny w Gdańsku około godziny 10.15.

Historyczna wyprawa pociągiem będzie początkiem wielu atrakcji. Na miejscu zaplanowano m.in. mszę świętą w bazylice Mariackiej i przemarsz na Targ Węglowy. Dla wielu mieszkańców Bytowa i okolic tą największą atrakcją będzie jednak sama jazda pociągiem.

- Pamiętam jeszcze czasy, gdy przez bytowski dworzec przewijali się pasażerowie kolei państwowych - wspomina mieszkaniec podbytowskiej wsi.
Wyjazd powrotny planowany jest na godz. 19.30. Na stację w Bytowie pociąg przyjedzie o północy. Chętni mogą się zgłaszać w siedzibie bytowskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w bramie zamku, w godzinach 8-14, telefonicznie pod numerami 0697 533 495 i 059 822 27 53 lub na e-mail: bytow@kaszubi.pl.

Na razie nie ma większych szans na przywrócenie regularnych połączeń kolejowych z Bytowa. Następna okazja do przejażdżki nadarzy się dopiero za rok. Wtedy to Bytów będzie gospodarzem XI Zjazdu Kaszubów.
Grzegorz Popławski - POLSKA Dziennik Bałtycki

tuniekR - Wto Lip 15, 2008 9:26 am

Jurata dawniej i dziś
turecki - Wto Wrz 09, 2008 7:47 am

fajne te z półwyspu... :==
Krzysztof - Wto Wrz 09, 2008 12:42 pm
Temat postu: Wieża ciśnień w Miechucinie
Byłem ostatnio na stacji w Miechucinie. Pociągi, wprawdzie, już tam nie jeżdżą, ale sam budynek stacyjny jest w dobrym stanie. Również nie zniszczone są: żuraw do napełniania wodą parowozów i wieża ciśnień. Tu: http://forum.dawnygdansk....p=103678#103678 pisałem o wieży ciśnień w ZNTK
Cytat:
Wieże takie potrzebne były dla utrzymania w lokalnej sieci wodociągowej (miejskiej, zakładowej, stacji kolejowej) stałego ciśnienia wody. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie. W przybliżeniu, tyle atmosfer ciśnienia w sieci, ile metrów nad nią wznosi się poziom wody w zbiorniku wieży.

Ta konstrukcja nie jest wysoka. Do zapewnienia odpowiednio wysokiego poziomu wody w zbiorniku wieży wykorzystano pobliskie, naturalne wzniesienie terenu. To rozwiązanie musiało wydłużyć rurę doprowadzającą wodę do żurawia, ale znacząco ograniczyło zakres prac budowlanych przy wznoszeniu wieży. Zbiornik tej wieży jest zamknięty od góry. Na galeryjkę pomiędzy ścianą zbiornika i drewnianą ścianą obudowy, a z niej (przystawiając drabinę) nad zbiornik można wejść schodkami z drugiej kondygnacji, z boku zbiornika.
Zachował się tu system ogrzewania zbiornika. Gdyby wody w zbiorniku nie ogrzewać, przy dużym mrozie zamarzła by i rozerwała zbiornik, że nie wspomnę o braku możliwości korzystania z instalacji. Na parterze stoi jeszcze piec. Są tu dwie rury, pełniące trzy funkcje; doprowadzenie wody, pobór wody i swobodny przelew nadmiaru wody. Rury te są ocieplone, bo piec nie grzał bez przerwy, a taka rura jest o wiele bardziej narażona na wychłodzenie niż pojemny zbiornik. Ogrzane piecem powietrze z parteru przechodziło na piętro, pod zbiornik i dalej, pomiędzy ścianami zbiornika i ścianami obudowy, do góry. To właśnie konieczność ogrzewana zbiornika i dążenie do zmniejszenia strat ciepła jest powodem tego, że zawsze były one obudowane.

Krzysztof - Wto Wrz 09, 2008 12:51 pm

ciąg dalszy
feyg - Wto Wrz 09, 2008 3:17 pm

Wieża w Miechucinie wpisana do rejestru zabytków wraz z zespołem stacji pomimo widocznej dewastacji i tak ma więcej szczęścia niż podobna wieża w Linii-Zakrzewie...


źródło

Dostojny Wieśniak - Pią Wrz 12, 2008 12:18 am

Kapitalne widoki. Jeżeli można prosić - chłopaki, więcej światła. :wink:
feyg - Sro Sty 21, 2009 10:31 pm

Powrót pociągów na odcinku Kwidzyn Grudziądz

Cytat:
1 marca na pomorskich torach pojawi się prywatny kolejowy przewoźnik pasażerski. Polsko-brytyjskie konsorcjum PCC Rail/Arriva przejmie od PKP Przewozów Regionalnych ruch na linii Malbork - Kwidzyn. Wznowi jednocześnie przewozy zawieszone w ubiegłym roku na odcinku Kwidzyn - Grudziądz.

