Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Dawnych wspomnień czar - Kurhaus Hela

kotmonika - Pon Sie 22, 2005 8:56 am
Temat postu: Dawnych wspomnień czar - Kurhaus Hela
Witam! Czasami kiedy znajduję dawne fotografie miejsc, które znam współcześnie żałuję że nie dotrwały do naszych czasów niektóre zabudowania tworzące kiedyś charakter danej miejscowości. Do takich "perełek" osobiście zaliczam Dom Zdrojowy na Helu. Nie tylko, że położony był w najbardziej urokliwym miejscu (w zasadzie na cyplu) to architektonicznie również przyciagał wzrok i kusił aby go odwiedzić. Nie trafiłam jeszcze na jakieś dłuzsze opracowanie historyczne dotyczace tego budynku. Tutaj wyzwanie i prośba do Was. Ja mogę tylko dodać, że powstał w 1899 roku. Po zbudowaniu Kurhaus działał pod nazwą "Hela", a w 1920 przemianowano go na Dom Zdrojowy - Hotel Polonja. Jego goścmi bywali m.in. Stefan Żeromski i Karol Szymanowski. Żeromski spędził na Helu dwa sezony letnie (1922-24). Uwielbiał spacerowac po okolicy, a latarnie morskie na Helu i Rozewiu były jego ulubionym miejscem spacerów. Tak się złożyło, że bardzo umiłował Półwysep i praktycznie zwiedził jego każdy zakątek. W tamtych czasach nie raz spacerował brzegiem morza z notatkami w ręce i kontemplował piękno przyrody i krajobrazy naszego wybrzeża. Cóż, Kurhaus zburzono podobnie jak helską latarnię podczas II wojny światowej. Niech te zdjęcia przypomną czasy jego świetności.
Mikołaj - Pon Sie 22, 2005 12:09 pm

O nim samym nic nie wiem, ale mogę dodać pocztówki:
Corzano - Pon Sie 22, 2005 12:13 pm

Mikołaj napisał/a:
Plik ściągnięto 1 raz(y) 1.47 MB

O rany! :wow: A mnie przyblokowało, gdzy chciałem fotki z wodowania wrzucić w jednym kawałku, bo ważyły 90 KB. :wow:

Poza tym, czy ta pocztówka nie jest już wyżej? :hmmm:

Mikołaj - Pon Sie 22, 2005 12:22 pm

Cytat:
Plik ściągnięto 1 raz(y) 1.47 MB

bo przez pomyłkę wrzuciłem bitmapę (.bmp) :hihi:
Cytat:
Poza tym, czy ta pocztówka nie jest już wyżej?

no coś Ty! układ chmur jest wyraźnie inny! :wink:

kotmonika - Pon Sie 22, 2005 1:06 pm

Dziękuję za piękne widoki Kurhausu! Dokładam jeszcze kilka... A naprawdę nikt nie wie coś więcej na temat historii tego budynku?
pumeks - Wto Sie 30, 2005 1:35 pm

O ile kojarzę, to Kurhaus był dziełem architekta o nazwisku Henkenhaf, imienia nie jestem pewien, bo na niektórych stronach www podają "Johann Friedrich" a na niektórych Jakob, a może chodzi o dwóch? ale musieliby działać w tym samym czasie. W związku z tym nie jestem pewien, czy Kurhaus w Scheveningen i Stadthalle w Heidelbergu są tego samego autorstwa. Ale na pewno ten sam Henkenhaf który projektował helski Kurhaus, projektował także bardzo znaną willę przy Parkweg (Pawłowskiego) koło Jaśkowej Doliny.

Villa Henkenhaf - obrazek ze strony Sabaotha

Sabaoth - Wto Sie 30, 2005 1:40 pm

Cytat:
Ale na pewno ten sam Henkenhaf który projektował helski Kurhaus, projektował także bardzo znaną willę przy Parkweg (Pawłowskiego) koło Jaśkowej Doliny.