Władze woj. pomorskiego nie ukrywają, że wprowadzenie na tory prywatnej firmy ma zmotywować pozostałych przewoźników, czyli PKP PR i SKM, do podniesienia jakości i zmniejszenia kosztów. Dla Arrivy to z kolei rozszerzenie jej oferty. Od grudnia 2007 r. pociągi tego przewoźnika obsługują ruch na kilku liniach w woj. kujawsko-pomorskim. W przetargu okazali się tańsi od PKP PR - zażądali stawki o ok. jedną trzecią niższej od rywala.

W przypadku linii Malbork - Kwidzyn - Grudziądz przetargu nie było. Władze województwa skorzystały z formuły prawnej "zaproszenia do negocjacji". Jedynym zaproszonym była Arriva. Był to bowiem jedyny przewoźnik, który był w stanie zapewnić ruch na tej linii szynobusami.
PKP PR nie mają na Pomorzu własnych szynobusów, lecz "pożyczają" je od województwa.

Skierowanie ich na trasę do Grudziądza spowodowałoby zabranie ich z innych linii. Eksploatacja szynobusów jest blisko o połowę tańsza od składów tradycyjnych, są też lżejsze, dzięki czemu mogą rozwinąć prędkość do 70 km/godz. na będącym w złym stanie odcinku Gardeja - Grudziądz. Składy tradycyjne poruszałyby się tam z prędkością nawet do 10 km na godzinę!

Ale o wyborze Arrivy zdecydowało nie tylko to, iż ma własne szynobusy. - Konkurencja na torach podnosi jakość i pozwala racjonalizować koszty - mówi Mieczysław Struk, pomorski wicemarszałek.
Ruch lokalny na wszystkich innych liniach na Pomorzu prowadzą SKM i PKP PR. Konsorcjum zawiązane przez te spółki zażądało na 2009 r. ok. 30 proc. większej dotacji niż w 2008 r. przy zachowaniu podobnej liczby pociągów. Tłumaczono to wzrostem kosztów, m.in. podwyżką cen energii.

- Dla pasażera wprowadzenie Arrivy nie powinno mieć wielkiego znaczenia - uważa dr Marcin Wołek z Katedry Rynku Transportowego UG. - Ale w perspektywie otwarcia rynku znaczy to dużo. Pojawi się możliwość organizowania przetargów z prawdziwego zdarzenia, a o tym, czyje pociągi pojawią się na szlaku, będzie decydować ekonomia.
Z punktu widzenia pasażera ważna może być jeszcze inna sprawa. Do 28 lutego pociągi na trasie Malbork - Kwidzyn obsługują PKP PR. Pasażerowie mogą tę trasę przejechać z jednym biletem miesięcznym. Po wprowadzeniu Arrivy na trasie Malbork - Kwidzyn - Grudziądz musieliby kupować dwa bilety miesięczne.

Zarówno przedstawiciele PKP PR, jak i Arrivy zapewniają jednak, że chcą się porozumieć w sprawie wprowadzenia wspólnego biletu. PKP PR nie chcą oddawać takich linii walkowerem. Rzecznik PKP PR Paweł Ney powiedział, że spółka w tym roku chce kupić 50 używanych szynobusów. Walka o klienta będzie się rozwijać.

Powalczymy o kolejne trasy

Rozmowa z Maciejem Królakiem rzecznikiem Arrivy:

Od ponad roku pociągi Arrivy dojeżdżają do Czerska i Chojnic, a więc z waszych usług korzystają też pomorscy pasażerowie. Doskonale pamiętają oni sytuację z przełomu 2007 i 2008 r. Pociągi miały gigantyczne spóźnienia, samorządowcy z Kujaw zastanawiali się, czy nie zerwać umowy. Teraz się poprawiło, ale władze woj. pomorskiego zapowiadają, że będą zwracać dużą uwagę na jakość usług.
Na starcie mieliśmy trudne warunki, ale nie chcemy się tym usprawiedliwiać. Teraz sytuacja jest zgoła odmienna. Przez rok wyrobiliśmy sobie pozycję na rynku, dlatego dołożymy wszelkich starań, by na linii do Malborka nie było żadnych zakłóceń.

W grudniu kończy się kontrakt, jaki Urząd Marszałkowski zawarł z konsorcjum SKM i PKP PR na obsługę reszty połączeń lokalnych na Pomorzu. Będziecie walczyć o kolejne kontrakty?
Oczywiście. Cieszymy się, że samorząd woj. pomorskiego jest zdecydowany, żeby wprowadzić konkurencję na szynach. Mamy nadzieję, że wprowadzenie nowego gracza, na razie na jedną linię, to początek pewnego ciągu zdarzeń.

Kwidzyn - Grudziądz reaktywacja... Co dalej?

1 marca pojawi się 10 pociągów Arrivy w relacji Malbork - Kwidzyn - Grudziądz i 6 składów Malbork - Kwidzyn. Być może wśród tych 10 składów będą też bezpośrednie połączenia Malbork - Toruń. Rozkład ma być znany w przyszłym tygodniu. Umowa z Arrivą będzie obowiązywała od 1 marca do 10 grudnia 2009 r. Do końca lutego na trasie Malbork - Kwidzyn kursuje 14 pociągów PKP PR.
Paweł Rydzyński Polska Dziennik Bałtycki

gargoyle dfl - Czw Sty 22, 2009 6:36 am

ja nie jestem na topie wiec mam pytanie:
co to jest szynobus?

feyg - Czw Sty 22, 2009 11:13 am

gargoyle dfl napisał/a:
ja nie jestem na topie wiec mam pytanie:
co to jest szynobus?