Widac nawet pewne podobienstwo :mrgreen:

P.S. Widze, ze Pumeks dodal zdjecie w czasie jak ja pisalem post.

kotmonika - Sro Sie 31, 2005 8:38 am

Witam! Bardzo dziekuję za te nowe informacje i fotografie willi. Faktycznie widać podobieństwo i stałe elementy stylu tego architekta. Co do Kurhausu i odkrytych przy nim (lata 30. XX wieku) szczątek dawnej helskiej blizy będziecie mogli wkrótce przeczytać mój artykuł na stronie AR (chyba w Wydziale Morskim). Tekst o latarniach Helu już napisałam i teraz gromadzę ikonografię. Myślę, że wkrótce będzie już dostępny i Was zainteresuje. Pozdrawiam!
pumeks - Pią Wrz 09, 2005 9:22 am

Jeszcze jedna pocztówka (tu nawet z nazwą "Villa Henkenhaf") - ze zbiorów Krzysztofa Gryndera, przedrukowana w książce Huellego "Weiser Dawidek".
Sabaoth - Pią Wrz 09, 2005 10:06 am

Ale jakby nie patrzec, ta willa wyglada jak zadbany domek Gargamela :^^
kotmonika - Sro Wrz 28, 2005 8:59 am

No to jeszcze trochę widoczków na domek Gargamela z Helu... Ciekawi mnie, może ktoś z was ma jakiś przedwojenny przewodnik m.in. po Helu gdzie polecają np. na noclegi helski Kurhaus. Chętnie bym przeczytała tutaj kika zdań z takiego przewodnika. Pozdrawiam!
kotmonika - Wto Lis 29, 2005 6:56 am

Witam wszystkich! Dorzucam do tego wątku jeszcze jedną fotografię (kartkę pocztową) z helskim Kurhausem działającym w pewnym okresie pod szyldem i nazwą Hotelu "Polonja". Wciąż szukam informacji historycznych o tym obiekcie, niestety nawet wzięty niedawno do ręki przedwojenny przewodnik Józefa Staśko przy opisie portu i miasta Hel nie wspomina o tym obiekcie.
kotmonika - Sro Cze 28, 2006 12:31 pm

Obecnie na allegro...


kotmonika - Czw Wrz 07, 2006 2:35 pm

Jeszcze dwa ujęcia helskiego Kurhausu
kotmonika - Pią Wrz 29, 2006 1:18 pm

Z allegro...
kotmonika - Sro Paź 11, 2006 2:56 pm

Witam!
Nareszcie mogę podać trochę faktów.
Oto krótka historia w datach helskiego Kurhausu:

1842 – powołanie Gdańskiego Towarzystwa Żeglugi Parowej i Kąpieli Morskich „Wisła”; zajmuje się ono statkami pływającymi min na hel jak i organizacją wycieczek i letnisk w popularnych miejscowościach wypoczynkowych;

1897 – Zarząd Towarzystwa Żeglugi Parowej „Wisła” (właściciel floty pływającej na Hel) zleca dokonanie odwiertu studziennego w rejonie cypla, po 8 miesiacach robót Hel zyskuje stały dopływ wody pitnej;

Lata 90. XIX wieku – ten sam Zarząd Towarzystwa Żeglugi decyduje się na zainwestowanie w Hel i stworzenie nadmorskiej bazy letniskowej;

1898 – instalacja specjalnej pompy, która umożliwia systematyczne wydobywanie wody pitnej w jaką mają być zaopatrywane budynki przyszłego kąpieliska, położenie kamienia węgielnego pod fundament komfortowego hotelu i rozpoczęcie budowy (projekt zlecono popularnemu w Niemczech architektowi Franzowi Henkenhafowi twórcy m.in. rezydencji przy ul. Jaśkowa Dolina)

1899 – zakończenie budowy Kurhausu po 8 miesiącach prac; jednoczesne prace nad dojazdem i drogą łączącą z Helem;