Cytat:
Lekki wagon spalinowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi

Definicja

gargoyle dfl - Pią Sty 23, 2009 4:55 am

podziekowal...
Hamer - Sob Sty 31, 2009 7:34 pm

Witam, jestem tu nowy. Kiedyś trzeba zacząć. Posiadam kilka fotek kolejowych, które robiłem podczas pieszych wycieczk, i postanowiłem się nimi podzielić.
Widzę, że sporo jest miłośników kolei i to dużo bardziej wkręconych niż ja.
(jako osobistą ciekawostkę dodam, że jak w cv jako zainteresowanie wpisałem historia kolei na Pomorzu, to na rozmowie trochę dziwnie na mnie patrzyli, hehe..)
Pozdrawiam wszystkich miłośników kolei i regionu.

Hamer - Sob Sty 31, 2009 7:38 pm

następny z Dzierżążna - trochę smutny
Hamer - Sob Sty 31, 2009 7:44 pm

Dlaczego ta Gdynia w tym miejscu ?
feyg - Sob Sty 31, 2009 8:03 pm

A propos dworca na stacji Żukowo Zachodnie - zajrzyj :arrow: kilka stron wcześniej
P.S. UWAGA TECHNICZNA: do postu można podać więcej załączników, ważne tylko alby wielkość żadnego z nich nie przekraczała 80 kB

Hamer - Sob Sty 31, 2009 9:33 pm

Dzięki za podpowiedź dotyczącą wrzucania kilku zdjęć jednocześnie.
Jeżeli nie przerośnie to moich umiejętności postaram się wrzucać po kilka jednocześnie.

Z tym, że posiadane przeze mnie fotki są raczej bieżące niż historyczne ale potaram się coś ciekawego jeszcze wstawić.

Wątek przejrzałem i to raczej dosyć uważnie, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie dlaczego w Żukowie Zachodnim na budynku dworcowym wisi tablica Gdynia.

feyg - Sob Sty 31, 2009 10:00 pm

Moja hipoteza dotycząca napisu jest następująca: najprawdopodobniej Żukowo Zachodnie "gra" stary gdyński dworzec w kręconym filmie "Tak trzymać" według powieści Stanisławy Fleszarowej Muskat o tym samym tytule. :arrow: LINK



Zwiastun filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=bkC8preDz38

renekk - Nie Lut 01, 2009 9:33 am

To były oczywiście zdjęcia do filmu "Tak trzymać":
http://www.fotokolej.pl/img-ok1-359-8489.htm

Hamer - Nie Lut 01, 2009 4:59 pm

Fotograf ze mnie żaden bo i sprzeu i raczej umiejętności brak. Ale kolej ma swoją magię i warto ją uwieczniać. Zresztą są fora i stronki dla miłośników fotografii kolejowej i tam można podziwiać dzieła sztuki.
Hamer - Nie Lut 01, 2009 5:03 pm

i jescze coś z Wierzchucina.
Hamer - Sob Cze 06, 2009 7:59 pm

kolejne piesze wycieczki śladami dawnej kolei.
Szyny i podkłady o dziwo w dobrym stanie mimo, iż (a mioże właśnie dlatego)
pociągi nie jeżdżą niemal równe 15 lat.

Kolbudy - Straszyn Prędzieszyn

Hamer - Sob Cze 06, 2009 8:02 pm

cd
turecki - Pon Cze 29, 2009 11:46 pm

Extra foty,witam! A fotka "szynobus.jpg" to z Bąka ;)
wrex - Wto Cze 30, 2009 7:59 pm

Od 4 lipca pociągi wracają do Nowego Dworu :)

www.arrivapcc.pl/pl/aktua...-nad-morze.html

TOMB - Sob Lip 04, 2009 3:10 pm
Temat postu: Skład budowlany
Nostalgiczne zdjęcia... Gdzieś wcześniej było takie fajne gdzie jako nazwę stacji ktoś umieścił napis "Skład Budowlany" :hihi:
Krzysztof - Wto Sie 04, 2009 7:38 am
Temat postu: most na Liwie
W pięknym otoczeniu, piękny, podwójny most nad Liwą, na magistrali Berlin - Myślice (pomiędzy Kwidzynem i Prabutami).
Po wojnie, w 45-46 linia znowu ważna. To tędy przypuszczalnie jechał Stalin do Poczdamu, a na pewno pociągi z Warszawy do Gdańska. Po odbudowie mostu w Tczewie i rozbiórce (zawaleniu) tymczasowego mostu w Opaleniu ciągle ważna. To tędy, po szybkim zmontowaniu, zdeponowanego na wschownim brzegu Wisły, mostu mieli Rosanie jechać do Europy Zachodniej z bratnią pomocą dla tamtejszej klasy robotniczej.
Z tych względów trasa, również po wojnie miała 2 tory.
Ździwiło mnie to, że jeszcze teraz leżą obydwa.