20 maja 1899 – uroczyste otwarcie dla gości helskiego Kurhausu; budynek wzniesiono na wydmie zwanej Wietrzną, przy zatokowym brzegu półwyspu; Kurhaus posiadał 25 pokoi z balkonami dla 70 gości, pokoje miały własne biblioteczki, była też jadalnia, pokój klubowy Gdańskiego Klubu Żeglarskiego o marynistycznym wystroju, a z budynku na plażę wiodła szeroka, wygodna ścieżka.

grudzień 1899 – huraganowy wiatr i podniesiony o 1,5 m poziom wody niszczą wybudowaną drogę;

marzec/kwiecień 1900 – nowa droga wytyczona bardziej w głębi lądu zostaje oddana do użytku;

listopad 1900 – pierwszy dzierżawca Kurhausu – Alwin Albrecht z Berlina – zawiedziony niska frekwencją gości rezygnuje z pracy w Helu,

1901 – nowym dzierżawcą budynku zostaje wdowa o nazwisku Streller, zimne lato 1902 powoduje że nie chce pracować już następny sezon w Hleu;

1902/1903 – dzierżawę Kurhausu przejmuje Carl Bodenburg z Gdańska; w ofercie znajdują się ciepłe i zimne kąpiele w specjalnych wannach położonych w pawilonie obok budynku; istnieje również możliwość wykupienia abonamentu na noclegi co znacznie obniża ich koszty; plaże w pobliżu Kurhausu są również udostępnione odpłatnie, podobnie jak kosze plażowe;

1 maj 1904 – rząd pruski ustanawia całoroczny kurs parowcem pocztowym na trasie Gdańsk-Hel;

1905 – teren wokół Kurhausu zostaje otoczony szklanymi werandami, zamykającymi wewnętrzny ogród, na środku którego znajdowała się artezyjska fontanna; miało to chronić gości przez silnym wiatrem, który uważali za bardzo dokuczliwy;

1908-1909 – Towarzystwo „Wisła” rozparcelowuje swoje grunty na działki, które odsprzedaje zainteresowanym pod budowę domów letniskowych na Helu; w krótkim czasie nowe domy i wille połączyły kąpielisko wzdłuż brzegu nad zatoka z samą osadą Hel; domy te budowano w stylu, który określano jako „starohelski”;

1910 – przed wybudowaniem helskiej kolei do Jastarni i Boru można się już dostać z Helu koleją wąskotorową;

zima 1910 – armator Towarzystwo „Wisła” udostępnia turystom nowy parowiec o nazwie „Hela”, ze względu na swoje spore rozmiary (53 m długości, 8 szerokości) cumował przy pomoście domu zdrojowego;

1912 – parowiec „Hela” raz w tygodniu odbywa rejsy 5-dniowe po portach południowego Bałtyku;

1914 – wybuch I wojny światowej powoduje zamarcie ruchu turystycznego na Helu, brak dzierżawcy i nie dozorowanie budynków Kurhausu powodują że obiekt ulegają dewastacji;

od 1920 – Hel na powrót zyskuje popularność i odradza się jako miejscowość wypoczynkowa.

Tekst na podstawie artykułu Mirosława Kuklika z Muzeum Ziemi Puckiej pt. Dzieje kąpieliska morskiego Helu do roku 1920 - opublikowanego w Roczniku Helskim nr III/2005

Niestety nie wiem jakie były dalsze dzieje Kurhausu, który odrodził się w latach 20 i doskonale prosperował. Przez sezony 1920-24 odwiedzał go rokrocznie np. Stefan Żeromski, który miał swój stały pokój na I piętrze. Jeśli ktokolwiek z Was zna dalsze losy tego budynku proszę o dopisanie jego dziejów. Interesuje mnie też, w którym roku został przemianowany na Hotel „Polonja” oraz w którym definitywnie przestał istnieć.

kotmonika - Pon Paź 23, 2006 8:50 am

I jeszcze rzadki i unikalny widoczk na Kurhaus z lasu od strony cypla.
kotmonika - Nie Lis 19, 2006 3:45 pm

A tutaj fotka - pamiątka z wakacji z helskiego Kurhausu (lata 30-te). Kto na zdjęciu nie wiadomo ale chłopcy na pewno mieli niezłe wakacje.
kotmonika - Wto Lis 28, 2006 9:54 pm