Dostojny Wieśniak - Wto Sie 04, 2009 10:35 am

:== fajne zdjęcia.
ruda - Wto Sie 04, 2009 11:32 am

Cytat:
Ździwiło mnie to, że jeszcze teraz leżą obydwa.

Obyś nie zapeszył :hihi:

Hamer - Czw Paź 15, 2009 8:46 pm

wznawiam temat -)
kilka fotek w wycieczki grzybowo-kolejowej po południowych rubieżach województwa pomorskiego.

groszek - Pią Paź 16, 2009 11:09 pm

Jakże wspaniale zachowana wierz ciśnień :== czy może coś się w niej znajduje : muzeum ,pub , czy może mieszkanie lub nadal pełni swoją pierwotną funkcję? :hmm:
Hamer - Nie Paź 18, 2009 12:39 pm

Wieża jest zamknięta ale przynajmniej nie niszczeje jak ta w Wierzcucinie gdzie wszystko co stalowe w środku zostało wymontowane. Taki obiekt byłby świetnym miejscem na pub ale nie w Lipowej Tucholskiej, ponieważ oprócz stacji kolejowej, w której mieszkają ludzie i domu obok - innych mieszkańców brak, wiec interesu raczej nikt by nie rozkręcił.
Najlepsze i perspektywiczne mieksce tego typu to Gdańsk Zaspa Towarowa nieopodal budowanego stadionu. Tam piwko na pewno by miało dobre zejście :mrgreen:

Cypis - Nie Paź 18, 2009 7:31 pm

Tylko czy czasem ta wieża na Zaspie nie jest przeznaczona do rozbiórki. Przecież tam będzie trasa Sucharskiego zdaje się?
Pozdrawiam

Duqq - Nie Paź 18, 2009 7:49 pm

Ja watpie, zeby tam na Zaspie byl dobry ruch. Przeciez ta wieza tam stoi prawie na zupelnym odludziu. Z jednej strony tory kolejowe i niezly kawal do letniewa przez wiadukt, z drugiej ogrodki dzialkowe i tez niezly kawal Kochanowskiego aby dojsc do Wrzeszcza, do Brzezna to juz w ogole ho ho ho... W ogole malo ludzi tam chodzi, jedynie Uczniowska odbywa sie tam wiekszy ruch, ale samochodowy co jak wiadomo jst dobre, ale nie dla pubu :) Zreszta ten ruch tez nie jest, az taki duzy, tym bardziej ze aby tam dojechac trzeba zjechac z Ucznowskiej w Kochanowskiego :P
Wiec pozwole sobie, sie nie zgodzic z teza jakoby to byla dobra lokalizacja dla pubu ;)

BillyBoy - Nie Paź 18, 2009 8:36 pm

Jesli mówicie o urządzeniu pubu w wieży cisnień na Zaspie to nieco ponad 10 lat temu w tej właśnie wieży otwarto "Siouxie Club". Pomysł nie wypalił, właścicielka splajtowała i klub długo nie pociągnął...
turecki - Wto Paź 20, 2009 7:19 am

Grzesiu czy nie razi we wklejonym piśmie odnośnie Arrivy tekst jakoby pkp pr nie posiadały szynobusów?Na zdjęciu "Czersk.4"jpg taki Pekapowy SA jest widoczny i nie jest on własnością wojewody. :hmm:
lęborczanin - Nie Gru 27, 2009 10:04 am

Nieistniejące już (wyburzone) wieże z dworca w Lęborku. W wyższej lęborscy harcerze kombinowali zrobić harcówkę ale nie starczyło im funduszy a PKP żeby pozbyć się problemu zrównały je z ziemią.
lęborczanin - Nie Gru 27, 2009 10:06 am

Lębork cd.
lęborczanin - Nie Gru 27, 2009 10:12 am

I ponownie wieże z Lęborka.
lęborczanin - Nie Gru 27, 2009 3:01 pm

Te same wieże ale już w innych okolicznościach :II
pumeks - Nie Gru 27, 2009 5:02 pm

:rwie_wlosy: :mur: :rip:
groszek - Nie Gru 27, 2009 5:17 pm

Może wiesz czyj był to pomysł bo przecież były w całkiem dobrym stanie... :???: A tak ogólnie to :nerwus: :rwie_wlosy:
lęborczanin - Nie Gru 27, 2009 5:29 pm

Pewny nie jestem kto za tym stoi ale można snuć domysły... Tyle się teraz mówi o przejmowaniu mienia kolejowego przez władzę lokalną.
A tu w tle jedna ze wspomnianych wież w latach świetności:

Noah - Wto Sty 05, 2010 7:38 pm

Zapomniana stacyjka w Zielinie Miasteckim.
Noah - Wto Sty 05, 2010 7:46 pm

Pociągu dawno tu już nie było, ale zachowały się tory (pod śniegiem) i urokliwa, sprawna wieża ciśnień. Wieża, a właściwie wieżyczka zasila obecnie w wodę kilka mieszkań w b. budynku dworcowym i okoliczne zabudowania.
alkozi - Wto Mar 30, 2010 9:47 am
Temat postu: :)
Oni budowali takie same wieże (z tego samego projektu)w wielu miejscach.Identyczna stoi w Nowym Dworze Gdańskim>
jest tutaj->wieża 2 NDG

2xM - Wto Mar 30, 2010 1:25 pm

alkozi napisał/a:
Identyczna stoi w Nowym Dworze Gdańskim
Identyczna to ona może nie jest :wink: , ale wyraźnie widać, że są to "mutacje" jednego projektu. Cokół jest praktycznie identyczny (jedyna różnica to przesunięcie elementów gzymsów zamykających pola między lizenami). Inna jest oczywiście obudowa zbiornika. W Nowym Dworze Gd do wieży dobudowana była ponadto niewielka dobudówka (widać ją na zdjęciu z kolejnej strony wątku "wieżowego") - nie wiem, czy jest taka w Zielinie.
MIMAK - Wto Maj 04, 2010 8:59 pm

swiss napisał/a:
te zdjęcia pochodzą z archiwum BHP cukrowni i stanowiły dokumentację przy 'rekonstrukcji wydarzeń' wypadków kolejowych,

Podpis pod trzecim zdjęciem brzmi 'Odtworzenie położenia poszkodowanej po wypadku i miejsce zatrzymania się parowozu'...
Czy możecie mi pomóc w identyfikacji miejsca zrobienia tej fotografii?


Zdjęcie nr.003 zostało zrobione w Kwidzynie przy ładowni. Budynki widoczne z lewej strony stoją przy ul.Kościuszki. Dworca nie widać na zdjęciu bo znajduje się z "tyłu parowozu.

jayms - Nie Paź 03, 2010 2:30 pm

Budynek przystanku kolejowego Gołębiewko,na nieistniejącej linii pomiędzy Pszczółkami a Skarszewami.
Sabaoth - Nie Lis 28, 2010 9:15 pm

Kilka ciekawych zdjęć dworców z ebaya.
Sabaoth - Nie Lis 28, 2010 9:26 pm

Jeszcze kilka.
elti - Sro Kwi 06, 2011 9:10 pm

Na zdjęciach mostu w Rutkach,mianowicie ,,rutki zniszczenia nr 4'' w górnym prawym rogu jest jak by drzwi pół okrągłe i okienko w ziemi na to miast po drugiej stronie są fundamenty jakiegoś budynku i wejścia jak by pod ziemie,czy koledzy posiadają jakieś informację na temat tych obiektów,bądź zdjęć...
Zdjęcia tych podstaw są tutaj http://www.forum.eksplora...t&sd=a&start=25

2xM - Pią Kwi 22, 2011 1:01 pm

Ja tradycyjnie wygrzebuję starocie (TU Berlin + Atlas zur Zeitschrift für Bauwesen):

Plany budynku dworca w Tczewie (1859)

Hamer - Czw Lip 21, 2011 7:00 pm

Witam,
czas nieco odświerzyć wątek kolejowy, choć oglądając zdjęcia nie napawają one optymizmem. ale każdy już mprzywykł do tego co się stało z koleją w Polsce.
Przesyłam stan kilku dworców Kaszuskich/Kociewskich na nieczynnych liniach 212, 229 i 233 oraz most w Bytowie którym nigdy nie pojechał pociąg bo trasę linii przesunięto o jakieś 200 metrów.

Hamer - Czw Lip 21, 2011 7:02 pm

c.d.
Hamer - Czw Lip 21, 2011 7:08 pm

c.d.

Na tej linii nawet nadzieja już umarła.
Tory zostały rozebrane.
PKP narzeka na brak pieniędzy, a nawet przeglądając te zdjęcia można dojść do wniosku, że to bardzo bogata firma i stać ją na marnotrawienie pieniędzy. Zresztą majątek trwały i ziemia tej firmy to góra pieniędzy.

Widać, że Skarszewy przed podad 100 laty pełniły dużo ważniejszą rolę niż obecnie o czym moż świadczyć okazały budynek dworca. Obecnia na uboczu komunikacyjnym popada w niebyt.

feyg - Czw Lip 21, 2011 7:08 pm

Hamer napisał/a:
oraz most w Bytowie którym nigdy nie pojechał pociąg bo trasę linii przesunięto o jakieś 200 metrów.

A skąd takie informacje? :wink:
Pociągi kursowały po owym moście kilkanaście lat - od uruchomienia odcinka Kościerzyna - Bytów do budowy linii Bytów - Miastko i przebudowy wejścia do Bytowa istniejącej linii z Korzybia.