Wakacje 1928 roku
kotmonika - Pon Sty 22, 2007 10:11 pm

:)
kotmonika - Pon Sty 29, 2007 6:02 pm

Znalezione na Ebayu...
postman - Wto Sty 30, 2007 10:33 pm

taki same poszukiwania na ebayu
kotmonika - Czw Lut 01, 2007 6:48 pm

Witam, fajne migawki z Helu choć nie na temat bo pokazują kościół w porcie, obecnie muzeum rybołówstwa a ja poszukuje wszystkiego na temat nie istniejącego dziś Kurhausu (Hotel Polonia)-obecnie tereny portowe. Ale popatrzeć na historyczne ujęcia zawsze miło. Pozdrawiam!
Sabaoth - Pon Mar 17, 2008 11:06 pm

Kilka ciekawych ujęć z Helu :mrgreen:
Hiob - Czw Lut 26, 2009 6:36 pm

:evil: witam !

Helski Kurhausu a własciwie pozostalosci ktore nie oparły sie wojennej zawierusze zostały zburzone pod koniec wojny w celu oczyszczenia pola wzlotow dla polowego lotniska niemieckiego w Helu. :???:

kotmonika - Sro Lut 08, 2012 2:55 pm

Na aukcjach pojawiła się teraz bardzo ciekawa fotografia z okresu wojny - ruin Kurhausu. Coś niesamowitego! Wyjątkowa rzadkość!
Krzysztof - Sro Sty 29, 2014 8:10 pm

W zestawie zdjęć: https://www.facebook.com/...17325452&type=1
Cytat:
1927.VI-VII - Nad morzem
Zdjęcia pochodzą z albumu rodzinnego Romana Wajnikonisa, ich autora

Jest kilka ciekawych zdjęć z Helu.



Krzysztof - Sro Sty 29, 2014 8:58 pm

W 1929 państwo Wajnikonis znowu odwiedzili Półwysep i Hel.
Dominują zdjęcia z Kuźnicy.
1929 Kuźnica - Hel odsłona 1
https://www.facebook.com/...17325452&type=1
1929 r. Kużnica - Hel odsłona 2
https://www.facebook.com/...17325452&type=1
1929 r. Kuźnica - Hel odsłona trzecia
https://www.facebook.com/...17325452&type=1
Tu Hel się pojawia.


1929 r. Kuźnica - Hel odsłona czwarta (ostatnia)
https://www.facebook.com/...17325452&type=1

juznietak - Sob Gru 27, 2014 3:03 pm

a czy ktoś wie co działo się z tym terenem po wojnie? jak był zagospodarowywany aż po dzień dzisiejszy, jak doszło do tego, że obecnie mieszczą się tam stare magazyny i wasztaty PPiUR Koga?
vwsmok - Wto Gru 30, 2014 2:40 pm

W książce "Dzieje Helu" wydanej w 1969 r. jest taki przypis:
Dom Kuracyjny został zniszczony podczas działań wojennych i obecnie pozostały jedynie jego fundamenty.

Mirekaszub - Wto Gru 30, 2014 2:57 pm
Temat postu: Hel
Tak się wypoczywało na Helu.
juznietak - Wto Gru 30, 2014 6:14 pm

Dziękuje za odpowiedz ale bardziej interesuje mnie jak doszło do tego ze teren stał sie portowym, co znajdowało sie w starych obecnie nieuzytkowanych magazynach i chyba chyba byłych warsztatach, bo zajmuje sie tym terenem w projekcie magisterskim i interesuje mnie jego historia od domu kuracyjnego az do dziś :)
Krzysztof - Nie Sty 30, 2022 2:32 pm

Z: https://www.facebook.com/...19765284966064/
Zdjęcie Kuhna.
Cytat:
Hel na przełomie XIX i XX wieku

pumeks - Wto Lut 01, 2022 12:33 pm

Hmmm, to chyba ujęcie z wieży kościoła?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group