Hamer - Czw Lip 21, 2011 7:18 pm

Bytów - tutaj powiało optymizmem. Pomimo, iż regularnych połączeń nie ma od 18 lat. Dworzec zadbany, jakby czekał na przyjazd pociągu. Widać że włodarzom miasta marzy się przywrócenie regularnych połączeń, oby im się to udało. Póki co została namiastka w postaci pociągu Transcassibia 1 w roku (już w tą sobotę).
Hamer - Czw Lip 21, 2011 7:22 pm

A to przepraszam fachowca oraz forumowiczów za omyłkę. Wyciągnąłem zbyt daleko idące wnioski z jednego z przewodków turystycznych, w którym napisano, że most wzniesiono w latach 90 XIX w. na użytek linii Bytów - Miastko, którą ostatecznie poprowadzono inną trasą.

No i znalazłem źródło na internecie pozycja nr 1 na google pod hasłem most w Bytowie.
stronka kaszuby.pl
Wybudowany pod koniec XIX wieku nad rzeką Borują wiadukt, miał służyć powstającej linii kolejowej do Miastka. Jednak już po zakończeniu prac poprowadzono tory zaledwie kilkaset metrów od pierwotnych planów. W rezultacie nie przejechał po nim nigdy żaden skład kolejowy. Na filarach mostu widnieją herby Prus, Pomorza, Bytowa oraz niemieckich kolei.

feyg - Czw Lip 21, 2011 8:57 pm

A propos Bytowa polecam lekturę artykułów Krzysztofa Labuddy w miesięczniku "Świat Kolei" nr 9 i 10/2003. Informacje zamieszczane przez temu podobne serwisy często stanowią mieszankę faktów i informacji wyssanych z palca a te ostatnie im bardziej są nieprawdopodobne tym łatwiej zakorzeniają się w świadomości czytających :hihi:
Dieter - Czw Lip 21, 2011 10:05 pm

Hamer, nie bylem tam nigdy, ale za ten Twoj trud z fotkami i opisami NALEZA SIE TOBIE WIELKIE UKLONY. DZIEKI!!! :LL: :ok: :zgooda:
Wiercipietek - Pią Lis 16, 2012 10:03 pm

Na wiosnę gmina Bytów przejęła wreszcie od PKP zabytkowy most kolejowy. Byłem go dzisiaj oblukać. Stan jest szokujący. Ubytki, spękania łuków i filarów, wysolenia. Od strony północnej, kamienne klucze w przęśle 1 i 3 (licząc od wschodu) mają niewielkie szanse dotrwania do wiosny. Najfajniejsze, że z najwyższych filarów dołem sączy się dość obficie woda, jakby rozszczelniła się jakaś rura biegnąca pod nawierzchnią, a woda penetrowała w dół filarami.
Chciaż dzień był pochmurny, wokół mostu przewinęło się kilkanaście osób robiących zdjęcia (nie licząc miejscowych przechodniów).
Co do użytkowania mostu - mit prostuje UM Bytowa na swojej stronie internetowej:
Cytat:
W procedurze przejęcia przez Gminę Bytów zabytkowego mostu nad Borują urzędnicy Wydziału Gospodarki Przestrzennej dotarli do dokumentów opracowanych przez Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie, obalających wcześniejsze przekonanie, iż most nigdy nie spełniał funkcji mostu kolejowego. W dokumentach źródłowych znajdujemy informację, iż most eksploatowany był zgodnie z przeznaczeniem przez okres około 30 lat. W końcu XIX i na początku XX wieku, kiedy Bytów zyskał rangę węzła kolejowego (połączenie z Kościerzyną i z Lęborkiem) i gdy budowano linię kolejową do Miastka w 1909 r. narodziła się potrzeba przebudowy infrastruktury kolejowej w Bytowie. Zbudowano nowy dworzec a tory poprowadzono sztucznym nasypem, około 150 m na południe od mostu.

rysiu - Sob Lis 17, 2012 6:15 pm

Witam
Czy ktoś ma stare fotki dworca z Brus ? . Rysiu .

feyg - Sob Lis 17, 2012 8:45 pm

Taki może być?


rysiu - Wto Lis 20, 2012 11:00 pm

A inne fotki ? Rysiu .
Hamer - Pon Gru 03, 2012 6:14 pm

No cóż każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma ...
Co prawda to nie stare Brusy ale zawsze coś. Zresztą tam bez zmian od 100 lat chyba, że na gorsze.
W załączeniu trochę miniaturek z kolejnych wycieczek kolejowych po regionie.

Hamer - Pon Gru 03, 2012 6:16 pm

ciąg dalszy
Hamer - Pon Gru 03, 2012 6:19 pm

i jeszcze porcja
Hamer - Pon Gru 03, 2012 6:21 pm

i jeszcze
Hamer - Pon Gru 03, 2012 6:22 pm

i na koniec
pumeks - Pon Gru 03, 2012 7:26 pm

Ten zegar:



tak jakoś Tajwanem zatrąca :skolowany:

feyg - Pon Gru 03, 2012 7:35 pm

Tajwanem? 8O
pumeks - Pon Gru 03, 2012 8:25 pm

Może i oryginalny, ale na tej fotce sprawia wrażenie jakby był plastikowy i zasilany dwoma bateriami "paluszkami" :P
seestrasse - Wto Gru 04, 2012 12:14 am

co za łoryginalny komentarz... :głupi_ty:
renekk - Wto Gru 04, 2012 7:09 pm

No bo to jest kicz najwyższej próby, ale zabytkowy - dziewiętnastowieczny.
Podobny zegar wisiał jeszcze kilkanaście lat temu na dworcu w Kartuzach.

pumeks - Wto Gru 04, 2012 10:08 pm

Dajesz głowę, że cyferblat też jest zabytkowy? bo mi ten krój cyfr nie wygląda na dziewiętnastowieczny... a elementy metalowe chyba pieścił jakiś z lekka szalony konserwator :P
renekk - Wto Gru 04, 2012 11:33 pm

Elementy metalowe na pewno są stare. Cyferblat (a właściwie cyferblaty, bo zegar jest dwustronny) są pekapowskie, chyba z lat sześćdziesiątych. Mechanizm jest zasilany elektrycznie, więc te "paluszki" nie są zupełnie niepoważne - nb. wskazówkami słynnego zegara na rzekomym budynku dworcowym Olivaertor Bahnhof porusza mechanizm wielkości paczki papierosów.
A srebrzanki rzeczywiście nie pożałowano...

Hamer - Pon Mar 11, 2013 3:18 pm

Jak dworce i koleje to kilka fotek z mojej ostatniej wyprawy po linii z Wrzeszcza do Starej Piły.
Mi akurat jak już wspomniałem za jednym razem udało się dojść tylko do 14,6 czyli wiaduktu w Leźnie. Kilka fotek z trasy, w szczególności 2 dawne budynki dworcowe.
+ 2 wycinki znalezionych w sieci archiwalnych rozkładów jazdy z 1941 i 1972 r. dotyczących trasy.

norveg - Pon Mar 11, 2013 3:37 pm

Czy się mi zdaje, czy toaleta w Kiełpinku mocno podupadła…
Piotr J. - Pon Mar 11, 2013 4:27 pm

norveg napisał/a:
Czy się mi zdaje, czy toaleta w Kiełpinku mocno podupadła…

Niestety tak. Dla porównania moje zdjęcie z 2006 r.

Hamer - Pon Mar 11, 2013 4:57 pm

Nie no, nie jest źle. 7 lat to szmat czasu, sukces, że budynek jeszcze w ogóle stoi.
Na kokoszkach także jeszcze jest, w zasadzie w podobnym stanie ale za bardzo zasłonięta krzakami więc fotka słaba wyszła.

Chyba jak będzie PKM coś z tym zrobią ???
Bo taki elegancki budynek dla turystów jadących z lotniska mógłby wzbudzić wątpliwości czy nie wylądowali przypadkiem w Somalii. :wink:

Krzysztof - Sro Mar 13, 2013 8:40 am

Hamer napisał/a:
Chyba jak będzie PKM coś z tym zrobią ???
Spychacz? :bejsbol:
Krzysztof - Nie Mar 24, 2013 10:10 pm
Temat postu: katastrofa w Krykulcu
http://historia.trojmiast...yni-n67304.html
Cytat:
30-wagonowy skład z węglem ruszył ze stacji Osowa. Na pochyłej trasie do Gdyni rozpędził się do ok. 50 km/h. Z przeraźliwym jękiem hamulców skład przejechał przez stację Wielki Kack i dwa kilometry dalej najechał na poprzedzający go pociąg. Zginęła jedna osoba. Odkrywamy kulisy katastrofy kolejowej z 15 lutego 1948 r. w Wielkim Kacku.

Hamer - Pon Lis 30, 2015 8:15 pm

Po dłuższej przerwie postanowiłem odświeżyć wątek i przeglądając starsze wpisy w końcu trochę powiało optymizmem. Do tej pory były to bardziej obrazy rozkładu kolei, a tu dzięki budowie PKM powiało optymizmem.
Hamer - Pon Lis 30, 2015 8:18 pm

i trochę historii też wcisnę :D
choć w zasadzie to za wesoło nie jest

qdlaty - Pon Lis 07, 2016 7:32 pm

Na mapie topograficznej z 1935 (aktualność 1925) widać linię wąskotorową z okolic Starej Piły w okolice Skrzeszewa. Ma ktoś jakieś informacje o tej linii? Wnioskowanie, że powstała w celu budowy linii Stara Piła - Liniewo jest zbyt odważne, choć umiejscowienie może pokrywać się z projektowanym przebiegiem. Na miejscu brak widocznych robót ziemnych (mapy 1:25tyś, lidar):

Krzysztof - Pon Lis 07, 2016 10:22 pm

Z analizy mapy: Ponieważ przebiega z lasu do stacji - przypuszczalnie ułożona na czas wyrębu.
Ciekawe, że na Messtisblatach jej nie zaznaczono. :hmm:

pawel1202 - Pon Lip 10, 2017 8:27 am
Temat postu: Skarszewy
Witam. Poszukuję planów Stacji: Skarszewy, Sobowidz, Gołębiewko, Wielki Klincz oraz Nowy Barkoczyn. Poszukuję też jakichś niepublikowanych fotografii z tej linii kolejowej. Najbardziej cenny będzie plan stacji w Skarszewach.
Krzysztof - Pią Sie 31, 2018 2:54 pm

Niemiecki tranzyt przez polski "Korytarz"
https://m.interia.pl/nowa-historia/news,nId,1054930

Krzysztof - Wto Mar 26, 2019 9:03 pm

Dawno temu pojawiło się u nas to zdjęcie, ale kiepskiej jakości. Tu: https://www.facebook.com/...298567747481358 pojawiło się wyraźniejsze.
Cytat:
Skutki wysadzania wiaduktów Kolei Kokoszkowskiej w Gdańsku w 1945 r. - ul. Wita Stwosza. W ten sposób uciekający Niemcy powstrzymywali nieudolnie nadejście Rosjan.

Uszkodzona lokomotywa to pruska seria P4.2, na PKP oznaczona była Od2.

fot. Stanisław Urbanowicz/PAP

I jeszcze 2 mniej znane ujęcia. https://www.facebook.com/...3&theater&ifg=1
Cytat:
Jeszcze taka fotka z "Koniec i początek", 2000 r., str 196:

Cytat:
I jeszcze jedna, z drugiej strony (zebrał prof. Jerzy Sawicki):

Zbych - Sob Kwi 13, 2019 8:43 pm

Krzysztof napisał/a:
Cytat:
Skutki wysadzania wiaduktów Kolei Kokoszkowskiej w Gdańsku w 1945 r. - ul. Wita Stwosza.


Kolej Kokoszkowska, to zapewne nazwa historyczna. Tak stara, jak koncepcja budowy PKM.

djjack - Sob Maj 11, 2019 5:41 pm
Temat postu: Dworzec Południowy - 1930 rok
Dworzec Południowy od środka - 1930 rok
grzeski - Sob Maj 11, 2019 7:53 pm

Z tego co pamiętam to był tzw. "kaszubski express" Wrzeszcz-Stara Piła.
pumeks - Nie Maj 12, 2019 9:32 am

Raczej Wrzeszcz - Kartuzy
Krzysztof - Czw Kwi 23, 2020 5:18 pm

Z: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
djjack - Czw Gru 17, 2020 11:43 am
Temat postu: Wjeżdża na stację lokomotywa


Wjeżdża na stację lokomotywa

pumeks - Pią Gru 18, 2020 8:35 am

Październik 1947, przesiedleńcy ze wschodu (zwani wtedy "repatriantami") na dworcu Kłodno.
Więcej zdjęć w linku.

© Polska Agencja Prasowa

MłodyBocieK - Sob Gru 19, 2020 2:36 pm

pumeks napisał/a:
Październik 1947, przesiedleńcy ze wschodu (zwani wtedy "repatriantami") na dworcu Kłodno.


Kilka z powyższych można znaleźć w Archiwum Państwowym w Łodzi

djjack - Sob Gru 19, 2020 3:40 pm

MłodyBocieK napisał/a:
pumeks napisał/a:
Październik 1947, przesiedleńcy ze wschodu (zwani wtedy "repatriantami") na dworcu Kłodno.


Kilka z powyższych można znaleźć w Archiwum Państwowym w Łodzi


Proszę poprawić link, bo jest błąd w adresie do AP w Łodzi.

MłodyBocieK - Sob Gru 19, 2020 3:58 pm

djjack napisał/a:
Proszę poprawić link, bo jest błąd w adresie do AP w Łodzi.

Cóż... cała strona szukajwarchiwach.gov.pl w tej chwili nie działa. Miejmy nadzieję, że to nie będzie stan nad potrzebę trwały.

MłodyBocieK - Sob Gru 19, 2020 4:10 pm

Cytat:
nie działa


Skoro już tak się stało, że jest niemożliwy dostęp u źródła, to trzeba zaradzić:






djjack - Sob Gru 19, 2020 9:58 pm

MłodyBocieK napisał/a:
djjack napisał/a:
Proszę poprawić link, bo jest błąd w adresie do AP w Łodzi.

Cóż... cała strona szukajwarchiwach.gov.pl w tej chwili nie działa. Miejmy nadzieję, że to nie będzie stan nad potrzebę trwały.


Działa, tylko trzeba adres poprawny wpisać
https://www.szukajwarchiw...nostka/28795678
Wyżej brakuje dwukropka po https i stąd błąd

MłodyBocieK - Nie Gru 20, 2020 3:46 am

Cytat:
Archiwum Państwowym w Łodzi


Doszedłem w końcu, co było źle z linkiem.
Dziękuję.

Tomasz G. - Czw Lut 03, 2022 11:04 pm

Dobry wieczór. Poszukuje zdjęć lub rysunków Stacji kolejowej Kolbudy i jej okolic. Troche już mam ale pochodzą one z 2017 roku ze str. www.bazakolejowa.pl wiec są zbyt "młode", najlepsze byłyby lata 70 i 80 lub wcześniejsze, mogą być kopie. Pozdrawiam i dziękuję. Tomasz

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group